Proč mi po ovulaci bobtnaly prsa?

Žena zažívá každý měsíc různé bolestivé pocity, což naznačuje určité procesy, které charakterizují dané časové období. Například bolí dolní část zad s měsíčním krvácením, drobnými bolestmi břicha a otokem a bolestí na hrudi po ovulaci. Tyto příznaky potvrzují samotnou skutečnost ovulace, když vaječná buňka prorazí folikul..

Proč prsa bobtná

Fyziologické charakteristiky jsou jakýmsi signálem z těla, které je připraveno otěhotnět. Někteří varují, že se buňka brzy „narodí“, další, že ovulace skončila, a další o zdravotních problémech.

Proto je definici tohoto dne přikládán velký význam a ženy se ji snaží vypočítat pomocí různých metod a jejich vjemů, z nichž jednou je bolestivost mléčných žláz. Mohou onemocnět:

  během ovulace; hned po ní; s menstruací a po nich.

Po opuštění zárodečné buňky začne hladina progesteronu v krvi stoupat, takže prsa po ovulaci bobtnají. U téměř všech žen se zvětšují, stávají se něžnými a bolestivými. I sebemenší dotek, například oblečení, je nepříjemný.

Tento stav je nejčastěji pozorován od 15 dnů po začátku krvácení a je vysvětlen působením hormonu druhé fáze.

Produkce progesteronu způsobuje otok a bolest na hrudi

Od okamžiku, kdy se v místě prasknutí folikulu začne tvořit žluté tělísko, začne progesteron připravovat dělohu a samotné mléčné žlázy na budoucí těhotenství. Při jeho působení začíná žlázová tkáň prsu zvětšovat objem a zbytek tkání se nemění, proto jsou nervová vlákna stlačena, a proto dochází k bolesti.

Otok prsu po ovulaci

Když jsou prsa ihned po ovulaci oteklá, příliš citlivá a s bolavými bradavkami, není to známkou poplachu, protože jde o přirozené potvrzení prasknutí folikulu. Pokud buňka zemře a není oplodněna, po 1-4 dnech se všechny změny, které vznikly, dostanou do původního stavu. Ale někdy bolest nezmizí, ale dokonce se trochu zesílí. Tato vlastnost je individuální a spolu se změnou chuťových preferencí a prudkými výbuchy nálady se nazývá premenstruační syndrom a tento stav může pokračovat až do nástupu menstruace..

Za normálních okolností se povaha bolesti cyklicky mění vlivem hladiny pohlavních hormonů. Za přítomnosti těchto změn v době vzhledu vajíčka je mnoho žen používá k určení příznivých dnů pro početí..

Kdy se poradit s lékařem

Kromě přírodních jevů, které nezpůsobují obavy, může být bolest na hrudi způsobena:

  zbývající zvýšená hladina estrogenu v krvi, která by se měla snižovat s nárůstem progesteronu; působení hormonů štítné žlázy; prolaktin a inzulin.

Tyto hormony vyvolávají množení mléčných kanálků a zadržování tekutin v prsou, což vysvětluje jeho otoky..

Při početí pokračuje další příprava tkání mléčné žlázy na těhotenství a poté na porod a produkci mléka. Zvyšuje se jeho velikost, bolestivost a citlivost přetrvávají, dokud se dítě nenarodí..

Když cyklus končí menstruací, všechny provedené změny se vrátí do původního stavu..

Pokud to není pozorováno, existuje riziko vzniku mastopatie, což je přerostlé žlázové buňky naplněné tekutinou. Při palpaci je cítit jedna nebo více měkkých formací.

V tomto případě se doporučuje ultrazvuk, mamografie a krevní test na hormony, aby se zvolila správná léčba..

Ať už prsa bobtná po ovulaci, během ní nebo bolí, tyto jevy jsou specifické pro každou ženu. Někteří cítí jen mírný bolestivý pocit, který nezpůsobuje žádné nepříjemnosti. Jiní mají silné a prasklé bolesti, které narušují jejich normální život..

S tím druhým stojí za konzultaci a pokus o nalezení příčiny silného vnímání bolesti. V některých případech je nutné předepsat vitamíny A, E a skupinu B. Může být nutné vyvážit výživu, vést normální životní styl, mít na sobě podprsenku, která podporuje prsa.

Pokud bolest na hrudi narušuje normální život, musíte navštívit lékaře

Pokud jsou výše uvedené metody neúčinné, lékař rozhodne o jmenování určitého typu léku ke stabilizaci hormonálního pozadí za účelem zmírnění bolesti.

Odpověď na otázku, kdy prsa začíná bobtnat: před nebo po ovulaci, je to vždy doprovázeno citlivostí a bolestivostí, je odpověď jednoznačná. Protože tyto pocity jsou způsobeny působením progesteronu, měly by charakterizovat samotný okamžik uvolnění zárodečné buňky a čas po ní. Ale každá dívka má své vlastní vlastnosti, které jsou schopny vysvětlit proces ovulace s větší nebo stěží znatelnou závažností..

Každá dívka má své vlastní znaky, které charakterizují ovulaci

Měli byste si vždy pamatovat, že ženské tělo je univerzálním přirozeným mechanismem pro reprodukci vajíčka, koncepci a zrod nového života. A každý z nich vysílá své vlastní, inherentní pouze jemu, signály o včasnosti probíhajících procesů.

Pokud se tedy žena naučí tyto zvonky slyšet, včetně studia toho, jak po ovulaci bobtná prsa, nebude pro ni obtížné sledovat její stav nebo plánovat těhotenství..

Proč bolesti na hrudi po ovulaci a jak snížit bolest

Příčiny bolesti

Fyziologické změny v hormonálních hladinách v různých fázích menstruačního cyklu ovlivňují nejen orgány reprodukčního systému, ale také prsní tkáň. Oba prsa procházejí přirozenými změnami, což je důležitý rozdíl od patologie.

Po ovulaci je dominantním ženským hormonem progesteron. Pod jeho vlivem se orgány reprodukčního systému a mléčné žlázy připravují na možné těhotenství. V ženském prsu dochází ke zvýšení počtu žlázových buněk, které v budoucnu syntetizují mléko.

Přerostlé žláznaté lalůčky vytlačují cévy a nervová zakončení, napíná se kůže a podkožní tuková tkáň. To je hlavní důvod bolesti.

Tok krve v malých cévách a odtok venózní krve se zhoršují. To způsobí otok tkáně. Tkáně bohaté na tekutiny jsou citlivější na vnější podněty.

U některých žen zůstává koncentrace estrogenu vysoká, což vede k dalším hormonálním poruchám. Zvyšuje se obsah prolaktinu, což způsobuje expanzi kanálků mléčné žlázy a zvyšuje bolestivý syndrom.

Když se blíží nástup menstruačního krvácení, změny v prsní tkáni procházejí opačným vývojem. Počet buněk žlázového epitelu klesá, objem prsu klesá a bolestivé pocity před menstruací zmizí.

Co můžete dělat doma, pokud vás před menstruací bolí hrudník

Nepohodlí na hrudi je pociťováno různými způsoby, což souvisí s individuálními charakteristikami prahu bolesti. Ženy s vysokou prahovou hodnotou pro změny v mléčné žláze nezpůsobují významné nepříjemnosti, udržují svou obvyklou fyzickou aktivitu.

Ženy s nízkou tolerancí bolesti trpí fyziologickými změnami. Bolest se může objevit nejen při zvýšené sportovní aktivitě, ale také v procesu provádění běžných činností v domácnosti.

Pokud vás po ovulaci bolí hrudník, měli byste upravit svůj životní styl. To vyžaduje:

 • zvolit vysoce kvalitní prádlo bez drsných švů a vyrobené z přírodní látky;
 • snížit příjem tekutin;
 • přestat cvičit v tělocvičně nebo snížit zátěž na horní část těla;
 • zvýšit množství čerstvého sezónního ovoce a zeleniny ve stravě;
 • snížit spotřebu kořeněných, kořeněných, slaných jídel;
 • užívat multivitaminové komplexy;
 • před spaním upřednostňujte teplou sprchu před horkou lázní;
 • spát v noci v chladné místnosti, nosit volnou noční košili, zkusit ležet na zádech a ne na boku.

Pokud žena plánuje těhotenství, často považuje překrvení mléčných žláz za známku početí. Spolehlivějším způsobem, jak tento předpoklad potvrdit, je provést rychlý těhotenský test..

Důvody k návštěvě lékaře

Je obtížné odlišit bolestivé pocity v hrudi fyziologické povahy od počínající patologie. Žena v reprodukčním věku se musí při bolestivých pocitech poradit s lékařem:

 • lokalizováno pouze vpravo nebo vlevo, a ne v obou žlázách;
 • nesnižujte se na začátku menstruačního krvácení;
 • uloženy v první fázi cyklu.

Pro lékaře jsou důležité jakékoli podrobnosti, proto je třeba vzít v úvahu další příznaky. Nejvýznamnější jsou:

 • výtok z mléčných kanálků;
 • zvětšení nebo zmenšení pouze u jednoho prsu, tj. výrazná asymetrie;
 • kůže nad mléčnou žlázou mění barvu, je napnutá nebo zvrásněná;
 • zhoršení celkového stavu: slabost a nemotivovaná neustálá únava;
 • pokles obsahu erytrocytů a hemoglobinu v obecném klinickém krevním testu.

Pravidelné měsíční samovyšetření prsou pomáhá detekovat výše uvedené příznaky. Pokud je bolest v mléčné žláze kombinována s alespoň jedním z patologických příznaků, je nutná urgentní návštěva lékaře.

Výzkum, který pomůže určit, proč vás bolí hrudník

Aby konečně zjistil, proč bolí hrudník, lékař provede průzkum a vyšetření pacienta. Jeho povinné složky: hluboká palpace mléčné žlázy a lymfatických uzlin. K vyloučení závažné patologie orgánů jsou předepsány následující studie:

 • podrobný krevní test s počtem krevních destiček;
 • Ultrazvuk obou mléčných žláz, včetně podpažních oblastí;
 • bimanuální manuální vyšetření orgánů reprodukčního systému;
 • rutinní nebo transvaginální vyšetření pánevních orgánů;
 • mikrobiologické a cytologické vyšetření z povrchu pochvy a děložního čípku;
 • nádorové markery;
 • ženský hormonální profil - estrogen a progesteron.

Léčba drogami

Pokud prsa bolí po ovulaci a je vyloučena závažná patologie prsu, lékař doporučí léky. Může to být základní terapie ke stabilizaci hormonálních hladin a krátkodobá k odstranění bolestivých pocitů..

Ke snížení bolesti použijte:

 • masti a gely s anestetickým účinkem;
 • tabletované nesteroidní protizánětlivé léky;
 • fyzioterapie - UHF, vystavení magnetickému poli.

Ke stabilizaci hormonálního pozadí se používají fytoestrogeny a homeopatické léky. Jejich pravidelné používání již několik týdnů již v příštím cyklu přinese znatelnou úlevu..

Pokud to bolí, ale mléčná žláza se nezvýšila, neměli byste paniku. Nejprve musíte analyzovat menstruační cyklus a stanovit fázi, kdy je zaznamenána bolest. Po ovulaci musíte změnit životní styl, abyste snížili bolest..

Pokud bude pokračovat nebo se objeví jiné alarmující příznaky, měli byste navštívit lékaře. Je důležité nepodstupovat nekontrolovanou samoléčbu. Moderní laboratorní a instrumentální diagnostické metody pomáhají rychle identifikovat příčinu nepohodlí po ovulaci.

Proč po ovulaci bolí hrudník?

Ženský prsa je velmi citlivá část těla a může reagovat různými bolestivými pocity na různé změny stavu jeho majitele. Ovulace je jedním z důležitých procesů cyklické práce ženského těla a není divu, že se stav mléčných žláz během tohoto období cyklu mění. Tento článek vypráví o tom, co se považuje za normu, a v takovém případě se poraďte s lékařem..

Příčiny bolesti

Hlavním důvodem bolesti během ovulace a bezprostředně po ní je skutečnost, že mléčné žlázy reagují na hormonální změny. Celý proces ženského cyklu a zejména ovulace je regulován hormony, které jsou v různých dnech přítomny v různých množstvích a poměrech. Díky nim dochází k ovulaci. Žlázová tkáň mléčné žlázy je uspořádána tak, aby živě a rychle reagovala na změny koncentrací hormonů, zejména pohlavních hormonů.

Před ovulací v těle ženy se zvyšuje obsah estrogenu. Folikul na vaječníku s vejcem uvnitř roste v první polovině cyklu pomocí hormonu FSH. Folikulostimulační hormon, jako je estrogen, nemá výrazný účinek na žlázovou tkáň. Ale luteinizační hormon, který prudce stoupá doslova 1–2 dny před ovulací a vyvolává prasknutí folikulu, je žlázami vnímán odlišně. Proto lze pozorovat, že před ovulací se velikost prsou mírně zvětšila, zvětšila se, bradavky se staly citlivějšími.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Po ovulaci „dobrodružství“ mléčných žláz nekončí. S uvolněním vajíčka hladina estrogenu a LH prudce klesá, ale jsou nahrazeny jiným ženským hormonem - progesteronem. Pod jeho vlivem se tělo ženy začíná připravovat na mateřství. Nezáleží na tom, zda to bylo početí nebo ne, progesteron je stále produkován žlutým tělem, které je tvořeno z membrán praskajícího folikulu.

Hormon připravuje endometrium dělohy na možnou implantaci vajíčka, snižuje imunitu, takže embryo má šanci přežít, aniž by bylo zničeno imunitními buňkami těla matky. Progesteron také ovlivňuje žlázovou tkáň, což vede k rozšíření kanálků, a proto u mnoha žen zůstávají po ovulaci mírně zvětšená prsa až do další menstruace.

Pokud nebylo koncepce, žluté tělo zemře po 11-13 dnech a produkce progesteronu se zastaví. Bude zahájena menstruace a stav mléčných žláz se vrátí do původního stavu, v jakém byly před všemi hormonálními změnami v cyklu. Vše se bude opakovat v dalším cyklu.

Bolest na hrudi, brnění, překrvení bradavek je spíše individuální reakcí na hormonální změny. Některé ženy mají takové stížnosti každý měsíc po každé ovulaci, jiné - nic takového není zaznamenáno. Závisí to na charakteristikách organizace centrálního nervového systému a bolest obvykle pociťují ženy, které mají nízký práh bolesti..

Pokud se prsa obvykle neobtěžuje, ale v tomto cyklu onemocněla po ovulaci, je nutné jasně určit, v jakém časovém období se to stalo.

 • Pokud bezprostředně po ovulaci, to nemůže naznačovat těhotenství a pouze říká, že žluté tělo v tomto cyklu pravděpodobně produkuje o něco více progesteronu než obvykle.
 • Pokud týden po ovulaci existuje možnost, že došlo k početí, může prsa reagovat na další hormonální změnu - začátek produkce choriového gonadotropinu produkovaného choriovými klky po implantaci.
 • Pokud jsou prsa bolestivé několik dní před očekávaným obdobím, příčina může spočívat jak v těhotenství, tak v premenstruačním syndromu. Rovněž nevylučujte možné patologické stavy. Abychom rozlišili jeden od druhého, je třeba jasně pochopit, že bolesti na hrudi spojené přímo s procesem ovulace rychle pominou, po 2–3 dnech jsou pocity otupělé nebo zmizí. Všechno ostatní je bolest, která přímo nesouvisí s ovulací.

Sami bolestivé pocity na hrudi se v medicíně nazývají „mastalgie“. A lékaři rozlišují nejen fyziologickou mastalgii, jejíž mechanismus a příčiny jsme popsali, ale také patologické variace tohoto příznaku.

Druhy mastalgie

Léčbě je známo několik typů citlivosti prsou, z nichž ne všechny přímo souvisejí s ovulací..

Cyklický

Bolest spojená s ovulací se nazývá cyklická, protože má tendenci se opakovat v následujících cyklech a je vždy spojena se změnami a výkyvy v hormonálním pozadí. Cyklická mastalgie je považována za fyziologickou a obvykle nevyžaduje léčbu.

Při cyklických změnách bradavky obvykle bolí a mohou se objevit bolesti po stranách mléčných žláz. Bolest je v přírodě bolavá, obvykle obě žlázy vypadají oteklé a symetricky zvětšené.

Acyklický

Acyklická mastalgie se obvykle projevuje jednostrannou bolestí a nepohodlí pouze u jedné mléčné žlázy. Ale takový stav může být také přirozený, pokud se jedná o individuální charakteristiku. Po ovulaci se často obává pouze jedna mléčná žláza. Vzhled acyklické mastalgie, pokud dříve nebyl charakteristický pro ženu, může naznačovat, že byla nedávno užívána hormonální antikoncepce, velmi často k tomu dochází po užívání přípravku Postinor a jiných nouzových postkoitálních antikoncepcí..

Blíže k datu menstruace, pokud otěhotníte, může být acyklická bolest známkou „zajímavé situace“. Pokud nedojde k těhotenství, pak taková bolest po ovulaci za několik dní může být důsledkem traumatu prsu a také živým psychosomatickým příznakem, který často doprovází stav chronického stresu a klinické deprese..

Důležité! U acyklických bolestí je vhodné poradit se s lékařem. Tyto bolesti jsou charakteristické pro mastopatii, tromboflebitidu a doprovázejí také osteochondrózu a další problémy pohybového aparátu..

Extramammary

Dalším typem bolesti na hrudi je extramamární mastalgie. Nemá to nic společného s cyklem, ovulací a menstruací. Žlázy reagují nejen na pohlavní hormony, ale také na řadu dalších látek, které se v těle mohou také měnit v závislosti na přítomnosti nebo nepřítomnosti nemocí. Důvodem může být porušení vedení nervových impulsů. Takové bolesti se vyskytují při neuralgii, i když to silně bolí, existuje pocit, že je hrudník plný, zatímco bolest může být jednostranná i oboustranná.

Extramamární bolest se často vyskytuje u žen s onemocněním žaludku, srdce, stejně jako u některých zánětlivých procesů v žebrech a hrudní kosti.

Důležité! Měli byste jít k lékaři, pokud se objeví bolest na hrudi a nezmizí déle než týden, pokud vás hodně obtěžuje, narušuje váš obvyklý životní styl. A to musí být provedeno bez ohledu na aktuální fázi menstruačního cyklu..

Co dělat?

S bolestmi na hrudi, které nezasahují do života, nemusíte dělat nic, pokud jsou spojeny se zvláštnostmi menstruačního cyklu. Pokud bolest narušuje nošení spodního prádla, oděvů, narušuje normální život, je třeba přijmout několik jednoduchých a účinných opatření ke zmírnění stavu.

 • Noste volné podprsenky, které účinně podepírají vaše prsa širokými pásky z přírodních tkanin. Takové spodní prádlo možná nevypadá nejsvůdněji, ale pomůže snížit a správně rozložit zátěž mléčných žláz, pokud se cyklicky zvyšují uprostřed cyklu a v jeho druhé polovině..
 • Chůze více venku a jíst správně.
 • Nesedejte shrbeně - tato poloha zvyšuje zátěž žláz, posouvá těžiště a zvyšuje pravděpodobnost porušení inervace mléčných žláz, což se také může stát nezávislou příčinou mastalgie.
 • Po dobu ovulace a první dny po ní by měl být snížen obvyklý rytmus fyzické aktivity, pokud existují předpoklady pro takový projev ovulačního syndromu, jako je bolest na hrudi.
 • Umyjte si prsa teplou vodou ráno a večer a jemnými vibracemi a hladkáním masírujte konečky prstů, vyhýbejte se oblasti bradavek a dvorců - to pomůže zlepšit krevní oběh v mléčných žlázách a zmírní projevy mastalgie.
 • Horké koupele jsou kontraindikovány, pokud hrudník po ovulaci silně bolí: intenzivní zahřívání zvyšuje bolest, je lepší dát přednost teplým koupelím. Můžete si udělat chladné koupele pro mléčné žlázy s odvarem z tymiánu, měsíčku a kozlíku lékařského.

K úlevě od bolesti lze použít protikřečové léky („No-Shpa“, „Papaverin“), můžete také použít léky proti bolesti, pokud jste si jisti, že nedošlo k těhotenství.

Skutečně silné projevy mastalgie jsou vzácné a v tomto případě může lékař pro zlepšení kvality života ženy doporučit hormonální léčbu.

Pokud těhotenství není plánováno, lékař si vezme antikoncepční orální antikoncepci, která v zásadě potlačuje ovulaci. Na pozadí jejich příjmu nedochází ke změně hormonálních fází v cyklu a abnormálně silné bolesti ustupují.

Zvýšená citlivost prsu během ovulace a po ní neznamená, že to nějak ovlivní kojení později. Za laktaci budou odpovědné další hormony a vy se nemůžete bát, že období kojení bude nutně bolestivé a bolestivé. Takové spojení neexistuje.

Co je to samovyšetření prsu a jak jej provádět, viz další video.

odborný lékař, odborník na psychosomatiku, matka 4 dětí

Během ovulace prsa bobtná a bolí

Taková je ženská povaha, že člověk musí během celého menstruačního cyklu zažít celou řadu bolestivých pocitů v dolní části břicha, v zádech, na hrudi. Není málo příjemného, ​​ale je důležité si uvědomit, že taková bolest je spojena se zvláštnostmi ženské fyziologie. Musíte vědět, co se stane s tělem v určitém období.

Například pokud jsou prsa po ovulaci oteklá, je to přirozený proces. Ženská prsa mohou být bolavá během ovulace a během dalších fází cyklu. Někdy je bolest mírná a někdy příliš silná. Není během ovulace bolest na hrudi? Některé dívky tím netrpí. Všechno je velmi individuální.

Mechanismus a příčiny bolesti na hrudi

Příroda pro nás myslela na všechno, každý měsíc připravuje ženské tělo na oplodnění, což nám umožňuje plánovat narození dítěte. Ženská prsa jsou první, kdo reaguje na změny v těle, ke kterým dochází pod vlivem hormonů: po ovulaci je patrný otok prsou, dochází k bolesti. Mohou mě během ovulace bolet prsa??

Prsa mohou samozřejmě bolet během ovulace, během ženských dnů a po jejich skončení. To znamená, že bolest na hrudi je pozorována v různých fázích ženského cyklu. Kontinuální a zvyšující se bolestivé pocity jsou často signálem, že dochází k zánětu nebo otoku hrudníku. Ponecháte-li takový vážný problém bez dozoru, můžete získat řadu problémů: difúzní mastopatii, tvorbu adhezí a jizev, mastitidu, tvorbu benigní cysty.

Bolestivé pocity, které jsou pozorovány po menopauze, mohou naznačovat výskyt maligního nádoru. Nedělejte si problémy se zdravím. Zaznamenejte si, jak dlouho bolí hrudník během ovulace, kolik dní, jaké bolesti. Přeneste všechna data ke svému gynekologovi.

Z jakého důvodu bolí hrudník během a po ovulaci??

Zajímá vás otázka: může během ovulace bolet hrudník? Samozřejmě ano. Důvody jsou různé. Než přistoupíme k jejich analýze, mělo by být jasně definováno, že výraz „ženský prsa“ znamená mléčné žlázy (nikoli hrudník) a ovulace je speciální proces, který probíhá v ženském těle a představuje přípravu ženské buňky k oplodnění spermatem. Uvolnění vajíčka z folikulu je téměř vždy rozpoznáno ženami podle určitých příznaků:

 1. před ovulací prsa bobtná - první známka toho, že se tělo připravuje na očekávané těhotenství, budoucí porod;
 2. dívka cítí silný hormonální nárůst, neví, kam dát energii, protože uvolňování velkého množství estrogenu se během ovulace zvyšuje;
 3. kromě bolesti na hrudi před ovulací se objevují bolesti hlavy - tento příznak není dobře pochopen, ale je tam a neměl by být snížen;
 4. prsa před ovulací je obzvláště citlivá - bolí dívky, aby se jí dotýkaly kvůli podrážděným nervovým zakončením;
 5. zvyšuje se touha po sexu (zvyšuje se libido) - sama příroda vybízí ženu, aby její vajíčko bylo oplodněno;
 6. zvyšuje se citlivost na vůně a chutě (to se nestane vždy a ne u všech dívek);
 7. možné výkyvy nálady, mírný přírůstek hmotnosti kvůli zvýšené chuti k jídlu.

Tyto znaky se mohou objevit najednou nebo samostatně. U některých žen mohou být přítomny v malém počtu. Pokud vás během ovulace bolí hrudník, pamatujte, že je to přirozené. Během období ovulace se tělo aktivně připravuje na početí.

Jak bylo uvedeno výše, první změny ovlivňují ženský prsa. Citlivost bradavek se zvyšuje před menstruací, takže můžete často slyšet stížnosti na bolest, ke které dochází v důsledku vysokého tlaku v nervech a cévách, protože tkáň v mléčných žlázách se aktivně zvyšuje (je nezbytná pro následnou produkci mléka). Nyní chápete, proč hrudník bolí před ovulací.

Nemůže to udělat bez účinku progesteronu na nervové svazky. Tento hormon se v době ovulace mnohonásobně zvyšuje, podílí se na přípravě těla na nadcházející oplodnění: optimalizuje sliznici dělohy, činí jí nejpohodlnější fixaci vajíčka; stimuluje růst prsních buněk, který je nezbytný pro budoucí kojení. Když žlázová tkáň v ženských prsou roste, začne mačkat nervová zakončení. To vede k bolesti.

Otok prsu je způsoben zadržováním tekutin. Můžete si všimnout, jak prsa bobtnají hned po ovulaci. V některých případech se bolesti na hrudi mohou po ovulaci zhoršit, hrudník bolí stejně jako v období ovulace. Doba trvání bolestivých pocitů závisí na hormonální nerovnováze spojené s přípravou na uvolnění neoplodněné buňky. Zkušené dívky, které po ovulaci pociťují bolest na hrudi, vědí, jak určit nástup menstruace: když bolest na hrudi ustoupí, začne menstruace. Dostali jste tedy odpovědi na otázky:

 1. Mohou vás během ovulace bolet prsa??
 2. Jaký je mechanismus bolesti?
 3. Proč vám po ovulaci bobtná prsa??
 4. Kdy potřebujete okamžitě vyhledat lékaře??

Využijte znalosti získané v praxi.

Pokud byste se uchýlili k něžnosti prsou?

Potřebujete přijmout opatření, když vás během ovulace velmi bolí prsa? Co dělat, když je prsa oteklá a bolí po ovulaci? Tyto otázky mnoho znepokojují. Pokud je vaše bolest mírná, neměli byste se snažit léčit symptom normální, přirozené hormonální změny. Lékař vám samozřejmě může doporučit, abyste přehodnotili stravu, sportovali a začali vést zdravý životní styl..

V některých okamžicích může předepsat příjem vitamínů A, E a B. Výběr a nošení podpůrného spodního prádla je dobrým řešením. Pokud jde o fyto- a fyzioterapii, jmenování léků určených k obnovení hormonální rovnováhy, je třeba poznamenat, že je to v jednotlivých případech nezbytně nutné, je-li to naléhavě nutné. Pokud vás během ovulace bolí hrudník a nepříjemné pocity bolesti pokračují až do menstruace a navíc vůbec neoslabují, měli byste okamžitě kontaktovat zkušeného gynekologa. Pomůže vám najít příčinu a předepíše správnou léčbu..

Mamograf, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, prsa, krevní test jsou předepsány, když odborník během palpace zjistí nějaké těsnění v tkáních. V takovém případě se neobejdete bez komplexního vyšetření. Ale nepropadejte panice, protože bolest na hrudi může být způsobena různými důvody..

V některých případech není možné stanovit patologii, pak se bolest na hrudi přičítá individuální citlivosti. Každá dívka, žena by měla pochopit: bolest na hrudi před menstruací a před ovulací se nepovažuje za odchylku, je to fyziologická norma. Další otázkou je, že ne každý ho má. Hledejte patologii v případě, že vás silné bolesti trápí v jiných obdobích menstruačního cyklu. Pokud vás během ovulace bolí hrudník, není důvod k panice..

Jak se sami zbavit bolesti na hrudi?

Chcete si ulevit svému zdraví bez pomoci odborníka? V tomto případě by bylo nejlepším řešením:

 1. Relaxační koupel. Je dobré, když přijde s kadidlem. Někdy žena chce být sama, odpočívat, relaxovat, uniknout smutným myšlenkám. Dobrá koupel je skvělá relaxace, která vám umožní zvýšit náladu a zmírnit bolesti na hrudi. Proč si tedy nedat tak dobrý a užitečný okamžik blaženosti.
 2. Měkká masáž. Můžete a měli byste používat éterické oleje. Stačí lehké, jemné a jemné hladění po prsou - a dlouho očekávaná úleva vám bude poskytnuta. Doporučuje se používat speciální oleje, aby se zabránilo prasknutí bradavek.
 3. Studený obklad. Při silných bolestech můžete použít kostky ledu zabalené v ručníku. Jejich aplikací po dobu pěti až deseti minut budete mít jistotu, že bolest zmizí. Hlavní věcí je nepřehánět to, aby se zabránilo zánětu mléčné žlázy..
 4. Vyhněte se nadměrnému příjmu soli. Pokud nechcete vyvolat otoky tkání, snižte celkový příjem soli.
 5. Získejte spoustu vlákniny. Mnoho odborníků doporučuje, aby ženy trpící silnou bolestí na hrudi jedly potraviny bohaté na vlákninu. S jejich pomocí je snazší obnovit hormonální rovnováhu. A je lepší odmítnout kávu, černý čaj a čokoládu. Stojí za to zapomenout na tučné jídlo..
 6. Méně stresu. Ocitnete-li se v obtížných situacích, prožíváte nervózní, psychické napětí, které zhoršuje vaši pohodu a způsobuje ještě větší bolest na hrudi.

Nyní víte, zda vás během ovulace mohou bolet prsa, víte, jaké jsou způsoby, jak rychle snížit nepohodlí na hrudi. Použijte je. Ale pamatujte: tělo každé ženy je jiné. Co je dobré pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Při výběru výše uvedených tipů ke snížení citlivosti prsou tedy vyzkoušejte všechno. Nebuďte rovní se známými a přítelkyněmi. Netolerujte, pokud je bolest příliš silná, vyhledejte lékaře. Pouze odborník pomůže zbavit se pochybností. Slyšet od odborníka slova, že je s vámi všechno v pořádku, je vše v pořádku - je to příjemné a důležité!

Bolest na hrudi po ovulaci - co to znamená?

Každá dívka a žena zná stav přecitlivělosti mléčných žláz několik dní před menstruací. To zpravidla nezpůsobuje velké nepohodlí, ale v některých případech se prsa stávají tak citlivými, že i obyčejné dotyky mohou být nepříjemné a bolestivé. Na této stránce probereme, jak jsou vzájemně propojeny všechny reprodukční orgány a proč po ovulaci bolí hrudník.

Ovulace a její příznaky

Všechny orgány reprodukčního systému jsou vzájemně propojeny, takže není divu, že ostatní reagují na změny funkční aktivity jednoho z nich. Kromě toho je každý z těchto orgánů obzvláště citlivý na hormonální změny a podle reakce, která se objeví, lze nepřímo posoudit stav ženského endokrinního systému..

Po ovulaci se proto prsa stávají citlivějšími a dokonce bolestivějšími. Žena tedy chápe, že se objevily první příznaky ovulace:

 • zvýšená bazální teplota;
 • něžná a oteklá prsa, možná i mírně oteklá;
 • výrazně zvýšil sexuální apetit.

Takový mechanismus je položen s cílem pokračovat, protože právě v dnešní době je možné oplodnění a hyperaktivní libido k němu hodně přispívá..

Vzhledem k tomu, že hlavní shluky nervových zakončení mléčné žlázy jsou umístěny na bradavkách a kolem nich, není divu, že mnoho dám si všimlo, že bradavky po ovulaci ublíží a tyto pocity někdy přetrvávají po dlouhou dobu..

Když ovulace skončí, objeví se nové příznaky:

 • bazální teplota klesá;
 • povaha změn vaginálního výtoku;
 • libido postupně mizí;
 • mléčné žlázy se vrátí do normálu.

Pokud nepohodlí a bolest na hrudi obtěžují nejen během ovulace, ale také po ní, nemělo by to být ignorováno - možná se jedná o příznaky mastodonie (těžká nemocnost patologické povahy), které vyžadují lékařskou pomoc.

Přibližně 7-10 dní po ovulaci emoce ustupují, hrudník konečně přestane bolet a začíná menstruace, což naznačuje absenci těhotenství. Tělo se začíná připravovat na další cyklus.

Proč mě bolí hrudník?

Progesteron uvolňovaný ve druhé fázi menstruačního cyklu spouští kaskádu neurochemických reakcí a uvolňování významného množství hormonu prolaktinu, na které mléčné žlázy reagují poměrně ostře.

Značný počet neuroreceptorů v areole vysvětluje, proč bradavky bolí během ovulace nebo po ní, ale za normálního zdraví by tyto příznaky neměly být přítomny. Vzhled i těch nejmenších bolestí naznačuje, že někde v těle je problém a je třeba ho vyhledat.

V závislosti na vztahu mezi menstruačním cyklem a citlivostí prsou existují:

 1. Cyklická mastalgie je nepříjemný pocit, který se vyskytuje ve stejné dny cyklu, obvykle po ovulaci. Existuje mnoho verzí, proč se taková bolest objevuje, ale je velmi pravděpodobné, že je způsobena nerovnováhou mezi progesteronem a estrogenem. Některé zdroje uvádějí, že v mechanismu nástupu cyklické mastalgie hraje významnou roli zvýšená aktivita thyreoliberinu - hormonu uvolňujícího thyrotropin a metabolické poruchy.
 2. Acyklická mastalgie - bolest v prsou, která není spojena s menstruací. Jedná se zpravidla o jednostrannou bolest způsobenou traumatem, různými patologickými procesy, častěji onkologicky, ucpané žíly, užívání určitých léků, hormonální poruchy atd..
 3. Extramamární mastalgie - vyzařující bolest, která není spojena s patologií mléčných žláz. Nejčastěji je to způsobeno Teitzovým syndromem - zánětem sternocostalního kloubu. Příčinou extramamární mastalgie však může být také osteochondróza páteře, doprovázená interkostální myalgií, záchvatem bolesti srdce při IHD, ezofagitidou a dalšími gastrointestinálními chorobami..

Hrudník proto může bolet nejen během ovulace, a z jakéhokoli důvodu nelze ignorovat výskyt takového syndromu. Je lepší vyhledat lékařskou pomoc včas.

Mastopatie

Jedním z důvodů, proč hrudník bolí před nebo po ovulaci, může být mastopatie. Žlázová struktura mléčných žláz je náchylná k rychlým změnám. Jednou z těchto změn je mastopatie - benigní proliferace prsní tkáně.

Jeho hlavním důvodem je změna hormonálních hladin, ale mohou existovat i jiné:

 • gynekologická zánětlivá onemocnění;
 • endokrinní patologie;
 • stres a neurologické poruchy.

Hlavním příznakem mastopatie je výskyt malých tuleňů v mléčné žláze. Může to být jak malé, rozptýlené útvary, tak v tomto případě je onemocnění rozptýlené nebo kulaté, sférické uzliny, které dávají název nodulární formě.

Když uzliny dosáhnou průměru 2 až 3 cm, prsa se stane citlivou, bolestivou, bolest vyzařuje do podpaží, může se objevit patologický výtok z bradavky.

S vědomím, že mastopatie je benigní proces, většina žen ignoruje výskyt příznaků a odkládá návštěvu lékaře tak dlouho, jak je to možné, přičemž zapomíná, že i zdánlivě neškodné změny mohou být prvním krokem k maligní transformaci.

Ženy a mladé dívky s jakoukoli formou mastopatie představují hlavní rizikovou skupinu pro rakovinu prsu.

Mastitida

Dalším důvodem, proč může prsa bolet před nebo po ovulaci, je mastitida - zánět prsní tkáně.

Nejčastěji se vyvíjí tzv. Laktační mastitida, když se mladé matky, které se ještě nenaučily kojit, zcela nevyjádří, což vyvolá stagnaci mléčných kanálků.

Kromě toho existuje několik forem nelaktační mastitidy:

 • akutní - častěji se vyskytují v poporodním období u žen, které nekojí, ale mohou se objevit v jiných obdobích života.
 • Chronické - zpravidla se jedná o hnisavý zánět, který se objevil na pozadí neléčeného akutního procesu.

Nelaktační mastitida, která není spojena s nedávným porodem, by měla být ze strany lékařů zvláště znepokojující, protože bez úplného vyšetření nelze vyloučit rakovinu podobnou mastitidě.

Ignorování časných příznaků mastitidy může vést k přidání bakteriální flóry a zhoršení průběhu onemocnění..

Mezi možné komplikace mastitidy patří: lymfadenitida, lymfatický magnet a generalizace infekce.

Všichni pacienti s mastitidou podléhají povinné hospitalizaci a chirurgickému sledování..

Znamení možného těhotenství

Při výrazné hormonální aktivitě způsobené zvýšením hladiny progesteronu po ovulaci a před nástupem menstruace některé ženy začínají mít bolesti na hrudi, bradavky se stávají citlivými a emoční stav se mění. To vše jsou projevy premenstruačního syndromu, které lze snadno vysvětlit změnou hladin hormonů..

Pokud v současném cyklu nedošlo k početí, pak s nástupem menstruace klesá množství progesteronu v krvi a prsa přestává bolet.

Ale co se stane, když dojde k těhotenství? Všechno je zde jednoduché. Místo folikulu, který opustil vajíčko, se vytvoří žluté tělísko, které vylučuje progesteron nezbytný k udržení těhotenství. Bude fungovat, dokud se nevytvoří placenta - hlavní orgán produkující „těhotenský hormon“.

Působením progesteronu se aktivuje prolaktin, který připravuje mléčnou žlázu na další laktaci. Proto si těhotné ženy povšimly, že prsa se zvětšila a byla citlivější a někdy se z bradavek mohou uvolňovat kapky mleziva..

Ženy, které již dříve tento stav zažily, vědí, kolik dní po ovulaci obvykle prsa bolí, a pokud příznaky trvají, může to být jeden ze známek možného těhotenství..

Jiné nemoci

Nelze ignorovat žádný z bolestivých syndromů. Jakákoli bolest naznačuje, že se něco pokazilo. Každý organismus je individuální - některé ženy pociťují během ovulace sebemenší změny v těle, jiné si je vůbec nevšimnou. Je třeba si uvědomit, že bradavky bolí nejen během ovulace, a takový příznak nelze ignorovat, zvláště pokud bolest trvá dlouhou dobu a z bradavek se objeví výtok.

To vše může naznačovat přítomnost různých patologií, od benigních změn až po onkologické patologie..

Jak se chovat, když se objeví citlivost prsou

Pokud si všimnete, že se objevily nepohodlí, velikost žlázy se změnila a stala se příliš citlivá, první věc, kterou musíte věnovat pozornost, je, zda je spojeno, že hrudník bolí s určitým obdobím měsíčního cyklu. V každém případě je nutné navštívit mammologa a případně endokrinologa, aby se vyloučil vývoj patologického procesu.

Chování při absenci patologií

Jakýkoli projev hormonální nerovnováhy může reagovat na odpovídající změny v tkáních mléčných žláz. To potvrzuje mírná citlivost prsou během druhé fáze měsíčního cyklu po ovulaci. Zjistili jsme však, že tělo normálně nemůže onemocnět, a proto by další kroky ženy měly být zaměřeny na prevenci rozvoje různých patologických procesů..

Nejprve by ženy nad 40 let měly pravidelně navštěvovat endokrinologa a podstoupit nezbytné testy k identifikaci a nápravě možných hormonálních poruch..

Zadruhé, všechny ženy, které dosáhly věku 45 let, musí jednou ročně podstoupit mamologické vyšetření mamografem. To významně zvyšuje šance na včasné odhalení onemocnění prsu..

Za třetí, nezapomeňte na pravidelné sebezkoumání. Tento jednoduchý a nákladově efektivní postup může pomoci identifikovat první změny ve struktuře žlázové tkáně..

Čím dříve jsou změny detekovány, tím jednodušší a efektivnější bude léčba..

Samovyšetření se nejlépe provádí měsíčně, ve stejnou dobu cyklu. Z tohoto důvodu je jeho první fáze příznivá několik dní po menstruačním krvácení, protože právě tehdy jsou mléčné žlázy nejvíce uvolněné a přístupné hlubokému palpaci. Pokud žena překročila práh menopauzy, musíte se vyšetřit ve stejný den každého měsíce..

Chování při zjištění choroby

Podle statistik více než 50% žen ignoruje výskyt patologických příznaků a vyhledá lékařskou pomoc poměrně pozdě, a více než 28% - když všechny možné způsoby léčby již nejsou účinné.

Nebojte se o svůj problém podělit se svým lékařem. Čím dříve je léčba zahájena, tím je pravděpodobnější příznivý výsledek onemocnění..

Příroda obdarovala ženy zvláštním darem - nést nový život a všechny procesy probíhající v ženském těle jsou zaměřeny na převedení této myšlenky do reality. Proto při absenci těhotenství každý měsíc krásné dámy znovu krvácejí, aby se připravily na možné početí. Proto je žena schopna rozpoznat nejmenší změny v práci jejího těla. A proto by bolest mléčných žláz neměla zůstat bez povšimnutí. Poslouchejte sami sebe, rozpoznávejte znamení, které vaše tělo dává, a nezapomeňte - vaše zdraví je jen ve vašich rukou!

Příčiny otoku prsu během ovulačního období

Mnoho žen má během ovulace otok prsu. Jedná se o zcela normální jev způsobený změnou hormonálních hladin. Někteří nemají vůbec žádné pocity - a to je také přirozené. Vše závisí na vlastnostech organismu, dědičnosti, životním stylu, doprovodných onemocněních.

Tělo během ovulace

Ovulace je období uvolňování zralého vajíčka z folikulu, což je příznivá doba pro početí. V dnešní době dochází k přestavbě hormonálního pozadí ženy v rámci přípravy na oplodnění. Prsa, stejně jako vaječníky, je orgán závislý na pohlavních hormonech. Tato skutečnost také způsobuje nepříjemné pocity v mléčných žlázách a dolní části břicha během ovulace..

Celý komplex příznaků se nazývá ovulační syndrom. Toto není nemoc, ale rysy reakce těla.

Mnoho žen, které chtějí otěhotnět, počítá ovulaci pomocí testů, ale tentokrát to může být také určeno vnějšími znaky. Další příznaky ovulačního syndromu:

 • zvýšená sexuální touha;
 • nahnědlý řídký nebo hojný slizniční výtok z pochvy;
 • depresivní emoční stav.

Zvětšení prsou nemusí být nutně bolestivé. Může to být něžnost bradavek..

Hormony

Žlázy v mozku (hypofýza a hypotalamus) a vaječníky jsou zodpovědné za produkci pohlavních hormonů v ženském těle. Ovulační období je doprovázeno řadou změn v hormonálním systému:

 • zvýšení objemu největšího folikulu s vejcem pod vlivem hormonu stimulujícího jeho růst (FSH);
 • zvýšení množství luteinizačního hormonu (LH), který potlačuje FSH a aktivuje produkci estrogenu. Zbytek folikulů „usíná“ současně;
 • akumulace estrogenů, LH a FSH na určitou úroveň, prudký skok v progesteronu, nástup ovulace;
 • místo prasknutí folikulu se vytvoří žluté tělísko (dočasná žláza), které produkuje progesteron.

Pokud nedojde k těhotenství, hormony stimulující ovulaci jsou potlačeny steroidy (mužskými hormony). Celý proces trvá asi 12-14 dní, poté nastává menstruační krvácení - děloha odmítá vytvořenou vnitřní vrstvu, aby přijala oplodněné vajíčko. Hormony se vracejí na předchozí úrovně.

Příčiny bolesti na hrudi

Otok a bolest na hrudi během ovulace jsou způsobeny vlivem progesteronu. Žlázová tkáň začíná růst (příprava na budoucí krmení dítěte), zatímco pojivová tkáň se táhne a tlačí na nervová zakončení. Během tohoto období je hrudník obzvláště citlivý, začíná bolet i lehkými dotyky..

Přibližně 2-4 dny po nástupu menstruace klesá hladina progesteronu, atrofie zarostlé žlázové tkáně, bolest postupně ustupuje. Na konci menstruace se hladiny hormonů vrátí k normálu a prsa se vrátí do předchozího stavu. Mnoho žen poznamenává, že žlázy přestaly bolet ihned po nástupu menstruace..

Nebezpečné příčiny

Otok prsu a bolest během ovulace a po ní nejsou vždy spojeny s přirozenou reakcí těla. Existuje řada nebezpečných důvodů:

 • zvýšená hladina estrogenu, která není snížena vlivem prolaktinu;
 • příliš mnoho hormonu štítné žlázy;
 • porušení produkce inzulínu;
 • novotvary;
 • nemoci jiných orgánů endokrinního systému.

Bolest na hrudi během ovulace je cyklická (začíná a probíhá podle fází cyklu), je charakteristická pro obě žlázy, není cítit v klidu (dokud se nedotknete prsu). Příznak se nemusí objevit každý měsíc..

Kdy navštívit lékaře

Bolest na hrudi může být signálem o vývoji patologie. Pokud máte následující příznaky, musíte navštívit lékaře:

 • nepohodlí je cítit pouze v jedné žláze;
 • bolest nezmizí po nástupu menstruace, její intenzita se zvyšuje;
 • povaha bolesti není rozlita, ale ohnisková - můžete cítit konkrétní oblast;
 • objevují se další příznaky: výtok z bradavky, deformace žlázy, těsnění, zvětšení lymfatických uzlin v podpaží;
 • bolest je cítit nejen při tlaku na hrudník, ale také v klidu.

Běžnou příčinou bolesti, která se během ovulace zhoršuje, je mastopatie - růst epiteliální tkáně, která blokuje kanálky a deformuje žlázové laloky. Typické příznaky: pocit plnosti a pálení na hrudi, nechutenství, nepohodlí v břiše.

Příčinou bolesti na hrudi vyzařující do lopatek, břicha a podpaží mohou být infekční zánětlivé procesy v tkáních mléčných žláz (mastitida). V tomto případě často existují obecné příznaky intoxikace: slabost, horečka.

Bolest na hrudi může být vyvolána perorální antikoncepcí nebo užíváním hormonálních léků v rámci léčby, interkostální neuralgií. Bolestivé pocity na hrudi, osteochondróza, onemocnění jater, furunkulóza také často vyzařují do mléčných žláz.

Diagnostika a léčba

U přetrvávající bolesti na hrudi byste se měli poradit s mammologem nebo endokrinologem. Následující typy výzkumu jsou informativní:

 • Ultrazvuk malé pánve (jeden týden po začátku menstruačního cyklu);
 • krevní test na hormony;
 • darování krve pro nádorové markery;
 • Ultrazvuk mléčných žláz (jeden týden po nástupu menstruace).

Pokud se v prsu objeví pochybná hrudka, může lékař nařídit CT nebo MRI. Tyto techniky pomáhají přesněji vizualizovat tkáňovou strukturu..

Možnosti léčby závisí na příčině nepohodlí. Pokud prsa nabobtná a bolí pouze během ovulace a před menstruací, pak vám mohou pomoci zbavit se nepříjemných příznaků relaxační procedury (lehká masáž), sauna, sportovní aktivity (bez velké fyzické námahy)..

Pokud je příčinou bolesti hormonální nerovnováha, je zapotřebí důkladnějšího vyšetření. Infekční onemocnění jsou léčena antibiotiky, které jsou předepsány po krevním testu, bakteriální kultuře výtoku z bradavek.

Příčinou mastopatie je často onemocnění jater, protože právě v tomto orgánu dochází k metabolismu estrogenu, stejně jako nedostatek jódu, cukrovka, hypotyreóza. Terapie je zaměřena na odstranění provokujících patologií.

Cyklický otok a nepohodlí v prsu, známé ženě, během ovulace je často normální stav, který nevyžaduje lékařskou korekci. Žena by si měla být vědoma hlavních varovných signálů. Pouze lékař může potvrdit bezpečnost příznaků..

Jaká jsou období po 45 letech a jaké jsou důvody?45 let je důležitým mezníkem v životě každé ženy. Všechno se v jejím životě mění, zatímco se mění i menstruační cyklus.