10 důvodů, proč ženy mohou mít bolesti na hrudi

Existuje mnoho odpovědí na otázku, proč ženy mají bolesti na hrudi: hormony v různých fázích sexuálního cyklu, těhotenství a laktace, menopauza, různé patologie mohou být doprovázeny tímto nepříjemným příznakem. Než zpanikaříte, musíte zjistit příčinu bolesti..

 1. 1. Hormony jsou jednou z příčin citlivosti prsou
 2. 2. Prsa bolí během ovulace
 3. 3. Po ovulaci
 4. 4. Se zpožděním menstruace
 5. 5. Po menstruaci
 6. 6. Při užívání hormonálních léků
 7. 7. Při kojení
 8. 8. V menopauze
 9. 9. S onemocněním mléčných žláz
 10. 10. Pro poranění hrudníku
 11. Nesprávně vybrané spodní prádlo

1. Hormony jsou jednou z příčin citlivosti prsou

K hormonálním změnám dochází v ženském těle neustále: počínaje pubertou se fáze menstruačního cyklu střídají každý měsíc, což pomáhá tělu připravit se na potenciální těhotenství.

Pokud došlo k početí, vstupují do hry hormony, které zajišťují výživu a ochranu plodu a jeho zrání po dobu 40 týdnů. Po porodu umožňují jiné hormony kojit ženu.

S koncem reprodukčního věku klesá hladina pohlavních hormonů a žena cítí na sobě všechny „potěšení“ z menopauzy.

2. Prsa bolí během ovulace

Během ovulace přibližně uprostřed cyklu. V této době vajíčko vychází z praskajícího folikulu, pokud jsou v genitálním traktu spermie, pak je pravděpodobnost početí vysoká.

Mnoho dívek si v tuto chvíli všimne zvýšení libida, prsa se stávají citlivými až k bolesti. Žena se stává nejatraktivnější pro opačné pohlaví..

3. Po ovulaci

Po ovulaci během PMS. Pod vlivem hormonů se rozšiřují kanály mléčných žláz, tuková tkáň zadržuje více tekutiny. Výsledkem je, že ve druhé polovině cyklu, týden před menstruací, prsa nalévá, je citlivá, bolí při stlačení.

Bolest je zvláště pociťována v dospívání, u dívek před první menstruací. Hrudník a břicho bolí před kritickými dny, během menstruace, nepohodlí zmizí.

4. Se zpožděním menstruace

Pokud se období přiblížilo, ale neexistuje menstruace, pak zpoždění s největší pravděpodobností naznačuje nástup těhotenství. Během těhotenství bolí horní část hrudníku, zejména ráno, bolí ji dotýkat se.

Působením hormonů je připravit ženu na kojení: kanálky se rozšiřují, prsa zvětšují. Pokud hrudník těhotné ženy náhle přestane bolet, pak stojí za to provést ultrazvuk: zkrátka takový příznak často naznačuje zmrazené těhotenství.

5. Po menstruaci

Pokud vaše menstruace skončila a vaše prsa jsou bolavá jako před menstruací, existuje dobrý důvod k obavám. Pozitivní těhotenský test signalizuje, že došlo k oplodnění vajíčka, ale nedosáhlo dělohy, protože se fixovalo ve vejcovodu.

U mimoděložního těhotenství nemusí být menstruace vůbec, může dojít k menstruačnímu krvácení, ale hrudník po menstruaci stále bolí.

Přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař, ale musíte vědět, že mimoděložní těhotenství ohrožuje život ženy. Oplodněné vajíčko se odstraní spolu s vejcovodem.

6. Při užívání hormonálních léků

Při užívání hormonální antikoncepce. Při užívání perorálních kontraceptiv v ženském těle dochází k poměrně složitým procesům.

Místo zapínání hypofýzy uprostřed cyklu, která spouští syntézu progesteronu, hormonu nezbytného pro těhotenství, si hormonální antikoncepce sama vytváří potřebné umělé pozadí.

Ženské tělo je tedy podvedeno: trvale vysoká hladina progesteronu „přesvědčí“ mozek těhotenství (falešně, ale přesto!). Respektive žena také pociťuje příznaky těhotenství.

Jedním z příznaků je bolest v mléčných žlázách, které se „připravují“ na laktaci. Perorální antikoncepce je jedním z nejspolehlivějších a nejpohodlnějších způsobů prevence nechtěného těhotenství, ale lékař by měl vybrat potřebnou drogu.

7. Při kojení

Hrudník může také bolet při kojení Existuje několik důvodů:

 • pokud prsa bolí v oblasti bradavek, pak dítě při krmení bradavku správně neuchopí. Nejčastěji se na areolech objevují praskliny, laktace způsobuje silné nepohodlí. K vytvoření procesu a nápravě situace pomohou videa, články na internetu, konzultace se zdravotní sestrou.
 • Prsa bobtná, bolí to, pokud mléko zůstane v kanálcích během laktace (dítě není schopno sníst celé množství, je ho příliš mnoho, nebo má malou váhu a špatnou chuť k jídlu). Zbývající mléko musí být odsáváno ručně, aby nedošlo ke stagnaci.

8. V menopauze

Hormonální bouře, které zuří v ženském těle během menopauzy, způsobují těžké nepohodlí, narušují obvyklý průběh života, způsobují slabost, závratě, návaly horka, náhlé změny nálady.

Je narušen menstruační cyklus, libido klesá, vaginální sliznice je špatně hydratovaná a sexuální život se promění v noční můru.

Spolu s dalšími věcmi bolel žaludek a hrudník. Pokud je v 50 letech žena mentálně připravena na menopauzu, pak je menopauza ve 40 letech považována za časnou a je upravena pomocí léků. Po 50 letech hormonální změny ustupují a intenzita příznaků klesá.

Prsa bolí během menopauzy, protože:

 • Pokles hladiny pohlavních hormonů vede ke zvýšení tukových buněk. Jejich růst způsobuje nepříjemné až bolestivé pocity;
 • S věkem se zhoršují nemoci pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému. Vápník se vstřebává horší a horší, kosti se stávají křehkými a zvyšuje se počet infarktů. Některá onemocnění, která nesouvisí s ženským prsem, jsou doprovázena bolestivými pocity vyzařujícími do oblasti hrudníku;
 • Stres, zvýšená únava, psychické nepohodlí lze pociťovat bolestí v oblasti hrudníku;
 • Vášeň pro alkohol a tabák vyvolává metabolické poruchy, růst tukové tkáně, vede k bolesti na hrudi na pozadí snížení hladiny pohlavních hormonů.

9. S onemocněním mléčných žláz

Nemoci mléčných žláz jsou poměrně časté. Moderní ženy si ne vždy najdou čas pro sebe a často objevují nemoci náhodou..

Pokud jeden prsa bolí a druhý ne, nebo jeden prsa bolí více než druhý, je důvod navštívit mammologa a udělat ultrazvuk mléčných žláz.

 • Mastopatie je stav, při kterém žlázová tkáň roste abnormálně. V hrudníku se tvoří uzliny a hrudky různých velikostí. Prudká odchylka v hladině hormonů, stresu, úzkosti, těhotenství, užívání hormonálních léků může vést k mastopatii. Existují 2 formy mastopatie - nodulární a difuzní. První je odstraněn chirurgicky, druhý je korigován léky a lidovými prostředky. U mastopatie je uvnitř žlázy cítit těsnění, které je patrné, když se jí dotknete (v počáteční fázi). Později, s vážným růstem, se zvětší jeden prsa nebo žlázy získají asymetrii.
 • Cysty jsou malé, duté útvary naplněné tekutinou. Cysta prsu se objeví pod vlivem pohlavních hormonů, psychickým a fyzickým traumatem, nedostatkem intimního života. Léčba závisí na umístění a velikosti léze.
 • Benigní nádor, fibroadenom, je způsoben abnormálním růstem tkání, které komprimují kanály žláz, což způsobuje nepříjemné bolestivé pocity (tupá bolest). Fibroadenom má jasnou rezervu a je léčen chirurgicky.
 • Mastitida je zánětlivý proces v prsu. Mastitida je velmi často výsledkem stagnace mléka, nesprávného krmení, ale může se vyvinout před porodem i bez jakékoli souvislosti s těhotenstvím. Při mastitidě jsou prsa bolestivá, citlivé bradavky bolestivé a pokožka kolem nich je na dotek zarudlá a horká. Zánětlivý proces způsobuje zvýšení tělesné teploty, pocit plnosti na hrudi. Hrudník bolí, popáleniny, výtok z hrudníku je hnisavý.
 • Rakovina prsu je zhoubný novotvar. Zjištěno v rané fázi onemocnění je možné léčit s příznivou prognózou. V pozdějších fázích může chirurgický zákrok (odstranění prsu) zachránit život pacienta. Aby bylo možné diagnostikovat nádor co nejdříve, měla by žena pravidelně nezávisle vyšetřovat prsa ze všech stran v různých polohách. I sebemenší nespokojenost, podezření je důvodem k návštěvě lékaře.

10. Pro poranění hrudníku

Trauma hrudníku. Modřiny a hematomy jsou spojeny s mechanickým poškozením tkání, nejen pádem, úderem, nehodou, ale také s nadměrnou fyzickou námahou. V důsledku toho se na kůži objeví modřina, hrudník bolí, bobtná, bolestivý na dotek.

Velké množství nervových zakončení zaručuje nepříjemné pocity i při relativně slabém nárazu. Výtok z bradavek hnisavé povahy nebo s příměsí krve naznačuje poškození mléčných kanálků.

Překrvení, hyperémie kůže a zvýšení tělesné teploty naznačují nástup zánětlivého procesu.

Nesprávně vybrané spodní prádlo

Pokud neexistují žádné patologické procesy, zánět a trauma, nejde o hormony, pak je pravděpodobné, že s nesprávně vybraným spodním prádlem jsou spojeny nepříjemné pocity bolesti..

Pevná podprsenka, pevná konstrukce podpěrných kostí, umělé materiály, push-up, který nedovolí prsu „dýchat“, vede k tomu, že na konci pracovního dne prsa bolí, bolí, žlázy bobtnají.

Existuje pouze jedna rada - vyberte si spodní prádlo vhodné velikosti a tvaru, upřednostňujte přírodní látky.

Odpověď na otázku, proč bolí hrudník u žen, je třeba říci o hormonálních výkyvech, těhotenství, kojení, patologiích a úrazech, nevhodném spodním prádle.

Neurolog M.M. Sperling (Novosibirsk) hovoří o bolesti na hrudi u žen. Nebojte se, nepanikařte. Poslechněte si rady lékaře.

Jakékoli nepohodlí je důvodem pro návštěvu odborníka a úplné vyšetření, protože v posledních letech došlo k významnému nárůstu novotvarů prsu, včetně maligních.

Proč bradavky bobtnají a bolí: možné příčiny u žen a mužů

Proč žena bolí vpravo v podbřišku a co lze dělat

Levostranná bolest v podbřišku u žen: příčiny, diagnostika, svépomoc

Kvůli tomu, co muže dole může bolet levá strana

Co dělat, pokud u žen, mužů a dětí bolí levá strana břicha

Příčiny a příznaky bolesti na hrudi a pod lopatkami

Hrudník přestal bolet a ochabl

Autor, uklidněte se! Můj příklad, hrudník mě vůbec nebolí a jen mírně (velikost 0,5) se zvýšil o 8 měsíců. Bradavky neztmavly ani po porodu a po 2 letech krmení HS zůstaly růžové. Na konci těhotenství nebyly viditelné pruhy na břiše (mám velmi světlou pokožku), pupek nevyčníval..

Ale jed byl od 6 týdnů. silná až 16 týdnů (ale nemusíte o tom číst a ladit se) a bez všech ostatních příznaků bylo jasné, že těhotná.

Ulehčete si a lépe si odpočiňte, trochu se vyspejte a užívejte si života s břichem Promluvte si s ním.
Nyní nemusíte provádět ultrazvukové vyšetření, lékaři doporučují mezi ultrazvukem počkat alespoň 3 týdny a je lepší mít samozřejmě více.
Snadné těhotenství pro vás a zdraví pro vás a vaše dítě!

Optimista

Hrudník bolí méně! bojím se.

Příspěvek od Optimisty 28. listopadu 2008

7 995 zobrazení

Dívky, drahá, řekněte mi, prosím!

Dnes jsou na testu 2 proužky! Druhý je jasný, ale stále nedosahuje kontroly. Začal jsem se radovat. Ale dnes mě bolí hrudník mnohem méně než dříve a bradavky téměř necítím. ((Jsem v panice. Co to je? Možná se tam všechno zastavilo a nevyvíjí se? Bože chraň. Dokud by měla ublížit?

A dál. žaludek bolel uprostřed, jako před menstruací a dnes bolel pravý vaječník, periodická bolest (hmatatelná), ale DF byl nalevo. Proč to bolí? Možná WB ?

Sakra, jsem blázen, takže se něčeho bojím. Doktorovi až v úterý. A pak také předám hCG. Řekni mi, měl to někdo?.

Příčiny a normy ukončení bolesti prsu v časném těhotenství

Během období porodu mléčné žlázy díky své vysoké citlivosti rychle reagují na jakékoli změny týkající se zdraví matky i nenarozeného dítěte. Pokud prsa přestane bolet během těhotenství, je důvod předpokládat, že v těle probíhají nepříznivé procesy. Existuje několik důvodů pro zastavení bolesti..

Proč hrudník bolí během těhotenství

Po oplodnění a implantaci vajíčka do děložní dutiny dochází k těhotenství. Od tohoto okamžiku začínají v těle ženy transformace. Dochází k restrukturalizaci práce všech orgánových systémů. Jak vzhled, tak stav mléčných žláz se mění.

Hormony prolaktin a progesteron se začínají intenzivně produkovat. Jsou odpovědné nejen za normální průběh těhotenství, ale také za přípravu mléčných žláz na laktaci..

Vysoké hladiny hormonů vedou ke zvýšení ukládání tuku v mléčných žlázách. To je způsobeno skutečností, že vláknina silně zadržuje vodu. Epitel lemující alveoly mléčných žláz rychle roste. To je nezbytné pro zvětšení objemu dutiny, do které se bude mléko produkovat..

Současně se zvyšuje lumen mléčných kanálků, takže rychlost dodávání sekrecí do bradavky je optimální. Buňky pojivové tkáně, které dělí alveoly, se dělí. Všechny tyto změny během těhotenství vedou ke zvětšení velikosti prsou. „Bobtná“, citlivost orgánu roste, objevuje se přetrvávající bolest, i lehký tlak na tkáň žlázy je obtížné snášet.

Míra ukončení bolesti

Pokud dojde k vývoji vajíčka bez patologií, pak by nepohodlí na hrudi mělo zmizet po 10 týdnech. U některých žen k tomu dochází po 12 týdnech těhotenství. Do této doby si tělo už zvyklo na těhotenské hormony. Transformační procesy v prsu jsou pozastaveny až do nástupu porodu.

Bolest žláz někdy opouští nastávající matku v 15 týdnech, aby si připomněla na konci těhotenství, kdy začínají přípravy na porod. Čas na zastavení bolesti závisí na individuálních charakteristikách, hormonálních hladinách a genetických datech.

Nebezpečné příčiny úlevy od bolesti

Bolest se může zastavit v důsledku hormonálního narušení. Těhotenství je stresující. Může způsobit problémy se štítnou žlázou a nadledvinami. Tyto orgány jsou zodpovědné za produkci pohlavních hormonů, které podporují těhotenství. Vajíčko připojené k děloze tvoří chorion s tímto orgánem, který produkuje hCG do ženské krve. Nejvyšší koncentrace tohoto prvního těhotenského hormonu nastává po 7 týdnech.

Funkční poruchy znamenají nedostatečnou syntézu těhotenských hormonů. To může vést k tomu, že nenastanou hormonální změny v těle a odmítnutí embryí..

Hypofýza je zodpovědná za normální fungování reprodukčních orgánů. Hypofunkce této části mozku může také způsobit patologii (ukončení bolesti prsou na začátku období).

Hormonální nedostatek způsobuje abnormální vývoj plodu. Důsledkem tohoto negativního jevu může být zastavení růstu a dělení oplodněného vajíčka, tvorba chorionu, vývoj membrán. To vše vede k intrauterinní smrti plodu. Může dojít k samovolnému potratu. Z tohoto důvodu se mění citlivost a bolestivost prsou..

Náhlé zastavení bolesti může nastat ve velmi rané fázi, například po 5 týdnech. Tento jev může být spojen s vývojem nebezpečné patologie v samotném prsu. Maligní novotvar není vyloučen.

Zmrazené těhotenství

To se může stát v různých časech. Stává se to nejčastěji na začátku. Na 6 týdnů - nejvyšší pravděpodobnost zmeškaného těhotenství, ale může nastat po 8 týdnech.

Po oplodnění vajíčka se embryo (a poté plod) po určitou dobu vyvíjí v děložní dutině. V tomto případě se vytvoří plodové membrány, které po zmrazení mohou po určitou dobu pokračovat ve vývoji. Zmrazené těhotenství nastává kvůli:

 • oběhové poruchy v placentě a krevní sraženiny;
 • porucha kapilárního oběhu u plodu;
 • mateřské infekční onemocnění.

Stresové podmínky, přepracování a špatné návyky vedou k vyblednutí těhotenství. Někdy se to stane v důsledku genetických defektů v zárodečných buňkách. Pokud těhotenství předcházel potrat nebo k němu došlo ve věku 36 let nebo později, existuje vysoká pravděpodobnost vývoje plodu a zmrazení růstu.

K samovolnému přerušení (potratu) nemusí dojít, ale plod umírá. Poté následují změny na hrudi. Z elastické se stává měkkou, dotek na hrudi nezpůsobuje bolest. Velikost žláz klesá, zdá se být „vypuštěna“.

Riziko potratu

Tento stav, který předchází spontánnímu potratu, se může objevit v kterémkoli trimestru. K hrozbě nejčastěji dochází před 11 týdny. Pokud k němu dojde na začátku těhotenství nebo před 9 týdny, považuje se to v počátečních stádiích za hrozbu..

S hrozbou potratu vznikají vady, které zabraňují implantaci vajíčka do dělohy, jeho fixaci na stěnách orgánu nebo tvorbě chorionu. Všechny tyto faktory nakonec vedou k podvýživě embrya nebo plodu a ke ztrátě jeho životaschopnosti. Nastává jeho smrt a patologické ukončení těhotenství. Vést k hrozbě potratu:

 • vrozené vady pohlavních orgánů;
 • genetické mutace;
 • převaha androgenů v krvi ženy;
 • důsledky předchozích závažných virových nebo bakteriálních infekcí (například zarděnky nebo pneumonie).

Hrozba potratu se vyskytuje u žen, které podstoupily gynekologická onemocnění, potraty, které byly doprovázeny poškozením endometria. Patologie je způsobena těžkou fyzickou námahou, traumatem, složitým rytmem života. Rizikovými faktory jsou také pozdní nástup těhotenství, pokročilý věk otce dítěte. Pokud hrozí potrat, prsa na něj reaguje zastavením bolesti.

Hypofyzární nedostatečnost

Hypofýza produkuje hormony, které regulují reprodukční systém. Syntetizuje látky, které přímo ovlivňují normální průběh těhotenství a přípravu na laktaci. Jeho hormony stimulují produkci hormonů ve štítné žláze a nadledvinách. Aktivuje jejich produkci, která určuje sekreci estrogenů a progesteronů, které zajišťují reprodukční funkci.

Normální práce hypofýzy pomáhá udržovat těhotenství. Když dojde k selhání a dojde k nedostatečnosti hypofýzy, svalový tonus dělohy se změní, metabolické procesy v ní budou narušeny. Transformace inhibují vývoj plodu a plodové vody. To vede k jeho smrti, která ovlivňuje stav mléčných žláz..

Kdy navštívit lékaře

Zmizení bolesti může být způsobeno dočasným poklesem syntézy hormonů. Může to být reakce jednotlivého organismu na restrukturalizaci. Není třeba jít k lékaři, pokud se po několika dnech pocity obnoví.

Pokud se bolest na hrudi po 12. týdnu výrazně zmenšila nebo úplně zmizela, považuje se to za fyziologickou normu. Vyhledejte pomoc, pokud se po úlevě od bolesti zmenšila velikost prsou. Bude-li bolest náhle ukončena, bude nutné provést vyšetření. Změny dokonce i v jedné žláze - důvod k návštěvě lékaře.

V normálním průběhu těhotenství nedochází k výtoku z bradavky na začátku období. Pokud se navíc objeví, mají zelenkavou nebo hnědou barvu, znamená to, že v orgánu začal patologický proces..

Při absenci abnormalit během těhotenství je bolest pociťována po celé hmotnosti žlázy. Místní povaha bolesti by měla být znepokojivá. Může to znamenat místo, kde začala degenerace tkání..

Přítomnost patologie lze potvrdit změnou barvy kůže, hmatatelnými těsněními, zatažením bradavek. Horká prsa jsou také špatným znamením. Místní zvýšení teploty obvykle způsobuje zánět a tání tkáně uvnitř žlázy..

Když je zmizení bolesti v mléčných žlázách podporováno současnou bolestí v dolní části zad, tíhou v dolní části břicha, krvavým výtokem z pochvy, nemůžete vytáhnout při návštěvě lékaře. Pokud je zmizení bolesti v žlázách doprovázeno obecným zhoršením zdraví, ztrátou síly, zvýšenou tělesnou teplotou, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest prsou během těhotenství: co dělat, když prsa přestala bolet

Každá žena, která dosáhla plodného věku, zná pocit napětí v prsou a zvýšenou citlivost bradavek, což naznačuje přístup k menstruaci. Není se čeho bát: za pár dní se vše vrátí do normálu..

Během těhotenství se tyto příznaky zdají jasnější a jsou doprovázeny mírnou bolestí, což se považuje za normu. Pokud prsa přestala bolet a všechny ostatní příznaky „zajímavé polohy“ nezmizely, není třeba se obávat: s budoucím dítětem je vše v naprostém pořádku. Konzultace s lékařem rozptýlí poslední pochybnosti a uklidní nastávající matku.

Mléčné žlázy jsou pověřeny odpovědnou funkcí výživy dítěte. Na důležitou misi se začínají připravovat od samého začátku těhotenství..

 1. 1. Žlázová tkáň. Pod vlivem hormonů, které podporují těhotenství - prolaktin a progesteron, roste, zvyšuje se počet alveol - sekreční sekce, ve kterých se bude vyrábět mléko.
 2. 2. Bradavky. Stávají se většími a citlivějšími. Jejich barva se stává intenzivnější, zvyšuje se počet tuberkul nacházejících se na hranici areoly (Montgomery tubercles). Možná a nevýznamná sekrece mleziva - nažloutlá hustá kapalina.
 3. 3. Prsa. Protáhne se, ztenčí se a na jeho povrchu se objeví žilní vzor..
 4. 4. Tvar prsu. Žláza se zvětšuje, stává se tvrdší a těžší, záhyb pod ní se prohlubuje.

Takové aktivní a rychlé změny neprocházejí bez zanechání stopy: pojivové tkáně a kůže nedrží krok s rychlým růstem žlázy, proto jsou nuceny protahovat se, což způsobuje podráždění nervových zakončení a mírné pocity bolesti, což je fyziologická norma a svědčí pouze o tom, že těhotenství probíhá bez problémů.

Čas nástupu pocitů bolesti, jejich intenzita do značné míry závisí na těle ženy: na hormonální úrovni a stavu mléčných žláz. Pro některé je charakteristická bolest, která se objeví několik dní po početí, nesporným znakem těhotenství, zatímco jiná začíná pociťovat bolestivost blíže k porodu.

Některé nastávající matky se s tímto problémem vůbec nesetkávají, cítí pouze určité napětí bradavek. Je to způsobeno nízkou citlivostí prsou nebo skutečností, že hormonální změny jsou plynulé, bez skoků. Tělo se dokáže přizpůsobit měnícím se podmínkám. To není patologie.

Ve druhém a následujících těhotenstvích jsou bolesti na hrudi méně intenzivní nebo chybí, protože tkáně jsou již od začátku mírně napnuté a nevyžadují tak intenzivní přípravu jako poprvé.

Ve většině případů je pocit nepohodlí na hrudi absolutně normálním jevem, ale někdy může naznačovat některé patologické procesy, které dříve zůstaly bez povšimnutí, pro které se těhotenství stalo jakýmsi katalyzátorem. Nezapomeňte během těhotenství nosit stahovací podprsenky.

Pokud existují závažné problémy, lze je rozpoznat podle následujících znaků:

 1. 1. Přítomnost velmi silné bolesti, někdy doprovázené teplotou.
 2. 2. Bolest pouze na jednom hrudníku.
 3. 3. Krvavý nebo hnisavý výtok z bradavky.
 4. 4. Vzhled těsnění v tkáních prsu, hrbolky a prohlubně na jeho povrchu.
 5. 5. Změny ve tvaru nebo barvě, různé velikosti mléčných žláz.

Pokud máte alespoň jeden z těchto příznaků, které mohou naznačovat mastopatii nebo rozvoj nádoru, měli byste okamžitě kontaktovat mammologa a požádat o radu.

Neexistuje žádný neměnný zákon, podle kterého by se bolesti na hrudi související s těhotenstvím objevovaly a mizely. Vše závisí na těle ženy a na podmínkách, ve kterých se nachází.

Existují určitá období, ve kterých se zvyšuje pravděpodobnost zmizení bolesti:

 • Po 6 týdnech. Tělo se již částečně přizpůsobilo novým podmínkám, je možné snížit bolest.
 • V 9. týdnu. Do této doby tělo budoucí matky odvedlo skvělou práci a nyní si dovolilo trochu odpočinout a snížit hladinu progesteronu. Hrudník na to může dobře reagovat zmizením pocitu nepohodlí..
 • V 10. týdnu. V tomto období dosáhne u většiny žen prsa maximální velikosti a poté přestane růst: proces přípravy na krmení dítěte pokračuje, jeho tempo se trochu zpomalilo a bolest zmizela.
 • Za 12 týdnů. Absence bolesti znamená, že první trimestr těhotenství byl úspěšně dokončen, tělo má čas na obnovu a je připraveno pokračovat v plodení. V tuto dobu se u většiny těhotných žen uklidňují prsa..
 • V 16-18 týdnech. Tvorba placenty končí, přebírá funkci podpory života rostoucího plodu. Progesteron již není zapotřebí ve stejném množství, jeho produkce klesá a prsa ztrácí nadměrnou citlivost a bolestivost.

Zmizení syndromu bolesti na hrudi na konci třetího trimestru může naznačovat, že hormony, které dříve podporovaly a regulovaly průběh těhotenství, již nejsou produkovány, vývoj plodu dítěte je u konce a velmi brzy se narodí.

Popsané pojmy nejsou vůbec povinné: hrudník může přestat bolet jindy, následně se může bolest obnovit a má periodickou povahu. To je ve většině případů způsobeno přirozenými příčinami a není důvodem k obavám..

Dobrým znamením, které může uklidnit nastávající matku, je to, že vzhled prsou se nezměnil a takové těhotenské „příznaky“ jako jasná barva bradavek, jejich citlivost a jasně viditelná žilní síť zůstávají. Pokud zmizení bolesti vyvolává obavy, nejlepší věcí, kterou lze udělat, je znovu navštívit gynekologa..

Nestojí za to poslouchat „zkušené“ přátele, hledat články na internetu popisující různé patologie a zkoušet příznaky v nich popsané. Je nepravděpodobné, že by neustálý dlouhodobý pobyt v úzkosti měl příznivý vliv na těhotenství a mohl by vést k nežádoucím následkům..

6 důvodů, proč vás může bolet hrudník

Když se prsa budou cítit těžká a citlivá, můžeme si začít dělat starosti - co když s nimi není něco v pořádku? Možná je to nemoc s velkým „R“? Ale nepropadejte panice. Zvýšená citlivost a nepohodlí prsu mohou mít různé příčiny a drtivá většina z nich nevyžaduje vůli.

Pojďme se podívat na potenciální důvody, proč vás mohou prsa začít bolet, a zjistíme, jak pomoci zvládat nepohodlí..

1. Mastalgie

Tento stav se také nazývá mastodynie a popisuje celé spektrum bolesti prsu. Existují dva typy mastalgie. První je opakovaná bolest na hrudi, která přichází s ovulací a pokračuje, dokud nezačne nový menstruační cyklus. Může se projevit v jedné žláze, v obou nebo v podpaží.

Druhý typ bolesti nesouvisí s cykly a pochází z prsu samotného, ​​ze svalové tkáně nebo kloubů. Necyklická bolest se obvykle vyskytuje na konkrétním místě v důsledku poranění, modřin nebo artritidy.

Léčba

Teplé obklady a léky proti bolesti mohou pomoci s opakujícími se bolestmi na hrudi. Existují další způsoby, jak zmírnit stav:

 • Snižování kofeinu
 • Zvyšování vitaminu E v potravinách
 • Vyhýbejte se nezdravému jídlu

V závislosti na zdroji bolesti, věku a zdravotním stavu může lékař doporučit orální antikoncepci, hormony štítné žlázy, blokátory estrogenu a další léky..

2. Těhotenství

Nadměrná citlivost, pocit „plnosti“ a tíha během těhotenství jsou normální, navíc se příznaky mohou objevit již v prvním trimestru.

Progesteron zvyšuje citlivost prsou a tomu se nelze vyhnout - právě tento hormon udržuje těhotenství. Během druhé poloviny menstruačního cyklu navíc progesteron „narovnává vaše ramena“..

Prsa roste s těhotenstvím, což může být doprovázeno bolestmi z příliš těsného spodního prádla nebo ze změněného zatížení ramen a zad. Nástup laktace je také spojen s neobvyklými, ne vždy příjemnými a dokonce bolestivými pocity.

Léčba

Hlavní metodou léčby je v tomto případě správné spodní prádlo. Podprsenky pro těhotné ženy jsou navrženy tak, aby správně rozložily váhu a zmírňovaly bolestivé deformace hmoty. Podle studie z roku 2016 jsou studené a horké obklady také docela účinné. Je třeba je aplikovat na bolestivé místo po dobu dvaceti minut, střídat teploty a tento postup opakovat dvakrát denně..

Bolest na hrudi během těhotenství obvykle není příliš silná a nevyžaduje léky. Bolest je ale intenzivnější než jen „nepříjemné tahání“, neodkládejte návštěvu lékaře.

3. Kojení

Kojení, zejména hned po porodu, může být bolestivou zkušeností a samotné žlázy mají pocit, že jsou plné kamenů. Mladá matka i dítě si na nové zkušenosti ještě musí zvyknout.

48 hodin po narození dítěte může dojít k poměrně ostrému a náhlému zvětšení prsou, které je „naplněno“ mlékem (což se také stane). Prsa vypadají větší a jsou těžká, něžná a oteklá.

Léčba

I když je kojení přirozené, nemusíte snášet nepohodlí, které s sebou přináší. Vyzkoušejte následující metody:

 • Kojení nebo kojení každé dvě hodiny
 • Měkká masáž prsou
 • Před krmením teplé obklady
 • Vyjměte malé množství mléka, abyste změkčili dvorec a udrželi dítě v zájmu
 • Chladný obklad po krmení (mražená zelenina zabalená v ručníku funguje dobře)
 • Teplá sprcha

Promluvme si o zelném listu zvlášť: metoda této babičky funguje skvěle - pomáhá ochladit prsa a poskytuje znatelnou úlevu. Existují dokonce i vědecké studie, které to dokazují.!

4. Infekce

Je přirozené, že infekce hnízdící v hrudi způsobí bolest. Lékaři obvykle hovoří o dvou nejčastějších důvodech.

Mastitida

Stává se to, když mléko „stagnuje“ a mléčné kanály jsou doslova ucpané. Příznaky jsou nepříjemné a závažné:

 • Teplo
 • Zimnice
 • Horká nebo oteklá prsa
 • Nevolnost
 • Slabost
 • Zvracení
 • Žlutý výtok z bradavky

Mastitida se léčí antibiotiky a nepohodlí se léčí teplými obklady. Můžete krmit a užívat léky současně, ale po konzultaci s lékařem o bezpečnosti léku.

Drozd (aka kandidóza)

V tomto případě příznaky vypadají jinak:

 • Bolest bradavek
 • Popraskané bradavky, suchá nebo lesklá kůže, svědí a jsou příliš růžové
 • Bolest na hrudi
 • Bílé skvrny na tvářích, jazyku a dásních dítěte

Po kojení můžete cítit ostrou, pronikavou bolest na hrudi..

Samozřejmě musíte drozd léčit léky, a to nejen u sebe, ale také u dítěte. Konkrétní doporučení získáte u svého lékaře.

Chcete-li zabránit návratu drozdů, vyzkoušejte následující kroky:

 • Vyměňujte a perte oblečení každý den, navíc při vysoké teplotě s přídavkem bělidla
 • Používejte pouze jednorázové pleny
 • Umýt bradavky po krmení vodou a trochou octa.

5. Fibroadenom prsu

Fibroadenom je benigní formace v mléčné žláze. Mohou způsobit pocit těžkosti. Cysty se tvoří, když tkáň žlázy zhoustne a může způsobit bolest nebo výtok z bradavek.

Léčba

K úlevě od příznaků fibroadenomu lze použít následující metody:

 • Teplé nebo studené obklady (podívejte se, jaké to je)
 • Změna podprsenky na pohodlnější
 • Vyhýbejte se solení, kofeinu a příliš tučným jídlům
 • Užívání perorální antikoncepce
 • Užívání léků proti bolesti

Pokud je cysta obtěžující nebo nepohodlná, může ji lékař vypustit.

6. Rakovina

Stejné slovo s velkým „R“, kterého se každý z nás bojí. Většina typů rakoviny prsu nezpůsobuje bolest. Pokud však pociťujete trvalou bolest bez zjevného důvodu, měli byste přesto navštívit lékaře a vyloučit onkologii..

Hledejte následující příznaky:

 • Krvavý výtok z bradavek
 • Změny barvy prsou kolem bradavek
 • Bradavky, které se zdají „zatáhnout“ do dvorce
 • Horké nebo svědící prsa (může to být také mastitida)
 • Zesílení kůže prsu nebo změny v její struktuře, takže pokožka začíná připomínat pomerančovou kůru
 • Nádory a otoky v blízkosti klíční kosti nebo podpaží
 • Hrudka v hrudi, která je pevná a bezbolestná

Léčba obvykle zahrnuje ozařování nádoru, chemoterapii a chirurgický zákrok.

Proč u žen bolí prsní žlázy

Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva čelilo nástupu příznaků bolesti v hrudi. Proto se tak často setkáváme s otázkou, proč prsa u žen bolí. Existuje pro to mnoho důvodů. Mnoho z nich není spojeno s patologickými problémy a nepředstavuje žádnou hrozbu pro život a zdraví. Stejně často jsou však bolesti způsobeny vážnými nemocemi, které bez včasné léčby vedou k vážným stavům..

Proč bolí prsní žlázy - důvody

Nejčastěji je syndrom pozorován u žen v důsledku hormonálních poruch. Někdy může být takové selhání fyziologické, ale častěji je spojeno s řadou nemocí..

Norma

Přirozeně způsobená bolest prsu se často vyskytuje po ovulaci. Menstruační cyklus je spojen s kolísáním množství různých pohlavních hormonů v těle ženy. Příprava na možné těhotenství začíná po ovulaci..

Normou je mírná bolestivost na hrudi, která trvá 2-3 dny. Za určitých okolností je kvůli individuálním charakteristikám ženského těla nepohodlí intenzivní a prodloužené. V takové situaci se doporučuje podstoupit diagnostiku, aby se vyloučila přítomnost chorob a jiných patologických stavů..

Bolest prsou v prvním trimestru těhotenství je považována za normální. Mohou se objevit a zmizet, někdy přetrvávají po dlouhou dobu. Bolest je doprovázena pocitem otoku na hrudi. Popsané projevy jsou spojeny se skutečností, že začíná příprava ženského těla na krmení dítěte..

Bolestivost během menopauzy je spojena s fyziologickými procesy. Je to také způsobeno hormonálním narušením. Tyto pocity jsou zpravidla krátkodobé, někdy jsou ostré, ale častěji nejsou příliš intenzivní. Kromě toho dochází ke změnám ve tvaru a velikosti mléčných žláz.

Patologie

Necyklická bolest na hrudi je vždy považována za poruchu a vyskytuje se:

 • V přítomnosti maligních a benigních novotvarů.
 • S cystami.
 • Po úrazech a operacích.
 • Při užívání různých léků.

Co naznačuje bolest jedné mléčné žlázy

Bolestivost na jedné straně vždy vyvolává podezření na rozvoj nemoci. Proto je nutná urgentní diagnóza.

Nejběžnějším onemocněním, které způsobuje nepohodlí, je mastitida. Příčinou onemocnění je infekce. Mastitida se vyvíjí nejčastěji v poporodním období. Vyvolává problém stagnace mléka, která způsobuje zánět.

Mastitida však není vždy spojena s porodem. Může to být způsobeno chronickými infekčními chorobami, které oslabují imunitní systém.

Další běžnou patologií, která způsobuje problémy v levém nebo pravém prsu, je mastopatie. Je charakterizován vývojem benigních novotvarů v žlázových strukturách. Nástup bolesti je spojen s kompresí tkání, na které reagují zde umístěné nervové zakončení. Často dochází k ozáření bolesti paže a podpaží. Někdy je to nesnesitelné. Mastopatie je spojena s nerovnováhou hormonů v těle.

Velmi často se na pozadí hormonálních poruch objevuje fibroadenom prsu. Je to benigní nádor vytvořený z žlázové a pojivové tkáně. Tento novotvar reaguje na změny v hormonálním pozadí, takže se může výrazně snížit před menstruací. Pokud lékař doporučí chirurgický zákrok, musíte s tím rozhodně souhlasit..

Život ohrožující patologie - rakovina. Měli byste vědět, že v počátečním stadiu se maligní nádor neprojevuje tak bolestivě, ale jak roste, začíná mačkat nervová zakončení, což zpočátku způsobuje mírné nepohodlí a následně nesnesitelnou bolest.

Povaha bolesti a jejich vztah k určitým nemocem

Během počátečního vyšetření se lékař zajímá o povahu bolesti. Podrobný popis pocitů pacienta mu pomáhá určit, proč prsa bolí.

Bodavá bolest

Šití bolesti v mléčné žláze nemusí mít vždy patologickou příčinu. Mohou se vyskytovat na pozadí předmenstruačního stavu. Toto znamení také označuje přítomnost lehkých zranění a zranění, která se často vyskytují, například při krmení dítěte.

Periodická bodavá bolest doprovází období těhotenství. Znamená to, že dochází ke změnám v tkáňových strukturách způsobených přípravou na krmení dítěte. Tento druh nepohodlí je pociťován od prvních dnů laktace a je to také normální, protože naznačuje vzhled mléka.

Kromě toho však existují patologické příčiny brnění:

 • Kardiovaskulární problémy.
 • Patologie páteře.
 • Interkostální neuralgie.

Bolest a pálení

S určitými rysy ženského těla se na konci menstruačního cyklu objeví pocit pálení. Typicky nepohodlí zmizí po ovulaci. Dalším příznakem je zvýšení objemu mléčných žláz a pocit plnosti zevnitř.

Pocit pálení se objevuje také během těhotenství. Je to způsobeno rozsáhlými změnami hormonálních hladin. Současně je pozorována nevolnost, podrážděnost a ospalost. Považuje se za normální, pokud nepohodlí zmizí na konci prvního trimestru, ale někdy přetrvává až do porodu.

Pocit pálení v prsu během laktace je považován za komplikaci, proto se doporučuje okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Takové pocity jsou způsobeny poškozením bradavek, což zvyšuje riziko infekce, a proto se často vyvíjí mastitida.

K hormonálním změnám dochází také během menopauzy, což vyvolává pocit pálení v oblasti hrudníku. Navzdory skutečnosti, že je tento proces považován za fyziologický, někdy je dodatečně pozorováno zvýšení teploty.

Dráždivá bolest

Hormonální narušení obvykle vede k výskytu tažných bolestí. To doprovází cyklické nepohodlí během menstruačního cyklu. Tahové bolesti jsou v tomto případě zachovány na krátkou dobu a samy o sobě zmizí..

U některých onemocnění je problém přítomen po dlouhou dobu. Bolest se zvyšuje s palpací a fyzickou námahou. Hrozivé příznaky - otok, výtok z bradavek, horečka, slabost. Všechny tyto příznaky naznačují mastitidu, novotvary nebo mastopatii. To vyžaduje lékařskou péči, jinak se zvyšuje riziko komplikací..

Je to tupá bolest

Bolestivé pocity jsou poměrně hrozivým příznakem. Doprovází mnoho nebezpečných patologií. Syndrom této povahy naznačuje mastopatii. Nepohodlí se obvykle zhoršuje na konci menstruačního cyklu..

Bolestivý syndrom je pozorován u laktostázy (stagnace mléka v prsu během laktace). K tomu dochází, když dítě není správně krmeno. V obtížných situacích teplota těla stoupá. Je nutné přijmout opatření k vyloučení komplikací.

Kňouravý charakter také naznačuje zánět nebo vývoj benigního novotvaru..

Bolest doprovází:

 • Trauma.
 • Chirurgické operace.

Silná bolest

Silná bolest v mléčných žlázách je ve většině případů považována za patologický projev. V tomto případě je nutná diagnostika.

Při poranění tkání prsa u žen bolí. Tento jev je zřídka pozorován, měli byste však vědět, že oděry a modřiny po různých událostech se objeví po určité době. Za přítomnosti hematomu by měla být přijata opatření k vyloučení vývoje zánětlivého procesu. Jinak může dojít k degeneraci tkáně, což je velmi nebezpečné..

Silná bolest je charakteristická pro zánětlivé procesy po zavedení implantátu. To naznačuje kompresi nervových zakončení. Aby se vyloučily komplikace, je doporučeno konzultovat s lékařem.

Pokud dojde k silné bolesti při krmení dítěte, pak s největší pravděpodobností dochází k mastitidě. Navíc existuje pocit roztažení hrudníku, v tkáních je těsnění. V tomto případě je indikována urgentní lékařská péče..

Poměrně vzácnou komplikací mastitidy je absces. Tato patologie vyniká jako samostatná nemoc. Vyznačuje se akutní, těžko snesitelnou bolestivostí. V tomto případě se vytvoří absces v prsní tkáni. Léčba se provádí pouze s naléhavým chirurgickým zákrokem.

Proč bolí prsní žlázy, ale žádná menstruace

Pokud menstruace začne o pár dní později, ale nedojde k žádnému nepohodlí, ženy tomu zpravidla nevěnují pozornost. Pokud však bolest na hrudi přetrvává a menstruace nenastane, okamžitě se vyskytnou obavy o stav těla.

Prvním důvodem je, že došlo k početí a došlo k těhotenství. To je obvykle potvrzeno silným otokem mléčných žláz a zvýšením citlivosti bradavek. Těhotenský test potvrzuje nebo vyvrací takové odhady s vysokou spolehlivostí. Pokud je však negativní, pak se doporučuje opakovat to za pár dní nebo být testován na choriový gonadotropin.

Není-li těhotenství potvrzeno, jsou důvody absence menstruace patologické.

Zpoždění menstruace nastává s vývojem následujících patologií:

 • Hormonální nerovnováha.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Mastopatie způsobená hormonální nerovnováhou.

Po určitou dobu přetrvávají nepohodlí na hrudi a při menopauze nedochází k menstruaci. Problém vyvolává také změna klimatu. To se stává obzvláště často u meteorologických žen při změně časového pásma. Když se vrátíte do známých podmínek, obnoví se menstruační cyklus, celkový stav těla se vrátí do normálu.

Následující závažné patologické stavy mohou vést ke zpoždění menstruace a bolesti:

 • Polycystický vaječník.
 • Onkologická onemocnění.
 • Infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému.
 • Pohlavní choroby.

Jak zmírnit příznaky bolesti

Silnou bolest na hrudi lze zmírnit různými lidovými metodami. Účinný je například list zelí, který je předem potažený medem a nanesen na hruď v noci. Takový přírodní obklad může rychle eliminovat silnou bolest..

Dobře také pomáhají bylinné odvarky s protizánětlivými a analgetickými účinky. Patří mezi ně heřmánek, podběl, měsíček, lípa, řebříček. Při používání tradiční medicíny je třeba postupovat opatrně, protože mnoho bylin může způsobit alergické reakce. Kromě toho se nemůžete uchýlit k léčbě bylinami, pokud není jistota, že nedojde k těhotenství. To je způsobeno skutečností, že některé formulace mohou vyvolat nedobrovolný potrat..

Doporučuje se revidovat stravu. Je nutné z něj odstranit pikantní a kořeněná jídla, musíte obohatit nabídku o ovoce, zeleninu a bylinky.

Když naléhavě potřebujete navštívit lékaře

Pokud dojde k silné bolesti v mléčných žlázách, které přetrvávají po dlouhou dobu, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Je obzvláště nebezpečné, pokud by na tomto pozadí byly během samodiagnostiky nalezeny v hrudníku tulení nebo uzlíky. Dalším hrozivým příznakem je výtok z bradavek..

Naléhavá potřeba podstoupit vyšetření, když se objeví následující změny:

 • asymetrie poprsí. Například jeden prsa se zvětšil než druhý nebo došlo ke změně jeho tvaru;
 • změna bradavky. Například získal jinou barvu nebo se zapojil. Je třeba upozornit na podivný výtok, zejména s nepříjemným zápachem a nečistotami hnisu;
 • bolestivost při stisknutí nebo dotyku bradavek, která je držena po dlouhou dobu;
 • kůže na hrudi je ztvrdlá, olupující se, zarudlá nebo zvrásněná.

Proč bolí hrudník: 11 neškodných a děsivých důvodů

Pokud vás nepohodlí trápí déle než dva týdny, určitě si domluvte schůzku s lékařem.

Bolest v mléčných žlázách (obojí nebo jedna - na tom nezáleží) se nazývá mastalgie. A je známa 70% žen s bolestí prsu. Lékaři však trvají na tom, že nepohodlí vždy hovoří o odchylce od normy - někdy neškodné a někdy nebezpečné.

Ale pouze 15% žen s bolestmi na hrudi opravdu potřebuje vážnou léčbu..

Je však důležité zajistit, abyste nespadli do těchto nešťastných procent. Vyhledejte své příznaky v seznamu nejčastějších příčin Proč mě bolí prsa? mastalgie.

1. PMS nebo ovulace

Během ovulace nebo před menstruací vám mohou prsa nabobtnat a bolet. To je normální, takto fungují hormony. Je pravda, že stejně jako v případě menstruace byste měli být opatrní: cyklická bolest by neměla být silná. Pokud vám nepříjemné pocity nedovolí na sebe zapomenout, co nejdříve se poraďte se svým gynekologem.

Existuje několik způsobů, jak rozpoznat normální cyklickou bolest:

 • bolí obě prsa, hlavně v horní a střední části (na úrovni bradavek);
 • hrudník „nalévá“: bobtná, je na dotek tvrdší;
 • někdy bolest vyzařuje do podpaží;
 • bolestivé pocity se objevují nejdříve 2 týdny před menstruací a poté zmizí;
 • jste v reprodukčním věku.

Co s tím dělat

Nejčastěji je nepohodlí s PMS nebo ovulací docela přijatelné. Pro snížení bolesti lze použít léky proti bolesti, jako je ibuprofen, paracetamol nebo naproxen..

Pokud vás bolest obtěžuje každý cyklus a je již dost, stěžujte si na gynekologa. Lékař vám může pomoci vybrat, která antikoncepční pilulka je, nebo pokud ji již užíváte, upravit dávkování..

2. Hormonální nerovnováha

Za mastalgii jsou často zodpovědné dva hormony - estrogen a progesteron. V různých obdobích života se jejich poměr může měnit, což se projevuje otoky a nepohodlí na hrudi. Hormonální nerovnováha se nejčastěji vyskytuje během:

 • puberta (puberta);
 • těhotenství (zpravidla mluvíme o prvním trimestru);
 • kojení;
 • menopauza.

Co s tím dělat

Pokud během některého z výše uvedených období dojde k mírné bolesti, je to obvykle normální. Dost na to, aby vydržel nepohodlí.

Znovu však zdůrazňujeme: nemusíte snášet silné bolesti! Pokud je přítomna, jděte ke gynekologovi.

3. Kojení

Tok mléka často způsobuje napětí a bolestivost prsou. Pokud krmíte a zároveň pozorujete, že se poprsí zvětšilo o velikost nebo dvě a bolí, je to také normální..

Co s tím dělat

Nic. Nepohodlí zmizí samo od sebe, jak si vaše prsa zvyknou na nový stav..

4. Laktostáza

Někdy jsou mléčné kanály u kojících žen blokovány. Mléko v nich stagnuje. Hrudník v postižené oblasti ještě více nabobtná, ztvrdne (pod kůží můžete cítit pružnou hrudku), bolest nastane i při lehkém dotyku.

Co s tím dělat

Nejlepší možností je aktivně krmit své dítě tak, aby nasávalo mléko z křečovitého potrubí. Pokud to nestačí, zkuste tekutinu po krmení masírovat. Pokud máte potíže, kontaktujte poradce pro kojení.

5. Mastitida

Toto je název zánětu mléčné žlázy - jednoho nebo obou. Laktostáza se často vyvine do mastitidy: stojaté mléko způsobuje zánětlivý proces. Tento typ mastitidy se nazývá laktační mastitida. Možné jsou také možnosti nelaktace, když se infekce dostane do prsní tkáně škrábanci nebo krevním řečištěm..

Mimochodem, "foukal do hrudníku" - to je také příklad mastitidy. V důsledku podchlazení se místní imunita snižuje a jakákoli infekce (například patogenní mikroorganismy, které se dostaly do krevního oběhu v důsledku nachlazení nebo řekněme chronického zánětlivého procesu v ústech) snadno napadne mléčné žlázy.

Příznaky mastitidy jsou zřejmé:

 • tělesná teplota stoupá na 38 ° C a více;
 • hrudník bobtná, stává se „kamenným“, jakýkoli jeho dotyk způsobí ostrou bolest;
 • kůže na hrudi je na dotek horká;
 • objevují se slabost, závratě, únava.

Co s tím dělat

Běh k lékaři - terapeutovi nebo gynekologovi! Mastitida je nejen extrémně bolestivá, ale také smrtelná nemoc, protože může způsobit otravu krve.

V raných stádiích lze mastitidu léčit antibiotiky Léčba infekční mastitidy během laktace: Antibiotika versus perorální podání laktobacilů izolovaných z mateřského mléka. Pokud je však onemocnění mírně zahájeno, může být nutný chirurgický zákrok - až do odstranění postiženého prsu.

6. Fibrocystické změny

Při tomto porušení dojde k nafouknutí a měknutí hrudníku současně. V něm můžete tápat po tvrdých vláknitých oblastech (tkáň jizvy, podobně jako vnitřní jizvy) a cysty (elastické vaky naplněné tekutinou). Předpokládá se, že vývoj fibrocystických změn může souviset s individuálním hormonálním pozadím a věkem..

Co s tím dělat

Diagnostiku vyhledejte u lékaře. Pokud skutečně mluvíme o fibrocystických změnách, léčba se obvykle neprovádí, protože tento stav je považován za neškodný. Bolest (pokud existuje) lze zmírnit volně prodejnými léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

7. Užívání některých léků

Mastalgie může být vedlejším účinkem některých léků. Například:

 • orální hormonální antikoncepce;
 • léky užívané u postmenopauzálních žen;
 • antidepresiva, zejména selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu;
 • prostředky pro léčbu neplodnosti;
 • diuretika;
 • antipsychotika.

Co s tím dělat

Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud mohou způsobovat mastalgii. Pokud ano, přemýšlejte o tom, jak můžete drogu nahradit.

8. Zranění

Po nárazu nebo mačkání vás bude bolet hrudník. Může to trvat i několik dní..

Co s tím dělat

Pokud bylo zranění menší a nezpůsobilo viditelné známky (jako jsou modřiny nebo otoky), nechte prsa zahojit. Na zvládnutí bolesti si vezměte léky proti bolesti dostupné v obchodě.

V budoucnu se snažte chránit hrudník před zraněním: žlázová tkáň se při nárazu snadno změní na vláknitou, objeví se v ní uzliny a cysty.

Pokud má zranění viditelné následky, pro každý případ kontaktujte svého gynekologa.

9. Špatně padnoucí podprsenka

Příliš těsné spodní prádlo stlačí hrudník a způsobí ucpání krve a bolestivost. Alternativně máte velké poprsí a podprsenku máte příliš volnou. To roztáhne prsní tkáň, což opět způsobí bolest..

Co s tím dělat

Získejte správnou velikost podprsenky. Jak to udělat, Lifehacker zde podrobně napsal.

10. Odražená bolest

Zdá se vám jen, že vás bolí hrudník. Ve skutečnosti bolest pochází z jiného orgánu nebo tkáně. Klasický příklad: byl jsi příliš aktivní v tělocvičně - tahal nahoru nebo řekněme cvičil na veslovacím trenažéru - a přetáhl hlavní sval prsní, který se nachází pod poprsím. Výsledkem je, že sval bolí, ale zdá se, jako by bolel hrudník.

Příznaky mastalgie mohou zahrnovat anginu pectoris, žlučové kameny, kostochondritidu (zánět chrupavky spojující žebra a hrudní kost) a některá další onemocnění.

Co s tím dělat

Pokud existuje možnost, že mastalgie je spojena s napětím svalů, počkejte několik dní - bolest sama odezní.

Pokud nezmizí a pečlivě jste si přečetli náš seznam důvodů, ale přesto jste nenašli ten svůj, poraďte se s gynekologem, abyste vyloučili další nemoci.

11. Fibroadenom nebo rakovina prsu

V obou případech mluvíme o nádorech: fibroadenom je benigní, rakovina je maligní a smrtící. V počátečních fázích je obtížné tyto nemoci rozpoznat, ale je to možné: cítí se primárně v hrudce, která se cítí v jednom prsu..

Další postupné příznaky:

 • bolest nebo nepohodlí neznámého původu, které nezmizí do dvou týdnů;
 • jakýkoli výtok z bradavky - průhledný, krvavý, hnisavý;
 • změny v barvě a tvaru bradavky: může "selhat" nebo naopak být příliš konvexní;
 • změny ve struktuře kůže na postiženém prsu: vypadá jako citronová kůra.

Co s tím dělat

Nečekejte, až se příznaky zhorší. Pokud pociťujete nepříjemné pocity na hrudi déle než dva týdny nebo pokud máte bouli v jedné z mléčných žláz, okamžitě kontaktujte svého gynekologa nebo mammologa. Lékař vás vyšetří a případně vám dá doporučení k řadě testů. Na základě jejich výsledků bude stanovena přesná diagnóza a bude předepsána léčba..

A připomínáme vám: aby onkologie neměla šanci, minimálně 1–2krát ročně podstoupit vyšetření mammologem.

Menstruační cyklusŽenské tělo v reprodukčním věku funguje cyklicky. Konečnou fází tohoto cyklu je měsíční krvácení. Naznačují, že vajíčko není oplodněno a nedošlo k těhotenství.