Hormonální substituční terapie: kdo potřebuje HRT a proč?

Hormonální substituční léčba - zkráceně HRT - znamená další zavedení těch hormonů, které chybí k udržení normálního hormonálního pozadí, do těla. Moderní medicína aktivně používá HRT, včetně menopauzy.

Hormonální substituční léčba menopauzy se omezuje na skutečnost, že se do ženského těla přivádí potřebné množství pohlavních hormonů, aby se udržovalo hormonální pozadí, které se během tohoto období mění, na relativně konstantní úrovni. Řekneme vám o HRT podrobně.

Stručná historie HRT

Léky HRT pro ženy, které dosáhly věku menopauzy, byly poprvé předepsány ve Spojených státech a objevily se ve 40. až 50. letech minulého století. Hormonální léčba se rychle stala populární díky zjevným pozitivním výsledkům..

Většina z četných studií zjistila, že důvodem těchto účinků bylo použití pouze jednoho pohlavního hormonu v hormonálních látkách - estrogenu. Byly učiněny příslušné závěry a již v 70. letech se objevily dvoufázové tablety..

Jejich složení zahrnuje přírodní hormony - estrogen a progesteron, které inhibují růst endometria v děloze.

Neustálé sledování zdravotního stavu žen užívajících hormony během menopauzy umožňuje lékařům dospět k závěru, že v těle dochází k pozitivním změnám..

Léky se vyrovnávají nejen s klimakterickými příznaky, ale také zpomalují atrofické změny, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zlepšují metabolismus lipidů..

Hormonální rovnováha s menopauzou

Ženské pohlavní hormony ovlivňují tvorbu pravidelného menstruačního cyklu v těle, který se projevuje jako menstruace. V tomto procesu hraje důležitou roli hormon stimulující folikuly (FSH) a také následující hormony: luteinizační (LH), estrogen a progesteron.

Po 40 letech podléhá ženské tělo hormonálním změnám. Jsou spojeny s vyčerpáním vaječníků.

U žen po 45 letech začíná menopauza, která zahrnuje tři důležité fáze:

 1. Premenopauza - trvá od prvních příznaků dysfunkce vaječníků po poslední spontánní menstruaci.
 2. Menopauza - jeden rok po posledním období, během kterého menstruační funkce zcela chyběla.
 3. Postmenopauza - nastává bezprostředně po menopauze a pokračuje až do konce života.

Během premenopauzálního stádia se v důsledku snížení aktivity vaječníků produkuje méně estrogenu. Vzhledem k tomu, že všechny hormony jsou navzájem velmi úzce propojeny, nedostatek jednoho z nich určitě způsobí pokles hladiny všech ostatních ženských hormonů během menopauzy.

Menstruace se objevuje méně často a často bez tvorby vajíčka. Jeho nepřítomnost vede k tomu, že hladina progesteronu klesá, což je zodpovědné za výstelku dělohy..

Výsledkem je, že endometrium se ztenčuje. V menopauze klesá hladina estrogenu na kritickou hodnotu a vyvolává pokles hladiny dalších pohlavních hormonů.

Menstruace již nepřichází, protože tělo již nemá podmínky pro obnovu tkání. Během postmenopauzální fáze vaječníky úplně zastaví produkci hormonů.

Co potřebujete vědět o hormonální nerovnováze

Výchozím faktorem pro nástup menopauzy je stárnutí související s hormonální funkcí vaječníků a folikulárního aparátu, jakož i změny v nervové tkáni mozku. Výsledkem je, že vaječníky začínají produkovat méně progesteronu a estrogenů a hypotalamus je vůči nim méně citlivý..

Protože vše je v těle propojeno, hypofýza zvyšuje množství FSH a LH, aby stimulovala produkci ženských hormonů, které nestačí. Zdá se, že hormony FSH „podněcují“ vaječníky a díky tomu se v krvi udržuje normální hladina pohlavních hormonů. Současně však hypofýza funguje v intenzivním režimu a syntetizuje zvýšené množství hormonů. Co ukazují krevní testy.

V průběhu času povede pokles funkce vaječníků k produkci estrogenu v menším objemu, než je u žen obvyklé. Nebudou stačit, aby hypofýza „spustila“ svůj kompenzační mechanismus. Nedostatečná hladina hormonů vyvolává změny v práci jiných žláz s vnitřní sekrecí a vede k hormonální nerovnováze.

Hormonální nerovnováha se projevuje následujícími syndromy a příznaky:

 1. Menopauza syndrom, který se vyskytuje u žen během premenopauzy nebo menopauzy. Charakteristickým znakem syndromu jsou návaly horka - náhlý tok krve do hlavy a horní části těla, který je doprovázen zvýšením teploty. Kromě návalů horka se u žen vyskytují následující příznaky: zvýšené pocení, nestabilní psycho-emoční stav, prudký nárůst krevního tlaku a bolesti hlavy. Mnoho lidí má poruchy spánku, poruchy paměti a deprese.
 2. Poruchy urogenitálního systému - močová inkontinence, bolestivé močení, snížená sexuální aktivita, suchost vaginální sliznice, která je doprovázena svěděním nebo pálením.
 3. Metabolické poruchy - zvýšená tělesná hmotnost, otoky končetin atd..
 4. Změny vzhledu - suchá kůže, prohlubující se vrásky, lámavé nehty.

Jak může HRT pomoci při menopauze

Ve skutečnosti je menopauza přirozenou fyziologickou fází v životě ženy spojenou se zánikem reprodukční funkce..

Všechny jeho fáze jsou doprovázeny určitým komplexem příznaků, které se projevují s různou závažností a závažností. Jsou způsobeny nedostatkem pohlavních hormonů a také skutečností, že hypofýza produkuje více folikuly stimulujícího hormonu.

Hormonální substituční léčba menopauzy je léčba léky obsahujícími pohlavní hormony. Jaké hormony tělu chybí, budou použity pro HRT. Účelem této terapie je eliminovat akutní nedostatek estrogenu a progesteronu, který vznikl v ženském těle v důsledku snížení jejich produkce vaječníky..

V gynekologii se používají dva typy HRT:

 1. Krátkodobé - lékař předepíše léčebný kurz trvající od 12 do 24 měsíců.
  Cílem této léčby je zmírnit příznaky menopauzy. Nepoužívá se, když je žena v těžké depresi nebo má orgánové patologie. Tito pacienti potřebují nehormonální terapii..
 2. Dlouhodobě - ​​předpokládá, že léky budou užívány nepřetržitě po dobu 2-4 let, někdy až 10 let.
  Je předepsán ženám, u nichž je menopauza doprovázena vážnými změnami v činnosti kardiovaskulárního systému, endokrinních žláz, fungování centrálního nervového systému a akutními projevy menopauzálních příznaků.

Hormonální terapie endometriózy poskytuje velmi dobré výsledky. Nyní se toto onemocnění stalo velmi častým a po zánětlivých procesech a děložních myomech je na třetím místě..

Lékaři předepisují hormonální léčbu. Tato metoda poskytuje dobré výsledky. Pokud nedojde k žádnému účinku během 3–4 měsíců po užití hormonů, je pacient operován.

Jak je předepsán GTZ pro menopauzu

Mnoho žen si na HRT dává pozor. Věří, že hormony jim více ublíží než pomohou. Ale tyto obavy jsou neopodstatněné. Ženské tělo fungovalo mnoho let právě díky pohlavním hormonům. Zajistili nejen reprodukční funkce, ale také normální metabolismus a fungování všech tělesných systémů..

Hormonální nerovnováha však přispívá k rozvoji nemocí a rychlému stárnutí. Ale užívání léků obsahujících hormony samostatně je nežádoucí..

U ženy, která začala menopauzu, jsou hormony předepisovány s přihlédnutím k mnoha parametrům jejího těla a na základě výsledků testů. Kromě toho výběr léků pro hormonální substituční terapii závisí na stadiu menopauzy.

Vlastnosti HRT u postmenopauzálních žen

Postmenopauza je konečná fáze menopauzy. Během tohoto období žena padne mnohem dříve než 60 let..

Žena neměla menstruaci déle než rok a potřebuje léky, které odpovídají charakteristikám stavu těla:

 1. Práce kardiovaskulárního systému se zhoršila.
 2. Nedostatek pohlavních hormonů vyvolává vegetativní-vaskulární poruchy.
 3. Atrofické procesy pohlavních a močových orgánů způsobují těžké nepohodlí se svěděním nebo pálením sliznice.
 4. V důsledku pokročilé osteoporózy se zvyšuje riziko zlomenin.

Tento obecný seznam projevů menopauzy lze doplnit o příznaky jiných nemocí nebo nemusí mít změny. Užíváním postmenopauzálních hormonů bude většina žen schopna zlepšit své zdravotní ukazatele. Pomůže tak svému tělu a obecně zlepší kvalitu života..

Dobře zvolené léky HRT jsou schopné:

 • snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění;
 • normalizovat lipidové spektrum krve;
 • zabránit zničení kostí;
 • mají pozitivní vliv na metabolismus sacharidů.

Kdo je kontraindikován pro HRT?

Hormonální substituční terapie se provádí pomocí léků vytvořených buď na bázi estrogenu a progesteronu, nebo pouze na základě první látky.

Po odstranění dělohy a vaječníků (hysterektomie) není nutné progesteron injikovat do ženského těla. U řady nemocí není použití hormonů žádoucí. Mohou vést k progresi onemocnění..

Kontraindikace HRT:

 • nádory mléčných žláz, stejně jako orgány reprodukčního systému;
 • různé nemoci dělohy;
 • nemoc jater;
 • hypotenze;
 • krvácení nesouvisející s menstruací;
 • akutní trombóza a tromboflebitida;
 • přecitlivělost na složky léčiva.

Vzhledem k tomu, že HRT existují kontraindikace, musí lékař před předepsáním odeslat pacienta na komplexní vyšetření. Žena musí podstoupit ultrazvuk prsu a mamografii a ultrazvuk reprodukčního systému.

Kromě toho projít těmito testy: pro biochemii, pro srážlivost krve, stejně jako pro studium hormonálního stavu (detekují koncentraci TSH, FSH, glukózy, prolaktinu a estradiolu). Pokud máte podezření na vysoký cholesterol v menopauze, provede se speciální analýza - lipidový profil. Pro stanovení hustoty kostí je nutné podstoupit denzitometrii.

Stručná charakteristika drog

Lze rozlišit následující léky nové generace pro HRT v menopauze, které umožňují obnovit hormonální nerovnováhu: Klimonorm, Klimadinon, Femoston a Angelik. Kromě názvu uvedeme krátký popis každého léku..

Nepochybně by měl lékař předepisovat lék obsahující hormony. Samoléčba žena může poškodit její zdraví nebo zhoršit stávající problém.

Droga "Klimonorm"

Tento lék je ve formě pilulek. Jeden blistr obsahuje 9 kusů žlutých pilulek (hlavní složkou jsou 2 mg extradiolvalerátu) a 12 kusů hnědých pilulek (obsahuje 2 mg extradiolvalerátu a 150 μg levonorgestrelu).

V ženském těle se extradiolvalerát převádí na estradiol. Úplně nahrazuje přirozený hormon estrogen, který vaječníky neprodukují během menopauzy..

Látka zvládá nejen psychologické a autonomní problémy, s nimiž se žena před menopauzou setkává, ale také zlepšuje její vzhled. Zvyšováním obsahu kolagenu v ženské pokožce se zpomaluje tvorba vrásek. Dochází k zachování mládeže. Snížení hladiny celkového cholesterolu předchází kardiovaskulárním a střevním onemocněním.

Při absenci menstruace začíná léčba v kterýkoli den cyklu. Užívají hormony po dobu 21 dnů (nejprve žluté dražé a poté hnědé). Poté nemusíte pít hubbub po dobu 7 dnů. Léčba menopauzy dále pokračuje dalším balíčkem léku.

Droga "Femoston"

Existují dva typy tablet: bílá s ochranou filmu (estradiol 2 mg) a šedá (estradiol 1 mg a dydrogesteron 10 mg), které jsou baleny v blistrech po 14 kusech. Používá se k léčbě postmenopauzy. Hormony odstraňují nebo významně snižují psychoemočné a vegetativní příznaky. Tento léčivý přípravek zabraňuje rozvoji osteoporózy.

Průběh příjmu je 28 dní: pijte bílou po dobu 14 dnů a poté stejné množství šedé. Dáma s nerušeným menstruačním cyklem užívá lék od prvního dne menstruace. Při absenci menstruace se považuje za normální začít užívat drogu od kteréhokoli dne.

Žena s nepravidelným cyklem začíná užívat drogu až poté, co dva týdny pije Progestan.

Droga "Klimadinon"

Lék obsahuje rostlinné hormony. Vyrábí se ve formě tablet a kapek. Růžové tablety s hnědým odstínem (hlavní složkou je suchý extrakt z rostlin cimicifugi 20 mg) a kapky světle hnědého odstínu (obsahují tekutý extrakt z cimicifuga 12 mg).

Lék je předepsán pro vegetativní-vaskulární poruchy spojené s menopauzou. Lékař předepisuje léčebný postup s přihlédnutím k hormonálnímu pozadí dámy.

Droga "Angelique"

Šedo-růžové tablety (estradiol 1 mg a drospirenon 2 mg) balené v blistrech po 28 ks. Menopauzální hormonální substituční terapie zahrnuje tento lék. Hormony během menopauzy jsou také zaměřeny na prevenci osteoporózy. Lék se začíná užívat podle pokynů lékaře.

Chcete-li dosáhnout účinku léčby těmito prostředky, musíte dodržovat následující jednoduchá pravidla:

 1. Léky by měly být užívány současně, aniž by chyběly;
 2. Tablety nebo pilulky nejsou jídlem, a proto nejsou žvýkací. Pijí se celé s vodou..

Nedodržení těchto pokynů může způsobit vaginální krvácení. Hormonální substituční terapii lze užívat pouze se souhlasem lékaře. Je třeba si uvědomit, že taková léčba může být prospěšná i škodlivá..

Proto byste neměli ani zvyšovat předepsaný průběh užívání léků, ani je přestat užívat sami bez konzultace s lékařem. Musíte užívat hormony do posledního dne určeného odborníkem.

Na konci našeho článku shrneme fakta, která jsme se dozvěděli:

 1. Hormonální terapie pro menopauzu má dva směry působení: za prvé zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy a za druhé snižuje riziko komplikací po ukončení stadia menopauzy (rakovina).
 2. Pouze lékař může předepsat tuto metodu léčby, protože existuje řada kontraindikací pro jmenování hormonů.
 3. Každá žena, která se stará o své zdraví, by měla nejen vědět, které hormony by měly být během menopauzy vylučovány, ale také rozumět řadě léků nové generace pro HRT během menopauzy, jejich působení a vedlejším účinkům.

Dodržování všech doporučení lékaře pod jeho neustálým dohledem vám umožňuje dosáhnout dobrých výsledků. Dobré zdraví!

Milé dámy, co si myslíte o hormonální substituční léčbě menopauzy?

Hormonální substituční terapie pro ženy: přehled léků, dávkovací režimy, kontraindikace

Hormonální substituční terapie pro ženy je léčba, která musí nahradit hormony, které v těle chybí. Obnovením hormonů mohou být příznaky menopauzy znatelně oslabeny. Kromě toho je nutné zabránit rozvoji následků menopauzy. Zejména kardiovaskulární onemocnění, osteoporóza. Lékaři a odborníci doporučují zahájit tuto terapii co nejdříve, jakmile se objeví první příznaky menopauzy. Počáteční kurz může být až dva roky a poté by měl být proveden do pěti až deseti let po menopauze.

Jak porazit menopauzu?

Po celém světě je hormonální substituční terapie pro ženy považována za jeden z nejúčinnějších prostředků, které mohou porazit menopauzu. Bohužel v naší zemi je postoj k tomuto problému stále podivný. Samotné ženy jsou v rozpacích diskutovat o tomto tématu a bojí se přiznat, že jejich tělo nevyhnutelně stárne. Zároveň se zapomíná, že samotné slovo „vyvrcholení“ znamená v překladu z řečtiny pouze „stupeň“. To není vůbec konec, ale pouze určitá fáze, kterou je třeba překonat, aby bylo možné pokračovat v aktivním a naplňujícím životě..

Podle aktuálně existujících statistik dochází k menopauze bez komplikací pouze u třetiny spravedlivého pohlaví. Zbytek žen vykazuje příznaky různé závažnosti. To může být zvýšené pocení, návaly horka, poruchy paměti a spánku, slzavost, úzkost a úzkost, zvýšená únava. Kromě toho stojí za zmínku, že se jedná o příznaky, které se objevují v raných fázích, a pak to bude mnohem horší. V průběhu času může menopauza vést k inkontinenci moči, pocitu pálení v močovém měchýři, obezitě, lámavosti nehtů a suché kůže, artritidě, osteoporóze, Alzheimerově chorobě. Hormonální substituční terapie pro ženy je způsob, jak pomoci vyrovnat se s touto situací.

Existuje přesně pro boj proti vývoji těchto patologických stavů. Princip působení hormonální substituční terapie je založen na doplnění chybějících hormonů v ženském těle. Faktem je, že během menopauzy endokrinní žlázy významně snižují nezávislou produkci progesteronu a estrogenu. Vytváří se jejich nedostatek, který vede k výskytu všech druhů příznaků klimakterického syndromu. Pokud jsou hormony dodávány z vnějšího prostředí, ženské tělo bude i nadále fungovat normálně s malými nebo žádnými změnami. Samozřejmě se nikomu nepodaří konečně porazit vyvrcholení, každopádně to dříve či později přijde. Pomocí hormonální substituční terapie u žen se ale budete moci vyhnout většině následků a nepohodlí..

V současné době ve vyspělých zemích přibližně čtvrtina žen v dospělém věku tuto metodu aktivně používá při prvních známkách nástupu menopauzy. V Ruské federaci je toto číslo mnohem nižší. Například v Moskvě nepoužívají hormonální substituční terapii pro ženy více než tři procenta spravedlivého pohlaví, v celé zemi je indikátor výrazně nižší, je to 0,2%.

Mýty o hormonech

Zdá se, že taková předpojatost vůči hormonální terapii vznikla kvůli neznalosti, zvyku poslouchat spíše rady přátel a sousedů než odborníků, a také kvůli nedostatku zvyku pravidelně navštěvovat gynekologa. Existuje mnoho mýtů o hormonech, z nichž většina je prostě směšná..

Někteří věří, že mohou vést k prudkému zvýšení hmotnosti, aktivnímu vzhledu vlasů na ženském těle (dokonce i vousů a knírů). Ve skutečnosti je všechno přesně naopak. Hormonální substituční terapie u žen je nepostradatelným stupněm v léčbě a prevenci klimakterického syndromu. Pokud je předepsáno správně a včas, pak do týdne po užití léků se nepříjemné příznaky sníží nebo úplně zmizí, přílivy ustoupí.

Hormonální léky mají přímý účinek na hlavní důvod menopauzy. Jedná se o nedostatek pohlavních hormonů. Je třeba zdůraznit, že všechny ostatní metody, které se doporučují používat při menopauze, nejsou schopny tuto příčinu odstranit samy, ale mohou jen mírně oslabit příznaky. Patří mezi ně nehormonální léky na specifické příznaky, udržování zdravého životního stylu a speciální diety. Je třeba poznamenat, že sport, správná výživa a odmítání špatných návyků mohou znásobit účinek hormonální substituční léčby v menopauze. Ale to funguje pouze v kombinaci.

Výhody této metody

Mezi gynekology existuje mnoho příznivců a odpůrců této metody. Zvažte argumenty předložené každou stranou.

Výhody hormonální substituční terapie po určitém věku spočívají v tom, že pouze pomocí této metody je možné účinně ovlivnit minerální hustotu tkáně. Při nedostatku potřebných hormonů začne vápník z ženského těla aktivně vyplavovat. Díky tomu jsou kosti křehké, zejména během menopauzy. V důsledku toho se může vyvinout osteoporóza obratlů a boků, což vede k pravidelným zlomeninám. Hormonální terapie aktivně bojuje proti úbytku kostní hmoty, což významně snižuje výskyt zlomenin.

Je třeba poznamenat, že pouze hormonální terapie dnes zůstává účinnou klinicky ověřenou metodou řešení následků menopauzy. Proto je považován za hlavní lék na zvládání těchto příznaků..

Další výhodou hormonální substituční terapie u žen nad 50 let je, že riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění je významně sníženo. Jsou však na prvním místě mezi příčinami úmrtí u žen během menopauzy. Hormonální terapie má účinný účinek na normalizaci krevního tlaku, vaskulárních funkcí a hladiny cholesterolu. Podle autoritativních klinických studií, pokud začnete užívat hormonální léky včas, je riziko hypertenzních krizí a rozvoje diabetes mellitus významně sníženo..

Kromě toho je tento typ terapie schopen zabránit atrofickým změnám v urogenitálním traktu, které mohou být způsobeny nedostatkem estrogenu. Hormony aktivně bojují proti nepříjemným příznakům, jako je svědění a suchost v pochvě. Existuje vysoká pravděpodobnost zlepšení stavu vlasů, pokožky, kloubů. Podle dostupných údajů je pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby také snížena během menopauzy..

Závěrem je třeba poznamenat, že terapie zkracuje dobu a počet návalů horka, zvládá depresi a neurózy..

Odpůrci

Při analýze všech výhod a nevýhod hormonální substituční terapie musíte poslouchat názor oponentů této metody léčby. Trvají na tom, že je extrémně obtížné vyvinout správné léčebné režimy, které budou skutečně účinné..

Kromě toho je téměř nemožné přesně určit dávku hormonů podle potřeb konkrétního ženského těla. Pravděpodobná je přítomnost vedlejších účinků, které zahrnují rozvoj vaskulární trombózy a nádorů. Vzhledem k tomu, že se metoda používá relativně nedávno, neexistují žádné údaje o účinnosti léčby pozdních komplikací menopauzy. Nakonec mají všechny hormonální léky velké množství kontraindikací. Zahrnují pravděpodobná onemocnění ledvin, žil, jater, rakovinové napětí.

Nedávný výzkum ukázal, že teoretická rizika mohou být minimalizována maximalizací přínosů léčby. Z tohoto důvodu byste měli zvolit optimální terapeutický režim. Jelikož bezpečnost užívání hormonů přímo závisí na věku pacienta, pak se ženy mladší 60 let prakticky nemusí obávat žádných rizik.

Indikace pro jmenování terapie

Lékaři definují dvě skupiny pacientů, kterým je předepsán tento typ terapie. První zahrnuje symptomatické indikace zaměřené na léčbu specifických příznaků klimakterického syndromu..

Mezi nimi je atrofie pohlavních orgánů, náhlé změny nálady, neurózy, ospalost a nespavost, bušení srdce, návaly horka, zimnice, hyperhidróza. Je možné narušení normálního fungování kardiovaskulárního systému. Výsledkem je dušnost, prudký vzestup krevního tlaku, závratě, bolesti hlavy a bolesti srdce. První skupina indikací zahrnuje příznaky spojené se snížením libida a suchostí v pochvě, bolestivým děložním krvácením, stárnutím kůže, bolestmi v dolní části zad, končetinami, dolní části břicha.

Druhá skupina zahrnuje pacienty, kterým je tato léčba předepsána jako profylaxe, aby se zabránilo pozdním komplikacím. Zejména osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění. Riziková skupina zahrnuje pacienty s anamnézou osteoporózy, časnou menopauzou jakékoli etiologie, existujícími chorobami kardiovaskulárního systému a s dědičnou predispozicí k nim.

Hormonální substituční léčba u žen nad 40 let může být předepsána pro standardní průběh menopauzy v kterékoli z jejích fází. U premenopauzálních žen se to provádí ke stabilizaci cyklu, v menopauze to pomáhá snížit projev negativních příznaků. U žen po menopauze pomáhá snižovat riziko tvorby nádorů a zlepšovat celkovou kvalitu lidského života.

Stávající kontraindikace

Je důležité si uvědomit, že existuje mnoho kontraindikací, u nichž je důrazně nedoporučován průběh této terapie. Proto musí každý pacient před zahájením léčby podstoupit podrobné vyšetření..

Je zakázáno používat terapii, pokud jsou zjištěny následující patologie nebo nemoci:

 • zhoršená funkce ledvin a jater;
 • onemocnění dělohy a mléčných žláz;
 • tromboembolismus a trombóza;
 • přítomnost nádorů pohlavních orgánů nebo podezření na ně;
 • cukrovka;
 • ovariální endometrióza;
 • epilepsie;
 • mastopatie;
 • děložní a vaginální krvácení, jehož původ není možné zjistit;
 • bronchiální astma.

Kontraindikace zahrnují také nepříznivou dědičnost z hlediska onkologických onemocnění, přecitlivělost na jednotlivé složky léků.

Mnoho pacientů nezačne s hormonální substituční léčbou pro ženy po 45 letech ze strachu z vedlejších účinků. Opravdu jsou. Moderní výzkum však dokazuje, že jich není tolik, navíc většina z nich není schopna mít žádný škodlivý účinek na ženské tělo. Ale v případě odmítnutí užívání hormonů bude způsobeno mnohem větší poškození zdraví žen..

Mezi tyto nežádoucí účinky patří nevolnost, bolesti břicha a zvýšená chuť k jídlu. Může dojít k překrvení a bolestivosti mléčných žláz, suchosti vaginální sliznice nebo naopak ke zvýšení množství cervikálního hlenu. V některých případech se objeví děložní krvácení, křeče svalů dolních končetin, tromboembolismus a akné. Je možné zvýšení tělesné hmotnosti, celková slabost, otoky končetin, vysoká únava.

Základní principy

Existuje mnoho hormonálních substitučních léků na menopauzu. Při užívání některého z nich je důležité přísně dodržovat základní principy vyvinuté Mezinárodní menopauzovou společností. Abych je stručně shrnul, všechny podléhají zásadě „neškodit“.

Předepisování hormonální substituční léčby po 40 letech nebo v jakémkoli jiném věku by mělo být pouze součástí léčebné strategie. Měla by být doplněna doporučeními týkajícími se životního stylu pacienta. Je důležité být fyzicky aktivní, jíst správně a vzdát se alkoholu a kouření. Tuto terapii lze předepsat pouze individuálně, v souladu s charakteristikami konkrétní ženy, s přihlédnutím k jejím příznakům. Je brána v úvahu její osobní a rodinná historie.

S nástupem menopauzy v raném věku (do 45 nebo 40 let) existuje zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy a demence. V tomto případě se doporučuje provádět hormonální substituční terapii u žen po 40 letech až do dosažení průměrného věku v menopauze..

Bez objektivních indikací nejsou hormonální léky předepsány, ženy, které je užívají, by měly alespoň jednou ročně navštívit gynekologa a podstoupit komplexní vyšetření. O načasování zastavení užívání léků pro hormonální substituční terapii u žen rozhoduje sama pacientka společně s lékařem po dosažení cílů.

Drogy

V současné době jsou tyto léky dostupné v různých formách. Mohou to být tablety nebo pilulky, implantáty a subkutánní injekce, čípky, náplasti, gely a krémy.

Nejoblíbenějším typem hormonálních léků jsou pilulky. Nejvhodnější je vzít si je. Dává smysl je opustit pouze v případě onemocnění jater nebo gastrointestinálního traktu. V tomto případě je lepší dát přednost transdermálním nebo topickým látkám, které neovlivní gastrointestinální trakt..

Skupiny hormonálních léků

Podle jejich složení jsou hormonální léky rozděleny do čtyř skupin. Některé léky na hormonální substituční terapii jsou založeny na estrogenu. Mezi tyto skupiny drog patří:

 • Syntetické léky - ethinylestradiol, estriol, diethylstilbestrol (přípravky "Microfollin", "Premarin").
 • Esenciální - estriol sukcinát, estron sulfát, estradiol valerát (Cyclo-Proginova, Proginova).
 • Mikronizované - formy estriolu a estradiolu, které zlepšují proces absorpce ("Femoston", "Ovestin").
 • Přírodní estrogeny. Jedná se o látky identické s estradiolem v chemickém složení, které jsou syntetizovány samotným ženským tělem („Complivit Calcium D3 Gold“).

Prostředky založené na gestagenech se používají k prevenci hyperplazie sliznice dělohy a k účinné kontrole jejího stavu. Tyto prostředky mají negativní vliv na metabolismus lipidů a sacharidů, proto se používají pouze v minimálních dávkách nezbytných k regulaci sekreční funkce. Nejčastěji jsou předepisovány v postmenopauzálním období („Diane-35“, „Duphaston“, „Norkolut“).

Existují prostředky založené na mužských hormonech, ale jejich účinnost dosud nebyla prokázána. Androgenní léky používají například testosteron. Současně existují informace, že tyto pilulky jsou schopny zmírnit vazomotorické příznaky, ale dosud neexistují žádné algoritmy pro jejich použití nebo dávkování..

V poslední době získávají na popularitě léky na bázi tibolonu. Jedná se o syntetický steroid s mírnými progestogenními, estrogenními a androgenními vlastnostmi. Zahrnuje takové značky jako „Lebidon“, „Livial“, „Welledien“. Je třeba zdůraznit, že tibolon nekompenzuje nedostatek chybějících hormonů, ale částečně přebírá funkce, které by měly vykonávat. Je zvláště účinný při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy během hormonální substituční léčby u žen nad 45 let. Léky mají mnoho vedlejších účinků. Berte tyto prostředky velmi opatrně..

Takto funguje hormonální substituční terapie. Jaké léky se používají, nyní víte.

Po zahájení hormonální terapie musí pacient pochopit, že se bude jednat o dlouhodobou léčbu, která se nikdy neomezuje na krátkodobý průběh. Když uspějí v dosažení svého cíle - pomoci vyrovnat se s hormonálními změnami, přestanou užívat hormony. S časnými klimatickými příznaky se účinek projeví již v prvním týdnu užívání hormonálních léků. K upevnění pozitivního účinku by léčba měla pokračovat dostatečně dlouhou dobu - od jednoho do několika let.

V současné době odborníci vyvinuli dvě schémata substituční terapie. Krátkodobě je možné se zbavit psychoemotických příznaků, návalů horka, poruch v práci urogenitálního systému. Léčba trvá tři až šest měsíců. V případě potřeby lze kurz opakovat.

Dlouhodobá terapie je navržena na pět až sedm let, nebo i déle. V tomto případě se cílem stane prevence přesně pozdních poruch, které se v těle objevují. Mluvíme zejména o osteoporóze, kardiovaskulárních onemocněních, Alzheimerově chorobě.

Nyní byla zrušena omezení užívání hormonálních léků. Přirozeně se to týká pouze těch pacientů, kteří jsou pravidelně sledováni gynekologem, mohou upravit léčbu. Pokud byla léčba zahájena okamžitě a nebyla přerušena, je horní věková hranice pro hormonální terapii 65-70 let.

Recenze

Podle recenzí v poslední době stále více ruských žen zažívá hormonální substituční terapii. Většina z nich je kategoricky pro, upozorňuje, že toto je jediný způsob, jak prodloužit život ženy a udržet si zdraví. Musíte se jen připravit na to, že jakýkoli příjem hormonů bude přímo souviset s restrukturalizací těla. Prvních pár měsíců proto bude muset hmotnost zvlášť pečlivě sledovat..

Kromě toho je důležité kontaktovat kompetentního a profesionálního lékaře, který vám poradí s konkrétními léky, které jsou ve vašem případě účinné, vypočítat dávku a poskytnout přesná doporučení. Ti, kteří se rozhodli zahájit tento typ terapie, přiznávají, že se jejich život rychle vrátil do normálu..

Hormonální substituční léčba

Hormonální substituční léčba je u většiny lidí spojena s ženským klimakterickým obdobím. Používá se však nejen v gynekologické praxi, a to nejen u žen v důchodovém věku. U mužů se aktivně používá metoda substituční léčby hormonálními léky. Je to zejména poptávka mezi těmi, kteří se zajímají o budování svalové hmoty, věnují se profesionálnímu sportu a chtějí si udržet atletickou postavu..

Hormonální substituční terapie: co to je a proč?

V rozvinutých zemích je jmenování HRT běžnou praxí po objevení znatelných změn souvisejících s věkem, stejně jako u lidí, jejichž životy jsou úzce spojeny se sportem. V postsovětském prostoru je na takovou terapii stále pohlíženo s opatrností. Není divu, když uvážíme bezmyšlenkovité jmenování hormonálních substitučních léků v 50. až 60. letech 20. století. Sovětští lékaři je předepisovali ženám trpícím na gynekologická onemocnění v „koňských dávkách“, což vedlo k nepříjemným vedlejším účinkům, včetně nežádoucích vlasů a obezity. Při správném výběru a přiměřeném dávkování léků lze těmto následkům zabránit. Pozitivní účinek však bude patrný okamžitě..

Podle neoficiálních statistik HRT používá více než 50% britských žen, přibližně 25% německých žen a nejméně 10% francouzských žen starších 45 let, zatímco u ruských žen toto číslo nepřesahuje 1–2%. Čísla jsou orientační: lékařská oblast v postsovětském prostoru se vyvíjí pomaleji a v mnoha oblastech zaostává. Ovlivňuje také zvyk Rusů snášet nepříjemnosti, pokud nepředstavují ohrožení života.

Kdy zahájit hormonální substituční terapii?

Neexistují žádná jednoznačná doporučení. Doba předepisování speciálních léků závisí na závažnosti projevů souvisejících s věkem. Nerovnováha pohlavních hormonů se postupně zvyšuje a je patrnější po 40 letech (u žen i mužů). Zhoršující se zdravotní stav se často vysvětluje stárnutím těla a předepisuje se spousta léků, které problém nevyřeší, stačí pochopit příčinu změn pomocí speciální analýzy..

U žen je nedostatek estrogenu a testosteronu, a tedy potřeba hormonální substituční terapie, indikována následujícími příznaky:

 • menstruační nepravidelnosti;
 • vzhled papilomů, suchost kůže a sliznic;
 • pokles sexuální touhy;
 • snížená sebevědomí;
 • rozvoj aterosklerózy, zvýšení tlaku, zvýšení cholesterolu, cukru v krvi;
 • neschopnost zhubnout i při přísných dietách;
 • laxnost vnitřní strany ramen.

Podobné příznaky jsou pozorovány u mužů. Často se k nim přidávají depresivní stavy, výskyt tukových záhybů v oblasti pasu, otok mléčných žláz, kardiovaskulární onemocnění a patologie prostaty. Hypertenze, osteoporóza, diabetes mellitus, infarkt, obezita - většinou důsledky nedostatku specifických hormonů.

Nejnepříjemnější věcí pro silnější pohlaví je neschopnost udržet si předchozí fyzickou podobu. Kromě zhoršení vzhledu dochází k poklesu vitality, únavy, a to i při malém zatížení. To je nesmírně bolestivé pro lidi, kteří jsou zvyklí na aktivní životní styl a pravidelné cvičení. Proto je důležité dodržovat doporučení odborníků, kteří doporučují provést testy na hormony dvakrát - po dosažení věku 35-45 let, stejně jako při výskytu známek nerovnováhy. Výsledky studie pomohou rozhodnout, zda zahájit HRT nebo ji odložit na pozdější období..

Výhody a nevýhody hormonální substituční terapie

HRT samozřejmě není všelékem na všechny nemoci a není neškodným „rozmazlováním vitamíny“. Kromě výrazných výhod má i vedlejší účinky, na které byste neměli zapomínat. Ale pokud se k jmenování hormonálních substitučních léků záměrně přiblížíte, negativní důsledky budou minimální a kvalita života v důsledku takové terapie se několikrát zlepší. Lidé, kteří děsí sebe i své okolí „hororovými příběhy“ o růstu vlasů, kilogramech nadváhy, rakovinných lézích způsobených HRT, o tom vlastně nic nevědí.

Abyste měli dobrou představu o tom, co čeká pacienta, kterému jsou předepsány hormonální léky, nebo kulturisty, který chce zlepšit sportovní výkon, je důležité jasně rozlišovat mezi klady a zápory substituční terapie. Tento přístup v kombinaci s doporučeními kompetentního specialisty poskytne nejúplnější obraz a pomůže při rozhodování..

Výhody hormonální substituční terapie

Mnoho endokrinologů, zejména kandidát lékařských věd Leonid Vroslov, věří, že včasné stanovení HRT může zabránit mnoha nemocem. Průběh substitučních léků, zahájený při prvních známkách hormonální nerovnováhy, bude předcházet ischemické chorobě srdeční, cukrovce, hypertenzi, ateroskleróze, svalové atrofii a dalším patologiím spojeným se stárnutím. Účinnost HRT v prevenci osteoporózy byla také prokázána, což potvrzuje profesorka Marina Tarasová. Speciální terapie nemusí prodloužit život, ale její kvalita se výrazně zlepší.

U žen je užívání hormonálních léků zaměřeno na odstranění nedostatku estrogenu. Substituční terapie vás zbaví bolestivých projevů menopauzy:

 • podrážděnost, únava, nespavost;
 • pravidelné bolesti hlavy, bolesti kloubů, bolesti beder;
 • návaly horka a chladu;
 • nestabilita nálady;
 • poruchy trávení, močení;
 • problémy s pamětí, pozorností;
 • bušení srdce, snížení libida atd..

U mužů lze hormonální korekci pomocí léků považovat za účinnou alternativu k antidepresivům. Zvýšení hladiny testosteronu pomocí náhradní terapie obnoví jejich výdrž, sílu, sexualitu, zlepší jejich vzhled, umožní jim dosáhnout vážných sportovních výsledků a zabrání tvorbě tukových zásob v břiše..

Lékařský výzkum potvrzuje, že hladiny „mužského hormonu“ jsou odpovědné za:

 • kvalita metabolismu, citlivost těla na kyslík;
 • rovnováha cukru v krvi, stažení cholesterolu;
 • podpora kardio a neurologických funkcí;
 • práce imunitního systému, svalová hmota;
 • stabilní nálada, libido.

Testosteron řídí řadu životně důležitých procesů a ovlivňuje pohodu člověka. Proto je tak důležité zabránit významnému poklesu jeho hladiny, pro kterou je předepsána hormonální substituční léčba. U mnoha pacientů se srdečními poruchami pomáhá vyhnout se užívání drahých léků ke stimulaci srdeční činnosti..

Sport a hormony

U profesionálních sportovců není použití HRT zaměřeno na nápravu pohody, ale na zlepšení fyzické zdatnosti. Ve sportu se dává přednost kombinování hormonální substituční terapie s anabolickými léky, které lze různými způsoby kombinovat, aby se dosáhlo lepších výsledků. Bez ohledu na účel jejich použití je však důležité sledovat vaše zdraví. Při přiměřené spotřebě bude testosteron mít pouze užitek: zvýší objem svalové tkáně, sníží tělesný tuk, dodá energii, omladí tělo a zvýší sportovní výkony.

Nezdvojnásobujte však dávku léku, abyste později nemuseli snižovat jeho hladinu jinými léky. Během přijetí musíte neustále sledovat lipidový profil, obecné klinické krevní parametry, obsah estradiolu a prolaktinu v něm. Před jmenováním kurzu byste měli podstoupit zkoušku a složit testy.

Je hormonální substituční léčba škodlivá?

Jako každá léčba, HRT má vedlejší účinky. Ale nejsou tak špatní, jak se snaží prezentovat hormonofobové. U mužů je hlavním strachem, který brzdí korekci hladiny testosteronu, strach z rozvoje rakoviny prostaty. Většina studií však vyvrací souvislost mezi tímto onemocněním a HRT..

Pokud jde o ženy, existuje riziko vzniku maligních nádorů mléčné žlázy a pánevních orgánů. Zvyšuje se však pouze při dlouhodobém užívání hormonálních substitučních léků - při kontinuální léčbě po dobu více než 15 let. U silných kuřáků a pacientů s nadváhou se zvyšuje riziko komplikací.

Nevýhodou hormonální léčby je výrazné zhoršení kvality života po jejich vysazení. Organismus zvyklý na příjem účinných látek zvenčí je zřídka schopen vrátit se ke své přirozené produkci..

Kontraindikace pro jmenování hormonální substituční terapie

Před předepsáním léků lékař určitě pošle pacienta k vyšetření. Je nutné podstoupit ultrazvuk reprodukčních orgánů (u žen také mamografii), zkontrolovat srážlivost krve, stanovit hladinu glukózy, zjistit příčinu nadváhy (pokud existuje), otestovat hlavní hormony. Není nutné vyšetřovat játra (pokud z jeho strany nejsou žádné problémy), ale je to žádoucí. Po jmenování léčby je nutné jednou ročně kontrolovat zdravotní stav..

Hormonální substituční léčba testosteronem se nepoužívá u benigních a maligních nádorů prostaty, rakoviny prsu, novotvarů hypofýzy a některých krevních onemocnění. Relativní kontraindikací ke jmenování kurzu je plicní patologie, silné kouření.

U žen se hormonální substituční léčba nepoužívá pro maligní nádory v reprodukčních orgánech nebo mléčné žláze, vaginální krvácení nevysvětlitelné etiologie.

Běžné kontraindikace jsou:

 • tromboembolické komplikace;
 • jaterní patologie;
 • těžké formy diabetes mellitus;
 • poruchy metabolismu tuků.

Principy hormonální substituční terapie

HRT je celá řada opatření zaměřených na obnovení nevyvážených funkcí těla. Proto je hormonální substituční léčba kombinována s korekcí životního stylu, normalizací hmotnosti, psychoemotionálním stavem. Je velmi důležité zajistit správnou výživu, protože má přímý vliv na produkci účinných látek. Doporučuje se zahrnout do jídelníčku více zeleniny a ovoce, libového masa, ryb, rostlinného oleje, ořechů, semen. Musíte se hodně hýbat, pravidelně sportovat, dodržovat každodenní rutinu.

Dávka hormonů v různých věkových skupinách se bude lišit. Například před menopauzou jsou ženám předepisovány léky s vyšším obsahem účinných látek, které s věkem postupně snižují jejich hladinu..

Po 65 letech není hormonální léčba obvykle předepisována, protože již nebude účinná. Pokud je však oprava spuštěna včas, lze v ní pokračovat tak dlouho, jak chcete. Pokud neexistují žádné kontraindikace. Hlavní princip substituční terapie hovoří sám za sebe: „poslední pilulka je v poslední den života.“.

Druhy HRT

Nejvýhodnější formou hormonální léčby jsou pilulky. Jeho hlavní výhody jsou: různé dávky, snadné použití. Nevýhody: kumulativní účinek, vysoká pravděpodobnost padělání, potřeba přísného dodržování režimu.

Ve sportu se častěji používají injekce. Výhodou takové hormonální substituční terapie je rychlý a dlouhodobý účinek díky okamžitému toku látky do krve. Injekce jsou však u některých lidí kontraindikovány a jejich podávání vyžaduje určité dovednosti..

Méně známá je transdermální hormonální terapie, která zahrnuje náplasti a krémy. Používá se méně často, protože malé procento látky vstupuje do krve kůží. Tato forma léčby vyžaduje pečlivou kontrolu nad čistotou těla, omezuje návštěvy bazénu a posilovny, což není vhodné pro každého. Výhodou léků, které se aplikují na kůži, je postupný tok hormonů do krve, žádný účinek na játra.

Mimo Rusko můžete najít další možnost léčby - pomocí implantátů. Injikují se pod kůži, kde zůstávají po dobu šesti měsíců, postupně saturují krev účinnou látkou. Ale v naší zemi se tato forma nepoužívá..

Můžete získat doporučení ohledně užívání hormonů a anabolických steroidů, pomoc při dekódovacích analýzách lze provést online. Zaregistrujte se na konzultaci s trenérem zdraví prostřednictvím ICQ: 199-606-115 nebo Telegram: @trenerzdorovya

Datum zveřejnění: 23.12.

Poskytuji konzultace k analýze analýz pro sportovce, zabývám se přípravou kurzů steroidů a jejich administrací po celou dobu užívání.

Hormonální substituční terapie: co to je a kdo ji potřebuje

Pokud vše správně zvážíme, pak není předepisování hormonální terapie mnohem nebezpečnější, říká Světlana K alinchenko, profesorka, doktorka lékařských věd, vedoucí endokrinologického oddělení, FPK MR, RUDN.

Svetlana Chechilova, „AiF“: Pamatuji si, že první článek s vámi, který jsme dělali o mužské impotenci. A dnes řešíte problémy žen?

Svetlana Kalinchenko: Nejprve jsme se svými kolegy nadšeně řešili hormonální rovnováhu u mužů v nejlepších letech života a starších. Stanovili kritérium: zdravý muž je člověk bez obezity, s pasem menším než 93 cm, netrpí nokturií (v noci se neprobudí z nutkání jít na toaletu), nemá problémy se spánkem, nestěžuje si na erektilní dysfunkci...

- Muži začali opouštět své vrstevníky pro mladé?

- Přesně to se stalo. A uvědomili jsme si, že vedle zdravého muže by měla existovat zdravá žena. A jak vypadá jeho vrstevník? Obezita, pas přes 80 cm, záhyby na zádech a po bocích, špatně spí, únik moči při tanci a kýchání, pohlavní styk není šťastný...

Ale předepište estrogeny, vitamin D (ve skutečnosti je to nejdůležitější hormon spalující tuky) a testosteron, které jsou zodpovědné za množství a kvalitu svalové hmoty, tón močového měchýře a libido, a problémy jsou vyřešeny. Před námi je opět krásná, mladistvá žena, která je pro svého partnera stále zajímavá. Sexualita ženy je mnohem složitější než mužská. Ne každá žena prožívá a měla by prožít orgasmus, ale pokud se jí jednou líbilo pohlazení, dotyky partnera, měla by si tyto pocity zachovat.

- Existuje mnoho verzí, proč člověk stárne. Který sdílíte?

- Zdá se mi, že endokrinní teorie stárnutí je správná, jejím autorem je náš krajan Vladimir Dilman. Začínáme bolet a stárnout, když s věkem začnou všechny žlázy pracovat se sníženou aktivitou a dojde k poklesu produkce důležitých energetických hormonů štítné žlázy, růstového hormonu, hormonů nadledvin, pohlavních hormonů...

- To znamená, že si myslíte, že dostáváte do našeho těla dostatečné množství hormonů - a můžete zrušit stáří?

- Ano. Snížení produkce pohlavních hormonů je klíčovou součástí stárnutí. Náš život je rozdělen do dvou období. Za prvé, existuje spousta pohlavních hormonů, tělo se snadno a snadno vyrovná s většinou nemocí. Druhá - po nástupu nedostatku pohlavních hormonů, když se onemocnění zhoršují, dochází k jejich nevratnému průběhu. Věci musí být nazývány vlastním jménem: menopauza u žen a androgenní nedostatek u mužů je nepřirozený stav. A každý patologický stav musí být léčen. Pokud je nedostatek pohlavních hormonů odstraněn včas, kolik problémů lze předcházet! Zabraňte osteoporóze (pokud byla stanovena diagnóza, bohužel, léčba byla příliš pozdě), zabráňte rozvoji cukrovky, obezity, Alzheimerovy choroby...

- A jak vysvětlit, že cukrovka, cévní mozková příhoda, infarkt jsou dnes mladší?

- Protože velmi mladí lidé konzumují obezitu a špatný hormon leptin se tvoří v tukové tkáni. Vede to ke snížení produkce pohlavních hormonů. Sekrece leptinu se zvyšuje pouze s věkem. U mužů a žen s nadváhou se brzy rozvine hormonální nedostatek, předčasně stárnou.

- Ale mnoho žen vstupuje do menopauzy bez pocitu problémů.

- Věřte mi, že neexistuje zdravá menopauza. Pokud dnes 45letá žena nemá žádné stížnosti na pohodu, klimakterické návaly horka, nemá nadváhu, pak ji za deset let předstihne nemoc. Ženy vstupují do menopauzy odlišně.

Zde je příběh mého pacienta. Její osud je v Rusku velmi běžný: ve věku 38 let jí byla odstraněna děloha, ale lékaři HRT nepředepsali, protože si na nic nestěžovala. Roky ubíhaly. Rodina se rozpadla, manžel šel k jiné ženě. Přesto se o sebe stará, dělá jógu..

Ve 42 letech jí konečně předepíšu HRT, ale ona se opět dostane k dalším lékařům, kteří ji jednoduše zastraší: „Podívejte se, jak jste krásná, budete stále v pořádku a hormony způsobí obezitu a rakovinu.“ V té době měla stále hodně testosteronu, takže nepřibírala, netrpěla návaly horka. Ale velmi brzy nastal okamžik, kdy testosteron začal klesat a ženské libido zmizelo. Pak se ke mně znovu vrátila. Celkem - 5 let nečinnosti.

Stáří přišlo k ženě, nemá touhu navštívit, nepotřebuje sex. Na zádech jsou záhyby (tzv. Lambriquins), celulitida na stehnech, kůže na rukou ochablá - všechny známky nedostatku testosteronu jsou patrné.

- A existují další důkazy o endokrinních poruchách souvisejících s věkem v těle?

- Můžete vidět známky vysoké hladiny inzulínu: pokožka ztmavne - pigmentace je viditelná na loktích, krku. Inzulin je špatný hormon, stimuluje buněčné dělení a vyvolává maligní novotvary. Když produkce pohlavních hormonů a vitaminu D klesá, zvyšuje se inzulín. Tělo to ale necítí, vyvíjí se takzvaná inzulínová rezistence. Dermatologové 19. století věděli, že za tmavým zabarvením kůže se skrývají vážná onemocnění srdce a cév, hrozba onkologie, ale šlo o vzácné případy. Protože pak jen málo lidí dožilo nedostatku pohlavních hormonů a inzulínové rezistence. A vůbec nebyl nedostatek vitaminu D..

- Kdy je nutné předepsat hormonální substituční terapii?

- Jakmile došlo k deficitu, protože každý den, měsíc, rok, žijící bez hormonů, způsobí nevratnou ránu. Aterosklerózu, která začala, již nelze zastavit. Pozdní HRT zpomalí postup, ale nezaručuje vyléčení této nemoci. Abyste nezmeškali okamžik, je nutné složit test k určení nejen ovulace, ale také folikuly stimulujícího hormonu, který se produkuje v hypofýze. Když se ženě sníží estrogeny, může stále menstruovat, ale to neznamená, že má dostatek hormonů. Proto Mezinárodní společnost pro menopauzu doporučuje, aby ženy od 35 let určily hladinu hormonu stimulujícího folikuly. A když stoupne, je čas začít s HRT. Toto je koncept 21. století - preventivní medicína. Ve světě se nedostatek pohlavních hormonů a vitaminu D naučil nejen určovat a doplňovat, ale také předcházet - podniknout nezbytné kroky předem.

- Mnoho žen spojuje příjem estrogenu s výskytem rakoviny prsu, která trvá mnoho životů.

- V tomto prohlášení je mnoho mylných představ. Ve skutečnosti je rakovina prsu příčinou úmrtí ve 4% případů. Hlavní příčinou předčasné smrti jsou kardiovaskulární onemocnění, která, jak jsem vysvětlil, jsou vyvolána inzulínovou rezistencí. A nemůže být bez hormonálních poruch. To znamená, že pokud existuje arteriální hypertenze, musíte hledat to, co chybí: vitamin D, estrogeny, gestageny, testosteron...

Pokud jde o samotnou rakovinu prsu, když ji lékaři detekují na mamografii, je toto onemocnění více než deset let. Rakovina se vyvíjí velmi pomalu. Pokud najednou žena, která vynechala na mamografickém okénku rakovinu citlivou na estrogen (a dnes je to kontraindikace HRT), stále dostává hormony, pak léky pouze pomohou ukázat stávající onkologii. Ocitne se rychleji. A s tím musí být zacházeno dobře.

- Docela odvážné prohlášení. Zdá se mi, že většina lékařů by s tímto hlediskem stěží souhlasila..

Pokud by však neužívala HRT, rakovina by se stále projevovala, ale není známo, kdy. Pravděpodobně by byla onkologie objevena v jiné fázi. A pak by operace pomohla?

- Pravděpodobně ale moderní hormony dodávané přímo do orgánu, který je potřebuje, snižují riziko nežádoucích účinků?

- Tak určitě. Nové léky s nízkou dávkou a vysokou selektivitou jsou jasně zaměřeny. Po dobu 8 let lékaři sledovali 80 tisíc žen, které dostaly HRT. Pokud byly do léčby zahrnuty estrogeny, nedocházelo k osteoporóze a onkologii. Riziko rakoviny se projevilo pouze u žen, které dostaly staré gestageny. Dnes již existují jedinečné gestageny, metabolicky neutrální, nevedou k obezitě a zároveň nesnižují hladinu testosteronu, pokud ho žena nemá přebytek. Byly také vyvinuty nové režimy léčby. Pokud má žena odstraněnou dělohu, měla by dostat čisté estrogeny..

- Ach, jak komplikované je všechno.

- Výběr HRT není snadný intelektuální úkol, žena si nemůže zvolit terapii sama. Může to udělat jen velmi kompetentní lékař. Bohužel je jich v Rusku velmi málo. Dnes mnoho našich gynekologů stále věří, že testosteron je mužský hormon. A v Evropě byly pro ženy vytvořeny náplasti, gely a testosteronové injekce.

Naši lékaři, uchopení z hormonální fobie, pacientům HRT nepředepisují, a protože nemají vlastní zkušenosti s používáním této terapie. A například ve Švédsku v roce 2011 dostalo HRT 87% gynekologů v odpovídajícím věku, proto ji předepisovali více než polovině žen v zemi. Když člověk získá své vlastní zkušenosti, obavy ho opouštějí. Kolik našich lékařů vyzkoušelo hormony? Počitatelné jednotky. Výsledek: dnes, stejně jako před 15 lety, dostává HRT méně než 1% ruských žen.

- Zdá se mi, že lékaři se bojí hormonů, protože se spálili na předchozí antikoncepci.

- Ve skutečnosti byly všechny špatné informace o hormonech získány po použití starých antikoncepčních prostředků - nadměrných dávek estrogenů a gestagenů. Moderní HRT je bezpečná, protože nahrazuje pouze to, co chybí. A čím vážnější zdravotní problémy žena má, tím více potřebuje hormony..

- Žádají sami pacienti, aby jim předepisovali HRT? Koneckonců, museli si přečíst o zahraniční praxi..

- Ženy jsou špatně informovány o HRT. Sám jsem užíval hormony od 90. let. A na prstech mohu spočítat vzácné pacienty, kteří od té doby za mnou přišli o radu ohledně užívání HRT.

- Pravděpodobně ostatní z nich chodí do salonu krásy pro mládež, a ne ke gynekologovi.

- Ve skutečnosti vám dobrý kosmetik řekne, že svůj věk nemůžete skrýt pouze pomocí botoxu. Potřebujete pohlavní hormony. Vedoucími při jmenování HRT zůstávají kosmetologové, nikoli gynekologové. Protože jakmile pohlavní hormony zmizí, přestanou pomáhat všechny procedury nabízené v salonech. Věřte mi, Madonna nevypadá tak dobře, protože podstoupila plastickou operaci. Dostává hormonální terapii - estrogeny, gestageny, testosteron a vitamin D..

Menstruační nepravidelnost je změna počtu dnů v cyklu, barvy nebo objemu výtoku. Normální cyklus trvá 25 až 35 dní a začíná prvním dnem menstruace.