Menstruace a kojení!

Během období těhotenství a po porodu prochází tělo ženy radikálními změnami. Máma potřebuje čas na zotavení. To platí i pro menstruační cyklus. Obvykle v prvních měsících chybí a obnovuje se později a u každé ženy se to děje v různých dobách.

Menstruace může pokračovat i přes kojení. Maminky panikaří, trápí se otázkou, zda je to pro dítě škodlivé. Menstruace během kojení je přirozený proces, který nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí. Je třeba poznamenat, že na obnovení cyklu mají vliv různé faktory, včetně laktace..

Lochia: co to je?

Po porodu mají ženy krvavý výtok, který si pletou s tím, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děložní a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po porodu..

Vzhled lochie je způsoben hojením dělohy matky po odmítnutí placenty. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • během těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Období zotavení menstruačního cyklu

Nejčastěji, když je dítě kojeno, menstruace nezačne. Existuje však možnost, že se cyklus obnoví dříve. V této situaci není důvod k panice - pokud jste přišli, má to svůj důvod. Menstruace může být pod vlivem určitých faktorů.

 1. Když žena pravidelně kojí své dítě na jeho žádost, může menstruace začít po ukončení laktace..
 2. Pokud dítě při zavádění doplňkových potravin konzumuje snížené množství mléka, obnoví se cyklus za kratší dobu..
 3. Při smíšeném krmení se cyklus obnoví 2-3 měsíce po porodu.
 4. Při absenci laktace začíná menstruace během 8-10 týdnů po narození dítěte. V některých případech je však možné zpoždění - záleží na individuálních vlastnostech ženského těla..

Po obnovení cyklu se žena během kojení někdy setká s takovým problémem, jako jsou nepravidelná menstruace. To je normální, protože tělo se ještě úplně „nezotavilo“.

Faktory ovlivňující zotavení cyklu

Mnoho žen si klade otázku, kdy může začít období po porodu. Obnova cyklu závisí na mnoha faktorech a mezi hlavní patří:

 • během porodu (přirozený nebo císařský);
 • matka má hormonální nerovnováhu;
 • stresové situace.

Při krmení novorozence mateřským mlékem by žena měla být velmi pozorná vůči sobě. Dítě je úzce spjato s matkou, proto cítí sebemenší odchylky v její náladě. Dopřejte si dostatek spánku a vyhněte se stresu, aby nedošlo k narušení laktace.

Je možné kojit během menstruace

Pokud přišla menstruace a žena krmí své dítě mlékem, začne si dělat starosti, pokud je to nebezpečné. Existuje mylný stereotyp, že po obnovení cyklu je nutné dítě od kojení odstavit.

Nezáleží na tom, zda vaše menstruace trvá nebo ne - dítě by mělo kojit co nejdéle. Mateřské mléko hraje velmi důležitou roli při utváření imunity kojenců a vývoji dalších tělesných systémů. Díky tomu dítě přijímá vitamíny a minerály..

Jediným problémem, kterému matka může čelit, je to, že když začne menstruace, laktace klesá. Tento problém však lze úspěšně vyřešit. Naneste dítě na prsa po delší dobu častěji a používejte laktační čaje, které se prodávají v lékárnách..

Menstruace během kojení nemá negativní vliv na vývoj dítěte. Toto je normální, přirozený jev..

Mění se chuť mléka po obnovení menstruačního cyklu?

Mnoho žen přestane kojit během menstruace. To by nemělo být prováděno z důvodu, že tyto akce přispívají k ukončení laktace po několika dnech..

Existuje názor, že chuť mateřského mléka se během menstruace mění. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které mají menstruaci během kojení.

 1. Chuť produkovaného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Sprchujte se častěji, protože se vůně ženy v průběhu období mění, a děti proto mohou odmítat krmit.
 3. Snažte se být klidní a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je matka nervózní, trápí se také. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Je nemožné přestat přirozeně krmit dítě, protože pouze tímto způsobem posiluje imunitu a přijímá protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že chuť mléka se mění s vaší menstruací. Není tomu tak, ačkoli naše babičky si tím byly jisty.

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, stojí za to se uchýlit k hygienickým postupům častěji, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická tím, že se mísí s vůní pocení.

Změny cyklu

U žen je zpoždění příčinou paniky, ale menstruace po kojení již nebude stejná jako před porodem. Tělo prošlo vnitřními změnami a zpoždění může být známkou mírné hormonální nerovnováhy. Pokud jeden měsíc jdou 5 dní a další - 3, nebojte se.

Cervikální kanál se po porodu rozšiřuje, takže není potřeba paniky, když je vaše menstruace bohatší než dříve. Nejprve se tělo znovu sestaví a cyklus se obnoví až po 9–11 měsících. U některých se může zotavit za rok. Vše závisí na vlastnostech těla a na tom, jak dlouho po porodu matka kojí dítě.

Někteří se obávají, že menstruace přišla až po roce. Důvodem jejich dlouhé absence může být laktace - to je přirozený proces. Pro cyklus neexistuje žádné konkrétní období zotavení, protože u každé ženy se vše děje individuálně..

Pro dítě je kojení velmi důležité, zejména na začátku, kdy je stále velmi slabé. Nezbavujte své dítě prsu, i když menstruace uběhla dříve, než jste čekali. Pro dítě nemůže být nic zdravějšího než mateřské mléko.

Kdy by měla menstruace začít kojením?

Během těhotenství prochází ženské tělo dramatickými hormonálními změnami, proto po porodu nějakou dobu trvá, než obnoví své předchozí funkce, včetně menstruačních. Poporodní amenorea také dává ženskému tělu čas na doplnění vnitřních zdrojů vynaložených na plod. Je zcela normální situace, kdy během kojení nejsou kritické dny, ale je možné, že během několika měsíců po porodu začne menstruace i během laktace.

Je třeba si uvědomit, že bezprostředně po porodu opouští tělo ženy lochie, poporodní výtok, který nemá nic společného s menstruací. První týdny po porodu vypadají a cítí se velmi podobné konzistenci s předpisy, ale postupem času jejich intenzita klesá a barva nažloutne. Lochia trvá 4-6 týdnů a ve vzácných případech se táhnou po dobu 2 měsíců, pokud je tato doba delší, měli byste určitě kontaktovat odborníka.

Po ukončení lochie byste měli počkat na úplné zotavení těla a připravit se na normalizaci menstruačního cyklu, u všech žen je období zotavení individuální a závisí hlavně na způsobu krmení dítěte. V tomto článku zjistíme, kdy začíná menstruace po porodu kojením a umělou, a kdy menstruace nastane po HB.

Je možné kojit během menstruace

Když začínají kritické dny při kojení ženy, je to docela běžná situace, ale některé matky se začínají bát a uvažovat, zda je možné kojit během menstruace a jak ovlivňují HB. Některé nezkušené matky se mylně domnívají, že kojení by mělo být během menstruace zastaveno..

Odborníci tvrdí, že kojení dítěte by mělo být prováděno co nejdéle, bez přerušení kojení během menstruace. Koneckonců, tento přírodní produkt pomáhá rozvíjet všechny systémy těla novorozence a je zodpovědný za tvorbu imunity dítěte. Pouze lidské mléko obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály nezbytné pro plný vývoj dítěte.

Častým problémem, kterému matka čelí, když menstruace začíná kojením, je to, že množství mléka klesá. Chcete-li zvýšit jeho produkci, můžete si vzít čaje na laktaci a častěji aplikovat novorozence na prsa..

Dalším stereotypem, který způsobuje, že matky v pravidelných intervalech přestávají kojit své mléko, je názor, že menstruace ovlivňuje chuť mateřského mléka. Mění se tedy chuť mateřského mléka každý měsíc? Chuťové vlastnosti mléka se mění, když žena věnuje nedostatečnou pozornost osobní hygieně, protože potní žlázy se nacházejí kolem dvorce a když je vůně potu a mléka smíšená, dítě může odmítnout jíst.

Odborníci doporučují, aby se kojící matky během předpisů umývaly častěji, aby zápach výtoku nezpůsobil, že dítě odmítne prsa. Také byste neměli nezávisle odstavovat novorozence z mateřského mléka po dobu menstruace, protože z tohoto důvodu se produkce prolaktinu může během několika dní zcela zastavit..

U kojenců, kteří jsou kojeni po dlouhou dobu, je posílena jejich imunita, jejich tělo přijímá protilátky, které mohou bojovat proti virům v prostředí. Proto byste neměli přerušovat krmení po dobu menstruace nebo jej zastavit z vlastní iniciativy..

Důvody pro absenci menstruace s HB

U mnoha mladých kojících matek přichází regulace pouze rok po narození dítěte. Toto je varianta normy, protože během laktace tělo produkuje prolaktin, hormon zodpovědný za syntézu mléka. Snižuje aktivitu progesteronu, který je zodpovědný za tvorbu vajíčka a nástup ovulace. Pokud kojíte, pak tělo tento hormon neprodukuje, vajíčko nezraje, menstruace se neobjeví a mladá matka neotěhotní. Tento jev se nazývá „laktační amenorea“. Nahrazení jednoho hormonu jiným a vysvětluje, proč nejsou kojení.

Kojení je krátkodobé období, jakmile hladina prolaktinu začne klesat, množství produkovaného mléka klesá, hladina progesteronu se zvyšuje, vajíčko začíná zrát a začínají kritické dny.

Velmi často se menstruace objevuje dlouho před úplným ukončením laktace a za určitých podmínek je to zcela normální. Během kojení jsou zpravidla nepravidelná období, která se normalizují v několika cyklech. Příchodem menstruace tělo signalizuje svoji připravenost na nové oplodnění a plod.

Kdy začít po ukončení krmení

Je docela těžké přesně říci, jak dlouho po porodu předpisy začnou, protože odpověď na tuto otázku je čistě individuální a závisí na mnoha faktorech. Doba nástupu prvních předpisů může být ovlivněna jak obecným stavem ženského těla, tak stresovými situacemi, nervovým přepětím, denním režimem, jídelním lístkem, hormonálním zázemím, komplikacemi po porodu a různými nemocemi.

Typ krmení ze všeho nejvíce ovlivňuje to, kdy by měla menstruace přijít po narození dítěte. Pokud matka kojí dítě bez dalšího krmení a produkované mateřské mléko je pro něj dostačující, pak mohou kritické dny začít až po dokončení GV. Po roce je tělo plně obnoveno a je již připraveno na nové početí, proto se v tomto okamžiku může objevit i při plném kojení.

Některé matky nemají dostatek vlastního mléka pro normální krmení dítěte nebo mají nedostatečný obsah tuku, proto je nutné smíšené krmení, kdy dítě dostává kromě mateřského mléka také mléčné recepty. Zajímalo by mě, kdy po porodu může v tomto případě začít menstruace? Odborníci připouštějí, že se objevují 4-5 měsíců po porodu, kdy hladina prolaktinu klesá, a také oslabuje míra jeho účinku na funkci vaječníků.

Menstruace po porodu s umělým krmením se může objevit ihned po odchodu z lochie.

U kojících matek se prolaktin nevyrábí a funkce vaječníků se rychle obnoví, takže je zcela normální, když u tohoto typu krmení dojde k menstruaci měsíc po porodu. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu se může toto časové rozmezí rozšířit..

Když menstruace poprvé nastane po porodu, mají řadu charakteristických rysů:

 • pro smíšené krmení je pro první 2-3 cykly charakteristický krátkodobý krátkodobý menstruační tok;
 • je zcela normální, pokud 2-3 cykly za sebou mají silnou menstruaci, ale pokud se jejich intenzita ve 4. cyklu nesníží, měli byste navštívit lékaře;
 • nejprve je povolena nepravidelnost menstruačního cyklu, může trvat 21 až 34 dnů. Je také důležité, kolik měsíčního výtoku jde a v jakém objemu: za 3-8 dní by mělo být uvolněno 20 až 80 ml krve;
 • můžete pociťovat obvyklé příznaky PMS, určitou bolest během menstruace v podbřišku, závratě a emoční skoky. A pro některé matky naopak po porodu všechny nepříjemné příznaky zmizí, protože děloha mění svůj objem a umístění..

Jak vidíte, doba nástupu menstruace nezávisí na způsobu, jakým došlo k porodu, tento indikátor je ovlivněn pouze individuálními charakteristikami těla ženy a typem krmení dítěte. Průměrný časový rámec bude následující:

 • s HB by předpisy měly přijít zhruba za rok;
 • se smíšeným - po třech měsících, maximálně 6 po porodu;
 • s umělou - za jeden až dva měsíce.

Po ukončení laktace se menstruační cyklus obnoví po maximálně dvou měsících, ale pokud se tak nestane, je nutná naléhavá konzultace s lékařem, protože tento jev může být několik vysvětlení:

 • hormonální poruchy;
 • nemoc;
 • početí.

Kojím, menstruace zmizela - proč?

Většina mladých matek se zajímá o to, zda může dojít k výtoku během kojení, pokud je důvod fyziologický a kdy stojí za to se obávat a naléhavě jít na gynekologa.

Je obvyklé rozlišovat následující faktory, kvůli kterým menstruace přichází během laktace:

 • smíšené krmení;
 • přidání vrchního obvazu;
 • pokles počtu kojení;
 • nedodržování režimu GW;
 • hormonální poruchy, které snižují hladinu prolaktinu;
 • užívání léků, zejména na hormonální bázi;
 • žádné noční kojení.

Pokud žena dodržuje všechna pravidla pro HB, krmí dítě výhradně mlékem a nepije ani trochu vody, neužívá léky, ale přesto menstruace zmizela, což znamená, že v těle došlo k hormonálnímu selhání.

Menstruace během kojení není důvodem k odstavení dítěte z prsu, může způsobit pouze snížení sekrece mléka, ale s jakýmikoli pochybnostmi a obavami a aby se zajistilo, že neexistují žádné patologické důvody, proč začala menstruace, je lepší podstoupit gynekologické vyšetření.

Změny v menstruačním cyklu

Nosení dítěte, jeho narození a kojení vedou k hlubokým hormonálním změnám v ženském těle, které rozhodně ovlivňují menstruační cyklus. Jakmile přestanete kojit, nikdy to nebude úplně stejné jako před těhotenstvím. Není třeba paniku, pokud bude mít prvních několik měsíců období jinou dobu trvání, například v jednom cyklu projdou za 5 dní a v jiném - za 3.

Po porodu se cervikální kanál poněkud rozšiřuje, takže je zcela přirozené, že regulace může být hojnější než dříve. Úplné zotavení menstruačního cyklu nenastane dříve než po devíti až jedenácti měsících nebo dokonce po roce. Toto období je u všech žen jiné a závisí na frekvenci krmení, délce období hepatitidy B a individuálních charakteristikách ženského těla. Některé ženy se obávají absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo déle, ale během laktace je to normální a neměli byste z toho paniku. Existují však situace, kdy je návštěva lékaře nevyhnutelná..

Kdy se bát

Během kojení a po něm může dojít ke krvácení, které vyžaduje okamžitou pozornost gynekologa. V následujících situacích může pouze odborník říci, co dělat:

 • když se poporodní výtok náhle zastaví, může to znamenat ohyb dělohy nebo rozvoj endometritidy. Lochia může přetrvávat a hromadit se v děložní dutině, poté je diagnostikován lochiometr;
 • pokud jsou tři nebo více menstruačních cyklů velmi skrovné, může to signalizovat hormonální nerovnováhu nebo rozvoj endometritidy;
 • pokud se šest měsíců po ukončení kojení objeví nepravidelná období, stejně jako pokud se vyskytnou s dlouhými přerušeními od dvou do tří měsíců nebo chybí úplně, což může být známkou poruch ve fungování vaječníků;
 • pokud po několik menstruačních cyklů existují velmi hojná období v řadě se silnou bolestí, může to být známka toho, že v děložní dutině jsou zbytky fetální membrány;
 • pokud je hojná menstruace doprovázena nejen bolestí, ale také neobvyklou barvou a štiplavým zápachem výtoku, což může naznačovat infekci nebo maligní novotvar;
 • mazanice je známkou zánětlivých onemocnění;
 • pokud spolu s menstruačním výtokem vyjde sražený výtok doprovázený svěděním, pak můžeme hovořit o patologickém růstu patogenní mikroflóry v pochvě, konkrétně o houbách Candida, které jsou příčinou kandidózy;
 • když během kojení není dítě krmeno nebo doplňováno vodou, přesto stále přišla menstruace.

Mnoho žen se mylně domnívá, že kojení lze použít jako antikoncepční metodu, ale to je zásadně špatné, proto v případě, že již obnovený cyklus během kojení zmizí, je také možné nevyloučit nástup nového těhotenství.

Chcete-li zjistit přesnou příčinu porušení nebo nedostatečné regulace během kojení a po něm, musíte vyhledat pomoc od odborníka.

Menstruace s kojením

Menstruace kojení: vše, co potřebujete o tomto procesu vědět

Poté, co jste v prvních dnech po narození dítěte objevili vaginální výtok s krevními nečistotami, neměli byste si myslet, že se jedná o patologicky časná období. Tento výtok je důsledkem poranění dělohy během porodu. Říká se jim lochie a během několika dní odejdou bez specifické léčby..

Na otázku, kdy a jak by měla přijít skutečná menstruace, však neexistuje přesná odpověď. Faktem je, že menstruace po porodu s kojením a umělým krmením se vrací v různých časech. Kromě toho genetické, hormonální, psychologické a další vlastnosti ženského těla ovlivňují načasování obnovení úplného menstruačního cyklu. Přesto má rozhodně smysl zvažovat různé možnosti a situace..

Když menstruace přichází s kojením?

V procesu přirozeného krmení dítěte se hormon prolaktin aktivně uvolňuje v těle mladé matky. Jeho účinek na ženské tělo je zcela specifický: na jedné straně je to prolaktin mimo měřítko, který je často důvodem neschopnosti rychle se dostat do formy. Na druhé straně tento hormon určuje nepřítomnost menstruace během kojení: zabraňuje ovulaci, šetří zdroje vaječníků a dává ženě příležitost po fyziologickém a emocionálním zotavení po porodu zabránit novému těhotenství. A zároveň - tlačí budoucí menopauzu a prodlužuje ženské mládí.

Pokud je dítě čistě kojeno, je malá šance, že se menstruace vrátí, zejména v prvních šesti měsících. Je to však tam - ženy často začínají menstruovat HV po 2 měsících nebo dokonce po 4–6 týdnech.

Po šesti měsících, kdy dítě konzumuje více doplňkových potravin, a proto je méně pravděpodobné, že bude aplikováno na mléčnou žlázu, se zvyšuje pravděpodobnost obnovení menstruace s hv. V průměru může menstruace přijít 20-28 týdnů po porodu - tolik času potřebuje ženské tělo k zotavení..

Kdy očekávat období u žen, které nekojí?

Pokud je dítě z jakéhokoli důvodu uměle krmeno ihned po narození, menstruace se může objevit za 4–6 týdnů. I když se to zpravidla stále děje po 3-4 měsících, kdy se hormonální pozadí porodní ženy vrátí k normálu.

Je důležité si uvědomit, že mluvíme pouze o ženách, které nekojí. Při smíšeném krmení dítěte, nebo pokud je přirozené krmení obvykle přítomno, ale bylo na krátkou dobu přerušeno kvůli laktokrizi, bude načasování vzhledu menstruace po porodu s HV stále jiné. I když opakujeme, vše je individuální a popsaný proces nelze omezit na žádný časový rámec.

Zpoždění menstruace po zrušení kojení: patologie nebo norma?

Pokud žena kojí dítě, považuje se absence menstruačního cyklu za normální. Po omezení HV by se však hormonální pozadí mělo vrátit do obvyklého stavu nejpozději o 3 měsíce později..

Pokud po ukončení kojení během tohoto období menstruace nenastala, měli byste určitě kontaktovat odborníka (gynekologa, endokrinologa). Amenorea může být způsobena nadměrně aktivní syntézou prolaktinu, která není spojena s krmením, poporodní patologií v orgánech urogenitálního systému, stresem, únavou a řadou dalších faktorů, které budou vyžadovat zvláštní léčbu k eliminaci.

Další informace o tom, jak a kdy začíná menstruace po ukončení kojení, doporučujeme přečíst zde.

Vlastnosti poporodního menstruačního cyklu

Pravidelná a stabilní období po porodu se často nezotaví okamžitě. Mohou projít poprvé za jeden měsíc a další za 2-3 měsíce. Není třeba předčasně panikařit - s největší pravděpodobností mluvíme jednoduše o postupném uzdravování těla. Cyklus menstruace po porodu je zvláště nestabilní při kojení. Ale u matek, které se rozhodnou nebo jsou nuceny krmit své dítě umělými výrobky, se to stává mnohem rychlejším.

Obecně platí, že ženy po porodu zaznamenávají následující změny v menstruaci:

 • kratší cyklus;
 • kratší doba a množství výboje;
 • ukončení menstruační bolesti nebo snížení jejich intenzity.

Všechny tyto faktory jsou spojeny s pozitivními fyziologickými změnami v těle, zanedbávanými těhotenstvím a porodem..

Menstruace nepřichází s ochrannými kryty - je čas navštívit lékaře?

Ani jeden lékař nemůže s jistotou říci, kdy se u stráží objeví menstruace. Jejich absence proto není důvodem k obavám. Tento stav se nazývá laktační amenorea. Může to trvat měsíc až dva nebo více let, zvláště pokud žena po celou tuto dobu pravidelně a alespoň každé 4 hodiny během dne a každých 6 hodin v noci přikládá dítě na prsa.

Dalším aspektem tohoto čísla je, že mnoho matek, a ještě více - jejich ženských příbuzných starší generace, jsou upřímně přesvědčeny, že nástup menstruace s hv je signálem ke konci kojení..

To v žádném případě neplatí: i po nástupu menstruace můžete a měli byste své dítě krmit. Nebojte se, že se dítě vzdá prsu - chuť mléka během „kritických dnů“ se zanedbatelně mění, o nic víc, než když jíte voňavé ovoce, které dítě nezná. A specifický zápach kůže, který dítě může „ucítit“, lze snadno eliminovat častějšími a pečlivějšími hygienickými postupy. Takže menstruace s hv je normální, nevyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a neukládá kojící matce žádné zvláštní povinnosti a omezení..

Je možné otěhotnět s hv - s menstruací nebo bez ní?

Mnoho žen věří, že laktační amenorea, když menstruace během kojení neprobíhá, je 100% funkční metoda antikoncepce. To je pravda, ale s několika upozorněními. Mladá matka téměř jistě neotěhotní, pokud:

 • dítě ještě nemá šest měsíců a živí se pouze mateřským mlékem;
 • při krmení se nepoužívají podložky a mezi jídly se používají bradavky a dudlíky;
 • dítě není opité vodou, nápoji a směsmi;
 • přestávka mezi krmením nepřesahuje 3-5 hodin.

Nedodržení kterékoli z uvedených podmínek vede ke snížení hladiny prolaktinu v ženském těle, což zabraňuje ovulaci. V takovém případě může první menstruace během kojení přijít kdykoli. A za nimi - přirozeně dochází k těhotenství. Navíc po 6 měsících hladina tohoto hormonu sama o sobě postupně klesá, i když matka nepoužívá doplňkové potraviny a doplňky ke krmení.

Existuje názor, že dokud se během kojení neobjeví menstruace, neplánované těhotenství nehrozí a ochrana by měla být zahájena až po úplném návratu menstruačního cyklu do normálu. To není úplně pravda.

První ovulace může zmizet bez obvyklého krvácení. V tomto případě bude uvolněné vajíčko zcela připraveno k oplodnění. Existuje tedy šance na otěhotnění během kojení bez menstruace. A jak ukazuje praxe, je poměrně vysoká: důkazem toho je obrovské množství rodin se stejnými věkovými dětmi. Pokud tedy mladí rodiče v příštím roce nebo dvou neplánují nové doplňování - po 6 měsících dítěte by měli přemýšlet o výběru spolehlivé a vhodné metody antikoncepce, i když matka dítě kojí i nadále.

Nepravidelné období u kojící matky: normální nebo ne?

Obnova menstruačního cyklu po porodu probíhá postupně. Proto jsou nepravidelná období kojení variantou normy. Selhání cyklu je spojeno se změnou hormonální rovnováhy na pozadí změn, ke kterým dochází v těle. Doba zotavení reprodukčního systému závisí na mnoha parametrech..

Nepravidelná období po porodu jsou normální a nejsou během kojení nebezpečná..

Může menstruace začít během kojení?

Prolaktin je zodpovědný za produkci mléka. Receptory bradavek jsou odpovědné za udržování hladiny tohoto hormonu. Čím častěji je dítě u prsu, tím více prolaktinu produkuje hypofýza..

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za normalizaci menstruačního cyklu. Jedná se o ženské hormony, jejichž koncentrace a hladina se systematicky mění. Řídí cyklus, ovlivňují jeho stabilitu. Prolaktin inhibuje produkci těchto hormonů. Z tohoto důvodu přicházejí období kojení, kdy počet příloh klesá. K tomu obvykle dochází po zavedení doplňkových potravin..

Pokud je dítě na smíšeném krmení, produkuje se málo prolaktinu. Vaječníky začínají pracovat a menstruace přichází.

V případech, kdy se kojící ženě podaří stanovit GW, aby se vyloučila směs, cyklus selže. Prolaktin opět inhibuje práci estrogenu a progesteronu.

Obnova menstruačního cyklu

Frekvence menstruace u kojících žen závisí na osobních vlastnostech, vnějších faktorech. Neexistuje jediná norma. Pokud žena kojí, na menstruační plán má vliv:

 • hormonální aktivita;
 • genetika;
 • stáří;
 • kontraktilita dělohy.

Obnova cyklu je dána počtem dětí, stavem reprodukčního systému a obecně zdravím.

Kdy začíná první období po přirozeném porodu?

Úplné uzdravení po porodu vyžaduje čas. Porodní kanál je natažený, zraněný. Plavidla poškozená vypouštěním placenty krvácejí. Po porodu řídí tělo zdroje k obnově svalové tkáně a sliznic. Děloha se začíná aktivně stahovat. Tento proces pokračuje, dokud nedosáhne své původní podoby..

Hlavní část kontraktilních pohybů nastává během přikládání dítěte k prsu. V této době se produkuje hormon oxytocin, který stimuluje dělohu. Kojení urychluje zotavení těla, protože je to přirozený proces.

Poporodní výtok (lochie) nemá nic společného s menstruací. Jsou způsobeny poškozením endometria, cév, ke kterým byla připojena placenta. Ihned po porodu je výtok hnědý. Asi po týdnu se rozjasní. Jejich intenzita klesá každý den..

Menstruace obvykle začíná 2-4 týdny po sníženém krmení. První krvácení nastává v 6-7 měsících laktace. Během tohoto období dítě již dostává další jídlo. Navíc je méně pravděpodobné, že dítě bude v noci žádat o prsa. Produkce prolaktinu je snížena. Mozek přijímá signál, že tělo má dostatek zdrojů pro novou koncepci. Vaječníky pokračují v práci.

Za normu se považuje i situace, kdy menstruace přichází až po ukončení laktace. K tomu dochází, když žena po doplňkovém krmení pokračuje v častém kojení. Důležitou roli hrají noční aplikace. Koneckonců, ve tmě se vyrábí hlavní množství prolaktinu..

Nepravidelná menstruace během kojení

U HS je menstruace zřídka periodická. To je způsobeno skutečností, že prolaktin inhibuje tvorbu vajíčka. Kojení však není bezpečnou metodou prevence nechtěného těhotenství. K ovulaci může dojít kdykoli.

Cyklus kojení trvá 2 až 8 týdnů. Vaše menstruace mohou být nepravidelná. Doba výboje se také mění..

Nejčastěji se plán obnoví 4-6 měsíců po první menstruaci. Pokud po této době nebude dodržena stabilita, musíte navštívit gynekologa, nechat se otestovat.

Během období hepatitidy B jsou ženy často znepokojeny nízkými (rozmazanými) obdobími. Tento stav se nazývá fyziologická hypomenorea. Štíhlá menstruace během laktace je výsledkem nestabilní hladiny prolaktinu v krvi. Jeho indikátor se pravidelně mění a přizpůsobuje se potřebám dítěte. Z tohoto důvodu si kojící žena může všimnout řídkého výtoku, který trvá 1-3 dny..

Hormonální narušení je hlavní příčinou nepravidelné menstruace, ale je třeba vyloučit méně časté faktory..

Příčiny nepravidelných období

Obnova cyklu nezávisí na způsobu doručení. Hlavním důvodem nepravidelných období jsou hormonální změny. To je normální stav laktace. V některých případech dochází k nestabilitě menstruace na pozadí:

 • gynekologická onemocnění - endometrióza, myomy, dysplázie děložního čípku, různé neoplazmy;
 • zánět;
 • infekce;
 • poporodní deprese;
 • avitaminóza;
 • přepracování;
 • nesnesitelná fyzická námaha.

Tyto faktory lze kombinovat. Hormonální nerovnováha je někdy spojena s onemocněním štítné žlázy, protože endokrinní a reprodukční systém jsou propojeny.

Zpoždění menstruace po porodu

Kojící ženy takové situaci často čelí. Nejprve je třeba vyloučit těhotenství se zpožděním. Chcete-li to provést, proveďte test.

Pravidelná zpoždění, kromě přirozených hormonálních změn, mohou být způsobena:

 • poporodní komplikace;
 • stres;
 • nedostatek spánku;
 • přepracování;
 • nezdravá strava (včetně přísné stravy).

Pokud menstruace nezačala během 1–2 měsíců po ukončení kojení, je třeba ji znepokojit. Dlouhé zpoždění naznačuje hormonální abnormality. Mohou být způsobeny nedostatkem ženských hormonů, onemocněním pohlavních orgánů, infekcí, sníženou imunitou, nedostatkem hmotnosti.

Obnova menstruačního cyklu po porodu pro všechny ženy má různé pojmy. Každý organismus má své vlastní zdroje. Chcete-li normalizovat práci reprodukčního systému, musíte dobře jíst, chodit na čerstvý vzduch, dělat jakoukoli práci, kterou můžete, lehkou gymnastiku.

Proč a kdy začíná menstruace během kojení

Během těhotenství a narození dlouho očekávaného dítěte prochází ženské tělo mnoha změnami. Po jejich dokončení potřebuje čas na obnovení své normální funkce a doplnění použitých interních zdrojů. Tento faktor neobchází menstruační cyklus, kdy se žena může uvolnit, aniž by přemýšlela o tom, zda její menstruace trvá. Aby mohli začít, musí uplynout určitá doba. Mimochodem, v období laktace je absence cyklu normální. Je také možné, že se menstruace během kojení stále objevuje. V tuto chvíli se máma obává přirozenosti tohoto procesu. A je nástup menstruačního cyklu během hepatitidy B známkou patologie přítomné v těle matky?.

Je třeba poznamenat, že krvavý výtok po porodu nemá nic společného s menstruací. Jedná se o lochie, jejichž hojnost a trvání jsou individuální záležitostí. V prvních týdnech je jejich vzhled a konzistence podobná výtoku během menstruace, ale postupem času se změní ze šarlatového na nažloutlý odstín. Tyto sekrece se mohou zastavit a začít znovu chodit s novou aktivitou. Mnoho dám se mylně domnívá, že začala menstruovat..

Poporodní výtok trvá v průměru 4 až 6 měsíců. Ve vzácných případech může být jejich trvání odloženo o 2 měsíce. Pokud však lochie pokračuje, měla by kojící matka vyhledat radu odborníka.

Proč menstruace během laktace neprobíhá

U velkého počtu žen přichází první menstruace po porodu až po roce. Jeho projev se zastaví díky hormonu odpovědnému za syntézu mléka v mateřském prsu - prolaktinu. Snižuje aktivitu progesteronu, který je zodpovědný za tvorbu vajíčka a připravenost na jeho oplodnění. Pokud tento hormon není regenerován v těle krásné poloviny populace, pak vajíčko nemůže dozrát, nastane menstruace a mladá matka znovu otěhotní. Podobný jev v lékařské praxi se nazývá „laktační amenorea“, kdy jeden hormon nahrazuje jiný. Přirozeně se jedná o krátkodobou záležitost, a když intenzita prolaktinu klesá, aktivita progesteronu začne stoupat. Pak si žena všimne, že její menstruace skončila, což znamená, že se může znovu stát matkou a porodit dítě..

GV a menstruace

Kojení a menstruace obvykle nejsou kompatibilní věci, přinejmenším v prvním roce hepatitidy B. Pokud maminka dodržuje správnou stravu a krmí dítě svým mlékem, menstruace během kojení nenastane. Naši prarodiče krmili novorozence výlučně mateřským mlékem, když neexistovala rozmanitost kojenecké výživy pro doplňkové krmení a během kojení nedošlo k menstruaci a matky znovu neotěhotněly.

Nyní, u žen, které krmí své děti na požádání a zavádějí první doplňkové potraviny ve věku šesti měsíců, může menstruace přijít rok po porodu. Včasné zavedení doplňkových potravin do stravy drobků může ovlivnit rychlost obnovy cyklu, která může pokračovat o 6-8 měsíců.

Matky, které krmí své děti podle určitého režimu, mají tendenci aplikovat je na prsa méně často než ženy, které zvolily technologii krmení na vyžádání. V tomto případě klesá aktivita produkce prolaktinu a menstruace po porodu s kojením začíná dříve. Ale pokud žena probudí novorozence kvůli krmení uprostřed noci, cyklus se zpozdí.

U metody smíšeného krmení, kdy matka kojí pouze dítě, je aktivita produkce prolaktinu nižší než obvykle. Možná je to kvůli počátečním patologiím, kdy si matka od prvních dnů všimla nedostatku mléka způsobeného hormonálními poruchami. Buď špatná laktace je způsobena stresovými situacemi v rodině. V těchto dvou případech může menstruace během kojení začít již za 4–5 měsíců. Jejich nástup lze vyprovokovat, i když maminka pije novorozence vodou.

Když žena zastaví hepatitidu B před rokem po narození dítěte, může se menstruace po ukončení laktace obnovit po 2 měsících. A u matky dítěte, které bylo uměle krmeno od prvních dnů, se cyklus obnovuje několik měsíců po porodu.

Je možné kojit během menstruace

Mnoho mladých matek věří, že období kojení jsou považována za dobrý důvod k ukončení kojení. Odborníci však tvrdí, že aktivace funkčnosti reprodukčních orgánů neovlivňuje mléko. Absence menstruace a jejich přítomnost proto nejsou pro GW překážkou. Koneckonců, tento produkt obsahuje mnoho užitečných látek a minerálů, které jsou pro dítě od prvních dnů života tak nezbytné, a nemá žádné hodné analogy. Proto je nevhodné přestat kojit během menstruace..

Často se zaznamenává, že menstruace ovlivňuje objem produkce mléka. Aby se zabránilo jeho poklesu, stačí zmenšit časové mezery mezi aplikací drobků na žlázy. Odborníci také doporučují zaměřit se na teplé nápoje a prostředky ke zvýšení laktace..

Pokud jde o samotné mléko, vaše období během laktace ovlivňuje jeho chuť. To je důsledek nestability hormonálního pozadí. Je to jen to, že během menstruace se u žen vyskytuje zvýšené pocení. Ale většina z těchto žláz se nachází v oblasti poblíž bradavek, což dává mléku specifickou chuť..

Tento proces také způsobuje vznik nepříjemných pachů, které mohou novorozence od kojení odradit. Abyste se vyhnuli těmto potížím, stačí se častěji sprchovat a pečlivě dodržovat další způsoby udržování osobní hygieny. Pokud budete dodržovat tato doporučení, potom tandem laktace a menstruace dítěti neuškodí..

Důvod k obavám

Menstruace po císařském řezu s kojením nebo po normálním porodu bude u nově vyrobené matky stále začínat. Jak dlouho to bude trvat, než se to stane, je individuální záležitost. Maminka by však měla být po celou dobu po narození dítěte pod dohledem gynekologa a měla by si na to najít čas, bez ohledu na to, jak nabitý je životní plán. Je důležité, aby žena měla menstruaci včas a její cyklus byl pravidelný. To je ukazatel zdraví žen..

Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud:

 • zpoždění menstruace během kojení se projeví, když matka přestala aplikovat své dítě na žlázy po dobu 2 měsíců;
 • pravidelnost cyklu se nezlepší po dobu delší než 3 měsíce poté, co období začne poprvé po porodu;
 • bolestivost menstruace;
 • výtok je příliš aktivní nebo vzácný;
 • menstruace po kojení vůbec nepřišla nebo již zavedený cyklus znovu zastavil aktivitu;
 • menstruace během laktace začala, když žena neužívala doplňkové potraviny a nakrmovala dítě po hepatitidě B..

Je obzvláště nutné zostřit vaši pozornost, pokud se cyklus zlepšil a zastavil se znovu nebo vůbec nezačal. Je to jen to, že mnoho žen používá laktaci jako antikoncepci. A pokud menstruace již kojením prošla a poté se zastavila, existuje vysoká pravděpodobnost, že maminka znovu otěhotněla. Pokud během kojení způsobila menstruace hormonální nerovnováhu a nedochází k těhotenství, pak je to stále důvod k návštěvě gynekologa. Pokud žena neplánuje v blízké budoucnosti opět porodit, je lepší uchýlit se k účinným metodám antikoncepce..

Na otázku, zda může menstruace začít kojením, odpověděli s přihlédnutím k charakteristikám ženského těla a způsobu, jakým se používá při hepatitidě B. Hlavní věcí je najít si čas na návštěvy odborníků a pokračovat v přirozeném krmení dítěte. Pokud maminka nemá moč, aby si položila otázku, zda je možné kojit své dítě během menstruace, je lepší poradit se s lékařem.

Menstruace s kojením: jak začíná menstruace, jak ovlivňuje mateřské mléko

Po narození dítěte se v ženském těle aktivně produkuje hormon zvaný prolaktin. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, potlačuje zrání vajíčka a nástup menstruace. Výtok z genitálií, který si žena může mýlit s menstruací, se nazývá lochie, objevují se několik dní po narození dítěte, bez ohledu na to, zda šlo o přirozený porod nebo císařský řez. Zpočátku mají krvavý vzhled, který se postupně dokáže proměnit v bledší, nažloutlou nebo bílou barvu. Tento proces je spojen s poporodní očistou děložní dutiny. K normalizaci menstruačního cyklu po porodu dochází individuálně a může trvat dlouhou dobu. Tento proces závisí na mnoha faktorech: zda žena kojí, jak pravidelné je krmení, začátek zavádění doplňkových potravin a doplňků.

 • 1 Obnovení menstruační funkce po porodu
 • 2 Důvody vzniku menstruace během kojení
 • 3 Změny v menstruačním cyklu po porodu
 • 4 Jak období ovlivňují mateřské mléko
 • 5 Kdy navštívit lékaře

Normalizace hormonálních funkcí a menstruačního cyklu u žen je přísně individuální. Podle průměrných údajů se u matek, které krmí své dítě mateřským mlékem na požádání a zavádějí doplňková jídla včas (od 6 měsíců), menstruace obvykle objeví 8 měsíců po narození syna nebo dcery. To je způsobeno poklesem produkce prolaktinu, který podporuje zrání vajíček..

Pokud je dítě často aplikováno na prsa, podle plánu krmení by přestávka mezi denním jídlem neměla být delší než 4 hodiny a v noci - maximálně 6. Bradavky a dudlíky by se neměly používat, pokud je dostatek mateřského mléka.

Kojení (kojení) a absence menstruace může trvat rok až 2 roky po narození dítěte.

Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě, může se menstruace objevit již 2 měsíce po porodu.

Někdy může menstruace začít během kojení dříve než ve stanoveném období, což je způsobeno řadou důvodů:

 • používání smíšeného krmení (doplňkové krmení mléčnou směsí nebo doplňování vodou);
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedostatek krmení v noci;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • užívání hormonálních léků.

Doplňování a doplňování bradavky během hepatitidy B vede ke snížení jeho potřeby potravy a tekutin, což snižuje počet kojení. V reakci na to ženské tělo reaguje snížením produkce prolaktinu za účelem snížení produkce mléka, což vytváří příznivé podmínky pro zrání vajíčka, proto se při kojení objeví menstruace.

Vzhledem k tomu, že hormonální rovnováha ženy zůstává po dlouhou dobu nestabilní, nemělo by se očekávat rychlé obnovení pravidelného menstruačního cyklu. Prvních několik cyklů může být nepravidelných, což je normální. První menstruační tok po porodu může být bohatý, může trvat déle než týden, někdy doprovázený bolestivostí v podbřišku.

Často existuje situace, kdy menstruace po porodu začala a zmizela, což by nemělo způsobovat paniku vzhledem k nestabilnímu hormonálnímu pozadí ženy. Pokud však během tohoto období došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je nutné provést těhotenský test, protože takové zpoždění menstruace může být ovlivněno opakovaným počátkem.

Mnoho žen se obává, že se chuť mléka během menstruace mění, takže byste neměli kojit své dítě během menstruace. Neexistují však žádné lékařské údaje podporující tuto skutečnost..

Dr. E. Komarovsky zdůrazňuje, že přítomnost menstruace během laktace neovlivňuje mateřské mléko, není kontraindikací kojení a důvodem pro odstavení dítěte.

V prvních dnech menstruace si některé ženy všimnou, že se tvoří málo mateřského mléka, ale po 2–3 dnech se vše vrátí do normálu.

Při krmení během menstruace se vaše dítě může zdát neklidné. To je způsobeno skutečností, že v dnešní době jsou hrudní kanály poněkud zúžené, a proto musí dítě vynaložit větší úsilí na získání potravy..

Během menstruace se práce potních žláz u kojící matky zvyšuje, takže vůně těla, která je pro dítě neobvyklá, ho odpudí. V tomto případě se ženě doporučuje častěji se sprchovat, a to před každým krmením svého syna nebo dcery..

Existují situace, kdy byste se měli poradit s gynekologem:

 • Pokud po ukončení laktace a kojení uplynuly více než 3 měsíce, je vyloučeno těhotenství, protože test je negativní a menstruace neprobíhá.
 • Pokud po prvních několika menstruačních cyklech dojde ke zpoždění a test ukáže pozitivní výsledek. Porodník pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí přítomnost těhotenství nebo v případě jeho nepřítomnosti pošle ke konzultaci s gynekologem.

Je nutné pečlivě sledovat obnovení normálního cyklu, na kterém bude záviset možnost vzhledu dětí v budoucnu.

Menstruační cyklus je jedním z projevů cyklické práce orgánů reprodukčního systému, zejména žláz vnitřních pohlavních orgánů - vaječníků.Je charakterizován výskytem krvavého výtoku spojeného s odmítnutím endometriálních buněk, zráním folikulů ve vaječnících, které se později stávají reprodukčními buňkami.