Co je luteální fázová nedostatečnost

Tělo každé ženy je jedinečným přírodním úkazem, jehož znalost zaměstnává myšlenky vědců dodnes. Žena je proměnlivá, dokáže v sobě růst a porodit nový život. A jediná, kdo je zasvěcen do všech těchto procesů, je jen ona. Abyste však porozuměli svému tělu, nebránili se jeho pružnosti a naučili se používat tyto změny, musíte vědět, čemu se všechno řídí, jmenovitě: fáze menstruačního cyklu.

Ženská fyziologie

Začněme připomenutím informací z lekcí biologie v 9. ročníku: anatomie vnitřních orgánů ženského reprodukčního systému. Koneckonců, oni jsou zodpovědní za měsíční cyklus u žen..

Centrálním reprodukčním orgánem je děloha. Je to silný svalový orgán ve tvaru hrušky, na vnější straně pokrytý serózní membránou - perimetrium a zevnitř - měnící se sliznicí (endometrium).

Stav vnitřní vrstvy dělohy závisí na fázi menstruace..

Endometrium je vrstva, ve které se začne vyvíjet vajíčko (budoucí embryo), takže každý menstruační cyklus se připravuje na „přijetí“ oplodněného vajíčka. V děloze se vylučuje tělo, šíje a děložní hrdlo, které ústí do pochvy.

Z rohů dělohy odcházejí děložní (vejcovody) trubice, které se volně otevírají do břišní dutiny. Na konci každého z nich je mnoho klků, které vedou vejce do lumen trubice. Průchodnost vejcovodů je jednou z hlavních charakteristik reprodukčního systému, který zajišťuje nástup těhotenství.

Vaječníky jsou spárované žlázy umístěné v břišní dutině a připojené k ní vazy. Úkolem vaječníků je sekrece: produkují ženské pohlavní hormony (estradiol, progesteron, testosteron) a jsou také místem pro „skladování“ a zrání vajíček.

Práce vnitřních pohlavních orgánů není autonomní. Jeho fungování, stejně jako fungování všech ostatních orgánů a systémů, určuje centrální nervový systém..

Hypofýza je speciální žláza, která produkuje mnoho životně důležitých hormonů, které regulují práci celého těla. K regulaci reprodukční funkce uvolňuje přední hypofýza hormony stimulující folikuly (FSH), luteinizační (LH) hormony a prolaktin do krve. Na druhé straně jsou to právě tyto biologické látky, díky nimž vaječníky produkují ženské pohlavní hormony ve správnou dobu v určité fázi menstruačního cyklu..

Práce hypofýzy podléhá změně koncentrace krve speciálních uvolňujících faktorů, kterými jsou hormony hypotalamu - speciální oblast v mozku.

Regulaci ženského cyklu lze tedy znázornit následovně:

Hypotalamus (uvolňující faktory) Hypofýza (FSH, LH, prolaktin) Ovarie (ženské pohlavní hormony).

Hormonální selhání alespoň na jedné z úrovní vede k významným poruchám ve fungování reprodukčního systému a vyžaduje komentář zkušeného odborníka.

V době narození obsahují dívčí vaječníky 1 až 2 tisíce vajec. Ve fázi puberty je určeno pouze 400 tisíc. Jejich počet je přibližně určen počtem ovulací (respektive měsíčních cyklů) pro celý reprodukční věk. Pokud k první menstruaci došlo ve věku 11–15 let, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, zvláště pokud jsou přítomny další známky puberty, je čas navštívit gynekologa.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je forma práce ženského reprodukčního systému, prezentovaná ve formě cyklických změn v děloze a vaječnících a zaměřená na provádění oplodnění a přípravu na možné těhotenství, význam hormonů, ve kterých nelze nezradit význam.

Normálně ženský cyklus trvá 21–35 dní. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je poslední den před začátkem dalšího období. Jen málo lidí má stejnou dobu menstruace. Může se lišit v závislosti na podmínkách prostředí a různých faktorech. Pokud však doba trvání nepřekračuje rámec normy, je to fyziologické a nemělo by to vzbuzovat obavy..

Existují 3 fáze menstruace: folikulární, ovulační a luteální. Každé období je charakterizováno charakteristickými změnami ve vaječnících a endometriu, vlivem různých hormonů. Určuje náladu, pohodu, sexuální chování a dokonce i vzhled ženy..

V některé literatuře vidíte popis dvoufázového cyklu: ovulační fáze vstupuje do folikulárního období a menstruace může být také popsána jako čtvrtá fáze.

Níže je uvedena obecná tabulka ukazující fáze menstruačního cyklu a jejich hormony.

FolikulárníOvulačníLuteal
Hypotalamické hormonygonadoliberingonadoliberin
Hormony hypofýzyFollitropin (FSH) Lutropin (LH) v malém množstvíPrudký skok v koncentraci LH
Ovariální hormonyKoncentrace estradiolu se postupně zvyšujeSnížení množství estradioluProgesteron, estrogen, testosteron
Hlavní fáze procesuZrání folikulůOvulaceZrání žlutého tělíska, růst endometria / těhotenství

Nyní se podívejme na podrobnosti fází menstruačního cyklu ve dne a na vliv těchto fází na pohodu.

Folikulární

První fáze menstruačního cyklu (jeho název je folikulární) je způsobena vlivem folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu. Jeho trvání závisí na tom, jak dlouho období trvá, a považuje se za normální trvání od 7 do 22 dnů. Obvykle s 28denním obdobím je to 14 dní. První polovina fáze - přímo menstruace.

Prudký pokles koncentrace estrogenu a progesteronu na minimum vyvolává vazospazmus endometriálních cév, zastavení výživy buněk sliznice a její odmítnutí. V tkáních začíná produkce biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Jejich vysoká koncentrace spouští kontrakce dělohy, aby se uvolnila z endometria - začíná menstruační krvácení. Dalším účinkem prostaglandinů je zvýšení citlivosti receptorů bolesti v reakci na podráždění. To způsobuje nepohodlí nebo bolest v podbřišku až do třetího dne..

Současně s menstruací způsobují gonadoliberiny hypotalamu zvýšení sekrece FSH a LH hypofýzou. Pod jejich vlivem (konkrétně FSH) začíná proces zrání několika folikulů (od 7 do 12 kusů) v jednom z vaječníků, z nichž jeden ukončí vývoj v tomto cyklu a stane se dominantním (zbytek prochází obráceným vývojem). Na konci fáze dochází k prudkému zvýšení koncentrace LH, což vede k přechodu do další fáze.

Ovulační

Druhá fáze menstruačního cyklu je ovulační. Jeho trvání je jen asi tři dny. Dominantní folikul nadále roste a vylučuje estradiol (právě ve druhé fázi cyklu je důležitý vitamin E nebo tokoferol, protože je nezbytný pro syntézu ženských pohlavních hormonů). Současně se zvyšuje produkce LH, jejíž maximální koncentrace vede k prasknutí stěny zralého folikulu a uvolnění vajíčka z něj.

Uvolněné vajíčko žije 2 dny, takže nejlepší období pro početí je 4-5 dní (dva dny před ovulací ona sama).

Luteal

Přibližně 17. – 18. Den menstruačního cyklu začíná luteální fáze, jinak se tomu říká fáze žlutého tělíska (tato fáze cyklu může začít 22–23 dní nebo 10–11). Jeho trvání, na rozdíl od ostatních dvou, je vždy 14 dní (jsou povoleny výkyvy od 14 do 16 dnů).

Po prasknutí folikulu se na jeho místě vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje estradiol, testosteron a progesteron.

Na počátku těhotenství určuje hlavní množství progesteronu implantaci oplodněného vajíčka (5-6 dní po oplodnění) a další vývoj těhotenství. Až do vzniku placenty bude hlavním zdrojem hormonů žluté tělísko..

Pokud nedojde ke schůzce se spermatem, těhotenství se nevyvíjí, koncentrace LH a FSH se postupně začíná zvyšovat, žluté tělísko atrofuje, množství estradiolu klesá a po 14 dnech se cyklus opakuje.
V různých fázích cyklu dochází u žen k odpovídajícím změnám v endometriu..

Tabulka fází menstruačního cyklu a stavu endometria:

FázeEndometrium
MenstruaceK odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy dochází v důsledku křečí krmných cév.
FolikulárníV této fázi dochází k růstu endometria Časná proliferace (čtvrtý - sedmý den cyklu) - tloušťka endometria je 3-5 milimetrů Fáze střední proliferace (8-10 dnů) - tloušťka je 10 mm Fáze pozdní proliferace (11-14 dnů) - tloušťka je 11 mm
OvulaceOvulační čas (15-19 dní) - doba akumulace sekrece buňkami endometria, fáze časné sekrece, tloušťka vrstvy do 12 mm
LutealPrůměrná sekrece (20. - 24. den) - tloušťka do 14 mm Pozdní sekrece (25. - 28. den) - dokončení sekrece, tloušťka do 12 mm

Závislost emocionálního a fyzického stavu ženy na fázi cyklu

Různé fáze ženského cyklu každý den mění její vzhled, libido a pohodu. To je způsobeno všemi stejnými hormony..

V prvních dnech menstruace dominuje v ženském těle prostaglandin. Tato látka podporuje kontrakci dělohy, což způsobuje snížení prahu bolesti. To vše způsobuje bolesti břicha, bolesti hlavy, zad a zvýšenou podrážděnost. To obvykle nezasahuje do života, ale jinak musíte navštívit lékaře. Jakékoli bolestivé kosmetické procedury jsou nyní velmi stresující, je lepší je odložit na vhodnější dobu. Vlasy se někdy stávají méně zvládnutelnými, dochází ke zvýšení produkce kožního mazu. Dopřejte si více odpočinku, relaxace, dopřejte si své oblíbené jídlo a dobrou společnost.

3-4 dny folikulární fáze cyklu jsou obdobím, kdy žena není tak podrážděná, pocity bolesti se zmenšují, ale špinění pokračuje. Vnitřní vrstva dělohy je však souvislý povrch rány, proto byste měli být opatrní: riziko infekce se zvyšuje.

Pátý den obvykle končí menstruace, zlepšuje se nálada, žena cítí příval síly a energie.
Na konci menstruace a do samotné ovulace je nejpříjemnější období. Pod vlivem rostoucí koncentrace luteinizačního hormonu žena kvete: pokožka ztrácí mastný lesk, akné a černé tečky jsou pryč, vlasy a nehty se stávají nejvíce „vděčnými“ za ošetření. Sexuální touha se zvyšuje a dosahuje vrcholu v době ovulace. Metabolismus se zrychluje, duševní schopnosti se zlepšují.

Od 15 do 18 dnů jsou všechny procesy v těle zaměřeny na tvorbu vajíčka a jeho definici v děloze. V této době se zvyšuje chuť k jídlu, mohou se objevit zažívací potíže (nadýmání, zácpa), tělo dále akumuluje energii "pro budoucí použití", takže nyní je lepší zejména sledovat výživu.

Ve dnech 20–21 začíná fáze cyklu, když corpus luteum dosáhne svého vrcholu. V této době měsíce je těhotenství nemožné. Ale to platí pouze v případě, že cyklus je 28-30 dní, za jiných okolností se cokoli stane. Proto je tak důležité znát délku vašeho cyklu..

Od 21 do 23 dnů a před nástupem menstruace v krvi převládá progesteron. Žena je klidná a zdrženlivá, libido klesá, objevují se kožní problémy. Progesteron změkčuje vazy, proto je třeba cvičit opatrně. Tři až čtyři dny před menstruací začíná nárůst prostaglandinů, objevují se příznaky PMS: citlivost prsou, výkyvy nálady, apatie, bolest hlavy. “ A pak se cyklus opakuje.

Schéma fází cyklu nakreslené v hlavě ženy ve dne vám umožní ovládat svůj život, provádět změny stavu a dočasné změny vzhledu, mít představu o načasování početí nebo přijmout opatření k jeho prevenci, včas podstoupit nezbytná vyšetření, zjistit, zda došlo k těhotenství, a přijmout opatření k jeho zvládnutí. zachování. Poznejte sami sebe, buďte inteligentní a vzdělaná žena. Milovat sám sebe znamená znát svou přirozenost a fyziologii a pečlivě sledovat své zdraví.

Vyrovnávací hormony

Váhy s váhami - taková asociace může vzniknout, když mluvíme o ženských hormonech. Je pravda, že tyto váhy jsou neobvyklé se dvěma šálky a vícerozměrné - komplexní systém šálků a závaží, ve kterém je všechno spojeno se vším. Je nutné na jednoho trochu tlačit - celý systém začíná fungovat, začíná nerovnováha, zmatek a kolísání. Často však stačí odstranit hlavní příčinu a uvést systém zpět do rovnováhy. Pokud je rovnováha hormonů narušena, žena to okamžitě pocítí. Podrážděnost, slzy a záchvaty „zhora“ jsou květy hormonální nerovnováhy. Bolest před a během menstruace, neplodnost jsou již vážnými příznaky a důvodem k darování krve pro hormony.

Hormony v první fázi cyklu

V první fázi cyklu v ženském těle vajíčko dozrává a uvolňuje se. Během tohoto období byste proto měli být testováni na následující hormony.

 • FSH (folikuly stimulující hormon) zahajuje celý cyklus. Pod jeho vlivem začíná vajíčka dozrávat, vajíčko začíná dozrávat a endometrium roste. V souladu s tím folikul neroste, pokud FSH chybí, nedojde k ovulaci. FSH musí být absolvován dvakrát: třetí - osmý a dvacátý - dvacátý druhý den cyklu.
 • Hormon LH (luteinizující) způsobí prasknutí folikulu obsahujícího zralé vejce a na jeho místě se vytvoří žluté tělísko, které špatně roste s nedostatkem LH.
 • Prolaktin je schopen potlačit produkci FSH. Folikul se nevyvíjí, když je obsah prolaktinu zvýšen nebo snížen. Během pohlavního styku, fyzické aktivity se může zvýšit. Musíte podstoupit testy druhý nebo pátý den cyklu. Krev můžete darovat v kterékoli fázi cyklu.
 • Estrogen - podporuje vývoj vajíčka a menstruační funkci. Pokud v těle není dostatek estrogenu, endometrium neroste: jeho tloušťka musí být nejméně osm milimetrů. Užívají estrogeny třetí až osmý den cyklu a během ovulace (třináctý až patnáctý den) a je také možné dodatečně dvacátý až dvacátý druhý den.

Po ovulaci jsou všechny síly těla vrženy do udržování těhotenství, pokud k němu došlo. A i když nedošlo k těhotenství, tělo se připravuje jen pro případ: luteum corpus dozrává, produkuje progesteron, endometrium měkne a připravuje se na oplodněné vajíčko. Průměrná doba trvání druhé fáze je čtrnáct dní.

Pokud je ženský cyklus delší než standardní dvacet osm až třicet dní, je to způsobeno nárůstem v první fázi: tělo potřebuje více času, aby dospělo k ovulaci. Pokud není těhotenství, pak dva týdny po ovulaci obvykle začíná menstruace..

Hormony ve druhé fázi cyklu

 • Ve druhé fázi cyklu jsou testovány na progesteron (dvacátý - dvacátý druhý den). Je produkován žlutým tělem, které se po ovulaci objevuje ve vaječníku. Hormon těhotenství, hormon mateřství - tak se nazývá progesteron. Je to on, kdo hraje roli při porodu plodu, aby nedošlo k potratu. Při nízké hladině progesteronu jsou v počátečních stádiích pravděpodobné potraty, bolest na hrudi.

Dva mužské hormony, testosteron a dehydroepiandrosteron sulfát, nezávisí na fázi cyklu a lze je testovat v první i druhé fázi. Pro větší přesnost je ale lepší poradit se s lékařem..

 • Také v ženském těle je mužský hormon - testosteron. A tykadla nerostou z vysokého testosteronu, ale z hormonální nerovnováhy. Testosteron ovlivňuje vývoj folikulu, dále reguluje růst svalové a kostní tkáně a ovlivňuje výkon kostní dřeně. Pokud testosteron nestačí, je narušen menstruační cyklus a libido zmizí. A tento hormon je mimo jiné také přírodním antidepresivem..
 • Dehydroepiandrosteron sulfát je hormon nadledvin, které se také podílejí na systému hormonální rovnováhy. Hlavní věc, kterou potřebujete vědět, je to, že pokud se dostane z rozsahu, znamená to, že ženské tělo má příliš mnoho mužských hormonů. To obecně není děsivé a je s ním zacházeno, ale pokud nic neděláte, dejte si pozor na nepříjemné následky v podobě potratu nebo nadměrného růstu vlasů..

Problémy způsobené nadbytkem nebo nedostatkem hormonů

Pokud je narušen poměr luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů, je pravděpodobnost polycystických onemocnění vysoká, když folikuly nezrají, cyklus se táhne a stále nemůže začít nový. K ovulaci nedochází, druhá fáze nezačne, což vede k menstruaci.

Další možnost - folikuly dozrávají, ale stěny folikulů se nezměknou a zralé vejce nemůže vyjít.

Endometrióza je, když endometrium roste větší, než je nutné. Existují různé verze vysvětlující výskyt endometriózy, včetně genetické predispozice, poruchy imunity a nerovnováhy estrogenu a progesteronu. Pro léčbu jsou předepsány orální antikoncepce, v pokročilých případech je žena injikována do menopauzy speciální hormonální terapií. V této době se menstruace zastaví, funkce vaječníků je vypnutá a poskytuje jim odpočinek.

Mastopatie - v první fázi cyklu připravují estrogeny prsa na možné početí a následné krmení dítěte a nastává rychlý růst buněk. Ve druhé fázi je tento proces inhibován progesteronem. Pokud není dostatek progesteronu, objeví se tupé, bolestivé bolesti. Přebytek prolaktinu může někdy způsobit mastopatii. Nedostatek ženských pohlavních hormonů ovlivňuje tloušťku epitelu (čím méně - tenčí), což může vést k mechanickému poškození výstelky během sexu nebo lékařské prohlídky. Poté lékaři diagnostikují erozi děložního čípku, ačkoli mnozí z nich to nepovažují za nemoc a nenabízejí ji k léčbě.

Zhoršená sekrece estrogenu je jedním z faktorů, které lékaři nazývají příčinou děložních myomů. Fibroidy jsou nádory, ale jsou benigní. Jejich vývoj je způsoben porušením působení progesteronu. Mohou růst různým tempem, mohou způsobovat potíže (těžké období, neplodnost) nebo se nemusí nijak projevovat. Zachází se s nimi rychle - pokud se velmi zvětší, v ostatních případech se omezují na pozorování.

Vliv a změny hormonů v různých fázích menstruačního cyklu

Každý měsíc prochází reprodukční systém ženy určitými změnami, které zanechávají otisk jejího fyziologického i psychologického stavu. Jsou nezbytné, aby se ženské tělo mohlo připravit na početí - a poté na nástup těhotenství. Takové změny jsou pravidelné a nazývají se menstruační cyklus - který se zase skládá z několika fází.

Podívejme se blíže na to, jak procházejí, jak dlouho vydrží - a jaké znaky naznačují nástup každé fáze.

Co se stane v první polovině cyklu

S nástupem prvního dne menstruačního krvácení začíná folikulární fáze. Bylo to pojmenováno proto, že folikuly se formují a dozrávají ve vaječníku, z nichž jeden je dominantní, to znamená hlavní. Obsahuje vejce. Taková výhoda spočívá v tom, že má na svém povrchu maximální počet receptorů (vnímajících proteiny) hormonu follitropinu.

Pokračuje v produkci estrogenů během fáze 1, zatímco méně aktivní folikuly odumírají.

V děloze, po menstruačním odmítnutí vnitřní vrstvy, začíná lepší zotavení - proliferace (dělení buněk se zesílením endometria). U 28denního cyklu je první fáze přibližně 2 týdny.

Všechny tyto procesy zajišťují a regulují:

 • hypotalamický gonadoliberin (vstupuje do hypofýzy nálevkou, neobjevuje se v krvi);
 • gonadotropiny hypofýzy - luteinizující, stimulující folikuly;
 • ovariální estrogeny (hlavně estradiol).

Ze všech těchto hormonů se v první fázi cyklu pod jeho vlivem postupně zvyšuje hladina stimulujících folikulů a estradiolu. Všechny ostatní, včetně ženského steroidu progesteronu, zůstávají nízké, dokud nedojde k ovulaci. Po prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka začíná ovulační fáze a končí první (estrogenní, folikulární) fáze.

Doporučujeme vám, abyste si před testováním na hormony přečetli článek o tom, co je důležité vědět. Z toho se dozvíte o obecných doporučeních před provedením testů na hormony, přípravě na odběr vzorku krve a o tom, co se rozhodně nesmí dělat. A tady je více o testech na ženské hormony.

Související videa

Proces menstruačního cyklu, který zajišťuje reprodukční funkci ženy, sestává z několika fází, z nichž každá tvoří určité podmínky pro přípravu pohlavních žláz na úspěšné početí. Čas prvních dvou týdnů cyklu je folikulární fáze, je důležitá pro přípravu ženského těla na správné zrání vajíčka a zajištění úspěšné ovulace.

Jaké hormony jsou darovány v první fázi

Při diagnostice menstruačních nepravidelností, stejně jako neplodnosti, plánování těhotenství v první fázi je nutné posoudit estrogenní pozadí těla. Za tímto účelem se provádí krevní test na estradiol..

Vzhledem k tomu, že její produkty jsou přímo ovlivňovány hormony hypofýzy, je vhodné určit:

 • stimulující folikuly,
 • luteinizace,
 • prolaktin.

K porušení obsahu estradiolu dochází na pozadí onemocnění štítné žlázy, nadledvin. Pokud má žena příslušné klinické projevy hormonální nerovnováhy nebo je nutné určit příčinu neplodnosti, může gynekolog kromě hlavních analýz doporučit užívání dalších hormonů, včetně:

 • thyrotropin hypofýzy a tyroxin štítné žlázy;
 • kortizol, adrenální dehydroepiandrosteron v kombinaci s adrenokortikotropinem;
 • testosteron.

Optimálním obdobím pro laboratorní diagnostiku je interval od 3 do 5-6 dnů cyklu.

Před vyšetřením, 5-7 dní předem, je důležité prodiskutovat s lékařem léky, které užíváte, doplňky stravy, možnosti užívání antikoncepčních pilulek, protože mohou ovlivnit spolehlivost indikátorů.

Nedoporučuje se za den:

 • horká lázeň, sauna;
 • masáž hrudníku nebo fyzioterapie;
 • fyzický, emoční stres;
 • zahájení stravy, přejídání, pití alkoholu.

Bez ohledu na to, jaké hormony se užívají, krevní testy se provádějí přísně na prázdný žaludek, ráno a po 8-10 hodinové přestávce v příjmu potravy. Běžná pitná voda není omezena.

V den vyšetření, před návštěvou laboratoře, není povolen sport, kouření, sexuální kontakty, diagnostické testy (například ultrazvuk, rentgen).

Vnější příznaky nástupu menstruace

Než zjistíte, které fáze menstruačního cyklu se liší podle dne, musíte zjistit nejvíce měsíčně, co to je a jak se projevují.

Typické příznaky menstruace:

 • krvácení z pochvy;
 • hrudka mléčných žláz;
 • křeč v dolní části břicha;
 • nervozita;
 • bolestivé pocity tažného charakteru v dolní části zad;
 • časté výkyvy nálady;
 • pocit nevolnosti a zvracení;
 • migréna.

Doba menstruace se pohybuje od 3 do 7 dnů.

Ale ne všechny ženy trpí během menstruace. U mnoha lidí to zmizí bez zbytečných potíží a projeví se to ve formě děložního krvácení..

Hlavním původcem malátnosti může být nadměrná hladina prostaglandinů v krvi. Produkci těchto látek provádí děloha.

Ve dnech 1-3 cyklu se děloha vzhledově podobá povrchu rány, riziko průniku infekčních agens je významně zvýšeno. 5. den cyklu je pozorováno zvýšení tloušťky endometria.

Norma z hlediska hormonů

U žen v plodném věku jsou v tabulce uvedeny průměrné hodnoty normálních ukazatelů.

Název hormonuHladina krve
Estradiol12,5-165 pg / ml
Stimulace folikulů1,35-9,9 medu / ml
Luteinizace2,4-12,5 medu / ml
Prolaktin101-195 IU / ml

Je třeba mít na paměti, že v některých laboratořích mohou být použity jejich vlastní výzkumné metody a činidla, u nichž se normy hormonů v první fázi budou mírně lišit od uvedených. Aby se zabránilo nesprávnému posouzení údajů, doporučuje se provádět všechny opakované testy ve stejné instituci..

Pijte hodně tekutin

Hydratace zmírní nadýmání, citlivost prsou a zabrání zadržování tekutin. Abyste se vyhnuli otokům, přidejte do stravy diuretická jídla - tento účinek má mnoho běžných druhů zeleniny, ovoce, bobulí a koření..

Pamatujte, že nemusíte pít jen vodu. Počítá se jakákoli tekutina - čaj, džus, jídlo. Je lepší odmítnout kávu, aby nevyvolávala kortizol, ale minerální voda bude užitečná - obnoví rovnováhu solí.

Důvody pro odchylky v první fázi menstruačního cyklu

Nejvýznamnějšími poruchami, které jsou důležité pro diagnostiku, jsou pokles nebo zvýšení koncentrace folikuly stimulujícího hormonu a estradiolu v krvi. Všechny ostatní ukazatele označují důvody jejich změn..

Zvýšená úroveň

Follitropin se s takovými podmínkami u žen zvyšuje:

 • zánik funkce vaječníků související s věkem, jakož i syndrom jejich předčasného vyčerpání;
 • nádorové a cystické změny v pohlavních žlázách, hypofýze;
 • vrozené genetické abnormality;
 • ozařování, použití protinádorových látek;
 • infekce, zranění, otravy, včetně alkoholu.

Vysoká míra estradiolu se vyskytuje u ovariálních novotvarů, endometriózy. Jedno z onemocnění je charakterizováno prodlouženou retencí folikulu ve vaječníku. Tento syndrom se nazývá folikulární perzistence a objevuje se při nedostatku luteinizačního hormonu..

Estrogenní pozadí se také zvyšuje s nekontrolovaným užíváním hormonálních léků k léčbě menopauzy nebo předávkování v průběhu programů umělé inseminace. Příčinou poruchy je zvýšená funkce štítné žlázy..

Projevy nadměrného obsahu estrogenu jsou nejčastěji silná menstruace, rozmazaný výtok mezi další menstruací, napětí a bolest v mléčných žlázách. Možné otoky a depresivní stavy.

Nízké sazby

Tvorba follitropinu je inhibována:

 • nedostatečnost hypofýzy, vyskytuje se u žen, a to i po obtížném porodu;
 • zánět a vaskulární poruchy v hypofýzově-hypotalamické oblasti;
 • operace, zranění;
 • zvýšené uvolňování prolaktinu;
 • snížená funkce hypotalamu s chromozomální abnormalitou - Kallmanův syndrom;
 • zvýšené hladiny estrogenu, testosteronu;
 • nádory vaječníků, nadledvin, hypofýzy;
 • syndrom polycystických vaječníků.

Nedostatek estrogenu je doprovázen zpožděním, snížením objemu menstruace. Při výrazném nedostatku estradiolu se objevují slabost, návaly horka, pocení, změny nálady, suchost v pochvě. Nedostatek hlavního hormonu v první fázi menstruačního cyklu je způsoben:

 • zánik vaječníků související s věkem, menopauza;
 • ozáření žláz, operace a traumatické poranění, novotvary;
 • odolnost ovariální tkáně vůči působení follitropinu;
 • genetické poruchy vývoje reprodukčního systému;
 • chronický zánět, infekce;
 • narušení hypofýzy, hypotalamus;
 • cirhóza jater;
 • nedostatečná hormonální aktivita hypofýzy, štítné žlázy.

Doporučujeme přečíst si článek o vitamínech pro hormonální pozadí ženy. Z toho se dozvíte o důvodech normalizace hormonálních hladin u žen, vitaminů pro zotavení, co je cyklická vitaminoterapie, stravě pro normalizaci hormonálních hladin. A tady je více o hormonálním pozadí u žen.

Hormony první fáze cyklu připravují folikul na ovulaci. Toto období trvá přibližně 2 týdny, počínaje 1. dnem menstruace. Reguluje jej hypofyzární hormon follitropin a estradiol. Pro diagnostiku je třeba stanovit v krvi, stejně jako ukazatele lutropinu, prolaktinu, funkce štítné žlázy, nadledvin. Získané údaje pomáhají určit příčinu neplodnosti nebo menstruačních nepravidelností.

Jaké hormony ovlivňují?

Zvýšení nebo snížení množství ženských hormonů v určité fázi je známkou přítomnosti onemocnění, které negativně ovlivňuje fungování reprodukčního systému.

Při rychlém růstu hormonu stimulujícího folikuly vznikají takové odchylky jako:

 • nádory maligní povahy v hypofýze;
 • zhoršení fungování příloh;
 • rychlá reakce těla na obezitu a špatné návyky.

Pokles hladiny luteinizačního hormonu je považován za známku problémů s prací hypofýzy, může to být způsobeno přítomností nadbytečných kilogramů. A lékař zaznamená zvýšení množství této látky, když je detekována maligní formace v mozku..

Prolaktin ovlivňuje množství progesteronu. Pomáhá potlačovat hormon stimulující folikuly během těhotenství. Poskytuje mléko během laktace. U tohoto hormonálního narušení je třeba poznamenat:

 • problémy se syntézou folikulů, které ovlivňují ovulaci a funkci vaječníků;
 • dysfunkce hypofýzy a její přídavky.

Estrogen ovlivňuje tvorbu vajíčka, jeho uvolňování po prasknutí folikulu. Zvýšené množství indikuje přítomnost novotvaru v oblasti vaječníků nebo nadledvin. Úroveň může být zvýšena, pokud má žena podváhu.

Problémy se syntézou estrogenu vyvolávají řadu poruch:

 • možnost otěhotnění klesá;
 • porušení průběhu cyklu;
 • rozvoj neplodnosti.

Testosteron je mužský pohlavní hormon, jehož malé množství je přítomno v těle žen. Podporuje svalovou hmotu, reguluje mazové žlázy a ovlivňuje stav nervového systému. Hormon také podporuje růst mléčných žláz během těhotenství a zvyšuje sexualitu..

Důvody nadměrných úrovní:

 • polycystická;
 • benigní a maligní formace;
 • dědičnost;
 • problémy s fungováním nadledvin;
 • poruchy v práci hypofýzy.

Androgeny jsou typem hormonu, který hraje docela důležitou roli v ženském reprodukčním systému. Pomocí tukových buněk a kůže se tyto hormony přeměňují na estrogen.

Androgeny inhibují úbytek kostní hmoty a jsou odpovědné za sexuální apetit a spokojenost.

Pokud má zástupce ženy narušený menstruační cyklus, je třeba si uvědomit, že jakékoli odchylky negativně ovlivňují fungování reprodukčního systému.

Výlet ke gynekologovi a provedení testů na obsah hormonů v těle by se měly stát povinnými opatřeními. Měli byste také kontrolovat fáze menstruačního cyklu ve dne, pak bude snazší identifikovat nesrovnalosti, který den cyklu a kterou fázi zjistíte pomocí speciálních elektronických kalendářů, cyklus žen je do nich zapsán ve dne.

Užitečné video

Podívejte se na video o menstruačním cyklu:

 • Testy na ženské hormony: kdy, v jaké dny...
  Při podezření na hormonální nerovnováhu je nutné při plánování těhotenství složit testy na ženské hormony. Je důležité přesně vědět, které a ve které dny si vzít, jak se správně připravit, abyste získali přesné výsledky. Kolik testů se připravuje? To, co je považováno za normální, dešifrování výsledků pro ženské pohlavní hormony. Přečtěte si více
 • Progesteron. Hormon fáze II, takže...

Je velmi důležité zjistit přesně dny, kdy je správné to udělat, zejména u žen, než se podrobíte testování na hormony. Doporučení zahrnují také otázky, zda můžete jíst, pít alkohol, jak probíhá obecná příprava. Co ještě není povoleno? Jak sex ovlivňuje výsledky testů? Přečtěte si více

Testy na hormony při plánování těhotenství...

Při plánování těhotenství je velmi vhodné nechat se vyšetřit na hormony. Obzvláště je třeba je zkontrolovat u těch, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět. Důležité jsou ukazatele štítné žlázy v krvi a také hormon hypofýzy. Přečtěte si více

Hormonální pozadí u žen: norma, poruchy a selhání...

V mnoha ohledech je to reprodukční systém, který je ovlivňován hormonálním pozadím u žen. Normou je pravidelná menstruace, těhotenství, pohoda. Pokud dojde k selhání po 40 letech, může to být menopauza nebo menopauza. Existují také psychologické důvody, které vedou k poruchám, nízké hormonální hladině. Přečtěte si více

Vitamíny pro hormonální pozadí ženy: co...

Lékař bude moci lépe vybrat vitamíny pro hormonální pozadí ženy na základě anamnézy, analýz. Existují oba speciálně navržené komplexy pro zotavení a jsou vybrány individuálně pro normalizaci hormonálního pozadí žen. Přečtěte si více

Krevní test na hladinu hormonů během menstruace

Provedení testů k identifikaci množství hormonů je nezbytné k určení mnoha patologií.

Vzhledem k tomu, který den cyklu se kontroluje produkce následujících hormonů podle dnů cyklu:

 • od třetího do pátého dne: LH a FSH;
 • od osmého do desátého dne: testosteron;
 • 20–21 dní cyklu (v některých situacích je možné jej vyrobit 22. den cyklu): estradiol a progesteron

Krevní test na pohlavní hormony by měl být prováděn v přísném souladu s řadou pravidel:

 • na lačno, poslední jídlo osm hodin před zákrokem;
 • pouze podle pokynů lékaře a pro určité hormony;
 • den před zákrokem je zakázáno se příliš přehánět a vystavovat se stresu;
 • den před studií je nutné opustit pohlavní styk, léky a další produkty, které stimulují nervový systém a zvyšují hladinu určitých hormonů.

Změny dělohy závislé na hormonech

Deskvamace (samotná menstruace, doprovázená odmítnutím povrchových buněk),

Regenerace epitelu v důsledku bazální vrstvy endometria,

Všechny tyto jevy jsou regulovány steroidními hormony - estrogenem a progesteronem. V děloze je nástup menstruačního cyklu spojen s odlupováním a odmítáním epiteliálních buněk. Poté se chybějící povrchová vrstva endometria pod vlivem estrogenů rychle obnoví a začne se množit.

Fáze proliferace začíná přibližně 5. den cyklu a probíhá paralelně s folikulární fází ovariálního cyklu. Období proliferace endometria trvá asi 12-14 dnů. Během této doby se vytvoří funkční vrstva obsahující trubicovité žlázy, které jsou lemovány sloupovitým epitelem. Dochází k intenzivní vaskularizaci endometria - objevuje se velké množství nových krevních cév, které poskytují výživu žlázám a epitelu. Na konci proliferace dosahuje tloušťka vrstvy 8 mm.

Dalším obdobím je fáze sekrece. Probíhá paralelně s luteální fází ovariálního cyklu a je spojena s funkcí žlutého tělíska. V této době začíná cylindrický epitel lemující žlázy funkčního endometria aktivně vylučovat glykoproteiny, glukoseaminoglykany, glykogen a další sloučeniny.

Vrchol sekreční fáze klesá ve dnech 20–21. menstruační cyklus. Endometrium obsahuje velké množství enzymů s proteolytickou aktivitou. Spirální arteriální cévy, pronikající do funkční vrstvy, dosáhnou svého maximálního vývoje, splývají do spleti, žilní cévy jsou rozšířené. S 28denním trváním cyklu jsou tyto změny pozorovány 6. až 8. den. z zadržené ovulace. Poskytují optimální podmínky pro zavedení oplodněného vajíčka do endometria..

Pokud nedošlo k oplodnění, o 25-27 dní. cyklu, luteální tělo ustupuje, klesá obsah progesteronu a zhoršuje se výživa funkční vrstvy. V důsledku snížení koncentrace steroidů dochází ke křečím tepen krmících endometrium a dochází k hypoxii. V epiteliálních buňkách a žlázách se zvyšují fenomény degenerace, objevují se krvácení a krevní sraženiny, křehká cévní stěna.

To vše nakonec vede k nekrotizaci tkáňových míst a aktivní deskvamaci epitelu s jeho odmítnutím. Již první den od nástupu menstruace jsou až dvě třetiny funkčního endometria odmítnuty. Úplná deskvamace je pozorována přibližně 3-4 dny menstruačního krvácení. Ihned po odmítnutí začíná regenerace epitelu, která obvykle netrvá déle než jeden den. Poté se všechny fáze znovu opakují.

Závěr

Ženský menstruační cyklus je přímo závislý na produkci hormonů. Jakákoli patologie endokrinního systému, doprovázená změnou koncentrace pohlavních hormonů, vede k porušení menstruačního cyklu a reprodukční funkce obecně.

Během menstruace to zpravidla bolí v dolní části břicha u žen, které ještě nerodily. To je způsobeno skutečností, že děloha se stahuje během menstruace, aby se zbavila všeho zbytečného, ​​tyto kontrakce jsou podobné kontrakcím porodu, jen občas slabší. Ženy, které dosud nezažily porodní bolesti, proto mohou být bolestivé..

Někdy může být děloha umístěna v břišní dutině trochu mimo krabici, pak může s kontrakcemi ovlivnit nervová centra, což způsobuje bolest. Bolest je obvykle po porodu méně patrná. Proč mě může během menstruace tak silně bolet žaludek? Bolest během menstruace je často způsobena různými

nemoci, zvláště stojí za to věnovat pozornost těm ženám, které dříve během menstruace nezažily nepříjemné nebo bolestivé pocity. Musíte navštívit lékaře, gynekolog vás vyšetří a stanoví přesnou příčinu bolesti a předepíše nezbytnou léčbu. V takových případech byste neměli vydržet a doufat, že všechno samo zmizí..

Normální menstruační cyklus sleduje tyto vlastnosti:

 • menstruace začíná ve věku 11-14 let;
 • stabilní cyklus je stanoven po celý rok nebo 1,5 roku;
 • od prvního dne předchozího do začátku další menstruace to trvá od 21 do 33 dnů (v průměru 28);
 • zastavte se ve věku 45-50 let.

Doporučujeme seznámit se s medovou a vaječnou maskou

Ačkoli je každý organismus individuální a sexuální funkce je ovlivňována vnějšími i vnitřními faktory, s odchylkami od těchto standardů jsou nemoci častěji detekovány.

První fáze zahrnuje samotnou menstruaci a dobu zrání folikulu, ve kterém se vajíčko nachází. Toto období závisí na obsahu estrogenů a folikuly stimulujícím hormonu regulujícím jejich produkci. Nejprve je odmítnuta vnitřní vrstva dělohy (endometrium), dojde ke krvácení (při absenci těhotenství) a potom se děložní dutina obnoví růstem (množením) buněk.

Po úplném zrání folikulu praskne a vajíčko prochází vejcovody do dělohy. Tento proces se nazývá ovulace. Je doprovázen návalem hormonů - estradiolu a luteinizace. Bezprostředně po tomto vrcholu začíná druhá fáze - luteální. Vyznačuje se rostoucí produkcí progesteronu.

Endometrium přechází z přerůstání do sekrece (vylučování) látek, které pomohou vajíčku připojit se během početí. Pokud se tak nestane, pak přichází další menstruace..

Zajímavý článek o hormonech

V případě určitých problémů s počátkem, těhotenstvím a jednoduše v případě selhání cyklu jsou ženám přiděleny testy „na hormony“.

Stanovení hormonálního stavu by mělo být pod dohledem lékaře. Interpretací výsledků by se měl zabývat také lékař, protože existuje řada nuancí, které běžní pacienti nemusí brát v úvahu:

Při dešifrování výsledků LH a FSH ženy často zapomínají (nebo nevědí), že poměr LH / FSH je důležitý. Normálně před menarche (první menstruace) je to 1, po roce menarche - od 1 do 1,5, v období od dvou let po nástupu menarche a před menopauzou - od 1,5 do 2.

Stresové hormony: prolaktin, LH, kortizol - mohou být zvýšeny nikoli kvůli hormonálním onemocněním, ale kvůli chronickému nebo akutnímu (jít do nemocnice a darovat krev ze žíly) stresu. Je třeba je opakovat. Například pro diagnostiku hyperprolaktinémie je nutné trojnásobné měření zvýšené hladiny prolaktinu..

Doufám, že tyto velmi běžné příklady přesvědčí plánovače, aby při interpretaci výsledků vyšetření zvolili odpovědnější přístup k výběru lékaře..

Obvykle se 5. až 7. den cyklu podávají následující hormony: LH, FSH, estradiol, prolaktin, testosteron, DHEA-S, 17-hydroxyprogesteron, TSH, volný T4.

Dává smysl užívat progesteron pouze uprostřed druhé fáze menstruačního cyklu. Po 3–5 dnech stabilního zvýšení bazální teploty s ultrazvukovým obrazem druhé fáze (žluté tělísko ve vaječníku a zralé endometrium) lze užít progesteron (s pravidelným 28–30denním cyklem - 20. – 23. Den).

Všechny hormony se užívají přísně nalačno, stejně jako jakékoli krevní testy.

Pokud není možné darovat potřebné hormony ve správné dny cyklu, je lepší nedarovat vůbec, než darovat v jiné dny cyklu. Analýza bude zcela neinformativní.

Ženy, které plánují těhotenství, budou s největší pravděpodobností čelit potřebě následujících testů:

THYROTROPICKÝ HORMON - TSH

Hormon hypofýzy, který řídí činnost štítné žlázy. Stimuluje syntézu hormonů štítné žlázy a jejich hladina zase ovlivňuje jeho produkci - princip zpětné vazby.

U žen je koncentrace TSH v krvi přibližně o 20% vyšší než u mužů. S věkem se koncentrace TSH mírně zvyšuje. Pro TSH je charakteristický denní rytmus: nejvyšší hodnoty TSH v krvi dosahují do 2–4 ráno, v ranních hodinách je nejvyšší hladina v krvi stanovena v 6:00, minimální hodnoty TSH jsou zaznamenány v 17–18 hod. U žen středního věku a starších mužů se maximální maximální sérová TSH vyskytuje v prosinci.

- primární hypotyreóza (nedostatečná funkce štítné žlázy, zvýšené TSH na základě principu zpětné vazby)

- Nádory produkující TSH

- primární hypertyreóza (nadměrná funkce štítné žlázy, snížení TSH na základě zpětné vazby)

- snížená funkce hypofýzy

- léčba léky s hormony štítné žlázy

ZDARMA TYROXIN (FT4) A CELKEM (T4)

Thyroxin je hlavní hormon štítné žlázy. Reguluje metabolismus, energetický metabolismus, procesy syntézy a rozkladu bílkovin, tuků, sacharidů, růstu, vývoje a reprodukce, metabolismu kyslíku, tělesné teploty. Je syntetizován pod vlivem TSH hypofýzy, sám naopak potlačuje její sekreci.

Příprava na test Při odběru krve nepoužívejte dezinfekční prostředky obsahující jód!

U dospělých hladiny T4 a FT4 s věkem po 40 letech klesají. U žen je koncentrace tyroxinu nižší než u mužů. Během těhotenství se koncentrace tyroxinu zvyšuje a ve třetím trimestru dosahuje maximálních hodnot.

V průběhu roku jsou maximální hodnoty T4 pozorovány v období od září do února, minimální - v létě. Během dne se maximální koncentrace tyroxinu stanoví od 8 do 12 hodin, minimální - od 23 do 3 hodin.

Hladiny T4 a FT4 mohou snížit hladovění, špatný příjem stravy s nízkým obsahem bílkovin, expozice olovu, cvičení a trénink silných svalů, různé druhy stresu, úbytek hmotnosti u obézních žen, chirurgický zákrok, hemodialýza. Hyperémie, obezita, přerušení příjmu heroinu (v důsledku zvýšení transportních proteinů) způsobují zvýšení T4, heroin snižuje FT4 v séru. Kouření způsobuje podceňování i nadhodnocování výsledků testů na tyroxin. Aplikace škrtidla při odběru krve s nebo bez „ruční práce“ způsobuje zvýšení T4 a FT4.

- snížená funkce hypofýzy

Volný T4 (jeho aktivní složka není vázána na T4 proteiny)

- užívání tyroxinových přípravků

- 3. trimestr těhotenství (zvýšení množství vazebných proteinů)

FOLLICULOUS HORMONE FSH

Hormon hypofýzy, který reguluje fungování pohlavních žláz. U mužů se vylučuje neustále rovnoměrně, u žen - cyklicky, zvyšuje se v první fázi menstruačního cyklu. FSH podporuje tvorbu a zrání zárodečných buněk: vajíček a spermií. Vajíčko ve vaječníku roste ve folikulu, který se skládá z folikulárních buněk. Během růstu folikulu pod vlivem FSH tyto buňky syntetizují ženské pohlavní hormony - estrogeny, které zase potlačují uvolňování FSH (princip negativní zpětné vazby).

U žen hladina FSH uprostřed menstruačního cyklu doprovází ovulační vzestup LH, v luteální fázi dochází k poklesu FSH. V postmenopauzálním období je hladina FSH téměř 10krát vyšší než před menopauzou, během těhotenství dochází k prudkému poklesu FSH, téměř na nezjistitelné hodnoty.

Fyzická aktivita u některých lidí vede ke zvýšení, zatímco u jiných ke snížení FSH; hladovění, obezita, expozice olovu, chirurgické zákroky způsobují pokles FSH; kouření, porucha funkce ledvin s uremií, expozice rentgenovým paprskům způsobují zvýšení FSH v plazmě.

- nedostatečnost funkce pohlavních žláz (genetická, autoimunitní, kastrace (chirurgická, radiační), alkoholismus, orchitida, menopauza - zvýšení FSH podle principu negativní zpětné vazby)

- hypofunkce hypofýzy nebo hypotalamu

LUTEINIZUJÍCÍ HORMON LH

Druhý hormon hypofýzy, který je zodpovědný za činnost pohlavních žláz. Stimuluje produkci pohlavních hormonů: u žen - progesteron, u mužů - testosteron. U mužů, jako je FSH, se uvolňuje neustále na stejné úrovni, u žen - cyklicky, zvyšuje se během ovulace a ve druhé fázi menstruačního cyklu.

Při vyšetřování žen v reprodukčním věku je třeba vzít v úvahu skutečnost, že jejich hladina LH v krvi podléhá fyziologickým výkyvům a přímo souvisí s fází menstruačního cyklu: nejvyšší hodnoty LH jsou pozorovány během ovulace (uprostřed cyklu), nejnižší na konci folikulární fáze.
LH klesá během těhotenství. Ve věku 60-90 let se průměrná koncentrace LH zvyšuje u mužů i žen. Postmenopauzální ženy mají vysoké hladiny LH.

Příprava na analýzu: V předvečer odběru krve je třeba vyloučit fyzickou aktivitu, příjem alkoholu, tučné jídlo a psychický stres. Kouření je vyloučeno hodinu před odběrem krve. Během odběru by subjekty měly být v klidu, sedět nebo ležet, na prázdný žaludek (výše uvedené platí i pro jiné hormony).

- selhání pohlavních žláz

- syndrom polycystických vaječníků (LH / FSH = 2,5)

- hypofunkce hypofýzy nebo hypotalamu

- genetické syndromy (Kalmanův syndrom)

PROLACTIN

Hormon hypofýzy potřebný pro zrání mléčné žlázy. Potlačuje vylučování pohlavních hormonů. Normálně se zvyšuje během spánku, cvičení, pohlavního styku.

Sérový prolaktin je vyšší u žen než u mužů. Během menstruačního cyklu v luteální fázi je hladina prolaktinu vyšší než ve folikulárním. Během těhotenství, počínaje 8. týdnem, začíná zvyšování hladiny prolaktinu, které dosahuje svých maximálních hodnot na konci třetího trimestru. Po porodu se během laktace snižuje a dále zvyšuje. Prolaktin podléhá každodenním výkyvům, v ranních hodinách je odchylka 100%.
Maximální hladiny prolaktinu u mužů jsou zaznamenány v 5 hodin ráno, u žen - mezi 1 a 5 hodinami Během spánku je vrchol mezi 5 a 7 hodinami, klesá po probuzení a vstávání.

ESTRADIOL

Ženský pohlavní hormon. Tvoří se ve vaječnících, jeho hladina roste souběžně se zráním folikulu (pod vlivem FSH) a dosahuje maxima před ovulací (uvolněním vajíčka). Ženské i mužské pohlavní hormony se produkují u lidí obou pohlaví. Rozdíly mezi pohlavími spočívají v poměru hormonů. U mužů je estradiol produkován ve varlatech a je udržován na konstantní nízké úrovni. U žen - ve vaječnících cyklicky.

Pohlavní hormony produkované pohlavními žlázami jsou odpovědné za vývoj sekundárních pohlavních znaků, puberty, sexuálních a reprodukčních funkcí. Kromě toho se pohlavní hormony vytvářejí v malém množství v kůře nadledvin: mužské i ženské, a tato část z nich je zodpovědná za udržování pohlavních znaků během životních období, kdy pohlavní žlázy stále fungují nebo již nefungují: v dětství a stáří.

Cíle pro působení pohlavních hormonů se nacházejí ve všech tělesných systémech: nervové, vylučovací, kostní, svalové, kardiovaskulární, tukové tkáně, kůže atd. pohlavní hormony se podílejí na regulaci jakékoli činnosti lidského těla. Estradiol, stejně jako všechny estrogeny (ženské pohlavní hormony), stimuluje paměťové procesy, zlepšuje náladu, spánek, posiluje kostní tkáň, chrání před aterosklerózou, zlepšuje fungování mazových žláz a stav pokožky a vlasů.

U žen v plodném věku závisí hladina estradiolu v séru a plazmě na fázi menstruačního cyklu. Nejvyšší hladiny estradiolu jsou pozorovány v pozdní folikulární fázi, zejména uprostřed cyklu, a v luteální fázi. Během těhotenství se v době porodu zvyšuje koncentrace estradiolu v séru a plazmě a po porodu se normalizuje 4. den.
S věkem dochází u žen ke snížení koncentrace estradiolu. U postmenopauzálních žen byl zaznamenán pokles koncentrace estradiolu na úroveň pozorovanou u mužů. Denní výkyvy v koncentraci estradiolu v séru odpovídají denním koncentracím LH: maximum spadá na období od 15 do 18 hodin s poklesem imunoreaktivního LH v tomto okamžiku a minimum - mezi 24 a 2 hodinami.

Screeningová studie hladiny estradiolu se provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu.

- užívání hormonálních léků (perorální antikoncepce)

- selhání pohlavních žláz

PROGESTERON

Po ovulaci - uvolnění vajíčka z folikulu - na svém místě ve vaječníku se vytvoří žluté tělísko - žláza vylučující progesteron - těhotenský hormon. Existuje a vylučuje tento hormon během 12-16 týdnů těhotenství, dokud se placenta plně nevytvoří a nepřevezme funkci syntézy hormonů. Pokud nedojde k početí, žluté tělísko zemře po 12-14 dnech a začíná menstruace. Progesteron je určen k hodnocení ovulace a konzistence žlutého tělíska. Při pravidelném cyklu se hladina progesteronu stanoví týden před menstruací (uprostřed druhé fáze), při měření rektální teploty - 5. - 7. den jejího vzestupu, s nepravidelným cyklem - několikrát. Známkou ovulace a tvorby plnohodnotného žlutého tělíska je desetinásobné zvýšení hladin progesteronu.

Kromě vaječníků, stejně jako všechny pohlavní hormony, se progesteron produkuje v nadledvinách..

U žen normální koncentrace progesteronu závisí na fázi menstruačního cyklu a je maximální uprostřed luteální fáze. U postmenopauzálních žen klesá koncentrace progesteronu na úroveň koncentrace u mužů. S nástupem těhotenství se hladiny progesteronu zvyšují až do 40. týdne těhotenství. Je pozorován pokles koncentrace progesteronu v plazmě s hrozbou potratu.

- genetické vlastnosti syntézy pohlavních hormonů v nadledvinách (hyperplazie kůry nadledvin)

- nedostatečnost žlutého tělíska

TESTOSTERON

Mužský pohlavní hormon. Tvoří se v pohlavních žlázách a kůře nadledvin. Stejně jako ženské pohlavní hormony má receptory v mnoha systémech a tkáních těla. Odpovídá za vývoj sekundárních sexuálních charakteristik, psychologické povědomí o pohlaví, udržování sexuálních funkcí (libido a potence), zrání spermií, vývoj kostry a svalové hmoty, stimuluje kostní dřeň, činnost mazových žláz, zlepšuje náladu.

U žen je koncentrace testosteronu spojena s menstruačním cyklem. Maximální koncentrace se tedy určuje v luteální fázi a během ovulace.

Testosteron má také cirkadiánní rytmus sekrece: minimálně ve 20.00, maximálně v 7.00.

U žen příjem alkoholu během menopauzy, stejně jako samotná menopauza, popáleniny, nízkotučná strava a špatná výživa, způsobují pokles celkového testosteronu. Kouření může způsobit jak zvýšení celkového a volného testosteronu, tak pokles celkového testosteronu. Úbytek hmotnosti u obézních žen způsobuje pokles volného testosteronu. Při tepelném stresu dochází u mužů i žen ke snížení celkového testosteronu.

- předčasná puberta (u chlapců)

- hyperplazie kůry nadledvin

- nádory produkující pohlavní hormony

- selhání ledvin, jater

- nedostatečnost pohlavních žláz

CORTISOL

Hormon kůry nadledvin. Je určeno k posouzení funkce kůry nadledvin. Reaguje na stres, má denní rytmus sekrece. Regulováno hypofýzovým hormonem ACTH.

Cirkadiánní rytmus sekrece kortizolu je tvořen přibližně 3. rokem života a projevuje se vyššími koncentracemi hormonu během dne a nižšími v noci. Maximální hladina kortizolu v plazmě a moči se stanoví od 4 do 8 hodin (vrchol od 4 do 6 hodin), minimální - od 21 do 3 hodin. Koncentrace kortizolu v séru po 20 hodinách se liší od koncentrace po 8 hodinách o více než 50%. Během těhotenství se může koncentrace kortizolu zvyšovat při narušení cirkadiánního rytmu. V tomto ohledu mohou být studie kortizolu v náhodných vzorcích málo informací. Například u syndromu Itsenko-Cushing se mění nejen hladina kortizolu v séru, ale také jeho cirkadiánní rytmus.

Různé druhy stresu (psychické, fyzické, nachlazení, teplo atd.), Bulimie, příjem alkoholu, alkoholismus, fyzická aktivita, elektrovaskulární terapie, půst, stravování, premenstruační syndrom (návaly horka v menopauze), kouření, chirurgie, trauma, uremie zvýšení plazmatického kortizolu. Ztráta hmotnosti u obezity, obezita, přerušení záchvatů, příjem potravy (jako fáze po zvýšení kortizolu po 30-90 minutách) jsou doprovázeny jejím snížením.

- Cushingova choroba (nadbytek ACTH)

- nedostatečnost kůry nadledvin

- adrenogenitální syndrom (genetická porucha syntézy steroidních hormonů kůry nadledvin)

Dehydroepiandrosteron sulfát DHA-S (DHEA-S)

Mužský pohlavní hormon syntetizovaný v kůře nadledvin. Rozhodnuto diagnostikovat původ hyperandrogenismu (nadbytek mužských pohlavních hormonů) u žen.

Příprava na analýzu: V předvečer studie je nutné vyloučit léky, které ovlivňují hladinu DEA-C v plazmě, cvičení, kouření, podávání a příjmu glukózy.

U novorozenců, zejména předčasně narozených dětí, se koncentrace DEA-C v plazmě zvyšuje, poté během prvního týdne života prudce klesá. Několik let před pubertou a během tohoto období se zvyšuje koncentrace DEA-C v plazmě. S věkem dále dochází k progresivnímu poklesu DEA-C u mužů a žen. U tohoto hormonu nebyl nalezen žádný definitivní cirkadiánní rytmus. Během těhotenství klesá jeho koncentrace v plazmě.

Alkoholismus, příjem 75 g glukózy, těžká onemocnění způsobují pokles DEA-C. Cvičení, půst, kouření - zvyšte.

- adrenální hyperandrogenismus (hyperplazie kůry nadledvin, nádory, Cushingova choroba)

17-KETOSTEROIDY (17-KS) v moči

17-ketosteroidy jsou metabolické produkty mužských pohlavních hormonů. Tato analýza umožňuje posoudit celkovou hladinu všech mužských hormonů za den. To je jeho výhoda oproti krevním testům na jednotlivé hormony, které určují hladinu jednotlivých hormonů v určitém čase a jsou tak méně citlivé. Denní moč v 17-KS vám umožní zachytit jakékoli fluktuace jakýchkoli mužských hormonů za den. Tato metoda by byla více informativní než krevní test na hormony, pokud by bylo vše shromážděno a správně připraveno k analýze. V moderních podmínkách, pokud laboratoř stanoví 17-hydroxyprogesteron v krvi, je lepší darovat krev.

U novorozenců a dětí ve věku 15 let je obsah 17-KC v moči nižší než u dospělých. Vylučování 17-KS se zvyšuje s věkem. Po 30-40 letech dochází k postupnému snižování koncentrace 17-KC v moči. U mužů je vylučování 17-KS vyšší než u žen. Během těhotenství se zvyšuje vylučování. Vrchol vylučování je pozorován v ranních hodinách a minimální vylučování je pozorováno v noci. V zimě je obsah 17-KC v moči vyšší než v létě.

3 dny před odběrem a v den odběru jsou z potravin vyloučena barviva (žlutá, oranžová, červená): mrkev, řepa, červená jablka, citrusové plody (vše včetně džusů, salátů, omáček, polévek atd.), Vitamíny. Jinak bude indikátor nadhodnocen. V předvečer studie je vyloučena fyzická aktivita, kouření, stres.

V den odběru se nesbírá první ranní moč. Dále se celý den, celou noc a první ranní část následujícího dne (ve stejnou dobu, dokonce i den předem, tj. Aby mezi dvěma ranními porcemi uplynulo přesně 24 hodin) - shromažďují do jedné velké nádoby. Dále je objem denní moči pečlivě měřen odměrkou (přesnost analýzy závisí na přesnosti objemu) a je zaznamenán na kousek papíru spolu s celým jménem. Obsah nádoby se smíchá a nalije do malé nádoby, jako je tomu u běžné analýzy moči. Úroveň 17-KS bude přepočítána pro celkový denní objem uvedený na kousku papíru.

B-hCG

Beta podjednotka choriového gonadotropinu. Chorionický gonadotropin je syntetizován buňkami chorionu - pláště embrya. Jeho stanovení v krvi nebo moči znamená přítomnost chorionické tkáně v těle: těhotenství, zbytky membrán po ukončení těhotenství, nádor choriové tkáně (žlučník, choriový karcinom). Posoudit blahobyt těhotenství, životaschopnost embrya atd. na hCG je to přímo nemožné, protože se vylučuje buňkami nikoli embrya, ale membránami, které mohou pokračovat v růstu i po úmrtí těhotenství. HCG se skládá ze dvou podjednotek, je to beta podjednotka, která je specifická, a na její definici je založena diagnóza těhotenství. Má však také více než poloviční složení LH hypofýzy..

Překročení normy pro daný gestační věk:

- cystický drift, choriový karcinom

Snížení, nedostatečná dynamika růstu: