Závrať s menopauzou. Léčba vertigo

Ženské pohlavní hormony hrají v těle mnohem větší roli, než se běžně věří. Kromě svého hlavního účelu - pomoci při početí a narození dítěte, ovlivňují estrogeny také většinu systémů, včetně centrálního a periferního nervového a kardiovaskulárního systému. Proto se při nedostatku estrogenu mohou objevit nepříjemné příznaky: návaly horka, pocit tepla, malátnost, závratě při menopauze a cévní mozková příhoda..

Nazarova Natalia Alexandrovna

+7 (495) 210-02-48 +7 (495) 799-02-06

Příčiny závratí při menopauze

Na pozadí poklesu hladiny estrogenu je narušen vaskulární tonus, tlak kolísá a je narušen rovnoměrný konstantní průtok krve do mozku. Nedostatek krve, vytvořený během aktivní činnosti mozku, může vést k hypoxii (nedostatek kyslíku), která během menopauzy vytváří záchvaty závratí, projevující se ve formě záchvatů. Mohou nastat epizody, kdy jsou objekty a lidé cítit kolem těla na pozadí vzhledu tmavých skvrn a záblesků světla, změn v obrazech okolního světa.

Na pozadí těchto útoků, a mohou tvořit:

 • nedostatek koordinace,
 • pohybové poruchy,
 • problémy s pohybem v prostoru kvůli „plovoucím“ předmětům nebo zemi pod nohama.

U takových záchvatů závratí s menopauzou jsou nutné zastávky, aby se útok ukončil. Může se objevit závratě na pozadí pocitu rotace předmětů, malátnosti, poruch srdečního rytmu a nevolnosti. Změny polohy mohou zhoršit nepohodlí, včetně mdloby.

Vyšetření neurologem

Kromě závratí mohou být:

 • cítit se špatně,
 • návaly horka,
 • zarudnutí obličeje a krku,
 • bolest hlavy a nevolnost,
 • tlakové a pulzní rázy.

Podobné příznaky a další onemocnění, která se vyskytnou během klimakterického období, se stávají důvodem k návštěvě lékaře.

K identifikaci příčin závratí a jejich odstranění je nutné vyšetření neurologem, aby se vyloučily všechny možné příčiny neurologických poruch. To vše je způsobeno skutečností, že menopauza může vést k exacerbaci některých patologií, které byly dříve dostupné, ale probíhaly nepostřehnutelně. Může to být neuritida hlavových nervů, osteochondróza krční páteře, Menierova choroba nebo hypertenze, endokrinní poruchy, novotvary (nádory).

Útoky závratí se často zhoršují neustálým stresem, přetížením a špatnými návyky, špatnou výživou.

Kompletní vyšetření neurologem vám umožní identifikovat všechny faktory a přesně určit, proč se vám točí hlava. Specialista může předepsat některé studie a instrumentální diagnostiku a také doporučit konzultaci s ORL lékařem, oftalmologem nebo kardiologem, aby se vyloučily související patologie.

Na základě všech získaných výsledků, údajů o hormonálním výzkumu a stížností pacientů během vyšetření v neurolog je stanovena diagnóza, je stanovena taktika léčby a metody prevence závratí.

Léčba závratí s menopauzou

S vyloučením všech ostatních důvodů a důvěrou, že záchvaty závratě jsou spojeny právě s klimakterickými změnami, pak přístup k léčbě závratí v vyvrcholení by měl být komplexní. Všechny léky a jiné než lékové metody léčby musí být vybrány individuálně s lékařem, v závislosti na dostupných dalších projevech a stupni porušení obecného stavu. Pokud jsou příznaky výrazné a závisí na ostrém nedostatku pohlavních hormonů, může být indikována substituční léčba estrogenovými přípravky v přísně zvolených dávkách a pod kontrolou tolerance. Při léčbě závratě s menopauzou lze také použít nehormonální léky, které zlepšují celkový stav, léky se sedativním, sedativním účinkem a protistresovou ochranou. Ukázalo se, že průběh multivitaminů s minerály doplňuje zásoby těla, předchází anémii a osteoporóze.

Léčba závratí s menopauzou navíc zahrnuje použití bylinného léku - uklidňujícího, posilujícího bylinného čaje (s mátou, kozlíkem lékařským, fenyklu nebo šalvěje), jakož i nelékových opatření, která zvyšují celkový tonus těla a normalizují krevní oběh, a to i v oblasti mozku.

Pacienti ne vždy chápou, že všechny tyto nepříjemné jevy jsou dočasné a nenaznačují závažné patologické stavy, ale jsou spojeny s fluktuacemi hormonálního pozadí a budou postupně eliminovány, protože hladina hormonů se stabilizuje na nové základní úrovni..

Ať už potřebujete pomoc lékaře, můžete určit jednoduchým online testem:
Greenova stupnice (příznaky menopauzy)

Jak pomáhat při závratích během menopauzy

Kromě všech léků, které vám lékař předepíše, je také důležité přehodnotit svůj postoj k každodennímu životu, vzdát se špatných návyků, vlivu stresu a fyzické přepracovanosti..

Neléková opatření, pokud jsou prováděna v kombinaci, významně pomáhají zmírnit závratě, menopauza může být pohodlnější. Kontrastní vodní procedury, dávkovaná fyzická aktivita a revize výživy ve prospěch mléčné a rostlinné stravy s kompletní dotací bílkovin pomáhají udržovat krevní cévy v dobré kondici, být bdělejší a aktivnější, udržovat tlak pod kontrolou..

Je důležité kontrolovat příjem hmotnosti a soli, aby se předešlo zbytečnému namáhání krevních cév a zvýšení tlaku, což by během menopauzy vedlo k závratím..

Lze prokázat fyzioterapii, která normalizuje tón autonomního nervového systému a zmírňuje nepříjemné projevy. Zobrazena je také fyzioterapie, soubor cvičení pro korekci hmotnosti a udržení svalového tonusu. Je důležité sledovat každodenní rutinu - neustálý nedostatek spánku, chronická únava vedou ke zvýšeným projevům závratí během menopauzy. Je nutné stále častěji zůstat na čerstvém vzduchu, vést aktivní životní styl.

Lékaři kliniky TN jsou autory řady vědeckých prací a článků o menopauze. Během své mnohaleté praxe pomohly tisícům žen odstranit nepříjemné projevy. Při léčbě úspěšně využívají jak tradiční terapeutické metody - hormonální terapii, vitaminoterapii, homeopatii, dietologii atd., Tak i vlastní autorské metody..

Za více než 20 let práce pomohli lékaři TN-Clinic desítkám tisíc žen vrátit se do normálního života. Najdou skutečnou příčinu závratí a vypracují pro vás individuální léčebný program, zvolí alternativní metody léčby, pokud z jakéhokoli důvodu tradiční metody nepomohou.

Otázky zůstávají

Kdykoli si můžete domluvit schůzku a získat podrobné informace od odborníků našeho poradenského oddělení telefonicky:

+7 (495) 210-02-48 +7 (495) 799-02-06

Nazarova Natalia Alexandrovna

Gynekolog-endokrinolog, kandidát lékařských věd.

Sizova Lada Vitalievna

Gynekolog-endokrinolog, kandidát lékařských věd, lékař nejvyšší kategorie. Člen Společnosti gynekologů a endokrinologů.

Ambardaryan Anahit Henrikovna

Neurolog, nejvyšší kategorie. Pracovní zkušenosti 37 let.

* Přijetí gynekologa-endokrinologa, kandidáta lékařských věd

* - náklady na schůzku s gynekologem, endokrinologem, Ph.D. - Nazarova N.A. - 3300 rublů; gynekolog, mammolog Ph.D. - Titova E.I. - 3300 rublů.

Závrat s menopauzou: příznaky, léčba

Během menopauzy dochází k reorganizaci celého ženského těla, jeho systémů a orgánů. Tento složitý postup vede k tomu, že se žena neustále cítí unavená, apatická a není jí dobře. Může se vám hlava točit s menopauzou?

Samozřejmě, závratě s menopauzou jsou jedním z příznaků hormonální nerovnováhy v ženském těle. Toto je povinná součást celého klimakterického syndromu. Proč se tedy vaše hlava točí s menopauzou a co dělat?

Souvislost mezi menopauzou a závratěmi

Během celého období menopauzy, ke kterému dochází u ženy ve věku 45-50 let, se klimakterický syndrom projevuje ve formě postupného vymírání sexuálních funkcí a zpomalení nebo inhibice metabolismu v těle ženy.

Menopauza ve svém vývoji probíhá ve třech fázích:

 1. Postupně klesá a poté se aktivní činnost pohlavních hormonů úplně zastaví. Žena v Balzacově věku se čím dál méně zajímá o sex.
 2. Menstruační cyklus se zpomaluje, menstruace nepřichází každý měsíc a pak úplně zmizí. Tělo již každý měsíc nedozrává nové vejce a nemá ovulaci.
 3. Spolu s genitáliemi mizí i další funkce těla, postupně stárnou, chátrají a stávají se nepoužitelnými. Tato fáze menopauzy je charakterizována identifikací mnoha chronických onemocnění a patologií..

Klasifikace závratí

 1. Závrať

Žena cítí, jak kolem ní objekty a lidé kolem ní začínají kroužit, nebo kolem nich sama krouží. V očích se objevují černé skvrny a pak úplně ztmavnou, někdy se objeví záblesky světla.

 1. Nerovnováha

Žena přestává koordinovat pohyby svého těla, nemůže se pohybovat samostatně, takže se zastaví na místě a čeká na postupný záchvat závratí.

 1. Točení hlavy

Nastane záchvat závratě, v očích je tma, srdeční rytmus je mimo provoz, objeví se záchvat nevolnosti a poté zvracení. Při pokusu o změnu polohy těla se záchvat zesílí a vede k mdlobám.

Příčiny závratí

Závratě u žen s menopauzou jsou primárně spojeny s hormonálními poruchami v jejím těle. V této době se množství estrogenu a dalších pohlavních hormonů v krvi významně snižuje..

Nedostatek hormonů vážně ovlivňuje tonus cév v mozku, proto jeho buňky spotřebovávají méně kyslíku, a proto dochází k záchvatům závratí.

Kromě toho se začínají objevovat příznaky, jako jsou náhlé změny krevního tlaku a pravidelné návaly horka. To vše také přispívá k náhlým závratím..

Během přílivu se významně zvyšuje objem krve v cévách, což vážně přetěžuje oběhový systém. Žena začíná mít pocit, že se kolem ní točí různé předměty a mohou ztratit koordinaci.

K výkyvům krevního tlaku dochází také kvůli tomu, že cévy ztrácejí pružnost, stávají se propustnějšími a funkce nadledvin a endokrinního systému již není tak efektivní.

Konstantní tlakové rázy vedou k ucpání krevních cév a rozvoji ischemie srdce. Výsledkem je, že krev se stává viskóznější a transport hemoglobinu do mozku se stává obtížnějším. To vše také vyvolává závratě..

Autonomní nervový systém také nefunguje v plné síle, což se projevuje negativním emocionálním a bolestivým psychickým stavem. Centrální nervový systém je nestabilní, což způsobuje patologie vestibulárního aparátu.

Nemoci vyvolávající závratě s menopauzou

Existuje řada onemocnění a patologií, které přispívají ke zvýšení závratí:

1. Vestibulární neuronitida

U tohoto onemocnění je ovlivněn nerv vestibulárního aparátu, což se plně projevuje během menopauzy.

2. Vestibulární neuritida

Onemocnění se projevuje po infekcích a vyvíjí se během menopauzy na pozadí celkového oslabení ženského těla.

3. Osteochondróza krčních obratlů

Změny v těle během menopauzy mohou vyvolat svalové křeče, které zase stlačí cévy a nervy, které jdou do mozku.

4. Mozkový nádor

Rozvíjející se maligní nádor, který vyvíjí tlak na mozkovou tkáň obecně a zejména na vestibulární aparát.

5. Miniereova choroba

Jedná se o poruchu vnitřního ucha, kdy se v jeho dutině hromadí tekutina, což zvyšuje závratě.

6. Traumatické poranění mozku

V důsledku TBI dochází ke krvácení pod lebkou, krevní cévy hlavy jsou zúžené, což způsobuje hladovění mozkových buněk kyslíkem.

7. Příčiny závratí u žen s menopauzou mohou být také: zánět labyrintu, zánět středního ucha, epilepsie, roztroušená skleróza atd..

Je důležité vědět, že u většiny žen jsou závratě s menopauzou zcela benigní, ale pokud se tento příznak v průběhu času zesílí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Faktory vyvolávající závratě při menopauze

V dospělosti by se ženy během menopauzy měly vyhýbat situacím, ve kterých se závratě zhoršují. To může být:

 • vážný stres,
 • fyzické přetížení,
 • zranění hlavy,
 • záchvaty migrény,
 • chemická intoxikace,
 • Nezdravý životní styl,
 • pobyt na přímém slunečním světle atd..

Závrat s menopauzou u žen: známky toho, co dělat, lidové léky

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Dodatečná léčba
 • Léky
 • Prevence
 • Předpověď

Každá žena má představu o tom, co je to menopauza: běžnými slovy se jedná o přirozený projev stárnutí ženského těla, který je spojen se změnami sexuálních funkcí. Menopauza se může projevit změnou stavu pokožky a vlasů, zhoršením pružnosti cév, známými „návaly horka“ a poruchami spánku. Neméně častý je takový příznak jako závratě během menopauzy - tento stav způsobuje ženám velké nepohodlí, a proto vyžaduje zvláštní pozornost..

Kód ICD-10

Příčiny závratí při menopauze

Závratě během menopauzy mohou ženu rušit až do nástupu postmenopauzy: navíc se mohou objevit příznaky jako úzkost, nervozita, deprese.

Odborníci se domnívají, že hlavním důvodem tohoto stavu je rostoucí změna v hormonálním pozadí, která spočívá především v poklesu produkce hormonů vaječníky..

Patogeneze závratí není komplikovaná. Akutní nedostatek estrogenu vede ke změnám v cévách:

 • ke snížení nebo zvýšení cévního lumenu;
 • k náhlým změnám krevního tlaku;
 • ke zvýšení zátěže srdce, což se může projevit tachykardií nebo poruchami srdečního rytmu;
 • k poruchám autonomního nervového systému;
 • k poruše termoregulace.

Výše uvedené procesy vedou sekundárně k nedostatku kyslíku v některých orgánech a systémech těla. K závratím tedy dochází především kvůli hladovění mozku kyslíkem..

Rizikové faktory

Závratě mohou být výraznější, pokud má žena sekundární příčiny nebo faktory:

 • změny ve vnitřním uchu;
 • Meniérová nemoc;
 • porušení vestibulárního aparátu;
 • poruchy mozkové cirkulace;
 • osteochondróza krční páteře;
 • nádorové procesy v mozku;
 • traumatické poranění páteře nebo hlavy;
 • migréna;
 • anémie.

Příznaky závratě s menopauzou

Závrat s menopauzou může nastat třemi způsoby:

 1. Závratě podobné závratě, což je iluze pohybu vašeho těla v prostoru nebo prostředí ve vztahu k vašemu tělu. Takový závrat může být doprovázen výskytem závoje před očima, rozmazaného vidění (zejména na pozadí ostrých otáček hlavy). Někdy lze pozorovat myasthenia gravis, záchvaty nevolnosti, nesnášenlivost k jasnému světlu a hluku.
 2. Vestibulární závratě jsou doprovázeny poruchami motorické koordinace: pro ženu je obtížné provádět určité pohyby, například chodit.
 3. Točení hlavy je jedním z nejnebezpečnějších stavů v menopauze. Takový závrat se objeví náhle: náhle zmizí v očích, začíná tachykardie a nastupuje nevolnost. Pokud se v tuto chvíli pokusíte udělat nějaké náhlé pohyby, můžete tento stav zhoršit až omdlít.

První příznaky

Za první příznaky závratě při menopauze lze považovat následující příznaky:

 • iluzorní pohyb prostoru, zejména při změně polohy těla;
 • dvojitý obrázek;
 • potíže s udržováním rovnováhy;
 • obecné nepohodlí a silná slabost;
 • rostoucí nevolnost;
 • náhlé pocení;
 • mírné zvýšení teploty;
 • zvonění v uších, porucha sluchu a zraku.

Někdy může závratě předcházet období silných bolestí hlavy, výkyvů nálady, deprese.

Závratě a nevolnost při menopauze mohou být způsobeny nejen samotnou menopauzou, ale také jinými chorobami, a to je třeba vzít v úvahu. I když v menopauze je tento stav považován za fyziologický a nevyžaduje korekci léku.

Musíte být opatrní, pokud na pozadí závratí a nevolnosti dojde k výraznému zvýšení teploty, narušení řeči a prostorové koordinace, paréze a parestézie, silné zvracení (vyčerpávající, krvavé, komplikované průjmem).

V případě závratí a nevolnosti je nutné vyloučit taková onemocnění a stavy, jako je mrtvice, akutní intoxikace, patologie trávicího systému, mozkové nádory.

Komplikace a důsledky

Negativní důsledky se mohou vyvinout, pokud není poskytnuta pomoc osobám se závratěmi. Například během útoku může žena spadnout a být zraněna - na hlavě nebo jiných částech těla. Aby se tomu zabránilo, měla by si žena při prvních známkách závratí lehnout nebo si alespoň sednout na židli nebo na židli se zády.

Komplikace ze závratí s menopauzou jsou vzácné a nejsou výsledkem samotné závratě, ale její příčiny. Například mezi takovými komplikacemi lze vyčlenit trvalou ztrátu sluchu - výsledek škodlivých procesů ve vnitřním uchu.

Diagnóza závratí s menopauzou

Aby se ujistil, že závratě jsou důsledkem menopauzy, může lékař použít řadu studií..

 • Krevní testy k posouzení hladiny FSH (folikuly stimulující hormon), estradiolu, LH (luteinizačního hormonu). Hladina těchto hormonů naznačuje stupeň zdraví vaječníků..
 • Instrumentální diagnostika:
  • audiografický výzkum;
  • vyšetření fundusu s hodnocením stavu zrakového nervu;
  • CT mozku, angiografie;
  • ultrazvuková dopplerografie;
  • RTG lebky a páteře.
 • Konzultace s kardiologem, neuropatologem, cévním chirurgem, vertebrologem.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika závratí v menopauze se provádí s poruchou mozkové cirkulace, s anémií, hypotenzí, intoxikací, nádorovými procesy v mozku.

Na koho se obrátit?

Léčba závratí s menopauzou

Menopauzy se můžete zbavit závratí. K tomu je nutné uplatnit integrovaný přístup využívající současně několik terapeutických opatření..

 1. Hormonální léčba závratí je předepsána až po absolvování testů ke stanovení obsahu hormonů v krvi. V případě potřeby může lékař předepsat léky jako Proginova, Estrogel, Estriol atd..
 2. Někdy, když není potřeba hormonální léčba, pomáhají konvenční léky se sedativním účinkem: Andaxin, Seduxen, stejně jako Sedistress, Antistress, Novo-passit tablety.
 3. V případě silné nevolnosti vám pomohou léky Cerucal, Metoclopramid, mátové tablety.
 4. Vitaminové léky na závratě s menopauzou jsou předepsány pro anémii, podvýživu, hypovitaminózu a slabou imunitu. Mezi takovými léky jsou považovány za zvláště účinné:
  • Complivit "Ca D³" je bohatý na vápník a vitamin D³, brání rozvoji osteoporózy a normalizuje funkce nervového a svalového systému.
  • Femikaps je finský přípravek s vitamíny B, hořčíkem a tokoferolem a užitečnými bylinnými přísadami.
  • Abeceda 50 plus - obsahuje velké množství vitamínů a minerálů nezbytných k prevenci rychlých změn v těle souvisejících s věkem.
  • Menopace je anglický přípravek s vysokým obsahem minerálů, s extraktem z mučenky a dalšími bylinnými přísadami. Dobře odstraňuje negativní projevy menopauzy, včetně závratí.

Alternativní léčba

Chcete-li stabilizovat náladu, zbavit se závratí a nepohodlí, můžete pít čaje s přídavkem listů máty a měsíčku, stejně jako odvar z hlohu, meduňky, fenyklu, šalvěje, oddenku kozlíku lékařského.

Dobrý účinek dává kontrastní sprcha, chladné sprchy - takové procedury tónují kardiovaskulární systém a zmírňují návaly horka, závratě během menopauzy a bolesti hlavy. Kontraindikací těchto postupů je hypertenze..

Kromě toho je užitečné jíst bobule - zejména maliny, zeleninu a ovoce červené a žluté barvy, zelené.

Čaj na bázi malinových listů, meduňky, bobulí kaliny, květů heřmánku a květů jetelů lze pít denně po celou dobu menopauzy. V noci je vhodné vypít odvar z kořene kozlíku lékařského nebo tinkturu mateřského mléka a pivoňky. To pomůže normalizovat spánek, jehož absence může také způsobit závratě..

Bylinné ošetření

 • Tinktura z červeného kartáče (25 g surovin na 500 ml vodky, nechte týden) se užívá třikrát denně, 30 minut před jídlem, 1 polévková lžíce.
 • Tinktura z chmelových hlávek (25 g surovin na 100 g vodky, nechte týden) se užívá ráno a v noci, 10 kapek.
 • Bylinná infuze 10 g šípků, 10 g chmelových hlávek, 10 g listů máty, 30 g manžety v 500 ml vroucí vody trvá na hodinu a vypije se 1 polévková lžíce. l. třikrát denně 20-30 minut před hlavním jídlem.
 • Infuze 20 g mateřského mléka, 10 g plodů hlohu, 30 g listů ostružin se nalije do 600 ml vroucí vody, trvá 1 hodinu. Pijte 1 polévkovou lžíci. l. 3-5krát denně.

Homeopatie

Homeopatické léky jsou častěji než jiné léky, které vyžadují závratě spojené s menopauzou. Tyto léky jsou bezpečné, nezpůsobují závislost a závislost, nemají žádné vedlejší účinky a jemně a efektivně eliminují negativní příznaky..

Nejoblíbenější mezi ženami jsou následující homeopatické přípravky:

 • Remens je předepsán 1 tableta nebo 10 kapek třikrát denně po dobu 90 dnů. Po měsíční přestávce lze kurz opakovat.
 • Klimadinon se užívá 1 tableta nebo 30 kapek dvakrát denně po dobu nejméně 3 měsíců.
 • Inoklim užívejte 1–2 tobolky denně po dobu 3 měsíců.
 • Climakt-heel pijte 1 tabletu třikrát denně půl hodiny před jídlem. Tableta se umístí pod jazyk a drží se, dokud se úplně nevstřebá. Pokračujte v léčbě po dobu 4-8 týdnů.
 • Klimaktoplan je předepsán pro závratě a "návaly horka" 1-2 tablety třikrát denně pod jazyk.

Homeopatie je vynikající a bezpečná alternativa k hormonálním lékům, a proto si lékaři i samotné ženy často volí homeopatické léky ke zmírnění příznaků menopauzy..

Operativní léčba

Chirurgický zákrok pro závratě s menopauzou lze předepsat pouze tehdy, když jsou diagnostikovány nádorové procesy v mozku. O operaci rozhoduje lékař na základě výsledků diagnostických testů s přihlédnutím k věku pacienta a závažnosti onemocnění.

Co dělat, když má žena závratě s menopauzou

Závrat s menopauzou je jednou z množství nepříjemných pocitů, které toto období doprovázejí. Projevuje se náhle a alarmuje poměrně často..

Příčiny

Závrat s menopauzou je způsoben řadou důvodů. Chcete-li předepsat správnou terapii, musíte vědět, co vyvolává jejich výskyt:

 • vestibulární neuritida. Porucha se projevuje prudkým otočením hlavy. Navzdory náhlému nástupu onemocnění dojde ke zlepšení během několika dní. Ale příznaky přetrvávají a mohou přetrvávat po dlouhou dobu;
 • sirná zátka nebo zánět uší. Sluchové postižení s výtokem z ulity;
 • mrtvice. K útoku dochází neočekávaně a je charakterizován nezřetelnou řečí a dezorientací. Liší se v době trvání;
 • Meniérová nemoc. Intenzivní závratě. Objevuje se nevolnost, porucha sluchu a silné zvracení;
 • mozkový nádor. Útok se vyvíjí ve vlnách a zesiluje se v některých polohách těla. Obvykle se vyskytuje jednostranná hluchota a bolest hlavy;
 • bazilární migréna. Krátce před nástupem migrénového záchvatu se objeví víření. Příznaky neurologické povahy jsou spojeny s bzučením v uších;
 • vizuální patologie. Je to způsobeno prudkou změnou vizuálních objektů a rychle prochází;
 • nadměrné užívání drog. Patří mezi ně: antikonvulziva, sedativa a léky na snížení krevního tlaku.

Závrat během menopauzy je často způsoben hormonální nerovnováhou a anémií způsobenou ztrátou hemoglobinu.

Projev patologie

Během menopauzy je onemocnění obvykle rozděleno do tří fází:

 • vertigo - nepříjemný pocit rotace sebe a okolních předmětů. V tomto stavu jsou velikost objektů a vzdálenost k nim vizuálně zkresleny. Objeví se slabost, ztmavne v očích, objeví se nevolnost a nutkání na zvracení. Reakce ženy na jasné světlo a drsné zvuky je nedostatečná;
 • koordinace je narušena a je obtížné ovládat pohyby. Volný pohyb se stává nemožným. Je obtížné udržovat rovnováhu v klidném stavu;
 • objeví se silné víření a nevolnost. Pocit slabosti. Současně se zvyšuje srdeční rytmus a končetiny se začínají třást. Prudký obrat může způsobit mdloby.

Závraty během menopauzy se objevují také z fyziologických důvodů:

 • návaly horka. Z proudící krve do oblasti horní části těla je cítit teplo, které aktivuje potní žlázy. Návaly tepla jsou krátké, ale vytvářejí další tlak na cévní systém;
 • zvýšený krevní tlak. Objem estrogenu klesá a cévy ztrácejí pružnost. Na jejich stěnách se objevují vklady. Kolagen klesá a zvyšuje se cholesterol. Krev se stává viskózní a její normální oběh je narušen. Zhoršení přívodu krve se projevuje ve skutečnosti, že se hlava začne točit;
 • nervozita. Žena během menopauzy je emotivnější a podrážděnější. Ve stresu není jen nervový systém, ale také cévy, jejichž stav působí na vestibulární aparát;
 • bolest hlavy. Cévní křeče způsobují migrény, které přispívají k závratím. Může se často objevit nevolnost;
 • nespavost. Menopauza zbavuje mnoho lidí normálního spánku. Tělo nemá čas na zotavení. Chronická únava se vyvíjí s různými onemocněními a vířením.

Vertigo, skutečné vertigo, je nejčastější u menopauzy. A zjistit přesnou příčinu pomůže sledování příznaků..

Léčba

Co dělat, když se závratě zvyšují s nástupem menopauzy? Před zahájením léčby je provedena analýza ke stanovení hladiny hormonů. Menopauza snižuje jejich produkci, což ovlivňuje celkový stav ženského těla. Estrogen je spojován s fungováním mozku a nedostatek tohoto hormonu negativně ovlivňuje jeho fungování, což vede k častým závratím. Snížení množství progesteronu „zasáhne“ emoční stabilitu.

Aby se zbavili závratí během menopauzy, používají se léky, které zlepšují průtok krve. Tato terapie doplňuje nedostatek estrogenu. Lékaři obvykle předepisují:

 • hormonální léky: Dermestil, Divigel a Estriol;
 • homeopatické léky: Tsi-Klim, Climaxan;
 • léky, které zlepšují fungování vestibulárního aparátu: Vasobral, Betaserk.

Léky se užívají pouze podle přesného schématu doporučeného lékařem.

Závraty během menopauzy jsou přirozeně spojeny se změnami v hormonálním systému. Neměli byste se však zabývat pouze hormonálními léky. Ze špatných návyků se může objevit závratě. Je nutné upravit životní styl, který často vede k pozitivnímu výsledku:

 • správná strava. S nástupem menopauzy musíte myslet na správnou výživu. Mnoho problémů a závratí zmizí, včetně;
 • kurzy jógy. Tento systém významně zvyšuje rovnováhu a naučí vás ovládat fungování těla. Jóga eliminuje mnoho negativních příznaků během menopauzy, včetně závratí;
 • fyzická kultura. Existuje mnoho způsobů léčby, které vám pomohou zmírnit závratě. Jednoduchá fyzická cvičení normalizují krevní tlak a zlepší koordinaci;
 • masáž. Příznaky vertigo lze zmírnit akupresurou.

Pomoc tradiční medicíny

Během menopauzy mohou závratě a lidové léky ulevit:

 • Levandulový olej je velmi populární. Kapesník je navlhčen a v případě potřeby čichán. Tento olej byl dlouho používán pro závratě a mdloby;
 • zvládá závratě citronovou šťávu se solí;
 • směs jablečného octa a medu usnadňuje pocit menopauzy. Závrat zcela nezmizí, ale vyskytuje se mnohem méně často. Nevolnost je také eliminována.

Nebude obtížné vyrábět léčivé směsi, tinktury a odvary..

Už dávno uplynul čas, kdy byly mírné závratě považovány za aristokratické znamení. S tímto příznakem byste se neměli smířit, on sám ho nenechá na pokoji. Bez ohledu na to, co to způsobilo, již existují léky na tuto poruchu, které by neměly být ignorovány..

Proč jsou v menopauze závratě

Za normální variantu se považují tzv. Návaly horka a závratě s menopauzou. Specifické změny související s věkem v těle žen ve věku nad čtyřicet pět let jsou způsobeny snížením syntézy estrogenu. Tyto pre-menopauzální hormony podporují měnící se ovulační cykly a plodnost.

V dospělosti reprodukční funkce postupně, po několik let, mizí, menstruace mizí.

Navzdory skutečnosti, že stárnutí je fyziologický proces, ženy často vyžadují léčbu ke snížení intenzity doprovodných příznaků, včetně závratí.

Climax - co to je

Během plodnosti, od dospívání do přibližně 45 let, mají zdravé ženy v těle měsíční hormonální změnu..

Na začátku čtyřtýdenního cyklu převládají estrogenové hormony, které zajišťují zrání vajíčka. Po ovulaci se poměr mění ve prospěch progesteronu, který připravuje celý reprodukční systém na možné početí a následné narození dítěte.

Pokud nedojde k těhotenství, je endometriální výstelka dělohy odmítnuta a začíná krvácení. Po několika dnech se celá sekvence opakuje.

Pro referenci. Jak tělo stárne, ženský endokrinní systém produkuje méně a méně estrogenu, pravidelná menstruace mizí, ztrácí se schopnost otěhotnět a nastává menopauza..

Jak se vyvine klimakterický závrat?

Kromě specifických změn souvisejících s reprodukčním systémem si ženy během menopauzy často stěžují na celkové nepohodlí. Tento stav je charakterizován zvláštním komplexem příznaků nazývaným návaly horka..

 • náhlý pocit tepla, zvýšená tělesná teplota;
 • Nadměrné pocení;
 • necitlivost nebo brnění v rukou.

Pro referenci. Často, současně s návaly horka, dochází během menopauzy k závratím, jejichž příznaky jsou silná slabost, imaginární rotace okolních předmětů, nevolnost.

Obvykle takový paroxysmus netrvá déle než několik sekund, ale i během takového období může žena ztratit rovnováhu, spadnout.

V závažnějších případech se objevuje cefalalgie, fotofobie a nesnášenlivost hlasitých zvuků, mdloby.

Příčiny závratí během menopauzy

Jak ovlivňují změny endokrinního systému související s věkem ženské tělo a proč se mu po menopauze točí hlava? Jednou z hlavních příčin systémového (závratě) a nesystémového závratu je nedostatečnost mozkové cirkulace.

Přečtěte si také o tématu

Porušení mikrocirkulace vede k hladovění kyslíkem nebo k ischemii mozkové tkáně, na jejímž pozadí se objevují charakteristické znaky.

Během menopauzy dochází k poruchám neurohumorální regulace vaskulárního tonusu. Změny hormonálních hladin vedou k častým křečím krevních cév v mozku, protože činnost jejich vláken hladkého svalstva je regulována hormony..

Pro referenci. Křeč vyvolává prudký pokles krevního tlaku; podle toho je do mozkových tkání dodáváno méně kyslíku. V důsledku toho jsou pozorovány závratě, ztmavnutí v očích, poruchy koordinace.

Estrogen také částečně určuje reologické vlastnosti krve, zejména viskozitu. Nedostatek hormonů v této skupině vede k jeho nárůstu, díky kterému je průtok krve výrazně zpomalen, mohou se tvořit krevní sraženiny.

Současně se na cévní stěny začíná ukládat více cholesterolu, to znamená, že se vyvíjí ateroskleróza. Nedostatek krevního oběhu tohoto druhu také vyvolává mozkovou hypoxii a závratě při menopauze..

Období menopauzy není doprovázeno pouze fyziologickými poruchami v práci ženského těla. Menopauza, která je spojena se stárnutím a také způsobuje nepříjemné příznaky ve formě návalů horka, negativně ovlivňuje psychoemoční stav.

Na pozadí zhoršení celkové pohody se u žen často vyvinou neurotické nebo depresivní stavy. Tyto poruchy jsou charakterizovány různými patologickými příznaky, jedním z nich je vertigo.

Diagnostika a léčba

Pokud vás návaly horka a závratě často obtěžují, vedou ke ztrátě koordinace, pádům, ztrátě vědomí, měli byste kontaktovat svého gynekologa a endokrinologa.

V tomto případě má hlavní diagnostickou hodnotu krevní test na hormony. Podle jeho výsledků je předepsána vhodná hormonální léčba. Používají se speciální přípravky syntetického nebo přírodního původu (fytoestrogeny), lze předepsat také symptomatické látky.

Podle indikací je možné předepsat sedativní psychotropní léky, jejichž příjem pomůže vyrovnat se s psychoemotickými poruchami.

Pro referenci. Správně organizovaná výživa a každodenní rutina mají během menopauzy velký význam..

Žena by měla vést poměrně aktivní životní styl, plně odpočívat a mít dostatek spánku. Strava by měla zahrnovat co nejvíce vitaminových produktů, vlákniny.

Přečtěte si také o tématu

Maso a ryby by měly být pokud možno z nízkotučných odrůd a množství jednoduchých sacharidů (včetně cukru) by mělo být minimalizováno. Abyste udrželi optimální hladinu viskozity krve, měli byste pít hodně vody: kromě tekutiny obsažené v potravinách a nápojích - nejméně 2 litry denně.

Fytoterapie

Po klinickém vyšetření a identifikaci příčin závratí s menopauzou, jako doplněk léčby, můžete léčit nevolnost pomocí receptů na alternativní medicínu. Během staletí praxe se jich nashromáždilo dost, proto se souhlasem ošetřujícího lékaře není těžké najít bezpečný a účinný lék.

Mnoho léčivých rostlin navíc obsahuje takzvané fytoestrogeny - sloučeniny podobné hormonům, které mohou kompenzovat nedostatek endogenního hormonu:

 • Pivoňková tinktura. Vyrábí se hotové farmaceutické přípravky předepsané ženám během menopauzy gynekology. Účinně eliminuje specifické příznaky - návaly horka, pocení, závratě a má také mírný sedativní účinek. Lék můžete připravit sami tak, že do skleněné nádoby naplníte okvětní lístky květin a naplníte je vodkou. Po 20 dnech infuze a namáhání je tinktura připravena k použití: třikrát denně, vždy 15 kapek, nejlépe před jídlem.
 • Jetel je další rostlina, která je extrémně bohatá na fytoestrogeny. Působí také jako tinktura z květů pivoňky, zlepšuje celkovou pohodu a zmírňuje patologické projevy menopauzy. Nálev se připravuje ze 2 lžící suchých rostlinných materiálů, které je třeba nalít litrem vroucí vody. Po naléhání a ochlazení napněte, vypijte 100 ml třikrát denně.
 • Oregano, které je kontraindikováno u těhotných žen kvůli vysokému obsahu fytoestrogenů, pomáhá zvládat návaly horka a závratě během menopauzy. Doporučuje se vařit bylinkový čaj z této rostliny (lžíci surovin ve sklenici vody) a pít jej místo obvyklého ráno a před spaním..

Pro referenci. Tradiční medicína navrhuje kromě bylin používat včelí produkty pro ženy během menopauzy. Nejúčinnější z nich je mateří kašička, která zpomaluje stárnutí těla a zlepšuje celkovou kondici..

Co dělat, pokud vás bolí hlava a máte závratě s menopauzou: příznaky, příčiny a léčba příznaků

Změny během tohoto období jsou velmi závažné, protože během tohoto období je vypnutý reprodukční systém, produkce vajíček se zastaví, menstruace zmizí, dochází k významné změně hormonálních hladin.

Takové významné změny a příznaky nemohou ovlivnit blahobyt ženy, jsou často vnímány jako vážná nemoc.

Je třeba si uvědomit, že menopauza není nemoc, ale normální fáze života těla, ale některé zásahy do procesu jsou možné a někdy dokonce nutné.

Důvody, kvůli kterým se při menopauze vyskytují závratě

Během menopauzy jsou ženy často závratě a může to mít mnoho důvodů, navíc jich může být několik současně..

Nejběžnějšími zdroji závratí jsou:

 • návaly horka. Prudké zvýšení průtoku krve v horní části vytváří zvýšení intrakraniálního tlaku a silně zatěžuje cévy. Návaly mohou být doprovázeny nevolností, tachykardií a zvýšeným pocením;
 • vysoký krevní tlak je charakterizován poklesem cévního lumenu. Výživa vnitřních orgánů klesá, což je jedním z důvodů výsledných závratí;
 • neklid, hyperventilace, negativní emoce způsobené špatným zdravím, přispívají ke zvýšení zátěže nervového systému az něj cév, což způsobuje závratě;
 • bolesti hlavy, nespavost. Tyto problémy způsobují únavu, opotřebení těla, což se projevuje podvýživou mozkové kůry a možnými závratěmi.

Přečtěte si také o prvních předzvěstích menopauzy.

Diagnostická opatření

Aby žena zjistila příčinu závratí při menopauze, musí nejprve navštívit gynekologa. Specialista musí shromáždit anamnézu života pacientky, její stížnosti, provést gynekologické vyšetření a provést nátěry na onkologii a kultivaci flóry. Pokud je pacient velmi závratě, lékař předepíše konzultaci s otolaryngologem, který zkontroluje práci vestibulárního aparátu a potvrdí nebo vyloučí souběžná onemocnění.

Při menopauze musí žena projít následujícími testy:

 1. Krevní biochemie (stanovení protrombinového indexu a minerálního složení krevního séra).
 2. Krevní test na hormony (určuje hladinu folikuly stimulujícího hormonu a estradiolu).
 3. Ultrazvuková diagnostika přívěsků dělohy (během menopauzy se folikuly ve vaječnících zmenšují nebo chybí).
 4. Elektrokardiografie (detekuje poruchy v činnosti kardiovaskulárního systému).

Důležitým indikátorem začátku konce menstruace jsou hormony, jejichž množství v premenopauze klesá, menstruační cyklus prochází bez ovulace. Hormonální pozadí na začátku menopauzy je charakterizováno nedostatkem progesteronu, poté se tvoří v malých dávkách, množství estrogenu je polovina normálních hodnot.

Při závratích je předepsána řada funkčních testů k identifikaci patologie:

 • audiometrie;
 • stanovení zrakové ostrosti;
 • měření stavu fundusu;
 • zkouška k určení koordinace pohybů;
 • orientační test;
 • Rombergův test;
 • identifikace nystagmu pomocí speciálních brýlí;
 • rotační zkouška.

Speciální metody pro studium vestibulárních poruch:

 • elektronismatografie;
 • videonahrávka;
 • galvanický test;
 • magnetická rezonance mozkových cév.

Jaké jsou příznaky

Existují tři typy závratí:

 • závrať. Vyjadřuje se v pocitu rotace okolních předmětů nebo rotace vlastního těla. Může být doprovázeno výskytem bílých „much“ v očích, dočasným oslabením vidění, zkreslením vnímání vzdálenosti k různým objektům.
 • nerovnováha. Objevuje se ztráta stability, zhoršené vnímání správné polohy těla.
 • točení hlavy. Může se objevit pocit blížícího se mdloby, slabosti, bušení srdce, náhlého intenzivního závratě.

Všechny tři typy závratí mohou být přítomny současně a často se vyskytují. Předpoklady pro vznik všech typů závratí jsou obvykle přítomny ve stejné míře, což je příčinou nepříjemných pocitů.

Mohl by být závrať důsledkem jiných nemocí než tohoto? Ano, možná navíc nemusí nutně přímo souviset s klimakterickými projevy.

Mohou to být příznaky různých poruch nebo dysfunkce vestibulárního aparátu, cervikální osteochondróza, roztroušená skleróza, mozková mrtvice, mozkový nádor atd. Běžnou reakcí na tyto pocity je strach z opuštění bytu, strach ze ztráty vědomí na ulici..

Obavy nejsou neopodstatněné, ale v každém případě musíte jít k lékaři a zjistit příčinu závratí, zjistit, jak se dá vyléčit.

Diagnostika

Projevy menopauzy jsou podobné řadě patologických stavů. K potvrzení diagnózy je nutné celodenní vyšetření a výslech pacienta. Základní diagnostika zahrnuje:

 • obecný a biochemický krevní test ke stanovení koncentrace hormonů;
 • analýza moči a koprogramy;
 • elektrokardiogram;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Pokud existuje podezření na jakoukoli patologii, lékař navíc předepíše počítačovou a magnetickou rezonanci, Dopplerovu sonografii, angiografii, stanovení sluchu a zrakové ostrosti, vyšetření fundusu.

Může být nutná souběžná konzultace s lékaři příbuzných specializací: vertebrolog, cévní chirurg, endokrinolog, neuropatolog, oftalmolog.

Kdy navštívit lékaře

Nejčastěji jsou nástup závratí a cesta na kliniku časově odděleny mnoha měsíci nebo dokonce roky. Současně je nejpravděpodobnější okamžitě navštívit lékaře, pokud se u vás objeví nepohodlí nebo závratě..

Neměli byste váhat s hledáním lékařské pomoci, protože samotný pocit nevolnosti se nezlepší a existuje mnoho možností, jak nemoc zmírnit, a jsou docela účinné. Předepsaný lék nebo jiná léčba bude mít v každém případě účinek a pomůže zlepšit stav..

Často i samotná skutečnost konzultace s odborníkem a vznik důvěry v to, že vše, co se stane, je, pokud není normou, pak ani příliš významnou odchylkou, dodává sílu a zlepšuje pohodu.

Faktory rozvoje

Změny hormonálních hladin spojené s menopauzou mají významný dopad na pohodu ženy. Množství estrogenu v těle klesá, v důsledku čehož tkáně, které tento hormon potřebují:

 • stát se méně elastickým;
 • ztratí svou funkci (to se týká reprodukčních schopností).

Výsledkem je, že tento stav vyvolává vývoj charakteristických příznaků menopauzy..

Před nástupem menopauzy má žena normální hormonální pozadí. Sexuální hormony jsou produkovány určitým způsobem. Po vstupu do menopauzy se však potřebné látky začínají chaoticky vyrábět, v důsledku čehož procházejí všechny orgány a systémy změnami..

Během tohoto období jsou výrazné závratě, ale většina žen se snaží tento příznak ignorovat. Dáma se začne starat o své zdraví až poté, co budou útoky intenzivnější a budou se vyskytovat častěji než obvykle.

Jak zlepšit své zdraví

Léčba závratí je složitá a je spojena s konvenčními opatřeními v menopauze.

K odstranění onemocnění se používají:

 • strava. Nemůžete se nechat unést sladkými, kořeněnými nebo mastnými jídly. Zobrazena je zelenina, zejména zeleninové šťávy, čerstvé ovoce, mléčné výrobky. Je nutné konzumovat dostatečné množství tekutiny - nejméně 2 litry denně;
 • aktivní životní styl. Je zobrazena fyzická aktivita (s mírou), tanec, jízda na kole, plavání atd.;
 • používání tradiční tradiční medicíny;
 • léčba drogami.

Všechny metody jsou svým způsobem dobré, nejúčinnější z nich předepisuje lékař, který dokáže určit nejužitečnější a nejvhodnější metodu..

Změny ve stravě a životním stylu

Zdravé stravovací návyky jsou důležité po celý život, ale jejich význam se zvyšuje během menopauzy. Je důležité pravidelně konzumovat malé porce jídla, snižovat množství tuku nasycenými mastnými kyselinami (maso a masné výrobky, tučné mléčné výrobky). Je nutné zvýšit spotřebu rostlinných olejů, obsahujících hlavně kyselinu α-linolenovou a nenasycené mastné kyseliny (slunečnicový, sójový, řepkový, olivový olej).

Měli byste snížit spotřebu jednoduchých sacharidů (cukr, sladkosti, sladké těsto) a alkoholu, poskytnout tělu více vlákniny (zelenina, ovoce, otruby), vápník, vitamíny, antioxidanty.

Recepty tradiční medicíny

Závratě a jiné bolestivé pocity během menopauzy jsou běžným problémem, který je znám již po staletí..

Existuje mnoho lidových prostředků ke snížení nepohodlí a všechny jsou do určité míry účinné..

Mezi známými prostředky je tedy odvar z jitrocele. Lžíce sušeného jitrocelu se vaří ve sklenici vroucí vody. Pro zvýšení účinku můžete přidat lžíci medu.

Neméně účinný je i odvar z kořene kozlíku lékařského a máty peprné, vařený ve 2 šálcích vroucí vody s přídavkem 25 g kávy. Pijte 3krát denně na lžíci.

Pomáhá směs citronové šťávy a černého pepře se solí zředěná ve vodě. Doporučuje se také směs jablečného octa a včelího medu..

Terapie

Léčba je založena nejen na korekci menopauzy, ale také na úlevě od závratí jako samostatného příznaku.

K nápravě hormonální nerovnováhy v menopauze je nutné konzultovat se zkušeným gynekologem-endokrinologem jmenování hormonální substituční terapie.

Často se doporučují perorální antikoncepce, syntetické analogy ženských pohlavních hormonů. Jsou schopni regulovat hormonální posuny a významně zlepšit celkovou pohodu pacienta. Jejich jmenování vyžaduje neustálé sledování hladin hormonů a pravidelné úpravy dávkování v důsledku dynamických změn a měnících se období menopauzy.

Hlavní metodou korekce klimakterických poruch je hormonální substituční léčba.

Aby zabránili progresi, dávají obecná doporučení pro normalizaci rytmu života:

 • odmítnutí špatných návyků (alkohol, kouření tabáku atd.);
 • odmítnutí tonických nápojů (káva, silný čaj, energie);
 • přiměřený motorický režim (terapeutická cvičení, při absenci kontraindikací se těmto pacientům doporučuje cvičit jógu, pilates, plavání);
 • správná výživa (strava by měla být vyvážená, žena by měla dostávat dostatečné množství minerálů, stopových prvků, vitamínů);
 • normalizace cirkadiánního rytmu (noční spánek, minimálně 6-7 hodin).

Léčba léky

Léčba je obvykle předepisována po pokusech o snížení nepohodlí behaviorální terapií (zdravý životní styl, správná strava, cvičení) nebo lidovými léky.

Pokud jsou neúspěšné, používají se výkonnější nástroje. Je třeba si uvědomit, že léky mají určitý vedlejší účinek a nejnepříjemnějším okamžikem je potřeba následně použít pouze tyto prostředky, vše ostatní bude příliš měkké..

Kromě toho tělo přestává samostatně řešit problémy, začíná být „líné“ a spoléhá se na pomoc zvenčí.

Existuje několik skupin užívaných drog.

Homeopatický:

 • Remens;
 • Klimadnion;
 • Tsi-Klim;
 • Climaxan.

Hormonální:

 • Divigel;
 • Estriol;
 • Proginov;
 • Klimara;
 • Dermistil.

Léčivé přípravky působící přímo na vestibulární aparát:

 • Vestibo;
 • Betaserc;
 • Vapzobral;
 • Tagista.

Všechny finanční prostředky vyžadují povinné jmenování lékaře! Samospráva může nejen zhoršit problém, ale také vyvolat vývoj dalších onemocnění, která budou muset být léčena po dlouhou dobu a s neznámým výsledkem..

Proč se objevují bolesti hlavy v menopauze?

Bolest hlavy je běžným, i když nežádoucím společníkem menopauzy. Hlavním důvodem, proč bolí hlava, je zvýšení krevního tlaku, které je doprovázeno klimakterickými změnami.

Bolesti mají různou závažnost nebo trvání, od mírných bolestí po těžké akutní.

Přečtěte si také o bolestech v dolní části břicha a v mléčné žláze s menopauzou.

Důvody jejich výskytu se berou v úvahu:

 • návaly horka;
 • zvýšená excitabilita;
 • vysoký tlak.

Ve skutečnosti je třetí bod obecným důvodem, který je v každém případě relevantní pro výskyt bolesti hlavy. Problém je v tom, že se objevuje spontánně, jen velmi málo lidí dokáže předpovědět jeho vzhled a léky proti bolesti jsou v tomto případě neúčinné.

Doporučenými léky jsou aspirin, paracetomol a mnoho odborníků doporučuje klonidin. Pokud je migréna příčinou bolesti, může působit kyselina valproová nebo topiramát..

Těžké, nesnesitelné bolesti hlavy jsou důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře, který může předepsat individuální lék. V opačném případě existuje riziko mrtvice, takže je velmi nebezpečné tahat čas nebo doufat, že to „projde samo“.

Tak či onak, menopauza čeká na každou ženu a s tímto životním obdobím musíte zacházet klidně a bez zbytečných emocí.

Správný psychologický postoj sám o sobě dokáže zmírnit většinu problémů se závratěmi, bolestmi a dalšími onemocněními v menopauze. Čím méně je žena rozrušená a znepokojená, tím klidnější bude proces a tím méně problémů způsobí.

Měli byste být aktivní, vyhýbat se kořeněným nebo tučným jídlům a pít hodně tekutin. Většinu problémů tohoto období lze odstranit sami, proto byste takové příležitosti neměli zanedbávat nebo se zcela spoléhat pouze na medicínu..

Recenze

"Během menopauzy se neustále trápily závratě: pravidelně mizely, pak se objevily." Lékař uvedl, že důvodem byl vysoký krevní tlak, předepsal léky a doporučil sportovat. Po 2 týdnech pilulek a gymnastiky to bylo mnohem jednodušší. “

"Jóga a bylinky mě zachránily před nepříjemnými příznaky během menopauzy." Každý den jsem pil heřmánkový čaj, cvičil, kdykoli to bylo možné, doma a v tělocvičně. Po měsíci všechny příznaky zmizely. ““

"Remens mi pomohl se závratěmi." Vzal jsem to dlouho, změnil jsem stravu a začal chodit. Lékař zaznamenal zlepšení, řekl, že srdce začalo pracovat stabilně, tlak se vrátil k normálu. “

Pravidelný nástup menstruace naznačuje správné fungování reprodukčního systému ženy a absenci patologických procesů.Stává se však, že dívka má menstruaci dvakrát měsíčně.