Příčiny krvácení mezi obdobími

Krvácení mezi obdobími - důvod k návštěvě lékaře

Když špinění není nebezpečné

Krvácení mezi obdobími je běžné a obvykle neškodné. Může to být způsobeno následujícími důvody:

 • fyziologické procesy v ženském těle;
 • gynekologická vyšetření a diagnostické manipulace;
 • hormonální antikoncepce a použití nitroděložního tělíska;
 • užívání určitých skupin drog;
 • stres;
 • nevyvážená strava.

Existuje řada fyziologických procesů a stavů, které mohou způsobit krvácení mezi obdobími:

 • Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku do vejcovodu v důsledku prasknutí zralého folikulu. K ovulaci dochází uprostřed cyklu, zatímco dokonce i naprosto zdravá žena může pociťovat bolesti břicha a krev ve vaginálním výtoku.
 • Implantace oplodněného vajíčka - často doprovázené poškozením cév endometria, které způsobuje implantační krvácení z pochvy.
 • Věkové změny v ženském těle - jedná se hlavně o dvě období v životě ženy: období puberty a období zániku reprodukčních funkcí. Příčinou krvácení v pubertě je nestabilita hormonálního pozadí a nezralost vaječníků. U premenopauzálních žen dochází k hormonálním změnám doprovázeným poruchami menstruačního cyklu.

Kolísání hormonálních hladin pozorované u žen ovlivňuje pohodu, náladu a může také způsobit malé krvácení mezi obdobími..

Drobné krvácení může být způsobeno:

 • používání intravaginálních zařízení a nástrojů (zrcadla, ultrazvukový senzor);
 • odebrání nátěru z vaginální sliznice a z děložního čípku;
 • biopsie děložního čípku a jeho dutiny.

Užívání antikoncepce může také vést k vaginálnímu krvácení:

 • při užívání antikoncepčních hormonálních léků na samém začátku jejich užívání se může objevit krvácení, což naznačuje změnu v hormonálním pozadí - hlavní je, že postupují bez bolesti;
 • při použití nitroděložního tělíska se mění nejen hormonální pozadí, které vyvolává narušení cyklu, ale také mechanické poškození endometria a v důsledku toho je možné krvácení.

Problémy se spirálou mohou nastat také u infekčních gynekologických onemocnění..

Užívání určitých skupin léků může způsobit menstruační nepravidelnosti.

Užívání hormonálních léků k léčbě neplodnosti nebo těžké menopauzy může způsobit menstruační nepravidelnosti. Léky, které snižují srážlivost krve (antiagregační látky, antikoagulancia), mohou způsobit krvavý výtok.

Deprese, úzkost, emoční stres, nedostatek spánku mají nepříznivý vliv na celé tělo ženy, včetně hormonálních hladin. Všechny tyto faktory mohou vést k narušení menstruačního cyklu - navíc i u žen, které jsou z gynekologického hlediska zcela zdravé, může dojít k otevření děložního krvácení.

Nevyvážená strava

V důsledku tvrdé stravy a hladovění dochází k hypovitaminóze a nedostatku stopových prvků v ženském těle, což vede k porušení syntézy a sekrece ženských pohlavních hormonů. V důsledku toho je možné porušení měsíčního cyklu, výskyt krvavého výtoku a dokonce i krvácení z dělohy mezi obdobími..

Trvalé krvácení může být příznakem vážného onemocnění

Krvavý výtok mezi obdobími jako příznak patologie

Vaginální výtok s příměsí krve, zvláště pokud je doprovázen bolestí, horečkou, křečemi v močové trubici, může být příznakem závažné patologie.

 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů. Krvavý výtok uprostřed cyklu může způsobit zánět vaječníků a dysfunkci. Kromě toho může zánětlivá reakce vést k narušení integrity cévní stěny a vzniku krvavého výtoku. Zánět vnitřní výstelky dělohy je velmi nebezpečný - endometritida, u tohoto onemocnění je výtok hnisavý-krvavý s nepříjemným zápachem.
 • Potrat v počátečních stádiích se projevuje silnými tažnými bolestmi v podbřišku, šarlatovým výtokem z pochvy nebo sliznicemi s pruhy krve.
 • Endometrióza je onemocnění, při kterém buňky endometria rostou v těch orgánech a tkáních, kde by normálně neměly být. Proces může zahrnovat pohlavní orgány (trubice, vaječníky) nebo může být extragenitální (plíce, močový měchýř, břišní dutina). Toto onemocnění je charakterizováno neustálým špinením mezi obdobími..
 • Myom dělohy je benigní nádor, který v procesu růstu poškozuje endometrium a jeho cévy, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruačního krvácení a v intermenstruačním období se objevují skvrny.
 • Eroze děložního čípku je souhrnný pojem, který znamená narušení integrity sliznice vaginální části děložního čípku. Existují následující typy eroze děložního čípku: vrozená, pravá, pseudoeroze. Průběh nemoci může být asymptomatický a může být doprovázen bolestí v křížové kosti, mukopurulentní, někdy krvavou ranou mezi předpisy.

Nejnebezpečnější příčinou je zhoubný nádor. Častěji pozorováno u žen v premenopauzálním období, projevující se bolestí v hypogastriu, tmavým, téměř černým výtokem z pochvy mezi menstruací.

Jaká vyšetření je třeba provést, aby se zjistila příčina krvácení

Existuje mnoho důvodů pro výskyt špinění v období mezi menstruací. K provedení diferenciální diagnostiky mezi nimi je nutné podstoupit následující vyšetření:

 • gynekologické vyšetření s vyšetřením děložního čípku v zrcadlech;
 • nátěr na mikroflóru a cytologii. Nátěr na flóru (bakterioskopie) je metoda mikroskopického vyšetření, která vám umožní identifikovat celé spektrum normální a patologické mikroflóry pochvy. Stěrem pro cytologii je studie zaměřená na včasné odhalení rakoviny děložního čípku. Během studie se určuje struktura, velikost, umístění cervikálních buněk, přítomnost atypických buněk;
 • kolposkopie - diagnostické vyšetření pochvy a vaginální části děložního čípku pomocí zařízení (kolposkop);
 • analýza periferní krve za účelem zjištění anémie;
 • koagulogram - zaměřený na identifikaci patologie ze systému srážení krve;
 • krevní test na hormony - k vyloučení hormonálních poruch v reprodukčním systému;
 • krevní test na syfilis a infekci HIV;
 • biopsie reprodukčních orgánů s následným histologickým vyšetřením - při podezření na onkologický proces;
 • echo vyšetření pánevních orgánů.

Teprve po všech vyšetřeních lékař rozhodne o příčině krvácení z pochvy, předepíše léčbu. Pokud není léčba nutná, poradí, jak se těmto nepříjemným příznakům v budoucnu vyhnout..

Co signalizuje krvavý výtok, ale ne menstruace?

Spravedlivé pohlaví je vyděšeno červeným tajemstvím na spodním prádle mimo menstruaci. Může se objevit v kterýkoli den cyklu. Ne vždy však výtok s krví, která není jednou za měsíc, signalizuje přítomnost nebezpečných chorob. Někdy je tento jev spojen se specifickým fyziologickým stavem.

Důsledek hormonálního narušení

Nejpravděpodobnější příčinou krvácení, nikoli však menstruace, je porušení hormonálních hladin v těle..

Důvody nerovnováhy jsou:

 1. Stres. Pokud jste se pohádali s přítelem nebo jste se obávali zkoušky, může se objevit výtok. Odpočiňte si a oni přestanou.
 2. Fyzická únava. Nadměrné tréninky v tělocvičně způsobují hormonální nerovnováhu. Rozložte náklad správně: po tréninku byste měli jít domů, ne „plazit se“. Následujícího dne byste měli mít sílu provádět základní činnosti. Bolest není vždy známkou růstu svalů.
 3. Klimatická změna. Při příjezdu na teplé moře z mrazivé Sibiře si dívky často všimnou zpoždění menstruace po dobu jednoho nebo dvou týdnů.
 4. Diety. Přísné omezení jídla způsobuje hormonální narušení. Jídla by měla být různá. Můžete jíst všechno, i sladké! Jedinou otázkou je, kolik.
 5. Anémie. Krvavý výtok většinou signalizuje nedostatek železa v těle. Jezte potraviny bohaté na železo: tvaroh, ryby, luštěniny, ořechy. Železo nacházející se v potravě pro zvířata je absorbováno o 50% a v rostlinné stravě - pouze 15%.

Lze dojít k závěru, že změny v hormonálních hladinách závisí na životním stylu dívky..

Věkové změny

S nástupem puberty u dospívajících dívek teprve začíná tvorba menstruačního cyklu, takže hormonální poruchy nejsou neobvyklé:

 1. K menstruaci dochází v různých časech.
 2. Načasování menstruace se liší.
 3. Výtok krve je možný v kterýkoli den v měsíci.

Cyklus se normalizuje z jednoho roku na pět let. A tajemství mezi obdobími přestane po šesti měsících vynikat. Jinak kontaktujte svého gynekologa.

Pokud menstruace trvá měsíc, musíte navštívit lékaře! Lékař předepíše léky na zastavení krve.

Během zániku reprodukční funkce dochází k hormonálním změnám v těle. V počáteční fázi menopauzy je pozorováno špinění. Červené tajemství i menstruace postupně mizí.

Krev během ovulace

Těla dívek každý měsíc procházejí změnami nazývanými menstruační cyklus..

Jak je menstruační cyklus?

V ženském těle každý měsíc dozrává vajíčko. Uprostřed cyklu uvolňuje jeden z vaječníků jedno vejce. V dubnu levý orgán uvolnil gametu, v květnu pravý. Vajíčková buňka se pohybuje podél vejcovodu. Pokud se na své cestě setká se spermatem, je fixováno v děloze a začne se dělit. A pokud se nesetká, neoplodní se a zemře. Začíná to vystupovat společně s vytvořenou vrstvou tkáně, endometria, z pochvy. Toto je období, které signalizuje začátek nového menstruačního cyklu..

Během ovulace je pozorováno malé množství tekuté krve. Signalizuje prasknutí folikulu: jsou poškozeny malé cévy, tudíž krev. Dívka za týden a půl po menstruaci si všimne výtoku. Ve dnech ovulace je zaznamenána nejvyšší plodnost: během tohoto období je nejjednodušší otěhotnět.

Porušení integrity vaginální sliznice nebo děložního čípku

Vyšetření a dokonce i hrubá palpace poškozují stěny pochvy a dělohy, takže někdy po jmenování lékaře může téct krev. Za pár dní tajemství skončí.

Při agresivním sexu jsou stěny pochvy zraněny, takže je zde krev. Zdržte se pohlavního styku několik dní - a výtok se zastaví.

Antikoncepční metody a vylučování

Když budete v pořádku, v těle je příliš mnoho hormonů a reaguje na krvavé sekrece. Po 2–3 měsících aktivního používání se výtok zastaví, protože tělo si zvykne na časté „porce“ biologicky aktivních látek.

Po zavedení nitroděložního tělíska je vaginální sliznice mechanicky poškozena. Po několika dnech se výtok zastaví: tělo si zvykne na cizí těleso.

Pokud je krev delší než týden a značně se liší, navštivte lékaře. Každý organismus je individuální. Vaše tělo nemusí cívku přijmout, takže budete muset změnit metodu antikoncepce.

Děložní krvácení

Ztráta krve během menstruace je způsobena silnou menstruací. U některých dívek je to rys těla. V takových případech je krvavý výtok více než 150 ml denně..

 • krev není hustá, ale tekutá;
 • je jasně červená;
 • po celou dobu vás bolí žaludek.

V takových obdobích může ztráta krve vést k hospitalizaci..

Těhotenství

Během těhotenství nedochází k menstruaci. Místo menstruace se objeví špinění. Některé dívky si je pletou s kritickými dny, aniž by věděly, že mají dítě. K vybíjení dochází ve dnech očekávaného období. Jsou tekuté a nejsou hojné, světle červené barvy..

Jaký druh výboje by neměl být

Normálně by měl být výtok tenký a červený nebo šarlatový. Zvažte, kdy tělo signalizuje patologii:

 1. Objeví se sraženiny. Jsou tmavé barvy. Někdy můžete vidět kousky, které vypadají jako maso. A také může vyniknout bílé tajemství.
 2. Výtok není vypláchnut vodou.
 3. Krev je jasně červená.
 4. Tlustý, má rozmazaný charakter.
 5. Výtok voní jako shnilé ryby, maso, vejce.
 6. Tajemství pokračuje bez zastavení.

Kdy navštívit lékaře

Jakmile si všimnete neobvyklého výtoku, okamžitě přejděte ke gynekologovi. Nepříjemné tajemství je doprovázeno následujícími příznaky:

 • velmi bolestivé v dolní části břicha;
 • teplota stoupá;
 • závratě;
 • je pociťována slabost;
 • nevolno.

Potrat nebo mimoděložní těhotenství způsobí červený výtok..

Krvácení v patologii těhotenství

Krvavý výboj signalizuje hrozbu potratu. Někdy se objeví krev, ale není tam žádná bolest.

Pravidelně navštěvujte svého gynekologa a sledujte svůj stav, abyste zabránili spontánnímu potratu a velké ztrátě krve.

Před potratem dojde k následujícímu. Žaludek začne hodně bolet - jako by se řezal. Krev půjde bez zastavení, ne po částech. Bude mít tekutou konzistenci a velký objem. Po chvíli bude silná touha navštívit toaletu. Tam uvidíte malou sraženinu velikosti fazole. Bude tmavě hnědá.

V normálním těhotenství je plod zakotven v děloze a v mimoděložním těhotenství, ve vejcovodu, ve vaječnících nebo jinde v břiše.

Některé dívky mají od narození abnormální vejcovody. Z tohoto důvodu nemůže oplodněné vajíčko vstoupit do dělohy a začne se dělit mimo ni..

Výboj se objeví ve dnech očekávaného období a po nich. Jsou doprovázeny následujícími příznaky:

 • závratě;
 • je pociťována slabost;
 • objevují se křečové bolesti v podbřišku.

Někdy se mimoděložní těhotenství neprojeví a někdy se projeví při prvním pozitivním výsledku testu.

Nemoci doprovázené krvácením

Červené menstruační výtoky signalizují závažné patologické procesy v ženském těle.

Zvažte příčiny silného krvácení během menstruace.

Dysfunkce vaječníků

Reprodukční systém přestává fungovat: nastává amenorea - absence menstruace po dobu delší než šest měsíců. Někdy se místo menstruace objeví menstruační krvácení během menstruace nebo po ní.

 • příliš malá váha dívky;
 • neustálý stres;
 • Pohlavně přenosné choroby;
 • infekce v pochvě;
 • časté potraty;
 • podchlazení;
 • poruchy v endokrinním systému.

Toto onemocnění vede k neplodnosti a potratu.

Myom dělohy

Ve svalové vrstvě dělohy - myometria - se vlákna hladkého svalstva proplétají a tvoří uzly. Vzdělání může být malé - několik milimetrů, nebo může dorůst do desítek centimetrů.

Hlavní příčinou myomů je hormonální nerovnováha. Dívky dostávají nerovnováhu v důsledku přestěhování na místo s jiným podnebím, duševní a emoční stres, nadměrná fyzická námaha, omezení jídla.

Onemocnění se objevuje také v důsledku potratů, kyretáže, obezity, kouření, užívání alkoholu nebo drog. Jednou z příčin myomů je anovulace - nedostatečné zrání vajíčka a jeho uvolňování z folikulu. Hlavním faktorem je genetická predispozice. Pokud matka měla děložní myomy, bude mít i dcera.

Cervikální eroze

Jedná se o poškození vnější sliznice děložního čípku. Epitel zmizí z povrchu dělohy a stává se velmi citlivým. Toto aktivně využívají bakterie.

Příznaky tohoto onemocnění:

 • výtok bílé kapaliny bez zápachu;
 • krev po pohlavním styku;
 • hnědý výtok před menstruací.

Příčinou onemocnění je mikrotrauma při hrubém pohlavním styku, potratu, porodu. Infekce mohou také způsobit erozi..

Včasný nástup sexuální aktivity může onemocnění vyvolat. Sliznice pochvy se tvoří pouze ve věku 20 let a při pohlavním styku ve věku 14-15 let poraníme stěny pohlavních orgánů, které ještě nezesílily.

Polypy

V důsledku hormonálního narušení roste vnější vrstva dělohy - endometrium a v děloze se objevují kulaté útvary na „nohách“.

Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku hormonálního narušení, které je způsobeno změnou klimatu, podvýživou, přetrénováním, úzkostí. Polypy se také vyskytují na pozadí endometriózy. Po porodu je tělo stále velmi slabé a teprve se začíná zotavovat. Stává se příznivým prostředím pro pronikání a vývoj bakterií.

Polypy způsobují neplodnost a potrat.

Nemoc se neprojevuje. Ve vzácných případech je krvácení jediným příznakem, ale nebude to měsíčně. Tajemství vzniká kdykoli v cyklu.

Chlamydie

Chlamydie jsou způsobeny chlamydiemi, které mají podobnou strukturu jako bakterie, ale žijí v těle jako virus. Mezipoloha mezi virem a bakterií umožňuje, aby byly chlamydie nezranitelné.

Onemocnění může být asymptomatické nebo se může cítit pomocí hnisavého výtoku z pochvy krví. Tajemství má nepříjemný zápach. V genitální oblasti se objevuje svědění a pálení, dívka se cítí slabá.

Endometrióza

Endometrium roste natolik, že přesahuje dělohu a šíří se do dalších orgánů: vaječníků, vejcovodu. Někdy se endometrium stane natolik, že se dostane i do plic.

Onemocnění se vyskytuje na pozadí hormonálního narušení. Prudký skok v estrogenu je způsoben stresem, těžkou fyzickou aktivitou, změnou klimatu, přejídáním nebo příliš přísnou dietou, restrukturalizací těla: puberta nebo menopauza.
Endometrióza může být asymptomatická. U některých dívek se objevuje dysmenorea - bolestivá období.

Objeví se následující příznaky:

 • bolest během stolice a močení;
 • bolesti dolní části břicha;
 • červený nebo hnědý výboj.

Endometritida

Endometritida je zánět sliznice dělohy. Endometritida se nejčastěji vyvíjí po porodu a potratu, pokud nejsou dodržována pravidla osobní hygieny a není prováděna asepse - soubor opatření, která zabraňují vstupu infekce do rány.

Přiřaďte mírné a chronické formy onemocnění.

Co se stane s endometritidou:

 • tělesná teplota stoupá;
 • je pociťována slabost;
 • Mám bolesti břicha;
 • objeví se výtok s hlenem, někdy smíchaný s krví;
 • při palpaci bolí děloha.

Pokud není léčena endometritida, stane se chronickou. Endometrium bude příliš malé nebo příliš velké - vyvine se endometrióza, objeví se formace s tekutinou uvnitř - cysty. Hlavním příznakem chronické endometritidy jsou menstruační nepravidelnosti a krvavé výtoky ne ve dnech menstruace..

Krev po porodu

Po porodu se objeví výtok - lochie. Doprovází matku v průměru 6–8 týdnů. Někdy se zastaví dříve. Cílem lochie je očistit dělohu od zbytků placenty. První 2-3 dny bude proudit normální krev. Po týdnu zesílí a na konci prvního měsíce změní barvu na hnědou. To bude znamenat obnovu krevních cév. Od třetího týdne bude výběr transparentní..

Poraďte se s lékařem, pokud výtok trvá méně než 5 týdnů nebo delší dobu - déle než dva měsíce, tajemství má nazelenalý nádech, necítíte se dobře, cítíte se slabí.

Pokud je menstruační krvácení silné - silné, těžké - okamžitě zavolejte sanitku nebo jděte k lékaři: jsou způsobeny nepřirozenými procesy. Informace na stránkách neposkytnou přesnou odpověď, proč se krev objevuje z pochvy, ale nejedná se o menstruaci. Nejlepší věc je navštívit lékaře. Předepíše potřebnou léčbu. Někdy jsou nemoci eliminovány léky, někdy chirurgicky.

Krev z pochvy, ale ne menstruace: důvody ke kontaktu

Fyziologickým rysem žen je měsíční výtok krve z pochvy. V medicíně se tento jev nazývá menstruace. Ale pod vlivem řady exogenních a endogenních faktorů dochází k poruchám v systémech ženského těla, což vede k výskytu krevních hmot před plánovaným časem. Aby se zabránilo negativním důsledkům pro vaginální krvácení patologických forem, doporučuje se neprodleně konzultovat s lékařem.

Druhy dysfunkce

Objem krve uvolněný během menstruace závisí na individuálních vlastnostech ženského těla a v průměru je 40-80 ml. Pokud je tato norma překročena, výskyt silné bolesti a doba výtoku po dobu delší než 7 dní, hovoří o vaginálním nebo děložním krvácení. První typ dysfunkce se vyskytuje hlavně v důsledku infekce nebo mechanického traumatu genitálií a druhý je důsledkem selhání ovulace, hormonálních hladin nebo gynekologických onemocnění.

Vaginální krvácení je klasifikováno na základě hlavní příčiny jeho výskytu:

 • dysfunkce během menopauzy;
 • vylití krve během těhotenství a po porodu;
 • mladistvý. Porucha menstruačního cyklu během puberty (8-14 let) není spojena s organickými patologiemi;
 • iatrogenní. Vznikají po zavedení nitroděložního tělíska, užívání trombolytik, antiagregačních látek, antikoagulancií, perorálních kontraceptiv;
 • organický. Souvisí s vývojem patologií pohlavních orgánů;
 • dysfunkce způsobené hormonálními poruchami.

Zvýšení objemu krve vylučované během menstruace nad 150 ml se nazývá menoragie. Doba menstruace v tomto případě přesahuje 7 dní. Pokud je v intermenstruačním období pozorována acyklická povaha krvácení, mluví se o metroragii.

Příčiny

Exogenní faktory vzniku krve z pochvy jsou v některých případech považovány za normu. Tyto jevy jsou bezpečné pro zdraví žen. K obnovení správného fungování reprodukčního systému obvykle nepotřebují jít do nemocnice a podstoupit dlouhou léčbu.

Vnější příčiny dysfunkce:

 • užívání hormonální antikoncepce. Tuto metodu prevence těhotenství volí 16-40% žen, považují ji za nejbezpečnější. Navíc takové léky mají mnoho vedlejších účinků. Jedním z nich je intermenstruační krvácení. Druhou možností jejího výskytu v takové situaci je přeskočit užívání 1 dávky antikoncepce;
 • stres, fyzická aktivita, nevyvážená strava se odrážejí ve vývoji dysfunkce u dívek v prvních 2-3 letech po nástupu menstruace. Zanedbání řešení problému ohrožuje rozvoj anémie;
 • implantace vajíčka. Po chvíli se objeví skvrnité špinění, které zmizí po 2-3 dnech. Tento jev je považován za normu;
 • poranění děložního čípku, pochvy během porodu nebo drsný styk. Obvykle se problém řeší přímo v ordinaci gynekologa;
 • ztráta panenství;
 • gynekologické vyšetření ženy bezprostředně před porodem;
 • nastavení námořnictva. Vzhled krve pocházející z pochvy s nečistotami hlenu naznačuje potřebu vyměnit cívku;
 • ovulační krvácení, ke kterému dochází striktně 10–15 dní po začátku poslední menstruace, se rovněž označuje jako varianty normy. Zároveň si ženy všimnou rozmazaného výboje na spodním prádle. Jejich trvání nepřesahuje 2-48 hodin..

Existuje řada patologických příčin vaginálního krvácení. V následujících situacích potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc:

 • mimoděložní těhotenství;
 • genitální infekce (trichomoniáza, mykoplazmóza, chlamydie atd.). Zánět pánevních orgánů je charakterizován hnědým nádechem emitovaných krevních hmot, bolestmi při pohlavním styku a močením v dolní části břicha;
 • hrozba potratu nebo předčasného porodu;
 • odtržení placenty;
 • gynekologická onemocnění (adenomyóza, děložní myom, polypy, eroze, endometritida, polycystický vaječník, endometrióza, fibrom);
 • zvýšené hladiny estrogenu doprovázené suchostí vaginálních stěn. Výtok krve je pozorován po fyzické námaze, při pohlavním styku a po něm;
 • cysta;
 • rakovina dělohy, děložního čípku nebo pochvy. Krvavý výtok je obvykle skrovný, ale když se nádor rozpadne, jeho množství se zvýší a objeví se páchnoucí zápach;
 • nemoci krve;
 • cirhóza jater;
 • snížená sekrece prolaktinu a hormonů štítné žlázy.

U hemoroidů, polypů a fibroidů je během stolice pozorována krev z pochvy.

Odstraňte krvácení, které vzniklo na pozadí hormonálních poruch, onemocnění reprodukčního, endokrinního systému těla, je možné pouze pomocí léků nebo chirurgického zákroku. Předčasné zacházení s takovými odchylkami je fatální.

Diagnostika

Aby bylo možné zjistit, proč z pochvy pochází krev a kterou metodu léčby zvolit v konkrétním případě, je nutné, aby pacient podstoupil následující diagnostické postupy:

 • vyšetření na gynekologickém křesle;
 • průzkum k určení možné příčiny dysfunkce;
 • nátěr na flóru k objasnění typu údajné infekce;
 • krevní test hCG;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů. Postup umožňuje potvrdit nebo vyloučit těhotenství, hrozbu potratu, novotvary v děloze a pochvě specifikováním tloušťky vnitřní vrstvy endometria. Ultrazvuk je předepsán v přítomnosti nitroděložního tělíska k objasnění správnosti jeho umístění;
 • krevní test na hladinu hormonů;
 • endometriální biopsie. Ujistěte se, že provádíte ve věku ženy blízkém menopauze;
 • obecná analýza a biochemie krve. Zkontrolujte hladinu hemoglobinu, krevních destiček, leukocytů, protrombinového indexu. Výsledky umožňují studovat faktory ovlivňující srážení krve, objasnit přítomnost zánětu, anémie;
 • pokud existuje podezření na hormonální nerovnováhu, je předepsán ultrazvuk nadledvin a štítné žlázy;
 • k potvrzení diagnózy mimoděložního těhotenství se provede punkce přes zadní fornix pochvy;
 • kalposkopie. Provedeno pomocí mikroskopu k detekci eroze a dysplazie epitelu;
 • při absenci známek zánětu a poranění se provede hysteroskopie. Kontraindikace postupu jsou rakovinové léze děložního čípku, těhotenství, silné krvácení.

Pokud je žena s těžkým krvácením přijata sanitkou, jsou všechna diagnostická opatření prováděna v nemocnici v naléhavých případech. Koordinované kroky lékařů jsou zaměřeny na odstranění příčiny dysfunkce a záchranu pacienta před smrtí.

Co je nebezpečné a na koho se obrátit

Pokud žena krvácí z pochvy, ale nejde o menstruaci, měla by navštívit gynekologa, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • bolestivý styk;
 • krvácení po sexu;
 • plné nasycení podložky krví za 1-1,5 hodiny;
 • zvýšená slabost, nízký krevní tlak, bezpříčinná únava;
 • výskyt tmavých krevních sraženin během menstruace;
 • zvýšená tělesná teplota na pozadí krvavých výpotků;
 • objem vypouštění přesahuje normu.

Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj závažných patologií, které, pokud nejsou léčeny, mohou být smrtelné..

Negativní důsledky dysfunkce zahrnují následující jevy:

 • anémie z nedostatku železa vedoucí k hypoxickému kómatu;
 • ztráta traumatu vědomí;
 • během těhotenství existuje vysoká pravděpodobnost potratu;
 • poruchy vnitřních orgánů;
 • neplodnost;
 • krvácení po zavedení nitroděložního tělíska zvyšuje riziko infekce a zánětu pánevních orgánů;
 • problémy s plodem;
 • odstranění dělohy;
 • krev z pochvy během nitroděložního těhotenství naznačuje prasknutí vejcovodu. Při absenci lékařské péče je pacient v ohrožení života.

První lékař, na kterého by se žena měla obrátit, je gynekolog. Pokud diagnostické výsledky naznačují nepřítomnost gynekologických problémů, pak lékař na základě příznaků vydá doporučení k nefrologovi, hematologovi, endokrinologovi, proktologovi.

Menoragie

Mezi hlavní důvody tohoto jevu patří neuropsychiatrický stres, dysfunkce vaječníků, zánět pohlavních orgánů a nádory dělohy. Nemoci jsou doprovázeny snížením kontraktility stěny dělohy, což vede ke zvýšení trvání menstruace a objemu vylučované krve. V tomto případě se objeví krevní sraženiny, žena neustále zažívá únavu, závratě. Menoragie jsou často doprovázeny mdlobami.

Vlastnosti projevu dysfunkce u různých patologií:

 • endometritida. Vyskytuje se po potratu nebo porodu. V akutním stadiu teplota stoupá na 38-38,5 stupňů, dolní část břicha je velmi bolestivá. Ultrazvukové vyšetření odhalí zvětšené nebo zhutněné tělo dělohy. Během sondování si žena stěžuje na silnou bolest. Krevní hmoty jsou často naplněny hnisem. Chronická forma je obvykle asymptomatická. Diagnóza je stanovena na základě klinických studií;
 • myom. Klinický obraz je doprovázen tažnými a bolestivými bolestmi v podbřišku. Mohou být trvalé nebo se mohou objevit během menstruace, stolice, močení a pohlavního styku. Myom může být asymptomatický, takže je často detekován náhodou. Ultrazvuk ukáže zvětšenou a ztvrdlou dělohu s nerovným hrbolatým povrchem. U myomu je možná kombinace menoragie s metroragií;
 • endometrióza. Dysfunkce nastává v důsledku odstranění velkého množství hlenu z dělohy. Žena pociťuje silné bolesti, které nezmizí po užití léků, výtok má čokoládový odstín. Mezi charakteristické příznaky endometriózy patří kulovitý tvar dělohy, omezení její pohyblivosti, přítomnost bolestivých těsnění v zádech ve formě trní, zvětšení vaječníků.

Nebezpečí menoragie s takovými chorobami pro zdraví ženy je velmi vysoké. Těhotné ženy mají závažné komplikace, které hrozí potratem nebo předčasným porodem. Zpožděná léčba způsobuje rozvoj těžké anémie z nedostatku železa. V posledních dvou případech je problém odstraněn chirurgickým zákrokem..

Metroragie

Dysfunkce nastává kdykoli během intermenstruační periody nebo je navrstvena na měsíc, což je jejich pokračování. S výraznou ztrátou krve ženy pociťují závratě, slabost, únavu, nevolnost, zvýšenou srdeční frekvenci. V akutním stádiu se objeví silná bolest, teplota stoupá. Odchylky mohou vyvolat nemoci endokrinního, kardiovaskulárního a reprodukčního systému.

Lékaři rozlišují 2 typy metroragie:

 • ovulační. Proces ovulace je abnormální. Narušení probíhá podle typu prodloužení fáze 2, zkrácení fáze 1 a 2;
 • anovulační. Dysfunkce je charakterizována jako menstruace bez ovulace. Odchylka nastává v důsledku porušení procesu zrání vajíčka. Tento typ krvácení je diagnostikován častěji. Může být vyvolána intoxikací, neuropsychiatrickými poruchami, chorobami vnitřních orgánů, stresem, chronickým zánětem pohlavních orgánů.

Metroragie během postmenopauzálního období jsou považovány za obzvláště nebezpečné, protože jejich příčinou mohou být maligní novotvary dělohy. Výboj může být sporý nebo hojný..

Léčba

Metoda terapie je vybrána s přihlédnutím k hlavní příčině anomálie. V mírných případech se léčba provádí léky. Pro zvýšení jejich účinnosti se doporučuje užívat lidové léky založené na léčivých rostlinách, které mají hemostatický účinek. Při absenci výsledku se provádí výrazné zhoršení stavu pacienta nebo nemožnost řešení problému pomocí léků, jsou prováděny operace.

První pomoc

Se silným zhoršením zdraví na pozadí hojného krvácení musíte zavolat sanitku. Před jejím příjezdem musí být ženě poskytnuta první pomoc:

 • pomozte ležet na zádech;
 • položte si pod nohy váleček nebo polštář;
 • Naneste led zabalený v ručníku nebo láhvi s mrazničkou na spodní část břicha. Účinek studeného obkladu směřuje k vazokonstrikci;
 • pijte teplou vodu nebo sladký čaj.

V obtížných situacích se doporučuje provést injekci hemostatického léku (Ditsinon, Vikasol) a kyseliny askorbové. Těhotným ženám s rizikem potratu se intravenózně injikuje síran hořečnatý a spontánní potrat - chlorid vápenatý.

Drogová terapie

Léčba dysfunkce u pacientů zahrnuje použití následujících léků:

 • stimulanty svalů dělohy (Oxytocin, Ergotamin). Zvyšují jeho tonus, kontraktilní aktivitu, což pomáhá eliminovat vaginální krvácení;
 • gestageny. Výběr léků závisí na základní příčině krvácení. U juvenilní dysfunkce jsou předepsány Utrozhestan a Norkolut. Ženám v reprodukčním věku se doporučuje užívat Sinestrol, Marvelon a během menopauzy - Orgametril, Progesteron;
 • antihemoragické léky, které normalizují srážení krve. Používá se hlavně tranexamem, vikasolem a kyselinou askorbovou.

Žena dostane infuzní terapii, která trvá nejméně 3 dny. Monitorování stavu genitálií a objasnění příčiny krvácení se provádí pomocí nitroděložního ultrazvuku.

Při absenci závažné patologie a normalizace zdraví pacient připraví extrakt, který bude indikovat ambulantní léčebný režim. Gynekolog musí objasnit, jaké léky je povoleno užívat v případě recidivy dysfunkce.

Pokud je žena ze zdravotních důvodů kontraindikována při užívání hormonálních léků, pak k vyřešení problému lékař navrhuje instalaci nitroděložního tělíska.

Například spirála Mirena má progesteronový účinek. Doporučuje se pro těžké období vedoucí k anémii, krvácení u žen před menopauzou. Před zákrokem lékař určí riziko komplikací a vyhodnotí účinnost této metody léčby pro konkrétního pacienta..

Chirurgická léčba

Chirurgický zákrok se provádí v následujících situacích:

 • nemožnost zastavit krvácení pomocí léků a hladina hemoglobinu klesne pod 70 g / l;
 • prudké snížení objemu krve v těle;
 • benigní novotvary;
 • rakovina dělohy nebo pochvy.

Odstranění dysfunkce u benigních nádorů se provádí jejich odstraněním, protože takové patologie nelze léčit léky. Prognóza uzdravení často závisí na typu operace. Po hysterektomii jsou téměř všichni pacienti odstraněni z registru po 5 letech a při embolizaci děložních tepen je zaznamenáno zotavení v 50% případů..

V onkologii se operace provádějí pouze v raných fázích. V budoucnu je jejich chování kontraindikováno z důvodu vzniku závažných komplikací..

V ostatních případech chirurgická metoda léčby spočívá v seškrábnutí endometriální vrstvy z dělohy. Před zákrokem je pacientovi podán CBC, rozšířený hemostasiogram, analýza krevních skupin, HIV a syfilisu. Škrábání se provádí v anestezii, proto se provádí EKG k objasnění stavu srdce. Doba trvání operace nepřesahuje 1 hodinu.

Moderní způsob takové léčby je hysteroskopie. Jeho zvláštnost spočívá v zavedení hysteroskopu do děložní dutiny, který je vybaven speciální kamerou. To vám umožní kontrolovat proces operace a snížit riziko poškození orgánů.

etnoscience

Některé léčivé rostliny mají vazokonstrikční a hemostatický účinek, proto se doporučuje užívat je v kombinaci s medikamentózní léčbou a také k prevenci krvácení.

K vyřešení problému ženy užívají následující lidové prostředky:

 • infuze horského pepře nebo vodního pepře. 25 g suchých surovin se nalije do 100 ml alkoholu. Trvejte ve tmě po dobu 2 týdnů, filtrujte a pijte 3-4 r. 20 kapek denně před jídlem a rozpustit je v 50 ml vody. Pokud byla pro tinkturu použita vodka, dávka se zvýší na 40 kapek. Náprava je v těhotenství kontraindikována. V případě hormonálních poruch je průběh léčby 3 měsíce;
 • odvar z pastýřské kabelky. Bylina zvyšuje srážlivost krve a snižuje bolestivost. 1 polévková lžíce suroviny nalijte 0,2 litru vroucí vody. Kontejner je zabalen do deky. Trvejte na nápravě pro 1 lžičku, filtrujte a pijte 1 lžíci před jídlem. 3 str. denně. Užívání odvaru je kontraindikováno u hemoroidů a těhotenství;
 • odvar z kopřivy. 1 polévková lžíce listy rostliny se nalijí 1 sklenicí vroucí vody. Vařte 15 minut. na parní lázni, trvejte 40 minut, filtrujte a vezměte 4-5 r. 1 polévková lžíce denně.

Před zahájením užívání se ženě doporučuje, aby se ujistila, že nedochází k alergické reakci na hlavní složku. Několik kapek léku se nanáší na kůži na zadní straně zápěstí a počká se 30 minut. Pokud má tato oblast zarudnutí, vyrážku, pálení nebo svědění, není vhodná k léčbě.

Prevence a prognóza

Aby se lékaři ochránili před takovou dysfunkcí, doporučují ženám dodržovat následující doporučení:

 • nezneužívejte alkohol;
 • vyhnout se stresu a zranění;
 • včas absolvovat terapeutické kurzy pro chronické patologie;
 • každoročně podstoupit vyšetření u gynekologa a kontaktovat ho, když se objeví první známky odchylky;
 • užívat léky se souhlasem lékaře a v souladu se zavedenými schématy;
 • ovládat fyzickou aktivitu a racionálně jíst během puberty;
 • během pohlavního styku používejte kondomy, které zabrání přenosu infekce od partnera;
 • nechte se otestovat před koncepcí.

Tato jednoduchá pravidla vám umožní sledovat vaše zdraví a zabránit rozvoji závažných patologií s těžkými komplikacemi..

Pozitivní výsledek terapie se předpokládá, když dojde k dysfunkci na pozadí mírných patologií a včasné návštěvy ženy u lékaře. Pokud se zpozdí, zvyšuje se riziko negativních důsledků. Léčba bude delší a prognóza je často negativní. U těhotných žen je vyhlídka na normální porod zřídka růžová. Více než polovina dívek nenosí dítě.

Když krev začne proudit z pochvy a není to spojeno s menstruací, doporučuje se poradit se s gynekologem o příčině tohoto jevu. Dysfunkce často naznačuje vývoj závažné patologie, která vyžaduje urgentní lékařský zásah. Zanedbání diagnózy a léčby může negativně ovlivnit zdraví ženy.

Krvácení, ale žádné období

Někdy ženy čelí takové situaci, kdy teče krev, ale nejedná se o menstruaci, ale s největší pravděpodobností začalo krvácení. Je dobré, když se tyto příznaky jednou projevily a znovu se neobjevily. Je to mnohem horší, když se to opakuje opakovaně, a v tomto případě je nejdůležitější zjistit příčinu patologie. Pokud jsou ztráty krve malé a mají narůžovělou barvu, neměli byste se příliš starat, protože tímto způsobem se během ovulace nebo implantace projeví individuální vlastnosti těla. Pokud je proces ztráty hojný a připomíná menstruaci, je nutné podstoupit vyšetření.

Co znamená měsíční cyklus

Každá žena má svůj vlastní specifický cyklus, podle kterého se menstruace pravidelně opakuje. Zpravidla je to od 21 do 35 dnů a skutečná menstruace by měla trvat od tří dnů do týdne, v závislosti na vlastnostech organismu. Pokud jsou tyto podmínky porušeny a menstruace trvá déle než sedm dní, nebo naopak, trvá to jeden den, pak je to s největší pravděpodobností příznak nějakého onemocnění a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

Co dělat, pokud vaše menstruace trvala 1 den a skončila

Mnoho důvodů může ovlivnit délku menstruace, jedním z nich je dědičná predispozice. V případě, že mateřská doba trvala jeden den, pak se zvyšuje pravděpodobnost, že se cyklus dcery bude opakovat se stejnými odchylkami od normy. Krvácení během menstruace by mělo pokračovat s různou intenzitou, první den se zesiluje a může být doprovázeno charakteristickými křečemi a nakonec zeslábne a brzy ustoupí. Pokud menstruace trvá jeden den, pak je to s největší pravděpodobností známkou patologie a nedokonalého fungování reprodukčních orgánů..

Možné důvody porušení cyklu

Změny v cyklu, když menstruace končí, právě začala nebo krvácí uprostřed cyklu, mohou být způsobeny následujícími důvody:

 1. Během formování reprodukčního systému u dospívajících, kdy menstruace ještě není cyklická, může být délka menstruace ovlivněna vývojem patologických poruch v různých orgánech, například v ledvinách, játrech nebo abnormalitami v kardiovaskulárním systému.
 2. Poruchy příjmu potravy a monotónní diety s omezeními.
 3. Intoxikace těla alkoholem nebo jinými škodlivými látkami.
 4. Těžká fyzická aktivita.
 5. Škodlivé pracovní podmínky.

K poruchám cyklu může dojít také v důsledku příčin ovlivňujících centrální nervový systém. Stabilitu reprodukčního systému mohou narušit dlouhodobé stresové situace, psychické trauma nebo jen modřiny mozku.

Co je považováno za normální a co je patologie se změnami v cyklu

Moderní žena musí pečlivě sledovat stav jejích reprodukčních orgánů. Pouze dodržováním všech doporučení odborníků můžete minimalizovat riziko vážných problémů v oblasti ženských pohlavních orgánů. Na možnost jakýchkoli odchylek lze včas upozornit změnami celkového stavu těla.

K tomu musíte být schopni dobře pochopit, jaké měsíční odchylky jsou považovány za přijatelné, a to:

 • v případech, kdy menstruace trvá týden nebo trvá tři dny, nebojte se, protože s největší pravděpodobností se jedná o individuální rys;
 • menstruace, která trvá jeden den - nejčastěji je to známka patologie;
 • pokud v poporodním období je krev, ale nejde o menstruaci, není zde ani žádný zvláštní důvod k obavám, protože s největší pravděpodobností probíhá proces obnovy, který končí v průměru osmým týdnem po porodu;
 • když se objeví tmavá menstruace, musíte se poradit s lékařem, protože to může být známkou různých poruch;
 • bohatá menstruace, která trvá dlouhou dobu, může často krvácet a je považována za vážnou patologii.

Patologické situace zahrnují slabou menstruaci nebo hypomenoreu, které mohou na prádle zanechat jen malé stopy. Toto porušení může být primární, když cyklus ještě nebyl stanoven úplně a sekundární, ve kterém ženská období probíhala normálně, a poté v nich došlo ke změnám..

Existuje krev tmavé barvy - co to je

Změnou barvy krve lze posoudit existující odchylky v těle ženy a někdy je tmavě zbarvená krev považována za absolutní normu. Výtok tmavé barvy se může objevit u mladých dívek během tvorby hormonálních hladin, když ještě není dostatečně stabilní. První menstruace se obvykle může jevit jako hnědé skvrny a v takovém množství pokračuje po celý rok. Pokud se však hnědá krev objevuje i po tomto období, je to pravděpodobně způsobeno hormonálními látkami
problémy.

U žen během menopauzy se může objevit tmavá krev, což je normální. Ale v případě, že se objeví hnědá krev, ale ne menstruace, s největší pravděpodobností to bude krvácení.

Pokud jsou tyto příznaky doprovázeny horečkou, bolestmi dolní části zad nebo bolestmi břicha, lze podezření na existující onemocnění ve formě endometritidy nebo endometriózy nebo přítomnosti zánětu přívěsků a tvorby nádorů. Nedostatečná hladina ženských pohlavních hormonů může také způsobit změny barvy krve. U perorálních kontraceptiv může dojít ke změně barvy menstruačního cyklu s výskytem tmavě hnědé krve. Podobné příznaky naznačují, že je nutné zvolit jiný antikoncepční přípravek.

Krvavý výtok bez bolesti

K přidělení krve by mělo obvykle dojít pouze během menstruace. Ve zbytku období se objevuje pouze drobná leucorrhoea, která se produkuje pod vedením hormonů. Krev, která se objeví uprostřed cyklu, ale ne menstruace, může být považována za patologii, i když nezpůsobuje bolest.

Takové projevy se zpravidla považují za důkaz jakýchkoli poruch nebo nemocí:

 1. chronická endometritida, doprovázená tmavě zbarveným výtokem, s malou nebo žádnou bolestí;
 2. endometrióza, při které výtok krve nemá žádné zvláštní příznaky;
 3. hyperplazie endometria způsobující intermenstruační ztrátu krve, ale ne období bez bolesti a bez dalších příznaků;
 4. tvorba polypů, kdy jedinými příznaky jsou krvácení uprostřed cyklu;
 5. eroze děložního čípku, nevykazují bolest, s výjimkou krvavého výtoku;
 6. nádorové procesy vyskytující se v děloze nebo v cervikálním kanálu se také projevují pouze výskytem krve.

Je zřejmé, že většina onemocnění postihujících reprodukční systém nevykazuje příznaky. Jako jejich příznaky můžete užívat pouze stávající krvácení mimo cyklus nebo nepravidelná období..

Proč se objevuje krev a bolí dolní část břicha

Ženské tělo by teoreticky mělo fungovat v souladu s daným programem, bez poruch a porušení, ale to se ne vždy stává. Proto, když se objeví krev, doprovázená bolestmi v dolní části břicha, je nutné zjistit příčinu problému. Tyto příznaky často odkazují na přirozené procesy v těle ženy a jsou považovány za normální..

Během ovulace se objeví krev, ale ne menstruace, když dojde k poškození cév při prasknutí folikulu. Během tohoto procesu mohou být pociťovány drobné příznaky bolesti v dolní části břicha v důsledku kontrakce dělohy a trubiček. Také, když se vajíčko implantuje do výstelky dělohy, uvolní se určité množství krve a pocítí se bolest v oblasti dělohy..

Krev a bolesti hlavy - jaký je důvod

Vzhled bolesti hlavy během menstruace je považován za zcela běžný. Nejprve je to důkaz porušení systému krevního zásobování, gastrointestinálního traktu, vylučovacího systému nebo anémie. Patologie, které se vyskytují na začátku jejich vývoje, se vyskytují obtížně, ale výskyt bolesti hlavy během menstruace je považován za hlavní příznak změn, ke kterým dochází.

Během této fáze cyklu může hlava bolet z následujících důvodů:

 • cévní onemocnění se ztrátou pružnosti;
 • hormonální změny;
 • porušení střevní motility;
 • osteochondróza krční páteře.

Když to bolí jít na toaletu a krvácet

Některé ženy pociťují příznaky během krvácení, když krvácí a bolí to jít na záchod. Bolest je tak intenzivní, že vyvolává strach, až se příště pokusíte vyprázdnit střeva. Existuje několik důvodů, které mohou tento stav vysvětlit, jedním z nich jsou problémy se samotnými střevy. K narušení jeho činnosti může dojít v důsledku poruch příjmu potravy, křečových žil nebo enterokolitidy.

Slouží jako příčina, která způsobila potíže, když je krev a bolí to na toaletu, hormonální změny, ke kterým dochází během této fáze cyklu, jsou schopné. Velké množství oxytocinu v krvi během tohoto období způsobuje pokles aktivity svalového systému dělohy a střev, v důsledku čehož se jejich svaly stahují a ztrácejí aktivitu.

Třetím důvodem lze považovat endometriózu, když její vývoj způsobí umístění endometriálních tkání na děložním čípku nebo v rektální výstelce. Změny, které nastanou, vedou k bohatým obdobím a vzniku bolesti. Také výskyt krve a bolesti během stolice může být způsoben vývojem hemoroidů nebo tvorbou análních trhlin. Vážnější důsledky mohou mít výskyt těchto příznaků u vředů nebo rakoviny tlustého střeva. Diagnózu lze objasnit pouze klinicky..

Jaká může být diagnóza

Důvodem je situace, kdy je krev, ale ne menstruace, ale intermenstruační krvácení lze s největší pravděpodobností považovat za patologii z různých důvodů.

Na základě těchto důvodů je možné diagnostikovat a identifikovat patologie, které vyžadují okamžitou návštěvu lékaře, a to:

 1. stávající pohlavně přenosné infekční onemocnění;
 2. těhotenství;
 3. hormonální porucha.

Podobný stav, při kterém teče krev, a nikoli menstruace, může nastat v souvislosti s věkovými hormonálními změnami při přípravě těla na menopauzu..

Co dělat v takových případech

Pokud se objeví krvácení, ale během těhotenství, v případě menopauzy atd. Se nemůže stát období, pak musíte nejprve navštívit gynekologa. Vzhled krve před nebo po menstruaci, stejně jako během ovulace, může být přímým důkazem vývoje onemocnění, konečnou diagnózu však může stanovit pouze odborník. Nástup silné bolesti může být příznakem vnitřního krvácení, které je považováno za poměrně nebezpečný stav a vyžaduje urgentní hospitalizaci.

Pokud se objeví krvácení, v žádném případě byste neměli užívat žádné léky před příjezdem lékaře, protože by to mohlo způsobit chyby v diagnóze. Nejlepší by bylo zaujmout polohu v lehátku, na krátkou dobu přiložit na žaludek a počkat, až dorazí sanitka.

Zpoždění průzkumůV případě selhání menstruačního cyklu musíte podstoupit vyšetření, abyste zjistili důvody zpoždění menstruace a způsob menstruace.