Hormony během menstruačního cyklu a PMS

Abyste pochopili, co je PMS, musíte nejprve pochopit, jaké jsou ženské hormony a jak ovlivňují reprodukční systém žen, protože řídí všechny procesy spojené s menstruačním cyklem - od první menstruace po úplně poslední, každý cyklus bez výjimky záleží na hormonech.

Hormony ovlivňují nejen menstruaci, ale také náladu, schopnost vykonávat fyzickou práci a dokonce i preference jídla. Navzdory skutečnosti, že menstruační cyklus u všech žen závisí na stejných hormonech, někdo takové změny snáší pro sebe snadno a nepostřehnutelně a pro některé se stává měsíčním testem.

Co je PMS?

PMS je stav, který ovlivňuje náladu, fyzický stav a chování v určité dny menstruačního cyklu, obvykle několik dní před začátkem menstruace.

PMS, stejně jako mnoho dalších aspektů zdraví žen, které přímo nesouvisejí s porodem, je stále špatně pochopeno a stále neexistují jasná kritéria pro hodnocení PMS..

Výzkum ukazuje, že PMS je do určité míry postiženo 5 až 97 procent žen..

Ve skutečnosti stojí za to rozlišovat mezi premenstruačním dysforickým syndromem (PMS), který je pozorován u asi 3–8% žen, od mýtu o PMS..

PMS je měsíční opakující se před menstruační stav, kdy je přítomno nejméně 5 symptomů PMS, tak závažných, že narušují každodenní život ženy.

Ať tak či onak, mnoho žen každý měsíc pociťuje příznaky související s PMS a jsou velmi skutečné..

Jaké jsou příznaky PMS?

Příznaky PMS jsou obvykle mírné až středně závažné.

Asi 80% žen pociťuje alespoň jeden z příznaků PMS v míře, která nenarušuje jejich každodenní život. Asi 20–30% žen má hmatatelné příznaky, které mohou ovlivnit určité aspekty každodenního života. 3-8% má PDS.

Závažnost příznaků se může lišit od cyklu k cyklu a závisí také na individuálním posouzení každé ženy..

 • Zvýšená citlivost prsou
 • Puffiness
 • Bolesti hlavy
 • Únava
 • Akné a kožní vyrážky
 • Podrážděnost
 • Oteklé břicho
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Úzkost
 • Smutek
 • Průjem nebo zácpa
 • Depresivní nálada
 • Bolest břicha
 • Citlivost na světlo a zvuk

Proč se objevují příznaky PMS?

Příčiny PMS stále nejsou jasné, ale mnoho vědců ji spojuje se změnami v objemu hormonů a hladinách serotoninu v období 5-10 dní před nástupem menstruace..

Hladiny hormonů estrogen a progesteron nejprve vzrostou a poté klesnou těsně před menstruací, což pravděpodobně způsobí úzkost, podrážděnost a výkyvy nálady, protože modulují aktivitu v oblastech mozku spojených s příznaky PMS. Serotonin je jedním z neurotransmiterů, které silně ovlivňují náladu a emoce, také se mu říká „hormon štěstí“.

Jak fungují ženské hormony?

Hormon estrogen a progesteron hrají v lidském těle obrovskou roli a jsou součástí jeho endokrinního systému, který řídí téměř všechny funkce našeho těla..

Tyto hormony navíc produkuje také mužské tělo, pouze v menším množství, a proto se jim obvykle říká ženské hormony. V ženském těle řídí reprodukční systém a sexuální zdraví, včetně libida. Je to proto, že hrají tak důležitou roli, že je důležité pochopit, jak fungují..

Estrogen

Estrogen je ženský hormon vylučovaný vaječníky, jehož hladina stoupá v prvních dvou týdnech menstruačního cyklu a způsobuje růst endometriální tkáně v děloze. Tato fáze cyklu se nazývá folikulární. Prudký pokles hladiny estrogenu (a progesteronu) způsobuje menstruační krvácení. Ovlivňuje také zdraví srdce a kostí. Aktivní produkce estrogenu začíná v dospívání a s věkem klesá, dokud nedosáhne menopauzy, kdy se menstruace zastaví.

Progesteron

Hladiny progesteronu stoupají po ovulaci, během druhé poloviny menstruačního cyklu. Pokud dojde k početí, pak hladina progesteronu nadále stoupá a udržuje tloušťku děložního endometria pro další vývoj těhotenství. Pokud nebylo koncepce, pak hladina progesteronu klesá, což dává tělu signál, aby zahájil odmítnutí zesíleného endometria. S tímto hormonem jsou spojeny některé nepříjemné příznaky PMS, jako je citlivost prsou, akné a otoky..

Kdy obvykle PMS začíná??

Příznaky PMS u žen se vyskytují ve druhé polovině cyklu, po ovulaci. Nejzávažnější psychologické a fyzické příznaky PMS jsou nejčastěji pozorovány 3-4 dny před menstruací a poté vymizí s nástupem krvácení. Příznaky PMS mohou začínat a končit jindy: například u některých žen se příznaky začnou objevovat bezprostředně po ovulaci a u některých mohou zmizet po skončení menstruace, a ne po jejím začátku..

Jak zjistit, jestli mám PMS?

Abyste pochopili, zda máte PMS, je nejvhodnější použít deník příznaků, které si musíte poznamenat, ve stejném kalendáři, ve kterém si označíte svůj cyklus. Pokud máte smartphone, nyní existuje mnoho aplikací, ve kterých je vhodné to udělat a které mohou dokonce nezávisle navrhnout vaše statistiky. Pokud se příznaky objeví přibližně ve stejnou dobu v každém cyklu, pak je nejpravděpodobnější příčinou PMS..

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Pokud fyzická bolest nebo jiné příznaky přetrvávají nebo vážně ovlivňují váš každodenní život, znamená to, že musíte navštívit lékaře.

Diagnóza PDS se stanoví, pokud máte pravidelně jeden z příznaků a poté vymizíte v jiné dny. Tyto příznaky však mohou být spojeny s mnoha dalšími stavy, jako je endometrióza, poruchy štítné žlázy, syndrom dráždivého tračníku, anémie, onemocnění pojivové tkáně a revmatismus a lékař je bude muset vyloučit..

Pamatujte, že všichni lidé mají hormony a jejich hladina není konstantní..

PMS není důvodem k výsměchu nebo hanbě a nestanete se během něj magicky neadekvátní: podle výzkumů dochází ke změnám nálady přibližně stejně často u mužů i žen..

Jak se mění hormonální pozadí u žen během menstruačního cyklu

Co nás dělá mladými a atraktivními bez ohledu na věk? Jak je regulován náš mateřský instinkt a schopnost reprodukce? Proč jsme někdy tak emotivní a nevyvážení, na rozdíl od mužů, kteří jsou modelem spolehlivosti a stálosti??

Mohou za to naše hormony, na jejichž produkci během celého menstruačního cyklu závisí naše nálada, krása, výkon, libido a celková pohoda.

Hormonální pozadí u žen během menstruačního cyklu, nebo spíše jeho měsíční výkyvy, nám poskytuje nejen zjevné potíže v podobě PMS. Vezmeme-li v úvahu vnitřní změny, každý z nás může předpovědět přibližný kalendář našich vzestupů a pádů, a to jak na fyzické, tak na emocionální úrovni..

Koneckonců, když jsme zjistili, co se děje v našem těle během měsíce, bude pro nás snazší změnit směr našeho osobního hormonálního chronometru pro naše vlastní dobro..

 • Den 1
 • Den 2
 • 3. den
 • Dny 4, 5 a 6
 • 7. den
 • 8. den
 • Dny 9, 10 a 11
 • 12. den
 • Dny 13 a 14
 • 15. den
 • 16. den
 • Den 17
 • Dny 18 a 19
 • 20. den
 • 21. a 22. den
 • 23. den
 • Dny 24 a 25
 • Dny 26 až 28

Den 1

Debut menstruačního cyklu, nejvíce červeného dne kalendáře, je poznamenán objevem krvácení. Dobrá zpráva pro ty, kteří se obávali nechtěného „letu“, je do značné míry kompenzována zjevnou ztrátou síly a bolestmi v podbřišku.

V této době významně klesá hladina hlavních ženských hormonů estrogenu a progesteronu a začíná odmítnutí vnitřní výstelky dělohy (endometria), uložené v případě pravděpodobného těhotenství..

Na tomto pozadí se zvyšuje koncentrace hormonálních látek prostaglandinů, které ovlivňují kontraktilitu stěn dělohy..

To vše je doprovázeno bolestivými křečemi, protože za veškerou bohatou paletu nepříjemných pocitů, které doprovázejí nástup menstruace, je zodpovědná hladina prostaglandinů, které nepřímo ovlivňují receptory bolesti..

Ve stejný den se ve vaječnících vylučujících estradiol vytváří folikul s budoucím vejcem. Musím říci, že to nejsou nejlepší okamžiky našeho života, a je lepší je zažít bez zbytečné fyzické námahy..

Den 2

Účes nedrží, make-up se vznáší, nadměrné pocení a zvýšená práce mazových žláz jsou výsledkem nízké hladiny estrogenu, v tento den také nepřidávají radost.

Pokud jste si předem naplánovali návštěvu zubaře nebo kosmetického salonu kvůli účesu, stylingu, odstranění chloupků nebo permanentnímu zvlnění, je lepší odložit návštěvy o týden předem. Bolestivé procedury budou extrémně nepříjemné (práce prostaglandinů) a ze stylingu a trvalosti zůstanou jen vzpomínky na promarněné peníze..

Ke zmírnění napětí a bolestivých pocitů vám pomohou dechová cvičení a jóga, jejichž některé ásany mohou dělat zázraky.

3. den

Pravděpodobnost vzniku a rozvoje vaginálních infekcí se v tento den zvyšuje. Otevřená plocha rány na vnitřních stěnách dělohy po odmítnutí endometria a maximální dilatace děložního čípku zhoršují naši nezáviděníhodnou pozici.

Hygiena a abstinence od sexu je nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům, ale pokud jste zcela nesnesitelní, nezapomeňte na produkty č. 1. Kondom nejen předejde možné infekci, ale také zabrání nechtěnému těhotenství, jehož riziko je velmi pravděpodobné i v těchto dnech..

Dny 4, 5 a 6

Pro většinu z nás to znamená, že utrpení skončilo. Cítíme se docela ostražití a emocionálně vyrovnaní, ale nadměrná fyzická námaha by neměla být zneužívána. Tělocvična počká, ale tónování ranních cvičení bude jen přínosem.

Měli byste také podporovat vaše tělo, poněkud oslabené ztrátou krve, potravinami bohatými na vitamín C a železo, abyste zabránili vzniku anémie z nedostatku železa..

Po menstruační očistě ženské tělo urychluje metabolismus a zvyšuje jeho ochranné funkce. 6. den menstruačního cyklu je nejlepší volbou pro začátek, zbavit se nadbytečné zátěže, upravit váhu a spálit kalorie na stacionárním kole.

7. den

V týdnu, který uplynul od začátku menstruace, produkuje folikul nesoucí vajíčko ve vaječnících stále více estrogenu. Zároveň se zvyšuje hladina testosteronu, která je zodpovědná za koncentraci a zvýšený výkon..

Spárovaný s estrogenem dokonale stimuluje paměť a podporuje vstřebávání důležitých informací, takže pokud máte v práci vyšší moc nebo potřebujete vážně studovat, je hřích tento úspěšný hormonální koktejl tento den nepoužívat.

8. den

Nastává nejúspěšnější období pro kosmetické procedury, protože koncentrace estrogenu v krvi se v tuto chvíli výrazně zvyšuje, což má nejpozitivnější vliv na stav naší pokožky a vlasů..

Díky změně hormonálního pozadí naše tělo aktivně reaguje na všechny druhy kosmetických procedur a výsledek po této péči je nejtrvanlivější a nejúčinnější.

Dny 9, 10 a 11

Počínaje devátým dnem menstruačního cyklu vstupujeme do rizikové zóny. Toto varování platí pro ty, kteří se během příštích 40 týdnů nestanou matkou. U žen plánujících těhotenství by toto příznivé období, několik dní před ovulací, mělo být používáno podle pokynů..

Podle odborníků je v den ovulace a bezprostředně po ní pravděpodobnost početí chlapce vysoká. Spermatozoa s chromozomem X, která jsou zodpovědná za ženské pohlaví nenarozeného dítěte, mají tendenci projevovat svoji životaschopnost déle, když čekají na uvolnění vajíčka. Blízkost s partnerem od 9 do 11 dnů plus 4-5 dní před ovulací zvyšuje vaše šance na početí okouzlujícího dítěte.

12. den

Hladiny estrogenu mají tendenci k vrcholu, což zvyšuje naši touhu a sexualitu. Zvyšuje se vzrušivost erotogenních zón a speciální vůně, jako jsou feromony, může vašemu partnerovi otočit hlavu, i když jste ženatí 10 let.

Využijte tento den a naplňte jej něhou a vášní.

Dny 13 a 14

Uprostřed menstruačního cyklu se blíží. Jakmile hladina estrogenu dosáhne své maximální hodnoty, připojí se k ní luteinizační hormon produkovaný hypofýzou. Růst folikulu je pozastaven, jeho stěny prasknou a z vězení opouští zralé vajíčko připravené k oplodnění.

Nastupuje ovulace. V závislosti na tom, z kterého vaječníku vajíčko vyšlo, můžeme pociťovat mírnou bolest v podbřišku vpravo nebo vlevo. Z břišní dutiny vstupuje do vejcovodu a je poslán na romantické setkání s možným spermatem.

V tento den mají ženy vyšší hladinu libida díky optimální rovnováze hormonálních hladin. Nejživější sexuální pocity se vyskytují v den ovulace, ale neměli byste zapomenout na pravidla antikoncepce, pokud neplánujete okamžitě otěhotnět.

15. den

Shoduje se s nástupem luteální fáze menstruačního cyklu. V místě praskajícího folikulu ve vaječníku začíná tvorba žlutého tělíska, jehož buňky začínají produkovat progesteron.

Jedná se o těhotenský hormon, který bude produkován, bez ohledu na to, zda došlo k oplodnění vajíčka či nikoli..

16. den

Zvýšení hladiny progesteronu stimuluje dělohu a připravuje ji na nadcházející těhotenství. Tvorba endometria začíná na jeho vnitřních stěnách, určených k přijetí oplodněného vajíčka do starostlivého objetí.

Během tohoto období máme zvýšenou chuť k jídlu a tendenci rychle přibírat na váze. Co dělat, nemůžete argumentovat proti přírodě. Jak jste pochopili, všechny pokusy o závislost na dietě nebo omezení příjmu potravy způsobí násilné protesty našeho těla. Proto se stravujte zdravě, prostě nepřiměřeně nepoužívejte sladkosti a prázdné sacharidy..

Den 17

Zvýšená koncentrace progesteronu, charakteristická pro tuto hormonální fázi, má negativní vliv na střevní motilitu. Snížený tonus hladkého svalstva může vést k zácpě a nadýmání.

Přehodnoťte svou stravu v dnešní době ve prospěch fermentovaných mléčných výrobků a pokrmů s převahou rostlinných vláken.

Dny 18 a 19

Tělo pod poplašným požadavkem na progesteron je plně znepokojeno strategickými rezervami pro případ možného těhotenství. V tomto ohledu zpomalují metabolické procesy v těle a odbourávání tuků. Zvýšení hladiny cholesterolu může ovlivnit nejen postavu, ale také práci kardiovaskulárního systému..

Snažte se během tohoto období nepřejídat ani nezneužívat mastná a smažená jídla.

20. den

Do této doby se vejce cestující vejcovodem pohybuje směrem k děloze. Koncentrace progesteronu dosahuje svého vrcholu, žluté tělo se dostává do stadia plného vývoje, ale vracející se „marnotratná dcera“ není schopna oplodnit.

Je rozumné poznamenat, že od nynějška existují dny pro relativně bezpečný sex..

21. a 22. den

Na pozadí poklesu koncentrace luteinizačního hormonu ve vaječníku dochází k opačnému vývoji žlutého tělíska. Snižuje se, zatímco hladina estradiolu klesá..

Dochází k postupnému snižování produkce estrogenu a progesteronu, jehož účinek je v tomto období podobný působení antidepresiv, která stabilizují nervový systém. V dnešní době je dost těžké nás naštvat a užíváme si život z ptačí perspektivy..

23. den

Pokles koncentrace estrogenu mírně převyšuje hladinu progesteronu, což způsobuje hormonální nerovnováhu. Možné problémy se střevem.

Aktivuje se práce mazových žláz, kůže se zhrubne, póry se rozšíří, objeví se akné a kožní vyrážky. Během tohoto období by proto měla být věnována zvláštní pozornost očistným procedurám, jak vnitřním, tak vnějším..

Dny 24 a 25

Na pozadí poměrně stabilní hladiny progesteronu a nízkého estrogenu dochází ke hmatatelným změnám ve struktuře pojivových tkání a kloubů. Stávají se náchylnější k protahování..

V tuto chvíli musíte být extrémně opatrní při fyzické aktivitě, jakýkoli nepříjemný pohyb při intenzivním sportu může vést ke zranění.

Dny 26 až 28

S blížícími se kritickými dny, které brzy přijdou, se většina žen setká s tím, co se běžně nazývá premenstruační syndrom. Muži velmi rádi vtipkují na téma PMS, těchto ubohých bezvýznamných osobností, kteří nerozumí ničemu o endokrinologii. Někteří, řekněme jim, jsou však andělští trpěliví a čekají na bezpečném místě na svém hormonálním bouři svého milovaného.

Co mohu říci, stále významná hladina progesteronu na pozadí prudkého poklesu estrogenu nám způsobuje nejen fyziologické změny (otoky, záchvaty brutální chuti k jídlu, zácpa), ale také emoční deprese. Velmi nám chybí hormony štěstí, endorfiny.

Pokud se o vás nemá nikdo postarat, popadněte čokoládovou zmrzlinu, banán a sledujte úžasně zábavné komediální filmy. Dejte si pozitivní emoce, koneckonců PMS netrvá věčně a pomine.

Je známo, že standardní cyklus je 28 dní. U některých z nás je mírně kratší, u jiných mírně zpožděná, ale obecné vzorce biochemických procesů v tomto období jsou u většiny žen podobné.

S ohledem na cyklickou povahu hormonálních změn můžeme výrazně usnadnit náš vlastní život, zvolit optimální čas na odpočinek a fyzickou aktivitu, očistit tělo a psychickou úlevu, intenzivní péči o pleť a využívat naši ženskou atraktivitu s maximálním potěšením pro sebe a svého partnera.

Co se stane s hormony během menstruace?

ve zdraví žen 22. 9. 2017 0 1711 Hits

Typicky žena pociťuje během svého období změnu hladin hormonů. Během této doby žena obvykle zaznamenává pokles hladiny estrogenu, který je hlavním pohlavním hormonem u žen, a progesteronu, což je hormon, který je důležitý během menstruace a těhotenství. Během menstruace se produkuje hormon gonadotropin, který stimuluje uvolňování folikuly stimulujícího hormonu. Tento hormon působí na vaječníky žen, aby zahájil proces produkce vajíčka, které lze po ovulaci oplodnit..
Během celého menstruačního cyklu jsou hormony estrogen a progesteron přítomny u ženy na různých úrovních. Během menstruace bývají ženy zpočátku nízké. Je to proto, že estrogen a progesteron hrají zásadní roli ve vývoji výstelky dělohy, která se vylučuje během menstruace. Klesající hladiny těchto hormonů přispívají k nástupu menstruace.

Dalším hormonem, který je aktivní během menstruace, je hormon gonadotropin. Tento hormon je produkován v důsledku stimulace hypotalamické žlázy, která se nachází v části mozku a která řídí nejen jeho chování, ale také emoce. Tato žláza také vytváří a vylučuje různé hormony, které ovlivňují hypofýzu, která se nachází ve spodní části lidského mozku. Konkrétně žláza hypotalamu vylučuje během menstruace hormon gonadotropin, který způsobuje, že hypofýza uvolňuje hormony během menstruace..

Hypofýza uvolňuje folikuly stimulující hormon během menstruace. S tímto hormonem začíná fáze, ve které oocyty folikulů dozrávají. Tento hormon také stimuluje zvýšení hladiny estrogenu, což vede k nárůstu luteinizačního hormonu později v ženském cyklu. K tomuto nárůstu luteinizačního hormonu obvykle dochází několik dní po skončení menstruace a stimuluje uvolňování vajíčka z folikulu. Tato událost se nazývá ovulace..

Změny hladin hormonů během menstruace často označují období emocionálních změn. Když estrogen a progesteron klesají, mnoho žen trpí premenstruačním syndromem, který se vyznačuje výkyvy nálady, zvýšenou únavou, změnami chuti k jídlu a sexuální touhy a nadýmáním. Jakmile začne menstruace, mnoho žen se cítí lépe než během předmenstruační fáze. Ženy se během této fáze často cítí uvolněnější a mají menší emoční výkyvy. Tento pocit klidu může vyplývat z normalizace hladin estrogenu a progesteronu..

Fáze menstruačního cyklu a hormonální regulace, kdy se nechat otestovat

Jaké hormony se produkují během menstruace

V kterékoli z fází menstruačního cyklu se v těle produkují všechny hormony - během menstruace, na jejím konci, s nástupem těhotenství a menopauzy. Jejich úroveň se však liší v závislosti na období. Měsíční cyklické výkyvy v plodném věku přispívají ke krvácení, ovulaci a přípravě dělohy na možné porodení dítěte.

Hypofýza řídí tyto procesy a vaječníky, které produkují estrogeny a progesteron, jsou přímými „vykonavateli“ jejích příkazů. Nejen frekvence a povaha výtoku závisí na stavu hormonálního pozadí, ale také na celkovém stavu žen, její náladě a emocích.

Doporučujeme přečíst si článek o hormonálním narušení a menstruaci. Z toho se dozvíte o změnách hladin hormonů během, před a po menstruaci, o tom, jak hormonální nerovnováha ovlivňuje menstruaci, jak způsobit menstruaci, pokud nepůsobí hormonální poruchy, a zda je nebezpečné vyvolat zpoždění přenosu menstruace. A tady je více o hormonech během těhotenství.

Co se stane s hormony hypofýzy

V předním laloku hypofýzy se tvoří dva hormony, které regulují sexuální funkce, včetně cyklickosti změn v děloze. Jejich maximální hodnoty se vyskytují v době ovulace - uvolnění vajíčka z folikulu. Zbytek času cirkulují v krvi s mírou. Jejich úkolem je udržovat normální funkci vaječníků, zajistit nejprve zrání folikulu a poté na jeho místě - žluté tělísko.

V prvních dnech cyklu, kdy dochází k samotnému krvácení, se koncentrace folikuly stimulujícího hormonu začíná postupně zvyšovat. Před samotnou ovulací mírně klesá. Hladina luteinizačního hormonu, a to jak před menstruací, tak po celou dobu jejich užívání, je trvale nízká. Prakticky žádné změny v obsahu prolaktinu v první a druhé fázi.

Který převládá - estrogeny nebo progesteron

Po druhé fázi cyklu, kdy bylo v těle mnoho estrogenů a progesteronu, prudce poklesly. Právě toto snížení hladiny vede k odlupování vnitřní vrstvy dělohy - endometria. Tento proces může být bolestivý a je doprovázen také změnami v práci trávicího systému (nadýmání, zácpa), narušením rovnováhy vody a solí (otoky, bolesti hlavy). Těsně před menstruací došlo k nárůstu mléčných žláz..

V prvních dnech krvácení začíná folikul ve vaječníku zrát. K tomuto procesu dochází v důsledku postupného zvyšování hladiny follitropinu a estrogenů, zejména estradiolu. Pod jejich vlivem, na konci menstruace, začíná dělení buněk endometria - proliferace k obnovení vnitřní vrstvy. Proto v celé první polovině cyklu převládají hormony ze skupiny s estrogenem a progesteron má nejnižší výskyt..

Jak se mění nálada a emoce

To, co se děje s hormony, se odráží na celkovém stavu žen, zejména na psychickém stavu. Kvůli snížení koncentrace ženských steroidů (estradiol, estron, estriol), progesteronu v krvi před samotnou menstruací se ženy cítí slabé, podrážděné a depresivní. Mozkové buňky zažívají jakýsi abstinenční syndrom.

Poté, co bylo ve druhé fázi cyklu spousta hormonů, zcela náhle ztratily obvyklou stimulaci.

To způsobí výkyvy nálady, ženy začnou vidět všechno „černě“. S tendencí k duševním poruchám mohou změny hladiny pohlavních steroidů dokonce vyvolat menstruační psychózy, které se vyznačují vzrušením a extrémní agresivitou.

Tyto trendy pokračují, dokud se nezačne zvyšovat hladina estrogenu. Emocionálně nejtěžší jsou první 3 dny cyklu a poslední 2. Estradiol u žen hraje roli antidepresiva. Zvyšuje obsah serotoninu (hormonu radosti) v krvi a citlivosti mozku na vnitřní opiáty - endorfiny (hormony rozkoše).

Pijte hodně tekutin

Hydratace zmírní nadýmání, citlivost prsou a zabrání zadržování tekutin. Abyste se vyhnuli otokům, přidejte do stravy diuretická jídla - tento účinek má mnoho běžných druhů zeleniny, ovoce, bobulí a koření..

Pamatujte, že nemusíte pít jen vodu. Počítá se jakákoli tekutina - čaj, džus, jídlo. Je lepší odmítnout kávu, aby nevyvolávala kortizol, ale minerální voda bude užitečná - obnoví rovnováhu solí.

Krevní testy na hormony během menstruace

Za účelem kontroly stavu folikulární fáze cyklu se doporučuje během menstruace darovat krev pro hormony.

Jaké testy jsou potřeba

V případě menstruačních nepravidelností a neplodnosti gynekolog vede pacienty k krevním testům na hormony:

 • genitální - estradiol, testosteron;
 • hypofýza - folikuly stimulující, luteinizační a prolaktin.

Jsou hlavními regulátory první fáze cyklu. Vzhledem k tomu, že nadledviny mohou ovlivnit hladinu estrogenu a jejich aktivitu, může lékař doporučit podrobnější studii. V tomto případě je testovací sada doplněna kortikotropinem, kortizolem a dehydroepiandrosteronem..

Kdy zkontrolovat hormony štítné žlázy

Koncentrace tyroxinu a tyreotropinu hypofýzy v krvi odráží funkci štítné žlázy. Její zdravotní stav může ovlivnit hladinu estrogenu. Nejčastěji se zvýšením hormonů štítné žlázy (hypertyreóza) zvyšuje také estradiol. Gynekologové proto často doporučují podstoupit diagnostiku všech indikátorů komplexně, aby zjistili příčinu hormonálních poruch.

Během menstruace můžete darovat krev pro hormony štítné žlázy. Je však třeba mít na paměti, že jejich koncentrace se ve fázích cyklu nemění. Teoreticky je k tomu tedy vhodný každý den..

Vnější projevy menstruačního cyklu

Menstruace je charakterizována následujícími projevy:

 • výskyt krevního výtoku z genitálního traktu;
 • otok mléčných žláz;
 • ponurá nálada, deprese, podrážděnost.

Existují i ​​další znamení, každá žena je bude mít jinak. Upravený menstruační cyklus je klíčem ke schopnosti ženy otěhotnět a porodit plnohodnotné dítě. Pokud problém ignorujete, jsou možné vážné problémy s koncepcí..

Pravidla pro přípravu na krevní testy

Je důležité připravit se na výzkum alespoň 3-4 dny předem. Během tohoto období je nutné vyloučit užívání hormonálních léků a jiných léků, doplňků stravy, které mohou ovlivnit výsledky. Proto byste měli s lékařem prodiskutovat možnost zrušení nebo poskytnout laboratoři seznam užívaných léků..

Den před analýzou hormonů se nedoporučuje:

 • změny ve výživě - přejídání, pití alkoholu, zahájení stravy;
 • fyzické a emoční, duševní přetížení;
 • sexuální styk (zejména pro prolaktin);
 • noční práce.

Večer potřebujete lehkou večeři a pak celých osm hodin spánku. Přestávka v jídle je optimální v intervalu od 8 do 12 hodin. Ráno před darováním krve byste neměli sportovat, kouřit, pít čaj nebo kávu. Pouze pitná voda povolena. Pokud jsou plánovány ultrazvukové, tomografické, rentgenové, fyzioterapeutické postupy, měly by být prováděny až po analýze.

Je třeba mít na paměti, že krev pro hormony v každé laboratoři je vyšetřována pomocí různých technik a činidel. Lékař často doporučuje testy opakovat. Proto si musíte vybrat nejvhodnější instituci, kde budou probíhat všechny následující fáze zkoušky..

Několik slov o ženském reprodukčním systému

Pokud vezmeme v úvahu všechny procesy z hlediska biologie, pak se reprodukční systém skládá z hypotalamu, hypofýzy a vaječníků. První se nachází v mozku a řídí endokrinní žlázy. Nachází se vedle hypofýzy, a proto je navržen tak, aby řídil jeho práci, zatímco produkuje liberiny a statiny. První provádějí produkci hormonů, které jsou v určité životní fázi nezbytné, druhé ji inhibují. Tento systém je poměrně složitý a selhání kteréhokoli z procesů může vést k různým odchylkám..

Co nemusíte brát během menstruace

Krevní test na hladinu progesteronu není pro menstruaci informativní. Tento hormon je zodpovědný za druhou fázi cyklu a musí být stanoven 22. den s 28denním trváním.

Výjimkou je nefunkční krvácení, hojný výtok během menstruace. U těchto pacientů může gynekolog doporučit opakovaná měření, včetně 5. - 7. dne. Existují také případy, kdy je den vyšetření stanoven na základě měření bazální teploty..

Doporučujeme přečíst si článek o testech na ženské hormony. Z ní se dozvíte, jaké testy se provádějí na ženské hormony, indikace pro výzkum, kdy je třeba darovat krev na hormony, správná denní příprava, kolik výsledků se připravuje a dešifrování indikátorů. A tady je více o hormonech během porodu..

Hormony během menstruace jsou nízké. To způsobuje nepohodlí a změny nálady. Během tohoto období se doporučuje podstoupit testy na obsah estradiolu a testosteronu, jakož i hormonů hypofýzy - folikuly stimulující, luteinizující, prolaktin.

Navíc může gynekolog předepisovat a určovat hormonální funkce nadledvin a štítné žlázy. Před diagnostikou je nutná příprava. V první fázi cyklu je zřídka nutný krevní test na progesteron..

Ukazatele normy

Koncept normy je poměrně vágní, tělo každé ženy je zcela individuální.

Většina žen má ale řadu společných rysů:

 • cyklus by měl trvat přibližně stejný počet dní. Pokud byl ženský cyklus 30 dní a další 25, pak je to již důvod k obavám. Okamžitě byste měli kontaktovat odborníka. Tolerance je pouze 2–3 dny;
 • krvácení z genitálního traktu je normální od 3 do 7 dnů. Objem krve by neměl přesáhnout 80 ml, 30-60 gramů se považuje za normu. Nadměrné krvácení nebo nedostatek je patologie, která vyžaduje zásah odborníka.

Existují také parametry, kterými odborník připouští určité selhání cyklu. Tyto zahrnují:

 • dospívání - tělo adolescenta se připravuje pouze na reprodukční funkci, proto jsou možné poruchy. Cyklus u žen je zpravidla stanoven na 12-15 let. Existují však také případy, kdy menstruace přichází ve věku 9 let. Všechny děti jsou individuální, včasné stanovení kritických dnů je normou;
 • pravidelný stres;
 • půstní nebo vyčerpávající diety;
 • menopauza - reprodukční funkce se postupně chýlí ke konci.

Užitečné video

Podívejte se na video o menstruačním cyklu:

 • Testy na ženské hormony: kdy, v jaké dny...
  Při podezření na hormonální nerovnováhu je nutné při plánování těhotenství složit testy na ženské hormony. Je důležité přesně vědět, které a ve které dny si vzít, jak se správně připravit, abyste získali přesné výsledky. Kolik testů se připravuje? To, co je považováno za normální, dešifrování výsledků pro ženské pohlavní hormony. Přečtěte si více
 • Testy na hormony při plánování těhotenství...

Při plánování těhotenství je velmi vhodné nechat se vyšetřit na hormony. Obzvláště je třeba je zkontrolovat u těch, kterým se dlouhodobě nedaří otěhotnět. Důležité jsou ukazatele štítné žlázy v krvi a také hormon hypofýzy. Přečtěte si více

Změny hladin hormonů během, před a po...

Pokud dojde k hormonálnímu narušení a vaše menstruace se změní. Mohou být skrovní nebo hojní, v některých případech dochází ke zpoždění, v jiných k úplné absenci. Co způsobuje zpoždění? Co dělat a co způsobit ženám, pokud nechodí? Jak se mění menstruace po hormonu? Přečtěte si více

Hormony během menstruace: co se vyrábí...

Hormony se během těhotenství mění v závislosti na trimestru. Proto se míra mužského a ženského štítné žlázy bude lišit také na začátku a na konci ženy. Co se stane s hormony? Proč se nachází zvýšený progesteron, thyrotropin, luteinizace a další? Přečtěte si více

Hormony během porodu: co volající...

Bylo prokázáno, že hormony během porodu ovlivňují nejen samotný proces, ale i následný život (tvoří vztah mezi matkou a dítětem, normální laktace). Přidělte způsobující, stimulující, zmírňující bolest a také existují běžné, vylučující a účastnící se porodu. Přečtěte si více

Jak si můžete vysvětlit bolest během menstruace?

Změny hormonálních hladin. Pohlavní orgány, zejména vaječníky a děloha, ostře reagují na hormonální změny. Po 30 letech u žen často stoupá hladina estrogenu, což způsobuje silnou bolest během menstruace. V tomto případě je nutné se poradit s odborníkem a užívat vhodné léky. Vysoké hladiny prostaglandinu stimulují silnou kontrakci svalů dělohy, což zase způsobuje silnou bolest a může také způsobit zvracení, nevolnost, bolesti hlavy a další nepohodlí. Činnost štítné žlázy také ovlivňuje tok menstruace. Nesprávná poloha dělohy v břišní dutině, její různé vývojové patologie jsou příčinou bolestivé menstruace. Bolest během menstruace může být často příznakem neplodnosti nebo jiného onemocnění pohlavních orgánů. Infekce, viry, trauma na pohlavních orgánech v důsledku potratu nebo po obtížném porodu, chirurgický zákrok, nitroděložní tělísko jako prostředek prevence nechtěného těhotenství - to vše jsou také příčiny bolesti během menstruace. Jak vidíte, bolest během menstruace lze vysvětlit různými faktory, takže je nutná konzultace s lékařem. Pouze on může určit přesnou příčinu bolestivé menstruace a předepsat vhodnou léčbu pankreatu. Pokud je bolest vysvětlena charakteristikami těla, které tak reaguje na přirozené fyziologické procesy, při absenci dalších nemocí může pomoci zdravý životní styl.
269

Co je PMS?

PMS je stav, který ovlivňuje náladu, fyzický stav a chování v určité dny menstruačního cyklu, obvykle několik dní před začátkem menstruace.

PMS, stejně jako mnoho dalších aspektů zdraví žen, které přímo nesouvisejí s porodem, je stále špatně pochopeno a stále neexistují jasná kritéria pro hodnocení PMS..

Výzkum ukazuje, že PMS je do určité míry postiženo 5 až 97 procent žen..

Ve skutečnosti stojí za to rozlišovat mezi premenstruačním dysforickým syndromem (PMS), který je pozorován u asi 3–8% žen, od mýtu o PMS..

PMS je měsíční opakující se před menstruační stav, kdy je přítomno nejméně 5 symptomů PMS, tak závažných, že narušují každodenní život ženy.

Ať tak či onak, mnoho žen každý měsíc pociťuje příznaky související s PMS a jsou velmi skutečné..

Léčba hormonálních poruch a opožděné menstruace

Pokud trpíte příznaky hormonální nerovnováhy, je nejlepší informovat svého gynekologa-endokrinologa, který vám doporučí vhodné léky na základě jednotlivých indikátorů..

U žen se zvýšením mužského hormonu androgenu a trvalým narušením cyklu může lékař předepsat orální antikoncepci zaměřenou na zvýšení estrogenu. Mezi tyto léky patří:

Udržet v teple

Existuje důvod, proč se chcete během menstruace zabalit do deky a ležet v posteli..

V čínské medicíně je PMS „chladným“ obdobím měsíce, “říká Alisa Vitti, specialistka na funkční výživu a ženské hormony. - Takže udržujte své tělo v teple pomocí lahví s teplou vodou, ponožek a šátků.

Je možné během menstruace darovat krev pro hormony

Kdy se nechat otestovat

Hormonální pozadí u mužů je stabilnější. Naproti tomu ženské tělo musí často po celý život zažívat výkyvy hladin hormonů, které jsou způsobeny různými faktory, včetně fáze menstruačního cyklu, stresu a různých nemocí, včetně nachlazení. Trvalé snižování nebo zvyšování rychlosti hormonů však může vést k rozvoji gynekologických onemocnění a dokonce k neplodnosti. Nedostatek nebo přebytek pohlavních hormonů navíc vede k narušení emočního stavu a změnám vzhledu..

Následující příznaky naznačují potřebu konzultovat odborníka a provést analýzu na hormony:

 • nízká odolnost proti stresu;
 • poruchy spánku;
 • neustálý pocit únavy a slabosti;
 • snížení ochranných funkcí těla;
 • náchylnost k virovým onemocněním;
 • změny související s věkem;
 • bezpříčinné výkyvy nálady;
 • Nadměrné pocení;
 • porušení menstruačního cyklu a amenorey;
 • otok;
 • nepřiměřené zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti;
 • opožděný sexuální vývoj;
 • opakovaný potrat;
 • polycystický vaječník;
 • novotvary ve vaječnících;
 • kožní problémy;
 • vypadávání vlasů nebo nadměrný růst vlasů na špatných místech.

Jak darovat krev pro hormony?

Na dodání testů je nutné se řádně připravit. Například hormony štítné žlázy jsou vysoce náchylné k různým faktorům, proto je nutné k odstranění diagnostických chyb dodržovat doporučení odborníků.

Testy na hormony štítné žlázy musí být prováděny na lačný žaludek. Od posledního jídla by to mělo trvat od 8 do 12 hodin. Během této doby nemůžete pít džus, čaj, kávu a žvýkat žvýkačky. Večer před studií by se neměly konzumovat alkoholické nápoje. Existují i ​​další doporučení lékařů, která byste neměli jíst před darováním krve, abyste dosáhli nejspolehlivějšího výsledku..

Měli byste také dodržovat následující pravidla:

 • je lepší darovat krev před 10:00;
 • Hodinu před testem nesmíte kouřit;
 • hormonální pilulky lze užívat po odběru krve;
 • ráno před analýzou byste neměli podstoupit EKG, rentgenové, ultrazvukové nebo fyzioterapeutické procedury;
 • před krevním testem musí pacient odpočívat 10-15 minut.

Funkce estrogenu v těle ženy

Estrogeny jsou několik typů hormonů, které se vyskytují u žen i mužů. Pro ženy je to mnohem obtížnější, protože na jejich tělo útočí tři jejich zástupci najednou:

 • estradiol;
 • estriol;
 • estron.

Estrogeny produkují vaječníky a nadledviny. A hlavním hormonem, který plní nejdůležitější funkce, od puberty po menopauzu, je estradiol. Jeho kompetence zahrnuje asi 400 funkcí.

Syntéza estradiolu významně klesá s nástupem menopauzy, po které se jeho produkce postupně zastaví. Některé z funkcí estradiolu dále přecházejí na estron a zbytek zajišťuje estradiol, který je i nadále produkován nadledvinami..

Estrone je hlavní hormon, který podporuje ženské tělo během menopauzy. A pokud je před menopauzou jeho produkce prováděna vaječníky, játry, nadledvinkami a tukovou tkání, s nástupem menopauzy je syntetizována výhradně v tukové tkáni.

Estrone je předchůdcem estradiolu, ale jeho nadprodukce před menopauzou vede k rozvoji hormonálně závislých onemocnění, mezi něž patří rakovina prsu a rakovina dělohy..

Estriol je nejslabší estrogen, a proto je jeho koncentrace v krvi žen minimální. Jeho hlavní část je syntetizována výhradně během těhotenství..

Během všech životních cyklů plní estrogeny nejdůležitější funkce, díky nimž je dívka ženou..

 • K aktivní produkci estrogenu dochází během dospívání. Během tohoto období se pod jejich vlivem u dívek začínají formovat sekundární sexuální charakteristiky, mezi něž patří zvětšení mléčných žláz a získání postavy zakulacení..
 • Estrogeny formují reprodukční funkci zvýšením počtu epiteliálních buněk a hlenu v pochvě, čímž vytvářejí příznivé prostředí pro přežití spermií. Během těhotenství tyto hormony podporují nárůst žlázové tkáně v prsu, čímž se připravují na laktaci..

Mezi další funkce patří:

 • stimulovat vývoj genitálií a mléčných žláz;
 • podílet se na procesu pigmentace genitálií a halo;
 • tvoří sekundární ženské sexuální vlastnosti;
 • regulovat růst dlouhých kostí;
 • podílet se na včasném uzavření růstových zón v dlouhých kostech;
 • podporovat odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy, což je přirozený proces během menstruace;
 • zabránit tvorbě krevních sraženin;
 • zvýšit srážlivost krve, zabránit přechodu menstruace na krvácení;
 • zabránit tvorbě usazenin cholesterolu v cévách;
 • zvyšují citlivost buněčných receptorů na progesteron.

Jak se mění hladiny hormonů během menstruace

Indikátory hormonálních látek umožňují identifikovat přítomnost určitých patologií. Například, když dojde k ovulaci, hormonální testy ukazují normu estradiolu - 35-420 ng / l, údaje během menopauzy klesnou na minimální hodnotu a nepřekročí 5-50 ng / l. Snížené hladiny hormonů během menstruace vedou k odlupování endometria. Patologii může naznačovat progesteron a estrogen.

Folikulární fáze

Vyznačuje se zráním folikulu a uvolňováním vajíčka. Látky se přenášejí na luteinizační hormony a k tomu, aby tato doba bez narušení prošla, je zapotřebí dostatečné množství FSH. Pokud jsou jeho údaje v normálním rozmezí, proces oddělení sliznice proběhne do 2 týdnů. Indikátory estrogenu a progesteronu během tohoto období jsou sníženy a FG jsou zvýšeny..

Fáze ovulace

Začátek tohoto období závisí na vrcholu luteinizačního hormonu. Jeho dostatečné množství přispívá k včasnému uvolnění vajíčka a normální funkci sliznice děložního čípku. Nízký obsah LH může vést k nedostatečné ovulaci a v důsledku toho k obtížím při početí dítěte.

Důležité informace: Jak se hladina hCG zvyšuje o dny po implantaci (tabulka)

Luteální fáze

Vyznačuje se implantací oplodněného vajíčka, příznivého výsledku se dostaví optimální množství potřebných hormonů. LH přestává být produkován a je aktivován progesteron, jehož obsah ovlivňuje aktivitu žlutého tělíska. Požadované hodnoty LH pro tuto fázi jsou 1,1-8,9 IU / ml. Normální hladiny progesteronu zajišťují syntézu dalších hormonů, ovlivňují celkové zdraví pokožky, růst endometria a váhu těhotenství.

Progesteron a jeho funkce

Progesteron je jedním z ženských steroidních hormonů produkovaných nadledvinami a žlutým tělem vaječníků. Rychlost ženských hormonů závisí na fázi, ve které dochází k menstruačnímu cyklu. Hlavní funkcí progesteronu je připravit dělohu na konsolidaci oplodněného vajíčka a zajistit příznivé podmínky pro další těhotenství. Mezi další funkce patří:

 • progesteron pomáhá zvětšit velikost dělohy a uvolnit její svaly;
 • vytváří přísun živin díky tvorbě podkožního tuku;
 • připravuje svaly a vazy na porod;
 • potlačuje některé funkce imunitního systému a brání odmítnutí plodu;
 • podporuje produkci mléka aktivací poporodní laktace.

Pokud hrozí mastopatie, progesteron neutralizuje estrogeny, které jsou příčinou jeho vývoje.

Když je předepsáno vyšetření na hormony v gynekologii

Hormonální vyšetření žen je předepsáno, když se objeví příznaky:

 • nedostatek menstruace;
 • anémie;
 • rychlá únavnost;
 • kožní problémy (akné, psoriáza);
 • problémy s vlasy (nadměrná suchost nebo mastné vypadávání vlasů);
 • přibírání na váze;
 • selhání ledvin;
 • otok těla a končetin;
 • časté bolesti hlavy;
 • bolest v dolní části zad a břicha;
 • bohatá bolestivá menstruace;
 • časté výkyvy nálady;
 • silné pocení;
 • poruchy spánku;
 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • prodloužená absence těhotenství;
 • opakované potraty;
 • nadměrné ochlupení;
 • ztráta zájmu o sex.
 • Hlavní příznaky PMS u dívek. Jak zmírnit stav?

  Gynekologické vyšetření a testy dokáží odhalit mnoho onemocnění v raných stádiích. Používají se také při přípravě na těhotenství, k diagnostice, sledování vývoje plodu před předepsáním antikoncepce a určitých léků..

  Krev se stává základem vyšetření. Po laboratorní analýze je provedena ultrazvuková diagnostika. Může být indikována laparoskopie nebo hysteroskopie.

  Hormony hypofýzy a štítné žlázy

  Řada dalších hormonů produkovaných hypofýzou a štítnou žlázou je také velmi důležitá pro ženské tělo..

  Mezi hormony hypofýzy, které jsou důležité pro zachování reprodukční funkce a celého těla, patří:

  • folikuly stimulující hormon (FSH);
  • luteinizační hormon (LH);
  • thyrotropní;
  • somatotropní;
  • oxytocin.

  Z hormonů produkovaných štítnou žlázou je pro ženské tělo nejcennější tyroxin..

  Indikace pro diagnostiku hormonálních poruch

  Doporučuje se být testován na estrogen v následujících případech:

  • narušený menstruační cyklus;
  • neplodnost;
  • akné;
  • nadváha;
  • patologie prsu.

  Muži jsou testováni na androgeny ve vývoji nádorového procesu, dysfunkci vaječníků, neplodnosti, obezitě. Během těhotenství se doporučuje vyšetřit na estrogeny, pokud existuje podezření na abnormální plod. Pomocí analýzy pro hCG lékař detekuje početí.

  Častěji gynekologové zkoumají ukazatele FSH, LH, estradiol, prolaktin, progesteron, TSH. V prvním trimestru těhotenství je nutné vyšetřit biologicky aktivní látky štítné žlázy, progesteronu a hCG. Po 5. týdnu těhotenství je věnována zvláštní pozornost hodnotě placentárního laktogenu. Tento hormon je produkován placentou embrya. Podporuje zrání a vývoj mléčných žláz budoucí matky a také je připravuje na laktaci.

  Placentární laktogen a prolaktin podporují práci žlutého tělíska vaječníků u těhotných žen a zvyšují sekreci progesteronu. Pomocí těchto indikátorů gynekolog sleduje průběh těhotenství. Před použitím reprodukční technologie jsou indikovány hormonální léky..

  V určitých dnech cyklu se doporučuje provádět diagnostiku biologicky aktivních látek reprodukčního systému. Příprava je nutná předem. Před provedením krevního testu na prolaktin by se žena měla vzdát fyzické aktivity a pohlavního styku. Taková studie se provádí ráno (na prázdný žaludek). Pokud budou tyto podmínky dodrženy, budou ukazatele látek v materiálu objektivní..

  V první fázi cyklu jsou vyšetřovány prolaktin, estradiol, FSD, hypofýza, LH. 22. - 24. den cyklu můžete darovat krev pro progesteron. K posouzení reprodukční cyklickosti jsou testovány na LH a FSH (14. den cyklu). Inzulín a glukóza vyžadují před testováním zvláštní dietu. K posouzení hladiny některých hormonů se testuje moč. Podobná technika se používá k úpravě terapie..

  Normy hormonů v krvi u žen

  Krevní test na hormony se provádí třemi způsoby. Důvodem je skutečnost, že v ženském těle se jejich hladina neustále mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu..

  V současné době se používá speciální technika, na jejímž základě je poskytováno dárcovství krve ke stanovení hladiny hormonů u žen třikrát za cyklus. Cykly se počítají od prvního dne menstruace. Toto pravidlo se nevztahuje na dívky mladší než pubertu a ženy během menopauzy..

  Tabulka hormonů u žen by obecně měla být taková.

  názevDívkyŽeny v reprodukčním věkuŽeny během menopauzy
  FSHod 0,3 do 6,7od 1. do 11.8od 31 do 130
  LHod 0,03 do 3,9od 1. do 8.8od 18.6 do 72
  Prolaktin91 až 52667 až 72667 až 726
  Testosteronod 0,1 do 1,12od 0,45 do 3,75od 0,1 do 1,42
  DHEAod 0,025 do 1,45od 35 do 430od 0,1 do 0,6
  Estradiolod 5 do 2143,8 až 211od 5 do 46
  Progesteronnení definovanýod 5,3 do 86není definovaný

  Folikuly stimulující hormon nebo FSH

  Hormon stimulující folikuly se produkuje v přední hypofýze pomocí gonadoliberinu, hormonu z hypotalamu. Pokud jsou hormony normální, vytvoří se folikul v jednom z vaječníků v ženském těle, ve kterém vajíčko dozrává. Pokud dojde k ovulaci, folikul praskne a vajíčko se uvolní. Zbytek folikulu se přemění na žluté tělo, které během těhotenství produkuje progesteron. Pokud vajíčko není oplodněno, žluté tělísko je zničeno a způsobuje menstruaci..

  Zvýšení hladin hormonů může naznačovat následující stavy:

  • dysfunkce vaječníků;
  • benigní nebo maligní formace v hypofýze;
  • alkoholismus;
  • Rentgenové záření.

  Snížení FSH může být přítomno u onemocnění polycystických vaječníků a nadváhy, stejně jako v přítomnosti genetických onemocnění.

  Luteinizační hormon se vyrábí ve spojení s předchozím hormonem. A jeho hlavní funkcí je ovlivňovat dozrávající folikul. LH se aktivně účastní ovulace a produkce estrogenu.

  Přebytek normy LH lze pozorovat u následujících patologií:

  • dysfunkce vaječníků;
  • novotvary v hypofýze;
  • častý stres;
  • prodloužený půst;
  • intenzivní fyzická aktivita.

  Prolaktin

  Během dospívání podporuje produkce prolaktinu růst prsou u dívek. V budoucnu může jeho hladinu zvýšit pouze těhotenství. A po porodu je jeho hlavní funkcí produkce mléka. V jiných obdobích života je jeho hladina v krvi žen velmi nízká..

  Překročení normy prolaktinu naznačuje následující stavy:

  • o těhotenství;
  • přítomnost nádoru v hypofýze;
  • o amenorei;
  • o hypotyreóze;
  • o polycystických vaječnících;
  • o užívání hormonálních léků.

  Snížení hladiny prolaktinu je možné při defektní funkci hypofýzy.

  Testosteron a dihydroepiandrosteron sulfát nebo DHEA-c

  Testosteron a DHEA jsou mužské hormony, jejichž produkci v těle u mužů provádějí varlata a u žen vaječníky a kůra nadledvin..

  Následující onemocnění vedou ke zvýšení hladiny testosteronu v krvi u žen:

  • onemocnění reprodukčního systému, včetně děložních fibroidů, polycystických vaječníků;
  • dědičné faktory;
  • hyperfunkce nadledvin;
  • nádor hypofýzy.

  DHEA je prekurzorem testosteronu, konkrétně jeho rezervní formy, která se v případě potřeby uvolňuje. Vzhledem ke zvláštnostem umístění hormonu je na základě této analýzy stanovena příčina zvýšení testosteronu. Pokud je diagnostikována nízká koncentrace DHEA s vysokou hladinou testosteronu, znamená to, že příčina spočívá v patologii vaječníků. Pokud byl v důsledku analýzy zjištěn vysoký indikátor u obou hormonů, je diagnostikována choroba nadledvin.

  Estradiol a progesteron

  Testy, které ukazují na vysokou hladinu hormonů v krvi, mohou být způsobeny přítomností nádoru ve vaječnících nebo nadledvinách. Rychlost ženských hormonů se také zvyšuje s přebytkem tukové tkáně, protože tukové buňky se aktivně podílejí na produkci estrogenu.

  Progesteron se aktivně produkuje ve druhé fázi menstruačního cyklu. Není divu, že přebytek této normy může naznačovat pouze těhotenství. V některých případech však může být zvýšení indikátoru příčinou nádoru ve vaječnících nebo nadledvinách..

  Normy analýz na hormony

  Normální hladiny hormonů v krvi se mohou lišit v závislosti na věku a období menstruačního cyklu ženy. Uveďme obecná data o tom, jak vypadá dekódování indikátorů krevních testů na hormony pro zdravé tělo.

  1. Prolaktin: 130-540 mcg / l během porodu, 107-290 mcg / l během menopauzy.
  2. Hormon stimulující štítnou žlázu: 0,2 - 3,2 mIU / l.
  3. Folikulostimulační hormon: 6,7 +/- 2,7 mU / ml ve folikulární fázi, 25,0 +/- 7,6 mU / ml v ovulačním období, 4,1 +/- 2,1 mU / ml v luteální fázi a 54,9 +/- 29,6 mU / ml během menopauzy.
  4. Luteinizační hormon: 4,66 +/- 3,3 mU / ml ve folikulární fázi, 52,9 +/- 18,2 mU / ml v ovulačním období, 2,57 +/- 1,54 mU / ml v luteální fázi a 43,9 +/- 29,7 mU / ml v menopauze.
  5. Progesteron: 1,0–2,2 nM / L ve folikulární fázi, 23,0–30,0 nM / L v luteální fázi a 1,0–1,8 nM / L během menopauzy.
  6. Estradiol: 198-284 pM / L ve folikulární fázi, 439-570 pM / L v luteální fázi a 51-133 pM / L během menopauzy.
  7. Testosteron: 0,2 - 1,0 ng / ml.
  8. Thyroxin: 9,0-22,0 mmol / l.
  9. Trijodtyronin: 2,6-5,7 mmol / l.
  10. Protilátky proti tyroperoxidáze: ne více než 5,6 U / ml.
  11. Protilátky proti tyreoglobulinu: 0-18 U / ml.

  Pouze zkušený odborník může určit, zda je váš krevní test na hormony normální nebo ne. Zároveň bere v úvahu vaši individuální situaci a vlastnosti vašeho těla..

  Jak se správně připravit na studium?

  Příprava na krevní test na hormony musí nutně být, protože spolehlivost výsledku přímo závisí na tom. Laboratorní výzkum se provádí v příslušné ordinaci, výhradně na lačný žaludek. Koneckonců, každé jídlo, dokonce i pití čisté vody, může významně změnit výsledky. Když se rozhodnete provést tuto analýzu, nezapomeňte, co musíte udělat:

  - Alespoň den před tím, nemáte sexuální vztahy, neaktivujte se aktivně.

  - Krátce se zbavte špatných návyků: nepijte alkoholické nápoje (jeden den před analýzou) a nekuřte (asi 1 hodinu).

  - Pokud užíváte nebo používáte topické přípravky obsahující hormony, nezapomeňte to koordinovat s lékařem, který vám předepsal tuto studii. Lze je na krátkou dobu zrušit nebo jednoduše upravit jejich příjem..

  - Nezapomeňte s lékařem prodiskutovat délku a pravidelnost menstruačního cyklu, protože analýza ženských pohlavních hormonů se provádí v určitý den.

  Pokud nebudou tyto tipy dodrženy, může se ukázat následující situace: výsledky studie budou značně zkresleny, budou předepsány nesprávné léky, v důsledku čehož bude léčba zbytečná. A bude to šíleně urážlivé za promarněné peníze a čas.

  Hormonální screening u žen

  K identifikaci endokrinních patologií u žen se používá metoda hormonálního screeningu. Účelem takové diagnostiky je stanovení úrovně bazální sekrece steroidních a tropických hormonů v krevní plazmě. Studie se provádí během rané fáze pacientova cyklu, tj. 2. po nástupu menstruace. Pokud je cyklus narušen a žena má oligomenoreu, pak se den analýzy počítá z menstruační reakce, která byla způsobena gestageny (2. nebo 3. den od jejího začátku). Současně je věnována pozornost obsahu těchto hormonů: LH, FSH, prolaktin, estradiol, kortizol, DHAES, testosteron, TSH, volné frakce hormonů štítné žlázy, odhalují AT index pro tyroglobulin a peroxidázu štítné žlázy.

  U většiny žen dochází během prvních dnů menstruačního cyklu ke zhoršení pohody (celková slabost, bolesti hlavy, nevolnost) a výkyvů nálady.