Proč je prsa po menstruaci oteklé a bolavé

Cyklické bolesti na hrudi, ke kterým dochází, když začne regulace a několik dní před nimi, lze považovat za normální. Ale když hrudník bolí po menstruaci, je třeba si uvědomit, že nejrůznější nemoci mohou vyvolat nepříjemné pocity. Lékaři doporučují pravidelné mamografické a ultrazvukové vyšetření, aby zjistili příčiny nepohodlí.

Proč po menstruaci bolí mléčné žlázy?

Přirozeným důsledkem bolesti je změna koncentrace hormonů v těle ženy během ovulace. Tento stav nevyžaduje terapii a symptom po jeho odeznění zmizí sám..

Když uplynul týden od menstruace a hrudník stále bolí, můžeme předpokládat začátek období těhotenství, to znamená, že žena otěhotněla.

Zjistěte, proč vás bolí hrudník před menstruací, z článku na odkazu.

Patologické příčiny příznaku

Pokud po menstruaci bolí prsa, objevují se otoky a pálení, mohou být příčinou různé patologické a hormonální změny. Hlavní faktory, které vyvolávají nepohodlí:

 1. Hormonální nerovnováha
 2. Snížení nebo zvýšení hladiny prolaktinu a estrogenu vyvolává citlivost prsou.

Trvalá změna koncentrace látek v těle ženy je možná v těchto situacích:

 1. Kvůli oplodnění vajíčka a nástupu těhotenství.
 2. V období před menopauzou.
 3. Během puberty, kdy žlázy začínají růst ve věku od 12 do 19 let.
 4. Po kurzu užívání perorálních kontraceptiv.
 5. S nedostatkem jódu a poruchou štítné žlázy.

Vývoj mastopatie

Mastopatie je patologie způsobená zvýšením objemu žlázových a pojivových struktur prsu..

Mezi příčiny onemocnění patří:

 • umělé předčasné ukončení těhotenství;
 • převedení dítěte na vzorec;
 • nervové šoky před menstruací a během celého menstruačního cyklu;
 • nepravidelný nebo narušený pohlavní styk, infekce v těle;
 • poruchy endokrinního systému.

U mastopatie dochází k přecitlivělosti před začátkem menstruace a po menstruaci bolí hrudník méně. Jedním z důvodů, proč hrudník bolí a má menstruaci, je také mastopatie. Příznak je v přírodě bolavý a je lokalizován v horní části orgánu. Někdy v prsou jsou zesílené oblasti, z bradavek je průhledný nažloutlý výtok. Mezi závažné komplikace, které se vyvinou na pozadí onemocnění, patří onkologické formace. Proč, pokud je prsa plná kvůli mastopatii, měla by být terapie provedena bez selhání.

Porucha duševního zdraví

Častý stres a frustrace vedou ke zhoršení celkového stavu ženského těla. Nedostatek pravidelného odpočinku, problémy se spánkem a neustálý stres způsobují hormonální nerovnováhu a podle toho i bolest na hrudi. Období jsou nepravidelná: začínají před plánovaným časem a nekončí dlouhou dobu.

Poranění prsu v důsledku traumatu

Pokud silně zasáhnete, zmáčknete nebo zatlačíte na prsa, může dojít k bolesti a tvorbě modřin. Žena se musí starat o pohodlí svých prsou během menstruace, před nimi i po nich..

Teplo a úžeh

Přehřátí nebo dlouhodobé vystavení slunci může způsobit migrény a nevolnost. Pokud se spolu s těmito příznaky hrudník vylévá a bolí týden a dříve po menstruaci a teplota těla stoupá, lze podezření na úpal. Při slunění by měly být mléčné žlázy pokryty látkou a ošetřeny krémem na opalování.

Výběr špatné podprsenky

Prádlo musí být pohodlné, neštípejte žlázy ani během menstruace, ani v běžné dny. Poprsí je často bolavé a oteklé po použití push-up nebo podprsenky s vyčnívajícím kosticím. Pak byste měli upřednostňovat jednodílné spodní prádlo bez pěnových vložek..

Onkologická výuka

Bolestivost prsu po menstruaci může být způsobena maligním nádorem. Popsaný příznak však není vždy přítomen. Proto je vždy na konci kritických dnů vhodné zkontrolovat mléčné žlázy na přítomnost formací pomocí palpační metody.

Dysfunkce srdce a neuralgie

Často, pokud bezprostředně po menstruaci bolí hrudník, může to být neuralgické poruchy nebo srdeční selhání. V prvním případě se křeč zesiluje, když se snažíte zhluboka nadechnout, a může se objevit nebo zmizet, když se změní poloha těla. Patologie kardiovaskulárního systému jsou doprovázeny arytmiemi a nárůstem krevního tlaku. Někdy je výskyt příznaku spojen s abnormalitami ve struktuře páteře.

Příčiny bolesti v mléčných žlázách mohou být obezita, poruchy vylučování tekutin, stejně jako přítomnost závislostí (kouření, pití alkoholu, kofein, voda sycená oxidem uhličitým).

Prevence bolesti na hrudi

Aby se zabránilo bolesti, je důležité dodržovat jednoduchá preventivní opatření. Doporučujeme dodržovat pravidla jak během kritických dnů, tak po celý menstruační cyklus..

Každá žena by měla:

 1. Vyberte vysoce kvalitní pohodlné spodní prádlo s odpovídající velikostí a tvarem košíčku.
 2. Zbavte se návyků, jako je kouření, alkoholismus a pravidelné rychlé občerstvení.
 3. Vyvarujte se vystavení těla nízkým a vysokým teplotám.
 4. Sledujte rovnováhu vitamínů v těle.
 5. Eliminujte příležitostný sex.
 6. Po skončení menstruace nebo stresu se vykoupejte v teplé lázni a vezměte si bylinkový uklidňující čaj.
 7. Vyvážte výživu, snižte spotřebu slaných, mastných, kyselých jídel a potravin s kořením, zvyšte množství čerstvé zeleniny a ovoce ve stravě.
 8. Snižte množství čokolády a kofeinu spotřebované před kritickými dny.
 9. Pravidelně navštěvujte mammologa a gynekologa.

Pokud po menstruaci bolí prsa a dolní část břicha nebo dolní část zad a preventivní opatření jsou bezmocná, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Lékař určí příčinu otoku a v důsledku toho předepíše vhodnou léčbu. Ignorování trvalého příznaku je zdraví škodlivé.

Když naléhavě potřebujete jít na schůzku s gynekologem

Pokud jsou po menstruaci oteklé mléčné žlázy a bolest na hrudi, nejlepším řešením by byla povinná návštěva lékaře.

Existují známky, jejichž vzhled vyžaduje naléhavou návštěvu odborníka:

 1. Bolestivé pocity nepřestávají otravovat po dobu 10-15 dnů, postupně se zvyšují nebo zvyšují lokalizaci a nalitá hrudník se během tohoto období nezmenšila.
 2. Během palpace žena zaznamenává zesílení formace v prsou a bradavky po menstruaci.
 3. Kůže se zapálí a nadále roste.
 4. Křeč se projevuje pouze na jednom místě, bolestivá bolest vyzařuje do podpaží.
 5. Hrudník je po menstruaci oteklý a přítomná bolest je charakterizována akutním řezným charakterem.
 6. Hrudník bolí a z bradavky vytéká tekutina s příměsí krve nebo mléka.
 7. Jeden prsa se asymetricky zvětšuje nebo zmenšuje.
 8. Kůže svědí a vločky, je pokryta kůrou.
 9. Na pokožce nebo bradavce se vytvoří dutina.
 10. Pacient trpí horečkou a neustálou únavou.

Vzhledem k tomu, že s těhotnou ženou musí být zacházeno s maximální opatrností, je třeba před návštěvou lékaře, pokud se objeví příznaky intoxikace, neobvyklé pocity v podbřišku a žaludeční potíže, provést test na hCG v lékárně..

Citlivá prsa po menstruaci nejsou vždy známkou patologie nebo hormonální nerovnováhy. Pravděpodobnost vzniku onemocnění je však poměrně vysoká, pokud byly u příbuzných ženy zjištěny zhoubné nádory v oblasti mléčných žláz. Pro tuto kategorii pacientů je důležité podstoupit pravidelná vyšetření i bez příznaků..

Vyšetření gynekologem a zásady léčby

Hlavním pravidlem terapie je včasná návštěva lékaře. Jmenování závisí na příčině, která vyvolala nástup příznaku.

S pravidelností nepohodlí odborníci doporučují vést záznamy o datech nástupu křeče, úrovních jeho závažnosti, délce trvání a doprovodných příznacích. Takový deník pomůže reprodukovat úplný obraz patologického znaku při jmenování lékaře..

Návštěva gynekologa obvykle začíná dotazem pacientky na povahu bolesti. Lékař poté nahmatá mléčné žlázy a podpaží, aby zjistil nepřirozené deformity a těsnění. Pokud existují, je žena poslána na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření a je také požádána o testování.

Benigní výrůstky jsou chirurgicky odstraněny. Jednotlivé malé cysty nelze odstranit, ale jsou pozorovány. Maligní nádory podstupují chemoterapii.

Mastopatie je léčena speciálními léky ve formě tablet a mastí obsahujících hormony.

Aby se zabránilo poprsí z bolesti, je povoleno používat léky, které snižují bolest - Ibuprofen nebo Naproxen.
Před návštěvou lékaře musíte být opatrní při užívání léků, protože hrudník někdy po menstruaci bolí kvůli nástupu těhotenství.

Proč po menstruaci jsou na hrudi bolestivé pocity?

Ale co když hrudník stále bolí a táhne žaludek i týden po menstruaci? Vše záleží na důvodu, který bolest způsobil.

Obecná informace

Ve většině případů je doba menstruačního cyklu do jednoho kalendářního měsíce, a to od 28 do 32 dnů. Uprostřed tohoto období se považuje ovulace, která připadá na asi 15-16 dní. V této době folikul praskne a oplodněné vajíčko opouští vejcovody a míří k děloze. Tento stav je považován za nejpříznivější pro koncepci..

Bolestivost v mléčných žlázách je v tomto okamžiku považována za fyziologicky normální stav přímo související s ovulací. Když vajíčko dospívá, zvyšuje se hladina hormonů produkovaných v kůře nadledvin, vaječnících a hypofýze, zejména progesteronu, estrogenu a prolaktinu a také oxytocinu.

Pokud hrudník bolí během menstruace, stejně jako během uvolňování vajíčka z folikulu, znamená to, že koncentrace oxytocinu a prolaktinu je v současné době v těle ženy nadměrně zvýšena. Jak probíhá příprava na těhotenství, měla by prsa po narození dítěte začít produkovat mléko..

Pokud je bolest během menstruace v hrudníku a není spojena s žádnou patologií, znamená to, že brzy nepohodlí pomine, protože pokud nedojde k oplodnění, hladina oxytocinu a prolaktinu se postupně sníží a stabilizuje se přibližně za 4-5 dní cyklu.

Jak se vyšetřuje prsa

Ženy, které po menstruaci trpí bolestmi prsu, by měly navštívit odborníka. Průzkum probíhá v několika fázích:

 • prsa se nejprve vyšetřuje doma;
 • po palpaci provádí odborník;
 • závěrečná fáze diagnostiky - mamogram.

Dvakrát ročně by žena, bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost odchylek, měla navštívit terapeuta. Ve věku od 35 let se doporučuje podstoupit mamografické vyšetření jednou za kalendářní rok, aby se vyloučil vývoj onemocnění předcházejících rakovině prsu. Průzkum umožňuje identifikovat jakékoli změny a jejich povahu.

Jak si můžete sama prohlédnout prsa

Pokud je prsa po menstruaci nemocná, je nejprve nutné provést nezávislé vyšetření mléčných žláz.


Je velmi důležité samostatně vyšetřit a prohmatat prsa.

Proveďte autodiagnostiku v několika fázích.

 1. V zrcadlovém obrazu pečlivě prozkoumejte hrudník a všímejte si, zda nedochází ke změnám vnějšího charakteru, nejprve s rukama dolů a potom se zvednutým za hlavou.
 2. Pravá ruka je odstraněna za hlavou a levá je pravá žláza palpována kvůli přítomnosti těsnění nebo jiných patologických abnormalit v tkáních. Podobný postup se provádí u levého prsu..
 3. Na každé žláze ukazováčkem lehce zatlačte na bradavku. Normálně by nemělo dojít k žádnému výboji.
 4. V poloze na zádech (na zadní straně) jsou tkáně opět palpovány, ale již ve směru od základny k bradavkám.
 5. Vyšetření je ukončeno sondováním lymfatických uzlin v podpaží.

Odborníci doporučují provádět tento postup každý měsíc týden po skončení menstruace..

Hormony

Když má žena pravidelné krvácení, hladina hormonů se stabilizuje za poměrně krátkou dobu. Ty látky, které vyvolaly vznik silného nepohodlí na hrudi, již hypofýza neprodukuje. Pokud žena nemá žádné gynekologické problémy, neměla by ji krátkodobá bolest na hrudi během menstruace znepokojovat.

Vzhledem k tomu, že každý organismus je jedinečný a individuální, neměl by být vyloučen jiný scénář, kdy se rovnováha hormonů obnoví, ne tak rychle, nebo je narušena, což je důvod, proč hrudník bolí během menstruace. K vyřešení problému musí dívka jít na schůzku s úzkými specialisty, kteří jí pomohou určit skutečnou příčinu nerovnováhy..

Patologie

Odpovědi na otázku, zda může hrudník během menstruace bolet, odborníci s jistotou prohlašují, že takový příznak je docela přijatelný. Pokud například nastala nerovnováha hormonů v důsledku nadměrné únavy, fyzické aktivity nebo stresu, stačí během příštího měsíce upravit svůj životní styl a sledovat, s jakými příznaky bude nadcházející cyklus spojen..

Existují však i jiné důvody, proč prsa během menstruace bolí. Mají také hormonální povahu, ale již nejsou tak neškodné, protože je pozorována nerovnováha s progresí závažných gynekologických onemocnění. Možná proto žena pociťuje během menstruace bolest na hrudi..

Zde jsou jen některé z patologií, jejichž vývoj během menstruace silně bolí na hrudi:

 • Endometrióza;
 • Ovariální cysta;
 • Multifolikulóza;
 • Myom dělohy;
 • Přítomnost patologických útvarů v mléčných žlázách.

S progresí těchto patologií dochází k narušení produkce estrogenu a progesteronu, proto ženy po dlouhou dobu trpí bolestí na hrudi a menstruací. Mezi doprovodné nepříjemné příznaky patří také nepohodlí v dolní části břicha, bolest a brnění. Tento stav je důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře..

Co není normou?

Je normální, že vám menstruace zmizela a bolest na hrudi? Pokud tento příznak nezávisí na menstruačním cyklu, jedná se o alarmující signál. Indikuje přítomnost určitých patologických stavů. Bolest prsou po menstruaci může být způsobena zvýšeným obsahem estrogenu v krvi a dalšími negativními změnami v těle.

 • nepohodlí se šíří do místních oblastí, a ne na celý hrudník;
 • bolest je ostrá nebo hoří. Přináší ženě mnoho utrpení;
 • úroveň bolesti se časem nemění, ale naopak se může zvyšovat.

Pokud máte takové příznaky, musíte navštívit lékaře, aby zjistil příčinu těchto negativních změn a zastavil jejich progresi, jinak to nemusí nikdy skončit.

Těhotenství

Pokud prsa bolí během menstruace, musíte se ujistit, že nedošlo k těhotenství, bez ohledu na to, jak se to na první pohled zdá divné. Faktem je, že u 15% pacientů v raných stádiích po oplodnění se může objevit hnědý výtok, který vnímají jako menstruační krvácení.

Vzhledem k tomu, že existuje pozitivní odpověď na otázku, zda může prsa bolet během menstruace, musíte pochopit, že je možné mimoděložní těhotenství. V takové situaci není vajíčko připevněno ke stěně dělohy, ale je umístěno uvnitř vejcovodu. Takový stav je spojen s nástupem silné hormonální nerovnováhy, protože zárodečná buňka nepronikla do dělohy a tělo mělo za to, že k těhotenství nedošlo.

Vzhledem k tomu, že endometrium je odmítnuto, žena má menstruaci a po chvíli začne embryo vylučovat látku, která naznačuje těhotenství. Dále začíná proces zrychlené produkce prolaktinu a oxytocinu znovu, zatímco hladinu těchto hormonů nelze kontrolovat.

Bolest s rakovinou

Onkologická onemocnění jsou doprovázena bolestí, ale ve většině případů se objevují již v pozdních fázích, po dalších příznacích.

Prsa bolí bez ohledu na menstruaci. Bolest může být jakákoli (pálení, mačkání nebo prasknutí), lokalizovaná v postižených oblastech nebo pociťovaná v celém hrudníku.

Obvykle jsou přítomny i další příznaky onemocnění:

 • těsnění;
 • deformace hrudníku;
 • obrácená bradavka;
 • výtok z bradavky (zejména krvavý);
 • odlupování nebo svraštění kůže.

Poznámka! U jakékoli nepochopitelné neustálé bolesti musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste vyloučili pravděpodobnost onkologického zaměření a zahájili léčbu co nejdříve.

Mastopatie

Dalším pravděpodobným důvodem, proč bradavky bolí během menstruace, je mastopatie. Tento patologický stav je charakterizován tvorbou hustých oblastí vláknité a cystické tkáně v mléčných žlázách. Často se stává, že příznak mastopatie během období pravidelného krvácení je vnímán jako normální stav, který neumožňuje včasnou diagnostiku patologie.

Prezentované onemocnění je jednou z nejčastějších u žen, přičemž se vyvíjí výhradně u nežného pohlaví, které je v reprodukčním věku (od 30 do 45 let). Pokud jde o příčiny vývoje patologie, mají také přímou souvislost s hormony (zvýšení množství estrogenu a nedostatek progesteronu).

Samodiagnostika mléčných žláz. Zdroj: ginekologii.ru

Pokud však začala menstruace a bolest na hrudi bolí kvůli mastopatii, mohou být provokující faktory následující:

 • Dívka nemá pravidelný sexuální život;
 • Existují onemocnění vaječníků;
 • Existují neuropsychiatrické poruchy;
 • Diagnostikována jaterní patologie;
 • Nemoc má genetickou povahu;
 • Vyskytly se traumata mléčných žláz mechanického typu;
 • Nedostatek jódu nebo potrat.

Pokud bradavky ublíží během menstruace a žena v rodině měla případy dědičného přenosu mastopatie, je nutné se poradit s mammologem, protože nedostatečná léčba může způsobit rozvoj onkologie. Je také možné provést autotest. A pokud jsou na hrudi nalezena těsnění, měli byste navštívit specialistu na konzultaci.

Bolestivé pocity s mastitidou

Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě není dostatečně sající) a bakterie se tam dostávají (prasklinami v bradavkách).


Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě dostatečně neodsává) a bakterie se tam dostanou

Při tomto onemocnění je bolest akutní, projevuje se v určité oblasti mléčné žlázy, někdy vyzařující do podpaží.

Je doprovázen následujícími příznaky:

 • zarudnutí a otok zanícené oblasti;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • letargie, slabost;
 • bolest hlavy.

Přečtěte si oblíbený článek na webu: Rychlé způsoby, jak se zbavit pálení žáhy. Léky (přípravky) na pálení žáhy. Jak zacházet doma.

Je důležité si pamatovat! Aby se předešlo komplikacím (abscesu), je nutná okamžitá návštěva lékaře. Samoléčba je zakázána.

Onkologie

Téměř ve všech klinických případech procházejí první stádia progrese onkologických patologií bez charakteristických příznaků. Proto byste měli pozorně naslouchat signálům svého vlastního těla. Pokud přišla vaše menstruace a bolí vás hrudník, musíte si samodiagnostikovat mléčné žlázy a dávat pozor na druh nepohodlí, jak silné jsou a kde se nacházejí.

Pokud se vyskytnou atypické formace ve formě cizích těles, zaoblení, těsnění a dalších věcí, stojí za to navštívit lékařskou instituci. Tam odborník provede palpační vyšetření a v případě potřeby pošle na ultrazvukové vyšetření, mamografii a MRI. Pro potvrzení diagnózy bude také nutné absolvovat nádorové markery, ductografii s kontrastem, histologickou analýzu a punkci.

Na základě výše uvedeného lze jednoznačně pozitivně odpovědět na otázku, zda hrudník bolí během menstruace. Další věc je, že příčinou tohoto nepříjemného stavu jsou různé, negativní i normální fyziologické faktory. Lékaři proto doporučují, aby ženy pravidelně navštěvovaly gynekologa a mammologa..

Preventivní opatření

Jistým způsobem, jak předcházet onemocněním prsu, je systematické samovyšetření. Pro tento postup je nejvhodnější období po menstruaci. Vyšetření prsu spočívá v palpaci těla od podpaží do solar plexu, střídavě na každé straně.

Procedura se nejlépe provádí před zrcadlem, přičemž se věnuje pozornost nejen přítomnosti ztvrdnutí, zvětšených lymfatických uzlin, ale také vzhledu mléčných žláz. Výstrahou by měla být změna barvy kůže prsu, tvaru bradavek nebo otok tkání.

Po menstruaci bolí mléčné žlázy: příčiny a metody eliminace bolestivých pocitů

Bolest v mléčných žlázách přítomných během menstruace obvykle klesá během nebo po dokončení cyklu. Často však existují případy, kdy bolest přetrvává nebo se dokonce mnohonásobně zvyšuje. Důvody tohoto jevu vyžadují podrobnou studii a hledání odpovědí na otázku, proč hrudník bolí po menstruaci.

Druhy bolesti na hrudi

Druhy bolesti na hrudi

Bolest na hrudi je v medicíně známá jako „mastalgie“. Toto onemocnění je poměrně časté u kontingentu různého věku, až 70% žen to pociťovalo na sobě v různých obdobích života. Bolest může být cyklická nebo necyklická. Cyklická bolest se objevuje během menstruačního cyklu a necyklická bolest se objevuje bez ohledu na to.

Necyklická bolest má mnoho příčin. Zranění se často stávají jejich předchůdci. Může to bolet jak přilehlé svaly, tak tkáně, ne samotný hrudník. Necyklická bolest je méně častá a je obtížnější určit její hlavní příčinu.

Menstruace a období po ní jsou často doprovázeny bolestí. Bolestivost po skončení menstruace může být způsobena mnoha faktory. Intenzita bolesti v obou prsou může být nerovnoměrná. V některých případech může jeden z nich bolet více než druhý..

Bolestivost mléčných žláz a její příčiny

Bolestivost mléčných žláz

Nepohodlí a bolest v mléčných žlázách spojené s menstruací jsou považovány za normální. Vznikají v důsledku fyziologických změn ve tkáních, ke kterým dochází v důsledku působení pohlavních hormonů. Normálně se bolest musí nutně zastavit na konci menstruačního cyklu. Mnoho žen je nicméně překvapeno, proč se dál trápí.

Po ukončení menstruace mohou bolestivé pocity přetrvávat kvůli:

 • těhotenství;
 • hormonální dysfunkce a abnormální zvýšení obsahu estrogenu;
 • nemoci mléčných žláz a ženských reprodukčních orgánů;
 • nosit nepohodlné a těsné spodní prádlo;
 • nadměrná fyzická námaha

Každý z těchto důvodů vyžaduje podrobnější zvážení..

Těhotenství

Často způsobuje otoky a bolestivost po menstruaci. Hormonální změny v celém těle nastávající matky určitě ovlivní stav mléčných žláz. Mastalgie se často vyvíjí jako příznak mimoděložního těhotenství. Chcete-li zjistit příčinu bolesti, je třeba provést těhotenský test. V případě negativního výsledku je nutné pokračovat v hledání hlavní příčiny bolesti.

Hormonální dysfunkce (porucha)

Významně ovlivňuje stav mléčných žláz. Vyskytuje se v ženském těle v důsledku onemocnění reprodukčního systému, štítné žlázy, nástupu menopauzy, užívání určitých perorálních kontraceptiv nebo antidepresiv, silného stresu.

Nemoci mléčných žláz a reprodukčních orgánů

Mohou to být mastitida, mastopatie, cystické útvary, gynekologická onemocnění.

Mastitida

Znamená to rozvoj zánětlivého procesu v prsních tkáních. Vyvíjí se v důsledku jejich porážky bakteriální infekcí. Často diagnostikováno u kojících matek.

Mastopatie

Objevuje se kvůli hormonální nerovnováze. Příznaky jsou často bolestivé pocity v mléčných žlázách, pocit těžkosti a napětí v nich. Takové jevy se objevují před, během nebo po menstruaci..

Cystické útvary a maligní nádory v mléčných žlázách Vyvolávají intenzivní bolest. Často rychle rostou a dosahují značných velikostí..

Problémy tohoto druhu vyžadují odbornou radu a pomoc mammologa (specialisty na diagnostiku a léčbu ženských mléčných žláz).

Gynekologická a jiná onemocnění

Vývoj těchto onemocnění často vede k citlivosti prsou. Gynekologická onemocnění mohou způsobit hormonální nerovnováhu, která významně ovlivňuje nejen její stav, ale i celkovou pohodu. Nepohodlí se vyskytuje v přítomnosti endometritidy, adnexitidy, vulvitidy, zánětu vejcovodů nebo vaječníků.

Bolest může také nastat v důsledku vývoje nemocí, které nejsou spojeny s reprodukčním systémem těla. Může se jednat o zánět lymfatických uzlin v podpaží, srdeční choroby, mechanické účinky (údery, modřiny, mačkání).

Nesprávně vybrané spodní prádlo a abnormální fyzická aktivita

Tyto faktory mohou vyvolat nepříjemné následky. Podprsenka by neměla nadměrně mačkat mléčné žlázy a košíček nemůže být nevhodný, příliš malý.

V důsledku nepravidelné fyzické námahy, například při návštěvě tělocvičny nebo při zvedání závaží, se také může objevit bolest na hrudi po menstruaci..

Účinky potravin a drog

Účinky potravin a drog

Je dobré vědět, že strava má hodně společného se zdravím prsou. Jeho zhoršení je zaznamenáno v důsledku zneužívání určitých druhů výrobků a po užívání určitých léků. Tyto jsou:

 • kofein;
 • deriváty methylxanthinu;
 • potraviny s vysokým obsahem soli;
 • tučné potraviny a mléčné výrobky;
 • orální antikoncepce

Kofeinové a methylxantinové přípravky jsou vysoce vazodilatační. Ovlivňují cévy, které dodávají krev do mléčných žláz. Tento účinek jistě povede k bolesti, otokům po skončení menstruačního cyklu, zvýšené citlivosti.

Potraviny s vysokým obsahem soli mohou také vyvolat bolest na hrudi. To je způsobeno jejich tendencí zadržovat vodu. Tato vlastnost často vede k bolestivým pocitům v hrudníku a břiše po menstruaci..

Mastné potraviny a mléčné výrobky významně ovlivňují tonus mléčných žláz. Vzhledem k přítomnosti živočišného tuku v potravinách jsou často pozorovány otoky a rozvoj příznaků bolesti. Mechanismus jeho působení nebyl spolehlivě objasněn, existuje však předpoklad, že je spojen s hormony mrtvých zvířat. Kromě tučných jídel mohou mít mléčné výrobky určitý negativní účinek. To je způsobeno jeho alergenitou..

Perorální antikoncepce (pilulky) často obsahují přísady, díky nimž se vaše prsa po menstruaci mohou bolet.

Jak identifikovat příčiny bolesti

Identifikace příčiny bolesti

Každá žena musí mít dovednosti, aby mohla vyšetřit vlastní prsa na hrudky a jiné projevy nemoci. U bolesti po menstruaci byste měli sami vyšetřit stav mléčných žláz. Poté musíte vyhledat lékařskou pomoc. Mammolog pomocí mamografie, ultrazvuku, biopsie a dalších vyšetřovacích metod obnoví obraz o průběhu onemocnění, vysvětlí pacientovi, proč došlo k bolesti, stanoví správnou diagnózu a zvolí účinné metody léčby.

Nemoci mléčných žláz nejčastěji vyžadují léčbu protizánětlivými nebo hormonálními léky. V některých případech je indikována urgentní operace spojená s přítomností novotvarů.

Mělo by se pamatovat na nepřípustnost samoléčby a užívání hormonálních léků bez lékařského předpisu. Během těhotenství je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Účinná prevence

Účinná prevence je vždy nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku a rozvoji onemocnění. V tomto ohledu je třeba připomenout význam následujících bodů:

 • správná volba spodního prádla, aby se zabránilo mačkání na hrudi;
 • úplné odmítnutí špatných návyků;
 • užívání hormonální antikoncepce pouze pod dohledem lékaře;
 • racionální plánování denního režimu a správné výživy (omezení používání uzených, kořeněných a nadměrně slaných jídel);
 • minimální spotřeba kávy a čokolády v předvečer menstruačního cyklu

Mnoho gynekologů doporučuje pravidelný sexuální život jako nejlepší lék na všechny ženské nemoci..

Každá žena by se měla snažit udržovat své intimní zdraví. Při prvních známkách vývoje onemocnění je důležité včas navštívit lékařskou instituci a získat kvalifikovanou odbornou pomoc..

Proč mě bolí hrudník i po menstruaci?

Bolestivé pocity na hrudi trápí mnoho žen během menstruace. Důvody jejich výskytu jsou vysvětleny fyziologickými změnami v žlázových tkáních, ke kterým dochází pod vlivem pohlavních hormonů..

Pokud nepříjemné pocity přetrvávají i po skončení menstruace, vaše prsa vypadají pevně a otekle, měli byste navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Pokud bolest nesouvisí s těhotenstvím, může být situace zdraví nebezpečná..

Proč hrudník bolí po menstruaci

S nástupem menstruace by příznaky PMS měly zmizet a neměly by ženu obtěžovat po dobu nejméně 3 týdnů. Pokud krvácení přestalo, ale hrudník po menstruaci nadále bolí, mohou být tyto jevy následující:

 • Hormonální poruchy.
 • Poranění prsu.
 • Na sobě pevnou podprsenku.
 • Mastopatie.
 • Těhotenství.
 • Nádor.

Hormonální nerovnováha

Výkyvy hormonů jsou pozorovány během těhotenství, menopauzy, onemocnění mléčných žláz a pacientů užívajících hormonální léky a antikoncepční pilulky. V některých případech stres a antidepresiva ovlivňují hormonální hladiny.

Postmenstruační bolest je necyklická bolest, která se vyskytuje v prsou kvůli vysoké hladině estrogenu. Normálně by měla koncentrace hormonu klesat. Pokud se tak nestane, nepohodlí přetrvává a začíná další menstruace. K tomu dochází u těhotných žen (asi 15% případů).

Nejen bolesti na hrudi, ale také nevolnost, nepohodlí v podbřišku, zvýšená únava, ztmavnutí bradavek a menstruační výtok mohou být časnými příznaky těhotenství. Krvácení nastává v době implantace oplodněného vajíčka do děložní dutiny.

Citlivost na bolest se u jednotlivých žen liší. Někteří pacienti si stěžují na silné otoky a bolestivost. Ve druhé kategorii mléčné žlázy prakticky neublíží. Existuje mírný otok.

Nemůžete užívat léky proti bolesti, pokud nejsou stanoveny příčiny bolesti na hrudi po menstruaci. Pokud v ženském těle nastal nový život, je používání mnoha léků zakázáno.

S nástupem menopauzy je bolest na hrudi po menstruaci vysvětlena postupným nahrazováním žlázové tkáně tukovou a pojivovou tkání. K příznaku se připojuje také:

 1. Návaly tepla a pocení.
 2. Kardiopalmus.
 3. Zvýšená únava.
 4. Nepravidelný menstruační cyklus.
 5. Změna nálady.
 6. Krevní tlak klesá.

Nemoci mléčných žláz

Pokud vás po menstruaci bolí hrudník a těhotenský test je negativní, měli byste být vyšetřeni a zjistit, odkud problém pochází.

Například s mastopatií roste v mléčných žlázách žlázová nebo pojivová tkáň. Patologie je benigní nádor. Vyvolává hormonální poruchy vlivem různých faktorů:

 • Stres.
 • Potrat.
 • Odmítnutí kojit.
 • Nepravidelný sexuální život.
 • Nemoc jater.
 • Endokrinní poruchy.

Mastitida jako příčina bolesti na hrudi po menstruaci je zánětlivý proces, který se vyvíjí v důsledku aktivity bakteriální infekce. Toto onemocnění je běžné u kojících žen, ale může být diagnostikováno i mimo laktaci.

Když si žena všimne, že ji týden po menstruaci bolí hrudník, má smysl být vyšetřena na mastopatii. V mléčné žláze dochází na pozadí hormonálních poruch k benigním změnám. Při nodulární mastopatii bolestivé pocity velmi narušují ženu a po menstruaci nezmizí. Z bradavek může vytékat čirá tekutina.

Nejnebezpečnějším jevem jsou maligní nádory v mléčných žlázách.

Rakovinné buňky rychle rostou a ovlivňují sousední tkáně, což způsobuje utrpení nervových zakončení. Konstantní bolest na hrudi je prvním příznakem vývoje nádoru. Rakovina se ale často intenzivně projevuje v pozdějších fázích, kdy dochází ke ztrátě času a situaci může napravit pouze chirurgický zákrok..

Primární příznaky rakoviny prsu:

 1. Hrudka v hrudi.
 2. Zatažení bradavek.
 3. Výtok z bradavek.
 4. Deformace mléčných žláz.
 5. Oteklé lymfatické uzliny v podpaží.
 6. Zbarvení nebo reliéf kůže prsu.

Cysty jsou také jedním z důvodů, proč po menstruaci bolí prsa. Patologie ovlivňuje tukovou tkáň mléčných žláz. Vyvíjí se v důsledku nesprávného metabolismu tuků v ženském těle.

Bolest na hrudi, vyzařující do mléčných žláz, se objevuje při srdečních onemocněních, zánětu lymfatických uzlin v podpaží, osteochondróze hrudní páteře a herpes zoster. Bolest na hrudi se objevuje také u žen v menopauze za přítomnosti onemocnění vaječníků nebo štítné žlázy.

Hrudník bolí po menstruaci: jak zabránit rozvoji vážného onemocnění

Pokud po menstruaci hrudník stále bolí a nepohodlí v dolní části břicha nezmizí nebo jsou v bederní zóně nepříjemné pocity, mohou příznaky naznačovat onemocnění reprodukčního systému - adnexitida, vulvitida, endometrióza, zánět dělohy a přívěsků.

Diagnózu specialisty usnadní deník, do kterého žena zaznamená veškeré nepohodlí.

Při počátečním jmenování lékař poslouchá stížnosti pacienta, provede anamnézu a palpuje problémovou oblast, tj. Palpuje prsa. Například po nějaké době, pokud žena řekne, že ji bolí hrudník týden po menstruaci, lékař vydá doporučení pro krevní test na hCG a nabídne těhotenský test.

Podle potřeby pacient podstoupí komplexní vyšetření:

 • Mamografie.
 • Ductografie.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Pneumocystografie.
 • Punkční biopsie.

Lékař zvolí metodu léčby s přihlédnutím k příčině bolesti. Pokud nepohodlí vyvolá konkrétní onemocnění, je nejprve ošetřeno. U mastopatie je ženě předepsáno hormonální léky a strava.

Pokud se bolest v mléčných žlázách začala objevovat po menstruaci v důsledku tvorby nádoru nebo cysty, pacientovi je nabídnuta operace a chemoterapie.

Jako prevence rozvoje mastalgie dostává žena doporučení:

 1. Nosit pohodlnou a kvalitní podprsenku.
 2. Odmítnout špatné návyky.
 3. Vyvarujte se přehřátí a podchlazení.
 4. Jezte komplexy vitamínů.
 5. Zlepšete kvalitu svého sexuálního života.
 6. Vezměte si teplé koupele a pijte bylinkový čaj s uklidňujícím účinkem.
 7. Chraňte se před těhotenstvím antikoncepcí předepsanou lékařem.
 8. Odmítněte slaná, mastná a kyselá jídla, omezte příjem kořeněných jídel, přidejte do stravy velké množství ovoce a čerstvé zeleniny.
 9. Několik dní před začátkem menstruace snižte spotřebu čokolády a kávy.

P.S. Existuje mnoho příčin bolesti v mléčných žlázách. Pouze těhotenství lze stanovit doma.

Pokud je však žena přesvědčena, že nedošlo k těhotenství, měla by co nejdříve kontaktovat gynekologa nebo mammologa, podstoupit vyšetření a podstoupit léčbu. Zahájená onemocnění prsu jsou nebezpečná s onkologickými změnami a smrtí.

Časté stížnosti žen: menstruace uběhla a bolí ji hrudník

U mnoha žen je přístup k menstruaci doprovázen bolestivostí prsou, která může během menstruace trvat. Je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu v těle spravedlivého sexu, což je hormon, který podporuje početí. Pak však bolest zmizí. Pokud se tak nestane a nepohodlí přetrvává, je nutné hledat příčinu porušení a případně vyhledat pomoc od lékaře..

Pokud je bolest na hrudi kombinována s bolestí dolní části břicha

Pokud se v dolní části břicha vyskytnou nepohodlí s bolestmi v mléčných žlázách po menstruaci, existuje vysoká pravděpodobnost výskytu gynekologických onemocnění, jako jsou:

 • ovariální cysta, která narušuje průtok krve a zvyšuje citlivost nervových zakončení, a proto je účinek na ně pociťován ostřeji
 • adnexitis - zánět přívěsků dělohy
 • cervicitida - zánět cervikální sliznice způsobený viry
 • vulvovaginitida (vulvitida) - zánět pochvy a děložního čípku, doprovázený tvorbou vředů na jejich povrchu
 • endometrióza

Otok a bolestivost na hrudi, spojená s bolestmi táhnoucími v podbřišku, však nejsou vždy známkou gynekologického onemocnění. Existují případy, kdy jsou způsobeny infekčním onemocněním - tuberkulóza, která má negativní vliv na vaječníky a vejcovody.

V takových situacích se objeví další příznaky:

 • silná únava
 • tahání bolesti zad
 • zvýšené pocení během spánku
 • nevolnost
 • výrazně snížila tělesnou hmotnost
 • zmatený, nepravidelný menstruační cyklus

Příčiny bolesti na hrudi po menstruaci

Po nástupu menstruace nebo v extrémních případech po jejich ukončení by měla bolest ustoupit. Pokud to přetrvává, znepokojuje ženu, způsobuje nepohodlí ve formě pálení, lisování, akutních nepříjemných pocitů, je třeba hledat příčinu porušení. Určení problému sami je téměř nemožné. Správnější je vyhledat pomoc a radu od odborníka, který po provedení vyšetření stanoví správnou diagnózu.

Pokud po menstruaci bolí mléčné žlázy, může být známkou tohoto stavu:

 • těhotenství
 • hormonální nerovnováha
 • mastopatie
 • jiné patologie

Těhotenství

Nejběžnější a nejčastější příčinou citlivosti prsou po menstruaci je těhotenství. Bolest je způsobena skutečností, že tělo ženy prochází významnými změnami, zejména v hormonálním plánu, je přestavěno na intenzivnější způsob práce.

V důsledku produkce více placentárního hormonu, jakož i estrogenu a progesteronu, má prsa tendenci bobtnat, v důsledku čehož začne bolet a citlivěji reagovat na dotek, expozici.

Není nutné chodit ke gynekologovi, aby potvrdil „zajímavou pozici“. Nejprve můžete provést těhotenský test, zvláště pokud kromě bolesti v mléčných žlázách začalo poctivé pohlaví pociťovat nevolnost.

Hormonální narušení v ženském těle

Bolest prsou po menstruaci může být způsobena hormonální nerovnováhou způsobenou řadou faktorů:

 • užívání hormonálních léků
 • dědičnost
 • nástup menopauzy
 • užívání antidepresiv, sedativ
 • Deprese
 • stres
 • infekční a zánětlivá onemocnění mléčných žláz
 • nepravidelný sex
 • dostat pohlavně přenosnou nemoc

Někdy se hormonální nerovnováha projevuje na pozadí nesprávné stravy a nesprávného životního stylu.

Mastopatie

Když menstruace prošla a hrudník bolí, pokračuje v tahu, jako by byl naplněn olovem, bolí to, je to těžké na dotek, bradavky bobtnají, stávají se citlivějšími, z nich se objevuje transparentní výtok - to je známka mastopatie. Vyžaduje včasnou návštěvu zdravotnického zařízení a ošetření. Odborníci zpravidla předepisují léky a pouze v extrémních případech se uchýlí k chirurgickému zákroku.

Jiné patologie

Onemocnění prsu uprostřed menstruačního cyklu může být také způsobeno:

 • onkologie, doprovázená také změnou kůže, zatažením bradavek, výtokem z bradavek, zvětšením lymfatických uzlin pod podpaží, deformací prsu, výskytem těsnění
 • mechanické poškození v důsledku silného stlačení, například když máte pevnou podprsenku, neustále nosíte spodní prádlo, kvůli otřesům, modřinám.

Proč se po menstruaci objevuje výtok z prsu

Bolest na hrudi může být doprovázena výtokem z mléčných žláz. Tento jev je považován za normální uprostřed cyklu pouze v případě těhotenství. Některé ženy mohou také pociťovat tekutinu z bradavek pod tlakem těsně před menstruací nebo se silným vzrušením.

Týden nebo dva po „kritických dnech“ a při negativním těhotenském testu jsou bolest v mléčných žlázách a výtok z hrudníku známkou patologie, kterou je třeba hledat a eliminovat. Může to být intraduktální papilom, mastitida nebo něco jiného..

Stojí za to vydržet bolest a kdy navštívit lékaře

Pokud hrudník bolí uprostřed cyklu a žena není v „zajímavé poloze“, měla by být návštěva lékaře okamžitá. Pouze odborník po důkladném vyšetření stanoví přesnou diagnózu a identifikuje příčinu porušení.

Takže s pocitem pálení, pocitem plnosti, mačkáním, změnou barvy prsu je nejčastěji podezřelý maligní nebo benigní novotvar. Pokud se kromě bolesti v mléčných žlázách bolest nezastaví a po ukončení menstruace zatáhnete za dolní část břicha, problém může být způsoben nějakým druhem gynekologického onemocnění.

Co dělat, když vás po menstruaci bolí hrudník

Prvním a nejsprávnějším rozhodnutím při zachování bolestivosti mléčných žláz je návštěva gynekologa. Po vyšetření, předepsání diagnostických opatření a vyšetření jejich výsledků lékař stanoví přesnou diagnózu a předepíše léčbu. Samoobslužné podávání léků proti bolesti nebude schopno odstranit příčinu bolesti, ale ještě více poškodí zdraví ženy. I když nejprve zmírní bolest a odstraní příznaky, nemohou nemoc vyléčit..

Je obzvláště důležité konzultovat odborníka, pokud je dívka v „zajímavé pozici“. Těhotné ženy by nikdy neměly užívat léky bez předepisování a schvalování lékařů..

Prevence bolesti

Snížení rizika vzniku onemocnění a poruch prsu, které způsobují bolest a další problémy, je mnohem snazší, než se na první pohled zdá. Musíte jen dodržovat jednoduchá, ale důležitá pravidla:

 • jíst správně, vzdát se mastných, kořeněných, slaných potravin, zahrnout do stravy více mléčných výrobků, masa a ryb
 • přestat kouřit
 • nezneužívejte alkohol
 • správně uspořádat každodenní rutinu, ponechat dostatek času na odpočinek
 • nešportujte, vylučujte nadměrnou fyzickou aktivitu během menstruace
 • nepřetěžujte se - ani emocionálně, ani fyzicky
 • nevystavujte tělo vysokým teplotním změnám - přehřátí, hypotermie
 • noste pohodlné, pohodlné a vhodné spodní prádlo, které při nošení nezpůsobuje nepohodlí
 • pravidelně - jednou za šest měsíců - vyšetřit gynekologa

Jakékoli odchylky od normy, ať už jde o bolest v mléčných žlázách, výtok z bradavek, tahání, nepříjemné, bolestivé pocity v dolní části břicha uprostřed menstruačního cyklu - to vše je vážným důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa. Pouze správně diagnostikovaná a včas zahájená léčba se vyhne nebezpečným a nepříjemným následkům..

Každá sexuálně dospělá dívka, a zejména dospělá žena, ví, že je nutné chránit se, aby nedošlo k otěhotnění. Není mnoho způsobů, jak otěhotnět. Hodně záleží na situaci, místě.