Příznaky záchvatu paniky u žen

Před padesáti sedmdesáti lety nebyl pojem „záchvat paniky“ široce znám. Zmínili se o něm hlavně psychoterapeuti. Situace se v dnešní době změnila. Mnozí o nich slyšeli, někteří sledovali a někteří měli to „štěstí“, že zažili, co je záchvat paniky. Zrychlení tempa života, toky lidí, se kterými se každý den setkáváme, zejména v metropolitních oblastech. Rozvoj médií, která neustále hlásí zprávy, často o negativních a obtížných událostech, ať se vyskytnou kdekoli. Touha moderního člověka nic nepropásnout. Všechny tyto faktory přetěžují psychiku. Za takových podmínek a při takové rychlosti se často nedokáže vyrovnat s nákladem. Psychika reaguje na stresové přetížení nepohodlí, strachem, úzkostí. Jejich akutním projevem jsou záchvaty paniky..

Co je to panický záchvat

Záchvaty paniky nejsou neobvyklé. Z každých sto lidí má jeden pravidelné záchvaty paniky. Pět ze sta zažilo takový útok alespoň jednou. Vrchol onemocnění se navíc vyskytuje v mladém věku. Podle statistik se jedná o období od 25 do 35 let, i když se to může stát v každém věku - jak s dítětem, tak se starším člověkem. Tato porucha postihuje nejčastěji ženy. U šesti pacientů bude jeden muž a pět žen diagnostikováno záchvaty paniky.

Záchvaty paniky u žen a mužů jsou stavem náhlého silného strachu, pro který neexistují žádné vnější důvody. Strach se rychle hromadí až do bodu nejvyšší intenzity, pak sám odezní. Trvání útoku je od deseti minut do půl hodiny, méně často až do dvou hodin. Útok zpravidla zanechává strach z jeho opakování..

Důležité! Záchvat paniky není život ohrožující, i když může být doprovázen děsivými fyzickými projevy (palpitace, potíže s dýcháním, nevolnost atd.). Procházejí s koncem útoku. Z psychologického hlediska to však nebude snazší, protože strach z opakování útoku nadále trápí. To vede k jejich vývoji znovu a znovu..

Mechanismus záchvatu paniky je podobný mobilizaci těla, když nastane skutečná hrozba nebo když pro ni vykonáte neobvykle těžkou fyzickou aktivitu. Pravděpodobnost opakování prvního záchvatu paniky je vysoká. Pokud se útoky začnou objevovat pravidelně, nazývá se to již panická porucha. Může vyvolat vývoj fobických poruch u člověka, vést ke změně jeho osobnosti.

Co způsobuje záchvaty paniky

Příčiny záchvatů paniky u žen se dělí na obecné, nezávislé na pohlaví a specifické, určené fyziologickými charakteristikami ženského těla. Běžné příčiny záchvatů paniky:

 1. Máte vážný zdravotní stav (například srdeční onemocnění). Nemoc a postoj pacienta k ní vyvolává úzkost, kterou lékaři nazývají somatizovanou. Depresivní a ohromený stav, nestabilita emocí může způsobit PA. Ale v takových případech je citově zbídačená, do popředí vystupují vegetativní projevy. Úzkost, i když je velmi silná, má slabší intenzitu než fyzické příznaky.
 2. Dědičná složka. Studie poukazují na genetický základ PA: 20% pacientů má blízké příbuzné s podobnými problémy. Pokud jsou u jednoho ze stejných dvojčat pozorovány záchvaty paniky, pak v každém druhém případě dojde k tomuto stavu u druhého. Psychotyp a charakter člověka jsou také do značné míry geneticky podmíněny..
 3. Hormonální poruchy v těle. Záchvaty paniky a hormony v ženském těle spolu úzce souvisejí. Hormon adrenalin hraje hlavní roli v mechanismu vzniku a průběhu záchvatu paniky. Jeho nadměrné uvolňování do krve nadledvinami způsobuje výskyt známek PA. S nádorem nadledvin se syntéza hormonů prudce zvyšuje, včetně adrenalinu. Jeho zvýšená koncentrace v krvi vyvolává vzrušení, obavy, úzkost. Tento stav může vést k záchvatu paniky. Hormon thyroxin, produkovaný štítnou žlázou, má také vzrušující účinek. V případě porušení jeho práce (tyreotoxikóza) se produkuje nadměrně, zvyšuje motorickou a duševní aktivitu, vyvolává nespavost. Na pozadí takového zvýšeného vzrušení může nastat záchvat paniky, stejně jako vztek a hněv. To je způsobeno skutečností, že působením tyroxinu se tkáně stávají citlivějšími na adrenalin..
 4. Léčiva. Patří sem léky, které jako vedlejší účinek vyvolávají zvýšenou úzkost - anxiogeny. Jedná se o léky, které zvyšují sekreci aktivního stimulátoru úzkosti v těle - hormonu cholecystokininu. Léky související se steroidy (anabolické steroidy, léky proti astmatu) mohou také způsobit záchvaty paniky. Další lék, bemegrid, používaný k anestezii, alkoholismu, předávkování hypnotiky na bázi kyseliny barbiturové, způsobuje stimulaci centrálního nervového systému a může vyvolat záchvat.
 5. Psychoemoční faktory - deprese, fóbie, posttraumatické poruchy, duševní choroby.

Specifické důvody pro záchvaty paniky u žen zahrnují jejich zvýšenou emocionalitu, vnímavost, tendenci se obávat jakéhokoli důvodu, strach ve srovnání s muži a podezíravost. Na tomto pozadí lze stresující situace prožít bolestivěji, vyvolat úzkost a vést k záchvatům paniky..

Hlavní hlavní příčinou záchvatů paniky u žen jsou však hormony, které určují fyziologii ženského těla. Hormonální pozadí u žen se neustále mění, v některých obdobích jejich života dochází k vážné nerovnováze. Pravidelně tedy dochází ke komplexní hormonální změně spojené s menstruačním cyklem. Významné změny v hormonálních hladinách začínají od prvních týdnů těhotenství, probíhají po celou dobu a po narození dítěte. Nakonec dochází k významným hormonálním změnám během menopauzy nebo menopauzy. Pravděpodobnost záchvatů paniky u žen se zvyšuje během období:

 • puberta;
 • začátek sexuální aktivity;
 • těhotenství;
 • porod;
 • první měsíce po narození dítěte;
 • menopauza.

K největším hormonálním změnám v ženském těle dochází během těhotenství, stejně jako po skončení reprodukčního období - s menopauzou. Zbytek času, počínaje pubertou, se změny v hormonálním pozadí, které často ovlivňují psychoemoční stav, vyskytují pravidelně během každého měsíce.

Záchvaty u těhotných žen

Žena, která nosí dítě, zažívá zvýšený psychický stres. Bojí se o zdraví nenarozeného dítěte, úzkostlivě myslí na nadcházející porod. Mohou být také přidány myšlenky na nadcházející potíže v domácnosti a finanční potíže. To vše může být živnou půdou pro záchvaty paniky. Někdy úzkost přetrvává i po porodu. Strach o dítě, zejména pokud mladé matce nikdo nepomáhá, se bojí jejích vlastních činů. Může panikařit, že ztratí nad sebou kontrolu, zblázní se a ublíží dítěti..

Hormonální změny v každé fázi těhotenství se liší. Jejich hlavním cílem je zajistit normální podmínky pro nosení a vývoj dítěte během všech devíti měsíců a bezpečné narození dítěte. Proto jsou v časném a pozdním období vícesměrné. Tyto neustále se vyskytující hormonální změny také ovlivňují rovnováhu hormonů odpovědných za úzkost. Zvýšení jejich úrovně může způsobit záchvat úzkosti. Pokud se záchvaty paniky opakují, lékaři obvykle předepisují šetrné zacházení. V závažných případech však může být nutná seriózní terapie..

Pravděpodobnost výskytu PA je obzvláště vysoká, pokud se s nimi žena setkala již před těhotenstvím. Lékaři nepovažují záchvaty paniky za kontraindikaci těhotenství. Stále se však doporučuje podstoupit léčbu a potom mít dítě, protože těhotenství může přispět ke zhoršení duševního stavu.

Climax a záchvaty paniky

Blíže k padesátce začíná v těle ženy vážná hormonální změna - pokles hladiny ženských pohlavních hormonů a ztráta plodnosti. Příznaky menopauzy a známky záchvatů paniky u žen jsou velmi podobné. Zvýšená srdeční frekvence, bolesti hlavy, horečka, nadměrné pocení a další. Pokud tyto fyzické projevy nejsou doprovázeny nekontrolovatelným pocitem paniky a příznaky zmizí při užívání hormonální substituční léčby předepsané gynekologem, nemusíte se obávat - útoky skončí. Jsou spojeny s menopauzou a nejedná se o záchvaty paniky..

Asi 15% žen má v menopauze skutečné záchvaty paniky. Riziková skupina zahrnuje osoby trpící migrénami, srdečními a cévními patologiemi, onemocněními štítné žlázy. Patří sem také ženy, které již utrpěly záchvaty paniky. Konzumace alkoholu, nedostatek přiměřeného spánku, stres, fyzické přetížení jsou také faktory, které v tomto období vyvolávají záchvaty paniky během změny rovnováhy pohlavních hormonů..

Příznaky záchvatu paniky

Příznaky záchvatu paniky u žen mohou mít psychickou i fyzickou povahu. Mentální příznaky zahrnují:

 • akutní pocit strachu, hrozící hrozba;
 • strach ze smrti na infarkt, mrtvici, zbláznění;
 • pocit točení hlavy;
 • to, co se děje kolem, přestává být vnímáno jako skutečné;
 • vlastní osobnost a činy jsou vnímány jako zvenčí.

Žena může projevit rozruch, někam utéct. Nebo ji chytí ztuhlost, nemůže se pohnout ze svého místa. Přítomnost a závažnost příznaků se liší jak u různých klientů, tak v různých případech u stejné ženy. Síla emocionálního vyjádření je také individuální..

Fyzické příznaky a příznaky záchvatů paniky u žen mohou udělat dlouhý seznam. Nejběžnější jsou:

 • srdeční kontrakce se stávají častějšími a silnějšími;
 • zvyšuje se krevní tlak;
 • jsou pozorovány problémy s dýcháním;
 • kryty s horečkou nebo zimnicí;
 • pocení se zvyšuje;
 • závratě;
 • končetiny ztuhnou a zchladnou;
 • slinění se zpomaluje;
 • Může se objevit nevolnost a zvracení, bolesti břicha, průjem.

Mnoho z těchto příznaků je subjektivních a pociťuje je pouze pacient. Například bolest srdce při absenci patologie ze srdce. Jejich rozdíl od skutečné patologie spočívá v tom, že rychle projdou a neobtěžují ženu v období mezi PA.

Společným znakem všech příznaků paniky u žen je jejich náhlý nástup. Nepředcházejí jim signály bolesti hlavy nebo špatného zdraví. Příznaky začínají náhle a velmi rychle zvyšují intenzitu. Vše je doprovázeno nevysvětlitelným strachem - žena nedokáže vysvětlit, kdo nebo co ji děsilo.

Existuje řada atypických záchvatů paniky, u nichž není přítomen žádný z výše uvedených příznaků. Úzkost lze vyjádřit pouze v mírném emočním stresu. Takovým útokům se říká maskovaná úzkost, protože je nahrazena dočasným narušením práce některých orgánů:

 • žena nějakou dobu nevidí;
 • nemůžu mluvit;
 • nemůže normálně chodit;
 • její hlas je ztracen;
 • cítí zkroucené ruce.

Takové příznaky jsou typické pro přeplněná místa. Neexistují, když žena zůstane sama. Jiným názvem pro tento stav je hysterická neuróza..

Noční záchvaty paniky

Záchvaty paniky v noci jsou častější u silných vůlí a odpovědných žen, které se během dne dokážou úplně ovládnout. Před útokem je často obtížné usnout kvůli úzkosti. Úzkost roste a na jejím pozadí se objeví panický záchvat. Nebo pocit divokého strachu probudí ženu a v tomto stavu stěží pochopí, co se děje.

Příčiny záchvatů paniky u žen v noci, jejich příznaky se neliší od dne. Ale mnoho lidí si všimne, že mají mnohem silnější intenzitu. Noční PA se obvykle vyvíjí v první polovině noci, než se objeví přirozené světlo. Žena často bere takové útoky jako reakci na noční můry, které si nepamatuje a nehledá léčbu..

Pokud se záchvaty opakují, žena se nemůže dostatečně vyspat. Zhoršuje se zdravotní stav, objevuje se apatie, klesá pozornost, objevují se problémy v práci. Je strašidelné jít spát. Somatické nemoci se zhoršují, rozvíjejí se neurózy a deprese.

Jak se útok vyvíjí

Příznaky záchvatu paniky se objevují náhle a na první pohled současně. Ve skutečnosti se však mechanismus PA vyvíjí postupně:

 1. Pod vlivem náhlého strachu, stresového faktoru, nadledviny aktivují produkci adrenalinu, což je stresový hormon.
 2. Zvýšení jeho koncentrace v krvi stahuje krevní cévy, způsobuje zvýšení frekvence kontrakcí srdečního svalu a zvýšené dýchání. Krevní tlak stoupá.
 3. Zvýšená inhalace a výdech minimalizuje koncentraci oxidu uhličitého v těle. Zvyšuje úzkost..
 4. Kvůli odstranění oxidu uhličitého v krvi klesá kyselost. To se projevuje závratěmi, ochablé paže a nohy..
 5. Periferní cévy ve svalech, kůži, křeče tukové tkáně, tělo mobilizuje krev do životně důležitých orgánů - srdce, mozek. Tkáně, které dostávají méně krve, dostávají méně výživy a začínají hromadit kyselinu mléčnou. S jeho pronikáním do krevního řečiště a zvyšováním krevního obsahu se podle posledních studií zvyšuje intenzita symptomů PA.

Vznikající fyzické příznaky zesilují úzkost, kruh se uzavírá: intenzivní úzkost vyvolává intenzivní příznaky, stimulují ještě větší strach.

To je zajímavé! Algoritmus záchvatu paniky je založen na přirozeném mechanismu mobilizace orgánů a systémů lidského těla, když čelí skutečnému nebezpečí. Zvyšuje uvolňování adrenalinu, takže v jeho činnosti dostávají vitální systémy více krve a kyslíku, pracují tvrději a umožňují člověku odolat hrozbě nebo uprchnout.

První pomoc během útoku

Doporučuje se, aby nedobrovolný svědek záchvatu paniky pochopil, jak správně jednat, aby nedošlo ke zhoršení příznaků. Nejprve je důležité skrýt svou vlastní úzkost, i když pozorování ženských záchvatů způsobuje velkou úzkost. Musíte ji klidně a sebevědomě přesvědčit, že stav pomine, aniž by došlo k újmě. Můžete vzít ruku, podívat se do očí. Je vhodné zajistit přívod čerstvého vzduchu do místnosti.

Raději nepoužívejte formulační fráze jako „Vím, jak se cítíte“, „Brzy to skončí“ nebo „Jste silní, zvládnete to“. Tyto fráze mají opačný účinek, protože žena vnímá svůj stav jako jedinečný, pocit času během útoku je rozmazaný, cítí se slabá a bezbranná. Pocit, že jí nerozumí a sympatizují s ní, pouze zvýší úzkost a zesílí útok.

Pod vlivem doprovodného strachu z PA mohou být svaly napjaté a v těle může dojít k upnutí. K jejich uvolnění přispěje tření nebo masáž krku, ramen, uší, malíčků, palců u základny. Měření krevního tlaku, srdeční frekvence, i když pro diagnostiku není příliš informativní, vám může říci, zda máte užívat léky. Například pokud máte vysoký krevní tlak, můžete si vzít tabletu Anaprilinu. V případě velmi silné bolesti srdce musíte vzít aspirin a zavolat sanitku.

Pokud panický záchvat nikoho kolem nepřekoná, můžete si pomoci sami. Nejprve musíte dýchat do normálního rytmu. U PA je vdechování osoby zpožděno. Je důležité rychle přejít na pomalé dýchání břicha. Chcete-li tento proces ovládat, musíte na něj položit ruce, jeden nad druhým. Nadechněte se ve třech pomalých počtech a nafoukněte žaludek. Držte vzduch na dvě počty a poté hluboce vydechněte na pět počtů. Opakujte desetkrát až patnáctkrát.

Abychom zvládli hyperventilaci (intenzivní dýchání), která zvyšuje přísun kyslíku do plic a snižuje obsah oxidu uhličitého, je nutné zvýšit přísun kyslíku. Za tímto účelem obvykle dýchají do papírového sáčku nebo v jeho nepřítomnosti do dlaní pevně složených do polokoule. Musíte pevně přitlačit vak nebo ruce k ústům, aby nemohl vstoupit vnější vzduch, a pomalu vdechovat a vydechovat, dokud se stav nevrátí k normálu.

Rozptylovací techniky pomáhají rychleji zmírnit útok. Můžete začít počítat objekty, jako jsou stromy, auta kolem nebo za oknem. Interpunkční znaménka v textu. Je užitečné soustředit se na každodenní detaily, například začít plánovat zítra nebo si podrobně zapamatovat recept na složité jídlo. Zatímco jste doma, můžete dělat svou běžnou práci - žehlit prádlo, oprašovat, něco vařit. Čtení poezie nahlas, zpěv písní pomáhá. Můžete zapnout a začít sledovat komediální film.

Mimochodem, vynucený úsměv na tváři hodně pomáhá. Výrazy obličeje úzce souvisí s mozkem a obraz pozitivní emoce jej donutí se objevit. Fyzický dopad pomůže odvrátit pozornost od zážitků - silné sevření, píchnutí sterilní jehlou, dokonce i plácnutí.

Nejdůležitější věcí v záchvatu paniky je najít v sobě sílu cítit se jistý, že nehrozí žádné smrtelné nebezpečí, panika brzy pomine, tělo vydrží a začne se zotavovat.

Diagnóza patologie

Vzhledem k podobnosti příznaků akutních záchvatů úzkosti a mnoha závažných onemocnění ani zkušený lékař okamžitě nezjistí bezprostředně záchvat paniky. Je nutné podrobné vyšetření k vyloučení chorob srdce a cév, nádorů mozku, bronchiálního astmatu, vnitřního krvácení, duševních chorob.

Pokud nejsou nalezeny žádné somatické poruchy, základem pro potvrzení diagnózy záchvaty paniky je jejich opakování, spontánnost a nepředvídatelná povaha při absenci skutečné hrozby pro pacienta. Musí být přítomen jeden nebo více příznaků charakteristických pro PA. Četnost záchvatů se u jednotlivých pacientů liší: u některých jsou týdenní, u jiných se vyskytují v intervalech několika měsíců.

Podmínka mezi útoky je také diagnostickým kritériem. V případě somatických onemocnění doprovázených záchvaty akutní úzkosti (tyreotoxikóza, cévní mozková příhoda) stav úzkosti po skončení záchvatu paniky nepřetrvává. Ale s panickou poruchou a mezi útoky existuje stav strachu a předtucha opakování, strach z místa, kde došlo k PA, nebo situace, obsedantní myšlenky, úzkost z budoucnosti, depresivní a hysterické projevy.

Pro stanovení správné diagnózy se používá Spielbergova stupnice, která určuje úroveň úzkosti, testy, které pomáhají identifikovat obavy. Lékař bere v úvahu také anamnézu pacienta, přítomnost stresu a životních změn.

Léčba záchvatů paniky

Záchvaty paniky nelze ignorovat. Vyžadují léčbu, protože mají tendenci se zhoršovat: vyskytují se častěji a trvají déle. Žena náchylná k útokům, ve strachu z očekávání náhlého útoku, je častěji ve špatné náladě, depresivní, uzavřená v sobě a může se lidem začít vyhýbat. Tyto emoce mohou vést k rozvoji deprese..

Léčba záchvatů paniky u žen začíná, když nejsou identifikovány jejich příčiny v podobě závažných somatických onemocnění a je potvrzena diagnóza PA. Komplexní léčba je považována za úspěšnější - kombinace drog a psychoterapeutických metod.

Drogová terapie

Léčba spočívá v zastavení útoku a kontrole jeho opakování. Baňkování se provádí trankvilizéry benzodiazepinové skupiny. Jejich výhodou je rychlost nárazu. Dosažení účinku netrvá déle než čtvrt hodiny. Ale rozvíjejí závislost, způsobují ospalý stav, letargii. Pod jejich vlivem je obtížné soustředit pozornost, trpí rychlost duševní činnosti a pohybů. Po užití takové drogy se nedoporučuje řídit..

Někteří odborníci dávají přednost léčbě anxiolytiky. Jsou předepsány jak k zadržení záchvatu, tak k dlouhodobé léčbě. Tyto léky snižují hladinu úzkosti, mají sedativní účinek a uvolňují svaly..

Pokud má pacient sebevražedné sklony, předepisují se tricyklická antidepresiva. Jsou užívány po dlouhou dobu, od šesti měsíců do deseti měsíců. Na začátku příjmu se dávka postupně zvyšuje, poté, co se rozhodnutí o jejím zrušení postupně snižuje.

Méně často, s převahou vegetativních příznaků, se lékař může rozhodnout předepsat inhibitory MAO. Jejich užíváním jsou ze stravy vyloučeny výrobky obsahující tyramin - sýr, uzeniny, luštěniny, alkohol a některé další.

Nejmodernějšími antidepresivy jsou inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Mají vysoký antipanický účinek a málo vedlejších účinků. Jejich nevýhodou je hyperstimulace nervového systému v první dvoutýdenní fázi užívání.

Beta blokátory jsou často předepsány pro srdeční choroby. Snížením srdeční frekvence a krevního tlaku také pomáhají zmírnit účinky adrenalinu..

Pokud je panická porucha doprovázena depresí, mohou pomoci atypická antidepresiva. Liší se mechanismy působení a současně ovlivňují několik neurotransmiterů..

Nootropické léky jsou předepsány těm, kteří jsou již léčeni antidepresivy nebo trankvilizéry. Pod jejich vlivem se zlepšují funkce mozku, průtok krve a metabolické procesy v nervových tkáních. Přispívají k růstu odolnosti proti stresu.

Psychoterapie

Mnoho odborníků považuje psychoterapii nejen za nedílnou součást, ale za základ pro léčbu záchvatů paniky. Existuje mnoho metod, psychoterapeut je vybírá pro historii a charakteristiky onemocnění konkrétního pacienta.

Nejčastěji se používá kognitivně-behaviorální psychoterapie. Úkolem psychoterapeutických sezení je změnit pacientovo myšlení, její postoj ke stavu úzkosti. Psychoterapeut vysvětluje mechanismus záchvatů, učí ovládat strach, pomáhá zvládnout techniky svalové relaxace, meditativní postupy, dýchací techniky.

Psychoanalýza je méně populární, protože tato léčba trvá dlouho. Je zvolen, když pozadí záchvatů paniky jsou nepříznivé faktory života klienta (konflikty v rodině a v práci, stěhování do jiného města, duševní trauma dětí atd.).

Abychom se zbavili záchvatů paniky, je široce používán hypnotický vliv na klienta. Klasická hypnóza může pomoci v krátké době. Uvedením pacienta do hypnotického transu vnáší hypnolog zvláštní postoje zaměřené na zmírnění záchvatů paniky. Ale tato metoda je vhodná pouze pro hypnotizovatelné pacienty. Vyžaduje také vysokou motivaci a důvěru v hypnologa, žádný strach z postupu hypnózy..

Ericksonianova hypnóza je považována za mírnější a vyhovuje více klientům. Hypnolog nedává jasné pokyny, ale pomáhá pacientce soustředit se na její vnitřní zkušenosti. Vyskytuje se také úvod do transu, ale neztrácí schopnost komunikovat s odborníkem. Tato metoda pomáhá řešit vnitřní konflikty ženy. Psycholog může také naučit techniky sebehypnózy a sama bude i nadále pracovat na úzkosti..

Při použití metody terapie zaměřené na tělo se pracuje s tělesnými pocity pacienta. Relaxační technika se používá prostřednictvím předběžného svalového napětí, různých dechových cvičení a dalších relaxačních metod. Expozice tělu snižuje úzkost klienta.

Existuje také rodinná terapie, kde psycholog pracuje nejen s hlavním klientem, ale také s jeho příbuznými. Někteří psychoterapeuti používají metody neurolingvistického programování, desenzibilizace, gestalt terapie.

Můžete se zbavit záchvatů paniky od specialisty v této oblasti, psychologa-hypnologa Nikity Valerievich Baturina.

Jak si pomoci

Pokud se u ženy opakovaně vyskytly příznaky panického záchvatu, musí být léčba odborníkem podpořena nezávislým úsilím zaměřeným na boj proti této poruše a prevenci. Musíte analyzovat svůj životní styl a upravit ho, pokud není zdaleka zdravý. Jedná se o rovnováhu mezi odpočinkem a prací, stravou, dobrým odpočinkem, změnou některých návyků, zbavením se škodlivých.

V životě musí být fyzická aktivita. Jízda na kole, plavání, trénink ve sportovních centrech. V dnešní době nabízejí tréninky pro každý vkus. Rozumné cvičení neznamená jen formování svalů a formování postavy. Ovlivňují celkové zdraví, rovnováhu hormonů v těle. Po obdržení prvních výsledků se žena začne mít ráda, stoupá její sebeúcta a rodí se pozitivní emoce. To usnadňují hormony radosti uvolňované během tréninku - endorfiny. Objevuje se lehkost a veselost. V tomto stavu úzkost buď vůbec neobtěžuje, nebo je mnohem snazší ji ovládat..

Je důležité rozvíjet odolnost proti stresu, schopnost ovládat svůj stav. Je nutné zvýšit sebeúctu: neporovnávejte se s ostatními, soustřeďte se na své zásluhy a úspěchy. Dělejte vše, co vám pomůže cítit se více sebejistě - starejte se o svůj vzhled, oblečení a vzdělávejte se. Musíte se naučit přestat se starat o chyby, které jste udělali, považovat je za lekci, zážitek, který bude v budoucnu užitečný, analyzovat je bez zbytečných emocí. To v tom hodně pomáhá a také vám dává příležitost porozumět sobě, svým zkušenostem, vést si deník.

V životě se musíte naučit vidět více toho, co způsobuje pozitivní emoce. Je užitečné se více smát, dělat to, co přináší potěšení. Možná je to kreativita, komunikace s milým člověkem, čtení a sledování dobrého filmu. Někdo má pozitivní vliv na umění - výstavy, hudbu, divadlo. Byl prokázán pozitivní účinek na psychiku arteterapie. Negativní emoce jsou také nepostradatelné. Ale nemusíte je skrývat hluboko uvnitř, musíte jim dát cestu ven.

Mnohým brání negativní vzpomínky a psychická trauma z minulosti, aby mohli sebevědoměji kráčet životem. Musíte se jich pokusit zbavit. Nestojí za to uchovávat předměty, které by vám je mohly připomínat. Ve fantazii si můžete postavit bariéru mezi současnými a minulými negativními zkušenostmi. Je užitečné analyzovat zkušenosti z minulosti a v myšlenkách změnit průběh událostí, přivést je do úspěšného konce.

Při odstraňování panických poruch, dýchání a meditativních technik má autotrénink velký význam. Uvolnění svalů vede k duševní relaxaci. Tyto techniky učí, jak samostatně regulovat psychoemočné a autonomní poruchy a potlačovat negativní emoce. Jednají okamžitě, ve třídě bude vyžadována trpělivost a vytrvalost. Ale postupně vám umožní získat kontrolu nad panikou..

Videa vám pomohou zvládnout meditační techniky:

Záchvaty paniky u žen

Záchvat paniky je náhlý záchvat, často bez zjevného důvodu, záchvat paniky (strach, hrůza), který je doprovázen příznaky dysfunkce autonomního nervového systému.

Emocionální, vnímavé ženy s dobře vyvinutou představivostí a nápaditým myšlením jsou náchylné k záchvatům paniky. Vytvořením řetězce událostí, které se jim v dané situaci mohou stát, se psychicky nafouknou do takové míry, že mozek často sám učiní jediné správné rozhodnutí - vypne vědomí.

Příčiny

Pouze psychoterapeut bude schopen přesně odpovědět, proč se po stanovení diagnózy objevil záchvat paniky. Důvody mohou být obtížné určit i pro profesionála, protože mohou pocházet z dětství. Dětská trauma se může v dospělosti projevit jako panický záchvat.

 • silný emoční šok, stres;
 • nesprávné rodičovství dívek - přehnaná nebo nadměrná krutost vůči dítěti;
 • genetická predispozice;
 • duševní onemocnění, jako je bipolární porucha;
 • povahové vlastnosti - citlivost, bázlivost, podezíravost, sklon k depresivní náladě;
 • nezdravý životní styl - cigarety, alkohol a drogy;
 • hormonální poruchy;
 • onkologická onemocnění;
 • užívání léků ze skupiny anxiogenů nebo steroidů.

Pokud je útok ve větší míře doprovázen vegetativními projevy: tachykardie, závratě a duševní příznaky jsou špatně vyjádřeny, pak je třeba hledat problém mezi patologiemi kardiovaskulárního systému.

Záchvaty paniky: příznaky, příznaky, léčba

Hlavními příznaky tohoto onemocnění jsou hysterie a agresivita, které nelze přehlédnout. Útoky obvykle trvají od 30 sekund do půl hodiny.

Odborníci se zaměřují na následující příznaky onemocnění:

 • úzkost. Toto znamení se u každého člověka projevuje různými způsoby: buď mírným pocitem úzkosti, nebo pocitem ohromného strachu a hrůzy;
 • zahalená mysl. Osoba se syndromem panického záchvatu přestává rozumět tomu, co se děje kolem, a ztrácí kontrolu nad svými činy. Dokáže velmi hloupé věci;
 • pocení. Zvýšené pocení je prvním příznakem strachu a úzkosti. V podpaží a dlaních se může potit a v blízkosti rtů a na čele se může objevit pot;
 • hysterie. Výkřiky, slzy, záchvaty vzteku jsou příznaky závažných záchvatů paniky.

Pokud jde o spravedlivější pohlaví, příznaky záchvatu paniky se u žen projevují stejně jako u mužů..

Klasifikace a fáze vývoje záchvatů paniky

Protože záchvaty paniky jsou klíčem k diagnostice panické poruchy, jsou dobře definované a zcela konkrétní..

Záchvaty paniky se dělí do tří kategorií:

 • situačně svázané / svázané;
 • situačně náchylný;
 • neočekávané / nesouvisející.

Lze jej zjednodušit do dvou velmi jasných kategorií:

 • očekávaný;
 • neočekávané záchvaty paniky.

Očekávané záchvaty paniky jsou ty, které jsou spojeny s určitým strachem (jako je létání). Neočekávané záchvaty paniky nemají žádný viditelný spouštěč nebo se mohou objevit neočekávaně.

Noční záchvaty paniky

Záchvaty paniky v noci jsou častější u silných vůlí a odpovědných žen, které se během dne dokážou úplně ovládnout. Před útokem je často obtížné usnout kvůli úzkosti. Úzkost roste a na jejím pozadí se objeví panický záchvat. Nebo pocit divokého strachu probudí ženu a v tomto stavu stěží pochopí, co se děje.

Příčiny záchvatů paniky u žen v noci, jejich příznaky se neliší od dne. Ale mnoho lidí si všimne, že mají mnohem silnější intenzitu. Noční PA se obvykle vyvíjí v první polovině noci, než se objeví přirozené světlo. Žena často bere takové útoky jako reakci na noční můry, které si nepamatuje a nehledá léčbu..

Pokud se záchvaty opakují, žena se nemůže dostatečně vyspat. Zhoršuje se zdravotní stav, objevuje se apatie, klesá pozornost, objevují se problémy v práci. Je strašidelné jít spát. Somatické nemoci se zhoršují, rozvíjejí se neurózy a deprese.

Fázovaný mechanismus pro rozvoj záchvatu paniky

 • uvolňování adrenalinu a dalších katecholaminů po stresu;
 • zúžení krevních cév;
 • zvýšená síla a srdeční frekvence;
 • zvýšená rychlost dýchání;
 • pokles koncentrace oxidu uhličitého v krvi;
 • akumulace kyseliny mléčné v tkáních na periferii.

Záchvaty paniky jsou běžným stavem. Alespoň jednou v životě trpěl každý pátý, zatímco ne více než 1% lidí je náchylných k častým poruchám, které se opakují déle než rok. U žen je 5krát větší pravděpodobnost, že onemocní, a nejvyšší výskyt nastává ve věku 25–35 let. Útok se ale může objevit u dítěte staršího 3 let, u teenagera a u lidí starších 60 let..

Atypické příznaky panického záchvatu

Pokud se u pacienta v důsledku útoku objeví následující příznaky, znamená to atypický záchvat paniky:

 • sluch, zrak je narušen;
 • vyskytují se svalové křeče;
 • chůze se stává nestabilní;
 • existují záchvaty zvracení;
 • existuje "hrudka v krku";
 • pacient ztrácí vědomí;
 • dochází k hojnému močení.

Mohli jsme si tedy všimnout, že ve skutečnosti, často při panické poruše, to znamená při opakování záchvatů paniky, je na vině spíše samotný pacient než jeho tělo..

Jde o to, že se člověk začne obávat a neustále si v hlavě přehrát situaci, která ho tak poprvé vyděsila. Výsledkem je, že jeho psychika je v neustálém stresu a občas poruchách, což pacienta ještě více děsí..

Pokud s útoky zacházíme jako s dočasným narušením fungování těla, pak pokud dojde k následným útokům, budou postupovat mnohem snazší, s nižší frekvencí projevů.

Typy nemocí

Záchvaty paniky se dělí na tři typy:

 • Spontánní záchvaty paniky. Objeví se náhle, bez zjevného důvodu.
 • Situační panický záchvat. Vyskytuje se na pozadí konkrétní traumatické situace nebo v očekávání takové situace - například během zkoušky nebo bezprostředně před ní, během hádky nebo v očekávání konfliktu.
 • Podmíněně-situační záchvaty paniky. Často se projevuje v důsledku účinků nějakého chemického nebo biologického „aktivátoru“ nervového systému - například při užívání alkoholu, kofeinu nebo drog, se změnami hormonálních hladin.

První pomoc při záchvatu paniky

Pokud se stanete svědkem záchvatu paniky, měli byste vědět, co v tomto případě dělat, aby nedošlo ke zhoršení příznaků. Pro začátek byste se měli uklidnit a dát se dohromady, i když vám pozorování ženských záchvatů způsobí docela silnou úzkost. Pokuste se mluvit klidným a sebevědomým hlasem, přesvědčte ji, že útok je dočasný a brzy pomine, aniž by způsobil nenapravitelnou újmu. Pomozte jí dostat se do pohodlné polohy, zajistit čerstvý vzduch a vzít ji za ruku, aby se rychleji uklidnila..

Útok může také nastat, když kolem není nikdo. V situaci, jako je tato, nemáte nikoho, na koho byste se mohli spolehnout, kromě sebe. Nejprve se pokuste obnovit normální dýchání, pomalu se nadechujte žaludkem a položte na něj ruku, jednu nad druhou. Ve třech pomalých počtech se mělce nadechněte a nafoukněte břicho. U počtu dvou držte vzduch a u počtu pěti vydechněte zhluboka a dlouho. Tento postup můžete opakovat několikrát, přibližně od deseti do patnácti.

Abyste odstranili projevy útoku, můžete být rozptylováni také cizími objekty: počítat stromy, mraky nebo projíždějící auta. Zkuste se na něco zaměřit, například přemýšlejte o nadcházející důležité události a připravte si podrobný plán její organizace.

Předpověď

Průběh a závažnost záchvatu paniky do značné míry určují osobnostní charakteristiky pacienta a reakce ostatních. Rychlejší vývoj a závažnější průběh panické poruchy lze pozorovat, pokud byl první záchvat paniky vnímán pacientem jako úplná katastrofa. Chybná reakce lékařů někdy přispívá ke zhoršení situace. Například hospitalizace pacienta v sanitce naznačuje v jeho chápání přítomnost vážných zdravotních problémů a nebezpečí života při útoku, který se mu stal.

Z prognostického hlediska je důležitým bodem zahájení léčby co nejdříve. Každý následující záchvat paniky zhoršuje stav pacienta, je vnímán jako důkaz vážného onemocnění, posiluje strach z předvídání záchvatu a formuje omezující chování. Předčasná a nevhodná terapeutická opatření přispívají k progresi panické poruchy. Včasná adekvátní terapie v kombinaci se správně zaměřeným úsilím samotného pacienta obvykle vede k uzdravení a v chronickém průběhu - k minimalizaci klinických projevů a četnosti záchvatů.

Komplikace záchvatů paniky

Záchvaty paniky vyvolávají 2 typy následků.

Psychologické a sociální:

 • strach z opakovaných útoků a jejich podvědomé očekávání;
 • omezení pohybu;
 • strach z osamělosti;
 • vyhýbání se hlučným přeplněným místům;
 • strach jít daleko od domova;
 • strach z pobytu na místech, kde není k dispozici lékařská péče.

Terapeutický:

 • depresivní projevy;
 • zhoršená schopnost koncentrace;
 • ztráta zájmu o život;
 • zdravotní postižení, zdravotní postižení, komplikace v osobním a rodinném životě (v závažných případech).

Doporučení blízkým

 • Pokuste se člověka uklidnit a vysvětlete mu, že se jedná o dočasný jev a brzy vše pomine..
 • Vezměte ruce milovaného člověka, stojícího před ním, a řekněte mu, že brzy vše projde.
 • Ovládejte dech a počítejte s ním počet dechů.
 • Dejte příležitost mluvit, klidně poslouchejte, nepřerušujte.
 • Pomozte mi udělat kontrastní sprchu a připravit čaj.

Prevence a léčba

Abyste snížili pravděpodobnost návratu záchvatu paniky, můžete provést následující opatření:

 • Během útoku se nedoporučuje okamžitě opustit místo, kde k němu došlo. Je nutné přesně pochopit, jaké podněty (slova, zvuky, činy, prostředí) tělo takto reagovalo.
 • Pamatujte na postup první pomoci během záchvatu a pokud lékař doporučil léky, noste je s sebou.
 • Spěte alespoň 8 hodin. Velmi často je nedostatek spánku jedním z faktorů, které zvyšují pravděpodobnost PA.
 • Naplňte svůj život pozitivními emocemi. Je důležité si pravidelně odpočívat, chodit na procházky, chodit na výlety, setkávat se s přáteli - tím se sníží strach z možného budoucího útoku..
 • Zvládněte dechová cvičení. To pomůže zvládnout hyperventilaci během útoku..
 • Vyberte si příjemnou fyzickou aktivitu. Odstranění svalového napětí bude mít pozitivní vliv na emoční stav. Dělejte jógu, plavání, ranní běhání, tanec a další.

Důsledky, pokud se neléčí

Záchvaty paniky nezmizí samy. Někdy může být interval mezi epizodami velmi dlouhý - až několik měsíců. Dříve nebo později se však vrátí. Ponechat je bez terapie je velmi nebezpečné - zpravidla záchvaty paniky po určité době výrazně snižují kvalitu života, negativně ovlivňují duševní a fyzický stav, výkonnost a vyvolávají vážné problémy z hlediska sociální adaptace.

Související záznamy:

 1. Nervové poruchy: tři hlavní typy neurózNeuróza je reverzibilní neuropsychiatrická porucha vzniklá porušením významného života.
 2. Vlastnosti maniodepresivní psychózyManiodepresivní psychóza (bipolární porucha) je duševní porucha, která se projevuje závažným afektem.
 3. Příčiny duševních poruchV tuto chvíli byly duševní poruchy studovány nejméně důkladně. Duševní porucha.
 4. Pickova nemocPickova choroba je typ demence, při které čelní a.

Autor: Levio Meshi

Doktor s 36letou praxí. Lékařský blogger Levio Meshi. Neustálý přehled pálčivých témat v psychiatrii, psychoterapii, závislostech. Chirurgie, onkologie a terapie. Konverzace s předními lékaři. Recenze klinik a jejich lékařů. Užitečné materiály o samoléčbě a řešení zdravotních problémů. Zobrazit všechny záznamy od Levio Meshi

Příčiny a léčba záchvatů paniky u žen

Podstata záchvatů paniky u žen

Tento stav je charakterizován útokem silného strachu, zvýšené úzkosti. Paradoxem je, že se objevuje z čista jasna, bez zjevného důvodu. Žena může být naprosto klidná, být doma a najednou má stav úzkosti.

Strach je hlavním projevem záchvatů paniky u žen

Samotný útok netrvá dlouho, od 2 do 30 minut, ale to stačí k úplnému emočnímu vyčerpání. Záchvaty paniky se mohou čas od času objevit nebo se mohou opakovat pravidelně, několikrát týdně. V druhém případě mluvíme o panické poruše, která by měla být považována za samostatnou nemoc..

Mladí lidé ve věku 20–40 let jsou náchylní k útokům. Záchvaty paniky jsou častější než u mužů, protože spravedlivé pohlaví je citlivější a náchylnější ke stresu. Co se s nimi stane v době útoku?

Příznaky

Mechanismus iniciace panického útoku se neliší od strachu z nebezpečí, kromě toho, že neexistuje žádná skutečná hrozba. Je to fiktivní, vytvořené v hlavě, ale tělo na to reaguje skutečně.

Na pozadí silného strachu začínají nadledviny aktivně produkovat hormon adrenalin. To zase vede ke zvýšení srdeční frekvence, srdečního rytmu. V důsledku respiračního selhání tělo prožívá nedostatek kyslíku, úzkost se jen prohlubuje a stav se zhoršuje. Když strach dosáhne svého vrcholu, postupně klesá, normalizuje se fungování srdce a mozku..

Panika je doprovázena fyzickými a psychickými příznaky. První skupina zahrnuje:

 • zvýšená srdeční frekvence;
 • zvýšený krevní tlak;
 • hyperhidróza - nadměrné pocení;
 • necitlivost končetin;
 • dušnost, potíže s dýcháním;
 • nevolnost;
 • suchá ústa;
 • závrať;
 • zvýšená tělesná teplota.

Po skončení útoku příznaky zmizí.

Nástup záchvatu paniky u ženy lze zaměnit za infarkt.

Psychologické příznaky jsou následující:

 • rozrušenost nebo ztuhlost;
 • strach a úzkost, které jen zesilují;
 • točení hlavy;
 • ztráta smyslu pro realitu.

Příznaky záchvatů paniky u žen mohou být výraznější, vše závisí na citlivosti osoby. Emoční stres může vést k dočasné ztrátě hlasu, špatné koordinaci a zhoršení zraku a sluchu. Tento stav se také nazývá hysterická neuróza..

Časté záchvaty vedou ke změnám chování a charakteru a objevují se fóbie. Žena se stáhne, často se obává deprese, myšlenky na smrt, strach z nových útoků.

Útoky se mohou opakovat i v noci.

Silní jedinci častěji trpí nočními záchvaty. To je způsobeno skutečností, že během dne se mohou ovládat, takže se neobjeví úzkost. V noci tělo odpočívá, uvolňuje, respektive oslabuje ovládání.

S nočními záchvaty paniky se člověk probouzí ze strašného strachu. Někdy jsou tyto útoky vnímány jako noční můry. Pokud se opakují často, ovlivňuje to psychický stav ženy..

Příčiny

Pouze psychoterapeut bude schopen přesně odpovědět, proč se po stanovení diagnózy objevil záchvat paniky. Důvody mohou být obtížné určit i pro profesionála, protože mohou pocházet z dětství. Dětská trauma se může v dospělosti projevit jako panický záchvat.

 • silný emoční šok, stres;
 • nesprávné rodičovství dívek - přehnaná nebo nadměrná krutost vůči dítěti;
 • genetická predispozice;
 • duševní onemocnění, jako je bipolární porucha;
 • povahové vlastnosti - citlivost, bázlivost, podezíravost, sklon k depresivní náladě;
 • nezdravý životní styl - cigarety, alkohol a drogy;
 • hormonální poruchy;
 • onkologická onemocnění;
 • užívání léků ze skupiny anxiogenů nebo steroidů.

Pokud je útok ve větší míře doprovázen vegetativními projevy: tachykardie, závratě a duševní příznaky jsou špatně vyjádřeny, pak je třeba hledat problém mezi patologiemi kardiovaskulárního systému.

Vzhledem k tomu, že při nástupu záchvaty paniky hrají důležitou roli hormonální změny, jsou ohroženy dospívající dívky, těhotné ženy, ženy při porodu i ženy v menopauze.

První pomoc

Útok může vést k duševním poruchám, takže nezáleží na tom, zda záchvat paniky začne v noci nebo během dne, musíte vědět, jak ženě pomoci.

 • uklidněte ženu, dejte jasně najevo, že všechno projde, ale v žádném případě nerozdávejte vzrušení;
 • zajistit přístup čerstvého vzduchu;
 • uchopte ruku a navrhněte, jak správně dýchat. K normalizaci dýchání můžete použít papírový sáček nebo dlaně složené v lodi;
 • odvrátit pozornost. Například bolí štípnutí nebo plácnutí.

V případě vysokého tlaku nebo bolesti v oblasti srdce volejte sanitku.

Léčba

Je nezbytně nutné léčit záchvaty paniky. Terapie však bude účinná, pouze pokud žena najde sílu bojovat s tímto stavem..

Během léčby je důležité důvěřovat lékaři a věřit v uzdravení.

Léčba je předepsána po vyšetření, chronická somatická onemocnění jsou vyloučena. Terapie se vybírá v závislosti na závažnosti stavu, ale léky a metody psychoterapeutického působení se vždy kombinují.

Léčba může vypadat takto:

 • sedativa;
 • antidepresiva;
 • anxiolytika;
 • nootropní léky.

Výběr léků provádí psychiatr. Vybírá také metody psychoterapie..

Používají se následující techniky:

 • hypnóza - umožňuje vám identifikovat skrytou příčinu útoků a vyřešit ji;
 • rodinné sezení - nutné, pokud jsou záchvaty způsobeny rodinnými problémy;
 • kognitivně-behaviorální metoda - ke snížení frekvence útoků dochází v důsledku změny v postoji ženy k nim;
 • psychoanalýza - analýza všech nepříznivých faktorů, které by mohly ovlivnit vznik záchvatů.

Terapii lze prodloužit, ale neměli byste zoufat. Je třeba se naladit na úspěch, zvýšit sebevědomí, pak vše vyjde.

Záchvaty paniky s menopauzou

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

Záchvaty paniky během menopauzy jsou velmi častým příznakem, který může být zjevným znamením nástupu menopauzy. Změny v těle ženy během menopauzy nejsou jen změny na úrovni vnitřních pohlavních orgánů, ale také změny v celém těle. Záchvaty paniky mohou mít různé stupně projevu, ale v každém případě vyžadují nápravu. Kombinace záchvatů paniky s organickými změnami ve vnitřních orgánech je indikací pro hormonální substituční terapii.

Kód ICD-10

Příčiny záchvatů paniky s menopauzou

Climax je období v životě ženy, kdy dochází k různým změnám nejen vnitřních pohlavních orgánů, ale také jiných tělesných systémů. Jedná se o fyziologický proces změn v ženském reprodukčním systému, při kterém v těle dochází k involutivním procesům. Hormonální pozadí ženského těla je velmi rozmanité a zajišťuje nejen fungování ženských pohlavních orgánů, ale také ovlivňuje metabolismus, tonus cévních svalů, krevní tlak a regulaci nervové činnosti. Díky tomuto jevu je ženský nervový systém velmi labilní a jakékoli hormonální poruchy přispívají ke změně nervové regulace. Proto spolu s porušením menstruačních funkcí s menopauzou dochází k narušení mentálního vnímání toho, co se děje. Porušení nervového vedení je také doprovázeno emocionálním faktorem uvědomování si, že ženské tělo stárne, a proto jsou běžné záchvaty paniky..

Klimakterické období se běžně dělí:

 1. premenopauza - období od 45 let do začátku menopauzy;
 2. menopauza - období poslední menstruace, průměrný věk je asi padesát let;
 3. postmenopauza - období od poslední menstruace do konce života ženy.

Všechna tato období jsou charakterizována postupnými změnami v těle, a pokud nedojde k žádným poruchám, pak nervový systém funguje také normálně a postupně se přizpůsobuje změnám v hormonálním pozadí. Pokud dojde k rychlému přechodu z fáze do fáze, dochází k různým porušením, a to i v podobě záchvatů paniky. Okamžitou příčinu vzniku záchvatů paniky v menopauze lze proto považovat za prudkou hormonální nerovnováhu v ženském těle, což také vede k porušení normálních robotů centrálního a periferního nervového systému..

Pokud mluvíme o patogenezi záchvatů paniky v menopauze, pak byste zde měli vědět o hormonálních změnách, které narušují metabolické procesy v mozkové kůře.

Premenopauza je charakterizována hormonálními poruchami, které jsou primárně centrální povahy. Dochází k involuci vyššího regulačního centra, hypotalamu, který je charakterizován postupným snižováním citlivosti hypotalamu na vliv estrogenů, což narušuje jeho regulační funkci podle principu reverzní regulace. Důsledkem všech těchto procesů není dostatečná koncentrace hormonů a jejich střídání pro normální regulaci nervového systému. V mozkové kůře je tedy porušen princip hlavní dominanty, tj. Menstruační funkce, právě s labilitou psychiky může takové porušení způsobit záchvaty paniky. Pokud všechny tyto změny nastanou také na pozadí poruch ve vedení nervového impulsu, pak jsou záchvaty paniky zachovány a zesíleny. Jak víte, progesteron a estrogeny zajišťují normální vedení nervových impulsů buňkou a v širším smyslu regulují tón autonomního nervového systému. Autonomní nebo autonomní nervový systém se dělí podle principu působení na sympatický a parasympatický nervový systém. Sympatický nervový systém zajišťuje v těle aktivní procesy, které jsou doprovázeny výdajem energie, a parasympatické dělení autonomního nervového systému zajišťuje skladování energie. K takové regulaci dochází na úrovni všech vnitřních orgánů a zajišťuje jejich normální fungování. V případě porušení hormonálních hladin nemůže parasympatický nervový systém inhibovat aktivitu sympatiku, proto jsou záchvaty paniky doprovázeny dalšími autonomními příznaky..

Dalším patogenetickým mechanismem pro nástup záchvatů paniky je také hlavní princip, který spočívá v narušení procesů inhibice a excitace v hlavním mozku, což také narušuje vedení podél nervových vláken a dále prohlubuje změny. Současně se aktivují extra-ovariální ložiska syntézy hormonů jako ochranný mechanismus, což přispívá k uvolňování velkého množství katecholaminů, které významně zhoršují a stimulují rozvoj příznaků záchvaty paniky v menopauze.

To jsou hlavní důvody a mechanismy pro rozvoj poruch v menopauze ve formě záchvatů paniky, což vyžaduje korekci, aby se zabránilo rozvoji komplikací..

Příznaky záchvatů paniky s menopauzou

Záchvaty paniky jsou záchvaty různé závažnosti, které jsou doprovázeny mentálními a vegetativními projevy a mohou se také objevit příznaky jiných poruch odpovídajících klimakterickému období.

Příznaky záchvatů paniky v menopauze se mohou vyvinout tak postupně, jak mohou být náhlé a mohou skrývat další patologické stavy pod nimi. Nebezpečí panických záchvatů také spočívá v tom, že vývoj klinického obrazu je někdy tak výrazný, že si člověk může myslet na závažné onemocnění z mentální sféry ženy, a to jsou jen funkční změny vyvolané hormonální nerovnováhou. To také naznačuje, že je naléhavé léčit takovou patologii, protože narušuje normální život ženy..

Závažnost příznaků může být různá. Ženy se zpravidla obávají tohoto stavu ráno a ne každý den. Nejživější klinický obraz může být doprovázen prudkým ranním probuzením, pocitem návalu horka do obličeje, silnou tachykardií, pocitem otřesů po celém těle, úzkostí, pocitem strachu ze smrti, bolestmi hlavy, dyspeptickými příznaky ve formě nevolnosti, zvracení, průjmu. Všechny tyto příznaky mohou být současně, pak mluvíme o těžkých záchvatech paniky až po neurózu. Pokud příznaky nejsou všechny vyjádřeny, mluvíme v tomto případě o příznivější variantě..

Prvními příznaky záchvatu paniky s menopauzou jsou náhlý záchvat strachu, hlubokého vzrušení nebo emoční lability s úzkostí. V důsledku toho je žena v panice a ještě více vede k obtížné situaci. Pokud menopauza začíná záchvaty paniky, mluvíme o menopauze střední závažnosti a ne o velmi příznivé prognóze, takže byste měli okamžitě mluvit o hormonální substituční terapii.

Příznaky záchvatů paniky se často neomezují pouze na emočně - volní sféru a jsou doprovázeny vegetativními projevy. Žena se obává podrážděnosti, výkyvů nálady, deprese, snížené sexuální touhy, únavy. Vegetativními projevy mohou být také záchvaty pocení, horečky, bolesti hlavy a bušení srdce, zvýšená únava, poruchy spánku, jako je nespavost nebo ospalost, zhoršená výkonnost a každodenní činnost. Záchvaty paniky často končí spánkem ženy, po kterém všechny příznaky zmizí a ona se cítí lépe, může dojít pouze k reziduálním účinkům v podobě bolesti hlavy. Je označen snížený sexuální apetit a vazomotorické projevy. Všechny tyto klinické příznaky doprovázejí a zhoršují záchvaty paniky..

Deprese jako projev menopauzy je spolu s záchvaty paniky zcela běžná a tyto dva příznaky se mohou navzájem nahradit. Záchvaty paniky se nevyskytují každý den a v jejich nepřítomnosti se žena může probudit s depresivní náladou. To je způsobeno právě porušením procesů excitace a inhibice v mozkové kůře..

Další příznaky, které doprovázejí záchvaty paniky, jsou také spojeny s hormonální nerovnováhou a jejími doprovodnými patologiemi. Během záchvatu paniky se často objeví bolest v oblasti srdce, která nesouvisí se zátěží, ale během útoku sama o sobě. Tyto bolesti srdce se mohou objevit náhle a mohou být doprovázeny návaly horka do obličeje, palpitacemi nebo srdečním selháním. Záchvaty paniky jsou často doprovázeny labilitou krevního tlaku. Současně se objevují příznaky nízkého krevního tlaku ve formě bolesti hlavy, závratě, nevolnosti a také příznaky arteriální hypertenze ve formě praskajících bolestí hlavy, nevolnosti, palpitace, závratí, blikání much před očima. K tomu dochází v důsledku skutečnosti, že jsou narušeny procesy regulace vaskulárního tonusu, což přispívá k obdobím křečí periferních cév, zvýšení periferního odporu a zvýšení krevního tlaku. Arteriální hypertenze také přispívá k zadržování sodíku a vody a ke zvýšení objemu cirkulující krve. To vše během záchvatu paniky je velmi vážným příznakem a vyžaduje souběžnou antihypertenzní léčbu, aby se předešlo komplikacím..

Často se stává, že záchvaty paniky jsou doprovázeny příznaky z gastrointestinálního traktu. V tomto případě jsou pozorovány průjmy, plynatost, nadýmání a zhoršená intestinální motilita. To vše se děje také na pozadí narušení nervové činnosti a regulace gastrointestinálního traktu..

Bolesti hlavy jsou často spojeny s záchvaty paniky a jsou oslabující, špatně reagují na léky proti bolesti a někdy vyžadují vážné léky. Mohou být během útoku nebo se mohou objevit až po jeho skončení..

Když už mluvíme o příznaky záchvaty paniky s menopauzou, je třeba poznamenat, že mohou být velmi rozmanité. Často to začíná jednoduchými emočními poruchami, které se postupem času vyvinou v závažné příznaky. Proto si musíte včas všimnout klinických projevů menopauzy, protože záchvaty paniky jsou velmi vážným projevem..

Komplikace a důsledky

Důsledkem záchvatů paniky s menopauzou je narušení normálního fungování ženy. Jedná se o velmi vážný problém, protože příznaky této patologie jsou velmi výrazné a jsou pozorovány po celou dobu. Velmi často se sníží pracovní kapacita ženy, zhorší se její celkový duševní stav a vznikne začarovaný kruh. Komplikace záchvatů paniky s menopauzou jsou možné komplikace z jiných orgánů a systémů způsobené současnou hypertenzí, tachykardií. Proto může být záchvat paniky doprovázen zvýšením krevního tlaku na takovou úroveň, že při hypertenzní krizi dojde k poškození cílových orgánů..

Diagnóza záchvatů paniky s menopauzou

Je velmi důležité správně stanovit diagnózu panického záchvatu včas s včasnou léčbou patologie. Je nutné jasně rozlišovat změny v psychice funkční povahy na pozadí menopauzy a vážných duševních poruch.

Ženy často nevědí, s čím si mají spojit svůj stav, proto je nutné být v souvislosti s touto otázkou opatrný a nevylučovat žádné příznaky jako projev klimakterického období. Nejprve je nutné zahájit diagnostiku důkladným odebíráním historie. Je nutné zjistit, kdy se tyto příznaky poprvé objevily a zda je to způsobeno zpožděním menstruace.Je nutné zjistit, jaká je nyní povaha záchvatů, jak se příznaky změnily v závislosti na situaci, a také podrobně popsat stížnosti pacientky.

Pokud je plánované vyšetření gynekologem, musíte vyšetřit ženu na křesle a poté určit hladinu hlavních ženských hormonů v krvi. Pokud je navázáno spojení mezi záchvaty paniky a menopauzou, pak i v tomto případě je nutná konzultace psychiatra, protože při léčbě je nutný integrovaný přístup.

Analýzy, které jsou nezbytné k objasnění diagnózy, jsou obecné klinické a speciální. Obecně - jedná se o krevní test, biochemický krevní test s lipidovým profilem a ukazateli funkce ledvin, rozbor moči. To je nezbytné k vyloučení somatické patologie a kontrole stavu pacienta. Speciálními testy jsou stanovení hladiny ženských pohlavních hormonů.

Instrumentální diagnostika VSD v menopauze je široce používána nejen pro diagnostiku, ale také pro diferenciální diagnostiku. Jsou prováděny povinné výzkumné metody - jedná se o elektrokardiografii, která umožňuje vyloučit srdeční patologii v případě souběžných příznaků ze srdce.

Je také nutné provést echoencefalografii ke studiu rysů mozkové cirkulace a vyloučení mozkové ischemie. Tato metoda zajišťuje registraci ozvěn, které umožňují stanovit přívod krve do mozkových hemisfér, a také umožňuje posoudit rozdíl v nitrolebečním tlaku. Toto vyšetření vám umožní určit možnou organickou patologii a provést diferenciální diagnostiku s involutivními změnami mozku.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika záchvatů paniky v menopauze by měla být prováděna s patologiemi, které jsou doprovázeny podobnými příznaky - vegetativní-vaskulární dystonie, akutní neuróza, hypertenzní krize, stejně jako řada srdečních patologií ve formě infarktu myokardu, anginy pectoris.

Vegeto-vaskulární dystonie je funkční onemocnění charakterizované stejnými vazomotorickými a emočně-mentálními projevy. Je velmi důležité rozlišovat mezi těmito dvěma podmínkami. U VSD jsou příznaky méně výrazné a jsou konstantní kvůli stresu, zatímco záchvaty paniky mají charakter záchvatů a psychologická stránka klinického průběhu je velmi výrazná.

Hypertenzi s exacerbací ve formě krize mohou doprovázet také srdeční příznaky s bolestmi hlavy a záchvatem strachu. Hlavním diagnostickým prvkem je v tomto případě vysoký krevní tlak při hypertenzi..

Je velmi důležité provádět diferenciální diagnostiku záchvatů paniky v menopauze s psychiatrickou patologií, protože závažnost projevů může být tak velká, že je obtížné tyto dva stavy rozlišit. Proto je v tomto případě nutná konzultace psychiatra. Existují ale některé diagnostické funkce. Akutní neuróza se zpravidla vyvíjí pod vlivem určitého duševního traumatu nebo dlouhodobého duševního stresu. Současně má žena situačně bezpodmínečný výskyt pocitů úzkosti, který je doprovázen palpitacemi, bolestmi na hrudi, třesem, suchem v ústech, závratěmi a trvá několik minut. Tyto příznaky jsou také doprovázeny afektivní nestabilitou mimo útok a zvýšenou úrovní úzkosti. Záchvaty paniky s menopauzou se objevují bez stimulu, obvykle ráno a v období mezi záchvaty, obecný stav se nemění.

Jasná diagnostická taktika a důkladná diferenciální diagnostika umožňují včasnou identifikaci záchvatů paniky během menopauzy a odlišují tuto patologii od organických chorob a duševních poruch, aby bylo možné včas léčit a zlepšit kvalitu života pacienta.

Na koho se obrátit?

Léčba záchvatů paniky s menopauzou

Vzhledem k tomu, že záchvaty paniky s menopauzou jsou velmi výrazné a významně ovlivňují život ženy, musí být léčba provedena okamžitě. Existují protidrogové a nedrogové léčby. Léčebné metody léčby by měly být zaměřeny nejen na nápravu hormonálních poruch, ale také s přihlédnutím k závažnosti klinických příznaků, v některých případech jsou k léčbě zapotřebí psychotropní léky. Non-drogová léčba také používá bylinné léky, lidové léky a homeopatické léky, které jsou také zaměřeny na normalizaci emočního stavu..

Bez ohledu na zvolený způsob léčby je velmi důležitou součástí úspěšného vyřešení onemocnění správný denní režim a výživa ženy během menopauzy..

 1. Oprava denního režimu s normalizací doby odpočinku a práce. Po každé práci je nutné přesně stanovit režim odpočinku. To pomůže tělu správně rozložit síly a zmírnit napětí při zachování emoční stability..
 2. Normalizace spánku pravidelným odpočinkem - musíte jít spát přibližně ve stejnou dobu, spát alespoň 8-9 hodin denně. Je nutné provádět hygienická opatření v místnosti, kde žena spí - mokré čištění, větrání, čerstvé prádlo - to vše pomáhá normalizovat funkci mozku a omezit záchvaty paniky ráno po probuzení.
 3. Je nutné vyloučit stres, napětí, špatné návyky, které přispívají pouze ke změnám normální regulace nervového systému.
 4. Je nutné správně organizovat volný čas s dávkovanou fyzickou aktivitou ve formě lehkého joggingu, plavání nebo jednoduché chůze. Působí tonicky na nervovou činnost a odvádí pozornost od každodenního stresu..
 5. Je důležité organizovat správnou výživu s prvky stravy:
  • je nutné vyloučit tučná jídla, která zatěžují vnitřní orgány;
  • je nutné organizovat častá dílčí jídla v malých porcích, s výjimkou jednoduchých sacharidů as převahou rostlinných bílkovin;
  • denní objem ovoce a zeleniny musí být alespoň 300 gramů;
  • měli byste dodržovat pitný režim a pít čistou vodu nejméně 1,5 litru.

Léková terapie by měla být prováděna v kombinaci s jinými metodami a záchvaty paniky s menopauzou jsou indikací pro jmenování hormonální substituční terapie. Předepisování léků se provádí po hormonálním screeningu, ale ve většině případů je nutné provést kombinovanou léčbu s použitím jak estrogenů, tak progesteronu.

 1. Triziston - komplexní hormonální substituční činidlo. Principem činnosti je regulace hladiny hormonů, což zase zvyšuje tón nervového systému s normalizací funkce kortikálních struktur a snížením epizod náhlých změn hormonálních změn a záchvatů paniky. Tento lék se vyrábí ve farmakologické formě tří barev pilulek, které se používají podle zvláštního schématu po dobu tří týdnů, poté pauzy po dobu jednoho týdne. Průběh léčby je nejméně tři až šest měsíců. Kontraindikace pro jmenování léku jsou maligní formace jakékoli lokalizace, vaskulární patologie ve formě trombózy v anamnéze, hepatitida. Je nutné používat opatrně u diabetes mellitus, protože lék může změnit glukózovou toleranci, stejně jako u arteriální hypertenze. Nežádoucí účinky se mohou objevit ve formě cholestázy, jaterní dysfunkce, embolie i alergických a dyspeptických reakcí.
 2. Logest Je lék, který obsahuje estradiol a gestagen, je vysoce dávkovaným lékem, díky čemuž se jeho preventivní role projevuje nejen při korekci hormonálních hladin, ale také při prevenci rakoviny ženského reprodukčního systému. Lék pomáhá vyrovnávat hormonální nerovnováhu a díky tomu se snižují příznaky poruch regulace regulace excitace a inhibice. Logest je dostupný ve farmakologické formě tobolek obsahujících 21 kusů v balení. Příjem musí být zahájen od prvního dne cyklu. Můžete začít užívat od pátého dne menstruačního cyklu v případě menopauzy u ženy. Průběh užívání léku je jedna tobolka denně po dobu tří týdnů, poté přestávka po dobu sedmi dnů, poté je třeba pokračovat v užívání. Nežádoucí účinky jsou možné z gastrointestinálního traktu ve formě poruch stolice, nevolnosti, pocitu hořkosti v ústech a zvracení. Mohou také nastat astenovegetativní reakce, projevy hormonální léčby na prsou ve formě překrvení mléčné žlázy, bolestivosti, výtoku a zvýšení vaginální sekrece. Kontraindikace k použití léku k léčbě jsou problémy se srážením krve a anamnézou infarktu nebo cévní mozkové příhody, maligní novotvary, dysfunkce jater, poškození slinivky břišní a cukrovka.
 3. Velaxin Je antidepresivum, které se často používá k léčbě záchvatů paniky v menopauze. Tato terapie je vysvětlena skutečností, že je často nutné užívat tyto prostředky v kombinaci s hormonálními léky k úlevě od úzkosti a pocitu strachu. Tento lék zvyšuje počet molekul, které jsou odpovědné za přenos nervových signálů, a zvyšuje počet neurotransmiterů, které zmírňují depresi a strach. Lék je dostupný ve formě tobolek a tablet a jako počáteční dávka se doporučuje užívat 75 miligramů s jídlem. Vedlejší účinky léku mohou být vyjádřeny ve formě změn v nervovém systému - závratě, ospalost, zvýšená excitabilita, stejně jako ve formě nechutenství, nevolnosti, zvracení, průjmu, zvýšeného pocení nebo sucho v ústech, bušení srdce a třes končetin. Je kontraindikováno užívat lék v případě onemocnění jater a ledvin, přecitlivělosti na složky léčiva a při léčbě inhibitory monoaminooxidázy.

Chirurgická léčba záchvatů paniky s menopauzou se nepoužívá, protože pro takovou intervenci neexistují žádné speciální indikace.

Alternativní léčba záchvatů paniky s menopauzou

Použití alternativních metod léčby záchvatů paniky s menopauzou se používá velmi široce, ale taková léčba by se neměla provádět v akutním období, protože její účinek je opožděný. Takové metody lze použít ve spojení s léky. Používané léky jsou zaměřeny hlavně na nápravu hormonální homeostázy a sedativní a anxiolytický účinek. K tomu se používají lidové prostředky a bylinné ošetření. Hlavní lidové metody jsou:

 1. Chcete-li normalizovat nervové vzrušení, je nutné vzít infuzi byliny matky a hlohu, pro chuť můžete také přidat med. K tomu vezměte listy mateřského a hlohu, jednu lžíci každé byliny, vše zalijte vroucí vodou a vařte několik minut. Infuze těchto bylin se konzumuje teplá na půl sklenice na prázdný žaludek po dobu tří týdnů.
 2. Účinným způsobem normalizace hormonálních hladin je použití skořápek z vlašských ořechů. Tinktura z vlašských ořechů se připravuje následujícím způsobem: membrány nebo skořápky se vaří asi pět minut v horké vodě, poté se voda vypustí a nalije se půl sklenice alkoholu. Takové řešení je třeba nalít po dobu asi pěti až sedmi dnů, poté je možné ho užít jednou čajovou lžičku dvakrát denně, nejprve zředěnou vařenou vodou ve stejném poměru. Průběh léčby je tři týdny.
 3. Velmi dobře zklidňuje nervový systém a snižuje výskyt záchvatů paniky během menopauzy infuzí sedativních bylin. Chcete-li připravit takovou infuzi, musíte si vzít listy heřmánku, máty, citronového balzámu, poté vše nalít dvěma sklenicemi horké vařené vody a trvat na tmavém místě po dobu tří hodin. Do takového vývaru musíte přidat lžíci medu a pít místo čaje alespoň dvakrát denně. Takový odvar dobře reguluje činnost nervového systému..

Homeopatické léky mohou nejen napravit hormonální nerovnováhu, ale také obnovit normální tonus kortikálních struktur mozku a snížit závažnost příznaků panických záchvatů během menopauzy.

 1. Remens - homeopatický lék, který zlepšuje mikrocirkulaci v mozkových cévách, reguluje hormonální nerovnováhu v menopauze vlivem na hypotalamo-hypofyzární zónu a má také ochranné vlastnosti na buňky myokardu a cévy. Lék je dostupný ve formě roztoku a tablet. Lék se používá první a druhý den ve zvýšené dávce - jedna tableta nebo deset kapek osmkrát denně a poté po dobu tří měsíců ve stejné dávce, ale pouze třikrát denně. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Kontraindikace užívání přípravku Remens jsou přecitlivělost na individuální obsah léku.
 2. Klimakt-Hel - Jedná se o homeopatický přípravek, který je obdobou fytoestrogenních přípravků a pomáhá normalizovat hormonální hladiny v menopauze. Lék také snižuje neurohormonální poruchy se zlepšenou regulací nervové aktivity. Climaktoplan se používá v tabletách, jedna tableta před jídlem nebo hodinu po ní třikrát denně. Průběh léčby lékem je dlouhý - asi dva měsíce. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Kontraindikace užívání přípravku Klimaktoplan jsou přecitlivělost na složky léčiva.
 3. Sigetin Je lék, který je syntetickým analogem přirozeného hormonu estrogenu a umožňuje vám doplnit jeho zásoby během menopauzy. Má tonické i sedativní vlastnosti. Má dobrý účinek na psychosomatické projevy menopauzy, stejně jako na vegetativní a psychologické příznaky menopauzy..

Prevence

Opatření k prevenci výskytu záchvatů paniky během menopauzy a progrese příznaků jsou nespecifickými způsoby. Je nutné správně uspořádat svůj denní režim se střídáním období odpočinku a práce. Musíte jíst správně s vyloučením všech nezdravých potravin a používání ovoce a zeleniny. Spánek je nezbytným opatřením pro zdraví, jeho doba by měla být nejméně 8–9 hodin. Je nutné se probudit s pozitivním přístupem, což pomůže nastavit rytmus dne a zabránit útokům útoků ráno. Je nutné v životě eliminovat stres a sportovat alespoň v režimu chůze. Musíte také vyloučit špatné návyky a léčit doprovodné patologie ve formě hypertenze, protože kontrola krevního tlaku je velmi důležitá pro prevenci komplikací během záchvatu paniky..

Záchvaty paniky v menopauze se mohou objevit brzy v menopauze, ale mohou se také vyvinout během výšky tohoto období. V každém případě jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky a vyžadují úpravu stavu, a to jak hormonální, tak léky. Je nutné diagnostikovat tento stav včas a správně provést diferenciální diagnostiku, proto je u všech těchto příznaků nutné poradit se s lékařem. V případě takových projevů nepanikařte, protože vše lze upravit a život se vrátí do normálu..

Předpověď

Prognóza zotavení v případě projevů menopauzy ve formě záchvatů paniky je příznivá, je však povinná včasná detekce příznaků a léčba zaměřená na nápravu hormonální homeostázy v těle a uklidňující anxiolytickou terapii.

Škrábání děložní dutiny nebo kyretáž - gynekologická operace k odstranění povrchu sliznice dělohy - endometria.Na poznámku! Endometrium je vnitřní výstelka děložní dutiny. Cyklické změny v její struktuře nastávají v průběhu ženského cyklu.