Režim léčby endometriózy: jaké léky se používají

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy. Obsahuje velké množství krevních cév. Nadměrný růst endometrioidní tkáně mimo děložní dutinu způsobuje stav nazývaný endometrióza.

Onemocnění je charakterizováno závažným hormonálním narušením a dalšími příznaky:

 • silná bolest;
 • děložní krvácení;
 • slabý výtok před a po menstruaci;
 • prodloužená menstruace s hojným výtokem;
 • bolest při pohlavním styku;
 • neplodnost.

Hormonální léky na endometriózu

Nejčastěji se s nemocí můžete vyrovnat léky. Hormony u endometriózy se stanoví po krevním testu. Kardinální chirurgie se používá zřídka, pokud se jiné metody léčby ukázaly jako neúčinné.

Tato diagnóza se často stanoví po 35 letech. Po menopauze a v prvních letech se tato patologie vyskytuje velmi zřídka. Nebude však zbytečné seznámit se se seznamem příznaků endometriózy s menopauzou.

Hormonální terapie se může lišit. Nejčastěji jsou předepsány léky následujících skupin léků:

 • agonisty gonadotropinu;
 • inhibitory gonadotropních hormonů;
 • antigestageny;
 • gestageny;
 • orální antikoncepce.

Před zahájením léčby lékař zjistí, které hormony v těle ženy jsou zvýšeny a které sníženy. To je jediný způsob, jak najít účinnou terapii..

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin

U zdravých žen je tento hormon produkován buňkami v hypotalamu. Látka je navržena tak, aby stimulovala produkci hormonů hypofýzy, která neutralizuje činnost vaječníků.

Pokud užíváte léky s takovým účinkem na endometriózu, dojde k onemocnění, jako je tomu u menopauzy. V důsledku léčby se zastaví produkce estrogenu a nemoc ustoupí. Nová vrstva již není schopna růst a patologie může být vyléčena.

Ne všichni pacienti používají tuto konzervativní metodu. Má své vlastní vlastnosti. Délka léčby je více než šest měsíců. Léky se užívají injekčně. Injekce mohou být aplikovány do svalu, břicha nebo pod kůži. Často je nutné provést proceduru kvalifikovanými odborníky.

Na pozadí takové hormonální terapie se postupem času začínají objevovat negativní příznaky menopauzy. Slabé kosti, což zvyšuje riziko zlomenin.

Hormonální léky pro léčbu endometriózy jsou vybírány individuálně. To, co funguje pro jednu ženu, může být pro druhou zcela nevhodné. Dávka, stejně jako samotná léčba, se stanoví na základě charakteristik těla.

Inhibitory gonadotropních hormonů a antigestagenů

Tyto léky k léčbě endometriózy u žen mohou zpomalit růst vrstvy sliznice. Na pozadí expozice lékům přestává fungovat vaječníky, kvůli kterým přestává být produkován estrogen.

Mifepriston, Danazol, Novinet pro endometriózu a další léky jsou léky v této kategorii. Je důležité si uvědomit, že léčba touto metodou může vyvolat následující nežádoucí účinky:

 • rychlý růst ochlupení;
 • akné;
 • přibývání na váze.

Dokonce i správný výběr dávkování těchto léků nemusí vždy chránit před výskytem nežádoucích účinků..

Gestageny

Léčba endometriózy hormony se často provádí pomocí gestagenů. Působení těchto léků je podobné mechanismu působení progesteronu. Lék potlačuje patologickou proliferaci děložní sliznice.

Visanne pro endometriózu se používá po dlouhou dobu. Recepce - jednou denně. Účinek látky začíná po zastavení postupu onemocnění. Menstruace se zastaví, funkce vaječníků.

Potřeba zbavit se této choroby vede ženy k užívání závažných hormonálních léků s endometriózou, které mají velký seznam vedlejších účinků. Lékař může předepsat Duphaston, Organometr a další látky. Užívání léku by mělo být prováděno přísně v souladu s pokyny výrobce, předpisy lékaře a s přihlédnutím k příčinám onemocnění.

Hormonální orální antikoncepce

COC pro endometriózu se používají velmi často. Tyto léky jsou použitelné pro různá onemocnění pohlavních orgánů a mohou současně vykonávat několik funkcí..

Pokud je léčba prováděna pomocí OC, je kromě terapeutického účinku dosaženo vysoké ochrany proti těhotenství. Cyklus menstruace je regulován, obnovuje se stabilní hormonální pozadí.

Složení antikoncepční pilulky obsahuje gestageny a estrogeny. To nejen zaručuje antikoncepci, ale také zastavuje produkci hormonů v těle, díky čemuž dochází k nadměrnému růstu endometria..

Endometrióza a Yarina jsou pojmy, které jdou ruku v ruce s mnoha gynekology. Lékař může doporučit užívání přípravku Novinet a některých dalších léků. Je nutné zvolit způsob léčby společně s lékařem. Specialista vám řekne přesně, jaký účinek má tato nebo ta droga, a pomůže vám učinit správné rozhodnutí.

Agonisté GnRH

Farmakologické působení této skupiny léčiv je zaměřeno na obnovení funkčního systému hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Působením agonistů gonadoliberinu jsou pozorovány následující reakce ženského těla:

 • snížená sekrece gonadotropních hormonů;
 • snížení citlivosti receptorů hypofýzy;
 • vytváření podmínek pro rozvoj umělé menopauzy.

Do této skupiny patří droga Bruserelin. Jeho působení je zaměřeno na normalizaci hormonální rovnováhy a ztenčení vnitřní sliznice dělohy.

Nehormonální léky

Hormonální pilulky na endometriózu nejsou všechny prostředky používané k léčbě onemocnění. Patologie může být doprovázena výskytem cystických útvarů, příliš bohatým menstruačním tokem, bolestí během menstruace. Ve většině případů je endometrióza symptomatická, což vyžaduje, aby žena užívala další léky..

Pro zvládnutí přetrvávající únavy a bolesti mohou být předepsány následující léky:

 • Ibuprofen;
 • Nimid;
 • Papaverin;
 • Novigan;
 • Spazmalgon.

Někdy je nutné tyto léky užívat systémově. V počátečních fázích vývoje onemocnění stačí užívat léky pouze během menstruace, kdy je nepohodlí obzvláště silné.

Po 40 letech přispívají antikoncepční pilulky také k úspěšné léčbě onemocnění. Existují však případy, kdy je lékař nucen opustit hormonální terapii. Kontraindikace takové léčby jsou následující stavy a nemoci:

 • cukrovka;
 • alergie na hormony;
 • tyreotoxikóza;
 • poruchy ledvin a jater;
 • tromboembolismus.

O tom, jak provést terapii, rozhodne ošetřující lékař. Je nemožné zahájit vývoj onemocnění, protože komplikace mohou ovlivnit celé tělo, nejen reprodukční orgán.

Dále doporučujeme přečíst si o metodách léčby endometriózy bez hormonů.

Recenze

Byla mi diagnostikována adenomyóza. Janine a Zoladex byly předepsány, byly podány injekce. Provedli operaci. Velmi jsem se obával bolesti žaludku. Nyní dochází k tlakovým rázům, přílivům a odlivům, cyklus je mimo provoz. Lékař předepsal nové léky, trankvilizéry, antidepresiva. Stav se zlepšil. Gynekolog povzbudil, ale řekl, že musíme počkat.

Gynekolog objevil endometriózu a řekl, že je lepší nebrat pilulky, ale dát spirálu Mirena. Ukázalo se, že je to velmi výhodné, často jsem zapomněl vzít kapsle. Když jsem je vypil, velmi mě bolely mléčné žlázy. Nyní je vše v pořádku, spirála nepoškodí tělo. Doktor to řekl.

Věra, 27 let (Rusko)

Se stížnostmi se obrátil na gynekologa. Po vyšetření uvedl, že adenomyóza dělohy je možná. Po ultrazvuku byla diagnóza potvrzena. Předepsali Silhouette a kvůli problémům s žilkami byl předepsán také Troxevasin. Stav se zlepšil, ale problém s žilkami přetrvával. Doporučeno kontaktovat cévního chirurga.

Marina, 42 let (Rusko)

Dlouho brala antikoncepční pilulky, ale při jejich užívání došlo k silnému krvácení. Lékař objevil endometriózu. Janine napsala. Řekl, že nemoc neohrožuje život, nezpůsobí vážné následky. Po zrušení finančních prostředků se však problém může vrátit. Zatím je vše v pořádku, ale i po 30 dnech léčby půjdu ke specialistovi. Studujte sinusitidu u těhotných žen odkazem.

Evgeniya 24 let (Rusko)

Antibakteriální léky

Antibiotika pro endometriózu jsou předepsána pouze v případě potřeby. Tato léčba se doporučuje:

 • v přítomnosti infekčního souběžného onemocnění;
 • anamnéza zánětlivých patologií reprodukčního systému;
 • závažné mykotické infekce, které mohou vyvolat aktivitu bakterií.

Antibiotická léčba endometriózy se provádí pouze v extrémních případech. Pokud tyto pilulky zneužijete, existuje vysoké riziko, že patologie bude postupovat..

Antibakteriální léky silně potlačují imunitní systém, což vede k rozvoji endometriální tkáně nejen v děložní dutině, ale i mimo reprodukční orgán.

Jaké svíčky lze použít

Čípky pro endometriózu dělohy se používají nejen ke zpomalení růstu sliznice. Předepsané hormony se projeví nějakou dobu. Po celé toto období může žena pociťovat bolest spojenou s onemocněním..

Následující čípky neléčí endometriózu, ale snižují příznaky patologie:

 • Indomethacin;
 • Diklofenak;
 • Viferon;
 • Anusole.

Tyto léky se používají k úlevě od bolesti bez použití nesteroidních protizánětlivých léků ve formě tablet. Tím se snižuje negativní dopad chemických látek na tělo při zachování účinku.

Účinky nadbytku estrogenu

Normální hladina estrogenu může několik dní před začátkem menstruace způsobit otok prsou nebo citlivost bradavek. Takto se o jejím přístupu dozvíte často. Ale v případě zvýšené produkce estrogenu, často označovaného jako estrogenová dominance, se tyto příznaky zvyšují..

Kromě produkce estrogenu vyvolané stresem vidíme ženy s hormonální dysfunkcí spojenou s environmentálním estrogenem (xenoestrogen).

Xenoestrogen způsobuje v přírodě zmatek a ničení, které ovlivňuje sexuální vývoj a plodnost zvířat a ryb. Teprve v posledním desetiletí jsme otočili čočku mikroskopu k sobě a objevili abnormality spermií a vážné problémy s ženskou neplodností způsobené xenoestrogenem.

Nejčastěji xenoestrogen vstupuje do těla s jídlem, například s masem a mlékem, plněné živočišnými hormony.

To je důvod, proč nedávná italská studie zjistila, že ženy, které jedí hodně masa a mléčných výrobků, mají o 80 až 100 procent vyšší riziko endometriózy, zatímco ty, které konzumují stravu bohatou na zelenou zeleninu a čerstvé ovoce, mají o 40 procent nižší riziko..

Výhody a nevýhody hormonální léčby

Pokud se žena rozhodne léčit endometriózu léky obsahujícími hormony, měla by zvážit výhody a nevýhody této terapie..

Hormonální léčba má následující výhody:

 • bolest a krvácení projít;
 • růst ložisek nemoci se zastaví;
 • reprodukční schopnost je obnovena;
 • spolehlivá antikoncepce je poskytována s aktivním sexuálním životem;
 • po zrušení léčby se obnoví přirozený menstruační cyklus.

Hormonální léky na endometriózu dělohy však mají také negativní stránky, například:

 • léčba nemusí být účinná;
 • doba léčby někdy dosahuje několika let;
 • dochází k závislosti;
 • nemůžete přeskočit užívání léku, aby se neobjevilo děložní krvácení;
 • existuje riziko relapsu.

Hormony se často používají k léčbě endometriózy. Hlavním znakem toho, že se léky objevily, bude absence alergické reakce na použité léky.

Užívání NSAID

Vzhledem k tomu, že endometrióza je nakonec detekována až po biopsii, jsou po tuto dobu předepsány protizánětlivé léky, dokud není stanovena přesná diagnóza nebo jako pomocná složka již při léčbě endometriózy. Jaké hormony je třeba užívat a jak dlouho bude kurz trvat, gynekolog vše vysvětlí.

Tato skupina léků se používá pro mírné příznaky onemocnění, to znamená v mírném stadiu. Zpravidla se nabízejí léky jako "Ibuprofen" nebo "Nimesil", které mohou nejen snížit bolest a křeče, ale také ovlivnit zánětlivý proces.

Bohužel tato metoda nemá žádný účinek na samotné mutované tkáně..

Popis základních léků

Hormonální lék na endometriózu lze užívat pouze po předepsání lékařem. Lék nemůžete nahradit lékem podobného složení nebo účinku..

Agonisté GnRH

Ačkoli hormony pro endometriózu lze prodávat v různých formách uvolňování, léky v této skupině léčiv se injekčně podávají častěji. Mohou to být následující prostředky:

 • Zoladex;
 • Diphereline;
 • Decapeptyl Depot;
 • Lukrin Depot.

Některé produkty, například Duphaston, Vizanne, je třeba užívat v tabletách. Můžete vyléčit patologii. Je však důležité jasně dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře..

Hormonální antikoncepce

Tyto léky jsou předepsány lékařem po výsledcích krevních testů. Jess by měla být užívána po dobu 28 dnů, 1 tableta současně. Lék můžete začít užívat od 3-5. Dne menstruačního cyklu.

Jak ukazují četné recenze žen, Regulon s endometriózou je dalším účinným prostředkem. Nejen zvládá příznaky, ale také brání dalšímu růstu tkáně děložní sliznice.

Novaring se také používá k léčbě endometriózy. Jedná se o prsten, který je vložen vaginálně. Uvolněná látka obnovuje normální strukturu endometria a zlepšuje pohodu.

Další léky při léčbě endometriózy

Kromě hormonů a nesteroidních protizánětlivých léků může lékař během léčby drogami předepsat ženě další léky, včetně těch, které mají přírodní rostlinný základ.

Extrakt z třtinového ovoce se dobře osvědčil při léčbě nemoci. Tato rostlina je schopna aktivovat včasné odmítnutí tkáně endometria. Průběh terapie je dlouhý.

V některých případech je endometrióza léčena doplňky stravy. Je důležité vzít v úvahu, že tyto fondy mají podpůrný a nikoli léčebný účinek. Někdy lékař doporučí léky, které je třeba naředit a vstříknout do pochvy pomocí zavlažovací stříkačky.

Doporučujeme, abyste se dále seznámili s metodami léčby endometriózy s homeopatií a seznamem léků, které se v tomto případě používají..

Komplikace léčby endometriózy

Léčba endometriózy hormonálními léky může vyvolat vývoj vedlejších účinků. Možné jsou následující komplikace:

 • alergické reakce;
 • změny ochlupení;
 • krvácející;
 • vyrážka;
 • návykové.

Aby nedošlo k přibývání na váze z hormonů, je důležité užívat pouze léky předepsané lékařem. Nemůžete je používat déle než předepsanou dobu.

Je možné se endometriózy zbavit léky. Je důležité přísně dodržovat doporučení lékaře a být pečlivě léčeni.

Co hrozí odmítnutím farmakoterapie

Ne všichni pacienti přesně dodržují doporučení lékaře a podstoupí úplnou léčbu. Důvodem pro odmítnutí terapie mohou být následující stavy:

 • Strach z hormonálních léků. Odborníci poukazují na to, že mnoho žen se zdráhá užívat navrhované hormonální léky ze strachu z negativních vedlejších účinků. Pacienti se obávají hirsutismu (nadměrný růst vlasů mužského typu), rychlého přírůstku hmotnosti, neplodnosti a kardiovaskulární patologie. Takové obavy nejsou oprávněné: moderní hormonální léky jsou považovány za relativně bezpečné, pokud jsou přísně dodržovány pokyny;


Mnoho žen odmítá léčit endometriózu léky ze strachu z vedlejších účinků.

 • Vedlejší efekty. Hormonální agenti nejsou vždy dobře tolerováni. Mnoho žen zaznamenává menstruační nepravidelnosti, poruchy trávicího traktu a další stavy;
 • Neexistuje důvěra v lékaře. Pacienti často odmítají klasickou medicínu, upřednostňují recepty tradičních léčitelů. Důvodem tohoto rozhodnutí může být jak strach z vedlejších účinků, tak nespokojenost s výsledkem. Ženy léčbu odmítají, protože nevidí výrazný účinek a nepociťují zlepšení svého stavu.

Lze endometriózu vyléčit bez léků? Ne, je to téměř nemožné. Lze jen doufat, že se proces nebude vyvíjet příliš rychle a před nástupem menopauzy nebude nemoc ženu příliš trápit. V praxi se to stává málokdy. Endometrióza se obvykle vyskytuje v mladém věku - 20–35 let a v menopauze (45–55 let) dokáže způsobit velké utrpení.

Důsledky neléčené endometriózy:

 • Menstruační nepravidelnosti. Menstruace na pozadí patologie se každý rok stává hojnější a bolestivější, jejich trvání se prodlužuje;
 • Děložní krvácení Vznikají na pozadí adenomyózy, ovariální endometriózy. Vedou k významné ztrátě krve, ohrožují život ženy;
 • Prasknutí vaječníkové cysty. Endometrioma se snadno poškodí. Prasknutí její tobolky vede ke krvácení do pánevní dutiny. Je nutná nouzová operace;


Neošetřená endometrióza může být komplikována prasknutím endometriomové kapsle.

 • Torze ovariální cysty. Pokud je endometrioma umístěn na tenké stopce, snadno se zkroutí. Vyvíjí se nekróza vaječníků. Je indikována nouzová operace;
 • Infekce ovariálních cyst. Endometrioma se zapálí, proces se rozšíří do tkání vaječníku a sousedních orgánů. Je nutná chirurgická pomoc;
 • Syndrom chronické bolesti. S postupem procesu pronikají ohniska hluboko do tkání. Bolest se zesiluje, stává se konstantní, nesouvisí s fázemi menstruačního cyklu;
 • Sexuální dysfunkce. Neustálá bolest, silná menstruace, intermenstruační špinění - to vše zasahuje do plnohodnotného intimního života;
 • Psychologické poruchy. Klinické studie ukazují, že dlouhodobá endometrióza je jednou z příčin deprese.

Je také užitečné číst: Krvácení s endometriózou a jejich nebezpečí

Vývoju komplikací se lze vyhnout pouze včasnou a adekvátní terapií..

Hormony pro endometriózu

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy. Obsahuje velké množství krevních cév. Nadměrný růst endometrioidní tkáně mimo děložní dutinu způsobuje stav nazývaný endometrióza.

Onemocnění je charakterizováno závažným hormonálním narušením a dalšími příznaky:

 • silná bolest;
 • děložní krvácení;
 • slabý výtok před a po menstruaci;
 • prodloužená menstruace s hojným výtokem;
 • bolest při pohlavním styku;
 • neplodnost.
 • 1 Podstata hormonální léčby endometriózy
 • 2 Agonisté gonadoliberinu
 • 3 gestageny
 • 4 Hormonální perorální antikoncepce pro endometriózu
 • 5 Výhody a nevýhody hormonální léčby endometriózy
 • 6 Kontraindikace hormonální léčby

Podstata hormonální léčby endometriózy

Hormony pro endometriózu jsou téměř povinnou součástí léčby. To je fyziologicky odůvodněné, protože nemoc je závislá na hormonech. Jeho hlavním důvodem je nadměrná produkce estrogenu v těle ženy..

Lékař předepisuje hormonální léčbu endometriózy k řešení následujících problémů:

 • normalizace sekreční aktivity vaječníků a hypofýzy;
 • prevence další proliferace endometrioidní tkáně.

Umělé potlačení menstruace je podstatou hormonální terapie. Pod vlivem účinných látek nedochází k fyziologickému odmítnutí děložní sliznice. Ohniska jeho růstu mimo dělohu nekrvácejí a tělo je obnoveno.

Mezi další terapie patří:

 • Simulovaná menopauza. Lékař předepisuje hormonální léky, které snižují hladinu pohlavních hormonů na jejich minimální hodnoty.
 • Potlačení ovulace. Za tímto účelem se používají léky, které obsahují syntetické androgeny (mužské pohlavní hormony). Tyto látky blokují výstup zralého vajíčka z folikulu..

Léčba endometriózy zahrnuje několik skupin hormonálních léků. Lékař zvolí léčebný režim individuálně s přihlédnutím k řadě faktorů:

 • individuální vlastnosti ženského těla;
 • touha pacienta mít v budoucnu děti;
 • přítomnost kontraindikací.

Je těžké vyléčit endometriózu bez hormonů. Ženy, které jsou kontraindikovány v těchto lécích, se uchýlí k pomoci tradiční medicíny, hirudoterapie a praktikují různé fyzioterapeutické procedury.

Alternativní léčbu lze považovat pouze za doplňkovou. Jeho účinnost je obtížné předvídat. Další vývoj onemocnění, relaps je možný.

Agonisté GnRH

Farmakologické působení této skupiny léčiv je zaměřeno na obnovení funkčního systému hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Působením agonistů gonadoliberinu jsou pozorovány následující reakce ženského těla:

 • snížená sekrece gonadotropních hormonů;
 • snížení citlivosti receptorů hypofýzy;
 • vytváření podmínek pro rozvoj umělé menopauzy.

Do této skupiny patří droga Bruserelin. Jeho působení je zaměřeno na normalizaci hormonální rovnováhy a ztenčení vnitřní sliznice dělohy.

Gestageny

Jedná se o steroidní hormony, které aktivují receptory progesteronu. Pod vlivem druhého se proliferace endometriálních tkání snižuje. Jednou z drog je Duphaston. Obsahuje syntetický progestogen.

Inhibitory gonadotropních hormonů a antigestagenů

Léky z této skupiny potlačují působení FSH (folikuly stimulující hormon), LH (luteinizační hormon), progesteronu. Účinné látky zpomalují sekreční aktivitu vaječníků a snižují produkci estrogenu. Za takových podmínek se růst endometriální tkáně zastaví..

Danazol obsahuje syntetické androgeny. Gestrinon přirozeně zvyšuje hladinu volného testosteronu a snižuje hladinu bílkovin, které vážou pohlavní hormony.

Hormonální perorální antikoncepce pro endometriózu

Yarina a Zhania antikoncepční pilulky potlačují produkci přirozených pohlavních hormonů a zabraňují nadměrnému růstu endometria.

Před určením léčebného režimu předepíše ošetřující lékař testy, které určí, které hormony jsou zvýšené. Každá skupina léků pro léčbu onemocnění má jiný farmakologický účinek, takže samoléčba je nepřijatelná. O konzervativní léčbě, chirurgickém zákroku rozhoduje pouze kvalifikovaný odborník.

Výhody a nevýhody hormonální léčby endometriózy

Účinnost léků na endometriózu závisí na stadiu vývoje onemocnění. Nejvyšší terapeutický účinek je pozorován v počátečních fázích vývoje patologického procesu. Včasné odhalení patologie pomáhá vyhnout se chirurgickému zákroku. Výhody této léčby jsou:

 • odstranění bolesti;
 • úleva od krvácení;
 • obnovení plodnosti.

Spolu s terapeutickým účinkem mají hormonální pilulky na endometriózu antikoncepční účinek. Předepisují se ženám v pozdějších fázích vývoje onemocnění jako předoperační příprava a během rehabilitačního období. Po terapii se tělo ženy rychle zotavuje: menstruační cyklus se normalizuje, plodnost je zachována.

Hormonální léčba, jako každá jiná, má nevýhody:

 • nedostatek terapeutického účinku, pokud příčina endometriózy není spojena se zvýšeným obsahem estrogenu v krvi ženy;
 • délka léčby (od 6 do 12 měsíců);
 • možný vývoj drogové závislosti;
 • nesmíte přeskakovat užívání léků, jinak dojde k průlomovému krvácení;
 • po vysazení léku existuje riziko relapsu.

Při dlouhodobém užívání hormonů se u ženy vyvinou vedlejší reakce. Nejběžnější jsou:

 • nevolnost;
 • bolesti hlavy;
 • porušení metabolických procesů;
 • Deprese;
 • dysfunkce oběhového a trávicího systému.

Kontraindikace hormonální léčby

Ne všichni pacienti mají předepsanou hormonální terapii. Tato metoda konzervativní léčby endometriózy má kontraindikace:

 • endokrinní poruchy;
 • renální a jaterní dysfunkce;
 • patologie srdce, krevních cév, hematopoéza;
 • cukrovka;
 • peptický vřed, gastritida;
 • sklon k alergiím;
 • přecitlivělost na jednotlivé složky léků.

Je nežádoucí užívat hormony u obézních kuřáků. Kontraindikace zahrnují těhotenství, kojení, přítomnost rakoviny.

Nejúčinnějším způsobem je léčba endometriózy hormonálními léky. Existuje několik skupin léků, které jsou předepsány k boji proti této nemoci. Režim lékové terapie vybírá pouze lékař.

Léky na endometriózu

Endometrióza je onemocnění, při kterém roste tkáň související s endometriem. Proces probíhá mimo děložní výstelku. Existuje několik míst, kde lze vidět endometriotické inkluze:

 • Lumen vejcovodů;
 • Peritoneum malé pánve;
 • Vagina;
 • Čípek;
 • Děloha.

Navíc někdy mohou být přítomny inkluze ve vaječníku, stejně jako v jizvách vytvořených po císařském řezu. Vývoj onemocnění probíhá souběžně s fungováním vaječníků. Ohniska procesu mohou podléhat reverznímu vývoji v důsledku přirozené nebo umělé menopauzy.

Endometrióza dělohy se nejčastěji vyskytuje u žen po 35-40 letech. Stojí za zmínku, že endometrióza je pozorována u 50-70% pacientů, jejichž hlavní diagnózou je neplodnost. Podle různých zdrojů se výskyt tohoto onemocnění u žen v plodném věku pohybuje od 10–15% do 30–50%.

Navzdory skutečnosti, že mechanismus vývoje onemocnění je již považován za jasný, dosud nebyly nalezeny univerzální léky pro léčbu endometriózy u žen. To je způsobeno skutečností, že vědci dosud nebyli schopni zjistit důvod, proč má přesně tuto formu..

O nemoci

Před zahájením léčby nemoci je nutné vědět, proč se vyvíjí a jak se projevuje. Stojí za zmínku, jak je klasifikována endometrióza. Existují tři hlavní typy onemocnění:

 1. Endometrióza zevních genitálií;
 2. Endometrióza vnitřních pohlavních orgánů;
 3. Extragenital.

V prvním typu jsou oblasti endometria umístěny ve většině případů na následujících orgánech:

 • Vejcovody;
 • Čípek;
 • Rozkrok;
 • Pobřišnice;
 • Vaječníky.

Pokud mluvíme o endometrióze vnitřních genitálií, pak jsou tyto oblasti umístěny v tloušťce svalových stěn dělohy. Existuje také další název pro toto onemocnění, jmenovitě adenomyóza. Hlavním rozdílem mezi extragenitální endometriózou je skutečnost, že endometrium roste na jiných skupinách orgánů (střeva, plíce, pupek a močový měchýř). Tento typ není tak běžný a vyskytuje se pouze v 7-8% případů..

Nyní se podívejme na hlavní příznaky endometriózy dělohy. Mezi nimi jsou následující:

 • Bolest v pánevní oblasti;
 • Nedostatečný výtok červené nebo hnědé barvy v období před nebo po menstruaci;
 • V prvních dnech menstruace se zvyšuje bolest;
 • Močení je doprovázeno bolestí;
 • Dyspareunie (bolestivost při pohlavním styku);
 • Prodloužený silný menstruační tok.

Kromě toho se u pacienta může objevit nevolnost, zvracení. Přitěžujícím faktorem je nerovnováha pohlavních hormonů, protože přispívá k rozvoji onemocnění, jako je anémie z nedostatku železa. Bohužel korekce léků není vždy úspěšná, což vede k anémii..

V procesu vývoje onemocnění dochází v důsledku šíření postižených orgánů k vážným bolestivým záchvatům. Měsíčně dávají specifické špinění, mimo jiné z mléčných žláz..

Přesné příčiny nástupu onemocnění nebyly identifikovány, ale odborníci přesto identifikují následující faktory, které by mohly přispět k jeho vzniku:

 • Snížená imunita;
 • Chronické zánětlivé procesy v genitáliích;
 • Komplikace po císařském řezu;
 • Dědičnost;
 • Zvýšený estrogen.

Jaká léčba existuje?

Celkově existují tři hlavní metody léčby této nemoci:

 1. Chirurgický zákrok bez odstranění orgánu;
 2. Radikální chirurgie;
 3. Konzervativní terapie.

Volba doporučené techniky přímo závisí na věku pacienta, umístění ohniska, stadiu onemocnění a také na potřebě obnovit reprodukční systém.

Pokud je pacientem mladá žena, použije se ve většině případů nejšetrnější léčebný režim, a to chirurgický zákrok a hormonální terapie. Tato technika nebrání vývoji vajíčka, takže riziko komplikací není tak velké..

Většina pacientů je však zralejší (35-40 let). Léčba endometriózy se v tomto případě provádí v závislosti na umístění ohniska. Terapie se provádí v komplexu:

 • Chirurgie k odstranění uzlů a cyst, disekce adhezí a pálení lézí;
 • Intenzivní léčba hormonálními léky;
 • Kurz imunostimulantů.

Ve většině případů není možné zcela vyléčit endometriózu bez chirurgického zákroku, a proto odborníci doporučují komplexní typ léčby. Existují však případy, kdy se nedoporučuje uchýlit se k chirurgickému zákroku a provádí se konzervativní léčba:

 • Neplodnost;
 • Reprodukční věk pacienta;
 • Nemoc je asymptomatická.

Chirurgický zákrok se provádí za následujících okolností:

 • Žena má somatickou patologii;
 • Přítomnost dalších onemocnění pohlavních orgánů;
 • Endometrióza jizvy nebo pupku;
 • Léky nemají požadovaný účinek.

Stejně tak nejsou vyloučeny případy, kdy je nutná urgentní radikální chirurgická léčba:

 • Těžká forma adenomyózy;
 • Ovariální endometrióza;
 • Předchozí metody nevedou k zotavení.

Pouze lékař může oznámit potřebné schéma léčby, nespěchejte a nepijte hormonální léky. V tomto případě můžete bez rady odborníka používat pouze homeopatická léčiva. Homeopatie je neškodný lék, který může normalizovat hormonální funkci člověka. Navzdory tomu stojí za to brát vážně výběr takové drogy, protože nejsou univerzální a nejsou vhodné pro každého..

Lze endometriózu vyléčit léky??

Na tuto otázku nelze definitivně odpovědět, protože každý případ onemocnění je individuální a je léčen různými metodami. Teoreticky je pomocí léků možné vyléčit pacienta z této nemoci, ale to se nestává ve všech případech..

Léčba endotermiózy zahrnuje:

 • Antikoncepční pilulky (Janine, Yarina);
 • Léky, které obsahují progesteron nebo jeho náhražky: Visanne, Utrozhestan, Dufastan;
 • Danazol;
 • Zoladex nebo jiné analogy gonadotropinů.

Stojí za zmínku, že každá z těchto skupin má na tělo pacienta jiné spektrum účinku. O tom, jaké léky má pacient použít, by měl znovu rozhodnout kvalifikovaný lékař.

Hormonální léky na endomatriózu

Hormony v endometrióze jsou jedním z nejdůležitějších aspektů. Hormonální léky pomáhají zastavit progresi onemocnění a potlačit sekreci estrogenu a ovulace.

Udělejme seznam hlavních skupin léků pro hormonální terapii:

 • Antiprogestiny;
 • Agonisty GnRH;
 • Progestogeny a progestogeny.

Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny

Hypotalamus je zodpovědný za produkci přírodních agonistů GnRH za účelem indukce uvolňování hormonů hypofýzy, které jsou ve velkém množství schopné neutralizovat práci vaječníků. Zde jsou léky, které se pacientům běžně předepisují:

 • Diphereline. Používá se k intramuskulární injekci po dobu prvních 5 dnů.
 • Decaptil Depot. Injekčně pod kůži v dávkách 3,75 mg každých 28 dní.
 • Zoladex. Injekce do břicha. Účinná látka se uvolní do 28 dnů.
 • Buserelin. Injekčně do svalu v dávkách 3,75 každý měsíc.
 • Depot Lucrin. Lék se injektuje 3. den menstruace. Injekce se opakuje každých 28 dní.

Účinek těchto léků odpovídá stavu menopauzy. Jakmile zmizí estrogeny, endometrium se zastaví. Patologické oblasti endometria se také nevyvíjejí.

Tento typ léčby trvá asi 6 měsíců a je poměrně obtížný. Příznaky menopauzy se čas od času začnou rozdávat. Kromě toho kosti začínají ztrácet svoji hustotu, což může vést ke zlomeninám..

Inhibitory gonadotropních hormonů a antigestagenů

Endometrióza je také léčena inhibitory. Takové prostředky jsou schopny inhibovat vývoj buněk endometria. Kvůli jejich účinku přestávají vaječníky fungovat, a proto se zastaví také produkce estrogenu. Mezi vedlejšími účinky těchto léků je třeba zdůraznit:

 • Zrychlený růst ochlupení na těle;
 • Nadměrné přibývání na váze;
 • Akné.

Nejznámější léky v této kategorii:

 • Danazol;
 • Mifepriston, Gestrinon.

Gestageny

Podstatou léčby je užívat léky podobné progesteronu. Hlavní funkcí látky je potlačit šíření děložní sliznice. Udělejme si seznam hlavních léků pro hormonální terapii založených na hormonech této série:

 • Duphaston. Dodává se ve formě tablet, které se užívají od 5. do 25. dne menstruačního cyklu.
 • Visanne s endometriózou. 1 celá tableta se užívá každý den. Lék začíná působit poté, co přestane růst endometrium, poté přestanou fungovat vaječníky a přestane menstruace..
 • Organometril. Používá se k prevenci vývoje nových ložisek nemoci, navíc snižuje velikost starých. Je nutné užívat od 14. do 25. dne cyklu, 1 tabletu denně.

Antikoncepční prostředky pro endometriózu (hormonální orální antikoncepce)

Hlavní výhodou hormonálních léků při léčbě endometriózy je, že mohou současně provádět několik úkolů. Kombinovaná perorální antikoncepce se obvykle používá k prevenci těhotenství. Skládají se z kusových estrogenů a gestagenů. Díky nim tělo samo přestane produkovat hormony a endometrium se přestane vyvíjet..

Nejoblíbenější antikoncepční pilulky na endometriózu jsou:

 • Janine;
 • Jess;
 • Dimia;
 • Klayra;
 • Yarina;
 • Diana 35.

Lékař může s pacientkou konzultovat, která antikoncepce je pro ni nejlepší. Pomocí antikoncepčních pilulek se žena zbavuje menstruace a vyrovnává svou hormonální rovnováhu. V tomto ohledu estrogen již neovlivňuje vývoj endometria..

Nehormonální léky

Pouze odborník může pacientovi předepsat správnou metodu léčby. Přesto faktory, jako je bolestivý syndrom, slabost a časté výtoky, nutí pacienta uchýlit se k užívání léků proti bolesti. Můžete zvýraznit seznam základních nástrojů pro zmírnění pocitu těžkosti a zánětu:

 • Ibuprofen;
 • Papaverin;
 • Novigan.

K udržení imunity lze použít následující léky:

 • Retinol;
 • Tokoferol;
 • Cykloferon.

Léčba endometriózy bez hormonů je indikována v následujících případech:

 1. Pacient je alergický na hormonální léky;
 2. Tendence k tromboembolismu a trombóze;
 3. Arteriální hypertenze;
 4. Těžké patologie ledvin a jater;
 5. Cukrovka;
 6. Thyrotoxikóza.

V každém případě by měl výběr nehormonální léčby řešit odborník kvalifikovaný v této oblasti..

Antibakteriální léky

Antibiotika pro endometriózu se užívají v takových případech:

 • Souběžně se základním onemocněním se vyvíjí plísňová infekce;
 • Existují komplikace určitých infekčních onemocnění pohlavních orgánů;
 • Pacient měl dříve zánětlivé patologie.

Ve všech ostatních případech nejsou antibakteriální léky předepsány, protože tento typ léčby může mít za následek velké množství komplikací nebo vedlejších účinků. Antibiotika mají tendenci potlačovat imunitní systém, což přispívá k dalšímu rozvoji endometriózy.

Jaké svíčky lze použít

Jak již vidíte, léky na endometriózu se mohou lišit. Další z nich jsou svíčky. Při endometrióze dělohy se nejčastěji používají následující léky:

 • Diklofenak;
 • Indomethacin;
 • Anusole;
 • Viferon.

Ve většině případů jsou takové léky předepsány, pokud chce pacient dosáhnout maximálního účinku úlevy od bolesti, aniž by užíval analgetika ve velkých dávkách. Používají se také pro adheze. Dávka obvykle závisí na závažnosti stavu. Způsob aplikace je poměrně jednoduchý: čípky se zavádějí do análního průchodu dvakrát denně..

Esenciální hormony v endometrióze

Ačkoli hormonální nerovnováha není hlavní příčinou endometriózy, vytváří podmínky pro progresi onemocnění. Pod vlivem určitých hormonů mohou léze růst, bude obtížnější je vyléčit. Identifikovat provokatéry a darovat krev pro výzkum. Přečtěte si více v našem článku o hormonech pro endometriózu.

Jaké jsou testy na hormony při endometrióze

Testy na obsah pohlavních hormonů pomáhají zvolit směr léčby, podle kterého je možné vyhodnotit účinnost léčby. Obvykle je nutné stanovení těchto krevních parametrů:

Za přítomnosti vhodných příznaků je nutné studovat a pracovat štítnou žlázu (thyrotropin a tyroxin), stejně jako nadledviny (adrenokortikotropin, kortizol, dehydroepiandrosteron). Pokud je jejich funkce narušena, obnovení hormonální rovnováhy je obtížné.

A tady je více o hormonálních pilulkách na menopauzu.

Který hormon chybí a který bude zvýšen

Hlavním hormonem, který stoupá v endometrióze, je estradiol. S jeho významným přebytkem je průběh onemocnění závažný a neplodnost je často komplikací. Při původně nízkém estrogenním pozadí (například u kouřících atletek) je riziko této patologie menší. Během těhotenství a menopauzy, kdy dochází k přirozenému poklesu hormonu, příznaky endometriózy zeslábnou nebo úplně vymizí.

Na této vlastnosti je založena hormonální léčba onemocnění. Pomocí pilulek nebo injekcí se estrogeny snižují a progesteron stoupá. Posledně jmenovaný hormon se obvykle nachází v krvi žen v nedostatečném množství. To je důvod pro porušení přechodu růstové fáze endometria do sekreční. Takové změny ztěžují otěhotnění a přenášení..

Hormony hypofýzy mají tendenci stoupat. Nejvýraznější růst prolaktinu a hormonu stimulujícího folikuly. Při významném nedostatku progesteronu se luteinizační hormon zvyšuje také podle principu zpětné vazby. Současně je u pacientů zjištěno, že mají porušenou hormonální aktivitu nadledvin..

U většiny žen s endometriózou je zjištěna hyperplazie (proliferace) endometria, fibroidy dělohy, mastopatie, zjevná nebo subklinická (pouze podle analýzy) hypotyreóza. Toto snížení funkce štítné žlázy vede k narušení výměny estrogenu v buňkách dělohy. Nejběžnější příčinou nedostatku hormonů je nedostatek jódu. Je detekován u téměř 40% neplodných žen.

Hormony pro léčbu endometriózy a fibroidů

Hlavním cílem terapie je snížení estradiolu. Toho lze dosáhnout několika způsoby: působením na vaječníky, hypofýzu, inhibicí ovulace. Užívání antikoncepce vytváří falešné těhotenství. Obsahují analogy estrogenu a progesteronu. Druhý hormon lze použít samostatně, protože snižuje množení endometria. Použití hormonální cívky je založeno na stejném účinku..

Pomocí prostředků, které inhibují tvorbu hypofyzárních gonadotropinů, indukují umělou menopauzu.

Antikoncepce

Výhodou této skupiny léků je současná prevence těhotenství a inhibice tvorby estradiolu. Výsledkem je, že proliferace endometria klesá. Chcete-li dosáhnout účinku pilulky, musíte absolvovat alespoň 6 cyklů.

Volba léku zůstává na gynekologovi, protože je důležité vzít v úvahu jednotlivé hormonální parametry. Mezi běžně předepsané léky patří: Lindinet 20, Janine, Jess, Dieziklen.

Obsahují malé dávky hormonů a progesteronová složka má maximální aktivitu.

Nežádoucí účinky aplikace jsou:

 • riziko zvýšené tvorby krevních sraženin v cévách, což zvyšuje pravděpodobnost infarktu, cévní mozkové příhody, trombózy žil končetin a plicní tepny;
 • zvýšený krevní tlak;
 • rozmazání výtoku nebo silné krvácení v prvních měsících přijetí;
 • bolest hlavy, migréna;
 • bolest v mléčných žlázách a dolní části břicha;
 • porušení metabolismu sacharidů a tuků (zvýšená hladina glukózy a cholesterolu v krvi);
 • změny funkce jater;
 • nádorové procesy.
Trombóza plicních tepen

Spirála

U mírnějších forem endometriózy lze doporučit zavedení spirály Mirena do děložní dutiny. Toto činidlo má schopnost vylučovat analog progesteronu, levonorgestrel. Výhody spirály jsou:

 • výrazný místní účinek na dělohu;
 • snížení citlivosti receptorů (vnímajících proteiny vnitřní vrstvy) na estrogeny;
 • potlačení proliferace endometria, snížení ztráty krve během menstruace, snížení jejich bolesti;
 • prevence oplodnění a v mnoha případech ovulace;
 • po odstranění po dobu jednoho roku dojde k plánovanému těhotenství;
 • nedostatek blokujícího účinku na vaječníky, což vám umožňuje nepociťovat nedostatek estrogenu (návaly horka, pocení, destrukce kostní tkáně).

Podívejte se na video o nitroděložním těle Mireny:

Spirála je nasazena po dobu 5 let, poté musí být vyměněna. Omezením použití je přítomnost závažných onemocnění nebo nádorů jater, selhání ledvin. V přítomnosti fibroidů blízko výstelky dělohy má Mirena nízkou účinnost při snižování krvácení.

Analogy progesteronu (gestageny)

S příchodem léků s vysokou selektivitou účinku (Duphaston, Vizanne, Orgametril, Utrozhestan) bylo možné použít pouze progesteron bez estrogenu. Zastavují množení endometria. Je potlačována tvorba nových ložisek endometriózy a snižuje se citlivost na účinek estradiolu na dělohu.

V důsledku terapie se objevuje hypoestrogenní pozadí s převahou progesteronu. Pomáhá zbavit se syndromu bolesti, zastavit silné děložní krvácení. Mezi další účinky patří zvýšená imunita lokálních tkání a boj proti růstu nových cév. Průběh léčby trvá od 6 do 9 měsíců.

Nevýhody terapie progesteronem jsou:

 • potřeba používat nehormonální antikoncepci;
 • rozvoj deprese, pokud je užíván;
 • otok, tíha v mléčných žlázách;
 • zvýšená tělesná hmotnost;
 • bolesti hlavy, záchvaty migrény;
 • pokles tlaku;
 • vyrážky na kůži;
 • návaly horka.
Migrenické záchvaty

Progesteron a jeho analogy jsou kontraindikovány v přítomnosti:

 • vysoká rychlost srážení krve, sklon k trombóze;
 • odložený infarkt myokardu, nestabilní angina pectoris;
 • porušení mozkové cirkulace;
 • komplikovaný průběh diabetes mellitus;
 • nádorový proces nebo podezření na něj před úplným vyšetřením.

Inhibitory gonadotropních hormonů

Nejznámějším lékem, který blokuje tvorbu folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu hypofýzou, je Danazol (Danol). Má následující vlastnosti:

 • inhibuje funkci vaječníků;
 • potlačuje ovulaci;
 • snižuje objem endometria jak v děloze, tak v jiných ložiscích;
 • má dočasný stimulační účinek na tvorbu mužských pohlavních hormonů;
 • postrádající estrogenní a progesteronový účinek;
 • snižuje imunitu a tvorbu protilátek.

Kontraindikováno u nádorových procesů, krvácení neznámého původu a srdeční selhání. Používá se opatrně při epilepsii, cukrovce a tendenci k trombóze. Vzhledem ke své schopnosti způsobovat přibývání na váze je akné, nadměrné ochlupení těla, poškození jater zřídka indikováno. Droga Nemestran má podobné vlastnosti..

Antigestageny a blokátory aromatázy

Při užívání léků, které blokují citlivost receptorů na progesteron (Ginestril, Esmya), se menstruace zastaví. Tento účinek trvá dalších 4-6 měsíců po zrušení pilulek..

Jejich použití je docela účinné v přítomnosti fibroidů a pro léčbu endometriózy jsou stále předepsány v omezených případech..

Bylo provedeno několik studií, které prokázaly možnost blokování aromatázového enzymu při léčbě neplodnosti na pozadí nadměrného růstu endometria. Za tímto účelem byly předepsány tablety Arimidex..

Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny

Pomocí léků můžete vyvolat umělou menopauzu. Zároveň je výrazně snížen obsah estrogenu. Mechanismus účinku těchto léků je založen na stimulaci tvorby uvolňujícího faktoru hypotalamem. Podporuje syntézu folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů a rychle způsobuje vyčerpání jejich produkce.

To vede k následujícím účinkům:

 • zmizení menstruace;
 • inhibice tvorby růstových faktorů v ložiscích endometriózy;
 • stimulace imunity;
 • zrychlení ničení endometrioidních buněk;
 • snížená aktivita aromatázového enzymu.

Léky Zoladex, Dipherelin, Eligard mají schopnost způsobit všechny nepříznivé projevy menopauzy - návaly horka, podrážděnost, suchost v pochvě, zvýšené riziko aterosklerózy a osteoporózy. Aby se jim zabránilo, doporučuje se používat analogy estrogenu v malé dávce, fytopreparáty (Klimadinon, Estrovel), beta-alanin (Abyufen). Mezi výhody terapie patří dlouhodobé působení - je zapotřebí jedna injekce každé 3 nebo 6 měsíců.

U endometriózy je nutné podstoupit testy na hladinu estradiolu, progesteronu, folikuly stimulujících, luteinizačních hormonů a prolaktinu. Volba způsobu léčby nemoci závisí na jejich ukazatelích. Nejnepříznivějším faktorem je nejčastěji zvýšení estradiolu..

A tady je více o hormonálních poruchách.

Ke snížení objemu endometria v děložní dutině a ložisek růstu mimo ni jsou předepsány kombinované antikoncepční pilulky nebo pouze analogy progesteronu. Pro ovlivnění hypofýzy se používají Danazol, Dipherelin, Nemestran. Nové metody léčby jsou změna citlivosti receptorů na progesteron s Ginestrilem a blokáda aromatázy s Arimidexem.

Hormony hrají důležitou roli v růstu fibroidů. Léčba je zaměřena na potlačení těch, z nichž vyrůstá. Testy jsou povinné, aby se zajistilo, že se nádor zmenší po odstranění nebo během léčby..

Lékař bude moci lépe vybrat vitamíny pro hormonální pozadí ženy na základě anamnézy, analýz. Existují oba speciálně navržené komplexy pro zotavení a jsou vybrány individuálně k normalizaci hormonálního pozadí žen..

V důsledku vnějších a vnitřních faktorů může dojít k hormonální nerovnováze, a to jak u žen, tak u mužů. Tělo můžete zkontrolovat pouze podrobným vyšetřením a podle příznaků jej můžete podezřívat. Léčba zahrnuje hormonální substituční terapii, změny životního stylu.

Téměř všechny ženy užívají hormonální pilulky s menopauzou. Měly by být opilé, aby se zmírnily příznaky menopauzy. Koneckonců, obsahují estrogen, jehož výhody pro tělo jsou zřejmé. Co je lepší pít s menopauzou a kdy přestat?

Hormony po odstranění dělohy se samozřejmě velmi mění, zejména pokud byly vaječníky stále vyříznuty. I když byl právě odstraněn polyp nebo fibroid, mění se hormonální pozadí, takže musíte pít navíc v přípravcích, někdy užívat injekce. Musím být po vyjmutí dělohy testován na hormony?