Příčiny, příznaky a léčba hormonálních ovariálních cyst

Většina patologií, které ovlivňují ženskou reprodukční funkci, se často vyskytuje na pozadí selhání endokrinního systému. Hormonální ovariální cysta je diagnostikována poměrně často a může se objevit u celého spravedlivého pohlaví bez ohledu na věkovou kategorii. Navzdory skutečnosti, že patologický proces není pro zdraví žen nebezpečný, stále se nedoporučuje jej ignorovat, aby nedošlo k vyvolání komplikací.

Druhy novotvarů

Hormonální cysta je benigní nádor. Tvoří se v místě nedokonalé folikulogeneze nebo v nepřítomnosti regrese žlutého tělíska. Ve více než 80% případů je diagnostikován funkční (hormonální) nádor.

Existují tři formy cyst:

 • polycystický vaječník;
 • luteální;
 • folikulární.

Polycystické onemocnění je chronické onemocnění, které vede k přetrvávajícím strukturálním změnám ve vaječnících. Existuje téměř úplné nahrazení jejich stromas cystickými formacemi, na jejichž pozadí jsou narušeny všechny procesy vývoje vajíček. Výsledkem je, že tento stav vede k neplodnosti..

K tvorbě luteální cysty dochází ve druhé fázi menstruačního cyklu v místě, kde praskne dominantní folikul. Je pozorována luteinizace, která je charakterizována tvorbou žlutého tělíska, kde byl dříve umístěn folikul. Žláza zase působí jako endokrinní orgán, který se podílí na přípravě na porod. Pokud buňka není oplodněna, corpus luteum se časem rozpouští. Od každého menstruačního cyklu dozrává 1 folikul, na jeho místě se tvoří pouze jeden cystický novotvar.

Vývoj folikulární cysty je pozorován v první fázi cyklu. V normálním stavu je membrána dominantního folikulu roztržena hormonem hypofýzy. V tomto okamžiku je zaznamenáno uvolnění vajíčka z vaječníku do peritoneální dutiny. Tento proces se nazývá ovulace. V nepřítomnosti ženská reprodukční buňka zemře, exsudát naplní folikul. Na vnitřní straně pláště je rozvrstvený epitel, který produkuje estrogen.

Důvody vzhledu

Hormonální novotvary se běžně dělí na dva typy:

 • folikulární cysta;
 • nádor vytvořený v místě žlutého tělíska.

Ve většině případů je výskyt druhého pozorován během období porodu dítěte..

Několik formací může takové formace vyvolat..

Věkové změny

Cystické nádory se tvoří u dívek v období, kdy je menstruační cyklus normální, stejně jako u dospělých žen před menopauzou. Téměř každá žena spravedlivého pohlaví má hormonální poruchy nejméně pět let před menopauzou. Zvyšuje se objem menstruační krve, což je obvykle spojeno s nesprávným fungováním vaječníků a tvorbou podobných nádorů..

Hormonální nerovnováha

Zpravidla pohlavní hormony ovlivňují cystické útvary. To platí zejména tehdy, když je ženské tělo uměle stimulováno, například během jeho přípravy na IVF. Všechny techniky, které se k těmto účelům používají, negativně ovlivňují reprodukční systém ženy. Díky umělým metodám na vaječnících je stimulován růst několika dominantních folikulů současně. Po aplikaci dvou nebo tří pokusů o umělou inseminaci se zvyšuje nejen riziko vzniku cystických novotvarů, ale také maligních nádorů v samotném orgánu..

Takový účinek mají i jiné léky, které se používají ke zvýšení pravděpodobnosti početí, například při diagnostice polycystických.

Tento účinek bude mnohem menší, ale to nevylučuje vývoj funkčních poruch v budoucnu..

Pokud se léky určené pro nouzovou antikoncepci užívají bez odborného dohledu, pravděpodobnost vzniku cyst se významně zvyšuje..

Prudká změna hormonálních hladin je možná po potratu nebo potratu. Na tyto procesy mohou reagovat nejen mléčné žlázy (vyvíjí se mastopatie), ale i vaječníky (tvoří se funkční cystické nádory).

Zánětlivé procesy

Jakákoli infekce, která postihuje pohlavní žlázy, dělohu nebo pánevní dutinu, může vyvolat hormonální poruchy, které v důsledku končí transformací na folikulární nebo luteální novotvary.

Nejčastěji se tvoří po akutním období, po 1-2 měsících po ukončení terapeutických opatření. Pokud je průběh infekčního procesu subklinický, jsou-li zaznamenány mírné příznaky, žena nemusí vědět, že v jejím těle dochází ke změnám..

Hyperestrogenismus jakékoli geneze

Hormonální cysta se může také tvořit na pozadí zvýšení koncentrace estrogenu v krevní tekutině. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že tuková tkáň je hlavním zdrojem těchto hormonů. Na základě toho můžeme dojít k závěru, že všechny ženy s nadváhou jsou automaticky ohroženy.

Stres

Psychologické a emocionální zážitky se mohou stát provokátory porušování vztahů orgánů a struktur. Hypofýza a hypotalamus, umístěné v mozku, vydávají určité příkazy genitáliím. Zde je zaznamenána tvorba FSH, LH a dalších biologicky aktivních látek..

Endokrinní onemocnění

Ženský reprodukční systém úzce spolupracuje s ostatními orgány, zejména těmi, které se podílejí na výkonu endokrinní funkce. Patří sem nadledviny a štítná žláza. Hormonální cystické novotvary se mohou vyvinout na pozadí hypotyreózy, chronické tyroiditidy a dalších patologických procesů.

Příznaky cysty

Cystický nádor folikulárního typu je vždy malý. Jeho vývoj není doprovázen bolestí a nepohodlí, nicméně je možné detekovat tvorbu zpožděním menstruace o sedm dní. K tvorbě luteální cysty dochází bez projevu charakteristických klinických příznaků, dokud její velikost nedosáhne alespoň 5 cm.

Žena může být znepokojena následujícími příznaky:

 1. Pravidelné nebo opakující se bolesti v dolní části břicha. Ale také nepohodlí může ovlivnit bederní oblast, perineum, konečník a střeva. Bolest bude vyjádřena ze strany cystického novotvaru. Pokud stisknete vaječník, bolestivý syndrom se zintenzivní. Kromě toho bude nepohodlí výraznější při prudkém otočení po pohlavním styku nebo fyzické námaze..
 2. Porušení menstruačního cyklu. V tomto případě dochází ke zpoždění menstruace o dva nebo více týdnů. Výtok bude intenzivní, s nečistotami krevních sraženin, ve vzhledu připomínajícím játra. Zaznamenávají se prodloužená a bolestivá období.
 3. Neschopnost počat dítě. Na pozadí cystického procesu se může vyvinout neplodnost. Pokud není možné otěhotnět po dlouhou dobu, za předpokladu, že žena má plný sexuální život, je třeba ji vyšetřit. Podobný patologický stav je doprovázen depresí, častými výkyvy nálady, zvýšenou podrážděností, nervozitou..
 4. Přidělení zvláštní povahy. Když se vytvoří cystický nádor, získají silnější konzistenci a stanou se hojnými..
 5. Snížené libido. Pokud se na vaječníku vyvine cystický novotvar, dojde k hormonálním poruchám a nedostatku sexuální touhy. Touha po intimitě navíc mizí v důsledku provokujících faktorů psychologické povahy, protože pohlavní styk je vždy doprovázen bolestí.

Tento proces je doprovázen:

 • nadýmání;
 • bledost kůže;
 • metroragie;
 • akutní bolest v oblasti třísla;
 • jasná lokalizace;
 • závrať;
 • slabost;
 • tlak v malé pánvi;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • snížení krevního tlaku;
 • mdloby.

Ruptura vaječníků vede k rozvoji vnitřního krvácení, při kterém se objevují příznaky nebezpečné pro zdraví a život žen.

Diagnostika

S rozvojem patologického procesu během gynekologického vyšetření lékař objeví elastický novotvar kulatého tvaru. Při sondování je neaktivní a nezpůsobuje bolest.

K potvrzení diagnózy odborník nasměruje pacienta na ultrazvukové vyšetření, které umožňuje určit velikost a strukturu nádoru. K odlišení patologie od nemocí, jako je mimoděložní těhotenství, maligní novotvary nebo cysty jiného původu, se provádí diagnostická laparoskopie.

K podrobnému popisu nádoru se provádí barevná Dopplerova sonografie, která ukazuje nepřítomnost krevních cév v novotvaru..

Kromě toho je nutné podstoupit krevní test k určení nádorových markerů..

Možnosti léčby

Provádění terapeutických opatření spočívá v užívání hormonálních léků, které jsou vybírány na základě výsledků laboratorních a instrumentálních studií.

Ve většině případů odborník předepisuje orální antikoncepci, jejíž působení je zaměřeno na zastavení růstu nádoru, zmenšení jeho velikosti a prevenci vzniku nových ložisek. Nejoblíbenější je Duphaston, který obnovuje nedostatek vlastního hormonu.

Doporučuje se vitaminová terapie. Pro stabilizaci psycho-emocionálního pozadí jsou předepsány sedativa. Antibiotika se používají k potlačení zánětlivého procesu.

Doba trvání léčby je od několika měsíců do roku. Při absenci pozitivních výsledků se provádí chirurgický zákrok (laparoskopie nebo laserová terapie).

U velkých velikostí cystických novotvarů je vhodné použít laparotomii. Pokud je nádor menší, použijte částečnou resekci.

Komplikace

Mezi hlavní negativní důsledky patří:

 • zkroucení nohy;
 • degenerace benigního novotvaru na maligní;
 • neplodnost;
 • prasklý cystický nádor.

Každý z uvedených procesů vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Je možné otěhotnět se vzděláním

S rozvojem folikulární cysty dochází k porušení menstruačního cyklu, což vede k nepřítomnosti ovulace, tedy k nemožnosti početí. Pokud však začnete včasnou léčbu, pak existuje šance, že se cyklus zotaví. I v tomto případě mohou plnohodnotné folikuly růst a zrát, což znamená těhotenství.

Závěr

Hormonální cysta je benigní onemocnění, které nevyžaduje vždy léčbu. Aby se zabránilo prasknutí vaječníků, je nutné včas se poradit s odborníkem, když se objeví první varovné příznaky..

Léčba ovariálních cyst

Ovariální cysta je novotvar benigní povahy, který patří k nádorovým procesům a je lokalizován přímo v tkáních vaječníku. Slovo „cysta“ pochází z řeckého slova kystis - bublina. Cysta je v podstatě dutina naplněná tekutinou (sekrecí). Tenká vrstva buněk, která produkuje sekrece, tvoří stěnu ovariální cysty.

Na základě příčin výskytu lze rozlišit dva hlavní typy - funkční a patologické. A v závislosti na místě původu novotvaru se rozlišují následující poddruhy:

 • Folikulární - cysta, která se tvoří v důsledku porušení normální ovulace (vejce nemá příležitost opustit folikul, který se následně táhne kvůli hromadění tekutiny v něm);
 • Luteální cysta (cysta žlutého tělíska) je tvorba ovariální tkáně v místě nereagujícího žlutého tělíska, v jehož centrální zóně se kvůli poruchám krevního oběhu tvoří hemoragická tekutina. Rozpouštějí se samy po jednom až třech menstruačních cyklech a nevyžadují chirurgickou léčbu pro malé velikosti (do 6 centimetrů);
 • Paraovarial - cysta, což je tenkostěnná formace v mezenterické oblasti vejcovodu. Může dosáhnout působivých velikostí (od 12 do 20 cm);
 • Dermoidní cysta je silnostěnná tobolka naplněná obsahem podobným hlenu (kostní a zubní tkáň, vlasy, chrupavka, tukové buňky atd.). Průměr dosahuje až 15 cm;
 • Endometrioid - mají velikost 5 až 20 cm a jsou tvořeny v důsledku proliferace ovariální tkáně endometria. Zpravidla mají bilaterální povahu léze.

Ovariální cysty jsou velmi často asymptomatické a jsou náhodně detekovány při návštěvě lékaře, nicméně se rozlišují hlavní klinické projevy:

 • Porušení menstruačního cyklu;
 • Syndrom bolesti;
 • Pocit cizího tělesa nebo vnitřní komprese;
 • Nadýmání.

Když se objeví první příznaky, pacient potřebuje okamžitou hospitalizaci, bez ohledu na to, zda má cysta 3 cm nebo 20. Zpoždění léčby má za následek rozvoj peritonitidy v důsledku přerušení vzdělávání.

Specialisté z Yusupov Hospital Cancer Center se zabývají diagnostikou a léčbou různých typů novotvarů reprodukčního systému. Nemocnice má k dispozici silnou základnu pro diagnostiku a moderní high-tech vybavení i přední odborníky. Rehabilitaci pacientů lze provádět také na základě onkologické kliniky.

Na klinice Yusupov lze léčbu ovariálních cyst provádět lékařsky s malými rozměry, ale pokud jejich velikost dosáhne 20 cm a ovlivní sousední orgány, použije se chirurgická léčba.

Kdy je konzervativní léčba ovariálních cyst relevantní??

Konzervativní léčba je přijatelná pouze u funkčních ovariálních cyst (folikulární nebo corpus luteum cysty). Jedná se o takzvané hormonální cysty, které jsou léčitelné díky normalizaci hormonálních hladin ženy..

Na onkologické klinice Yusupov se správně zvolenou medikamentózní léčbou funkční cysty zmizí po třech měsících. Po celou dobu pobytu na klinice lékaři sledují dynamiku použité léčby.

V nejlepší nemocnici v Moskvě se zabývají konzervativní léčbou ovariálních cyst s integrovaným přístupem k patologii. Kvalifikovaní lékaři předepisují protizánětlivé, antifungální, antimikrobiální a hormonální léky. Antibiotika pro ovariální cysty se používají ke zničení patogenní mikroflóry, která může být hlavní příčinou vývoje onemocnění nebo faktorem, který narušuje rychlou a účinnou léčbu. Spolu s injekcemi a pilulkami na cysty na vaječnících se používají čípky, které jsou vaginální a rektální (vložené do konečníku). Čípky se používají kvůli skutečnosti, že jedním z faktorů výskytu cyst je zánětlivý proces v malé pánvi. Obsahují enzymy, které rozpouštějí adheze, krevní sraženiny, krevní sraženiny a hnis. Jsou-li podávány rektálně, je dávka a doba trvání léčby stanovena lékařem individuálně pro každého pacienta.

V případě narušení hormonálního pozadí (nadbytek estrogenu a nedostatek progesteronu) se používají hormonální vaginální čípky. Aktivní složkou je progesteron - látka, která normalizuje hormonální pozadí, snižuje cystické formace a také snižuje riziko komplikací.

Čípky s laktobacily se používají k obnovení mikroflóry pochvy po léčbě zánětu antibiotiky a vaginálními čípky.

Imunomodulátory ve formě rektálních čípků se používají v boji proti poruchám imunitního systému, které mohou vést k cystickým formacím.

Jak si vybrat svíčky?

Ichthyolové čípky v gynekologii s ovariálními cystami mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Aktivní složkou je ichtyol. Jedná se o černou látku s pronikavým zápachem. Používá se rektálně po přirozeném čištění střev 1-2krát denně, lze jej použít také vaginálně. Pozitivního účinku je dosaženo dostatečně rychle díky dobré absorpci látky. Ichthyolové čípky pro ovariální cysty mají dobré recenze kvůli absenci kontraindikací a vedlejších účinků.

Indomethacin pro ovariální cysty snižuje bolest a otok blokováním enzymů, které způsobují zánět. Odkazuje na nesteroidní protizánětlivé léky. Účinnost léku je dosažena v 90%. Užívá se vaginálně 1-2 čípky denně, rychle se vstřebává. Nedoporučuje se u pacientů s onemocněním gastrointestinálního traktu, jater, alergií, těhotných žen a kojících matek. Mezi nežádoucí účinky patří závratě, ospalost, bolesti břicha, nevolnost a zvracení.

Diklovit je nesteroidní protizánětlivé léčivo. Používá se jako protizánětlivé léčivo pánevních orgánů. Vstupte rektálně po vyprázdnění nebo očistném klystýru, 1-2 svíčky denně. Nelze předepsat na alergické reakce, bronchospazmus, individuální nesnášenlivost látky, pro těhotné a kojící ženy. Vedlejší účinky: migréna, tinnitus, alergická reakce, ve vzácných případech - otoky nohou. V případě předávkování se může objevit zmatenost, nevolnost, zvracení, krvácení. Lék by měl být používán velmi opatrně v kombinaci s jinými léky..

V gynekologii se longidáza používá k léčbě a prevenci adhezí, které se tvoří na pozadí zánětlivého procesu. Má imunomodulační, antioxidační a mírné protizánětlivé účinky. Má dobrou absorpci. Jedna svíčka se aplikuje po dvou dnech volna. Podává se vaginálně nebo rektálně po očištění střev. Kontraindikováno u pacientů s rakovinou, těhotných žen, dětí do 12 let, onemocnění ledvin. Nežádoucí účinky se projevují formou alergické reakce.

Čípky s propolisem se používají jako protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační a imunomodulační látky. Používá se vaginálně nebo rektálně po čištění střev.

Endometrioidní ovariální cysta

Endometrioidní ovariální cysta je abnormální tvorba dutiny na povrchu vaječníku, která se skládá z nahromaděné menstruační krve obklopené membránou endometriálních buněk. Na rozdíl od funkčních cyst mají endometrioidní cysty zcela odlišný mechanismus vývoje a zpravidla bilaterální poškození. V gynekologii se taková ovariální cysta týká projevů genitální formy endometriózy..

Na klinice Yusupov se čípky široce používají pro ovariální cysty endometriózy, které mají analgetický účinek.

Nejčastěji se používají čípky, které mají ve svém složení nesteroidní protizánětlivé léky (například indomethacin a diklofenak). Pro střevní endometriózu, která je doprovázena spastickou bolestí, se používají svíčky, které zahrnují papaverin nebo belladon.

S procesem adheze ve vaječnících, s preventivním a rozlišovacím účelem, dobře pomáhají čípky sestávající z longidázy (podávají se rektálně nebo vaginálně).

Antikoncepční pilulky na cysty na vaječnících

Antikoncepční pilulky se často používají k obnovení hormonální rovnováhy. Syntetické hormony obsažené v přípravku jsou velmi podobné přírodním biologicky aktivním látkám nacházejícím se v těle ženy. Hormonální pilulky na cysty na vaječnících pomáhají zmenšit velikost a úplnou resorpci formací. Potlačují ovulaci a snižují riziko opakování cyst. Při užívání antikoncepčních přípravků se hormonální hladiny normalizují, žena získá příležitost otěhotnět, porodit a porodit dítě.

Nesprávně vybraný farmaceutický produkt může vyvolat opačný účinek, když cysta začne zvětšovat objem a objeví se náhlé špinění. Proto je tak důležité zvolit správnou kliniku s lékaři na vysoké úrovni, kteří znají jejich podnikání..

Na onkologické klinice Yusupov jsou pacienti léčeni vysoce kvalifikovanými lékaři, kteří denně sledují změny v těle. Výběr hormonálních látek se provádí individuálně s přihlédnutím k charakteristikám každého pacienta.

Jaké pilulky k pití?

Wobenzym je léčivo, které má protizánětlivé, imunostimulační, fibrinolytické, analgetické a dekongesční účinky. Wobenzym se používá při komplexní léčbě mnoha gynekologických onemocnění, mezi něž patří i ovariální cysty..

Kontraindikace pro použití:

 • Hemofilie nebo jiné stavy, které mohou vést ke krvácení;
 • Hemodialýza;
 • Děti do 5 let;
 • Individuální nesnášenlivost.

Použití wobenzymu na cysty na vaječnících má řadu vedlejších účinků: nevolnost, zvracení, rozrušení stolice, alergické reakce.

Wobenzym pro ovariální cysty má pozitivní recenze, protože při použití v komplexní léčbě může významně zvýšit účinnost antibiotik a snížit možné vedlejší účinky hormonálních léků.

Chcete-li získat radu nebo domluvit schůzku s odborníkem v nemocnici Yusupov, abyste se dozvěděli více o pilulkách na cysty na vaječnících a jejich jménech, můžete zavolat.

Hormonální léky na cysty - seznam a pokud jsou předepsány?

Hormony pro cysty

Hormonální léky jsou účinné při léčbě pouze určitých typů cystických lézí - obvykle těch, které se objevují v důsledku hormonální nerovnováhy. Tyto zahrnují:

 • funkční, to znamená folikulární a luteální ovariální cysty;
 • vezikuly, které se objevují na vaječnících a děloze s endometriózou;
 • retenční cysty mléčných žláz;
 • polycystický vaječník.

Pokud jsou léky předepsány k léčbě, musí předcházet úplné vyšetření, včetně ultrazvuku, hormonálních testů a obecného klinického vyšetření.

Kombinovaná antikoncepce pro léčbu cyst

Gynekologové nejčastěji předepisují:

 • Jess a Jess plus (často při léčbě cyst s hormony);
 • Rigevidon;
 • Diane-35;
 • Marvelon;
 • Janine;
 • Klayra;
 • Dimia.

Správně zvolený COC nejen chrání před nechtěným těhotenstvím. Snižuje riziko neoplastických a cystických onemocnění ženského pohlavního ústrojí a může také pomoci rozpustit funkční ovariální cysty až do velikosti 4 cm. Existují případy, kdy úspěšně předepsaná hormonální léčba odstraní folikulární nebo luteální cystu o průměru 8 cm bez operace.

Pravidla přijetí

Je třeba užívat léky k léčbě cyst:

 • pokud jsou založeny na ženských pohlavních hormonech, pak od 1. dne cyklu (1. den menstruace);
 • každý den, nejlépe v určitou dobu, nejlépe ráno před snídaní;
 • když jste si zapomněli vzít pilulku, musíte to udělat, jakmile si vzpomenete, a další v pravý čas;
 • pokud je v balení 21 tablet, udělejte si přestávku po dobu 7 dnů a poté začněte novou;
 • pokud balení COC obsahuje 28 tablet, lék se užívá bez přerušení.

Vlastnosti perorálních kontraceptiv

Účinek léku závisí na složení a množství hormonů obsažených v každé tabletě. Gynekologové předepisují tyto léky k léčbě a prevenci cyst, ale tyto indikace obvykle nejsou uvedeny v pokynech výrobce..

Složení a působení COC používaných při léčbě cyst
DrogaSloženíAkce na cystu
Jess0,02 mg ethynylstradiolu, 3 mg drospirenonuSnižuje procento mužských hormonů, které u žen způsobují polycystická onemocnění
Jess plusethynylstradiol 0,02 mg, drospirenon 3 mg, levomefolát vápenatý 0,451 mgK prevenci problémů s následným těhotenstvím po užití léku je nutný vitaminový doplněk levomefolátu (forma kyseliny listové). Předepsáno pro polycystické onemocnění, ale tato indikace není v pokynech.
Dimiaethynylstradiol (ES) 0,02 mg, drospirenon 3 mgUrčeno pro menstruační nepravidelnosti, včetně těch, které souvisejí s tvorbou cyst.
MarvelonES 0,03 mg, desogestrel 0,15 mgDoporučeno pro prevenci růstu cyst vaječníků, dělohy, prsu.
RigevidonES 0,03 mg, levonorgestrel 0,15 mgNeexistují žádné přímé indikace, ale doporučuje se porušení cyklu, charakteristický příznak polycystického onemocnění a velké funkční cysty.
JanineES 0,03 mg, dienogest 2 mgAntiandrogenní aktivita - inhibuje působení mužských hormonů, jejichž přebytek může způsobit polycystické.
Diane-35ethynylstradiol 0,035 mg, cyproteronacetát 2 mgDoporučeno pro nemoci závislé na mužských hormonech. Patří mezi ně onemocnění polycystických vaječníků.
Clairaestradiolvalerát 2 mg, dienogest 3 mgMéně nežádoucích účinků na játra s estradiolvalerátem ve srovnání se syntetickým ethynylstradiolem. Pomáhá normalizovat hormonální rovnováhu, jejíž porušení vede k rozvoji funkčních a endometrioidních cyst.

Při výběru schůzky by měl gynekolog vzít v úvahu, že:

 • méně nežádoucích účinků vyvolávají hormonální léky k léčbě cyst s nižší dávkou účinných látek;
 • seznam kontraindikací pro tyto léky je poměrně dlouhý:
  • trombóza, sklon k trombóze a křečové žíly,
  • selhání ledvin, srdce a jater,
  • cukrovka,
  • nádory,
  • poruchy metabolismu laktózy,
  • těhotenství a kojení;
 • hormony mají mnoho vedlejších účinků, včetně neurotických stavů, slzavosti, bolestí hlavy, deprese, bolesti na hrudi, alergických vyrážek.

Hormonální monopreparáty pro léčbu cyst mléčných žláz a vaječníků

Monopreparáty s gestageny nebo androgeny nepoužívají všichni jako antikoncepci. Ovlivňují hypofýzu, žlázu hluboko v mozku. Hypofýza produkuje hormony, které regulují fungování vaječníků, dělohy a mléčných žláz. Blokování některých hormonů v tomto nadvarlete podporuje resorpci cystických útvarů v hrudníku, vaječnících a děloze.

Seznam nejčastěji předepisovaných léků k léčbě cyst v této skupině obsahuje několik jmen.

 • Norkolut. Hormonální lék ze skupiny progestogenů. Obsahuje 5 mg norethisteronu v každé tabletě. Používá se k léčbě endometrioidních cyst dělohy a vaječníků.
 • Danol. Tobolky se 100 nebo 200 mg danazolu, supresoru hormonů hypofýzy. Akce je podobná gestagenům, ale jedná se o syntetickou látku podobnou jednomu z mužských hormonů. Zpomaluje vývoj endometrioidních cyst.
 • Byzanne. Tableta obsahuje 2 mg dienogestu. Používá se při léčbě endometrioidních novotvarů.
 • Charosetta. Dávka 0,075 mg desogestrelu. Týká se skupiny antikoncepčních pilulek. Někdy je předepsáno pro léčbu funkčních cyst vaječníků, ale recenze týkající se tohoto léku jsou kontroverzní.

Bylinné přípravky s účinkem podobným hormonům

 • Mastodinon. Hormonálně aktivní přípravek vyrobený z rostlinných výtažků z bambusu obecného, ​​stonku vrbového listu, cyklámenu evropského, Ignatius strychnos, různobarevné duhovky, tygří lilie. Je indikován pro fibrocystickou mastopatii a další hormonálně závislé formace v mléčných žlázách.
 • Cyklodinon. Na základě extraktu z běžné tyčinky obsahuje látky podobné hormonům, které ovlivňují hormonální rovnováhu. Snižuje obsah prolaktinu, jehož nadbytek vede k narušení cyklu a tvorbě cystických útvarů.

Vezměte prosím na vědomí, že užívání hormonálních léků by mělo být součástí komplexní léčby. Je vhodné doplnit hormonální terapii lehkými sedativy, jako je kozlík lékařský nebo matka, vitamínové komplexy, tinktury Eleutherococcus nebo ženšen s obecným tonizujícím účinkem.

Pamatujte, že samoléčba hormony může být nevratná. Pouze lékař může předepsat hormonální léky k léčbě cyst. To platí také pro bylinné přípravky s účinkem podobným hormonům..

Běžným nálezem na ultrazvuku je hormonální ovariální cysta: příčiny a léčba

Různé hormonální poruchy mohou mít za následek funkční cystické útvary - folikulární cysty a žluté tělo. Nejčastěji se vyskytují během puberty, stejně jako s nástupem menopauzy..

Obvykle ovuluje zralý folikul s vejcem uprostřed cyklu. To vše je způsobeno poklesem hladiny estrogenu a FSH, prudkým zvýšením LH a zvýšením hladin progesteronu. Pokud je rovnováha mezi těmito hormony narušena, dochází k cystě. Vzniká díky tomu, že se folikul neroztrhá, nadále se v něm hromadí tajemství (kapalina). Za normálních okolností nemá folikul průměr větší než 18 mm; během tvorby hormonální cysty může dosáhnout 20-30 mm nebo dokonce více.

K tomu dochází, když se vytvoří cysta žlutého tělíska. Vzniká na místě již prasklého folikulu v důsledku nerovnováhy hladin hormonů. Cysta žlutého tělíska může doprovázet těhotenství až 14-16 týdnů, a to se nepovažuje za patologii.

Častěji hormonální ovariální cysta (funkční) znamená folikulární. Je to ona, kdo způsobuje problémy s koncepcí, přispívá ke změnám endometria směrem k polypóze a hyperplazii. Důkladné vyšetření hladin hormonů a následná korekce (někdy trvá až tři až šest měsíců) pomáhá obnovit ovulaci a otěhotnět.

Vývoj folikulárních cyst

Důvody pro vznik hormonální cysty:

 • Změny související s věkem. Častěji se zaznamenává u dospívajících dívek a žen blížících se menopauze. Změny v hormonálním pozadí jsou plné poruch cyklu - mohou se objevit zpoždění, silná menstruace, sraženiny. U žen v premenopauzálním věku mohou hormonální cystické formace vyvolat endometriální patologii. Obvykle odcházejí samy nebo po minimální konzervativní léčbě..
 • Hormonální nerovnováha (endokrinní patologie). Hypotyreóza je častější, úprava hladiny hormonů (především T3 a T4) vede k normalizaci menstruační funkce, zatímco cysty přecházejí samy. Dysfunkce hypofýzy nebo nádory vyžadují úpravu hladin prolaktinu (léky, bylinné přípravky), což vede k jejich vymizení.
 • Zánětlivé procesy. Funkční cystické formace se často vyskytují na pozadí genitálních infekcí, proto jsou-li formace detekovány, je v případě potřeby nutné provést vyšetření STI - sanitace s přihlédnutím k patogenu.
 • Hyperestrogenismus. Toto je název zvýšení hladiny estrogenu v krvi ženy. Existuje pro to mnoho důvodů, od endokrinních onemocnění, dysfunkce hypofýzy, štítné žlázy až po nadváhu a nesprávný příjem hormonálních léků. V takových situacích mají ženy často doprovodná onemocnění - polypy a hyperplazie endometria, děložní myomy, mastopatie.
 • Stres. Fyzická a duševní únava, nedostatek spánku, problémy v práci a doma nepřímo ovlivňují tvorbu hormonálních cyst v důsledku změn ve fungování centrálního nervového systému. Koneckonců, mnoho žen si všimne, že po silném stresu dochází ke zpoždění menstruace, nepochopitelnému výtoku a dalším poruchám..
V případě porušení menstruačního cyklu je často nutné konzultovat nejen gynekologa, ale také endokrinologa

Příznaky přítomnosti hormonální cysty:

 • někdy mohou pokračovat bez významných příznaků a stát se „nálezem“ na ultrazvuku;
 • nejčastěji žena zaznamenává zpoždění, po kterých začínají těžké období;
 • bolest v dolní části břicha - periodické tahání, může se zvyšovat při fyzické námaze a vyskytovat se při pohlavním styku; akutní bolest je známkou komplikovaného průběhu cysty, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči a dokonce i chirurgickou léčbu;
 • neschopnost otěhotnět, nedostatek ovulace.

Jaké je nebezpečí vzdělání:

 • Dokud cysta neprošla nebo nebyla odstraněna a histologicky vyšetřena, nelze si být jisti její dobrou kvalitou. Pokud cysta nezmizí po ukončení léčby, měla by být chirurgicky odstraněna.
 • Může být zapálený. Podchlazení, infekce pohlavních orgánů lze „přenést“ na cystu a způsobit vážné komplikace.
 • Torze nohou cysty. Vážnou komplikací, při které je narušena výživa cysty, je její nekróza. Tento stav vyžaduje okamžitou chirurgickou léčbu.
 • Prasknutí cysty. Může nastat po fyzické námaze, pohlavním styku, náhle v klidu.

Ruptura cysty je vždy doprovázena nitrobřišním krvácením. Po potvrzení je provedena nouzová chirurgická léčba - odstranění formace, sešití vaječníku, sanitace (odstranění krve) břišní dutiny.

Detekce cysty ještě není důvodem k vážné léčbě. Pokud je formace objevena poprvé, můžete ji dynamicky pozorovat měsíc nebo dva. Pokud cysta přetrvává, je nutné zahájit léčbu - zpočátku konzervativní, a pokud je neúčinná, je indikováno chirurgické odstranění formace.

Před jakoukoli léčbou je nutné vyšetření, aby se vyloučila maligní povaha novotvaru. Minimum zahrnuje následující:

 • obecné klinické analýzy;
 • krevní test na nádorové markery - CA-125, HE-4, ROMA index;
 • analýzy hormonů - estradiol, progesteron, prolaktin, FSH, LH, štítná žláza (T3, T4, protilátky proti TPO, TSH).
Rakovina vaječníků

Na základě výsledků testu lékař určí nezbytné léčebné režimy.

Konzervativní léčba zahrnuje následující:

 • Hormonální terapie. Nejčastěji je nutná korekce hladiny prolaktinu, T3 a T4, TSH. Pokud jsou hlavní hormony normální, lze předepsat estrogen-progestagenní léky k „odpočinku“ vaječníků. Jedná se o běžnou perorální antikoncepci.
 • Antibiotická terapie. Je předepsán pro detekci genitálních infekcí, stejně jako pro detekci nespecifického zánětu.
 • Vitamíny. Používají se k normalizaci menstruačního cyklu a k „podpoře“ vaječníků. Jedná se zpravidla o vitamíny skupiny B, E, C..

Po konzervativní léčbě se doporučuje provést ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud cysta přetrvává, měli byste se připravit na chirurgickou léčbu. K jeho provedení je nutné provést další vyšetření: EGDS - vyšetření žaludku; kolonoskopie nebo irrigoskopie - vyšetření střev; vyšetření terapeutem a dalšími odborníky; EKG.

Optimální léčba je laparoskopická operace. Je nejméně traumatizující, má krátkou rehabilitační dobu a je doprovázen malou ztrátou krve. V tomto případě je cysta odstraněna a její lůžko je sešito. Velikost formace určuje zachovanou ovariální tkáň. Čím větší je cysta, tím méně zůstává zdravého vaječníku a naopak.

Je také možné provést konvenční laparotomii.

Přečtěte si více v našem článku o hormonální ovariální cystě.

Vývoj hormonální ovariální cysty

Vaječníky ženy jsou v neustálých cyklických změnách. Je to kvůli speciálnímu hormonálnímu pozadí a zajišťuje ovulaci, která je nezbytná pro těhotenství. Různé hormonální poruchy mohou mít za následek funkční cystické útvary - folikulární cysty a žluté tělo. Nejčastěji se vyskytují během období lability hormonů - během puberty, stejně jako s nástupem menopauzy.

Obvykle ovuluje zralý folikul s vejcem uprostřed cyklu - jeho tobolka se trhá, ženská reprodukční buňka vychází směrem k vejcovodům a tekutina, která se tam také nachází, se nalije do břišní dutiny, což je potvrzení ovulace, ke které došlo. To vše je způsobeno poklesem hladin estrogenu a FSH, prudkým zvýšením LH a zvýšením hladin progesteronu..

Uvolnění vajíčka z folikulu

Pokud je rovnováha mezi těmito hormony narušena, dochází k cystě. Vzniká díky tomu, že se folikul neroztrhá, nadále se v něm hromadí tajemství (kapalina). Za normálních okolností nemá folikul průměr větší než 18 mm; během tvorby hormonální cysty může dosáhnout 20-30 mm nebo dokonce více.

K tomu dochází, když se vytvoří cysta žlutého tělíska. Vzniká na místě již prasklého folikulu v důsledku nerovnováhy hladin hormonů. Cysta žlutého tělíska může doprovázet těhotenství až 14-16 týdnů, což se nepovažuje za patologii.

Častěji označení hormonální ovariální cysty (funkční) znamená folikulární. Je to ona, kdo způsobuje problémy s koncepcí, přispívá ke změnám endometria směrem k polypóze a hyperplazii.

A tady je více o příznacích zánětu ovariální cysty.

Důvody vzhledu

K tvorbě cystických útvarů dochází pod vlivem mnoha faktorů. Hlavní jsou uvedeny níže.

Věkové změny

Nejčastěji je hormonální cysta zaznamenána u dospívajících dívek a žen, které se blíží menopauze. To je způsobeno jejich proměnlivým hormonálním pozadím během kritických období. Takové podmínky jsou plné nepravidelností v cyklu - mohou se objevit zpoždění, silná menstruace, sraženiny. U premenopauzálních žen mohou hormonální cystické formace vyvolat endometriální patologii..

Obvykle odcházejí samy nebo po minimální konzervativní léčbě..

Hormonální nerovnováha (endokrinní patologie)

Tvorbu cystických útvarů ovlivňují hladiny nejen pohlavních hormonů - estrogenů a gestagenů. Tyto formace lze vyvolat:

 • Narušení štítné žlázy. Hypotyreóza je zpravidla častější, což vede k tvorbě cyst. Korekce hladiny hormonů (především T3 a T4) vede k normalizaci menstruační funkce, zatímco cysty přecházejí samy.
 • Dysfunkce hypofýzy nebo nádor. Jedná se o malou žlázu umístěnou v mozku, která řídí fungování mnoha orgánů. Jedním z hormonů hypofýzy je prolaktin. Je zodpovědný za transformaci mléčných žláz, která je nezbytná pro kojení. Při nadměrné hladině je narušena rovnováha mezi estrogeny a gestageny, mění se sekrece FSH a LH hypofýzou, což vede k tvorbě funkčních cyst.
 • Korekce hladin prolaktinu (léky, bylinné přípravky) vede k jejich vymizení.

Zánětlivé procesy

Jakýkoli infekční proces, který je lokalizován v pánevní oblasti, ovlivňuje funkci vaječníků. Dochází k vyčerpání jejich práce, je narušen proces normální produkce hormonů, takže chronické zánětlivé stavy mohou způsobit předčasnou menopauzu.

Funkční cystické formace se často vyskytují na pozadí genitálních infekcí, proto jsou-li formace nalezeny, je nutné provést vyšetření na STI, v případě potřeby provést sanitaci s přihlédnutím k patogenu.

Hyperestrogenismus

Toto je název zvýšení hladiny estrogenu v krvi ženy. Existuje mnoho důvodů, od endokrinních onemocnění, dysfunkce hypofýzy, štítné žlázy až po nadváhu a nesprávný příjem hormonálních léků..

Přebytek estrogenu vede k nerovnováze hormonů, na které hypofýza reaguje změnou syntézy FSH a LH. Výsledkem je, že se na vaječnících tvoří cysty. V takových situacích mají ženy často doprovodná gynekologická onemocnění - polypy a hyperplazie endometria, děložní myomy, mastopatie.

Stres

Fyzická a duševní únava, nedostatek spánku, problémy v práci a doma nepřímo ovlivňují tvorbu hormonálních cyst v důsledku změn ve fungování centrálního nervového systému. Koneckonců, mnoho žen si všimne, že po silném stresu dochází ke zpoždění menstruace, nepochopitelnému výtoku a dalším poruchám..

Podívejte se v tomto videu na to, co jsou funkční cysty a proč se objevují:

Příznaky hormonální cysty

Funkční formace na vaječnících mohou být buď doprovázeny klinickými projevy, nebo pokračovat bez významných příznaků. V tomto případě může být cysta „nálezem“ na ultrazvuku. Z hlavních příznaků lze zaznamenat následující:

 • Porušení menstruačního cyklu. Nejčastěji žena zaznamenává zpoždění, po kterých začínají těžké období. Pokud byl ženský cyklus obvykle nepravidelný, nemusí mu věnovat pozornost..
 • Bolesti dolní části břicha. Může to být periodické tahání bolesti v podbřišku, může se zhoršovat fyzickou námahou a vyskytovat se při pohlavním styku. Akutní bolest je známkou komplikovaného průběhu cysty, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči a případně i chirurgickou léčbu.

Ženy si také mohou při plánování stěžovat na nepřítomnost těhotenství, protože tvorba funkční cysty je přímým důkazem toho, že tento měsíc nedošlo k ovulaci..

Pokud dívka v současné době vykresluje graf bazální teploty, pak na ní nebude typické zvýšení teploty. Křivka může obecně odrážet anovulaci.

Jaké je nebezpečí vzdělání

Jakékoli cysty na vaječnících jsou potenciálně nebezpečné. Měli byste si na ně dávat pozor z následujících důvodů:

 • Dokud cysta neprošla nebo nebyla odstraněna a histologicky vyšetřena, nelze si být jisti její dobrou kvalitou. Dokonce i na první pohled, malé a bez známek onkogenního růstu, mohou nádory skrýt rakovinu. Proto pokud cysta nezmizí po ukončení léčby, měla by být chirurgicky odstraněna..
 • Může být zapálený. Podchlazení, infekce pohlavních orgánů se mohou „rozšířit“ do cysty a způsobit vážné komplikace.
 • Torze nohou cysty. Vážná komplikace, při které je narušena výživa cysty a dochází k její nekróze. Tento stav vyžaduje okamžitou chirurgickou léčbu.
 • Prasknutí cysty. Může k tomu dojít ze zřejmých důvodů - po fyzické námaze, pohlavním styku a náhle v klidu.
Diagnostická laparoskopie s biopsií tkáně vaječníků

Známky prasklé ovariální cysty

Když cysta praskne, žena může zpravidla určit přesný čas, kdy se objevily bolesti břicha, takže jsou náhlé. Poté se zintenzivňují, mohou být podány do perinea, konečníku, lokalizovány více vpravo nebo vlevo.

Ruptura cysty je vždy doprovázena nitrobřišním krvácením. V tomto případě žena zaznamená následující příznaky:

 • pokles krevního tlaku;
 • závrať;
 • puls se zrychluje;
 • objeví se mramorovaná bledost kůže.

Tyto příznaky by měly být vždy alarmující a měly by být důvodem pro vyhledání lékařské pomoci. Po potvrzení prasknutí cysty se provádí nouzová chirurgická léčba - odstranění formace, sešití vaječníku, sanitace (odstranění krve) břišní dutiny.

Podívejte se na toto video o příznacích prasklé ovariální cysty:

Je vždy nutné zacházet a jak

Detekce cysty ještě není důvodem k vážné léčbě. Pokud je formace objevena poprvé, můžete ji dynamicky pozorovat měsíc nebo dva. Pokud cysta přetrvává, je nutné zahájit léčbu - zpočátku konzervativní a pokud je neúčinná, je indikováno chirurgické odstranění formace.

Před jakoukoli léčbou je nutné vyšetření, aby se vyloučila maligní povaha novotvaru. Minimum zahrnuje následující:

 • obecné klinické analýzy;
 • krevní test na nádorové markery - CA-125, HE-4, ROMA index - zvýšení alespoň jednoho z indikátorů může naznačovat přítomnost maligních buněk v nádoru;
 • vyšetření na genitální infekce;
 • analýzy hormonů - estradiol, progesteron, prolaktin, FSH, LH, štítná žláza (T3, T4, protilátky proti TPO, TSH).

Na základě výsledků testu lékař určí nezbytné léčebné režimy.

Konzervativní léčba zahrnuje následující:

 • Hormonální terapie. Pokud je zjištěno zvýšení nebo zvýšení některého z hormonů, je nejčastěji nutná korekce hladiny prolaktinu, T3 a T4, TSH.
 • Pokud jsou hlavní hormony normální, lze předepsat estrogen-progestagenní léky k „odpočinku“ vaječníků. Jedná se o konvenční orální antikoncepci, která se vybírá na základě složení a věku ženy..
 • Antibiotická terapie. Předepisuje se při detekci genitálních infekcí i při detekci nespecifického zánětu - při detekci zánětu v nátěrech na flóře z pochvy, pokud byla v anamnéze adnexitida.
 • Vitamíny. Používají se k normalizaci menstruačního cyklu a k „podpoře“ vaječníků. Jedná se zpravidla o vitamíny skupiny B, E, C..

Po konzervativní léčbě se doporučuje provést ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud cysta přetrvává, měli byste se připravit na chirurgickou léčbu. K jeho provedení je nutné provést další zkoušku:

 • FGDS - vyšetření žaludku;
 • Kolonoskopie nebo irrigoskopie - vyšetření střev;
 • vyšetření terapeutem, pokud je to nutné - jinými odborníky;
 • EKG.

Optimální léčba je laparoskopická operace. Je nejméně traumatizující, má krátkou rehabilitační dobu a je doprovázen malou ztrátou krve. V tomto případě je cysta odstraněna a její lůžko je sešito. Velikost formace určuje zachovanou ovariální tkáň. Čím větší je cysta, tím méně zůstává ze zdravého vaječníku a naopak.

Laparoskopické odstranění ovariálních cyst

Je také možné provést konvenční laparotomickou operaci bez možnosti laparoskopie.

U perimenopauzálních žen jsou hormonální cysty často doprovázeny fibroidy, endometriální patologií. V tomto případě je možné rozšířit rozsah operace o odstranění dělohy pomocí jednoho nebo dvou přídavků.

Druhy a metody léčby hormonálních ovariálních cyst

Hormonální ovariální cysta je patologie, která se vyskytuje na pozadí endokrinních poruch v těle. Často je diagnostikována u žen s nepravidelným menstruačním cyklem. Odstranit vzdělání vyžaduje jmenování konzervativní terapie, která je založena na příjmu léků obsahujících hormony.

Odrůdy patologie

Existují pouze čtyři typy cyst. Říká se jim funkční, protože vznikají v důsledku hormonálního narušení v těle ženy. Všechny jsou malé a zřídka vyžadují chirurgický zákrok:

Typ vzděláváníPopis
FolikulárníVýsledek porušení první fáze cyklu. Za normálních okolností se v době ovulace uvolní vajíčko z folikulu, které dozrává od prvních dnů po menstruaci, pro další oplodnění. Pokud se tak nestane, vezikul se zvrhne na cystickou formaci o velikosti 2 až 5 cm. Tato hormonální cysta může sama zmizet v 1-3 cyklech bez léčby
Cysta žlutého tělískaVzniká při narušení produkce progesteronu. Ten je produkován v žlutém těle, které se objevuje v místě prasklého folikulu bezprostředně po ovulaci. Při absenci početí žláza na konci cyklu prochází regresí a je vymyta menstruační krví. Za přítomnosti hormonálních poruch se přemění na cystu, která stejně jako folikulární může sama zmizet za 1-3 měsíce
Polycystický vaječníkPatologický stav přívěsků, charakterizovaný mnohonásobným výskytem folikulárních cyst na povrchu orgánu. Je to důsledek porušení v první fázi cyklu. Velikost cyst zřídka přesahuje 1–2 cm, vyžaduje hormonální terapii. Spontánní vymizení patologie je možné, ale nepravděpodobné
EndometrioidVyskytuje se s prodlouženým průběhem endometriózy dělohy a jejích trubiček. Jedná se o formaci o velikosti až 6–8 cm, která obsahuje hnědou tekutinu s krevními nečistotami. Je to důsledek porušení průběhu menstruace, hormonálních poruch. U velkých velikostí vyžaduje chirurgický zákrok, v ostatních případech může být léčen léky

Funkční cysty jsou považovány za nejbezpečnější typ ovariálního novotvaru, protože nemají tendenci degenerovat do maligního nádoru.

Důvody pro vznik cyst

K vzniku cystických novotvarů přispívá několik faktorů. Patologie obvykle naznačuje dlouhodobou přítomnost jakýchkoli abnormalit v těle. Na její výskyt má vliv přítomnost gynekologických onemocnění, věk ženy, její individuální vlastnosti a životní styl.

Přirozené hormonální poruchy

Hormonální změny v těle se vyskytují u dospívajících dívek ve věku 12-16 let a u dospělých žen během menopauzy - 45-50 let. Změny ve fungování endokrinních orgánů ovlivňují zdraví celého těla, včetně tvorby cyst na vaječnících. Během těchto období si ženy a dívky všimnou menstruačních nepravidelností, výkyvů nálady.

Po porodu a ukončení kojení může dojít k selhání hormonů. Nejčastěji se práce příloh obnovuje sama o sobě a nevyžaduje lékařský zásah..

Patologická hormonální nerovnováha

Dochází k němu při poruše jednoho z endokrinních orgánů - hypofýzy, hypotalamu, nadledvin, štítné žlázy, vaječníků, slinivky břišní. Jejich funkčnost je ovlivněna životním stylem ženy, přítomností onemocnění jednoho z těchto orgánů, včetně jejich nádorových lézí, nevyvážené výživy atd. K odstranění hormonální nerovnováhy a léčbě ovariálních cyst jsou předepsány léky. Před tím je nutné podstoupit vyšetření orgánu, který prošel porušením..

Zánět přídavných látek

Toto onemocnění vaječníků ve většině případů naznačuje přítomnost pokročilého zánětu v děloze a jejích tubách. Vývoj patologie je možný při hypotermii, přítomnosti infekce v genitálním traktu, po porodu, potratu, potratu a chirurgických zákrocích.

Před léčbou hormonálních ovariálních cyst musí být odstraněno zánětlivé zaměření, jinak bude terapie neúčinná.

Stres a chronická únava

Nervové napětí vede ke zvýšené produkci stresových hormonů. Jejich pravidelná produkce narušuje práci dalších endokrinních orgánů. I po malé zkušenosti si můžete všimnout zpoždění menstruace nebo změny jejich charakteru - to vše je důsledkem aktivní práce nadledvin, produkující velké objemy adrenalinu a kortizolu. Ženy, které často trpí nervovým a fyzickým stresem, proto nemohou dlouho otěhotnět..

Individuální vlastnosti organismu

Riziko hormonálních cyst se zvyšuje s nástupem menstruace v raném věku a pozdním nástupem menopauzy. Pacienti patřící do těchto skupin musí pečlivěji sledovat své vlastní zdraví a častěji navštěvovat gynekologa kvůli rutinnímu vyšetření.

Jiné důvody

Na funkčnost přídavků má vliv několik dalších faktorů. Jejich práce může selhat z následujících důvodů:

 • nedostatečný porod a / nebo úplné kojení;
 • trauma v pánevní oblasti;
 • genetická predispozice;
 • špatná situace v životním prostředí;
 • škodlivé pracovní podmínky;
 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • nekontrolovaný příjem léků;
 • vzácný sexuální život nebo jeho nedostatek.

Tyto faktory nejsou hlavní příčinou ovariálních hormonálních cyst. Jejich přítomnost pouze předurčuje k nástupu jakýchkoli onemocnění genitální oblasti.

Příznaky nemoci

V raných fázích si ženy stěžovaly pouze na nepravidelnost měsíčního cyklu. To platí pro malé funkční cysty - do 3 cm. U větších formací se objeví následující příznaky:

 • hojnost a bolestivost menstruace;
 • bolest v dolní části břicha nízké intenzity se může zvyšovat s fyzickou aktivitou a intimním jednáním;
 • dlouhodobá absence koncepce;
 • intermenstruační děložní krvácení.

Zpoždění menstruace trvá několik dní až několik měsíců. V druhém případě existuje vysoká pravděpodobnost detekce hormonální cysty o velikosti větší než 5 cm. Je to způsobeno pokračováním jejího růstu až do nástupu menstruace..

Diagnostické metody

Samotné vzdělávání se odhaluje při provádění instrumentálních typů průzkumů. K určení příčiny výskytu hormonálních cyst jsou vyžadovány laboratorní testy. Diagnostické metody:

 • gynekologické vyšetření - palpace vnitřních pohlavních orgánů, odhalující bolestivost přívěsků a přítomnost novotvarů;
 • vaginální nátěr - hodnocení mikroflóry, vyloučení průběhu infekčního a zánětlivého procesu;
 • obecné testy krve a moči - získání obecného obrazu o stavu těla, určení zánětu orgánu;
 • Ultrazvuk, CT nebo MRI - podrobné vyšetření vaječníků a hormonálních cyst, jejich struktura, velikost;
 • krevní testy na nádorové markery - jsou nutné při podezření na adnexální karcinom.

Povinným typem diagnózy je studium endokrinního systému. Žena musí podstoupit krevní test, aby zjistila hladinu následujících hormonů:

 • estradiol;
 • prolaktin;
 • progesteron;
 • 17-OH-progesteron;
 • LH a FSH;
 • testosteron.

K posouzení funkce štítné žlázy je nutné provést analýzu koncentrace T3, T4 a TSH v krvi. V případě zjištění porušení je léčebný režim předepsán společně s endokrinologem.

Metody léčby

K odstranění hormonálních cyst na vaječnících je předepsána konzervativní terapie. Zahrnuje užívání komplexu drog. Hlavní typ léčby je hormonální - obnovuje menstruační cyklus..

Hormonální terapie

Všechny léky jsou předepsány přísně podle výsledků testů. Jinak může léčba způsobit ještě větší narušení hormonálního pozadí a aktivní růst stávajících cyst. Předepsané léky:

názevPopis léku
Dyufaston, UtrozhestanPoužívají se pro nízké hladiny progesteronu. Musíte si vzít prostředky ve druhé fázi cyklu, po ovulaci, po dobu 10 dnů. Jejich zrušení způsobí nástup menstruace. Průběh léčby je 3-6 měsíců
Perorální antikoncepce (Yarina, Zhanin, Silhouette, Diane-35 atd.)Během jejich příjmu vaječníky pozastaví svou práci. To přispívá k normalizaci hormonálních hladin, resorpci cyst v kombinaci s jinými léky - eliminaci zánětlivých a infekčních procesů. Na konci léčby vyvolání zrušení OK vyvolává zvýšenou práci příloh, což zvyšuje šanci na těhotenství. Vstupní kurz - od 3 měsíců
Proginova, folikulinDoplňte nedostatek estrogenu a normalizujte růst a zrání folikulů
KlostilbegitStimuluje proces ovulace. Je předepsán v kombinaci s jinými léky obsahujícími hormony k porušení hladiny FSH a LH
CyklodinonBylinný přípravek. Jemně reguluje průběh menstruačního cyklu, často se používá jako doplněk léčby
CyclovitaVitaminový komplex, který obnovuje pravidelnost cyklu. Není primární léčbou hormonálních cyst

Perorální antikoncepci nelze kombinovat s jinými léky obsahujícími hormony, stejně jako s užíváním některých lidových prostředků.

Jiné léky

Jmenování dalších typů fondů je nezbytné k urychlení resorpce formací a odstranění příznaků onemocnění. Druhy léků předepsaných pro cystické léze přívěsků:

 • antibakteriální - zabíjet genitální infekce;
 • vstřebatelné - urychlit zmizení cyst;
 • imunomodulátory - zvyšují úroveň imunity;
 • nesteroidní protizánětlivé - zmírnit příznaky bolesti z přítomnosti hormonální ovariální cysty, snížit zaměření zánětu;
 • komplexy vitamínů - pomáhají regulovat menstruační cyklus.

Po celou dobu léčby by žena měla být pravidelně diagnostikována. Pomocí ultrazvuku můžete sledovat práci příloh. Posuzuje se tedy proces zrání folikulů, přítomnost ovulace a funkčnost žlutého tělíska. Testy na hormonální hladiny se provádějí 1–2 měsíce po ukončení léčby.

Je možné těhotenství

Hormonální ovariální cysta naznačuje takové porušení během menstruačního cyklu, při kterém je problematické počat dítě. Může však dojít k těhotenství. To je možné v následujících případech:

 • přítomnost dvou nebo více dominantních folikulů, z nichž alespoň jeden praskl a uvolnil vajíčko bez transformace na folikulární cystu;
 • cysta žlutého tělíska - při užívání léků obsahujících progesteron je možné početí a další těhotenství;
 • endometrioidní cysta, ve které není narušen proces ovulace.

V každém případě koncepce, která se vyskytuje na pozadí cystické formace, vyžaduje další kontrolu. Nejprve je ženě předepsáno užívání hormonálních léků, které zabraňují spontánnímu potratu. Během těhotenství byste měli pravidelně podstupovat ultrazvuk vaječníků, abyste posoudili růst cysty. Velká velikost patologie na pozadí aktivního růstu dělohy může vést k jejímu prasknutí, což bude vyžadovat hospitalizaci těhotné ženy a operaci.

Možné komplikace

Riziko komplikací hormonální ovariální cysty se zvyšuje s aktivní fyzickou aktivitou a pohlavním stykem, absencí léčby a vlastním podáním léků, které se snaží eliminovat patologii. To může vést k následujícím příznakům a onemocněním:

 • torze nohy nebo prasknutí cysty nebo vaječníku;
 • neplodnost;
 • vzhled velké formace vyžadující operaci;
 • nefunkčnost příloh;
 • degenerace do maligního nádoru.

Torze cysty pedicle a její prasknutí je doprovázeno akutní bolestí, poklesem krevního tlaku, bledostí kůže. Tento stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci pacienta pro operaci. Jinak je pravděpodobný vývoj peritonitidy způsobené vniknutím obsahu formace a krve do břišní dutiny.

Léčba hormonálních ovariálních cyst může být zahájena až po úplném vyšetření. K tomu je ženě předepsáno léky, které obnovují průběh menstruačního cyklu. Délka úplné rehabilitace přívěsků obvykle nepřesahuje 3-6 měsíců.

Během některých gynekologických onemocnění je nutné použít čípky. Ale žena během svého období často zmešká schůzku..Lze Terzhinan užívat během menstruace?