Příčiny otoku prsu po menstruaci

Prsa často těsně před menstruací nabobtnají a ztuhnou. To je způsobeno nástupem premenstruačního syndromu. Tělo se připravuje na nástup kritických dnů. Pokud jsou vaše prsa po menstruaci oteklá, navštivte svého lékaře. Téměř vždy je tento příznak patologický. Pravděpodobný nástup těhotenství nelze vyloučit. Pokud máte podezření na úspěšné oplodnění, použijte speciální expresní test. Pravděpodobná je také přítomnost silné hormonální nerovnováhy. Citlivost se může objevit uprostřed menstruačního cyklu. V tomto případě příznak naznačuje ovulaci a je zcela normální..

Někdy se po menstruaci zvětší prsa

Jaké vlastnosti má příznak?

Přirozený otok mléčných žláz je spojen s fází menstruačního cyklu. Za normálních okolností je bolestivý pocit zaznamenán 10–14 dní před menstruací. Příznak je způsoben ovulací - uvolněním vajíčka z vaječníku.

Bolest během ovulace postihuje dvě mléčné žlázy najednou. Intenzita otoku je mírná a příznak může být bolavý nebo tažný.

Někdy může dojít k nepříjemnému pocitu podpaží. Bolest obvykle zmizí okamžitě s nástupem menstruace. Při ovulaci je příznak doprovázen nevolností a bolestmi hlavy..

Po menstruaci může být příznakem těhotenství nebo například užívání perorální antikoncepce. Ve druhém případě může být příznak přítomen prvních několik měsíců po zahájení léčby. Poté, co se stav sám vrátí do normálu.

Po uzdravení mohou prsa bobtnat

Může být otok příznakem těhotenství?

Za normálních okolností bolest zmizí s nástupem menstruace. Nejčastější příčinou otoku prsu po skončení kritických dnů je úspěšné oplodnění a těhotenství. V tomto případě se zvyšuje množství estrogenu. Velikost mléčné žlázy roste a stává se objemnější.

V raných fázích těhotenství dochází k aktivní restrukturalizaci těla. To ovlivňuje stav mléčných žláz. Pokud je žena sexuálně aktivní a má podezření na možné úspěšné oplodnění, měl by se podle pokynů použít speciální rychlý test..

Pravděpodobnost mimoděložního těhotenství by neměla být vyloučena. Tento stav vyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a okamžitý chirurgický zákrok..

Hlavní příznaky těhotenství jsou uvedeny v tabulce.

Pravidelné těhotenstvíZpočátku mohou známky zcela chybět. Postupně se objeví následující příznaky:
• nevolnost;
• zvracení;
• nesnášenlivost silných pachů;
• změna preferencí potravin;
• snížení nebo naopak zvýšení chuti k jídlu;
• ospalost;
• snížený výkon;
• závrať;
• bolesti hlavy.
Všechny tyto příznaky se mohou objevit dlouho před zpožděním..
MimoděložníV případě mimoděložního těhotenství je kromě uvedených příznaků také přítomno silné krvácení. Zpočátku si žena myslí, že je to jen menstruace. Patologický výtok však trvá déle než 7 dní..
Při dlouhodobém krvácení může žena začít omdlévat. Pokud se neléčí, zvyšuje se riziko smrti.

Pokud je pravděpodobné těhotenství, měla by žena podstoupit výzkum. Dívka dostane doporučení pro krevní test na hCG a ultrazvuk. Při úspěšném oplodnění by mělo být nežné pohlaví registrováno nebo by mělo dojít k potratu, pokud je dítě nechtěné.

Příčinou může být i těhotenství.

Když je otok známkou hormonální nerovnováhy

Další pravděpodobnou příčinou citlivosti a otoku prsou je hormonální nerovnováha. Porušení může být způsobeno následujícími důvody:

 • užívání hormonální antikoncepce;
 • stresové situace a nervové napětí;
 • změny související s věkem, ke kterým dochází v těle ženy;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • dědičný faktor;
 • přítomnost maligních nebo benigních novotvarů.

Citlivost prsou je obvykle způsobena zvýšenou hladinou estrogenu. Tělo tedy bojuje proti stávajícím negativním faktorům. Možná bude muset žena užívat hormonální léky. Ve většině případů však stačí přehodnotit svůj životní styl..

Jak se bolest projevuje v mastopatii

Mastopatie je důsledkem infekce prsu. Tento stav také způsobuje zvětšení prsou po menstruaci. Patogenní mikroorganismy vstupují prostřednictvím lézí na kůži.

Při mastopatii může dojít k nepohodlí

Mastopatie může být také výsledkem zánětlivého procesu v jiných vnitřních orgánech. Onemocnění se začíná projevovat snížením imunitních funkcí těla. V případě nemoci hrudník roste a velmi bolí.

U mastopatie může být ovlivněn pouze jeden prsa. V mléčné žláze jsou také hrudky. Žena potřebuje léčbu.

Když příznak naznačuje onkologický proces

Nejnebezpečnějším stavem, doprovázeným otoky, je vývoj maligního procesu a růst nádoru. V tomto případě je mléčná žláza deformována. Objeví se cizí výtok z hrudníku.

S nemocí se zvyšuje velikost lymfatických uzlin. Obecně se stav ženy zhoršuje.

Nejnáchylnější k rozvoji tohoto onemocnění jsou ženy žijící v průmyslových městech. Právě tyto dívky by měly podstoupit preventivní prohlídku alespoň jednou za 12 měsíců..

Ženy z průmyslových oblastí je třeba pravidelně kontrolovat

Když potřebujete navštívit lékaře

Je vhodné každý rok bezdůvodně navštěvovat mammologa a gynekologa. To umožní včas odhalit patologický proces a začít ho eliminovat. Naléhavá potřeba poradit se s lékařem, pokud se příznak projeví bezprostředně po menstruaci a nezmizí po dobu 10-15 dnů.

Následující příznaky jsou alarmující:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • zarudnutí hrudníku;
 • cizí výtok z mléčné žlázy.

Pro stanovení diagnózy je ženě doporučeno vyšetření na hCG, ultrazvuk, mamografii, punkci prsu. Toto je hlavní diagnostická souprava. V případě potřeby lékař předepíše léky, dietu.

Chcete vědět, proč vás po menstruaci bolí hrudník? Pak se podívejte na toto video:

Některé patologické procesy vyžadují urgentní chirurgický zákrok. Doporučuje se také alternativní medicína. Samoléčba je neúčinná.

Proč po menstruaci jsou na hrudi bolestivé pocity?

Ale co když hrudník stále bolí a táhne žaludek i týden po menstruaci? Vše záleží na důvodu, který bolest způsobil.

Obecná informace

Ve většině případů je doba menstruačního cyklu do jednoho kalendářního měsíce, a to od 28 do 32 dnů. Uprostřed tohoto období se považuje ovulace, která připadá na asi 15-16 dní. V této době folikul praskne a oplodněné vajíčko opouští vejcovody a míří k děloze. Tento stav je považován za nejpříznivější pro koncepci..

Bolestivost v mléčných žlázách je v tomto okamžiku považována za fyziologicky normální stav přímo související s ovulací. Když vajíčko dospívá, zvyšuje se hladina hormonů produkovaných v kůře nadledvin, vaječnících a hypofýze, zejména progesteronu, estrogenu a prolaktinu a také oxytocinu.

Pokud hrudník bolí během menstruace, stejně jako během uvolňování vajíčka z folikulu, znamená to, že koncentrace oxytocinu a prolaktinu je v současné době v těle ženy nadměrně zvýšena. Jak probíhá příprava na těhotenství, měla by prsa po narození dítěte začít produkovat mléko..

Pokud je bolest během menstruace v hrudníku a není spojena s žádnou patologií, znamená to, že brzy nepohodlí pomine, protože pokud nedojde k oplodnění, hladina oxytocinu a prolaktinu se postupně sníží a stabilizuje se přibližně za 4-5 dní cyklu.

Jak se vyšetřuje prsa

Ženy, které po menstruaci trpí bolestmi prsu, by měly navštívit odborníka. Průzkum probíhá v několika fázích:

 • prsa se nejprve vyšetřuje doma;
 • po palpaci provádí odborník;
 • závěrečná fáze diagnostiky - mamogram.

Dvakrát ročně by žena, bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost odchylek, měla navštívit terapeuta. Ve věku od 35 let se doporučuje podstoupit mamografické vyšetření jednou za kalendářní rok, aby se vyloučil vývoj onemocnění předcházejících rakovině prsu. Průzkum umožňuje identifikovat jakékoli změny a jejich povahu.

Jak si můžete sama prohlédnout prsa

Pokud je prsa po menstruaci nemocná, je nejprve nutné provést nezávislé vyšetření mléčných žláz.


Je velmi důležité samostatně vyšetřit a prohmatat prsa.

Proveďte autodiagnostiku v několika fázích.

 1. V zrcadlovém obrazu pečlivě prozkoumejte hrudník a všímejte si, zda nedochází ke změnám vnějšího charakteru, nejprve s rukama dolů a potom se zvednutým za hlavou.
 2. Pravá ruka je odstraněna za hlavou a levá je pravá žláza palpována kvůli přítomnosti těsnění nebo jiných patologických abnormalit v tkáních. Podobný postup se provádí u levého prsu..
 3. Na každé žláze ukazováčkem lehce zatlačte na bradavku. Normálně by nemělo dojít k žádnému výboji.
 4. V poloze na zádech (na zadní straně) jsou tkáně opět palpovány, ale již ve směru od základny k bradavkám.
 5. Vyšetření je ukončeno sondováním lymfatických uzlin v podpaží.

Odborníci doporučují provádět tento postup každý měsíc týden po skončení menstruace..

Hormony

Když má žena pravidelné krvácení, hladina hormonů se stabilizuje za poměrně krátkou dobu. Ty látky, které vyvolaly vznik silného nepohodlí na hrudi, již hypofýza neprodukuje. Pokud žena nemá žádné gynekologické problémy, neměla by ji krátkodobá bolest na hrudi během menstruace znepokojovat.

Vzhledem k tomu, že každý organismus je jedinečný a individuální, neměl by být vyloučen jiný scénář, kdy se rovnováha hormonů obnoví, ne tak rychle, nebo je narušena, což je důvod, proč hrudník bolí během menstruace. K vyřešení problému musí dívka jít na schůzku s úzkými specialisty, kteří jí pomohou určit skutečnou příčinu nerovnováhy..

Patologie

Odpovědi na otázku, zda může hrudník během menstruace bolet, odborníci s jistotou prohlašují, že takový příznak je docela přijatelný. Pokud například nastala nerovnováha hormonů v důsledku nadměrné únavy, fyzické aktivity nebo stresu, stačí během příštího měsíce upravit svůj životní styl a sledovat, s jakými příznaky bude nadcházející cyklus spojen..

Existují však i jiné důvody, proč prsa během menstruace bolí. Mají také hormonální povahu, ale již nejsou tak neškodné, protože je pozorována nerovnováha s progresí závažných gynekologických onemocnění. Možná proto žena pociťuje během menstruace bolest na hrudi..

Zde jsou jen některé z patologií, jejichž vývoj během menstruace silně bolí na hrudi:

 • Endometrióza;
 • Ovariální cysta;
 • Multifolikulóza;
 • Myom dělohy;
 • Přítomnost patologických útvarů v mléčných žlázách.

S progresí těchto patologií dochází k narušení produkce estrogenu a progesteronu, proto ženy po dlouhou dobu trpí bolestí na hrudi a menstruací. Mezi doprovodné nepříjemné příznaky patří také nepohodlí v dolní části břicha, bolest a brnění. Tento stav je důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře..

Co není normou?

Je normální, že vám menstruace zmizela a bolest na hrudi? Pokud tento příznak nezávisí na menstruačním cyklu, jedná se o alarmující signál. Indikuje přítomnost určitých patologických stavů. Bolest prsou po menstruaci může být způsobena zvýšeným obsahem estrogenu v krvi a dalšími negativními změnami v těle.

 • nepohodlí se šíří do místních oblastí, a ne na celý hrudník;
 • bolest je ostrá nebo hoří. Přináší ženě mnoho utrpení;
 • úroveň bolesti se časem nemění, ale naopak se může zvyšovat.

Pokud máte takové příznaky, musíte navštívit lékaře, aby zjistil příčinu těchto negativních změn a zastavil jejich progresi, jinak to nemusí nikdy skončit.

Těhotenství

Pokud prsa bolí během menstruace, musíte se ujistit, že nedošlo k těhotenství, bez ohledu na to, jak se to na první pohled zdá divné. Faktem je, že u 15% pacientů v raných stádiích po oplodnění se může objevit hnědý výtok, který vnímají jako menstruační krvácení.

Vzhledem k tomu, že existuje pozitivní odpověď na otázku, zda může prsa bolet během menstruace, musíte pochopit, že je možné mimoděložní těhotenství. V takové situaci není vajíčko připevněno ke stěně dělohy, ale je umístěno uvnitř vejcovodu. Takový stav je spojen s nástupem silné hormonální nerovnováhy, protože zárodečná buňka nepronikla do dělohy a tělo mělo za to, že k těhotenství nedošlo.

Vzhledem k tomu, že endometrium je odmítnuto, žena má menstruaci a po chvíli začne embryo vylučovat látku, která naznačuje těhotenství. Dále začíná proces zrychlené produkce prolaktinu a oxytocinu znovu, zatímco hladinu těchto hormonů nelze kontrolovat.

Bolest s rakovinou

Onkologická onemocnění jsou doprovázena bolestí, ale ve většině případů se objevují již v pozdních fázích, po dalších příznacích.

Prsa bolí bez ohledu na menstruaci. Bolest může být jakákoli (pálení, mačkání nebo prasknutí), lokalizovaná v postižených oblastech nebo pociťovaná v celém hrudníku.

Obvykle jsou přítomny i další příznaky onemocnění:

 • těsnění;
 • deformace hrudníku;
 • obrácená bradavka;
 • výtok z bradavky (zejména krvavý);
 • odlupování nebo svraštění kůže.

Poznámka! U jakékoli nepochopitelné neustálé bolesti musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste vyloučili pravděpodobnost onkologického zaměření a zahájili léčbu co nejdříve.

Mastopatie

Dalším pravděpodobným důvodem, proč bradavky bolí během menstruace, je mastopatie. Tento patologický stav je charakterizován tvorbou hustých oblastí vláknité a cystické tkáně v mléčných žlázách. Často se stává, že příznak mastopatie během období pravidelného krvácení je vnímán jako normální stav, který neumožňuje včasnou diagnostiku patologie.

Prezentované onemocnění je jednou z nejčastějších u žen, přičemž se vyvíjí výhradně u nežného pohlaví, které je v reprodukčním věku (od 30 do 45 let). Pokud jde o příčiny vývoje patologie, mají také přímou souvislost s hormony (zvýšení množství estrogenu a nedostatek progesteronu).

Samodiagnostika mléčných žláz. Zdroj: ginekologii.ru

Pokud však začala menstruace a bolest na hrudi bolí kvůli mastopatii, mohou být provokující faktory následující:

 • Dívka nemá pravidelný sexuální život;
 • Existují onemocnění vaječníků;
 • Existují neuropsychiatrické poruchy;
 • Diagnostikována jaterní patologie;
 • Nemoc má genetickou povahu;
 • Vyskytly se traumata mléčných žláz mechanického typu;
 • Nedostatek jódu nebo potrat.

Pokud bradavky ublíží během menstruace a žena v rodině měla případy dědičného přenosu mastopatie, je nutné se poradit s mammologem, protože nedostatečná léčba může způsobit rozvoj onkologie. Je také možné provést autotest. A pokud jsou na hrudi nalezena těsnění, měli byste navštívit specialistu na konzultaci.

Bolestivé pocity s mastitidou

Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě není dostatečně sající) a bakterie se tam dostávají (prasklinami v bradavkách).


Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě dostatečně neodsává) a bakterie se tam dostanou

Při tomto onemocnění je bolest akutní, projevuje se v určité oblasti mléčné žlázy, někdy vyzařující do podpaží.

Je doprovázen následujícími příznaky:

 • zarudnutí a otok zanícené oblasti;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • letargie, slabost;
 • bolest hlavy.

Přečtěte si oblíbený článek na webu: Rychlé způsoby, jak se zbavit pálení žáhy. Léky (přípravky) na pálení žáhy. Jak zacházet doma.

Je důležité si pamatovat! Aby se předešlo komplikacím (abscesu), je nutná okamžitá návštěva lékaře. Samoléčba je zakázána.

Onkologie

Téměř ve všech klinických případech procházejí první stádia progrese onkologických patologií bez charakteristických příznaků. Proto byste měli pozorně naslouchat signálům svého vlastního těla. Pokud přišla vaše menstruace a bolí vás hrudník, musíte si samodiagnostikovat mléčné žlázy a dávat pozor na druh nepohodlí, jak silné jsou a kde se nacházejí.

Pokud se vyskytnou atypické formace ve formě cizích těles, zaoblení, těsnění a dalších věcí, stojí za to navštívit lékařskou instituci. Tam odborník provede palpační vyšetření a v případě potřeby pošle na ultrazvukové vyšetření, mamografii a MRI. Pro potvrzení diagnózy bude také nutné absolvovat nádorové markery, ductografii s kontrastem, histologickou analýzu a punkci.

Na základě výše uvedeného lze jednoznačně pozitivně odpovědět na otázku, zda hrudník bolí během menstruace. Další věc je, že příčinou tohoto nepříjemného stavu jsou různé, negativní i normální fyziologické faktory. Lékaři proto doporučují, aby ženy pravidelně navštěvovaly gynekologa a mammologa..

Preventivní opatření

Jistým způsobem, jak předcházet onemocněním prsu, je systematické samovyšetření. Pro tento postup je nejvhodnější období po menstruaci. Vyšetření prsu spočívá v palpaci těla od podpaží do solar plexu, střídavě na každé straně.

Procedura se nejlépe provádí před zrcadlem, přičemž se věnuje pozornost nejen přítomnosti ztvrdnutí, zvětšených lymfatických uzlin, ale také vzhledu mléčných žláz. Výstrahou by měla být změna barvy kůže prsu, tvaru bradavek nebo otok tkání.

Časté stížnosti žen: menstruace uběhla a bolí ji hrudník

U mnoha žen je přístup k menstruaci doprovázen bolestivostí prsou, která může během menstruace trvat. Je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu v těle spravedlivého sexu, což je hormon, který podporuje početí. Pak však bolest zmizí. Pokud se tak nestane a nepohodlí přetrvává, je nutné hledat příčinu porušení a případně vyhledat pomoc od lékaře..

Pokud je bolest na hrudi kombinována s bolestí dolní části břicha

Pokud se v dolní části břicha vyskytnou nepohodlí s bolestmi v mléčných žlázách po menstruaci, existuje vysoká pravděpodobnost výskytu gynekologických onemocnění, jako jsou:

 • ovariální cysta, která narušuje průtok krve a zvyšuje citlivost nervových zakončení, a proto je účinek na ně pociťován ostřeji
 • adnexitis - zánět přívěsků dělohy
 • cervicitida - zánět cervikální sliznice způsobený viry
 • vulvovaginitida (vulvitida) - zánět pochvy a děložního čípku, doprovázený tvorbou vředů na jejich povrchu
 • endometrióza

Otok a bolestivost na hrudi, spojená s bolestmi táhnoucími v podbřišku, však nejsou vždy známkou gynekologického onemocnění. Existují případy, kdy jsou způsobeny infekčním onemocněním - tuberkulóza, která má negativní vliv na vaječníky a vejcovody.

V takových situacích se objeví další příznaky:

 • silná únava
 • tahání bolesti zad
 • zvýšené pocení během spánku
 • nevolnost
 • výrazně snížila tělesnou hmotnost
 • zmatený, nepravidelný menstruační cyklus

Příčiny bolesti na hrudi po menstruaci

Po nástupu menstruace nebo v extrémních případech po jejich ukončení by měla bolest ustoupit. Pokud to přetrvává, znepokojuje ženu, způsobuje nepohodlí ve formě pálení, lisování, akutních nepříjemných pocitů, je třeba hledat příčinu porušení. Určení problému sami je téměř nemožné. Správnější je vyhledat pomoc a radu od odborníka, který po provedení vyšetření stanoví správnou diagnózu.

Pokud po menstruaci bolí mléčné žlázy, může být známkou tohoto stavu:

 • těhotenství
 • hormonální nerovnováha
 • mastopatie
 • jiné patologie

Těhotenství

Nejběžnější a nejčastější příčinou citlivosti prsou po menstruaci je těhotenství. Bolest je způsobena skutečností, že tělo ženy prochází významnými změnami, zejména v hormonálním plánu, je přestavěno na intenzivnější způsob práce.

V důsledku produkce více placentárního hormonu, jakož i estrogenu a progesteronu, má prsa tendenci bobtnat, v důsledku čehož začne bolet a citlivěji reagovat na dotek, expozici.

Není nutné chodit ke gynekologovi, aby potvrdil „zajímavou pozici“. Nejprve můžete provést těhotenský test, zvláště pokud kromě bolesti v mléčných žlázách začalo poctivé pohlaví pociťovat nevolnost.

Hormonální narušení v ženském těle

Bolest prsou po menstruaci může být způsobena hormonální nerovnováhou způsobenou řadou faktorů:

 • užívání hormonálních léků
 • dědičnost
 • nástup menopauzy
 • užívání antidepresiv, sedativ
 • Deprese
 • stres
 • infekční a zánětlivá onemocnění mléčných žláz
 • nepravidelný sex
 • dostat pohlavně přenosnou nemoc

Někdy se hormonální nerovnováha projevuje na pozadí nesprávné stravy a nesprávného životního stylu.

Mastopatie

Když menstruace prošla a hrudník bolí, pokračuje v tahu, jako by byl naplněn olovem, bolí to, je to těžké na dotek, bradavky bobtnají, stávají se citlivějšími, z nich se objevuje transparentní výtok - to je známka mastopatie. Vyžaduje včasnou návštěvu zdravotnického zařízení a ošetření. Odborníci zpravidla předepisují léky a pouze v extrémních případech se uchýlí k chirurgickému zákroku.

Jiné patologie

Onemocnění prsu uprostřed menstruačního cyklu může být také způsobeno:

 • onkologie, doprovázená také změnou kůže, zatažením bradavek, výtokem z bradavek, zvětšením lymfatických uzlin pod podpaží, deformací prsu, výskytem těsnění
 • mechanické poškození v důsledku silného stlačení, například když máte pevnou podprsenku, neustále nosíte spodní prádlo, kvůli otřesům, modřinám.

Proč se po menstruaci objevuje výtok z prsu

Bolest na hrudi může být doprovázena výtokem z mléčných žláz. Tento jev je považován za normální uprostřed cyklu pouze v případě těhotenství. Některé ženy mohou také pociťovat tekutinu z bradavek pod tlakem těsně před menstruací nebo se silným vzrušením.

Týden nebo dva po „kritických dnech“ a při negativním těhotenském testu jsou bolest v mléčných žlázách a výtok z hrudníku známkou patologie, kterou je třeba hledat a eliminovat. Může to být intraduktální papilom, mastitida nebo něco jiného..

Stojí za to vydržet bolest a kdy navštívit lékaře

Pokud hrudník bolí uprostřed cyklu a žena není v „zajímavé poloze“, měla by být návštěva lékaře okamžitá. Pouze odborník po důkladném vyšetření stanoví přesnou diagnózu a identifikuje příčinu porušení.

Takže s pocitem pálení, pocitem plnosti, mačkáním, změnou barvy prsu je nejčastěji podezřelý maligní nebo benigní novotvar. Pokud se kromě bolesti v mléčných žlázách bolest nezastaví a po ukončení menstruace zatáhnete za dolní část břicha, problém může být způsoben nějakým druhem gynekologického onemocnění.

Co dělat, když vás po menstruaci bolí hrudník

Prvním a nejsprávnějším rozhodnutím při zachování bolestivosti mléčných žláz je návštěva gynekologa. Po vyšetření, předepsání diagnostických opatření a vyšetření jejich výsledků lékař stanoví přesnou diagnózu a předepíše léčbu. Samoobslužné podávání léků proti bolesti nebude schopno odstranit příčinu bolesti, ale ještě více poškodí zdraví ženy. I když nejprve zmírní bolest a odstraní příznaky, nemohou nemoc vyléčit..

Je obzvláště důležité konzultovat odborníka, pokud je dívka v „zajímavé pozici“. Těhotné ženy by nikdy neměly užívat léky bez předepisování a schvalování lékařů..

Prevence bolesti

Snížení rizika vzniku onemocnění a poruch prsu, které způsobují bolest a další problémy, je mnohem snazší, než se na první pohled zdá. Musíte jen dodržovat jednoduchá, ale důležitá pravidla:

 • jíst správně, vzdát se mastných, kořeněných, slaných potravin, zahrnout do stravy více mléčných výrobků, masa a ryb
 • přestat kouřit
 • nezneužívejte alkohol
 • správně uspořádat každodenní rutinu, ponechat dostatek času na odpočinek
 • nešportujte, vylučujte nadměrnou fyzickou aktivitu během menstruace
 • nepřetěžujte se - ani emocionálně, ani fyzicky
 • nevystavujte tělo vysokým teplotním změnám - přehřátí, hypotermie
 • noste pohodlné, pohodlné a vhodné spodní prádlo, které při nošení nezpůsobuje nepohodlí
 • pravidelně - jednou za šest měsíců - vyšetřit gynekologa

Jakékoli odchylky od normy, ať už jde o bolest v mléčných žlázách, výtok z bradavek, tahání, nepříjemné, bolestivé pocity v dolní části břicha uprostřed menstruačního cyklu - to vše je vážným důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa. Pouze správně diagnostikovaná a včas zahájená léčba se vyhne nebezpečným a nepříjemným následkům..

Proč prsa bolí po menstruaci

Výskyt periodické bolesti na hrudi je nejčastěji spojen s nástupem kritických dnů. Příčina bolesti je fyziologická, je způsobena strukturálními změnami v tkáni žlázy pod vlivem pohlavních hormonů. Existují však chvíle, kdy po skončení menstruace bolesti na hrudi přetrvávají.

V tomto článku se pokusíme zjistit, proč prsa po menstruaci bolí a bradavky bobtnají, v těchto případech to lze považovat za variantu normy a když je nutné konzultovat odborníka.

Povaha bolesti

Po menstruaci by prsa normálně neměla bolet. Pokud kritické dny uběhly a ona je nadále nemocná, je to signál, že v těle probíhají abnormální procesy. Existuje několik druhů bolesti v mléčných žlázách a každá z nich bude indikovat různé stavy:

 • cyklická bolest se objevuje v jasně označených dnech menstruačního cyklu, obvykle mléčná žláza začne bolet 5-7 dní před nástupem menstruace. Je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu a zvýšením tělesného tuku. Jakmile dojde k menstruaci, přestane tento příznak ženu obtěžovat. Takové bolestivé pocity se opakují v každém cyklu, což vysvětluje jejich název. To je obvykle bolestivá bolest, kterou pociťují obě žlázy;
 • necyklická bolest se může objevit v kterýkoli den menstruačního cyklu, její příčiny nejsou spojeny s měsíčními hormonálními změnami v ženském těle, zatímco bolestivost se může projevit pouze na jednom prsu;
 • akutní bolest je jednou z variant normy v případě, že mléčná žláza silně bolí před menstruací, ale může být také způsobena poraněním hrudníku nebo prasknutím cysty uvnitř žlázy. Chcete-li zjistit přesný důvod, je lepší podstoupit ultrazvukové vyšetření. Pokud je mastitida, pak se k akutní bolesti přidá horečka a celková slabost..

Existuje několik dalších typů bolesti prsou:

 • pálení - zesiluje se při dotyku s hrudníkem a lze jej promítat na záda;
 • bodnutí - vyskytuje se při útocích a je lokalizováno pouze v jedné ze žláz;
 • bolavý - cítil se neustále, ale má jinou intenzitu. S tímto příznakem může žena odložit návštěvu lékaře na dlouhou dobu, protože si rychle zvykne na nepříjemný pocit.

Příčiny bolesti

Bolest na hrudi v medicíně se nazývá mastalgie; asi 80% všech žen ji zažívá v různých situacích. Tento jev je nejbolestivější během puberty, během těhotenství a během menopauzy. Při aktivním růstu žlázových tkání může také bolet mléčná žláza. Zvažte hlavní faktory, kvůli kterým prsa bobtnají a bolí u žen v různých obdobích jejich života.

Těhotenství

Během těhotenství stoupá hladina estrogenu, v důsledku čehož se mléčné žlázy zvětšují, jejich růst a stává se důvodem, proč prošla menstruace, a bolí hrudník. Po početí začíná aktivní hormonální změna, která ovlivňuje všechny orgány a systémy, včetně mléčných žláz, takže pokud je žena sexuálně aktivní, pak abyste zjistili důvod, proč prsa bobtná bezprostředně po menstruaci, musíte nejprve provést těhotenský test. Kromě toho se mastalgie může vyskytnout také při mimomaternicovém vývoji plodu, což nevylučuje přítomnost menstruace, to je třeba mít na paměti.

Pokud hrudník po menstruaci bolí a test je negativní, znamená to s největší pravděpodobností, že žena je nemocná a bez pomoci lékaře se neobejde..

Hormonální nerovnováha

Bolestivé a oteklé prsa po menstruaci mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou. Následující důvody mohou způsobit hormonální nerovnováhu:

 • otoky, zejména v horní části těla;
 • menopauza;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • orální antikoncepce;
 • dědičnost;
 • nepravidelný sex;
 • užívání hormonů, sedativ a antidepresiv.

Nemoci

Pokud po menstruaci začne hrudník bolet a těhotenský test je negativní, musíte věnovat pozornost dalším příznakům, možná vám řeknou, kvůli jaké patologii prsa otekla:

 • mastopatie se vyvíjí na pozadí hormonálních poruch, doprovázených bolestí a hrudkami na hrudi, stejně jako pocitem tíže. Příznaky se objevují před, během a po menstruaci;
 • mastitida je zánět prsní tkáně způsobený bakteriální infekcí. Matky nejčastěji trpí během laktace, ale žena, která nekojí, může také dostat mastitidu;
 • cysta - novotvar v hrudi, ke kterému dochází v důsledku porušení metabolismu lipidů;
 • rakovina. S rychlým růstem novotvaru je pociťována silná bolest, i když zjevné příznaky se objevují až v pozdějších stádiích, proto, pokud mléčné žlázy bobtnají, bez ohledu na menstruaci a koncepci, je naléhavě nutné jít na mammologa.

Důvodem, proč jsou mléčné žlázy citlivé a bolestivé, mohou být také gynekologické problémy: endometritida, adnexitida, vulvitida, zánět příměsí a endometrióza. Další symptomatologií bude v tomto případě bolest v podbřišku..

Nemoci jiných orgánů

Nejen onemocnění reprodukčního systému mohou způsobit bolest v mléčné žláze, následující patologie mohou být možným důvodem, proč je plná:

 • hormonální poruchy způsobené problémy se štítnou žlázou a endokrinním systémem;
 • osteochondróza;
 • zánět lymfatických uzlin v podpaží;
 • srdeční choroba;
 • mechanické poškození hrudníku (stlačení, hrboly a modřiny).

Jiné důvody

Pokud vaše menstruace skončila a bolí vás hrudník a nebyl zjištěn žádný z výše uvedených důvodů, měli byste zvážit další faktory, které způsobují bolest v mléčných žlázách:

 • nepohodlné nebo nesprávně vybrané spodní prádlo. Nadměrná a nepravidelná podprsenka může vyvíjet tlak na prsa a drsné švy a syntetický materiál mohou také způsobovat nepohodlí. V důsledku těsného prádla je narušen krevní oběh, což může následně vést k onemocněním prsu;
 • brát léky. Některé léky, zejména perorální antikoncepce a antidepresiva, mohou změnit hormony a způsobit bolest na hrudi. Díky použití těchto léků se mléčná žláza začíná zvětšovat, což způsobuje bolest. Pokud pravidelně užíváte pilulky, tělo se přizpůsobí novým změnám za 3 měsíce, jinak byste měli naléhavě jít k lékaři;
 • Sluneční paprsky. Dlouhodobé vystavení slunci zvyšuje produkci estrogenu a testosteronu, což vede k hormonálním poruchám a v důsledku toho k bolestem na hrudi. Sluneční paprsky mohou navíc vysušit jemnou pokožku mléčných žláz a způsobit popáleniny, které se následně mohou vyvinout v onkologický problém;
 • stres a nervové napětí je doprovázeno hormonálním nárůstem, který způsobuje bolestivé pocity v mléčných žlázách. Měli byste do života přivést více pozitivních emocí, což bude mít příznivý účinek na celé tělo, nejen na hruď;
 • nepravidelný sexuální život způsobuje hormonální poruchy a deprese. Oba tyto důsledky toho, že nemáte sex, mohou být bolestivé..

Co dělat

Pokud vás po menstruaci bolí hrudník, měli byste určitě navštívit lékaře. Provede další vyšetření a předepíše adekvátní léčbu. Pokud mléčné žlázy pravidelně bolí, je vhodné vést speciální deník, kde je uvedeno datum nástupu nepříjemného příznaku a jeho intenzita. Tyto informace pomohou lékaři pochopit povahu bolesti a rychle určit, proč bolí hrudník..

Nejprve lékař provede průzkum, aby vypracoval anamnézu, poté provede palpační vyšetření mléčných žláz. Pokud nadále onemocní týden po menstruaci, je vhodné si před návštěvou lékaře udělat těhotenský test a provést krevní test na hCG. Řadu studií může navíc přiřadit odborník:

 • mamografie;
 • Ultrazvuk;
 • RTG vyšetření cystických útvarů mléčných žláz;
 • RTG se zavedením kontrastu do mléčné žlázy;
 • punkční biopsie.

Způsob léčby zvolí odborník v závislosti na zjištěné příčině, kvůli které jsou prsa bolestivá. Pokud se jedná o nemoc, musí se léčit její hlavní příčina. V případě mastopatie mohou být předepsány hormonální léky a speciální strava, ale pokud je na vině rakovina nebo cysty, může léčba znamenat chirurgický zákrok a chemoterapii.

Existují příznaky doprovázející bolestivost prsu, pokud se zjistí, musíte naléhavě jít k lékaři:

 • bolest na hrudi trvá déle než 2 týdny s intenzivními skoky;
 • těsnění, uzliny a změněné formy jsou cítit v hrudi;
 • na mléčné žláze je zánět;
 • bolest se promítá pod podpaží;
 • s akutními záchvaty bolesti na hrudi;
 • pokud se z bradavky uvolní tekutina s krví;
 • žlázy se staly asymetrickými;
 • na hrudi jsou šupinaté a svědivé oblasti;
 • teplota stoupá.

Prevence

Neexistují stoprocentně účinné metody, jak se zbavit bolesti na hrudi, ale aby se snížilo riziko nepříjemných příznaků, je nutné dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná doporučení, která pomohou obecně zlepšit stav zdraví žen:

 • musíte omezit užívání alkoholických nápojů a přestat kouřit;
 • je třeba se vyvarovat stresu a nervové zátěže;
 • v počátečním období menstruačního cyklu musíte omezit vzpírání a sport;
 • musíte pít vitamíny;
 • při absenci kontraindikací byste se měli pravidelně koupat s mořskou solí;
 • měli byste zvolit podprsenky ve velikosti, které nezanechávají stopy na těle;
 • nepřechlazujte ani nepřehřívejte;
 • když vás bolí hrudník, nemůžete to vydržet, jako při bolesti hlavy byste určitě měli užívat antispazmodiku;
 • správně zvolená perorální antikoncepce pomůže předcházet bolesti na hrudi;
 • musíte mít pravidelný sex s pravidelným sexuálním partnerem;
 • měli byste upravit stravu a vyloučit z ní kořeněná, mastná, slaná a kyselá jídla a bezprostředně před menstruací vyjmout z nabídky kávu a čokoládu.

Pravidelné návštěvy ošetřujícího lékaře zabrání rozvoji mnoha nemocí a pokud dojde k nepohodlí na hrudi, neměli byste čekat na preventivní prohlídku, ale okamžitě si domluvte schůzku s odborníkem.

Proč po menstruaci bolí mléčné žlázy

Proč prsa bolí po menstruaci

Výskyt periodické bolesti na hrudi je nejčastěji spojen s nástupem kritických dnů. Příčina bolesti je fyziologická, je způsobena strukturálními změnami v tkáni žlázy pod vlivem pohlavních hormonů. Existují však chvíle, kdy po skončení menstruace bolesti na hrudi přetrvávají.

V tomto článku se pokusíme zjistit, proč prsa po menstruaci bolí a bradavky bobtnají, v těchto případech to lze považovat za variantu normy a když je nutné konzultovat odborníka.

Povaha bolesti

Po menstruaci by prsa normálně neměla bolet. Pokud kritické dny uběhly a ona je nadále nemocná, je to signál, že v těle probíhají abnormální procesy. Existuje několik druhů bolesti v mléčných žlázách a každá z nich bude indikovat různé stavy:

 • cyklická bolest se objevuje v jasně označených dnech menstruačního cyklu, obvykle mléčná žláza začne bolet 5-7 dní před nástupem menstruace. Je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu a zvýšením tělesného tuku. Jakmile dojde k menstruaci, přestane tento příznak ženu obtěžovat. Takové bolestivé pocity se opakují v každém cyklu, což vysvětluje jejich název. To je obvykle bolestivá bolest, kterou pociťují obě žlázy;
 • necyklická bolest se může objevit v kterýkoli den menstruačního cyklu, její příčiny nejsou spojeny s měsíčními hormonálními změnami v ženském těle, zatímco bolestivost se může projevit pouze na jednom prsu;
 • akutní bolest je jednou z variant normy v případě, že mléčná žláza silně bolí před menstruací, ale může být také způsobena poraněním hrudníku nebo prasknutím cysty uvnitř žlázy. Chcete-li zjistit přesný důvod, je lepší podstoupit ultrazvukové vyšetření. Pokud je mastitida, pak se k akutní bolesti přidá horečka a celková slabost..

Existuje několik dalších typů bolesti prsou:

 • pálení - zesiluje se při dotyku s hrudníkem a lze jej promítat na záda;
 • bodnutí - vyskytuje se při útocích a je lokalizováno pouze v jedné ze žláz;
 • bolavý - cítil se neustále, ale má jinou intenzitu. S tímto příznakem může žena odložit návštěvu lékaře na dlouhou dobu, protože si rychle zvykne na nepříjemný pocit.

Příčiny bolesti

Bolest na hrudi v medicíně se nazývá mastalgie; asi 80% všech žen ji zažívá v různých situacích..

Tento jev je nejbolestivější během puberty, během těhotenství a během menopauzy. Při aktivním růstu žlázových tkání může také bolet mléčná žláza..

Zvažte hlavní faktory, kvůli kterým prsa bobtnají a bolí u žen v různých obdobích jejich života.

Těhotenství

Během těhotenství stoupá hladina estrogenu, v důsledku čehož se zvětšují mléčné žlázy, jejich růst a stává se důvodem, že menstruace uběhla a bolí hrudník.

Po početí začíná aktivní hormonální změna, která ovlivňuje všechny orgány a systémy, včetně mléčných žláz, takže pokud je žena sexuálně aktivní, pak abyste zjistili důvod, proč prsa bobtná bezprostředně po menstruaci, musíte nejprve provést těhotenský test.

Kromě toho se mastalgie může vyskytnout také při mimomaternicovém vývoji plodu, což nevylučuje přítomnost menstruace, to je třeba mít na paměti.

Pokud hrudník po menstruaci bolí a test je negativní, znamená to s největší pravděpodobností, že žena je nemocná a bez pomoci lékaře se neobejde..

Hormonální nerovnováha

Bolestivé a oteklé prsa po menstruaci mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou. Následující důvody mohou způsobit hormonální nerovnováhu:

 • otoky, zejména v horní části těla;
 • menopauza;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • orální antikoncepce;
 • dědičnost;
 • nepravidelný sex;
 • užívání hormonů, sedativ a antidepresiv.

Nemoci

Pokud po menstruaci začne hrudník bolet a těhotenský test je negativní, musíte věnovat pozornost dalším příznakům, možná vám řeknou, kvůli jaké patologii prsa otekla:

 • mastopatie se vyvíjí na pozadí hormonálních poruch, doprovázených bolestí a hrudkami na hrudi, stejně jako pocitem tíže. Příznaky se objevují před, během a po menstruaci;
 • mastitida je zánět prsní tkáně způsobený bakteriální infekcí. Matky nejčastěji trpí během laktace, ale žena, která nekojí, může také dostat mastitidu;
 • cysta - novotvar v hrudi, ke kterému dochází v důsledku porušení metabolismu lipidů;
 • rakovina. S rychlým růstem novotvaru je pociťována silná bolest, i když zjevné příznaky se objevují až v pozdějších stádiích, proto, pokud mléčné žlázy bobtnají, bez ohledu na menstruaci a koncepci, je naléhavě nutné jít na mammologa.

Důvodem, proč jsou mléčné žlázy citlivé a bolestivé, mohou být také gynekologické problémy: endometritida, adnexitida, vulvitida, zánět příměsí a endometrióza. Další symptomatologií bude v tomto případě bolest v podbřišku..

Nemoci jiných orgánů

Nejen onemocnění reprodukčního systému mohou způsobit bolest v mléčné žláze, následující patologie mohou být možným důvodem, proč je plná:

 • hormonální poruchy způsobené problémy se štítnou žlázou a endokrinním systémem;
 • osteochondróza;
 • zánět lymfatických uzlin v podpaží;
 • srdeční choroba;
 • mechanické poškození hrudníku (stlačení, hrboly a modřiny).

Jiné důvody

Pokud vaše menstruace skončila a bolí vás hrudník a nebyl zjištěn žádný z výše uvedených důvodů, měli byste zvážit další faktory, které způsobují bolest v mléčných žlázách:

 • nepohodlné nebo nesprávně vybrané spodní prádlo. Nadměrná a nepravidelná podprsenka může vyvíjet tlak na prsa a drsné švy a syntetický materiál mohou také způsobovat nepohodlí. V důsledku těsného prádla je narušen krevní oběh, což může následně vést k onemocněním prsu;
 • brát léky. Některé léky, zejména perorální antikoncepce a antidepresiva, mohou změnit hormony a způsobit bolest na hrudi. Díky použití těchto léků se mléčná žláza začíná zvětšovat, což způsobuje bolest. Pokud pravidelně užíváte pilulky, tělo se přizpůsobí novým změnám za 3 měsíce, jinak byste měli naléhavě jít k lékaři;
 • Sluneční paprsky. Dlouhodobé vystavení slunci zvyšuje produkci estrogenu a testosteronu, což vede k hormonálním poruchám a v důsledku toho k bolestem na hrudi. Sluneční paprsky mohou navíc vysušit jemnou pokožku mléčných žláz a způsobit popáleniny, které se následně mohou vyvinout v onkologický problém;
 • stres a nervové napětí je doprovázeno hormonálním nárůstem, který způsobuje bolestivé pocity v mléčných žlázách. Měli byste do života přivést více pozitivních emocí, což bude mít příznivý účinek na celé tělo, nejen na hruď;
 • nepravidelný sexuální život způsobuje hormonální poruchy a deprese. Oba tyto důsledky toho, že nemáte sex, mohou být bolestivé..

Co dělat

Pokud vás po menstruaci bolí hrudník, měli byste určitě navštívit lékaře. Provede další vyšetření a předepíše adekvátní léčbu..

Pokud mléčné žlázy pravidelně bolí, je vhodné vést speciální deník, kde je uvedeno datum nástupu nepříjemného příznaku a jeho intenzita..

Tyto informace pomohou lékaři pochopit povahu bolesti a rychle určit, proč bolí hrudník..

Nejprve lékař provede průzkum, aby vypracoval anamnézu, poté provede palpační vyšetření mléčných žláz. Pokud nadále onemocní týden po menstruaci, je vhodné si před návštěvou lékaře udělat těhotenský test a provést krevní test na hCG. Řadu studií může navíc přiřadit odborník:

 • mamografie;
 • Ultrazvuk;
 • RTG vyšetření cystických útvarů mléčných žláz;
 • RTG se zavedením kontrastu do mléčné žlázy;
 • punkční biopsie.

Způsob léčby zvolí odborník v závislosti na zjištěné příčině, kvůli které jsou prsa bolestivá. Pokud se jedná o nemoc, musí se léčit její hlavní příčina. V případě mastopatie mohou být předepsány hormonální léky a speciální strava, ale pokud je na vině rakovina nebo cysty, může léčba znamenat chirurgický zákrok a chemoterapii.

Existují příznaky doprovázející bolestivost prsu, pokud se zjistí, musíte naléhavě jít k lékaři:

 • bolest na hrudi trvá déle než 2 týdny s intenzivními skoky;
 • těsnění, uzliny a změněné formy jsou cítit v hrudi;
 • na mléčné žláze je zánět;
 • bolest se promítá pod podpaží;
 • s akutními záchvaty bolesti na hrudi;
 • pokud se z bradavky uvolní tekutina s krví;
 • žlázy se staly asymetrickými;
 • na hrudi jsou šupinaté a svědivé oblasti;
 • teplota stoupá.

Prevence

Neexistují stoprocentně účinné metody, jak se zbavit bolesti na hrudi, ale aby se snížilo riziko nepříjemných příznaků, je nutné dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná doporučení, která pomohou obecně zlepšit stav zdraví žen:

 • musíte omezit užívání alkoholických nápojů a přestat kouřit;
 • je třeba se vyvarovat stresu a nervové zátěže;
 • v počátečním období menstruačního cyklu musíte omezit vzpírání a sport;
 • musíte pít vitamíny;
 • při absenci kontraindikací byste se měli pravidelně koupat s mořskou solí;
 • měli byste zvolit podprsenky ve velikosti, které nezanechávají stopy na těle;
 • nepřechlazujte ani nepřehřívejte;
 • když vás bolí hrudník, nemůžete to vydržet, jako při bolesti hlavy byste určitě měli užívat antispazmodiku;
 • správně zvolená perorální antikoncepce pomůže předcházet bolesti na hrudi;
 • musíte mít pravidelný sex s pravidelným sexuálním partnerem;
 • měli byste upravit stravu a vyloučit z ní kořeněná, mastná, slaná a kyselá jídla a bezprostředně před menstruací vyjmout z nabídky kávu a čokoládu.

Pravidelné návštěvy ošetřujícího lékaře zabrání rozvoji mnoha nemocí a pokud dojde k nepohodlí na hrudi, neměli byste čekat na preventivní prohlídku, ale okamžitě si domluvte schůzku s odborníkem.

Proč mě bolí hrudník i po menstruaci?

Bolestivé pocity na hrudi trápí mnoho žen během menstruace. Důvody jejich výskytu jsou vysvětleny fyziologickými změnami v žlázových tkáních, ke kterým dochází pod vlivem pohlavních hormonů..

Pokud nepříjemné pocity přetrvávají i po skončení menstruace, vaše prsa vypadají pevně a otekle, měli byste navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Pokud bolest nesouvisí s těhotenstvím, může být situace zdraví nebezpečná..

nnnrn (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []). push (<>); rn

Proč hrudník bolí po menstruaci

S nástupem menstruace by příznaky PMS měly zmizet a neměly by ženu obtěžovat po dobu nejméně 3 týdnů. Pokud krvácení přestalo, ale hrudník po menstruaci nadále bolí, mohou být tyto jevy následující:

 • Hormonální poruchy.
 • Poranění prsu.
 • Na sobě pevnou podprsenku.
 • Mastopatie.
 • Těhotenství.
 • Nádor.

Nemoci mléčných žláz

Pokud vás po menstruaci bolí hrudník a těhotenský test je negativní, měli byste být vyšetřeni a zjistit, odkud problém pochází.

Například s mastopatií roste v mléčných žlázách žlázová nebo pojivová tkáň. Patologie je benigní nádor. Vyvolává hormonální poruchy vlivem různých faktorů:

 • Stres.
 • Potrat.
 • Odmítnutí kojit.
 • Nepravidelný sexuální život.
 • Nemoc jater.
 • Endokrinní poruchy.

Mastitida jako příčina bolesti na hrudi po menstruaci je zánětlivý proces, který se vyvíjí v důsledku aktivity bakteriální infekce. Toto onemocnění je běžné u kojících žen, ale může být diagnostikováno i mimo laktaci.

Když si žena všimne, že ji týden po menstruaci bolí hrudník, má smysl být vyšetřena na mastopatii. V mléčné žláze dochází na pozadí hormonálních poruch k benigním změnám. Při nodulární mastopatii bolestivé pocity velmi narušují ženu a po menstruaci nezmizí. Z bradavek může vytékat čirá tekutina.

Nejnebezpečnějším jevem jsou maligní nádory v mléčných žlázách.

Rakovinné buňky rychle rostou a ovlivňují sousední tkáně, což způsobuje utrpení nervových zakončení. Konstantní bolest na hrudi je prvním příznakem vývoje nádoru. Rakovina se ale často intenzivně projevuje v pozdějších fázích, kdy dochází ke ztrátě času a situaci může napravit pouze chirurgický zákrok..

Primární příznaky rakoviny prsu:

 1. Hrudka v hrudi.
 2. Zatažení bradavek.
 3. Výtok z bradavek.
 4. Deformace mléčných žláz.
 5. Oteklé lymfatické uzliny v podpaží.
 6. Zbarvení nebo reliéf kůže prsu.

Cysty jsou také jedním z důvodů, proč po menstruaci bolí prsa. Patologie ovlivňuje tukovou tkáň mléčných žláz. Vyvíjí se v důsledku nesprávného metabolismu tuků v ženském těle.

Bolest na hrudi, vyzařující do mléčných žláz, se objevuje při srdečních onemocněních, zánětu lymfatických uzlin v podpaží, osteochondróze hrudní páteře a herpes zoster. Bolest na hrudi se objevuje také u žen v menopauze za přítomnosti onemocnění vaječníků nebo štítné žlázy.

Hrudník bolí po menstruaci: jak zabránit rozvoji vážného onemocnění

Pokud po menstruaci hrudník stále bolí a nepohodlí v dolní části břicha nezmizí nebo jsou v bederní zóně nepříjemné pocity, mohou příznaky naznačovat onemocnění reprodukčního systému - adnexitida, vulvitida, endometrióza, zánět dělohy a přívěsků.

Diagnózu specialisty usnadní deník, do kterého žena zaznamená veškeré nepohodlí.

Při počátečním jmenování lékař poslouchá stížnosti pacienta, provede anamnézu a palpuje problémovou oblast, tj. Palpuje prsa. Například po nějaké době, pokud žena řekne, že ji bolí hrudník týden po menstruaci, lékař vydá doporučení pro krevní test na hCG a nabídne těhotenský test.

Podle potřeby pacient podstoupí komplexní vyšetření:

 • Mamografie.
 • Ductografie.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Pneumocystografie.
 • Punkční biopsie.

Lékař zvolí metodu léčby s přihlédnutím k příčině bolesti. Pokud nepohodlí vyvolá konkrétní onemocnění, je nejprve ošetřeno. U mastopatie je ženě předepsáno hormonální léky a strava.

Pokud se bolest v mléčných žlázách začala objevovat po menstruaci v důsledku tvorby nádoru nebo cysty, pacientovi je nabídnuta operace a chemoterapie.

Jako prevence rozvoje mastalgie dostává žena doporučení:

 1. Nosit pohodlnou a kvalitní podprsenku.
 2. Odmítnout špatné návyky.
 3. Vyvarujte se přehřátí a podchlazení.
 4. Jezte komplexy vitamínů.
 5. Zlepšete kvalitu svého sexuálního života.
 6. Vezměte si teplé koupele a pijte bylinkový čaj s uklidňujícím účinkem.
 7. Chraňte se před těhotenstvím antikoncepcí předepsanou lékařem.
 8. Odmítněte slaná, mastná a kyselá jídla, omezte příjem kořeněných jídel, přidejte do stravy velké množství ovoce a čerstvé zeleniny.
 9. Několik dní před začátkem menstruace snižte spotřebu čokolády a kávy.

P.S. Existuje mnoho příčin bolesti v mléčných žlázách. Pouze těhotenství lze stanovit doma.

Pokud je však žena přesvědčena, že nedošlo k těhotenství, měla by co nejdříve kontaktovat gynekologa nebo mammologa, podstoupit vyšetření a podstoupit léčbu. Zahájená onemocnění prsu jsou nebezpečná s onkologickými změnami a smrtí.

nnnrn (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []). push (<>); rn

Hrudník bolí po menstruaci: norma a odchylky, možné příčiny

Bolestivost mléčných žláz týden před menstruací a dokonce i během nich je považována za fyziologickou normu a nezpůsobuje obavy lékařů. Případy, kdy po menstruaci bolí hrudník, jsou považovány za vážnější. Někdy je to kvůli nástupu těhotenství, ale častěji je příznakem onemocnění bolestivost mléčných žláz po menstruaci..

Proč po menstruaci bolí mléčné žlázy?

Za normálních okolností bolestivé pocity v mléčných žlázách klesají současně s nástupem menstruace..

Hormonální pozadí se vrací k indikátorům odpovídajícím začátku cyklu a tělo se přestane připravovat na možnou produkci mléka.

Ve vzácných případech bolí hrudník bezprostředně po menstruaci, protože zarostlá žlázová tkáň neměla čas vrátit se do normálu. Nadměrný růst je však již ukazatelem toho, že ne všechno je v pořádku s hormonální rovnováhou v těle..

Někdy hrudník bolí i po menstruaci, protože byla zchlazená nebo kvůli osteochondróze. Sevřený nerv v krční nebo hrudní páteři může vést jak k bolestem paží, tak k velmi bolestivým pocitům v prsních svalech. Skolióza může být také jednou z příčin poškození nervů..

Jedinou výjimkou, která se považuje za normu: bolestivost mléčných žláz na začátku nového menstruačního cyklu u dosud nevytvořených dívek.

Když bolestivost je normou

Normálně je prsa plná a bolestivá před nástupem menstruace. Je to způsobeno zvýšenou hladinou estrogenu, který je zodpovědný za „porod“.

Pokud by žena porodila a nosila dítě, její mléčné žlázy by byly připraveny k produkci mléka. Ale protože nedošlo k porodu, prsa znovu poklesla a stala se měkkou a bezbolestnou..

Proto je citlivost prsou normální pouze před menstruací nebo během ní. Pokud vaše menstruace uplynula a bolí vás hrudník, musíte jít k lékaři na vyšetření.

Hrudník bolí týden po menstruaci

Pokud vám prsa onemocní týden po menstruaci, je to pro většinu žen špatné znamení. Protože za příznivých okolností, týden po menstruaci, hrudník bolí pouze během těhotenství.

U žen, jejichž menstruační cyklus trvá pouze 21 dní. V důsledku stresu nebo změny klimatu může být cyklus nepravidelný a může trvat méně času než obvykle..

Potom je nástup těhotenství možný u žen s delším obdobím..

Pokud je prsa nemocná týden po menstruaci, je to obvykle příznak onemocnění:

 • mastitida;
 • mastopatie;
 • syfilis;
 • onkologie;
 • hormonální nerovnováha;
 • nemoc štítné žlázy;
 • nachlazení.

Někdy stejný seznam zahrnuje vytažený prsní sval. Bolest v poškozeném svalu se ale velmi liší od pocitů přímo v mléčné žláze. Zmatek je obvykle velmi obtížný, ale nemůžete ho ani zanedbávat..

Pozornost! Někdy dochází k pocitům podobným roztažení prsního svalu v důsledku sevření nervu v páteři.

Dva týdny po menstruaci bolí hrudník

Pokud 14 dní po menstruaci bolí prsa, dívka bude muset vyřešit věčnou filozofickou otázku: je sklenice poloprázdná nebo napůl plná? Průměrný menstruační cyklus je 28 dní a prsa jsou oteklá před, nikoli po menstruaci. Otok mléčných žláz a výskyt bolestivých pocitů 7-14 dní před nástupem menstruačního krvácení je normální.

Měly by se bát pouze osoby s ustanoveným menstruačním cyklem 35 dnů. Důvody v tomto případě budou stejné jako důvody uvedené výše..

Roste prsa po menstruaci

U dívek, které se stále tvoří, mléčné žlázy neustále rostou a před menstruací se výrazně zvětšují. Růst může způsobit, že se vaše prsa po menstruaci budou cítit něžně. Častěji se to však děje kvůli již pevné podprsence nebo „hře hormonů“ ve vyvíjejícím se těle.

U zralé ženy se na konci menstruace prsa vrátí na předchozí velikost. Pokud se po menstruaci prsa stanou kulatými a těžkými, stojí za to koupit si těhotenský test v lékárně.

Existují časté případy, kdy menstruace „prochází“ těhotenstvím, ale hormonální změny v těle již začaly. Nástup těhotenství v tomto případě dokazuje skutečnost, že po menstruaci jsou prsa vyplněna a nepadají.

Po menstruaci bolel žaludek a hrudník

Nejčastěji se takové bolesti nevyskytují současně. A nejpravděpodobnějším důvodem, že břicho a hrudník bolí současně po menstruaci, je hormonální nerovnováha. Samotná hormonální rovnováha však není narušena. To vyžaduje určité podmínky. Hormonální nerovnováha může nastat při onemocněních vnitřních orgánů a dalších faktorech:

 • změny související s věkem (menopauza);
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • užívání hormonálních léků (jsou nejen antikoncepční);
 • parazitické invaze;
 • degenerativní změny v páteři;
 • stres.

Kromě toho může být bolest v podbřišku způsobena urolitiázou nebo gastrointestinálními problémy. Při vnitřní bolesti je často obtížné lézi rozpoznat.

Kdy navštívit lékaře

Pokud po menstruaci bolí mléčné žlázy a dolní část břicha, je to vážný důvod neodkládat návštěvu lékaře. Okamžitě vyhledejte lékaře, pokud se vyskytne některý z následujících příznaků:

 • prsa se nesnížila, ale zvýšila se po ukončení menstruačního krvácení a z bradavek se uvolňuje tekutina;
 • na spodním prádle se mezi obdobími objevují krevní nátěry;
 • nepříjemný zápach z genitálií;
 • teplota zůstává zvýšená a trvá několik dní;
 • žaludek bolí nejen uvnitř, ale zvyšuje se i citlivost kůže venku.

Mohou to být příznaky onemocnění reprodukčního systému od zánětlivých procesů po rakovinu..

Pozornost! Jedním z příznaků endometritidy je bolest v děloze a nahnědlý slizniční výtok..

Možné patologie

Pokud hrudník bolí i po skončení menstruace, je to pravděpodobně příznak mastopatie. Mastopatie je benigní formace a ne vždy vede k rozvoji rakoviny. U žen s mastopatií je však třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny. Kromě mastopatie mohou být další důvody bolesti prsou mezi obdobími:

 • zranění;
 • zánět nervu;
 • mastitida;
 • endometrióza.

Mastitida může být infekční nebo v důsledku mechanického poškození prsu. Pokud hrudník po menstruaci velmi bolí, nemůžete se léčit.

Pomocí různých metod úlevy od bolesti žena řídí pouze problém uvnitř.

Co dělat s bolestí prsou

Pokud je bolest prsu po menstruaci fyziologická, to znamená, že mléčné žlázy bolí buď u mladé dívky, nebo u těhotné ženy, můžete použít stejné léky ke zmírnění bolestivých pocitů jako během menstruace:

 • vyberte si podprsenku podle velikosti;
 • vezměte si teplou koupel nebo sprchu;
 • revidovat stravu;
 • omezit kouření.

Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu, můžete použít nesteroidní léky proti bolesti, ale musíte si je vyhledat u svého lékaře..

Prevence bolesti

Hlavní prevencí nepatologických bolestí prsu je fyzická aktivita a správná strava. Menstruace je snáze tolerována, pokud dívka vede aktivní životní styl. Abyste předešli nadměrnému otoku, můžete odmítnout produkty, které zadržují vodu v těle. To platí zejména pro slaná jídla..

Závěr

Pokud vás po menstruaci bolí hrudník, musíte se nejprve ujistit, že neexistuje žádné onemocnění. Návštěva mammologa nikdy neublíží, ale lékař bude schopen předepsat léky, které snižují bolest.

Proč po menstruaci bolí prsní žlázy, důvody + tipy

Každý ví situaci: těsně před začátkem menstruace je hrudník oteklý a bolavý. Bolí to při každém extra ostrém pohybu, pokud je někde zaháknuto.

Po skončení menstruace se vaše prsa vrátí na stejnou velikost a bolest se zmenší nebo zmizí.

Někdy může otok a bolest doprovázet ženu po dobu jednoho měsíce nebo déle, pak je zajímavé nebo vzrušující, proč prsa po menstruaci bolí.

Když jsou oteklé prsa normální

Prsa se mohou nafouknout v různé dny spojené s menstruačním cyklem. Během ovulace může být plná a nemocná. Tato fáze spadá do středu cyklu, s normálním menstruačním cyklem, toto datum po menstruaci je 12-14 dnů. Normálním a přirozeným okamžikem jsou také oteklá prsa několik dní před, menstruační období a několik dní poté.

Tento proces je vysvětlen skutečností, že tělo se připravuje na těhotenství nejen v pánevních orgánech, ale obecně. V těchto dnech produkce estrogenu stoupá. Nacházejí se v tukové tkáni a zvětšují orgány bohaté na tyto buňky.

Jsou také obsaženy v podkožní tukové tkáni, ale tam se to děje nepostřehnutelně, protože je rovnoměrně rozloženo po celém těle. A v mléčné žláze je celá skupina, takže se zvětšuje prsa, což vede k narušení průtoku krve.

To vyvolává ještě větší nárůst velikosti prsou v důsledku otoku. Stává se pastovitým a bolestivým.

V jiné dny než výše uvedené by prsa neměla být plná a bolavá, důvodem je zvýšená hladina estrogenu.

Příčiny bolesti na hrudi v jiné dny

Úroveň estrogenu může zůstat vysoká z následujících důvodů:

 • Těhotenství
 • Hormonální nerovnováha
 • Mastopatie
 • Mechanické poškození
 • Osteochondróza
 • Onkologie

Mastopatie

Mastopatie nastává, když je prsa infikována infekčním agens. Mikroorganismus může vstoupit poškozením integrity kůže nebo krví, pokud dojde k zánětu jiného orgánu. Pro vznik mastopatie je nutné potlačit imunitní systém..

Pokles imunity může nastat při onemocnění ženy užíváním imunosupresivních léků - glukokortikoidních hormonů, cytostatik. Používají se k různým autoimunitním onemocněním, aby tělo neprodukovalo protilátky proti vlastním buňkám a nezničilo se.

Oslabení imunity může být také po podchlazení.

Mechanické poškození

Vždy existuje možnost pádu nebo pohmoždění hrudníku. A tento okamžik se může shodovat s koncem menstruace. Pokud pádu nebo úderu není věnována náležitá pozornost, pak si žena může myslet, že její prsa po menstruaci nepřestala bolet. Nesprávně umístěná podprsenka může stlačit prsa, odřít a podráždit pokožku prsou..

Osteochondróza

Toto zákeřné onemocnění může způsobit bolest podél nervů v jakémkoli orgánu. Ve skutečnosti je orgán zcela zdravý, ale podráždění nervu, který je tlačen dolů, způsobuje bolestivé pocity v místě, kde zasažený nerv inervuje. Tolik lidí se dá oklamat a myslí si, že mají špatné srdce, žaludek, slinivku a žlázu, dolní část zad a další orgány..

Častěji s hrudní osteochondrózou je interkostální neuralgie mučena. Jen způsobují bolestivost v oblasti mléčných žláz. Chcete-li rozlišit interkostální neuralgii od skutečné bolesti žlázy, musíte sledovat, zda je bolest spojena s pohybem. Při neuralgii se bolest snižuje nebo zvyšuje s výdechem a vdechováním, zvyšuje se s náhlými pohyby, zatímco nosí těsné oblečení.

Onkologie

Otok a bolestivost po menstruaci mohou být způsobeny nádorem vaječníků produkujícím hormony. Poté se produkuje hodně estrogenu a progesteronu. Příznakem je přirozená reakce žlázy na vysoké hladiny hormonů. Takové problémy mohou být způsobeny samotným nádorem prsu..

Nádor může být maligní nebo benigní. Nádor roste, blokuje cévy, je narušen tok krve v tkáni. A dochází k ischemii. To způsobuje bolest a otok. Nová tkáň také tlačí žlázu zpět a tlačí na ni, což je doprovázeno nepohodlí a zvětšením zraku.

V každém případě je v případě nádoru naléhavá potřeba poradit se s lékařem.

Abyste si včas všimli této hrozné nemoci, musíte se milovat a sledovat možné změny. Nemůžete si nechat ujít každoroční prohlídky u gynekologa.

Každodenní toaletou musíte každý den cítit prsa. Chcete-li nahmatat žlázu, musíte začít od okraje do středu jemnými masážními pohyby.

Pokud najdete pečeť nebo změnu vnímání, okamžitě vyhledejte lékaře. Nádor má také některé příznaky:

 • Příznak platformy - pokud si vezmete prsní žlázu, zatáhnete ji, můžete si všimnout určité oblasti, podobné platformě, která vyniká rovně a upoutá pozornost ve vztahu k měkké konzistenci kolem ní
 • Příznak zatažení bradavek - Při natahování nalezené plomby je bradavka zatažena dovnitř a jakoby sledovala nádor
 • Příznak pomerančové kůry - v místě připojení nádoru se tvoří napnutí kůže, nadměrná tuberosita, velmi podobná pomerančové kůře.

Musí být vždy pamatovány a pokud je k dispozici, kontaktujte mammologa a neodkládejte to. Čím dříve se uzdravíte, tím větší je šance na výhru.

Co dělat, když vás bolí hrudník

Hrudník během a po menstruaci může bolet i při nesprávné výživě, pracovním rozvrhu, nadměrném fyzickém a emočním stresu během cyklu.

Pokud je to důvod a neexistují žádné organické a hormonální změny, které by způsobovaly příznaky, můžete zkusit normalizovat režim a vzdát se špatných návyků. K tomu potřebujete:

 • Odmítnutí brát alkoholické nápoje
 • Přestat kouřit
 • Nepřechlazujte
 • Navštivte lékaře včas
 • Léčte nemoci v rané fázi, spíše než je začněte léčit dříve, než se stanou chronickými
 • Vyvarujte se emočního stresu, nepoddávejte se stresu - bojujte s ním. Pomůže to jóga, koníčky (vyšívání, wrestling, pletení)
 • Uklidňující koupele s přídavkem mořské soli, různých bylin
 • Správná výživa, která zajistí potřebné množství bílkovin, mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Chcete-li to udělat, musíte jíst hodně ovoce a zeleniny, měnit různé druhy masa, zahrnout do stravy ryby
 • Na podzim a na jaře absolvujte kurz vitamínů
 • Nakupujte spodní prádlo podle velikosti a pohodlí

Pokud je v těle vše normální, když znáte jeho vlastnosti, můžete se připravit na nástup bolesti a otoku prsu. Chcete-li zmírnit tyto nepohodlí během menstruace, můžete použít několik tipů:

 • Chcete-li snížit otoky během menstruace, musíte vyloučit kávu a silný čaj, čokoládu, Pepsi
 • Noste měkké, nestlačitelné podprsenky
 • Vyvarujte se namáhavé fyzické aktivity a sportu
 • Zůstaňte v jedné poloze co nejméně, často chodte na čerstvý vzduch
 • Pijte více než 2 litry neperlivé vody, džusy, kompoty
 • Bylinné čaje pomáhají při úlevě od bolesti. Doporučuje se vařit čaj z třezalky tečkované, heřmánku, meduňky a tymiánu
 • Užitečný je odvar z jahodových listů. K tomu musíte vařit jahodové listy na 200 ml 1 čajovou lžičku
 • Teplé obklady přes oděv dobře uklidňují bolest
 • Snižte příjem tučných jídel po dobu menstruace, vyloučte uzeniny

Proč bolí hrudník po menstruaci: odpověď gynekologa

Mnoho žen si klade otázku, zda jsou bolestivé pocity, které se objevují v mléčných žlázách po skončení „kritických dnů“, považovány za normu.

Mastalgie, jak se jí v medicíně říká, bolest na hrudi u žen, se může obtěžovat několik dní před nástupem „kritických“ dnů. Taková bolest může být variantou normy..

Ale co dělat, když se prsa zvětšila a bolí po menstruaci, pojďme to zjistit podrobněji.

Hlavní příčiny bolesti na hrudi po menstruaci

Bolest v mléčných žlázách může mít jinou povahu - ostrá, pálení, lisování. To vede k akumulaci velkého množství tekutiny v tkáních mléčných žláz. Oteklé, bolestivé prsa po kritických dnech jsou výsledkem řady důvodů:

 • těhotenství,
 • hormonální narušení v těle,
 • nádorové procesy,
 • mastopatie.

Jsou vaše prsa plná a oteklá před menstruací nebo se objeví během ovulace? Tento stav je pochopitelný a je spojen s hormonálním nárůstem ženského těla. Pokud však oteklé prsa přetrvávají 5., 6., 7. dne menstruačního cyklu, měla by žena vyhledat radu odborníka, aby objasnila možnou příčinu, a podstoupit podrobné vyšetření..

Nejčastěji obě prsa bobtnají. Méně často si ženy stěžují, že bobtná pouze jedna z mléčných žláz: pravá nebo levá. V tomto případě je třeba mít podezření na nemoci: cysty, nádorové formace, mastitida, abscesy. To vše vyžaduje odbornou lékařskou péči..

Hormonální narušení v ženském těle

Pokud je menstruace u konce a bolest na hrudi ženu stále trápí, nelze vyloučit hormonální nerovnováhu. K tomu vede mnoho faktorů:

 • Menopauza;
 • Zhoubné novotvary;
 • Pohlavně přenosné choroby (STD);
 • Užívání hormonálních léků (kombinované orální antikoncepce);
 • Nepravidelný sexuální život;
 • Dědičná predispozice;
 • Dlouhodobé užívání sedativ a antidepresiv atd..

Pokud je prsa nemocná týden po skončení menstruace, mohou být důvody tohoto stavu:

 • Dlouhodobé stresové situace;
 • Infekční a zánětlivá onemocnění vyskytující se v mléčných žlázách;
 • Nemoci způsobené parazity.

Bolest na hrudi v kombinaci s bolestí dolní části břicha: co to znamená?

Pokud si žena stěžuje na bolestivé pocity na hrudi a zároveň ji bolí dolní část břicha, musíte nejprve myslet na gynekologická onemocnění. Tyto zahrnují:

 • Adnexitida, při které se zanícují přídavky dělohy;
 • Vulvitida, vulvovaginitida může být komplikována zánětem děložního čípku a pochvy s tvorbou povrchových vředů;
 • Cervicitis je zánětlivý proces cervikální sliznice způsobený viry;
 • Endometrióza;
 • Ovariální cysty, které, jak rostou, narušují průtok krve a ovlivňují nervová zakončení, stimulují je, což způsobuje bolest v podbřišku a pocit komprese.

Dolní břicho může bolet nejen s gynekologickými chorobami, ale také se specifickým infekčním onemocněním - tuberkulózou. Vejcovody a vaječníky jsou nejvíce náchylné k tuberkulóze. Projevuje se heterogenními klinickými příznaky:

 • ztrácí se menstruační cyklus,
 • Žaludek „bolí“ a „táhne“ dolní část zad, zejména po menstruaci,
 • obecná malátnost,
 • zvýšená únava,
 • silné pocení v noci,
 • žena poznamenává, že během krátké doby zhubla.

Kolik bolesti můžete vydržet a kdy navštívit odborníka?

Pokud se žena po ukončení menstruace obává silné bolesti v podbřišku, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, zvláště pokud je bolest doprovázena následujícími příznaky:

 • Žena si všimne, že po skončení menstruace má rozmazaný výtok, který má nepříjemný zápach;
 • Žena má několik dní horečku a je prakticky nemožné snížit teplotu na normální hodnoty.

Pokud jsou přítomny výše uvedené příznaky, měli byste co nejdříve konzultovat s lékařem vyšetření a obdržet doporučení pro léčbu.

Proč se po menstruaci objevuje výtok z prsu?

Výtok z mléčných žláz se může objevit jak během normálního průběhu cyklických procesů v ženském těle, tak při výskytu patologie.

Předpokládá se, že jakýkoli výtok kapaliny z bradavek je přípustný pouze v případě, že je žena těhotná. Ve všech ostatních případech je nutné pochopit hlavní příčinu takového výtoku, aby bylo možné včas diagnostikovat závažná onemocnění..

Kromě těhotenství a laktace se sekreční aktivita mléčných žláz aktivuje ve dvou situacích:

 • Před nástupem „kritických dnů“ je při stisknutí bradavky povoleno uvolnit několik kapek světle zbarvené tekutiny a může se objevit pocit pálení v hrudi;
 • Když žena během stimulace oblasti dvorce zažije silné sexuální vzrušení, může se objevit výtok z bradavek.

Proč se lékař ptá, jakou barvu má výtok?

Výtok z mléčných žláz není v zásadě normou, pokud se nejedná o mléko během laktace. Lékař na recepci je povinen položit objasňující otázky týkající se barvy, povahy a konzistence patologického výtoku z bradavek, protože je to součást diferenciálního diagnostického vyhledávání.

Pokud se po stlačení bradavky objeví silný lepkavý hnědý výtok nebo nazelenalý výtok, pak je nejpravděpodobnější příčinou tohoto stavu ektázie mléčných kanálků, která se vyskytuje u žen v menopauzálním období.

Pokud ženská prsa začne vylučovat tekutinu ze světlých do tmavých odstínů hnědé, mělo by to naznačovat intraduktální papilom, který vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu..

Pokud se zjistí slabý hnisavý výtok z bradavek s nepříjemným zápachem, který se vyskytuje na pozadí kojení, je třeba podezření na mastitidu. Současně bude narušen pouze jeden prsa, může se na něm zaznamenat lokální bolestivost a pokožka nad ohniskem zánětlivého procesu se zdá, že "hoří".

DŮLEŽITÉ! Pokud se objeví výtok z mléčných žláz, měli byste kontaktovat odborníka, abyste zjistili příčinu jejich vzhledu a vhodnou léčbu!

Co dělat, když vás po menstruaci bolí hrudník?

První věc, kterou by žena, která se obává bolesti v oblasti hrudníku, měla udělat, je poradit se s gynekologem. Neměli byste nekontrolovatelně a neustále užívat žádné léky proti bolesti, protože mohou pouze vyhladit klinický obraz a odstranit příznaky, ale neovlivní odstranění hlavní příčiny.

Během těhotenství je kontraindikováno samopodání jakéhokoli léku bez doporučení lékaře.!

Tipy pro prevenci bolesti prsou

Aby se zabránilo bolesti na hrudi po skončení „kritických dnů“, je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Přestaňte kouřit a pijte alkohol ve prospěch svého zdraví;
 • Vyvarujte se fyzického a duševního stresu a naučte se starat o svůj nervový systém;
 • Nevystavujte své tělo vysokým a nízkým teplotám: hypotermie a přehřátí mají nepříznivý vliv na ženské tělo;
 • Spodní prádlo by mělo být pohodlné a volné, nemělo by stlačovat prsa, jinak by mohlo dojít ke zhoršení krevního oběhu a odtoku lymfy v mléčných žlázách a v důsledku toho ke stagnaci mléčných kanálků;
 • Odmítnout fyzickou aktivitu, trénink, kondici během kritických dnů;
 • Je nutné dodržovat správnou výživu: vložte do svého jídelníčku masové, mléčné a rybí pokrmy;
 • Sledujte režim práce a odpočinku;
 • Navštěvujte preventivně alespoň jednou za 6 měsíců gynekologa.

Jak samovyšetřovat mléčné žlázy?

Je nesmírně důležité, aby každá žena provedla samovyšetření prsu po menstruaci, přibližně 7-11 dní. To pomůže identifikovat fibrocystické onemocnění prsu v počátečním stadiu vývoje, cysty prsu a také detekovat nádorové formace v hrudi v počátečních stádiích.

Algoritmus samovyšetření prsu je následující:

 1. Postavte se blízko zrcadla a prohlédněte si prsa: měli byste se dívat na tvar prsou, na barvu kůže bradavek, ruce během vyšetření by měly být sníženy.
 2. Zvedněte obě ruce za hlavu a v této poloze zkontrolujte hrudník. Zjistěte, zda došlo ke změně tvaru nebo velikosti jedné z mléčných žláz, věnujte pozornost barvě kůže.
 3. Pravá ruka musí být odhodena zpět za hlavu. Poté pomalou a hladkou masáží krouživými pohyby sondujte pravou mléčnou žlázu a věnujte zvláštní pozornost těsnění, otokům a zahušťování. Stejné kroky by se měly opakovat u levého prsu..
 4. Palcem a ukazováčkem jedné ruky lehce zatlačte na bradavku v základně a zkontrolujte, zda z ní není výtok. Proveďte podobné akce s levou i pravou mléčnou žlázou..
 5. Zaujměte polohu na zádech. Krouživým pohybem, mírným tlakem, je nutné cítit prsa, počínaje od okrajů mléčné žlázy směrem k bradavkám.
 6. Při lehkých kruhových pohybech byste měli cítit levé a pravé podpaží a věnovat pozornost přítomnosti zvětšených lymfatických uzlin. Pokud existuje, měli byste se poradit s odborníkem.

Pravidla pro zavádění tamponů

Dokonce i panny mohou používat tampony, protože mohou snadno proniknout do pochvy otvorem v panenské bláně..
Hygienické výrobky s aplikátorem se používají velmi pohodlně.