Jak se rychle zbavit bolesti hlavy během menstruace?

MainHeadache and migraineHeadacheHow rychle se zbavit bolesti hlavy během menstruace?

Každá dívka, která dosáhne určitého věku, čelí menstruaci. Ale kromě pocitu dospívání přináší toto období spoustu nepříjemných pocitů - bolesti hlavy, neustálé výkyvy nálady, podrážděnost, bolest a hrudky, snížený výkon. Tento článek se bude zabývat způsoby, jak se během tohoto období zbavit silné bolesti hlavy..

Známky hrozící bolesti hlavy

Je snadné rozpoznat blížící se bolest hlavy během menstruace. Asi 7-14 dní před ní dívka nebo žena pocítí silnou pulzující bolest v hlavě. V tomto případě je bolest dána pravému nebo levému oku a někdy i oběma.

Je doprovázeno slabostí, změnami emočního stavu, změnami krevního tlaku, otokem obličeje nebo nohou, oslabením nebo zvýšenou chutí k jídlu, nevolností, zvýšenou citlivostí na světlo nebo zvuky.

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Pokud má žena během menstruace neustálé bolesti hlavy, jsou pravděpodobné následující důvody:

 • Prudké porušení poměru progesteronu a estrogenu. Během intermenstruačního období se v ženském těle produkuje značné množství hormonu progesteronu, který tělo připravuje na možné těhotenství. Pokud k tomu nedojde, hladina tohoto hormonu rychle klesá a zvyšuje se estrogen. Tato špička v progesteronu spouští záchvaty silných bolestí hlavy;
 • Reakce na nesprávně vybrané perorální antikoncepce. Když užíváte antikoncepční pilulky, zvyšuje se hladina umělého (syntetického) estrogenu v krvi. To narušuje stabilní hormonální pozadí těla, což vede k bolestem hlavy;
 • Porucha činnosti endokrinních nebo pohlavních žláz.

V tomto případě je bolest hlavy příznakem jiných hormonálních nebo gynekologických onemocnění;

 • Přenos nervových impulsů mezi mozkem a stahující se dělohou;
 • Neustálá únava, deprese. Tento emoční stav zvyšuje hladinu kortizolu v těle. Během menstruace to přináší další nerovnováhu v hormonálním pozadí ženy;
 • Křečové žíly malé pánve;
 • Cévní patologie a ztráta jejich pružnosti. Se sníženou elasticitou je pro kapiláry obtížnější vyrovnat se s průtokem krve, který jimi prochází. To může způsobit jejich křeče;
 • Intoxikace těla v důsledku narušení střev, zácpy. Je to proto, že před menstruací je krev intenzivně očištěna od toxinů, takže do střev vstupuje velké množství toxických látek. Pokud je intestinální peristaltika oslabena nebo kvůli jiným problémům se jich tělo včas nezbaví, škodlivé látky opět vstupují do krevního řečiště a začíná intoxikace těla, která je doprovázena slabostí, nevolností a silnými bolestmi hlavy;
 • Nedostatek červených krvinek. Během menstruace ztrácí žena hodně krve, takže počet červených krvinek klesá. To způsobuje hypoxii mozku;
 • Přítomnost osteochondrózy krčních obratlů. Tato patologie způsobuje bolesti hlavy bez ohledu na kritické dny. Při osteochondróze se na stěnách tepny ukládá velké množství minerálních solí, což přispívá k jejímu zúžení a zhoršení přívodu krve do mozku;
 • Různá gynekologická onemocnění. Bolest hlavy během menstruace může být známkou nezjištěné dysmenorey, adenomyózy, algomenorey, zánětu genitálií;
 • Porušení rovnováhy vody a solí, otoky. Vodní bilance se mění kvůli měsíčnímu odmítnutí vajec. Při nadbytku solí v těle začíná bobtnat obličej a končetiny. Pokud se otok rozšíří do dalších částí těla, může to způsobit bolesti hlavy v důsledku zvýšeného vnitřního tlaku;
 • Kouření cigaret nebo vodní dýmky. Nikotinové látky v nich obsažené nepříznivě ovlivňují práci celého kardiovaskulárního systému;
 • Pití alkoholických nápojů;
 • Nevyvážená strava. Denní konzumace uzenin, koření, sladkostí, uzenin významně zvyšuje riziko bolestí hlavy;
 • Prudká změna počasí nebo klimatických podmínek. To platí zejména pro meteorologické ženy;
 • Bolest hlavy s menstruací někdy působí jako vedlejší účinek užívaného léku;
 • Chronická hypertenze.

Jak se zbavit bolesti?

Chcete-li se zbavit bolesti hlavy během menstruace, musíte zjistit její okamžitou příčinu. Může to být externí a interní.

Tradiční terapie

Tradiční terapií je podávání léků proti bolesti. Měly by být užívány pouze na lékařský předpis. Jejich vlastní požití může situaci jen zhoršit..

Pokud během vyšetření úzkými odborníky nejsou nalezena žádná doprovodná onemocnění, gynekolog předepíše terapii bolesti.

Může předepisovat nesteroidní léky nebo triptany.

Z první skupiny jsou to Ketorol, Spazmalgon, Imet, Citramon, Nurofen, Aspirin, Paracetamol. U silných bolestí hlavy během menstruace jsou léky proti bolesti předepsány ve formě injekcí.

Pokud nepřinášejí terapeutický účinek, lékař předepisuje silnější léky - triptany. Jedním z nejznámějších léků v této skupině je Sumatriptan..

Triptany však nelze použít déle než 9 dní v měsíci. Interval mezi dávkami těchto léků by měl být nejméně 2 hodiny..

Pokud je bolest hlavy způsobena otoky, dostane žena diuretika.

Lidové léky

Měly by se použít alternativní metody, pokud je bolest hlavy během menstruace způsobena vnějšími příčinami a není důsledkem jiného onemocnění.

Mezi nefarmakologické prostředky patří strava, kryoterapie, používání odvarů na bázi určitých bylin, aromaterapie, éterické oleje.

Ale je třeba si uvědomit, že studená topná podložka nebo chlazený vlhký ručník by měly být aplikovány po dobu asi 20 minut.

Z aromaterapie se nejlépe osvědčil levandulový olej. Volitelně jej lze nahradit rozmarýnem, eukalyptem nebo mátou.

Tyto ochucené oleje se správněji používají ve formě inhalace nebo masáže spánkové části hlavy, týlní oblasti a krční oblasti..

Odvar z bolesti hlavy během menstruace se připravuje na základě šípků, heřmánku, kozlíku lékařského (od kořene), máty, koriandru, jitrocelu, řebříčku. Jsou konzumovány ve 100 ml 3krát denně..

Při bolestech hlavy během menstruace dobře pomáhá vodní pepř. Stonkové a listové části rostliny musí být vařeny ve vroucí vodě a užívány třikrát denně, 100 ml. Zmírňuje bolesti hlavy a další nepříjemné příznaky během kritických dnů.

Pokud dívku během menstruace bolí hlava, měla by si jako pomoc při úlevě zkontrolovat denní stravu..

Jídla během kritických dnů by měla obsahovat následující potraviny:

 1. Zelí.
 2. Syrová mrkev.
 3. Ořechy.
 4. Kuře.
 5. Králičí maso.
 6. krocan.
 7. Špenát.
 8. Dýňová jídla.
 9. Pohanková kaše.
 10. Žitný chléb.
 11. Šťovík.

U bolesti hlavy během menstruace, pokud je to možné, byste měli vyloučit:

 1. Hořká a mléčná čokoláda nebo kakao.
 2. Silný čaj a káva.
 3. Všechny klobásy.
 4. Hovězí.
 5. Vepřové maso.
 6. Zakysaná smetana.
 7. Různé koření a koření.

V malém množství můžete jíst bílý chléb, kukuřici, brambory.

Dodržování stravy pomůže vyplnit nedostatek základních vitamínů a minerálů, a proto zmírní bolesti hlavy a další nepříjemné pocity předmenstruačního syndromu.

Prevence

Abyste se vyhnuli bolestem hlavy a cítili se dobře v kritických dnech, postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:

 • Chůze na čerstvém vzduchu;
 • Pokud je to možné, vzdejte se alkoholu a cigaret;
 • Upravte denní režim, vyhněte se přepracování a přepracování během tohoto období, odpočiňte si více;
 • Vyvarujte se stresových situací a silných zkušeností;
 • U silného stresu a deprese zkuste meditaci nebo relaxaci;
 • V těchto dnech se intenzivně fyzicky nezatěžujte ani necvičte;
 • Užívejte komplexy vitamínů, zejména v jarním a podzimním období;
 • Jezte správně a vyváženě, omezte mouku, uzené, sladké jídlo, jedzte více zeleniny a ovoce;
 • Včasná léčba souběžných gynekologických a endokrinních onemocnění;
 • Pravidelně navštěvujte svého gynekologa.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel a použití popsaných prostředků učiní období kritických dnů snadným a bezbolestným. A během menstruace si musíte pamatovat, že menstruace je přirozenou součástí života ženy, která je nezbytná pro narození dítěte. Tyto dny byste neměli brát jako trest a břemeno. A pak se během nich budete cítit mnohem lépe..

Bolesti hlavy s menstruací: příčiny, prevence a léčba

Ženy jsou často znepokojeny tím, jak se cítí s menstruačním krvácením. Během tohoto období pociťují bolestivé příznaky. Článek pojednává o tom, proč bolest hlavy během menstruace.

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Kritické dny jsou zřídka bezbolestné. Současně ženy pociťují nepříjemné pocity: nevolnost, tíseň v dolní části břicha, závratě. Častým projevem je bolest hlavy během menstruace. Důvody jsou různé - patologické a přirozené reakce těla na nepříznivé vnější faktory. Zvažme to podrobněji.

Cévní patologie

Během menstruace krev aktivněji cirkuluje. Porušení cévního tonusu vám neumožňuje vyrovnat se s takovým zatížením. Nastane předčasná střídavá vazokonstrikční expanze, což vede k tomu, že tlak stoupá. Proto hlava bolí. Situaci komplikuje nedostatek kyslíku v neuronech centrálního nervového systému s nefunkčností cév.

Dysfunkce střev

Předmenstruační syndrom (PMS) se často objevuje v důsledku velkého množství odpadu v těle. V kritické dny toxiny vstupují do krve. Slabá funkce střev vede k tomu, že během menstruace bolesti hlavy. Navíc se zvyšuje únava, slabost, apatie.

Anémie

Velká ztráta krve je doprovázena snížením hladiny hemoglobinu, který přenáší kyslík do buněk těla, zejména do mozkové kůry. Za takových podmínek dochází k hladovění neuronů CNS kyslíkem. Proto se vyskytují bolesti hlavy doprovázené bledostí pokožky, nízkou vitalitou a nízkým krevním tlakem..

Cervikální osteochondróza

Onemocnění je doprovázeno deformací, posunem krčních obratlů. Tím se komprimuje tepna dodávající krev do mozku, který potřebuje během menstruace více výživy a kyslíku. Když neurony nedostanou potřebná spojení, bolesti hlavy během menstruace.

Hormonální nerovnováha

Kritické dny jsou doprovázeny aktivními hormonálními změnami. Nerovnováha hormonů vede k akumulaci velkého množství tekutiny ve vnitřním prostředí. Za těchto okolností tělo přirozeně reaguje mozkovým vazospazmem. Hlava bolí obzvláště silně první den menstruace..

Nerovnováha vody v těle

Menstruace vede k hromadění přebytečné vlhkosti uvnitř těla a vzniku otoků. Akumulovaná tekutina vyvíjí hmatatelný tlak na cévní stěny. Za těchto podmínek hlava během menstruace velmi bolí. Nejvíce postiženy jsou oblasti týlního hrbolu a koruny..

Migréna

Predispozice k záchvatům migrény se zvyšuje s menstruací. Tuto skutečnost vysvětluje zvýšená citlivost, nestabilní emoční pozadí. Migréna se vyznačuje několika příznaky: závratě, nadměrné pocení, zvracení, bolesti hlavy a nevolnost. Kromě toho existuje fotofobie, nesnášenlivost hlasitých zvuků.

Užívání hormonální antikoncepce

Hormony obsažené v léčivých přípravcích mohou významně ovlivnit pohodu ženy s menstruačním krvácením. Pokud vás po užívání hormonálních léků bolí menstruační bolest, nejlepší způsob, jak se cítit lépe, je změnit léčbu..

Emoční nestabilita

Hormonální změny během menstruačního krvácení mají negativní vliv na emoční pozadí dívek a žen. Jsou zaznamenány časté výkyvy nálady, zvýšená podrážděnost, úzkost a slzavost. Takový psychoemoční stres způsobuje nepříjemný stav, objevuje se syndrom předmenstruačního napětí, bolí a točí se mu hlava.

Gynekologie

Moderní ženy zřídka navštěvují gynekologa. To vede k výskytu zanedbávaných gynekologických onemocnění, které se zhoršují menstruací. Pozdní léčba vede nejen k tomu, že hlava silně bolí, ale také k nebezpečnějším podmínkám.

Známky bolesti hlavy během menstruace

Silné bolesti hlavy s menstruací mají charakteristické rysy. Vyjmenujme příznaky typické pro menstruační migrénu:

 • bolestivost se soustředí na pravé nebo levé;
 • bolest je ostrá, ostrá, pulzující;
 • záchvat migrény trvá dostatečně dlouho - od jednoho do čtyř dnů;
 • pociťují se další nepříjemné příznaky: nevolnost, zvracení, fotofobie, točení hlavy, zvýšená únava;
 • při sebemenším pohybu hlava bolí více.

Vzhled těchto znaků by měl ženu přivést do zdravotnického zařízení.

Léčba migrény s menstruací

Lékař pomůže zbavit se bolestivých projevů. Lékař předepíše průchod diagnostických opatření, po kterém zvolí vhodný terapeutický kurz. Pod dohledem příslušného odborníka zmizí patologické příznaky, včetně bolesti hlavy během menstruace. Léčba zahrnuje farmakoterapii a tradiční medicínu.

Léčba bolesti hlavy měsíčními lidovými léky

Nechuť užívat prášky a otrávit tělo, když ho bolí, závratě během menstruace, je pochopitelná. Osvědčené lidové léky budou stačit.

Studená terapie

Pokud vás hlava velmi bolí, aplikujte studený obklad vyrobený namočením čistého hadříku studenou vodou. Mražené kostky ledu fungují dobře. Aby se jim zabránilo v rolování, je třeba je aplikovat na místo nepohodlí a zabalit je šátkem.

Použití éterických olejů

Aromatické oleje z pomeranče, rozmarýnu, eukalyptu, meduňky, levandule pomohou zmírnit bolestivé projevy. K ošetření je nejlepší použít aromatickou lampu. Postup však můžete provést i bez něj. V tomto případě musí být několik kapek látky naneseno na běžnou stolní lampu. Páry pomohou zlepšit stav pacienta.

Klasická masáž hlavy

Proceduru můžete provést sami, ale je lepší důvěřovat profesionálnímu masážnímu terapeutovi. Dopad na životně důležité body pomůže, když bolest hlavy během menstruace. Pohyby prstů během masáže by měly být měkké, lehké, klouzavé.

Léčba drogami

Léky, když hlava bolí během menstruace, jsou účinnější. Zvažte skupinu drog:

 1. NSAID: Movalis, Ibuprofen, Diclofenac, Ketoprofen, Piroxicam.
 2. Léky proti bolesti: Analgin, Anapirin, Paracetamol, Metindol.
 3. Léky, které uvolňují křeče: Baralgin, No-shpa, Hyoscyamin, Drotaverin.
 4. Smíšené léky proti bolesti: Spazmalgon, Next, Dimexide, Nayatox.

Léky musí být užívány výhradně na lékařský předpis. Samoléčba je plná nežádoucích účinků.

Prevence bolestí hlavy

Pomozte vyhnout se stavu, kdy hlava bolí během menstruace, účinná preventivní opatření. Zvažme nejefektivnější:

 • Je užitečné uspořádat si každodenní rutinu tak, abyste měli dostatek času na dobrý odpočinek. Osmhodinový spánek je třeba brát obzvláště vážně.
 • Pomáhá saturovat mozkovou kůru stálým větráním kyslíku v domě, zejména v ložnici a na pracovišti.
 • Aby se zabránilo patologickým příznakům, pomůže eliminovat kouření tabáku, používání alkoholických nápojů.
 • Předcházejte bolestem hlavy chůzí dvacet až třicet minut denně.
 • Mírné, proveditelné zatížení motoru je užitečné. Pomáhá udržovat tělo v dobré kondici.
 • Budete potřebovat neustálé sledování zdraví. Je užitečné podstoupit preventivní prohlídky a lékařské prohlídky.
 • Minimalizujte množství stresu, psycho-emocionální stres, konfliktní situace.
 • Jezte komplexy vitamínů na jaře a na podzim.

Podle uvedených doporučení bude možné zabránit bolestem hlavy během menstruace..

Dietní jídlo

Strava a strava mají velký význam. Užitečné produkty zlepší vaši pohodu:

 • rostlinné potraviny pěstované v přírodních podmínkách;
 • libové maso;
 • plody moře;
 • čerstvé mléčné výrobky;
 • ořechy;
 • Ovesná kaše;
 • přírodní džusy;
 • luštěniny.

Následující potraviny povedou ke stavu, kdy bolí hlava:

 • cukroví;
 • kořeněná jídla (pepř, hořčice, wasabi);
 • polotovary, rychlé občerstvení;
 • tučné, smažené potraviny;
 • příliš silná káva;
 • sladká soda;
 • okurky, konzervy.

Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že pokud vás během menstruace bolí hlava, musíte navštívit lékaře. Pouze pod dohledem příslušného odborníka je možné odstranit bolestivé příznaky.

Důsledky a prognóza života s ischemickou cévní mozkovou příhodou

Obnova paměti po ztrátě při intoxikaci alkoholem

Náhlá ztráta paměti: příčiny a typy amnézie

Registrace postižení po cévní mozkové příhodě, postup, skupiny

Oční migréna: příčiny, příznaky, diagnóza, léčba a prognóza

Jaký je důvod bolesti hlavy během menstruace, před nimi nebo po nich? Jak zmírnit stav a zabránit dalšímu útoku?

Podle výzkumu ženy trpí bolestmi hlavy častěji než muži. Existují různé typy patologie, první místa ve statistikách zaujímají migrény a bolesti hlavy s napětím. Vzplanutí se může objevit kdykoli, ale časté bolesti hlavy před menstruací jsou běžné. Mohou být projevem premenstruačního syndromu nebo jsou samostatným onemocněním..

Etiologie bolesti hlavy u žen

Celkový stav ženy úzce souvisí s cyklickými změnami hormonálních hladin. Práce centrálního nervového systému závisí na hladině steroidů; mohou ovlivnit vývoj depresivních stavů. A naopak, v důsledku stresu, nerovnováhy v práci a odpočinku trpí endokrinní systém, funkční aktivita hypofýzy a hypotalamu, která určuje práci vaječníků, se může výrazně změnit..

Příčiny bolesti hlavy během menstruace jsou různé, ale nejčastěji je spojena se změnou hladiny estrogenu a zvýšenou syntézou prostaglandinů. Riziko syndromu bolesti se zvyšuje za následujících podmínek:

 • chronická únava;
 • dlouhodobé stresové situace;
 • gynekologická onemocnění;
 • porušení spánku a odpočinku;
 • dehydratace;
 • anamnéza poranění hlavy, nádor na mozku;
 • diagnostikována arteriální hypertenze.

Cephalalgia je často projevem premenstruačního syndromu. Podle různých zdrojů se tento stav vyskytuje u 10-90% žen, stupeň projevu je často mírný, ale 10-15% je charakterizováno těžkým průběhem. Typický průběh PMS představuje jedna z následujících forem:

 • neuropsychický;
 • edematózní;
 • cephalgic;
 • krize.

Cephalalgia se objevuje u jakékoli formy PMS. Znepokojuje ženy v plodném věku, ale může se projevit nástupem menarchie nebo blížícím se menopauze. Příznak se nemusí objevit každý měsíc, ale má jasnou souvislost s menstruací. V závislosti na povaze syndromu bolesti, příčinách a dalších příznacích to může být migréna nebo tenzní bolest hlavy, které se nepovažují za předmenstruační syndrom, ale jsou považovány za samostatnou patologii.

Migréna se vyskytuje v různých fázích menstruačního cyklu, ale u 14% žen se příznaky objevují pouze před menstruací nebo během ní. Tento typ patologie se nazývá menstruační migréna. Příčiny bolesti hlavy po menstruaci souvisí spíše se stresem, přepracováním než s hormonálními vlivy..

Mechanismus vývoje nemoci

Na regulaci mozkových funkcí se podílejí pohlavní hormony. Estrogeny modulují nervovou aktivitu a receptory pro ně jsou přítomny ve velkém množství v oblastech mozku odpovědných za rozvoj migrény:

 • thalamus;
 • nucleus accumbens;
 • amygdala.

Estrogeny ovlivňují tyto oblasti a vedou k výskytu příznaků provázejících migrény: poruchy příjmu potravy, výkyvy nálady, alodynie - bolest způsobená světlem, zvukem. Serotoninové receptory se podílejí na regulaci nálady a vedení bolestivých impulsů. Obsahují také mnoho receptorů pro estrogen a progesteron. Proto změna koncentrace těchto hormonů, vývoj migrény odráží vztah bolesti hlavy a období..

Snižuje projevy syndromu bolesti testosteronu. O tom svědčí vzácné epizody cefalalgie u mužů, u žen se zvýšenými hladinami hormonu, stejně jako sklon k migréně u homosexuálů s nízkým obsahem testosteronu..

Studie pohlavních hormonů ukazují, že ženy, které mají během menstruace bolesti před menstruací, mají relativně vyšší hladinu estrogenu a progesteronu než zdravé ženy. V luteální fázi je zaznamenán abnormální nárůst. Výsledky výzkumu naznačují, že je zaznamenána hypotalamická dysfunkce s tendencí k cefalalgii spojené s menstruací. Tato část mozku je nejen odpovědná za syntézu pohlavních steroidů a kortizolu, ale také se podílí na udržování cirkadiánních rytmů..

V první polovině menstruačního cyklu je sekrece hormonů uvolňujících hypotalamus relativně stabilní. Je stimulováno zrání folikulu ve vaječnících, který produkuje estrogeny. Jejich hladina postupně stoupá a stává se maximální pro ovulaci. Progesteron v tomto okamžiku v relativně nízké koncentraci. Po ovulaci je sekrece uvolňujících hormonů podobná vlně, takže uvolňování estrogenu a progesteronu je také nestabilní. Narušuje činnost neuronů, které jsou citlivé na pohlavní steroidy..

Estrogeny vedou ke snížení prahu bolesti, narušují vedení bolestivých impulsů různými částmi mozku:

 • dura mater;
 • trigeminální nerv;
 • thalamus;
 • trigeminální ganglion;
 • kortikální sekce.

Sexuální steroidy také mohou poškodit nervové dráhy odpovědné za emoce. Proto mají ženy s poruchami hormonální regulace výkyvy nálady, sklon k depresím, nedostatečnou reakci na stres..

Jaké jsou příznaky cefalalgie

Bolest hlavy před menstruací je kombinována s dalšími příznaky. U migrén se může objevit aura. Jde o komplex vizuálních poruch, které předcházejí útoku. Může dojít ke ztrátě zorných polí, zhoršení reakce a dalším změnám.

Útok může trvat 2 hodiny až několik dní, začít několik dní před menstruací nebo první den menstruace, méně často druhý den. Pocit pulzuje a je lokalizován v jedné polovině hlavy. Objeví se doprovodné příznaky:

 • nevolnost a zvracení;
 • závrať;
 • přecitlivělost na světlo, pachy a zvuky;
 • zvýšená bolest během cvičení, změna polohy těla.

Závažnost syndromu bolesti závisí na dni menstruačního cyklu. Nejintenzivnější útoky, které vedou k nesprávnému přizpůsobení, narušují výkon, se vyskytují 2-3 dny před menstruací. Útok bolesti hlavy, ke kterému dochází 1-2 dny po nástupu menstruačního krvácení, probíhá snadněji.

Cephalalgia, která je jedním z příznaků PMS, se může objevit každý den během luteální fáze. Čím méně času uplynulo ode dne ovulace, tím závažnější byl průběh premenstruačního syndromu. V závislosti na formě patologie se projevuje následujícími příznaky:

 • otoky, nadýmání;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • výkyvy nálady, agresivita;
 • necitlivost končetin;
 • sklon k zácpě nebo řídké stolici;
 • svědění, pocení;
 • slabost, snížený výkon;
 • pocit zúžení srdce, tachykardie.

Vzácnou formou je krize PMS. Je charakterizován náhlým zvýšením krevního tlaku, bolestmi hlavy, pocitem strachu ze smrti, tlakem na hrudi s výskytem dušnosti, necitlivostí rukou.

Vyšetřovací a diagnostická kritéria

Pro diagnostiku menstruační migrény a PMS doprovázené cefalalgií je nutné vyloučit sekundární příčiny patologického stavu. K vyloučení patologií pohlavních orgánů je nutné gynekologické vyšetření. Je doplněn pánevním ultrazvukem.

Laboratorní diagnostika zahrnuje studium hladiny pohlavních hormonů. Minimální seznam indikátorů je následující:

 • estradiol;
 • progesteron;
 • LH a FSH, jejich koeficient;
 • kortizol;
 • prolaktin;
 • androstendion.

Dále mohou být vyžadovány hormony štítné žlázy a další studie.

S tendencí k vysokému krevnímu tlaku je nutná tachykardie, zejména u žen s nadváhou, biochemický krevní test a stanovení lipidového spektra. Ultrazvuk ledvin a funkční testy eliminují sekundární hypertenzi. Po 40 letech jsou rizika esenciální hypertenze spojené s vaskulární aterosklerózou významně vyšší. Pokud existuje tendence k otokům několik dní před menstruací, je nutné vyšetření ledvin a monitorování výdeje moči.

Při silných bolestech hlavy je nutné CT a MRI mozku vyloučit masy. V některých případech je k odlišení neuropsychiatrické formy PMS od migrény zapotřebí EEG. Kritéria pro menstruační migrénu jsou následující:

 • k záchvatu dochází u menstruující ženy a splňuje kritéria pro migrénu bez aury;
 • bolest v hlavě nastává pouze 1-2 dny před nebo 2-3 dny po nástupu menstruace;
 • v ostatní dny menstruačního cyklu neexistuje bolestivý syndrom;
 • příznaky se objevují po dobu nejméně 3 cyklů.

Endokrinolog, psychiatr, kardiolog a další odborníci se účastní vyšetření, aby se vyloučily patologické stavy, které mohou být doprovázeny cefalalgií.

Metody léčby

Léčba cefalalgie, ke které dochází před menstruací, se vybírá individuálně. Ke zmírnění stavu a lékové terapie se používají nelékové metody. Léčba je zaměřena na zmírnění akutních záchvatů bolesti hlavy, ale s pravidelnými příznaky migrény, které se začnou obtěžovat několik dní před menstruací, je nutná preventivní léčba.

Neléková léčba

Je nutné vyloučit vliv dráždivých a spouštěcích faktorů. Omezují sledování televize, čas strávený u počítače, zejména několik dní před menstruací. Změňte režim dne, pro noční spánek je nutné přidělit 7-8 hodin a spánek by neměl být později než 23 hodin. Také, když se během dne objeví první příznaky bolesti hlavy, musíte zkusit lehnout, odpočívat nebo usnout.

Ženám se v těchto dnech doporučuje omezit používání soli, ale dodržujte pitný režim a vypijte nejméně 1,5 litru tekutiny denně. Aby se zabránilo jeho zpoždění, musí být diuréza kontrolována..

Non-drogová léčba zahrnuje použití následujících metod:

 • fyzioterapie;
 • akupunktura;
 • ruční ošetření;
 • masérské kurzy;
 • vodní kontrastní postupy.

Metody psychoterapie, jógy, dechová cvičení, samo-masážní pomoc. Efektivní přepínání mezi různými činnostmi, snížení zatížení ramenního pletence a krku, snížení úrovně stresu.

Účinné léky

Léčba se používá ke kontrole a prevenci záchvatů. Hlavní pilulky na bolesti hlavy během menstruace patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Doporučujeme následující:

 • Paracetamol;
 • Ibuprofen;
 • Indametacin;
 • Nimesulid;
 • Meloxikam.

Při záchvatu migrény jsou nesteroidní protizánětlivé léky neúčinné. Co v tomto případě brát na bolest hlavy:

 • Sumatriptan;
 • Zolmitriptan;
 • Olmotriptan;
 • Razitriptan;
 • Naratriptan.

Krátkodobá profylaxe je předepsána 2-3 dny před nástupem menstruace. K tomu se používá jedno z léků ze skupiny triptanů. Účinné předepisování transdermálního gelu s estradiolem 2-3 dny před menstruací u pacientů po 30 letech.

U žen s PMS doprovázených bolestmi hlavy ve druhé fázi cyklu pomáhá jmenování kombinovaných perorálních kontraceptiv. Užívají se od prvního dne menstruačního cyklu po dobu 21 dnů. Průběh léčby je nejméně 3 měsíce.

Možnosti prevence

Byla vyvinuta doporučení, co dělat, aby se zabránilo vzniku cefalalgie před menstruací:

 • od 15. dne cyklu užívejte přípravky obsahující hořčík;
 • injekce vitaminu B.6 od 18 do 28 dnů cyklu;
 • používat hormonální antikoncepci ve formě transdermální náplasti.

Rovněž se doporučuje vyhnout se určitým potravinám. Káva, čokoláda, nadbytek sladkostí, mouka, tučné pokrmy a alkohol mohou bolest hlavy zhoršit. Pro prevenci jsou bylinné sedativa předepisována ve formě léčivých přípravků, tabletových extraktů nebo čaje. Denní režim, mírná fyzická aktivita, omezení stresu a duševního přetížení, snižuje riziko bolestí hlavy před nebo během menstruace.

Bolest hlavy před menstruací a během - zacházíme správně

Bolest hlavy je často příznakem menstruačního syndromu. Mnoho žen má bolesti hlavy před menstruací, zatímco celkový stav zhoršují nepříjemné pocity v břiše, závratě, nevolnost, emoční výbuchy. Po skončení menstruace bolest obvykle zmizí a žena pocítí úlevu, ale to neznamená, že problém zmizel. Jeho úplné odstranění je možné pouze po zjištění příčiny bolestivého nepohodlí..

Proč bolí hlava během menstruace, důvody

Většina žen trpí měsíčními bolestmi hlavy. Důvodem jsou provokující faktory patologického i přírodního původu..

Citlivost na migrénu

U žen náchylných k záchvatům migrény jsou bolesti hlavy s menstruací intenzivnější a doprovodné příznaky jsou bolestivější. Pocity bolesti se nejčastěji vyvíjejí několik dní před cyklem, což signalizuje přístup menstruace, a v prvních dnech menstruace. Ve fázi dokončení cyklu a v období mezi menstruací se stav ženy zlepšuje a přestává pociťovat nepohodlí.

Cévní onemocnění

S menstruací se zatížení cév zvyšuje v důsledku zrychlení průtoku krve jimi. Plavidla, u kterých je snížen tón stěn a je narušena jejich pružnost, nejsou schopna reagovat na tyto změny, v důsledku čehož se žena začíná obávat tlakových a spastických bolestí hlavy.

Hormonální rázy

V období mezi menstruací se ženské tělo přirozeně připravuje na plod. Tento proces je doprovázen produkcí velkého množství progesteronu. Při absenci početí žena začíná své období a hladina hormonu prudce klesá, což vyvolává výskyt migrénových bolestí hlavy a dalších doprovodných příznaků.

Anémie

Toto onemocnění je charakterizováno nedostatkem červených krvinek v krvi. S menstruací je bolest hlavy vyvolána ztrátou krve a ještě větším snížením červených krvinek v jejím složení, stejně jako nedostatečným přísunem kyslíku do mozku v důsledku toho.

Užívání antikoncepce

Špatně vybrané léky mohou vyvolat rozvoj bolesti hlavy během menstruace. Důvodem je hormonální změna, ke které dochází v důsledku umělého zvýšení hladiny progesteronu a jeho následného prudkého poklesu během menstruace..

Rovnováha vody a soli

Před menstruací v těle ženy dochází k nerovnováze vodní bilance způsobené odmítnutím vajíčka. Výsledkem bylo, že její končetiny a obličej opuchly. Pokud se otok rozšíří do mozkové tkáně, pak žena začne pociťovat bolestivé a naléhavé pocity lokalizované v zadní části hlavy a temenní části.

Problémy s střevami

Při oslabené peristaltice není střevo schopno plně odstranit toxiny. V kritických dnech je krev vyčištěna v důsledku zrychleného proudu a vylučuje další množství škodlivých akumulací do střev. Předčasné vylučování toxinů v důsledku dalšího zatížení střev vede k jejich návratu do krevního řečiště a vzniku intoxikace. Výsledkem je, že žena pociťuje bolesti hlavy, slabost a další příznaky naznačující mírnou otravu..

Jak zmírnit bolesti období

Pokud je žena během menstruace pravidelně obtěžována bolestmi hlavy a jinými bolestivými příznaky, musíte se poradit s gynekologem. Pokud během vyšetření a diagnostiky závažných patologií nejsou identifikovány, může lékař dát ženě obecná doporučení pro zmírnění bolesti v předmenstruačním období a přímo během menstruace:

 1. Použijte léky k úlevě od menstruační bolesti.
 2. Změňte denní plán zvýšením doby odpočinku v těchto dnech.
 3. Omezte užívání alkoholických nápojů a kávy, eliminujte účinky nikotinu na tělo.
 4. Dělejte dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, zejména před spaním.
 5. Nahraďte nezdravá jídla ve stravě zdravými.

Mezi produkty, které by měly být dočasně vyloučeny ze stravy ženy vystavené menstruační bolesti, patří:

  klobásy; masné výrobky (hovězí, vepřové); čokoláda; koření; fermentované mléčné výrobky (sýry s plísní, zakysaná smetana); káva, silný čaj.

Chcete-li omezit menstruační období, abyste předešli záchvatům bolesti, měli byste používat následující produkty:

  brambory; moučné výrobky (těstoviny, bílý chléb); kukuřice.

Místo uvedených potravin by měla strava zahrnovat:

  zelenina (řepa, všechny druhy zelí, hlávkový salát, byliny, dýně, tuřín); kaše - pohanka, ovesné vločky; dietní drůbeží maso - kuřecí prsa, krůtí; vlašské ořechy; šedý a černý chléb.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel umožní ženě snížit dopad bolestivých příznaků a vést během menstruace plnou aktivitu a aktivní životní styl..

Menstruační pilulky na bolest hlavy

Pokud se žena před menstruací nebo přímo v průběhu cyklu obává nesnesitelných bolestí hlavy, a tím snižuje svoji vitální aktivitu, musí být podán některý z následujících léků proti bolesti:

 1. Nurofen - účinná látka ibuprofenu ve složení pomáhá rychle zmírnit bolesti hlavy během menstruace. Při středně silné až silné bolesti je účinek užívání pilulky dosažen po 30 minutách a trvá až 8 hodin.
 2. Imet - tablety se stejnou látkou ve složení jsou indikovány pro mírné až středně silné bolesti hlavy. U bolestivých pocitů způsobených menstruačním cyklem musí žena užít tabletu Imeta jednou po jídle. Pokud se bolesti objevují pravidelně, pak se lék doporučuje užívat do 2-3 dnů ve třech dávkách, přičemž je třeba mezi nimi udržovat interval 4 hodiny.
 3. Citramon - kyselina acetylsalicylová ve složení produktu má analgetický a protizánětlivý účinek. U bolestí hlavy způsobených menstruací se doporučuje užívat tablety Citramon na začátku záchvatu. Za těchto podmínek bude mít lék rychlý analgetický účinek, jehož účinek bude trvat až 6 hodin..
 4. Ketanov je jedním z nejúčinnějších léků, které se používají k úlevě od bolesti hlavy během menstruace a jiných menstruačních bolestí.

Výběr konkrétního léku a dávkování by měl být prováděn ve spolupráci s lékařem, s přihlédnutím k individuálním indikacím, zákazům a rizikům vzniku nežádoucích účinků.

Pilulky na menstruační bolesti

Během menstruace je žena znepokojena nejen bolestmi hlavy, ale také nepříjemnými pocity tahu v dolní části břicha. Poměrně často jsou menstruační bolesti tak nesnesitelné, že lidové léky nepomáhají a žena musí užívat lék proti bolesti. Existují léky ve formě injekcí a tablet, ve kterých je účinek účinných látek zaměřen na odstranění veškeré bolesti, která se objevuje během menstruace.

Ketany s menstruací

Lék ze skupiny NSAID je účinným prostředkem k úlevě od menstruační bolesti. S výskytem bolestivých pocitů, které jsou způsobeny křečemi cév hlavy a kontrakcí dělohy, se Ketanov užívá jednou ve formě pilulky nebo intramuskulární injekce. V případě silných a dlouhodobých záchvatů bolesti je povoleno užívat lék podle schématu: ne více než 5 dní s časovým intervalem nejméně 6 hodin mezi dávkami.

Spazmalgon s menstruací

Tableta je předepsána pro středně těžkou až mírnou menstruační bolest. Díky účinným látkám obsaženým v přípravku má Spazmalgon relaxační účinek na stěny cév a svaly dělohy, čímž eliminuje záchvaty bolesti hlavy během menstruace a dolní části břicha. Tableta Spazmalgon se vypije jednou, když dojde k bolesti, nebo se užívá v kurzu podle schématu: třikrát denně, 1 ks. do 2-3 dnů. U žen s onemocněním krve, gastrointestinálního traktu nebo ledvin by mělo být použití anestetika konzultováno s lékařem.

Ketorol pro menstruaci

Lék s výrazným analgetickým účinkem je analogem Ketanova. Používá se také ve formě tablet nebo ve formě injekcí pro středně silné až silné menstruační bolesti hlavy a břicha. Je-li pozorováno dávkování, netlačuje centrální nervový systém, neovlivňuje srdce a cévní systém. Při mírné menstruační bolesti se tableta Ketorol jednou vypije. Pokud se u ženy objeví silný záchvat bolesti, musí být podána injekce.

Bolest hlavy s menstruací: léčba lidovými léky

Při rozhodování o použití lidových prostředků ke zmírnění menstruační bolesti je třeba pamatovat na nebezpečí samoléčby a možné důsledky. Mezi nejbezpečnější recepty, které lze použít k úlevě od bolesti hlavy během menstruace, patří:

  Studený obklad. V klidu se na čelo nebo jinou bolavou část hlavy po dobu 20 minut aplikuje mokrý ručník nebo láhev s horkou vodou se studenou vodou. Po tomto postupu by se záchvat bolesti měl snížit. Éterické oleje. Komprese nebo masáž éterickými oleji z levandule, máty, eukalyptu, rozmarýnu přináší znatelnou úlevu. V prvním případě musí být několik kapek látky rozpuštěno ve studené vodě, navlhčeno ubrouskem a naneseno na čelo. Ve druhém případě se do spánků jemnými pohyby vtře malé množství oleje. Vodní pepř. Stonky a listy rostliny se vaří ve vroucí vodě v poměru 2 lžíce. suroviny pro 500 ml kapaliny. Infuze, kterou je třeba užívat třikrát denně, 100 ml, zmírňuje nejen bolest, ale i další bolestivé příznaky způsobené menstruací.

Popište nám svůj problém nebo se podělte o své životní zkušenosti s léčbou nemoci nebo požádejte o radu! Řekněte nám o sobě přímo zde na webu. Váš problém nezůstane bez povšimnutí a vaše zkušenost někomu pomůže! Napište >>

Při výběru receptů na odvary z bylin a jiných lidových léků na zmírnění menstruační bolesti musíte nejprve konzultovat svého ošetřujícího gynekologa.

Informace na webu jsou vytvořeny pro ty, kteří potřebují kvalifikovaného odborníka, aniž by narušili obvyklý rytmus jejich vlastního života.

Proč bolest hlavy před menstruací: léčba onemocnění

Podle statistik poskytnutých Mezinárodní asociací pro zdraví každý obyvatel Země alespoň jednou, ale čelil migrénám různé intenzity. Při studiu procenta respondentů je zřejmé, že drtivou většinu těch, kteří trpí náhlými záchvaty tohoto onemocnění, tvoří ženy během menstruace. Na základě názoru praktických terapeutů a neurologů můžeme dojít k závěru, že bolesti hlavy během menstruace se objevují z důvodů, které jdou hlouběji než jen reakce těla na metamorfózu menstruace. Určete původ cefalgického syndromu, izolujte příznaky vyvolané menstruací a zvažte možné metody, jak se zbavit nepohodlí, pokusíme se v tomto materiálu.

Příčiny bolesti hlavy před menstruací

Cyklická menstruace je hlavním znakem zdraví nejen reprodukčního systému dívky, ale celého těla. Snad každá žena zná nepříjemné pocity různé intenzity v zádech a břiše, což předznamenává bezprostřední nástup regulace. Právě těmto projevům se říká premenstruační symptom, jednoduše PMS..

Proč vás ale bolí hlava před menstruací? Odkazuje symptom na notoricky známou PMS? Je obtížné jednoznačně odpovědět na tyto otázky, protože každý organismus je jedinečný a reakce na změny, ke kterým dochází, předznamenává rychlou menstruaci, je individuální. Na základě statistik gynekologů však můžeme s jistotou říci, že je to často menstruace, která způsobuje silné křečovité bolesti, které postihují různé oblasti hlavy..

Tento projev PMS se stává příčinou celkové nervozity, podrážděnosti, špatného spánku, ztráty chuti k jídlu a dřívější výkonnosti.

Neurologové rozlišují několik typů dysmenorey, které zahrnují cefalgický syndrom, známý jako bolest hlavy v předvečer nebo během menstruace:

Primární dysmenorea

Je charakterizován přítomností výrazného premenstruačního syndromu den nebo více před menstruací, který zahrnuje silnou bolest v oblasti hlavy. Tento jev je individuální reakcí těla na „menstruační stres“. Nepříjemné pocity jsou zatčeny pomocí analgetik, ale úplná „léčba“ nastane až po prvním narození.

Sekundární dysmenorea

Je charakterizována přítomností bolestí hlavy během menstruace, nikoli jako fyziologický jev, ale jako příznak patologických procesů v těle. Ve většině případů mluvíme o onemocněních orgánů reprodukčního nebo cévního systému.

Důvod často spočívá v prudké změně hladiny „ženských“ hormonů doprovázejících konec ovulace a v blížícím se „odstranění“ neoplodněného vajíčka z těla dívky.

Právě skoky hladiny progesteronu v krvi jsou jednou z hlavních příčin cefalgického syndromu..

Odborníci tvrdí, že menstruace, která je pro spravedlivé pohlaví obvyklým, ale poměrně silným stresem, „odhaluje“ bolestivé body v různých systémech těla. Kromě hormonálních neurologové identifikují řadu důvodů, které mohou vyvolat výskyt parietální bolesti u PMS. Podívejme se blíže na nejběžnější z nich..

Bolest způsobená nerovnováhou vody a solí

Prudký nárůst estrogenu v krvi bezprostředně před nástupem kritických dnů narušuje úplné vyloučení tekutin z těla. Dívka si toto „zpoždění“ obvykle nevšimne, protože rovnováha vody a soli se postupně obnovuje na konci menstruace. Pokud však historie obsahuje onemocnění ledvin, sklon k otokům způsobeným patologií nebo dědičnou predispozicí, pak může hormonální skok vést k otoku mozkové tkáně různé intenzity.

Tento jev nepředstavuje vážnou hrozbu pro život ženy.

Na základě názorů zveřejněných na tematických stránkách si mnozí, kteří čelili tomuto problému, všimli nástupu syndromu náhlé bolesti v týlní nebo temenní oblasti hlavy. Zvýšení krevního tlaku je také charakteristické pro mírný edém měkkých tkání v této zóně. Je možné se vyhnout bolestem podobné etymologie před a během menstruace.

Léčba

Je nutné se vzdát krátce před nástupem menstruace od používání tučných, smažených a slaných jídel. Takové stravovací návyky mohou zvýšit nerovnováhu vody a soli v těle. V případě predispozice k tomuto onemocnění nebo přítomnosti patologických procesů, které ovlivnily ledviny, mohou odborníci poradit ženě s diuretickou terapií. Léčba může zabránit silné bolesti..

Je třeba poznamenat, že se rozhodně nedoporučuje zahájit léčbu diuretiky samostatně! Dlouhodobé užívání léků podobného spektra účinku může zhoršit nerovnováhu vody a solí a vést k rozvoji akutního selhání ledvin.!

Podle nefrologů lze jako léčbu, která systematicky obnovuje a udržuje rovnováhu vody a soli, použít různé diuretické čaje a infuze..

Aby bylo možné vyjasnit dávkování a délku užívání léků, měla by se žena poradit se svým lékařem pod dohledem!

Usnadňuje kontrolu nad deníkem, ve kterém byste měli zaznamenat objem vypité a odmítnuté tekutiny tělem.

Bolest způsobená abnormalitami v cévách

Během celého období menstruace dochází k „cévu“ krevních cév nežného pohlaví. Zvyšuje se nejen množství „procházející“ látky, ale také její „tlak“.

Cyklické nepříjemné příznaky doprovázející dívku každou menstruaci mohou naznačovat přítomnost krevních sraženin, hypertenzi nebo jiných cévních patologií.

Taková onemocnění se často vyskytují u žen, které překročily hranici 40 let..

Osteochondróza

Jednou z běžných odpovědí na otázku, proč hlava bolí během menstruace, je osteochondróza, která postihla krční páteř..

Vznik pocitů je v tomto případě spojen s nedostatečnou saturací mozkových buněk kyslíkem. Podobná patologie je způsobena kompresí krevních cév posunutými obratli..

Mnoho žen, které se s tímto problémem osobně setkaly, tvrdí, že při dlouhodobém zanedbávání nemoci je menstruace doprovázena nejen bolestmi hlavy, ale také častými závratěmi, nevolností a v „pokročilých“ případech dokonce zvracením.

Léčba

Praktičtí chirurgové a osteopati doporučují, aby nedošlo k „ucpání“ symptomatologie analgetiky, protože požadovaná úleva bude krátkodobá, ale aby se odstranila příčina. Osteochondrózu krční páteře lze vyléčit masážními kurzy. Pokud je problém dlouhodobě ignorován, může být nutné použít ortopedické krční „korzety“.

Anémie

Nízká hladina hemoglobinu v krvi může „oplatit“ ženě s těžkými bolestmi hlavy přímo během menstruace.

Odborníci tvrdí, že anémie i mimo menstruaci vede k nedostatečnému „přísunu“ kyslíku do mozkových tkání a během menstruace se situace zhoršuje.

Léčba

Jako podpůrná léčba a ke stabilizaci hladiny hemoglobinu v krvi může lékař předepsat léčbu léky obsahujícími železo. Tyto prostředky jsou k dispozici jak ve formě tablet, tak ve formě sirupů. Dávka se vybírá individuálně na základě dostupné hladiny hemoglobinu v době jmenování, věku a hmotnosti pacienta.

Kromě léků je předepsána speciální antianemická strava, která zahrnuje pohanku, ořechy, hovězí játra, řepu, sušené ovoce a černý kaviár..

Struskování těla

Většina žen tvrdí, že průjem je v prvních dnech menstruace často znepokojující. Tento jev je docela fyziologický. Zvýšený průtok krve „zrychluje“ vylučování toxinů z těla a čistí jej od toxinů. Tendence k zácpě je naopak plná intoxikace doprovázené bolestmi hlavy, nevolností a v případě těžké otravy přítomností horečky, zimnice a zvracení.

Léčba

Pokud je v anamnéze zácpa, lékaři doporučují vyhledat laxativní léky a dodržovat speciální dietu, která zahrnuje použití ovoce a sušeného ovoce, zejména sušených švestek.

Proč bolí hlava během menstruace

Mnoho žen, které během kritických dnů pociťují bolesti hlavy, si povšimlo, že jsou ostré, pulzující, narušují vzhled a někdy dokonce jen pohlédnou. Důvody tohoto jevu spočívají v křeči, který postihuje cévy. Jejich prudká expanze a vede k silnému podráždění receptorů bolesti.

Migréna, projevující se na pozadí menstruace, vyžaduje okamžitou léčbu.

Ignorování nemoci je spojeno s výskytem neurologických komplikací. Ve většině případů neurologové předepisují tablety PMS ze série triptanů:

 • Sumatriptan;
 • Eletriptan;
 • Zolmitriptan.

Ibuprofen dokonale eliminuje bolestivý syndrom způsobený migrénou ve spojení s osteochondrózou krčních obratlů. Pro rychlý účinek mohou také pomoci tobolky z řady analgetik:

 • Nurofen;
 • Analgin;
 • No-shpa;
 • Paracetamol.

Analgetika mohou pomoci odstranit nepohodlí, ale jejich neustálé pití je zdraví škodlivé!

Stojí za zmínku, že odborníci silně odrazují od samoléčby. Každý z výše uvedených léků má řadu kontraindikací a vedlejších účinků. Před použitím jakéhokoli léku by se žena měla poradit se svým lékařem, aby mu předepsal správné dávkování a vyvážení přínosů a poškození plynoucích z léčby!

Pamatujte, že dlouhodobé užívání analgetik může být návykové!

Patologické procesy v orgánech reprodukčního systému

Různé pohlavní choroby, cysty na vaječnících, dysplázie v děloze, infekční léze genitálního traktu se mohou během menstruace projevit bolestmi hlavy. Příznak není hlavní, ale spolu s nevolností, zvracením, silným krvácením, změnami barvy, vůně nebo konzistence slizniční tekutiny může naznačovat vývoj patologických procesů v orgánech ženského reprodukčního systému.

Začínáme užívat orální antikoncepci

Na základě statistik došlo u 4 z 10 žen, které začaly užívat orální antikoncepci, k náhlé bolesti hlavy, která doprovází prvních několik menstruačních cyklů. Tyto příznaky jsou jedním z nejčastějších vedlejších účinků použití této metody k zabránění nechtěného těhotenství..

Pokud bolest přetrvává 4 nebo více cyklů, musíte okamžitě přestat užívat léky a kontaktovat gynekologa, který ženu sleduje! Příznak může naznačovat individuální nesnášenlivost léku a těžkou intoxikaci těla!

Kdy navštívit lékaře

Bolesti hlavy, včetně migrény během menstruace, mají i přes důvody spojené se změnami v těle v souvislosti s nástupem kritických dnů řadu charakteristických rysů. Tyto zahrnují:

 1. Lokalizace bolesti v parietální nebo okcipitální části.
 2. Náhlá, pulzující bolest.
 3. Charakteristické lumbago v oblasti očí a chrámů.
 4. Střídavě se zvyšuje a snižuje krevní tlak.
 5. Malátnost je doprovázena neustálou nevolností. V závažných případech může být bolest doprovázena zvracením a závratěmi..
 6. Zvýšené nepohodlí, když se objeví světlo nebo zvuk.
 7. Necitlivost v koncích prstů na rukou a nohou.
 8. Brnění kolem srdce.
 9. Kardiopalmus.
 10. "Lomota" po celém těle.
 11. Nedostatek chuti k jídlu.
 12. Podrážděnost.
 13. Střídavá apatie a vzrušivost.
 14. Poruchy spánku.
 15. Zhoršení výkonu.
 16. Puffiness.
 17. Nedostatek stolice po celou dobu.
 18. Kreslení bolesti v dolní části zad a dolní části břicha.

Při diagnostikování těchto příznaků spojených s těžkými bolestmi hlavy by žena měla kontaktovat svého terapeuta nebo neurologa. Specialista vám pomůže vybrat lék a zjistit příčinu zhoršení pohody.

Včasná návštěva lékaře pomůže zabránit vzniku bolesti hlavy v následném menstruačním cyklu..

Odrůdy syndromu bolesti

Populární moudrost říká, že každý má různé bolesti stejnou bolestí. V případě bolestí hlavy vyvolaných blížící se menstruací nejde jen o individuální práh bolesti. Samotná bolest se může projevovat různými způsoby. Na základě intenzity a „dislokace“ existuje v hlavě několik typů nepohodlí:

Menstruační migréna

Nejběžnějším a nejzávažnějším typem bolesti hlavy je před a po celou dobu menstruace. Doslova jakýkoli pohyb, zvuk nebo změna intenzity světla způsobuje silnou „střeleckou“ bolest ve spánkových lalocích. Doba trvání syndromu bolesti je individuální a může trvat od 3 hodin do 3 dnů.

Někdy může být migréna během menstruace doprovázena zvracením a horečkou. Pokud se objeví nevolnost, je nutné okamžitě vypít tobolky anestetika, protože postup bude při zvracení extrémně problematický..

Migréna je zpravidla doprovázena poklesem hladin hemoglobinu. Pokud je to cyklické na pozadí menstruace, může odborník předepsat léčbu léky obsahujícími hořčík a železo. Léky na bázi hořčíku zvyšují krevní tlak. Tento účinek je dobrý pro ty, kteří trpí nízkým krevním tlakem během menstruace..

„Hlava ve svěráku“

Mnoho žen tedy charakterizuje tupou, tupou bolest, která se objevuje první den menstruace. Intenzita bolestivých křečí je slabá, ale neustálý pocit nepohodlí je podle mnoha dívek extrémně vyčerpávající.

Příčinou tohoto jevu může být osteochondróza krční páteře. Na základě článků zveřejněných o specializovaných zdravotnických zdrojích můžeme konstatovat, že při přítomnosti bolesti hlavy takové intenzity přijde na pomoc masáž kurzu „límcové“ zóny. Doporučuje se zahájit léčbu několik dní před očekávanou menstruací, ale přímo při bolestivém záchvatu bude vynikajícím pomocníkem samo-masáž.

Týlní bolest

Pocity jsou soustředěny v týlní oblasti. Bolest není výrazná, je periodická. Závažnost v zadní části hlavy během menstruace je spojena s problémy v cévním systému těla. K odstranění bolesti hlavy z této etymologie je nutné uchýlit se k ochlazení obkladů, dlouhému odpočinku a „vaskulární“ stravě. Úleva mírnými analgetiky.

Co dělat s bolestmi hlavy během menstruace

Co dělat, když vás bolí hlava, máte nevolnost a máte zvýšený krevní tlak před a během kritických dnů. Jak se vypořádat s migrénami před menstruací? Jednoznačné odpovědi na takové otázky může dát pouze lékař, který ženu sleduje. Na základě výsledků analýz a vyšetření odborník nejen vybere pilulky, ale také vypočítá dávku potřebnou k dosažení požadovaného účinku.

Pojďme se podívat na některé z léků, které jsou prezentovány v „arzenálu“ lékařů. Seznam tablet proti bolesti na menstruaci:

Nesteroidní analgetika

Tyto léky jsou navrženy nejen k "utopení" bolesti, ale také k překonání zánětlivých procesů, které doprovázejí malátnost. Léky v této skupině zahrnují:

 • Ketarol;
 • Ibuprofen;
 • Nurofen;
 • Aspirin.

Nezapomeňte se nenechat příliš unést léky. Stačí si vzít jednu pilulku a bolestivé příznaky zmizí.

Vitamínové a minerální komplexy

Tyto léky se užívají v kurzech a zabraňují anémii v důsledku velké ztráty krve. Odborníci doporučují užívat takové léky jako léky proti bolesti a preventivně několikrát ročně..

Perorální antikoncepce obsahující estrogen

Použití OK nejenže zabrání nechtěnému těhotenství, ale také zmírní hormonální rázovou charakteristiku předmenstruačního období. S těmito léky byste se neměli léčit sami, protože poškození způsobené jejich užíváním může převážit výhody.!

Gestageny

Tyto látky jsou syntetické „zdvojnásobení“ ženských pohlavních hormonů. Nejslavnějším lékem obsahujícím umělý progesteron v srdci chemického vzorce je Duphaston. Uvedený lék je široce používán v gynekologii a může sloužit jako hlavní terapie pro zbavení se bolesti hlavy a zmírnění projevů premenstruačního syndromu spojených s prudkou změnou hormonálních hladin.

Pamatujte, že předepisování léků a výběr dávek je pro zdraví extrémně nebezpečný.!

Při periodické mírné bolesti v oblasti hlavy stačí vypít lehké analgetikum, dostatek spánku nebo slabou masáž bolestivých bodů. Relaxační koupele s aromatickými oleji mají také léčivé vlastnosti. Doporučuje se vyvarovat se konzumace tučných, smažených, slaných jídel a alkoholu několik dní před menstruací a po celou dobu menstruace. Tato abstinence od jídla bude mít příznivý účinek nejen na „pohodu“ hlavy a cév, ale také na stav těla..

Při diagnostikování dlouhodobé „střelné“ bolesti před menstruací doprovázené změnami krevního tlaku, nevolností, zvracením a horečkou byste se měli poradit s lékařem!

Čípky Longidaza jsou účinným a dobrým lékem, který byl nedávno aktivně předepisován v gynekologické oblasti. Léčivo je aktivní účinná látka, shodná s obchodním názvem, kombinovaná s nosnými látkami a enzymem hyaluronidázou.