Co potřebujete vědět o homocysteinu během těhotenství

Moderní standardy pro vedení těhotné ženy v naší zemi předpokládají dodání velkého počtu laboratorních testů po dobu 9 měsíců. Včetně některých prenatálních klinik a perinatálních center se provádí relativně nový biochemický test na homocystein během těhotenství.

K čemu je tato analýza?

Sérová hladina homocysteinu během těhotenství není studována u každého, týká se analýz rozšířeného koagulogramu. Obvykle se odebírá od budoucích matek s různými patologiemi (předčasné stárnutí placenty, zmrazené těhotenství atd.). Nebo u žen, které mají problémy s počátkem a těhotenstvím dříve.

Krevní test na homocystein se neprovádí pouze během těhotenství, protože se jedná o poměrně populární terapeutický test. Homocystein je aminokyselina tvořená methioninem, který se do těla dostává prostřednictvím potravy. Cystein se tvoří z homocysteinu pod vlivem vitamínů B2, B6, B12 a kyseliny listové.

Při vysoké koncentraci v krevním séru je toxický pro endoteliální stěnu cév (jemná vnitřní výstelka tepen a žil), což vede k tomu, že se na nich snadno usazuje „špatný“ cholesterol, který způsobuje krevní sraženiny. Trombóza zase narušuje průtok krve, včetně průtoku placenty, a může vést k tromboembolismu - oddělení krevní sraženiny a jejímu přenosu do mozku, srdce, plic nebo jiných orgánů, což způsobí mrtvici, infarkt srdce nebo plic.

Tato analýza je tedy nezbytná k posouzení koagulačního systému nastávající matky nebo při vyšetřování ženy plánující těhotenství..

Co by měl být homocystein během těhotenství

Jeho normální ukazatele u netehotných žen jsou od 5 do 10 μmol / l., U silné poloviny je tento ukazatel vyšší kvůli větší svalové hmotě. Norma homocysteinu během těhotenství v 1. trimestru je prakticky stejná - od 4 - 12 μmol / l. Ve 2. trimestru by mělo být množství homocysteinu sníženo o 50% a zůstat konstantní až do narození dítěte. Se zvýšením obsahu této aminokyseliny nad uvedené počty nastává patologický stav zvaný hyperhomocysteinémie..

Jaké jsou důsledky hyperhomocysteinémie (dále HHC) u těhotných žen

Zvýšený homocystein během těhotenství nemusí vždy vést k následkům. Jeho zvýšení zvyšuje rizika různých situací (budou uvedena níže). Bylo prokázáno, že čím vyšší je hladina homocysteinu a čím je žena starší, tím vyšší je riziko.

Důsledky GHZ:

 • Obvyklá ztráta plodu.
 • Cévní onemocnění, včetně předčasného stárnutí a odtržení placenty. Chronická placentární nedostatečnost.
 • Zpoždění vývoje plodu, tvorba defektů.
 • Chronická hypoxie plodu.

Proč vzniká GHZ

Homocystein se tvoří z methioninu. Methionin je aminokyselina nacházející se v potravinách.

Potraviny s vysokým obsahem methioninu:

 • Živočišný původ:
  • Vejce
  • Játra
  • Ryba
  • Mléko
 • Rostlinný původ:
  • Luštěniny
  • Ořechy

Je třeba poznamenat, že v živočišných produktech je mnohem více methioninu. Luštěniny a ořechy také obsahují dostatečné množství, ale pro těhotné ženy je lepší omezit je ve stravě..

Příčiny GHZ

 • Nedostatek kofaktorů pro přeměnu homocysteinu na cystein, to znamená nedostatek B2, B6, B12 a kyseliny listové. Nedostatek těchto vitamínů může spočívat v dodržování nastávající matky vegetariánství, zejména v syrové stravě, a také při onemocnění žaludku (zejména při atrofické gastritidě).
 • U chronických onemocnění:
  • Arteriální hypertenze
  • Srdeční a ledvinové selhání
  • Cukrovka
  • Nemoci štítné žlázy
 • Špatné návyky:
  • Kouření
  • Zneužití alkoholu
  • Závislost.
  • Velké množství kávy je silným faktorem při zvyšování homocysteinu (účinek nastává při pití 5 šálků kávy denně).
 • Nadměrná fyzická aktivita nebo naopak nedostatek fyzické aktivity.

Jedná se o takzvané vnější faktory. Neznamená to, že pokud jste veganské kouření a pracujete jako nakládač, budete mít během těhotenství 100% zvýšení hladiny homocysteinu, ale procento bude v takové situaci samozřejmě vysoké. Hlavním faktorem při zvyšování jeho hladiny je však genetický. Nalezené mutace v odpovídajících genech odpovědných za přeměnu homocysteinu.

Co dělat se zvýšeným homocysteinem

Během těhotenství, se zvýšením homocysteinu, je nutné použít vitamínové komplexy obsahující vitamíny skupiny B. Také je důležitá určitá strava během těhotenství se zvýšením homocysteinu..

Základy stravy

 • Živočišné produkty by měly být přítomny ve stravě nastávající matky, ale u hyperhomocysteinémie by měly být omezeny snížením konzumace masa na 1 - 2krát týdně. Pokud je žena vegetariánka, je nutné zahrnout do stravy mléko nebo sýr, ale tyto výrobky nezneužívejte
 • Ořechy. U těhotných žen je přípustné jíst 10 ořechů týdně, ale při vysoké hladině homocysteinu je lepší je úplně vyloučit..
 • Odmítněte kávu, pijte méně silný uvařený čaj. A samozřejmě vyloučit alkohol a cigarety.

Kromě dodržování stravy se v některých případech provádí speciální antikoagulační léčba (jmenování nízkomolekulárních heparinů). Antikoagulancia jsou předepsána, když se zvýšením homocysteinu během těhotenství dojde k dalším změnám v systému srážení krve, které se souhrnně nazývají hyperkoagulabilita (zvýšená viskozita krve). Někdy se podává aspirin, ale méně často než nízkomolekulární hepariny.

Pokud je během těhotenství jednou zaznamenán zvýšený homocystein, je nutné test znovu zopakovat.

Pokud nárůst přetrvává:

 • Dieta by měla být upravena
 • Zkontrolujte hladinu vitamínů v krevním séru a pokud se změní, zkontrolujte stav žaludku a střev
 • Posuďte celý systém srážení krve (krevní destičky, doba srážení, fibrinogen, APTT, INR atd.)
 • Posuďte uteroplacentární průtok krve a stav plodu

Homocystein je během těhotenství snížen

Opačná situace je velmi vzácná, když je během těhotenství snížen homocystein (to je hladina pod 4 μmol / l.). Počínaje druhým trimestrem je to normální jev, protože, jak je uvedeno výše, jeho úroveň je obvykle dvakrát vyšší než základní linie. Pokud se při plánování těhotenství sníží homocystein, měli byste myslet na stravu - možná není dost masa.

Nízké hladiny homocysteinu v každém případě nejsou nebezpečné nebo dokonce škodlivé! Naopak pokles hladiny homocysteinu během těhotenství přispívá k normálnímu průtoku krve do dělohy a plodu..

Homocystein během těhotenství

Tématem dnešního článku je „zlá“ aminokyselina homocystein během těhotenství. Jaké je nebezpečí vysokých hladin homocysteinu během těhotenství a co ženy potřebují vědět o prevenci zvýšení jeho koncentrace v krvi ve fázi plánování těhotenství a s jeho nástupem, čtěte dále.

Co je homocystein a „s čím se jedí“?

Homocystein je aminokyselina obsahující síru, která nevstupuje do těla s jídlem, ale vzniká v důsledku přeměny jiné aminokyseliny - methioninu.

O krok zpět od tématu článku se vrátím, abych vám připomněl, že aminokyseliny jsou organické látky obsahující dusík, z nichž jsou vytvářeny bílkoviny živých organismů.

Navíc bílkoviny živých organismů všech království živé přírody - rostlin, zvířat, hub, bakterií jsou vytvořeny ze stejných 20 aminokyselin. Jedná se o takzvané proteinogenní aminokyseliny..

Proteiny každého jednotlivého živého organismu se liší díky skutečnosti, že molekuly proteinů jsou dlouhé řetězce aminokyselin spojených v jiném pořadí.

Celkově, jak jsem řekl, je v proteinech 20 aminokyselin. Z nich 12 může vstoupit do lidského těla s jídlem a také být syntetizováno v těle. Jedná se o takzvané neesenciální aminokyseliny..

Zbývajících 8 aminokyselin v těle nelze syntetizovat. Jsou nenahraditelní. Jejich nedostatek se v těle doplňuje pouze z potravin obsahujících bílkoviny.

Ale v těle jsou také aminokyseliny, které se nepoužívají při syntéze bílkovin, tzv. Neproteinogenní. Hrají však také důležitou roli v metabolismu těla..

Tato neproteinogenní aminokyselina je homocystein..

Nyní se vracím k tématu článku - k homocysteinu a k proteinogenní aminokyselině, ze které je syntetizován - methionin.

Methionin je esenciální aminokyselina. To znamená, že tato aminokyselina není syntetizována v těle, ale musí být dodávána s jídlem.

V důsledku řetězce komplexních biochemických transformací v těle se methionin přeměňuje na homocystein.

Za normálních okolností je homocystein téměř vždy vázán na plazmatické proteiny.

V krevní plazmě je homocystein přítomen v malém množství. Přibližně 1–2%. V krvi by neměl být vysoký obsah volného homocysteinu, protože má škodlivý účinek na stěny cév..

Rychlost homocysteinu

Rychlost homocysteinu se liší v různých věkových obdobích. Navíc u mužů jsou výkyvy výraznější..

Norma pro děti (dívky i chlapce) je asi 5 μmol / l.

Pokud se dítě blíží pubertě, zvyšuje se hladina homocysteinu v krvi na 6-7 μmol / l.

U mužů je normální hladina homocysteinu v krvi považována za 5,4 až 15 μmol / l.

U žen je norma od 5 do 12 μmol / l.

Muži mají vyšší hladinu homocysteinu, protože jsou fyzicky vyvinutější a mají více svalové hmoty.

Někteří lékaři dodržují rychlost doporučenou American Heart Association - 10 μmol / l.

Obecný vzorec hladin homocysteinu je co nejmenší lepší.

Hladiny homocysteinu u těhotných žen závisí na gestačním věku.

Obecně s nástupem těhotenství má hladina této aminokyseliny tendenci klesat. Tento pokles je stanoven na hranici prvního a druhého trimestru.

Optimální hladiny homocysteinu u zdravých těhotných žen:

 • První trimestr - až 5,6 μmol / l.
 • Druhý trimestr - až 4,3 μmol / l.
 • Třetí trimestr - až 3,3 μmol / l.

Faktory vyvolávající zvýšení koncentrace homocysteinu v krvi

Již jsme zjistili, že homocystein vzniká v důsledku metabolismu methioninu..

Je tedy zcela přirozené, že zvýšená spotřeba potravinářských výrobků obsahujících methionin (mléčné výrobky, zejména tvaroh, sýry, sója, maso, ryby), může vést ke zvýšení koncentrace homocysteinu.

V lidském těle sama příroda poskytla několik řešení problému vysokých hladin homocysteinu. Tuto aminokyselinu lze převést zpět na methionin pod vlivem pomocné molekuly (kofaktoru), jako je vitamin B12, a aktivní forma kyseliny listové.

Homocystein také může za účasti vitamínů B.6 a v1 převést na proteinogenní aminokyselinu cystein.

Hyperhomocysteinemie (vysoká hladina homocysteinu v krvi) je často spojena s nedostatkem vitamínů B a kyseliny listové.

Dalším důvodem zvýšené hladiny homocysteinu v krvi je také genetický nedostatek aktivity jednoho z enzymů, který je zodpovědný za další přeměnu této aminokyseliny (MTHFR, MTR a MTRR).

V důsledku snížené aktivity několika enzymů nebo jednoho enzymu je účinnost konverze homocysteinu významně snížena. Výsledkem je, že se jeho koncentrace v krevní plazmě přirozeně zvyšuje..

Kromě výše uvedených faktorů může zvýšení hladiny homocysteinu v krvi vést k:

 • Patologie gastrointestinálního traktu se zhoršenou absorpcí vitamínů a kyseliny listové;
 • Patologie ledvin se zhoršenou vylučovací funkcí, hemodialýza;
 • Novotvary jater a slinivky břišní;
 • Užívání léků, které interferují s absorpcí folátů (sloučeniny kyseliny listové) nebo jsou jejich antagonisty (antikonvulziva, metformin, methotrexát, některá léčiva používaná při diabetes mellitus);
 • Zneužívání silných nápojů, kofein;
 • Kouření.

Podrobněji se budu zabývat kouřením. Kouření snižuje obsah vitaminu B.6 v těle, snižuje funkci ledvin, vede ke zvýšení homocysteinu v krvi. Není divu, že kouření je považováno za nejčastější provokující faktor kardiovaskulárních onemocnění..

V roce 2002 byla zveřejněna velmi zajímavá studie, která ukázala, že nesnížení počtu kouřených cigaret, ale pouze jejich úplné ukončení, snižuje hladinu homocysteinu v krvi..

Výsledky této studie ukazují, že poloviční opatření a přístup ve stylu „minimalizace škodlivých účinků kouření“ (snížení počtu vykouřených cigaret) nefungují v prevenci krevních sraženin, placentární nedostatečnosti a kardiovaskulárních onemocnění..

Jaké jsou důsledky vysokých hladin homocysteinu během těhotenství?

Vysoké koncentrace homocysteinu poškozují buňky lemující stěnu cév, takže jsou volné a zranitelné.

Lidské tělo funguje tak, že se snaží zakrýt jakékoli poškození, „zakrýt to“. Výsledkem je, že na poškozené stěně cévy se ukládají cholesterol, vápenaté soli, fibrin a krevní destičky. To vše společně vede k tvorbě aterosklerotického plaku. A později - k vaskulární trombóze.

Homocystein navíc inhibuje činnost krevního antikoagulačního systému. Proto zvýšená hladina homocysteinu sama o sobě zvyšuje riziko trombózy..

Tyto mechanismy poškození krevních cév a krevního oběhu v cévách vedou k následujícím patologiím:

 • selhání uteroplacentárního oběhu v raných stádiích těhotenství a v důsledku toho potrat;
 • nedostatek krevního oběhu v systému matka-placenta-plod ve druhé polovině těhotenství vede k chronické hypoxii plodu, což vede k narození dětí s nízkou porodní hmotností se sníženými adaptivními schopnostmi všech orgánů a systémů novorozence;
 • neplodnost v důsledku poruchy připojení (implantace) embrya ke stěně dělohy;
 • pozdní gestóza (otoky těhotných žen, porucha funkce ledvin, arteriální hypertenze, preeklampsie (k výše uvedenému se přidává porucha vědomí), eklampsie (křeče, ztráta vědomí);
 • předčasné oddělení „místa dítěte“;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • vaskulární patologie placenty (mikrotrombóza cév, intervenční tromby).

Bylo prokázáno, že homocystein prochází placentární bariérou. Vysoké koncentrace této látky mohou mít přímý škodlivý účinek na nervový systém plodu..

Přebytek homocysteinu v krvi může být příčinou vzniku defektů v nitroděložním vývoji - neuzavření nebo jiné anomálie neurální trubice, anencefalie (hrubá malformace mozku), malformace lícní části lebky.

Hyperhomocysteinemie může vést nejen k porodnické patologii, ale ik onemocněním kardiovaskulárního systému, oběhového systému. Mezi takové nemoci patří ateroskleróza, aterotrombóza, trombóza koronárních cév srdce, křečové žíly (VVD), tromboflebitida, hluboká žilní trombóza (DVT) atd..

V současné době vědci naznačují, že hyperhomocysteinémie může vyvolat vývoj sekundárních autoimunitních reakcí. Jedná se o podmínky, kdy jsou tkáně vlastního těla vnímány imunitním systémem jako poškozené nebo cizí a jsou napadeny buňkami imunitní obrany. To znamená, že tělo začne bojovat samo se sebou.

Dnes jsou vysoké hladiny homocysteinu považovány za jednu z příčin antifosfolipidového syndromu (APS). To je také jedna z autoimunitních reakcí. U tohoto syndromu imunitní systém napadá fosfolipidy buněčné membrány..

Zahájené autoimunitní procesy mohou zabránit nástupu nebo normálnímu vývoji těhotenství, i když byla normalizována hladina homocysteinu.

Co říkají nízké hladiny homocysteinu?

Nízká hladina homocysteinu v krvi je vzácná a zpravidla nejde o patologii.

Pokles tohoto krevního obrazu nastává hlavně během těhotenství a podporuje placentární oběh plodu. Příroda se tak postarala o zachování těhotenství a výživy dítěte..

Hladina homocysteinu u ženy se vrátí na předchozí úroveň kolem prvního týdne po porodu.

Pokud je v krvi velmi málo homocysteinu, mnohem nižší než obvykle, může to být marker roztroušené sklerózy (autoimunitní poškození nervových vláken).

Koho je třeba vyšetřit?

Dosud byla získána spolehlivá statistická data potvrzující vztah mezi zvýšenou hladinou homocysteinu a spontánním potratem..

Proto jsou ženy, u nichž došlo v minulosti k potratům, zmrazenému těhotenství, mrtvému ​​porodu, patologii placenty, jejím předčasnému oddělení nebo stárnutí placenty, mikrotrombóze cév atd., Povinně vyšetřeny..

Vyšetření také podléhají ženám, které nemohou s tímto problémem otěhotnět a jít k lékaři. Doporučuje se také vyšetřit u žen mladších 45 let, jejichž pokrevní příbuzní měli trombózu a související nemoci..

Jaké jsou typy vyšetření?

K diagnostice hladin homocysteinu je krev odebrána z žíly.

K rozlišení různých forem (hlavně latentní formy) hyperhomocysteinemie lze provést zátěžový test s methioninem. Tento test zahrnuje odběr žilní krve třikrát nebo čtyřikrát během dne (stanovte obsah homocysteinu na prázdný žaludek a po konzumaci methioninu).

Také, často s hyperhomocysteinemií, se provádí diagnostika DNA k potvrzení genetických defektů v enzymech podílejících se na metabolismu methioninu a vitaminu Bdevět (kyselina listová).

Aby se vyloučil stav nedostatku vitamínů jako důvod pro zvýšení hladiny homocysteinu, stanoví se obsah vitamínů B6, B12, B1 a kyselina listová v krvi.

Těhotné ženy jsou navíc vyšetřovány na antifosfolipidový syndrom. Tento screening vám umožňuje určit protilátky proti fosfolipidům - strukturním složkám buněčných membrán. Toto onemocnění se také projevuje narušením srážení krve, krevními sraženinami a ucpáním žil..

Prevence

Pokud osoba trpí hyperhomocysteinemií kvůli podmínkám nedostatku a metabolickým poruchám methioninu, je předepsána nutriční terapie.

Jinými slovy, když hodně methioninu pochází z potravy a není dostatek kofaktorů (vitamínů B), které ho metabolizují, je třeba upravit stravu.

Poté musíte omezit nebo vyloučit potraviny bohaté na živočišné bílkoviny (masové pokrmy, sýry, tvaroh, ryby), obohatit stravu o zeleninu, ovoce a byliny.

Odstraňte sedavý životní styl. Vzdejte se kávy, alkoholu a kouření.

Někdy, aby se zabránilo zvýšení hladiny homocysteinu, lékaři doporučují užívat syntetické vitamínové přípravky a kyselinu listovou v maximálních povolených dávkách.

Je nutné léčit souběžné patologické stavy, které mohou interferovat s absorpcí vitamínů z gastrointestinálního traktu.

Nezapomeňte také informovat svého lékaře o užívání jakýchkoli léků, protože mnoho léků může ovlivnit metabolismus vitamínů. Některá antidepresiva například ničí vitamíny skupiny B, zatímco léčba psoriázy narušuje absorpci kyseliny listové..

Vědět, jaké léky užíváte, bude odborník schopen identifikovat příčinu zvýšení hladin homocysteinu, pomůže vám najít alternativní způsob léčby vašeho onemocnění, který nemá negativní vliv na metabolismus homocysteinu..

Hladiny homocysteinu během těhotenství a plánování: norma a odchylky

Homocystein je důležitá a nepostradatelná aminokyselina pro lidské tělo, zejména během těhotenství a plánování těhotenství. Zvýšení hladin homocysteinu může vést k nepříjemným následkům, proto je velmi důležité podstoupit krevní test na homocystein ve fázi plánování těhotenství nebo během něj, pokud došlo k potratům v anamnéze..

 • Co je to homocystein
 • Informativní video o homocysteinu
 • K čemu slouží krevní test na homocystein?
 • Norma homocysteinu při plánování těhotenství a při přenosu plodu
 • Hyperhomocysteinémie během těhotenství a plánování
 • Co dělat se zvýšeným homocysteinem během těhotenství
 • Snížený homocystein v těhotenství
 • Co dělat s nízkou hladinou homocysteinu během těhotenství

Co je to homocystein

Jak již bylo zmíněno, homocystein je druh aminokyseliny a je aktivní složkou. Na rozdíl od jiných aminokyselin tento enzym nevstupuje do těla spolu s jídlem, ale je syntetizován methioninem a je považován za produkt jeho zpracování. Methionin, na druhé straně, vstupuje do těla prostřednictvím potravin živočišného původu..

Hladiny homocysteinu se liší podle věku, ale obecně by měly být omezeny na minimum. Bez kyseliny listové a vitamínů B je metabolismus homocysteinu nemožný. S jejich nedostatkem hladina velmi stoupá, v důsledku čehož se zpracovaný produkt uvolňuje do krve. Poté se stěny krevních cév začínají hroutit, na jejichž pozadí se tvoří aterosklerotické plaky a krevní sraženiny. Během těhotenství to může dokonce vést ke zmrazení plodu ve vývoji..

Aby byla hladina homocysteinu normální, je nutné zajistit příjem kyseliny listové a vitamínů B6, B12 v těle v dostatečném objemu. Pokud má člověk tyto vitamíny nedostatek a vaše strava obsahuje příliš mnoho bílkovin, zvyšuje se hladina homocysteinu..

Informativní video o homocysteinu

Představujeme vám video, které vypráví o potravinách, které mohou vést k potratu. Program se zabývá tématem zvýšeného homocysteinu v důsledku nevyvážené stravy, která může vést k potratům.

K čemu slouží krevní test na homocystein?

Homocysteinový krevní test je nutný pro:

 • prevence potratu způsobeného zvýšením homocysteinu;
 • včasné zjištění nedostatku vitamínů B a kyseliny listové;
 • stanovení rizika morbidity srdce a cév;
 • detekce dědičné predispozice k nemoci zvané homocystinurie.

Homocystinurie označuje onemocnění genetické povahy, které má takové následky jako mentální retardace, slabost, ateroskleróza a další nemoci cév, srdce, zrakového aparátu, kosterního systému.

Nejčastěji se během těhotenství snižuje homocystein, což pomáhá zlepšit krevní oběh v placentě. To je fyziologicky normální..

Norma homocysteinu při plánování těhotenství a při přenosu plodu

Každá žena, která plánuje těhotenství a má v anamnéze více než 2 potraty, musí podstoupit krevní test na homocystein. Pokud je zjištěna odchylka, je nutná léková terapie k vyrovnání hladiny kyseliny listové a vitamínů B..

U zdravého dospělého by měla být rychlost homocysteinu rovna:

 • absence nebo plánování těhotenství - 4,44-13,56 μmol / l;
 • během těhotenství - 4,6-12,4 μmol / l, jsou možné odchylky v každém směru o 0,5 μmol / l.

V některých laboratořích je norma pro těhotné ženy až 10 μmol / l a pro netehotné ženy - až 15 μmol / l, proto se stále doporučuje zaměřit se na normy laboratoře, kde byla analýza předložena!

Hyperhomocysteinémie během těhotenství a plánování

Když jsou hladiny homocysteinu nad normální hodnotou, lékaři diagnostikují hyperhomocysteinemii. Zvýšení hladiny této aminokyseliny nemusí vždy vést k nepříjemným následkům. To jen zvyšuje riziko potratu nebo jiných nepříznivých následků, ale pokud se situace včas změní, pak je toto riziko minimalizováno..

Příčiny a důsledky

 1. Protože methionin je součástí některých živočišných produktů, riziko patologie nastává, když žena konzumuje velké množství masa, mléčných výrobků (zejména tvarohu) a vajec..
 2. Nedostatek vitamínů B a kyseliny listové v těle, k čemuž zase dochází při nevyvážené stravě.
 3. Některá onemocnění trávicího traktu (atrofická gastritida atd.), Které zhoršují vstřebávání živin z gastrointestinálního traktu.
 4. Přítomnost selhání ledvin a / nebo hypotyreóza.
 5. Pití velkého množství kávy, alkoholických nápojů, kouření.
 6. Sedavý životní styl nebo naopak nadměrná fyzická aktivita.
 7. Přísné diety, podvýživa.

Uvědomte si, že hladiny homocysteinu jsou u vegetariánů zřídka zvýšené. To však nemluví ve prospěch vegetariánství, protože u tohoto typu výživy těhotné ženy plod nedostává další užitečné látky (zejména bílkoviny a železo, které jsou nezbytné pro normální vývoj plodu).

 • spontánní potrat;
 • preeklampsie a eklampsie;
 • opožděný vývoj plodu;
 • hypoxie plodu;
 • placentární nedostatečnost v chronické formě;
 • odtržení placenty;
 • žilní tromboembolismus;
 • nefropatie a retinopatie jako komplikace v případě diabetes mellitus u těhotné ženy.

Co dělat se zvýšeným homocysteinem během těhotenství

Nejúčinnější léčbou zvýšené hladiny homocysteinu je vitaminová terapie. Léčba může být obecně následující:

 1. Předepisování kyseliny listové (5 mg denně) a vitamínů B ve velkém množství. To vám umožní doplnit nedostatek těchto látek v těle a vyvážit syntézu homocysteinu. Kromě toho je stimulována hematopoéza, zlepšuje se funkce vnitřních orgánů, zrychlují se metabolické procesy a syntetizuje se mnoho aminokyselin. Navíc se normalizuje srážení krve, nukleové kyseliny se tvoří v dostatečném množství a zrychluje se růst a dělení buněk. Ale hlavní je, že se embryo vyvíjí správně..
 2. Dodržování stravy zaměřené na snížení příjmu bílkovin a zvýšení podílu zeleniny a ovoce ve stravě.
 3. Antiagregační léčba zahrnuje užívání aspirinu v malých dávkách (až 100 mg denně) nebo heparinových léků - fraxiparin, clexan, fragmin atd. To snižuje riziko vzniku aterosklerózy (tvorba cholesterolových plaků) a tromboflebitidy.

Pokud je zjištěna zvýšená hladina homocysteinu, doporučuje se také darovat krev pro cukr, kreatinin a TSH.

Prevence:

 • zbavit se špatných návyků;
 • Jezte více potravin bohatých na vitamíny B 6, B 9, B 12;
 • nepijte hodně a často kávu;
 • vést aktivní životní styl, ale bez fanatismu (silový trénink v tělocvičně je již příliš mnoho pro ty, kteří plánují těhotenství, a pro ženy v pozici, je povolena pouze malá váha ve formě činek);
 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • přísně sledujte svoji stravu (bílkoviny jsou pro vyvíjející se plod velmi důležité, ale zeleniny by mělo být dostatečné množství).

Užívání aminofylinu může dočasně zvýšit hladinu homocysteinu. Během léčby aminofylinem proto není krev darována pro homocystein..

Snížený homocystein v těhotenství

Nízké hladiny homocysteinu během těhotenství nejsou nebezpečné, ale spíše prospěšné. Faktem je, že to výrazně zlepšuje přívod krve do placenty, v důsledku čehož embryo dostává dostatečné množství živin. Těhotná žena by se proto neměla bát, pokud je hladina homocysteinu v krvi pod normální hodnotou..

Jedinou negativní stránkou je pocit slabosti, rychlé únavy a zhoršení celkové pohody, ale stává se, že tyto příznaky nejsou pozorovány. Vše závisí na vlastnostech těla těhotné ženy.

Příčiny, důsledky

Hlavní důvody poklesu hladiny homocysteinu jsou:

 1. Nástup těhotenství. Pokles hladin homocysteinu v prvním trimestru těhotenství není abnormalitou. Úroveň musí dále dosáhnout stanovené normy.
 2. Roztroušená skleróza, která postihuje míchu a mozek.

Co dělat s nízkou hladinou homocysteinu během těhotenství

Aby se žena cítila dobře a slabost nezpůsobovala nepohodlí, je nutné dodržovat následující pravidla:

 1. Je přísně zakázáno vést sedavý životní styl, což situaci jen zhorší. Pokud má člověk sedavé zaměstnání, musíte si každou hodinu zařídit lehká cvičení k tonizaci těla.
 2. Vydejte se na procházky. Pokud je to možné, navštivte botanickou zahradu a další místa s velkým počtem obytných prostor, kde oplývá čerstvým vzduchem.
 3. Pečlivě zvažte svoji stravu. Jezte více čerstvé zeleniny, bobulí a ovoce. Vyvarujte se potravin s vysokým obsahem cholesterolu (uzené, konzervované atd.).
 4. Nepijte kávu a silný čaj, je lepší užívat vitamínové premixy. Pokud se nemůžete obejít bez kofeinu, vypijte 1–2 šálky kávy denně, ale ne silné.
 5. Včas navštivte svého lékaře.

Pokud budete během těhotenství a jeho plánování dodržovat všechny požadavky a pravidla, bude vaše hladina homocysteinu vždy normální..

Homocystein v plánování těhotenství

Aminokyselina produkovaná tělem z methioninu (odvozeného z proteinů) se nazývá homocystein. Tato složka v období těhotenství má vliv na kvalitu placentární cirkulace, a tedy i na správný vývoj plodu. Při plánování těhotenství se proto měří a sleduje hladina homocysteinu, zejména v situacích, kdy je nutné zlepšit prognózu úspěšného porodu..

Kdo by měl být během plánování těhotenství testován na homocystein?

Krevní test na koncentraci homocysteinu není zahrnut do seznamu povinných vyšetření, protože obvykle po těhotenství indikátor postupně klesá a brzy po porodu se obnoví na normální hladinu. Je nutné složit testy na následující indikace:

 • zatížená dědičnost (nejbližší pokrevní příbuzní mají v anamnéze časné infarkty);
 • anémie z nedostatku folátu, neopravená farmakoterapií přípravky obsahujícími železo;
 • cukrovka;
 • přechodná ischemie, časná mrtvice nebo srdeční infarkt v historii;
 • jakákoli forma gestózy během předchozích těhotenství;
 • spontánní potraty (několik po sobě) v anamnéze;
 • několik biochemických těhotenství po IVF v řadě;
 • anamnéza závažné placentární nedostatečnosti.

Vyšetření hladiny homocysteinu se provádí při diagnostice neplodnosti po vyloučení infekční povahy onemocnění a možného vlivu hormonálních faktorů.

Příčiny nízkého a vysokého homocysteinu

Ukazatele koncentrace homocysteinu od 4,5 do 13,5 μmol / l jsou považovány za normu, ale ošetřující lékař by měl vyhodnotit výsledek. Rizika pro úspěšné ložisko rostou rychlostí nad 7-8 μmol / L a pod 6 μmol / L.

Nízké hladiny homocysteinu jsou vzácné. Důvodem tohoto stavu může být léčba určitými léky (penicilamin, acetylcystein, betain), které urychlují metabolismus homocysteinu, a také stavy, jako je hypertyreóza nebo počáteční fáze vývoje diabetes mellitus..

Vysoká hladina homocysteinu (8–10 μmol / l) vyvolává zneužívání kofeinovaných nápojů, kouření, fyzickou nečinnost, diabetes mellitus a některé duševní poruchy. Tento stav může mít také léčivou povahu, může se vyvinout po léčbě cyklosporinem, teofylinem, diuretiky, fibráty a některými dalšími léky..

Komplikace, které mohou vyvolat zvýšení hladiny homocysteinu v krvi

Kromě skutečnosti, že zvýšená koncentrace homocysteinu může do určité míry přispět k tomu, že nedojde k těhotenství, se během těhotenství zvyšuje riziko vývoje:

 • gestační diabetes mellitus;
 • odtržení placenty;
 • preeklampsie;
 • placenta previa.

Vysoký homocystein během těhotenství může přispět k předčasnému porodu a nízké porodní hmotnosti, stejně jako k různým vývojovým abnormalitám.

Co dělat s vysokou hladinou homocysteinu

Pro snížení zvýšené hladiny homocysteinu se doporučuje:

 • přestat kouřit;
 • vyloučit ze stravy kofeinové nápoje;
 • změňte svůj životní styl na aktivnější
 • dodržujte předepsanou dietu;
 • užívejte vitamíny B doporučené lékařem.

Boj proti fyzické nečinnosti začíná každodenními procházkami a jednoduchým zatížením (například plaváním nebo jízdou na kole). Vitaminové komplexy „Neurovitan“, „Angiovit“ a „Neurobeks“ pomáhají obnovit normální koncentraci homocysteinu. V některých případech může lékař doporučit nebrat pilulky, ale intramuskulární injekce.

U ženy s vysokým homocysteinem, která plánuje těhotenství, je indikována dieta se sníženou hladinou methioninu a zvýšeným příjmem potravin s vysokým obsahem vitamínů B a kyseliny listové. Dieta snižuje množství potravin s vysokým obsahem živočišných bílkovin (vejce a maso, zejména kuřecí a vepřové), výrobky z pšeničné mouky, zvyšuje obsah rostlin (zelená zelenina a citrusové plody), množství luštěnin, mléčných výrobků, ryb a jater.

Kontrola homocysteinu během těhotenství může pomoci předcházet nebezpečným chorobám

Skutečnými nepřáteli moderního lidstva jsou cévní nemoci, zejména ateroskleróza. Zvýšený homocystein je často jednou z jeho příčin, proto je jeho kontrola důležitá pro každého, komu záleží na jeho zdraví..

Kontrola homocysteinu během těhotenství je také důležitá. Odchylka jejích ukazatelů od normy může nejen negativně ovlivnit zdraví nastávající matky, ale také ovlivnit plod. Informace o hladině homocysteinu vám umožňují zabránit jednomu z nejnebezpečnějších společníků těhotenství - gestóze.

Co je to homocystein?

Díky bílkovinnému jídlu vstupuje do lidského těla methionin, jedna z esenciálních aminokyselin. V důsledku zpracování proteinu z methioninu je syntetizován homocystein - jeho vedlejší produkt.

Je to také aminokyselina, ale na rozdíl od methioninu jej nelze získat z potravy. Methionin je naproti tomu důležitou součástí metabolismu a nachází se ve velkém množství v mase, mléčných výrobcích a vejcích. Obzvláště hodně v tvarohu.

Homocystein se normálně nachází v těle ve velmi malém množství. Vitaminy skupiny B a kyselina listová hrají důležitou roli v metabolismu homocysteinu.

Pokud tyto látky nestačí ke zpracování, zvyšuje se hladina homocysteinu. V tomto případě tělo spouští obranné mechanismy a ve velkých dávkách ho uvolňuje do krve..

Zvýšení hladiny této aminokyseliny vede k oslabení stěn cév a v důsledku toho k rozvoji aterosklerózy, tvorbě krevních sraženin. Starší dospělí jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku Alzheimerovy choroby a encefalopatie související s věkem.

Zvýšený homocystein během těhotenství může vést k úmrtí plodu a lidé s cukrovkou mají zvýšené riziko vaskulárních komplikací.

Hladiny homocysteinu v krvi

Při zkoumání hladiny homocysteinu v krvi se za normu považuje:

 • u mužů: 5,9–16,0 μmol / l;
 • u žen: 3,4–20,4 μmol / l.

Uvedené normy však nejsou tak jednoznačné. U žen je rychlost homocysteinu během těhotenství poněkud odlišná od standardní. U nastávajících matek je optimální rozmezí 4,6-12,4 μmol / l.


U dětí je homocystein kolem 5 μmol / l bez ohledu na pohlaví. S nástupem puberty se ukazatele zvyšují nejprve na 6–7 a poté na 10–11 μmol / l a nárůst homocysteinu u chlapců je výraznější než u dívek.

U dospělých zůstává přibližně na stejné úrovni, ale s věkem se postupně zvyšuje..

Hladiny homocysteinu během těhotenství a plánování

Jak již bylo uvedeno, hladina homocysteinu během těhotenství se může mírně lišit od normálu a dokonce překračovat obecně přijatelné rozmezí..

V prvních týdnech těhotenství může být hladina této aminokyseliny na dolním konci stanoveného rozmezí a v tomto případě je to považováno za absolutní normu..

Nízký homocystein během těhotenství lze také pozorovat na začátku 2. trimestru, což by také nemělo vyvolávat obavy. Jeho úroveň se konečně vrátí na předchozí limity během několika dní po dodání..

Je však důležité, aby přípustná odchylka od normy nepřesáhla 0,5 μmol / l, jinak je nutná urgentní konzultace s pozorujícím gynekologem a terapeutem..


Při nošení dítěte je důležité jíst racionálně a správně. To není jen záruka zdraví a plného vývoje nenarozeného dítěte, ale také záruka udržení rovnováhy důležitých látek v těle, jako je homocystein. Přečtěte si více: strava těhotné ženy →

Ženám, které jsou v těhotenství sledovány gynekologem, jsou předepsány vitamíny B a kyselina listová v profylaktických dávkách. Tyto látky mají příznivý účinek na rozklad homocysteinu a jeho normální hladinu..

Protože tělo během těhotenství vynakládá mnoho zdrojů, je taková prevence další ochranou před zvýšením hladiny aminokyselin..

Nejpravděpodobnějším rozhodnutím před otěhotněním by bylo podstoupit vyšetření včetně krevního testu. V případě odchylek od norem je před počátím dítěte nejlepší vypít průběh vitamínů, které by měl předepsat lékař..

K normalizaci hladiny této látky musíte přestat kouřit a pít velké množství kávy. Při plánování těhotenství je homocystein důležitým indikátorem, který ovlivňuje jak možnost početí, tak plod..

Kdo potřebuje podstoupit testování na homocystein?

Podle statistik odhalených v nedávných studiích má 30% dospělé populace planety více než dvojnásobnou hladinu homocysteinu..

Následující lidé musí věnovat pozornost hladině této látky v krvi a čas od času provést testy na její obsah:

 • starší osoby (nad 60 let);
 • lidé po operaci zažívacího traktu;
 • lidé s trombózou as vaskulárními a srdečními chorobami;
 • lidé s diabetes mellitus;
 • lidé trpící chorobami štítné žlázy a endokrinního systému;
 • pacienti s renální nedostatečností;
 • lidé závislí na alkoholu a drogách.

Samostatně je třeba zmínit lidi s řadou dědičných onemocnění spojených s produkcí enzymů..

Rovněž je nutné pravidelně testovat homocystein během těhotenství, zejména pokud byl předchozí porod zatížen. Ženy, které během těhotenství prodělaly gestózu, by měly sledovat hladiny homocysteinu v každodenním životě..

Příčiny zvýšení homocysteinu, důsledky a léčba

Hyperhomocysteinémie - vysoké hladiny homocysteinu v krvi mohou být způsobeny řadou důvodů. Jedná se o dědičný faktor a některé nemoci a nesprávný životní styl..

Nejběžnější příčiny hyperhomocysteinémie jsou následující:

 • dědičnost;
 • avitaminóza;
 • hormonální onemocnění, dysfunkce ledvin a štítné žlázy;
 • nedostatek fyzické aktivity;
 • kouření, užívání alkoholu a drog;
 • užívání určitých léků.

Zděděné onemocnění, které způsobuje zvýšení homocysteinu, je homocystinurie. Jedná se o metabolický defekt způsobený genetickou predispozicí..

S tímto onemocněním je narušena absorpce určitých aminokyselin, zejména methioninu, což vede nejen k skokům v hladině homocysteinu a dalších látek v krvi, ale také k dysfunkcím centrálního nervového systému, srdce a kloubů.

S nedostatkem vitamínů, zejména s nedostatkem vitamínů B a kyseliny listové, se často vyskytuje hyperhomocysteinémie. V tomto případě je léčena jednoduchým příjmem vitamínů předepsaných lékařem..

Nesprávná strava, sedavý životní styl a špatné návyky narušují metabolický proces, díky čemuž dochází k předčasnému rozpadu homocysteinu, a tedy k jeho zvýšení.

Chcete-li normalizovat stav, musíte se vzdát alkoholu a kouření, věnovat se sportu a upravit stravu.

Léčba může být běžnou příčinou poruchy. Léky na léčbu psoriázy neutralizují účinek kyseliny listové a léky proti záchvatům a imunosupresivní (k léčbě autoimunitních onemocnění) léky rozkládají vitamin B v těle.

Je to jejich nedostatek, který vede k porušení. Některá antidepresiva ovlivňují také homocystein.

Důsledky zvýšené hladiny této aminokyseliny mohou být vážné. To platí především pro krevní cévy, protože homocystein oslabuje jejich stěny.

Důsledky hyperhomocysteinémie zahrnují:

 • trombóza a ateroskleróza;
 • demence a Alzheimerova choroba u starších osob;
 • srdeční selhání a infarkt myokardu.

Pokud je během těhotenství zvýšen homocystein, je to důvod k zahájení neodkladné léčby pod přísným dohledem gynekologa.

Přebytek látky má extrémně negativní vliv na plod a může vést k vážným vývojovým poruchám nebo k jeho smrti. Ve druhé polovině těhotenství se může vyvinout preeklampsie (gestóza) nebo eklampsie - nebezpečná patologie, která ohrožuje život matky a dítěte.

Snížený homocystein: příčiny a důsledky

Nízká hladina homocysteinu v krvi může naznačovat těhotenství. V tomto případě je jeho nepříliš silný pokles normou..

Dalším důvodem je roztroušená skleróza. Tento ukazatel v krevním testu se často stává prvním „zvonkem“ o nástupu nemoci. Diagnóza je založena na dalším výzkumu.

Pokud je během těhotenství příliš nízký homocystein, neměli byste se tak bát. Není tak těžké vrátit jeho indikátor zpět do normálu, proto musíte jíst správně a nezapomenout na mírnou fyzickou aktivitu.

Pro nastávající matky jsou venkovní procházky nebo plavání perfektní. Dalším „lékem“ na nízký homocystein je ranní šálek kvalitní kávy.

Abnormality homocysteinu lze snadno napravit a nejčastěji se léčí jednoduchými metodami.

Užívání multivitaminů, mírný sport a správná výživa jsou tři pilíře pro normalizaci jeho úrovně. Je však důležité si uvědomit, že jakoukoli korekci indikátorů krevních testů by měl provádět výhradně ošetřující lékař..

Autor: Irina Maslova,
speciálně pro Mama66.ru

Homocystein se během těhotenství zvýšil, jak ho snížit? Příklady poklesu

Napíšu samostatný příspěvek o snížení vysokého homocysteinu u těhotných žen. takové otázky se pravidelně objevují v komentářích k příspěvku „Jak jsem snížil obsah homocysteinu.“ Post bude dlouhý, s teorií a praxí, tj. příklady rychlého poklesu homocysteinu u těhotných dívek.

Normálně by množství homocysteinu u těhotné ženy nemělo překročit 3–5 μmol / l. Tato úroveň je bezpečná a pomáhá udržovat zdraví plodu..

Homocystein útočí na vnitřní povrch krevních cév. Výsledkem je, že se v nich tvoří zlomy, na kterých se usazuje cholesterol a vápník. V průběhu času se na poškozené cévě vytvoří aterosklerotický plak. Lumen cévy je zúžený a někdy zcela ucpaný. To vše významně zvyšuje riziko trombózy a může vést k výskytu placentární nedostatečnosti. Toto je název stavu, kdy je narušena interakce mezi matkou, placentou a plodem a během těhotenství dítě nemůže dobře jíst. V důsledku toho se rodí předčasně narozené děti nebo děti s nízkou tělesnou hmotností. V některých případech může být takové těhotenství ukončeno..

Pro těhotné ženy je nadbytek homocysteinu v krvi také nebezpečný, protože tato látka snadno proniká placentou k plodu. Narušuje stav placenty a přímo ovlivňuje buňky nervové trubice plodu, což vede k rozvoji defektů neurální trubice. (zdroj)

Hladiny homocysteinu v krvi mohou stoupat z mnoha důvodů. Jedním z faktorů je zvýšený příjem methioninu z potravy. Proto by během těhotenství mělo být další podávání tablet methioninu, které stále praktikují někteří lékaři, prováděno s opatrností a pod kontrolou hladin homocysteinu. Zvyšuje také homocystein euphyllin (potlačením aktivity vitaminu B. 6), který se často používá v porodnických nemocnicích k léčbě gestózy.

Nemoci štítné žlázy, gastrointestinálního traktu, chronická zánětlivá onemocnění, porucha funkce ledvin, diabetes mellitus, užívání určitých farmaceutických léků a nakonec mutace v genech folátového cyklu mohou ovlivnit zvýšení homocysteinu: Proto je u vysokého homocysteinu nejprve nutné vyšetřit na detekci poruch zvenčí štítná žláza, ledviny, gastrointestinální trakt, aby se vyloučila hrozba gestačního diabetes mellitus.

Každý, kdo si přečetl mé další příspěvky o homocysteinu, ví, že jsem zastáncem snižování homocysteinu aktivní formou kyseliny listové (methylfolát nebo metafolin). Protože toto je forma, do které zdravé tělo již přeměňuje kyselinu listovou, aby ji asimilovalo, trvá pouze tento proces několik hodin. Ty. Toto není nějaký bezprecedentní lék, navzdory tak vážnému jménu, ale forma folátu, blízká a známá našemu tělu, tj. endogenní forma folátu (endogenní - znamená, že tělo produkuje samo). Naproti tomu syntetická kyselina listová je exogenní, nesouvisející. Mnoho článků v lékařských časopisech již dlouho píše, že limit asimilace syntetické kyseliny listové je pouze 200 μg, a proto je ve Femibionu jen tolik. Všechno výše uvedené nebude absorbováno a přebytek se bude držet folátových receptorů a nedovolí tak působení endogenních folátů (methylfolátu). A vznikne takzvaný paradox folátu - když je v krvi přebytek kyseliny listové (a analýza to potvrzuje), ale zároveň nedostatek folátu na funkční úrovni a v důsledku toho zvýšení homocysteinu. Více podrobností zde:

Dr. Ben Lynch (USA), specialista na mutace MTHFR důrazně doporučuje užívat během těhotenství methylfolát (5-MTHF) a vyhýbat se vitaminům s kyselinou listovou:

Rozdíl v práci s běžnou kyselinou listovou a metafolinem (jedním z registrovaných názvů methylfolátu) ve vztahu k tématu těhotenství je jasně znázorněn na tomto obrázku:

Proč jinak je důležité užívat methylfolát a methylkobalamin (aktivní forma B12). Předpona „methyl“ v jejich jménech znamená, že nesou methylové skupiny CH3 (1 atom uhlíku a 3 atomy vodíku). Tyto skupiny vědí, jak regulovat genovou expresi. Pokud se methylová skupina připojí k genu, který má mutaci, „vypne ji“, „ztichne“ a nevyjadřuje se. Myslím, že nestojí za objasnění, jak důležité je to, vzhledem k tomu, že mutace v genech folátového cyklu zvyšují riziko Downova syndromu, neuzavření neurální trubice atd..

Snížení hladiny homocysteinu významně zlepšuje prognózu těhotenství u žen s rizikovými faktory potratu. Studie ukazují, že včasná korekce hyperhomocysteinémie může výrazně snížit agresivitu těla těhotné ženy ve vztahu k funkci placenty a v některých případech zcela eliminovat trombofilní stav..

Nyní si promluvme o bezpečných dávkách..

Lékaři často předepisují 1-3 tablety angiovitidy denně, ale nejde o bezpečnou dávku. Přebytek syntetického folátu v těhotenství je spojen s nepříznivými účinky na plod. Je spojena s poruchou kognitivních schopností a zraku u novorozence, obezitou ve vyšším věku. Endogenní folát toto riziko nenese a ke snížení homocysteinu je zapotřebí mnohem nižší dávka methylfolátu než syntetická kyselina listová..

„Zlatým“ standardem pro těhotenství je 800 μg folátu. To je přesně to, co obsahují téměř všechny vitamíny pro těhotné ženy. Někdy s velmi vysokými hladinami homocysteinu musíte užít 5 000 mikrogramů methylfolátu (= 5 mg), ale obvykle ne dlouho, protože významného snížení lze dosáhnout již za 1–2 týdny a dále snižujte dávkování. Můj názor na tuto otázku je tento - 5 mg methylfolátu je pro tělo mnohem lepší a „známější“ než 5 mg syntetické kyseliny listové, takže, jak se říká tady v Oděse, jsou to dva velké rozdíly. Lékaři předepisují během těhotenství 5 i 15 mg kyseliny listové, někdy i více, a v této dávce až 12 týdnů. 5 mg methylfolátu je maximum, které ne každý bude potřebovat, ale může snížit homocystein za 7-10 dní. Myslím, že je mnohem nebezpečnější mít v těhotenství velmi vysoký homocystein, než užívat 5 mg methylfolátu na krátkou dobu..

B12 má během těhotenství doporučení 3,5 mcg denně a většina multivitaminových komplexů obsahuje 0 až 12 mcg. To však naznačuje velmi zdravý životní styl a mělo by být považováno za absolutní minimum potřebné k tomu, aby se zabránilo nedostatku. U dospělých mohou a mohou být dávky doplňků výrazně vyšší než tyto návrhy. Možné úrovně dávky během těhotenství 250 - 500 mcg / den (zdroj)

Mnoho žen má během těhotenství nedostatek B12. Aby se však tento nedostatek napravil, musí perorální dávky obsahovat více než 200násobek doporučeného denního příjmu vitaminu B12..

Dr. Ben Lynch doporučuje vitamínový komplex obsahující 150 mcg methylkobalaminu během těhotenství. Zároveň však v komentářích píše, že komplex obsahující 1000 mcg methylkobalaminu (aktivní forma B12) je přijatelný pro použití během těhotenství (na obrázku je tedy automatický překlad, tedy nemotorný):

Jedna studie zjistila, že užívání těhotenského multivitaminu obsahujícího L-methylfolát (1130 mcg) a mnohem vyšší dávky vitaminu B12 (500 až 1 000 mcg) vedlo k vyšším hladinám hemoglobinu, a tím ke snížení anémie během těhotenství. zdroj

Příklady poklesu homocysteinu u těhotných žen doplním, jak se hromadím:

2) Alfia (snížená, těhotná, již bezpečně porodila)

Život se skládá z řady událostí. A aby život neprošel, je nutné se těchto událostí aktivně účastnit.Ale co když se dovolená u moře nebo svatba shodují s datem, kdy by měl cyklus začít?