Proč je prsa po menstruaci oteklé a bolavé

Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva čelilo nástupu příznaků bolesti v hrudi. Proto se tak často setkáváme s otázkou, proč prsa u žen bolí. Existuje pro to mnoho důvodů. Mnoho z nich není spojeno s patologickými problémy a nepředstavuje žádnou hrozbu pro život a zdraví. Stejně často jsou však bolesti způsobeny vážnými nemocemi, které bez včasné léčby vedou k vážným stavům..

Proč bolí prsní žlázy - důvody

Nejčastěji je syndrom pozorován u žen v důsledku hormonálních poruch. Někdy může být takové selhání fyziologické, ale častěji je spojeno s řadou nemocí..

Norma

Přirozeně způsobená bolest prsu se často vyskytuje po ovulaci. Menstruační cyklus je spojen s kolísáním množství různých pohlavních hormonů v těle ženy. Příprava na možné těhotenství začíná po ovulaci..

Normou je mírná bolestivost na hrudi, která trvá 2-3 dny. Za určitých okolností je kvůli individuálním charakteristikám ženského těla nepohodlí intenzivní a prodloužené. V takové situaci se doporučuje podstoupit diagnostiku, aby se vyloučila přítomnost chorob a jiných patologických stavů..

Bolest prsou v prvním trimestru těhotenství je považována za normální. Mohou se objevit a zmizet, někdy přetrvávají po dlouhou dobu. Bolest je doprovázena pocitem otoku na hrudi. Popsané projevy jsou spojeny se skutečností, že začíná příprava ženského těla na krmení dítěte..

Bolestivost během menopauzy je spojena s fyziologickými procesy. Je to také způsobeno hormonálním narušením. Tyto pocity jsou zpravidla krátkodobé, někdy jsou ostré, ale častěji nejsou příliš intenzivní. Kromě toho dochází ke změnám ve tvaru a velikosti mléčných žláz.

Patologie

Necyklická bolest na hrudi je vždy považována za poruchu a vyskytuje se:

 • V přítomnosti maligních a benigních novotvarů.
 • S cystami.
 • Po úrazech a operacích.
 • Při užívání různých léků.

Co naznačuje bolest jedné mléčné žlázy

Bolestivost na jedné straně vždy vyvolává podezření na rozvoj nemoci. Proto je nutná urgentní diagnóza.

Nejběžnějším onemocněním, které způsobuje nepohodlí, je mastitida. Příčinou onemocnění je infekce. Mastitida se vyvíjí nejčastěji v poporodním období. Vyvolává problém stagnace mléka, která způsobuje zánět.

Mastitida však není vždy spojena s porodem. Může to být způsobeno chronickými infekčními chorobami, které oslabují imunitní systém.

Další běžnou patologií, která způsobuje problémy v levém nebo pravém prsu, je mastopatie. Je charakterizován vývojem benigních novotvarů v žlázových strukturách. Nástup bolesti je spojen s kompresí tkání, na které reagují zde umístěné nervové zakončení. Často dochází k ozáření bolesti paže a podpaží. Někdy je to nesnesitelné. Mastopatie je spojena s nerovnováhou hormonů v těle.

Velmi často se na pozadí hormonálních poruch objevuje fibroadenom prsu. Je to benigní nádor vytvořený z žlázové a pojivové tkáně. Tento novotvar reaguje na změny v hormonálním pozadí, takže se může výrazně snížit před menstruací. Pokud lékař doporučí chirurgický zákrok, musíte s tím rozhodně souhlasit..

Život ohrožující patologie - rakovina. Měli byste vědět, že v počátečním stadiu se maligní nádor neprojevuje tak bolestivě, ale jak roste, začíná mačkat nervová zakončení, což zpočátku způsobuje mírné nepohodlí a následně nesnesitelnou bolest.

Povaha bolesti a jejich vztah k určitým nemocem

Během počátečního vyšetření se lékař zajímá o povahu bolesti. Podrobný popis pocitů pacienta mu pomáhá určit, proč prsa bolí.

Bodavá bolest

Šití bolesti v mléčné žláze nemusí mít vždy patologickou příčinu. Mohou se vyskytovat na pozadí předmenstruačního stavu. Toto znamení také označuje přítomnost lehkých zranění a zranění, která se často vyskytují, například při krmení dítěte.

Periodická bodavá bolest doprovází období těhotenství. Znamená to, že dochází ke změnám v tkáňových strukturách způsobených přípravou na krmení dítěte. Tento druh nepohodlí je pociťován od prvních dnů laktace a je to také normální, protože naznačuje vzhled mléka.

Kromě toho však existují patologické příčiny brnění:

 • Kardiovaskulární problémy.
 • Patologie páteře.
 • Interkostální neuralgie.

Bolest a pálení

S určitými rysy ženského těla se na konci menstruačního cyklu objeví pocit pálení. Typicky nepohodlí zmizí po ovulaci. Dalším příznakem je zvýšení objemu mléčných žláz a pocit plnosti zevnitř.

Pocit pálení se objevuje také během těhotenství. Je to způsobeno rozsáhlými změnami hormonálních hladin. Současně je pozorována nevolnost, podrážděnost a ospalost. Považuje se za normální, pokud nepohodlí zmizí na konci prvního trimestru, ale někdy přetrvává až do porodu.

Pocit pálení v prsu během laktace je považován za komplikaci, proto se doporučuje okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Takové pocity jsou způsobeny poškozením bradavek, což zvyšuje riziko infekce, a proto se často vyvíjí mastitida.

K hormonálním změnám dochází také během menopauzy, což vyvolává pocit pálení v oblasti hrudníku. Navzdory skutečnosti, že je tento proces považován za fyziologický, někdy je dodatečně pozorováno zvýšení teploty.

Dráždivá bolest

Hormonální narušení obvykle vede k výskytu tažných bolestí. To doprovází cyklické nepohodlí během menstruačního cyklu. Tahové bolesti jsou v tomto případě zachovány na krátkou dobu a samy o sobě zmizí..

U některých onemocnění je problém přítomen po dlouhou dobu. Bolest se zvyšuje s palpací a fyzickou námahou. Hrozivé příznaky - otok, výtok z bradavek, horečka, slabost. Všechny tyto příznaky naznačují mastitidu, novotvary nebo mastopatii. To vyžaduje lékařskou péči, jinak se zvyšuje riziko komplikací..

Je to tupá bolest

Bolestivé pocity jsou poměrně hrozivým příznakem. Doprovází mnoho nebezpečných patologií. Syndrom této povahy naznačuje mastopatii. Nepohodlí se obvykle zhoršuje na konci menstruačního cyklu..

Bolestivý syndrom je pozorován u laktostázy (stagnace mléka v prsu během laktace). K tomu dochází, když dítě není správně krmeno. V obtížných situacích teplota těla stoupá. Je nutné přijmout opatření k vyloučení komplikací.

Kňouravý charakter také naznačuje zánět nebo vývoj benigního novotvaru..

Bolest doprovází:

 • Trauma.
 • Chirurgické operace.

Silná bolest

Silná bolest v mléčných žlázách je ve většině případů považována za patologický projev. V tomto případě je nutná diagnostika.

Při poranění tkání prsa u žen bolí. Tento jev je zřídka pozorován, měli byste však vědět, že oděry a modřiny po různých událostech se objeví po určité době. Za přítomnosti hematomu by měla být přijata opatření k vyloučení vývoje zánětlivého procesu. Jinak může dojít k degeneraci tkáně, což je velmi nebezpečné..

Silná bolest je charakteristická pro zánětlivé procesy po zavedení implantátu. To naznačuje kompresi nervových zakončení. Aby se vyloučily komplikace, je doporučeno konzultovat s lékařem.

Pokud dojde k silné bolesti při krmení dítěte, pak s největší pravděpodobností dochází k mastitidě. Navíc existuje pocit roztažení hrudníku, v tkáních je těsnění. V tomto případě je indikována urgentní lékařská péče..

Poměrně vzácnou komplikací mastitidy je absces. Tato patologie vyniká jako samostatná nemoc. Vyznačuje se akutní, těžko snesitelnou bolestivostí. V tomto případě se vytvoří absces v prsní tkáni. Léčba se provádí pouze s naléhavým chirurgickým zákrokem.

Proč bolí prsní žlázy, ale žádná menstruace

Pokud menstruace začne o pár dní později, ale nedojde k žádnému nepohodlí, ženy tomu zpravidla nevěnují pozornost. Pokud však bolest na hrudi přetrvává a menstruace nenastane, okamžitě se vyskytnou obavy o stav těla.

Prvním důvodem je, že došlo k početí a došlo k těhotenství. To je obvykle potvrzeno silným otokem mléčných žláz a zvýšením citlivosti bradavek. Těhotenský test potvrzuje nebo vyvrací takové odhady s vysokou spolehlivostí. Pokud je však negativní, pak se doporučuje opakovat to za pár dní nebo být testován na choriový gonadotropin.

Není-li těhotenství potvrzeno, jsou důvody absence menstruace patologické.

Zpoždění menstruace nastává s vývojem následujících patologií:

 • Hormonální nerovnováha.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Mastopatie způsobená hormonální nerovnováhou.

Po určitou dobu přetrvávají nepohodlí na hrudi a při menopauze nedochází k menstruaci. Problém vyvolává také změna klimatu. To se stává obzvláště často u meteorologických žen při změně časového pásma. Když se vrátíte do známých podmínek, obnoví se menstruační cyklus, celkový stav těla se vrátí do normálu.

Následující závažné patologické stavy mohou vést ke zpoždění menstruace a bolesti:

 • Polycystický vaječník.
 • Onkologická onemocnění.
 • Infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému.
 • Pohlavní choroby.

Jak zmírnit příznaky bolesti

Silnou bolest na hrudi lze zmírnit různými lidovými metodami. Účinný je například list zelí, který je předem potažený medem a nanesen na hruď v noci. Takový přírodní obklad může rychle eliminovat silnou bolest..

Dobře také pomáhají bylinné odvarky s protizánětlivými a analgetickými účinky. Patří mezi ně heřmánek, podběl, měsíček, lípa, řebříček. Při používání tradiční medicíny je třeba postupovat opatrně, protože mnoho bylin může způsobit alergické reakce. Kromě toho se nemůžete uchýlit k léčbě bylinami, pokud není jistota, že nedojde k těhotenství. To je způsobeno skutečností, že některé formulace mohou vyvolat nedobrovolný potrat..

Doporučuje se revidovat stravu. Je nutné z něj odstranit pikantní a kořeněná jídla, musíte obohatit nabídku o ovoce, zeleninu a bylinky.

Když naléhavě potřebujete navštívit lékaře

Pokud dojde k silné bolesti v mléčných žlázách, které přetrvávají po dlouhou dobu, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Je obzvláště nebezpečné, pokud by na tomto pozadí byly během samodiagnostiky nalezeny v hrudníku tulení nebo uzlíky. Dalším hrozivým příznakem je výtok z bradavek..

Naléhavá potřeba podstoupit vyšetření, když se objeví následující změny:

 • asymetrie poprsí. Například jeden prsa se zvětšil než druhý nebo došlo ke změně jeho tvaru;
 • změna bradavky. Například získal jinou barvu nebo se zapojil. Je třeba upozornit na podivný výtok, zejména s nepříjemným zápachem a nečistotami hnisu;
 • bolestivost při stisknutí nebo dotyku bradavek, která je držena po dlouhou dobu;
 • kůže na hrudi je ztvrdlá, olupující se, zarudlá nebo zvrásněná.

Co říká bolestivé zvětšení prsou??

Ahoj milé děvčata a ženy. Jsme rádi, že vás můžeme přivítat na našem webu věnovaném kráse ženského poprsí a popisu problémů spojených s růstem a transformací mléčných žláz. Je váš hrudník oteklý a bolavý? A tento jev se pravidelně projevuje? Dnes budeme hovořit o příčinách nepohodlí..

Trochu o jevu

Vy, milé ženy, popisujete otok mléčných žláz různými způsoby:

 • jako otok s překrvením bradavek;
 • plnost a hustota tkání;
 • zvýšení objemu a změny hustoty.

To vše jsou popisy stejného jevu. Akumulace tekutiny v žlázových tkáních. Ženská prsa nejsou dřevěný sud, který během období dešťů bobtná vlhkostí. Proč tedy pravidelně mění velikost a bolesti?

Relativní vlhkost s tím nemá nic společného, ​​ale hormony estrogeny, produkované ve velkém množství v ovulačním období, uprostřed cyklu, způsobují zadržování tekutin v tkáních mléčných žláz. Proto prsa potěší oko se zvyšujícími se objemy a zarmoutí vás bolestivým syndromem, milé krásky:

 • před menstruací asi týden nebo 1-2 dny;
 • buď během menstruačního krvácení;
 • nebo 2-5 dní po skončení období;
 • po potratu.

Hormonální změny způsobují stejné jevy:

 • během těhotenství;
 • v období laktace.

Dobrý den, velká prsa, vysoká citlivost oblasti areoly a slabý výtok z bradavky, to řekne téměř každá počatá žena. I když během tohoto období jsou změny hlasitosti přísně individuální.

Při normálním procesu laktace během tohoto období se poprsí jakékoli matky zvyšuje o několik velikostí. Bolest je obvykle pociťována během toku mléka nebo laktostázy.

Co znamená otok?

Tento jev může být fyziologický a patologický. Ale mimo těhotenství se otoky a bolestivost u žen v reprodukčním věku pociťují silněji v předvečer menstruace a během menstruačního krvácení..

Norma

Bolí vás nutně hrudník během menstruace? Vůbec ne. Existují šťastné ženy, pro které jsou menstruace téměř každý měsíc překvapením. Nejde o to, že nemohou vypočítat „přicházející“, ale o to, že nezažijí otravné předchůdce. Jaká je norma? Přirozený vývoj věcí zahrnuje:

 • mírné zvýšení poprsí během menstruace;
 • určitá nestabilita nálady;
 • zvýšená citlivost bradavek.

Pozorné dámy si mohou všimnout zvýšení libida uprostřed cyklu. Po menstruaci všechny popsané změny projdou.

Co způsobuje bolest na hrudi u dívek ve věku 11-15 let? Protože puberta je vzpoura hormonů. Vaše žláza se aktivně hromadí a to může způsobit nepohodlí. Před pubertou byla velikost prsou u adolescentů obou pohlaví přibližně stejná. V pubertě se mléčné žlázy mladých dívek zvyšují v důsledku růstu žlázové tkáně, jako by se bobtnaly, bradavky se staly citlivějšími a bolí.

Pokud je však bolest silná, cítíte těžké těsnění, objeví se výtok z bradavky, měli byste se poradit s gynekologem. Dospívající mastopatie, často diagnostikovaná ve věku 12-14 let.

To zvyšuje citlivost prsou a bradavek. Ale hrudník nebolí. Pokud máte:

 • silná bolest (mastalgie);
 • bolesti břicha a hlavy;
 • slabost a tíha v nohou;
 • změny nálady;
 • snížený výkon.

Pravděpodobně trpíte syndromem předmenstruačního napětí (PMS). PMS není normou. Jeho léčba je však zahájena pouze ve velmi závažných případech, kdy žena po toto období ztratí schopnost pracovat. Při mírném nebo mírném PMS pacientky jednoduše pijí analgetika, protizánětlivé léky a / nebo antispazmodika.

Klimatické změny

Během pre-vyvrcholení a menopauzy, v první fázi involuce žlázových tkání, než prsa ztratí svůj tvar, se může zvýšit pod vlivem hormonálních poruch. Kromě toho, jak víte, ženy po 40 letech často přibývají na váze pod vlivem stejných hormonů. Akumulace tukové tkáně je patrná také v oblasti poprsí.

Ale během tohoto období si musíte dávat pozor na hruď. A být pravidelně vyšetřován. Proto se v klimakterickém období zvyšuje počet benigních novotvarů prsu a zvyšuje se riziko vzniku rakoviny. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že silná bolest na hrudi a znatelné otoky v menstruačním období v plodném věku ženy jsou rizikovým faktorem pro vznik rakoviny v době menopauzy..

Benigní dysplázie

Není vůbec normou, pokud:

 1. Prsa nebo obě silně bobtnají.
 2. Bolest je vyčerpávající a má praskavý a naléhavý charakter. Posiluje při vyšetření prstem. Nebo dává do oblasti lopatky
 3. Hrudník nebo obojí se stává velmi hustým nebo jsou v nich cítit uvolněné kuličky.

To je známka rozvoje fibrocystických onemocnění nebo mastopatie. V reprodukčním věku je nejčastěji diagnostikována mastopatie:

 • v dospívání;
 • během těhotenství.

Je možné identifikovat onemocnění, když si pacient stěžuje na změněnou povahu PMS směrem ke zhoršení.

Zánětlivá onemocnění

Obvykle jsou jednostranné, způsobené:

 • laktostáza;
 • penetrace pyogenní mikroflóry;
 • zranění.

Zároveň je prsní tkáň hustá, horká, bolestivá. Při abscesu lze pozorovat příznaky: fluktuace a změkčení s hnisavou fúzí tkání.

Novotvary

Příčiny otoku prsu mohou spočívat v cystách a fibroadenomech, duktálním papilomu a lipomu. Tento jev obvykle postihuje jednu žlázu. Syndrom bolesti je mírný, zesiluje se během menstruace a není spojen s bolestí formace, ale s její velikostí a stlačení okolních tkání.

U rakoviny se žláza stává citlivou v extrémním stadiu onemocnění. Ale kromě otoku můžete vidět:

 • výtok z bradavky;
 • kožní změny (peeling, řídnutí, citronová kůra).

Pamatujte, že rakovina nebolí! Téměř nikdy, pouze pokud je nádor velký a komprimuje okolní tkáně nebo byl zahájen proces jeho rozpadu.

Proč je samočištění tak důležité? Vzhledem k tomu, že se ukázalo, že jde o rakovinu, žena si to často najde sama. A čím dříve je toto provedeno a léčeno, tím příznivější je prognóza. Bradavky jsou informativní orgán při rakovině. Často se zatahují a „obracejí“ se k patologické proliferaci tkání. Je to způsobeno zkrácením mléčných kanálků způsobeným deformací tkáně nádorem..

Koenigův příznak je velmi důležitý. Pokud chytíte uzel prsty a pak ležíte na zádech a dlaní tlačíte na hrudník a necítíte růst, je to rakovina. Pokud jste tento test provedli sami a zdálo se vám to pozitivní, nepanikařte. Možná jste udělali něco špatně. ALE pospěšte si mammologovi.

Tím se uzavírá rozhovor o otoku prsou, opět na vás čekáme na našem webu. Doufáme, že tento článek budete rádi sdílet se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí..

Hrudník bolí uprostřed cyklu, ve druhé polovině celého cyklu. Proč je oteklé, co dělat

U mnoha žen uprostřed cyklu bobtnají a zvětšují se mléčné žlázy. Navíc je bolest v oblasti hrudníku. Příznak může naznačovat normu nebo nemoc. Musíte vědět, jak odlišit jeden stát od druhého.

Prsa bolí a bobtná: důvody

Bolestivé pocity v mléčných žlázách se mohou objevit z různých důvodů.

Vše závisí na době, kdy se příznak objeví:

 • uprostřed cyklu;
 • druhá polovina cyklu;
 • během celého cyklu.

Uprostřed cyklu

Bolest na hrudi uprostřed cyklu je příznak, který může být přirozený. Nejčastěji to naznačuje ovulaci. Menstruační cyklus trvá 28 až 35 dní. Během tohoto období dochází ke změnám v hormonálním pozadí..

To znamená, že se tělo připravuje na porod v případě oplodnění vajíčka. Uprostřed cyklu je 14-15 dní. Během tohoto období oplodněné vajíčko opouští vaječník. Tento proces se nazývá ovulace. Bolest je mírná, pohoda ženy se příliš nezhoršuje.

Ve druhé polovině cyklu

Pokud hrudník bolí a bobtná v druhé polovině cyklu, může to znamenat následující důvody:

 • Těhotenství. Pokud došlo k oplodnění vajíčka, žena pocítí bolest v oblasti mléčných žláz a také otok. Navíc prsa zhrubnou.
 • „Imaginární“ těhotenství. Tento stav nejčastěji neohrožuje zdraví. Otok prsou a pocit bolesti v něm jsou spojeny se skutečností, že žena po dítěti velmi touží, nervový systém dává tělu příkaz k provedení vhodných změn. Proto se objevují příznaky podobné těhotenství. Poté, co si žena uvědomí, že příznaky nejsou spojeny s tímto stavem, vše se vrátí do normálu..
 • Premenstruační syndrom (PMS). Několik dní před očekávanou menstruací se může objevit bolest v oblasti mléčných žláz. Před nástupem ovulace v těle převládá estrogen a po něm progesteron.

Celý cyklus

Otok prsou a nepohodlí v něm během celého cyklu mohou naznačovat následující důvody:

 • Nákup podprsenky, která ženě nesedí. Když získáte malou velikost, hrudník bude v stlačeném stavu. V důsledku toho je narušen krevní oběh, v oblasti mléčných žláz se objevuje bolest. Dále prsa bobtná. Během nošení se příznaky nemusí objevit. Známky jsou patrné, když si žena sundá prádlo. Je to spojeno s náhlým přívalem krve do hrudníku..
 • Nesprávná výživa. Například žena jí hodně slaného, ​​uzeného jídla. Tekutina v těle stagnuje, otoky se objevují nejen na končetinách, ale i na hrudi. Proto existuje otok, bolest.
 • Přejídání. Při časté konzumaci velkých dávek jídla se střeva zaplní. Výsledkem je, že orgán tlačí na dělohu, vaječníky, děložní čípek. To zvyšuje produkci pohlavních hormonů, což může způsobit otoky a bolest v oblasti mléčných žláz..
 • Silný stres. Pokud v životě ženy dochází k neustálému nervovému napětí, produkují se hormony ve zvýšeném množství. To může mít vliv na hrudník ve formě otoku a bolestivosti..
 • Užívání určitých skupin drog. Bolest a otok na hrudi jsou vedlejšími účinky léků. Některé léky mohou ovlivnit množství hormonů a narušit rovnováhu vody a solí. Například sedativa, která obsahují kozlík lékařský.
 • Puberta. Nejčastěji si dívky všimnou, že jejich prsa začínají bolet a bobtnat. Příznaky mohou souviset s růstem prsou.
 • Kojení. Během tohoto období je bolest na hrudi silná. Prsní žlázy zhoustnou, napučí se. Kojení zvyšuje pravděpodobnost mastitidy - zánětu prsu. Aby se zabránilo nástupu onemocnění, je nutné odsát mateřské mléko bez ohledu na to, zda ním žena krmí dítě nebo ne..
 • Stav po potratu. V důsledku interference s ženským tělem se mohou objevit bolesti na hrudi a otoky. To je spojeno se stresem. Těhotenství je ukončeno, tělo se nemůže rychle přestavět. Z tohoto důvodu se mění produkce hormonů, dochází k nepříjemným příznakům..
 • Nástup menopauzy. Žlázová tkáň je nahrazena tukovými a vláknitými buňkami, takže je možný otok a citlivost prsou.
 • Silná fyzická aktivita.

Jaké patologie je třeba vyloučit?

Bolest na hrudi uprostřed cyklu je příznakem, který může naznačovat různá onemocnění. Podle dalších příznaků můžete mít podezření, že máte nějaký druh patologie.

Mastopatie

Toto onemocnění je charakterizováno patologickými změnami ve tkáních mléčných žláz, které mají fibrocystickou povahu. To znamená, že se tvoří malá bolestivá těsnění. Léze jsou benigní, ale lékaři tvrdí, že existuje možnost degenerace do maligního nádoru.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky:

 • Bolest na hrudi. Jejich intenzita může být různá. Zpočátku je nepohodlí patrné pouze před menstruací. Ženy proto tomuto symptomu často nevěnují pozornost. Nepříjemné pocity mohou být různé - bolestivé, tažné. Někdy je nemožné dotknout se hrudníku. Bolest je spojena s překrvením, otoky okolních tkání. Když vaše menstruace skončí, nepohodlí zmizí. Jak nemoc postupuje, bolest se každým měsícem zesiluje. Kromě toho je narušen spánek, dochází k agresi.
 • Prsní žlázy v druhé polovině cyklu zdrsní. Příznak je spojen se stagnací krve v cévách na hrudi. Velikost mléčných žláz se může zvětšit o 15%. Hrudník je velmi citlivý, má potíže s vyšetřením.
 • Izolace sekrecí z bradavek. Příznak se může objevit během tlaku na hrudi. Často však není třeba žádného úsilí. Barva výtoku je jiná - bílá, nahnědlá, nazelenalá. V tajemství může být krev - to je nejnebezpečnější příznak. Poukazuje na maligní procesy, které se vyskytují v prsu. Ale ani transparentní tajemství by nemělo být ignorováno. Normálně by z bradavek nemělo nic vyčnívat..
 • Uzly. Při palpaci můžete vidět těsnění.

Fáze nemoci:

 1. Difúzní fibroadenomatóza. Toto onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u mladých dívek. Během vyšetření si můžete všimnout zvětšení prsou. Při palpaci je cítit zrnitost. Prsní žlázy jsou bolestivé.
 2. Nodulární mastopatie. Pokud typ 1 nebyl vyléčen, jde choroba do této formy. Při palpaci jsou pozorovány tuleně nebo cysty. Nemají žádné jasné hranice, ty laloky necítíš.

Mammalgie

Mastodynie je výskyt bolestivých pocitů v hrudi, které vznikají v důsledku změn hladiny hormonů nebo patologického procesu. Jiným způsobem se tento stav nazývá mastalgie..

Druhy onemocnění:

 • Cyklický. Nepohodlí je pravidelné, objevuje se před menstruací. Jeho intenzita klesá 1 - 2 dny po nástupu menstruace. Tekutina, která se hromadí v hrudníku, stlačuje nervová zakončení a dochází k bolesti. Tento typ často vede k mastopatii..
 • Necyklické. Tento druh nemá žádnou periodicitu. Nepohodlí se projevuje bez ohledu na menstruaci. Ale bolest je lokalizována v 1 bodě. Necyklická mastodynie je typičtější pro ženy nad 40 let. Tento typ by měl být léčen opatrně, aby se vyloučil maligní nádor.

Příznaky stavu jsou uvedeny v tabulce:

PříznakCyklická mastodynieNecyklická mastodynie
Projev bolestiBolest nebo taháníŽena cítí pálení
Lokalizace nepohodlíKdekoliJasná lokalizace, bolest neustále v 1 bodě
Zvětšuje se prsaAnoNe
Nepohodlí při palpaciAnoNe
Bradavky jsou citlivéAnoNe
Pocit tlaku v hrudimožnáNení vyloučeno
Další příznakyBolest v podpažíSekrece bradavek, zarudnutí v místě zánětu

Mastalgie je často předzvěstí zánětu nebo novotvaru v prsu.

Onkologie

Bolestivé pocity na hrudi mohou naznačovat maligní nádor. Nepohodlí se objevuje uprostřed cyklu nebo po celé jeho délce.

Fáze nádoru:

 1. Počáteční. Nádor se vytvořil nedávno, obvykle je tato fáze diagnostikována během úplného vyšetření těla. Tento druh se vyznačuje malým zdravotním rizikem, existuje velká šance na uzdravení - 98%. Proto lékaři doporučují podstoupit úplné vyšetření těla jednou ročně..
 2. Za prvé. Nádor dosahuje velikosti 2 cm, nedochází k poškození blízkých tkání. Šance na zotavení je 96%. To znamená, že předpověď je příznivá..
 3. Druhý. Průměr novotvaru nepřesahuje 5 cm. Prognóza zotavení je skvělá - 90%.
 4. Třetí. Prognóza zotavení prudce klesá na 70%. Vše záleží na míře porážky. Ale tato fáze není charakterizována metastázami..
 5. Čtvrtý. Také se mu říká poslední fáze rakovinového nádoru. Buňky formace pronikají do toku lymfy, dalších orgánů a vytváří se více ohnisek zánětu. Pravděpodobnost zotavení je 10%.

Nelze přesně říci, jak rychle se rakovina může vyvinout. Vše závisí na věku, doprovodných onemocněních, typu nádoru.

Příznaky:

 • hrudky v mléčných žlázách;
 • zatažení bradavky;
 • zesílení bradavky;
 • tvorba "citronové kůry" nad zánětem;
 • zarudnutí kůže;
 • zesílení lymfatických uzlin;
 • zvětšení prsou na jedné straně;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • otok prsu;
 • patologická sekrece z bradavky;
 • vysoká tělesná teplota - více než 38 stupňů;
 • pocit slabosti;
 • prudký pokles tělesné hmotnosti;
 • bolest kostí a jater (s metastázami).

Mastitida

Onemocnění je charakterizováno zánětlivým procesem v hrudníku, který se rychle šíří. Jiným způsobem se patologie nazývá prsa. Bez včasné terapie se zvyšuje pravděpodobnost hnisavého zánětu. A pokud má člověk oslabený imunitní systém, je možná otrava krve.

Mastitida je následujících typů:

 • Laktace. Tato forma se vyvíjí u žen, které porodily dítě poprvé. Mateřské mléko stagnuje, dochází k zánětu. Patologie je často jednostranná. Ale v 10% případů je zánět bilaterální.

Někdy se forma vyskytuje u novorozenců v důsledku zvýšené produkce hormonů nebo jejich požití mateřským mlékem. Výsledkem je, že dítě prsa bobtná, tvoří se zánět.

 • Nelaktace. Tento typ je méně častý - ve 3% případů. Nelaktační mastitida se vyvíjí nejen u žen, ale také u mužů.

Příznaky mastitidy:

 • zvětšení mléčných žláz;
 • silná bolest na hrudi;
 • zarudnutí v místě zánětu;
 • nepohodlí při palpaci;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • vysoká teplota - více než 38 stupňů;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • zvracení;
 • bolest hlavy.

Kolísající hormonální hladiny

Bolest na hrudi uprostřed cyklu je příznakem, který může souviset se změnami hormonálních hladin. To znamená, že poměr estrogenu a progesteronu je narušen..

Příznaky stavu:

 • Porušení menstruačního cyklu. Například máte menstruaci pozdě nebo brzy. Tajemství mění svou hojnost.
 • Žena nemůže otěhotnět. Pokud do 12 měsíců. nedojde k početí, je nutné provést analýzu hladiny pohlavních hormonů.
 • Výskyt krvácení z pochvy, který není spojen s menstruací. Takové tajemství může představovat nebezpečí pro zdraví ženy..

Uvedené příznaky jsou specifickými příznaky hormonálních poruch. Ale nemusí se vždy objevit..

Běžné příznaky onemocnění:

 • únava při minimální námaze;
 • bolest v oblasti hlavy;
 • problémy se spánkem;
 • nedostatek přitažlivosti k sexuálnímu partnerovi;
 • prudký pokles tělesné hmotnosti, ale žena dodržuje svůj obvyklý životní styl;
 • suchost vaginální sliznice;
 • ztráta vlasů;
 • špatný stav pokožky.

Bolestivé pocity na hrudi mohou být přítomny s hormonální nerovnováhou, ale ne vždy.

Dermatologické příčiny

V důsledku onemocnění kůže může dojít k bolesti na hrudi. Dermatologické patologie se objevují v důsledku problémů v těle - onemocnění jater nebo střev, endokrinní poruchy.

Kožní onemocnění, která mohou způsobit bolest na hrudi:

 • Psoriáza. Tento stav je charakterizován výskytem červených skvrn na kůži, jsou pokryty šupinami. Kvůli poškrábání formací má žena bolesti v mléčných žlázách. Navíc se zhoršuje zdravotní stav, objevuje se slabost.
 • Houba. Kůže svědí a svědí, zejména pod mléčnými žlázami. Reprodukce patogenní mikroflóry může být způsobena vysokou hmotností, nedodržováním pravidel osobní hygieny.

Stagnující tekutina

Hrudník může bolet kvůli stagnaci tekutin. V důsledku tlaku dochází k roztahování tkání, dochází k nepohodlí.

Stagnace se objeví v následujících případech:

 • častá konzumace sycených nápojů, slaných potravin;
 • zneužití alkoholu;
 • nesprávně vybrané spodní prádlo;
 • nedostatečné množství bílkovinných produktů, nadbytek tuků a sacharidů.

Příznaky - otok prsu a bolest.

Zranění

Trauma prsu je mechanické poškození mléčných žláz. Ke stavu dochází při nehodě, pádu, nárazu.

Bolest na hrudi uprostřed cyklu může být způsobena tramvají

Příznaky poranění hrudníku:

 • Pocity bolesti.
 • Hematom je modré zbarvení kůže. Hrudník je zhutněný, při palpaci se objeví mírná bolest. Pokud je trauma těžká, žena nemůže nosit spodní prádlo kvůli nepohodlí.
 • Teplo. Indikátor více než 37,5 stupňů.
 • Tajemství bradavek. Je vzácné, že symptom je patrný ihned po poranění. Objevuje se, jak zánětlivý proces postupuje. Povaha výtoku je hnisavá nebo serózní.
 • Zhoršení obecné pohody. Objevují se závratě, slabost.

Kromě uvedených příznaků mohou ženu obtěžovat další příznaky:

 • potíže s dýcháním;
 • silný kašel;
 • nedostatek vzduchu;
 • šokovat.

Fáze traumatu prsu:

 1. Lehká váha. Příznaky nejsou výrazné, dýchavičnost a zhoršená funkce srdce nejsou zaznamenány. Dýchání není narušeno, srdeční rytmus je normální. Tato fáze je charakterizována nízkou pravděpodobností komplikací..
 2. Průměrný. Dýchání a srdeční frekvence se mírně zvyšují. Pokud má člověk onemocnění plic, dochází k dušnosti. Střední bolest, ztuhlost.
 3. Těžký. Dýchací funkce ženy je narušena, tep se mění. Kromě toho existuje kašel, tinnitus. Existuje šance na omdlení.

Co dělat pro snížení nebo odstranění bolesti?

Hrudník bolí uprostřed cyklu - příznak, který vyžaduje eliminaci.

K tomu jsou vhodné následující skupiny drog:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Kromě zmírnění bolesti mohou léky pomoci snížit otoky a záněty. Populární léky - Nurofen, Ibuprofen, Dexalgin.
 • Léky proti bolesti. Prostředky pomáhají snižovat bolest, zánět. Přípravy - Analgin, Baralgin, Vzal.
 • Spazmolytický. Léky zmírňují křeče. Tato skupina zahrnuje Spazmalgon.

Kromě léků lze ke snížení nepříjemných příznaků použít masážní terapii. Je nutné se předem poradit s lékařem. Po masáži se aktivuje odtok přebytečné tekutiny z hrudníku, bolest se sníží.

Terapie má řadu kontraindikací:

 • rakovina prsu;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • mechanické poškození kůže;
 • alergická reakce.

Masážní terapie mléčných žláz zakazuje používání jakéhokoli příslušenství - plechovek, vakuových masérů, přístrojů. Procedura musí být prováděna rukama. Nejprve byste je měli umýt mýdlem. K úlevě od bolesti na hrudi je vhodná klasická masáž..

Algoritmus akcí:

 1. Lehkým pohybem kruhovou šipkou pohlaďte oblast kolem bradavek.
 2. Stiskněte 2 prsty po celé ploše hrudníku.
 3. Pohlaďte si hruď. Směr pohybu je do lymfatických uzlin, které se nacházejí v podpaží.
 4. Protřete si hruď dlaní v kruhu. Položka musí být vyplněna, aby se stimuloval krevní oběh.
 5. Vezměte hruď do dlaně a trochu s ní zatřeste.

Délka masáže není delší než 10 minut. Pohyby jsou lehké, nemůžete dělat všechno prudce a hrubě.

Který specialista jít na schůzku?

Na klinice můžete navštívit terapeuta. Vyšetří pacienta a napíše doporučení správnému lékaři. A v soukromé organizaci se můžete domluvit s mammologem. Existuje možnost, že bude nutná další konzultace endokrinologa a gynekologa. Pokud bolest přetrvává i po příští menstruaci, je nutné se poradit s odborníkem.

Je nutné zavolat záchrannou službu v případech, kdy má žena kromě nesnesitelné bolesti další příznaky, které se zhoršují - vysoká horečka, menstruační nepravidelnosti.

Diagnostika

Bez úplného vyšetření není možné určit příčinu příznaku..

Proto je nutná diagnostika:

 • Obecná analýza krve a moči.
 • Palpace mléčných žláz. Díky této metodě můžete zaznamenat změny ve struktuře prsu..
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk). Postup je předepsán jako profylaxe nebo pro diagnostiku onemocnění. A také ultrazvuk se používá v případech, kdy je rentgenové záření kontraindikováno..
 • rentgen.
 • Mamografie je obecné rentgenové vyšetření. Ve výsledku jsou snímky prsou získány v různých projekcích. Postup lze předepsat v případě podezření na onemocnění nebo z preventivního důvodu. Záření pomocí mamografie je minimální.
 • Pozorovací rentgen. Procedura je podrobným vyšetřením konkrétní oblasti prsu. Například pokud to bylo špatně viditelné na obecném obrázku. Obrázek je zvětšen 1,5 - 2krát.
 • Fluorografie. Studie je zaměřena na identifikaci plicních onemocnění (pneumonie, bronchitida), ale může určit patologii mléčných žláz.
 • Počítačová (CT) nebo magnetická rezonance (MRI) tomografie. Jeden z postupů se používá, pokud existuje podezření na patologii v důsledku ultrazvuku nebo rentgenového záření. CT a MRI jsou přesnější, metody se používají k identifikaci novotvarů.
 • Cytologické vyšetření. Jiným způsobem se metoda nazývá biopsie. S pomocí výzkumu můžete přesně určit přítomnost rakoviny. Vzorek tkáně je odebrán z mléčné žlázy (proces je řízen ultrazvukovým přístrojem) a odeslán do laboratoře.
 • Imunohistochemická (IHC) studie. Postup pomáhá určit rychlost růstu maligního nádoru a vytvořit prognózu vývoje novotvaru.

Léčba nemocí

Pokud byly podle výsledků diagnózy zjištěny nemoci, musí být léčeny. Jako terapie se používají metody uvedené v tabulce..

názevPopis
LékyNejčastěji používané skupiny léčivých přípravků jsou:

 • Hormonální. Například Regulon, Dyufaston, Utrozhestan. Léky normalizují hormonální pozadí ženy.
 • Antibakteriální (Amoxicilin, Augmentin, Flemoklav). Léky snižují zánět, počet patogenních mikroorganismů.
 • Zeleninový. Léky mají mírný účinek na tělo a mají malý počet kontraindikací. Zástupci - Mastodinon, Remens, Mamoklam.
 • Diuretika. Léky odstraňují přebytečnou tekutinu z těla. Zástupci skupiny - Veroshpiron, Torasemid.
Lidové lékyPopulární bylinné recepty:

 • Komprimujte s třezalkou tečkovanou. Pro vaření musíte vzít 1 polévkovou lžíci. rostliny a 1 sklenici horké vody. Vše promíchejte, nechte 30 - 40 minut, přefiltrujte přes plátno. Navlhčete směs bavlněného hadříku a aplikujte jej na hrudník po dobu 20 minut. Průběh terapie - 1 měsíc.
 • Lopuchová infuze. K přípravě produktu musíte kořen rostliny rozdrtit na struhadle, nalijte kaši horkou vodou v poměru 1:20. Nalijte směs do termosky, nechte 7 - 8 hodin, přefiltrujte přes tenkou látku. Pijte směs 1 doušek 3krát denně.
 • Hořčičí odvar. Pro vaření musíte vzít 1 polévkovou lžíci. kořen rostliny a 1 sklenici horké vody. Směs přiveďte k varu, vařte 15 minut. na mírném ohni. Roztok přefiltrujte přes tenkou látku a počkejte, až vychladne. Navlhčete látku ve výsledném vývaru, aplikujte na hrudník po dobu 20 - 30 minut.

Mnoho žen se obává takového příznaku, jako je otok prsu. Kromě toho může nastat bolest, která se projevuje uprostřed nebo na konci cyklu i po celou dobu jeho trvání.

Příznak naznačuje fyziologické důvody (těhotenství, podvýživa) nebo patologii (mastopatie, maligní nádor). Pro stanovení diagnózy je nutné kompletní vyšetření těla. K úlevě od příznaků lékaři předepisují léky (NSAID, léky proti bolesti) a masážní terapii.

Design článku: Vladimír Veliký