Angelique s menopauzou: je všechno tak bez mráčku?

Gynekologka Natalya Petrovna Malysheva řekla o tom, jak používat drogu Angelique pro menopauzu. Slovo k lékaři.

"Napište mi lék Angelica na menopauzu"

Na podzim některé rostliny ztrácejí listy, zatímco jiné zůstávají vždyzelené. To se také děje s ženským tělem. Některé slábnou, zatímco jiné si nadále užívají svůj odraz v zrcadle.

Nejklidnějším obdobím v životě ženy je podzim, vědci jej nazvali přechodným, tedy klimakterickým. Tělo se naučilo zvládat obtíže, stalo se moudřejším, zkušenějším. Žádná žena však nechce v tomto věku přijmout stáří, smířit se s výskytem vrásek, bolestí kloubů, nespavosti a dalších neatraktivních zdravotních problémů..

A moderní dámy jsou připraveny zaplatit za „zachování mládí“...

A společnost Big Pharma za účelem zlepšení „podílu žen“ a vlastního blahobytu vyvíjí stále více nových formulací pro dlouhodobé užívání. Hormonální substituční léčba je předepsána po dobu 5 let. Mezi nejprodávanější léky na světě patří léky na menopauzu.

V roce 2005 byl na vědeckém sympoziu za účasti 250 gynekologů a kardiologů představen další lék pro ženy v období menopauzy.

Tento zázračný lék byl pojmenován krásným názvem „ANGELIK“. Mnoho dám na recepci říká: „napiš mi Angeliku na menopauzu.“ Droga je vyráběna slavnou společností Shering AG. Prioritní oblastí této společnosti je zdraví žen..

Před dalším přečtením si přečtěte anotaci k léku. A dívejte se do toho častěji. A zaměřím se na ty okamžiky, které jsou obzvláště důležité

Oficiální návod k použití

Z historie stvoření

Historicky jsou hormonální léky relativně nedávné. Teprve ve dvacátém století začali aktivně experimentovat s léky, které používaly ovariální hormony. Nejprve proběhl vývoj antikoncepce. V roce 1921. Rakouský profesor Haberlandt v experimentu ukázal, že je možné zpomalit ovulaci zavedením extraktu z ženských reprodukčních žláz. Aby však bylo možné získat co i jen malé množství hormonu, bylo nutné použít obrovské množství vaječníků a několik tun moči.

Vědci jsou ale tvrdohlaví lidé a neúnavně pracovali na tvorbě hormonu v laboratoři. Prvním vytvořeným pohlavním hormonem byl progesteron. To bylo syntetizováno vědci Roussel a Marker v roce 1942 ve Spojených státech. A o dva roky později zahájila výrobu této látky farmaceutická společnost Sintex. Jedna pilulka v té době obsahovala takové množství hormonu, které by ženské tělo dokázalo vyprodukovat za celý rok. V roce 1960 byly poprvé povoleny kombinované hormonální léky. Od té chvíle vstoupily do života antikoncepční pilulky..

Později v 80. letech došlo k rozmachu užívání progesteronových léků k udržení těhotenství. A později se ukázalo, že umělý progesteron nebyl zdaleka neškodný. Chlapci se narodili s celou řadou jemných anomálií. Následná mužská neplodnost byla včetně.

Vraťme se ale k vyvrcholení

K prevenci a léčbě menstruačních poruch, krvácení z dělohy, zánětlivých procesů v oblasti ženských pohlavních orgánů se později začaly používat hormonální léky s progesteronem.

Mezi množstvím hormonů na úsvitu 2000 se objevil nový lék na menopauzu, který zahrnuje progesteron - lék "Angeliq"

Navzdory vedlejším účinkům zůstává hormonální substituční léčba (HRT) oblíbenou léčbou:

 • zmírnění příznaků menopauzy;
 • prevence kardiovaskulárních onemocnění u relativně mladých žen zahajujících léčbu brzy po menopauze. (Toto doporučení je velmi kontroverzní).

Velké studie ukazují, že mnoho žen s příznaky menopauzy odmítá hormonální substituční terapii ze strachu z přibírání na váze.

Kontinuální kombinovaná HRT od Angelique je podle výrobců účinná při zmírňování příznaků menopauzy a prevenci postmenopauzální osteoporózy.

Angelicina skladba

1 tableta obsahuje 17-beta-estradiol (E (2)) 1 mg plus drospirenon (DRSP) 2 mg DRSP je jedinečný syntetický progestogen s farmakologickým profilem podobným přirozenému progesteronu. Kromě toho má vlastnosti antialdosteronu. Jiné syntetické progestogeny tuto aktivitu nevykazují.

DRSP je jedinečný syntetický progestogen s farmakologickými vlastnostmi, přírodní progesteron, včetně antialdosteronové aktivity. Působení antialdosteronu - vlastnost, která není prokázána jinými syntetickými progestogeny.

Aldosteron podporuje zadržování tekutin v těle. A DRSP může snížit retenci sodíku a vody, ke které dochází u estrogenu u postmenopauzálních žen. U hormonální substituční terapie je běžná retence vody a přírůstek hmotnosti. V tomto léčivu reguluje složka DRSP prostřednictvím systému renín-angiotenzin-aldosteron obsah sodíku a vodní rovnováhu. Jednoduše řečeno, Angelique má močopudný účinek.

Farmakokinetika

Při užívání tablet Angelik:

 • Vstřebávání estrogenní složky - estradiolu ve střevě probíhá rychle a nezávisí na příjmu potravy.
 • Změna koncentrace estradiolu v krevní plazmě je pozorována do 24 hodin. Metabolický proces také rychle probíhá s tvorbou estronu a estriolu. Metabolity se zase vylučují močí a stolicí po 24 hodinách..
 • Drospirenon se také rychle metabolizuje, ale teprve po dni a půl opouští tělo. Podle své farmakologické hodnoty je progestin - drospirenon analogický s přirozeným progesteronem. A estradiol je analogem přírodního 17p estradiolu. Během období hormonální nedostatečnosti z různých důvodů, které vedly k vyčerpání vaječníků, kompenzuje přípravek "Angelique" nedostatek ženských pohlavních hormonů.

Výrobci prohlašují

Klinické studie ukázaly, že Angelique:

 • normalizuje psycho-emocionální stav;
 • snižuje návaly horka, pocení a podrážděnost. Účinky na vazomotorické příznaky (např. Návaly horka, noční pocení) a vulvální a vaginální atrofii byly obvykle pozorovány během čtyř týdnů léčby;
 • odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy;
 • suchost a svědění v pochvě, nepohodlí během intimity. Podle výsledků klinických studií u 1 759 žen výrobci prohlašují, že lék je bezpečný a účinný při ochraně endometria a nemůže způsobit rakovinu dělohy;
 • vzhledem k nedostatku estrogenu během menopauzy působí na kostní buňky - osteoklasty, předchází osteoporóze.
 • Rovněž snižuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi..
 • "Angelique" má antiandrogenní účinek a předchází vypadávání vlasů, vráskám a akné.
 • Drospirenon zabraňuje vzniku otoků v těle, protože má močopudný účinek.
 • A čeho se ženy nejvíce bojí, je „Angelique“, která nezpůsobuje bolestivost mléčných žláz a přibývání na váze.
 • Navíc při užívání tohoto léku je množství lipidů normalizováno, hladina cholesterolu v krevní plazmě klesá..

V jedné 1leté rozsáhlé randomizované kontrolované studii Angelique 2 mg významně snížila průměrnou tělesnou hmotnost. V průměru ženy ztratily 1,2 kg oproti výchozí hodnotě.

Varování!

Stručně řečeno, pokud si přečtete brožury - ne droga, ale zázrak! Existuje však varování, že zahájení kontinuální kombinované HRT ke zmírnění příznaků menopauzy je léčba nežádoucí dříve než 12 měsíců po poslední menstruaci..

Logicky vyvstává otázka, jaká je potom krása léku, pokud je předepsáno, aby neodkládalo menopauzu, ale když již nastala menopauza?

Výrobci také naznačují, že léčivo je určeno k prevenci postmenopauzální osteoporózy, pokud jsou jiné profylaktické léky kontraindikovány..

Ale dělat PREVENCI osteoporózy s hormony není příliš těžké dělostřelectvo?

Kontraindikace pro použití

Pokyny naznačují, že některá z následujících nemocí je kontraindikací k užívání drogy "Angelique".

 • Okamžitě byste měli přestat užívat tento lék na jakékoli projevy komplikací:
 • Pokud je ohrožen nebo diagnostikován s jakoukoli prekancerózní chorobou
 • rakovina prsu
 • pokud během používání nebo předtím došlo k výtoku krve z pochvy
 • pokud je známa hepatitida, hepatóza, cirhóza jater a ještě více jaterní nádor v současnosti nebo v minulosti.
 • Jakákoli současná nebo anamnéza onemocnění ledvin nebo akutního selhání ledvin
 • Trombóza, tromboembolismus žil a tepen, zvýšená srážlivost krve (hustá krev)

Zvláště se chci zaměřit na riziko trombózy. Z fyziologických důvodů se trombóza vyskytuje nejčastěji během časné menopauzy. Všechny léky HRT zvyšují riziko trombózy, ale Angelique ji zvyšuje mnohem více, protože má močopudný účinek, a tím způsobuje krevní sraženiny. Je obzvláště nebezpečné užívat takovou drogu během letních měsíců..

 • dědičná predispozice na kardiovaskulární onemocnění a anginu pectoris
 • hyperplazie endometria.

U jakýchkoli onemocnění jater, ledvin, krevních cév užívejte lék "Angelik", doporučuje se opatrně.

 • nesnášenlivost laktózy (tablety obsahují laktózu jako adjuvans)

Pro mě jako lékaře se zdá být v rozporu s tvrzením výrobce, že lék je tak dobrý pro prevenci kardiovaskulární patologie, a se současným tvrzením, že riziko kardiovaskulárních onemocnění je kontraindikací pro užívání přípravku Angelica

Je všechno tak bez mráčku?

První extázi vystřídalo poznání, že ne všechno je v pořádku.

Tady je to, o čem Emma Hitt, Ph.D., referuje na zasedání FDA (U.S. Drug Control Committee).

Dne 9. prosince 2011 poradní skupina US Food and Drug Administration (FDA) vyhodnotila riziko venózního tromboembolismu (VTE) spojeného s perorálními přípravky obsahujícími drospirenon a v současné době hlasovala pro a 11 proti čas převáží rizika.

Ale již ve druhém hlasování stejná skupina doporučila (21 proti 5) změnit anotaci drogy. Panel se domníval, že by výrobci měli lépe zdůrazňovat riziko žilní tromboembolie.

Podle FDA mají ženy užívající hormonální léky obsahující drospirenon zvýšené riziko VTE asi o 50%, jak uvádí lékařská komunita v Medscape Medical News..

Elaine Morrato, MD, docentka pediatrie na University of Colorado v Denveru, uvedla: „Přestože jsou výsledky bezpečnosti protichůdné a alarmující, vypadá to, že... absolutní výskyt [žilní trombózy] je stále velmi vzácný a ne vyšší než jiné podobné léky “.

Stejně tak Robert Dick, MD, profesor porodnictví a gynekologie na University Health Center v Oklahoma City, který také hlasoval pro „drogu“, poznamenal, že „zjevně je to prospěšné“..

Mezi těmi, kteří se proti drogám vyslovili, byl Peter Caboli, MD, odborný asistent interního lékařství na Iowa State University Carver v Iowě. Řekl, že tento lék svým pacientům nedoporučuje..

Jiní, kteří hlasovali pro, také naznačili, že existuje mnoho bezpečnějších alternativ..

Ve druhém hlasování panelisté zvažovali, zda věří, že současné označení drospirenonu skutečně odráží profil rizika a přínosu těchto produktů? “.

5 voličů odpovědělo ano a 21 hlasovalo ne.

Skupina také diskutovala o tom, zda k dnešnímu dni existuje dostatek epidemiologických údajů pro správné posouzení rizika..

"Veškerý provedený výzkum má významné slabiny," uvedla úřadující sekretářka Julia Johnson, MD, profesorka a předsedkyně Katedry porodnictví a gynekologie na Lékařské fakultě University of Massachusetts ve Worcestru..

„Výbor se domnívá, že je zapotřebí nového výzkumu, aby bylo možné nadále zkoumat údaje FDA,“ a prozkoumala další metriky, jako je index tělesné hmotnosti, kouření a syndrom polycystických vaječníků, uvedla..

Americká vědecká svítidla tedy obecně charakterizovala léky s drospirenonem jako bezpečné

Funkce aplikace

Každý rok musíte být vyšetřeni a vyšetřeni lékařem. Změřte krevní tlak, kontrolujte srážení krve, proveďte biochemický krevní test na jaterní a ledvinové testy.

Pokud se objeví nepohodlí nebo jakýkoli další příznak, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Vlastní podávání léku "Angelique" KONTRAINDIKOVÁNO.

Předávkování drogami

Angelique nemá žádnou zvláštní toxicitu, ale tento lék může způsobit nevolnost a zvracení. Když se tyto příznaky objeví, musíte je přestat užívat. V případě krvácení z vysazení proveďte symptomatickou léčbu.

Vedlejší efekty

Byly pozorovány nežádoucí reakce na užívání drogy "Angelik", jako například:

 • Bolest v mléčných žlázách a bradavkách
 • krvácení z pochvy
 • bolest břicha
 • jak žilní, tak arteriální trombóza
 • bolesti hlavy, zejména migrény
 • duševní poruchy, zvýšená deprese
 • rakovina prsu.
 • poškození ledvin
 • fibromyalgie a bolesti kloubů

Mezi dlouhodobé komplikace patří:

 • maligní novotvary v jakémkoli orgánu
 • cholelitiáza
 • zhoršení paměti, demence
 • rakovina endometria (navzdory tvrzení o bezpečnosti endometria)
 • hypertonické onemocnění
 • Funkční poruchy jater
 • Zvýšené hladiny triglyceridů v krvi
 • Prolaktinom (adenom hypofýzy)
 • růst děložních myomů

Rád bych vás upozornil na skutečnost, že nežádoucí účinky jsou velmi závažné! To, že můžete přežít návaly horka bez léků, ale žít zbytek let s demencí nebo s rakovinou - není cena příliš drahá na léčbu menopauzy?

Lékové interakce

Před použitím léku "Angelique" musíte varovat svého lékaře před použitím jiných léků, například - antihypertenziv, prášků na spaní. V případě pochybností by se žena měla poradit s lékařem.

Nemůžete kombinovat přípravek "Angelique" s léky proti bolesti, s antibiotiky, s alkoholem a sedativy.

Užívání hormonálních léků může ovlivnit přesnost laboratorních testů. Biochemické výsledky (jaterní a ledvinové testy), hormonální hladiny štítné žlázy, nadledvin budou zkresleny.

Recenze pacientů

Claudia, 50 let

Drogu užívám 6 měsíců. První dva měsíce byly potřísněné krví. Lékař doporučil počkat. Čekal. Všechno bylo obnoveno. Zatímco pokračuji v pití. Drahé, ale vydržím.

Nina, 54 let

Co mohu říci? Prsa se zvětšila, jako kojící žena. Pravidelně bolí, ale klouby nebolí. Nebylo žádné zvláštní omlazení, ale nechodím na toaletu každou hodinu. Potěší. Pokusím se vydržet další rok s Angelique.

Svetlana, 52 let

Začal jsem to přijímat, málem jsem ztratil rozum. Bolesti hlavy mučeny, nevolnost neustále. Balíček jsem sotva dokončil. Hormonální terapie pro mě není vhodná.

Lydia, 51 let

A tak paměť není dobrá, ale nyní musíte také včas vypít pilulky. Krása vyžaduje oběť. Chci vypadat mladší. Piju Angelique asi rok. Sdílím své dojmy. V noci nechodím na toaletu - už pokrok. Příliv se snížil. Až do všech.

Recenze lékařů

Doktorka A. Chirková: Kolik lékařů, tolik názorů. Jedna věc není jasná - proč pít drogu rok po skončení menstruačního cyklu? To znamená, že všechny příznaky menopauzy jsou již pozadu, návaly už nejsou tak bolestivé, tlak se postupně vrací k normálu, spánek se obnoví. Stárnutí kůže je také kontroverzní záležitostí. Stárnutí těla je geneticky inherentní. Přírůstek hmotnosti v menopauze je způsoben spíše skutečností, že v případě hormonální nedostatečnosti v důsledku zániku vaječníků tuto funkci přebírá podkožní tuková tkáň, která produkuje estrogen.

Pokud pečlivě sledujete zakřivené ženy v menopauze a hubené, pak pokožka baculatá, vždy v lepším stavu než štíhlá žena po padesáti letech.

Pokud jde o komplikace, existuje více než výhod léku "Angelique". A počet indikací k použití se roztaví ve srovnání s počtem kontraindikací.

Kromě toho jej můžete pít nejdéle tři roky. Recenze lékařů, kteří píší, že tento lék pijí déle než 10 let, jsou zjevně nesprávná.

Diskuse lékařů ve sborovně

Terapeutka Natalia V.:

Recenze resuscitátora

Analogy drogy "Angelic"

Tato droga nemá v Rusku žádné analogy. Existují podobné léky, ale místo drospirenonu obsahují dienogest.

Import analogů: Vidora, Vidora Micro (Španělsko, Nizozemsko), Dailla, Dimia, Midiana (Maďarsko), Yarina Plus, Jess (Německo), Model Pro, Model Trend "(Izrael).

Cenová politika závisí na zemi výrobce.

 • Cena se pohybuje od 600 rublů do 1200 rublů.

Autor: porodník - gynekolog Malysheva N. P.

Redakce by chtěla poděkovat všem lékařům, zejména Natalyě Petrovna, gynekologce, za jejich názor na Angeliku.

Angelique

Složení

Estradiol hemihydrát, drospirenon, kukuřičný škrob, monohydrát laktózy, předželatinovaný kukuřičný škrob, stearát hořečnatý, makrogol, povidon, mastek, červený oxid železitý, oxid titaničitý hypromelóza.

Formulář vydání

Kulaté tablety, bikonvexní, šedo-růžové ve filmovém obalu v blistru v papírové krabičce č. 28 a 84.

farmaceutický účinek

Antigonadotropní, gestagenní, antiandrogenní, antimineralokortikoidní.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Farmakodynamika

Lék Angelique patří k hormonálním látkám, které zahrnují estrogen - estradiol a drospirenon, což je derivát spironolaktonu. Určeno pro hormonální substituční terapii (HRT) u postmenopauzálních žen v přítomnosti menopauzálních poruch (zvýšené pocení, návaly horka, snížená nálada, poruchy spánku, podrážděnost, kardialgie, snížené libido, involuční změny v urogenitálním traktu) a vyhýbá se pravidelnému krvácení z vysazení během fáze nebo cyklická HRT.

Estradiol - poskytuje účinné doplnění nedostatku estrogenu v těle ženy po menopauze a zmírnění vegetativních a psychoemotivních příznaků menopauzy. Estradiol účinně brání procesu snižování kostní hmoty v důsledku nedostatku estrogenu a projevuje se potlačením funkce osteoklastů a zvýšenou destrukcí kostí. Dlouhodobé užívání HRT po menopauze snižuje riziko zlomenin periferních kostí. HRT má příznivý účinek na obsah kolagenu v pokožce, její hustotu a zpomaluje tvorbu vrásek.

Drospirenon - má anti-mineralokortikoidní účinek, zvyšuje rychlost vylučování sodíku a vody z těla, což brání zvýšení tělesné hmotnosti, zvýšení krevního tlaku, vzniku otoků a dalších příznaků spojených s zadržováním tekutin. Drospirenon nemá žádnou estrogenní, androgenní, glukokortikosteroidní aktivitu. Kombinace s antiandrogenním a antimineralokortikoidním účinkem poskytuje drospirenon s farmakologickým profilem podobným přirozenému progesteronu..

Užívání Angelique snižuje celkovou hladinu cholesterolu a LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) a koncentraci triglyceridů. Angelique díky antiandrogenním vlastnostem drospirenonu ovlivňuje androgeny závislé nemoci (androgenní alopecie, akné, seborrhea).

Farmakokinetika

Estradiol se úplně a rychle vstřebává v gastrointestinálním traktu. Příjem potravy neovlivňuje jeho biologickou dostupnost. Během prvního průchodu estradiolu játry se aktivně metabolizuje na katechol estrogeny, estron, glukuronidové konjugáty, které nemají nebo mají slabě exprimovanou estrogenní aktivitu. Metabolity se vylučují střevem a ledvinami s biologickým poločasem 24 hodin.

Drospirenon je zcela absorbován v gastrointestinálním traktu. Biologická dostupnost je asi 76-85%. Příjem potravy neovlivňuje jeho biologickou dostupnost. Většina se vylučuje střevy a ledvinami jako metabolity.

Hladiny estradiolu a estronu se po ukončení léčby Angelique vrátí do původních hodnot do pěti dnů.

Indikace pro použití

U postmenopauzálních menopauzálních poruch jako hormonální substituční terapie (HRT) a profylaktikum proti rozvoji postmenopauzální osteoporózy.

Kontraindikace

Vysoká citlivost, tromboembolismus, selhání jater / ledvin, onkologie, vaginální krvácení, intolerance laktózy, nedostatek laktázy.

Vedlejší efekty

Zvětšení / bolest prsou, tromboembolismus, nespavost, úzkost, zvýšená únava, křečové žíly, zvýšený krevní tlak, otoky, labilita nálady, sucho v ústech, závratě, migréna, bolesti hlavy, nevolnost, bolest břicha, plynatost, dyspepsie, zvracení, změna chuti, špinění, změna libida, zvýšené pocení, průlomové děložní krvácení, změna tělesné hmotnosti, astenie, svalové křeče, artralgie, alergické reakce.

Angelik, návod k použití (metoda a dávkování)

Tablety Angelique se užívají perorálně, jedna tableta denně celá, zapíjejí se tekutinou. Lék by měl být užíván ve stejnou denní dobu. Pokud dojde k vynechání pilulky, musíte ji vzít co nejdříve. Pokud po obvyklé době uběhl více než den, nemusíte si užívat další tabletu. V případě vynechání užívání několika tablet existuje riziko vzniku vaginálního krvácení. Pokud přejdete na Angelique z jiného kombinovaného léku, můžete zahájit léčbu kdykoli. V případě přechodu z užívání kombinovaného léku na cyklický režim HRT by měla být Angelique užívána po skončení současného terapeutického cyklu..

Předávkovat

Při užívání léku ve vysokých dávkách existuje riziko vzniku vaginálního krvácení, nevolnosti, zvracení.

Interakce

Je nezbytně nutné informovat lékaře o lécích, které pacient v současné době užívá.

Pokud se Angelique užívá společně s léky k léčbě virové hepatitidy C a HIV, lze pozorovat klinicky významné zvýšení / snížení koncentrace progestinu a estrogenu.

Zneužívání alkoholických nápojů při užívání přípravku Angelique může přispět ke zvýšení koncentrace cirkulujícího estradiolu.

Příjem přípravku Angelique pacienty na antihypertenzní terapii může zvýšit antihypertenzní účinek.

ANGELIK

 • Farmakokinetika
 • Indikace pro použití
 • Způsob aplikace
 • Vedlejší efekty
 • Kontraindikace
 • Těhotenství
 • Interakce s jinými léčivými přípravky
 • Předávkovat
 • Podmínky skladování
 • Formulář vydání
 • Složení
 • dodatečně

Lék Angelique je hormonální látka, která obsahuje estrogen - estradiol, který se v lidském těle mění na přírodní 17v-estradiol. Ve složení léku Angelik je také derivát spironolaktonu - drospirenonu, který má gestagenní, antigonadotropní a antiandrogenní účinek, stejně jako antimineralokortikoidní účinek.
Angelique je kombinovaný lék pro hormonální substituční terapii (HRT) pro menopauzální poruchy v postmenopauzálním období (přirozená menopauza, hypogonadismus, kastrace nebo předčasné selhání vaječníků), včetně vazomotorických příznaků (jako návaly horka, zvýšené pocení), poruchy spánku, snížený spánek, podrážděnost, atrofické změny v urogenitálním traktu u žen s neodstraněnou dělohou. Kontinuální hormonální substituční léčba přípravkem Angelik vám umožňuje vyhnout se pravidelnému krvácení z vysazení, které je pozorováno při cyklické nebo fázové HRT.
Estradiol doplňuje nedostatek estrogenu v ženském těle po menopauze a poskytuje účinnou léčbu psycho-emocionálních a vegetativních klimakterických příznaků (jako návaly horka, zvýšené pocení, poruchy spánku, zvýšená nervová podrážděnost, podrážděnost, palpitace, kardialgie, závratě, bolesti hlavy, snížení libido, bolesti svalů a kloubů); involuce kůže a sliznic, zejména sliznic urogenitálního systému (inkontinence moči, suchost a podráždění vaginální sliznice, bolest při pohlavním styku).
Estradiol zabraňuje úbytku kostní hmoty způsobenému nedostatkem estrogenu. Je to hlavně kvůli potlačení funkce osteoklastů a posunu v procesu remodelace kostí směrem k tvorbě kostí. Bylo prokázáno, že dlouhodobé užívání HRT může snížit riziko zlomenin periferních kostí u žen po menopauze. Při zrušení HRT je rychlost úbytku kostní hmoty srovnatelná s rychlostí charakteristickou pro období bezprostředně po menopauze. Nebylo prokázáno, že pomocí HRT je možné dosáhnout obnovení kostní hmoty na premenopauzální úroveň..
HRT má také příznivý účinek na obsah kolagenu v pokožce a na její hustotu a může také zpomalit tvorbu vrásek..
Kromě toho má Angelique® díky antiandrogenním vlastnostem drospirenonu terapeutický účinek na nemoci závislé na androgenu, jako je akné, seborea, androgenní alopecie..
Drospirenon má antimineralokortikoidní aktivitu, zvyšuje vylučování sodíku a vody, což může zabránit zvýšení krevního tlaku, tělesné hmotnosti, otoků, citlivosti prsou a dalších příznaků spojených s retencí tekutin.

Farmakokinetika

Po perorálním podání je estradiol rychle a úplně absorbován. Během absorpce a prvního průchodu játry prochází estradiol významným metabolizmem, například na estron, estriol a estronsulfát. Po perorálním podání je biologická dostupnost estradiolu asi 5%. Příjem potravy neovlivňuje biologickou dostupnost estradiolu.
Rozdělení
Maximální koncentrace estradiolu v séru přibližně 22 pg / ml je obvykle dosaženo 6-8 hodin po užití tablety. Estradiol se váže na albumin a globulin vázající pohlavní hormony (SHG 11). Volná frakce estradiolu v séru je přibližně 1–12% a podíl látky vázané na SHBG je v rozmezí 40–45%. Zdánlivý distribuční objem estradiolu po jednorázovém intravenózním podání je přibližně 1 l / kg.
Estradiol se metabolizuje hlavně v játrech a částečně také ve střevech, ledvinách, kosterních svalech a cílových orgánech. Tyto procesy jsou doprovázeny tvorbou estronu, estriolu, katecholestrogenů, jakož i sulfátových a glukuronidových konjugátů těchto sloučenin, které mají podstatně nižší estrogenní aktivitu nebo vůbec žádnou estrogenní aktivitu..
Clearance estradiolu ze séra je asi 30 ml / min / kg. Metabolity estradiolu se vylučují ledvinami a střevy s poločasem rovným
přibližně 24 hodin.
Rovnovážná koncentrace
Koncentrace estradiolu v krevním séru po opakovaném podání je přibližně dvakrát tak vysoká jako po podání jedné dávky. V průměru se koncentrace estradiolu v krevním séru pohybuje od 20 pg / ml (minimální hladina) do 43 pg / ml
(maximální úroveň). Po ukončení léčby přípravkem Angelik® se hladiny estradiolu a estronu vrátí přibližně na pět dní k výchozím hodnotám.
Po perorálním podání v širokém rozmezí dávek je drospirenon rychle a úplně absorbován. Biologická dostupnost po perorálním podání je 76-85%. Příjem potravy neovlivňuje biologickou dostupnost drospirenonu.
Maximální koncentrace drospirenonu v séru asi 22 ng / ml,
dosaženo přibližně 1 hodinu po jedné a více dávkách 2 mg drospirenonu. Poté dochází k dvoufázovému poklesu koncentrace drospirenonu v séru s terminálním poločasem asi 35-39 hodin.
Drospirenon se váže na sérový albumin a neváže se na globulin vázající pohlavní steroidy (SHBG) a kortikoid vázající globulin (CSG). Asi 3–5% celkové koncentrace drospirenonu v séru není spojeno s bílkovinami.
Hlavními metabolity v lidském séru jsou kyselá forma drospirenonu a 4,5-dihydro-drospirenon-3-sulfátu. Oba metabolity se tvoří bez účasti systému cytochromu P450.
Clearance drospirenonu ze séra je 1,2 - 1,5 ml / min / kg. Část přijaté dávky se vylučuje beze změny. Většina dávky se vylučuje ledvinami a střevy jako metabolity v poměru 1,2: 1,4 s poločasem asi 40 hodin.
Rovnovážná koncentrace
Rovnovážné koncentrace je dosaženo přibližně po 10 dnech denního příjmu přípravku Angelik. Kvůli dlouhému poločasu rozpadu drospirenonu je rovnovážná koncentrace 2-3krát vyšší než koncentrace po jedné dávce.

Indikace pro použití

Indikace pro použití léku Angelique jsou: hormonální substituční léčba (HRT) pro klimakterické poruchy u postmenopauzálních žen; prevence postmenopauzální osteoporózy.

Způsob aplikace

Pacienti, kteří přecházejí na Angelique z kombinovaného léku pro cyklický režim HRT, by měli začít užívat po ukončení krvácení z vysazení.
Každé balení je určeno pro 28denní příjem.
Užívejte jednu tabletu denně. Po ukončení užívání 28 tablet ze současného balení následující den zahájí užívání nového balení Angelique (kontinuální HRT), přičemž první tabletu užijí ve stejný den v týdnu jako první tabletu z předchozího balení.
Tableta se polyká celá a zapíjí se malým množstvím tekutiny. Denní doba, kdy žena vezme drogu, nezáleží na tom, ale pokud začala užívat pilulky v kteroukoli konkrétní dobu, měla by tuto dobu nadále dodržovat. Zapomenutou tabletu je třeba užít co nejdříve. Pokud po obvyklé době podání uplynulo více než 24 hodin, další tabletu byste neměli užívat. Pokud vynecháte několik tablet, může se objevit vaginální krvácení..

Žádost o menopauzu hormonálního léku Angelik

Stav před menopauzou nutí ženy přemýšlet o tom, jak se zbavit otravných projevů menopauzy. Nejdůležitější je nehledat léky, které zmírňují příznaky, ale kompenzovat nedostatek ženských hormonů. Angelique s menopauzou je právě takový lék, který je schopen normalizovat hormonální pozadí ženy. Tato droga německé výroby je velmi populární mezi ženskou populací..

Forma uvolňování léku

Angelique se vyrábí ve formě tablet, má plochý válcový tvar s červeným nebo tmavě růžovým potahem. Každá tableta má vyražený nápis - „DL“, kolem kterého je šestiúhelník.

Balení se skládá z dvaceti osmi tablet, které jsou určeny pro 28denní léčbu, jeden kus denně. Jedna pilulka obsahuje estradiol - 1 mg, drospirenon - 2 mg. Tablety se také vyrábějí ve formě Angelique Micro, obsahují 0,25 mg - estradiol a 0,5 mg - drospirenon.

Užívání tablet

Užívání léku Angelica v menopauze - pro hormonální substituční terapii, vyvážení rovnováhy hormonů u ženy, což vede k minimálním projevům menopauzy.

Tento lék přináší úlevu od pohody v menopauze a zpomaluje stárnutí celého těla. Tablety se užívají při následujících projevech menopauzy:

 1. z horkých záblesků;
 2. emoční nestabilita;
 3. z močové inkontinence;
 4. s pocitem sucha a pálení v genitálním traktu;
 5. z úbytku kostní hmoty při osteoporóze.

Může dojít ke zmatku: jak jeden lék pomáhá s tak různými projevy?

Všechny tyto příznaky pocházejí z nedostatku ženského pohlavního hormonu a jeho doplněním žena pocítí výrazné zlepšení zdraví..

Aktivní složkou léku je estradiol, který bojuje proti projevům návalů horka a mnoha dalších satelitů vadnutí pohlavních žláz. Druhou účinnou látkou je drospirenon z progestogenní skupiny hormonů. Kromě estradiolu a drospirenonu obsahuje tableta další látky, které zvyšují účinek těchto hormonů:

 • monohydrát laktózy;
 • kukuřičný škrob;
 • povidon k25;
 • stearan hořečnatý;
 • hypromelóza;
 • mastek;
 • oxid titaničitý;
 • makrogol 6000;
 • barviva.

Angelique účinek na tělo

Takový všestranný účinek na různé orgány těla je prostě úžasný, ale droga poskytuje následující změny stavu:

 1. Zničení kostní hustoty se zastaví, když je vystaven působení léku Angelique. I když kost není obnovena, musí proto lékař v případě osteoporózy kromě tohoto léku předepsat další formy, aby v kombinaci s hormonálními látkami ovlivnil obnovu kosterních tkání. Angelique pomáhá snižovat riziko zlomenin a vykloubení.
 2. Pomáhá vaječníkům normálně pracovat během premenopauzálního období. Snižuje vazomotorické projevy návalů horka, jako jsou návaly horka, zimnice, nespavost, závratě, mělký spánek bezdůvodně, slabost, únava, obnovuje průtok krve pokožkou, bolesti svalů a kloubů ustupují.
 3. V případě porušení měsíčních cyklů je možné silné krvácení a bolesti břicha. Lék obnovuje intenzitu výtoku a zmírňuje bolestivost menstruace.
 4. Angelique odstraňuje vegetativně-vaskulární problémy, bojuje proti otokům, palpitacím.
 5. Psycho-emocionální příznaky menopauzy ustupují, jako jsou nervová zhroucení, změny nálady bez důvodu, deprese.
 6. Zmírňuje příznaky sucha a pálení slizničních pohlavních cest, bolesti při pohlavním styku, obnovuje ztenčený epitel, normalizuje libido.
 7. Posiluje stěny močových cest a močového měchýře, zastavuje močovou inkontinenci, chrání před nežádoucími infekcemi močových cest.
 8. Pokožka zažívá příznivé účinky léku, který zmírňuje tkáně pokožky před stárnutím, suchostí, dermatologickými a alergickými problémy. Kolagen, který dodává pokožce pružnost, je aktivován estriolem, čímž jsou vrásky méně viditelné.
 9. Pod vlivem drospirenonu edém tkáně zmizí, přebytečná tekutina se odstraní.
 10. Stav mléčných žláz je stabilizovaný, jejich bolest zmizí.
 11. Růst hmotnosti se zastaví, tělesný tuk se začne tát, i když trochu.
 12. Krevní tlak se normalizuje, protože drospirenon bojuje s plaky cholesterolu v cévách.
 13. Angelique pomáhá předcházet takovým onemocněním projevujícím se v menopauze, jako je rakovina endometria a střeva, hyperplazie endometria. Etiologii toho vědci dosud nezjistili, ale toto je fakt mnohaletého pozorování žen užívajících lék.
 14. Pod vlivem drospirenonu vlasy na hlavě přestanou ztenčovat, akné, seboroické léze pokožky hlavy zmizí.

Způsob užívání Angelique

Jako každé hormonální činidlo, Angelique během menopauzy je třeba pít podle určitého schématu - jedna pilulka denně. Žena by měla vypít pilulku bez žvýkání a zapít ji vodou. Je nutné zvolit vhodný čas pro užívání Angeliky, protože lék musí být opilý ve stejnou dobu bez ohledu na jídlo. Výrobce se postaral o pohodlí žen: vedle každé pilulky jsou psány dny v týdnu, aby se nezapomnělo užít lék.

Pokud od správného okamžiku neuplynulo mnoho času, je lepší si vzít pilulku. Pokud ale vynecháte dávku na jeden den, je lepší vynechat jednu dávku a pokračovat s pilulkou, která odpovídá danému dni. Následující den se nedoporučuje vypít 2 tablety. Je zakázáno přerušit užívání léku na několik dní, protože by to mohlo vést ke krvácení z dělohy. Jakmile se balíček Angelica vypije, okamžitě spusťte další balíček.

Když žena přestane pít drogu, hladiny hormonů estradiolu a estronu v těle se vrátí do původního množství za pět dní..

Pokud přejdete na Angelique z jiných hormonálních léků, můžete začít užívat jakýkoli den, okamžitě poté, co přestanete užívat předchozí léky.

Na začátku příjmu může dojít ke krvácení, ale to není děsivé, tělo se přizpůsobí nové úrovni hormonů. V případě, že je krvácení silné a po dlouhou dobu nezmizí, okamžitě vyhledejte gynekologa, který rozhodne, zda přestat užívat nebo pokračovat v léčbě. Nejprve je také možné zhoršit příznaky menopauzy, otoku mléčných žláz.

Kdo by neměl pít drogu Angelique?

Kontraindikace existují téměř pro každý lék, zejména hormonální, s kombinovaným účinkem.

Je nepřijatelné užívat drogu Angelik, pokud žena má:

 1. rakovina prsu, která je uzdravena nebo je;
 2. nezhoubné nádory závislé na hormonech v jakémkoli orgánu;
 3. onemocnění jater, onkologie jater;
 4. chronické selhání ledvin;
 5. trombóza žil a tepen, embolie;
 6. krvácení neznámé etiologie;
 7. nesnášenlivost základních látek tablet;
 8. zvýšení počtu triglyceridů v cévách;
 9. během těhotenství a kojení.

Angelique lze užívat opatrně a pod pečlivým dohledem lékaře, pokud jste nemocní:

 • arteriální hypertenze;
 • zvýšení objemu bilirubinu;
 • zánět endometria;
 • myomy;
 • cholestatická žloutenka;
 • mít nadváhu;
 • lupus erythematosus;
 • demence;
 • onemocnění žlučníku;
 • trombóza očních tkání;
 • otoky způsobené srdečními chorobami;
 • astma;
 • cukrovka a další endokrinní onemocnění;
 • pokud kouříte.

Užívání přípravku Angelique by mělo být také pod kontrolou, pokud je dáma léčena následujícími dávkovými formami:

 1. diuretika;
 2. draselné přípravky;
 3. ACE inhibitory;
 4. antagonisté angiotensinu-2 a heparinu.

V případě předávkování mohou začít negativní projevy:

 • přítomnost gastrointestinálních problémů;
 • krvácející.

Nezůstávejte doma - jděte na schůzku, aby lékař předepsal léčbu k odstranění negativních faktorů.

Vedlejší negativní účinek Angelique

V případě nesprávného použití léku nebo pokud pijete tento lék, aniž byste dávali pozor na kontraindikace, mohou se objevit negativní reakce těla:

 • krvácení z genitálií;
 • myomy;
 • žaludek, bolesti střev, plynatost, průjem, zvracení;
 • problémy s játry;
 • alergické reakce;
 • migrény a závratě;
 • zablokování krevních cév;
 • depresivní, úzkostné projevy, nervová zhroucení, poruchy spánku;
 • onkologické formace v mléčných žlázách;
 • kalení a bolest v prsou;
 • hubnutí nebo přibírání na váze;
 • hypertenze;
 • tachykardie;
 • oční choroby;
 • ztráta libida;
 • tinnitus;
 • kožní vyrážky.

Pokud projevy rychle zmizí a pokračují v užívání léků, může to znamenat, že si tělo zvykne na novou hladinu hormonů. Neustálé pozorování gynekologa u ženy užívající Angelique je nesmírně nutné, aby bylo možné upravit léčbu nebo zrušit léčbu, pokud nežádoucí účinky ohrožují život pacienta.

Jakýkoli nový příznak by měl ženu upozornit: nebuďte sami se svými obavami, jděte na recepci. Ale ve většině případů je léčba hormonálními látkami Angelique a Angelique Micro úspěšná a bez zhoršení zdraví, pokud žena vezme pilulky včas a pečlivě prostuduje pokyny.

Je nepřijatelné brát Angelique jako antikoncepci.

Doba léčby lékem je předepsána lékařem a obvykle je to značné období. Nepřestávejte užívat drogu sami, zůstaňte v kontaktu se svým lékařem.

Interakce Angelique s jinými léky

Může vyvstat otázka: je možné užívat Angelique spolu s jinými léky? Pokud má pacient nějaké nemoci a léčí je, je třeba si uvědomit, že účinek hormonů na tělo je oslaben léky na vyvolání jaterních enzymů. Akce Angelique bude oslabena drogami:

 • hydantion;
 • barbituráty;
 • Primidon;
 • Karbamazepin;
 • Rifampicin;
 • Oskarbazepin;
 • Topiramát;
 • Felbamat;
 • Griseofulvin;
 • antibiotika penicilinových a tetracyklinových skupin;
 • antituberkulóza, antiepileptické formy.

Musíte také pamatovat na to, že nadměrné pití alkoholu potlačuje vstřebávání Angelique.

Paracetamol naopak pomáhá při vstřebávání hormonů..

Vynikajícím společníkem drogy Angelica při léčbě menopauzy je použití klášterního čaje na devět užitečných bylin. Tělo dámy vděčně reaguje na příjem nádherného tandemu léčivých přípravků.

Vliv Angelique na různé ženy je individuální a ne každý je vhodný, soudě podle recenzí dam ve fórech. Ale stejně jako všechny léky existují nesnášenlivost a kontraindikace. Většina dam je vděčná výrobci za tento vynikající nástroj. být zdravý!

Užitečné a poučné video k tomuto tématu:

ANGELIK

Klinická a farmakologická skupina

Účinné látky

Uvolňovací forma, složení a balení

Šedavě růžové potahované tablety, kulaté, bikonvexní, s vyraženým „DL“ v pravidelném šestiúhelníku na jedné straně.

1 záložka.
drospirenon2 mg
estradiol (jako hemihydrát estradiolu)1 mg

Pomocné látky: monohydrát laktosy - 48,2 mg, kukuřičný škrob - 14,4 mg, předželatinovaný kukuřičný škrob - 9,6 mg, povidon K25 - 4 mg, stearát hořečnatý - 0,8 mg, hypromelóza, viskozita 5 cP - 1,0112 mg, makrogol 6000 - 0,2024 mg, mastek - 0,2024 mg, oxid titaničitý - 0,5438 mg, červený oxid železitý - 0,0402 mg.

28 ks - blistry (1) s kapsou pro přepravu blistru - kartonové obaly s první kontrolou otevírání.
28 ks - blistry (3) s kapsou pro přepravu blistru - kartonové obaly s první kontrolou otevírání.

farmaceutický účinek

Přípravek Angelique obsahuje 17β-estradiol, který je chemicky a biologicky identický s endogenním lidským estradiolem, a syntetický progestogen drospirenon. 17β-estradiol poskytuje náhradu estrogenu v těle ženy během a po menopauze. Přidání drospirenonu zajišťuje kontrolu nad krvácením a zabraňuje rozvoji estrogenem vyvolané hyperplazie endometria.

Zánik funkce vaječníků, doprovázený snížením produkce estrogenů a progestogenů v těle, předurčuje klimakterický syndrom charakterizovaný vazomotorickými a organickými příznaky. K odstranění těchto poruch je předepsána hormonální substituční léčba (HRT).

Ze všech přírodních estrogenů je estradiol nejaktivnější a má nejvyšší afinitu (vazebnou sílu) k estrogenovým receptorům. Cílovými orgány pro estrogeny jsou zejména děloha, hypotalamus, hypofýza, pochva, mléčné žlázy, kosti (jmenovitě buňky osteoklastů).

Mezi další účinky estrogenů patří snížení koncentrace inzulínu a glukózy v krvi, lokální vazoaktivní účinky zprostředkované receptory a účinek nezávislý na receptoru na buňky hladkého svalstva cév. Estrogenové receptory byly identifikovány v srdci a koronárních tepnách.

Perorální příjem přírodních estrogenů je přínosný v případech hypercholesterolemie, protože má příznivější účinek na metabolismus lipidů v játrech..

Po jednom roce léčby lékem obsahujícím estradiol a drospirenon byly průměrné změny v koncentraci HDL cholesterolu (HDL cholesterol) nevýznamné. Při užívání léku obsahujícího kromě estradiolu 2 mg drospirenonu se koncentrace HDL cholesterolu snížila o 1,6% a koncentrace LDL cholesterolu (LDL cholesterolu) v plazmě poklesla v průměru o 14% ve srovnání se snížením o 9% po jednom roce monoterapie 1 mg estradiol.

Zdá se, že kombinace s drospirenonem snižují vzestup koncentrace triglyceridů (TG) spojený s 1 mg estradiolu v monoterapii. Po jednom roce léčby 1 mg estradiolu koncentrace TG u pacientů v průměru překročily základní hladinu přibližně o 18%, ve srovnání s průměrným zvýšením o 5% při použití kombinace s 2 mg drospirenonu. Terapie Angelikem po dobu 2 let vedla ke zvýšení kostní minerální hustoty přibližně o 3–5%, zatímco při užívání placeba se kostní minerální hustota snížila přibližně o 0,5%. Mezi pacienty ve skupinách s aktivní léčbou (s nebo bez osteopenie) byl signifikantní statistický rozdíl mezi ukazateli kostní minerální hustoty v pánevních kostech ve srovnání s placebem. U pacientů ve skupině s aktivní léčbou došlo také ke zvýšení minerální hustoty kostí v celém těle a v bederní páteři..

Dlouhodobá HRT snižuje riziko zlomenin periferních kostí u žen po menopauze bez osteoporózy.

HRT má také pozitivní vliv na obsah kolagenu v pokožce, hustotu pokožky a může oddálit tvorbu vrásek..

Monoterapie estrogeny má na dávce závislý stimulační účinek na mitózu a proliferaci endometria, a tím zvyšuje výskyt hyperplazie endometria. Aby se zabránilo rozvoji hyperplazie endometria, je nutná kombinace estrogenu s jakýmkoli progestogenem.

Drospirenon má farmakodynamické účinky podobné přirozenému progesteronu.

Drospirenon je silný progestogen s centrálním inhibičním účinkem na „osu hypotalamus-hypofýza-vaječníky“. U žen v reprodukčním věku má drospirenon antikoncepční účinek; zavedením drospirenonu ve formě monopreparace je ovulace potlačena. Prahová dávka drospirenonu pro potlačení ovulace je 2 mg / den. Úplná transformace endometria dříve vystaveného estrogenu nastává po podání dávky 4–6 mg / den po dobu 10 dnů (40–60 mg na cyklus).

Kontinuální hormonální substituční léčba Angelique pomáhá vyhnout se pravidelnému krvácení z vysazení, ke kterému dochází při cyklické nebo fázové HRT. Během prvních měsíců léčby jsou krvácení a „špinění“ výtoky zcela běžné, ale jejich frekvence se časem snižuje. Při užívání přípravku Angelik se procento případů amenorey rychle zvyšuje na 81% již v 6. cyklu, poté až na 86% ve 12. cyklu a až na 91% ve 24. cyklu.

Kombinace aktivních složek léku Angelik účinně zabraňuje rozvoji hyperplazie endometria vyvolané estrogeny. Po 12 měsících léčby Angelikem mělo 71-77% žen atrofii endometria.

Drospirenon má schopnost kompetitivně antagonizovat aldosteron. Antihypertenzní účinek je nejvýraznější u žen se zvýšeným krevním tlakem, když se zvýší dávka drospirenonu. Po 8 týdnech léčby přípravkem Angelik se hodnoty systolického / diastolického krevního tlaku u pacientů se zvýšeným krevním tlakem výrazně snížily (pokles o 12 a 9 mm Hg ve srovnání s výchozími hodnotami ve srovnání s placebem - o 3/4 mm Hg; Při hodnocení 24hodinových hodnot krevního tlaku ambulantně byl zaznamenán pokles o 5/3 mm Hg ve srovnání s výchozími hodnotami ve srovnání s placebem - o 3/2 mm Hg). Účinek léku je patrný po 2 týdnech, přičemž maximálního účinku je dosaženo do 6 týdnů po zahájení léčby.

Hlášené průměrné hodnoty změn systolického / diastolického krevního tlaku ve srovnání s výchozí hodnotou (mm Hg)
1 mg estradiolu / 2 mg drospirenonu po 8 týdnech
Konvenční24h ambulantní krevní tlak (APAD)
Změna od výchozího stavu-12 / -9-5 / -3
Pozorované snížení upravené o placebo efekt-3 / -4-3 / -2

Odpovídající změny TK se neočekávají u žen s normálním TK.

Při provádění klinických studií s léčivem obsahujícím kombinaci estradiolu s drospirenonem se průměrná tělesná hmotnost pacientů během 12 měsíců léčby snížila o 1,1–1,2 kg, zatímco u pacientů léčených estradiolem v monoterapii bylo zaznamenáno zvýšení tělesné hmotnosti o 0,5 kg..

Ženy, které dostaly k estradiolu drospirenon jako součást klinické studie, uváděly méně periferního edému než ženy, které užívaly samotný estradiol.

U pacientů s anginou pectoris se po 6 týdnech léčby přípravkem Angelik (obsahující 1 mg estradiolu a 2 mg drospirenonu) zlepšuje adaptace rezervy koronárního průtoku krve v reakci na stres (relativní změna + 14% ve srovnání s -15% ve skupině s placebem).

Stejně jako přírodní progesteron má drospirenon antiandrogenní vlastnosti.

Vliv na metabolismus sacharidů

Drospirenon nemá aktivitu glukokortikoidů ani antiglukokortikoidů a neovlivňuje glukózovou toleranci a inzulínovou rezistenci. Při použití léku Angelique není narušena glukózová tolerance.

Angelikova droga má pozitivní vliv na zdraví a kvalitu života. Podle dotazníku o zdraví žen příznivý účinek přípravku Angelik významně převyšoval účinek ve srovnání s monoterapií estradiolem (absolutní hodnota). Tato vysoká míra je způsobena hlavně zlepšením somatických symptomů, snížením závažnosti úzkosti / obav a kognitivním poškozením..

Pozorovací studie iniciativy Women's Health Initiative (WHI) a konjugované koňské estrogeny (CEE) s medroxyprogesteron-acetátem (MPA) ukázaly snížení rakoviny tlustého střeva u postmenopauzálních žen užívajících HRT. Ve studii WHI toto riziko monoterapie estrogenem s CEE nesnížila. Není známo, zda se nálezy vztahují i ​​na jiné léky HRT.

 • Zeptejte se endokrinologa
 • Zobrazit instituce
 • Kupte si léky

Farmakokinetika

Po perorálním podání je estradiol rychle a úplně absorbován. Během absorpce a „prvního průchodu“ játry je estradiol významně metabolizován, což snižuje absolutní biologickou dostupnost estrogenu po perorálním podání na přibližně 5% přijaté dávky. Cmax (asi 16 nebo 22 pg / ml) bylo dosaženo 2-8 hodin po jednorázovém perorálním podání 0,5 mg, respektive 1 mg estradiolu. Příjem potravy neovlivňuje biologickou dostupnost estradiolu (ve srovnání s příjmem nalačno).

Pokud se Angelik užívá perorálně, dochází k postupné změně koncentrace estradiolu v krevní plazmě do 24 hodin. Kvůli cirkulaci estrogen sulfátů a glukuronidů v širokém rozmezí na jedné straně a intestinální-jaterní recirkulaci na straně druhé je T 1/2 estradiolu komplexním parametrem závisí na všech těchto procesech a pohybuje se v rozmezí 13-20 hodin po požití.

Estradiol se nespecificky váže na sérový albumin a konkrétně na globulin vázající pohlavní hormony (SHBG). Volná frakce estradiolu je 1–2% a podíl látky spojené s SHBG je v rozmezí 40–45%. Po perorálním podání estradiol indukuje tvorbu SHBG, která ovlivňuje distribuci sérových proteinů, což způsobuje zvýšení frakce vázané na SHBG a snížení frakce vázané na albumin a nevázané, což naznačuje nelinearitu farmakokinetiky estradiolu po podání přípravku Angelik. Zjevná Vd estradiolu po jediném intravenózním podání je přibližně 1 l / kg.

Rovnovážná koncentrace. Při každodenním perorálním podávání léku Angelique C ss estradiol je dosaženo po 5 dnech. Koncentrace estradiolu v plazmě se zvyšuje přibližně dvojnásobně. S 24hodinovým dávkovacím intervalem se průměrné rovnovážné plazmatické koncentrace estradiolu pohybují od 20 do 43 pg / ml po užití léku obsahujícího 1 mg estradiolu.

Estradiol se rychle metabolizuje, zatímco kromě estronu a estronsulfátu se tvoří velké množství dalších metabolitů a konjugátů. Estron a estriol jsou známé jako farmakologicky aktivní metabolity estradiolu. Pouze estron byl stanoven ve významných plazmatických koncentracích. Plazmatický estron je přibližně šestkrát vyšší než estradiol. Plazmatické koncentrace estronových konjugátů jsou přibližně 26krát vyšší než odpovídající koncentrace volného estronu.

Clearance estradiolu z plazmy je asi 30 ml / min / kg. Metabolity estradiolu se vylučují ledvinami a střevem s T 1/2 přibližně 24 hodin.

Po perorálním podání je drospirenon rychle a téměř úplně absorbován. Jak je uvedeno v tabulce níže, Cmax látky v krevní plazmě je dosaženo přibližně 1 hodinu po jedné a více dávkách Angelik. Farmakokinetické vlastnosti drospirenonu závisí na podané dávce v rozmezí 0,25-4 mg. Biologická dostupnost je 76-85% a nezávisí na příjmu potravy (ve srovnání s příjmem na lačný žaludek).

Farmakokinetické parametry1 mg estradiolu / 2 mg drospirenonu
C max, OD (ng / ml)21.9
C max, РС (ng / ml)35,9
AUC (0-24 hodin) OD (ng / ml)161
AUC (0-24 hodin) RS (ng / ml)408

C max - maximální koncentrace
OD - jednotlivá dávka
RS - rovnovážný stav

Po perorálním podání klesá koncentrace drospirenonu v krevní plazmě ve dvou fázích s průměrným konečným T 1/2 trvajícím přibližně 35-39 hodin. Drospirenon se váže na sérový albumin, neváže se na globulin vázající pohlavní hormony (SHBG) a globulin vázající kortikoidy ( GSK). Pouze 3–5% z celkové koncentrace drospirenonu je přítomno v krevní plazmě jako volný hormon. Průměrná zdánlivá Vd drospirenonu je 3,7-4,2 l / kg.

Rovnovážná koncentrace. Maximální rovnovážná koncentrace drospirenonu v krevní plazmě dosažená při opakovaném denním příjmu přípravku Angelik je uvedena v tabulce výše. Css je dosaženo přibližně po 10 dnech každodenního podávání Angelik. Vzhledem k dlouhému T 1/2 drospirenonu je Css 2-3krát vyšší než koncentrace po jedné dávce.

Po perorálním podání je drospirenon z velké části metabolizován. Hlavními metabolity v plazmě jsou kyselá forma drospirenonu získaná v důsledku otevření laktonového kruhu a 4,5-dihydrodrospirenon-3-sulfát, který se tvoří během procesu redukce a sulfatace. Drospirenon je citlivý na oxidační metabolismus v přítomnosti izoenzymu CYP3A4.

Celková clearance drospirenonu z plazmy je 1,2 - 1,5 ml / min / kg. Pouze velmi malé množství drospirenonu se vylučuje beze změny. Metabolity drospirenonu se vylučují ledvinami a střevy v poměru asi 1,4: 1,2. T 1/2 metabolitů v ledvinách a ve střevech je asi 40 hodin.

Farmakokinetika u zvláštních skupin pacientů

Dysfunkce jater. Farmakokinetika jednorázové perorální dávky drospirenonu 3 mg v kombinaci s estradiolem 1 mg byla hodnocena u 10 pacientek se středně těžkou poruchou funkce jater (třída B podle Child-Pughovy klasifikace) a u 10 zdravých účastníků vybraných podle věku, tělesné hmotnosti a anamnézy kouření. Průměrné profily plazmatické koncentrace v čase pro drospirenon byly srovnatelné mezi oběma skupinami žen ve fázi absorpce / distribuce s podobnými Cmax a Tmax, což naznačuje, že dysfunkce jater neovlivňuje rychlost absorpce. Průměrná T 1/2 v konečné fázi byla přibližně 1,8krát delší a systémová expozice se zvýšila dvakrát, což odpovídá přibližně 50% snížení zdánlivé perorální clearance (CL / f) u dobrovolníků se středně závažnou dysfunkcí jater ve srovnání s účastníky s normální funkcí jater. Pozorovaný pokles clearance drospirenonu u dobrovolníků se středně těžkou poruchou funkce jater ve srovnání s dobrovolníky s normální funkcí jater nezpůsobil významný rozdíl v plazmatických koncentracích draslíku mezi těmito dvěma skupinami dobrovolníků. I při anamnéze diabetes mellitus a souběžné léčbě spironolaktonem (dva faktory, které predisponují pacienty k rozvoji hyperkalemie) nebylo pozorováno zvýšení koncentrací draslíku v séru nad horní hranici přijatelných hodnot. Na základě toho lze učinit závěr, že drospirenon je dobře snášen pacienty s mírnou až středně těžkou poruchou funkce jater (třída B podle Child-Pughovy klasifikace).

Selhání ledvin Účinek selhání ledvin na farmakokinetiku drospirenonu (3 mg denně po dobu 14 dnů) byl hodnocen u pacientů s normální funkcí ledvin a u pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce ledvin. Po dosažení rovnovážného stavu byly plazmatické koncentrace drospirenonu ve skupině pacientů s mírnou poruchou funkce ledvin (CC 50-80 ml / min) srovnatelné s koncentracemi ve skupině pacientů s normální funkcí ledvin (CC> 80 ml / min). Plazmatické koncentrace drospirenonu byly v průměru o 37% vyšší ve skupině účastníků se středně těžkou poruchou funkce ledvin (CC 30-50 ml / min) ve srovnání s těmi s normální funkcí ledvin. Výsledky lineární regresní analýzy AUC indikátorů drospirenonu (0-24 h) ve vztahu k CC odhalily 3,5% nárůst na pozadí poklesu CC o 10 ml / min. Malý nárůst se nepovažuje za klinicky významný.

Etnický původ Vliv etnického faktoru na farmakokinetiku drospirenonu (1–6 mg) a ethinylestradiolu (0,02 mg) byl hodnocen u mladých a zdravých pacientů z Evropy a Japonska po jednorázovém a opakovaném perorálním podání. Hodnocení dospělo k závěru, že etnické rozdíly mezi ženami v Evropě a Japonsku neměly klinicky významný účinek na farmakokinetiku drospirenonu a ethinylestradiolu..

Indikace

 • hormonální substituční terapie (HRT) pro poruchy způsobené nedostatkem estrogenu u postmenopauzálních žen s intaktní dělohou, ne dříve než 12 měsíců po poslední menstruaci;
 • prevence osteoporózy u postmenopauzálních žen s vysokým rizikem zlomenin, s intolerancí nebo kontraindikací k užívání jiných léků k prevenci osteoporózy.

Kontraindikace

Užívání přípravku Angelik je kontraindikováno za přítomnosti kteréhokoli z níže uvedených stavů / nemocí. Pokud se během užívání přípravku Angelik vyskytne některý z těchto stavů, měli byste okamžitě přestat užívat drogu:

 • těhotenství;
 • období kojení;
 • krvácení z pochvy neurčené etiologie;
 • potvrzená nebo podezřelá diagnóza rakoviny prsu nebo anamnéza rakoviny prsu;
 • potvrzená nebo podezřelá diagnóza hormonálně závislé prekancerózy nebo hormonálně závislého maligního nádoru;
 • jaterní nádory, současné nebo v anamnéze (benigní nebo maligní);
 • závažné onemocnění jater;
 • současné nebo anamnéza závažného onemocnění ledvin nebo akutního selhání ledvin;
 • akutní arteriální trombóza nebo tromboembolismus, vč. vedoucí k infarktu myokardu, mrtvici;
 • hluboká žilní trombóza v akutním stádiu, žilní tromboembolismus (včetně plicního tromboembolismu) v současnosti nebo v anamnéze;
 • přítomnost vysokého rizika žilní a arteriální trombózy;
 • identifikovaná dědičná nebo získaná predispozice k arteriální nebo venózní trombóze, včetně rezistence na aktivovaný protein C, nedostatek antitrombinu III, nedostatek proteinu C, nedostatek proteinu S, hyperhomocysteinemie, antifosfolipidové protilátky (protilátky proti kardiolipinu, antikoagulant lupus); stavy předcházející trombóze (přechodné ischemické ataky, angina pectoris);
 • neléčená hyperplazie endometria;
 • těžká hypertriglyceridemie;
 • porfyrie;
 • děti a dospívající do 18 let;
 • vrozený nedostatek laktázy, intolerance laktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy;
 • přecitlivělost na složky léku Angelik.

Lék Angelique by měl být předepisován s opatrností u následujících onemocnění: arteriální hypertenze, vrozená hyperbilirubinemie (Gilbertovy, Dubin-Johnsonovo a Rotorovy syndromy), cholestatická žloutenka nebo cholestatické svědění během předchozího těhotenství, endometrióza, děložní myom, otoskleróza, diabetes mellitus (viz. pokyny ").

Je třeba mít na paměti, že estrogeny samotné nebo v kombinaci s gestageny by měly být používány s opatrností u následujících onemocnění a stavů: přítomnost rizikových faktorů pro rozvoj trombózy nebo tromboembolismu a nádorů závislých na estrogenu v rodinné anamnéze (příbuzní první linie s tromboembolickými komplikacemi v mladém věku nebo rakovina prsu), anamnéza hyperplazie endometria, kouření, hypercholesterolemie, obezita, systémový lupus erythematodes, demence, onemocnění žlučníku, vaskulární trombóza sítnice, střední hypertriglyceridemie, edém při chronickém srdečním selhání, těžká hypokalcemie, bronchiální astometrióza, epilepsie, jaterní hemangiomy, hyperkalemie, stavy predisponující k rozvoji hyperkalemie, užívání léků způsobujících hyperkalemii - draslík šetřící diuretika, přípravky obsahující draslík, ACE inhibitory, angiotenzin II a antagonisté heparinových receptorů.

Dávkování

Pokud žena neužívá estrogeny nebo přechází na Angelik z jiného kombinovaného léku k nepřetržitému užívání, může začít léčbu kdykoli.

Pacienti, kteří přecházejí na Angelik z kombinovaného léku pro cyklický režim HRT, by měli začít užívat po skončení aktuálního cyklu léčby.

Každé balení je určeno pro 28denní příjem.

Užívejte 1 tabletu denně. Po ukončení užívání 28 tablet ze současného balení následující den zahájí nové balení přípravku Angelik (kontinuální HRT), přičemž první tabletu užije ve stejný den v týdnu jako první tableta z předchozího balení.

Tableta se polyká celá a zapíjí se malým množstvím tekutiny. Na denní době, kdy žena drogu užije, nezáleží, ale pokud začne užívat pilulky v kteroukoli konkrétní dobu, měla by tuto dobu nadále dodržovat. Zapomenutou tabletu je třeba užít co nejdříve. Pokud po obvyklé době podání uplynulo více než 24 hodin, další pilulka by se neměla užívat. Pokud vynecháte několik tablet, může se objevit vaginální krvácení..

Užívání léku je kontraindikováno u dětí a dospívajících do 18 let..

Starší pacienti: neexistují žádné údaje o potřebě úpravy dávky u žen mladších 65 let. Při užívání drogy Angelique u žen starších 65 let byste měli vzít v úvahu informace uvedené v pododdílu „Demence“ v části „Zvláštní pokyny“.

U žen s mírnou až středně těžkou poruchou funkce jater je drospirenon dobře snášen.

U žen s mírnou a středně závažnou poruchou funkce ledvin došlo k mírnému zpomalení vylučování drospirenonu, což nemělo žádný klinický význam..

Vedlejší efekty

Nejčastěji (≥ 6%) při užívání léku Angelik pozoroval citlivost prsou, krvácení z genitálního traktu, gastrointestinální bolesti a bolesti břicha.

Nepravidelné krvácení obvykle při dlouhodobé léčbě zmizí. Rychlost krvácení klesá s prodlužující se dobou léčby.

Mezi závažné nežádoucí účinky patří arteriální a venózní tromboembolické komplikace a rakovina prsu.

Nežádoucí účinky popsané v klinických studiích s přípravkem Angelik jsou uvedeny v tabulce v sestupném pořadí podle závažnosti. Stanovení frekvence výskytu nežádoucích účinků: velmi často (≥ 1/10), často (≥ 1/100, velmi častoČastoZřídkaZřídkaZe strany metabolismu a výživyZvýšení nebo snížení hmotnosti, zvýšená chuť k jídlu, anorexie, hyperlipidémieHyperkalemieDuševní poruchyEmoční labilita,
deprese, nervozitaPoruchy spánku, úzkost, snížené libido, porucha koncentraceZ nervového systémuBolest hlavyParestézie, migrényZávratě, zvonění v ušíchNa straně orgánu viděníZrakové postiženíNa straně kardiovaskulárního systémuVenózní a arteriální tromboembolické komplikace *,
bušení srdce, dušnostZ trávicího systémuEpigastrická bolest a bolest břicha, nadýmání, nevolnostSucho v ústech, poruchy chuti, zvracení, průjem, zácpaZ kůže a podkožních tkáníAkné, alopecie, svědění, hirsutismusZ močového systémuMístní edémInfekce močových cest, nadměrné pocení, generalizovaný edémZ muskuloskeletálního systému a pojivové tkáněAstenieBolesti zad, klouby, končetiny,
svalové křečeBolest svalůNa straně reprodukčního systému a prsuBolest v mléčné žláze (včetně nepohodlí v mléčných žlázách), krvácení z genitálního traktuCervikální polyp, benigní novotvary prsu, zvětšení prsou, vaginální výtokRakovina prsu **, kandidózní vaginitida, vaginální suchostVýtok z mléčných žlázObecné reakceNevolnost

* Termín „žilní a arteriální tromboembolické komplikace“ zahrnuje následující lékařské termíny: periferní okluze hlubokých žil, trombóza a embolie / plicní vaskulární okluze, trombóza, embolie a infarkt / infarkt myokardu / mozkový infarkt a cévní mozková příhoda, kromě hemoragických.

** Údaje o vztahu k užívání drogy byly získány z výsledků postregistračních pozorování; údaje o frekvenci jsou získány z klinických studií užívajících lék Angelik.

Další informace o žilních a arteriálních tromboembolických komplikacích, rakovině prsu a migréně najdete také v částech „Kontraindikace“ a „Zvláštní pokyny“.

Níže jsou uvedeny nežádoucí účinky, které se vyskytnou v ojedinělých případech nebo příznaky, které se vyvinou velmi dlouho po zahájení léčby a které jsou považovány za spojené s užíváním léků ze skupiny kombinovaných léků pro kontinuální HRT..

 • jaterní nádory (benigní a maligní);
 • hormonálně závislé maligní nádory nebo hormonálně závislé prekancerózní nemoci (pokud je známo, že pacient takové stavy má, je to kontraindikace užívání přípravku Angelik);
 • v epidemiologických studiích HRT užívajících jak estrogen, tak kombinaci estrogen-progestin bylo spojeno s mírným zvýšením rizika rakoviny vaječníků. Riziko může být výraznější při dlouhodobém užívání léku (několik let) (viz také část „Zvláštní pokyny“).
 • cholelitiáza;
 • demence;
 • rakovina endometria;
 • arteriální hypertenze;
 • dysfunkce jater;
 • hypertriglyceridemie;
 • změny glukózové tolerance nebo vliv periferních tkání na inzulínovou rezistenci;
 • zvýšení velikosti děložních myomů;
 • reaktivace endometriózy;
 • prolaktinom;
 • chloasma;
 • žloutenka a / nebo svědění spojené s cholestázou;
 • výskyt nebo zhoršení stavů, u nichž nebyl přesně prokázán vztah k užívání HRT: epilepsie; benigní onemocnění mléčných žláz; bronchiální astma; porfyrie; systémový lupus erythematodes; otoskleróza; chorea;
 • u žen s dědičným angioedémem mohou exogenní estrogeny zhoršit příznaky;
 • přecitlivělost (včetně příznaků jako vyrážky a kopřivka).

Pokud si žena myslí, že při užívání léku Angelik se u ní objevily nežádoucí účinky, které nejsou ani uvedeny v tomto seznamu, měla by o tom informovat svého lékaře.

Další informace o závažných nežádoucích příhodách spojených s hormonální substituční terapií najdete v části „Zvláštní pokyny“.

Předávkovat

Studie akutní toxicity neodhalily riziko akutních vedlejších účinků v případě náhodného příjmu léku v množství, které je mnohonásobně vyšší než denní terapeutická dávka. V klinických studiích bylo užívání drospirenonu do 100 mg nebo kombinovaných estrogenových / gestagenních léků obsahujících 4 mg estradiolu dobře tolerováno.

Příznaky, které se mohou vyskytnout při předávkování: nevolnost, zvracení, vaginální krvácení.

Léčba: žádné specifické antidotum, symptomatická léčba.

V případě předávkování by se měl pacient poradit s lékařem.

Lékové interakce

Vždy byste měli informovat lékaře, který předepsal HRT, jaké léky pacient již užívá (například antihypertenziva). Rovněž byste měli říci kterémukoli jinému lékaři nebo zubnímu lékaři, který ženě předepisuje jakékoli jiné léky, že užívá Angelic. Pokud má žena pochybnosti o jakékoli použité droze, je nutné se poradit s lékařem.

Účinek jiných léčivých přípravků na Angelik

Může dojít k interakci s léky, které indukují mikrozomální enzymy, v důsledku čehož se zvyšuje clearance pohlavních hormonů, což vede k děložnímu krvácení a / nebo ke snížení terapeutického účinku. Indukci enzymu lze pozorovat již po několika dnech léčby. Maximální indukce enzymů je obvykle pozorována během několika týdnů. Po ukončení léčby může indukce enzymů přetrvávat přibližně 4 týdny.

Léky, které zvyšují clearance pohlavních hormonů (snižují účinnost pohlavních hormonů indukcí enzymů): fenytoin, barbituráty, primidon, karbamazepin, rifampicin a případně také oxkarbazepin, topiramát, felbamát, griseofulvin a přípravky obsahující třezalku tečkovanou.

Léky s proměnlivým účinkem na clearance pohlavních hormonů: při současném podávání s pohlavními hormony může mnoho nenukleosidových inhibitorů reverzní transkriptázy (léky k léčbě HIV a virové hepatitidy C) vést ke zvýšení nebo snížení koncentrace estrogenu, progestinu nebo obou. Tyto změny mohou být v některých případech klinicky významné..

Léky, které snižují clearance pohlavních hormonů (enzymové inhibitory): silné a středně silné inhibitory CYP3A4, například azolová antimykotika (flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol), verapamil, makrolidy (klarithromycin, erythromazemycin a sokostrej), mohou zvyšovat hladinu erytromycinu, progestin jednotlivě i společně v krevní plazmě. Látky, které jsou významně konjugovány (např. Paracetamol), mohou zvyšovat biologickou dostupnost estradiolu inhibicí konjugačního systému během absorpce.

Ve studii účinku opakovaných dávek kombinace drospirenonu (3 mg / den) a estradiolu (1,5 mg / den) zvýšilo současné podávání silného inhibitoru CYP3A4 ketokonazolu po dobu 10 dnů AUC (0-24 h) drospirenonu 2,30krát (90% CI: 2,08, 2,54). V koncentraci estradiolu nedošlo k žádným změnám, ale AUC (0-24 h) jeho méně aktivního metabolitu estronu se zvýšila 1,39krát (90% CI: 1,27; 1,52).

Interakce s alkoholem

Zneužívání alkoholu při užívání HRT může vést ke zvýšení koncentrace cirkulujícího estradiolu.

Účinek léku Angelique na jiné léky

Na základě studií interakcí in vivo u dobrovolníků užívajících jako markery omeprazol, simvastatin nebo midazolam lze dojít k závěru, že klinicky významná interakce drospirenonu v dávce 3 mg s jinými léky metabolizovanými systémem cytochromu P450 je nepravděpodobná..

Farmakodynamická interakce s antihypertenzivy a NSAID

Užívání přípravku Angelik u žen léčených antihypertenzivy (například ACE inhibitory, antagonisté receptoru pro angiotensin II, hydrochlorothiazid) může mírně zvýšit antihypertenzní účinek.

Pokud má žena vysoký krevní tlak, může Angelik snížit krevní tlak. Lékař by měl být informován, pokud žena užívá antihypertenziva..

Zvýšení koncentrace draslíku v séru při kombinovaném podávání Angelik a NSAID nebo antihypertenziv je nepravděpodobné. Kombinované užívání výše uvedených tří typů léků může vést k mírnému zvýšení koncentrace draslíku v séru, výraznějšímu u žen s cukrovkou.

Jiné formy interakce

Dopad na laboratorní testy. Použití pohlavních hormonů může ovlivnit přesnost výsledků laboratorních testů, včetně biochemických parametrů jater, štítné žlázy, nadledvin, koncentrace plazmatických proteinů (například globulin vázající pohlavní hormony) a lipidových / lipoproteinových frakcí, parametrů koagulace a fibrinolýzy. Kolísání těchto parametrů obvykle zůstává v rámci referenčních hodnot. Tolerance glukózy nebyla při užívání přípravku Angelik ® narušena.

speciální instrukce

Lék Angelique se nepoužívá jako antikoncepce.

Léky HRT by měly být předepisovány pouze k léčbě příznaků spojených s postmenopauzálním nedostatkem estrogenu, které ovlivňují kvalitu života. V HRT by se mělo pokračovat, pouze pokud přínos převáží riziko užívání drogy.

Pokud máte podezření na těhotenství, měli byste přestat užívat pilulky, dokud není vyloučeno těhotenství.

Pokud trpíte nebo se zhoršuje některý z níže uvedených stavů nebo rizikových faktorů, než začnete nebo pokračujete v užívání přípravku Angelik, měli byste posoudit poměr individuálního rizika a přínosu léčby.

Při předepisování HRT ženám s několika rizikovými faktory pro trombózu nebo vysokým stupněm závažnosti jednoho z rizikových faktorů je třeba vzít v úvahu možnost vzájemného posílení působení rizikových faktorů a předepsané léčby na rozvoj trombózy. V takových případech se zvyšuje celková hodnota stávajících rizikových faktorů. Pokud existuje vysoké riziko, je Angelik kontraindikován..

Řada randomizovaných kontrolovaných a epidemiologických studií odhalila zvýšené relativní riziko vzniku žilní tromboembolie (VTE) při HRT, tj. hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie. Při předepisování přípravku Angelik ženám s rizikovými faktory pro VTE je proto třeba pečlivě zvážit poměr rizika a přínosu léčby a prodiskutovat je s pacientem..

Mezi rizikové faktory vzniku VTE patří individuální a rodinná anamnéza (přítomnost VTE u blízkých příbuzných v relativně mladém věku může naznačovat genetickou predispozici) a těžká obezita. Riziko VTE také stoupá s věkem. Otázka možné role křečových žil ve vývoji VTE zůstává kontroverzní.

Rizikovými faktory pro rozvoj VTE jsou také užívání estrogenů, trombofilní onemocnění / stavy, systémový lupus erythematodes, rakovina.

Je nutné posoudit poměr individuálního rizika a přínosu léčby léky na HRT u pacientů trvale užívajících antikoagulační léky.

Riziko VTE se může dočasně zvýšit při dlouhodobé imobilizaci, po chirurgickém zákroku, větším traumatu, chirurgickém zákroku na dolních končetinách nebo v pánevní oblasti, neurochirurgických operacích. V případě dlouhodobé imobilizace nebo plánovaného chirurgického zákroku by mělo být užívání HRT přerušeno 4-6 týdnů před operací, obnovení podávání je možné až po úplném obnovení motorické aktivity ženy.

Léčba by měla být okamžitě ukončena, pokud se objeví příznaky trombotických poruch nebo existuje-li podezření na jejich výskyt..

V průběhu kontrolovaných randomizovaných studií s použitím kombinovaných léčivých přípravků nebo přípravků obsahujících pouze estrogeny k HRT nebyly prokázány žádné ochranné účinky proti infarktu myokardu bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost anamnézy ischemické choroby srdeční. Relativní riziko vzniku ischemické choroby srdeční se při užívání kombinovaných léků na HRT mírně zvyšuje, riziko se zvyšuje s věkem. Užívání kombinovaných léků pro HRT zvyšuje riziko cévní mozkové příhody 1,5krát.

Při prodloužené monoterapii estrogenem se zvyšuje riziko vzniku hyperplazie nebo karcinomu endometria. Studie potvrdily, že přidání gestagenů zabraňuje zvýšenému riziku hyperplazie endometria a rakoviny. Přidání drospirenonu zabraňuje estrogenem vyvolanému rozvoji hyperplazie endometria. Pokud je v anamnéze hyperplazie endometria, je třeba opatrně užívat estrogeny samotné nebo v kombinaci s gestageny..

Rakovina prsu

Podle údajů z klinických studií a výsledků observačních studií bylo u žen užívajících HRT po několik let zjištěno zvýšení relativního rizika vzniku rakoviny prsu. Může to být způsobeno dřívější diagnostikou, zrychleným růstem stávajícího nádoru na pozadí HRT nebo kombinací obou faktorů..

Relativní riziko se zvyšuje s délkou léčby, ale může chybět nebo může být sníženo samotným estrogenem. Toto zvýšení je srovnatelné se zvýšeným rizikem rakoviny prsu u žen s pozdějším nástupem přirozené menopauzy, stejně jako s obezitou a zneužíváním alkoholu. Zvýšené riziko postupně klesá na normální úroveň během několika (většinou pěti) let po ukončení HRT.

Více než 50 epidemiologických studií naznačuje zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu (riziko se pohybuje od 1 do 2).

Ve dvou rozsáhlých randomizovaných studiích s CEE, samostatně nebo s konstantní kombinací s MPA, byla odhadovaná skóre rizika 0,77 (95% CI: 0,59 - 1,01) nebo 1,24 (95% CI: 1,01 - 1,54) po přibližně 6 letech užívání HRT. Není známo, zda se toto zvýšené riziko vztahuje i na jiné léky HRT. HRT zvyšuje mamografickou hustotu mléčných žláz, což může v některých případech mít negativní vliv na rentgenovou detekci rakoviny prsu.

Rakovina vaječníků je v populaci méně častá než rakovina prsu.

Metaanalýza 52 epidemiologických studií ukázala mírné zvýšení relativního rizika rakoviny vaječníků u žen, které dostaly HRT, ve srovnání se ženami, které takovou léčbu nikdy nedostaly (prospektivní studie: RR 1,20, 95% CI 1,15-1,26; všechny studie: RR 1,14, 95% CI 1,10 - 1,19). Ženy, které pokračovaly v hormonální substituční léčbě, měly mírně zvýšené riziko rakoviny vaječníků (RR 1,43, 95% CI 1,31-1,56).

Jiné studie, včetně studie WHI, naznačují, že užívání kombinovaných léků HRT může být spojeno s podobným nebo mírně nižším rizikem, ale riziko může být významnější při dlouhodobém užívání (po několik let).

Na pozadí užívání pohlavních hormonů, které zahrnují léky na HRT, byly ve vzácných případech pozorovány benigní a ještě méně často maligní nádory jater. V některých případech vedly tyto nádory k život ohrožujícímu nitrobřišnímu krvácení. V případě bolesti v horní části břicha, zvětšení jater nebo známek nitrobřišního krvácení by měla diferenciální diagnóza zohlednit pravděpodobnost jaterního nádoru.

Je známo, že estrogeny zvyšují litogenitu žluči. Některé ženy jsou při léčbě estrogenem náchylné k tvorbě žlučových kamenů.

Užívání léků k HRT nezlepšuje kognitivní funkce. Existují důkazy o zvýšeném riziku demence u žen, které začnou užívat kombinované nebo mono-HRT léky ve věku nad 65 let.

Léčba by měla být okamžitě zastavena, když se poprvé objeví migréna nebo časté a neobvykle silné bolesti hlavy, stejně jako když se objeví další příznaky - možné prekurzory trombotické mozkové mrtvice.

Vztah mezi HRT a rozvojem klinicky vyjádřené arteriální hypertenze nebyl stanoven. U žen užívajících HRT bylo popsáno mírné zvýšení krevního tlaku, klinicky významné zvýšení je pozorováno jen zřídka. V některých případech však s rozvojem přetrvávající klinicky významné arteriální hypertenze během užívání HRT lze uvažovat o zrušení HRT. U žen s vysokým krevním tlakem je při užívání přípravku Angelik možné mírné snížení krevního tlaku. U žen s normálním krevním tlakem nedochází k významným změnám krevního tlaku.

Při selhání ledvin se může schopnost vylučovat draslík snižovat. Užívání drospirenonu neovlivňuje koncentraci draslíku v krevní plazmě u pacientů s mírnou až středně těžkou formou selhání ledvin. Teoreticky nelze riziko rozvoje hyperkalemie vyloučit pouze u skupiny pacientů, u kterých byla plazmatická koncentrace draslíku před léčbou stanovena VHN a kteří navíc užívají léky šetřící draslík..

Pro mírnou dysfunkci jater, vč. různé formy hyperbilirubinemie, jako je Dubin-Johnsonův syndrom nebo Rotorův syndrom, vyžadují lékařský dohled a pravidelné jaterní funkční testy. Pokud se ukazatele jaterních funkcí zhorší, Angelik by měl být zrušen.

V případě recidivy cholestatické žloutenky nebo cholestatického svědění, které byly pozorovány poprvé během těhotenství nebo předchozí léčby pohlavními hormony, je třeba Angelik okamžitě vysadit..

Při zvýšení koncentrace triglyceridů je nutné zvláštní sledování žen. V takových případech může použití HRT způsobit další zvýšení koncentrace triglyceridů v krvi, což zvyšuje riziko akutní pankreatitidy.

Přestože HRT může ovlivnit periferní inzulínovou rezistenci a glukózovou toleranci, není obvykle nutné měnit režim léčby diabetických pacientů s HRT. Ženy s diabetem by však měly být během HRT sledovány..

U některých pacientů se mohou objevit nežádoucí projevy stimulace estrogeny, jako je abnormální děložní krvácení. Časté nebo trvalé patologické krvácení z dělohy během léčby je indikací ke studiu endometria, aby se vyloučilo organické onemocnění.

Pod vlivem estrogenů se mohou děložní myomy zvětšovat. V takovém případě by měla být léčba přerušena..

Doporučuje se přerušit léčbu s rozvojem recidivy endometriózy na pozadí HRT.

Pokud existuje podezření na prolaktinom, je třeba před zahájením léčby onemocnění vyloučit. Pokud je detekován prolaktinom, měl by být pacient pod pečlivým lékařským dohledem (včetně pravidelného hodnocení koncentrace prolaktinu).

V některých případech se může objevit chloasma, zejména u žen, které mají v těhotenství chloasma v anamnéze. Během léčby přípravkem Angelique by se ženy se sklonem k tvorbě chloasmatu měly vyhnout dlouhodobému vystavení slunci nebo UV záření.

Při HRT se mohou objevit nebo zhoršit následující stavy a ženy s těmito stavy během HRT by měly být pod lékařským dohledem: epilepsie; benigní nádor prsu; bronchiální astma; migréna; otoskleróza; systémový lupus erythematodes; chorea.

U žen s dědičnými formami angioedému mohou exogenní estrogeny způsobit nebo zhoršit příznaky angioedému.

Neklinické údaje o bezpečnosti

Předklinické údaje získané v průběhu standardních studií pro detekci toxicity při opakovaných dávkách léčiva, stejně jako genotoxicita, karcinogenní potenciál a toxicita pro reprodukční systém, nenaznačují přítomnost zvláštního rizika pro člověka. Mělo by se však pamatovat na to, že pohlavní hormony mohou podporovat růst některých hormonálně závislých tkání a nádorů..

Lékařské vyšetření a poradenství

Před zahájením nebo dalším užíváním přípravku Angelik byste se měli podrobně seznámit s anamnézou pacienta a provést obecnou lékařskou a gynekologickou prohlídku. Četnost a povaha těchto vyšetření by měla vycházet ze stávajících standardů lékařské praxe s nezbytným zohledněním individuálních charakteristik každého pacienta (nejméně však jednou za 6 měsíců) a měla by zahrnovat měření krevního tlaku, hodnocení stavu mléčných žláz, břišních a pánevních orgánů, včetně cytologické vyšetření epitelu děložního čípku.

V přítomnosti prolaktinomu je nutné periodické stanovení koncentrace prolaktinu.

Vliv na schopnost řídit vozidla a mechanismy

Těhotenství a kojení

HRT je kontraindikována během těhotenství nebo kojení. Pokud je během užívání přípravku Angelik zjištěno těhotenství, měl by být lék okamžitě zrušen.

Malé množství pohlavních hormonů se může vylučovat do mateřského mléka.

Použití v dětství

S poruchou funkce ledvin

Pro porušení funkce jater

Užívání léku je kontraindikováno u benigních nebo maligních nádorů jater (včetně anamnézy), závažných onemocnění jater.

Je třeba věnovat pozornost předepisování Angelique na vrozenou hyperbilirubinemii (Gilbertovy, Dubin-Johnsonovo a Rotorovy syndromy), cholestatickou žloutenku nebo cholestatické svědění. Pokud se zhorší ukazatele funkce jater, měla by být HRT zrušena.

Použití u starších osob

 • Adrenogenitální syndrom
 • Akromegalie
 • Gestační diabetes mellitus
 • Gynekomastie u mužů

Nejsou k dispozici žádné údaje o potřebě úpravy dávky u žen mladších 65 let.

Existují důkazy o zvýšeném riziku demence u žen, které začnou užívat kombinované nebo mono-HRT léky ve věku nad 65 let.

Podmínky výdeje z lékáren

Podmínky a období skladování

Lék by měl být skladován mimo dosah dětí při teplotě nepřesahující 25 ° C. Doba použitelnosti je 5 let. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti.

RECENZE: 0 Kategorie: EROZE Recepty novin "Vestnik HLS". Jak si vyrobit tampon s rakytníkovým olejem na erozi děložního čípku. Recept na léčbu.Rakytníkový olej pro erozi děložního čípku je široce používán v lidové a oficiální medicíně.