Normální bazální tělesná teplota před, během a po menstruaci

Ženské tělo je navrženo tak, aby samo o sobě mohlo navrhnout nejlepší čas pro početí plodu. Pomáhá tomu bazální teplota (BT). Je markerem procesů probíhajících v genitální oblasti. Změnou BT ve fázích cyklu se hodnotí plodnost, určuje se ovulace. Metoda patří k přirozeným metodám plánování rodiny, ale není bez nevýhod. Chcete-li jej použít, musíte správně zvládnout techniku ​​měření bazální teploty před menstruací, v jiných fázích a vědět, co znamená kolísání čísel na teploměru.

 1. Jak to měřit?
 2. BT v různých fázích cyklu
 3. Čas menstruace
 4. Fáze zrání oocytů: první fáze
 5. Luteální fáze: druhá fáze
 6. Odchylky
 7. Anovulační cyklus
 8. Nedostatek progesteronu
 9. Zánětlivá onemocnění
 10. Kdy navštívit lékaře?
 11. BT a těhotenství
 12. Je metoda spolehlivá?

Jak to měřit?

Proč určovat data, jak to udělat správně, je hlavní otázka těch, kteří právě tuto metodu použijí pro plánování rodiny. Účelem monitorování je stanovit pravděpodobné dny pro úspěšné početí plodu, kdy dojde k ovulaci. V průměru to trvá 3-4 dny. Během této doby se křivka BT mění, což znamená, že hnojení je nejpříznivější.

Abyste správně změřili BT a vytvořili graf, který odráží stav měsíčního cyklu, musíte být trpěliví a pilní. Není potřeba žádné speciální školení, technika je jednoduchá, vyžaduje však přísné dodržování pravidel:

 • měřit teplotu denně a vytvořit plán;
 • proces probíhá v posteli, než vstanete, takže si v noci připravte teploměr na nočním stolku - rtuťový nebo digitální;
 • mějte na paměti, že přesná čísla budou po třech hodinách nepřetržitého spánku, jinak teplota neodpovídá situaci;
 • pro čistotu získaných údajů použijte jednu metodu měření - rektálně nebo intravaginálně;
 • musíte označit na souřadnicové rovině, nezapomeňte zadat denní čísla, abyste viděli křivku změn;
 • pokud je vysoký BT trvale udržován uprostřed období po dobu tří dnů, znamená to nástup ovulace;
 • pro koncepci je nejlepší čas dva dny před zvýšením BT a pro ochranu - od čtvrtého dne po posledním nejvyšším bodě;
 • můžete získat spolehlivá data a vyhodnotit plán po třech měsících jeho údržby.

Parametr musí být měřen striktně ráno současně, aniž by vstal z postele, a to ani během menstruace. Během dne bazální teplota klesá, ale několikrát stoupá, proto není informativní. Chcete-li zadat data, spusťte poznámkový blok, označte teplotu v krocích po 0,1 ° podél souřadnice a nastavte dny na úsečku. V případě potřeby si dělejte poznámky. Zvažte, jak ovlivňují kolísání čísel.

BT v různých fázích cyklu

Bazální teplota mění parametry pod vlivem hormonů. Před ovulací je reprodukční systém citlivý na estrogen, proto se období nazývá estrogen nebo folikulární a následně - progesteron. Nízká bazální teplota v první fázi je normální, stejně jako její zvýšení ve druhém období, blíže k nástupu menstruace.

Pokud je graf správně pozorován, ukazuje:

 • nástup ovulace;
 • vady menstruačního cyklu;
 • možná neplodnost;
 • problémy s těhotenstvím poprvé po početí;
 • implantace oplodněného vajíčka;
 • hladina estrogenu a progesteronu;
 • zánětlivé procesy.

Aby bylo možné sledovat BT, musí každá žena znát vlastnosti těla. První fáze je obvykle odlišná, ale délka luteálního je asi 12-14 dnů. Ve druhé polovině sledujte jeden den prudký pokles teploty, poté následuje neustálý nárůst. U nechráněného pohlavního styku během ovulace to naznačuje úspěšné připojení vajíčka v děloze. Pokud se týden před menstruací postava nesnížila, je možné těhotenství.

Čas menstruace

Parametr bazální teploty během menstruace zůstává vysoký. Obvykle zůstává na 37 °. První den menstruace se BT zvyšuje z 36,8 na 37–37,1, poté postupně klesá až do posledního dne propuštění. Norma bazální teploty po menstruaci je asi 36,2 °.

Fáze zrání oocytů: první fáze

V procesu, jak folikul vzniká, se bazální teplota zvětšuje a nebude vysoká. Řídí hladinu BT estrogenu. Číslo obvykle nedosahuje 37 °, bazální teplota je 36,2-36,6 stupňů. Těsně před ovulací se počty snižují o něco více..

Luteální fáze: druhá fáze

Když se vajíčko uvolní z folikulu, účinek estrogenu na reprodukční systém je zanedbatelný. Zvyšuje se produkce progesteronu, který určuje teplotu. Během tohoto časového období stoupá asi o 0,4–0,5 stupně a zůstává vysoká, přesahuje 37 stupňů. BT před menstruací postupně klesá. Po několika dnech se parametr vrátí na rozmezí 36,6-36,8, ale 3 dny před menstruací se postupně zvyšuje.

Odchylky

BT je nestabilní indikátor. Kolísá pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů. Mění se dokonce den před menstruací, stejně jako po celou dobu. Zvažte to před interpretací dat, vyvozením závěrů o bezpečnosti sexuální aktivity nebo naopak, výpočtem nejlepšího času na oplodnění.

Při měření čísel mějte na paměti, že budou nesprávná, pokud:

 • nedávno dokončil užívání hormonálních léků;
 • nedávno došlo k porodu, potratu;
 • laktace pokračuje;
 • vaše menstruace se brzy zastaví nebo již přerušovaně pokračuje kvůli bezprostřednímu nástupu menopauzy.

Při analýze indikátorů nezapočítávejte vše jako odchylky. Pokud bazální teplota stoupne před menstruací, je to norma, nikoli patologie. BT ovlivňují také vnější faktory. Tělo je neustále vystaveno a bazální teplota je vůči nim vnímavá. Nesprávná data můžete získat, když:

 • nárůst v důsledku nemoci (ARVI, latentní zánětlivý proces v těle atd.);
 • stres;
 • neklidný spánek, přerušovaný ráno, stejně jako příliš dlouhý odpočinek;
 • těžký pracovní plán, noční směny;
 • účinky alkoholu;
 • přizpůsobení rozdílu v časových pásmech, přesun do jiné oblasti;
 • užívání určitých léků.

Vnější faktory jsou odstranitelné. Lze dosáhnout normálního režimu pro zachycení správných dat. Vynesený graf bude odrážet skutečnou situaci. Situace je mnohem obtížnější s vnitřními faktory, na kterých závisí úroveň BT. Je možné podezření na poruchy v genitální oblasti, pokud do tří měsíců dostanete nestabilní graf, jehož data „skákají“. Poruchou maximální bazální teploty během menstruace a po ní jsou zánětlivé gynekologické patologie a minimem je nedostatek progesteronu..

Anovulační cyklus

K produkci hormonu a zvýšení bazální teploty je nutné žluté tělo. Je to dočasná endokrinní žláza, která pracuje v cyklech. Je důležité otěhotnět, ale při nošení dítěte ztrácí funkci krmení vajíčka a jeho přenosu na placentu..

Pokud je corpus luteum neaktivní, pak vajíčko nezraje. Toto období se nazývá anovulační. V tomto případě se progesteron neuvolňuje, což znamená, že ve druhé fázi cyklu je zaznamenána nízká bazální teplota. Na grafu BT je absence ovulace jasně viditelná.

Ženské tělo může mít několik anovulací. Zároveň menstruace pokračuje jako obvykle. Lékaři se domnívali, že reprodukční systém „spočívá“ často, norma anovulačních cyklů dosahuje 30% celého období plodnosti. Současně neexistují žádné nemoci nebo abnormality - příští měsíc je vše obnoveno a koncepce je možná. Pokud jsou anovulace vzácné, je to běžná možnost, ale pokud je vajíčko opožděno o několik měsíců po sobě, navštivte svého lékaře. Je nemožné otěhotnět, aniž byste opustili folikul a pohybovali se vejcovody.

Nedostatek progesteronu

V případě porušení v oblasti genitálií a absence plánovaného těhotenství se za příčinu anovulace považuje hormonální nedostatek reprodukčního systému. Na vině je progesteron produkovaný žlutým tělem. Spouští zrání vajíčka a je nezbytné pro normální průběh těhotenství. Pokud je hormon produkován v dostatečném objemu, pak graf bazální teploty bude normálně odrážet tento proces.

S nedostatkem vajíčka vaječník neopouští vaječníky, i když žluté tělo nadále funguje. Je to jen to, že množství uvolněného progesteronu nestačí k zahájení tohoto procesu. To znamená, že nedojde k žádnému zvýšení BT, zůstane na stejné úrovni..

Příčiny nedostatku progesteronu:

 1. dědičné choroby, chromozomální abnormality;
 2. endokrinní patologie, které ovlivňují produkci pohlavních hormonů;
 3. dysfunkce hypofýzy;
 4. selhání jater, nadměrně vysoké hladiny testosteronu, hyperprolaktinémie.

Na hormonální problémy může mít podezření nejen BT. Obvykle je to doprovázeno dalšími příznaky - porušení menstruace, prodloužení jeho trvání, spontánní potraty. Pokud jsou takové odchylky zjištěny, je nutné se poradit s gynekologem, podstoupit léčbu hormonálními léky, jako je Utrozhestan nebo Duphaston.

Zánětlivá onemocnění

U patologií pohlavních orgánů tyto změny odrážejí také čísla na teploměru. Pokud je ukazatel bazální teploty po menstruaci 37 stupňů živým příkladem skutečnosti, že v oblasti genitálií vznikly problémy. Nejčastěji takto ženy diagnostikují endometritidu samy o sobě, což brání početí dítěte..

U zánětlivých patologií nebude teplotní parametr normální - zvyšuje se a stabilně drží bez pádu. To není způsobeno kolísáním hormonálních hladin, ale zánětem v genitáliích. Kromě bazální teploty 37 a více trpí žena taháním nebo ostrými bolestmi v podbřišku, neobvyklým výtokem, slabostí a nepříjemným zápachem. Ohledně těchto příznaků se poraďte se svým gynekologem.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud žena sleduje bazální teplotu, pak gynekologové doporučují vyvodit závěry po třech měsících neustálého pozorování. Můžete tedy určit dynamiku čísel, zjistit vlastnosti menstruačních cyklů, dobu trvání fází atd. Kolísání bazální teploty je vynikajícím ukazatelem, ale nemělo by se spekulovat pouze s jedním indikátorem, doporučuje se úplná diagnóza (hormonální test, ultrazvukové vyšetření atd.).

Lékař by měl být konzultován, pokud:

 • BT se zvyšuje po době očekávané ovulace;
 • se stabilním plánem, který naznačuje několik anovulačních období;
 • indikátor je snížen, ale během období neexistuje žádné období;
 • pokud teplota neklesne v první fázi a zůstane stále zvýšená;
 • se spontánním krvácením ve druhé polovině cyklu a nízkou BT;
 • vysoká bazální teplota během menstruace a po ní neklesá.

Svůj záznam indikátorů můžete přivést na schůzku s lékařem, bude však stále zapotřebí další diagnostika.

BT a těhotenství

Můžete použít znalosti o bazální teplotě, abyste otěhotněli nebo zjistili její přítomnost. Nyní se tato metoda používá jen zřídka, protože test hCG poskytuje přesnější data, je snadnější ji použít. Bazální teplota však po dlouhou dobu zůstávala jedním ze znaků těhotenství a takto se ženy dozvěděly o své „zajímavé pozici“ ještě před zpožděním..

Můžete hovořit o spolehlivosti údajů, pokud dojde k ovulaci a žena je zdravá. U některých onemocnění může být bazální teplota zvýšena, ale vajíčko nevychází, což znamená, že nedojde k těhotenství, i když menstruace může být zpožděna nebo zcela chybí. Příkladem takové situace je zvýšená produkce prolaktinu..

Nejvyšší BT během oplodnění vajíčka neklesá, zůstává na stabilní úrovni díky uvolňování progesteronu, který podporuje životně důležitou aktivitu oplodněné ženské reprodukční buňky. Teplota v početí 37,3 je příjemná pro vajíčko i spermie.

Po fúzi zárodečných buněk je vajíčko implantováno do stěny dělohy, kde je připojeno zavedením pomocí endometriálních klků. To se obvykle děje v den 7 až 10, ale nikdo nemůže s jistotou říci. Bazální teplota přijde na záchranu - klesá o jeden den a pouze ve druhé fázi v intervalu od 7 do 10 dnů po zamýšleném početí. Tato skutečnost se v medicíně nazývá implantační retrakce..

Snížená bazální teplota nastává ze dvou důvodů:

 • nedostatek produkce progesteronu a po implantaci jeho prudký nárůst, který v grafu tvoří bodec;
 • uvolňování estrogenu, které přispívá ke změnám teploty.

Díky interakci těchto faktorů v grafu můžete jasně vidět pokles indexu BT s následným zvýšením. Při vytváření křivky v očekávání těhotenství by budoucí matka měla vědět, že průměrná doba ovulačního období je 3 dny, což určuje amplitudu implantace za 7-10 dní. Pokud teplota po předpokládaném dni početí neklesla, může k tomu dojít po několika dalších dnech. Nejdůležitější je správně měřit indikátor, pečlivě dodržovat plán.

Ani příznaky, jako je citlivost prsou, nevolnost a časté močení, nemohou potvrdit časné těhotenství. Nejlepší ze všeho je, že to provádí BT, která zůstává stabilně zvýšená po dobu 14 dnů po ovulaci, a za přítomnosti stažení implantátu můžete bezpečně provést test v prvním týdnu po očekávané menstruaci. Vysoká bazální teplota na pozadí zpoždění menstruace naznačuje nástup těhotenství.

Je metoda spolehlivá?

Tato technika se používá nejen k početí dítěte, ale také k zabránění nechtěného těhotenství. Oficiálně Světová zdravotnická organizace uznala metodu měření BT jako spolehlivou při studiu ženské plodnosti. Ačkoli kritéria zdravotní způsobilosti pro použití antikoncepčních metod umožňují použití údajů pro antikoncepci, zde buďte opatrní..

Nejlepší je použít jej v prvním případě, protože ochrana měřením BT je nespolehlivá. Tato čísla jsou ovlivněna mnoha faktory, takže existuje vysoké riziko přijetí nesprávných údajů nebo jejich interpretace. Doporučuje se kombinovat s jinými metodami antikoncepce a v „nebezpečných“ dnech se pojistit.

Jaká je bazální teplota před menstruací je normální, proč a jak měřit, vypracovat plán

V ženském těle dochází k pravidelné změně hormonálních hladin, která přímo souvisí s procesy menstruačního cyklu. U zdravé mladé ženy se tyto změny jasně měsíc od měsíce opakují. Je zaznamenáno, že hormonální účinky ovlivňují také bazální tělesnou teplotu. Kromě toho, pokud měříte teplotu každý den ve stejnou dobu, můžete vidět jasný vzor změn a promítnout je do grafu. V tomto případě bude vidět, ve který den cyklu dojde k ovulaci, kdy může dojít k těhotenství. Můžete si všimnout, zda došlo k početí, rozpoznat patologie.

Co je bazální teplota, účel jejího měření

Bazální tělesná teplota 36 ° - 37,5 ° je považována za normální. U žen, v různé dny menstruačního cyklu a před menstruací, existují charakteristické teplotní odchylky v těchto mezích, spojené se změnou poměru estrogenu a progesteronu. Abychom si všimli pravidelnosti těchto odchylek, je nutné pečlivě, každý den ve stejnou dobu, měřit bazální teplotu a poté porovnávat hodnoty během několika cyklů.

Jelikož mluvíme o odchylkách bazální teploty v desetinách stupně, je vhodné vyloučit vliv vnějších podmínek, proto se neměřuje v podpaží, jako při nachlazení, ale neustále na jednom ze 3 míst: v ústech, v pochvě nebo v konečníku (nejvíce přesného výsledku se dosáhne rektálním měřením). Právě této teplotě se říká bazální.

Při měření teploty musí být splněny následující podmínky:

 • stále se používá stejný teploměr;
 • měření teploty se provádí v poloze na zádech pouze ráno, bezprostředně po spánku, striktně ve stejnou dobu;
 • doba spánku by neměla být kratší než 3 hodiny, aby byl stav těla stabilní, teplota není ovlivněna změnami krevního oběhu během pohybu a jinými druhy intenzivní činnosti;
 • teploměr musí být držen po dobu 5-7 minut, naměřené hodnoty jsou zaznamenány bezprostředně po měření;
 • pokud existují možné důvody pro odchylky od normálních ukazatelů bazální teploty (nemoc, stres), je nutné si příslušně poznamenat.

Naměřené hodnoty se pohodlně odrážejí ve formě grafu, který označuje dny menstruačního cyklu na vodorovné ose a bazální teplotu na svislé ose.

Poznámka: Měření teploty bude účinné, pouze pokud má žena pravidelný cyklus, bez ohledu na to, zda má 21-24, 27-30 nebo 32-35 dní.

Co se můžete naučit z grafu změny teploty

Porovnáním grafů teplotních změn během několika měsíců (nejlépe alespoň 12) bude žena schopna určit, v který den cyklu ovuluje, a stanovit tak čas možného početí. U některých to pomáhá zhruba určit „nebezpečné dny“, aby se obzvláště pečlivě chránili před jejich nástupem. Pravděpodobnost chyby je však poměrně vysoká. Dokonce i naprosto zdravé ženy mohou mít před menstruací alespoň občas nevysvětlitelné poruchy. Proto byste neměli důvěřovat této metodě 100%..

Podle vzhledu výsledné zakřivené linie se určuje, zda k ovulaci dochází v každém konkrétním cyklu, dochází se k závěru, zda vaječníky fungují dostatečně efektivně, zda je produkce ženských pohlavních hub normální..

Na základě umístění teplotních bodů v předvečer menstruace se předpokládá, že došlo k oplodnění a počátek těhotenství je stanoven co nejdříve. Lékař bude schopen tento předpoklad potvrdit nebo vyvrátit po palpaci dělohy a ultrazvukovém vyšetření.

Video: Jaká je hodnota měření bazální teploty

Jak se mění bazální teplota během cyklu (ovulace, před menstruací)

Pokud je žena zdravá, její cyklus je pravidelný, pak bezprostředně po skončení menstruace (fáze zrání folikulu s vejcem) teplota mírně stoupne (až na 36,5 ° - 36,8 °). Poté uprostřed cyklu (před ovulací) poklesne na 36 ° - 36,2 ° a dosáhne minima v okamžiku prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka z něj.

Poté dochází k prudkému nárůstu (fáze zrání žlutého tělíska a zvýšené produkce progesteronu v něm) na 37 ° - 37,5 ° a před menstruací se bazální teplota opět postupně snižuje až do posledního dne cyklu na přibližně 36,5 °.

Specifické hodnoty bazální teploty pro každou ženu se liší, protože jsou ovlivněny mnoha faktory: individuálními fyziologickými charakteristikami, klimatickými podmínkami, životním stylem a mnohem více. Obecný vzorec však zůstává: pokles teploty v době ovulace, následný prudký nárůst během několika dní a postupný pokles před menstruací.

Jako příklad lze uvést následující graf (doba trvání cyklu je 23 dní, ovulace nastává 9. den, koncepce je možná od 5 do 12 dnů).

Varování: Hnojení je možné až po ovulaci, ale pokud se spermie dostalo do tubusu dělohy již několik dní předtím, existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde ke setkání spermatu a vajíčka. Ve všech ostatních „nebezpečných dnech“ cyklu v pochvě se v důsledku působení hormonů vytváří takové prostředí, že sperma zemře před dosažením děložní dutiny.

Výsledky měření se mohou lišit, pokud byla žena den předtím unavená nebo nemocná, a pokud nespala dost, užívala nějaké léky (například paracetamol na bolesti hlavy) nebo pila alkohol. Výsledek bude nepřesný, i když k pohlavnímu styku došlo během posledních 6 hodin před měřením bazální teploty.

Co říkají odchylky teplotní křivky od normy?

Bazální teplota před menstruací by měla normálně poklesnout o 0,5 ° - 0,7 ° ve srovnání s maximální hodnotou na začátku druhé fáze cyklu. Existuje několik možností pro odchylky:

 • teplota před menstruací neklesá;
 • roste před menstruací;
 • teplotní rozpětí během cyklu je velmi malé;
 • změny bazální teploty jsou chaotické, není možné zachytit vzor.

Důvodem těchto odchylek může být nástup těhotenství, stejně jako patologie spojené s hormonální nerovnováhou a fungováním vaječníků..

Bazální teplota během těhotenství

Po ovulaci hraje ve druhé polovině cyklu progesteron hlavní roli v poměru hormonů. Jeho zvýšená produkce začíná v době tvorby žlutého tělíska v místě vajíčka uvolněného z vaječníku. To je důvod prudkého nárůstu teploty v grafu. Pokud zůstává bazální teplota před menstruací zvýšená, je její hodnota přibližně konstantní (přibližně 37,0 ° - 37,5 °), což může naznačovat těhotenství.

Například na tomto grafu 28denního cyklu vidíte, že teplota klesla 20. den cyklu. Okamžitě však začal růst a během posledních dnů před menstruací zůstal na zvýšené úrovni 37 ° - 37,2 °. V době implantace embrya do dělohy došlo k poklesu teploty o 20–21 dní.

S pomocí grafu můžete vytvořit pouze předpoklad o koncepci, ke které došlo. Potíž je v tom, že mohou existovat i jiné důvody pro zvýšení bazální teploty před menstruací, například:

 • výskyt gynekologických zánětlivých nebo infekčních onemocnění, zhoršení celkové pohody;
 • příjem velké dávky ultrafialového záření po dlouhém pobytu na pláži;
 • zneužívání alkoholických nápojů nebo silné kávy předešlou noc.

Tuto tendenci ke změně teplotních indikátorů však lze považovat za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Video: Jak se indikátory mění během cyklu, důvody odchylek

Odchylky teplotních hodnot pro patologie

Podle harmonogramu můžete předpokládat výskyt patologických stavů, které jsou příčinou neplodnosti nebo potratu.

Nedostatečnost druhé fáze cyklu

Existují případy, kdy před nástupem menstruace bazální teplota nejen neklesá, ale také stoupá o 0,1 ° - 0,2 °. Pokud je zároveň vidět, že doba trvání fáze od ovulace do další menstruace je kratší než 10 dnů, lze předpokládat, že v tomto případě je luteální fáze deficitní. To znamená, že není dostatek progesteronu k zajištění normální implantace embrya do dělohy a žena má vysokou pravděpodobnost potratu. V tomto případě potřebuje léčbu léky na bázi progesteronu (například dyufaston).

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Je možná situace, kdy v důsledku jakýchkoli endokrinních poruch nebo onemocnění vaječníků tělu chybí ženská sexuální hubbub. Graf ukazuje, že dochází k ovulaci, cyklus je dvoufázový, ale změna indikátorů, počínaje 1 dnem a končící teplotou před menstruací, je pouze 0,2 ° - 0,3 °. S touto patologií se často setkáváme při léčbě neplodnosti..

Pokud tělu chybí estrogen, bude graf střídáním chaotických špiček a poklesů teploty. Zároveň neexistuje způsob, jak si všimnout, kdy dojde k ovulaci a zda k ní vůbec dojde. Pokud se však získá graf tohoto typu, nemusí to nutně znamenat, že žena má tuto patologii. Teplotní skoky mohou nastat z jiného důvodu: v důsledku stresu spojeného například s přestěhováním do nového bytu, výskytu jakékoli nemoci.

Anovulační cykly

Cykly bez ovulace jsou příčinou neplodnosti. Občas je lze pozorovat u každé ženy. Patologie je jejich výskyt několik měsíců po sobě. V tomto případě bude graf ukazovat téměř plochou přerušovanou čáru, na které se bazální teplota před nejvíce měsíční prakticky neliší od indikátorů v jiných dnech. Existuje, jak se říká, „jednofázový“ (anovulační) cyklus.

Kdy navštívit lékaře

Pokud hodnota teploty před menstruací stoupne nad 37,5 °, graf nevykazuje výrazný pokles uprostřed cyklu, po kterém následuje prudký nárůst, teplotní rozpětí po celém měsíci není větší než 0,3 °, ženě se doporučuje navštívit gynekologa. Možná budete muset udělat ultrazvukové vyšetření a krevní test na hormony.

Jaká je bazální teplota před menstruací

Bazální graf vám umožňuje sledovat normální průběh procesů v ženském těle. Dnes se budeme zabývat otázkou, jaká je bazální teplota před menstruací a jaké hodnoty jsou charakteristické pro fungování reprodukčního systému v různých fázích cyklu, zejména před nástupem kritických dnů.

Vlastnosti měření

Co zjistíte pomocí grafu bazální teploty

Kterákoli žena po dosažení puberty sní o ideálním cyklickém procesu, zná čas ovulace, aby otěhotněla podle plánu, nebo naopak, aby zabránila nechtěnému početí. Za tímto účelem se spolu s ovulačními testy a dalšími metodami často používá měření teploty v konečníku. Proto je v životě dívek velmi důležitá otázka, jaká je normální bazální teplota před menstruací, co by mělo být během uvolňování buněk a standardy pro obě fáze. Pomocí grafu můžete identifikovat následující body:

 • zda folikul dozrává;
 • den ovulace;
 • hormonální nerovnováha;
 • den budoucích období;
 • nástup těhotenství.

Jaká je bazální teplota před menstruací (normální)

Před určením, jaká bazální teplota je ve vašem cyklu před měsíční rychlostí, si pamatujeme, že pro spolehlivost získaných hodnot by měla být prováděna měření nejméně 3-4 měsíce a měla by být dodržována určitá pravidla:

 • Doba měření 5-7 minut rtuťovým teploměrem nebo 1 minuta - elektronická;
 • Použijte stejný teploměr a večer jej setřásejte;
 • Procedura by měla být provedena ráno, bezprostředně po 6 hodinách klidného spánku, bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů, nejlépe současně;
 • Data by měla být zapsána do grafu, pod kterým jsou nejmenší odchylky obvyklého způsobu života (nachlazení, stres, fyzická námaha, konzumace alkoholu atd.).
Dobře napsaný a správně přečtený plán pomůže identifikovat problém v rané fázi a eliminovat jej bez následků.

Teplotní standardy v různých fázích

Studie musí začít první den menstruace. Hodnoty během tohoto období se zvyšují, a proto se neberou v úvahu. Průměrná teplota v poslední den menstruace bude asi 36,3 ° a při kolísání až 36,5 ° vydrží celou první fázi. To jsou nejpříznivější podmínky pro růst folikulu pod vlivem estrogenu..

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na chování vajíčka: dojde k oplodnění nebo ne. Po průniku folikulu na stěnu vaječníku se v místě rány vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Je odpovědný za oplodnění a přípravu dělohy pro příjem vajíčka a zvyšuje teplotní indikátory na 37,0-37,5 °. Tyto hodnoty jsou nejoptimálnější pro vývoj těhotenství..

Jaká je bazální teplota před menstruací za týden

Standardní graf teplotních hodnot během tohoto období stabilně zaznamená tato čísla. V případě úspěšného početí podobný obraz pokračuje před a po zpoždění, což je první známka těhotenství, což lze potvrdit dalšími příznaky a pozitivním výsledkem testu.

Odpověď na otázku, jaká bazální teplota před menstruací bude zaznamenána týden před jejich začátkem, je odpověď jednoznačná: 37 ° a více, ale ne více než 37,5 °. I když má 28denní cyklus, právě v tomto okamžiku můžete vidět, jak se implantace potápí na grafu. Trvá to den a pokles naměřených hodnot teploměru je pozorován o několik desetin stupně. Někdy je doprovázena sotva znatelnou bolestí v podbřišku a menším krvácením z pochvy. Informují nastávající matku o implantaci embrya do stěny endometria. Poté se však ukazatele vyrovnají a stanou se stejnými. Navíc tento jev není pozorován u všech žen..

Jaká je bazální teplota před menstruací za 3 dny

Jaká bude bazální teplota před menstruací (po dobu 3 dnů) závisí na individualitě každého ze spravedlivých pohlaví. Statistiky ukazují pokles o 0,3-0,5 °. Hodnoty v rozmezí 36,8-37,1 ° jsou v tuto chvíli považovány za standardní.

Na otázku, jaká bude bazální teplota před menstruací (po dobu 3 dnů), gynekologové odpovídají, že průměrná teplota bude 36,8-37,1 °.

Atypické odečty teploty

Existují možné odchylky od normy v důsledku nemoci nebo hormonální nerovnováhy, která je vyjádřena v různých ukazatelích v grafu. Nejtypičtější příklady odchylek:

Nedostatek progesteronu

 • Nedostatek progesteronu způsobující tendenci dolů po křivce grafu. Je charakterizován pomalým nárůstem teploty, který netrvá déle než týden. Rozdíl v digitálních hodnotách mezi fázemi se zmenší na méně než 0,4 °, druhá perioda cyklu se zkrátí na 10 dní namísto 14, což způsobí předčasný výskyt menstruace;
Při nedostatku progesteronu bazální teplota nejprve klesá, poté stoupá a trvá asi dva týdny.

Endometritida

 • Endometritida, zánět sliznice dělohy, naopak zvyšuje teplotu v prvních menstruačních dnech na 37 °. Zde je charakteristická bazální teplota před menstruací a první den krvácení. Když po mírném poklesu před začátkem dojde k dalšímu nárůstu ukazatelů, je jasné, že se neobejdete bez návštěvy lékaře;
Bazální teplota před menstruací a první den, pokud existuje takový zánětlivý proces, jako je endometritida, se udržuje na 37 °.

Těhotenství

 • Když je těhotenství potvrzeno, když teplota zůstává zvýšená - až 37,5 °, menstruace nezačala včas, ale došlo k výtoku krve z pochvy, což naznačuje hrozbu potratu. Při negativním testu a vysoké teplotě může dojít k mimoděložnímu těhotenství;
Během těhotenství zůstane bazální teplota po dlouhou dobu na 37,5 ° C..

Nedostatek ovulace

 • Nedostatek ovulace, když výsledný graf představuje množinu chaotických bodů, buďto vyvýšených nebo nízkých, bez jasné hranice mezi fázemi;

Zánět přídavných látek

 • Zánět přídavků zvyšuje hodnoty teploměru, a to jak v první fázi cyklického procesu, tak ve druhé. V první polovině grafu je zaznamenán nárůst na 37 °, následovaný poklesem. Ve druhé, jaká bude bazální teplota před menstruací za 2 dny, to platí dále a dosáhne hodnoty 38 °.
Ve druhém cyklu se při zánětu přívěsků udrží bazální teplota před menstruací na 38 °.

Závěr

Měli byste vědět, že při užívání perorálních kontraceptiv byste se neměli divit, jaká je bazální teplota před menstruací. Pití hormonálních pilulek zkresluje hodnoty teploměru a výsledný graf bude neinformativní.

Bazální teplota. Grafy před menstruací, po ovulaci, během těhotenství. Normy, způsob měření, tabulka, kalendář

Bazální teplota je teplota v konečníku po dlouhém odpočinku (nejméně 6 hodin). Umožňuje ženám určit den ovulace, počátek těhotenství nebo vývoj patologických stavů. K tomu je nutné provádět měření denně a vytvářet grafy, podle kterých lze s pomocí gynekologa identifikovat odchylky od normy.

Proč měřit bazální teplotu?

Na rozdíl od standardní teploty (měřené pod paží), která stoupá nebo klesá s vývojem patologických stavů, mění bazální teplota u zdravých žen svoji hodnotu do jednoho měsíce. Zvýšení a snížení je ovlivněno převahou jednoho z hormonů - progesteronu nebo estrogenu.

Teplota se měří hlavně v konečníku (indikátory budou přesnější). Je povoleno provádět měření v ústní dutině nebo v pochvě.

Estrogen udržuje teplotu v konečníku normální a progesteron ji zvyšuje. Když dojde k ovulaci, množství estrogenu v krvi se zvyšuje, zatímco teplota klesá o 0,2-0,03 stupně. Po uvolnění vajíčka se vytvoří žluté tělísko, které začne produkovat progesteron.

To vede ke zvýšení bazální teploty. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko zemře, produkce progesteronu klesá, začíná převládat estrogen, což snižuje teplotu na normální.

S ohledem na chování teploty během menstruačního cyklu doporučují gynekologové sestavit graf změn indikátorů v následujících případech:

 1. Chcete-li určit den ovulace, vypočítat příznivé dny pro početí. Pokud budou chráněni, budou to nebezpečné dny.
 2. Pokud máte podezření na neplodnost u ženy. Graf vám umožní určit, zda dochází k ovulaci;
 3. Identifikovat porušení produkce hormonů;
 4. Určit nástup těhotenství v rané fázi;
 5. Stanovit vývoj zánětlivého procesu v reprodukčních orgánech;
 6. Přesně určit nástup menstruace;
 7. Chcete-li zjistit poruchu funkce vaječníků.

Podle sestaveného plánu může přítomnost odchylek určit pouze gynekolog. Samodiagnostika a léčba se nedoporučuje. Pokud dojde k selhání, odborník předepíše další vyšetření. Podle grafu není možné stanovit 100% přesnou diagnózu..

Typy teploměrů pro měření bazální teploty. Kritéria výběru

Pro stanovení tělesné teploty se používají 3 typy teploměrů (rtuťový, elektronický, infračervený). Mohou být použity k měření parametrů v konečníku (ústa, pochva). Každý teploměr má v aplikaci své vlastní výhody a nevýhody..

Kritéria pro výběr teploměru pro měření bazální teploty:

Typ teploměruVýhody zařízeníNevýhody zařízení
RtuťVysoce přesné odečty teploty.Je nebezpečný díky obsahu rtuti (kovové páry mohou být otráveny, jsou-li rozbité). Při měření teploty počkejte 5 minut. Teploměr je vyroben z tenkého skla a může se snadno rozbít. Nebezpečí není jen rtuť, ale také malé částice skla.
ElektronickýTeploměr je flexibilní a snadno použitelný. Během měření teploty je vydáván zvukový signál. Doba měření není delší než 1 minuta. Ukazatel teploty se zobrazuje na digitálním displeji. Skládá se z kovové špičky na gumě a plastového krytu pro dlouhou životnost.Chyba měření může být až 0,2 stupně. Tato odchylka vám neumožňuje sestavit přesný graf bazální teploty..
InfračervenýDoba měření teploty 1-3 s. Dostupné bezkontaktní modely. Při měření není nutné vložit teploměr do konečníku, úst nebo pochvy. Jednoduše zaměřte laser na požadovanou oblast.Ukazatel teploty se vydává s chybou až 0,5 stupně. Taková odchylka vám nedovolí vytvořit správný graf. Zařízení se nedoporučuje pro měření bazální teploty.

Pro měření teploty v konečníku je ideální volbou, pokud jde o přesnost, rtuťový teploměr a pro snadné použití - elektronický. Pokud se volba zastaví u elektronického modelu, musíte si vybrat drahý a vysoce kvalitní model. Před použitím otestujte chybu (porovnejte ukazatele rtuťového teploměru a elektronického teploměru).

Pravidla měření bazální teploty

Bazální teplota (grafy budou vytvořeny přesně, pokud budou zohledněna všechna pravidla měření) po celou dobu měření by měla být měřena 1 teploměrem. A také na 1. místě. Gynekologové doporučují měřit bazální teplotu v konečníku. Během menstruace se vyskytnou nepříjemnosti v pochvě a v ústní dutině může malý výtok z nosu narušit přesnost.

Pravidla pro přesnost měření bazální teploty:

 1. Měřte denně, ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech.
 2. Teploměr by měl být blízko postele, rtuťový teploměr by měl být večer protřepán.
 3. Doba odpočinku by neměla být kratší než 6 hodin.
 4. Po probuzení okamžitě změřte teplotu bez zbytečných pohybů a výletů na toaletu. Poslední návštěva toalety musí být 3 hodiny před probuzením.
 5. Doba měření teploty rtuťovým teploměrem by měla být bez odchylek 5 minut. Elektronické zařízení a infračervený signál o připravenosti měření.
 6. Teplota se začíná měřit od 1. dne menstruačního cyklu. Během období menstruace se postup nezastaví.
 7. Doba měření teploty trvá od 3 do 4 menstruačních cyklů.
 8. Pokud se sloupec na rtuťovém teploměru zastaví uprostřed dvou číslic, musíte provést menší výsledek.
 9. Všechna potřebná data se zadávají do tabulky pro vytvoření křivky.

Při měření teploty v ústní dutině by měly být rty těsně uzavřeny. Konec teploměru by měl být pod jazykem. Přívod čerstvého vzduchu ústy naruší přesnost měření. Při umístění zařízení do konečníku nebo pochvy by mělo jít o 3-5 cm.

Co je třeba zadat do tabulky BT?

Před vykreslením grafu musí být všechna data zadána do tabulky. List by měl obsahovat: samotný graf, tabulku pod ní, níže vysvětlení.

Základní údaje pro vytvoření tabulky:

 1. Datum měsíce.
 2. Den menstruačního cyklu.
 3. Hodnota bazální teploty.
 4. Doba měření teploty. Je důležité, pokud není vždy možné provést měření současně..
 5. Krabička na poznámky. Zadávají se faktory, které ovlivňují změnu ukazatele teploty:
 • odpočinek méně než 6 hodin;
 • pití alkoholu nebo sex ve večerních hodinách;
 • charakteristiky výtoku během menstruace;
 • zvýšení celkové teploty v souvislosti s onemocněním;
 • silný stres;
 • zvýšená fyzická aktivita večer;
 • porucha stolice (průjem nebo zácpa). Je důležité, pokud je měření prováděno rektálně;
 • užívání léků;
 • těžké přepracování;
 • změna časového pásma;
 • večer návštěva vany nebo sauny;
 • přejídání před spaním.

Gynekolog při hodnocení grafu věnuje pozornost vysvětlení důvodu změny teploty. Bez přítomnosti poznámek bude odborník nesprávně interpretovat data. Pro správnou prezentaci tabulky a grafu má ošetřující gynekolog vzorek.

Normy indikátorů BT během celého cyklu, během těhotenství

Když je vajíčko oplodněno, změní se křivka základní teploty. Pre-ovulační fáze se nemění. Po uvolnění vajíčka začne teplota stoupat a na konci menstruačního cyklu může dosáhnout 37,4 stupňů.

Pokles indikátorů 2-6 dní před nástupem menstruačního toku není zaznamenán. Potvrzením těhotenství je pokles teploty (o 0,1–0,3 stupně) 6. nebo 7. den po ovulaci a trvá až 2 dny. K tomu dochází v důsledku implantace embrya do dělohy.

Dále se teplota udržuje stabilní na 37,1-37,4 stupňů až do 14-16 týdnů těhotenství. Od 15-17 týdnů se hormon progesteron snižuje, což vede ke snížení teploty na 36,8-37 stupňů. Na normální hodnotu 36,6 stupňů nedojde k poklesu, dokud se dítě nenarodí.

Měření bazální teploty se doporučuje až 18 týdnů. Protože před tímto obdobím dochází ke zmrazenému těhotenství nebo potratům, které jsou doprovázeny snížením bazální teploty. Od 19. týdne je měření bazální teploty zrušeno.

Dekódování grafů bazální teploty

Bazální teplota (grafy jsou dešifrovány gynekologem), správně měřená a zaznamenaná s přihlédnutím k faktorům ovlivňujícím její zvýšení, umožňuje určit odchylky ovulace, přítomnost těhotenství nebo zánětlivý proces. Změny jsou hodnoceny podle indikátorů, které charakterizují nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

Krycí linie

Kreslení začíná od nadřazené (střední) čáry. Nezobrazuje přítomnost odchylek, ale s jeho pomocí je pohodlnější sledovat dynamiku teplotních změn.

Poté, co je v tabulce 6-7 záznamů, je nakreslena čára. Vodorovně je nakreslena přímka na úrovni hodnoty teploty 6. den (pouze pokud bylo měření provedeno v daný den správně a neexistovaly žádné provokující faktory).

Ovulační linie

Ovulační čára umožňuje rozdělit graf na 2 fáze. Pro jeho aplikaci jsou přes středovou čáru monitorovány 3 teplotní indikátory (označené jeden po druhém). Před nimi je nakreslena svislá čára. Při monitorování bazální teploty po dobu delší než 4 cykly se stanoví, ke kterému dni ovulace menstruačního cyklu dojde.

Délka menstruačního cyklu

Navíc podle plánu můžete sledovat délku menstruačního cyklu (jeho výkyvy, pokud existují). Křivka grafu se začíná budovat od 1. dne menstruačního cyklu a končí před začátkem další menstruace.

Délka druhé fáze

Doba trvání 2. fáze hraje důležitou roli při výchově dítěte. Na grafu je umístěn za ovulační čárou. Normálně by jeho trvání mělo být v rozmezí 12-16 dnů a nemělo by se měnit, i když je menstruační cyklus prodloužen.

Ke zvýšení nebo snížení počtu dnů v menstruaci může dojít v důsledku 1. fáze, která se na grafu nachází před linií ovulace.

BT pro různé patologie

Bazální teplota (grafy umožňují určit odchylky v produkci hormonů a přítomnost zánětlivého procesu), její změny, naznačují přítomnost patologií.

Anovulační cyklus

Při normálním menstruačním cyklu je plán rozdělen do dvou fází: před a po ovulaci. V 1. fázi teplota nepřesahuje ukazatele nad 36,5 stupňů. Po ovulaci (fáze 2) se v důsledku tvorby žlutého tělíska produkuje progesteron, což vede ke zvýšení teploty.

Tabulka bazální teploty pro anovulační cyklus

Když je křivka grafu rovnoměrná, nemá charakteristické snížení teploty, den před ovulací a následné zvýšení, pak k uvolnění vajíčka z vaječníku nedošlo.

Tento jev se považuje za normální, pokud k němu dojde až dvakrát ročně. Častější projev charakterizuje vývoj patologie. Dokud se problém nevyřeší, těhotenství se nevyvíjí. U žen starších 40 let může být anovulační cyklus častější.

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Pokud má teplotní rozsah na grafu rozdíl nejvýše 0,4 stupně a nedojde ke snížení teploty před uvolněním vajíčka, znamená to nedostatečnou produkci estrogenu a progesteronu.

V tomto případě je ovulace přítomna a může dojít k těhotenství, ale nebude k dispozici dostatek hormonů pro její udržení. Dojde k předčasnému potratu. Pokud jsou tyto odchylky zjištěny, musíte kontaktovat svého gynekologa. Podle plánu naplánuje krevní test na určité období. Pro léčbu jsou předepsány hormonální látky.

Krátká druhá fáze

Pokud je délka 2. fáze kratší než 12 dní, znamená to nedostatečnou produkci progesteronu v důsledku nepravidelného vývoje žlutého tělíska. Pokud je hormon nedostatečný, oplodněné vajíčko se nemůže připojit k děloze. Bez hormonální léčby žena neotěhotní.

Nedostatek estrogenu

Nedostatek estrogenu bude při zakreslování grafu poznamenán zvýšenou teplotou od 1. dne menstruačního cyklu (nad 36,7 stupňů), ve druhé fázi může indikátor vzrůst na 37,5 stupňů. Těhotenství je nepravděpodobné, pokud jsou tyto hormony nedostatečné..

Ovulace prakticky není sledována kvůli plynulému přechodu menstruačního cyklu z 1. fáze do 2. fáze. Pro léčbu gynekologem je předepsán kurz hormonální terapie.

Zánět přídavných látek

Při zánětlivém procesu v reprodukčních orgánech je také zaznamenáno zvýšení teploty od 1. dne 1. fáze cyklu. Nedrží to ale neustále, dochází k prudkým poklesům, pouze v 1. fázi. Ve druhé fázi se teplota udržuje nad standardem a může dosáhnout 37,5 stupňů. Dále je zaznamenán cizí výtok z pochvy. Léčba je předepsána po úplném vyšetření..

Grafy bazální teploty během těhotenství

Bazální teplota (grafy musí být sestavovány i po nástupu těhotenství) během období porodu, umožňuje určit hrozbu potratu, zmrazeného těhotenství a vývoje zánětlivého procesu.

Co ukazuje graf během těhotenství

Během početí se bazální teplota po ovulaci zvýší a téměř do poloviny semestru zůstává kolem 37,4 stupňů. Dále klesá množství progesteronu v krvi, protože plod již má placentu, která zajišťuje další porod dítěte..

Žluté tělo zemře. Výsledkem je, že teplota klesne na 36,8-37 stupňů. Tento rozsah indikátoru platí až do dodání..

U mimoděložního těhotenství se bazální teplota zvyšuje, protože plod vyvíjející se mimo děložní dutinu vyvolává vývoj zánětlivého procesu. Zvýšení může také znamenat zánět příloh. Současně ale bude bazální teplota stoupat nebo klesat. U mimoděložního těhotenství zůstane trvale vysoká.

Když plod zamrzne, teplota začne klesat a postupně dosáhne normálních teplot. To je způsobeno poklesem hladin progesteronu. Po smrti embrya žluté tělísko odumírá, protože není nutné zachovávat zachování těhotenství. Gynekologové doporučují pokračovat v měření bazální teploty až do 20. týdne, aby se vyloučily vývojové patologie.

Nedostatek žlutého tělíska

Při nedostatečném stavu žlutého tělíska dochází ke snížení produkce progesteronu. Je to nezbytné pro udržení a normální průběh těhotenství, dokud se v embryu nevytvoří placenta. Tato změna hrozí potratem.

Na grafu se tato patologie odráží poklesem bazální teploty na 36,9 stupňů. Patologie se často vyvíjí u žen, které měly před počátím dítěte krátkou 2. fázi.

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Nedostatek estrogenu a progesteronu ve většině případů končí potratem po dobu až 8 týdnů. V tomto případě nemusí křivka na grafu během těhotenství odrážet přítomnost patologie. Nedostatek hormonů lze zjistit laboratorně (dárcovství krve pro hormony).

Hyperprolaktinémie

Ke zvýšení bazální teploty může dojít při zvýšené produkci prolaktinu. Současná patologie může nastat při hormonálním narušení těla (po pozdním potratu, silném stresu) a během kojení. U hyperprollaktinémie může dojít k úplné absenci menstruace. Na grafu může křivka zcela odpovídat křivce během těhotenství.

Tabulka bazální teploty pro stimulaci ovulace

Bazální teplota (při stimulaci vaječníků jsou nezbytné grafy) vám umožňuje určit správný výběr léku a určit den ovulace, aby bylo možné odebrat vajíčko pro další oplodnění. K vyrovnání cyklu se klomifen používá v 1. fázi, ve druhé, dyufaston.

Při stimulaci křivka v grafu jasně odráží 1. a 2. fázi s požadovaným poklesem teploty před ovulací. Na začátku 2. fáze je monitorován správný nárůst teploty. Odchylka harmonogramu od normy naznačuje potřebu změnit dávkování léku nebo jej nahradit.

Kdy navštívit gynekologa?

Pro určení správné funkce reprodukčního systému je nutné sestavit graf bazální teploty po dobu nejméně 4 cyklů. Získaná data by měla být zobrazena gynekologovi, pouze odborník bude schopen podle křivky z grafu provést předběžnou diagnózu a předepsat nezbytné další vyšetření.

Jaké tabulky a další příznaky byste měli okamžitě kontaktovat gynekologa:

Data grafuDalší příznaky
Mít anovulární cyklus častěji než 2krát každých 12 měsíců.Těhotenství se nevyskytuje. Možná chybí menstruace.
Doba trvání 2. fáze je 11 dní nebo méně.Změna povahy menstruace, bohatá nebo skrovná, nedostatečné početí.
Trvání menstruačního cyklu je méně než 20 dní a více než 36 dnů.Není to počátek těhotenství, hojný výtok s velkým počtem sraženin.
Nestabilita menstruačního cyklu.Přítomnost intermentálního výtoku, bolesti a horečky.
Křivka má mírné odchylky, zatímco samotná bazální teplota je nad normální hodnotou.Nedostatek těhotenství nebo časté potraty. Možné selhání menstruace nebo nedostatek menstruačního toku.
Silné změny teploty v 1. fázi cykluBolestivost v oblasti přívěsků, další výtok z pochvy
Změna indikátorů bazální teploty, nahoru nebo dolů během těhotenství.Bolest v podbřišku a přítomnost špinění.

Pokud je plán měření bazální teploty bez odchylek, musíte se poradit s odborníkem, ale nedojde k těhotenství. Samodiagnostika a léčba je nebezpečná a může vést k úplné neplodnosti.

Známky pravděpodobné neplodnosti na grafu bazální teploty

Při zkoumání teplotního grafu může gynekolog předběžně diagnostikovat neplodnost v následujících případech:

 • doba trvání 2. fáze je kratší než 9 dnů;
 • doba zvýšení teploty během ovulace po dobu delší než 4 dny;
 • velké výkyvy bazální teploty ve 2. fázi cyklu.

K objasnění diagnózy je nutné podstoupit úplné vyšetření a pokračovat v sestavování grafu.

Stanovení těhotenství bazální teplotou

K určení nástupu těhotenství je nutné dodržet plán před plánovaným počátkem nejméně 3 cyklů. Pro měření teploty je vhodné zvolit rektální metodu, jedná se o přesný a rtuťový teploměr. Při měření dodržujte všechna pravidla. Nezapomeňte si všimnout doprovodných faktorů ovlivňujících konstrukci grafu..

Výkres ukazující cyklus s nástupem těhotenství ukazuje mírné snížení teploty před ovulací a postupné zvyšování teploty po 2–3 dnech. Teplotní rozsah je 37,1-37,5. Na konci cyklu teplota neklesne. Pokles teploty na začátku těhotenství signalizuje nástup potratu..

Bazální teplota pomáhá rychle a spolehlivě identifikovat změny v reprodukčním systému bez použití zařízení. K objasnění patologie musí být grafy zobrazeny gynekologovi. Je vhodné pokračovat v zadávání údajů do tabulky a sestavovat teplotní křivku během těhotenství, zvláště pokud existuje možnost potratu.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Design článku: Mila Fridan

Jak způsobit menstruaci se zpožděním? Tuto otázku si klade mnoho žen, protože zpoždění menstruace je poměrně častým problémem, který není vždy způsoben těhotenstvím nebo jakoukoli nemocí..