Fytohormony pro ženy: bezpečné prodloužení mládí

Po překročení čtyřicetileté hranice není mnoho žen připraveno na projev menopauzy. Podrážděnost, bolesti hlavy, zvýšené pocení, vzhled vlasů na těle - všechny tyto menopauzální projevy způsobují nepohodlí a negativně ovlivňují kvalitu života.

Všechny tyto procesy se vyskytují v důsledku změn v hormonálním pozadí ženy. Bezpečné bylinné přípravky - fytohormony s menopauzou pomohou odstranit nepříjemné příznaky a zpomalit proces stárnutí.

Fytohormony pro ženy

Dokonce i starověcí léčitelé si všimli léčivé síly rostlin. Někteří zástupci flóry obsahují látky podobné svým účinkem jako ženské hormony. Díky těmto vlastnostem se objevily jedinečné produkty, které mají jemný účinek na tělo ženy během projevů menopauzy. Říká se jim fytohormony..

Fytohormony jsou rostlinné produkty získané z extraktu rostlin, ovoce atd. Fytoestrogeny slouží jako alternativa k syntetické hormonální terapii.

Mnoho žen se bojí předepisovat hormonální terapii, která je důležitá pro doplnění hormonálních hladin. Fytohormony pro ženy mají jemnější účinek, odstraňují nežádoucí příznaky, nezpůsobují odmítnutí tělem, zlepšují stav pokožky a vlasů a mají pozitivní vliv na psychický stav.

Co je to menopauza

Menopauza je fyziologický stav ženy spojený se zánikem funkce vaječníků na začátku menopauzy, doprovázený změnou hormonálního pozadí ženského těla.

 • časté výkyvy nálady, podrážděnost, slzavost;
 • nedostatek menstruace;
 • bolesti hlavy;
 • vypadávání vlasů, lámavé nehty;
 • vzhled nežádoucích ochlupení na těle;
 • metabolické poruchy, přírůstek hmotnosti;
 • zvýšené pocení, časté „návaly horka“;
 • zhoršení kůže;
 • nespavost.

Menopauza se častěji vyskytuje u žen ve věku 45-50 let. V současné době menopauza mladší a některé začínají trpět po 40 letech. Nemusíte se léčit, požádejte o radu své přátele, v první řadě musíte kontaktovat gynekologa.

Lékař zvolí individuální kompetentní léčbu v závislosti na vašem stavu.

Zdroje fytohormonů

Fytoestrogeny se nacházejí ve velkém množství v rostlinách, luštěninách, obilovinách atd. Jetel a sója obsahují největší množství rostlinných estrogenů. Díky informacím, které produkty obsahují užitečné pro ženské tělo, je možné zahájit boj proti menopauze vypracováním správné stravy.

Fazole, hrách, čočka, len, slunečnice, sója jsou součástí seznamu produktů, které jsou užitečné pro ženy starší 40 let. Jíst jídlo obvykle nestačí, hormonální terapie je povinná.

Fytohormony pro ženy se stanou nepostradatelnými při léčbě menopauzy. Kromě toho, že účinně bojují proti hlavním projevům menopauzy, mají navíc preventivní účinek proti rakovině prsu..

Dalším plusem je absence vedlejších účinků. Jedinou výjimkou je individuální nesnášenlivost kterékoli ze složek. V takovém případě vám kvalifikovaný gynekolog pomůže vybrat jiný fytohormon, který bude pro vás ideální..

Jak používat bylinné přípravky

Terapeutický účinek fytohormonů nepřichází okamžitě, tyto prostředky mají kumulativní účinek. První známky zlepšení začínají pár týdnů poté, co jste jej začali užívat. Účinek fotografických látek není tak výrazný a rychlý jako účinek syntetických hormonů.

Hormonální substituční léčba má řadu vedlejších účinků. Kromě toho, pokud má žena v anamnéze nemoci, které jsou absolutní kontraindikací pro užívání hormonů, bude použití fytohormonů prospěšným řešením..

Japonští vědci tvrdí, že udržení zdraví žen musí začít předem tím, že se do denní stravy začlení potraviny obsahující rostlinné estrogeny: ryby, mořské plody, sója, lněné a rostlinné oleje, rýže, čočka atd..

Po 40 letech můžete začít používat foto nástroje po konzultaci s lékařem, který zvolí správné dávkování léku. Se zvýšeným obsahem fytohormonů v těle vede k dyspeptickým poruchám: nevolnost, zvracení na pozadí bolesti hlavy, stejně jako řídký výtok z ženských pohlavních orgánů.

Při užívání fytohormonů je třeba vzít v úvahu, že některé faktory mohou výrazně snížit absorpci léků:

 • kouření neumožňuje úplné vstřebávání fytoestrogenů;
 • užívání alkoholických nápojů;
 • nedostatečný příjem vlákniny z potravy.

Indikace pro použití

Fytohormony pro ženy by měly být používány přísně podle pokynů:

 • Pokud se menstruace zastavila před dosažením věku 45 let. Toto je považováno za předčasné ukončení, které může vést k hormonálnímu narušení..
 • Žena měla nepravidelný menstruační cyklus dlouho před menopauzou.
 • Když jsou vaječníky odstraněny, dojde k úplné hormonální reorganizaci těla..
 • Po chemoterapii obnovit tělo.
 • Různé patologie srdce, oběhové poruchy.
 • Žena, která má cukrovku.
 • Vysoký krevní tlak.
 • První příznaky osteoporózy: únava, ranní křeče v nohou atd..

Fytohormony pro ženy se doporučuje užívat ženám, které jsou kontraindikovány syntetickými hormony. Ideální pro srdeční choroby, onemocnění ledvin, nízkou tělesnou hmotnost.

Působení drog

Fytohormony lze zakoupit v lékárně. Jsou k dispozici jako doplňky stravy a nevyžadují lékařský předpis. Je lepší neléčit se, ale dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Seznamy fytohormonů

Klimandion. Základem produktu je extrakt z kořene cimicifuga. Má dobrý uklidňující účinek, bojuje s podrážděností, poruchami spánku. Účinek je patrný po 7 dnech používání. Klimandion účinně zmírňuje příznaky menopauzy.

Remens. Účinný prostředek k obnovení hormonálního pozadí ženy během menopauzy. Projdou intenzivní bolesti hlavy, reguluje se produkce potu, normalizuje se kardiovaskulární aktivita.

Ženský. Na základě extraktu z jetele - jedné z nejúčinnějších a nejoblíbenějších rostlin obsahujících fytoestrogen. Chová se jako ženské pohlavní hormony. Návaly tepla jsou poměrně vzácné, příznaky menopauzy jsou vyhlazeny, stav pokožky a nehtů se zlepšuje.

Incolim. Bylinný přípravek na bázi sójových bobů. Účinný ve vztahu k příznakům klimakterického syndromu, eliminuje nespavost, dodává sílu a účinnost.

Climaxan. Složení: extrakt z apis a cimicifuga. Nejprve tento lék ovlivňuje normalizaci psychologického stavu. Eliminuje podrážděnost, časté výkyvy nálady, nespavost, záchvaty migrény. Dalším rysem je, že ego je předepsáno pro sklon k alergickým reakcím..

Navzdory stejným indikacím mají všechny druhy bylinných přípravků na každého pacienta individuální účinek. Bude proto správné, pokud ošetřující gynekolog předepíše lék a jeho dávkování.

Rostliny s fytoestrogeny

S negativními příznaky je kromě léků možné použít bylinné odvarky. K vaření potřebujete 1 lžíci nasekaných suchých bylin, nalijte sklenici vroucí vody. Nechejte vývar vařit po dobu 15 minut, použijte jako čaj. Pro větší účinek se do koupele přidávají bylinky.

Seznam nejúčinnějších léčivých bylin:

 • červený kartáč -rodiola, nejúčinnější pro normalizaci hormonálních poruch;
 • máta má sedativní účinek;
 • cimifuga - reguluje metabolické procesy, zlepšuje stav kardiovaskulárního systému;
 • jetel - obsahuje některé z nejsilnějších fytoestrogenů;
 • matka - má výrazný uklidňující účinek;
 • šalvěj - má tonizující účinek;
 • rozmarýn - zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na pokožku a nehty;
 • chmel - účinně zklidňuje nervový systém.

Fytohormony v kosmetologii

Unikátní vlastnosti rostlin se vyrábějí nejen v tabletách, v krémech jsou fytohormony. K udržení pokožky a nehtů ve výborném stavu jsou vhodné všechny stejné léčivé byliny, ale v pohodlnější formě uvolnění.

Krém se nanáší velmi snadno na obličej, krk, ruce a začíná přímo topickou aplikací. Pokud použijete celý komplex, účinek bude mnohem silnější. Vedlejším účinkem může být pouze alergická reakce na jednu ze složek.

Fytopreparáty jsou prioritou volby v léčbě klimakterického syndromu u žen. Jsou bezpečné, jemně ovlivňují tělo, zcela vyhlazují příznaky menopauzy, zlepšují celkový stav těla.

Ale je tu jedna věc! Při dávkování bylinných přípravků musíte být velmi opatrní. To, co byl lék, se stává skutečným jedem, pokud je dávkování nesprávné.

Proto je správné poradit se s lékařem před užitím fytohormonů..

Fytoestrogeny pro ženy: které léky pomáhají zůstat déle krásné a zdravé

Ženské pohlavní hormony regulují více než jen menstruační cyklus. Podporují syntézu kolagenu, udržují pevnost pokožky a sílu chrupavek a vazů. Estrogeny se podílejí na metabolismu vitaminu D a vápníku, a jsou proto odpovědné za hustotu kostí. Stimulují kognitivní schopnosti mozku a chrání kardiovaskulární systém před přebytečným cholesterolem. Ale v průběhu času se množství estrogenu v ženském těle snižuje, zejména je patrný pokles hladiny pohlavních hormonů během menopauzy. Jaké změny čekají ženu a jak lze zachovat krásu a zdraví po 40 letech?

Co jsou fytoestrogeny a proč je tělo potřebuje?

V ženském těle není jediný orgán, který by nebyl ovlivněn tak či onak pohlavními hormony estrogeny. S věkem však jejich produkce klesá. Množství estrogenu v ženském těle začíná postupně klesat asi po 37 letech. Přibližně od této doby jsou patrné procesy stárnutí: snižuje se tón pleti, objevují se vrásky, protože právě estrogeny regulují aktivitu syntézy kolagenu, hlavního strukturního proteinu těla. Asi ve věku 45 let jsou pohlavní hormony tak malé, že jejich nedostatek začíná ovlivňovat vnitřní a vnější stav ženy..

Změny souvisejí s obdobím, které lékaři nazývají perimenopause, ale v hovorové řeči se udomácnilo jiné jméno - menopauza. Mezi příznaky patří návaly horka, výkyvy nálady a náhlý krevní tlak. Tyto problémy postupně pomíjejí, ale objevují se další..

Estrogeny podporují aktivitu osteoblastů - buněk, které obnovují strukturu kostí; regulují vstřebávání vápníku a vitaminu D. Vzhledem k tomu, že hladina pohlavních hormonů klesá, po menopauze prudce klesá mineralizace kostí - vzniká osteoporóza. Projevuje se jako patologické zlomeniny, ke kterým dochází s minimálním fyzickým dopadem. Ke snížení závažnosti těchto příznaků se často doporučují léky na bázi fytoestrogenů..

Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny, molekulární struktura a chemické působení podobné hlavním estrogenům ženského těla - estradiolu a estronu. Interagují se stejnými receptory, ale jejich účinek je nižší než u „přirozených“. Fytoestrogeny mohou mít také antiestrogenní účinek - snižují účinek ženských pohlavních hormonů na tělo. U mladých žen se doporučují pro nepravidelná období a příliš těžká nebo bolestivá období..

Když jsou vlastní hormony v těle extrémně malé, stanou se fytoestrogeny „kouzelnou hůlkou“, která může zpomalit změny související s věkem. Pomáhají snižovat závažnost a frekvenci „návalů“, normalizovat psycho-emocionální stav a spánek. Navíc při dlouhodobém užívání mohou fytoestrogeny snížit pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění a v kombinaci s vápníkem a vitaminem D mohou zpomalit rozvoj osteoporózy [1].

Druhy fytoestrogenů

Podle jejich chemické struktury jsou fytoestrogeny rozděleny do tří tříd:

 1. Isoflavony. Jejich zdrojem jsou luštěniny, jetel červený, lékořice, hrozny, chmel, cimicifuga, vitex, dioscorea. Sójové isoflavony - genistein a daidzein - jsou nejvíce studovány ze všech fytoestrogenů. Jsou to silné antioxidanty, které chrání tělo před oxidačním stresem (předpokládá se, že se oxidační stres podílí na stárnutí a vývoji rakoviny). Při pravidelném používání tyto fytoestrogeny pomáhají snižovat „špatný“ cholesterol v krevním séru, zpomalují aktivitu ukládání tuků v tukových buňkách a zabraňují rozvoji osteoporózy. Jak isoflavony cimicifugy fungují, není dosud přesně známo, ale experimenty ukázaly, že se neváží na estrogenové receptory [2]. Předpokládá se, že se tyto isoflavony vážou na serotoninové receptory, a proto snižují intenzitu vegetativních projevů perimenopauzy [3]. Schopnost výtažků cimicifuga snížit podrážděnost a obnovit spánek je navíc spojena s možným účinkem podobným serotoninu..
 2. Lignany. Většina z nich se nachází v semenech lnu a evropského smrku. Lignany lze nalézt v nízkých koncentracích v ořechech a celých zrnech. Výhodou těchto fytoestrogenů je, že pomáhají normalizovat lipidové složení krevní plazmy tím, že zvyšují množství lipoproteinů s vysokou hustotou („dobrý“ cholesterol) a snižují množství lipoproteinů s nízkou hustotou („špatný“ cholesterol). Lignany mají antioxidační aktivitu, mají protizánětlivé účinky a pomáhají normalizovat váhu snížením chuti k jídlu [4].
 3. Kumestany byly nalezeny v jetele červeném a vojtěšce. Jedná se o nejméně studované fytoestrogeny. Možná mají určitý účinek na kostní hustotu, pravděpodobný účinek na vazomotorické příznaky (návaly menopauzy) není dobře znám.

Při vývoji přípravků obsahujících fytoestrogeny používají výrobci výtažky z různých rostlin. Nejběžnější produkty jsou na bázi sóji, cimicifuga, lnu, červeného jetelu.

Produkty Isoflavon: co hledat na pultech lékáren

Z farmaceutických přípravků s fytoestrogeny pro ženy jsou nejoblíbenější přípravky na bázi sójového isoflavonu - genisteinu, protože, jak již bylo zmíněno, jedná se o nejvíce studovaný fytoestrogen. Druhým nejoblíbenějším produktem je extrakt z cohosh černé (také známý jako black cohosh). Podívejme se na některé z nich podrobněji..

Přípravky na bázi genisteinu (sójový isoflavon)

Fáze údržby Estera III

Komplexní doplněk stravy, který obsahuje sójové isoflavony, lignany z lněného semene, granátové jablko a brokolici. Isoflavony a lignany, jak již bylo zmíněno, jsou cenné pro své estrogenní účinky, zatímco výtažky z granátového jablka a brokolice jsou cenné pro jejich silný antioxidační účinek..

 • Indikace: doporučeno pro ženy starší 40 let ke snížení závažnosti příznaků menopauzy.
 • Kontraindikace: těhotenství, kojení, individuální nesnášenlivost složek.
 • Způsob aplikace: jedna tobolka denně s jídlem. Výrobce neuvádí dobu přijetí.

Balení 60 tobolek, což je dost na dva měsíce používání, bude stát přibližně 3900 rublů.

* Číslo doplňku stravy „Estera Maintenance Phase III“ v Registru státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.006830.06.15, datum registrace - 3. června 2015 [5].

ESTROVEL®

Kombinovaný doplněk stravy s komplexním složením. Obsahuje sójové isoflavony, extrakt dioscorea, extrakt posvátného vitexu, indol-3-karbinol, vitamíny E, B6, B9, K1, bór, L-5-hydroxytryptofan.

Soudě podle složení komplexu je zaměřen spíše na boj proti PMS a regulaci menstruačního cyklu, než na zmírnění příznaků menopauzy. Sójové isoflavony u žen v plodném věku mají antiestrogenní účinek. Extrakt Dioscorea a Vitex obsahují látky, které jsou prekurzory progesteronu: podle moderních konceptů se hlavní příčinou PMS stává nerovnováha mezi progesteronem a estrogeny. Vitamin B6 a kyselina listová snižují projevy syndromu předmenstruačního napětí a L-5-hydroxytryptofan vyhlazuje depresivní projevy v PMS.

Lék lze nicméně použít také ke snížení závažnosti projevů perimenopauzy. V klimakterickém období působí sójové isoflavony jako estrogeny, vitamin K podporuje mineralizaci kostí, indol-3-karbinol, případně inhibuje vývoj nádorů a bór zvyšuje účinek fytoestrogenů.

 • Indikace: ke snížení závažnosti projevů menopauzy a premenstruačního syndromu.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství, kojení.
 • Způsob aplikace: jedna nebo dvě kapsle denně s jídlem po dobu dvou měsíců.

Balení drogy (30 tobolek) stojí asi 500 rublů, to znamená, že průběh aplikace bude stát 1000-2000 rublů.

* Číslo doplňku stravy „ESTROVEL®“ v Rejstříku státních osvědčení o registraci Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.R.004621.12.19, datum registrace - 18. prosince 2019 [6].

„KOMPLIVIT® Calcium D3 Gold“

Složitý produkt obsahující genistein, vitamin D3, vitamin K1 a vápník. Jak je vidět z kompozice, léčivo má dvojí účinek zaměřený na prevenci rozvoje osteoporózy a na potlačení projevů menopauzy. Genistein v přípravku s vysokou úrovní čistoty a aktivity látky se vyrábí ve Švýcarsku pomocí patentované technologie. Předpokládá se, že genistein má ve srovnání s jinými isoflavony nejvíce vlastnosti podobné estrogenu.

Komponenty COMPLIVIT® Calcium D3 GOLD pomáhají snižovat počet návalů horka, snižují podrážděnost a únavu a normalizují spánek. To vše má pozitivní vliv na náladu a pohodu během období hormonálních změn.

Vitamin K je pro tělo nezbytný pro syntézu proteinu osteokalcin, který váže kolagenovou základnu kostní tkáně na vápník. Kombinace vitamínů a genisteinu tedy pomáhá posilovat kosterní systém, doplňovat nedostatek vápníku v těle a zabraňovat jeho vyplavování. Ve srovnání s jednoduchou kombinací vápníku a vitaminu D3 posiluje fytoestrogenní vzorec kosti o 15-20%.

 • Indikace: zlepšit pohodu ženy během menopauzy, posílit kosti, podpořit zdraví kloubů, stav pokožky a aktivovat syntézu kolagenu.
 • Kontraindikace: během těhotenství, laktace a v případě individuální nesnášenlivosti složek.
 • Způsob aplikace: jedna tableta jednou denně po dobu jednoho měsíce. V případě potřeby lze kurz opakovat

Cena balení (30 tablet) - asi 500 rublů.

* Číslo doplňku stravy „KOMPLIVIT Calcium D3 Gold“ v Rejstříku státních osvědčení o registraci společnosti Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.004497.10.16, datum registrace - 6. října 2016 [7].

Přípravky na bázi cimicifuga

Klimadinon®

Léčivý přípravek, který obsahuje extrakt z cimicifugy, se vyrábí ve formě potahovaných tablet a kapek pro orální podání. Terapeutický účinek se dostavuje postupně, přibližně po dvou týdnech užívání..

 • Indikace: s příznaky perimenopauzy - návaly horka, pocení, poruchy spánku, zvýšená excitabilita.
 • Kontraindikace: během těhotenství a kojení by se neměla užívat individuální intolerance, nádory závislé na estrogenu. Kromě toho jsou pilulky kontraindikovány pro intoleranci laktózy a kapky pro alkoholismus. Lidé s onemocněním jater, epilepsií, poraněním mozku by měli být opatrní a před použitím se poradit s odborníkem.
 • Způsob aplikace: dvakrát denně, jedna tableta nebo 30 kapek, délku léčby stanoví ošetřující lékař.

Náklady na balení jsou asi 500 rublů.

* Číslo osvědčení o registraci antiklimatického bylinného přípravku „Klimadinon®“ v potahovaných tabletách ve Státním registru léčivých přípravků - P N014246 / 01 ze dne 30. července 2007 [8].

** Číslo osvědčení o registraci antiklimatického bylinného přípravku „Klimadinon®“ v kapkách pro orální podání ve Státním registru léčivých přípravků - P N014246 / 02 ze dne 3. dubna 2007 [9].

„Vitamíny Tsi-Klim® pro ženy od 45 let“

Složitá příprava. Kromě extraktu z cimicifuga obsahuje extrakt z mateřské dřeně, který má mírný uklidňující účinek; L-karnitin, který normalizuje mikrocirkulaci krve v mozku a srdečním svalu; selen; komplex vitamínů B, vitamínů A a E, stejně jako rutin, který udržuje cévní tonus.

 • Indikace: Vhodné pro snížení autonomních a psycho-emocionálních poruch souvisejících s vyvrcholením.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost, těhotenství, kojení.
 • Způsob aplikace: jedna tableta denně. Trvejte alespoň dva měsíce.

Balíček (60 tablet) stojí asi 430 rublů.

* Číslo doplňku stravy „Tsi-Klim® vitamíny pro ženy 45+“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.011525.07.12, datum registrace - 16. července 2012 [10].

Estrogeny - ženské pohlavní hormony - ovlivňují téměř všechny tělesné funkce. V období perimenopauzy se jejich obsah v těle ženy prudce snižuje, což způsobuje známé projevy menopauzy, jako jsou „návaly horka“, pocení, poruchy nálady a spánku. Po menopauze je u žen pravděpodobnější výskyt osteoporózy (snížení kostní denzity). Fytoestrogeny - rostlinné látky podobné struktury jako ženské pohlavní hormony - pomáhají snižovat příznaky menopauzy a při dlouhodobém užívání snižují závažnost osteoporózy, zejména v kombinaci s vápníkem a vitaminem D3.

* Ceny jsou pouze pro informační účely a jsou platné od ledna 2020.

Jaké potraviny obsahují fytoestrogeny, účinky na tělo

Fytoestrogeny jsou speciální rostlinné látky, které mají podobnou chemickou strukturu jako estrogeny. Estrogeny jsou pohlavní hormony se silným feminizujícím účinkem.

 • 1 Mechanismus působení
 • 2 Výrobky obsahující fytoestrogeny
 • 3 Tabulka
 • 4 Tabulka isoflavonů
 • 5 bylin s rostlinnými estrogeny
 • 6 Účinek fytoestrogenů
 • 7 Rostlinné estrogeny pro menopauzu

Fytoestrogeny kombinují celou skupinu chemických látek, jako jsou flavony, isoflavony, kumestany a lignany. Tyto látky nejsou ani rostlinné hormony, ani estrogeny, ale v lidském těle mohou působit podobně jako pohlavní hormony..

Isoflavony jsou přírodní složky obsažené v určitých potravinách a bylinách, jako je sója a jetel. Tyto látky jsou fytoestrogeny. Isoflavony jsou součástí lidské stravy a mají metabolické a antikarcinogenní vlastnosti.

Mechanismus účinku

Fytoestrogeny jsou strukturně podobné estradiolu. Díky tomu se mohou projevit jako estrogeny i jako antiestrogeny. Tyto látky byly objeveny v roce 1926, ale až do padesátých let zůstaly jejich účinky neprozkoumané. Poprvé bylo zjištěno, že ovce pasoucí se na pastvinách bohatých na jetel (rostlina s velkým množstvím fytoestrogenů) mají sníženou plodnost.

Hlavním mechanismem působení fytoestrogenů je vazba na estrogenové receptory, které existují ve dvou formách: alfa a beta. Mnoho rostlinných estrogenů má mnohem větší afinitu k receptorům beta typu. Účinek fytoestrogenů na tělo je asi o 500–1 000 slabší než účinek lidských hormonů.

Hlavní strukturní prvky molekuly rostlinného hormonu, které vysvětlují jeho vysokou afinitu k estrogenu, jsou:

 • fenolový kruh;
 • isoflavonový kruh, který napodobuje estrogenový kruh v místě kontaktu s receptorem;
 • nízkomolekulární hmotnost sloučeniny, podobná ženským pohlavním hormonům;
 • vzdálenost mezi dvěma hydroxylovými skupinami jádra isoflavonu, která je podobná estradiolu.

Kromě feminizujícího účinku mohou mít fytohormony také antiestrogenní účinek. U zdravé ženy s normálními hormonálními hladinami konkurují bylinné estrogeny jejím osobním hormonům. Obsazují receptory, které by mohly využívat přírodní hormony.

Výrobky obsahující fytoestrogeny

Podle studie L.W.Thompsona a B.A. Bookera z roku 2006 vedou ořechy a olejnatá semena na seznam potravin, které obsahují fytoestrogeny. Za nimi následují sójové výrobky, obilninový a otrubový chléb, luštěniny, maso a další potravinářské plodiny. Největší množství isoflavonu se nachází v sóji a jiných luštěninách. Lignanové fytoestrogeny v potravinách se nacházejí v lněném semeni, ořechech, ovoci (citrusové plody, třešně, jablka) a zelenině (brokolice, špenát, česnek a petržel).

Nejlépe studované fytoestrogeny, které se nacházejí v sóji: látky isoflavonu daidzein a genistein. Tyto látky jsou v rostlině přítomny ve formě glykosidů. Díky působení bakterií v lidském střevě se sloučenina rozpadá. Ne všechny produkty rozpadu indukují buněčnou estrogenní reakci, hlavní příspěvek k hormonálnímu působení sóji pochází z equolu (upravený produkt daidzeinu).

Pro zvýšení poprsí se již dlouho doporučuje jíst zelí. Všechny jeho druhy (bílé, barevné, růžičková kapusta a brokolice) obsahují velké množství fytoestrogenů, které mohou zvýšit hormonální hladinu.

Mléčné výrobky také obsahují přírodní estrogeny. Plesnivé sýry obsahují mnoho těchto látek, což je způsobeno působením speciální houby.

Jakákoli semena a ořechy také obsahují velké množství fytoestrogenů. Fytosteroly, které mají hormonální aktivitu, se nacházejí v pšeničných klíčcích, olivových a palmových olejích a kokosovém oleji. Estrogen zvyšuje také sušené ovoce, jako jsou sušené meruňky, švestky a datle.

Lidé nejí jen potraviny s fytoestrogeny, ale také nápoje s těmito hormony. Červené víno obsahuje resveratrol, který je vysoce antioxidační. Pycnogerol se získává z hroznové slupky a semen. V chmelových hlávkách, ze kterých se vyrábí pivo, je přítomen 8-prenylnaringenin, který je 10krát aktivnější než jiné fytoestrogeny..

Stůl

Srovnávací množství fytoestrogenů v potravinách (μg / g)

1 μg = 0,000001 g

PramenyMnožství μg na 100 g produktu
Lněné semínko379380 μg
Sójové boby103920 μg
Sójový jogurt10275 μg
sezamové semínko8008,1 μg
Lněný chléb7540 μg
Sójové mléko2957,2 μg
Humus993 μg
Česnek603,6 μg
Sušené meruňky444,5 μg
Pistácie382,5 mcg
Termíny329,5 μg
Slunečnicová semínka216 μg
Kaštany210,2 μg
Olivový olej180,7 mcg
Mandle131,1 μg
Kešu oříšky121,9 μg
Zelené fazole105,8 mcg
Arašíd34,5 mcg
Luk32 μg
Borůvky17,5 mcg
Kukuřice9 μg
Káva6,3 μg
Vodní meloun2,9 mcg
Kravské mléko1,2 μg

Kniha Cassidy A. Potenciální rizika a přínosy fytoestrogenních diet. 2003 březen

Isoflavonový stůl

Potravinové zdroje isoflavonů (μg / g)

Skupina potravinCelkový počet isoflavonůDaidzeinGenisteinGlycetin
Sója1176-4215365-1355640-2676171-184
Pražená sója26619411426294
Sójová mouka20144121453149
Izolát bílkovin621-98789-191373-640159-156
Tofu53223824549
Sójový hot dog2365512952
Sójová slanina144268335
Čedar43-1970-834-6239-52
Sýr mozzarella123246252
Tofu jogurt28210316217
Sójový nápoj28721-

Byliny s rostlinnými estrogeny

Byliny obsahující rostlinné estrogeny mají nejen hormonální, ale také obecný posilující účinek. Patří mezi ně: jetelové hlavy, šalvěj, lékořice, verbena, třezalka tečkovaná a vojtěška. Infuze z těchto bylin se užívají orálně nebo se připravují ze směsí na oplachování vlasů.

Červený jetel. Fytoestrogeny květin a bylin jetele obsahují isovlavon a sloučeniny kumestanu. Dosud neexistují žádné studie, které by prokázaly, že tuto bylinu lze bezpečně používat k prevenci menopauzálních poruch..

Lékořice. Kořeny této rostliny obsahují isoflavon zvaný glabridin. V malých dávkách stimuluje množení rakovinných buněk a ve vysokých dávkách je potlačuje.

Vojtěška. Estrogeny v bylinách vojtěšky jsou kumestrol a malé množství formononetinu. Stejně jako hlavy jetele červeného může tato bylina způsobit poškození reprodukcí u ovcí. Účinek této rostliny na člověka také není dobře znám..

Prádlo. Tato bylina obsahuje velké množství ženských fytohormonů lignanové skupiny. Ve střevech lidského těla se bylinné estrogeny přeměňují na enterodiol a enterolakton.

Účinek fytoestrogenů

Fytoestrogeny v malých dávkách mají stejný biologický účinek jako endogenní hormony. Jejich účinek na tělo do značné míry závisí na pohlaví a věku, osobě, která konzumuje výrobky s fytoestrogeny.

 • Dopad na mladé ženy

Rostlinné hormony mohou působit opačným směrem než normální estrogeny. Je to způsobeno koncentrací ženských pohlavních hormonů v krvi a citlivostí jejich receptorů.

Pokud má žena normální hladinu estrogenu, rostlinné hormony budou působit jako antiestrogeny. Čím vyšší je jejich koncentrace, tím je tento účinek výraznější. Fytoestrogeny v tabletách proto nemají vždy pozitivní účinek na ženské tělo. Na klinice existují určité indikace pro tyto léky, jako je léčba premenstruačního syndromu a bolestivé menstruace..

Účinek fytoestrogenů na rakovinu prsu zůstává kontroverzní. Některé studie (D. Ingram et al., 1997) ukázaly, že tyto látky mají ochranný účinek, zatímco jiné experimenty (studie M.L. De Lemos, 2001) popisují, že fytoestrogeny stimulují růst rakovinných buněk u žen s předchozí rakovinou prsu..

 • Dopad na muže

Studie z roku 2010, kterou vypracovali D. Hamilton Hamilton-Reeves a kol., Zjistila, že přidání isoflavonů nebo sójových produktů do potravin nezměnilo hladinu testosteronu u mužů. Rovněž nedošlo k žádným změnám v morfologii, koncentraci, počtu nebo motilitě spermií. Účinek fytoestrogenů na vývoj rakoviny varlat zůstává kontroverzní a stále nebyl prokázán..

 • Vliv dětí a dospívajících

Věřilo se, že u mladých chlapců, zejména v období novorozence a puberty, mají estrogeny rostlinného původu velmi silný feminizující účinek. Proto bylo doporučeno, aby chlapci a ženy během těhotenství nezneužívali potraviny obsahující estrogeny. Ale výzkum R. D. Merritta a H. B. Hanks, který vyšel v roce 2004, dokázal opak. Přehled literatury dospěl k závěru, že krmení dětí sójovou výživou nezpůsobuje další problémy. Nebyly zjištěny žádné abnormality v sexuálním vývoji, chování nebo fungování imunitního systému.

Rostlinné estrogeny pro menopauzu

Po 50 letech se u ženy mohou objevit různé poruchy, včetně podrážděnosti, letargie, únavy, depresivní nálady, návalů tepla, palpitace a dalších příznaků. Jedním z moderních trendů v léčbě menopauzálních poruch je hormonální substituční léčba..

Vzhledem k tomu, že užívání hormonálních léků v menopauze někdy vyvolává výskyt závažných vedlejších příznaků, ženy tyto léky často odmítají a uchylují se k fytoestrogenům. Používají se hlavně léky obsahující isoflavonové fytoestrogeny (například Menoril, Climaxan, Remens, Klimadinon).

Vzhledem k tomu, že v menopauze dochází k výraznému snížení koncentrace hormonů, rostlinné látky nepůsobí jako antiestrogeny, to znamená, že u žen po 40 letech je jejich použití relativně bezpečné.

Fytohormony mohou mít potenciálně následující příznivé účinky:

 • snížit stupeň projevů menopauzy a působit jako mírná forma hormonální substituční terapie;
 • snížit hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak;
 • snížit riziko vzniku osteoporózy;
 • může snížit riziko rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a kůže.

Data zveřejněná E. Letabym a kol. V roce 2013 rostlinné estrogeny u žen po 40 - 50 letech významně nezmiňují příznaky menopauzy. Současně je navíc nutné provést studii o účincích genicysteinu, jehož vliv nebyl s konečnou platností objasněn..

Fytoestrogeny v potravinách a léčivých bylinách se používají pro různé hormonální poruchy v gynekologii. Jejich nekontrolované podávání může vést k tomu, že se chovají odlišně od normálních ženských hormonů, ale jako antiestrogeny. Potenciál fytohormonů dosud nebyl vyčerpán a může být odhalen v blízké budoucnosti.

Fytoestrogeny pro ženy po 40-50. Přípravky, v potravinách a bylinách, tablety, rostliny pro menopauzu, pro osteoporózu, pro menopauzu. Seznam, hodnocení

Otázka účinnosti fytoestrogenů k udržení normální hladiny hormonů u žen po 40 letech je stále otevřená. Výrobci přípravků obsahujících fytoestrogen slibují zpomalení procesu stárnutí pokožky a vlasů, prevenci kardiovaskulárních onemocnění, patologií pohybového aparátu a senilních poruch nervového systému.

Co jsou fytoestrogeny

Ženské tělo nemůže normálně fungovat s nedostatkem pohlavního hormonu estrogenu.

Je odpovědný za:

 • puberta;
 • zavedení menstruace;
 • normální fungování kardiovaskulárního a nervového systému;
 • proces koncepce;
 • během těhotenství.

Stav celého těla ženy závisí na ukazatelích estrogenu. Když koncentrace hormonu klesá, začíná proces stárnutí: stav vlasů, kůže se zhoršuje, problémy začínají v reprodukčním systému.

Fytoestrogen je nesteroidní látka přírodního původu. Můžete ji získat z potravy nebo ve formě léků. Fytoestrogeny zahrnují dvě skupiny chemických sloučenin: isoflavony a lignany. Isoflavony byly studovány v největší míře. Jejich struktura a mechanismus účinku jsou podobné estradiolu a estronu (hlavní estrogeny).

Jak fungují fytoestrogeny

Fytoestrogeny působí jako estrogeny a antiestrogeny, aby inhibovaly vývoj rakoviny. Fytoestrogenní přípravky interagují s těmi receptory na buněčných površích, se kterými samotný estrogen pracuje.

Fytoestrogen nemá tak silný účinek na tělo, je 1000krát slabší. Když jsou hladiny estrogenu sníženy, jeho přirozený protějšek se váže na volné receptory v buňkách. Pokud je hladina vysoká, fytoestrogeny začínají bojovat o prostor na buněčné membráně. V důsledku tohoto vytěsnění je dosaženo androgenního účinku..

Proč fytoestrogeny ženě po 40-50 letech

Ve věku 35–37 let začíná reprodukční systém ženy stárnout, její biologické funkce mizí a schopnost otěhotnět klesá.

Během menopauzy se objevují následující příznaky:

 • selhání menstruačního cyklu;
 • vzhled návalů tepla a pocení;
 • podrážděnost;
 • problémy s pamětí;
 • záchvaty vzteku;
 • nespavost;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • snížená sexuální touha;
 • porušení procesu močení.

Fytoestrogeny jsou určeny k boji proti menopauzálním symptomům u žen

Tyto příznaky mohou trvat dlouhou dobu..

Postupně se objevují další příznaky menopauzy:

 • suchá kůže a vrásky;
 • ztráta vlasů;
 • narušení urogenitálního systému;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • rozvoj osteoporózy a Alzheimerovy choroby.

Fytoestrogeny pro ženy nad 40 let, jejichž přípravky nabízí moderní medicína, umožňují tyto projevy klimakterického syndromu napravit v rané fázi.

Hormonální terapie je předepsána pacientům s nízkou hladinou estrogenu. Tato metoda léčby pomáhá zmírnit příznaky menopauzy a zabránit rozvoji závažných onemocnění. Užívání hormonů má ale vedlejší účinky a mnoho žen se bojí o své zdraví. V takových případech jsou jim předepsány fytoestrogeny..

Indikace pro použití

Fytoestrogenní terapie je nejčastěji předepsána v následujících případech:

 • nízká hladina hormonů jako vrozená vlastnost;
 • časný nástup menopauzy (před 45. rokem věku);
 • nemoci endokrinního systému;
 • arteriální hypertenze;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • problémy s krevními cévami;
 • poruchy příjmu potravy;
 • umělá menopauza způsobená odstraněním vaječníků;
 • užívání léků, které potlačují hormonální systém ženy.

Kontraindikace

Fytoestrogeny pro ženy nad 40 let, léky k udržení normální hormonální hladiny, mají nejen pozitivní účinek na tělo, mají také řadu kontraindikací:

 1. Přítomnost onemocnění závislých na estrogenu, jako jsou děložní myomy nebo endometrióza. Tyto nemoci se často vyvíjejí po 45 letech.
 2. Normální hladiny hormonů v těle. V důsledku konkurence mezi původním estrogenem a vnějším estrogenem se vyvíjí hypoestrogenismus, který se projevuje ve formě příznaků klimakterického syndromu.
 3. Chronická onemocnění během exacerbace (zejména hepatitida).

Vedlejší efekty

Fytoestrogeny pro ženy nad 40 let (přípravky a produkty obsahující tuto přírodní sloučeninu jsou slabší než estrogeny) nemusí mít očekávaný účinek na tělo. V tomto případě jsou ženě předepsány hormony..

Existuje několik dlouhodobých studií týkajících se nežádoucích účinků fytoestrogenů. Bylo zjištěno, že fytoestrogeny nezpůsobují nebezpečné reakce na zdraví.

V důsledku užívání této látky se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • problémy s játry kvůli vysoké koncentraci éterických olejů v některých rostlinách;
 • alergie na složky bylin nebo potravin obsahujících fytoestrogen;
 • narušení gastrointestinálního traktu;
 • nepohodlí v mléčných žlázách;
 • špinění a krvácení;
 • potrat;
 • potlačení funkcí štítné žlázy;
 • snížení účinnosti antikoncepce;
 • negativní vliv na vstřebávání minerálů.

Při nesprávném užívání léku se mohou objevit negativní reakce. Je nutné přísně dodržovat dávkování a režim léku. Nemůžete dlouhodobě užívat prostředky s fytoestrogeny. V případě nežádoucích účinků je vybrán jiný lék nebo je změněno dávkování.

Jaké rostliny obsahují fytoestrogeny

názevFytoestrogeny ve složeníPůsobení na tělo
Borovaya uterus (ortilia jednostranný)Flavonoidy
 • Normalizuje krevní tlak.
 • Zlepšuje práci kardiovaskulárního systému.
 • Má omlazující účinek.
 • Zabraňuje růstu rakovinných buněk.
 • Zlepšuje menstruační cyklus.
 • Normalizuje hormonální hladiny.
 • Používá se pro neplodnost.
Lékořice (kořen)Isoflavon glabridin
 • Normalizuje hormonální hladiny.
 • Zmírňuje bolesti PMS a menopauzy.
Kořen zázvoru)Isoflavony
 • Zmírňuje bolest během menstruace.
 • Odstraňuje příznaky toxikózy.
 • Pomáhá s adhezí a zánětem.
KurkumaKurkumin
 • Zlepšuje menstruační cyklus.
 • Zmírňuje bolest a snižuje krvácení během menstruace.
 • Zlepšuje hormonální hladiny.
 • Stimuluje práci dělohy.
Heřmánek (květiny)Bioflavonoidy: apigenin, luteolin, quercitin
 • Pomáhá při zánětlivých onemocněních urogenitálního systému.
 • Normalizuje spánek.
 • Zmírňuje podrážděnost a úzkost.
Pastýřská taškaFlavonoidy
 • Pomáhá s děložním krvácením.
 • Zvyšuje tón dělohy.
 • Používá se k léčbě eroze.
Malina (listy)Flavonoidy, kyselina listová
 • Pomáhá s děložním krvácením.
 • Zvyšuje hladinu železa v krvi.
 • Snižuje zánět.
 • Používá se pro dysfunkci vaječníků.
 • Zvyšuje endometrium.
 • Pomáhá s neplodností.
Večerní prvosenkaFlavonoidy
 • Posiluje krevní cévy, buněčné membrány a kosti.
 • Normalizuje hladinu hormonů.
 • Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v těle.
 • Podporuje oplodnění vajíčka.
 • Eliminuje vaginální suchost.
 • Používá se k normalizaci menstruačního cyklu.
Červený kartáčFlavonoidy, fytohormony
 • Obnovuje hormonální rovnováhu.
 • Má omlazující účinek.
 • Funguje jako protizánětlivý prostředek.
červený jetelIsoflavonoidy a kumestany - formononetin, biochanin-A, kumestrol
 • Zmírňuje příznaky menopauzy.
VojtěškaKumestrol a formononetin
 • Pomáhá oběhovému systému.
 • Snižuje hladinu cholesterolu.
 • Má protizánětlivé vlastnosti.
Lněná semínkaLignany, které se převádějí na enterodiol ienterolakton
 • Zmírněte zánět urogenitálního systému.
 • Jsou to profylaktické látky, které chrání před chorobami srdce a cév.
Červené hroznyResverantol
 • Normalizuje práci nervového a kardiovaskulárního systému těla.
Poskok8-prenylnaringenin
 • Uklidňuje nervový systém.
 • Ulevuje.
 • Eliminuje neurózy u žen během menopauzy.
 • Reguluje všechny metabolické procesy v těle.
ŘebříčekFytosterol
 • Má posilující účinek na krevní cévy.
 • Zlepšuje menstruační cyklus.
LopuchFytosterol
 • Diaphoretikum, diuretikum a lék proti bolesti.
Obyčejná manžetaFytosterol
 • Podporuje tonizaci těla.
 • Normalizuje menstruační cyklus.
ŠalvějFlavanoidy
 • Pomáhá snižovat pocení v menopauze.
 • Normalizuje menstruační cyklus.
PelyněkFlavony
 • Uklidňuje nervový systém.
 • Má protizánětlivé vlastnosti.
ElecampaneFytosterolové deriváty
 • Pomáhá při menstruační bolesti.
RosemaryFlavony
 • Používá se při menopauze.
 • Poskytuje protizánětlivý a tonizující účinek.

Lidové léky recepty pro ženy

Ženy po 40 letech již mohou užívat fytoestrogenní přípravky k oddálení nástupu menopauzy. Existuje mnoho populárních receptů na udržení normální hladiny hormonů..

Použití 2 lžící pomůže zlepšit pohodu s projevy menopauzy. lněná semínka. Semena se užívají dvakrát denně. Je třeba je umýt velkým množstvím vody. Průběh přijetí by neměl trvat déle než měsíc. Po 7 dnech návaly tepla ustoupí, nespavost a nervozita zmizí. Po 14 dnech lze pozorovat konečný výsledek léčby.

Ke zmírnění patologických příznaků menopauzy a normalizaci hormonálních hladin můžete použít následující recepty tradiční medicíny:

RostlinaReceptPravidla přijetí
Červený kartáčVývar: 20 g surovin se nalije do 250 ml vody a vaří se za míchání ve vodní lázni po dobu 15 minut. Nechte to vařit hodinu. Hotový vývar je rozdělen na 4 stejné části.Užívejte před jídlem (30 minut předem) po dobu 4 až 6 týdnů.

Borovaya dělohaTinktura: 2 lžíce bylinky se nalijí půl litrem vodky. Zakryjte víkem. Nechte vařit po dobu 2 týdnů ve tmě.Užívá se po kapkách 30 až 40, třikrát denně, 30 minut před jídlem.

Lékořice (lékořice)Vývar: vezměte 1 polévkovou lžíci. byliny. Nalijte 200 ml vroucí vody. Vařte 3 minuty. Nechte vařit ne déle než 2 hodiny.Použijte napjatý vývar

1 polévková lžíce. před jídlem 3krát denně.

Chmel (šišky)Tinktura: vezměte 25 g sušených šišek a nalijte 1 litr vodky. Nechte to vařit po dobu 7 dnů. Poté se filtruje a nalije do sklenice nebo láhve.

Vezměte 1 polévkovou lžíci. 2krát denně bez ohledu na příjem potravy. Tinktura se promyje vodou (přibližně 100 ml). Délka léčby je 1 měsíc. Opakovaná léčba se provádí po měsíční přestávce.
Měsíček, anýz, fialový květ, kořen lékořice, koprová semínkaČaj: vezměte 1 polévkovou lžíci. každou bylinu a zalijeme 1 litrem horké vody. Nechejte asi půl hodiny stát. Poté filtrujte.Pijte tento čaj na 1/3 sklenice 3x denně před jídlem. Takové ošetření lze provést nejdéle 7 dní. Měli byste si dát týdenní pauzu a kurz opakovat.
Pastýřská taškaNálev: nalijte 1 polévkovou lžíci do sklenice. suroviny a naplňte ji vroucí vodou.

Ochlaďte na pokojovou teplotu.

Nálev vypijte ihned po ochlazení. Je lepší užívat to před spaním jednou denně..
červený jetelInfuze:

2 lžíce bylinky nalijte 200 ml vroucí vody. Nádoba s výslednou kapalinou se umístí na teplé místo po dobu 2-4 hodin.

Pijte infuzi 3krát denně před jídlem.

Klimadinon

K dispozici v tabletách a kapkách. Hlavní složkou je extrakt cimicifuga. Ovlivňuje estrogenové receptory. Proto je Klimadinon účinný jako antiklimakteriální látka..

Vzhledem k účinku léku na hladinu estrogenu jej nelze použít v přítomnosti formací závislých na estrogenu. Náklady na tablety: 30 kusů - 519 rublů, 60 kusů - 560 rublů. Kapky stojí 473 rublů.

Tsi-Klim

K dispozici v kapkách, tabletách a krémech na obličej a tělo. Hlavní složkou je extrakt cimicifuga. Zlepšuje hladinu estrogenu v těle, proto pomáhá zmírňovat patologické příznaky menopauzy. Mátový olej v kapkách zklidňuje a pomáhá vyrovnat se s nervozitou. Lék je dobře snášen, ale nedoporučuje se pro těhotné ženy a kojící matky..

Náklady na drogu:

 • kapky - 320 rublů;
 • tablety - 346 rublů;
 • krém na obličej - 298 rublů;
 • tělový krém - 352 rublů.

Remens

Lék je dostupný ve formě kapek a tablet. Recept je založen na cimicifuga racemose. Je znám jako lék proti negativním projevům menopauzy..

Účinek cimicifugy zvyšuje kanadský sanguinaria, což je homeopatický přípravek, který pomáhá při menopauzálním syndromu.

Náklady na drogu: kapky - 747 rublů, tablety - 187 rublů (12 kusů) a 546 rublů (36 tablet).

Climactoplane

Lék se vyrábí ve formě tablet. Hlavními účinnými látkami jsou cimicifuga, sanguinaria a homeopatický lék na sépii. Takový komplex pomáhá vyrovnat se s patologickými projevy menopauzy (návaly horka, nervozita, pocení).

Lék je dobře snášen a nemá žádné kontraindikace, s výjimkou přítomnosti citlivosti na jeho složky.

Cena léku je 527 rublů.

Vitální žena

Nástroj je prezentován ve formě tablet. Obsahuje 25 cenných bylin.

Nejslavnější z nich:

 • kurkuma;
 • ibišek;
 • skořice;
 • piniový oříšek;
 • eukalyptus;
 • ječmen.

Tato kolekce pomáhá ženám najít tělesnou a duševní rovnováhu během období hormonálních změn v těle po 40 letech, podporuje regeneraci tělesných buněk. Cena léku je 3096 rublů.

Menopauzální vzorec

Lék je ve formě tablet, je vyroben na základě výtažků z maitaki, bedwort a jetel. Také ve složení je cimicifuga. Lék pomáhá bojovat proti nepříjemným projevům klimakterického syndromu.

Stopové prvky a vitamíny skupiny B pomáhají tělu normálně fungovat na buněčné úrovni. Doplněk by neměl být užíván s patologiemi štítné žlázy a užíváním látek obsahujících jód. Náklady na doplňky stravy: 30 kusů - 528 rublů, 60 kusů - 840 rublů.

Climafemin

K dispozici ve formě tablet. Isoflavon genistein působí jako fytoestrogen. Pomáhá normalizovat hladinu estrogenu v těle. Doplněk koenzymu Q 10 působí jako prostředek proti kardiovaskulárním chorobám. Přidaný antioxidační vitamin E a extrakt z hroznových jader.

Použití takového nástroje vám umožní zpomalit proces stárnutí těla a usnadnit klimakterické období v životě žen. Neměly by ho užívat těhotné nebo kojící ženy. Lék stojí 360 rublů.

Bonisan

Vyrábí se ve formě tobolek a krémového gelu pro vnější použití. Sójové isoflavony působí jako fytoestrogeny. Sója obsahuje mnoho rostlinných analogů estrogenu a pomáhá vyrovnat se s projevy menopauzy.

Krémový gel také obsahuje zvlhčující přísady: kyselinu hyaluronovou a D-panthenol. Krém podporuje normální mikroflóru pochvy a předchází vzniku infekcí. Tento léčivý přípravek by se neměl užívat během těhotenství a kojení.

Cena léku:

 • kapsle - 373 rublů;
 • krémový gel - 233 rublů.

Femiwell

Balení obsahuje tablety pro denní i noční použití. Denní pilulky zahrnují výtažky z červeného jetelu, angeliky a cimicifugy. Pomáhají snižovat frekvenci návalů horka během menopauzy. Také uklidňují a dodávají energii.

V noci na tablety jsou hlavními látkami výtažky z divokého jamu, griffonie, šalvěje a mateřského mléka. Tyto pilulky zlepšují spánek. Takový nástroj stojí 393 rublů.

Tribestan

Ve složení těchto tablet dominuje extrakt suché byliny plíživé Tribulus. Díky této složce lék zlepšuje fungování urogenitálního systému, tonizuje tělo a normalizuje hladinu cholesterolu..

Vzhledem ke své hormonální povaze by přípravek Tribestan neměly užívat těhotné a kojící ženy, ani dívky do 18 let. Výrobce upozorňuje na skutečnost, že pacienti s alergií na arašídy a sóju by také neměli být léčeni tímto lékem. Tablety stojí 1983 rublů (60 tablet) a 4706 rublů (180 tablet).

Climafit-911

Tobolka obsahuje mnoho bylinných extraktů:

 • přeslička;
 • hloh;
 • kozlík lékařský;
 • dioscorea;
 • sója;
 • cimicifuga.

Všechny tyto bylinky pomáhají ženám během menopauzy zvládat příznaky, které zhoršují kvalitu jejich života. Vitamin D3 pomáhá tělu lépe vstřebávat vápník. Vitamin E působí jako antioxidant.Komplex vitamínů B podporuje tělo na buněčné úrovni. Cena takové drogy je 418 rublů.

Inoklim

Nástroj je prezentován ve formě kapslí. Sójový extrakt ve složení léčiva pomáhá udržovat normální hladinu estrogenu během menopauzy. Komplex olejů (slunečnice a sója) pomáhá buňkám chránit se před nepříznivými podmínkami.

Lék se nedoporučuje užívat během období těhotenství a krmení kojence, stejně jako u pacientů s anamnézou maligních formací prsu.

Tento lék lze koupit za 948 rublů.

Ženský

Hlavní složkou těchto tobolek je suchý extrakt z jetele červeného. Tato rostlina je bohatá na fytoestrogeny. Lék pomáhá vyrovnat se s příznaky menopauzy.

Nelze jej použít během těhotenství a kojení, stejně jako u dívek mladších 16 let. Cena: 665 rublů.

Doppelherzova aktiva Menopauza

Dostupné v tabletách. Hlavní složkou drogy je sójové isoflavony. Mohou pomoci normalizovat hladinu estrogenu..

Složení léku doplňují vitamíny:

 • D3;
 • V 1;
 • AT 2;
 • V 6;
 • VE 12.

Kyselina listová pomáhá funkci mozku a nervového systému. Kontraindikací pro přijetí je přítomnost těhotenství a kojení. Lék stojí 456 rublů.

Estrovel

Tobolky zmírňují patologické příznaky menopauzy v důsledku jejich základních sójových isoflavonů. Vitamin E chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů.

Složka vitamin B6 je nezbytná pro svaly a srdce. Kyselina listová pomáhá ženskému tělu tím, že podporuje činnost mozku a normální fungování nervového systému. Cena léku je 499 rublů.

Mastodinon

Lék se vyrábí ve dvou formách: kapky a tablety. Toto je bylinný homeopatický přípravek:

 • vitex;
 • stalkleaf;
 • cyklámen;
 • chilibukha;
 • duhovka;
 • tygří lilie.

Tento lék může snížit hladinu prolaktinu, zlepšit menstruaci a zabránit rozvoji fibrocystické mastopatie. Kromě toho je lék předepsán neplodným ženám. Neměly by ho používat těhotné ženy a kojící matky ani dívky do 12 let..

Cena mastodinonu:

 • kapky 50 ml - 548 rublů;
 • kapky 100 ml - 854 rublů;
 • tablety - 575 rublů.

Fytoestrogeny v potravinách

Fytoestrogeny pro ženy nad 40 let, jejichž léky jsou jim předepisovány, jsou kombinovány s užíváním potravin obsahujících fytoestrogen.

Přírodní náhražky hormonů obsahují následující potraviny a nápoje:

 • sója (isoflavony daidzein a genistein);
 • luštěniny (isoflavony);
 • mléko a jeho deriváty (fytoestrogeny byliny, kterou kráva jedla);
 • káva;
 • slunečnice a olej z ní;
 • obiloviny, kokosový a olivový olej (fytosteroly);
 • jakékoli zelí, petržel, špenát, ořechy, ovoce (lignany);
 • mrkev;
 • červené víno (resveratrol);
 • pivo (8-prenylnaringenin).

Fytoestrogenní recepty

Potraviny, které jsou dobré pro ženy v menopauze, zahrnují:

 • Hrachová polévka. Přidejte půl šálku suchého hrášku do vroucího masa nebo kuřecího vývaru. Vařte, dokud hrášek nezměkne. Přidejte 2-3 nakrájené brambory. Smažte 1 mrkev a 1 cibuli. Až budou brambory hotové, přidejte smažení. Přidejte sůl a bylinky podle chuti.
 • Salát. Na talíři smíchejte nasekané potraviny: rajčata, okurky, hlávkový salát, avokádo, vařená kuřecí prsa, granátové jablko (zrna) a nakládané houby. Dochutíme směsí oleje a citronové šťávy.
 • Rýže se zeleninou. Vařte rýži. Smažte připravenou zeleninovou směs. Smíchejte s rýží.

Při výběru léků ke zmírnění klimakterického období upřednostňují ženy po 40 letech fytoestrogeny. Nemají tak významný účinek jako hormonální látky, ale také s sebou nesou relativně vážná rizika. Široká škála léků vám umožňuje vybrat ten správný produkt s ohledem na zdravotní stav.

Autor: Victoria Komarova

Design článku: Mila Fridan

Climax je období, kterým prochází každá žena ve svém životě. Někoho samozřejmě vzrušuje jen název takového období a někdo se k tomu chová naprosto klidně. Koneckonců, tomu, co daruje příroda, se nelze vyhnout.