Proč se před menstruací objevuje bohatý bílý výtok

Zdraví žen musí být pečlivě sledováno. Cervikální hlen chrání pohlavní orgány před infekcemi a bakteriemi. Jakékoli změny v jeho konzistenci a barvě mohou naznačovat problémy v reprodukčním systému, které vyžadují konzultaci s lékařem. Proto byste měli přesně vědět, který výtok před menstruací je považován za zcela normální a který má patologickou povahu..

Přírodní leucorrhoea

Cervikální kanál, který se nachází v děložním čípku, vylučuje slizniční sekreci. Zjemňuje stěny pochvy, chrání před mikrotrhlinami a nepohodlí při sexu. V různých fázích menstruačního cyklu se mění hustota sekrece. V první fázi, kdy vejce ještě není zralé, vytvoří silný hlen ochrannou zátku, která zabrání vstupu infekce a spermií do těla..

Před ovulačním obdobím se sekrece ztenčuje a pomáhá mužským buňkám rychleji se pohybovat, což zvyšuje pravděpodobnost početí. Pouze 5 dní po ovulaci výtok opět zhoustne a stane se krémovým.

Sekrece se produkují a mění svou konzistenci pod vlivem pohlavních hormonů, progesteronu a estrogenu.

Den před menstruací by měl mít výtok obvykle následující charakter:

 1. Je bílé barvy s odstínem od krémové po světle žlutou. Při užívání hormonální antikoncepce, jako jsou pilulky, cívky nebo prsteny, se před kritickými dny mohou objevit hnědé mazlaviny.
 2. Buď není cítit, nebo je lehký s kyselostí.
 3. Množství výtoku by mělo být střední, ne příliš hojné, ale ne příliš vzácné. Změna konzistence je příznakem nemoci a zánětu a suchost a svědění jsou výsledkem používání nekvalitních hygienických výrobků..
 4. Na konci menstruace by se bílý hlen neměl objevit okamžitě..
 5. Sekrece přírodního hlenu děložního hrdla nikdy nezpůsobuje nepohodlí a slabost.

Pokud před menstruací nedojde k výtoku

Pokud před menstruací nedochází k žádnému vylučování sliznic, nemějte obavy. To se často stává, zejména před menopauzou. To je způsobeno snížením aktivity žlázových sekrecí pod vlivem snížení hladiny ženských hormonů v krvi..

Dalším důvodem nedostatku výtoku je užívání hormonálních léků na antikoncepci nebo léčbu. Tyto produkty obvykle obsahují více estrogenového hormonu. Kromě syntetických hormonů může být přítomnost sekrece ovlivněna nesprávným příjmem fytohormonů bez konzultace s lékařem..

Ovulace nastává asi dva týdny před kritickými dny. Přidělení s tím narůstá, začíná se táhnout a ztenčovat. Pokud jsou velmi viskózní a husté konzistence, pak mohou nastat problémy v reprodukčním systému, které vznikly na pozadí hormonální nerovnováhy.

Stín, množství výtoku a jejich konzistence jsou u každé dívky individuální a závisí na vlastnostech těla a životním stylu. Mohou být ovlivněny faktory, jako jsou špatné návyky, neustálý stres v práci, změny související s věkem.

Cervikální sekrece u dospívajících

Před začátkem prvního období přichází dospívající leukorea. Jak dlouho by to ale mělo trvat, než to začne? K prvnímu projevu dochází jeden a půl roku před kritickými dny. Během období vytváření stabilního hormonálního pozadí se často mění. Jejich struktura se pohybuje od vodnaté po hustou, což je normální. Barva a hojnost zcela závisí na úrovni vývoje reprodukčního systému a dědičnosti.

Pokud se výtok náhle stane hojnějším než obvykle, můžete s jistotou počkat na první menstruaci. Bohužel nikdo není chráněn před zánětlivými procesy. Proto musíte před kritickými dny pečlivě sledovat povahu leucorrhoea, protože nejprve přicházejí přerušovaně..

Když jsou kritické dny pozdě

Někdy je silný, silný a bílý výtok před menstruací známkou těhotenství. Navíc pokud tyto dny nijak nezačínají. Množství leucorrhoea se zvyšuje pod vlivem prudkého zvýšení hladiny hormonu progesteronu v krvi. Sekrece hlenu chrání plod během těhotenství a ženské orgány před škodlivými bakteriemi a infekcemi.

A také při neustálých stresových situacích, nedostatku vitamínů a hormonální nerovnováze se místo menstruace objeví bílý výtok. Přísná dietní omezení příjmu tuků a sacharidů vedou ke zpoždění.

Pokud nadužíváte stravu nebo jen nepravidelně jíte, může vám menstruaci na dlouhou dobu nahradit bílý hlen..

Patologické příčiny

Na rozdíl od normální leucorrhoea je patologická leucorrhoea doprovázena zvýšením jejich objemu, struktura se stává kýčovitou, vůně je nepříjemná a drsná a barva nabývá neobvyklých odstínů. Kromě toho je sekrece na pokožce velmi dráždivá a způsobuje pálení a svědění. A také může bolet dolní část břicha, objevit se slabost, nevolnost a nepohodlí během a po pohlavním styku..

Zánětlivé procesy, které mění povahu hlenu před kritickými dny:

 1. Vaginitida dráždí vagínu. Otoky, nepohodlí a bolest v dolní části zad se objevují asi týden před menstruací. Výtok je velkého objemu a má tekutou konzistenci. Barva nejčastěji získává nažloutlý odstín. Analýza nátěru odhaluje zvýšený počet bílých krvinek.
 2. Zánět děložního čípku se nazývá cervicitida. Tím se zvyšuje bílý hlen a stává se vodnatým. V pokročilém stadiu se v něm objeví příměs hnisu, vůně se stane hroznou.
 3. Endometritida činí sekreci více zakalenou a nepříjemně páchnoucí. Kromě toho je zánětlivý proces doprovázen ostrou bolestí, když jdete na toaletu a v dolní části břicha, a teplota těla stoupá. Je nemožné opustit takovou nemoc, protože se začne rozcházet s jinými ženskými orgány. Výtok před těmito dny zezelená.

Kromě zánětu mohou poruchy vaginální mikroflóry změnit povahu sekrece. Například vaginóza přeměňuje normální kyselý zápach na vůni hnijících ryb a zbarvuje hlen žlutě. Několik dní před menstruací to zesílí. Žena začíná pociťovat neustálé nepohodlí, svědění a pálení zasahují do spánku a sex nedává potěšení a způsobuje pouze bolest.

Dalším porušením přirozené povahy pochvy je kandidóza. Pronikáním do ženského těla začíná bakterie Candide destruktivně působit na stěny a sliznice. Porážka je pozorována nejen v reprodukčním systému, ale také v močovém systému. Příznaky jsou nesnesitelné. Výtok se stává tvarohem s vůní zkaženého mléka. Drozd se často objevuje po dlouhém léčení, protože prospěšné bakterie jsou ničeny spolu se škodlivými.

Změna hlenu často naznačuje poškození a růst:

 1. Cervikální eroze. Sekrece s ní zprůhlední sraženiny. Ženy trpí častým zpožděním a jejich menstruace získává hnědý odstín.
 2. Endometrióza Kvůli prudkému růstu endometria dělohy jsou cévy poškozeny, uvolněná krev, ze které se před menstruací skvrnuje výboj světla. Toto onemocnění navíc způsobuje bolest v dolní části břicha..
 3. Vzhled polypů. Před nástupem kritických dnů se stěny dělohy uvolní. To způsobí poškození výrůstků a krve, která se uvolňuje spolu s prádlem. Bohužel je těžké zjistit přítomnost nemoci, protože to je jediný příznak..
 4. Rakovina dělohy. V raných stádiích může nemoc indikovat pouze špinavý krvavý výtok před kritickými dny, který má hrozný zápach.

A také mnoho pohlavně přenosných infekcí mění povahu výtoku před menstruačním krvácením. Stávají se pěnově šedou nebo zelenou barvou. Taková onemocnění vyžadují urgentní léčbu. Zanedbané formy mohou připravit reprodukční funkci.

Co by neměl být výtok před menstruací

Vaginální sekrece u žen se objevuje během celého menstruačního cyklu. Tato konkrétní sekrece je důležitým ukazatelem zdraví reprodukčního systému. Většina žen je zvyklá sledovat povahu a množství menstruačního toku, ale ne každá ví, jaké tajemství je normální před nástupem kritických dnů. Abyste se vyhnuli zbytečným obavám, ale nepromeškali důležité alarmy, je důležité zjistit, jaký druh výtoku by měl být před začátkem menstruace..

Co ovlivňuje sekreci před menstruací

V závislosti na příčině výtoku se dělí na přirozené fyziologické a bolestivé patologické. První skupina zahrnuje vaginální sekrece, které nezpůsobují nepohodlí a mají zdravý vzhled. Druhá - leucorrhoea, lišící se složením a vzhledem od normálu. Mohou být doprovázeny dalšími bolestivými příznaky - bolest, svědění genitálií, pálení a zarudnutí sliznice. Onemocnění reprodukčního systému často vedou k obecné nevolnosti a zvýšení tělesné teploty..

Před zvážením leucorrhoea patologického typu je nutné pochopit, jaký druh výtoku před menstruací je zdravou normou.

Přirozená vaginální sekrece se skládá z mnoha složek produkovaných vitálními funkcemi reprodukčního systému. Většina z toho se skládá z hlenu produkovaného pod vlivem hormonálních hladin buňkami dělohy. Speciální nezánětlivý výpotek - transudát slouží jako zvlhčovací systém.

Jeho zdrojem je oběhový systém vaginální sliznice. Část sekrece, zejména pot a tuk, také produkují žlázy, které poskytují mikroflóru laktobacily.

Normální výtok před plánovaným obdobím je bílý nebo průhledný hlen bez zápachu (viz foto).

Tato sekrece během cyklu je ovlivněna určitými faktory:

 1. Hladiny progesteronu a estrogenu. Čím vyšší je, tím více se zvyšuje objem tajemství..
 2. Mikroflóra, která vytváří kyselé prostředí. Díky tomu dochází k regulaci prospěšných a oportunistických mikroorganismů..
 3. Věk a životní styl ženy. Mladé dívky mají obvykle větší sekreci než ženy blížící se menopauze, protože jejich hladina estrogenu v krvi klesá..
 4. Vzhled a vůni výtoku mohou ovlivnit také špatné návyky, neaktivní životní styl a stres v práci..

Vliv menstruačního cyklu

Povaha výtoku před nástupem menstruace do značné míry závisí na dni menstruačního cyklu. V období od posledního do budoucího období dochází v těle k řadě hormonálních změn. Obvykle jsou spojeny se zvýšením hladiny hormonu estrogenu před ovulací a po ní - s jejím poklesem..

Ihned po menstruaci tajemství chybí nebo je velmi malé. Je bezbarvý a obvykle bez zápachu..

Pro tělo je to období relativní neplodnosti a hladina hormonů je v současné době poměrně nízká..

Uprostřed cyklu, asi 2 týdny před menstruací, může být výtok obvykle bohatý a slizký, jako na fotografii níže.

Estrogen má silný účinek na děložní čípek, změkčuje jej a způsobuje tvorbu hlenu. Jeho barva se může pohybovat od bezbarvé až po bílou a dokonce mírně béžovou. Konzistence je viskózní a poměrně hustá, častěji připomíná vaječný bílek.

Během tohoto období je také možný krátkodobý výskyt krevních nečistot (viz foto).

Z přirozených důvodů je to způsobeno slabými kapilárami, které jsou ovlivněny během uvolňování folikulu.

Nemělo by docházet k velkému množství krve a její uvolňování trvá déle než několik dní.

Tato povaha výtoku může přetrvávat týden před menstruací. Co se stane dál, je dáno individuálními charakteristikami ženy. U některých žen může být množství sekrece vzácnější, u jiných přetrvává pocit lehké vlhkosti až do menstruace.

Ve druhé fázi cyklu začíná dominovat progesteron, který je také schopen udržet poměrně hojné množství hlenu..

Množství výtoku se začíná snižovat 5 dní před menstruací, pokud nedošlo k početí. A dva až tři dny před menstruací je výtok velmi hustý a krémový..

Barva se pohybuje od bílé po nažloutlou. Může se objevit malé množství hnědých skvrn nebo kapek krve. Takový výtok se považuje za normální, pokud se neobjeví dříve než 2 dny před menstruací a není doprovázen bolestivými příznaky.

Předmenstruační syndrom

Samotné vaginální sekrece neindikují PMS. Tyto dva procesy spojuje úzké spojení s hormonálním zázemím ženy..

Nejprve je třeba poznamenat, že skutečný premenstruační dysforický syndrom není tak běžný, jak se říká. Jeho diagnóza zahrnuje přítomnost 5 hlavních příznaků, které se vyskytují u méně než 10% žen. Mezi příznaky patří:

 • únava;
 • migréna;
 • fotofobie;
 • bolesti dolní části břicha;
 • kožní vyrážky;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • nadýmání;
 • průjem nebo zácpa;
 • depresivní nebo podrážděný stav.

Změny výtoku během PMS jsou pozorovány v důsledku změn v hormonálních hladinách. Prudký pokles estrogenu a progesteronu ovlivňuje nejen snížení množství sekrecí, ale také ovlivňuje psychoemočné procesy v oblastech mozku spojené s příznaky PMS.

Vaginální sekrece během těhotenství

Uprostřed cyklu existuje vysoká pravděpodobnost početí, pokud se objeví, změní se hormonální a fyziologické procesy. Abychom pochopili, jak můžete určit příznaky početí, je důležité pochopit, jak rozlišovat mezi pravidelným výtokem před menstruací od těhotenství..

Hlavním rozlišovacím znakem je v tomto případě zvýšení hladin progesteronu. Pokud množství vaginální sekrece neklesne, pak je její úroveň ve druhé fázi cyklu poměrně vysoká. To se obvykle stává, když je oplodněné vajíčko..

Bílý hlen během těhotenství

Mnoho hlenu před menstruací je nepřímým znamením těhotenství.

Krvavý výtok několik dní před očekávaným obdobím se může také stát známkami těhotenství..

Hlen s malým množstvím krve během těhotenství

Přirozenou příčinou šarlatové leucorrhoea může být poškození kapilár během implantace vajíčka, ke kterému dochází přibližně pět nebo šest dní po početí. Někdy však takové neplánované krvácení může naznačovat patologické stavy, jako je zvýšený tonus dělohy nebo mimoděložní těhotenství..

Pokud během těhotenství kdykoli začne krvavá leucorrhoea, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Antikoncepční přípravky a vaginální leukorea

Jelikož používání populární perorální antikoncepce ovlivňuje ženské hormonální pozadí, je přirozené, že jsou pozorovány změny ve vylučované sekreci. Pokud antikoncepce potlačí ovulaci, bude množství sekrece po celou dobu jejich podávání skromné. Jakmile je přestanete užívat, potřebuje reprodukční systém také čas na jejich opětovné sestavení. Proto může být menstruační cyklus a výtok nepravidelný. Stojí za to být připraven na to, že se mohou pravidelně objevovat nečistoty obsahující načervenalé nebo růžové žíly..

Při instalaci nitroděložního tělíska gynekologové také upozorňují na to, jaký může být výtok před menstruací po dobu několika měsíců. V normálních mezích se jejich objem může výrazně zvýšit..

Proces zvykání si na antikoncepci a jejich ukončení by však neměl být doprovázen bolestí, silným a častým krvácením a celkovou malátností..

Nedostatek vaginálních sekretů

Předmenstruační sekrece by měla být normálně přítomna u každé ženy. U některých je tento výtok vzácnější, u jiných se neliší od obvyklého. Jejich nepřítomnost může způsobit suchost a podráždění vaginální sliznice. Pokud se objeví svědění nebo pálení, je to důvod k podezření na infekci.

Malé množství sekrece může také naznačovat silnou hormonální nerovnováhu a kritický pokles hladiny progesteronu..

K tomuto jevu obvykle dochází během menopauzy, kdy vaginální sekrece přestává být vylučována..

Nadměrná touha po hygieně však častěji vede k nedostatku normálního výtoku. Sprchování nebo výběr příliš agresivních hygienických produktů může narušit mikroflóru pochvy a vést k nadměrnému suchu.

Vnější vlastnosti

Kvalitu a povahu sekrecí můžete určit podle vnějších znaků a charakteristik sekrece..

Hlavním vizuálním ukazatelem zdravého výtoku je to, jakou barvu má před menstruací. Varianta normy se pohybuje od transparentní po mléčně bílou s béžovým nebo nažloutlým odstínem.

Vaginální leucorrhoea by neměla být jasně žlutá, zelená nebo šedá. Barva tohoto typu naznačuje infekci a přítomnost zánětlivého procesu..

Tajemství mnoha žen téměř necítí. Normálně může být přítomna mírně kyselá vůně. Je však třeba upozornit na nepříjemný zápach fermentovaného mléka, protože je předzvěstí plísňové infekce - kandidózy (afty).

Nepříjemné shnilé pachy a ryba také nejsou normou a naznačují přítomnost patologického bakteriálního procesu.
Struktura jakéhokoli výboje v konzistenci by měla být v ideálním případě jednotná. Přítomnost hrudek připomínajících tvaroh v bílých bílcích také naznačuje drozd. Tekutá a pěnivá leucorrhoea - častý společník vaginózy a pohlavně přenosných chorob.

Zdravé možnosti vaginálního výtoku před menstruací jsou uvedeny na fotografii níže. Barevný, heterogenní hlen je známkou patologie.

Leucorrhoea s nemocemi

Nejběžnější problémy podivného výtoku u žen v reprodukčním věku jsou spojeny s porušením mikroflóry pochvy a penetrací patogenních infekcí. Rovnováha mikroorganismů může být narušena, pokud nebudou dodržována pravidla denní hygieny, výběr nevhodných hygienických produktů nebo časté sprchování.

Vaginální mikroflóra může být také narušena v důsledku dlouhodobého užívání antibiotik.

Plísňová kandidóza

Toto onemocnění je charakterizováno výtokem bílé barvy a hrudkovitou strukturou, stejně jako nepříjemným zápachem fermentovaného mléka..

Důvodem jeho vzhledu může být jak nedostatečná hygiena genitálií, tak snížení imunity v důsledku užívání antibakteriálních léků..

Bakteriální vaginóza

Pěnivá leucorrhoea může mít žlutý nebo šedý odstín. Je zde výrazný rybí zápach.

Spouštěčem je narušení kyselého prostředí pochvy v důsledku snížení počtu prospěšných laktobacilů. Bakteriální zánět může být způsoben tampony, které zůstávají v pochvě po dlouhou dobu. Některé patogeny vstupují do vaginálního prostředí během nechráněného styku. Z těchto důvodů se mohou vyvinout následující nemoci:

Kolpitida

Pro infekční lézi vaginální sliznice je charakteristická hojná leucorrhoea s nečistotami hnisu, podobně jako mokrý papír. Existuje nepříjemný štiplavý zápach, ulcerace sliznic a bolest při sexu.

Populární infekce jsou chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza. Jejich přítomnost je indikována neobvyklým šedým nebo zeleným výbojem, pěnivou strukturou.

Pohlavně přenosné nemoci jsou obvykle doprovázeny svěděním a pálením zevních genitálií, bolestmi v podbřišku, celkovou nevolností a horečkou.

Gynekologické patologie

Na rozdíl od zjevných známek infekcí a bakteriálního zánětu nemají patologie orgánů reprodukčního systému obvykle primární primární příznaky. Taková onemocnění se mohou po dlouhou dobu asymptomaticky vyvíjet a cítit se pouze vymazanými projevy. Aby bylo možné včas identifikovat varovné příznaky, je důležité si uvědomit, který vaginální výtok by se neměl objevit před menstruací..

Cervicitida

Nadměrně bohatý bílý výtok doprovázený bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad může naznačovat vývoj zánětlivé cervicitidy v děložním kanálu. Nemoci jsou vyvolávány patogenními mikroorganismy zavedenými do pochvy. Postupuje rychle a stává se chronickým. Ve zanedbaném stavu se v leucorrhoea mohou objevit hnisavé nečistoty nebo krev.

Změny v epitelu děložního čípku

Rozmazání nahnědlého výtoku v předvečer menstruace nebo po jejich ukončení může naznačovat onemocnění děložního čípku, jako je eroze, dysplázie a leukoplakie.

Jejich nebezpečí je v dlouhém asymptomatickém průběhu a schopnosti transformovat se na rakovinu. Leucorrhoea tmavě hnědé nebo černé barvy před menstruací může také naznačovat vývoj nádorů..

Endometritida

Hnědá leucorrhoea před a po menstruaci často doprovází endometritidu - zánět sliznice dělohy a endometriální vrstvy. Akutní endometritida je charakterizována silnou bolestí, vysokou horečkou a zvýšeným krvácením. Známky chronické formy jsou více vymazány, což ztěžuje diagnostiku.

Endometrióza

Menší krvácení se může objevit také u chronické endometriózy - patologického růstu endometriální vrstvy mimo dělohu. Onemocnění je charakterizováno tehdy, když existují poměrně bolestivá období, před a po kterých lze na spodním prádle nebo spodních kalhotkách pozorovat v malém množství tmavě červenou leucorrhoea.

Tahání bolesti v dolní části břicha a dolní části zad může být znepokojující v jiných dnech cyklu a zesílit krátce před kritickými dny. Objem předmenstruačního a menstruačního toku se může buď výrazně zvýšit, nebo bude vzácnější.

Novotvary

Před a po menstruačním krvácení s polypy nebo děložními myomy se může objevit načervenalá nebo světle růžová leucorrhoea.

Vzhled krve před menstruací, nejen ve vaginálním výtoku, ale také v moči, může naznačovat jak urogenitální infekce, tak přítomnost závažnějších problémů s ledvinami nebo nádorů..

Diagnostika gynekologických onemocnění

Během konzultace s gynekologem musíte popsat, jaké příznaky a jak dlouho vás obtěžují. Chcete-li to provést, musíte sledovat nejen výtok během menstruace, ale také tajemství, které vyniká před a po nich..

Známky infekční léze jsou při externím vyšetření jasně viditelné. Analýza bakteriologického nátěru pomůže určit typ patogenu.

K identifikaci dalších gynekologických patologií je nutná cytologická studie a kolposkopie. Během zkoušky jsou odebírány materiály pro laboratorní výzkum.

V případě potřeby může lékař přidat diagnostický proces k biopsii.

Pokud existuje pravděpodobnost sexuálně přenosných infekcí, je lepší o tom informovat gynekologa. Po obdržení nezbytných faktů bude specialista schopen rychleji diagnostikovat patologii a předepsat vhodnou léčbu. Testy STD je obvykle nutné provést několikrát během šesti měsíců. To je způsobeno skutečností, že různé viry mají delší inkubační dobu..

Změny, které začaly, by neměly být ignorovány. I když neexistují žádné zjevné příznaky patologie, ale máte určité obavy z výtoku, stojí za to podělit se o své zkušenosti při plánované schůzce s gynekologem.

Informace a komentáře v tomto článku slouží pouze pro informační účely a nepředstavují základ pro vlastní diagnostiku. Pamatujte, že struktura ženského těla je extrémně složitý systém..

Úplnou diagnostiku změn sekrece a pohody ženy před menstruací musí provést pouze kvalifikovaný odborník.

Pokud zjistíte podivné změny ve vaginálním sekretu, neměli byste se léčit. Odpovědný přístup k vašemu vlastnímu zdraví je zárukou vašeho duševního klidu.

Příčiny bílého výtoku před menstruací u žen

Bílý výtok před menstruací je variantou normy a v jednom či druhém objemu vyhovuje každé ženě

Popis

Vaginální sliznice obsahuje žlázy, které produkují hlen, který je nezbytný pro zvlhčení sliznice a vytvoření normální mikroflóry. Tento hlen je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému. Podle výtoku můžete posoudit zdraví genitálií..

Na stav sekrece sliznice má vliv několik faktorů:

 • hormonální změny;
 • stav vaginální mikroflóry;
 • stres;
 • poranění sliznice;
 • klimatická změna;
 • nosit syntetické spodní prádlo.

V závislosti na povaze změn slizničních sekrecí lze předpokládat příčinu.

Alokace lze klasifikovat podle objemu:

 • Sporý. Sekrece jsou příliš malé, nestačí pro normální fungování orgánů. Sliznice vysychá. Bolest je cítit během pohlavního styku.
 • Hojné. Pokud se zvyšuje činnost sekrečních žláz, dochází k neustálému pocitu vlhkosti v pochvě, výtok zůstává na prádle.
 • Pravidelný. Toto je průměrná možnost, když výboj zůstává v obvyklém objemu..

To, co se považuje za hojný nebo řídký výtok, se liší v závislosti na jednotlivých charakteristikách organismu. Měli byste se zaměřit na změny ve vztahu k normálnímu dennímu objemu, který je u žen odlišný.

Změny v povaze vypouštění z přirozených důvodů

Poprvé se hlen objeví u dívek několik měsíců před první menstruací a mění se v závislosti na hormonálních hladinách. Postupem času se stává stabilním a pravidelně se uvolňuje. Povaha výtoku se mění v závislosti na cyklu, protože se mění také hladina hormonů:

 • Na začátku cyklu je hlen bílý nebo průhledný, někdy s příměsí krve. Konzistence připomíná krém - po menstruaci se obnoví rovnováha hormonů.
 • Bílý výtok před menstruací je ovlivněn produkcí estrogenu, která se v tomto období zvyšuje. Tento hormon pomáhá řídnout hlen, díky čemuž spermie mohou snáze proniknout do vajíčka. V době ovulace se výtok stává hojnějším.
 • Po ovulaci se zvyšuje produkce hormonu progesteronu, což zvyšuje hustotu hlenu, což vede k tvorbě zátky před menstruací.

Léčba, úzkost a další faktory mohou ovlivnit produkci hormonů a hlen..

Hlen se mění během pohlavního styku a po něm: když žena pocítí vzrušení, produkce hlenu se zvyšuje. Po nějaké době po blízkosti se vše vrátí do normálu, ale během tohoto období je výtok velmi hojný..

Bílý výtok bez zápachu během těhotenství může být jedním ze znaků početí..

Během těhotenství se také mění povaha výtoku: stávají se hojnějšími, v normálním průběhu těhotenství - bílé a tekuté, jejich objem se zvyšuje bezprostředně před porodem, když odejde sliznice.

Jednotné tajemství bílého odstínu je normou na začátku těhotenství, protože dochází ke změnám v hormonálním pozadí. Toto tajemství samo o sobě není známkou těhotenství, ale v kombinaci s dalšími příznaky může naznačovat možnou koncepci. Mezi další příznaky, které se objevují na počátku těhotenství, patří:

 • Zvýšená nebo oslabená sexuální touha.
 • Únava a ospalost.
 • Bílý výtok, který se objeví týden před menstruací a neustále vyniká.
 • Snížená imunita, která se projevuje mírným nachlazením.

I když jsou všechny příznaky přítomny, není vždy možné pochopit, co to znamená, protože nejsou specifické pro těhotenství. Spolehlivější výsledky lze získat testem hCG..

Varianta normy je velký objem vypouštění kapaliny. Neindikují žádnou patologii, pokud odpovídají některým charakteristikám:

 • Bez zápachu. Před menstruací je vzhledem ke změněné rovnováze kyselin v pochvě přijatelný mírně kyselý zápach.
 • Vypouštění není doprovázeno nepohodlí.
 • Bílé nebo bezbarvé. Po zaschnutí zanechává nažloutlé skvrny.
 • Objem se zvyšuje uprostřed cyklu. To naznačuje nástup ovulace..

Pokud se objeví další příznaky, může to znamenat patologický proces..

Změny v povaze výtoku v důsledku patologií

Pokud existuje podezření na gynekologická onemocnění, výtok pomáhá stanovit diagnózu. Za tímto účelem se lékař nejprve zeptá, jak se výtok v poslední době změnil, a poté jej v případě potřeby odešle k analýze.

Tlustý, bílý, sýrový výtok obvykle indikuje rozvoj kandidózy..

Příčinou těchto změn může být kandidóza - plísňová infekce. Tyto houby jsou vždy přítomny v těle, ale jsou omezeny obranou těla. Pokud v určitém okamžiku imunita poklesne, houby se začnou aktivně množit. To je doprovázeno příznaky:

 • Svědění a pálení. To je způsobeno skutečností, že při kandidóze je poškozena sliznice a účinek odpadních produktů houby na tato poškození způsobuje nepříjemné pocity.
 • V první fázi je výtok kapalný, vodnatý. To je také spojeno s ničivým účinkem houby na sliznici..
 • Jak se houba množí, objeví se charakteristický příznak - bílý sýrový výtok.

S těmito příznaky musíte navštívit lékaře, abyste získali kvalitní léčbu..

Při zánětu sliznice dělohy se uvolňuje také bílý, ne hustý, někdy pěnivý hlen, který nepříjemně voní. Pokud se k těmto příznakům přidá směs hnisu v hlenu, znamená to, že onemocnění přešlo do fáze hnisavé cervicitidy a vyžaduje antibakteriální léčbu.

Pro kapavku je také charakteristické bílé tajemství smíchané s hnisem. Chronická forma tohoto onemocnění probíhá prakticky bez projevů. Akutní forma je charakterizována otoky a bolestí genitálií, méně často - tvorbou ekzému na kůži. Nemoc nelze ignorovat, protože postihuje životně důležité orgány a je sexuálně přenosná.

Existuje několik dalších patologií, které mají mírné příznaky, ale projevují se leucorrhoea:

 • Cervikální eroze. Silný, čirý výtok s bílými pruhy, který může být vláknitý nebo sýrový.
 • Polypy. Leucorrhoea se stává lepkavou, s pokročilou formou se objeví bolest.
 • Endometritida. Hlen se stává růžovým a má nepříjemný zápach. Objeví se před menstruací.
 • Vaginální dysbióza. Hlen získává nepříjemný rybí zápach.

Toto není úplný seznam. Zánětlivé procesy v ženských pohlavních orgánech a mnoho genitálních infekcí má podobné příznaky. Protože existuje mnoho možných důvodů, je nutná pomoc lékaře: pomůže zjistit, proč došlo k určitým změnám, a určit potřebu léčby.

Žena musí pečlivě sledovat své zdraví a povaha výtoku může být prvním příznakem patologického procesu.

Následující projevy by měly vyvolávat obavy:

 • nepříjemný zápach;
 • bolest v pochvě, dolní části břicha nebo zad;
 • pěnivá povaha výtoku;
 • bolest při pokusu o vyprázdnění močového měchýře;
 • Zvýšení teploty.

Tyto příznaky jsou typické pro patologie a schůzka s lékařem by neměla být odložena na později..

Leucorrhoea je výtok nezbytný pro normální fungování ženských pohlavních orgánů. Mohou naznačovat hormonální změny, nástup ovulace nebo početí. V případě infekce nebo jiných patologických stavů je výtok indikátorem, na jehož základě lze podezření na vývoj onemocnění..

Jaké jsou výtoky před menstruací

Během celého menstruačního cyklu se mění hormonální pozadí ženy. Tělo reaguje na přístup menstruace bolestí v podbřišku, otokem mléčných žláz, výkyvy nálady a změnami vaginální sekrece.

Barva, složení a povaha sekrecí se mění. Které tajemství je normální a které je patologické, říkají lékaři podrobně.

Normální výtok před menstruací - jaké jsou?

Nemenstruační výtok se nazývá leucorrhoea. V různých fázích cyklu pod vlivem hormonálního systému procházejí změnami. Vlastnosti sekretů mohou říci o přítomnosti gynekologických onemocnění nebo je vyvrátit.

Rychlost výtoku před nástupem menstruace je určena následujícími indikátory:

 • Krémová konzistence.
 • Žádný nepříjemný zápach.
 • Bílé nebo mírně zakalené.
 • Malý krvavý nátěr.
 • Množství leucorrhoea se zvyšuje.

Konzistenci a složení výtoku ovlivňují estrogeny a progesteron. První typ hormonů se zvyšuje ve druhé polovině cyklu, druhý klesá. Složení je modifikováno gramnegativními mikroorganismy. Krátce před krvácením způsobí, že vaginální výtok je krémový nebo želé. Je povolen nažloutlý odstín.

Při bližším pohledu na to, k čemu dochází před menstruací, pozorují některé ženy hustou viskózní hmotu. Jeho množství se výrazně zvyšuje blíže k menstruaci. Hojnost sekrecí zvyšuje vlhkost stydkých pysků.

Před kritickými dny může být z bradavek dokonce uvolněno tajemství, což je také spojeno s hormonálním nárůstem. Tento výtok vám může špinit podprsenku týden před menstruací..

Normou je také žlutý hlen bez zápachu z genitálního traktu. Jeho zanedbatelné množství a nepřítomnost podivného zápachu by neměly ženu obtěžovat. Kvůli antikoncepční cívce se někdy objeví nažloutlá nebo hnědá sekrece.

Důvody zvýšeného výtoku před menstruací

Bohatý výtok před menstruací během normálního fungování pohlavních žláz nesignalizuje žádné onemocnění. Existuje několik důvodů pro zvýšenou sekreci:

 1. Těhotenství.
 2. Příprava reprodukčních orgánů na početí.
 3. Čištění děložního čípku po pohlavním styku (pokud byl sex nechráněný, zkapalněné spermie opouští ženský pohlavní trakt).

Pokud silný výtok obsahuje nestandardní nečistoty, musíte kontaktovat svého gynekologa a zjistit, proč se objevují v předvečer kritických dnů.

Čirý výtok tekutiny před menstruací bez nepohodlí je považován za normální. Dospělé ženy potřebují, aby přirozeně zvlhčily pochvu a chránily reprodukční systém před bakteriemi způsobujícími choroby. Výtok je hlen, který je syntetizován děložním čípkem a obsahuje exfoliované částice jejího těla.

Vodný, jasný výtok může být časným příznakem rakoviny dělohy, pokud neexistují žádné závažné příznaky. První fáze onemocnění je často asymptomatická a pouze změna povahy výtoku před menstruací může naznačovat maligní degeneraci pohlavního orgánu.

Ostrý zápach jakéhokoli výtoku před menstruací a nepohodlí uvnitř pochvy nebo ve slabinách mohou naznačovat vývoj onemocnění. Chcete-li zjistit příčinu obav, musíte navštívit lékaře.

Bílý a sýrový výtok před menstruací: příčiny

Jasné, bělavé sekrety před menstruačním krvácením jsou normální. Není třeba se obávat bílého výtoku, protože potvrzují stabilní fungování děložního čípku. Produkce specifické sekrece vytváří ve vagině prostředí, které usnadňuje pohyb spermií. Leucorrhoea může být vnímána jako známka bezprostředního odmítnutí endometria..

Existuje výtok před menstruací, sýrový jako drozd??

Odborníci tvrdí, že existují - tímto způsobem se děloha připravuje na odmítnutí své vlastní vnitřní vrstvy. Mikroskopické částice jejího těla se shromažďují do hrudek a opouštějí tělo.

Pokud však bílý sýrový výtok vyzařuje nepříjemný zápach, vyvolává svědění a bolest v pochvě a mění stav vnějších genitálií - zčervenají a bobtnají, řada příznaků může naznačovat vývoj kandidózy, tj..

Nepochopitelná sekrece, svědění a pálení v genitáliích, silná bolest břicha a nepohodlí během sexu jsou zjevnými příznaky gynekologických poruch. Mohou také signalizovat vývoj zánětlivého procesu v močovém systému..

Tmavý výtok před menstruací

Sekreci tmavé barvy často provokují nesprávně vybrané antikoncepční pilulky. Pokud však žena nepoužívá OK k ochranným účelům, může být hnědý výtok před menstruací známkou mimoděložního těhotenství a takových nebezpečných nemocí, jako jsou:

 • Endometritida.
 • Endometrióza.
 • Chlamydie.
 • Mykoplazmóza.

Navzdory skutečnosti, že děložní čípek pravidelně vylučuje hlen, měl by být tmavý výtok vždy považován za odchylku od normy. Pokud je hnědý výtok pozorován několik měsíců po sobě, je nutná urgentní konzultace s gynekologem.

Červený výtok před menstruací

Výtok pruhovaný krví několik dní před menstruací potvrzuje jejich časný nástup. Mnoho žen říká, že k tomu dochází 1 až 2 dny před nástupem krvácení. Pokud je však výtok hojný a zcela červený, znamená to buď nemoc, nebo reakci těla na nitroděložní tělísko (pokud existuje).

Silné červené výtoky před menstruací charakterizují takové odchylky jako:

 1. Hormonální poruchy.
 2. Mimoděložní těhotenství.
 3. Myom dělohy.
 4. Endometriální patologie.
 5. Dysfunkce vaječníků.

Samoléčení v tomto případě nelze provést, i když milovaná osoba radí jakýkoli účinný lék. Krvavé sekrece před menstruací nejsou vtip. Vyžaduje důkladné vyšetření genitální oblasti..

Růžový výtok před menstruací

Při analýze tématu „Co by měl být výtok před menstruací“ stojí za zmínku růžové sekrece z genitálního traktu. Důvody jejich vzhledu jsou různé. Z trezoru lze nazvat počátek těhotenství, kdy je vajíčko vloženo do dělohy, je vloženo nitroděložní tělísko a užívají se některé léky.

Pokud považujeme růžový výtok před menstruací za odchylku, můžeme říci o následujících nežádoucích příhodách:

 • Endometrióza (růžový hlen před a po menstruaci).
 • Onkologické změny v děložní dutině.
 • Zánět vnitřní části dělohy po lékařském zákroku.
 • Novotvary ve svalové vrstvě dělohy (krvácení jiného odstínu je pozorováno v různých obdobích cyklu).
 • Zánět cervikálního kanálu (potvrzený hnisavým, páchnoucím výtokem).

Zelený viskózní hlen, jako tekutý pěnivý výtok jakékoli barvy, je charakteristický pro pohlavně přenosné choroby. Odhad je potvrzen nepříjemným zápachem genitálií, svěděním a pálením v pochvě, nespavostí, bolestmi břicha.

Výtok před menstruací jako známka těhotenství

Po 2 - 3 týdnech po početí žena začne pozorovat změny v těle. Příznaky PMS zmizí, ale jejich místo zaujme charakteristický výtok před očekávanými kritickými dny.

Pokud v den ovulace vychází z pochvy pouze průhledný hlen, pak týden před menstruací jsou na spodním prádle krvavé otisky. Ženy je vnímají po dobu, která šla před plánovaný čas..

Pokud byl krvavý výtok pozorován pouze několik hodin, poté se sám zastavil, skutečná menstruace nezačne kvůli nástupu těhotenství. Oplodněné vajíčko se úspěšně zafixovalo v děloze.

Normálně růžový výtok během těhotenství trvá 1 den. Vychází velmi málo krve nebo vůbec není žádný slabě zbarvený hlen. Sekrece jiné barvy jsou pro normální těhotenství neobvyklé. Tmavě hnědý výtok často naznačuje mimoděložní těhotenství a pruhy krve v průhledném plátně varují před rizikem potratu.

Jaké výtoky před menstruací naznačují patologii

Během celého menstruačního cyklu dochází v těle ženy k různým změnám, včetně povahy sekrece pohlavních orgánů. Průhledný slizniční výtok před menstruací je ve většině případů běžným znakem, ale nejsou vyloučeny patologie se změnou barvy, vůně a konzistence sekrece. V tomto článku budeme analyzovat, kdy známky na spodním prádle před menstruací nezpůsobují obavy a kdy kontaktovat gynekologa.

Obecná charakteristika příznaku

Úroveň ženských hormonů neustále kolísá: během menstruace se množství estrogenu zvyšuje, po kritických dnech je malé, blíže ke středu se opět zvyšuje. Po ovulaci existuje tendence ke zvýšení progesteronu a na konci cyklu, v předvečer menstruace, jeho obsah klesá a vede k estrogenu. Pod vlivem tohoto hormonu se endometrium, vnitřní slizniční vrstva dělohy, zvětšuje a stimuluje sousední tkáně, v důsledku čehož se práce žláz stává intenzivnější a produkuje se více hlenové sekrece. To vysvětluje výskyt všech druhů výtoku před menstruací. Jejich povaha závisí také na následujících faktorech:

 1. Věk ženy. Rok před první menstruací, první menstruací, má dívka znatelný vzhled různých sekrecí spojených s hormonálními změnami. V prvním roce po menarche budou pozorovány hormonální skluzavky, které mění složení a množství hlenu, který produkuje reprodukční systém. To je patrné zejména během ovulace a několik dní před menstruací..
 2. Přítomnost a aktivita sexuální aktivity.
 3. Životní styl a kvalita jídla.
 4. Současná akutní a chronická onemocnění.
 5. Stav hormonálního pozadí a imunitního systému.
 6. Používání antikoncepce a nouzové antikoncepce na bázi hormonů.

Vzhledem k těmto faktorům je nemožné jednoznačně odpovědět, jaký by měl být výtok před menstruací. U každého zástupce nežného pohlaví jsou tato kritéria odlišná..

Bílý výboj před kritickými dny

Světlá barva hlenu před menstruací je známkou normy i určitého fyziologického stavu ženského těla a patologie. Vše závisí na jeho vlastnostech a doprovodných příznacích..

Přírodní leucorrhoea je pozorována u všech žen, zejména ve druhé polovině menstruačního cyklu. Obsahují:

 1. Přirozené tajemství, které musí žlázy cervikálního kanálu a pochvy vylučovat.
 2. Mikroflóra skládající se z laktobacilů a oportunních mikroorganismů.
 3. Mrtvé buňky epitelu, které ve vysoké koncentraci dávají bílému odstínu vylučovanému hlenu.

Normální výtok před menstruací Normálně by se tato sekrece měla produkovat asi 5 ml denně. Po ovulaci se díky zvýšenému obsahu progesteronů může jeho objem zvětšit. Při užívání hormonálních léků je na kalhotkách před regulací pozorováno obzvláště velké množství bílého výtoku.

Taková sekrece plní ochrannou funkci genitálního traktu před pronikáním cizích mikroorganismů, čistí pochvu od odpadních produktů žláz a slouží jako přírodní lubrikant při pohlavním styku..

Vaginóza

Šedobílý výtok po sexu s podobnými příznaky v předvečer menstruace je důkazem bakteriální vaginózy.

Drozd

Pokud se do menstruačního výtoku přidá před menstruací vaginální svědění, získají sýrovou konzistenci, vůni kyselého mléka, pak naznačují plísňové onemocnění - kandidóza.

Bílý výtok před menstruací, podobný papíru, který se stočil, může naznačovat tyto jevy:

 1. Drozd.
 2. Reakce na vaginální čípky.
 3. Zachycené částice hygienických vložek, toaletního papíru.

Příznak je indikován během těhotenství, kdy žena o ní ještě neví a čeká na nástup menstruace.

Vodní tajemství

Tekutý vylučovaný hlen může až do kritických dnů bez specifického zápachu a doprovodného nepohodlí začít kvůli užívání hormonální antikoncepce.

Výboje jako hlien

Pokud se objeví vodnatý výtok spolu se svěděním a pálením, potížemi s močením, otoky a zarudnutím zevních pohlavních orgánů, znamená to zánět nebo infekční onemocnění. Přečtěte si v jednom z našich článků o nemocech, které způsobují hojný bílý výtok před menstruací.

Hnědý a černý výboj

Tmavý a hnědý výboj znamená, že je v něm krev, která po srážení a kombinaci s kyslíkem získala podobnou barvu. Kapalina tohoto odstínu je normou během ovulace a prvních dnů po početí. Nebojte se, pokud vaše menstruace začíná hnědým výtokem. Toto znamení je považováno za přirozené..

Je tedy indikována připravenost endometria k obnovení po zavedení nitroděložního tělíska v prvním měsíci a reprodukční systém také reaguje podobným způsobem jako užívání hormonální antikoncepce.

Přítomnost hnědého a černého výtoku před menstruací je přijatelná 2 dny před objevením prvních kapek šarlatové krve, ale ne dříve, a za předpokladu, že nejsou hojné, nejsou doprovázeny bolestmi v podbřišku a křečemi. Jinak byste měli kontaktovat gynekologa, protože v ženském reprodukčním systému mohou existovat následující patologie:

 • Endometritida - zánět vnitřní vrstvy dělohy.
 • Endometrióza - nadměrný růst endometriální tkáně.
 • Erozivní proces v děložním čípku, jehož znakem je výtok týden před menstruací. Často se jeví jako slizniční sekrece pruhované krví a po menstruaci.
 • U polypů endometria se vytváří spousta hnědého hlenu, zejména v předvečer začátku nového menstruačního cyklu, protože toto endometrium bobtná a ovlivňuje novotvar.
 • Děložní myomy - indikované tmavě hnědým výtokem nebo sraženinami po a před regulací. U 43% pacientů s touto diagnózou začíná charakteristické vylučování 3 až 5 dní před menstruací.

Krvavý

K krvavému výboji dochází ze stejných důvodů jako k hnědému výboji. Rozdíl spočívá v silnějším uvolňování krve, která nemá čas na srážení.

Z nepatologických faktorů může být příznak vyvolán léky na bázi hormonů, koncepce, o které budoucí matka ještě neví, mechanické poškození pochvy během drsného sexu, alergická reakce na léky. Označení krvavého výtoku den před menstruací je přirozeným jevem při přípravě ženského těla na nový menstruační cyklus pro 65% spravedlivé poloviny lidstva.

Z nemocí se cítí endometrióza, eroze, polypy a další neoplazmy, stejně jako zánětlivé procesy..

Žlutá

Nažloutlý nádech sexuální sekrece není klasifikován jako patologie, pokud není doprovázen nepohodlí v intimní oblasti, má neutrální zápach a je indikován v malém množství. Tyto sekrety se objevují v důsledku změn v hormonálních hladinách nebo v souvislosti s užíváním hormonálních přípravků.

Hlen může žloutnout v důsledku užívání určitých léků, bylinných přípravků nebo může být alergickou reakcí na syntetické spodní prádlo a maziva nebo výrobky pro intimní hygienu. K tomu dochází v kterémkoli bodě cyklu, ale před kritickými dny se v důsledku hormonálních rázů zvyšuje objem hlenu v důsledku zvýšené práce žláz..

Během sexuálního vzrušení se zvyšuje množství ženské sexuální sekrece a výtok se podobá bílému surovému vejci. Po sexu je indikován hojný hlen nažloutlého bledého odstínu, který indikuje vniknutí mužských spermií dovnitř, které musí vagina vylučovat spolu s ženským lubrikantem.

Výtok s tímto odstínem často naznačuje zánět nebo infekční onemocnění. Poté se k příznakům přidá nepříjemný zápach, vaginální pálení a svědění, bolesti v podbřišku, nepohodlí při pohlavním styku, heterogenní konzistence s nečistotami. To zahrnuje vaginitidu, salpingitidu, kolpitidu, zánět močové trubice a takový výtok může být také u chlamydií.

Žlutý hlen smíchaný s krví někdy naznačuje erozi děložního čípku a někdy hnisavý původ v důsledku pokročilého zánětu nebo pohlavně přenosných chorob.
Příznaky těchto onemocnění mají tendenci se zhoršovat před menstruací a během tohoto období se zvyšuje množství sekrece..

Zelený

Zelenavá barva výtoku se nepřisuzuje patologii, když je před menstruací takové sekrece málo, hlen necítí a není doprovázen nepohodlí.

Pokud získala pěnivou konzistenci a nepříjemný zápach, pak je genitální trakt s největší pravděpodobností ovlivněn Trichomonas - patogenními mikroorganismy, které způsobují trichomoniázu.

Hnisavý výtok s vaginitidou

Tento příznak je indikátorem biocenózy pochvy, vývoje zánětlivého procesu na pozadí infekce..

Zapáchající výtok před menstruací

Abyste pochopili, které výtoky jsou před menstruací normou a které patologie, měli byste věnovat pozornost jejich vůni a dalším příznakům. Pokud hlen nepříjemně voní, je to jasný důkaz zánětlivého nebo infekčního procesu a růstu patogenních mikroorganismů v mikroflóře.

Několik dní před menstruací fungují žlázy ve sliznicích genitálií aktivněji, takže se uvolňuje více hlenu, respektive příznaky jsou výraznější.

Vůně shnilých ryb z výtoku znamená bakteriální vaginózu, trichomoniázu. Vůně kyselého mléka naznačuje kandidózu. Cibule nebo česnek, shnilá vůně naznačuje chlamydie. Hnisavý nebo shnilý - o zánětlivém procesu nebo rozpadu tkání. Vůně železa vám řekne o přítomnosti malého množství krve nebo zánětu..

Vůně hlenu je často doplněna různými nepříjemnými pocity, jako je vaginální svědění, pocit pálení při močení, bolesti v podbřišku. Dlouhodobé záněty způsobují horečku, celkovou slabost a malátnost.
Výtok s nepříjemným zápachem se může ve velké většině případů objevit v důsledku patologických procesů.

Prevence

Abyste se vyhnuli výskytu popsaného příznaku, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Dodržujte osobní hygienu.
 2. Pravidelně se umyjte (dvakrát denně).
 3. Používejte vložky, vyměňujte je každých 3-5 hodin.
 4. Chraňte se při absenci stálého sexuálního partnera.
 5. Pravidelně navštěvujte svého gynekologa.
 6. Nepoužívejte samoléčbu.

Stručně o hlavní

Ke změně kvality a množství sekrece před menstruací může dojít z různých důvodů, fyziologických i z důvodu různých poruch. Normální výtok před menstruací může mít průhledný, bílý, mléčný, žlutý, zelený, hnědý, růžový odstín. Jsou slizké povahy a jednotné konzistence. Nemají nepříjemný zápach a nejsou doprovázeni dalšími nepříjemnými příznaky. Odchylka od těchto charakteristik naznačuje gynekologický problém vyžadující návštěvu lékaře.

Menstruace po potratu je důležitým indikátorem stavu reprodukční funkce. Spontánní potrat bohužel často negativně ovlivňuje schopnost otěhotnět v budoucnu.