Jaká je bazální teplota před menstruací

Bazální graf vám umožňuje sledovat normální průběh procesů v ženském těle. Dnes se budeme zabývat otázkou, jaká je bazální teplota před menstruací a jaké hodnoty jsou charakteristické pro fungování reprodukčního systému v různých fázích cyklu, zejména před nástupem kritických dnů.

Vlastnosti měření

Co zjistíte pomocí grafu bazální teploty

Kterákoli žena po dosažení puberty sní o ideálním cyklickém procesu, zná čas ovulace, aby otěhotněla podle plánu, nebo naopak, aby zabránila nechtěnému početí. Za tímto účelem se spolu s ovulačními testy a dalšími metodami často používá měření teploty v konečníku. Proto je v životě dívek velmi důležitá otázka, jaká je normální bazální teplota před menstruací, co by mělo být během uvolňování buněk a standardy pro obě fáze. Pomocí grafu můžete identifikovat následující body:

 • zda folikul dozrává;
 • den ovulace;
 • hormonální nerovnováha;
 • den budoucích období;
 • nástup těhotenství.

Jaká je bazální teplota před menstruací (normální)

Před určením, jaká bazální teplota je ve vašem cyklu před měsíční rychlostí, si pamatujeme, že pro spolehlivost získaných hodnot by měla být prováděna měření nejméně 3-4 měsíce a měla by být dodržována určitá pravidla:

 • Doba měření 5-7 minut rtuťovým teploměrem nebo 1 minuta - elektronická;
 • Použijte stejný teploměr a večer jej setřásejte;
 • Procedura by měla být provedena ráno, bezprostředně po 6 hodinách klidného spánku, bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů, nejlépe současně;
 • Data by měla být zapsána do grafu, pod kterým jsou nejmenší odchylky obvyklého způsobu života (nachlazení, stres, fyzická námaha, konzumace alkoholu atd.).
Dobře napsaný a správně přečtený plán pomůže identifikovat problém v rané fázi a eliminovat jej bez následků.

Teplotní standardy v různých fázích

Studie musí začít první den menstruace. Hodnoty během tohoto období se zvyšují, a proto se neberou v úvahu. Průměrná teplota v poslední den menstruace bude asi 36,3 ° a při kolísání až 36,5 ° vydrží celou první fázi. To jsou nejpříznivější podmínky pro růst folikulu pod vlivem estrogenu..

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na chování vajíčka: dojde k oplodnění nebo ne. Po průniku folikulu na stěnu vaječníku se v místě rány vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Je odpovědný za oplodnění a přípravu dělohy pro příjem vajíčka a zvyšuje teplotní indikátory na 37,0-37,5 °. Tyto hodnoty jsou nejoptimálnější pro vývoj těhotenství..

Jaká je bazální teplota před menstruací za týden

Standardní graf teplotních hodnot během tohoto období stabilně zaznamená tato čísla. V případě úspěšného početí podobný obraz pokračuje před a po zpoždění, což je první známka těhotenství, což lze potvrdit dalšími příznaky a pozitivním výsledkem testu.

Odpověď na otázku, jaká bazální teplota před menstruací bude zaznamenána týden před jejich začátkem, je odpověď jednoznačná: 37 ° a více, ale ne více než 37,5 °. I když má 28denní cyklus, právě v tomto okamžiku můžete vidět, jak se implantace potápí na grafu. Trvá to den a pokles naměřených hodnot teploměru je pozorován o několik desetin stupně. Někdy je doprovázena sotva znatelnou bolestí v podbřišku a menším krvácením z pochvy. Informují nastávající matku o implantaci embrya do stěny endometria. Poté se však ukazatele vyrovnají a stanou se stejnými. Navíc tento jev není pozorován u všech žen..

Jaká je bazální teplota před menstruací za 3 dny

Jaká bude bazální teplota před menstruací (po dobu 3 dnů) závisí na individualitě každého ze spravedlivých pohlaví. Statistiky ukazují pokles o 0,3-0,5 °. Hodnoty v rozmezí 36,8-37,1 ° jsou v tuto chvíli považovány za standardní.

Na otázku, jaká bude bazální teplota před menstruací (po dobu 3 dnů), gynekologové odpovídají, že průměrná teplota bude 36,8-37,1 °.

Atypické odečty teploty

Existují možné odchylky od normy v důsledku nemoci nebo hormonální nerovnováhy, která je vyjádřena v různých ukazatelích v grafu. Nejtypičtější příklady odchylek:

Nedostatek progesteronu

 • Nedostatek progesteronu způsobující tendenci dolů po křivce grafu. Je charakterizován pomalým nárůstem teploty, který netrvá déle než týden. Rozdíl v digitálních hodnotách mezi fázemi se zmenší na méně než 0,4 °, druhá perioda cyklu se zkrátí na 10 dní namísto 14, což způsobí předčasný výskyt menstruace;
Při nedostatku progesteronu bazální teplota nejprve klesá, poté stoupá a trvá asi dva týdny.

Endometritida

 • Endometritida, zánět sliznice dělohy, naopak zvyšuje teplotu v prvních menstruačních dnech na 37 °. Zde je charakteristická bazální teplota před menstruací a první den krvácení. Když po mírném poklesu před začátkem dojde k dalšímu nárůstu ukazatelů, je jasné, že se neobejdete bez návštěvy lékaře;
Bazální teplota před menstruací a první den, pokud existuje takový zánětlivý proces, jako je endometritida, se udržuje na 37 °.

Těhotenství

 • Když je těhotenství potvrzeno, když teplota zůstává zvýšená - až 37,5 °, menstruace nezačala včas, ale došlo k výtoku krve z pochvy, což naznačuje hrozbu potratu. Při negativním testu a vysoké teplotě může dojít k mimoděložnímu těhotenství;
Během těhotenství zůstane bazální teplota po dlouhou dobu na 37,5 ° C..

Nedostatek ovulace

 • Nedostatek ovulace, když výsledný graf představuje množinu chaotických bodů, buďto vyvýšených nebo nízkých, bez jasné hranice mezi fázemi;

Zánět přídavných látek

 • Zánět přídavků zvyšuje hodnoty teploměru, a to jak v první fázi cyklického procesu, tak ve druhé. V první polovině grafu je zaznamenán nárůst na 37 °, následovaný poklesem. Ve druhé, jaká bude bazální teplota před menstruací za 2 dny, to platí dále a dosáhne hodnoty 38 °.
Ve druhém cyklu se při zánětu přívěsků udrží bazální teplota před menstruací na 38 °.

Závěr

Měli byste vědět, že při užívání perorálních kontraceptiv byste se neměli divit, jaká je bazální teplota před menstruací. Pití hormonálních pilulek zkresluje hodnoty teploměru a výsledný graf bude neinformativní.

Jaká je bazální teplota před menstruací je normální, proč a jak měřit, vypracovat plán

V ženském těle dochází k pravidelné změně hormonálních hladin, která přímo souvisí s procesy menstruačního cyklu. U zdravé mladé ženy se tyto změny jasně měsíc od měsíce opakují. Je zaznamenáno, že hormonální účinky ovlivňují také bazální tělesnou teplotu. Kromě toho, pokud měříte teplotu každý den ve stejnou dobu, můžete vidět jasný vzor změn a promítnout je do grafu. V tomto případě bude vidět, ve který den cyklu dojde k ovulaci, kdy může dojít k těhotenství. Můžete si všimnout, zda došlo k početí, rozpoznat patologie.

Co je bazální teplota, účel jejího měření

Bazální tělesná teplota 36 ° - 37,5 ° je považována za normální. U žen, v různé dny menstruačního cyklu a před menstruací, existují charakteristické teplotní odchylky v těchto mezích, spojené se změnou poměru estrogenu a progesteronu. Abychom si všimli pravidelnosti těchto odchylek, je nutné pečlivě, každý den ve stejnou dobu, měřit bazální teplotu a poté porovnávat hodnoty během několika cyklů.

Jelikož mluvíme o odchylkách bazální teploty v desetinách stupně, je vhodné vyloučit vliv vnějších podmínek, proto se neměřuje v podpaží, jako při nachlazení, ale neustále na jednom ze 3 míst: v ústech, v pochvě nebo v konečníku (nejvíce přesného výsledku se dosáhne rektálním měřením). Právě této teplotě se říká bazální.

Při měření teploty musí být splněny následující podmínky:

 • stále se používá stejný teploměr;
 • měření teploty se provádí v poloze na zádech pouze ráno, bezprostředně po spánku, striktně ve stejnou dobu;
 • doba spánku by neměla být kratší než 3 hodiny, aby byl stav těla stabilní, teplota není ovlivněna změnami krevního oběhu během pohybu a jinými druhy intenzivní činnosti;
 • teploměr musí být držen po dobu 5-7 minut, naměřené hodnoty jsou zaznamenány bezprostředně po měření;
 • pokud existují možné důvody pro odchylky od normálních ukazatelů bazální teploty (nemoc, stres), je nutné si příslušně poznamenat.

Naměřené hodnoty se pohodlně odrážejí ve formě grafu, který označuje dny menstruačního cyklu na vodorovné ose a bazální teplotu na svislé ose.

Poznámka: Měření teploty bude účinné, pouze pokud má žena pravidelný cyklus, bez ohledu na to, zda má 21-24, 27-30 nebo 32-35 dní.

Co se můžete naučit z grafu změny teploty

Porovnáním grafů teplotních změn během několika měsíců (nejlépe alespoň 12) bude žena schopna určit, v který den cyklu ovuluje, a stanovit tak čas možného početí. U některých to pomáhá zhruba určit „nebezpečné dny“, aby se obzvláště pečlivě chránili před jejich nástupem. Pravděpodobnost chyby je však poměrně vysoká. Dokonce i naprosto zdravé ženy mohou mít před menstruací alespoň občas nevysvětlitelné poruchy. Proto byste neměli důvěřovat této metodě 100%..

Podle vzhledu výsledné zakřivené linie se určuje, zda k ovulaci dochází v každém konkrétním cyklu, dochází se k závěru, zda vaječníky fungují dostatečně efektivně, zda je produkce ženských pohlavních hub normální..

Na základě umístění teplotních bodů v předvečer menstruace se předpokládá, že došlo k oplodnění a počátek těhotenství je stanoven co nejdříve. Lékař bude schopen tento předpoklad potvrdit nebo vyvrátit po palpaci dělohy a ultrazvukovém vyšetření.

Video: Jaká je hodnota měření bazální teploty

Jak se mění bazální teplota během cyklu (ovulace, před menstruací)

Pokud je žena zdravá, její cyklus je pravidelný, pak bezprostředně po skončení menstruace (fáze zrání folikulu s vejcem) teplota mírně stoupne (až na 36,5 ° - 36,8 °). Poté uprostřed cyklu (před ovulací) poklesne na 36 ° - 36,2 ° a dosáhne minima v okamžiku prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka z něj.

Poté dochází k prudkému nárůstu (fáze zrání žlutého tělíska a zvýšené produkce progesteronu v něm) na 37 ° - 37,5 ° a před menstruací se bazální teplota opět postupně snižuje až do posledního dne cyklu na přibližně 36,5 °.

Specifické hodnoty bazální teploty pro každou ženu se liší, protože jsou ovlivněny mnoha faktory: individuálními fyziologickými charakteristikami, klimatickými podmínkami, životním stylem a mnohem více. Obecný vzorec však zůstává: pokles teploty v době ovulace, následný prudký nárůst během několika dní a postupný pokles před menstruací.

Jako příklad lze uvést následující graf (doba trvání cyklu je 23 dní, ovulace nastává 9. den, koncepce je možná od 5 do 12 dnů).

Varování: Hnojení je možné až po ovulaci, ale pokud se spermie dostalo do tubusu dělohy již několik dní předtím, existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde ke setkání spermatu a vajíčka. Ve všech ostatních „nebezpečných dnech“ cyklu v pochvě se v důsledku působení hormonů vytváří takové prostředí, že sperma zemře před dosažením děložní dutiny.

Výsledky měření se mohou lišit, pokud byla žena den předtím unavená nebo nemocná, a pokud nespala dost, užívala nějaké léky (například paracetamol na bolesti hlavy) nebo pila alkohol. Výsledek bude nepřesný, i když k pohlavnímu styku došlo během posledních 6 hodin před měřením bazální teploty.

Co říkají odchylky teplotní křivky od normy?

Bazální teplota před menstruací by měla normálně poklesnout o 0,5 ° - 0,7 ° ve srovnání s maximální hodnotou na začátku druhé fáze cyklu. Existuje několik možností pro odchylky:

 • teplota před menstruací neklesá;
 • roste před menstruací;
 • teplotní rozpětí během cyklu je velmi malé;
 • změny bazální teploty jsou chaotické, není možné zachytit vzor.

Důvodem těchto odchylek může být nástup těhotenství, stejně jako patologie spojené s hormonální nerovnováhou a fungováním vaječníků..

Bazální teplota během těhotenství

Po ovulaci hraje ve druhé polovině cyklu progesteron hlavní roli v poměru hormonů. Jeho zvýšená produkce začíná v době tvorby žlutého tělíska v místě vajíčka uvolněného z vaječníku. To je důvod prudkého nárůstu teploty v grafu. Pokud zůstává bazální teplota před menstruací zvýšená, je její hodnota přibližně konstantní (přibližně 37,0 ° - 37,5 °), což může naznačovat těhotenství.

Například na tomto grafu 28denního cyklu vidíte, že teplota klesla 20. den cyklu. Okamžitě však začal růst a během posledních dnů před menstruací zůstal na zvýšené úrovni 37 ° - 37,2 °. V době implantace embrya do dělohy došlo k poklesu teploty o 20–21 dní.

S pomocí grafu můžete vytvořit pouze předpoklad o koncepci, ke které došlo. Potíž je v tom, že mohou existovat i jiné důvody pro zvýšení bazální teploty před menstruací, například:

 • výskyt gynekologických zánětlivých nebo infekčních onemocnění, zhoršení celkové pohody;
 • příjem velké dávky ultrafialového záření po dlouhém pobytu na pláži;
 • zneužívání alkoholických nápojů nebo silné kávy předešlou noc.

Tuto tendenci ke změně teplotních indikátorů však lze považovat za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Video: Jak se indikátory mění během cyklu, důvody odchylek

Odchylky teplotních hodnot pro patologie

Podle harmonogramu můžete předpokládat výskyt patologických stavů, které jsou příčinou neplodnosti nebo potratu.

Nedostatečnost druhé fáze cyklu

Existují případy, kdy před nástupem menstruace bazální teplota nejen neklesá, ale také stoupá o 0,1 ° - 0,2 °. Pokud je zároveň vidět, že doba trvání fáze od ovulace do další menstruace je kratší než 10 dnů, lze předpokládat, že v tomto případě je luteální fáze deficitní. To znamená, že není dostatek progesteronu k zajištění normální implantace embrya do dělohy a žena má vysokou pravděpodobnost potratu. V tomto případě potřebuje léčbu léky na bázi progesteronu (například dyufaston).

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Je možná situace, kdy v důsledku jakýchkoli endokrinních poruch nebo onemocnění vaječníků tělu chybí ženská sexuální hubbub. Graf ukazuje, že dochází k ovulaci, cyklus je dvoufázový, ale změna indikátorů, počínaje 1 dnem a končící teplotou před menstruací, je pouze 0,2 ° - 0,3 °. S touto patologií se často setkáváme při léčbě neplodnosti..

Pokud tělu chybí estrogen, bude graf střídáním chaotických špiček a poklesů teploty. Zároveň neexistuje způsob, jak si všimnout, kdy dojde k ovulaci a zda k ní vůbec dojde. Pokud se však získá graf tohoto typu, nemusí to nutně znamenat, že žena má tuto patologii. Teplotní skoky mohou nastat z jiného důvodu: v důsledku stresu spojeného například s přestěhováním do nového bytu, výskytu jakékoli nemoci.

Anovulační cykly

Cykly bez ovulace jsou příčinou neplodnosti. Občas je lze pozorovat u každé ženy. Patologie je jejich výskyt několik měsíců po sobě. V tomto případě bude graf ukazovat téměř plochou přerušovanou čáru, na které se bazální teplota před nejvíce měsíční prakticky neliší od indikátorů v jiných dnech. Existuje, jak se říká, „jednofázový“ (anovulační) cyklus.

Kdy navštívit lékaře

Pokud hodnota teploty před menstruací stoupne nad 37,5 °, graf nevykazuje výrazný pokles uprostřed cyklu, po kterém následuje prudký nárůst, teplotní rozpětí po celém měsíci není větší než 0,3 °, ženě se doporučuje navštívit gynekologa. Možná budete muset udělat ultrazvukové vyšetření a krevní test na hormony.

Jaká by měla být bazální teplota před menstruací?

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Bazální teplota. Grafy před menstruací, po ovulaci, během těhotenství. Normy, způsob měření, tabulka, kalendář

Bazální teplota je teplota v konečníku po dlouhém odpočinku (nejméně 6 hodin). Umožňuje ženám určit den ovulace, počátek těhotenství nebo vývoj patologických stavů. K tomu je nutné provádět měření denně a vytvářet grafy, podle kterých lze s pomocí gynekologa identifikovat odchylky od normy.

Proč měřit bazální teplotu?

Na rozdíl od standardní teploty (měřené pod paží), která stoupá nebo klesá s vývojem patologických stavů, mění bazální teplota u zdravých žen svoji hodnotu do jednoho měsíce. Zvýšení a snížení je ovlivněno převahou jednoho z hormonů - progesteronu nebo estrogenu.

Teplota se měří hlavně v konečníku (indikátory budou přesnější). Je povoleno provádět měření v ústní dutině nebo v pochvě.

Estrogen udržuje teplotu v konečníku normální a progesteron ji zvyšuje. Když dojde k ovulaci, množství estrogenu v krvi se zvyšuje, zatímco teplota klesá o 0,2-0,03 stupně. Po uvolnění vajíčka se vytvoří žluté tělísko, které začne produkovat progesteron.

To vede ke zvýšení bazální teploty. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko zemře, produkce progesteronu klesá, začíná převládat estrogen, což snižuje teplotu na normální.

S ohledem na chování teploty během menstruačního cyklu doporučují gynekologové sestavit graf změn indikátorů v následujících případech:

 1. Chcete-li určit den ovulace, vypočítat příznivé dny pro početí. Pokud budou chráněni, budou to nebezpečné dny.
 2. Pokud máte podezření na neplodnost u ženy. Graf vám umožní určit, zda dochází k ovulaci;
 3. Identifikovat porušení produkce hormonů;
 4. Určit nástup těhotenství v rané fázi;
 5. Stanovit vývoj zánětlivého procesu v reprodukčních orgánech;
 6. Přesně určit nástup menstruace;
 7. Chcete-li zjistit poruchu funkce vaječníků.

Podle sestaveného plánu může přítomnost odchylek určit pouze gynekolog. Samodiagnostika a léčba se nedoporučuje. Pokud dojde k selhání, odborník předepíše další vyšetření. Podle grafu není možné stanovit 100% přesnou diagnózu..

Typy teploměrů pro měření bazální teploty. Kritéria výběru

Pro stanovení tělesné teploty se používají 3 typy teploměrů (rtuťový, elektronický, infračervený). Mohou být použity k měření parametrů v konečníku (ústa, pochva). Každý teploměr má v aplikaci své vlastní výhody a nevýhody..

Kritéria pro výběr teploměru pro měření bazální teploty:

Typ teploměruVýhody zařízeníNevýhody zařízení
RtuťVysoce přesné odečty teploty.Je nebezpečný díky obsahu rtuti (kovové páry mohou být otráveny, jsou-li rozbité). Při měření teploty počkejte 5 minut. Teploměr je vyroben z tenkého skla a může se snadno rozbít. Nebezpečí není jen rtuť, ale také malé částice skla.
ElektronickýTeploměr je flexibilní a snadno použitelný. Během měření teploty je vydáván zvukový signál. Doba měření není delší než 1 minuta. Ukazatel teploty se zobrazuje na digitálním displeji. Skládá se z kovové špičky na gumě a plastového krytu pro dlouhou životnost.Chyba měření může být až 0,2 stupně. Tato odchylka vám neumožňuje sestavit přesný graf bazální teploty..
InfračervenýDoba měření teploty 1-3 s. Dostupné bezkontaktní modely. Při měření není nutné vložit teploměr do konečníku, úst nebo pochvy. Jednoduše zaměřte laser na požadovanou oblast.Ukazatel teploty se vydává s chybou až 0,5 stupně. Taková odchylka vám nedovolí vytvořit správný graf. Zařízení se nedoporučuje pro měření bazální teploty.

Pro měření teploty v konečníku je ideální volbou, pokud jde o přesnost, rtuťový teploměr a pro snadné použití - elektronický. Pokud se volba zastaví u elektronického modelu, musíte si vybrat drahý a vysoce kvalitní model. Před použitím otestujte chybu (porovnejte ukazatele rtuťového teploměru a elektronického teploměru).

Pravidla měření bazální teploty

Bazální teplota (grafy budou vytvořeny přesně, pokud budou zohledněna všechna pravidla měření) po celou dobu měření by měla být měřena 1 teploměrem. A také na 1. místě. Gynekologové doporučují měřit bazální teplotu v konečníku. Během menstruace se vyskytnou nepříjemnosti v pochvě a v ústní dutině může malý výtok z nosu narušit přesnost.

Pravidla pro přesnost měření bazální teploty:

 1. Měřte denně, ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech.
 2. Teploměr by měl být blízko postele, rtuťový teploměr by měl být večer protřepán.
 3. Doba odpočinku by neměla být kratší než 6 hodin.
 4. Po probuzení okamžitě změřte teplotu bez zbytečných pohybů a výletů na toaletu. Poslední návštěva toalety musí být 3 hodiny před probuzením.
 5. Doba měření teploty rtuťovým teploměrem by měla být bez odchylek 5 minut. Elektronické zařízení a infračervený signál o připravenosti měření.
 6. Teplota se začíná měřit od 1. dne menstruačního cyklu. Během období menstruace se postup nezastaví.
 7. Doba měření teploty trvá od 3 do 4 menstruačních cyklů.
 8. Pokud se sloupec na rtuťovém teploměru zastaví uprostřed dvou číslic, musíte provést menší výsledek.
 9. Všechna potřebná data se zadávají do tabulky pro vytvoření křivky.

Při měření teploty v ústní dutině by měly být rty těsně uzavřeny. Konec teploměru by měl být pod jazykem. Přívod čerstvého vzduchu ústy naruší přesnost měření. Při umístění zařízení do konečníku nebo pochvy by mělo jít o 3-5 cm.

Co je třeba zadat do tabulky BT?

Před vykreslením grafu musí být všechna data zadána do tabulky. List by měl obsahovat: samotný graf, tabulku pod ní, níže vysvětlení.

Základní údaje pro vytvoření tabulky:

 1. Datum měsíce.
 2. Den menstruačního cyklu.
 3. Hodnota bazální teploty.
 4. Doba měření teploty. Je důležité, pokud není vždy možné provést měření současně..
 5. Krabička na poznámky. Zadávají se faktory, které ovlivňují změnu ukazatele teploty:
 • odpočinek méně než 6 hodin;
 • pití alkoholu nebo sex ve večerních hodinách;
 • charakteristiky výtoku během menstruace;
 • zvýšení celkové teploty v souvislosti s onemocněním;
 • silný stres;
 • zvýšená fyzická aktivita večer;
 • porucha stolice (průjem nebo zácpa). Je důležité, pokud je měření prováděno rektálně;
 • užívání léků;
 • těžké přepracování;
 • změna časového pásma;
 • večer návštěva vany nebo sauny;
 • přejídání před spaním.

Gynekolog při hodnocení grafu věnuje pozornost vysvětlení důvodu změny teploty. Bez přítomnosti poznámek bude odborník nesprávně interpretovat data. Pro správnou prezentaci tabulky a grafu má ošetřující gynekolog vzorek.

Normy indikátorů BT během celého cyklu, během těhotenství

Když je vajíčko oplodněno, změní se křivka základní teploty. Pre-ovulační fáze se nemění. Po uvolnění vajíčka začne teplota stoupat a na konci menstruačního cyklu může dosáhnout 37,4 stupňů.

Pokles indikátorů 2-6 dní před nástupem menstruačního toku není zaznamenán. Potvrzením těhotenství je pokles teploty (o 0,1–0,3 stupně) 6. nebo 7. den po ovulaci a trvá až 2 dny. K tomu dochází v důsledku implantace embrya do dělohy.

Dále se teplota udržuje stabilní na 37,1-37,4 stupňů až do 14-16 týdnů těhotenství. Od 15-17 týdnů se hormon progesteron snižuje, což vede ke snížení teploty na 36,8-37 stupňů. Na normální hodnotu 36,6 stupňů nedojde k poklesu, dokud se dítě nenarodí.

Měření bazální teploty se doporučuje až 18 týdnů. Protože před tímto obdobím dochází ke zmrazenému těhotenství nebo potratům, které jsou doprovázeny snížením bazální teploty. Od 19. týdne je měření bazální teploty zrušeno.

Dekódování grafů bazální teploty

Bazální teplota (grafy jsou dešifrovány gynekologem), správně měřená a zaznamenaná s přihlédnutím k faktorům ovlivňujícím její zvýšení, umožňuje určit odchylky ovulace, přítomnost těhotenství nebo zánětlivý proces. Změny jsou hodnoceny podle indikátorů, které charakterizují nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

Krycí linie

Kreslení začíná od nadřazené (střední) čáry. Nezobrazuje přítomnost odchylek, ale s jeho pomocí je pohodlnější sledovat dynamiku teplotních změn.

Poté, co je v tabulce 6-7 záznamů, je nakreslena čára. Vodorovně je nakreslena přímka na úrovni hodnoty teploty 6. den (pouze pokud bylo měření provedeno v daný den správně a neexistovaly žádné provokující faktory).

Ovulační linie

Ovulační čára umožňuje rozdělit graf na 2 fáze. Pro jeho aplikaci jsou přes středovou čáru monitorovány 3 teplotní indikátory (označené jeden po druhém). Před nimi je nakreslena svislá čára. Při monitorování bazální teploty po dobu delší než 4 cykly se stanoví, ke kterému dni ovulace menstruačního cyklu dojde.

Délka menstruačního cyklu

Navíc podle plánu můžete sledovat délku menstruačního cyklu (jeho výkyvy, pokud existují). Křivka grafu se začíná budovat od 1. dne menstruačního cyklu a končí před začátkem další menstruace.

Délka druhé fáze

Doba trvání 2. fáze hraje důležitou roli při výchově dítěte. Na grafu je umístěn za ovulační čárou. Normálně by jeho trvání mělo být v rozmezí 12-16 dnů a nemělo by se měnit, i když je menstruační cyklus prodloužen.

Ke zvýšení nebo snížení počtu dnů v menstruaci může dojít v důsledku 1. fáze, která se na grafu nachází před linií ovulace.

BT pro různé patologie

Bazální teplota (grafy umožňují určit odchylky v produkci hormonů a přítomnost zánětlivého procesu), její změny, naznačují přítomnost patologií.

Anovulační cyklus

Při normálním menstruačním cyklu je plán rozdělen do dvou fází: před a po ovulaci. V 1. fázi teplota nepřesahuje ukazatele nad 36,5 stupňů. Po ovulaci (fáze 2) se v důsledku tvorby žlutého tělíska produkuje progesteron, což vede ke zvýšení teploty.

Tabulka bazální teploty pro anovulační cyklus

Když je křivka grafu rovnoměrná, nemá charakteristické snížení teploty, den před ovulací a následné zvýšení, pak k uvolnění vajíčka z vaječníku nedošlo.

Tento jev se považuje za normální, pokud k němu dojde až dvakrát ročně. Častější projev charakterizuje vývoj patologie. Dokud se problém nevyřeší, těhotenství se nevyvíjí. U žen starších 40 let může být anovulační cyklus častější.

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Pokud má teplotní rozsah na grafu rozdíl nejvýše 0,4 stupně a nedojde ke snížení teploty před uvolněním vajíčka, znamená to nedostatečnou produkci estrogenu a progesteronu.

V tomto případě je ovulace přítomna a může dojít k těhotenství, ale nebude k dispozici dostatek hormonů pro její udržení. Dojde k předčasnému potratu. Pokud jsou tyto odchylky zjištěny, musíte kontaktovat svého gynekologa. Podle plánu naplánuje krevní test na určité období. Pro léčbu jsou předepsány hormonální látky.

Krátká druhá fáze

Pokud je délka 2. fáze kratší než 12 dní, znamená to nedostatečnou produkci progesteronu v důsledku nepravidelného vývoje žlutého tělíska. Pokud je hormon nedostatečný, oplodněné vajíčko se nemůže připojit k děloze. Bez hormonální léčby žena neotěhotní.

Nedostatek estrogenu

Nedostatek estrogenu bude při zakreslování grafu poznamenán zvýšenou teplotou od 1. dne menstruačního cyklu (nad 36,7 stupňů), ve druhé fázi může indikátor vzrůst na 37,5 stupňů. Těhotenství je nepravděpodobné, pokud jsou tyto hormony nedostatečné..

Ovulace prakticky není sledována kvůli plynulému přechodu menstruačního cyklu z 1. fáze do 2. fáze. Pro léčbu gynekologem je předepsán kurz hormonální terapie.

Zánět přídavných látek

Při zánětlivém procesu v reprodukčních orgánech je také zaznamenáno zvýšení teploty od 1. dne 1. fáze cyklu. Nedrží to ale neustále, dochází k prudkým poklesům, pouze v 1. fázi. Ve druhé fázi se teplota udržuje nad standardem a může dosáhnout 37,5 stupňů. Dále je zaznamenán cizí výtok z pochvy. Léčba je předepsána po úplném vyšetření..

Grafy bazální teploty během těhotenství

Bazální teplota (grafy musí být sestavovány i po nástupu těhotenství) během období porodu, umožňuje určit hrozbu potratu, zmrazeného těhotenství a vývoje zánětlivého procesu.

Co ukazuje graf během těhotenství

Během početí se bazální teplota po ovulaci zvýší a téměř do poloviny semestru zůstává kolem 37,4 stupňů. Dále klesá množství progesteronu v krvi, protože plod již má placentu, která zajišťuje další porod dítěte..

Žluté tělo zemře. Výsledkem je, že teplota klesne na 36,8-37 stupňů. Tento rozsah indikátoru platí až do dodání..

U mimoděložního těhotenství se bazální teplota zvyšuje, protože plod vyvíjející se mimo děložní dutinu vyvolává vývoj zánětlivého procesu. Zvýšení může také znamenat zánět příloh. Současně ale bude bazální teplota stoupat nebo klesat. U mimoděložního těhotenství zůstane trvale vysoká.

Když plod zamrzne, teplota začne klesat a postupně dosáhne normálních teplot. To je způsobeno poklesem hladin progesteronu. Po smrti embrya žluté tělísko odumírá, protože není nutné zachovávat zachování těhotenství. Gynekologové doporučují pokračovat v měření bazální teploty až do 20. týdne, aby se vyloučily vývojové patologie.

Nedostatek žlutého tělíska

Při nedostatečném stavu žlutého tělíska dochází ke snížení produkce progesteronu. Je to nezbytné pro udržení a normální průběh těhotenství, dokud se v embryu nevytvoří placenta. Tato změna hrozí potratem.

Na grafu se tato patologie odráží poklesem bazální teploty na 36,9 stupňů. Patologie se často vyvíjí u žen, které měly před počátím dítěte krátkou 2. fázi.

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Nedostatek estrogenu a progesteronu ve většině případů končí potratem po dobu až 8 týdnů. V tomto případě nemusí křivka na grafu během těhotenství odrážet přítomnost patologie. Nedostatek hormonů lze zjistit laboratorně (dárcovství krve pro hormony).

Hyperprolaktinémie

Ke zvýšení bazální teploty může dojít při zvýšené produkci prolaktinu. Současná patologie může nastat při hormonálním narušení těla (po pozdním potratu, silném stresu) a během kojení. U hyperprollaktinémie může dojít k úplné absenci menstruace. Na grafu může křivka zcela odpovídat křivce během těhotenství.

Tabulka bazální teploty pro stimulaci ovulace

Bazální teplota (při stimulaci vaječníků jsou nezbytné grafy) vám umožňuje určit správný výběr léku a určit den ovulace, aby bylo možné odebrat vajíčko pro další oplodnění. K vyrovnání cyklu se klomifen používá v 1. fázi, ve druhé, dyufaston.

Při stimulaci křivka v grafu jasně odráží 1. a 2. fázi s požadovaným poklesem teploty před ovulací. Na začátku 2. fáze je monitorován správný nárůst teploty. Odchylka harmonogramu od normy naznačuje potřebu změnit dávkování léku nebo jej nahradit.

Kdy navštívit gynekologa?

Pro určení správné funkce reprodukčního systému je nutné sestavit graf bazální teploty po dobu nejméně 4 cyklů. Získaná data by měla být zobrazena gynekologovi, pouze odborník bude schopen podle křivky z grafu provést předběžnou diagnózu a předepsat nezbytné další vyšetření.

Jaké tabulky a další příznaky byste měli okamžitě kontaktovat gynekologa:

Data grafuDalší příznaky
Mít anovulární cyklus častěji než 2krát každých 12 měsíců.Těhotenství se nevyskytuje. Možná chybí menstruace.
Doba trvání 2. fáze je 11 dní nebo méně.Změna povahy menstruace, bohatá nebo skrovná, nedostatečné početí.
Trvání menstruačního cyklu je méně než 20 dní a více než 36 dnů.Není to počátek těhotenství, hojný výtok s velkým počtem sraženin.
Nestabilita menstruačního cyklu.Přítomnost intermentálního výtoku, bolesti a horečky.
Křivka má mírné odchylky, zatímco samotná bazální teplota je nad normální hodnotou.Nedostatek těhotenství nebo časté potraty. Možné selhání menstruace nebo nedostatek menstruačního toku.
Silné změny teploty v 1. fázi cykluBolestivost v oblasti přívěsků, další výtok z pochvy
Změna indikátorů bazální teploty, nahoru nebo dolů během těhotenství.Bolest v podbřišku a přítomnost špinění.

Pokud je plán měření bazální teploty bez odchylek, musíte se poradit s odborníkem, ale nedojde k těhotenství. Samodiagnostika a léčba je nebezpečná a může vést k úplné neplodnosti.

Známky pravděpodobné neplodnosti na grafu bazální teploty

Při zkoumání teplotního grafu může gynekolog předběžně diagnostikovat neplodnost v následujících případech:

 • doba trvání 2. fáze je kratší než 9 dnů;
 • doba zvýšení teploty během ovulace po dobu delší než 4 dny;
 • velké výkyvy bazální teploty ve 2. fázi cyklu.

K objasnění diagnózy je nutné podstoupit úplné vyšetření a pokračovat v sestavování grafu.

Stanovení těhotenství bazální teplotou

K určení nástupu těhotenství je nutné dodržet plán před plánovaným počátkem nejméně 3 cyklů. Pro měření teploty je vhodné zvolit rektální metodu, jedná se o přesný a rtuťový teploměr. Při měření dodržujte všechna pravidla. Nezapomeňte si všimnout doprovodných faktorů ovlivňujících konstrukci grafu..

Výkres ukazující cyklus s nástupem těhotenství ukazuje mírné snížení teploty před ovulací a postupné zvyšování teploty po 2–3 dnech. Teplotní rozsah je 37,1-37,5. Na konci cyklu teplota neklesne. Pokles teploty na začátku těhotenství signalizuje nástup potratu..

Bazální teplota pomáhá rychle a spolehlivě identifikovat změny v reprodukčním systému bez použití zařízení. K objasnění patologie musí být grafy zobrazeny gynekologovi. Je vhodné pokračovat v zadávání údajů do tabulky a sestavovat teplotní křivku během těhotenství, zvláště pokud existuje možnost potratu.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Design článku: Mila Fridan

Ženy, které pečlivě sledují své vlastní zdraví, si dávají pozor na jakékoli změny jejich období. Obzvláště se bojí obnovení menstruace 14 dní po skončení poslední.