Tmavě hnědý výtok u žen je normou nebo známkou onemocnění?

Vaginální výtok je jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu gynekologa. Výtok se samozřejmě produkuje u všech žen, bez výjimky..

Musíte se však zaměřit na skutečnost, že výtok je považován za normu a některé jsou patologie a dokonce příznaky nemocí. Časté nemoci v gynekologii jsou pohlavně přenosné nemoci. Který výtok je normou a který vyžaduje pečlivé sledování a naléhavou lékařskou konzultaci?

 1. Výtok u žen
 2. Norma nebo patologie?
 3. Patologie
 4. Kandidóza
 5. Gardnerelóza
 6. Léčba
 7. Izolace jako známka poruchy v těle
 8. Barva vybití
 9. Příčiny hnědého výboje
 10. Hnědý výtok po menstruaci
 11. Hnědý výboj uprostřed cyklu
 12. Hnědý výtok před menstruací
 13. Tmavě hnědý výtok s vaginitidou, endometritidou, polypy, rakovinou děložního čípku
 14. Tmavý výtok během mimoděložního těhotenství
 15. Hnědý výtok během těhotenství
 16. Je tmavý výboj nebezpečný během těhotenství?
 17. Když tmavý výboj odkazuje na indikátory normy?
 18. V jakých případech by měl být upozorněn?
 19. Léčba
 20. Prevence
 21. Recenze žen

Výtok u žen

Jak již bylo uvedeno, vaginální výtok je primárně známkou fungování reprodukčních funkcí, zejména vaječníků. Výtok je ochranná vrstva v pochvě, která poskytuje vlhkost ve správném množství.

Ne všechny výboje však mohou být radostné. V gynekologii je obvyklé rozlišovat mezi sekrecemi, které jsou normální, a těmi, které souvisejí s patologií.

Samozřejmě musíte pečlivě sledovat zdravotní stav a věnovat maximální pozornost povaze vypouštění a přítomnosti zápachu..

Norma nebo patologie?

Kterýkoli gynekolog bude schopen potvrdit, že ženy mají různé výtoky související s normou..

Výtok zpravidla nezpůsobuje problémy a nepohodlí a je bezbarvý, někdy s odstínem bílé. Na spodním prádle je takový výboj patrný ve žlutých odstínech..

Kromě toho je třeba objasnit, že výtok nezpůsobuje nepříjemný pocit pro pacienta jako takového a také nevyvolává pocit svědění a pálení v pochvě, stejně jako ostrý a charakteristický zápach.

Objem výtoku se začíná zvyšovat v okamžiku, kdy je žena vzrušená.

To lze také pozorovat na konci dokončeného pohlavního styku. Výtok je pozorován během ovulace, uprostřed cyklu. Je to způsobeno především takovým procesem, jako je ovulace, která je nevyhnutelná pro každou dámu..

Patologie

Existují případy, kdy výtok může sloužit jako důvod pro pocity a indikátor toho, že existuje jedna z patologií.

Prvním znepokojujícím faktorem je změna mikroflóry samotné pochvy. Právě na tomto místě se koncentruje velké množství mikroorganismů, které tvoří základ mikroflóry..

Mezi mikroorganismy patří ty, které jsou klasifikovány jako podmíněně patogenní mikroorganismy, a také ty, které začínají vyvíjet za specifických podmínek, v důsledku čehož vznikají různé druhy nemocí.

V tomto případě se myslí dvě hlavní nemoci, které se často vyskytují a nejsou sexuálně přenosné a rovněž nepatří k počtu sexuálně přenosných chorob:

 • kandidóza;
 • gardnerelóza.

Kandidóza

Ženy si často všimnou bílého výtoku, který se vyrábí ve velkém objemu a je podobný něčemu jako tvarohové vločky.

Takový výtok způsobuje silné svědění a pocit pálení. V takových situacích jsou nejčastěji všechny příznaky způsobeny původcem houby druhu Candida. U žen je během tohoto období zaznamenán otok vulvy a stydkých pysků..

Léčebný proces by měl být zahájen pouze v případě, že existuje dostatek údajů k přesvědčení, že příznaky odpovídají nemoci a výsledek nátěru odebraného k diagnostice není opravdu nejlepší.

Existuje řada léků, které pomáhají ženám léčit se a bojovat proti drozdům..

Gardnerelóza

Existují také další příznaky, které se objevují jako šedivý výtok se shnilým zápachem, připomínající mrtvé ryby. Tato konkrétní infekce se nazývá gardnerelóza..

Původcem tohoto onemocnění je gardnerella. Diagnóza tohoto onemocnění nastává také odebráním nátěru ke kontrole stavu flóry. Ve výjimečných případech je možný zelený výboj, který děsí a zavádí ženy.

Léčba

Při diagnostice těchto dvou onemocnění je nutné podstoupit celý průběh vyšetření a diagnostiky..

Tyto dva typy onemocnění se zpravidla vyvíjejí za podmínek:

 • nadměrný příjem léků souvisejících s antibiotiky;
 • častá změna sexuálních partnerů;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • úplná absence bariérové ​​antikoncepce;
 • sprchování chlorem;
 • používání spermicidů i mazadel.

Izolace jako známka poruchy v těle

Jak již bylo zmíněno dříve, výtok ženy může být známkou narušení práce a fungování celého těla. Nepochybně to přímo souvisí s oslabeným imunitním systémem a také s chorobami, jako je kandidóza a gardnerella.

Zpočátku každá žena pociťuje nepohodlí, které je zpravidla doplněno pocitem svědění nebo pálení. Tento typ onemocnění, jako je kandidóza nebo gardnerella, patří mezi nemoci, které vznikají v důsledku oslabeného imunitního systému.

Podle barvy je výtok nejčastěji šedivý a nazelenalý. Kromě toho je charakteristickým rysem přítomnost silného, ​​charakteristického a nepříjemného zápachu. K určení nemoci, která začala svůj vývoj v těle, budete muset složit komplexní analýzu.

Barva vybití

Výběry lze rozdělit do několika částí. Rozdíl je pouze v barvě.

Existuje několik typů sekrecí:

 • bílý,
 • žlutá;
 • zelený;
 • hnědý;
 • růžový.

Barva výboje může hodně napovědět..

Můžete určit příčinu jakéhokoli onemocnění:

 1. Bílý výtok může nastat v důsledku zánětu orgánů, jako jsou střeva, močový měchýř, a důležitých orgánů, jako je děloha a vaječníky. Při močení je často charakteristická bolest, kolika ve střevech nebo více v podbřišku. Kromě toho může teplota těla překračovat normu. Analýza bude schopna potvrdit přítomnost zánětlivého procesu, který zahájil akci. V takových situacích je nutné zahájit léčbu. U drozdů se také objevuje výtok bílé barvy. Výtok často připomíná tvarohové vločky, které se uvolňují ve velkých objemech. Takový výtok má charakteristický, kyselý zápach a trochu připomíná hrudky tvarohu. Toto onemocnění je doprovázeno nejen výskytem výtoku, ale také procesem otoku, poškrábání intimních orgánů a podrážděním pokožky. Vývoj takového onemocnění naznačuje pokles imunitního systému těla..
 2. Výtok žluté a zelené barvy je často znám u bakteriální vaginózy nebo jakéhokoli druhu zánětu. Při močení jsou kromě výtoku pociťovány také svědění a bolestivé příznaky. U řady podobných onemocnění, jako jsou chlamydie, trichomoniáza, kapavka, bakteriální vaginóza, salpingitida - jsou hlavními příznaky výtok. V případě onemocnění je barva výtoku možná žlutá nebo zelená..
 3. U chlamydií se uvolňují žluté sraženiny.
 4. U trichomoniázy je výtok pěnivý s charakteristickým zápachem, stejně jako jejich nazelenalý nažloutlý odstín, s hnilobným zápachem.
 5. U kapavky může být výtok žlutavě bílý. Kromě tohoto výtoku může dojít ke krvácení, které nesouvisí s menstruačním cyklem..
 6. S bakteriální vaginózou, leucorrhoea šedobílého odstínu s vůní shnilých ryb.
 7. Existují také hnědé a růžové výboje. Takový výtok je spojen s přítomností krve ve vaginálním výtoku..
 8. Výboj růžové a hnědé barvy je normou pro období, která již končí. To je způsobeno skutečností, že endometrium je zcela odmítnuto a začíná fáze proliferace. Při užívání hormonálních léků může dojít ke krvavému výtoku. Pokud však během tří cyklů výtok nezmizí, je nutné vyměnit lék a vyšetřit lékařem..

Příčiny hnědého výboje

Jak již bylo uvedeno výše, zvýraznění může mít různé barvy..

Příčiny hnědého výboje mohou být:

 • proliferační fáze;
 • nemoc "endometritida", doprovázená zánětem děložní vrstvy;
 • hyperplazie endometria;
 • polypy v děloze;
 • otok v děloze.

Hnědý výtok po menstruaci

Velmi často na konci menstruace ženy pozorují tmavý výtok. Právě tato barva výboje by měla být důvodem k opatrnosti a obavám. Při takové příležitosti je nejlepší poradit se s gynekologem..

Jak víte, ženy produkují hlen, který je přirozený a nejedná se o patologii nebo narušení těla. Hnědý výtok po menstruaci je přirozený výskyt. To znamená, že je prováděno fungování ženských pohlavních orgánů.

Přirozená barva navíc nemůže být černá nebo hnědá, pokud od konce kritických dnů neuplynul více než týden..

 1. Pokud si žena během prvních dvou až čtyř dnů po skončení kritických dnů všimla hnědého výtoku, není důvod k obavám. Právě tyto sekrece jsou zbytkem krve, která se sráží a která se následně vylučuje mnohem pomaleji.
 2. Dalším důvodem může být také těhotenství. Neboj se. Jinými slovy, embryo připojené ke stěně dělohy někdy vyvolává hnědý výtok. Zpravidla nejsou hojné a nejsou silné a také nezpůsobují nepohodlí..

Hnědý výboj uprostřed cyklu

Uprostřed cyklu, jak víte, může mít každá žena výtok. Je však třeba poznamenat, že takový výtok může být vyjádřen ve formě průhledného hlenu. Během tohoto období by nemělo dojít k žádnému hnědému výboji.

Pokud se hnědý výtok objeví přesně uprostřed cyklu, musíte navštívit lékaře. To naznačuje v první řadě narušení těla..

Hnědý výtok před menstruací

Mnoho žen má před začátkem menstruace hnědý výtok. V takových situacích zpravidla před nástupem kritických dnů zbývají více než dva až tři dny a ženy mají hnědé skvrny..

Ve skutečnosti je tento jev u každé zdravé ženy docela běžný a normální. Není nutný lékařský zásah.

Pokud hnědý výtok začíná dobře před nástupem menstruace, konkrétně pět až sedm dní, měli byste se starat o své zdraví.

Možné důvody:

 1. Tyto příznaky nejčastěji předurčují možnost jakýchkoli zánětlivých onemocnění dělohy, eroze, hyperplazie endometria nebo polypu děložního čípku.
 2. Vypouštění této barvy může také způsobit poruchu hormonálního systému těla. K tomu obvykle dochází v důsledku nesprávného užívání perorálních kontraceptiv..
 3. Hnědý výtok se může také objevit, pokud má žena erozi nebo polyp na děložním čípku. Patologii bude možné potvrdit pouze při návštěvě lékaře - gynekologa.
 4. Kromě toho se po sprchování a ostrém pohlavním styku může objevit výtok. V tomto ohledu je sliznice zraněna, a tím způsobuje hnědý výtok..

Tmavě hnědý výtok s vaginitidou, endometritidou, polypy, rakovinou děložního čípku

Přidělení tmavě hnědé barvy se může projevit onemocněními, jako jsou:

 • vaginitida;
 • endometritida;
 • polypy;
 • děložní myomy
 • rakovina děložního hrdla.

Závěrem je, že všechny nemoci jsou zánětlivé procesy. Bohužel, pokud začal proces zánětu, jsou všechny nevyhnutelné příznaky již nevyhnutelné..

Alokace jsou příznaky těchto onemocnění, nebo spíše jedním z příznaků.

Tmavý výtok během mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství je dosti nebezpečné onemocnění pro život každé ženy. Tato patologie opravdu patří k řadě nebezpečných a včasná diagnóza je velmi důležitá a povinná.

V průběhu onemocnění může být ovlivněna nejen reprodukční kapacita ženy, ale je ohrožen i život a zdraví.

Hnědý výtok je prvním a hlavním znakem nástupu a vývoje mimoděložního těhotenství..

Právě tento příznak se může stát skutečností, že těhotenství se vyvíjí v tubách, mimo dělohu. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat lékaře. V takových situacích je obvykle nutný chirurgický zákrok..

Hnědý výtok během těhotenství

Hnědý výtok může také nastat při nošení dítěte. Taková barevná charakteristika však nemusí být vždy důvodem k obavám..

Norma a patologie:

 1. Považuje se za normu vylučovanou z pochvy, pokud byla do dvanácti dnů po oplodnění vajíčka a embryu připojeném ke stěně dělohy provedena implantace. Právě toto období je doprovázeno vybitím světle hnědého odstínu..
 2. Pokud výtok pacienta dlouhodobě obtěžuje, je nejlepší se poradit s vysoce kvalifikovaným lékařem. Také hnědý výtok může vyniknout v prvních měsících porodu. To může znamenat, že v těle ženy dochází ke změnám v hormonálním pozadí..
 3. Kromě toho během těhotenství dochází také k hnědému výtoku, který představuje nebezpečí pro zdraví ženy, což může signalizovat vývoj mimoděložního těhotenství nebo potrat, ke kterému došlo spontánně..
 4. V raných a pozdějších obdobích porodu můžete zaznamenat hnědý výtok, který charakterizuje onemocnění jakýchkoli vnitřních pohlavních orgánů u žen. Nejčastěji je to spojeno s takovou diagnózou, jako je rakovina děložního čípku. Kromě toho se výtok může stát příznaky děložních myomů..

Je tmavý výboj nebezpečný během těhotenství?

Samozřejmě, ne všechny výtoky mohou představovat nebezpečí pro zdraví ženy. Stojí za zmínku, že hnědý výtok při nošení dítěte může být normou a znamenat přítomnost jedné nebo druhé patologie.

S patologií může být hnědý výtok, když se těhotenství vyvine mimo dělohu nebo došlo k potratu bez povolení, tj. Potrat.

Hnědý výtok také může naznačovat, že se začalo projevovat onemocnění, jako jsou děložní myomy.

Když tmavý výboj odkazuje na indikátory normy?

Hnědý výboj je normální v případech:

 • když zbývá několik dní před nástupem menstruace;
 • když byly jako ochrana použity hormonální léky;
 • když dojde k ovulaci;
 • se zraněním sliznice;
 • s ostrým stykem.

V jakých případech by měl být upozorněn?

Výboj by měl způsobit bdělost v těchto případech:

 1. když se po pohlavním styku objeví výtok;
 2. když začaly náhle uprostřed cyklu;
 3. při zvýšené teplotě a pokud začne bolet žaludek;
 4. na začátku menopauzy;
 5. se zpožděním menstruace v důsledku těhotenství.

Léčba

Za přítomnosti patologie lze onemocnění vyléčit, a proto je nutné pečlivě sledovat příznaky.

Nejdůležitější je nastolit a upravit cyklus, obnovit hormonální rovnováhu a odstranit všechna možná zánětlivá onemocnění. Nejdůležitější pro ženu je vytvořit příznivé emoční prostředí..

Prevence

V preventivních opatřeních je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, sledovat kalendář menstruačního cyklu, provádět komplexní analýzu na přítomnost jakýchkoli zánětlivých onemocnění a eliminovat situace, které mohou ovlivnit psychiku a stav ženy.

Co znamená vzhled hnědého výtoku bez bolesti a zápachu?

Zbarvení vaginálních sekretů může být způsobeno přírodními a patologickými příčinami. Hnědý výtok bez zápachu a bolest nelze považovat za neškodné. Navzdory absenci doprovodných příznaků tyto klinické projevy často naznačují zdravotní problémy..

Popis a vlastnosti

Hnědý výboj bez zápachu je všeobecný pojem. Můžete tedy popsat tmavě žlutý, hnědý, světlý a tmavě hnědý, stejně jako černý hlen.

Jeho hlavními složkami jsou tajemství produkované žlázami reprodukčního systému a tekutina z cervikálního kanálu. Bílí získávají neobvyklou barvu, když se do nich dostane oxidovaná a sražená krev. V takovém případě nemusí výtok světlého nebo tmavě hnědého odstínu vůbec cítit, nemusí se objevit nepříjemné pocity.

Tyto změny jsou pozorovány během těhotenství a v různých fázích cyklu. Ženy je nevnímají jako známky nemoci. Existuje mylná představa, že patologie by měla být vždy doprovázena nepříjemnými pocity. Ve skutečnosti je všechno poněkud jiné. V těle může být latentní hrozba, což je naznačeno pouze netypickým tajemstvím.

Hnědý výtok u žen: norma a patologie

Vzhled hlenu s hnědým odstínem je považován za normální variantu v následujících případech:

 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • poškození stěn děložního čípku nebo pochvy během intimity;
 • první sex;
 • hnědá před menstruací;
 • do dvou dnů po skončení kritických dnů.

Vznik necharakteristické sekrece nesignalizuje vývoj intimního onemocnění. Podobné příznaky se objevují v důsledku hormonálních změn a z řady dalších důvodů. Pokud se hlen stane hojným, heterogenním, znamená to přítomnost poruch u žen v reprodukčním systému..

Normálně se hnědá tekutina někdy objevuje v době ovulace, v procesu implantace vajíčka. Povaha sekrece je krátkodobá a rozmazaná.

Patologii lze podezřívat v následujících případech:

 • je pozorován výtok, ale žena neužívá hormonální antikoncepci;
 • netypický hlen se tvoří během menopauzy, kdy regulace chybí déle než rok;
 • hnědý hlen se objevuje po každé intimitě;
 • existují doprovodné příznaky (vůně, bolest, hypertermie).

Přítomnost patologické sekrece je důvodem pro návštěvu gynekologa. Často označuje nemoci, které by při absenci správné terapie mohly vést k vážným následkům..

Alokace, které se objevují v různých obdobích cyklu

Hnědý hlen u žen se objevuje v různých bodech cyklu. Takové změny často naznačují vývoj patologie, ale v určitých situacích jsou považovány za variantu normy..

Před menstruací

Několik dní před tím, než má období přijít, je někdy zaznamenána hnědá mazanice. Pokud se takový příznak objeví jednou, není důvod k obavám. Naznačuje, že proces odmítnutí endometria začal v děloze..

Mezi faktory, které mohou vyvolat prodlouženou hnědou sekreci před menstruací (asi týden), vynikněte:

 • vystavení stresu;
 • nesprávná organizace stravy;
 • dodržování přísné stravy;
 • vést nezdravý životní styl;
 • chronický nedostatek spánku;
 • přítomnost špatných návyků;
 • nadměrný fyzický stres;
 • hormonální výkyvy.

Vzhled hnědé kapaliny často naznačuje selhání cyklu a vývoj patologií. Zvláště nebezpečné jsou ty leucorrhoea, které jsou doprovázeny neobvyklým zápachem a bolestmi v dolní části zad a břicha..

Uprostřed cyklu

Poměrně často se během ovulace objevuje špinění, ke kterému dochází v samém středu cyklu. V tomto okamžiku vajíčko dozrává a opouští folikul. V tomto případě jsou malé cévy poškozeny, což způsobuje uvolňování krve. Dostává se do tajemství, oxiduje a vytéká. Proto se vytvoří hnědá mazanice, která má tmavý nebo světlý odstín..

Tento hlen nemá vůni, ale někdy může být doprovázen mírnou bolestí v podbřišku. Tyto příznaky naznačují příznivé období pro početí..

Místo menstruace

Po pohlavním styku je někdy zaznamenán tmavě hnědý výtok bez zápachu. Pokud je takový jev pozorován jednou, není důvod k poplachu. Obavy by měly být způsobeny rozmazaným tajemstvím, které se objeví místo menstruace. Takové změny nejčastěji naznačují hormonální poruchy. Je nezbytně nutné identifikovat jejich příčinu a odstranit ji..

Po menstruaci

Na začátku cyklu - bezprostředně po skončení regulace - lze pozorovat nahnědlý odstín. Vzhled hnědého výtoku po menstruaci je způsoben přirozenými příčinami. Zbytky krve a endometria, které v kritických dnech neměly čas opustit, se postupně stočily a získaly takový stín. Nezpůsobují nepohodlí, nemají vůni a zmizí po několika dnech. Pokud se následně objeví bolest a objem výtoku se zvýší, musíte být okamžitě vyšetřeni gynekologem.

Malé množství hnědé sekrece na konci regulace je často pozorováno u žen v období po porodu. Stěny pohlavního orgánu jsou stále napnuté a oslabené, což vede k výskytu podobných příznaků. Jakmile se tón dělohy vrátí k normálu, po kritických dnech takové bělení nedojde..

Patologické příčiny

Abnormální výtok může nastat pod vlivem patologických faktorů. Mnoho z nich je bez příznaků a pouze rozmazané hnědé tajemství naznačuje jejich přítomnost. Podobné klinické projevy jsou zpravidla pozorovány v případě poškození pohlavního orgánu. Mohou se objevit před regulací, bezprostředně po jejich dokončení a někdy v jiných obdobích cyklu..

Eroze

Ulcerace na krku pohlavního orgánu často nevykazuje žádné příznaky. Občas se po intimitě může objevit jen nepatrný výboj. Když se rozsah léze zvýší a patologie je v pokročilém stadiu, pak hlen získá ostrou, hnisavou vůni.

Endometrióza

S rozvojem této patologie je zaznamenán abnormální růst funkční vrstvy dělohy. Z tohoto důvodu nemůže krev z pohlavního orgánu vyjít a začne se hromadit v děložní dutině a pohlavním ústrojí. V důsledku toho se na konci menstruace objevil hnědý mazanec.

Polypy

Bohaté temné tajemství, které se objeví po určité době po skončení období, je považováno za jasný znak patologie. Tento proces může být vyvolán polypy, které rostou na tkáních děložního čípku nebo na samotném reprodukčním orgánu. Kromě sporé leucorrhoea často dochází ke zpoždění regulace. S růstem růstu jsou ve složení tajemství také pozorovány bolesti a hnis.

Novotvary

S růstem benigních nebo maligních formací je často zaznamenán výskyt hnědého hlenu. Je nutné je identifikovat v rané fázi vývoje, aby se předešlo závažným komplikacím..

Prevence a léčba

Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste dodržovat jednoduchá doporučení:

 1. Nezanedbávejte pravidla intimní hygieny. Musíte se umýt dvakrát denně a používat ne obyčejné mýdlo, ale speciální prostředky.
 2. V kritických dnech vyměňujte hygienické potřeby každé 3-4 hodiny.
 3. Nepoužívejte kalhotkové vložky pravidelně, ale pouze uprostřed cyklu a blíže k začátku kritických dnů, kdy se zvyšuje objem sekrece.
 4. Jezte zdravě. Minimalizujte používání nezdravých potravin a zvyšte množství zeleniny a ovoce ve stravě. Nabídka by měla být úplná a vyvážená.
 5. Odmítnout špatné návyky. Kouření a zneužívání alkoholu negativně ovlivňují stav reprodukčního systému.
 6. Nepřehánějte. Fyzická aktivita by měla být mírná.
 7. Dodržujte denní rutinu. Mělo by být dost času na spánek a odpočinek.
 8. Včas léčit jakékoli nemoci, bez ohledu na povahu jejich výskytu.
 9. Systematicky podstoupit vyšetření u gynekologa.

Schéma terapie do značné míry závisí na příčině výskytu hnědého výtoku, který není doprovázen nepříjemným zápachem a bolestí. Pokud byly vyprovokovány hormonální poruchou, jsou předepsány hormonální léky. V případě vývoje eroze, endometriózy, výskytu novotvarů nebo polypů se uchylují k chirurgickému zákroku. V pooperačním období se provádí léková terapie zaměřená na úplnou obnovu reprodukčního systému..

Důvody, které vyvolávají vzhled hnědé skvrny, jsou různé. Tyto příznaky se často vyskytují v důsledku přirozených procesů v těle. Někdy signalizují vývoj nemoci. Je nesmírně důležité ji identifikovat v počáteční fázi vývoje, kdy jediným klinickým projevem patologie je necharakteristická sekrece. Určitě byste se měli poradit se svým lékařem. Změna způsobu vypouštění může naznačovat vážné zdravotní problémy, které mohou vést k řadě komplikací..

Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Příčiny hnědého výtoku u žen na kalhotkách

Vaginální výtok je fyziologický proces, který je považován za normální, pokud je bezbarvý a bez zápachu. V případě, že se objeví hnědý výtok, může dojít k ohrožení zdraví ženy. Měli byste co nejdříve zjistit, proč se objevil hnědý výtok: jinak existuje riziko zmeškání okamžiku a latentní onemocnění povede k nepříjemným následkům.

Povaha temného výboje

U žen bez zdravotních problémů je výtok transudát žláz umístěných na vaginální stěně. Za normálních podmínek je hlen bezbarvý a bez zápachu. Pokud zbělá a přijme kyselý zápach, může to znamenat problém s vaginální mikroflórou..

Pokud je narušena bakteriální rovnováha a na pozadí různých nemocí se může barva transudátu změnit. Podle barvy výtoku mohou lékaři zhruba odhadnout onemocnění, které takové změny způsobilo..

Vypouštění hnědé barvy u žen velmi často naznačuje přítomnost závažné patologie. Existují však podmínky, za kterých transudát zhnědne, ale bude to považováno za normu. Mluvíme o fázích cyklu a příjmu určitých léků.

Vzhled tmavě hnědého výboje by měl být alarmující, pokud jsou spolu s nimi odhaleny následující příznaky:

 • Mezi obdobími dochází k hnědému výboji.
 • Mezi obdobími se objevuje tmavý transudát a žena neužívá léky obsahující hormonální složky.
 • Vzhled hnědé leucorrhoea je doprovázen výskytem bolesti v dolní části břicha, dolní části zad a křížové kosti.
 • Leucorrhoea doprovázená pálením v pochvě.
 • Sexuální styk se stává bolestivým.
 • Na vaginální sliznici se objevují vyrážky.
 • Výtok se objeví během menopauzy.
 • Výtok se objeví po sexu.

Hnědá barva obvykle indikuje přítomnost krvinek v transudátu. Pokud krvavé nečistoty vyjdou mimo určité fáze cyklu, měla by žena okamžitě kontaktovat odborníka, aby zjistil příčinu hnědého výtoku.

Příčiny hnědého transudátu

Tmavý výtok se může objevit v důsledku normálních fyziologických procesů a různých patologických stavů. Z tohoto důvodu lékaři rozdělují faktory ovlivňující vzhled hnědého transudátu do 2 skupin: normální a patologické.

Normální faktory

Den před začátkem menstruace se často objevuje hnědý výtok. Vždy naznačují, že endometriální buňky jsou v děloze odmítány. Toto je norma, ale pouze pokud skvrnitá leucorrhoea zmizí do 2 dnů. Pokud se tak nestane, měli byste vyhledat radu od gynekologa.

Hnědý výtok může úplně nahradit vaši menstruaci. K tomu obvykle dochází v prvním měsíci těhotenství. V tomto případě je výskyt tmavé leucorrhoea vysvětlen implantací embrya do endometria dělohy, což vyvolává neškodné krvácení uprostřed cyklu..

Tmavý transudát může být také uvolněn po menstruaci. Důvodem je rychlé srážení krve. Na konci cyklu množství krvavého výtoku klesá a pohybuje se pomaleji. Krev v nich má čas se srážet, což sekrecím dodává specifický odstín..

A konečně, antikoncepční prostředek, jako je nitroděložní tělísko, může vyvolat tmavou leucorrhoea. Po jeho odstranění zpravidla patologické příznaky zmizí..

Patologické příčiny

Pokud tmavá leucorrhoea přetrvává po menstruaci po dlouhou dobu, lze ji považovat za patologickou. Chcete-li zjistit jejich důvody, musíte jít ke gynekologovi a podstoupit úplné vyšetření.

Hnědý odstín výtoku indikuje přítomnost nečistot sražené krve. To může naznačovat jak vaginální dysbiózu, tak závažnější onemocnění a patologické stavy:

 • Endometritida. Nemoc je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Příčinou zánětu endometria je vniknutí pneumokoků a stafylokoků do dělohy. Není těžké identifikovat vzhled patologie. Jedním ze znaků onemocnění je výskyt hnědého výtoku před a po menstruaci. Leucorrhoea je obvykle doprovázena mírnou bolestí, hypertermií a pocením. Pokud léčba není provedena včas, může se u ženy vyvinout neplodnost..
 • Endometrióza Toto je benigní nádor. Novotvar by neměl být považován za bezpečný. I v počáteční fázi může patologie vést k vážným následkům. Onemocnění začíná silnou menstruací a bolestmi v podbřišku. Poté se před menstruací objeví hnědý výtok a přicházejí několik dní před menstruací. Později se k těmto znakům přidá nadýmání..
 • Polypy dělohy a děložního čípku. Polypy jsou benigní nádory. Mohou být lokalizovány uvnitř dělohy nebo na děložním čípku orgánu. Polypóza nedává zvláštní příznaky, proto je nemoc zjištěna během vyšetření. Někdy mohou vyvolat výskyt tmavé leucorrhoea..
 • Hyperplazie endometria a eroze epitelu děložního čípku. Tato onemocnění vyvolávají výskyt špinavého hnědého výtoku po menstruaci. Obě patologie jsou velmi nebezpečné, protože mohou zhoubné..
 • Infekce urogenitálního systému. Tmavý transudát se může objevit, když je žena infikována chlamydií, herpes virem, kandidou, gonokokem atd..
 • Mimoděložní těhotenství. Když žena jde k lékaři se stížnostmi na hnědou leucorrhoea, lékař nejprve udělá vše pro to, aby zajistil, že tento patologický stav chybí. Faktem je, že mimoděložní těhotenství může mít hrozné následky..
 • Cystitida. Při zánětlivém procesu v močovém měchýři nebo močové trubici dochází ke krvácení. V tomto případě žena kromě bolesti charakteristické pro onemocnění vidí hnědý výtok z močové trubice. Někdy mohou mít červené pruhy..

Hnědý a někdy téměř černý výtok u žen může být také vyvolán stresem, nedostatkem spánku, nedostatkem hormonů, nezdravou stravou a špatnými návyky.

Mimochodem, vášeň pro přísné diety může také způsobit vzhled rozmazání bílé na dívčích kalhotkách..

Stanovení diagnózy

Vnější příznaky a výsledky anamnézy nestačí k přesné diagnóze. Před rozhodnutím o léčbě lékař předepíše pacientovi následující typy výzkumu:

 • Analýza krve a moči pro obecné ukazatele.
 • Krevní biochemie.
 • Vaginální a cervikální výtěry. Jsou nezbytné pro cytologické vyšetření..
 • Ultrazvuk ženského reprodukčního systému.
 • Krevní test na obsah hormonů a jejich poměr.
 • Analýza HCG.
 • Kolposkopie.
 • Hysteroskopie.
 • Testy na pohlavně přenosné choroby.

V případě potřeby mohou být do vyšetření zapojeni lékaři jiných specializací. V budoucnu se budou podílet na přípravě taktiky léčby..

Terapeutická taktika

Všechny léky k léčbě hnědého výtoku musí být předepsány lékařem. Samoléčba je velmi nebezpečná. Největším nebezpečím je navíc nekontrolované užívání hormonálních léků..

Léčebný režim je určen výsledky studií..

Pokud je zjištěna bakteriální vaginóza, může být ženě předepsán klindamycin a metronidazol.

Pokud je špinění leucorrhoea vyvoláno urogenitální kandidózou, pacient dostane flukonazol nebo klotrimazol.

U trichomoniázy je ženě předepsáno léky, jako je Thieidazol, Nimorazol, Ornidazol.

Detekce novotvarů v děloze léčbu trochu komplikuje. K jejich léčbě lze použít hysteroskopii nebo chirurgický zákrok. U endometriózy se dnes lékaři často uchylují k laparoskopii..

K léčbě fibroidů v počátečních fázích jsou předepsány hormonální antikoncepce: Janine, Duphaston, Regulon.

K léčbě různých infekcí se často používají erythromycin, roxithromycin, acyclovir, panavir.

Léková a chirurgická léčba je vždy doplněna příjmem imunomodulátorů a vitamínových komplexů.

Použití alternativních metod léčby je povoleno, ale předtím musíte získat povolení od ošetřujícího specialisty.

Když se objeví rozmazané bílé, tradiční medicína doporučuje použít následující prostředky:

 • Pijte nejméně 100 ml dřišťálového džusu denně.
 • Žvýkejte bílé akátové květy po celý den, ale nepolykejte je.
 • Jezte čerstvé plody jalovce nejméně 3krát denně.
 • Sprchujte vagínu odvarem z nemravných květů.
 • Pijte 3 sklenice vývaru třezalky denně.

Mnoho tradičních léčitelů doporučuje léčbu odvarem z bóraxové dělohy. Jedná se o poměrně účinný prostředek, ale lze jej použít pouze v případě, že lékař ženě nepředepsal hormonální léky. Kromě toho by měla být opuštěna děloha borovoy, pokud má pacient nízkou srážlivost krve.

Preventivní opatření

Každá žena může, pokud tomu nezabrání, snížit riziko nahnědlého výtoku z genitálií. Postupujte podle těchto pokynů:

 • Vyvarujte se nadměrné fyzické aktivity.
 • Procházky venku tak často, jak je to možné.
 • Vyvarujte se negativních emocí.
 • Vzdejte se přísných diet.
 • Dostatek spánku, pokud je to možné.
 • Být selektivní při pohlavním styku.
 • Chraňte se během sexu.

Doporučuje se také navštívit kancelář gynekologa nejméně dvakrát ročně. Preventivní prohlídka odhalí onemocnění, i když je asymptomatické.

Neměli byste si myslet, že se můžete zbavit rozmazaných sekrecí pomocí vložek a tamponů. Indikují přítomnost patologického procesu v těle. Musíte si okamžitě domluvit schůzku s odborníkem. Pouze lékař dokáže nemoc identifikovat a vyléčit.

Hnědý vaginální výtok u žen

Výtok z ženských pohlavních orgánů je docela fyziologický jev, pokud jsou bezbarvé, bez zápachu a bez nečistot. Hnědý výtok může sloužit jako nepříjemný signál, který se může objevit v různých obdobích - před a po kritických dnech, během těhotenství, po pohlavním styku atd. Normou však může být také nahnědlý odstín výtoku u žen. Jaké jsou důvody takových jevů a co hledat ?

Barva vybití

Zvýraznění může být v různých odstínech, od světle hnědé po tmavou a bohatou. To může nepřímo odhalit příčinu jejich výskytu..

Světle hnědý výtok je výsledkem bakteriální vaginózy, pohlavně přenosného infekčního procesu, mikrotrauma děložního čípku.

Tmavě hnědý výtok obvykle naznačuje přítomnost sražené krve ve výtoku. Krev může být vaginálního, cervikálního nebo děložního původu.

V jaké situaci může?

Hnědý výtok ve formě stop po rozmazání se může objevit u teenagera před pubertou, v době příchodu kritických dnů, v reprodukčním věku a během menopauzy. Všichni mají různé důvody..

Níže jsou uvedeny fotografie hnědého výboje různé konzistence a povahy:

Příčiny hnědého výboje

Hnědý odstín výtoku vždy naznačuje přítomnost sražené krve v nich. Intenzita barvy závisí na jejím objemu a konzistenci hlenu. Leucorrhoea může být zpravidla světle hnědá, téměř růžová. Silný výtok, který obsahuje stojatou krev nebo sraženiny, může být tmavě hnědý.

Příčiny krvácení mohou být:

 • Fyziologické procesy, které jsou spojeny s porušením krevních cév (zahrnují kritické dny, ovulaci, zavedení oplodněného vajíčka do endometria, čištění dělohy po porodu);
 • Narušení hormonální povahy v těle, které vedou k patologiím menstruačního cyklu;
 • Porušení epiteliálních membrán pohlavních orgánů během potratu, gynekologické procedury, sexuální kontakt;
 • Věkové změny ve struktuře vaginální sliznice;
 • Porušení povrchové vrstvy děložního čípku a pochvy v důsledku zánětu;
 • Procesy v děloze a vaječnících, které vedou k nesprávnému vývoji jejich tkání a krevních cév;
 • Traumatické léze pohlavních orgánů;
 • Zánětlivý proces močového měchýře.

Absolutorium normální povahy

Hnědý výtok obvykle není hojný, nemá nepříjemné aroma a má jednotnou strukturu. Takový výtok se může objevit při užívání hormonální antikoncepce, s malým poškozením vaginálních kapilár během sprchování, vyšetřením lékařem, v některých případech i po násilném sexuálním kontaktu, stejně jako na začátku a na konci menstruačních dnů, s ovulací, fixací vajíčka v děloze.

Hnědá leucorrhoea může také nastat po nervovém stresu, fyzické únavě.

Přidělení patologické povahy

Mohou být hojné nebo rozmazané vzhledem k typu patologické poruchy. Má nepříjemný zápach, obsahuje tmavě zbarvené krevní sraženiny nebo částice odumřelé tkáně a může zahrnovat hnis, pěnu, hrudky. Může se často střídat s jasným krvácením.

Jasným příznakem porušení je výskyt špinění výtoku v kterýkoli den menstruačního cyklu, pokud jsou doprovázeny bolestí v dolní části břicha, dolní části zad a dalších menstruačních patologií, diagnostikovat neplodnost.

Výskyt krvavé leucorrhoea během menopauzy naznačuje porušení. Příznakem významných onemocnění může být pravidelný výskyt krvavého výtoku po pohlavním styku. Patologický výtok je považován za hnědý, který je doprovázen pocitem svědění a pálení v genitáliích, častým močením, zvýšením tělesné teploty.

Nemoci a poruchy při výskytu krvavé leucorrhoea

 • Mimoděložní těhotenství.

Toto je nebezpečný stav, když vajíčko není připojeno v děložní dutině, ale mimo ni (často ve vejcovodu, zřídka v děložním čípku). Důvodem mohou být zánětlivé procesy přívěsků, tvorba adhezí a nádorů v děložní dutině. Porušení tkání v oblasti připevnění vajíčka vede k výskytu rozmazaného tmavě hnědého výtoku. Jsou spojeny s prasknutím skořápky embrya, jeho odmítnutím, „tubálním potratem“. Za jednu z nejrizikovějších možností se považuje prasknutí vejcovodu v 6-8 týdnech..

 • Eroze, dysplázie dělohy.

Nemoci jsou spojeny se změnami ve struktuře epitelu hltanu děložního krku, který přechází do pochvy, ulcerací povrchu a narušení malých cév.

 • Kolpitida, cervicitida.

Zánětlivý proces pochvy a děložního čípku. Dochází ke ztenčení a atrofii sliznic, k tvorbě krvácejících trhlin. Patologie mikroflóry vedou k rozvoji hub (kandidóza), zlepšuje se penetrace patogenů pohlavně přenosných chorob do genitálií. Hnědý výtok má nepříjemný zápach, neobvyklou konzistenci.

 • Endometritida.

Zánět v děloze je důvodem, že místo obvyklých kritických dnů přichází hnisavý nahnědlý výtok. Objeví se bolest v podbřišku, možná zvýšení tělesné teploty. Chronický průběh způsobuje pozdní neplodnost.

 • Hyperplazie endometria, endometrióza.

Růst endometria způsobující nemoci vede k různým poruchám menstruačního cyklu, výskytu rozmazaného hnědého výtoku po menstruaci a také v intervalech mezi cykly.

 • Polypy.

Jejich tvorba je jedním ze znaků hyperplazie endometria. Polypy jsou zaoblené výrůstky v bazální vrstvě. Často se vyskytují u žen během menopauzy..

 • Ovariální cysty.

Známky závisí na typu a původu těchto novotvarů. Můžete zaznamenat výtok hnědé ichor před a po menstruačních dnech. Tím se zvyšuje doba trvání a celkové množství ztráty krve. Možné krevní sraženiny.

 • Nádory dělohy.

Znamení závisí na jejich umístění a objemu. Výtok s příměsí krve nastává, když nádory získaly poměrně velkou velikost, což komplikuje diagnostiku těchto onemocnění.

Hnědý výtok po menstruaci

Signál z ženského těla o rozvíjející se poruše je výtok, který vznikl několik dní po kritických dnech. V takovém případě musí žena rozhodně konzultovat s lékařem, aby určila příčiny výtoku a v případě potřeby zvolit potřebnou terapii pro ženu..

Co to znamená? Takové vypouštění se může objevit z následujících důvodů:

 • Prodloužená endometritida;
 • Endometrióza;
 • Významné poškození sliznice;
 • Hyperplazie dělohy;
 • Pohlavně přenosné nemoci a jiné infekce;
 • Polypy;
 • Mimoděložní těhotenství.

Vedle hnědého výtoku, který je nebezpečný pro zdraví žen, se žena zpravidla může setkat s dalšími nezdravými příznaky. Může to být tahání a ostrá bolest v dolní části břicha, v dolní části zad. Kromě toho dochází k poruše, náladě, neochotě mít sexuální kontakt atd..

Nejrozumnějším rozhodnutím, které lze v takové situaci přijmout, je okamžitě kontaktovat odborníka. Možná nebude všechno tak nebezpečné, ale pouze normální volba, ale je pravděpodobné, že bude mít i jiný výsledek. V takovém případě může být návštěva lékaře včas nejen vysvobozením ze závažných zdravotních problémů, ale také ochranou vašeho života..

Světle hnědý výboj: pokud trvají déle než 3 dny a mají nepříjemný zápach, pak se to často považuje za příznak chronické endometritidy - infekčního a zánětlivého onemocnění dělohy, které se ve většině situací vyskytuje v důsledku obtížného porodu nebo potratu.

Bohatý tmavě hnědý výboj: Výtok podobné barvy se může stát příznakem hyperplazie dělohy nebo endometriózy. Takový výtok se často vyskytuje u submukózních (umístěných přímo pod sliznicí) endometrioidních uzlin ve stěně dělohy. Kromě krvácení se za hlavní známku endometriózy považuje silná bolest v podbřišku..

Hnědé špinění lze vysledovat po skončení menstruace, pokud má žena sníženou srážlivost krve, slabý tón dělohy nebo pokud byla žena v posledních dnech menstruace příliš aktivní. Pokud k takovému vybití dojde během 1–2 dnů, nepředstavuje to žádné nebezpečí. Pokud trvají déle než 2 dny, mají také nepříjemné bolesti v dolní části břicha, pak se mohou stát příčinou onemocnění genitální oblasti.

V některých případech se takový nahnědlý výtok může objevit po vyšetření gynekologem nebo po sexuálním kontaktu, pokud dojde k erozi děložního čípku a poranění sliznice. Podobný stav by měl léčit také odborník..

Hnědý výboj uprostřed cyklu

Pokud máte hnědé skvrny uprostřed menstruačního cyklu, musíte nejprve věnovat pozornost jejich počtu a povaze. Na barvě výboje záleží:

 1. Tmavý výtok se často objevuje, když žena právě začíná užívat orální antikoncepci (dochází k prudké změně hormonálních hladin).
 2. Světle hnědý výtok se může objevit nejen při užívání hormonální antikoncepce, ale také v důsledku porušení genitálií ženy. V takové situaci dávají stopy oxidované krve z poškozených malých cév stínům sekrece..
 3. Červenohnědý výtok se vyskytuje v důsledku tvorby mikrotrhlin ve vaginálních stěnách s nedostatečnou tvorbou ochranného hlenu během pohlavního styku. Podobná situace se objevuje například během prvních sexuálních aktů, kdy byl zbaven panenství. Často se žena potýká s tímto příznakem na samém začátku menopauzy..

Normální hnědý výboj uprostřed cyklu

Považuje se za normu, když má žena slabě zbarvené skvrny hnědohnědého odstínu těsně před nebo bezprostředně po menstruaci. Uprostřed cyklu je hnědý výtok přirozený, pokud je nevýznamný a nemá nepříjemný zápach. Důvodem mohou být fyziologické procesy v těle..

 • Ovulace.

Když folikul praskne a uvolní se zralé vajíčko, může uniknout zanedbatelné množství krve, které po oxidaci ze vzduchu získá nahnědlý odstín. K tomu dochází zpravidla 14. den od začátku menstruace..

 • Připevnění vajíčka ke stěně dělohy.

Během období zavedení embrya do endometria může dojít k nevýznamnému poškození endometriálních cév. Kapky sražené krve mohou zabarvit vylučovaný hlen. Během tohoto období je žena schopna cítit mírnou bolest v dolní části břicha..

 • Krátkodobý potrat.

Pokud se z nějakého důvodu embryo oddělí od endometria, dojde k mírnému krvácení. Získává červenohnědý odstín, trvá 1–2 dny a poté získává obvyklou barvu menstruace. Žena zároveň často ani neví, že byla těhotná a došlo k potratu..

 • Puberta.

První menstruační cykly u dospívajících dívek se obvykle vyskytují s odchylkami, cyklus bude zaveden přibližně po 1,5-2 letech. Dokud nebudou hormonální procesy plně regulovány, může se u dospívajících mezi obdobími vyvinout hnědá leucorrhoea..

 • Během menopauzy.

Menopauza s menopauzou může být také nepravidelná, protože dochází k oslabení funkce vaječníků. Mezi menstruačními obdobími a místo nich se často vyskytuje řídký červenohnědý výtok..

Poznámka! Je důležité nevynechat významné onemocnění (zánět, tvorba nádoru) za přítomnosti takového znamení..

Patologický výtok uprostřed cyklu

Patologické sekrece zahrnují sekrece, které mají kromě hnědého odstínu i další neobvyklé příznaky. V této variantě je průlomový intermenstruální výtok z dělohy považován za jeden ze známek onemocnění dělohy nebo přívěsků.

Musíte kontaktovat odborníka v následujících možnostech:

 1. Mezi menstruačními cykly se objevuje hnědý výtok s nepříjemným zápachem, zatímco žena neužívá hormonální antikoncepci.
 2. Bolest v dolní části břicha, dolní části zad. Pocit sucha v pochvě, podráždění, pálení, zvýšení tělesné teploty. Sexuální styk je bolestivý.
 3. Výtok je neobvyklý (trvá několik dní, zahrnuje sraženiny sražené krve, pravidelně se objevuje mezi menstruacemi, je hojný).

Odborníci doporučují, v případě jakýchkoli pochybností o předpokladech hnědého výtoku, ke kterým dojde mezi kritickými dny, neprodleně proveďte gynekologické vyšetření, i když neexistují určité příznaky onemocnění.

Hnědý výtok před menstruací

Orgány, které tvoří reprodukční systém, jsou považovány za jeden z nejzranitelnějších v ženském těle. Jejich fungování může být ovlivněno různými stavy, které nesouvisejí s chorobami. Lékaři identifikují některé z příčin hnědého výtoku před menstruací, které jsou určeny fyziologickými procesy:

 • Konec tvorby orgánů reprodukčního systému

Pokud kritické dny dívky začaly ne tak dávno a cyklus se dosud nestabilizoval, pak odborníci nepovažují předmenstruační výtok hnědého odstínu za patologii. Výtok je normální po dobu šesti měsíců až dvou let od první menstruace a neměli byste si s tím dělat starosti. Měli byste myslet na přítomnost porušení v ženském těle, pokud je takové vypouštění konstantní a trvá 7-8 měsíců. V takovém případě musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste zjistili přesný diagnostický závěr..

 • Zavedení hormonální antikoncepce

Tyto prostředky mají vliv na hormonální pozadí celého organismu. Přítomnost charakteristického hnědého hlenu několik dní před menstruací je příznakem přítomnosti požadovaného účinku na tělo antikoncepce. Musíte si dělat starosti, pokud takové vypouštění trvá déle než 3 měsíce. Tento příznak může naznačovat potřebu zvolit jinou antikoncepci.

 • Použití nitroděložního tělíska

Princip vlivu této metody ovlivňuje nejen pravděpodobnost těhotenství, ale také odstín výtoku. Po instalaci spirály odborníci připouštějí pravděpodobnost světle hnědého výboje před kritickými dny po několik cyklů.

 • Poruchy příjmu potravy

Ostré skoky v tělesné hmotnosti, nemoci (bulimie, anorexie), pravidelný silový trénink, který překračuje povolené zatížení těla, mohou způsobit kolísání menstruačního cyklu a výskyt špinění. Tento jev můžete eliminovat pomocí léčby. Chcete-li to provést, měli byste kontaktovat odborníka na výživu..

 • Premenopauza

Toto období charakterizuje začátek rekonstrukce reprodukčního systému. Celé hormonální pozadí podléhá změnám. Změny v hladinách estrogenu mohou způsobit tmavě hnědé a černé výtoky před očekávaným obdobím. k odstranění těchto jevů může odborník předepsat ženě užívat hormonální léky.

 • Po sexu

Nedostatečné mazání nebo nadměrně aktivní pohlavní styk může vést k poranění povrchu pochvy, děložní dutiny a stydkých pysků. To může způsobit uvolnění hnědých sraženin. Mohou zmizet po několika dnech po pohlavním styku a nepotřebují zvláštní zacházení. Navíc po sexu se takový příznak může objevit v důsledku přítomnosti eroze děložního čípku..

Mezi hlavní akce zaměřené na zjištění příčiny výskytu výtoku před menstruací patří:

 • Vyšetření gynekologem;
 • Užívání vaginálního nátěru;
 • Ultrazvuková procedura;
 • Kompletní krevní obraz a hormonální test;
 • Histologie;
 • Kolposkopie;
 • Biopsie;
 • Studium dědičnosti.

Taková řada postupů je nutná pro lepší studium hlavní příčiny tohoto jevu a výběr účinného průběhu léčby..

Hnědý výtok během těhotenství

Hnědý výtok během těhotenství - rozmazané a krvavé je porušení. Za normálních okolností může dojít k výtoku, když je embryo připevněno ke stěně dělohy, když je narušena integrita endometria v počátečních fázích 1-2 týdne těhotenství. Kromě toho se v prvním trimestru ve dnech, kdy lze očekávat menstruaci, může objevit špinění. Pro jakýkoli výtok hnědého odstínu musíte kontaktovat odborníka nebo zavolat sanitku.

Příčiny hnědého výtoku během těhotenství:

 • Nedostatečné hladiny hormonu progesteronu, který způsobuje odmítnutí endometria a představuje riziko potratu;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Abrupce placenty, prezentace.

Jakékoli vypouštění hnědých odstínů během těhotenství k pozdějšímu datu s sebou nese riziko potratu nebo předčasného porodu.

O normálním výboji

Normální hnědý výtok nemůže být hojný a nemá nepříjemný zápach; má homogenní strukturu. K takovému výtoku dochází při užívání hormonální antikoncepce, při nevýznamném narušení integrity kapilár během sprchování, vyšetření na gynekologickém křesle, v některých situacích po příliš aktivním pohlavním styku, stejně jako na začátku a na konci kritických dnů, během ovulace, připevnění embrya ke stěně dělohy.

Hnědý vaginální výtok může také nastat v důsledku nervového stresu, fyzické únavy.

Léčba

Pokud dojde k hnědému výboji, musíte navštívit specialistu. Nejprve je nutné vyloučit těhotenství a hrozbu potratu..

Pokud nedojde k těhotenství, je nutná detekce a léčba příčiny, která způsobila výskyt hnědého výtoku.

Obsah článkuV normálním průběhu první fáze by neměla překročit 37 ° C (v rozmezí od 36,2 do 36,5 ° C) a zvýšit se po ovulaci pod vlivem progesteronu v průměru o 0,4 ° C nebo více (rozdíl může být až 0, 8 ° C).