Co dělat, když je hladina luteinizačního hormonu nízká

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi Žádné komentáře

Luteinizační hormon (LH) hraje v ženském těle důležitou roli - je zodpovědný za plnost ovulace. Porušení tohoto fyziologického procesu snižuje nebo vylučuje pravděpodobnost těhotenství. Snížený luteinizační hormon u žen ovlivňuje kvalitu fungování reprodukčního systému.

Tato biologicky aktivní látka určuje délku a povahu menstruačního cyklu. Při prvních známkách nerovnováhy LH v ženském těle se objevuje řada zjevných klinických příznaků. Gynekolog se zabývá léčbou základní patologie, korekcí hladiny luteinizačního hormonu v krvi..

Důvody pro snížení LH

Nejnižší koncentrace luteinizačního hormonu je pozorována 3. den menstruačního cyklu (pod 2 mU / ml).

Gynekologové identifikují několik důvodů pro snížení hladiny LH v těle pacienta:

 • Těhotenství (zejména 1 trimestr), kojení, způsobující zvýšení hladiny prolaktinu.
 • Zánětlivé procesy ve vaječnících jsou hlavními příčinami zhoršené produkce luteinizačního hormonu.
 • Psychoemoční šok, nedostatek spánku, přítomnost dlouhotrvajících neurologických poruch.
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom (genetické onemocnění).
 • Selhání luteální fáze.
 • Syndrom polycystických vaječníků (projevuje se zvýšenou mastnotou pokožky, vypadáváním vlasů a přítomností hojného akné).
 • Nedostatek růstového hormonu (pozorovaný v raném věku).
 • Marfanův syndrom. Týká se počtu dědičných onemocnění, při nichž je narušena struktura pojivové tkáně.
 • Sheehanův syndrom (často se vyskytuje po porodu). Je charakterizována destrukcí tkáně hypofýzy v důsledku vývoje nádorového procesu. To vede k selhání části mozku - mění svou funkci. Pravděpodobnost krvácení se zvyšuje, dochází ke snížení produkce hormonů.
 • Nadváha až obezita.
 • Odložené chirurgické zákroky pro poškození vaječníků nebo přítomnost novotvaru v nich (resekce, odstranění cysty).
 • Užívání léků určitých farmakologických skupin. Častěji je LH snížen u žen v důsledku užívání perorálních kontraceptiv, estrogenů. Ale někdy je pokles luteinizačního hormonu způsoben léky k normalizaci činnosti srdce, anabolickými steroidy. Méně často je pokles koncentrace LH způsoben látkami určenými k udržení stavu štítné žlázy a antikonvulzivy.
 • Narušení funkční činnosti hypotalamu, hypofýzy. Projevuje se bolestmi hlavy, zhoršenou mozkovou cirkulací.

Sekundární amenorea, kouření, chronická intoxikace jinou genezí (při rizikové práci) jsou predisponující faktory. Nedostatek fáze žlutého tělíska také způsobuje pokles LH v ženském těle..

Příznaky snížené koncentrace LH

Existuje několik projevů poklesu LH v ženském těle. Pacient často vysvětluje symptomatologii nervovým napětím, únavou a nepravidelnou sexuální aktivitou..

 • Oslabení nebo absence sexuální touhy na pozadí plnohodnotného psychoemotionálního stavu.
 • Změna objemu menstruační krve, snížení menstruačního období na polovinu.
 • Vzhled bohatého ochlupení na oblastech těla, které nejsou typické pro ženy (naznačuje přítomnost příznaku polycystických vaječníků).
 • Kontaktní krvácení - krvácení z pochvy po intimitě.
 • Bolestivý syndrom. Bolí vás žaludek nebo záda.
 • Zvýšená tělesná teplota. Současně s bolestivým syndromem naznačuje přítomnost zánětlivého procesu v ženských pohlavních orgánech.
 • Vaginální výtok hnisavé sliznice - potvrzení zánětlivého procesu reprodukčního systému.
 • Děložní krvácení, včetně krvácení mezi obdobími.

Nepřímé projevy snížené koncentrace LH v ženském těle - výskyt vyrážek na obličeji a těle, opožděný sexuální vývoj nebo jeho předčasný nástup.

Základem pro následný průchod diagnostikou je nedobrovolné ukončení těhotenství. To se může stát po postupu IVF..

Diagnostika

Zpočátku provádí gynekolog průzkum a vyšetření pacientky. V této fázi je důležité vyjmenovat znepokojující příznaky specialistovi. Včetně těch, kterých se podařilo před návštěvou lékaře zbavit (bolestivý syndrom, křeče, krvácení).

 1. Laboratorní diagnostika. Stanovení hladiny LH v krvi pacienta se provádí vyšetřením venózní krve. Dále se provádí klinická a biochemická analýza. Výsledek studie pomáhá identifikovat zánětlivý proces (podle počtu ESR, leukocytů), anémie (podle hladiny hemoglobinu).
 2. Ultrazvuk. Vyšetření orgánů reprodukčního systému pomocí ultrazvuku umožňuje zjistit přítomnost zánětlivých procesů.
 3. MRI nebo CT. Provádí se přísně podle indikací (nejedná se o základní metodu radiačního zobrazování). Studie umožňuje identifikovat nádorové procesy v mozku.

Další diagnostické metody jsou předepsány s ohledem na údajnou nebo identifikovanou patologii.

Léčba

Léčba pacientů se sníženou hladinou LH zahrnuje kombinaci léčby a fyzioterapie, dodržování dietní výživy.

Normalizace metabolismu se provádí pomocí progesteronu, estrogenů a androgenů. Zánětlivé procesy uvnitř pohlavních orgánů jsou zastaveny antibiotickou terapií, nesteroidními protizánětlivými léky. Fyzioterapeutické postupy dosahují regenerace vnitřní vrstvy dělohy, zlepšují krevní oběh. Pokud existuje léčba neplodnosti, v kompozici se používají léky s luteotropinem.

Poruchy hypofýzy jsou eliminovány hlavně chirurgickým zákrokem. Poté pacient potřebuje dlouhou rehabilitaci v kombinaci s hormonální terapií.

Celková doba trvání terapeutického kurzu závisí na hlavní příčině poruchy. Pokud se předpokládá, že jsou zapotřebí hormony, doba léčby trvá od 2 měsíců do šesti měsíců.

Po celou dobu léčby je žena kontraindikována, aby byla vystavena fyzické námaze a psychoemotickému přetížení.

Dietní strava zahrnuje použití vitaminu E - je obsažen v mandlích, sójovém oleji, brokolici, zelené listové zelenině. Je důležité přestat pít alkohol.

Prevence

Preventivní opatření ke snížení hladiny LH v ženském těle zahrnují udržování uspořádaného sexuálního života a prevenci podchlazení. Pravidelná návštěva gynekologa vám umožňuje včas identifikovat reprodukční nebo endokrinní poruchy.

Během těhotenství je důležité podstoupit genetický screening, aby se zjistila dědičná porucha plodu. Zpoždění růstu a vývoje dítěte by mělo rodiče upozornit: návštěva pediatra a genetika je nutností.

Vyšší lékařské vzdělání, speciální porodnictví a gynekologii, studoval na Kazanské státní lékařské univerzitě. Spoluautor vědeckých publikací.

Míra luteinizačního hormonu u žen, o odchylkách; co je analýza lži

V dnešním článku o tom, co je luteinizační hormon, jaká je jeho norma u žen. Co znamenají zjištěné odchylky?.

Luteinizační hormon označuje gonadotropní hormony vylučované předním lalokem hypofýzy. Hlavní účinek LH je realizován stimulací sekrece pohlavních hormonů.

Běžnými synonymy pro luteinizační hormon jsou LH, luteotropin, luteinizin ghormon, hormon stimulující intersticiální buňky. Laboratorní analýza pro hladinu LH je nezbytná k posouzení funkční aktivity reprodukčního systému a ke stanovení příčin neplodnosti.

Jak žena detekuje nerovnováhu v tomto hormonu? Prvním příznakem nerovnováhy je nepravidelná menstruace, nefunkční děložní krvácení a dlouhodobá neplodnost neznámé etiologie. Je třeba poznamenat, že v kombinaci s tímto hormonem se určuje hladina prolaktinu, estradiolu a folikuly stimulujícího hormonu.

Míra luteinizačního hormonu u žen

Při dekódování výsledků laboratorního výzkumu určí lékař rychlost luteinizačního hormonu s přihlédnutím k věku pacientky a jejímu menstruačnímu cyklu. U dívek, které nedosáhly puberty, je hodnota indikátoru minimální. Je to proto, že nepotřebují stimulovat proces ovulace..

Když dívka dosáhne reprodukčního věku, obsah LH v krvi se během cyklu mění. Tabulka ukazuje rychlost hormonu LH u žen v závislosti na věku a fázi menstruačního cyklu.

StáříNormální hladina LH (mIU / ml)Normální hladina LH (mIU / ml) s přihlédnutím k fázi cyklu
Až 1 rokMéně než 3,3Není určeno
15 letMéně než 0,25
5 - 9 letMéně než 0,45
9-14 letFolikulární stádium: 1,59 - 14,9
Ovulace: 22 - 55,7
Lutealní fáze: 0,6 - 16,2
14 - 25 letFolikulární stádium: 1,59 - 14,9
Ovulace: 21,2 - 57
Lutealní fáze: 0,55 - 16,4
Po 25 letechFolikulární stádium: 1,63 - 16,2
Ovulace: 20.9 - 56
Lutealní fáze: 0,51 - 16,3
Po menopauze14,2 až 52,3

Dávej pozor:

 • folikulární fáze odpovídá 3-14 dnům cyklu;
 • ovulační fáze se uvažuje od 13 do 15 dnů cyklu;
 • luteální stádium nastává 15. den a trvá až do začátku menstruačního krvácení.

Po nástupu menopauzy se hladina ženských pohlavních hormonů v těle dámy snižuje a menstruace se zastaví.

Odchylky od normy luteotropinu naznačují vývoj řady patologických procesů v těle..

Co to znamená, pokud je u žen zvýšen luteinizační hormon?

Normální obsah hormonu u žen se liší. To určuje, že hodnota referenčních hodnot je prezentována jako interval a nikoli jako přesné hodnoty. Hlavním důvodem zvýšení LH u žen ve folikulární fázi je těsná ovulace. K ovulaci zpravidla dochází během příštích 24 hodin a koncentrace LH se během dvou dnů vrátí k normálním hodnotám..

Pokud se obsah LH odchýlí o méně než 5–10 jednotek, není se čeho bát. Pacientovi je po několika dnech znovu změřen hormon. Zároveň je během tohoto období důležité vyloučit fyzický a emoční stres..

Trvale vysoká koncentrace LH v krvi naznačuje:

 • porušení funkce sekrece hormonů předního laloku hypofýzy, když začne nekontrolovatelně vylučovat hormon v přebytku;
 • primární dysfunkce pohlavních žláz;
 • onemocnění polycystických vaječníků (Stein-Leventhalův syndrom), při kterém dochází k rozsáhlým poruchám ve fungování orgánů endokrinního systému. Změna funkční aktivity je pozorována v práci vaječníků, kůry nadledvin, hypofýzy a hypotalamu. Onemocnění se projevuje oligomenoreou, neplodností, hirzutismem, maskulinizací, obezitou, alopecií, těžkým akné, depresivními poruchami atd.;
 • maligní poškození hypofýzy;
 • předčasný nástup puberty u dívky. Průměrný věk první menarché se považuje za 11–13 let. Syndrom předčasné puberty se provádí, pokud menstruace a tvorba sekundárních sexuálních charakteristik u dívky začaly ve věku 8 let. Je třeba mít na paměti, že za posledních 30 let došlo u ženské populace k tendenci k dřívějšímu období puberty. Co je nezbytné revidovat moderní standardy;
 • vrozené genetické poruchy ovlivňující počet chromozomů. Například u Shereshevského-Turnerova syndromu má dívka pouze jeden ze dvou XX chromozomů. Ve většině případů jsou pacienti neplodní;
 • endometrióza;
 • selhání ledvin atd..

Z nepatologických aspektů je třeba zdůraznit účinek drog. Například clomiphene®, naloxon®, bombesin®, pyronol®, mestranol® a léky na bázi ženských pohlavních hormonů významně narušují spolehlivost laboratorních testů..

Co naznačuje pokles hladin luteinizačního hormonu??

Nízké hladiny LH u žen jsou pozorovány, když:

 • maligní nádorové novotvary, které blokují normální fungování pohlavních žláz;
 • sekundární hypotalamická amenorea;
 • hyperprolaktinemie;
 • hypofyzární nanismus;
 • Sheehanův syndrom;
 • atypické formy syndromu polycystických vaječníků;
 • extrémní forma mentální anorexie, k nástupu menstruace nedochází;
 • silné stresující zážitky;
 • pozdní nástup puberty;
 • nerespektování pravidel přípravy sběru biomateriálu. Falešně negativní výsledky se vyskytují při užívání perorálních kontraceptiv, vysokých dávek ženských pohlavních hormonů a fenothiazinu.

Analýza LH u žen - co to je?

Peptid luteotropin je produkován přední hypofýzou. Jeho funkcí je stimulovat sekreci pohlavních hormonů. S přímým účinkem na ovariální membránu aktivuje luteotropin syntézu estrogenu a progesteronu. Když obsah LH dosáhne svých maximálních hodnot, je zahájen proces růstu folikulů a diferenciace buněk v zrnité vrstvě vaječníků. Dochází k ovulaci.

LH je řízen faktorem uvolňujícím gonadotropiny podle principu inverzního vztahu. Jinými slovy, jakmile se obsah LH sníží, faktor uvolňující gonadotropin začne stimulovat jeho sekreci a naopak..

Vyšetření pacienta předepisuje gynekolog, endokrinolog nebo reprodukční lékař. Indikace k provedení jsou:

 • dlouhodobá neplodnost neznámé etiologie;
 • časný nástup první menstruace u dívky;
 • potřeba zvolit hormonální léčbu ke stimulaci přirozené ovulace;
 • hirsutismus (zvýšené ochlupení na těle);
 • akné;
 • suchost pochvy;
 • porušení sexuálního vývoje;
 • zpomalení růstu;
 • oslabení sexuální touhy;
 • nedostatek ovulace nebo nepravidelný menstruační cyklus:
 • krvácení neznámé etiologie;
 • obvyklý potrat;
 • klinický obraz vývoje polycystických vaječníků;
 • endometrióza.

Jak se nechat testovat na LH?

Spolehlivost krevního testu na LH ovlivňuje několik faktorů. Porušení technologie odběru venózní krve vyvolává rozpad erytrocytů a uvolňování jejich obsahu do zkumavky. Výsledky získané ze vzorku s hemolýzou tedy nejsou spolehlivé. Je nutný opakovaný odběr biomateriálu.

Podobně je analýza krve pro LH ovlivněna scintigrafií (radioizotopová metoda pro diagnostiku kostí). Minimální interval mezi scintigrafií a návštěvou laboratorního oddělení je 1 týden.

Přesnost výsledků závisí na tom, jak dobře pacient přistupuje k přípravě na laboratorní diagnostiku. Zbývajících 30% je přiděleno personálu laboratoře a použitým činidlům.

Je nutné darovat krev ráno, poslední jídlo by mělo být 8-12 hodin před odchodem do laboratoře. Alkohol je vyloučen 2-3 dny, kouření po dobu 3 hodin před odběrem biomateriálu.

Sportovní trénink by měl být zrušen nejméně na tři dny. Zanedbání pravidla je důvodem k získání nesprávných výsledků. Měli byste se také vyvarovat emočního stresu večer a ráno před testy.

Obzvláště důležitá je fáze menstruačního cyklu. Je na ní, že rychlost obsahu luteinizačního hormonu v krvi se stanoví individuálně pro každého pacienta..

Je lepší, když lékař ve směru určí den, kdy je lepší podstoupit test. Pokud takové pokyny neexistují, standardní doporučený termín splatnosti je od pátého do sedmého dne cyklu.

Shrnutí luteinizačního hormonu

 • pokud je luteinizační hormon zvýšen v první fázi menstruačního cyklu, je to považováno za normální. Jeho fyziologický vzestup je nezbytný ke stimulaci procesu ovulace;
 • stanovení rychlosti LH u žen se optimálně provádí 3. den menstruačního cyklu;
 • referenční hodnoty pro různé věkové kategorie a fáze cyklu se liší;
 • získání nejpřesnějších výsledků laboratorních studií je možné, pokud pacient dodržuje všechna pravidla preanalytického tréninku.
 • o autorovi
 • Nedávné publikace

Vystudovala odbornou školu, v roce 2014 promovala s vyznamenáním na Federální státní rozpočtové vzdělávací instituci vysokoškolského vzdělávání na Orenburgské státní univerzitě v oboru mikrobiologie. Absolvent postgraduálního studia Federální státní rozpočtové vzdělávací instituce vyššího vzdělávání Orenburg GAU.

V roce 2015. v Ústavu buněčné a intracelulární symbiózy Uralské pobočky Ruské akademie věd absolvoval pokročilý výcvik v doplňkovém odborném programu "Bakteriologie".

Laureát celoruské soutěže o nejlepší vědeckou práci v nominaci „Biologické vědy“ 2017.

Proč je LH nízká a jak ji zvýšit

Luteinizační hormon u žen je produkován hypofýzou a je odpovědný za regulaci činnosti pohlavních žláz. S jeho nedostatkem je těhotenství nemožné, proto je pro zrání a oplodnění vajíčka nutné zvýšit hladinu LH v těle ženy.

Standardy

Úroveň závisí na věku:

 • do 1 roku - asi 0,7 mU / ml;
 • od 1 do 4 let - 0,8-2,0;
 • 10-14 let - 0,5-4,6;
 • 15-16 let - 0,4-16;
 • od 18 let do nástupu menopauzy - 2,2-11,2;
 • po menopauze - 11,3-53,0.

Normálně se obsah hormonu v těle mění v závislosti na menstruačním cyklu. Uprostřed cyklu, na konci zrání vajíčka, dojde k nárůstu hormonu, což naznačuje ovulaci. V závislosti na období menstruačního cyklu jsou indikátory LH následující:

 • folikulární fáze - 1,45-10;
 • nástup ovulace - 6,15-16,8;
 • fáze žlutého tělíska - 1.07-9.1.

Úrovně LH také závisí na individuálních charakteristikách těla. U některých žen je množství hormonu ve folikulární fázi od 4 dolarů 14 mU / ml, během ovulace až 25-150 jednotek.

Důvody nízké úrovně

Nízká hladina ne vždy naznačuje přítomnost jakéhokoli onemocnění. To mohou být důsledky stresu, změny ve stravě, užívání léků..

Trvalé snižování hladin LH naznačuje vývoj patologií v těle:

 • nízké hladiny hemoglobinu;
 • oslabení těla těžkou fyzickou námahou;
 • nemoc štítné žlázy;
 • selhání hypofýzy;
 • léčba některými léky (antikonvulziva, estrogeny, srdeční glykosidy, anabolické steroidy);
 • opožděná puberta;
 • genetická onemocnění (hyperandrogenismus);
 • nemoc Shereshevsky-Turner, Marfan;
 • sekundární amenorea;
 • polycystický vaječník;
 • zpomalení růstu.

Možné následky

Luteinizační hormon stimuluje ovulaci. S nízkou hladinou tohoto hormonu:

 • k ovulaci nedochází;
 • corpus luteum se netvoří;
 • ve druhé fázi nedochází ke změnám v endometriu, které jsou nezbytné pro implantaci embrya;
 • těhotenství nenastává nebo je ukončeno.

Léčba

Pro normalizaci je nutné eliminovat důvod poklesu. Úroveň produkce hormonů se sama vrátí do normálu:

 • úprava hypofýzy se provádí pomocí hormonální terapie. Předepsaný progesteron, estrogen, androgen. Dávka léku předepisuje lékař na základě provedených hormonálních studií;
 • pro neplodnost jsou předepsány léky obsahující LH: Pergonal, Luveris, Chorionic gonadotropin, Luteotropin;
 • pokud je důvodem pro snížení hladiny LH nadměrná produkce prolaktinu, je předepsána léčba kabergolinem, bromokriptinem;
 • nádory hypofýzy vyžadují chirurgický zákrok.

Lidové léky mohou pomoci zvýšit hladinu LH. Alternativní medicína doporučuje léčbu bylinnými odvarmi (chmelové hlávky, máta a lípa), malinami, jahodami, ostružinami, sójovými boby, lněným olejem.

Příjem jablek, granátových jablek a citrusových šťáv má příznivý účinek na tělo (1 sklenice denně).

Důrazně však nedoporučujeme samoléčbu, ale poraďte se s lékařem.

Požadované množství všech hormonů v těle ženy je důležité pro zdraví a normální fungování. Jsou nezbytné nejen pro reprodukční systém. Nálada a vzhled závisí na nich. Každá žena proto potřebuje kontrolovat své vlastní hormonální pozadí a včas jej normalizovat.

Luteinizační hormon LH - normální, zvýšený, snížený

Hypofýza vylučuje tři typy pohlavních hormonů: folikuly stimulující hormon (FSH), prolaktin a luteinizační hormon (LH). Luteinizační hormon je zodpovědný za správné fungování pohlavních žláz, produkci pohlavních hormonů - testosteronu (muž) a progesteronu (žena). Hypofýza produkuje tento hormon u mužů i žen..

Krevní test na luteinizační hormon LH (normální, zvýšený, snížený) se používá při diagnostice neplodnosti a hodnocení funkčního stavu reprodukčního systému.

Vysoké hladiny LH v krvi u ženy jsou známkou ovulace. Tento hormon se ve zvýšeném množství u žen uvolňuje přibližně 12-16 dní po nástupu menstruace. Toto období se nazývá luteální fáze cyklu..

U mužů je koncentrace LH konstantní. V mužském těle tento hormon zvyšuje hladinu testosteronu, který je zodpovědný za zrání spermií..

Způsob, jakým fungují ovulační testy, je jednoduchý: měří množství hormonů v moči. Když se koncentrace luteinizačního hormonu zvýší, pak již začala nebo brzy začne ovulace. Při plánování početí je ten správný čas..

Když je předepsán test LH

Lékař může tuto analýzu předepsat v následujících případech:

 • krátké a sporé období (trvající méně než tři dny);
 • absence menstruace;
 • potraty;
 • neplodnost;
 • předčasný nebo opožděný sexuální vývoj;
 • zpomalení růstu;
 • endometrióza;
 • děložní krvácení;
 • stanovení období ovulace;
 • pokles sexuální touhy;
 • sledování účinnosti hormonální terapie;
 • vyšetření na oplodnění in vitro (IVF);
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • hirsutismus (ženy mají nadměrný růst vlasů na břiše, zádech, hrudníku, bradě).

Pro správné vyhodnocení výsledků, je-li předepsán test LH, musí být vzorky krve ze žíly provedeny 19. - 21. nebo 3. - 8. den cyklu. Vzhledem k tomu, že muži nemají kolísání tohoto hormonu, je možné od nich odebírat vzorky krve kdykoli..

Aby byly výsledky analýzy před studií správné, je nutné:

 • nejezte před odběrem krve po dobu 2–3 hodin, můžete použít neperlivou čistou vodu;
 • přestaňte užívat hormony štítné žlázy a steroidy po konzultaci s lékařem 48 hodin před odběrem krve;
 • vyloučit emoční a fyzický stres jeden den před studiem;
 • nekuřte 3 hodiny před zkouškou.

Luteinizační hormon je normou

Hormon LH u zdravých mužů po pubertě je na stejné úrovni a u žen rychlost kolísá po celý cyklus.

Vše o luteinizačním hormonu

Hormon LH, definice, analýza u Saratova

Pacienti a pacienti sarclinics pravidelně klást lékaři otázky týkající se hormonální výzkum u žen a

muži, dívky a chlapci, dívky a chlapci. Problémy spojené s hormonem, jako je luteinizační hormon LH, jsou extrémně časté. Co je hormon LH, jak určit hormon LH? Jak spolu souvisí hormony lh a fsh? Jaká je norma pro lhaní? Co dělat, když se zvyšuje lež u žen, klesá lež? Jaký by měl být poměr, normální poměr lg a fsg? Proč určovat úroveň lží? Proč je LG a prolaktin vysoký, nízký, snížený, zvýšený, nad normální, pod normální? Jak darovat krev za lži u mužů, dětí, chlapců, dívek, chlapců, dívek, žen? Jak lg fsg estradiol, progesteron, ttg spolu souvisí, pokud jsou zvýšeny nebo sníženy?

Zajímavé jsou různé otázky týkající se hormonálních hladin. Jaký je poměr lg a fsg normy? Jak se lhaní chová během těhotenství, méně či více? Kdy darovat hormony, v který den v první fázi, ve druhé fázi, během těhotenství, po ovulaci, bez ovulace, pokud folikulární fáze, luteinizační fáze nebo ovulace?

Stejně jako aktuální problémy. Co dělat, pokud gynekolog předepsal analýzu hormonu lg a bylo zjištěno jeho snížení, zvýšení? Jak dochází k uvolňování LG (graf)? Jak zjistit normální ukazatele lží, potřebujete dešifrování? Potřebuji krevní test na LG hormony? Kde zacházet s vysokou úrovní lži? Kam jít, pokud jsou ženské hormony FSH a LH zvýšené? Jaké jsou důvody zvýšení? Jak vypočítat index lg fsg? Jak probíhá těhotenství se zvýšeným LH? Jaká je cena a náklady na analýzu v Saratově v Rusku? Proč se zvyšuje lež, ale fsg je normální a kam jít?

V menším procentu případů jsou kladeny otázky týkající se těhotenství. Jak snížit lež v těhotenství, zvýšit lež u dívky a ovlivňuje alkohol jeho hladinu? K čemu je Immunochromium Lg Express? Jak vyléčit nedostatek nebo přebytek lh hormonu? Potřebuji léčbu a kam jít, pokud je luteinizační hormon u žen, u mužů normální, zvýšený, snížený, nízký, vysoký? Co když luteinizovaná cysta nebo syndrom luteinizovaného folikulu, polycystický vaječník? Jak může pomoci gynekologie v Saratově, andrologie, endokrinologie, reproduktologie?

Co je luteinizační hormon LH u žen, mužů a dětí?

Luteinizační hormon LH, lutropin, luteotropin patří do skupiny hypofyzárních hormonů. Luteinizační hormon LH je syntetizován v přední hypofýze. LH je chemicky podobný FSH (folikuly stimulující hormon). LH je glykoprotein s molekulovou hmotností vyšší než 30 kDa, který se skládá ze 2 podjednotek (alfa podjednotka a beta podjednotka). Podjednotky jsou spojeny nekovalentními vazbami s vysokou afinitou. U LH je alfa podjednotka běžná. Stimulace syntézy gonadotropinů nastává kombinovaným působením hormonu uvolňujícího gonado a pohlavních steroidních hormonů. K udržení normální hladiny LH je zapotřebí optimální frekvence pulzní stimulace GnRH. S různými odchylkami klesá hladina cirkulujících gonadotropinů. Sexuální steroidní hormony mají přímý účinek na citlivost hypofýzy na stimulační účinky GnRH.

Za co je společnost LG odpovědná?

Luteinizační hormon stimuluje produkci estrogenu ženskými vaječníky. LH reguluje funkci glandulocytů. LH má složité interakce s FSH. Oba hormony spolupracují na regulaci zárodečné funkce varlat. Mechanismy negativní zpětné vazby peptid inhibuje inhibici folikuly stimulující funkce hypofýzy. To vede ke snížení síly účinku FSH na varlata, ale to nesnižuje účinky LH. Inhibin reguluje interakci LH a FSH, což se projevuje v regulaci funkce varlat. LH spolu s FSH ovlivňuje růst folikulů vajíčka u žen. Hladiny luteinizačního hormonu se mění s fází menstruačního cyklu. V časné folikulární fázi je hladina LH snížena, v důsledku čehož dochází k postupnému zvyšování LH před ovulací. Maximální LH stimuluje ovulaci u žen. Poté hladina luteinizačního hormonu v krvi prudce klesá. K následnému zvýšení LH dochází na začátku menstruačního cyklu. U mužů stimuluje LH Leydigovy buňky. Testikulární Leydigovy intersticiální buňky produkují testosteron.

Luteinizační hormon LH: funkce, působení v těle

Jaké jsou hlavní funkce luteinizačního hormonu (LH). Hlavní funkcí LH je stimulace syntézy androgenů v buňkách folikulů theca; stimulace sekrece progesteronu, prostaglandinů v granulózních buňkách, stimulace působení prostaglandinů a proteolytických enzymů, která vede ke ztenčení a prasknutí folikulu, stimulace procesu luteinizace granulózních buněk ovulovaného folikulu a tvorba žlutého tělíska.

Kdy užívat hormony, jaký den menstruace (menstruační cyklus)?

Luteinizační hormon, LH, lutropin, luteotropin sarklinik doporučuje ženám a dívkám užívat ráno na lačno od 3 do 8 dnů menstruačního cyklu nebo od 19 do 21 dnů menstruačního cyklu. Muži a chlapci mohou každý den užívat luteinizační hormon LH ráno na lačno.

Luteinizační hormon LH: norma, normální hladina, obsah, indikátory, interpretace indikátorů

Norma, normální hodnoty, normální hladina luteinizačního hormonu LH v krvi mužů 0,5-10 IU / l, ženy ve folikulární fázi 0,8-27,1 IU / l, ovulační fáze 9,6-155,0 IU / l, luteální fáze 0,7 - 24,5 IU / L, menopauza více než 12 IU / L, postmenopauzální 13,5 - 96,0 IU / L, u předčasně narozených dětí (chlapců a dívek) méně než 1 IU / L.

LH u žen, mužů je zvýšená, zvýšená, vysoká, nad normální, zvýšená hladina

LH je zvýšená, vysoká, nadhodnocená, nad normální (zvýšená hladina) je pozorována u onemocnění, jako je vrozená hypoplázie nadledvin, primární dysfunkce pohlavních žláz, kastrace, amenorea způsobená selháním vaječníků, hypofunkce vaječníků, Stein-Leventhalův syndrom, Swireův syndrom, Turnerův syndrom, časná menopauza u žen.

Luteinizační hormon u žen, mužů je snížen, snížen, nízký, pod normální, nízkou hladinu

LH je snížena, nízká, podceňována, pod normální (snížená hladina) je pozorována u takových onemocnění, patologických stavů, procesů, jako je dysfunkce hypofýzy nebo hypotalamu, hypopituitarismus, opožděný nástup syntézy a působení lutropinu a follitropinu v pubertě (syndrom konstantní retardace růstu a sexuální vývoj), syndrom galaktorea - amenorea, izolovaný nedostatek gonadotropních hormonů s anosmií nebo hyposmií (Callamannův syndrom, Kalmannův syndrom), neurotická anorexie, izolovaný nedostatek lutropinu (plodný eunuch), hyperprolaktinemie, příjem digoxinu, megestrol, hormonální hormony, phenerotop snižuje vrchol lutropinu), estrogen (ve vysokých dávkách), Prader-Williho syndrom, sportovní amenorea, hypotalamické nádory.

Jak snížit nebo zvýšit luteinizační hormon LH?

Sarclinic ví, jak snížit LH u mužů a žen, jak zvýšit LH u žen a mužů v Saratově v Rusku. Léčba zaměřená na obnovení hladiny luteinizačního hormonu (zvýšení nebo snížení hladiny LH), může zlepšit sexuální, sexuální funkce, obnovit reprodukční funkci, menstruační cyklus ženy. Sarclinic ví, jak snížit LH, jak zvýšit LH, jak zvýšit LH, jak snížit LH.

Pokud váš luteinizační hormon není produkován, nevíte, zda máte normu, nebo je váš LH zvýšený, snížený, vysoký, nízký, nad normální, pod normální, nezapomeňte kontaktovat odborníka. Můžete jít na oficiální webovou stránku sarclinic.ru a zeptat se lékaře. Pamatujte, že nejvyšší hladiny luteinizačního hormonu spouští ovulaci. Tuto špičkovou hladinu lze určit pomocí ovulačního testu.

Jak se připravit na doručení?

Sarklinic připomíná, že pro získání skutečných indikátorů hladiny hormonu je nutné vyloučit vliv stresových faktorů, užívat léky, léky (zejména hormonální léky), nekouřit, vyloučit sex den před darováním krve pro analýzu LH, sexuální kontakty, sexuální vztahy, užívání alkoholických nápojů, drogy, fyzická aktivita (sport, fitness, těžká fyzická práce).

Poměr lg a fsh normy, lh / FSH

Jaký je normální poměr LH a FSH je normou, jaký je normální poměr LH / FSH, luteinizačního hormonu a folikuly stimulujícího hormonu u dívek, dívek, žen? U dívek je před nástupem menstruace normální poměr lg / fsg 1. Jeden rok po nástupu menstruace je normální poměr u dívek lh / fsg od 1 do 1,5. Pokud menstruační cyklus dívky, žena trvá déle než 2 roky, tj. Přibližně ve věku 14 let a až do období menopauzy, je normální poměr lg / fsg 1,5 až 2.

Kdy darovat krev pro analýzu LH?

Analýza pro LH, luteinizační hormon sarklinik doporučuje užívat, pokud má dívka nebo žena endokrinní onemocnění, snížené libido, nedostatek ovulace, ženská neplodnost, potrat, nadměrný růst vlasů na těle, obličeji, podpaží, problémy s menstruací, oligomenorea, amenorea, žádná menstruace, hirsutismus, žádná menstruace, skrovná menstruace, nepravidelná menstruace, dysfunkční děložní krvácení, syndrom polycystických vaječníků, menstruační nepravidelnosti, nepravidelná menstruace, endometrióza, snížená sexuální touha, zpomalený růst v pubertě (puberta), nedostatečný rozvoj klitoris, stydké pysky, stydké pysky, vagina), nedostatečný vývoj mléčných žláz (malá prsa, 0, 1, nula, první velikost prsou, pouze bradavky), předčasná puberta, mužská neplodnost, špatný spermogram, snížená potence u mužů, impotence oslabení erekce při hodnocení léčby hormonálními a léky při užívání hormonální antikoncepce (GOK, hormonální perorální antikoncepce).

Hormon LH - co to je, tabulka hormonálních norem v krevním testu

Hypofýza je jedním z mozkových přívěsků. Spolu s dalšími žlázami s vnitřní sekrecí reguluje množství vylučovaných ženských a mužských pohlavních hormonů (estrogen, testosteron atd.). Proto je hlavním regulátorem hormonálních hladin. To se provádí, a to i prostřednictvím hypofyzárního luteinizačního hormonu (LH). Jedná se o látku s peptidovou strukturou, která se podílí na reprodukční činnosti orgánů u zdravých mužů a žen..

Sexuální hormony

V těle mužů i žen hypofýza syntetizuje tři pohlavní hormony. Jsou zodpovědní za sexuální touhu a schopnost počat dítě. Jedná se o hormony - FSH, LH a prolaktin. Luteinizační hormon u žen stoupá během ovulace. V tuto chvíli je žena připravena počat dítě. Tato fáze menstruačního cyklu se nazývá luteální.

Funkce luteinizačního hormonu v ženském těle

Luteinizační hormon v ženském těle, které není ve stavu těhotenství, se tvoří v minimální koncentraci, LH ve folikulární fázi je obvykle nízká. Den před ovulací dochází k výraznému zvýšení jeho koncentrace v těle. To je nezbytné pro tvorbu žlutého tělíska a sekreci progesteronu, které podporují udržení oplodněného vajíčka, pokud existuje. Tento proces pomáhá implantovat tvorbu do epitelu dělohy a zachovává těhotenství, dokud se neobjeví placenta..

Je to tento hormon, který dosahuje maximální hladiny v moči u žen s ovulací. Proto byly vyvinuty testovací proužky, které určují tvorbu žlutého tělíska množstvím produkce luteinizačního hormonu.

Stanovuje se v případě patologických stavů těla, v důsledku čehož se zvyšuje nebo snižuje. V tomto případě se provádí krevní test na LH pomocí odběru vzorků venózní krve..

Jak provést krevní test na hormon LH

Existují pravidla pro odběr krve ke stanovení hormonálního pozadí, pokud bude porušena, nebude koncentrace látky pravdivá. To povede k nesprávné interpretaci výsledků lékařem a nesprávné diagnóze. Před provedením krevního testu na LH se proto zeptejte lékaře, jak darovat krev pro luteinizační hormon a kdy je nutné ji darovat.

 1. Aktivní sportovní aktivity před testováním jsou vyloučeny.
 2. Zvláštní strava není nutná, lékaři však doporučují nejíst tučné jídlo 2-3 dny před zahájením studie.
 3. Nejezte a nekuřte ráno před odběrem krve. Některé potraviny vedou k mírné změně hormonálního stavu.
 4. Před odběrem krve na test na hormon LH je pacientovi podána forma, ve které jsou zadány údaje o dni menstruačního cyklu, přítomnosti nebo nepřítomnosti těhotenství a začátku menopauzy.
 5. Krev pro luteinizační hormon musí být darována z žíly 5. den cyklu. Je umístěn uvnitř sterilní zkumavky a analyzován na poloautomatickém analyzátoru. Tato technika snižuje riziko lékařské chyby. Výsledky jsou pacientovi dány následující den.

Důležité! Krev na LH je darována společně s FSH, protože tyto hormony jsou u žen ve vzájemném vztahu. Folikulostimulační hormon je také zodpovědný za reprodukční funkci.

Míra obsahu LH u žen v různých obdobích cyklu v tabulce

Po obdržení výsledků testu jsou předány ošetřujícímu lékaři. Dekóduje údaje o obsahu hormonu pomocí tabulky normy luteinizačního hormonu.

DobaNorma u žen, med / ml
Folikulární2-13
Ovulační25-155
Luteal3-20
Perorální antikoncepceMéně než 8,5
Nástup menopauzy11-40

Výstup hodnot nahoru nebo dolů označuje narušení, ke kterému dochází uvnitř těla. Drobné odchylky v hladině luteinizačního hormonu jsou považovány za normální variantu, ale měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili endokrinní poruchy.

Možné odchylky a jejich důvody

Fyziologický vzestup luteinizačního hormonu na maximální hodnoty je den před ovulací. Pokud k tomu dojde v jiné dny, jedná se o variantu patologického stavu. Kolísání těchto látek v těle významně mění stav zdraví ženy. Může se objevit amenorea (absence menstruace), neplodnost. Pokud tedy koncentrace jakéhokoli hormonu vykazuje změnu v normě, poraďte se s lékařem. Vysvětlí, co způsobuje tuto změnu hladin LH u žen..

Zvýšená koncentrace luteinizačního hormonu u žen

Patologický a fyziologický nárůst indikátoru je pozorován v následujících případech:

 • tvorba mnoha cyst na vaječnících;
 • nedostatek funkce vaječníků před menopauzou;
 • selhání ledvinového systému;
 • vývoj nádoru (maligního nebo benigního) hypofýzy;
 • zánět endometria dělohy (endometrióza);
 • nedostatečné fungování žláz vylučujících pohlavní hormony;
 • dlouhé diety nalačno nebo vyčerpávající;
 • silný stres;
 • aktivní denní sport.

Snížené hladiny LH u žen

Pokles LH u žen pod normální hodnotu je patologický stav, který také vyžaduje léčbu. Důvody pro pokles luteinizačního hormonu jsou:

 • nedostatečný rozvoj pohlavních orgánů;
 • opožděný sexuální vývoj;
 • nedostatek luteální fáze;
 • zvýšení množství tukové tkáně;
 • špatné návyky (kouření, zneužívání alkoholu);
 • užívání léků;
 • operace ovlivňující oblast vaječníků nebo hypofýzy;
 • amenorea (absence odmítnutí slizniční vrstvy dělohy a měsíční krvácení);
 • tvorba cyst na vaječnících;
 • stres;
 • nedostatečný rozvoj nebo snížená funkce hypofýzy;
 • zakrnělý růst nebo nanismus;
 • porušení uvolňování dalších hormonů (pokles LH je pozorován se zvýšením prolaktinu, který se obvykle během kojení silně vylučuje);
 • stav porodu plodu ženou.

Po nástupu těhotenství koncentrace LH v krvi klesá, zatímco ostatní hormonální látky reprodukčního systému se zvyšují. Stejný stav nastává během kojení. Normální koncentrace LH v ženském těle se vrátí k normálu poté, co dítě opustí prsa matky.

Důležité! Úroveň plodnosti ženy (její schopnost otěhotnět) je indikována poměrem LH a FSH (folikuly stimulující hormon). Počet musí být mezi 1,3 a 2,2. Pokud je poměr LH k FSH menší než jedna, plodnost klesá..

Příznaky nízké hladiny luteinizačního hormonu

Důvodem nedostatečného početí ženy je často nízká hladina luteinizačního hormonu. V tomto případě se objeví příznaky, které přimějí lékaře identifikovat tento faktor..

 1. U žen chybí přitažlivost k sexuálnímu partnerovi. Snížený lutropin u mužů způsobuje impotenci, mužskou neplodnost (protože LH se podílí na zrání spermií a vývoji pohlavních orgánů).
 2. Množství krve uvolněné během menstruace je sníženo. Samotné období se zmenšuje.
 3. Zvýšená ochlupení pokožky na místech, pro která to není typické.
 4. Výtok krve z pochvy po instrumentálních vyšetřeních nebo pohlavním styku.
 5. Bolest, která se šíří do dolní části zad nebo břicha.
 6. Pokud se objeví horečka (zvýšení tělesné teploty až na 37-37,5 stupňů), která je doprovázena bolestí, znamená to zánětlivý proces vnitřních orgánů.
 7. Když dojde k infekci urogenitálního systému, vytvoří se z pochvy hojný hnisavý nebo slizniční výtok.
 8. Vzhled krve z pochvy mimo období menstruace, které je výsledkem krvácení z dělohy nebo vaginální sliznice.

Jakýkoli z těchto příznaků by měl ženu vyzvat k návštěvě lékaře. Pokud se onemocnění vyvine, včasná léčba se neprovádí, je možná komplikace ve formě neplodnosti.

Léčba nebo jak normalizovat hladiny hormonů

K léčbě těchto stavů u žen se používá jak tradiční medicína, tak léky, fyzioterapeutické postupy, změny ve stravě.

Předepisování léků je vybráno po zjištění příčiny onemocnění, což pomůže lékaři zjistit, jak indikátor zvýšit nebo snížit. Pokud je problém lokalizován v hypofýze, nejčastěji se uchýlí k chirurgickému zákroku (odstranění nádoru, proliferace tkáně žlázy). Poté je pacientovi předepsána hormonální terapie..

Pokud došlo k porušení na pozadí změn metabolismu nebo lokální sekrece hormonu vaječníky, použije se hormonální substituční léčba, která pomáhá stabilizovat jejich hladinu LH v krvi ženy..

Antibakteriální léky se používají, když je patogen identifikován zasetím nátěru z pochvy. Používají se ve spojení s léky zaměřenými na obnovu střevní mikroflóry.

Nesteroidní protizánětlivé léky se používají k léčbě těžkých zánětů, ovariálních cyst.

Fyzioterapie se používá ke zlepšení krevního oběhu ve vaječnících a děloze. Metoda zlepšuje regeneraci tkání. Pomáhá zlepšit výživu orgánu, obnovit menstruační cyklus..

Lidové léky se používají ke stimulaci funkce vaječníků, léčbě nepravidelností menstruace, zvýšení luteinizačního hormonu. K tomu se vaří bylinky a infuze se pijí po dlouhou dobu (od 1 do 3 měsíců). Pro tyto účely je vhodná šalvějová náhorní děloha.

Je důležité nejen užívat léky, ale také změnit stravu. Za tímto účelem konzumují velké množství bílkovinných produktů (maso, mléčné výrobky, luštěniny). Potraviny bohaté na vitamín C (petržel, šípky, rybíz) mají velký vliv na reprodukční funkci, protože pomáhají zlepšovat krevní oběh ve vnitřních orgánech.

Závěr

Porušení hormonálního pozadí má nepříznivý vliv na činnost těla. Pokud se objeví příznaky zvýšení nebo snížení množství luteinizačního hormonu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Promluví o hormonu LH, vysvětlí, o co jde, jaké změny způsobuje. Samoléčba je vyloučena, protože pacient tím zhorší svůj stav, užívání hormonálních léků bez vědomí lékaře může vést k výskytu novotvaru nebo poruše menstruačního cyklu a následné neschopnosti otěhotnět..

Luteinizační hormon u žen: normální hodnoty, důvody pro zvýšení a snížení

Luteinizační hormon u žen se produkuje po celý život, ale nejvyšší hodnoty dosahuje během plodnosti, uprostřed menstruačního cyklu. Koncentrace LH přímo určuje pravděpodobnost početí. Pokud syntéza hormonu klesá, nedojde k ovulaci. Zvýšená koncentrace také vede k problémům: dochází k poruchám v cyklu, které způsobují neplodnost. Léčba spočívá ve změně životního stylu a hormonálních lécích.

 • 1 Popis
 • 2 Indikace a postup
 • 3 Normální hodnoty
 • 4 Zvýšené hladiny hormonů
 • 5 Příznaky nízké hladiny LH
 • 6 Léčba

Luteinizační hormon (LH) je vylučován hypofýzou a reguluje činnost pohlavních žláz a produkci progesteronu a testosteronu. Vyrábí se u žen i mužů. V mužském těle je hladina LH konstantní. Je zodpovědný za syntézu testosteronu, který se podílí na procesu spermatogeneze.

Zvýšená koncentrace hormonu v ženské krvi je hlavním příznakem nástupu ovulace. Vrchol jeho produkce je zaznamenán 12. - 16. den cyklu, v luteální fázi.

Ovulační testy jsou založeny na hodnocení hladiny tohoto hormonu v krvi. Jeho vzestup znamená, že vejce bude uvolněno z folikulu během příštích 24-36 hodin. Při plánování těhotenství je tento čas nejpříznivější pro pohlavní styk..

Indikace pro testování:

 • neplodnost;
 • hirsutismus (nadměrné ochlupení na bradě, hrudníku, zádech);
 • porušení časových období puberty;
 • zpomalení růstu;
 • endometrióza;
 • výzkum během IVF;
 • hodnocení účinnosti hormonální léčby;
 • menoragie a metroragie (děložní krvácení);
 • stanovení příznivé doby pro početí;
 • nedostatek menstruace;
 • obvyklý potrat;
 • krátká a krátká menstruace;
 • snížené libido;
 • polycystický vaječník.

Krevní test se provádí na prázdný žaludek. Několik dní před porodem je nutné snížit fyzickou aktivitu a stres, v předvečer procedury jíst lehké jídlo. V den odběru krve je zakázáno užívání léků a kouření.

V případě akutního onemocnění by měla být v dalším cyklu provedena studie. Na týden jsou hormonální léky zastaveny. Pokud jsou užívány léky na záchranu života, musíte o tom informovat lékaře, který test objednal..

Ženy jsou testovány na hormony v určité dny cyklu. U luteotropinu se to považuje za 3. - 7. nebo 19. - 22. den.

Po pubertě u zdravých žen hormonální frekvence kolísá po celý cyklus:

DobaČasový intervalÚroveň LH (mU / l)
Folikulární fázeOd začátku cyklu do 12. - 14. dne3-15
Ovulační období12. - 16. den25-151
Luteální fáze menstruačního cykluOd ovulace do začátku dalšího období3-17

U zdravých mužů je množství LH v rozmezí 0,5-10 mU / l.

V různých obdobích života se normální hodnoty hormonu mohou také lišit:

Věk (roky)Koncentrace LH, mU / l
1-30,90 - 1,85
4-50,70-0,90
7-80,70-2,05
9-100,70-2,30
jedenáct0,30-6,20
120,50-9,81
130,40-4,60
14-160,50-25,1
171.70-11.2
18-192.30-11.2

Hladina luteotropinu v menopauze je 14,2–52,3 mU / l. Zvýšení výsledků analýzy by nemělo vést k předčasným závěrům. Správné dešifrování může provést pouze lékař.

Při diagnostice absence těhotenství nebo onemocnění reprodukčního systému se bere v úvahu poměr LH a FSH. Právě to může lékařům naznačit přítomnost problémů v ženském těle..

Během ovulace dochází k významnému zvýšení koncentrace LH (řádově). To se děje po celou dobu plodnosti, s výjimkou těhotenství. Mimo ovulaci před menopauzou mohou zvýšené hladiny LH naznačovat následující:

 • plýtvání vaječníky;
 • narušení pohlavních žláz a ledvin;
 • patologická proliferace děložní sliznice (endometrióza);
 • novotvary hypofýzy.

Zvýšení LH na konstantní úrovni vede k anovulaci, změně povahy menstruačního toku (hojný, řídký, sražený, bolestivý). Nedostatek ovulace vede k neschopnosti otěhotnět pravidelným pohlavním stykem.

Zvyšování hladiny LH často vyvolávají diety založené na půstu. Dochází ke zvýšení koncentrace hormonu a se zvýšenou fyzickou aktivitou a silným stresem.

Nízké dávky se běžně vyskytují u těhotných žen. Toto období je doprovázeno přirozenou nepřítomností ovulace, kdy není potřeba vysokých hladin hormonu. Mimo těhotenství může tento stav vést k různým patologiím..

Nízké hladiny LH způsobují narušení menstruačního cyklu u žen. Mnoho infekčních onemocnění, jako je hepatitida B, kapavka, pyelonefritida, příušnice atd., Se považuje za příčinu jejího snížení..

Existují další faktory, které vedou k nedostatku LH:

 • Simmondsova choroba;
 • sekundární amenorea;
 • zneužití alkoholu;
 • kouření;
 • nekontrolované léky (antikoncepční pilulky);
 • nadváha;
 • operace;
 • tvorba hypofýzy;
 • amenorea;
 • zpomalení růstu;
 • polycystický vaječník;
 • stres;
 • zvýšený prolaktin.

K normalizaci obsahu luteotropinu se léčí onemocnění, které způsobuje odchylku od normy:

 • Pokud je detekována nedostatečná tvorba LH hypofýzou, provádí se terapie stimulací léky na bázi jiných hormonů. Používají se pilulky nebo injekce estrogenu, progesteronu nebo androgenu. Lék předepisuje lékař, samoléčba je vyloučena.
 • Nádor, který produkuje hormon, je chirurgicky odstraněn. Po operaci se provádí další konzervativní léčba.
 • Hypoplázie endometria je eliminována hormonálními léky. Někdy to vede k pozitivním výsledkům na krátkou dobu nebo vůbec žádný účinek. V tomto případě je zavedeno nitroděložní tělísko: má menší patologický účinek na játra a gastrointestinální trakt než kombinovaná perorální antikoncepce (COC).
 • Ovariální cysty jsou odstraněny pomocí COC, jsou také schopné snížit luteotropin. Lék zvolený lékařem je předepsán po dobu 3 měsíců. V případě potřeby se po krátké přestávce uskuteční další kurz. Jakákoli změna dávkování nebo léčby musí být projednána s gynekologem.
 • Pokud je pokles LH spojen s přetrvávajícím stresem, doporučuje se ženě navštívit psychologa.

Ženy často věnují pozornost zpoždění menstruace, ale je nebezpečnější, když začnou brzy. Pokud žena není v situaci, kdy jsou nepravidelnosti cyklu normální (laktace, přechod, menopauza), mělo by to být výstrahou.