Menopauza u žen: kdy začíná a jak zacházet

Menopauza u žen je proces změn věku v hormonálním pozadí, což svědčí o ukončení reprodukční funkce. Dříve nebo později se každý ze spravedlivých pohlaví potýká s příznaky, které signalizují útlum činnosti vaječníků, ukončení ovulace a neschopnost počat dítě. Jak však ukazuje praxe, asi třetina žen vnímá fyziologický proces jako něco nepředvídatelného.

Menopauza

Některým se zdá, že k menopauze dochází až po 50 letech. A když před časem čelí „problému“, začínají klepat na prahy specialistů a snaží se pochopit příčiny alarmujících příznaků.

Bez studia období menopauzy je těžké pochopit, o co jde. Odborníci rozlišují tři stadia projevu menopauzy, z nichž každá trvá 5-10 let (v závislosti na stavu ženského těla, počáteční koncentraci hormonů). Každé období se vyznačuje určitými příznaky, které se ne vždy jasně projeví.

Menopauza může trvat několik let.

První „zvony“ se objevují v dospělosti, pokud neexistují žádné předpoklady pro nástup časné menopauzy: dědičnost, velký počet porodů, potratů atd. Proces vyhynutí plodnosti žen se dělí na období:

Premenopauza

První fáze, která začíná ve věku 40–45 let a je doprovázena změnami v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Premenopauza může trvat až 10 let.

Během této doby se mění hormonální pozadí, koncentrace estrogenu se postupně snižuje, což vede k narušení menstruačního cyklu a ke změně povahy menstruace. Pravděpodobnost početí dítěte je zanedbatelná, ale neměli byste se uvolnit. Právě toto období je velkorysé u neplánovaných těhotenství. Hlavní příznaky řeknou o začátku premenopauzálního období:

 • sada nadbytečných kilogramů (ne nutně hodně);
 • menstruační nepravidelnosti (menstruace se objevuje se zpožděním nebo předčasně, stává se vzácnější nebo hojnější);
 • zvýšené močení;
 • přecitlivělost na teplo, chlad;
 • suchost, „pergamen“ kůže (často to vede k tvorbě nových vrásek).

Když si všimnete prvních příznaků začínající menopauzy, poraďte se s lékařkou. Substituční léčba předepsaná gynekologem pomůže zastavit nepříjemné příznaky, je snazší přežít těžké období těla. Necháte-li se situace ubírat, riskujete zdraví nervového, kardiovaskulárního systému a stav kostní tkáně.

Menopauza

Lékaři nazývají menopauzu obdobím charakterizovaným úplným zastavením menstruačního cyklu a absencí menstruačního krvácení po celý rok..

Většina menopauzy nastává mezi 49 a 55 lety.

Časná menopauza je charakterizována intenzivní restrukturalizací funkčnosti všech orgánů a systémů. Vaječníky se zmenšují, reprodukční vlastnosti těla zmrznou kvůli nedostatku progesteronu a žena není schopna se množit.

Během tohoto období mnozí začnou na pokožku nanášet spoustu krémů, aby vymazali změny související s věkem z obličeje. Kosmetické procedury jsou však bezmocné, protože ke změnám dochází uvnitř těla..

Návaly jsou hlavním znakem menopauzy u většiny žen. Nervový systém, který řídí výměnu tepla, spouští reakci, během níž se na ženu nalije vlna tepla. Tento stav je doprovázen bolestmi hlavy, tachykardií a nadměrným pocením. Následující příznaky navíc naznačují nástup menopauzy:

 • zastavení menstruace;
 • ztenčení, stárnutí pokožky;
 • návaly horka:
 • vaginální suchost (nedostatek mazání činí sex bolestivým procesem);
 • křehkost, křehkost kostí.

Postmenopauza

Postmenopauza nahrazuje menopauzu a je jednoduše řečeno poslední fází zániku reprodukční funkce.

Začíná ve věku 55 let a trvá až do úplného zastavení vaječníků (přibližně 6 let).

S nástupem pozdní menopauzy hladina estrogenu zmrzne na minimální úrovni, začínají atrofické změny v pohlavním orgánu. Po tomto období začne mnoho žen vypadat jako „babičky“. Hlavní příznaky postmenopauzy:

 • pubis je vynechán;
 • žádné vaginální mazání;
 • řídnutí vlasů;
 • vidění oslabuje;
 • tělesná hmotnost se zvyšuje.

Perimenopause

Toto období ovlivňuje premenopauzu a končí několik let po menopauze..

Až přijde vrchol

Průměrný věk nástupu menopauzy u zdravé ženy: 45-50 let. Každá fáze klimakterického období nastává v určitém věku (i když k chybám dochází za pár let).

Pokud první příznaky začaly v období od 30 do 35 let, menopauza se nazývá brzy, po 55-60 letech - pozdě. Předčasná (33% žen) i pozdní forma menopauzy (20% žen) - mohou naznačovat přítomnost patologie vyžadující léčbu gynekologem.

Jak dlouho trvá menopauza

Hormonální změny v těle zvané menopauza mohou trvat 15 a více let. Průměrná doba trvání premenopauzy je asi 10 let, menopauza je 12 měsíců. Pak přichází postmenopauza a ženské tělo pokračuje v práci bez účasti vaječníků..

U žen s průměrnou délkou života 80 let a menopauzou, která nastane po 50 letech, můžeme hovořit o jejím trvání po 30 letech.

Ale asi 70% žen se mylně domnívá, že k zániku reprodukční funkce dojde za 2–3 roky. Po nesprávné interpretaci příznaků premenopauzálního stavu a přesvědčení o ukončení plodnosti ženy odmítají antikoncepci a otěhotní na hranici svých 50. narozenin.

Proč existuje časná a pozdní menopauza

Známky menopauzy se mohou objevit dříve nebo později než je termín. Odchylka nemusí vždy znamenat patologii a je vyvolána genetickou predispozicí, hormonálním „výkyvem“ a dalšími faktory.

Za 30-40 let

Časná menopauza se často objevuje u dívek, u kterých došlo k první menstruaci před 12. rokem věku. Jejich první známky hormonálních změn jsou pozorovány ve věku 33–37 let. To není překvapující. Zásoba vajec je koneckonců položena i během nitroděložního vývoje. Čím dříve toto období nastane, tím dříve se „rezervy“ začnou utrácet. Vyčerpaná zásoba spouští proces menopauzy.

K nástupu předčasné menopauzy dochází také z následujících důvodů:

 • onemocnění endokrinního systému: diabetes mellitus, patologie štítné žlázy, obezita;
 • gynekologické patologie;
 • strava, špatná výživa;
 • infekce nebo onkologické procesy;
 • časté potraty, potraty;
 • prudké snížení imunity;
 • nekontrolovaný příjem perorálních kontraceptiv, hormonálních léků;
 • pravidelné psycho-emocionální výbuchy;
 • nedodržování zdravého životního stylu: kouření, závislost na alkoholu, nedostatečný spánek, nadměrná fyzická, duševní námaha, nevyvážená strava atd..

To je zajímavé! Japonské ženy prakticky nepociťují závažné příznaky klimakterického období. To je způsobeno jejich stravou zdravých mořských plodů bohatých na bílkoviny.

55-60 let

Pokud menopauza začne po 55. roce věku, je téměř jistě dědičná predispozice..

Zeptejte se své matky nebo tety na „klimakterický“ věk. Pokud jsou informace potvrzeny, nedělejte si starosti, protože pozdní menopauza má pozitivní vliv na stav životně důležitých orgánů a systémů..

Pokud porušení není spojeno s genetickým faktorem, je lepší se poradit s odborníkem, protože můžeme hovořit o přítomnosti závažného onemocnění, onkologického procesu.

Co naznačuje nástup menopauzy

Příznaky menopauzy jsou často mylně považovány za projevy různých onemocnění. Ženy vyšetřují gastroenterologové, kardiologové a další odborníci, přičemž se zapomíná, že nastal čas na hormonální změny. Mnozí se proto zajímají o: jak pochopit, že jde o klimakterické období a patologie se nevyvinula?

Hormonální testy

Při menopauze lékařská prohlídka ukáže změny v děloze a děložním čípku - folikuly nezbytné pro zrání vajíček již nejsou k dispozici.

V počáteční fázi menopauzy, kdy menstruační cyklus ještě neskončil, je předepsáno testování ke stanovení normy hormonu FSH v krvi.

Provádí se ve třech fázích:

 • v prvním týdnu od začátku cyklu;
 • o týden později;
 • měsíc po první analýze.

Množství FSH u ženy v reprodukčním věku: 1-9 mlU / ml, v menopauze: 19-100 mlU / ml.

Zvýšená koncentrace FSH ve všech třech stádiích naznačuje nástup menopauzy..

Pokud vaše menstruace nepřijde po dlouhou dobu, ale nesouhlasíte s definicí "klimakterického syndromu", provede se podrobnější výzkum:

 1. Krev pro hormony a nádorové markery.
 2. Ultrazvuk vnitřních orgánů.
 3. Mamografie.

Pokud máte dlouhodobé bolesti hlavy, může vám lékař doporučit CT nebo MRI.

Chcete-li adekvátně sledovat vývoj menopauzy, po 40 letech pravidelně podstupujte testy na hormony. Pokud je léčba nutná, budou nálezy výchozím bodem pro vašeho lékaře:

 1. Estradiol poskytuje pokožce pružnost, tuk a sílu kostí. S menopauzou prudce klesá na 5–46 pg / ml. Žena začne hromadit tuk, kůže a vaginální sliznice vysychají.
 2. LH je zodpovědný za vývoj folikulů, růst vajíček a ovulaci stimulací produkce estrogenu. S nástupem menopauzy se indikátory snižují na 18,6-72 mlU / ml.
 3. Progesteron zpomaluje produkci žluči. Stabilizuje rovnováhu vody a elektrolytů. Při menopauze 0,1 - 0,8 mcg / l.

Příznaky

Jakmile se objeví příznaky, že začíná menopauza, musí žena navštívit lékaře. To je zvláště důležité, pokud je stav doprovázen návaly horka a jinými patologickými projevy. Včasná terapie pomůže napravit hormonální pozadí, zmírnit progresi nepříjemných pocitů. Menopauza se zpravidla projevuje následujícími příznaky:

 • nestabilita menstruačního cyklu;
 • návaly horka;
 • bolest hlavy;
 • zhoršení paměti, roztržitost;
 • zvýšené pocení;
 • nedostatek sekrece (vaginální mazání);
 • stárnutí kůže;
 • poruchy spánku (nespavost atd.);
 • ztráta vlasů;
 • snížená sexuální touha.

Mnoho lidí ví, že menopauzální období u žen nastává po 40 letech, ale ne každý ví, co to je. Jasným znakem nástupu menopauzy je nezájem o intimní život s partnerem. Přitažlivost ustupuje a kvůli nedostatečnému množství vaginálního mazání způsobuje pohlavní styk nepohodlí.

Jak oddálit nástup menopauzy

Za posledních 100 let byl nástup menopauzy posunut o 5 let zpět. Je to způsobeno aktivitou moderních žen. A to je nejlepší způsob, jak prodloužit mládí. A i když je nemožné zastavit nástup menopauzy, dodržování režimu a zdravého životního stylu, lze ji odložit na pozdější období.

Nouzová opatření pro předčasný pokles reprodukční funkce

Vývoj časné menopauzy je způsoben zhoršenou funkčností vaječníků. Pokud je záležitost v genetické predispozici, přijde na pomoc hormonální substituční léčba (koneckonců, v tomto případě je téměř nemožné tento stav napravit bez použití léků). Hormonální léky nejen zpomalí blížící se stáří, ale také zabrání rozvoji mnoha ženských chorob. Je důležité kombinovat terapii se správnou výživou.

Zajímavý fakt! Východní ženy neužívají hormonální léky, včetně antikoncepce. Nahrazují pilulky speciální dietou: strava zahrnuje potraviny s přírodními fytohormony: avokádo, čočka atd..

Bylinná medicína, pravidelné užívání zázvoru pomůže vyrovnat se s předčasným nástupem menopauzy. Nezapomeňte na fyzickou aktivitu: chůze, otužování a ranní rozcvička posílí obranyschopnost těla, pomohou mu odolávat předčasnému stárnutí.

Obecná doporučení pro všechny ženy

Aby bylo možné odložit nástup menopauzy, ženy, které dosáhly „nebezpečného“ věku, potřebují:

 • každých šest měsíců k vyšetření gynekologem, endokrinologem;
 • léčit, neléčit, nemoci endokrinního nebo reprodukčního systému;
 • opustit nekontrolovaný příjem léků obsahujících hormony;
 • ztvrdnout;
 • přejít na správnou vyváženou stravu s minimálním obsahem živočišných tuků;
 • vyhnout se zvýšené aktivitě a nečinnosti (jóga, chůze atd.);
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • mít pravidelný sexuální život.

První podezření na nástup menopauzy jsou dobrým důvodem pro kontaktování gynekologa a podstoupení vyšetření.

Jaké jsou nemoci na pozadí menopauzy

Menopauza je spojena s téměř úplným zastavením produkce estrogenu. Receptory citlivé na tento hormon jsou „rozptýleny“ po celém těle, takže funkčnost orgánů a systémů se přizpůsobuje novým podmínkám. Adaptace však nemusí vždy probíhat bez ztrát. U mnoha žen vede nástup menopauzy k rozvoji nemocí. Mezi nimi:

Osteoporóza

Osteoporóza je nejnebezpečnější patologie menopauzy. Ve snaze vyrovnat se s hormonální nerovnováhou tělo parazituje na úkor kostní tkáně, přičemž z ní čerpá vitamin D a vápník. Výsledkem je, že kosti jsou tenčí a křehčí. Více než 30% žen starších 50 let čelí problému osteoporózy. Přítomnost patologie můžete určit pomocí následujících znaků:

 • bolesti dolní části zad, které se zhoršují při chůzi nebo cvičení;
 • chronická únava;
 • obecná slabost.

Únik moči

Ženy v menopauze se často potýkají s problémem močové inkontinence. Druhy porušení:

 1. Náhodné (stresující) - nastává, když kýcháte, kašlete, smějete se.
 2. Imperativ - bublina si žije svým vlastním životem, vyprazdňuje se po neočekávaném naplnění pro ženu.
 3. Paradoxní - močení se objevuje neustále, kousek po kousku, bez nutkání.

Menopauzální inkontinence je způsobena oslabením pánevních svalů, které řídí činnost močového měchýře.

Alergie

V klimakterickém období se náchylnost ženy k dráždivým faktorům několikrát zvyšuje. U mnoha se stávající alergie „probudí“ a zhorší se, někdo čelí novým alergickým reakcím:

 • alergická rýma;
 • dermatitida;
 • astma.

Mastopatie

Bolest na hrudi je stálým společníkem menopauzy. Může to být trvalé, pokrýt celý povrch žlázy a přinést nepohodlí, nebo to může jednoduše způsobit bolest na dotek, tlak. U některých se mohou vyvinout podkožní uzlíky nebo hrbolky. Tento jev se nazývá mastopatie a vyžaduje specializovanou léčbu..

Pokud silná bolest v mléčných žlázách nezmizí a těsnění se zvětší, nezapomeňte navštívit gynekologa, mammologa.

Kardiovaskulární patologie

Mizející estrogeny již nejsou schopny chránit kardiovaskulární systém a vápník a vitamin D nejsou dodávány v dostatečném množství. Nejškodlivějším důsledkem je zvýšení krevního tlaku, bušení srdce. Ale období menopauzy je často doprovázeno ztenčením cévních stěn, rozvojem aterosklerotických stavů:

 • angina pectoris;
 • tahy;
 • infarkty.

Je možné léčit menopauzu

Climax není nemoc, ale proces poskytovaný přírodou. Není tedy možné jej zrušit, ale můžete se ujistit, že proces odbourávání estrogenu nemá negativní vliv na ženské tělo. Chcete-li to provést, použijte:

Jedná se o efektivní metodu založenou na nahrazení chybějících hormonů. Hlavní věcí je nezapomenout užívat léky předepsané lékařem. Samoléčba je nebezpečná, protože pro takové pilulky existuje mnoho kontraindikací. Častěji než ostatní jmenují: „Ovestin“, „Angelik“, „Femoston“.

Fytopreparáty a doplňky stravy s aktivním gynesteinem

Přírodní léky jsou předepsány ženám, které nejsou náchylné k alergickým reakcím. Jsou schopni vyrovnat náladu, normalizovat spánek, zlepšit celkovou kondici.

Vitamíny a sedativa

Tyto léky eliminují podrážděnost, udržují požadovanou koncentraci prospěšných stopových prvků a vitamínů v těle, chrání kosti před řídnutím a mají pozitivní vliv na vzhled ženy..

Byliny na příznaky

Léčivé byliny pomohou vyrovnat se s příznaky menopauzy. Odvar a infuze, sedavé bylinné koupele snižují závažnost návalů tepla, mají uklidňující účinek na nervový systém. Nejlepší možnosti: kozlík lékařský, matka, heřmánek, oregano, třezalka tečkovaná. Pozitivní výsledky jsou viditelné po několika týdnech.

Léčba hypertenze během menopauzy

Protože zvýšení tlaku během menopauzy je spojeno se změnou hormonálních hladin, je k normalizaci stavu předepsána HRT. Uklidňující koktejl pomůže vyrovnat se s podrážděností a zvýšenou vzrušivostí: vypijte 25 ml tinktury z mateřského, kozlíku lékařského, hlohu třikrát denně, 1 lžičku..

Léčba osteoporózy

Jakmile je menopauza potvrzena, je nutné provést testování kostní hustoty. Toto opatření umožní včasnou detekci úbytku kostní hmoty. K léčbě klimakterické osteoporózy se doporučují následující opatření:

 • vezměte alespoň 800-1200 mg vápníku denně;
 • obohatit stravu o mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a potraviny s vysokým obsahem vitaminu D;
 • sledovat tělesnou hmotnost (tělesný tuk by neměl překročit 24,9);
 • držet se aktivního životního stylu.

Odstranění vaginální suchosti

Pro tyto účely používejte speciální lubrikační gely.

Každá fáze menopauzy se projevuje příznaky v souladu s věkem ženy, přítomností chronických onemocnění atd. Je to těžké období pro celý organismus a jeho další funkčnost bude záviset na pozornosti ženy vůči jejímu zdraví.

Příznaky premenopauzálního období a jejich eliminace

Se zánikem ženského reprodukčního systému dochází v těle k různým změnám. Toto období se nazývá menopauza. Ale to nepřichází okamžitě, ale až po chvíli. Období je rozděleno do 3 fází, z nichž počáteční je premenopauza. Chcete-li zmírnit stav, musíte znát hlavní příznaky premenopauzálního období.

Nástup menopauzy závisí na mnoha faktorech.

Co je to premenopauza

K menopauze dochází v důsledku snížení produkce pohlavních hormonů a ukončení ovulace. Výsledkem je, že se menstruační cyklus mění, jeho hojnost se postupně snižuje. Při absenci menstruace končí reprodukční funkce ženy.

Climax je rozdělen do 3 fází:

 1. Premenopauza. Začíná to přítomností menstruace a pokračuje, dokud se úplně nezastaví. V počáteční fázi je povolena přítomnost různých příznaků, které mohou interferovat s ženou. Nejčastěji se toto období vyskytuje na 45 - 47 letech.
 2. Menopauza. Úplné zastavení menstruačního toku v důsledku vyhynutí reprodukčního systému. Fáze se zdá být starší než 50 let.
 3. Postmenopauza. Období trvá do konce života pacienta. Všechny příznaky, které žena měla během 2 fází, se zmenšují nebo úplně zmizí. Pokud se však negativním účinkům podařilo ublížit tělu, projeví se až do konce života..

Premenopauzální období nastává s poklesem produkce pohlavních hormonů.

To platí více pro estrogen, protože reaguje na mnoho důležitých procesů v ženském těle. A to:

 • stabilita menstruačního cyklu;
 • metabolická kontrola;
Během tohoto období produkce estrogenu klesá.
 • formování ženské postavy;
 • přitažlivost k partnerovi;
 • udržování sliznic genitálií v normálním stavu;
 • stabilita emočního stavu;
 • normální absorpce stopových prvků (vápník);
 • mládí těla;
 • normalizace paměti a koncentrace.

Premenopauza má v životě každé ženy zvláštní význam, protože je to počáteční období před nástupem samotné menopauzy. Jeviště trvá asi 4 roky, ale toto období je pro každého individuální. Když dojde k premenopauze, musíte věnovat zvláštní pozornost tělu..

Jaké jsou první příznaky změn

Nástup premenopauzy lze určit podle výskytu následujících příznaků:

 • návaly horka;
 • změna menstruačního cyklu;
 • zvýšená citlivost prsou;
 • změny v hormonálních hladinách;
 • nervozita;
 • soustředění problémů;
 • zhoršení paměti;
 • nedostatek sexuální touhy;
 • pocit nepohodlí ve vaginální oblasti, protože sliznice se stává suchou v důsledku snížení přirozeného mazání;
 • nespavost;
 • zvýšená úzkost;
 • exacerbace premenstruačního syndromu;
 • bolesti hlavy připomínající migrény.
Mnoho lidí si stěžuje na problémy s pamětí

Jak se mění menstruační cyklus

U premenopauzy může menstruace kolísat, například pokud ji žena měla pravidelně, pak v premenopauzálním období existuje možnost zpoždění. Hojnost výboje se také mění. Menstruace je skrovná a poté se může vrátit do normálního stavu..

Menstruace by neměla být odložena na dlouhou dobu. Kromě toho nemůže být výtok hojný (výměna hygienických výrobků každé 1 - 2 hodiny) a vydrží déle než 7 dní. V tomto případě je nutné se poradit s gynekologem, protože příznaky jsou známkou různých onemocnění:

 • myom;
 • polypy;
 • nádor;
 • změny srážení krve;
 • narušený endokrinní systém.

Nezapomeňte, že v premenopauzálním období, i když je menstruace narušena, je ovulace možná. Pravděpodobnost početí proto není vyloučena..

Ale nošení dítěte nebude snadné kvůli snížení hladiny progesteronu, což je hlavní hormon, který zajišťuje normální průběh těhotenství. Vzhledem k tomu, že hormonální pozadí je nestabilní, existuje riziko uchycení vajíčka mimo dělohu.

Mohou nastat problémy se srážením krve

Jaké jsou příznaky změn v práci vnitřních orgánů

V první fázi menopauzy se mění práce mnoha orgánů. Příznaky premenopauzy jsou uvedeny v tabulce.

OrgánPopis
VaginaPremenopauzální stav ženy je charakterizován ztenčením sliznice a vysokou pravděpodobností sucha. To se může projevit jako nepohodlí a bolest při pohlavním styku. Pro zlepšení sexu se používají speciální maziva, která se prodávají v řetězci lékáren.
Pokud se žena obává nepohodlí při vyprazdňování močového měchýře, musíte navštívit lékaře, protože to je známka různých nemocí
Mléčné žlázyPremenopauzální stav je charakterizován změnami na hrudi a může proto docházet k bolesti. Zdraví mléčných žláz musí být pečlivě sledováno, protože existuje vysoké riziko maligních a benigních nádorů..
Srdce a krevní cévyPre-menopauza se vyznačuje následujícími vlastnostmi:
• změna indikátorů krevního tlaku;
• časté bušení srdečního svalu;
• křeče v srdci;
• dušnost.
ŽaludekU ženy se mohou objevit příznaky, jako je pálení a bolest v oblasti žaludku.
Štítná žlázaPráce orgánu, jako je štítná žláza, závisí na hladině pohlavních hormonů. S jejich nedostatkem se může váha zvýšit

Jak zmírnit stav pomocí drog

Je zakázáno samostatně si vybírat léky ke zmírnění stavu, protože to může situaci ještě zhoršit. Doporučuje se poradit se s gynekologem. Nejprve odborník provede zkoušku a položí různé otázky týkající se stížností. Poté je pacient odeslán k vyšetření. K tomu použijte následující postupy:

 • analýza krve a moči;
 • konzultace s lékaři jiných specializací (terapeut, mammolog);
 • ultrazvuková diagnostika;
 • EKG.
K určení stavu ženy je předepsán ultrazvuk

Po obdržení výsledků vyšetření lékař napíše recept na potřebnou drogu.

Při léčbě premenopauzy může odborník ženě předepsat hormonální léky. Indikace pro použití:

 • návaly horka;
 • nestabilní emoční stav;
 • inkontinence;
 • suchost sliznice pohlavních orgánů;
 • pro prevenci osteoporózy.

Hormonální terapie má kontraindikace:

 • zhoubný nádor;
 • vysoká pravděpodobnost trombózy;
 • Ischemická choroba srdeční;
 • vysoký krevní tlak;
 • akutní srdeční onemocnění;
 • alergická reakce.

Kromě toho musí být hormonální přípravky používány s opatrností v případě myomů, migrény, epilepsie, žlučových kamenů. Vzhledem k tomu, že tyto léky mají velké množství kontraindikací a vedlejších účinků, jsou často nahrazovány fytoestrogeny..

Užívání rostlinných léčivých přípravků stabilizuje krevní tlak

Bylinné léky pomáhají normalizovat práci mnoha vnitřních orgánů, jmenovitě:

 • snížit riziko vzniku hypertenze;
 • stabilizovat nervový systém, snížit nervozitu a podrážděnost;
 • umožnit tělu lépe absorbovat vápník;
 • normalizovat stav pokožky.

Nejoblíbenějšími léky ze skupiny fytoestrogenů jsou Cyclim, Estrovel, Klimadinon. Léky budou účinné, pouze pokud jsou příznaky závažné, pokud tyto příznaky narušují přirozené funkce ženy. Pokud jsou příznaky premenopauzy mírné, není třeba užívat léky, stačí změnit stravu a odstranit špatné návyky.

Jak změnit svůj životní styl a stravu

Ke snížení příznaků premenopauzy se doporučuje dodržovat pravidla zdravé výživy. Je nutné snížit spotřebu cukru, tučného masa. Kromě toho je lepší vyloučit smažené, slané, uzené a škodlivé potraviny. Strava by měla sestávat z velkého množství zeleniny a ovoce, nízkotučných produktů.

Kromě toho se doporučuje vyloučit špatné návyky, protože nikotin a alkohol s nástupem menopauzy mohou způsobit problémy se srdcem, krevními cévami.

Při zneužívání alkoholu a kouření existuje vysoká pravděpodobnost vzniku onkologie, onemocnění štítné žlázy a dalších poruch.

Jaká je prevence premenopauzy

Prevence premenopauzy má zvláštní výhodu. V ženském těle menopauza teprve začíná, takže její dynamiku můžete ovlivnit dodržováním různých pravidel. Premenopauzální syndrom vyžaduje jeho přípravu. Ano, projev závisí do určité míry na dědičnosti, ale na příznaky má vliv také životní styl pacienta. Proto je příprava na menopauzu tak důležitá..

Během této doby je velmi důležité si více odpočinout.

 1. Dopřejte si dostatek odpočinku. Tato položka je jednou z nejdůležitějších v prevenci. Nedostatek spánku nebo nedostatek odpočinku způsobí, že žena bude depresivní a nervózní. To vše negativně ovlivňuje zdraví..
 2. Cvičení. Při absenci sportu v těle se svalový tonus snižuje a existuje možnost vzniku onemocnění. Proto je lepší věnovat čas fyzické aktivitě. Cvičení nejen pomáhá udržovat tělo v normálním stavu, ale také snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění.
 3. Snížit stres. Žena musí ovládat své emoce, protože přepětí narušuje práci nervového systému. Pokud není možné eliminovat stres, je nutné zacházet se životními situacemi odlišně.
 4. Mít sex. Sexuální styk ovlivňuje produkci hormonů. Tento proces navíc pomáhá zlepšit zásobování krví v pánevních orgánech a eliminovat přetížení..
 5. Každoročně navštěvujte gynekologa. Je nutné podstoupit úplné vyšetření jednou ročně, aby se vyloučily různé nemoci.

Menopauza je pro tělo přirozený proces, kterého by se nemělo bát. Je rozdělena do 3 fází. Počáteční fází je premenopauza. Chcete-li zmírnit stav, musíte znát příznaky a metody léčby. Pokud příznaky nejsou silné, doporučuje se změnit stravu a vyloučit kouření, alkohol. Ale když se nástup menopauzy silně projeví a zasahuje do ženy, můžete se uchýlit k užívání léků.

V tomto videu najdete příznaky menopauzy, které byste měli věnovat pozornost:

Je zakázáno nezávisle předepisovat léky bez konzultace s lékařem, protože to ještě více poškodí tělo. Specialista provede potřebné vyšetření a na základě jeho výsledků vypíše recept na potřebnou drogu.

Menopauza a přírůstek hmotnosti

Jak víte, stárnutí a přírůstek hmotnosti spolu souvisí. Ženy mají tendenci přibývat na váze v kritických obdobích života, ale přírůstek hmotnosti je nevyhnutelný během menopauzy..

Menopauza nebo menopauza je období, kdy se u žen zastaví ovulace a menstruace. Pro ženy po čtyřicítce je těžké zhubnout a stejně obtížné je udržovat normální váhu. Hubnutí během a po menopauze je velmi obtížné. Nejčastěji se tato váha koncentruje v břiše a stehnech.

Přírůstek hmotnosti během menopauzy je nejčastěji způsoben následujícími faktory:

 • prudký pokles hladiny estrogenu,
 • nedostatek pravidelné fyzické aktivity,
 • výrazné snížení svalové hmoty,
 • nesprávný životní styl a výživa.

Většina žen (nejméně 2/3) ve věku od 35 do 55 let významně přibývá v období před menopauzou (období před menopauzou). Hmotnost získanou během této doby je těžké ztratit, i když ji lze ovládat. Bylo také prokázáno, že přibývání na váze po menopauze zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu. Výzkum naznačuje, že přírůstek více než 10 kilogramů může zvýšit vaše šance na rozvoj rakoviny prsu a ztráta hmotnosti po menopauze může toto riziko snížit. Pravidelné cvičení a správná výživa mohou pomoci kontrolovat a udržovat váhu.

Před menopauzou je získaná váha rovnoměrně rozložena po celém těle: stehna, hýždě, paže a břicho a váha získaná během menopauzy se usazuje hlavně v břiše, díky čemuž postava získává tvar jablka. Toto náhlé zvýšení hmotnosti v břiše může vést k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění..

Důvody přibývání na váze

Přírůstek hmotnosti u žen v menopauze nelze plně vysvětlit hormonálními změnami, ke kterým dochází v těle ženy během tohoto období, i když hormony jsou skutečně hlavním faktorem nešťastných změn, kterými ženské tělo trpí. Změny tvaru těla přímo souvisejí s životním stylem a procesy stárnutí. Přírůstek hmotnosti během menopauzy je tedy způsoben následujícími důvody:

Přejídání: Konzumace spousty zbytečných kalorií, které se nespalují, vede k přibývání na váze.

Inzulínová rezistence: U některých žen se s věkem vyvíjí inzulínová rezistence, která nutí tělo ukládat kalorie spíše než je spalovat.

Psychologické faktory: neustálý stres, chronická únava a zvýšená úzkost jsou viníky přírůstku hmotnosti během menopauzy. Tyto psychologické faktory způsobují poruchu tělesných funkcí, což vede k pocitu hladu (často falešného), což vede k nárůstu hmotnosti.

Stárnutí: Jak tělo stárne, svalová hmota klesá a tělesný tuk roste. Proces spalování kalorií se proto zpomaluje a snížená svalová hmota také není schopná spálit stejný počet kalorií jako dříve..

Sedavé: Jak stárneme, klesá potřeba těla kalorií pro výrobu energie. Všechny přebytečné kalorie se přeměňují na tuk, který postupně nahrazuje svaly. Jak již bylo zmíněno, tuk spaluje mnohem méně kalorií než svaly. Proto se metabolismus v těle zpomaluje, což zase vede k přírůstku hmotnosti. Nedostatek fyzické aktivity: během klimakterického období je u žen méně pravděpodobné, že budou sportovat než dříve, proto se zotavují silněji.

Dědičné faktory mohou být také důvodem pro přibývání na váze během menopauzy..

Hormonální nerovnováha nebo nedostatek hormonů: Tento faktor může ovlivnit inzulínovou rezistenci těla, což přispívá k hromadění přebytečného tuku (všechny přebytečné kalorie se tak přemění na tuk)..

Nemoci štítné žlázy: přírůstek hmotnosti během menopauzy je spojen s chorobami štítné žlázy nebo poruchami její činnosti.

Pomalý metabolismus: Pomalý metabolismus spojený s nedostatkem pohybu v kombinaci s procesy stárnutí může vést k přibývání na váze během menopauzy.

Jak se vyhnout přírůstku hmotnosti

Naneštěstí je přírůstek hmotnosti nedílnou součástí stárnutí. Tento proces lze ale řídit následovně:

 • vést aktivní životní styl, sportovat;
 • dodržujte dietu;
 • podstoupit hormonální substituční terapii, která pomáhá udržovat hormonální rovnováhu, což znamená zdravou váhu.
 • snižte příjem tučných jídel. Omezte příjem nasycených tuků; konzumujte „zdravé“ rostlinné tuky (např. ořechy, olivový olej, arašídové máslo atd.).
 • snížit příjem vysoce kalorických potravin. Pamatujte, že jak stárneme, potřebujeme méně kalorií, takže musíme dobře jíst. Prudký pokles počtu kalorií je však také škodlivý pro zdraví, protože v tomto případě tělo začne ukládat energii a bude obtížnější zhubnout..
 • dělat sport. Vyzkoušejte aerobní cvičení, které zrychlí váš metabolismus a pomůže vám spálit přebytečné kalorie. Silový trénink je také prospěšný, protože zvyšuje svalovou hmotu a také zrychluje metabolismus..
 • začít brzy. Pravidelné sporty by neměly začínat v padesáti, ale mnohem dříve, ve třiceti. Pak byste měli přejít na vyváženou stravu. To vám pomůže zvyknout si na tento životní styl a usnadníte restrukturalizaci těla během menopauzy..
 • zahrnout do jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny, bílkovin atd. Je-li to možné, zvolte nízkotučné omáčky a salátové dresinky, vařené kuře, filety z tuňáka a další ryby. Omezte spotřebu vepřového masa, hamburgerů, těstovin, brambor a rychlého občerstvení.
 • pít více vody a snižovat příjem sodovky a nápojů obsahujících kofein.

Premenopauzální období a přírůstek hmotnosti

Termín „premenopauzální období“ označuje období před menopauzou. V této době dochází v těle ženy k hormonálním změnám, které následně vedou k výskytu příznaků menopauzy. Tyto změny se objevují ve věku od 35 do 60 let a trvají od 2 do 6 let. Během tohoto období ženy začínají rychle a bez zjevného důvodu přibírat na váze, i když dodržují přísnou dietu..

Metody kontroly hmotnosti (strava, cvičení, půst), které ženy používaly dříve, jsou v tomto období neúčinné. Přírůstek hmotnosti v břiše je běžný během premenopauzálního období. Nestabilní hormonální hladiny, nízké hladiny estrogenu, akumulace tukových buněk jsou jen některé z faktorů, které stojí za tímto nešťastným jevem..

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Analýzy menopauzy a jejich charakteristik

Poté, co žena dosáhne 45 let, dojde k zániku reprodukční kapacity těla, která se obvykle nazývá menopauza nebo menopauza. Hlavním charakteristickým rysem tohoto stavu je zastavení menstruace. Ženy často mají otázku, jak zjistit, co naznačuje absence menstruace, o menopauze nebo o nemoci reprodukčního systému. Z tohoto důvodu je nutné provést testy na hormony s menopauzou v krvi. O tom, jaké testy se provádějí s menopauzou, budeme hovořit v předloženém článku..

Klíčové aspekty

Analýza menopauzy

Po několik desetiletí až dosud byly všechny patologické procesy v těle ženy spojeny s nástupem menopauzy. Projevy podrážděnosti, změny nálady, nadměrné pocení, inkontinence moči a další příznaky byly považovány za důkaz hormonálních změn v menopauze. Léčbu prakticky nepodstoupili, a proto lékaři doporučovali, aby jejich pacienti pouze čekali a vydrželi.

Dnes je vše jednodušší, protože po provedení několika analýz lze zajistit, aby patologické příznaky a pocity přesně naznačovaly nástup menopauzy. Pomocí analýz můžete zjistit povahu změn a určit potřebu jejich nápravy užíváním hormonálních léků. Poměrně často stačí užívat vitamíny a léčivé byliny ve formě odvarů a nálevů.

Asi tři roky před úplným vymizením menstruace se začíná formovat premenopauza, doba jejího trvání je dvanáct měsíců po okamžiku poslední menstruace. Tehdy můžeme říci, že nastala menopauza.

V průměru k tomu dochází v období od 45 do 55 let, případy menopauzy v dřívějším nebo pozdějším věku však nejsou považovány za žádnou výjimku..

Ženám v tomto období se doporučuje podstoupit povinné komplexní lékařské vyšetření (zejména u lékařů jako endokrinolog a gynekolog), protože v těle dochází k hormonálním změnám, které mohou způsobit tvorbu patologických příznaků a procesů.

Seznam diagnostických opatření nezbytných pro ženy po čtyřicítce

Diagnostická opatření pro ženy po 40 letech

Analýzy menopauzy, které ženy musí podstoupit, jsou:

 1. Test lipidů. Tento krevní test umožní diagnostikovat porušení procesů metabolismu tuků, které ovlivňují tvorbu aterosklerózy a onemocnění kardiovaskulárního systému. Důležitou roli hraje také stanovení množství lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou. To se vysvětluje skutečností, že se zvýšením cholesterolu a poklesem lipoproteinů je nutné upravit stravu, změnit obvyklý způsob života a v některých případech dokonce užívat hormonální léky.
 2. Stanovení hladiny hormonů štítné žlázy. Příčinou menstruačních poruch je často porucha funkce štítné žlázy. Proto je k vyloučení těchto problémů nutné otestovat hormon stimulující štítnou žlázu a tyroxin.
 3. Test glukózy v krvi. Toto vyšetření je zahrnuto do seznamu povinných testů, které musí být absolvovány, pokud dojde k poruchám ve fungování těla. To platí zejména pro ženy v premenopauzálním období. Provádí se vyšetření k vyloučení přítomnosti diabetes mellitus 2. typu, srdečních a cévních onemocnění u pacienta.

Vzhledem k tomu, že změny stavu kostí jsou pozorovány v průběhu času, stávají se křehkými a křehkými, je nutné provést rentgenové vyšetření hustoty kostí. Toto vyšetření se provádí pomocí speciálních zařízení, která minimalizují dávku záření. Je třeba poznamenat, že toto vyšetření se vyznačuje vysokou mírou přesnosti a umožňuje určit, v jaké fázi je osteoporóza..

Analýza pro hormony

Abychom zjistili důvod zmizení menstruace, je nutné provést testy na hormony během menopauzy. Tuto potřebu vysvětluje skutečnost, že až do věku 50 let ženské tělo přestává produkovat požadované množství hormonů, které jsou odpovědné za normální průběh menstruačního cyklu..

Studie ke stanovení množství hormonů v krvi během menopauzy se provádí za účelem stanovení vztahu mezi absencí menstruačního cyklu a ukončením fungování vaječníků. Během menopauzy se některé látky liší kvantitativním složením a poměrem jedna ku jedné.

Díky výsledkům provedených testů může ošetřující lékař předepsat náhradní léčbu hormonálními léky, které eliminují patologické a nepohodlné projevy u žen v menopauze:

 • návaly horka;
 • suchost vaginálních sliznic;
 • kolísání krevního tlaku.

Výběr léku a jeho dávka se bude lišit v každém jednotlivém případě..

Vlastnosti změn spojených s produkcí hormonů

S věkem se začínají projevovat změny v hormonálním pozadí těla a jeho celkový stav, což se projevuje snížením množství estrogenu v krvi.

Vezměte prosím na vědomí, že po dosažení věku třiceti osmi let je pozorována inhibice procesu zrání zárodečné buňky. Po 45 letech se vajíčko neprodukuje, což vede k tomu, že se ženské hormony během menopauzy produkují v menším množství.

Snížení množství estrogenu vede k tomu, že žlázy v mozku produkují více folikuly stimulujícího hormonu.

Seznam testů na hormony

Snížení nebo zvýšení množství jednoho nebo jiného hormonu způsobí výskyt různých patologických příznaků a vjemů. Aby zjistili, že klimakterické období přišlo, používají hlavně čtyři analýzy menopauzy, které nyní podrobněji zvážíme.

Analýza k určení množství FSH

Před nástupem menopauzy je hladina pohlavních hormonů na dostatečné úrovni s nízkými hladinami FSH. Menopauza je charakterizována snížením množství hormonů produkovaných vaječníky a zvýšením FSH. Toto vyšetření vám umožní zjistit přítomnost porušení syntézy estrogenů..

Stanovení množství estradiolu

Nejprve je třeba poznamenat, že estradiol patří k hormonům, kterým se obvykle říká estrogeny. Je odpovědný za stav kostní tkáně a tukové usazeniny pod kůží. S poklesem jejich počtu existuje vysoké riziko vzniku komplikací a takových patologických stavů, jako jsou:

 • osteoporóza;
 • ateroskleróza.

Analýza k určení množství LH v krvi

Luteinizační hormon je zodpovědný za tvorbu vajíčka ve folikulu, ovulaci a tvorbu žlutého tělíska.

Pamatujte, že s menopauzou, která je v aktivní fázi, se zvýšila hladina hormonů.

Test na progesteron

Pokles množství progesteronu je hlavním charakteristickým příznakem nástupu menopauzy. Absence tohoto hormonu je pozorována v prvních dvou letech po nástupu menopauzy..

Pokud je průběh klimakterického období doprovázen tvorbou patologických procesů, je nutné podstoupit vyšetření:

 • štítné žlázy;
 • stanovení množství hormonu testosteronu a prolaktinu;
 • chemie krve.

V případě klimakterického období s komplikacemi předepisuje gynekolog vyšetření štítné žlázy, testy hormonů, testosteronu a prolaktinu, darování krve pro biochemickou analýzu.

Analýza přijatých dat

Úroveň FSH. Během období, kdy je reprodukční funkční schopnost organismu v normálním stavu, by indikátor výsledků analýzy neměl překročit 10. V průběhu času jeho počet roste a při dosažení vrcholu je to 30-40 jednotek. Existuje vztah mezi zvýšením hladin hormonů a zvýšením časového intervalu po poslední menstruaci. 12 měsíců po nástupu menopauzy je indikátor 125 jednotek. Nástup menopauzy bude indikován indikátorem rovným 20 jednotkám..

Hladina estradiolu. S nástupem menopauzy se indikátory množství hormonu mohou pohybovat od 8 do 82 jednotek. Pokud je indikátor menší, stane se to důvodem, že projevy menopauzy budou vyjádřeny intenzivněji. Bude dodrženo:

 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • suché sliznice;
 • snížená sexuální touha.

Pokud indikátor překročí 82 jednotek, vyvolává to únavu, selhání ledvin nebo dokonce benigní novotvar..

Úroveň LH. Normální ukazatele tohoto hormonu by neměly být menší než 5 a více než 20 jednotek. Pokud dojde k menopauze, bude to důkazem zvýšení množství LH na 29-50 jednotek.

Hladina progesteronu. Během nástupu menopauzy by měl být indikátor menší nebo roven 0,64 jednotkám. Snížení množství progesteronu se projevuje náhlými výkyvy nálady.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat také poměru hormonu FSH k LH. Indikátor by neměl překročit limity, od 0, 35 do 0, 75 jednotek. Charakteristickým rysem je, že pokles indikátorů tohoto poměru může ovlivnit intenzitu klinických projevů menopauzy..

Stručně řečeno, je třeba se zaměřit na skutečnost, že včasná kontrola hormonálních přepětí může zabránit vzniku nepříjemných příznaků.

CO POTŘEBUJETE VĚDĚT o období před menopauzou

Jak můžete zlepšit kvalitu života během tohoto problémového období pro ženské tělo?.

Premenopauzální období: příznaky a řešení


Dominic Fraden-Reed, lékař, specialista na prevenci stárnutí, vysvětluje, co je to premenopauza, jaké jsou její hlavní procesy a jevy a jak můžete zlepšit kvalitu života během tohoto bouřlivého období pro ženské tělo..

Premenopauza a menopauza


Začněme s podmínkami. Menopauza, známá také jako menopauza, nastává, když žena nemá menstruaci po celý rok. Tomu předchází poměrně dlouhé období, které je charakterizováno zánikem hormonálních funkcí a často nerovnováhou mezi různými hormony..

Premenopauza začíná v průměru mezi 45 a 50 lety, zatímco průměrný věk menopauzy je 51 let. Oslovili mě však ženy, které po 40 letech pociťovaly premenopauzální příznaky..

Premenopauzu často pociťují poruchy menstruačního cyklu: příliš krátké, dvě za měsíc nebo najednou měsíc nebo dva „odpadnou“. Mnoho žen pociťuje chronickou únavu, problémy se spánkem, změny nálady nebo deprese. Jaké hormony „nehrají podle pravidel“ a jak se cítíme současně??

Folikulostimulační hormon neboli FSH


Jeho počet se zvyšuje. Vaječníky stále mají vajíčka, ale ovulace může být obtížná - tělo se chová, jako by ovulace byla normální a hladina estrogenu stoupala. Během prvního období premenopauzy zůstává estrogen na dobré úrovni, někdy dokonce příliš vysoké..

Estrogen


Hladina estrogenu závisí na fázi menstruačního cyklu. Obvykle, když žena vstoupí do premenopauzy, je její hladina přibližně 200-300 pikogramů na mililiter. Ale jak se blíží menopauza, hladiny estrogenu klesají na 20 - 30 pg / ml. To vede k tomu, že ženy začínají návaly horka. A když estrogen klesne na 11, nastane menopauza.

Progesteron


Pokud již nedochází k ovulaci, snižují se také hladiny progesteronu u žen. Během prvních několika let před menopauzou můžete mít normální nebo příliš vysoký estrogen a nízký progesteron, každopádně převaha estrogenu vám dává pocit, že jste sexy, šťastní, plní života - a tyto pocity mohou „zmizet“.

Ale protože současně dochází k poklesu progesteronu, hormonu odpovědného za klidný a uvolněný stav, výstupem může být nervozita, úzkost, netrpělivost.

Hormony štítné žlázy


Štítná žláza často vytváří problémy, když jsou pohlavní hormony nevyvážené. Progesteron je nejlepším přítelem štítné žlázy, takže pokud vaše hladina štítné žlázy klesá, vaše hladina hormonů štítné žlázy klesá. V důsledku toho máme problémy v podobě únavy, vypadávání vlasů, kožních problémů.

Kortizol


Kortizol nebo hydrokortizon je stresový hormon, který se v těle produkuje z progesteronu v noci. Pokud se vaše hladina progesteronu sníží a zároveň jste ve stresu, jak se často stává, když děti opouštějí školu, chodí na vysokou školu, rodiče stárnou nebo onemocní, váš manžel také prožívá krizi, pak budete mít nespavost, protože váš stav se zhoršuje produkcí kortizol.

Příznaky premenopauzy


Naše těla budou produkovat stále méně estrogenu, protože ve vaječnících je méně vajíček. Během tohoto období se začnou objevovat příznaky druhé skupiny, které zahrnují návaly horka a silné noční pocení..

Obecný stav


Nejčasnějšími příznaky premenopauzy jsou nespavost a únava způsobené sníženou hladinou progesteronu..

Nálada


Některé ženy jsou velmi citlivé. Někteří lidé mi říkají: „Stal jsem se strašně podrážděným, brečím nad maličkostmi - co se mnou je? Nemám trpělivost, rozpadám se na svou rodinu. “ Odpovídám: „To nejsi ty, jsou to tvé hormony“.

Mladé ženy mají dobrou rovnováhu estrogenu a testosteronu, ale s nástupem menopauzy je tato rovnováha narušena, což vede k drastickým změnám nálady.

Přibývání na váze


Přírůstek hmotnosti je dalším častým příznakem, zejména v oblasti břicha a stehen. Je to způsobeno hormonální nerovnováhou, která vede k inzulínové rezistenci. Ovlivňuje schopnost těla spalovat kalorie a vede k ukládání tuků..

Zvýšený kortizol, stresový hormon, má stejný účinek..

Kůže a vlasy


U některých žen se akné objevuje během období před menopauzou, i když nikdy předtím neměly kožní problémy. To je způsobeno poklesem hladin ženských hormonů a zvýšením hladin kortizolu. Kůže je také citlivá na hladinu cukru v krvi.

Kvůli změnám v metabolismu mají ženy před menopauzou často vysoké hladiny glukózy v krvi, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol, což vše může vyvolat akné..

Během premenopauzy jsou vlasové folikuly velmi citlivé a mohou začít vypadávat.

Klouby


Existuje takový jev jako "studené rameno" - ženské hormony jsou také zodpovědné za pružnost kloubů. A teď, když jejich hladina prudce poklesne, mají některé ženy problém s ramenem, nejčastěji s kloubem, bolí to a zanícuje se.

Drozd


Vzhledem k tomu, že hormony udržují zdravý stav sliznice, vede pokles jejich hladiny k větší suchosti a menší spolehlivosti sliznice, ke snížení množství užitečné mikroflóry, čímž se sliznice stává náchylnou k patogenní flóře..

Pomoc a všelék


Okamžitě musím říci, že nepředepisuji syntetické progestiny a k hormonální terapii přistupuji vždy velmi opatrně a předepisuji minimální dávky. Jsem zastáncem přirozeného přístupu a pokud je to možné, snažím se nabízet přírodní léky a doplňky.

Svou kondici můžete zlepšit pomocí doplňků. Jediné, co vždy doporučuji, je kontaktovat dobrého specialistu, protože samoléčba může skončit špatně. Přípravky, které obsahují jak estrogen, tak progesteron, lze použít pouze tehdy, když se hladiny obou hormonů sníží, ale v první fázi musíte užívat pouze progesteron, protože estrogen je stále produkován vaječníky, nemusíte jeho hladinu ještě zvyšovat.

Například na podporu progesteronu doporučuji užívat pupalkový olej před spaním, zejména v druhé polovině menstruačního cyklu. Vynikající přípravou je norský Serenol vyrobený z včelího chleba (včelí chléb) - velmi vhodný pro výkyvy nálady a návaly horka.

Existuje také přísada Cortisol Calm - kombinace ájurvédských bylin. Vzhledem k tomu, že se blíží menopauza a objevují se stále více a více příznaků, doporučuji jej používat švédský bylinný lék Relizen, asi milion evropských žen a 93% z nich uvádí zlepšení..

Je také užitečné podporovat naše neurotransmitery - látky, které přenášejí impulsy z neuronů na neurony, protože mnoho příznaků souvisí s náladou. Doporučuji doplnit theanin (L-theanin), aminokyselinu izolovanou z účinné látky v zeleném čaji, zodpovědnou za relaxaci.

Nedávný vědecký výzkum ukázal, že theanin stimuluje alfa mozkové vlny a podporuje aktivní, ale klidný stav. Theanin doporučuji těm, kteří mají problémy se spánkem.

V naší kultuře je menopauza něco hanebného. Byl jsem v jiných zemích, například v Senegalu, kde tento jev není zacházen s negativním přístupem. Proto si myslím, že postoje k menopauze mohou a měly by být změněny. Všichni se musíme naučit přijímat normální změny, ke kterým v našich tělech dochází jako součást plnohodnotného a zdravého života..

Máte-li jakékoli dotazy, zeptejte se jich zde

P.S. A pamatujte, pouhou změnou vašeho vědomí - společně měníme svět! © econe

Líbil se vám článek? Napište svůj názor do komentářů.
Přihlaste se k odběru našeho FB:

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech.