Hormonální substituční léčba

Po vstupu do čtyřiceti let si mnoho žen všimlo změn ve vzhledu a zdraví. Stává se to proto, že toto období je nebezpečné poklesem hladiny ženských pohlavních hormonů, což se projevuje na celkovém zdraví. Hormonální substituční terapie řeší mnoho problémů - od odstranění deprese po prodloužení mládí o mnoho let. Po osvojení potřebných informací mohou ženy bez ohrožení zdraví snadno přežít menopauzu se svými nepříjemnými příznaky..

Výhody hormonální substituční terapie

Mnoho žen cítí potřebu dalšího příjmu hormonů, ale ne všechny se uchylují k jejich pomoci ze strachu z vedlejších účinků. Gynekologové tvrdí, že moderní hormonální léky pro ženy nepředstavují hrozbu a obavy jsou inspirovány mýty o nebezpečí HRT. Lékaři si všimli mnoha výhod hormonální terapie. Pokusy ukázaly, že případy kardiovaskulárních onemocnění jsou u žen užívajících moderní hormonální léky méně časté než u žen, které takovou léčbu nepřijímají..

 • Melasa - co to je a jak ji vyměnit. Jak si vyrobit cukrovou melasu doma - recepty s fotografiemi
 • Proč snít o svatbě - vlastní: co to znamená podle knihy snů
 • Jak správně čistit chobotnici pro vaření. Rychlé čištění zmrazených jatečně upravených těl

S menopauzou

Během menopauzy zůstává hladina estrogenu u žen po dlouhou dobu extrémně nízká, což má důsledky, které zhoršují kvalitu života:

 1. Deprese se během menopauzy stává častým hostem.
 2. Bolesti hlavy často navštěvují ženy po 45 letech.
 3. Ženy si stěžují na oslabení paměti s nástupem menopauzy.
 4. Stav pokožky se zhoršuje: stává se méně pružnou, objevují se nežádoucí vrásky.
 5. Zvýšené pocení, pocit tepla v nejnevhodnější chvíli.

U hormonální substituční terapie existuje takový pozitivní účinek:

 1. Snižuje se riziko cévních onemocnění, která se mohou vyskytnout u žen po čtyřiceti letech. Estrogen chrání krevní cévy před plakovým cholesterolem, když jeho hladina klesá - problémy začínají s kardiovaskulárním systémem.
 2. Snižuje riziko trombózy.
 3. Tělu se dostává ochrany před osteoporózou, protože se zvyšuje minerální hustota kostí.
 4. Moderní hormonální terapie je schopna stabilizovat váhu, jejíž přebytek ženy trpí menopauzou.

Pro rakovinu prsu

U tak hrozného onemocnění je užívání hormonů předpokladem pro rychlé zotavení a udržení zdraví ženy během tohoto obtížného období. Taková léčba je relevantní pouze po operaci s amputací prsu. HRT má následující účinek:

 1. Snižuje riziko vzniku metastáz, a to jak do blízkých orgánů a tkání, tak do vzdálených.
 2. Zmírnění stavu s menopauzou: úplné nebo částečné zmírnění příznaků.
 3. Prodloužení životnosti o desítky let.

Po odstranění dělohy a vaječníků

Apoplexie (prasknutí ovariální cysty), fibroidy, maligní útvary dělohy a přívěsky mohou být důvodem velmi důležitého kroku - odstranění těchto orgánů. Po operaci dokonce i mladé ženy pociťují všechny nepříjemné příznaky menopauzy:

 • podrážděnost;
 • Deprese;
 • časté bolesti hlavy;
 • nedostatek libida;
 • suchost pochvy;
 • návaly horka, pocit tepla, zarudnutí obličeje a rukou.

Pro prodloužení mládí ženy a zlepšení kvality života je předepsána léčba pohlavními hormony, které jsou po odstranění dělohy a vaječníků vylučovány nadledvinami, ale v nedostatečném množství. Někteří pacienti takovou léčbu odmítají a považují menopauzu za samozřejmost. Když se dívka rozhodne pro správnou výživu, sport a pozitivní myšlenky, může žít dlouhý a šťastný život.!

 • Echinacea - léčivé vlastnosti byliny. Pokyny k použití tablet a tinktur Echinacea na imunitu
 • Řasy tetování
 • Jak najít telefon pomocí GPS přes počítač a internet. Sledování telefonu přes satelit

Jaká vyšetření je třeba provést před předepsáním hormonů

Výběr hormonální terapie má individuální charakter a nelze jej předepsat samostatně. K vyloučení kontraindikací před podáním hormonů je nutné provést řadu vyšetření. Do plánu tedy musíte napsat:

 1. Navštivte gynekologa pro vizuální a palpační vyšetření na lékařském křesle.
 2. Vytvořte stěr z děložního čípku, abyste prozkoumali flóru a vyloučili nádorové markery.
 3. Rozšířené vyšetření krve.
 4. Krevní test na hormony (balíčky genitálií, štítné žlázy, tzv. Cukru).
 5. Jaterní testy.
 6. Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k vyloučení nádorů.
 7. Návštěva mammologa pro diagnostiku prsu.
 8. Vyšetření štítné žlázy.

Formy hormonálních léků

Moderní léky na menopauzu jsou k dispozici v různých formách:

 1. Perorální pilulky jsou nejoblíbenější a běžně užívané léky tohoto typu. Obsahuje nejen estrogeny, ale také gestageny.
 2. Vnější forma: gel nebo náplast obsahující estrogen jsou předepsány ženám, které podstoupily operaci k odstranění vaječníků a dělohy. mají povoleno užívat tento hormon v čisté formě.
 3. Forma pro místní použití ve formě krémů nebo čípků. Tento léčivý přípravek se používá k menopauze, pokud má žena hypertrofii sliznice urogenitálního systému.
 4. Hormonální implantát je předepsán ženám, u nichž je estrogen kontraindikován. Instaluje se jednoduchým chirurgickým zákrokem pod kůži po dobu 3 let, ale pokud je to žádoucí, lze jej snadno odstranit. Tento typ léku obsahuje progesteron, který může chránit před nežádoucím těhotenstvím při menopauze.

Hormonální substituční léky po 40 letech

Moderní farmakologie poskytuje ženám po čtyřiceti letech velký výběr léků obsahujících hormony. Nejoblíbenější léky na menopauzu, které mají jen dobré recenze od pacientů:

 1. Přípravek "Klimonorm" je dostupný ve formě tablet obsahujících estradiol (jeden z typů ženského hormonu estrogenu), je předepsán k odstranění vnitřních pohlavních orgánů: vaječníků a dělohy, ke zmírnění příznaků během menopauzy. Kontraindikováno u diabetes mellitus, žloutenky a žaludečních vředů. Aplikuje se jednou denně, 21 dní. Poté je provedena sedmidenní přestávka a začíná nový balíček. Tablety jsou určeny dlouhodobě: 5 až 10 let. Tento lék nezabrání těhotenství.
 2. „Trisequencing“ je pilulka sestávající z estrogenu a progesteronu. Předepisují jej gynekologové k úlevě od bolestivých příznaků na začátku menopauzy u žen po čtyřiceti letech. Kontraindikováno u vnitřního krvácení a maligních nádorů. Lék se užívá jednou za 12 hodin po dobu 28 dnů, poté začíná nové balení. Někdy se vyskytnou nežádoucí účinky ve formě svědění v pochvě, častých bolestí hlavy, otoků nohou. V takových případech musíte drogu odmítnout..
 3. "Kliogest" je lék pro prevenci osteoporózy, návalů horka, vysokého krevního tlaku u žen po čtyřicítce. Je povoleno užívat po dlouhou dobu, pokud neexistují žádné vedlejší účinky: migréna, jaterní kolika, vnitřní krvácení.
 4. „Estrofem“. Estrogen v tomto přípravku je představován bylinným estradiolem. Je předepsán k úlevě od klimatických příznaků a prevenci kardiovaskulárních onemocnění u žen. Kontraindikováno v případě poruchy funkce ledvin, peptického vředu.
 5. Přípravek "Proginova" je předepsán jako náhrada nezbytných ženských hormonů. Estrogen obsažený v tabletách zcela kompenzuje nedostatek této složky po odstranění přívěsků u žen. Mohou se objevit vedlejší účinky: kožní alergie, svědění po celém těle. S takovými projevy by měl být tento lék nahrazen vhodnějším..
 6. "Livial" - ženské hormony v tabletách, které jsou předepsány k prevenci osteoporózy, vysokého krevního tlaku. Lék zmírňuje nepříjemné příznaky během menopauzy. Lékaři doporučují užívat drogu nejdéle po dobu pěti let, po které je provedena šestiměsíční přestávka. Kontraindikováno v těhotenství.
 7. Femoston je dostupný ve formě tablet obsahujících hormon estradiol. Předepisuje se ke zvýšení hustoty kostí během menopauzy u ženy. Tento lék se také používá k léčbě prostaty u mužů. Snižuje riziko infarktu u žen s menopauzou. Dlouhodobé užívání těchto hormonů je nebezpečné s nežádoucími pocity z gastrointestinálního traktu. Při zjištění nežádoucích účinků by žena měla konzultovat s lékařem.

Kontraindikace pro použití

Ne všechny ženy budou mít prospěch z hormonální substituční terapie, existují kontraindikace pro použití:

 • maligní nádory prsu;
 • děložní krvácení;
 • diabetes mellitus typu 2;
 • žloutenka.

Menopauza Hormonální substituční terapie Videa

Pro jasnost a lepší pochopení procesů, které se vyskytují v ženském těle, sledujte video. Praktický porodník-gynekolog s mnohaletými zkušenostmi na známé klinice bude hovořit o úloze estrogenů pro ženskou krásu, příčinách a známkách nedostatku pohlavních hormonů v krvi. Každá žena považuje za užitečné sledovat toto video: lékař vysvětlí, zda je homeopatie účinná při menopauze, jaké studie a testy je třeba provést, aby bylo jmenování správné a prospěšné.

Hormonální substituční léčba menopauzy - seznam léků a recenze o nich

Menopauza je pro ženu poměrně vážným testem. Velmi zjednodušeným způsobem lze problém popsat takto: hormonální nerovnováha je doprovázena řadou a poměrně nepříjemných příznaků. Hormony mají přímý účinek na všechny orgány a systémy (tělo funguje prostřednictvím neurohumorální regulace). Selhání v jejich dobře koordinované práci vede k poruchám a reakcím ve formě návalů horka, nespavosti, slabosti, únavy atd. (další podrobnosti o příznacích menopauzy naleznete v článku „Menopauza u žen: příznaky, věk, léčba“).

Nedostatek ženského pohlavního hormonu estrogenu způsobuje výkyvy nálady, může vést k nervovým poruchám, stresu nebo dokonce těžké depresi. Psychoemoční stav žen v tomto věku je navíc ovlivněn vnějšími známkami přirozených procesů stárnutí, poklesem sexuální touhy a přitažlivosti. HRT (hormonální substituční léčba) se používá ke snížení závažnosti příznaků a stabilizaci hormonálního pozadí. Jeho cílem je kompenzovat nedostatek hormonů, jejichž hladina se během menopauzy postupně snižuje. Toto řešení nám umožňuje úspěšně vyřešit řadu problémů, kterým ženy čelí..

Mnoho žen má bohužel předsudky a často se bojí nebo nebere hormony úplně. Jejich obavy jsou způsobeny různými důvody (negativní recenze, možné vedlejší účinky atd.). Medicína však nezůstává stát, hormonální léky s novou generací menopauzy jsou vynikajícím pomocníkem při odstraňování negativních projevů. Navíc již nemají ty negativní důsledky, které se jim obvykle připisují. Přesné informace o moderních hormonálních přípravcích na menopauzu pomohou ženám učinit správné rozhodnutí a snížit kritický postoj k drogám tohoto typu..

Jaké hormony žena potřebuje

Abyste pochopili, jaké hormony musíte užívat během menopauzy, zvažte, jak to pokračuje, pokud jde o hormonální rovnováhu. Toto období je obvykle rozděleno do několika fází:

 • Premenopauza (může trvat 5 až 10 let)
 • Menopauza (odpočítávání začíná jeden rok po poslední menstruaci);
 • Postmenopauza (začíná 5 let po poslední menstruaci a končí 70-75 let).

Tělo reaguje nejostřeji v prvních dvou obdobích menopauzy. Ženské hormony postupně přestávají být tělem produkovány. Zpočátku začíná regresivní proces ve vaječnících, což je usnadněno vyčerpáním folikulárního aparátu. Tělo přirozeně začíná reagovat na nedostatek progesteronu a estrogenu, včetně kompenzačních odpovědí. V tomto bodě začíná hypofýza intenzivně produkovat LH a FSH (luteinizační a folikuly stimulující hormony). Na tomto pozadí se citlivost hormonálně závislých receptorů postupně snižuje, což také hraje roli v normálním fungování ženského reprodukčního systému..

Kompenzační mechanismy na chvíli umožňují tělu vyrovnat se s příznaky menopauzy. Syntéza pohlavních hormonů se ale nadále snižuje, posílení funkce hypofýzy již nepřináší požadované výsledky a její citlivost na jejich hormonální nedostatek klesá. V tomto okamžiku začínají zjevnější a častější projevy klimakterického období: menstruace je nejprve nepravidelná, zastaví se a systémy hlavního těla začnou reagovat na restrukturalizaci hormonálního pozadí. Příznaky jsou různorodé (existuje asi 30 projevů menopauzy), nejčastěji trpí:

 • kardiovaskulární systém (hypertenze, rychlý puls, zvyšuje se riziko infarktu a mrtvice);
 • nervový systém: trpí obzvláště silně, návaly horka, migrénové bolesti, nespavost, psycho-emoční nestabilita atd.;
 • endokrinní systém: projevuje se váhovým přírůstkem hmotnosti, který často vede k obezitě, onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus atd.;
 • urogenitální systém: kromě ovariální dysfunkce a zmenšení velikosti dělohy je pozorována hypotenze všech svalů, což vede k bolestivým pocitům při pohlavním styku (to je usnadněno snížením objemu sekrece v pochvě), doprovázené častým nutkáním na močení (následně je možná inkontinence) atd..

Toto není úplný seznam příznaků menopauzy, které ženě způsobují nepohodlí..

Nejtypičtějšími stížnostmi jsou vazomotorické reakce (návaly horka, bolesti hlavy a závratě atd.) A psychoemočné reakce. Zvyšuje se riziko vzniku řady gynekologických onemocnění, zejména hormonálně závislých. Narušení normální syntézy hormonů zvyšuje riziko rakoviny. Měli bychom v takové situaci přijmout adekvátní opatření? Přirozeně, protože symptomatologie menopauzy, sama o sobě nepříjemná, nese řadu hrozeb a přispívá k rozvoji různých patologických stavů. HRT v této situaci může být jediným způsobem, jak zmírnit akutní stavy způsobené nedostatkem hormonů.

Menopauza je sama o sobě přirozeným procesem, ale u každé ženy probíhá jinak. Hormonální substituční léčba není indikována u každého; má řadu kontraindikací. Bez sebe se HRT nepoužívá a léky se vybírají s přihlédnutím k charakteristikám každého pacienta po komplexním vyšetření. Odmítnout kvůli předsudkům v době, kdy jsou hormony pro ženské tělo prostě nezbytné, znamená v budoucnu riskovat vlastní zdraví..

Co je hormonální substituční léčba a jak funguje

Zachování zdraví ženy je hlavním úkolem HRT. Rovnováha hormonů je narušena přirozenými příčinami, ale reakce těla na takové změny může mít patologický charakter. Částečná kompenzace za nedostatek hormonů zvenčí - to je HRT, která zmírňuje závažnost příznaků.

Hormonální substituční léčba menopauzy může být zaměřena na obnovení hladiny hormonů skupiny gestagenů nebo estrogenů, mohou být předepsány ve formě mono- nebo komplexních léků, obsahují androgeny atd. To znamená, že řada moderních léků vám umožňuje zvolit nejúčinnější taktiku v každém případě..

Ke změně v hormonálním pozadí dochází postupně, celý mechanismus aktivuje snížení aktivity produkce jedné skupiny hormonů během menopauzy. Výsledkem je, že do procesu je zahrnut téměř celý organismus, který tak či onak reaguje na probíhající změny. Reakce každé ženy mohou probíhat svým vlastním způsobem: některé klidně procházejí všemi obdobími menopauzy, aniž by pociťovaly nějaké zvláštní problémy s periodicky se objevujícími příznaky. U jiných probíhá věková restrukturalizace těla prudce a ostře. Během menopauzy by žena měla obzvláště pečlivě sledovat své zdraví, což pomůže včas pochopit, kdy příznaky nabývají alarmujícího rozsahu, a včas přijmout opatření..

Přináší hormonální substituční léčba ženskému tělu výhody nebo jen škodí? Na tuto věc neexistuje jednoznačný názor. Mnoho pacientů má negativní postoj k samotnému užívání hormonů a věří, že je snazší přežít nepříjemné příznaky menopauzy. Mezi lékaři také neexistuje jednoznačná shoda v této otázce, ale v poslední době se HRT používá stále častěji..

Cílem hormonální substituční terapie je pomoci tělu vyrovnat se s nedostatkem hormonů s co nejmenšími ztrátami. V evropských zemích se HRT stala standardní volbou pro lékařskou péči; nyní se aktivně používá v domácí medicíně. V klimakterickém období je HRT nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak se zbavit nepříjemných příznaků menopauzy a obnovit rovnováhu hormonů v době restrukturalizace těla..

Hormonální terapie - všechny klady a zápory

U žen během menopauzy není vždy předepsána hormonální substituční léčba. Existuje řada kontraindikací, při nichž jsou hormony přísně zakázány. Doporučení lékařů jsou založena na:

 • celkový stav těla pacienta;
 • závažnost příznaků;
 • výsledky průzkumu.

To bere v úvahu, jaký druh hormonu potřebuje ženské tělo v určitém období menopauzy.

Výhody užívání hormonálních léků na menopauzu jsou následující:

 • je možné kompenzovat nedostatek specifické skupiny hormonů;
 • závažnost příznaků je odstraněna, menopauza je méně bolestivá;
 • tělo dostane příležitost se znovu vybudovat postupně, bez náhlých změn hladin hormonů;
 • procesy stárnutí se zpomalují;
 • užívání HRT probíhá pod lékařským dohledem, což vám umožňuje upravit průběh léčby podle potřeby;
 • léky jsou vybírány individuálně s ohledem na zdravotní stav konkrétního pacienta.

Taková léčba může být škodlivá, pokud žena začne nekontrolovatelně užívat hormonální léky na základě zpětné vazby od přátel nebo vlastního názoru. Jmenování těchto léků specializovaným odborníkem je předpokladem úspěšné hormonální substituční terapie bez vedlejších účinků a negativních důsledků..

Musím pít hormony s menopauzou

Pití hormonů v kterémkoli z klimakterických období je zcela moderní a efektivní způsob, jak zmírnit nepříjemné příznaky a pomoci tělu vyrovnat se s hormonálním stresem. To by však mělo být provedeno výhradně na doporučení lékařů a po komplexním vyšetření..

Výběr léků se provádí až po absolvování testů, které ukazují hladinu hormonů. Příznaky menopauzy se mohou objevit jako reakce na všechny změny v hormonálních hladinách, ale je důležité určit, který z nich potřebuje náhradu. Někdy jsou nutné kombinované léky.

Hormony během menopauzy pomohou napravit jejich rovnováhu v těle, zmírní akutní projevy, které vznikají jako reakce na přirozené změny související s věkem. Proces stárnutí se zpomaluje a je méně bolestivý. Je třeba si uvědomit, že jedním z typických projevů menopauzy jsou ostré psychoemočné reakce. HRT také pomůže tyto příznaky napravit. To znamená, že ženy mají z jejího užívání obvykle jen užitek, což nám umožňuje hovořit o výhodách takové léčby..

Režim léčby

Jak užívat hormonální léky s menopauzou? Pouze zkušený odborník může tento problém vyřešit na základě výsledků průzkumu. V současné době nabízí moderní medicína dvě taktiky:

 • krátkodobé přijetí: s mírným průběhem menopauzy, nekomplikovaným akutními reakcemi, léčba může trvat 1 - 2 roky;
 • dlouhodobá terapie: léčbu lze provádět po dobu 2 - 4 let.

Je důležité si uvědomit, že mluvíme o průběhu užívání drog, přičemž při HRT lze jednu drogu nahradit jinou. K nápravě dochází na základě výsledků testů na hladinu hormonů. Během léčby potřebuje pacient lékařský dohled, takto můžete dosáhnout nejvyšší účinnosti a minimalizovat veškerá rizika.

Indikace pro HRT

Indikace pro použití HRT je řada příznaků, které zvláště ohrožují ženské tělo. Tyto zahrnují:

 • časná menopauza;
 • chirurgická menopauza;
 • riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění;
 • dědičná predispozice k osteoporóze, diabetes mellitus, obezitě, hypertenzi a dalším patologickým stavům.

Rovněž je třeba užívat hormony, pokud menopauza vyvolává akutní psychoemočné reakce, aby se vyloučilo riziko vzniku neuróz a depresivních stavů..

Kontraindikace

Menopauzální hormonální terapie u některých patologií není pacientům nikdy předepisována. Existuje řada závažných zdravotních stavů, které nejsou kompatibilní s HRT. V takových případech je nebezpečné předepisovat hormony, proto je předpokladem pro zahájení HRT konzultace se specializovaným odborníkem a komplexní vyšetření..

Kontraindikace:

 • krvácení nevysvětlitelné etiologie;
 • estrogen-dependentní nádory (benigní a maligní);
 • onkologická onemocnění;
 • některé patologie srdce a kardiovaskulárního systému;
 • trombóza, tromboembolismus a poruchy srážení krve spojené se zvýšenou trombózou;
 • akutní a chronické onemocnění jater, selhání jater a / nebo ledvin;
 • komplikovaný diabetes mellitus;
 • řada autoimunitních onemocnění;
 • individuální intolerance na léky obsahující hormony.

Užívání HRT bude užitečné a bezpečné, pouze pokud lékař zvolí léky.

Možné nežádoucí účinky

Hormonální substituční léčba menopauzy může způsobit řadu vedlejších účinků, jmenovitě:

 • zadržování tekutin v těle (otoky, pastovitost);
 • hypo- nebo hypersekrece hlenu v pochvě, menstruační krvácení;
 • zvýšená únava, slabost, bolesti hlavy;
 • různé reakce z gastrointestinálního traktu;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • svalové křeče;
 • seborrhea a akné.

Tyto a další reakce se mohou projevit v jediné nebo složité formě, jejich vzhled vyžaduje návštěvu lékaře za účelem korekce taktiky léčby.

Hlavní principy HRT

Hormony pro menopauzu jsou předepsány na základě výsledků vyšetření. Hlavní principy moderní terapie jsou:

 • užívání hormonálních léků podobných přírodním;
 • nízké dávky;
 • užívání kombinovaných léků k minimalizaci rizik hyperplazie endometria;
 • trvání kurzu, který stabilizuje hormonální pozadí.

Volba HRT léků: typy a formy léků

V současné době není výběr správné terapie obtížný. Kromě pestré kombinace hormonů je také možné zvolit způsob podání:

 • tablety, pilulky nebo kapsle;
 • lokální aplikace: gely, čípky, krémy, náplasti;
 • injekce;
 • podkožní implantáty.

Hormonální terapie pro chirurgickou menopauzu

HRT pro menopauzu je předepsána, pokud jde o pacientky, které podstoupily chirurgický zákrok k odstranění dělohy. Způsob použití hormonů pro chirurgickou menopauzu:

 • ženy do 51 let s odstraněním vaječníků a zachované dělohy;
 • ženy nad 51 let po amputaci dělohy s vaječníky;
 • po chirurgickém odstranění endometriózy, s rizikem recidivy.

Rozptýlení mýtů o HRT

Menopauzální hormonální terapie je často předmětem kontroverzí a strachu. Pacienti HRT odmítají s přesvědčením, že jejich užívání může vést k:

 • návykové;
 • obezita;
 • komplikace z gastrointestinálního traktu;
 • riziko onkologie;
 • dlouhodobé negativní výsledky.

Mnozí také věří, že hormonální přípravky jsou špatně prozkoumány a obsahují velké množství syntetických analogů přírodních hormonů. Moderní HRT je nová generace léků, které obsahují minimální množství hormonů, které jsou přirozené a zcela identické s těmi pro ženy. Musí a mohou být užívány, protože většina příznaků je známkou přirozených procesů během menopauzy. HRT nezvyšuje, ale zpomaluje jejich vývoj. Léky procházejí preklinickými a klinickými studiemi. A nedostatek údajů o dlouhodobých výsledcích v domácí medicíně je kompenzován výzkumem v zahraničí, kde se HRT aktivně používá již několik desetiletí..

Seznam HRT léků

Principy hormonální substituční terapie pro menopauzu vám umožňují zvolit nejúčinnější léčbu pro každého pacienta. Po 40 letech by se žena měla připravit na nadcházející restrukturalizaci těla. V tomto okamžiku se pravidelné vyšetření stává důležitou a povinnou podmínkou pro udržení normálního fungování těla. HRT pomáhá obnovit hladiny hormonů, které se nevyhnutelně sníží. I při normální menstruaci je důležité znát koncentraci hormonů, což pomůže včas používat léky, které jsou účinné při menopauze..

Jak funkce syntézy klesá, hlavní příznaky menopauzy se zvyšují. Po konzultaci a vyšetření je předepsán lék, který v tuto chvíli pomůže napravit hormonální nerovnováhu. To může být:

 • Fytoestrogeny. Jak název této skupiny naznačuje, obsahuje přírodní analogy estrogenů. Mezi ně patří: Klimadinon, Femikaps, Remens. Každý z nich je ve formě tablet a je opilý v kurzu;
 • Bioidentické hormony. Kombinované léky Janine a Femoston v tabletách také pomáhají zmírnit příznaky v menopauze. Duphaston, jako derivát progesteronu, je předepsán pro jeho nedostatek a pro neutralizaci účinku estrogenu;
 • Obsahující estrogen. Jakékoli hormonální činidlo tohoto typu obsahuje syntetický estrogen. Nejčastěji používají Klimonorm, Premarin, Ovestin;
 • Androgenní účinek pro prevenci a léčbu osteoporózy poskytuje Norkolut, Livial, Tibolon;
 • Moderní léky s antiandrogenním účinkem představují Androkur, Klimen, Diane-35;
 • Nejlepší kombinované fondy - Triaclim, Angelique.

Seznam účinných léků se neomezuje pouze na tento seznam, existují také náplasti Klimara a Dermestil, hormonální gel Divigel, čípky Ovestin atd. Je-li nutná topická aplikace, používá se alternativní forma uvolňování (gely, náplasti nebo čípky)..

Nehormonální léky

Nehormonální léky na menopauzu jako alternativa k HRT jsou předepsány pro individuální nesnášenlivost nebo neschopnost užívat léky obsahující hormony. Podle moderní klasifikace tato skupina zahrnuje přírodní fytoestrogeny. Jsou k dispozici jako homeopatické léky a doplňky stravy. Kromě výše uvedených prostředků použijte k nahrazení chybějících hormonů menopauzou:

 • gely Bonisan, Klimakt Hel;
 • čaj nebo kapky s červeným kartáčem;
 • tablety CI-Klim, Estrovel;
 • kapsle Ladies Formula Menopause, Menopace atd..

Jak dlouho pít hormony

Hormony by měly být užívány pod dohledem a podle pokynů lékaře, i když jde o doplňky stravy, bylinné léky nebo homeopatické léky. Existuje několik schémat přijetí navržených na několik let:

 • monoterapie;
 • dvoufázový a třífázový kurz;
 • kombinovaný.

Každý lék má své vlastní podmínky podávání, některé léky lze nahradit jinými, což je nutné, když se příznaky menopauzy změní.

Recenze

Jsem jedním z těch lékařů, kteří jsou „pro“ hormony v menopauze. Zpětná vazba od mých pacientů může potvrdit, že dokázali toto období „přežít“ s nejmenšími ztrátami. HRT je zbavila mnoha nepříjemných příznaků a umožnila jim déle si uchovat vzhled, klid a zdraví..

Mohu vám říci o mé osobní zkušenosti s užíváním hormonů během menopauzy. Poté, co jsem zažil všechny potěšení z návalů horka, hysterie z nejmenšího důvodu a nespavosti, jsem začal užívat léky, které můj lékař vzal. Léky se již několikrát změnily, ale zároveň jsem si nepamatoval nepříjemné příznaky, cítím se naprosto normálně.

Svetlana, 53 let

Stále lituji, že jsem téměř 2 roky trpěl návaly horka a bolestmi hlavy. Vyděšená příběhy mé matky o tom, jak byla „rozbita“ po hormonech, odmítla je užívat. HRT pro mě začala po diagnóze „stavu před infarktem“. Vybral jsem si menší ze dvou zlých a začal pít hormony. Od té doby jsem toho nikdy nelitoval. Moderní léky nedávají stejné účinky jako dříve, dávky hubbubů v nich jsou minimální. Pokud začíná vaše menopauza, poslouchejte lékaře a neodkládejte léčbu.

Hormonální substituční terapie pro ženy po 40, 50, 60 letech, s menopauzou, HRT po odstranění dělohy a vaječníků. Bylinná medicína, drogy: klady a zápory

Změny vzhledu a zdravotního stavu žen si začnou všímat, překročily 40letou hranici. Během této doby začne hladina pohlavních hormonů klesat. Problém může ovlivnit vaši pohodu. Hormonální substituční terapie může pomoci zmírnit stav. Pro ženu je to nejlepší způsob, jak snížit příznaky probíhající menopauzy.

Klady a zápory hormonální terapie

HRT je léčba zaměřená na doplnění chybějících hormonů v těle u žen. Po obnovení rovnováhy se příznaky menopauzy okamžitě sníží.

Výhody HRT:

 • dělá pokožku hladkou;
 • zklidňuje spánek;
 • zvyšuje objem vlasů;
 • zmírňuje návaly horka;
 • snižuje riziko vzniku infarktu, kardiovaskulárních onemocnění;
 • snižuje riziko Alzheimerovy choroby;
 • snižuje riziko kostní atrofie;
 • posiluje kosterní systém;
 • zpomaluje proces stárnutí;
 • snižuje pravděpodobnost rakoviny prsu, rakoviny dělohy, endometriálních patologií;
 • zvyšuje plnohodnotný intimní život, normalizuje pružnost sliznic, vylučuje tajemství v normálním množství.

Nevýhodou terapie je, že během HRT:

 • riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje;
 • vyvinout trombózu;
 • objeví se apoplektická mrtvice;
 • mít infarkt myokardu.

Když je potřeba HRT

Menopauza je přirozeným přechodným stadiem u každé ženy, které se vyznačuje zánikem syntézy hormonů fyziologického systému. Začíná ve věku 39 - 45 let, trvá až 70 - 75 let.

Climax probíhá ve 4 fázích:

 • premenopauza;
 • menopauza;
 • postmenopauza;
 • perimenopause.

Změny vedou k destruktivní funkci vnitřní sekrece, hormonální nerovnováze ve formě různých stavů:

 • poruchy urogenitálního systému;
 • změna stavu kůže a jejích přídavků dystrofické povahy;
 • syndrom menopauzy;
 • metabolické onemocnění;
 • projev pozdního charakteru - pokles kostní denzity a proces dystrofie, srdeční choroby, hypertenze, Alzheimerova choroba atd..

Na základě vývojových mechanismů je hormonální substituční léčba pro ženy metodou, která může minimalizovat destrukci funkčního systému a orgánů, snížit riziko vzniku závažných onemocnění spojených s nedostatkem fyziologických hormonů.

Jaká vyšetření je třeba provést před předepsáním hormonů

Správně zvolená hormonální substituční terapie pro ženy v období pěti let snižuje riziko maligního nádoru tlustého střeva.

Před vyšetřením:

 • musíte studovat somatickou a gynekologickou historii;
 • provádět ultrazvukové skenování s endovaginálním senzorem;
 • podstoupit mamogram;
 • provést cytologické vyšetření nátěru z děložního čípku;
 • měřit krevní tlak;
 • určit funkci štítné žlázy.
Před zahájením hormonální substituční léčby u žen se doporučuje podstoupit kompletní vyšetření.

Pokud menstruace nekončí, jsou předepsány krevní testy na FSH. Pokud je přítomno srdeční nebo cévní onemocnění, je předepsáno EKG a konzultace s jinými lékaři. Provádí se denzitometrie - jedná se o studii kostní hustoty k detekci osteoporózy.

Kontraindikace užívání drog

Přeprava HRT je zakázána, pokud:

 • přítomnost maligního nádoru;
 • přítomnost akutního tromboembolického onemocnění a trombózy;
 • přítomnost ledvinové a jaterní nedostatečnosti;
 • přítomnost diabetes mellitus;
 • výskyt autoimunitního onemocnění;
 • krvácení neznámé povahy;
 • přítomnost vysoké citlivosti na použité léky;
 • vysoké riziko vzniku epilepsie, bronchiálního astmatu, revmatismu;
 • těhotenství nebo kojení.

Druhy hormonálních substitučních léků

Hormonální substituční látky se dělí do 3 skupin:

 • monohormonální: Microfollin, Divigel;
 • komplex: Klimonorm, Femoston;
 • fytohormony: Inoklim, Estrovel.

HRT s menopauzou ve 40

Existují způsoby, jak pomoci oddálit vadnutí a být spokojeni se životem, zachovat krásu a mládí ženy.

Hormonální substituční terapie, která je založena na lécích k minimalizaci příznaků, se stává pomocí:

 • sedativa normalizují náladu a emoční pozadí;
 • léky, které ovlivňují kardiovaskulární systém - snižují krevní tlak, stabilizují puls;
 • léky, které pomáhají vyrovnat se s močovou inkontinencí;
 • léky na bázi vápníku, které zabraňují lámavosti nehtů a vlasů;
 • masti a gely, které obsahují rostlinné a hormonální složky, normalizují intimní život.

Další možností je bylinná medicína. Spočívá v léčbě bylin a léků obsahujících jejich výtažky. Takové rostliny mají aktivní účinek na ženské tělo. Léčivé extrakty a komplexy fytohormonů zvládají menopauzu.

Hormonální terapie pro chirurgickou menopauzu

Období zotavení z náhradní nebo hormonální substituční terapie je předepsáno po 2–3 měsících po odstranění vaječníku nebo dělohy. Pro ženu je bezpodmínečně nutné používat kombinované léky, které obsahují několik fází dávkování.

Léčba škodí tím, že HRT může:

 • komplikovat vaskulární patologii;
 • zhoršit onemocnění ledvin nebo jater;
 • zkomplikovat nachlazení;
 • zhoršují účinky kouření nebo alkoholismu.

Pokud máte vysoké riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, je užitečné podstoupit hormonální substituční terapii. Ošetření je zvláště důležité u žen se známkami sucha a stárnutí pokožky.

Terapie může zahrnovat:

 • Klimonorm - obal léku je určen pro měsíční příjem, obsahuje 21 tablet, pomáhá stabilizovat hladinu hormonů u ženy;
 • Klymen - zabraňuje vypadávání vlasů, zlepšuje stav pokožky, produkt se pije v cyklech 3 týdny s přestávkou 7 dní;
 • Femoston - odstraňuje příznaky menopauzy, zastavuje rozvoj postmenopauzální osteoporózy, v balení po 28 tabletách, které musíte vypít denně.

Ženy, které upřednostňují hormonální substituční terapii při absenci menstruace, jsou léčeny monofázickými léky, které je třeba každý den pít. Jeden z léků, Pauzogest, pomáhá zmírnit příznaky menopauzy po operaci. Tento léčivý přípravek zastavuje destrukci kostní tkáně a zabraňuje rozvoji osteoporózy.

HRT s umělou menopauzou

Nepřirozené vyvrcholení zastavuje produkci ženských fyziologických hormonů, zejména estrogenů.

HRT během tohoto období může také pomoci léčit:

 • děložní myomy;
 • děložní krvácení;
 • endometrióza;
 • zpomalit vývoj onkologických procesů.

Umělá menopauza se dělí na:

 • chirurgický;
 • paprsek;
 • lék.

Substituční terapie vyhlazuje nerovnoměrný přechod z obvyklého života do menopauzy, zmírňuje stav a snižuje riziko komplikací. Po odstranění dělohy je předepsána monoterapie estrogenem v cyklickém nebo kontinuálním režimu. Vhodné přípravky: gel s estradiolem Estrogel, Divigel. Používejte je jednou týdně.

U děložního myomu, krvácení z dělohy, jsou předepsány následující:

 • monoterapie gestageny;
 • nitroděložní tělísko Mirena;
 • Utrozhestan, Dyufaston, Provera.

Průběh léčby je 14 dní.

HRT pro rakovinu prsu

Hormonální léčba maligního nádoru v prsu je zbytečná a dokonce nebezpečná. HRT snižuje účinnost mamografie při diagnostice rakoviny, takže lékaři mohou během vyšetření chybět příznaky patologie.

Žena nedostává včasnou léčbu, a proto se maligní proces stává závažným. V tomto ohledu se HRT nedoporučuje pro menopauzu komplikovanou onkologickým procesem v mléčných žlázách..

HRT po odstranění dělohy a vaječníků

Důsledky, ve kterých může být HRT užitečná:

 • vzhled depresivního stavu;
 • neschopnost dobře spát a plně pracovat;
 • změna hladin hormonů.

Průběh léčby hormony lze zahájit 2-3 měsíce po operaci..

Užívání HRT je škodlivé v následujících případech:

 • těžká vaskulární patologie;
 • dlouhá zkušenost se špatnými návyky;
 • po léčbě maligních nádorů;
 • vysoké riziko exacerbace onemocnění ledvin a jater.

Pokud jsou vyloučeny nebezpečné faktory, je ženě předepsán jeden z léků:

 1. Climonorm: přibližuje hormonální hladiny přirozenému pozadí ženského těla. Průběh léčby sestává ze 3 týdnů s přestávkou 1 týden.
 2. Femoston: eliminuje příznaky menopauzy, zastavuje rozvoj osteoporózy. Lze užívat denně po dobu 4 týdnů.
 3. Klymen: předepsáno pro ženy, které mají příznaky pokračujících změn v těle: růst vlasů na obličeji, změna zabarvení hlasu, změna postavy do mužských forem. Pomáhá při vypadávání vlasů, zlepšuje pokožku, podporuje hubnutí. Lék musíte užívat v cyklech po dobu 3 týdnů s přerušením na 1 týden.

Monohormonální léky s estrogenem pro ženy

Mezi estragonové monohormonální léky patří:

 1. Microfollin. Potlačuje příznaky menopauzy a zastavuje riziko vzniku osteoporózy. Průběh léčby je 3-6 měsíců, 0,05 mg léku denně s menopauzou.
 2. Divigel. Doplňuje nedostatek estradiolu v těle a pomáhá při projevech menopauzy. Předepisujte gel jednou denně po dobu 12 dnů v každém cyklu.

Komplexní hormonální přípravky pro HRT

Komplexní hormonální léky zahrnují:

 1. Klimonorm. Obnovuje hladinu estrogenu a pomáhá snižovat vegetativní a psycho-emocionální klimakterické příznaky. Může být předepsán v případě odstranění vaječníků, klimakterického syndromu, atrofie sliznic a kůže, svěračů močového měchýře. Průběh léčby je 21 dní.
 2. Femoston. Normalizuje nedostatek estrogenu v těle. Poskytuje pomalé stárnutí pokožky. Produkuje vaginální mazání, zpomaluje vypadávání vlasů. Je užitečný v případě urogenitální atrofie, osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění. Průběh léčby je 28 dní, 1 tableta denně.

Bylinné léky na HRT

Mezi fytopreparáty patří:

 1. Inoklim. Toto je doplněk stravy na bázi fytoestrogenů. Snižuje teplo v těle, zvýšené pocení, vaginální suchost a zastavuje rozvoj komplikací. Musíte užívat 1 tobolku denně po dobu 3 měsíců.
 2. Estrovel. Jedná se o doplněk stravy. Obsahuje bylinky a přírodní med. Je schopen zvýšit hladinu estrogenu v těle, normalizovat psychologický stav, posílit imunitní systém a zabránit riziku osteoporózy. Během dne musíte užívat 1-2 tobolky s jídlem. Kurz terapie trvá 2-3 měsíce s přestávkou 1 týden každý měsíc.

Výhodou bylinných přípravků je přirozenost složení. Syntetické výrobky jsou vytvářeny uměle, proto nemohou plně odpovídat přírodním látkám, které tělo potřebuje.

Nehormonální homeopatické léky pro menopauzu

Často předepisovanými nehormonálními homeopatickými léky jsou Tsi-Klim a Remens. Tsi-Klim je přírodní přípravek. Léčivou látkou je extrakt cimicifuga, který patří mezi fytoestrogeny. Poskytuje všechny minerály a základní látky.

Minimalizuje:

 • pocení;
 • návaly horka;
 • podráždění;
 • poruchy spánku;
 • suché sliznice a kůže.

Ve formě tablet si vezměte 1 tobolku a zapijte vodou. Užívá se dvakrát denně ve stejnou dobu. V tekuté formě použijte 30 kapek dvakrát denně. Průběh léčby by neměl trvat déle než 3 měsíce.

Remens se skládá ze sójových fytohormonů, stimuluje a produkuje vlastní hormony. Pomáhá minimalizovat podrážděnost, poruchy spánku, zvýšené pocení, návaly horka. Lék by měl být užíván 10 kapek 3krát denně. Terapie je stanovena na dobu ne kratší než 90 dnů.

Bylina červená jetel místo léků obsahujících estrogen

Vaření jednoho z receptů s červeným jetelem doma pomůže nahradit farmaceutické výrobky přírodními..

 1. Tinktura pomáhá snižovat návaly horka, zmírňuje náladu a normalizuje funkčnost celého těla. Bude to trvat 3 malé lžíce nasekaných surovin a 200 ml vařené horké tekutiny, necháme 1 hodinu. Poté filtrujte a pijte 100 ml čtyřikrát denně před občerstvením za 30 minut.
 2. Pití čaje zlepšuje náladu a normalizuje spánek. Musíte smíchat sušené listy jetele, lípy, maliny, jahody po 5 g a přidat 0,7 litru vroucí vody. Trvejte na tom asi 15 minut a pijte jako běžný čaj.
 3. Sprchování normalizuje poševní sliznici a odstraňuje suchost. Je nutné nalít 40–45 g jetele do 1,5 litru převařené vody, nechat 60–70 minut. Poté napněte a používejte produkt jednou denně po dobu 1 týdne.

Recepty bórové dělohy na HRT

Účinné domácí recepty z dělohy borax pomáhají snižovat závažnost příznaků menopauzy.

 1. Infuze vody. Musíte si vzít 1 polévkovou lžíci. osušte kančí dělohu a nalijte ji do hrnečku horké vody, počkejte, až asi 20 minut vychladne. Filtrujte a vezměte půl šálku třikrát denně před občerstvením. Spotřebujte nejdéle 2 týdny.
 2. Alkoholická tinktura. Musíte brousit 2 lžíce. bórová děloha, přidejte alkohol 40 ° 1 šálek. Umístěte vše do nádoby a pevně uzavřete. Trvejte na tmavém místě po dobu 14 dnů. V průběhu času vypijte 30 kapek před občerstvením třikrát denně. Tinkturu zřeďte převařenou vodou, mírně teplou. Průběh léčby není delší než 14 dní.
 3. Vývar. Přidejte 2 lžíce do 300 ml vroucí vody. suché suroviny. Vařte 5 minut, vypněte oheň, zakryjte a nechte 0,5 hodiny. Před jídlem konzumujte půl sklenice 3x denně. Tento vývar lze také v noci zalévat, ale pouze v teplé formě..

Užitečné vlastnosti šalvěje pro HRT

Čaj s přídavkem šalvěje zlepšuje krev, stimuluje cévní tonus a snižuje intenzitu pocení.

 1. Čajový nápoj ze sušených listů šalvěje. Musíte dát 2 lžičky do šálku. suché bylinkové listy a přidejte převařenou vodu. Počkejte 0,5 hodiny na infuzi. Tento léčivý čaj se konzumuje nejméně 3krát denně na 1 šálek. Chuť lze změnit přidáním trochu citronové šťávy a malé lžíce medu. Pokud pijete takový čaj s muškátovým oříškem, účinek terapie se z toho zvýší..
 2. Sage infuze. Potřebujete 2 polévkové lžíce. vložte sušené byliny do nádoby a nalijte tam 600 ml převařené vody, položte na malý oheň. Takové řešení by nemělo vařit déle než 6 minut. Po vychladnutí užívejte tuto tinkturu po celý den..

Vezměte si prostředky po dobu 3-4 týdnů, poté si dejte pauzu po dobu 3 týdnů.

Šalvěj má příznivé vlastnosti:

 • svíravý;
 • protizánětlivý;
 • antibakteriální;
 • spazmolytikum;
 • hojení ran;
 • prostředek proti pocení;
 • termoregulační.

Tinktura z červeného kartáče

Červený kartáč má díky chemickému složení užitečné vlastnosti:

 • stříbrný;
 • chrom;
 • molybden;
 • kobalt;
 • mangan;
 • nikl.

Společně omlazují a posilují imunitní systém. Chcete-li připravit recept doma, musíte kořen, důkladně ho opláchnout, jemně nasekat a vysušit. Poté smíchejte 300 ml nevařené vody a 1 polévkovou lžíci. získané prostředky, vše vařte a vařte na mírném ohni po dobu 15 minut.

Trvejte na tom, půl hodiny, filtrovat a vypít asi 100 ml před jídlem třikrát. Přidání medu potlačuje hořkou chuť a zvyšuje účinek. Tuto tinkturu můžete pít nejméně měsíc. Pro prevenci se tinktura pije asi 3krát ročně..

Jak si udržet zdraví pomocí HRT

Ve věkové skupině 50-60 let se mění hormonální pozadí ženy. S vážnými příznaky menopauzy se obracejí na lékaře, který jmenuje hormonální substituční terapii a vyšetření..

Ve spojení se společným názorem odborníků je HRT účinnou anti-menopauzální terapií. U ženy se průběh menopauzy uvolňuje, nepříjemné příznaky jsou eliminovány, pokožka omlazuje. S pomocí hormonů je tělo podporováno interně i externě.

Gynekologové radí:

 • dělat gymnastiku: tento typ cvičení posiluje tělo a pomáhá obnovit normální váhu;
 • kontrola tělesné hmotnosti: musíte držet dietu, jíst více rostlinných a lehkých jídel;
 • vést správné pořadí života, vzdát se špatných návyků;
 • dávejte pozor na vaginální výtok, abyste předešli vážnému onemocnění.

Při absenci kontraindikací mohou hormonální terapii používat všechny ženy během menopauzy. Hlavním cílem specialisty je předepisovat léky ženě se správným dávkováním gestagenů a estrogenů. Hormonální substituční terapii lze zahájit až ve věku 60 let, aby se následně zmírnily příznaky menopauzy.

Video o hormonální substituční terapii, jejích pozitivních vlastnostech a použitých drogách

Užívání HRT během menopauzy:

Využití HRT: klady a zápory, znalecký posudek:

Recenze žen o hormonální substituční terapii po 40, 50, 60 letech

Štíhlý systém ženského těla z objektivních nebo subjektivních důvodů selhává, což se často odráží v hormonálním pozadí. Nedostatek potřebných hormonů lze kompenzovat hormonální substituční terapií. Tento moderní typ léčby vyrovnává nedostatek hormonů u žen, bez nichž mohou začít nervové poruchy, objevují se různé mozkové patologie a poruchy reprodukčního systému..

Hormonální terapie - klady a zápory

Hormonální substituční terapie je relativně nová metoda, jak ulevit ženám během menopauzy. Tento typ léčby se v posledních dvaceti letech rozšířil. Už nyní ji používá každá čtvrtá žena. Postoj specialistů k substituční terapii je však nejednoznačný. Předmětem diskuse je jak užitečnost a účinnost, tak negativní dopad.

Zastánci terapie věří, že hormonální substituce během obtížného období menopauzy umožní, aby všechny systémy těla fungovaly bez přerušení. Přirozené zpomalení produkce progesteronu a poté estrogenu vede k narušení práce různých orgánů, hormonální nerovnováze, která vede k různým poruchám a chorobám. A to:

 • syndrom menopauzy, charakterizovaný náhlými návaly horka a zvýšeným pocením, které se střídají s záchvaty zimnice. Současně se psycho-emocionální stav pohybuje od euforie až po nemotivovaný hněv a agresi. Tento stav se zhoršuje rychlým pulsem, zvýšeným krevním tlakem, bolestmi srdce, poruchami paměti, poruchami spánku, depresí, bolestmi hlavy;
 • narušení fungování urogenitálního systému, které vede ke snížení sexuální touhy. Sliznice pochvy ztrácí svoji pružnost, vysychá, objevují se svědění a pálení, bolestivé močení a močová inkontinence;
 • degenerativní změny na pokožce vedou k suchu pokožky, což přispívá k tvorbě hlubokých vrásek a záhybů, ztenčení a lámání nehtů;
 • změna v procesu metabolismu, která vede ke zvýšení tělesné hmotnosti se snížením denní stravy, k zadržování tekutin v těle a jeho nadměrnému hromadění ve svalech dolní končetiny, ke špatné absorpci glukózy a zvýšení cukru atd.;
 • prodloužený průběh menopauzy vede k porušení minerálního složení kostí a rozvoji osteoporózy, výskytu hypertenze, ischemické choroby srdeční, Alzheimerovy choroby atd..

U velkého počtu žen během menopauzy se na pozadí nedostatku pohlavních hormonů může objevit celý komplex výše uvedených patologií různých forem a závažnosti. V tomto případě je hormonální substituční léčba oprávněná a umožňuje vám předcházet, zastavit nebo minimalizovat patologii orgánů a systémů a snížit pravděpodobnost vzniku závažných onemocnění..

Odpůrci metody mají také své vlastní důvody. Podle jejich názoru nejde o efektivní metodu, protože:

 1. znamená velké potíže s vypracováním správného léčebného režimu;
 2. není schopen přesně vypočítat množství hormonů pro konkrétní ženu podle jejích individuálních potřeb;
 3. existuje vysoká pravděpodobnost vedlejších účinků ve formě vývoje rakovinných novotvarů a vaskulární trombózy;
 4. neexistují spolehlivé informace o klinických studiích o účinnosti této metody při léčbě komplikací pozdní menopauzy;
 5. má velké množství kontraindikací v podobě onemocnění oběhového systému, ledvin a jater, zneužívání alkoholu a závislosti na nikotinu.

Nedávné studie ukázaly, že za předpokladu, že předepisování a výběr léčebného režimu jsou šikovné, je možné dosáhnout velkého pozitivního výsledku a minimalizovat riziko nežádoucích účinků. Klíčem k úspěchu je včasné zahájení léčby a věk až šedesáti let. A nejnovější studie prokázaly, že pozitivní výsledek významně převyšuje všechny nevýhody HRT..

Vlastnosti a typy léčby

Doporučuje se užívat léky na hormonální terapii k vyrovnání nedostatku hormonů, jejichž produkce byla z jakéhokoli důvodu zastavena. Nedostatek hormonů negativně ovlivňuje produkci krve, dělení buněk různých tkání. Nedostatek vede k nevratným procesům nervového systému a mozkové patologie a co je nejdůležitější, ovlivňuje stav reprodukčního systému.

Existují dva typy hormonální substituční terapie:

 1. Izolovaná hormonální terapie zahrnuje užívání léků založených na jednom typu hormonu, jako je estrogen.
 2. Kombinovaná léčba je založena na využití finančních prostředků, které zahrnují několik typů hormonů.

Proces doplňování hormonů sleduje nejen úplné obnovení reprodukční funkce, ale také eliminaci příznaků, jejichž projev je způsoben změnou práce vaječníků a ovlivněním stavu ženy.

Dosažení úspěchu závisí na včasnosti jmenování hormonů, kdy se dysfunkce těla nestanou nevratnými.

Užívání hormonů je dlouhodobý proces, optimální příjem je v malých dávkách. Odborníci upřednostňují přírodní přísady před syntetickými protějšky. Komplex hormonů je vybrán tak, aby se zabránilo negativním účinkům a zabránilo se riziku komplikací.

Který lék si lékař zvolí, bude záviset na několika faktorech:

 • jaký věk pacient dosáhl;
 • Dostupné kontraindikace;
 • hmotnost pacienta;
 • silná závažnost klimakterických příznaků;
 • přítomnost extragenitální patologie.

Indikace pro jmenování HRT

Byly identifikovány dvě skupiny pacientů, u kterých je indikována hormonální léčba..

První skupina zahrnuje případy zaměřené na léčbu menopauzálních symptomů. To:

 • stavy neurotické povahy doprovázené náhlými výkyvy nálady, stresem, nespavostí na jedné straně nebo ospalostí na straně druhé;
 • „Usínání“ pohlavních orgánů;
 • tachykardie, návaly horka následované zimnicí, zvýšené pocení;
 • náhlé změny krevního tlaku, naléhavá bolest v srdci, dušnost, bolest hlavy a závratě;
 • časté děložní krvácení doprovázené silnou bolestí;
 • bolesti v dolní části břicha, poruchy v činnosti pohybového aparátu;
 • snížené libido, nedostatek mazání vaginální sliznice;
 • ztráta pružnosti pokožky, její stárnutí, tvorba hlubokých vrásek v důsledku zvýšené suchosti pokožky.

Do druhé skupiny patří případy spojené s prováděním preventivních opatření zaměřených na prevenci vzniku pozdních komplikací. Jedná se o onemocnění kardiovaskulárního systému, osteoporózu. Patří mezi ně ženy:

 • na začátku menopauzy jakéhokoli původu;
 • s anamnézou osteoporózy;
 • již trpěli onemocněním kardiovaskulárního systému nebo k nim mají dědičnou predispozici.

Léky HRT mohou být navíc indikovány v jakékoli fázi menopauzy: ke stabilizaci cyklu v premenopauze, ke zmírnění symptomů v menopauze a k prevenci novotvarů u postmenopauzálních žen a ke zlepšení celkového zdraví.

Kontraindikace

Užívání hormonů, stejně jako mnoho jiných léků, má řadu kontraindikací:

 • zhoubné novotvary mozku, mléčných žláz, genitálií;
 • nemoci oběhového systému a možné riziko vzniku krevních sraženin;
 • utrpěl infarkt nebo mrtvici;
 • hypertonické onemocnění;
 • onemocnění jater, endokrinního systému, zejména v přítomnosti diabetes mellitus;
 • individuální nesnášenlivost ke složkám léků způsobující alergie;
 • přítomnost děložního krvácení během období léčby;
 • Během těhotenství a kojení.

Při předepisování hormonální terapie lékař zváží všechna možná rizika. Někdy je jejich význam méně škodlivý než komplikace z nedostatku estrogenu. Mezi taková onemocnění patří migréna, epilepsie, fibroidy, genetická predispozice k rakovině prsu.

Možné komplikace

Hormonální substituční terapie je často jedinou schůdnou možností, jak zabránit závažným komplikacím. Účinek hormonů na ženské tělo však není vždy možné předvídat. Existují případy zvýšeného krevního tlaku, tvorby trombů, stejně jako zhoršení bolestivého stavu kardiovaskulárního systému, až po infarkt nebo mrtvici. Nerozumné užívání hormonů může zhoršit onemocnění žlučových kamenů.
Předběžná diagnostika

Aby nedošlo k poškození používání HRT, provádějí se průzkumy. Kromě tradičních krevních testů, testů moči, antropometrických údajů je nutné provést mamografii, provést nátěr na onkocytologii děložního čípku a podstoupit ultrazvuk děložního čípku a vaječníků. Po obdržení úplného obrazu o stavu pacienta lékař rozhodne o otázkách následující povahy:

 • účelnost aplikace;
 • riziko rakoviny a dalších komplexů = nemocí;
 • závažnost stavu a dávkování;
 • možnost nahradit HRT jinými léky.

Substituční terapie

Lékař předepíše algoritmus pro léčbu hormony až po důkladném vyšetření pacienta, protože jmenování některých léků je čistě individuální.

Existují obecné faktory, které ovlivňují rozhodnutí lékaře:

 • věk a sociální a sociální aktivita;
 • stav menstruačního cyklu, přítomnost menstruace;
 • stav reprodukčního systému;
 • přítomnost fibroidů a jiných rakovinných výrůstků;
 • kontraindikace.

Druhy HRT, použité léky

Přípravky obsahující hormony se dělí podle typu substituční terapie. Kombinované fondy zahrnují: Klimonorm, Femoston, Pauzogest, Cyclo-Progenova atd..

Klimonorm

Lék má dvě hlavní složky: estrogenní a gestagenní. První je zaměřen na eliminaci negativních psychoemotorických a vegetativních příznaků. Jedná se o poruchy spánku, zvýšené pocení, suchost vaginální sliznice, emoční nestabilitu. Druhý je zodpovědný za prevenci výskytu hyperplastických procesů a rakoviny endometria.

Lék je dostupný v krabičkách po 21 tabletách na třech talířích. Devět tablet je žlutých, protože obsahují estradiolvalerát v hmotnostním podílu 2 mg. Nejprve jsou přijati. Zbývajících dvanáct tablet je hnědých a spolu se dvěma miligramy estradiolvalerátu obsahuje dalších 150 mg levonorgestrelolu. Lék se užívá v jedné tabletě denně se sedmidenními přestávkami. Během tohoto období by měl začít malý výtok, podobný menstruaci. V případě ušetřeného menstruačního cyklu užívejte tablety od pátého dne menstruace.

Má přijatelnou cenu a náklady mezi 730-800 rublů, je volně prodáván v síti lékáren. Jeho činnost je zaměřena na odstranění příznaků menopauzy, absolutně neovlivňuje zvýšení tělesné hmotnosti a normalizuje psycho-emocionální stav. Mezi nevýhody patří výskyt menstruačního toku uprostřed cyklu, stálý denní příjem, výskyt bolesti v mléčných žlázách, akné.

Femoston

Tento lék je dostupný s různým obsahem složek progestogenu a estrogenu. Existují typy Femoston 1/5, Femoston 2/5, Femoston 2/10. Pojďme se zabývat poslední možností. Tento léčivý přípravek je dostupný v balení po 28 rozdělených: 14 tabletách, každá růžová a žlutá.

Růžová obsahuje 2 mg hemihydrátu estradiolu. Ve žlutých tabletách se přidá 10 mg dydrogesteronu ke dvěma miligramům estradiolu.

Průběh léčby sestává ze čtyř týdnů denního užívání jedné tablety. Mezi jednotlivými cykly není žádná přestávka.

Femiston 2/10 v lékárnách je bez lékařského předpisu a stojí 900-1000 rublů. Jeho činnost je zaměřena na zmírnění příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, nadměrné pocení atd. Mezi negativní aspekty patří náhlý nástup silné menstruace, výskyt bolestí hlavy, zvýšení tělesné hmotnosti.

Pauzogest

Vyrábí se v krabičce po 28 tabletách v blistru. Jedna tableta obsahuje 2 mg estradiolu a 1 mg norethisteron-acetátu. Lék se užívá denně průběžně, jedna tableta, počínaje pátým dnem od začátku menstruačního cyklu.

Puzogest má velmi vysokou účinnost při zmírňování klimakterických příznaků a také předchází hyperplazii endometria a osteoporóze.

Nevýhodou léku je jeho vysoká cena a častá absence na pultech lékáren. Během léčby jsou pozorovány otoky a bolestivý stav mléčných žláz a výskyt náhlého krvácení z dělohy.

Cyclo-Proginova

K dispozici v kartonových krabicích po 21 tabletách. Pro počáteční příjem je 11 tablet bílých a obsahuje 2 mg estradiolvalerátu. Zbývajících 10 tablet je potaženo světle hnědou barvou a sestává z estradiolu s přídavkem 0,15 mg norgestrelu. Tento lék se užívá po dobu tří týdnů, poté se pauza trvá sedm dní. Během této přestávky by mělo začít krvácení, podobně jako u menstruace..

Cyclo-Proginova patří k dostupným lékům a stojí 830-950 rublů. Mezi pozitivní vlastnosti patří úplné odstranění příznaků menopauzy, obnovení sexuální touhy, úleva od bolesti hlavy. Mezi negativní stránky patří: potřeba stálého příjmu, protože účinnost je pozorována pouze v průběhu léčby, bolest v mléčných žlázách, plynatost, otoky.

Přípravky založené na obsahu jednoho hormonu - estrogenu. Mezi ně patří: Divigel, Menorest, Estrogel atd..

Divigel

Tento produkt je dostupný ve formě gelu obsahujícího 0,5 nebo 1 mg hemihydrátu estradiolu. Lék se používá jednou denně nanášením na čisté oblasti pokožky. Aplikace: dolní část břicha, dolní část zad, ramena, předloktí, hýždě. Plocha pokrytá gelem by neměla přesáhnout velikost rovnou 1-2 dlaním. Doporučuje se každý den měnit oblast tření. Současně je zakázáno nanášet gel na pokožku obličeje, hrudníku, genitálií.

Menorest

K dispozici také jako estradiolový gel. Je balen v tubách s dávkovačem. Princip činnosti je podobný jako u Divigelu.

Estrogel

Gel pro vnější použití se prodává v tubách s dávkovačem o celkové hmotnosti 80 g. Jedna dávka gelu obsahuje 1,5 mg účinné látky. Je předepsán k odstranění nedostatku estrogenu, protože se osvědčil v oblasti odstraňování příznaků menopauzy a obnovy cyklu. Potíž spočívá v dávkování a možném výskytu mastodonie.

Vyšetření během léčby a po ní

Během léčby hormony se mohou objevit první známky komplikací. Aby se zabránilo vzniku závažných problémů, je nutné upravit typy léků a jejich dávkování. Je důležité sledovat stav ženy. První vyšetření se provádí jeden měsíc po zahájení léčby, další tři měsíce později a poté o šest měsíců později. Při neustálém používání hormonů by žena měla každých šest měsíců přijít na vyšetření ke gynekologovi. Pravidelně provádějte mamologické vyšetření prsu, kontrolujte krevní tlak, sledujte stav srdce. Nezapomeňte podstoupit biochemický krevní test a sledovat endokrinní systém.

HRT a těhotenství

Prvním důvodem pro jmenování hormonální terapie je nástup menopauzy v poměrně mladém věku - 35 let. Důvodem je nedostatek estrogenu. Užívání kombinovaných léků zvyšuje hladinu estrogenu a obnovuje hormonální hladiny. Sliznice dělohy se zesiluje, což může v některých případech vést k početí. K tomu obvykle dochází poté, co žena přestane užívat léky..

V situaci, kdy během léčby dojde k těhotenství, je nutné jej zastavit a konzultovat jeho zachování s ošetřujícím lékařem, protože hormony negativně ovlivňují vývoj plodu.

Recenze žen po 40 letech

Svou zpětnou vazbu k léčbě hormonálními léky můžete zanechat v komentářích níže, budou užitečné pro ostatní uživatele stránek!

Victoria:

Když jsem měl první příznaky blížící se menopauzy, cítil jsem se zraněný - jak brzy začalo tělo stárnout. Slzy však nemohou pomoci smutku a časté návaly horka, zvýšený krevní tlak a nestabilní psychika mě poslaly k lékaři. Složil jsem různé testy, podstoupil jsem ultrazvukové vyšetření, mamografii a dostal jsem verdikt - menopauza. Lékař předepsal lék Klinogest. Po třech měsících přijetí se tlak vrátil k normálu, návaly mě přestaly navštěvovat.

Claudia:

Nedávno si všichni kolem mě všimli, že jsem začal mít nemotivované záchvaty vzrušení, nervové zhroucení. Přítel se zasmál, prý začalo vyvrcholení. A přemýšlel jsem o tom a začal analyzovat svůj stav. Už půl roku mám měsíční zpoždění, nespavost, tlakové rázy. Rozhodl jsem se jít k lékaři. Po dlouhém vyšetření řekl, že v mých 42 letech začala menopauza. Aby zlepšil své zdraví, předepsal Estrofert. Po měsíci jsem se cítil lépe a dokonce se mi uklidnily nervy. “

Hormonální terapie po 50 letech

Blížící se padesát let hormonální pozadí ženy oslabuje v důsledku vyčerpání funkce vaječníků. Stále méně vajíček dospívá a ne každý menstruační cyklus končí ovulací..

V této době hypofýza reaguje na slabou práci vaječníků a má tendenci přidávat své gonadotropní hormony ke stimulaci estrogenu. Hormon stimulující folikuly se zvyšuje v krvi. Jakmile tento proces začne, můžeme mluvit o blížící se menopauze..

Ve věku 50 let většina žen prožívá poslední menstruaci, po které nastává postmenopauza. Vegetativní příznaky jsou významně sníženy a ve věku 60 let se úplně zastaví. V životě přichází období, kdy začínají změny v metabolickém procesu v důsledku poklesu ženských hormonů.

Následující onemocnění přinášejí ženě utrpení: osteoporóza, degenerativní změny kloubů a páteře, ateroskleróza ve spojení s anginou pectoris a infarktem, diabetes mellitus, obezita, zhoršení štítné žlázy, suchá kůže, otoky, snížená inteligence.

Aby se zabránilo závažným komplikacím, je předepsána hormonální terapie. To:

 • vegetativní poruchy;
 • porušení močení a bolesti při pohlavním styku;
 • Deprese.

Hormonální léky pro ženu do 50 let by měly být vybrány individuálně, s přihlédnutím k indikacím a vedlejším účinkům. Odborníci se proto snaží předepisovat nehormonální léky na menopauzu.

Hormonální terapie po 60 letech

V postmenopauzálním období hormonální terapie účinně reguluje stav kostní tkáně a předchází zlomeninám kostí a kloubů. HRT je tedy první pomoc při prevenci osteoporózy..

HRT u postmenopauzálních žen je také varováním před rozvojem komplikací kardiovaskulárního systému. Další hormony mohou snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, snížit hladinu cholesterolu, normalizovat metabolismus glukózy a vyrovnat krevní tlak.

Zajímavé video: Menopauza a hormonální substituční léčba

Hyperplazie endometria - růst a zesílení stěn vrstvy endometria, která je benigní a dochází v důsledku zvýšeného dělení buněk pojivové tkáně. Důvod tohoto jevu obvykle spočívá v narušení hormonálního pozadí spojeného s nadměrnou syntézou hormonu první fáze menstruace - estrogenu.