Hraniční ovariální cystadenom

V gynekologii je známo velké množství onemocnění ženských reprodukčních orgánů. Často se stává, že v průběhu ultrazvukové diagnostiky je zaznamenána přítomnost atypických benigních formací. Je-li tomu tak, je zapotřebí další výzkum ke stanovení typu nádoru.

Pokud byl v procesu potvrzování diagnózy zjištěn hraniční cystadenom vaječníku, pak hlavní metodou řešení problému je chirurgické odstranění novotvaru. Existuje však několik typů cystadenomů, proto je nutná diferenciální diagnostika. Uvažujme o podrobnostech, o jaké nádory jde, jaké typy se mohou vyskytovat a jak jsou charakterizovány.

Obecná informace

V 70% klinických případů je diagnostikován serózní hraniční ovariální cystadenom. Dotyčný novotvar je benigní a svým vzhledem připomíná velkou cystu. Díky této charakteristické vlastnosti se jí donedávna říkalo cystom..

Typ novotvaru na ultrazvuku. zdroj: kista-guide.com

Patologický proces se často vyvíjí na jedné straně. Pokud tedy v průběhu ultrazvukové diagnostiky lékaři zjistili poškození pravého a levého vaječníku současně, je zvažována pravděpodobnost onkologie. Stejně tak může být cystadenom lokalizován v jedné nebo druhé části reprodukčního orgánu, ale častěji se tvoří na pravé straně. To je způsobeno zvýšeným krevním oběhem v této oblasti..

Příčiny

Pokud jde o důvody, proč se může vyvinout cystadenom vaječníku s hladkými stěnami nebo hrubě papilární, lékaři v této otázce se dosud shodli na stejném stanovisku. Nejpravděpodobnějším provokujícím faktorem gynekologové mají tendenci nazývat hormonální poruchy, stejně jako zánětlivá onemocnění vyskytující se v pánevních orgánech.

Další verzí vzhledu cystadenomu je přítomnost folikulární cysty. Charakteristickým rysem této formace je, že během několika let se může sama rozpustit. Pokud se to však nestalo, objeví se na jeho místě serózní hrubý papilární cystadenom vaječníku..

Je možné, že předchozí operace na pánevních orgánech, umělé ukončení těhotenství a přirozený porod mohou být faktorem předisponujícím ke vzniku cystického novotvaru. Lékaři mají tendenci si myslet, že časté změny sexuálních partnerů, stejně jako abstinence od intimity, mohou vyvolat vývoj cystadenomu.

Umělé ukončení těhotenství vyvolává vývoj nádoru. Zdroj: womanadvice.ru

V některých případech se novotvary objevují pod vlivem následujících onemocnění nebo stavů těla:

 1. Žena začíná období vadnutí plodnosti, nastává menopauza;
 2. Pacient je neustále ve stresových situacích a nervovém přepětí;
 3. Dívka se věnuje práci s vysokým stupněm fyzické aktivity nebo neustále zvedá činky;
 4. Byl dříve diagnostikován endometritida, kolpitida;
 5. Mimoděložní těhotenství bylo odloženo;
 6. Došlo k virové infekci těla.

Ve většině případů je věk pacientek s ovariálním cystadenomem do 30 let. Další vrchol se zvýšenou pravděpodobností takové diagnózy je pozorován v klimakterickém období. To je způsobeno skutečností, že právě v této době dochází u žen k silným výkyvům hladiny pohlavních hormonů..

V gynekologii existuje určitá klasifikace, která je rozdělena na cystadenomy podle typu. Nádory tohoto typu se liší strukturou, přítomností nebo nepřítomností dalších útvarů, které mohou růst uvnitř samotné cysty nebo na jejím povrchu. Zvažme podrobněji každého zástupce, který se může na vaječníku vytvořit.

Serózní

Jak již bylo zmíněno dříve, prezentovaný typ nádoru se vyskytuje u 70% pacientů s ovariální cystou. Zvláštností nádoru je, že jeho velikost může být velmi velká. Vnější strana novotvaru je pokryta hustou a elastickou membránou. Uvnitř je kapsle naplněná serózním exsudátem.

V závislosti na struktuře stěny cysty lze diagnostikovat papilární nebo hladkostěnný ovariální cystadenom. Nejvhodnější metodou výzkumu, která vám umožní přesně vyšetřit patologickou formaci, je ultrazvukové vyšetření.

Serózní typ novotvaru. Zdroj: en.ppt-online.org

Pokud diagnostik nemá dostatečné zkušenosti s takovými cystami, může se setkat s určitými obtížemi s diferenciací funkční cysty a serózního cystadenomu. Proto, když je detekován novotvar, bude zpočátku pozorován několik měsíců, což nám umožní posoudit stupeň změny velikosti.

S poklesem průměru nádoru není nutný chirurgický zákrok. Pokud se však cysta postupně zvětšuje nebo zůstává ve své skutečné velikosti, diagnóza serózního ovariálního cystadenomu je potvrzena a následně bude předepsána chirurgická léčba.

Ve většině případů se intervence provádí minimálně invazivním způsobem pomocí laparoskopie. Potřeba úplného odstranění postiženého vaječníku přetrvává u žen středního a staršího věku, pokud existuje vysoké riziko degenerace benigního nádoru na maligní novotvar. Mladí pacienti však mají vždy možnost zachovat reprodukční funkci..

Jednoduchý

Tento zástupce cystadenomu se vyznačuje přítomností hladkého a rovnoměrného povrchu. S odkazem na různé lékařské zdroje můžete zjistit několik jmen dotyčného nádoru: celioepiteliální cysta s hladkými stěnami, serózní cysta, jednoduchý ovadový cystadenom.

Předložený novotvar má často jednu komoru, uvnitř které je hustá tobolka. U některých pacientů lékaři diagnostikovali velikost nádoru, která dosáhla 15 cm, ve většině případů se na pravé straně tvoří cysta.

Papilární

Někteří pacienti se mohou divit, co je to hrubý papilární serózní ovariální cystadenom. Tato formace se nazývá papilární, protože na jejím povrchu je zaznamenána přítomnost papil, které se neobjevují okamžitě, ale několik let po vytvoření jednoduché formy cysty.

Proto někteří gynekologové tvrdí, že se jedná o pokročilé stádium patologie, nikoli o samostatný poddruh. Někdy papily dosahují takové velikosti, že co nejvíce vyplňují novotvar a také jdou do jeho vnější části. Tato formace může být vícekomorová, má tendenci ovlivňovat oba vaječníky najednou, proto má vysokou pravděpodobnost degenerace do maligního nádoru.

Mucinózní

Prezentovaný typ cystadenomu je také velmi běžný. Charakteristickým rysem je, že jeho rozměry mohou být velmi velké. V lékařské praxi jsou známy klinické případy, kdy byla pacientům odstraněna cystická formace o hmotnosti 15 kg.

Typ nádorové membrány. Zdroj: ikista.ru

Stěny cysty jsou hladké a husté, zatímco se mohou tvořit na obou vaječnících najednou. Pokud vezmeme v úvahu pravděpodobnost transformace benigního procesu na maligní nádor, pak je to 5%. V tomto případě je pacientovi odstraněna nejen cysta, ale také oba vaječníky, stejně jako samotná děloha.

Diagnostický proces není obtížný, je však nutné provést diferenciaci, protože je možné, že se vyvíjí pseudomucinózní ovariální cystadenom. Během ultrazvukového screeningu si lékař všimne více komor obsahujících buňky sliznice. Konzistence tohoto obsahu je heterogenní, velmi hustá.

Endometrioid

Hlavním rozlišovacím znakem této cysty je typ tkáně, která pokrývá její povrch. Jsou to slizniční endometrium a v něm se hromadí stará krev a objem této biologické tekutiny se s každou menstruací neustále zvyšuje..

S progresí takového patologického procesu se u ženy vyvine silná bolest a také krvavé špinění. Oba vaječníky jsou ovlivněny současně. Tento typ cystadenomu ve většině případů vyvolává vývoj neplodnosti. Hlavním provokujícím faktorem pro vznik cysty je endometrióza..

okraj

Během ultrazvukového screeningu se hraniční ovariální cystadenom liší od ostatních typů této formace tím, že se na jejím povrchu vytváří velké množství bradavek. Pokud provádíme molekulární diagnostiku tkání, bude možné identifikovat jaderný atypismus, ke kterému dochází během vývoje onkologických nádorů..

Protože pravděpodobnost vzniku maligního procesu je velmi vysoká, pacientovi se naléhavě doporučuje podstoupit chirurgické odstranění novotvaru. Navenek se hraniční cystadenom liší od serózní cysty jen málo. V procesu ultrazvuku můžete vidět více komorových útvarů s hladkým povrchem. 75% pacientů s touto diagnózou trpí neplodností.

Příznaky

Stejně jako ve většině případů u benigních a maligních novotvarů se v počáteční fázi progrese patologického procesu neobjevují žádné charakteristické znaky. Když se vytvoří cystadenom, ženy po několik let si toho možná ani neuvědomují a následně lze novotvar detekovat pouze při ultrazvukovém screeningu.

Pokud se objeví nepříjemné nebo nepříjemné příznaky, můžeme říci, že ovariální cystadenom se buď zvětšil, nebo začala nekróza tkáně. Odborníci však identifikují některé znaky charakteristické pro pacienty, u kterých se rozvine cystadenom.

Břicho se může zvětšit, pokud je cysta velká. Zdroj: ledi-kat.ru

Podívejme se blíže na příznaky:

 • Ze strany léze mají dívky nepohodlí, někdy může být bolest způsobena stydkou oblastí, dolní části zad, křížovou kostí. S rozvojem cysty na obou vaječnících pokrývají popsané příznaky celou pánevní oblast.
 • Pacienti často trpí těžkou a dlouhodobou zácpou, proces defekace se stává bolestivým.
 • Dochází k porušení menstruačního cyklu a během období regulace dochází k akutním bolestivým pocitům v dolní části břicha. Samotný výtok je velmi vzácný a jejich barva je hnědá.
 • Při pozorném přístupu k tělu si dívky mohou všimnout pocitu cizího těla a pocitu stlačení..
 • U velkých velikostí formace je v břiše výčnělek, který je velmi patrný u dívek s nízkou hmotností.
 • Nutkání na močení se stává častější, což je způsobeno zvýšeným tlakem nádoru na vnitřní orgány umístěné v bezprostřední blízkosti.
 • S růstem papilárního cystomu je zaznamenán ascites charakterizovaný akumulací tekutiny v břišní dutině.

Ovariální cystadenom je velmi nebezpečné a zákeřné onemocnění. Proto je bezpodmínečně nutné věnovat pozornost příznakům, které naznačují vývoj procesů v těle, které ohrožují život pacienta. Nouzová lékařská péče je nutná pro vysoký krevní tlak, zvýšenou srdeční frekvenci, zvýšené pocení, silné bolesti v podbřišku a mdloby.

Diagnostika

Pokud má žena jeden nebo více popsaných příznaků, je bezpodmínečně nutné co nejdříve se poradit s gynekologem. Zpočátku lékař nutně provede vyšetření na židli se zrcadly a také provede palpaci. To mu umožní určit přibližnou lokalizaci nádoru a stanovit stupeň mobility.

Provádějí se také instrumentální diagnostické metody:

 1. Ultrazvuk. Umožňuje určit velikost a typ cystadenomu a určit, zda existuje léze v blízkých vnitřních orgánech, růst, metastázy. Metoda poskytuje největší informační obsah, pokud se provádí týden po skončení menstruace..
 2. CT nebo MRI. Zobrazeno pacientům, u nichž mají lékaři podezření na vývoj maligních nádorů, což pomůže potvrdit nebo vyvrátit diagnózu. Díky těmto diagnostickým metodám můžete získat vysoce kvalitní a vysoce informativní snímky postiženého orgánu po jednotlivých vrstvách..
 3. Kolonoskopie. Provádí se v situacích, kdy existuje možnost proliferace tkání ve střevní oblasti, výskyt nádoru nebo metastázy v této oblasti.

Lékař musí zajistit, aby onkologická patologie nepostupovala. Proto je u pacientů prokázáno, že provádějí krevní testy ke stanovení markerů CA-125, HE4. Diferenciace se provádí u různých typů nádorových formací, endometriózy a apendicitidy, mimoděložního těhotenství.

Léčba

Okamžitě je třeba říci, že v současné době neexistují žádné konzervativní způsoby, jak se zbavit cystické formace na vaječníku tohoto typu. Nádory, bez ohledu na věk pacienta, jsou odstraněny výhradně chirurgicky.

Možnost autoterapie a implementace alternativních metod léčby je přísně zakázána, protože to může vést k růstu cystadenomu a jeho transformaci na maligní formaci.

S ohledem na všechny parametry cysty, její velikost a stupeň složitosti, věk, fyzický a somatický stav ženy by měl ošetřující lékař určit, který typ chirurgického zákroku bude mít přednost.

Laparoskopie

Provedení tohoto typu operace je možné pouze v případě, že cystadenom je malý a nepřesahuje průměr 4 cm. Neméně důležitými faktory při určování možnosti provedení takové intervence jsou úroveň benignosti nádoru, věk ženy a její touha v budoucnu. mít děti.

Provedení minimálně invazivní operace. Zdroj: kistayaichnika.ru

Operace se provádí v celkové anestezii. Po zavedení této látky chirurg provede několik malých velikostí na přední břišní stěně, jejichž délka nepřesahuje 2 cm. Poté se zavede speciální přístroj vybavený videokamerou, trubicemi, padajícím plynem a chirurgickými nástroji. Lékaři sledují cíl nejen odstranit cystadenom, ale také co nejvíce zachovat funkce vaječníků. Těhotenství lze plánovat do 4 měsíců po operaci.

Laparotomie

Tento typ operace je traumatičtější. Snaží se k němu uchýlit pouze v situacích, kdy není možné provést laparoskopické odstranění nádoru nebo cystické formace. Aby chirurg získal přístup do pracovního prostoru, musí provést velmi velký řez v břiše.

Laparotomické operace se ve většině případů provádějí u žen během menopauzy s velkými cystadenomy, když jsou detekovány maligní formace.

Odstranění podléhá nejen novotvaru, ale také vaječníku s vejcovody. Taková opatření umožňují v budoucnu zabránit rozvoji onkologických onemocnění reprodukčních orgánů. Pokud je odstraněn pouze jeden vaječník, může dojít k těhotenství později..

Je důležité si uvědomit, že nádor, jako je cystadenom vaječníků, je ve většině případů benigní, ale pravděpodobnost, že se z něj vyvine maligní proces, je velmi vysoká. Proto ženy musí neustále podstupovat preventivní prohlídky u gynekologů a provádět léčbu doprovodných onemocnění..

Druhy a léčba serózních cystadenomů

Ovariální cysty jsou velmi podobné serózním cystadenomům. Tyto dva lékařské pojmy jsou nejčastějšími nádory vaječníků, které se vyskytují u přibližně 70 ze 100 žen s nádory vaječníků. Obzvláště časté jsou případy, kdy se patologie vyvíjí po padesáti letech. Mezi různými chorobami jsou onemocnění reprodukčního systému zcela běžná..

Cystadenom se tvoří z epidermis a liší se od jednoduché cysty ve své tendenci k maligní transformaci. Dříve, když byla zjištěna tato patologie, bylo nutné odstranit vaječníky, ale moderní medicína již má metody, diagnostiku a léčbu, které vám umožňují zbavit se nádoru a současně zachovat reprodukční funkci. Odstranění vaječníků i dělohy se obvykle provádí u maligního nádoru s metastázami.

Co je serózní cystadenom

Serózní ovariální cystadenom je benigní novotvar pocházející z epiteliálních tkání. Když má tobolka velikost ne více než 3 cm, patologie obvykle nezpůsobuje příznaky a žádným způsobem neovlivňuje těhotenství a porod. Postupně v průběhu vývoje se u pacienta začínají objevovat bolestivé, tupé nebo bolestivé bolesti v dolní části zad a dolní části břicha. Můžete také pozorovat příznaky způsobené kompresí sousedních orgánů:

 • časté močení;
 • otoky končetin;
 • zácpa atd.

Pokud je pacientovi diagnostikováno toto onemocnění, lze chirurgickou léčbu provést několika typy operací..

Důvody rozvoje

Lékařský výzkum dosud nebyl schopen určit přesné důvody, kvůli nimž se vyskytuje serózní ovariální cystadenom. Na základě názoru některých vědeckých gynekologů mohou ovariální neoplazmy vzniknout z funkčních ovariálních cyst, tj. Z folikulů. Pokud se taková cysta úplně nerozpustí, naplní se serózním obsahem. Toto onemocnění je častěji pozorováno u žen v reprodukčním věku a u žen během menopauzy. Při vývoji cystadenomů existují také další faktory, které souvisejí s reprodukčním systémem:

 • Hormonální poruchy - poruchy v ženské hormonální sféře mohou přispět k rozvoji cystadenomu. Často jsou pozorovány v přítomnosti endokrinních a somatických onemocnění, během stresu, velkého fyzického a emočního stresu..
 • Předčasná puberta - nástup menstruace ve věku od 10 do 12 let.
 • Zánětlivé procesy u žen - mezi tato onemocnění patří endometritida a andexitida. Mohou se vyvinout v případě promiskuitního sexuálního života bez použití antikoncepce, v důsledku čehož se mohou objevit cystadenomy..
 • Chirurgické manipulace na pánevních orgánech - výskyt jednoduchých serózních cystadenomů lze často nalézt u žen, které podstoupily chirurgickou léčbu gynekologických onemocnění, mimoděložního těhotenství, potratu nebo odstranění přívěsků.
 • Dědičnost - statistické studie dokazují, že ženy, které měly v rodině případy serózního ovariálního cystadenomu, trpí tímto onemocněním častěji.

Bez ohledu na příčiny serózního cystadenomu by žena měla být okamžitě vyšetřena gynekologem s podezřením na příznaky tohoto onemocnění.

Klasifikace

Papilární cystadenom vaječníku a další typy serózního cystadenomu jsou častěji lokalizovány v oblasti pravého vaječníku, protože je lépe zásobován krví než levý. Někdy se však může také objevit cystadenom levého vaječníku. Často je pozorováno umístění vlevo - papilární cystadenom. Jednoduchý serózní cystadenom je:

 • hladké stěny (jednoduché);
 • papilární (papilární);
 • hrubá papilární;
 • mucinózní.

Výuka ve vaječníku je malá a gigantická (od 4 do 15 cm). Jednoduchý cystadenom s hladkými stěnami obvykle postihuje pouze jeden vaječník, má hladký povrch a jednu komoru. Někdy existují nádory, které mají několik komor se serózním obsahem. Jednoduché cystadenomy jsou obvykle diagnostikovány u žen starších 40 let. Hraniční papilární cystadenom je přechodná forma od benigního k malignímu nádoru.

Papilární serózní cystadenom

Serózní papilární cystadenom se nazývá růst parietálního nádoru, což je hlavní rozdíl od jednoduchého serózního cystadenomu. V nadvarlete tvoří papilární serózní cystadenoma cystu, kterou je obtížné diagnostikovat. Rysem papilárního cystadenomu je přítomnost papil na epiteliální tkáni.

Drsný papilární serózní cystadenom

Méně častý je hrubý papilární cystadenom, ve formě komorové formace s přítomností hustých bělavých papil. Tyto papily jsou tvořeny z vláknité tkáně a epiteliálních buněk. Tvorba hrubých papil je důležitým diagnostickým znakem, který se nenachází v neoplastických formacích..

Mucinózní ovariální cystadenom

Tento cystadenom vaječníku má ze své podstaty mnoho společného s serózním, ale liší se slizniční látkou umístěnou v dutině. Novotvar pokrývá buňky podobné těm, které vylučují děložní hlen. Struktura nádoru má komory s přepážkami, které lze snadno identifikovat pomocí ultrazvuku pánevních orgánů v gynekologii. Častěji se takové patologické ložiska tvoří současně na levém a pravém vaječníku, zatímco velikost cysty může dosáhnout 30 centimetrů. Léčba se proto obvykle provádí chirurgickým zákrokem.

Příznaky

Známky vývoje patologie primárně závisí na velikosti novotvaru. Jak nádor roste, pacienti pociťují bolestivou bolest a nepohodlí v oblasti lokalizace cysty. Je také možná bederní bolest. Pacienti si mohou stěžovat na pocit cizího předmětu v břišní oblasti.

V případě papilární formy onemocnění se v dutinách hromadí tekutina, což může vést k ascitu, což přispívá k růstu břicha. Pokud má pacient výrazně zvětšené břicho, znamená to zanedbání patologie, což může způsobit torzi nohy a prasknutí samotné kapsle. V tomto případě dojde k vylití cystického obsahu do pobřišnice..

Bolestivý syndrom může vyzařovat do ohanbí, přičemž je doprovázen tlakem na močový měchýř. Dalšími příznaky jsou menstruační nepravidelnosti, dysfunkce močových cest a zácpa, stejně jako bolest při močení a pocit tíže v břiše..

Diagnostika

Pokud má žena příznaky ovariální cysty, mělo by vyšetření začít okamžitě. Pro stanovení diagnózy lékař provede následující opatření:

 • krevní test;
 • gynekologické vyšetření;
 • ultrazvukový postup;
 • počítačová nebo magnetická rezonance;
 • analýzy nádorových markerů.

Při podezření na maligní novotvar lze provést biopsii s následným histologickým vyšetřením odebraného vzorku.

Léčba

Během léčby serózního cystadenomu je operace povinná. Bez chirurgického zákroku nebude možné se nádoru zbavit. U malých cystadenomů se provádí laparoskopie, během níž lékař provede malý řez v břišní stěně a vyřízne nádor. Těhotenství po laparoskopii je možné po třech nebo čtyřech měsících.

U velkých novotvarů se provádí chirurgická léčba nazývaná laparotomie. Během této operace je proveden velký řez v břiše, kterým je odstraněn nádor s částí vaječníku nebo celého nadvarlete. Když je jeden dodatek odstraněn, doba zotavení trvá asi měsíc. Po šesti měsících může žena plánovat těhotenství, protože funguje druhý vaječník.

Někdy je nutné odstranit oba přívěsky nebo dokonce dělohu společně s vaječníky a omentem. V tomto případě žena již nebude moci mít děti a po zbytek svého života bude muset užívat hormonální léky, aby kompenzovala ztracené funkce reprodukčního systému pro produkci hormonů..

Důsledky a komplikace

Během výskytu ovariální cysty mohou nastat různé komplikace a následky. Komplikace ovariální cysty jsou následující:

 • neplodnost;
 • porušení menstruace;
 • narušení hormonálních hladin;
 • prasknutí kapsle a torze nohy;
 • nekróza;
 • krvácející.

Hlavní část všech možných komplikací je způsobena pozdní detekcí patologie. Výskyt první symptomatologie takového onemocnění by měl určitě upozornit každou ženu a poslat ji na nejbližší gynekologii k vyšetření.

V případě příliš velké cysty může pacient zahájit kolonoskopii nebo gastroskopii, protože v tomto případě není vyloučeno poškození střev. Je možné se těmto komplikacím vyhnout pouze včasnou detekcí nemoci..

Předpověď

Pokud dojde k nepohodlí v břiše a reprodukčních orgánech, měla by každá žena rozhodně poradit s gynekologem. Důležitým faktorem při léčbě cystadenomu je včasná diagnostika, protože s vývojem nádoru se jeho velikost postupně zvětšuje, v důsledku čehož může být nutné odstranit celý vaječník nebo dokonce dělohu. Prognóza benigního průběhu patologie je příznivá. Pokud se proces stane maligním, prognóza závisí na mnoha faktorech, jako je fáze onkologie, velikost nádoru, provedená léčba.

Klasifikace ovariálního cystadenomu - chirurgie a prognóza

Ovariální cystadenom (cystom) je benigní patologický proces v přívěskech dělohy, který vede k tvorbě nádoru s hustou tobolkou.

Protože hlavní příčinou onemocnění jsou hormonální změny, je častěji diagnostikováno u pacientů v premenopauzálním období. Možný je však také vývoj cystomu u mladších žen..

Nebezpečí patologie spočívá v její tendenci být snadno maligní, to znamená přeměnit se na onkologickou formaci. Po zjištění cystadenomu lékaři doporučují co nejdříve se zbavit problému chirurgickým zákrokem.

Dříve chirurgové okamžitě odstranili vaječník, ale moderní metody provádění operací umožňují zachovat orgán a poskytnout ženě v budoucnu příležitost mít děti.

Co je ovariální cystadenom

K výchově může dojít ve struktuře levého nebo pravého vaječníku. Skládá se z jedné nebo více komor naplněných kapalinou, jejichž objem se neustále zvyšuje.

Díky tomu roste velikost nádoru a po chvíli začne tlačit okolní orgány a brání jim v normální práci. Kromě toho se buňky stěn cystadenomu aktivně dělí a pomáhají rozvoji formace.

Důležité! Nezaměňujte cystu s cystou, protože klinický obraz onemocnění je téměř stejný, ale nádor prvního typu se často změní na rakovinu a cysta není schopna malignity..

Patologie je hraničním stavem vaječníku mezi benigním procesem a onkologií, proto vyžaduje povinnou léčbu a sledování.

Častěji se vyskytuje u žen ve věku 45-50 let, protože v tomto věku je fungování přívěsků nejstabilnější - buď přestanou pracovat, nebo naopak syntetizují nadměrné množství hormonů. Takové skoky vyvolávají výskyt cyst..

Je zajímavé vědět, že cystadenom levého vaječníku se vyvíjí mnohem méně často než pravý. To je způsobeno skutečností, že pravostranné přílohy jsou lépe nasyceny krví, díky čemuž fungují aktivněji. Díky tomu jsou vytvořeny příznivější podmínky pro vznik patologie..

Nejprve se nemoc necítí, žena si nemusí být problému dlouho vědoma.

Příznaky se objevují, když cystom dosáhne určité velikosti a začne dráždit okolní orgány a narušovat práci samotného vaječníku. V pokročilých případech můžete vizuálně vidět zvětšení břicha v důsledku růstu nádoru.

Příčiny

Hlavní příčinou cystadenomu je nedostatečná reakce těla na vliv hormonů nebo patologická koncentrace biologicky aktivních látek v krvi ženy. Kromě toho existuje řada faktorů, které zvyšují riziko cyst:

 • nástup puberty v raném věku (do 12 let);
 • pozdní menopauza (pokračování menstruace po 50 letech);
 • gynekologické problémy (zánět přívěsků, endometrióza atd.).

Určitá role je také přiřazena genetickému faktoru a vlivu vnějšího prostředí. Kouření, stres, nitroděložní operace (kyretáž, potrat), zvedání nesnesitelných závaží negativně ovlivňují zdraví žen.

Ovariální cystadenomy se mohou lišit svou strukturou, vzhledem, povahou obsahu, růstovou aktivitou. Jsou jednokomorové a vícekomorové, ovlivňují jeden nebo oba přívěsky, mají různou míru rizika degenerace do onkologie. Vzhledem k těmto faktorům se rozlišuje několik typů cyst..

Serózní

Serózní cystadenom vaječníku je cilioepiteliální nádor, který může rychle dosáhnout významných velikostí; jsou známy případy vývoje cystomu nad 15 kg.

Obvykle se skládá z jedné velké komory a ovlivňuje pouze pravý nebo levý přívěsek, téměř nikdy se nevyskytuje současně na obou stranách. Uvnitř formace je žluto-slámově zbarvená serózní tekutina, kterou produkuje epitel cystadenomu.

Serózní cystomy jsou několika typů:

 • jednoduchý serózní - nádor s hladkými stěnami, roste pomaleji než ostatní, zřídka se vyvíjí do velké velikosti;
 • papilární - často považován za samostatný typ cysty, charakterizovaný přítomností výrůstků na vnitřním nebo vnějším povrchu;
 • hrubý papilární cystadenom - husté papily se objevují na stěnách formace, nádor je extrémně vzácně maligní.

Mucinózní

Je pozorován u žen různých věkových kategorií, v pokročilých případech dosahuje významné velikosti. Cystom má kulatý nebo oválný tvar a skládá se z několika komor.

Příčiny serózního ovariálního cystadenomu a rysy léčby

Lidské tělo je složitý mechanismus, který není plně pochopen. Ženská fyziologie vytvořená pro plodení je zranitelnější a náchylnější k nepříznivým faktorům vedoucím k patologiím. Nejběžnějším onemocněním je serózní ovariální cystadenom, vyjádřený jako cysta na jednom nebo dvou vaječnících najednou.

Nádor se tvoří na jednom nebo dvou vaječnících najednou.

Vlastnosti nemoci

Nádor vypadá jako tobolka. Ovariální cystadenom je rozdělen do několika typů, v závislosti na struktuře a jejím obsahu:

 • Hustá, zaoblená membrána s jednou komorou je charakteristická pro jednoduchou serózní ovariální cystu s hladkými stěnami.
 • Papilární ovariální cystadenom je definován výskytem malých výrůstků ve formě papil. Příznaky této odrůdy jsou podobné příznakům onkologie nebo teratomu..
 • Běžná forma je mucinózní, kterou lze snadno identifikovat. Nádor se skládá z několika komor (oddělení) naplněných hustou kapalinou s malými tvrzenými částicemi látek. Cystadenoma může dorůst do velmi velké velikosti a jeho váha s pokročilou formou dosahuje 15 kilogramů nebo více.
Mucinózní cystadenom se skládá z několika komor naplněných hustou kapalinou s malými tvrzenými částicemi látek.

Forma onemocnění je rozdělena na hrubý papilární serózní cystadenom a jednoduchý. V hrubých papilárních růstech rostou, což zvyšuje objem samotného nádoru. Papily se objevují v průběhu času a mohou být umístěny jak uvnitř samotné cysty, tak i venku. Jednoduchá forma je neškodná. Pro optimální ošetření - určení tvaru je důležitým aspektem.

U hrubého papilárního serózního cystadenomu rostou výrůstky a zvyšuje se objem samotného nádoru.

Mechanismus vzniku a vývoje onemocnění

Patogeneze onemocnění je organického původu. Na jednom z vaječníků se tvoří jednoduchá a papilární cysta, která má zpočátku hladké stěny a jednu komoru. V průběhu času je tato dutina naplněna kapalinou světle žluté barvy vodnaté struktury, serosa.

Jak cysta roste, dutina se plní tekutinou.

Pojivová tkáň stěn ovariálního cystadenomu je pokryta řasnatým epitelem, který produkuje látky a má válcovitý nebo kubický tvar. Jak se dutina plní, novotvar získává velké objemy, které ovlivňují blízké orgány i nervová vlákna, v důsledku čehož dochází k bolesti.

Příčiny výskytu

Navzdory prevalenci tohoto onemocnění jsou příčiny serózního cystadenomu stále generalizovány. Faktory vedoucí k tvorbě patogenní ovariální kapsle:

 • Zánětlivé a infekční procesy.
 • Narušení endokrinního systému, hormonální dysfunkce.
 • Přítomnost folikulárních a žlutých cyst (funkční).

Zvláštní nebezpečí vzniku cysty je způsobeno předchozími chorobami přenášenými pohlavním stykem. Potenciálními faktory jsou endometrióza, adnexitida a další zánětlivá onemocnění reprodukčního systému. Eroze děložního čípku nebo zánět přídavných látek často vede ke vzniku nádoru vaječníků.

Dopad má také intenzita sexuální aktivity. Příčinným činitelem se může stát jak velké množství partnerů (promiskuitní vztahy), tak prodloužená abstinence od pohlavního styku. Tomuto bodu lze také přičíst stres..

Příčinným činitelem může být rovněž mnoho partnerů (promiskuitní vztahy) a dlouhodobá abstinence od pohlavního styku.

Důležité! Porodníci-gynekologové nedoporučují zapojovat se do těžké fyzické aktivity v tělocvičnách, stejně jako pravidelně nosit nebo pohybovat závažími.

Nesmíme zapomenout na poruchy činnosti endokrinního systému a změnu hormonálních hladin. Taková nerovnováha v ženském těle zpravidla nastává, když klesá aktivita reprodukčního systému, nástup menopauzy. Proto je nejčastěji diagnostikována serózní ovariální cysta u žen starších 50 let. Zánik této tělesné funkce je doprovázen emočním přetížením, různými endokrinními a somatickými chorobami. Diety mohou také vést k hormonálním poruchám. Mono diety jsou obzvláště nebezpečné, stejně jako nesprávná strava..

Nejčastěji je nádor diagnostikován u žen starších 50 let po menopauze.

Je pravda, že existuje jiný typ cysty - paratubar nebo paraovarial. Podle jeho definice nelze tento typ ovariálního cystadenomového nádoru nazvat, protože je vytvořen z jeho přívěsku a je umístěn mezi přívěskem a trubicí. Vyskytuje se pouze u 10% ženské populace ve věku 20 až 40 let..

Paratubulární nebo paraovariální nádor nelze nazvat ovariálním cystadenomem, protože se nachází mezi přívěskem a trubicí.

Tento typ cysty se nikdy nezmění na maligní nádor. Na rozdíl od formací organického původu se tvoří v důsledku napínání stěn cysty při jejím plnění. Organické formace se zvyšují v důsledku buněčného růstu a množení.

Pravděpodobně se může ze žluté nebo folikulární cysty vytvořit jednoduchý nebo hrubě papilární ovariální cystadenom. Tyto dva typy obsahují ve svých stěnách buňky, které se mohou samy rozpustit. V průběhu času tělo ztrácí tuto funkci, což vede k nemocem.

Serózní papilární cystadenom může být způsoben předchozími chirurgickými zákroky a přerušeným těhotenstvím. Nemoc může mít genetickou povahu.

Příznaky

Příznaky se neobjeví okamžitě. V počáteční fázi je onemocnění asymptomatické, protože cystadenom je malý (až 3 centimetry). V této fázi je onemocnění diagnostikováno téměř náhodou během rutinního ultrazvukového vyšetření nebo při podezření na jiné nemoci.

Jak se zvyšuje, ženy pociťují následující příznaky:

Bolest, křeče v dolní části břicha.

 • Bolest, křeče v dolní části břicha. Pocity bolesti lze pozorovat v oblasti ohanbí nebo dolní části zad.
 • Narušení menstruačního cyklu.
 • Bolest močového měchýře, časté močení, zácpa, poruchy trávení obecně, nevolnost.
 • V přítomnosti zánětlivého procesu je zaznamenáno zvýšení tělesné teploty.
Bolest močového měchýře, časté močení, zácpa.
 • Postupem času se objeví obecná nevolnost doprovázená poklesem výkonu, apatií, podrážděností a nervozitou.
 • Když je forma zanedbána - abnormální zvětšení břicha v oblasti tvorby cyst, "akutní" břicho.

Druhý příznak je spojen s komplikacemi a zvětšeným nádorem..

Komplikace

Komplikace jsou více než vážné, protože v pokročilé formě může onemocnění vést k onkologii. Tlak na sousední orgány, včetně břišní stěny, vede k akutnímu stavu pacienta.

S nárůstem vzdělání může dojít k zkroucení nohy, pokud existuje. To narušuje proces přívodu krve do cysty a v důsledku toho se vaječník zapálí. Když kapsle praskne, její obsah vstoupí do břišní dutiny. Může se také objevit krvácení.

S nárůstem velikosti cysty může dojít ke zkroucení nohou.

Komplikace jsou indikovány prudkým zhoršením stavu doprovázeným bolestmi hlavy, závratěmi až ztrátou vědomí a také ostrou bolestí v dolní části těla.

Diagnostika

Včasná diagnostika cystadenomu vám umožňuje zachránit ženské orgány a zabránit onkologické formě. Diagnóza jako celek není obtížná:

Gynekolog posoudí velikost nádoru, stupeň jeho mobility, strukturu.

 • Ultrazvukové vyšetření cysty ukáže obrys tvorby jasné, zaoblené, tmavé barvy. V počáteční fázi je obtížné klasifikovat nádor, protože připomíná funkční cystu (odezní asi za 2–3 měsíce). Proto je sledována několik měsíců. Nejpřesnější výsledky budou, pokud bude procedura provedena týden po skončení menstruace..
 • MRI nebo počítačová tomografie vám umožní studovat strukturu nádoru, jeho lokalizaci, stejně jako povahu tvorby a přítomnost nebo nepřítomnost kontaktu se sousedními orgány.Vyšetření gynekologem. Specialista posoudí velikost nádoru, stupeň jeho mobility, strukturu.
Pravděpodobnost maligního procesu může potvrdit nebo vyvrátit krevní test na nádorové markery.
 • Těhotenský test může vyloučit nebo potvrdit mimoděložní těhotenství.
 • Pravděpodobnost maligního procesu může potvrdit nebo vyvrátit krevní test na nádorové markery. Zde je však důležité si uvědomit, že pozitivní výsledek, konkrétně zvýšené množství proteinu CA 125 (norma je 35 U / mm), může také vykazovat endometriózu..
 • Metoda diagnostické laparoskopie je způsob, jak přesně určit formace rakoviny odebráním vzorku tkáně.

Poslední diagnostickou metodou je konečné potvrzení přítomnosti rakovinového procesu..

Serózní léčba cystadenomem

Léčba serózní ovariální cysty se provádí pouze chirurgicky. Vzhledem k tomu, že nádor lze detekovat také během těhotenství, pak s příznivým porodem dítěte je cystadenom odstraněn po porodu.

Existuje několik forem chirurgie cyst, jejichž výběr je určen následujícími faktory:

 • věková kategorie;
 • stav vaječníků a jejich přídavky;
 • umístění a velikost cystadenomu;
 • přítomnost nebo nepřítomnost onkologie.
Léčba se provádí pouze chirurgickým zákrokem.
 1. V případě, že je v budoucnu plánováno početí a je přítomna pouze benigní cysta, provádí se laparoskopie - odstranění cystadenomu s částečným postižením samotné tkáně vaječníku.
 2. Odstranění formace spolu s postiženým orgánem. Možnost početí zůstává, protože orgán na druhé straně neztrácí své funkce.
 3. V přítomnosti bilaterálního cystadenomu jsou odstraněny oba vaječníky. Stejný postup se provádí v onkologickém procesu. Operace se provádí v jakémkoli věku.
 4. Odstranění nádoru spolu s vaječníky a dělohou se provádí u žen s menopauzou v přítomnosti hraniční nebo rakovinné cysty.

Předpověď a prevence

Včasná návštěva gynekologa je způsob, jak se zbavit nejen této patologie bez traumatických následků, ale i dalších potíží. Je možné předpovědět tento nebo ten výsledek, pokud je diagnóza stanovena včas.

V závislosti na typu provedené operace lze koncepci plánovat po 2 týdnech nebo dvou měsících. Zahraniční lékaři tvrdí, že profylaktické podávání perorálních léků monofázického účinku dává šanci v boji proti benignímu ovariálnímu cystadenomu.

Serózní ovariální cystadenom

Serózní ovariální cystadenom je pravý benigní nádor pocházející z epiteliální tkáně orgánu. Při malé velikosti (do 3 cm) je onemocnění asymptomatické. S růstem novotvaru se u pacienta vyvinou tupé, bolestivé nebo křečové bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, stejně jako známky stlačení sousedních orgánů (časté močení, zácpa, otoky nohou atd.). Pro diagnostiku se používá bimanuální vyšetření, ultrazvuk, CT a MRI pánevních orgánů, krevní test na nádorové markery. Jedinou účinnou léčbou serózního cystadenomu je chirurgický zákrok k odstranění novotvaru, vaječníku, přívěsků nebo dělohy s přívěsky.

 • Příčiny serózního cystadenomu
 • Patogeneze
 • Příznaky závažného cystadenomu
 • Komplikace
 • Diagnostika
 • Serózní léčba cystadenomem
 • Předpověď a prevence
 • Ceny léčby

Obecná informace

Serózní cystadenom (serózní cystom, jednoduchý, cilioepiteliální nebo cystenomenom s hladkými stěnami) je těsně elastický benigní novotvar vaječníku umístěný na boku nebo za dělohou. Nádor se obvykle vyvíjí ve věku 30–50 let. U více než 80% pacientů se průměr nádoru pohybuje od 5 do 16 cm, ale v některých pozdně diagnostikovaných případech jeho rozměry dosáhly 30–32 cm, frekvence jednoduchého cystadenomu je 11% všech novotvarů vaječníků a 45% serózních (cilioepiteliálních) nádorů. Zpravidla se na jedné straně vyskytuje novotvar. V 72% případů je jednokomorový, u 10% pacientů dvoukomorový a v 18% vícekomorový..

Příčiny serózního cystadenomu

Dosud neexistuje vědecky prokázaná teorie o výskytu jednoduchého cystomu. Podle některých gynekologů je takový novotvar tvořen z funkčních ovariálních cyst - folikulárního a corpus luteum, které se úplně nerozpustily a začaly se plnit serózním obsahem. Predisponujícími faktory pro vývoj jednoduchého ovariálního cystadenomu jsou:

 • Hormonální poruchy, které narušují normální zrání vajíčka. Nerovnováhu v ženské hormonální sféře lze pozorovat při zániku reprodukčních funkcí, souběžných somatických a endokrinních onemocnění, stresu, výrazném fyzickém a emočním přetížení, extrémních dietách, prodloužené sexuální abstinenci.
 • Časná puberta s nástupem první menstruace ve věku 10-12 let.
 • Zánětlivá onemocnění žen (endometritida, adnexitida atd.). Obzvláště nebezpečné jsou nemoci způsobené patogeny STI během neuspořádané sexuální aktivity bez bariérové ​​antikoncepce..
 • Operace na pánevních orgánech. Jednoduché serózní cystadenomy jsou častěji pozorovány u pacientek, které podstoupily mimoděložní těhotenství, potrat, chirurgickou léčbu gynekologických onemocnění.
 • Zvažoval dědičnost. Podle některých pozorování je u žen, jejichž matky trpěly serózními novotvary vaječníků, detekován cystadenom častěji.

Patogeneze

Serózní cystom se obvykle tvoří v jednom z vaječníků. Zpočátku je to malý, hladký, jednokomorový (méně často vícekomorový) novotvar. Jeho husté stěny pojivové tkáně jsou zevnitř lemovány jednovrstvým kubickým nebo válcovitým epitelem s řasinkami se sekreční aktivitou. Jak roste, uvnitř cystadenomu se hromadí serózní obsah - vodnatá průhledná kapalina světle žluté barvy. Výsledkem je, že rostoucí nádorovitá formace komprimuje okolní orgány a nervová vlákna, což vede k nástupu bolesti. Když je připojen zánětlivý proces, hladký lesklý povrch cystomu se otupí a pokryje se adhezemi.

Příznaky závažného cystadenomu

Klinické příznaky s malými (do 3 cm) hladkými stěnami cystomů obvykle nejsou pozorovány, stávají se náhodným nálezem během gynekologického vyšetření nebo ultrazvuku pánevních orgánů. S růstem novotvaru se u pacienta objevují příznaky spojené s tlakem cysty na sousední orgány. Nejtypičtější bolestivý syndrom. Obvykle má charakter tupých, bolavých, méně často křečovitých bolestí, které se vyskytují ve slabinách, za pubisem nebo v dolní části zad. Kromě toho může žena pociťovat tlak na močový měchýř, konečník a cítit přítomnost cizího tělesa..

U velkých cystomů může dojít k narušení funkcí sousedních orgánů v důsledku jejich komprese, což se projevuje častým močením, střevním nepohodlí, zácpou, nevolností a otoky dolních končetin. V případech, kdy nádor dosáhne 6–10 cm nebo více, může vést ke zvětšení břicha nebo k jeho zjevné asymetrii. Menstruační cyklus se serózními cystadenomy obvykle není narušen. Pokud je však novotvar dostatečně velký a vyvíjí tlak na vaječníky a / nebo dělohu, změní se povaha menstruace - jsou hojnější nebo příliš vzácné a jsou doprovázeny bolestivými pocity. U nekomplikovaných jednoduchých cystomů je extrémně vzácné pozorovat celkovou reakci těla v podobě únavy, slabosti, letargie, sníženého výkonu, podrážděnosti.

Komplikace

Hlavním nebezpečím předčasné detekce a nedostatečné léčby serózního ovariálního cystadenomu je komprese sousedních orgánů s porušením jejich funkcí a výskytem akutních stavů. Nejzávažnějšími komplikacemi cystomů vyžadujících urgentní chirurgickou léčbu jsou torze nohy (pokud existují) s nekrózou novotvaru a prasknutí tobolky (apoplexie vaječníků) se vstupem jejího obsahu do břišní dutiny a krvácením. Složitý průběh onemocnění může být indikován zvýšením teploty, prudkým zvýšením bolesti, výskytem silné nevolnosti nebo zvracení, těžkou malátností s bolestmi hlavy, závratěmi a ztrátou vědomí, silnou bledostí, krvavým výtokem z pochvy. Někdy dochází k relapsu onemocnění po operaci zachovávající orgány a maligní degeneraci nádoru.

Diagnostika

K potvrzení nebo objasnění diagnózy onemocnění, provedení diferenciální diagnostiky a výběru optimální metody léčby jsou pacientům s podezřením na serózní cystadenom předepsány komplexní gynekologické vyšetření. To zahrnuje:

 • Vyšetření porodníkem-gynekologem. Bimanuální vyšetření v oblasti děložních přívěsků obvykle odhalí těsně elastickou, pohyblivou a bezbolestnou formaci s hladkým povrchem, který není spojen se sousedními orgány.
 • Ultrazvuk malé pánve. Umožňuje identifikovat homogenní hypoechoický nádor s hustou hladkou tobolkou 3 cm nebo více. V případě malých cystadenomů se používá transvaginální přístup, u velkých cystadenomů transabdominální.
 • Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance. Během tomografického vyšetření je vytvořen trojrozměrný model cystadenomu a přilehlých orgánů pro důkladnější diferenciální diagnostiku a vyloučení invaze nádoru.
 • Krevní test na nádorové markery. Studie nádorových antigenů (CA-125, CA 19-9, CA 72-4) umožňuje vyloučit vývoj onkologického procesu nebo hnisavý absces ve vaječnících a dalších pánevních orgánech.
 • Barevný Doppler. Diagnostická metoda je doplňková a v pochybných případech umožňuje rozlišit benigní nádor na vaječníku od maligního na základě intenzity průtoku krve.

Jednoduchý serózní cystadenom je třeba odlišit od jiných benigních novotvarů vaječníků, zejména funkčních cyst, papilárních a pseudomucinózních cystomů. K vyloučení metastáz ve vaječníku jedné z forem rakoviny žaludku musí být pacientům předepsána fibrogastroduodenoskopie. Fibrokolonoskopie umožňuje posoudit stupeň postižení sigmoidu a konečníku v procesu. Alternativním řešením, pokud není možné provést endoskopické vyšetření žaludku, konečníku a sigmoidu tlustého střeva, je rentgenové vyšetření gastrointestinálního traktu.

V průběhu diferenciální diagnostiky jsou také vyloučeny maligní léze vaječníků, tubovariální absces, mimoděložní těhotenství, patologie sousedních orgánů - akutní zánět slepého střeva, renální dystopie a další malformace močového systému, divertikulóza sigmoidního tračníku, kostí a extraorganické tumory pánve. V takových případech jsou kromě laboratorního a instrumentálního vyšetření předepsány konzultace příslušných odborníků - chirurga, gynekologického onkologa, gastroenterologa, onkologa, urologa.

Serózní léčba cystadenomem

Hlavní léčba jednoduchého serózního cystomu je chirurgické odstranění nádoru. V gynekologii neexistují spolehlivé údaje o účinnosti lékových a nelékových metod léčby tohoto onemocnění. Při výběru konkrétního typu chirurgického zákroku se bere v úvahu věk pacienta, přítomnost nebo plánování těhotenství, velikost nádoru. Hlavními cíli léčby pacientů v reprodukčním věku je maximální zachování zdravé ovariální tkáně a prevence tuboperitoneální neplodnosti (TPB). Perimenopauzálním ženám se doporučují radikální operace zaměřené na prevenci recidivy cystadenomu a udržení kvality života.

Indikací pro plánovanou operaci je přítomnost nádorové formace o průměru 6 cm, která přetrvává po dobu 4-6 měsíců. O načasování odstranění nádoru menší velikosti rozhoduje gynekolog individuálně s přihlédnutím k výsledkům dynamického pozorování. V naléhavých případech se provádí chirurgický zákrok, pokud existuje podezření na torzi nohy nebo prasknutí cystomového pouzdra. Volitelná operace se obvykle provádí laparoskopicky. Hlavní typy chirurgických zákroků pro serózní cystadenom s hladkými stěnami jsou:

 • Cystektomie (odstranění cysty) nebo klínová resekce (excize poškozené tkáně ve formě klínu) se zachováním vaječníku, revizí kontralaterálního vaječníku a nouzovou histologickou diagnózou. U mladých žen, které plánují těhotenství s cystadenomem o průměru ne větším než 3 cm, se doporučují chirurgické zákroky.
 • Jednostranná ooforektomie nebo adnexektomie. Intervence zahrnuje odstranění celého vaječníku nebo vaječníku vejcovodem na postižené straně a je považována za optimální řešení pro ženy v reprodukčním věku s novotvarem větším než 3 cm.
 • Bilaterální adnexektomie nebo hysterektomie s přílohami. Doporučená metoda chirurgické léčby u perimenopauzálních žen a pacientek s oboustranným postižením vaječníků. Jeho výhodou je významné snížení rizika vzniku rakoviny..

Předpověď a prevence

S včasnou detekcí a chirurgickou léčbou je prognóza onemocnění příznivá: serózní cystadenom se zřídka opakuje a stává se maligním. Ženám v reprodukčním věku, které podstoupily intervence zachovávající orgány, jednostrannou ooforektomii nebo adnexektomii, se doporučuje plánovat těhotenství nejdříve 2 měsíce po operaci. Úplné zotavení po laparoskopickém konzervativním odstranění serózního cystadenomu s hladkými stěnami vaječníků nastává za 10-14 dní, po radikálních operacích trvá období zotavení až 6-8 týdnů. Pacientkám je zobrazeno dispenzární pozorování u gynekologa. Podle pozorování amerických odborníků je profylaktický účinek na vývoj benigních ovariálních cystadenomů zajištěn použitím kombinovaných perorálních kontraceptiv monofázického účinku.

Počítám z měsíce na měsíc. Ve srovnání s výsledky ultrazvuku je to stejné. Ale jiné testy s těmito dvěma pruhy mi nijak nevyhovovaly, v mém případě jsem nikdy nemohl s jistotou říci, zda se druhý pruh stal jasnějším než první..