Chlamydie u žen

Chlamydie u žen je infekční a zánětlivé onemocnění charakterizované poškozením urogenitálního, muskuloskeletálního, kardiovaskulárního a dýchacího systému..

Genitourinární (urogenitální) chlamydie jsou jednou z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí (STI) spolu se syfilisem, kapavkou a trichomoniázou.

Genitourinární chlamydie jsou nejčastější u sexuálně aktivních jedinců ve věku 20–40 let a také u dospívajících. Ženy jsou náchylnější k nemocem. Prevalence infekce je extrémně vysoká - chlamydie jsou diagnostikovány asi u poloviny všech případů zánětlivých onemocnění urogenitálního traktu u žen.

Chlamydie u žen se často kombinuje s jinými pohlavně přenosnými chorobami (STD). V tomto případě se infekce navzájem zhoršují, získávají odolnost vůči antibakteriálním účinkům a prodlužují dobu trvání onemocnění. V přítomnosti genitourinárních chlamydií se zvyšuje náchylnost těla k syfilisu a infekci HIV.

Vysoká prevalence chlamydií u žen je způsobena mimo jiné tím, že často jsou chlamydie asymptomatické nebo jejich projevy jsou mírné.

Příčiny a rizikové faktory

Příčinami chlamýdií u žen jsou intracelulární mikroorganismy Chlamydia trachomatis. Tyto bakterie mohou být v lidském těle po dlouhou dobu, aniž by způsobovaly klinické projevy, ale v případě oslabení obranyschopnosti těla začínají chlamydie zvyšovat vitální aktivitu a růst, což u žen vyvolává známky chlamydií. Nejběžnější cestou přenosu chlamydií je pohlavní styk - s tradičními i netradičními typy nechráněného pohlavního styku. K přenosu chlamýdií může navíc dojít během nitroděložního vývoje nebo během porodu z matky na dítě, když plod prochází porodními cestami. Existuje také způsob přenosu nemoci z domácnosti - rukama kontaminovanými infikovanými sekrety, předměty osobní hygieny, ložním prádlem atd. Tyto případy infekce jsou vzácné, protože chlamydie rychle umírají mimo tělo. Jsou známy případy přenosu chlamýdií během transfuze krve.

Formy nemoci

V závislosti na lokalizaci patologického procesu se rozlišují následující formy chlamydií u žen:

 • chlamydie dolního urogenitálního systému;
 • chlamydie horní urogenitální soustavy;
 • chlamydie jiné lokalizace.

Chlamydie u žen se dělí na akutní (doba trvání onemocnění je až 2 měsíce) a chronická (více než 2 měsíce).

Chronické chlamydie, pokročilé formy onemocnění často vykazují rezistenci na terapii, léčba je v tomto případě delší a složitější, zvyšuje se riziko komplikací.

Příznaky chlamydií u žen

Inkubační doba pro chlamydie u žen zpravidla trvá 1–2 týdny. Latentní průběh onemocnění je pozorován asi u 65% pacientů, což komplikuje diagnostiku a přispívá k rozvoji komplikací. U žen neexistují žádné specifické příznaky chlamydií, klinický obraz onemocnění připomíná průběh jiných pohlavně přenosných chorob (většina z nich má podobné projevy) nebo uretritidy.

Primárním zaměřením chlamydiových lézí je zpravidla výstelka dělohy nebo močové trubice.

Hlavními příznaky chlamydií u žen jsou vaginální výtok sliznice (sklivce) nebo mukopurulentní povahy s nepříjemným zápachem. V některých případech je výskyt patologického výtoku doprovázen pálením, svěděním, bolestivostí v oblasti genitálií a také bolestmi v podbřišku, křížové kosti a zvýšením teploty na subfebrilní hodnoty (ne vyšší než 38 ° C). Před menstruací a během pohlavního styku nebo bezprostředně po něm se může bolest zhoršit. Během močení je často zvýšené nutkání na močení, pálení a bolestivost.

Po přibližně 1,5-2 týdnech od okamžiku prvních projevů onemocnění mohou příznaky zmizet i bez léčby, ale to není známkou zotavení - po chvíli se nemoc objeví znovu, ale v tomto případě jsou méně výrazné. Chlamydie u žen se tak stávají chronickými, pravidelně si připomínají opakující se relapsy a / nebo postižení jiných vnitřních orgánů v patologickém procesu.

Diagnostika

Diagnóza chlamydií u žen se považuje za potvrzenou, pokud jsou chlamydie detekovány v ohnisku infekce.

Za účelem diagnostiky onemocnění se provádí podrobné laboratorní vyšetření:

 • polymerázová řetězová reakce (umožňuje vám identifikovat latentní nebo málo symptomovou formu onemocnění);
 • spojený imunosorbentní test;
 • studium metodou přímé imunofluorescence s použitím monoklonálních protilátek (umožňuje detekci protilátek proti chlamydiím v krevním séru pacienta);
 • metody diagnostiky DNA;
 • cytologické vyšetření výtoku z pochvy, močové trubice, děložního čípku (metoda umožňuje diagnostikovat onemocnění pouze v 10-15% případů);
 • analýza kultury s bakteriální inokulací biologického materiálu na McCoyově médiu;
 • antibiotikogram.

Pokud jsou výsledky testů na chlamydie jednoho z partnerů pozitivní, doporučuje se diagnostikovat druhého (jiného) sexuálního partnera, a to i při absenci známek onemocnění.

Genitourinární chlamydie jsou nejčastější u sexuálně aktivních jedinců ve věku 20-40 let, stejně jako u dospívajících.

Léčba chlamydií u žen

Hlavní metodou léčby chlamydií u žen je léčba. Předepisují se antibakteriální léky, které mohou pronikat do buněk (tetracykliny, fluorochinolony, makrolidová antibiotika). Při výběru léku se bere v úvahu přítomnost sekundární infekce, stav imunity pacienta a mikroflóra urogenitálního a trávicího traktu. V případě chlamydií u těhotných žen začíná antibakteriální léčba po 14. týdnu těhotenství. Výběr antibakteriálního léčiva k léčbě chlamydií u žen během těhotenství je omezen na ty léky, které nemají fetotoxický a embryotoxický účinek.

Pro lokální terapii chlamydií u žen se používají instilace léků do močové trubice, koupele, tampony, vaginální a rektální čípky.

U pacientů s chronickými chlamydiemi se zobrazují antimykotika, imunomodulační léky (protože chlamydie potlačují imunitní systém) a komplexy vitamínů, léky, které zlepšují proces opravy tkání.

Při léčbě chronických chlamydií se často používají fyzioterapeutické metody: elektroforéza, iontoforéza s léky, léčba infračerveným zářením, magnetoterapie, ultrazvuková terapie.

Chronické chlamydie u žen často vyžadují opakované kúry.

Během léčby by měl být vyloučen pohlavní styk, nadměrná fyzická aktivita, konzumace alkoholu a také kořeněná a kořeněná jídla.

Chlamydiová terapie je indikována také u ostatních sexuálních partnerů, aby se zabránilo opětovné infekci.

Kontrolní studie se provádí 3-4 týdny po ukončení léčby.

Možné komplikace a důsledky chlamydií u žen

Při absenci včasné léčby chlamydií u žen se mohou objevit závažné komplikace:

 • zánět sliznice děložního čípku (endocervicitis);
 • zánět endometria (endometritida);
 • zánětlivý proces ve vejcovodech (salpingitida);
 • zánět vejcovodů a vaječníků (salpingo-ooforitida);
 • Reiterův syndrom (zánětlivá léze spojivky očí, kloubů, močové trubice);
 • zánětlivé procesy v hltanu, průduškách, plicích, ledvinách, konečníku; a tak dále;
 • maligní novotvary děložního čípku.

V přítomnosti genitourinárních chlamydií se zvyšuje náchylnost těla k syfilisu a infekci HIV.

Zánětlivé procesy vyskytující se v děloze a přívěskech mohou u žen způsobit takové následky chlamýdií, jako je tvorba jizev a adhezí ve vejcovodech s následným rizikem mimoděložního těhotenství, zmeškaného těhotenství, spontánního potratu, mrtvého porodu, tubální neplodnosti. Pokud patogen vstoupí do plodové vody, je možná nitroděložní infekce s následným rizikem patologií plodu.

Chronický zánět v močové trubici může vést ke zúžení (zúžení) močové trubice.

Při opakované infekci chlamydiemi se zvyšuje riziko komplikací..

Předpověď

V případě akutních nekomplikovaných chlamydií s včasnou diagnostikou a současnou léčbou všech sexuálních partnerů je prognóza příznivá.

Chronické chlamydie, pokročilé formy onemocnění často vykazují rezistenci na terapii, léčba je v tomto případě delší a složitější, zvyšuje se riziko komplikací.

Prevence

Aby se zabránilo chlamydiím u žen, doporučuje se dodržovat následující opatření:

 • vyhýbání se promiskuitnímu, zejména nechráněnému sexu;
 • diagnostické vyšetření na přítomnost infekce v případě náhodného nechráněného sexuálního kontaktu;
 • oznámení sexuálních partnerů v případě pozitivního výsledku testu na chlamydie;
 • vyšetření párů plánujících těhotenství na skryté infekční choroby (včetně chlamydií).

Video z YouTube související s článkem:

Vzdělání: 2004-2007 „První kyjevská lékařská vysoká škola“ specializace „Laboratorní diagnostika“.

Informace jsou zobecněny a poskytovány pouze pro informační účely. Při prvních známkách nemoci navštivte svého lékaře. Samoléčba je zdraví škodlivá!

Pád z osla vám pravděpodobně zlomí krk, než když spadnete z koně. Nepokoušejte se toto tvrzení vyvrátit..

Leváci mají kratší délku života než praváci.

Vědci z Oxfordské univerzity provedli řadu studií, během nichž dospěli k závěru, že vegetariánství může být pro lidský mozek škodlivé, protože vede ke snížení jeho hmotnosti. Vědci proto doporučují ryby a maso z vaší stravy zcela nevylučovat..

Podle výzkumu mají ženy, které pijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu..

Ve Velké Británii existuje zákon, podle kterého chirurg může odmítnout provést operaci pacienta, pokud kouří nebo má nadváhu. Člověk se musí vzdát špatných návyků a pak možná nebude potřebovat operaci..

I když srdce člověka nebije, může ještě dlouho žít, což nám prokázal norský rybář Jan Revsdal. Jeho „motor“ se zastavil na 4 hodiny poté, co se rybář ztratil a usnul ve sněhu.

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána u Willieho Jonese (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

Kaz je nejčastějším infekčním onemocněním na světě, kterému ani chřipka nemůže konkurovat..

Lidské kosti jsou čtyřikrát silnější než beton.

Osoba užívající antidepresiva bude ve většině případů znovu depresivní. Pokud se člověk vyrovnal s depresí sám, má každou šanci na tento stav navždy zapomenout..

Lidé, kteří jsou zvyklí pravidelně snídat, mají mnohem menší pravděpodobnost, že budou obézní..

Vzdělaný člověk je méně náchylný k onemocněním mozku. Intelektuální aktivita přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

Kromě lidí trpí prostatitidou pouze jeden živý tvor na planetě Zemi - psi. To jsou opravdu naši nejvěrnější přátelé.

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že melounová šťáva brání rozvoji vaskulární aterosklerózy. Jedna skupina myší pila čistou vodu a druhá pila melounový džus. Výsledkem bylo, že cévy druhé skupiny neobsahovaly plaky cholesterolu..

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Lze je vidět pouze při velkém zvětšení, ale pokud by se shromáždili, zapadli by do běžného šálku na kávu..

Korekce zraku je jedním z nejméně traumatických chirurgických zákroků. Je nicméně přirozené mít obavy z nadcházejícího zásahu. Jiné de.

Léčba a příznaky chlamýdií u žen

Poslední aktualizace 23. ledna 2018 v 14:26

Doba čtení: 6 minut

Infekční pohlavní choroba je poměrně častá u spravedlivého pohlaví, které nevěnuje dostatečnou pozornost svému zdraví, je zřídka pozorováno u gynekologa a je zároveň promiskuitní.

Některé z nich jsou pouze nositeli mikroorganismů, zatímco jiné o její existenci ani nevědí. Počáteční asymptomatický průběh komplikuje další obtížnou léčbu chlamydií u žen a jejich partnerů.

Když se objeví charakteristické zjevné příznaky, je nutné již léčit a důsledky, které způsobují.

Chlamydie jsou intracelulární bakterie a mikroorganismy. Právě oni způsobili výskyt takové vážné nemoci..

Chlamydie u žen, postihující především genitourinární systém, postupně parazitují na jiných orgánech a systémech a aktivně potlačují imunitní systém. Což v konečném důsledku vede k narušení plného fungování celého organismu a mnoha komplikacím..

Chlamydiová infekce

Přesné moderní metody detekce virů, obrovské množství informací nepomůže zabránit šíření bakterií. Komplikuje jeho definici a výsledné modifikované struktury vytvořené v průběhu času.

Všechny z nich mají různé účinky na lidské tělo a ovlivňují specifické systémy..

Proces infekce proniká několika způsoby:

 • sexuální aktivita přirozeně vede k neúspěchu. Dokonce ani antikoncepce nemusí vždy pomoci. Zdrojem chlamydií je hlavně partner, který úspěšně přenáší chlamydie do pochvy a spouští mechanismus onemocnění;
 • od matky nebo „vertikální“. Během porodu prochází dítě již infikovanými oblastmi reprodukčního systému;
 • domácí. Není to zcela prokázáno, ale předpoklady pro vzhled stále existují. Kontakt s určitými předměty používanými nemocnou osobou. Může to být ručníky, kartáčky na zuby a mýdlo;
 • nepravděpodobné ve vzduchu.

Jediným způsobem, jak se vyhnout infekci, je pravidelné gynekologické vyšetření, pečlivý výběr stálého partnera, dodržování hygienických postupů a zachování imunity.

Příznaky přítomnosti viru chlamydie u žen

Zjištění, že se do těla dostaly viry, v tomto případě nebude fungovat hned.

Inkubační doba pro detekci chlamydií se pohybuje od 2 týdnů do 1 měsíce. Během této doby infekce proniká do zdravých buněk, krmí se a postupně vede k jejich úplné smrti. A teprve poté, co bakterie zesílily, začaly poškozovat tkáně, orgány a přecházet do celého těla.

Existují však první projevy, které určitě upoutají pozornost:

 1. odchylka od normy tělesné teploty. Pro zánětlivé procesy je charakteristické zvýšení až na 37,5 ° C;
 2. porušení přirozeného močení. Komplikace jako cystitida jsou možné;
 3. nepříjemný shnilý zápach;
 4. změna menstruačního cyklu;
 5. pálení a svědění;
 6. výtok nažloutlé barvy;
 7. bolavá bolest.

Známky dysfunkce urogenitálního systému jsou evidentní. Pokud vás to nepřiměje přemýšlet o možném viru nebo zánětu, můžete očekávat vážnější následky..

Známky nemoci "chlamydie"

Gynekologické důsledky chlamydií, které v raných fázích vylučují svoji přítomnost v těle, také usnadní hledání zdravotních problémů:

 • Kolpitida. Dochází k narušení flóry a zánětu vaginální sliznice;
 • Cervicitida. Často způsobené patogenními příčinami vede k zánětlivým procesům děložního kanálu a samotného orgánu;
 • Endometritida. Porušení vnitřní výstelky těla dělohy;
 • Salpingitida. Vyvíjí se pod vlivem penetrace cizí mikroflóry a vede k těžkým procesům narušení vejcovodů.

Je však nemožné určit přítomnost nemocí doma. V tomto případě se přirozeně musí spoléhat pouze na pozorný přístup ke zdraví a spoléhat se na své pocity.

Jakékoli bolestivé syndromy by měly upozornit a varovat, že v těle není vše v pořádku a je třeba kontaktovat příslušné odborníky.

Analýza pro chlamydie

Po počátečním vyšetření se můžete obrátit na kteréhokoli gynekologa a pokud existuje jen malé podezření na zánětlivé a ještě více pohlavní onemocnění.

Chcete-li stanovit přesnou správnou diagnózu, jako jsou chlamydie u žen, a předepsat správnou léčbu, nejprve určete typ mikroorganismu.

Údaje o infekci a stupni jejího šíření poskytnou speciální metody výzkumu pro chlamydie:

 1. tradiční bakteriologická kultura;
 2. enzymová imunotest na obsah infekce a zánětu v krvi;
 3. imunofluorescence. Barvení činidla, které interaguje pouze s protilátkami. Pomáhá zvýraznit přítomnost viru v těle;
 4. polymerázová řetězová reakce. Poskytuje supersenzitivní molekulárně genetické studium složení krve;
 5. mikroskopická analýza, nátěr z cervikálního kanálu, vaginální stěny;
 6. ultrazvukový postup. Vizuální identifikace změn a poruch v práci pánevních orgánů.

Nepokoušejte se předepisovat si léky.

Před léčbou chlamydií u žen nezapomeňte, že nejprve musíte být diagnostikováni. K tomu slouží pohlavní ošetřovna, soukromá klinika odpovídající léčbě gynekologických problémů nebo oddělení městské nemocnice..

Léčba chlamydií

Pokud se během vyšetření potvrdila přítomnost pohlavního infekčního onemocnění, okamžitě spěchejte k lékaři.

Pouze po získání výsledků je předepsána přesná medikamentózní léčba chlamydiové choroby u žen, která zahrnuje léky:

 • antibiotika. Vždy se používá v boji proti virům, infekcím a komplexním zánětům. Schůzka: „Vibramycin“, „Doxycyklin“, „Azithromycin“;
 • imunomodulátory. Přispívají k posílení těla a tvorbě dostatečného množství protilátek. Použijte "Polyoxidonium", "Cycloferon", "Amiksin";
 • multivitamíny a komplexy jako Vitrum, Aevit;
 • čípky pomohou vyléčit chlamydie přímo v postižené oblasti. Přípravy: „Geksikon“, „Vitaferon“;
 • hepatoprotektory regenerující játra, jako je Phosphogliv, Essentiale Forte
 • probiotika se používají k obnovení střev. „Hilak Forte“, „Acipol“.

Toto je pouze přibližný léčebný režim pro chlamydie, který nabízejí lékařské instituce. Přesnější a individuální ošetření provádí ošetřující odborník.

Fyzioterapeutická léčba chlamydií u žen

Tato metoda není nezbytná proti infekcím a bakteriím. Slouží jako pomocný a doplňkový prostředek, dokonce i při vysoké kvalitě léčby chlamydií u žen.

Každý postup je individuálně přiřazen charakteristikám těla as přihlédnutím k možné reakci na terapeutický účinek postupu:

 1. vystavení ultrazvuku;
 2. magnetoterapie;
 3. lehké, kvantové zlepšení zdraví;
 4. fototerapie umělým světlem;
 5. metoda elektroterapie;
 6. léčba střídavým proudem;
 7. iontoforéza. Užívání různých léčivých látek.

Průběh těchto hardwarových postupů trvá nejméně 7 dní. Vše závisí na tom, jak rychle se nemoc pacienta vyléčí.

Jak se léčí chronické chlamydie?

Obnova probíhá po dlouhou dobu v pokročilém stadiu pohlavního virového onemocnění. V této době se porážka mikroorganismů již šíří nejen v reprodukčním systému, ale také v dalších stejně důležitých orgánech..

Výsledkem je výskyt nebo komplikace, exacerbace stávajících onemocnění.

Nejúspěšnější je postupná léčba chronických chlamydií:

 • výcvik. Poskytuje metodu léčby elektřinou, postup pro vysokofrekvenční indukční terapii. Užívání antibiotik: Rovamycin, Doxycyklin. Užívání imunostimulantů jako Polyoxidonium. Dále jsou předepsány mikroklystry a chlorhexidinové lázně.
  přímo dochází k procesu eliminace chlamydií s použitím antibiotik a multivitaminů;
 • obnova dříve postiženého organismu v důsledku fyzioterapie, klystýry s přípravkem "Perftoran", normalizace střevní mikroflóry pomocí tablet "Bifikol".

Chcete-li být léčeni správně, obraťte se na specializovaný dispenzar pohlavních chorob nebo na příslušnou kliniku. Kurz bude pod vedením a dohledem lékaře trvat nejméně 14 dní.

Důsledky chlamydií

A pouze po úplném a správně sestaveném průběhu léčby chlamydií lze vyhodnotit její výsledky. Pacient, který byl vyléčen z infekce, si bude pamatovat pravidla, která je nutné dodržovat po dlouhou dobu, aby nedošlo k infekci pohlavními infekcemi. Koneckonců, existují mnohem závažnější nemoci, jako je syfilis, kapavka a dokonce i AIDS..

Ale to není vše, s čím se budete po chlamydiích muset setkat..

Oslabení těla, které bylo po určitou dobu vystaveno virům a mikroorganismům, vedlo ke vzniku mnoha chorob orgánů postižených chlamydií:

 1. močový systém. Uretritida, cystitida;
 2. eroze, zánět děložního čípku, vaječníků a vejcovodů;
 3. vícenásobné lepicí formace;
 4. narušení jater;
 5. neplodnost;
 6. chlamydiální proktitida a kolpitida.

Náprava následků nesprávného sexuálního života bude muset vynakládat spoustu času a peněz..

Chlamydii lze předcházet

Kvalitativně a profesionálně prováděná léčba onemocnění chlamydií u žen poskytne pouze pozitivní a vynikající výsledky úplné eliminace pohlavní infekční choroby. Abyste se v budoucnu těmto problémům vyhnuli, nespoléhejte na náhodu.

Prevence chlamydií a jiných sexuálně přenosných infekcí zahrnuje dodržování jednoduchých pravidel:

 • povinné pozorování venereologem. Návštěva jednou za 6 měsíců;
 • mít jednoho stálého sexuálního partnera;
 • v případě podezření na infekci úplné vyloučení sexuálních vztahů;
 • povinné používání antikoncepce.

Abyste se znovu nedostali do rizikové zóny, nezapomeňte na pravidla osobní hygieny. Nesdílejte předměty. Zkuste omezit návštěvu bazénů, saun. Nezapomeňte na návštěvu lékaře a povinné vyšetření.

„Chlamydie - nebo genitální infekce způsobující zápal plic“

7 komentářů

Chlamydie a s nimi syfilis, trichomoniáza a kapavka společně tvoří přibližně 90% nebo více všech pohlavně přenosných chorob. Chlamydiová infekce může úspěšně koexistovat s kapavou a syfilisem a počet případů ročně (samozřejmě pouze registrovaných případů) je asi 2 miliony lidí na světě. Vezmeme-li nehlášené případy, může jich být desetkrát více. „Wikipedia“ obecně vydává číslo 100 milionů, což je stěží pravda.

Počet případů závisí také na věku: „vrchol“ onemocnění spadá na věk pacientů mladších 25 let. V Rusku, vezmeme-li případy infekční uretritidy, pak je počet chlamydiových etiologických onemocnění třikrát (podle počtu pacientů) vyšší než u gonokoků.

Chlamydiová infekce u žen navíc způsobuje vulvovaginitidu, cervicitidu a cystitidu. Chlamydie anorektální oblasti jsou možné a dokonce i chlamydiální zánět hltanu - faryngitida. Jaká je originalita tohoto patogenu, jak se urogenitální chlamydie projevují a léčí u žen?

Urogenitální chlamydie: co to je?

Chlamydie u žen

Urogenitální chlamydie je infekční onemocnění urogenitálního traktu, které je způsobeno jedinečným tvorem - Chlamydia trachomatis. Výjimečnost chlamydií je tak velká, že byla dokonce přičítána zvláštní rodině. Originalita spočívá v jedinečnosti jejího životního cyklu.

Můžeme říci, že se jedná o „přechodné spojení“ mezi bakteriemi a viry. Je známo, že mikroby (bakterie) mohou existovat a množit se mimo organizmus hostitele (v půdě, vodě, potravě). Viry se mohou množit pouze v buňkách organismu, který je nimi infikován.

Chlamydie má všechny vlastnosti mikroorganismu: rozděluje se na polovinu, je citlivý na antibiotika, má společný dědičný materiál - jedním slovem běžný gramnegativní mikroorganismus. Může však fungovat a množit se pouze uvnitř buněk hostitele - nemocného člověka, který je ničí.

Za tímto účelem se chlamydie „připojují k energetické stanici“ hostitelské buňky, protože nemají vlastní energetické zdroje. Další podobnost s viry je dána „vrtošivostí“ chlamydií: koneckonců, v laboratorních podmínkách se na živném médiu nemůže množit. Potřebuje živé buněčné kultury: koneckonců pouze buňky mají „baterie“ - mitochondrie, které jsou zdroji energie.

Na infekčních a přenosových cestách

Obvyklá cesta infekce je sexuální a všechny formy sexuálního kontaktu. Zdrojem může být buď nemocný pacient, nebo asymptomatický nosič. Je také možné, že se dítě nakazí během porodu, který prochází infikovanými cestami matky. Existují tedy léze spojivky, faryngitida, poškození sluchových trubic (eustachitida) a u každého pátého dítěte se dokonce rozvine chlamydiová pneumonie.

Souhlasíte, ne každá genitální infekce to dokáže. Chlamydie lze navíc uzavřít obvyklým kontaktním způsobem v domácnosti, například při návštěvě sauny nebo vany. Pokud porušíte hygienická pravidla, můžete infekci přenést rukama..

Chlamydie se vyznačuje rodinným kočárem. Způsob infekce v domácnosti umožnil populaci chlamydií přetrvávat po dlouhou dobu mezi lidmi žijícími společně. Screeningové vyšetření odhalilo, že dvě až tři generace, včetně babiček, dědečků a vnoučat, měly nízký symptom nebo latentní přenos a děti měly pouze extragenitální formy, které se vyskytují ve formě očních lézí.

Ženy dostávají chlamydie častěji než muži. Urogenitální forma je charakterizována dlouhou inkubační dobou - od 2 týdnů do měsíce.

První příznaky chlamydií u žen

Jaké projevy předpovídají nebezpečnou infekci?

Spektrum onemocnění, které se projevuje u urogenitálních chlamydií, je více než 20 patologických stavů - od vulvovaginitidy a kolpitidy po proktitidu a Reiterovu chorobu, o nichž bude pojednáno níže. První příznaky chlamydií u žen nemají žádnou diagnostickou hodnotu, protože mohou být způsobeny velkým počtem dalších infekčních agens.

Nejčastěji začíná zánět po skončení inkubační doby buď zánětem močové trubice, nebo z děložního čípku. Proto se na začátku vyskytuje buď uretritida, nebo cervicitida, někdy společně. Závažnost příznaků může být různá - od těžkého zánětu a silného výtoku po řídké sliznice, rozmazané nebo obecně neviditelné.

Někdy dochází ke krvácení z děložního čípku. Akutní forma cervicitidy je vzácná. V případě, že je zánětlivá reakce slabá a dojde k pomalé chronické chlamydii, je cervicitida doprovázena rozsáhlými erozemi děložního čípku. Je možná vzestupná infekce, která vede k poškození dělohy, postižení trubiček a dokonce k rozvoji perihepatitidy.

Endometritida bude charakterizována metroragií (děložním krvácením) mezi menstruací, mírnou až střední bolestí v podbřišku. Endometritida je téměř vždy doprovázena salpingitidou a bilaterální nebo dokonce salpingo-ooforitidou s postižením vaječníků.

Pro chronickou chlamydiovou infekci u žen jsou charakteristické náhlé exacerbace, během nichž může teplota stoupat (dokonce až na 39 stupňů, což je také zvláštnost chlamydiové infekce), objevují se zimnice a zvyšuje se bolest v podbřišku, která narušuje pohyb střev. Z pohlavního ústrojí se objevuje hojný mukopurulentní výtok.

Infekce může také jít ještě výše a vyvíjí se pelvioperitonitida se zánětem pánevního pobřišnice a tvorbou serózního - hnisavého výpotku.

Chlamydie během těhotenství

Jak bylo uvedeno výše, neexistují žádné vrozené chlamydie. Dítě se narodí zdravé, ale nakazí se při průchodu porodními cestami a riziko onemocnění u dívek je vyšší. Proto, když jsou chlamydie detekovány během těhotenství, neměli byste se obávat vrozených forem, prostě neexistují..

Léčba chlamydiové infekce u těhotné ženy se provádí pomocí těch antibiotik, která nepronikují placentární bariérou a nemohou poškodit dítě. Aby se zabránilo různým poruchám v těle těhotné ženy, které mohou ovlivnit zdraví vyvíjejícího se dítěte, užívají se léky v co nejkratších možných kurzech. Pokud jde o porod, jsou možné s opakovaným vyšetřením po léčbě..

Pokud chlamydiová infekce stále není vyléčena, doporučuje se operativní porod císařským řezem, při kterém nehrozí riziko infekce dítěte.

Diagnostika a analýzy

Diagnóza urogenitálních chlamydií má své vlastní charakteristiky. Například oblíbenou lokalizací parazitů (chlamydie jsou skuteční intracelulární paraziti) je děložní čípek. Pokud však současně vezmete nátěry od téže ženy, pak v polovině případů nemusí být patogen detekován. Co to znamená? O tom, že chlamydie úplně nezakrývá děložní čípek, ale usazuje se v koloniích, jako tuk v klobásě. Pouze taková diagnostická metoda proto bude mít málo informací. V současné době se k plné diagnostice urogenitálních chlamydií používají následující metody výzkumu: kultivační metoda a PCR.

Kulturní metoda. Řekněme hned: tato diagnostická metoda je nejkonkrétnější a nedává chyby. Nelze jej však použít ve zdravotnictví: koneckonců chlamydie neroste v umělém prostředí, potřebují živé buňky. Proto se tato metoda používá pro vědecký výzkum..

Ale diagnostika pomocí PCR se pro lékaře stala „spásou“. Je hlavním způsobem diagnostiky různých forem nemoci.

Seznam materiálu pro plot je velmi rozsáhlý. To:

 • krev (při kašli, nepochopitelné pneumonii, kterou nelze léčit antibiotiky, s prodlouženou teplotou);
 • výpotek s pelvioperitonitidou (který lze získat propíchnutím Douglasovy kapsy);
 • škrábání z epitelu (pouze z krční oblasti);
 • moč (s uretritidou);
 • škrábání z epitelu spojivky a hltanu;
 • škrábání z epitelu ampuly konečníku.

Při diagnostice Reiterovy choroby jsou dalšími výzkumnými metodami stanovení protilátek v krvi a v synoviální tekutině (punkcí kloubu se známkami artritidy). Chlamydie neproniká přímo do kloubní tekutiny.

Léčba chlamydií a preferované léky

Léčba chlamydií u žen zahrnuje použití různých léků a léčebných režimů. Nejčastěji jsou tedy předepsány pro klasický akutní kurz:

 • azithromycin (Sumamed);
 • doxycyklin;
 • ofloxacin;
 • roxithromycin;
 • erythromycin.

Dále můžete přidat josamycin („Wilprafen“). Některá schémata jsou na jedno použití, jiná na více použití. Podrobné dávky jsou zde vynechány, aby se zabránilo pokušení samoléčby..

V případě, že se infekce rozšířila hluboko, například do pánevních orgánů a výše, měla by léčba trvat nejméně 2 týdny a měla by zahrnovat symptomatické, imunomodulační a protizánětlivé léky..

K provádění léčby těhotných žen se používají následující prostředky:

 • spiramycin ("Rovamycin"). Předepisuje se nejdříve ve 14. týdnu těhotenství, poté, co embryo ukončí organogenezi;
 • josamycin, erythromycin, azithromycin;
 • amoxicilin.

Stejné léky se používají k léčbě dětí. V případě závažného průběhu chlamydiové infekce se doporučuje hospitalizace na specializovaném oddělení a léčba formou intravenózního kapání přípravku Sumamed v dávce 0,5 g denně po dobu 2 dnů a poté předepsání perorálního podání po dobu 7 dnů v kombinaci s metronidazolem.

Možné komplikace a prognóza

Nebezpečné komplikace chlamydiové infekce

Důsledky chlamydií pro ženu mohou být spojeny s přidáním vysoké infekce s poškozením vaječníků a trubiček. Může se vyvinout pánevní peritonitida, dlouhodobé autoimunitní onemocnění - Reiterova choroba a perihepatitida. Pojďme tyto nemoci popsat podrobněji.

O Reiterově nemoci

Jedná se o speciální formu chlamydiové infekce, která se vyznačuje řadou příznaků - uretritida, konjunktivitida a artritida (zánět kloubů). Uretritida má zpravidla poloviční vymazaný průběh a vyskytuje se několik týdnů po infekci, zřídka - až měsíc.

Současně nebo o něco později se objeví konjunktivitida a poté se objeví známky zánětu kloubů, častěji na nohou. Zánět je asymetrický. Reiterova choroba „miluje“ malé klouby - metatarsofalangeální, interfalangeální, kotníkové.

Tento syndrom má autoimunitní povahu a častěji se vyskytuje u mladých mužů, ale ve 20% všech případů se vyskytuje u žen. Může to trvat dlouho a ovlivnit vnitřní orgány.

Co je to perihepatitida?

Jedná se o onemocnění, při kterém chlamydie, které se dostaly vejcovody do břišní dutiny, dosáhnou jater, nebo lépe řečeno jejího vnějšího obalu pojivové tkáně - tobolky glissonu - a způsobí zánět tobolky, což vede k výrazné klinice a exsudaci.

Zvláštností perihepatitidy je, že trpí pouze vnější obal jater, proto se vyvinul historicky nesprávný název: samotná játra netrpí, proto by bylo správnější nazývat nemoc glissonitis.

Organizace exsudátu vede k tvorbě výrazných vláknitých adhezí mezi jaterní membránou a pobřišnicí. To se projevuje záchvaty bolesti v pravém hypochondriu během cvičení a také bolestí v určité poloze, když jsou adheze taženy.

Perihepatitida se projevuje stejně jako záchvat žlučové koliky, jen o málo méně výrazný. Zvyšuje se teplota, nevolnost, zvracení je možné, bolesti se objevují v pravém hypochondriu. Tento obrázek zpravidla doprovází příznaky salpingitidy nebo chlamydiové endometritidy a postupuje proti jejich pozadí.

Perihepatitida se obvykle vyskytuje u mladých žen, které mají chronické chlamydie, s více relapsy a vysokými titry protilátek v séru.

Prevence chlamýdií

Jako obvykle při prevenci pohlavně přenosných infekcí musíte pečlivě vybírat partnery a používat antikoncepci (kondomy). Při plánování těhotenství nebo před porodem musíte být také vyšetřeni na chlamydie, abyste zabránili infekci u novorozenců.

Obzvláště obtížné jsou ložiska rodinných chlamydií, ve kterých je nutné provádět sanitární a vzdělávací práce, ošetřovat všechny členy rodiny, varovat před nutností zdržet se pohlavního styku během léčby a také léčit děti.

Chlamydie u žen, jejichž příznaky a léčbu jsme zvažovali, se označují jako druh infekcí. Důkazem toho je nejistá „přechodná“ biologie patogenu, jeho schopnost způsobit zápal plic, poškození orgánů ORL a autoimunitní procesy ve formě Reiterovy choroby. Ale moderní antibakteriální léky mohou zabránit rozvoji infekce a metody prevence a správného sexuálního chování mohou způsobit, že vy a vaši blízcí nebudete pro urogenitální chlamydie nedosažitelní.

Chlamydie u žen

Chlamydie je skupina infekcí způsobených pronikáním různých typů chlamydií do lidského těla. Může být ovlivněn dýchací, pohybový, kardiovaskulární, urogenitální systém, oči. Urogenitální typ chlamydií - nejčastější typ - je doprovázen známkami zánětlivých patologií genitální oblasti a je diagnostikován pouze laboratorně.

Chlamydiové infekce jsou nebezpečné s mnoha komplikacemi. Pokud se chlamydie neléčí, může se u žen vyvinout neplodnost..

Co je to chlamydie - způsoby infekce

Chlamydie je patologický proces iniciovaný mikroorganismy, který se nazývá chlamydie.

Infekce se vyskytuje různými způsoby. Možné přenosové cesty:

 1. Sexuální (vedoucí). Místem lokalizace primárního zánětu je vaginální sliznice. Později je možné, že se patogen pohybuje v genitálním traktu. To vede k poškození děložního čípku, vejcovodů, doprovázené tvorbou šňůr a způsobením jejich obstrukce. Se zavedením mikroorganismů do lumen močové trubice a vstupem do dutiny močového měchýře se vyvíjí cystitida. Jakýkoli nechráněný styk s nosičem vede k infekci. To platí jak pro tradiční sexuální kontakt, tak pro anální a orální podání..
 2. Vertikální (od matky k dítěti během přirozeného porodu). Chlamydie jsou silné mikroorganismy, proto se infekce přenáší na dítě při průchodu porodními cestami. Dítě může být postiženo očima (tvoří se záněty spojivek) nebo plícemi (zápal plic).
 3. Kontakt a domácnost. Lékaři neprokázali, že se nemoc přenáší podobným způsobem, ale existují předpoklady. Chlamydie jsou silné mikroorganismy, které zůstávají aktivní mimo tělo hostitele až dva dny. Potenciálním zdrojem infekce může být ručník, spodní prádlo, toaletní sedadlo používané nosičem infekce.
 4. Airborne (vzácná výjimka). Charakteristické pro přenos Chlamidia pneumoniae od osoby s diagnostikovanou chlamydiovou pneumonií.

Příznaky chlamydií u žen

Jaké jsou příznaky nemoci? Je docela obtížné přesně identifikovat chlamydie, protože je obvykle bez příznaků. Projevy se vyskytují pouze u 33% pacientů.

Inkubační doba onemocnění je poměrně dlouhá. První příznaky onemocnění a nepříjemné příznaky se objevují 14 až 30 dnů po infekci.

Častěji než jiné odrůdy jsou diagnostikovány urogenitální chlamydie, i když existují i ​​jiné formy.

Přítomnost patogenu lze určit pouze laboratorními prostředky. Potenciální příznaky patologie jsou:

 1. Zvýšení tělesné teploty je jedním z hlavních příznaků akutní formy. Indikátory během tohoto období dosahují 37 - 37,5 ° С..
 2. Bolest. Lokalizační oblast - dolní část břicha, dolní část zad. Pokud jde o sílu, jsou oba docela hmatatelné a slabé. Může úplně chybět.
 3. Porušení močení. Když je močová trubice zapojena do patologického procesu, u žen se objeví příznaky cystitidy. Jedná se o pocit pálení, křeče při pokusu o vyprázdnění močového měchýře, zvýšení počtu nutkání na močení.
 4. Abnormální vaginální výtok.
 5. Pálení sliznic. Pocit pálení může být známkou chlamydií, protože právě slizniční povrchy jsou hlavním „sídlem“ patogenu.
 6. Cervikální eroze. Chronická forma může způsobit tvorbu erodovaných oblastí na děložním čípku.

Infekce se stává běžnou příčinou vývoje gynekologických patologií. Jeho přítomnost může být indikována:

 1. Kolpitida (zánět vaginální sliznice). Kolpitida tohoto typu je často diagnostikována u těhotných žen a žen během menopauzy, protože pro tato období je typický nedostatek estrogenu. U pacienta se objeví takové nepříjemné příznaky jako pálení, svědění, neobvyklá leukorea, zhoršené močení, bolest v podbřišku, mírné zvýšení celkové teploty.
 2. Cervicitida (zánět tkání děložního čípku). Akutní i chronické urogenitální chlamydie mohou vyvolat vznik zánětlivého procesu. Během vyšetření gynekolog zaznamená zvýšení děložního čípku v důsledku otoku. Léčba musí být provedena, protože vývoj eroze není v budoucnu vyloučen.
 3. Endometritida (poškození slizniční vrstvy dělohy), salpingitida (zánět vejcovodů), salpingo-ooforitida (kombinovaný zánět vaječníků a vejcovodů). Vznik patologických stavů je způsoben vzestupem infekce do genitálního traktu.

Výtok během nemoci

S rozvojem urogenitální formy se povaha vaginálního hlenu nemění okamžitě. Inkubační doba onemocnění je 2 až 4 týdny. Po této době si můžete všimnout jeho hlavních příznaků..

U žen se objevuje bezbarvá transparentní leucorrhoea. V případě sekundární infekce se barva výboje mění. Odstín se může pohybovat od bílé po tmavě hnědou. Přítomnost hnisavých nečistot není vyloučena. Nepříjemný zápach naznačuje komplikovaný průběh nemoci. Tento příznak může naznačovat vývoj kapavky..

Kvantitativní charakteristiky sekrecí se nemění, tj. množství leucorrhoea zůstává stejné. Současně se většina oddělitelných látek shromažďuje v lumen močové trubice, proto si během ranního močení může žena všimnout výskytu hlenu v moči. Konzistence výtoku zůstává vodnatá. Pokud se leucorrhoea stane lepkavou, je to známka sekundární infekce..

První příznaky onemocnění ve formě změn vaginální leucorrhoea se tvoří 7-14 dní po infekci.

Ve většině případů však příznaky zcela chybí..

Diagnóza chlamydií - jaké testy jsou zapotřebí?

Vzhledem k tomu, že příznaky patologie jsou netypické, je stav diagnostikován náhodou během období, kdy je vyšetřován gynekologem z jiného důvodu..

Pokud má žena potenciální příznaky onemocnění, pacientovi jsou přiřazeny různé testy. Přednášejícími jsou:

 • vyšetření vaginálního nátěru na přítomnost bakterií;
 • krevní test na protilátky - jsou stanoveny charakteristické protilátky, což naznačuje vývoj onemocnění;
 • PCR test - přesně detekuje chlamydie, protože vám umožňuje určit genetický materiál patogenu;
 • bakteriální kultura - pomáhá diagnostikovat stav s pravděpodobností 70%, určit typ patogenu, vybrat antibakteriální léky za účelem vývoje léčebného režimu;
 • imunofluorescence - identifikuje patogen s 50% pravděpodobností.

Pacient podstoupí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Procedura pomáhá odhalit skryté známky stavu ve formě strukturálních změn v děloze, vejcovodech a vaječnících.

Po utrpení chlamydií se u člověka vytvoří dočasná, takzvaná „nesterilní imunita“, takže nelze vyloučit opětovnou infekci.

Vlastnosti ženských chlamydií

Chlamydie jsou obzvláště nebezpečné u žen. Příznaky onemocnění často chybí, proto pacienti vyhledají lékařskou pomoc pozdě. Zpravidla s chronickou chorobou, protože příznaky akutního procesu zůstávají bez povšimnutí.

Při absenci lékové podpory pro tělo je možný vývoj závažných komplikací. Žena je navíc zdrojem infekce..

Chlamydie během těhotenství

Přítomnost infekce u těhotných žen může negativně ovlivnit průběh těhotenství. Nejobtížnějším výsledkem je spontánní potrat nebo nitroděložní smrt plodu. Příčinou je rozvoj placentární nedostatečnosti, která je způsobena chronickými chlamydiemi..

Léčba chlamýdií u žen při nošení dítěte musí být prováděna postupně, komplexním způsobem s přihlédnutím k existujícím kontraindikacím. Režimy léčby infekce zjištěné u těhotných žen jsou standardní. V tomto procesu se používají léky Rovamycin a Erythromycin. Během tohoto období je použití finančních prostředků ze skupiny fluorochinolonů a doxycyklinů zakázáno..

Léčba ženských chlamydií

Klinické pokyny jsou v každém případě vyvíjeny individuálně. Léčba chlamýdií u žen se provádí komplexním způsobem a zahrnuje použití následujících skupin drog:

 • antibakteriální léky;
 • imunostimulanty;
 • multivitamíny.

Nedílnou součástí protokolu je úprava stravy pacienta, fyzioterapie, lokální léčba (čípky).

Nejběžněji používané antibakteriální léky jsou:

 1. Doxycyklin (řada tetracyklinů). Odkazuje na širokospektrální antibiotika. Při jeho užívání se mohou objevit poruchy trávení, proto je nutné jej kombinovat s enzymatickými látkami a probiotiky. Délka kurzu - 10-14 dní.
 2. Azithromycin (ze skupiny makrolidů). Vyznačuje se minimem vedlejších účinků. Aplikuje se jednou. Dávka je 1 gram. Pokud je účinná látka špatně snášena, lze ji rozdělit do několika dávek..
 3. Josamycin (účinná látka - wilprafen). Je předepsán v případě závislosti patogenu na doxycyklin a azithromycin.

Následující léky poskytují dobrý terapeutický účinek:

 • Erythromycin, spiramycin (ze skupiny makrolidů);
 • Ofloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin (skupina fluorochinolonů) - lze kombinovat s jinými typy antibiotik, pokud jsou indikovány;
 • Amoxicilin (série penicilinů).

Pokud je žena v nemocnici, je povolena kombinace antibakteriálních a antimikrobiálních látek.

Fyzioterapie

Při diagnostice patologie se často používá fyzioterapie. Lze přiřadit:

 • investice do ultrazvuku;
 • elektroforéza;
 • magnetoterapie.

Jaký je vliv fyzioterapie na průběh onemocnění?

 1. Na pozadí použití ultrazvuku dochází ke zvýšení imunitní obrany, jsou eliminovány příznaky zánětlivého procesu, je zrychlen průběh procesů nezávislé obnovy poškozených tkání..
 2. Magnetoterapie pomáhá zmírnit stávající patologické příznaky, otoky vnitřních orgánů, odstranit bolest.
 3. Elektroforéza poskytuje anestetický, protizánětlivý a vazodilatační účinek. Zlepšuje průběh metabolických reakcí.

Bez ohledu na zvolenou metodu je zaznamenáno zlepšení celkové pohody: bolesti, otoky ustupují, zvyšuje se imunita (obecná i lokální).

Imunomodulátory

Terapeutický protokol stanoví povinný příjem imunomodulátorů - léků, které zlepšují imunitní obranu těla.

Léčebný kurz zahrnuje příjem následujících finančních prostředků (podle volby lékaře):

 • Polyoxidonium. Podporuje zvýšenou imunitní obranu, aktivnější produkci protilátek. Lék stimuluje aktivitu krevních fagocytů, snižuje toxický účinek jiných léků na jaterní buňky. Příjem se provádí podle následujícího schématu: 1krát za dva dny, intramuskulárně v dávce 6 mg. Polyoxidonium je kontraindikováno během porodu a kojení;
 • Timalin. Lék zvyšuje buněčnou imunitu, zvyšuje fagocytózu. Kurz je 10 dní. Dávkování - intramuskulárně 5 - 20 mg denně. Kontraindikací je individuální nesnášenlivost komponent. Na pozadí terapie je možný vývoj známek alergie.

Multivitamíny pro chlamydie

Léčebný režim pro onemocnění je doplněn různými multivitaminovými komplexy. Kompenzují nedostatek základních vitamínů a minerálů a zlepšují fungování imunitního systému.

Nejčastěji užívanými léky jsou:

 1. Aevit. Jedná se o kombinaci vitamínů A a E. Pomáhá posilovat imunitní obranu, posiluje stěny cév. U žen je režim 1 tableta dvakrát denně. Kontraindikace pro použití jsou nesnášenlivost složení složek, poruchy oběhu, diagnostikovaný tromboembolismus. Během léčby nejsou vyloučeny zažívací potíže..
 2. Vitrum. Eliminuje nedostatek vitamínů nezbytných pro tělo, zvyšuje jeho odolnost. Průběh přijetí je stanoven individuálně. Dávka je 2 tablety denně. Kontraindikace pro použití jsou přecitlivělost na složky Vitrum, tuberkulóza, sarkom, tromboflebitida, srdeční selhání. Není vyloučen vývoj nežádoucích účinků ve formě příznaků alergie: kožní vyrážky jako kopřivka, svědění.

Efektivní režimy léčby

Efektivní režimy léčby chlamydií jsou četné. Jejich působení je založeno na příjmu léků, které ničí patogen. Před výběrem léků lékař posoudí současný stav pacienta, určí přítomnost doprovodných patologií a vybere léky pouze na základě těchto informací. Kurz musí absolvovat oba sexuální partneři.

Terapeutický režim se vyvíjí v závislosti na formě chlamydií:

 • Akutní. V tomto procesu se používá antibiotikum (nejčastěji doxycyklin je předepsán po dobu 3 týdnů, dvakrát denně, vždy 100 mg), imunomodulátor a multivitaminový komplex. Po týdnu od začátku užívání antibiotika jsou předepsány enzymové přípravky. Při vývoji drozdů se používají antifungální látky - Nystatin (500 000 jednotek), flukonazol. Současně jsou předepsány hepatoprotektory, probiotika, doporučuje se fyzioterapie;
 • Pomalý. Během prvních 14 dnů je předepsán příjem enzymů a imunostimulantů. V další fázi je schéma doplněno multivitaminy, antibiotiky (používá se akutní forma terapie), antifungálními látkami.

Terapie chronické infekce se provádí podle následujícího schématu:

 1. Během prvních 14 dnů pacient užívá Amiksin - 1 tabletu každý druhý den během kalendářního měsíce - enzymy.
 2. Po 10 dnech od zahájení léčby jsou předepsána antibiotika (schéma je podobné akutní formě) a multivitaminové komplexy.
 3. Léčba je doplněna užíváním hepatoprotektorů a fyzioterapií. Dobré výsledky jsou dosaženy použitím čípků Longidaza (1 svíčka každých 10 dní).

Při vývoji terapeutického režimu se berou v úvahu další nemoci genitální oblasti. To pomáhá lékaři vybrat nejúčinnější antibiotikum, které bude účinné nejen proti chlamydiím.

Léčba je indikována negativním testem PCR. Studii musíte provést 30 - 45 dní po dokončení léčebného kurzu.

Co se stane, pokud nebude léčeno?

Zánětlivé procesy doprovázející chlamydiové infekce mohou způsobit různé komplikace. Nejzávažnějšími důsledky opomíjeného onemocnění jsou potíže s koncepcí, úplná neplodnost a vysoké riziko maligních nádorů..

Typické komplikace stavu:

 • Salpingo-ooforitida / salpingitida. Zánět přívěsků dělohy nebo pouze vejcovodů jsou nebezpečná onemocnění, protože zabraňují těhotenství. Tvorba jizvové tkáně v lumenu vejcovodů vede k jejich obstrukci, která se stává příčinou neplodnosti;
 • Endocervicitis (poškození cervikálního kanálu). S takovou diagnózou se zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny;
 • Endometritida (zánět sliznice dělohy). Tento stav komplikuje nástup těhotenství kvůli obtížím při zajišťování oplodněného vajíčka. Zvyšuje se také riziko spontánního potratu..

Vážnou komplikací chronické formy je rozvoj Reiterova syndromu.

Prevence chlamýdií

Prevence stavu je jednoduchá a spočívá ve vzdání se nechráněného pohlavního styku. Během sexu s neznámým sexuálním partnerem musíte používat kondom.

Včasná diagnostika a adekvátní léčba významně zlepšuje prognózu onemocnění. Úplné vyléčení infekce zpravidla netrvá déle než dva týdny - při absenci sekundárních komplikací. S chronologií procesu se prognóza zhoršuje, a proto by žena měla správně vyhodnotit příznaky, které se objeví, a měla by být okamžitě zahájena léčba. Jinak se zvyšuje riziko adhezí a vzniku tuboperitoneální neplodnosti..

TOP 5 osvědčených venerologických klinik

 1. MedCenterService (18 poboček)
  8 (495) 324-88-22
 2. SM-Clinic (13 poboček)
  8 (495) 292-63-14
 3. Nejlepší klinika (3 pobočky)
  8 (495) 023-33-00
 4. Akademie zdraví
  8 (495) 162-57-77
 5. Placené lékařské centrum pro dermatologii a venerologii
  8 (495) 532-66-57

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému.