Příčiny silné tmavě hnědé nebo černé menstruace s krevními sraženinami, diagnostika a léčba

Žena by neměla přehlížet změny povahy menstruačního toku. Může to být způsobeno přirozenými změnami v těle nebo mluvením o patologii. Existuje několik důvodů, proč se hustota a barva krve mění na hnědou nebo černou. V jakých případech byste se měli poradit s gynekologem?

Jaký by měl být výtok během menstruace?

Podle povahy (barvy, hojnosti) menstruace lze posoudit fungování reprodukčního systému. Normální ženský menstruační cyklus je 21-35 dní. Krvavý výtok je pozorován během prvních 3–7 dnů. Mohou obsahovat malé sraženiny (částice odmítnutého endometria).

Příčiny měsíční tmavé barvy, výtok s krevními sraženinami

Centrální nervový systém a pohlavní hormony jsou odpovědné za koordinaci menstruačního cyklu. Pokud jeden z článků v tomto řetězci selže, může se změnit povaha výtoku a doba menstruace. Žena by měla věnovat pozornost reprodukčnímu zdraví v následujících případech:

 • změna obvyklé barvy menstruačního toku na tmavší;
 • tmavě hnědé nebo černé skvrny v jakékoli fázi cyklu;
 • nepříjemný zápach;
 • hustá krev;
 • vzhled velkých hnědých sraženin;
 • další změny, které nejsou charakteristické pro obvyklou menstruaci.

Příčiny silné černé menstruace, výtoku sraženin mohou být způsobeny věkem a jinými přirozenými procesy v těle. Častěji naznačují, že došlo k selhání reprodukčního systému. To vyžaduje okamžitou nápravu, aby se zabránilo nebezpečným zdravotním následkům..

Nepatologické faktory

Silný hnědý nebo černý sražený výtok (viz foto) je široký pojem. Změny v jejich barvě a dalších charakteristikách mohou být způsobeny různými důvody. Považuje se za normální, pokud je menstruace hnědá na začátku nebo na konci (první, poslední den). Tmavé špinavé tajemství uprostřed cyklu je možné poprvé po začátku užívání OK a také po ovulaci. Neměl by být pozorován déle než 2 dny.

Některé ženy si všimnou světle hnědého výtoku na spodním prádle několik dní před nástupem nového cyklu, což se také nepovažuje za patologii. U mnoha může být výskyt tmavé krve s hlenem spojen s nástupem sexuální aktivity nebo intimity den předem. Skutečnost, že výtok zesiluje, je také ovlivněna příjmem léků, které zvyšují srážlivost krve. Tento jev lze pozorovat do 3 měsíců po instalaci nitroděložního tělíska..

Hnědý a černý výtok během menstruace je pozorován v dospívání během formování menstruačního cyklu. Pokud jsou po dlouhou dobu pozorována silná období, měli byste se poradit se svým lékařem a také jít po skončení puberty.

Dalším důvodem vzniku podobného problému jsou hormonální změny v ženském těle. Mohou být nejen patologické. Důvodem může být nástup menopauzy, stres, dlouhodobý emoční a fyzický stres. Tyto jevy jsou dočasné, ale vyžadují lékařskou pomoc..

Patologické procesy

Pokud se uprostřed cyklu objeví silný hnědý výboj, je možné:

 • mimoděložní těhotenství;
 • onkologie;
 • střevní patologie;
 • ohyb dělohy;
 • trauma, zánět pohlavních orgánů;
 • dysfunkce vaječníků;
 • porucha hypofýzy.

Tmavý výtok se sraženinami je možný při potratu, endometrióze, endometritidě (zánět sliznice pohlavního orgánu), polypy endometria. Často je to jeden z hlavních příznaků děložních fibroidů - hormonálně závislý benigní nádor. Může růst, mačkat sousední orgány a je často překážkou při porodu. Během šestinedělí je možný silný, hnědý, sražený výtok. Naznačují, že v děložní dutině jsou zbytky placenty..

Diagnostické metody pro stanovení diagnózy

Zvláště zdraví škodlivé:

 • temný výtok po každém sexuálním kontaktu, intimita je doprovázena bolestivými pocity;
 • černé krvácení je pozorováno uprostřed cyklu, OK není akceptováno;
 • hnědý výtok šel po zpoždění a potvrzení těhotenství pomocí expresního testu;
 • sporé tmavě hnědé období s hlenem a sraženinami, které doprovázejí obecnou nevolnost, bolesti zad, nízkou tělesnou teplotu.

Pro diagnostiku se provádí ultrazvuk pánevních orgánů a štítné žlázy, močové a krevní testy na hormony, stěr se odebírá z cervikálního kanálu a provádí se laparoskopie. Ve vzácných případech se používá MRI. Pokud je podle výsledků ultrazvukového vyšetření odhalena potřeba kyretáže, postup se provádí pomocí hysteroskopu. Materiál získaný během čištění je odeslán do histologie, podle výsledků které je předepsána korekční terapie.

Taktika léčby

Léčba silné černé a hnědé sražené menstruace je zaměřena na nápravu problému, který způsobil tyto příznaky. Zobrazují se konzultace úzkých specialistů: gynekologa, odborníka na výživu, hematologa, endokrinologa, nefrologa, psychoterapeuta. Pokud se ukázalo, že příčinou patologie je metabolická porucha, je upraven denní režim a výživa. Pokud je příčinou stres, jsou indikována sedativa.

Při hormonální nerovnováze bude nutná metabolická korekce a léčba hormonálními léky. U polypů endometria se podle výsledků histologie zobrazuje diagnostická kyretáž a farmakoterapie. Pokud zaznamenáte silný růst fibroidů, bude nutný chirurgický zákrok. Jinak se zvolí hormonální léčba a použije se vyčkávací taktika.

S velkou ztrátou krve se neobejdete bez užívání léků obsahujících železo. Můžete se obrátit na tradiční medicínu, která zná mnoho receptů na normalizaci menstruačního cyklu. Borovaya děloha, odvar z dřišťálu, kopřivy jsou užitečné. Jakákoli léčba by měla být dokončena a poté - pravidelně sledována gynekologem. Tím se zabrání opakování patologie a včasná identifikace nových nebezpečných nemocí..

O čem bude vyprávět hnědý výtok během menstruace??

Neobvyklý průběh menstruačního cyklu naznačuje změny v těle, a ne vždy k lepšímu. Co může být spojeno s hnědým výtokem během menstruace a čeho se bát, tento článek objasní.

Charakteristika příznaku

Vypouštění hnědé barvy na začátku nebo na konci regulace se považuje za variantu normy.

V prvních dnech kritických dnů a v konečné fázi hnědý odstín výtoku znamená, že v sekreci je málo krve. Vyčnívá z dělohy, kombinuje se s místním prostředím, oxiduje, koaguluje a na výstupu má takovou barvu. Takový výboj může být světlý, tmavě hnědý, vínový, ve formě tmavých sraženin nebo mazanic..

Zvýraznění skvrn Hnědavě růžové zvýraznění Zvýraznění skvrn Zvýraznění skvrn

Namísto menstruace se rozmazává kvůli fyziologickým změnám v těle nebo vývoji patologických procesů. Tento příznak je nejčastěji indikován, když:

 • kolísání hormonálních hladin;
 • změny související s věkem (krvácení mladistvých nebo menopauza);
 • užívání hormonálních léků;
 • těhotenství (normální a patologické);
 • zotavení v období po porodu;
 • přítomnost anomálií ve struktuře pohlavních orgánů;
 • nemoci reprodukčního systému;
 • endokrinologická onemocnění;
 • metabolické poruchy a oslabení ochranné funkce (imunita);
 • přítomnost emočního stresu, stresu;
 • dodržování přísné stravy;
 • špatný životní styl;
 • rehabilitace po potratu nebo chirurgickém zákroku.

Zjistěte v článku na odkazu o povaze výtoku po potratu. A také postupujte podle odkazu a zjistěte, proč může místo menstruace jít růžový výtok.

Hormonální změny

Působení hormonů určuje práci všech systémů lidských orgánů, proto jakákoli změna v jejich rovnováze ovlivňuje zdraví těla a žena je první zasažena reprodukčním mechanismem a menstruačním cyklem.

Po ovulaci účinkuje hormon progesteron. Jeho aktivní práce určuje přípravu endometria pro přijetí oplodněného vajíčka. Tato slizniční vrstva se stává silnou a uvolněnou. Pokud nedojde k oplodnění, na začátku nového cyklu je výstelka dělohy odmítnuta ve formě menstruace. Abychom ji izolovali, jsou do práce zahrnuty ženské hormony - estrogeny. To znamená, že během cyklu se mění jejich úroveň, což je normální a přirozený proces..

Někdy tento dobře naolejovaný mechanismus selže a před menstruací je progesteron v přebytku nebo v nedostatečném množství, což ovlivňuje zralost endometria a v obou případech brání začátku plné menstruace, která se projevuje ve formě hnědého výtoku. Někdy nedostatek estrogenu brání děloze vylučovat endometrium a místo toho je pozorována nahnědlá mastnota..

Příjem v pořádku

Užívání perorálních kontraceptiv je často předpokladem vzniku hnědého nebo téměř černého výtoku během menstruace. Jejich činnost je zaměřena na způsobení umělé hormonální nerovnováhy, aby se zabránilo těhotenství..

Zejména v prvních třech měsících užívání těchto léků dochází k poruchám ženského cyklu. Menstruační krvácení hnědého odstínu může být buď řídké nebo silné v podobě tmavých sraženin. Přečtěte si více o příčinách hnědého výboje při užívání OK v článku zde..

Intrauterinní zařízení a léky

Nitroděložní tělísko je oblíbeným prostředkem prevence nechtěného těhotenství. Toto gynekologické zařízení se zavádí do děložní dutiny, aby se zabránilo fixaci oplodněného vajíčka. V prvních měsících je nitroděložní tělísko schopné způsobit místo menstruace sporý hnědočervený výtok, protože nepřizpůsobený organismus může stěží vytvořit velké množství endometria vytvořenou bariérou..

Obecné léky, zejména antibiotika, často způsobují menstruační poruchy neobvyklé barvy.

Vztah s věkem

Začátek a konec reprodukčního období jsou nejcitlivějšími fázemi v životě ženy na hormonální výkyvy. S nimi lze spojit mnoho změn a neobvyklých příznaků pozorovaných v reprodukčním systému..

Dívky, které nedávno překročily hranici puberty a zažily menarche, se často diví, proč se během menstruace objevuje hnědý výtok, a ne očekávané jasné šarlatové krvácení. Jeden až dva roky po prvních kritických dnech je takový příznak dočasný a může být spojen se stanovením hormonálních hladin.

Stejný důvod vysvětluje nepravidelnost a hnědý nádech menstruace s nástupem menopauzy. Toto je přirozená reakce těla na nedostatek estrogenu. To je však přípustné až do přelomu menopauzy. Poté by měl být jakýkoli nahnědlý výtok, i když jen nepatrný, základem pro kontaktování lékaře..

Sekrece po lékařských postupech

Chirurgický zákrok je pro tělo vždy stresující. První cykly po operacích se proto často liší od obvyklých. Během těchto období může regulace chybět nebo během menstruace je zaznamenán tmavě hnědý výtok..

Vzhled hnědých sraženin naznačuje odstranění zbytků plodové tkáně po potratu nebo sražené krve po operaci.

Pokud má výtok nepříjemný zápach, je doprovázen nepohodlí, pak vše naznačuje zánětlivý proces a infekci, která je po gynekologických manipulacích zcela běžná. Aby se tomu zabránilo, je důležité dodržovat všechna pravidla rehabilitačního období..

Genitální anomálie

Ženské orgány mohou mít vrozenou patologickou strukturu. Jedná se o vaginální atrézii a aplázii, jednorohost, dvourohost, sedlost, septum a hypoplázie dělohy. S těmito odchylkami je vylučované endometrium jednoduše zpožděno v patologických částech orgánu a nemůže být normálně vylučováno kvůli existující překážce. Porucha způsobuje období ve formě hnědé mazanice nebo tmavých sraženin.

Problémy tohoto druhu lze léčit pouze chirurgicky..

Výtok během těhotenství

Okamžik početí u někoho z nežného pohlaví je indikován hnědými mazanicemi, což naznačuje zavedení vajíčka do stěn dělohy. V jiných obdobích zajímavé situace je takový příznak nepřijatelný..

Stává se, že v prvním měsíci těhotenství je popsaný příznak indikován. Když čas regulace přijde podle plánu, ale došlo k početí, žena může pozorovat hnědý výtok. Během tohoto období je nejvyšší riziko potratu, proto byste měli věnovat maximální pozornost svému zdraví a vyhýbat se fyzické aktivitě.

Zjistěte, jaký je výboj při potratu, kliknutím na odkaz.

Někdy je důvodem výskytu hnědého výtoku během menstruace patologické těhotenství, jmenovitě mimoděložní těhotenství. V tomto případě je pozorován nejen výtok neobvyklé barvy, ale také prasknutí bolesti v dolní části břicha, malátnost. V takovém případě je nutné urgentně konzultovat gynekologa, aby nedošlo k prasknutí vaječníků. Takové porušení ohrožuje život ženy.

Pokud je těhotenský test negativní, ale s hnědým výtokem je zpoždění, nejčastěji mluvíme o patologii, proto při nejmenší změně menstruačního cyklu a povaze menstruace byste se měli poradit s lékařem, abyste stanovili diagnózu.

Nezapomeňte, že absence bolesti, nepříjemný zápach a nepohodlí nevylučují patologii.

Gynekologická onemocnění

Důvod pro označení hnědého a tmavého výtoku během menstruace je často způsoben gynekologickým onemocněním.

Endometrióza je proliferace endometria mimo dělohu. Ve většině případů probíhá bez výrazných příznaků, nejsou však vyloučeny situace, kdy se onemocnění projeví hnědým výtokem několik dní před menstruací, během nich a po nich. Onemocnění také způsobuje nepříjemný zápach krvavého hlenu a bolestivost v pánevní oblasti..

Polypy jsou novotvary, které často narušují normální sekreci sliznice a krve. Jejich přítomnost dává nahnědlou menstruaci, někdy se sraženinami..

Endometritida je zánět endometria. Stejně jako mnoho jiných procesů této povahy se endometritida cítí podobným způsobem během kritických dnů. Je také možný hnědý výtok po menstruaci..

Ženy, které jsou sexuálně aktivní, by si měly být vědomy toho, že mnoho infekčních onemocnění pokračuje uvolňováním hnisu, který po smíchání s menstruační krví získává hnědou barvu. V některých případech tato onemocnění způsobují menstruační nepravidelnosti..

Nádory různého původu vyvolávají během menstruace vzhled podobného odstínu. Stejným způsobem se cítí rakovina. Při podezření na onkologii je materiál uvolněný z dělohy odebrán k analýze.

Když je menstruace hnědá a neznamená porušení

Normálně je menstruace červená, šarlatová nebo vínová. Pokud se menstruace objeví v hnědé barvě, vyvstává otázka přítomnosti patologie nebo onemocnění reprodukčních orgánů. Ne vždy změna barvy odmítnuté během regulace znamená potíže. Zvažte možnosti normy a příznaků nemoci.

Co by měla být normální období

Během menstruačního cyklu vajíčko dozrává v jednom z vaječníků. Po 1–2 týdnech zárodečná buňka opouští folikuly a pohybuje se podél vejcovodu a čeká na setkání se spermatem. Pokud se setkají, dojde k oplodnění. V opačném případě vejce umírá a opouští ženské tělo..

Spolu s reprodukční buňkou opouští ženské tělo a endometrium je vrstva volné tkáně, která se během menstruačního cyklu zhušťuje. Endometrium vytváří příznivé podmínky pro oplodnění a život zygoty.

Menstruace signalizuje začátek nového menstruačního cyklu..

Neexistují žádné odchylky od normy, pokud:

 • menstruace trvá od tří do sedmi dnů;
 • uvolní se od 50 do 100 ml krve;
 • žaludek bolí jen první 2-3 dny;
 • malé sraženiny vycházejí s krví;
 • menstruace je třešeň nebo jakýkoli odstín červené;
 • vyměníte podložku až 5krát denně.

Na začátku bude vaše menstruace temná a sražená. Vychází z endometria s vejcem.

Nepropadejte panice, pokud během menstruace zaznamenáte vínovou krev. Krev se sráží a oxiduje a poté opustí vagínu, když zaujmete jinou pozici.

Důvody pro změnu barvy

Následující faktory vysvětlují výskyt hnědého výtoku během menstruace a menstruace:

 1. Srážení krve. Pokud jste v jedné poloze po dlouhou dobu - ležíte nebo sedíte, krev se začne srážet. Obzvláště často si dívky po spánku všimnou hnědých sraženin..
 2. Porušujete pravidla osobní hygieny.
 3. Užíváte perorální antikoncepci. V tomto případě se na vaší menstruaci nebo po ní objeví světle hnědý výtok. Pokud žena používá OK déle než rok, pak si tělo zvykne na malé dávky pohlavních hormonů. Endometrium během menstruačního cyklu sotva zesílí. Spravedlivé pohlaví říká, že menstruace zhnědne a je extrémně vzácná. Když přestanete užívat antikoncepci, tělo se vrátí do normálu: výtok zčervená a bude bohatý.
 4. Nesprávně vybrané OK.
 5. Právě začíná mít sexuální život.
 6. Den předtím měli aktivní sex, během kterého byly poškozeny stěny pochvy.
 7. Jste často ve stresu.
 8. Fyzické přetížení v práci nebo v tělocvičně.
 9. Došlo k hormonálnímu selhání.
 10. Máte nitroděložní tělísko.
 11. Dodržujte přísnou dietu.
 12. Máte nízkou tělesnou hmotnost. K produkci hormonů je zapotřebí tuková tkáň a hubená dívka téměř žádné. Menstruace může dokonce zmizet, což vede k neplodnosti.

Poraďte se s lékařem, abyste zjistili příčinu hnědých období..

Výtok během těhotenství

Hnědý výtok se někdy objevuje v prvním trimestru. Přicházejí ve dnech údajné menstruace, protože tělo se dosud nezastavilo na nové hormonální pozadí - není dostatek progesteronu. Tento hormon zastavuje růst folikulů, aby se embryo mohlo vyvíjet za normálních podmínek. Když se vytvoří placenta, hnědá mazanice se už nebude obtěžovat.

Pokud je výtok těžký a trvá déle než dva dny, vyhledejte svého lékaře: hnědá mastnota naznačuje hrozbu potratu nebo mimoděložního těhotenství.

Níže jsou uvedeny dva nebezpečné jevy, které jsou signalizovány hnědým výbojem ve dnech očekávaného období:

Mimoděložní těhotenství

V normálním těhotenství je vajíčko v děloze. Pro mimoděložní, ve vaječníku, děložním čípku, vejcovodu nebo břiše.

Mimoděložní těhotenství je způsobeno infekcemi v pochvě, jizvami v důsledku chirurgického zákroku nebo zánětu. Některé dívky mají abnormální strukturu vejcovodů, které narušují pohyb oplodněného vajíčka.

 1. Náhle se objeví bolest v břiše a dolní části zad a náhle zmizí.
 2. Ve dnech očekávaného období je hojný hnědý výtok.
 3. Bolest s močením a pohyby střev.
 4. Cítí se slabý, závratě.

Zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství je proces, při kterém plod přestává růst a umírá v děloze. V nejlepším případě tělo samo odmítne plod a potrat nastane za 2-2,5 týdne. Ale není tomu tak vždy. Čištění dělohy je nutné častěji.

Zmrazené těhotenství nastává v důsledku hormonálního narušení, podvýživy, stresu v důsledku umělého oplodnění a když se Rh faktor dítěte a matky neshoduje.

 1. Hnisavý hnědý výtok vychází. Naznačují začátek rozkladu plodu..
 2. Neexistuje žádná toxikóza.
 3. Bolí vás žaludek - děloha se stahuje.
 4. Tělesná teplota stoupá.

Hlavním znakem zmrazeného těhotenství ve druhém trimestru je nedostatek pohybu embrya. Ale břicho stále roste.

Nemoci a hnědá menstruace

Nemoci se stávají příčinou tmavě hnědé menstruace..

Endometrióza

Endometrióza nastává, když endometrium roste a fixuje se nejen v děloze, ale také ve vejcovodech, vaječnících a dalších orgánech. Provokátorem onemocnění je hormonální narušení, které je způsobeno různými faktory: častým stresem, neustálým fyzickým stresem, užíváním perorální antikoncepce. Nemoc může být také zděděna od matky nebo babičky.

Spolu s obdobími, která jsou rozmazaná hnědou, jsou pozorovány následující příznaky:

 • bolest při močení a vyprazdňování;
 • nepohodlí během pohlavního styku;
 • silná bolest břicha, zejména během menstruace.

Pokud není léčena endometrióza, onemocnění vyvolává neplodnost..

Endometritida

Endometritida je zánět endometria. Nemoc se objevuje po císařském řezu a kyretáži, pokud zůstávají částice placenty. Hnijí a šíří infekci po celém těle. V důsledku toho je ovlivněno endometrium, pak děloha, pak pánevní orgány. Někdy se endometritida vyvíjí u ženy po přirozeném porodu, protože během těhotenství je tělo velmi slabé a nemůže bojovat s chorobami kvůli nízké imunitě.

Hnědý výtok je doprovázen následujícími příznaky:

 • bolest v břiše, včetně pohlavního styku;
 • Zvýšení teploty;
 • během menstruace jsou hnědé výtoky spolu s hnisem.

Anémie

Železo se podílí na dýchání a metabolismu.

Dech. Prvek je obsažen v hemoglobinu - jedná se o protein, který tvoří červené krvinky. Železo zachycuje kyslík, který červené krvinky přenášejí do orgánů a tkání. Na zpáteční cestě z těla erytrocyty pomocí železa „zachycují“ oxid uhličitý. Odstraní se při výdechu..

Metabolismus. Železo je součástí enzymů a bílkovin, které štěpí toxiny a přeměňují kalorie na energii.

Spolu s tmavě zbarvenou menstruací se objevují následující příznaky:

 • lámat si nehty;
 • rozdělení vlasů;
 • kůže zbledne;
 • na rukou a nohou se objevují praskliny.

Chcete-li odstranit anémii z nedostatku železa, konzumujte potraviny bohaté na železo:

 • ořechy;
 • maso;
 • Ryba;
 • játra;
 • tvaroh;
 • sýr;
 • vejce.

Rostlinná strava je také bohatá na železo. Pokud je však 15% železa absorbováno z potravy pro zvířata, pak pouze 5% z rostlinné potravy.

Vaginitida

Vaginitida je zánět vaginální sliznice. Onemocnění se vyskytuje na pozadí různých faktorů: pohlavní choroby, hormonální poruchy, metabolické poruchy, aktivní sexuální život, alergie na sprchový gel, nedostatek osobní hygieny.
Vaginitidu doprovází bílozelený výtok s nepříjemným zápachem, svěděním nebo pálením genitálií. A během menstruace je pozorován hnědý výtok se specifickým zápachem.

Hyperplazie endometria

Jedná se o zesílení vnitřní výstelky dělohy. Příčinou onemocnění je hormonální nerovnováha, při které hormon estrogen začíná produkovat přebytek endometria.

 • menstruace častěji než jednou za měsíc;
 • menstruace s hojným hnědým výtokem;
 • bolení břicha;
 • krvácení během menopauzy.

Buďte opatrní: někdy se nemoc neprojevuje.

Cystitida

Cystitida je zánět sliznice močového měchýře. U žen je močová trubice širší a kratší, takže je pro ně snadnější chytit nemoc než pro muže. Bakterie vstupují do močového měchýře a začínají ničit výstelku orgánu. Příčiny onemocnění - časté změny sexuálních partnerů, E. coli, slabá imunita.

Spolu s hnědým výtokem jsou pozorovány následující příznaky:

 • dolní části zad a břicha bolí;
 • tělesná teplota stoupá;
 • začíná časté močení;
 • nečistoty se objevují v moči;
 • moč ztmavne.

Pokud se z nějakého důvodu příliš nehýbete, příčinou cystitidy je vzácné močení a neúplně vyprázdněný močový měchýř.

Polypy

Novotvary ve formě kuliček na pediklu uvnitř dělohy jsou polypy. Vyskytují se na pozadí hormonálních poruch.
Nemoc se projevuje jen zřídka. Toto onemocnění způsobuje neplodnost a potrat.

Rakovina děložního hrdla

Nebezpečná maligní formace. Neodkládejte se k lékaři, pokud máte následující příznaky:

 • vaginální výtok s krví;
 • hnědý výtok s hnisem ve dnech menstruace;
 • bolestivý styk;
 • delší dobu.

Další příznaky: slabost, závratě, ztráta chuti k jídlu. V přítomnosti zarostlé formace je v pokročilém stadiu nutný chirurgický zákrok.

Co dělat

Všechny nemoci vyžadují správnou léčbu. Nechte se vyšetřit u gynekologa, nechte si provést testy, roztěr a ultrazvuk. Lékař předepíše potřebné léky. Věnujte pozornost množství hnědé krve během menstruace. Věnujte pozornost výtoku hnisavé povahy - jasně signalizují patologii.

Někdy, pokud si v menstruaci všimnete hnědé krve, neměli byste si dělat starosti. Za takových podmínek byste neměli paniku:

 1. Vaše menstruace trvá tři dny. U krátkých období je hnědý výtok na konci normou.
 2. Po menstruaci uplynul den. Jedná se o zbytky krve, ze kterých se vyprázdňuje děloha.
 3. První menstruace u teenagera. První dva roky se hnědá krev objeví na začátku menstruace a během nich - to je rys těla dívky.
 4. Porodila jsi dítě. V prvních 6 týdnech po porodu dochází k výtoku zvanému lochia. Jsou tmavě červené nebo vínové, ale někdy mohou být hnědé..

Stojí za to kontaktovat lékaře, když hnědý výtok probíhá několik dní po skončení menstruace. U hnědého mazanice mohou být takové příznaky:

 • teplota vzrostla;
 • Mám bolesti břicha;
 • objevuje se zvracení a nevolnost;
 • závratě;
 • dolní část zad bolí;
 • často chodit na toaletu;
 • močení je nepříjemné;
 • těsnění je naplněno za hodinu, ale je to již čtvrtý den menstruace;
 • pohlavní styk je bolestivý;
 • svědění genitálií;
 • pocit pálení se objevuje v genitální oblasti;
 • menstruace přichází o týden nebo dva později a trvá déle než sedm dní;
 • spousta černých sraženin vychází s krví.

Pokud výtok trvá déle než dva dny, vyhledejte lékaře, abyste předešli vážným problémům..

Prevence stavu

Podivný hnědý mazanec, který přichází v nejnevhodnější chvíli, je velmi trapný. Aby nedošlo ke znečištění, dodržujte tato pravidla:

 1. Umyjte se každý den. Nezneužívejte ani nezanedbávejte návštěvu sprchy.
 2. Vyberte si sprchový gel, který vám vyhovuje. Pokud produkt způsobuje svědění a podráždění v genitální oblasti, zvolte něco jiného.
 3. Kupte si samostatný ručník pro intimní oblast.
 4. Nepřehánějte v tělocvičně. Efektivně rozložte zátěž!
 5. Buď pozitivní. Rozveselte se ve stresových situacích.
 6. Správně jíst. Jezte všechno, ale s mírou. Tělo musí přijímat všechny potřebné živiny.

Všechny nemoci mají podobné příznaky, proto v případě pochybností kontaktujte svého gynekologa. Čím dříve to uděláte, tím lépe. Nepoužívejte samoléčbu, aby nemoc nešla dále a nevyvinula se v onkologii! Poslouchejte rady přátel a žen z fór, ale nepřikládejte jim velký význam. Přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Používejte online informace pouze pro informaci.

Menstruační hnědá - kdy věnovat pozornost svému tělu?

Menstruace je jedním z projevů ženského reprodukčního systému. Charakterizuje se komplexními biochemickými a hormonálními změnami probíhajícími v těle a projevuje se oddělováním krve ženských pohlavních orgánů, zejména dělohy.

Menstruace je vlastní všem ženám v plodném věku, s výhradou správného vývoje genitálií a žláz s vnitřní sekrecí, stejně jako absence genetických vad..

Děložní dutina je lemována sliznicí - endometriální tkání, která se vyznačuje měsíčním odmítnutím. Výsledkem je, že žena zaznamenává jejich projev, zatímco je již poslední fází menstruačního cyklu.

V počátečních fázích dochází k procesu buněčného růstu ve sliznici, po kterém následuje jejich transformace. Normálně by měl menstruační cyklus skončit v těhotenství, protože dochází ke zrání a uvolňování vajíčka, což je charakteristické pro proces ovulace..

Ale při absenci oplodnění se epitel zbavuje krvácivé kliniky a nahrazuje ji novými.

Normálně by menstruace neměla trvat déle než 5 dní a být doprovázena jasně červeným výtokem. Jejich objem by obvykle neměl přesáhnout 100 - 150 ml po celou dobu.

Zároveň první dny u žen nejsou vždy bohaté, ale mohou se objevit pouze s hnědými větvemi. Tento stav by měl být naprosto bezbolestný. Pokud se tyto příznaky změní, musíte se poradit s lékařem..

 1. Hnědý výboj je normální
 2. Když hnědá menstruace je patologie?
 3. Mimoděložní těhotenství
 4. Riziko potratu
 5. Zánětlivá onemocnění
 6. Pohlavně přenosné nemoci
 7. Hormonální nerovnováha
 8. Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity
 9. Běžné příčiny menstruačních nepravidelností
 10. Operativní zásahy
 11. Diagnostika
 12. Léčba
 13. Doporučení

Hnědý výboj je normální

Normou je hnědý výtok místo menstruace:

 • Období puberty. Toto je důležitá fáze formování ženského reprodukčního systému. Je charakterizována skutečností, že se u dívek začíná objevovat menstruace. Ale tento proces není vždy pravidelný, v některých případech může jeho odstranění trvat nějakou dobu. Normálně proces stanovení menstruačního cyklu pro dívku trvá asi rok. V této situaci se menstruace nemusí vůbec objevit, nebo je tak vzácná, že vypadá jako hnědý výtok z genitálního traktu. Mnoho dívek se začíná bát tohoto příznaku, ale nebojte se, ve většině případů není nutná žádná léčba, stačí pouze očekávaná taktika.
 • Climax. Toto je jedna z nejčastějších fyziologických příčin hnědých období. Mohou se vyskytnout u každé ženy, která čelí procesu snižování fungování reprodukčního systému. Věk jejich vzhledu se může lišit. Za normálních okolností je to pravděpodobně 45–55 let. Pokud se během menopauzy u ženy v pozdějším věku na pozadí normální a cyklické menstruace vyskytne hnědý výtok, nezpůsobí to u ženy podezření. V některých případech se však menstruace může zastavit v mladším věku, takže žena je rozrušená. Nástup těchto příznaků může nastat po 35-40 letech. Takový vývoj menopauzy bude patologický, může se projevit porušením cyklickosti a výskytem místo šarlatové krve v průměrném objemu malých, hubených hnědých sekretů. Postupně po výskytu takové menstruace dojde k jejich úplnému zastavení. S počátečními projevy, zejména v mladém věku, je možné oddálit jejich nástup pomocí hormonální substituční terapie. Ale ve středním nebo pozdním věku se používá pouze očekávaná taktika..
 • Poporodní období. Jedná se o fyziologický stav, ve kterém se může objevit hnědý výtok. Normálně po určité době narození dítěte žena zaznamenává výtok z genitálií, což je způsobeno skutečností, že probíhá proces oddělení placenty, což znamená, že je narušena integrita kapilár a krevních cév. Během prvních dnů po porodu je výtok červený a podobný normální menstruaci, ale později se jeho intenzita a objem změní, budou vzácnější a odstín bude hnědý. O měsíc později se tento obrázek zpravidla zastaví. Takový výtok se obvykle nazývá lochia. Neměly by být doprovázeny žádnými patologickými příznaky, jakmile se k hnědému výtoku připojí bolest a zvýšení teploty signalizuje nástup zánětlivého procesu. Pokud se objem hnědého výtoku nezastaví, ale naopak je náchylný ke zvýšení, je také nutné poradit se s odborníkem, protože to může být známkou opožděných fragmentů v děložní dutině.

Když hnědá menstruace je patologie?

Mimoděložní těhotenství

To je jedna z nejnebezpečnějších příčin hnědých období..

 1. Podobné příznaky se objevují jako projev menstruační reakce, není úplný. Je to způsobeno nedostatečnou hormonální produkcí hormonů, které přispívají k nástupu menstruace..
 2. Ale také uvolňování lidského choriového gonadotropinu brání úplnému odmítnutí tkáně endometria.
 3. V některých případech může vzhled hnědého výtoku naznačovat nástup poruchy těhotenství. Toto je druh reakce na potrat a může to být také narušení užitečnosti cévních stěn vejcovodu.
 4. Taková patologie může být často doprovázena výskytem bolestivého syndromu, zejména na straně, kde dochází k mimoděložnímu těhotenství. Příznaky se postupně zvyšují.
 5. Během diagnostiky existuje rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným obdobím, stejně jako stupněm růstu choriového gonadotropinu, bude také zaostávat za odpovídající.

Tuto situaci nelze ignorovat, protože může vést k ohrožení života ženy. Další postup těhotenství je v tomto případě téměř marný..

Riziko potratu

Je to také jeden z hlavních důvodů, proč mám místo menstruace hnědý výtok. Tento stav může být spojen s mnoha důvody, začínají se objevovat hlavně v raných fázích..

 1. Objem výtoku může být odlišný, někdy ženy samy o sobě nevšimnou téměř žádných příznaků, s výjimkou mírně znatelné hnědé skvrny na spodním prádle, ale v některých případech to může být výtok, který připomíná menstruaci.
 2. V druhém případě je červená krev oddělena velkým množstvím sraženin, které se u ženy začínají objevovat a jsou doprovázeny dalšími příznaky..
 3. Hlavními stížnostmi, kromě výtoku u ženy, mohou být bolest v podbřišku, předchozí zpoždění menstruace, pocit nevolnosti a otok mléčných žláz..

Prognóza je jiná, s přidělením malého počtu hnědých útvarů existuje šance na udržení těhotenství, ale s bohatým oddělením je minimální, protože vajíčko lze oddělit od povrchu děložní sliznice.

Při stanovení diagnózy je nutná urgentní hospitalizace a jmenování hormonálních léků, stejně jako změna životního stylu s výjimkou jakékoli fyzické aktivity.

Zánětlivá onemocnění

To je další častý důvod vzniku hnědého výtoku, ke kterému dochází na pozadí účasti v patologickém procesu jak děložní dutiny, tak děložního čípku a pochvy..

Ve většině případů se jedná o chronický průběh onemocnění..

V tomto případě se hnědý výtok může objevit spontánně nebo na pozadí menstruace..

V tomto případě může menstruace změnit nejen jejich cyklickost, ale také jejich trvání. Jsou náchylní k vzhledu hnědé skvrny, která přetrvává po dlouhou dobu, a také k bolesti..

Příznaky:

 1. Bolestivý syndrom má pomalý projev. Exacerbace se vyskytují pravidelně, jsou charakterizovány sezónností. Podobný hnědý výtok se navíc může objevit uprostřed menstruačního cyklu..
 2. Někdy s defekty na sliznici děložního čípku nebo pochvy takový výtok také charakterizuje zánětlivý proces. Po pohlavním styku se to může zhoršit.

Tento stav vyžaduje povinnou léčbu a další opatření proti relapsu zaměřená na prevenci těchto příznaků.

Pohlavně přenosné nemoci

To je jeden z důvodů hnědé menstruace..

Důvody vedoucí k tomuto stavu byly dlouho studovány; jedná se o infekce způsobené specifickými patogeny, které mají převládající cestu přenosu nechráněným pohlavním stykem.

Tato patologie se vyskytuje u osob převážně v reprodukčním období..

Pokud se u mužů nemusí vůbec projevit, pak u žen je jedním z nepříznivých znaků změna povahy menstruace:

 1. Stávají se bolestivějšími a výraznějšími, jejich barva získává hnědý odstín, objevuje se nepříjemný zápach a objem může být nevýznamný, budou se rozmazávat, zatímco doba trvání se výrazně zvyšuje.
 2. V některých případech mohou projevy trvat až několik týdnů. To je způsobeno přítomností specifického zánětlivého procesu v děložní dutině, kde je narušen proces sekrece a proliferace buněk endometriální tkáně..
 3. V procesu menstruace dochází k pomalejšímu a problematičtějšímu oddělení tkání, v důsledku čehož se budou rozmazávat, změní se jejich barva a vůně..

Hormonální nerovnováha

To je další důvod pro vznik hnědého výtoku z genitálního traktu, který se může objevit u každé ženy v reprodukčním období..

Existuje mnoho konkrétních důvodů vedoucích k tomuto patologickému stavu..

Mezi nimi jsou hlavní považovány za perzistenci folikulů..

V menstruačním cyklu nedochází k ovulaci a menstruace může přijít se zpožděním a jejich barva zhnědne, podobný stav nastane, když žluté tělo zůstane aktivní.

V obou případech dochází k nepravidelnostem menstruace..

Ve většině případů nevyžadují žádnou další léčbu, pokud nejsou doprovázeny patologickými příznaky. Podobný hnědý výtok lze také zaznamenat s nedostatkem progesteronu, což znamená podřadnost druhé fáze menstruačního cyklu.

Menstruace bude mít sklon ke zpoždění a následnému výtoku, který je silný a hnědý..

Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity

V tomto případě by měla být vyloučena přítomnost hnědého výtoku, který je komplikací těhotenství, a rovněž je sníženo riziko vzniku zánětlivého procesu. Současně však existují různé druhy hormonálních příčin, zažívacích faktorů a závažných gynekologických onemocnění..

Mezi chorobami je třeba poznamenat vnitřní endometriózu. Toto je stav charakterizovaný výtokem menstruace, která je hnědá..

S rozvojem endometriózy se sliznice děložní dutiny šíří mimo její anatomickou oblast, takže endometrium může být umístěno ve svalové vrstvě a dalších orgánech a systémech.

Jsou to také stresové situace a změny životního stylu, které mohou vést k hormonálnímu narušení..

Běžné příčiny menstruačních nepravidelností

Mohou být spojeny s několika situacemi. Jedná se o poruchy v práci endokrinních žláz, zánětlivé procesy, stejně jako obtížné situace spojené s nepříznivými účinky na tělo..

Operativní zásahy

To je jeden z důvodů, proč se období jeví tmavá..

Důvod ve většině případů bude záviset na typu a povaze provedené manipulace:

 1. V některých případech může být výskyt hnědé menstruace spojen s reakcí na zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě může dojít k projevu spojenému s traumatem sliznice děložní dutiny nebo s jeho reakcí na výskyt cizího tělesa. Následující menstruace se zpravidla neliší od předchozí..
 2. U endometriózy lze použít nitroděložní systém s levonorgestrelem, který během své přítomnosti začne emitovat určitou dávku hormonu, což vede k rozvoji krátkodobé tkáňové závislosti.
 3. Také hnědá menstruace může být spojena s takovými chirurgickými zákroky, jako je kyretáž děložní dutiny. V některých případech to lze provést pro diagnostické účely, stejně jako pro prevenci vývoje těhotenství. Podobná menstruace se objeví ihned po zákroku, hnědá barva může přetrvávat po dobu jednoho týdne s postupným snižováním intenzity.
 4. Podivná hnědá menstruace může být navíc výsledkem zásahu do děložní dutiny spojeného s předchozí patologií.

Diagnostika

Ve většině případů nezpůsobuje v moderní medicíně práci..

Obvykle se jedná o komplexní vyšetření:

 • Začíná to rozhovorem mezi lékařem a ženou, objasněním všech stížností, anamnézou a vyšetřením orgánů reprodukčního systému..
 • Základem pro diagnostiku hnědé menstruace je ultrazvuk. Nejprve se hodnotí děloha, její velikost, struktura, tloušťka a konzistence hlavní vrstvy - endometria. Vyšetřuje se také děložní čípek a jeho konzistence. Je nutné vyšetřit přídavky na přítomnost hmot a velikost folikulárního aparátu s množstvím.
 • Další metodou, která indikuje nepřímý stav orgánů reprodukčního systému, je obecný krevní test. Provádí se měření hladiny hemoglobinu a vzorce leukocytů. Pomocí této metody lze potvrdit zánětlivé onemocnění a přítomnost anémie, což může v některých případech způsobit hnědou menstruaci..
 • Hormonální vyšetření. Z nich se často používá studie hladiny lidského choriového gonadotropinu, což je zvláště důležité pro mimoděložní těhotenství. Zkoumá se nárůst a stupeň dynamického nárůstu v průběhu průběhu semestru. Takovou analýzu je rovněž nutné provést, když se objeví hrozba ukončení těhotenství..

Léčba

To jsou hlavní body v hnědé menstruační kúře.

Volba taktiky bude záviset na typu patologického stavu:

 • V případě mimoděložního těhotenství je hlavní léčba jeho ukončení chirurgickým zákrokem. Hlasitost bude záviset na načasování a stavu ženy. V počátečních stádiích těhotenství, ale již s výskytem hnědé menstruace, se chirurgický zákrok omezuje na odstranění části vejcovodu a jeho následné obnovení, aby se zachoval anatomický plnohodnotný stav. S dlouhou dobou a příznaky jejího porušení je léčba omezena na úplnou amputaci vejcovodu.
 • S hrozbou spontánního potratu, zejména na počátku těhotenství, s výskytem hnědé menstruace, je nutná hormonální léčba. Mezi nimi jsou hlavními léky léky skupiny progesteronu. Z nich je na trhu prezentováno velké množství fondů, ale nejoblíbenější z nich jsou Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston je systémový lék používaný k hnědé menstruaci během těhotenství. Jmenování je možné pouze do 20 týdnů těhotenství, po druhém screeningu je zcela zrušeno nebo nahrazeno Utrozhestanem. Dávka bude v průměru 20 mg denně. Utrozhestan je progesteronové léčivo vyráběné ve formě vaginálního čípku. Má podobný účinek jako Duphaston, ale biologická dostupnost je mnohem vyšší. Dávka jednoho čípku je 200 mg.
 • Zánětlivé stavy vedoucí k hnědé menstruaci vyžadují systémovou léčbu. Mohou to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V případě konkrétního patogenu se selekce provádí stanovením citlivosti na antibiotika. V případě hormonálních poruch můžete použít kombinovanou perorální antikoncepci, což vede ke snížení nebo zastavení hnědého výtoku během menstruace. Mohou to být také další hormonální látky, které pomáhají léčit základní onemocnění vedoucí k hnědé menstruaci..

Doporučení

Doporučení lékařů:

 • Ženy, které mají projevy hnědé menstruace, by se měly poradit s odborníkem. Pokud je zjištěna příčina, bude schopen poskytnout podrobná doporučení pro další řízení a pozorování ženy..
 • Měli byste sledovat pravidelnost menstruace. Jakákoli selhání mohou mít patologickou příčinu.
 • Je třeba se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, zejména u nepravidelných sexuálních partnerů.
 • Pravidelně diagnostikujte pohlavně přenosné infekce, i když příznaky nejsou přítomny.
 • Pravidelně provádějte instrumentální vyšetření pánevních orgánů pomocí rozšířené a neinvazivní metody s vysokou přesností.
 • V přítomnosti chronických zánětlivých procesů, doprovázených výskytem hnědé menstruace, je nutná úplná léčba, následovaná terapií proti relapsu, rehabilitačními kurzy a dodržováním preventivních opatření.
 • Při plánování narození dítěte přistupujte odpovědně a vyhněte se stresovým situacím, těžké fyzické námaze a škodlivým faktorům prostředí..
 • Sledujte práci a odpočinek i výživovou hodnotu.

Možné příčiny tmavě hnědého výtoku během menstruace

U většiny žen dochází k menstruaci jako silné krvácení, které začíná a končí najednou. Někdy však existují případy hnědého výtoku během menstruace, což může být příznakem onemocnění nebo známkou některých změn. Dnes si povíme o různých variantách popsaného jevu..

Neexistuje přesný scénář pro každého, ale stabilita je hlavním znakem zdraví. Mimo patologie jsou tedy období žen vždy stejná a jejich vlastnosti v mnoha ohledech závisí na dědičnosti. Pokud měla matka a babička těžké výtoky a dlouhé kritické dny, pak se s největší pravděpodobností všechno děje stejně. Někdy se cyklus transformuje po významných událostech - porodu, operaci, potratu nebo potratu.

Menstruace nemusí vždy začít náhle, některé ženy mají hnědý výtok před menstruací po dobu 1-2 dnů. Je v pořádku, pokud k tomu vždy dojde a nevyskytnou se žádné alarmující příznaky..

Poté několik dní dochází k hojnému krvácení, které postupně ustupuje. U některých menstruace končí náhle, u jiných je také zaznamenána hnědá mazanost až do 48 hodin. Obě možnosti nenaznačují nemoc.

Někdy během výšky menstruace si můžete všimnout tmavých sraženin. Toto znamení je nejednoznačné. Buď vyšel velký fragment endometria, nebo se vyvine patologie v děloze.

Pozornost! Podle recenzí žen se každá setkala s hnědými sraženinami nebo špinením během menstruace. Většinou se takový příznak objevil po několika změnách v životě a zmizel bez následků..

Na menstruační cyklus mohou mít vliv nejen patologické stavy. Někdy se jedná pouze o vnější okolnosti, určitá období života a další.

Považuje se za zcela normální výskyt hnědých skvrn namísto menstruace několik měsíců po menarché. Hormonální pozadí a vnitřní orgány ještě nedokončily svůj vývoj, endometrium je vadné, proto je málo krve, což kapalinu ztemňuje.

Během premenopauzálního období je produkce progesteronu a estrogenu inhibována, nitroděložní vrstva slabne. S každým cyklem se interval zvyšuje a menstruace ztrácí objem a délku trvání. Pokud žena v takové době zaznamená nahnědlý výtok uprostřed cyklu a v jiné dny, měl by být navštíven gynekolog. Velmi často se zánikem reprodukčních funkcí se tvoří benigní nebo rakovinné nádory dělohy.

Adaptace na novou hladinu hormonů na začátku podávání COC je doprovázena slabým a mírným krvácením v intermenstruačním období. Ženy si často všimnou hnědé skvrny v prvním cyklu, někdy až 3-4 měsíce.

Po zavedení nitroděložního tělíska naopak většina pacientů zaznamenala prodloužení menstruace a silné výtoky. Někdy lze mezi šarlatovou krví vidět hnědé velké sraženiny. Cizí předmět tedy vyvolává zvýšené kontrakce a rychlé odmítnutí endometria. Odpadá velký fragment nitroděložní vrstvy, který na cestě oxiduje a získává tmavou, téměř černou barvu.

Pozornost! Po instalaci spirály během menstruace může být břicho velmi bolestivé, i když dříve nebyl PMS pozorován.

U některých žen má děloha, někdy i pochva, nepravidelnou strukturu. Obvykle se jedná o bifurkaci různé závažnosti. V tomto případě krev a endometrium dlouho opouštějí, když se jim během cesty podařilo zestárnout..

Potrat, kyretáž, odstranění polypů a další manipulace mají vždy traumatický účinek na endometrium. Častěji se zásahem zcela odstraní. První 1-3 cykly, v závislosti na povaze operace, menstruace zůstává vzácná ve formě výtoku typu tmavého rozmazání po všechny kritické dny nebo na začátku a na konci.

Během těhotenství a kojení prošla žena významnými fyziologickými a hormonálními transformacemi. U některých během laktace nedochází k menstruaci, u jiných po 4–6 měsících, navzdory produkci prolaktinu, přichází menstruace. Neúplné zotavení a potlačující účinek tohoto hormonu u kojících matek však vede ke skrovné nahnědlé menstruaci. Postupem času dojde k jednomu dni silného krvácení, poté k 2,3 a cyklus se plně obnoví.

Endokrinní systém je ovlivňován vším, co se děje kolem ženy, takže za takových okolností může být spojena neobvyklá menstruace:

 • Užívání léků;
 • Stres;
 • Dietní změny;
 • Fyzické a psychické nadšení;
 • Stěhování;
 • Konzumace alkoholu;
 • Trauma těla;
 • Obecné nemoci;
 • Teplo;
 • A mnohem víc.

Někdy, dokonce i v souvislosti s pozitivními změnami v životě pacientky, menstruační cyklus selhává. Místo toho před nebo po menstruaci dochází k hnědému výtoku. Pokud jsou faktory zanedbatelné a odstranitelné, rovnováha se vrátí k normálu, jinak se vyvinou různé nemoci.

Mnoho žen s hnědým menstruačním krvácením primárně hřeší na hormonální poruchy. I když není neobvyklé, že takový jev je způsoben infekcemi, jako jsou chlamydie nebo mykoplazmóza. Teprve po komplexním vyšetření můžete zjistit příčinu neobvyklé menstruace a v případě potřeby předepsat léčbu.

Patologie se vyznačuje náhlou změnou povahy menstruace a doprovodnými příznaky, které se objevují postupně.

Zánět krevní výstelky dělohy v důsledku šíření infekce z pochvy. Je doprovázeno řezáním bolestí nad pubisem, tahem v bederní oblasti, hnědým výtokem se sraženinami. Charakteristickými znaky jsou nepříjemný zápach tekutin, svědění genitálií a zvýšená tělesná teplota. K tomu dochází, když jsou ve vagině patogeny STI a další patogenní bakterie, houby nebo viry. Šířily se do dělohy se snížením imunity, například s podchlazením. Může být léčen antibiotiky a jinými pomocnými léky.

Když sraženiny nitroděložní sliznice nevycházejí, ale začnou fungovat nezávisle a šíří se do dalších orgánů, žena si všimne hnědého mazu uprostřed cyklu, stejně jako v předvečer menstruace. Tento stav se vyvíjí se silnou nerovnováhou hormonů, je obtížné ho léčit. K zbavení se používá kombinovaná antikoncepce a chirurgické odstranění ložisek.

Pozornost! Frekvence špinění, když k ní dojde během menstruace nebo uprostřed cyklu, může naznačovat přítomnost hormonálních problémů.

Někdy s tím začíná endometrióza. Jedná se také o závažné endokrinní změny, které vedou k rychlému množení endometria, vrstva je velmi silná a během menstruace není zcela odmítnuta. Proto se menstruace v prvních a posledních dnech prodlužuje. Uprostřed menstruace můžete vidět hnědé sraženiny. Proces je doprovázen bolestí v břiše a dolní části zad, emočními výbuchy.

Útvary, které při poškození krvácejí samy. Stále však často blokují výstup do cervikálního kanálu, takže během menstruace lze náhle vidět hnědý výtok nebo sraženiny. Polypy se objevují z mnoha důvodů, včetně hormonálních. Léčte chirurgicky odstraněním pomocí hysteroskopie.

Otok svalů dělohy je charakterizován silnou menstruací s hnědými skvrnami v různé dny. Jedná se o poměrně velkou formaci, která nejen mechanicky narušuje normální tok menstruace, ale také ovlivňuje cévy dělohy. Je také charakterizován tmavým výbojem uprostřed cyklu a v předvečer menstruace. Obvykle se objevuje blíže k menopauze a předpokládá se, že je způsobena endokrinními poruchami. Někdy je přístupná hormonální terapii, v jiných případech je chirurgicky zbavena přívodu krve.

Kvůli poruše v endokrinním systému se na povrchu orgánu tvoří mnoho cyst, které zase ještě více narušují funkčnost žlázy. Produkce pohlavních hormonů klesá, mění se povaha menstruace. Menses sporý, hnědý většinu kritických dnů. Léčte nemoc antikoncepčními léky.

Rakovinové nádory se, bohužel, cítí již v závěrečných fázích. A zpočátku existují periodické špinění v různých dnech cyklu. Když se tkáň již rozkládá, lze v menstruační krvi vidět černé a hnědé sraženiny a cítit hnilobný zápach. Chirurgická léčba s úplným odstraněním postižené a okolní zdravé tkáně, ozařováním nebo chemoterapií.

Pozornost! U onkologie je také v různých dnech cyklu zaznamenán vodnatý a velmi tekutý výtok s nepříjemnou vůní shnilého masa.

Pánevní orgány jsou náchylné k tvorbě krevních sraženin a nedostatečnému průtoku krve. Stav se zhoršuje sedavou prací a nadváhou. Kromě toho se hnědý výtok nachází u anémie a jiných patologických stavů oběhového systému. Zacházení specifické pro každý případ.

Dystrofie a obezita vedou ke změně hormonálních hladin. V závažných případech menstruace úplně zmizí, v přechodném stadiu se postupně mění v hnědou hubenou mazanici. Přísné diety také tlačí k narušení endokrinního systému. Pokud se situace nenormalizuje, žena se stane neplodnou a také dostane spoustu různých nemocí. Nejprve je nutné zavést dietu, která má mírné množství a obsah kalorií, přidává fyzickou aktivitu, aby postupně snižovala váhu s obezitou. S nedostatkem kilogramů je nutná speciální regenerační výživa a pokud je stav způsoben anorexií, pak psychoterapeutická pomoc.

Žena ne vždy hádá o početí početí. Jedním z příznaků je implantační krvácení. Vyskytuje se kolem doby vašeho období. Je to hustá, slizká, světle hnědá látka, která vydrží jeden den. Je doprovázeno pocity tahání v dolní části zad a břicha. Test poskytne 2 proužky pouze ve 2. až 5. den zpoždění.

Při mimoděložním těhotenství dochází k tmavě hnědému špinění, které postupně krvácí. Bolesti břicha na jedné straně se také zvyšují. Je nutná urgentní operace, jinak žena zemře.

Někdy dojde k potratu v rané fázi, kdy je vajíčko, které nemá čas se uchytit, odmítnuto. Nastává hojné krvácení s tmavými sraženinami, bolestmi břicha a křečemi.

Pozornost! Rozmazání během těhotenství v prvních týdnech může být způsobeno nedostatkem progesteronu, což vede k potratu, tvorbě hematomů nebo k odtržení placenty. A žena si tento příznak mýlí s menstruací..

S hnědým výtokem během menstruace bude žena vyšetřena, odebrána nátěrem, předepsána ultrazvuková kontrola a řada povinných a dalších postupů. Jedná se o speciální testy na infekce, biochemii a obecné testy krve a moči. V některých případech se hysteroskopie provádí s plnou nebo částečnou kyretáží a biomateriál se odešle k histologii. Komplex diagnostiky je v každém případě individuální.

Lékaři považují menstruaci a další výtoky za hlavní ukazatele zdraví ženy. Pokud dojde ke změnám, kterým jste věnovali pozornost, stojí za to navštívit preventivního lékaře u gynekologa.

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!