Bolest hlavy před menstruací: příčiny, léčba, prevence

60% žen před menstruací pociťuje různá onemocnění (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, změny emočního pozadí, obecný otok a další individuální příznaky). Soubor nepříjemných příznaků, které se objevují několik dní před nástupem menstruace, se nazývá premenstruační syndrom (PMS)..

Vývoj PMS je způsoben kolísáním hladiny hormonů v ženském těle. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci a zvyšuje se obsah progesteronu, což ženu připravuje na těhotenství, a pokud nedojde k oplodnění, pak koncentrace hormonů prudce klesá a brzy začíná menstruace.

Bolest hlavy před menstruací se může objevit u dívek a žen různých věkových skupin. Mnoho z nich se zajímá o to, proč před menstruací bolí hlava? Neexistuje jednoznačná odpověď. V jedné situaci není cefalalgie nebezpečná a v jiné situaci je to příznak vážného onemocnění.

Proč mě bolí hlava před menstruací??

Bolest hlavy před menstruací se vyskytuje sama o sobě nebo s jinými příznaky PMS. Má jinou povahu, intenzitu a umístění. Důvodem všeho jsou hormonální rázy.

Nejvýraznějšími příznaky jsou menstruační migrény. Na konci druhé fáze cyklu klesá hladina estrogenu a progesteronu, v důsledku čehož se mozkové tepny rozšiřují a současně dochází k žilnímu přetížení. Migréna je charakterizována pulzující cefalalgií, lokalizovanou v oblasti očních důlků, frontální, temporální oblasti, doprovázená fotofobií. Migréna je neurologické onemocnění. Pokud má bolest hlavy před menstruací migrénu, musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Užívání antikoncepce je také jedním z důvodů vzniku bolesti hlavy před menstruací. Mnoho orálních antikoncepčních přípravků má na seznamu vedlejších účinků bolesti hlavy. Podle pozorování lékařů se v 95% případů vyskytuje cefalalgie v důsledku dlouhodobého užívání stejného léku nebo nesprávně zvoleného léku.

Antikoncepci předepisuje gynekolog individuálně s přihlédnutím k věku, počátečnímu stavu pacienta. Užívání antikoncepce bez konzultace s lékařem často vede k hormonálním poruchám a nepříjemným vedlejším účinkům.

Anémie způsobuje snížení kapacity kyslíku v krvi, což vede k hladovění mozku kyslíkem a vzniku cefalalgie, snížení krevního tlaku a zvýšené únavě. Tyto příznaky se objevují v běžných dnech, ale během menstruace se kvůli ztrátě krve zhoršují. Pokud je zjištěna anémie, okamžitě vyhledejte lékaře..

Rovnováha vody a soli

U mnoha žen je druhá fáze cyklu spojena s výskytem otoku. Zadržování tekutin je způsobeno vysokou hladinou progesteronu a estrogenu. Porušení rovnováhy vody a solí vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Zvyšuje se také produkce alkoholu, zvyšuje se tlak na lebku a žena cítí bolest hlavy.

Dieta a omezení příjmu tekutin stav zlepší. Doporučuje se vyloučit nebo snížit množství slaných, uzených a konzervovaných potravin. V závažných případech lze diuretika užívat podle pokynů lékaře.

Hormonální nerovnováha

Receptory mozkových cév jsou citlivé na změny hladiny ženských pohlavních hormonů v krvi. Koncentrace progesteronu a estrogenu se může zvyšovat nebo snižovat, což vyvolává cefalalgii. Pokud vás týden před menstruací bolí hlava, může za to progesteron. Je to uspořádáno tak, že se každý měsíc ženské tělo připravuje na oplodnění..

Progesteron je těhotenský hormon. Jeho hladina stoupá na maximálně 10-12 dní před nástupem menstruace. Pokud nedojde k těhotenství, hladiny hormonů prudce poklesnou, což způsobí bolesti hlavy a nevolnost před menstruací. Reprodukční věk u žen je bohužel omezený a od 39 let dochází k postupnému snižování produkce pohlavních hormonů..

Hladina estrogenu v krvi klesá, dochází ke snížení cévního tonusu a křečí mozkových tepen. V tomto okamžiku může ženu bolet hlava. Tyto nepříjemné příznaky jsou vyrovnány hormonální substituční terapií předepsanou zkušeným gynekologem-endokrinologem.

Léčba cefalalgie před menstruací

Když hlava silně bolí před menstruací a je mu nevolno, v žádném případě byste neměli vydržet. Léčba využívá nelékových a lékových metod..

Léčba bolesti hlavy pilulkami během menstruace je účinná při zmírnění bolesti. Prostředky k zastavení útoku jsou nesteroidní protizánětlivé látky, analgetika, antispazmodika. Pokud jsou cephalalgie silně cyklické, lékaři doporučují zahájit léčbu bolesti 2-3 dny před očekávaným začátkem menstruace..

V některých případech lékař předepisuje hormonální antikoncepci k boji proti bolestem hlavy. Jejich příjem pomáhá regulovat hormonální hladiny a zbavit se hormonálních výkyvů a nerovnováhy v těle..

Léčba lidovými prostředky

 • Studené obklady aplikované na oblast bolesti výrazně ulehčí stav..
 • Aromaterapie (vdechování levandule, santalového dřeva, eukalyptu, rozmarýnu nebo máty peprné bude dobře působit na bolesti hlavy).
 • Heřmánkový, mátový, čaj z meduňky.
 • Teplé koupele nohou.
 • Masáž spánkových oblastí, pokožka hlavy.
 • V některých případech spánek nepomůže o nic horší než prášky..

Prevence cefalalgie během menstruace

Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje bolest hlavy před menstruací, měla by žena dodržovat preventivní opatření:

 • Dobrý noční spánek v délce nejméně 8 hodin.
 • Výživa a strava během předmenstruačního období. Vylučte potraviny, které vyvolávají křeče mozkových cév: čokoláda, káva, silný černý čaj. Také výrobky, které způsobují změny ve rovnováze vody a soli: solené, uzené, konzervované potraviny. Přidejte do stravy chudé ryby, dietní maso, jogurty, bylinky, ovesné vločky, pohanka.
 • Je nutné přestat užívat alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně chodte na masáže.
 • Odstraňte nervové napětí a věnujte více času procházkám na čerstvém vzduchu.
 • Bylinné čaje na bázi meduňky, máty, heřmánku mají uklidňující vlastnosti.
 • Použití komplexů obsahujících vitamíny A, B, E.
 • Mírná fyzická aktivita. Je povoleno provádět lehká gymnastická cvičení, plavání a jóga jsou užitečné. Silový trénink po vyčerpání fyzické aktivity stav jen zhorší.

Výše uvedená opatření pomohou zlepšit pohodu v premenstruačním období, snížit pravděpodobnost bolestí hlavy..

Je třeba si uvědomit, že pod maskou bolesti hlavy jsou často vážná onemocnění, která jsou nebezpečná pro život a zdraví ženy. Citlivý přístup k vlastnímu zdraví a pravidelné prohlídky u lékaře pomohou identifikovat doprovodná onemocnění a předcházet život ohrožujícím stavům.

Menstruační migréna: jak léčit a příčiny menstruační migrény před a během menstruace

Migréna v časném a pozdním těhotenství: co může a jak léčit?

Proč bolest hlavy po orgasmu: příčiny a léčba koitální cefalalgie

Proč bolest hlavy během těhotenství? Příčiny, léčba a prevence bolesti

Migréna u žen: příznaky a léčba doma

PMS bolest hlavy

Bolest hlavy je běžným příznakem, který ženy zažívají během PMS. Je doprovázena podrážděností, bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad. Nejnebezpečnější jsou migrény spojené s menstruací. Útoky se objevují několik dní před a 2-3 dny po menstruaci a je obtížné na terapii reagovat. Abychom se s porušením vyrovnali, je důležité zjistit příčinu jeho vývoje, odstranit stavy nedostatku.

 1. Příčiny
 2. Léčba
 3. Strava
 4. Alternativní léčba
 5. Prevence

Příčiny

Bolest hlavy je jedním z příznaků vegetativně-vaskulárních poruch. Při mírném průběhu je PMS kombinována s dalšími 2-4 příznaky, u závažného klinický obraz zahrnuje stížnosti na 6-11 klinických projevů. Cefalgická forma PMS je doprovázena bolestmi hlavy, nevolností, podrážděností, závratěmi a nesnášenlivostí vůní a chutí. Bolest pulzuje, trhá a začíná v chrámech. Vyskytuje se u 18-22% žen s PMS.

Zvýšená pravděpodobnost vzniku bolesti hlavy je způsobena predisponujícími faktory: dědičnost, hormonální nerovnováha, věk nad 35 let, endokrinní poruchy, onemocnění nervového systému, dlouhodobý stres.

Riziková skupina zahrnuje ženy s nadváhou, podvýživou, které vedou sedavý životní styl.

Existují následující hlavní příčiny bolesti hlavy PMS:

 • alergická reakce na progesteron: k potvrzení této teorie je ženě injekčně podáván steroidní hormon během luteální fáze menstruačního cyklu;
 • intoxikace vodou - bolest hlavy se vyskytuje na pozadí neuroendokrinních poruch. V případě porušení metabolismu vody a soli je pozorováno zvýšení množství estrogenu, zadržování tekutin v těle, otoky. Mozková tkáň také bobtná, což vede k bolestem hlavy;
 • zvýšená aktivita nadledvin v důsledku hormonálních změn může způsobit bolesti hlavy;
 • změny v psycho-emocionálním stavu. Nálada žen během PMS se velmi často mění, což je plné bolesti hlavy, zhoršení celkové pohody;
 • nedostatek základních látek: hořčík, zinek, vitamin B6;
 • podle hormonální teorie je tento příznak způsoben nerovnováhou estrogenu a progesteronu v luteální fázi MC. Ženy s nadbytkem estrogenu mají potíže s bolestmi hlavy, ztrátou síly, zvýšenou únavou;
 • užívání hormonální antikoncepce. Toto je jeden z nejčastějších nežádoucích účinků, který vyžaduje konzultaci s lékařem a kontrolu terapeutického režimu..

Menší bolest hlavy před zahájením menstruace může být individuální charakteristikou těla a nemusí způsobovat velké obavy. V tomto případě se jedná o variantu normy: příznak má přechodnou povahu a je náchylný k vlastní eliminaci.

Migréna, intenzivní, výrazná, pulzující bolest doprovázená nevolností, zvracením, zhoršením zraku nebo ztrátou vědomí je alarmujícím signálem, který vyžaduje konzultaci s lékařem a výběr lékařské korekce..

Léčba

U většiny žen není bolest hlavy známkou vážného onemocnění, ale neměla by být tolerována. Léčebný režim, prostředky symptomatické úlevy jsou vybírány individuálně pro každou ženu s přihlédnutím k charakteristikám jejího těla a příčinám bolesti hlavy. Může zahrnovat:

 • antispazmodika: Spazmolgon;
 • nesteroidní protizánětlivé léky: Ibuprofen, Nimesulid;
 • vitamínové a minerální komplexy;
 • doplňky obsahující omega-3,6,9, krilový olej;
 • triptany: Sumatriptan, Antimigren;
 • bylinné sedativa: kozlík lékařský, matka, heřmánek;
 • trankvilizéry a antidepresiva jsou indikována v závažných případech, přísně podle indikací, kurzů, pod dohledem lékaře.

Pravidelné užívání léků na zmírnění bolesti a sedativ příznaky zcela nevyřeší. Je důležité najít příčinu bolesti a usilovat o její odstranění..

Léčba migrény během PMS vyžaduje použití léků ze skupiny triptanů. Jsou předepisovány v minimální účinné dávce po omezenou dobu jako prostředek k symptomatické úlevě. Terapii lze doplnit vysokými dávkami hořčíku (800–1 000 mg) a pitným režimem. Denní příjem vody se vypočítá podle vzorce: vynásobte 30 ml tělesné hmotnosti.

Strava

Dieta pro bolesti hlavy PMS by měla být založena na dietním, jednoduchém jídle. Lahodné a zdravé pokrmy lze připravit z kuřecího masa, libového hovězího masa, lososa, pstruha, vysoce kvalitních rostlinných olejů, zeleniny. Seznam potravin, které pomáhají předcházet bolestem hlavy a zmírňovat je:

 • mastné mořské ryby;
 • Červené fazole;
 • čerstvý nebo zmrazený hrášek;
 • luštěniny;
 • špenát;
 • sezónní / čerstvé mražené ovoce, bobule.

Pokud je žena náchylná k migréně s aurou nebo bez aury před PMS, je vhodné upravit stravu a vyloučit následující spouštěcí potraviny:

 • černý / zelený čaj;
 • káva;
 • ořechy;
 • čokoláda;
 • kakao;
 • marinády;
 • fermentované výrobky;
 • starý sýr: feta, mozzarella, která zahrnuje tyramin a monoamin - látky vyvolávající migrény;
 • pomeranče, citrony, mandarinky.

Doporučuje se také zdržet se pití alkoholických nápojů, mastných, kořeněných a těžkých jídel. Je důležité zajistit, aby v potravinách nebyl glutamát sodný..

Alternativní léčba

Doma můžete použít recepty na tradiční medicínu, která nabízí následující recepty na bolesti hlavy:

 • Nalijte čerstvě mletý koriandr horkou vodou, nechte 5-10 minut, použijte teplé malé doušky;
 • Jemně nasekejte zázvor, přidejte horkou vodu (100 ml), přiveďte k varu a nechejte 2-3 minuty na mírném ohni. Přidejte do hotového produktu med. Můžete pít samotný zázvor a tekutinu, ve které se vařil;
 • heřmánkový čaj s citronem a lehkým přírodním medem.

Alternativní léčba není vždy účinná, pokud domácí recepty nepomohou a bolest se zvyšuje. Doporučuje se poradit se s lékařem.

Prevence

Chcete-li zabránit bolesti hlavy a migréně během PMS, postupujte podle těchto doporučení:

 • 5-7 dní před nástupem menstruace zkontrolujte stravu a vyloučte potraviny, které mohou vyvolat migrény: kakaové boby, kofeinové nápoje, alkohol;
 • dodržovat režim práce a odpočinku, vyhnout se fyzickému a psycho-emocionálnímu přepětí;
 • včasná léčba hormonálních poruch, chronických onemocnění;
 • identifikovat a vyplnit nedostatky vitamínů, minerálů, bílkovin, aminokyselin, polynenasycených mastných kyselin;
 • chodit denně na čerstvém vzduchu, dávat přednost mírné, proveditelné fyzické aktivitě: jóga, běh, dechová cvičení;
 • eliminovat zdroj stresu;
 • obnovte režim spánku: jděte do postele nejpozději do 23:00 v tmavé, chladné místnosti, můžete použít těžkou deku, špunty do uší.

Lékař doporučuje používat antispazmodika a pilulky ze skupiny NSAID pouze v nezbytných případech. Dlouhodobé užívání je plné nežádoucích vedlejších reakcí. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti, doporučuje se poradit se s lékařem a podstoupit vyšetření..

Příčiny a metody eliminace bolesti hlavy před menstruací

PMS a kritické dny mohou ženám způsobit značné nepohodlí. Když jsou obvyklí společníci menstruace doprovázeni dalšími příznaky, věci se ještě zhorší. Pokud se během menstruace objeví bolest hlavy, nemusíte se panikařit a spěchat, abyste si vzali analgetika. Projev se často vyskytuje na pozadí změny emočního pozadí ženy. Uplašenost, zhoršení nálady, úzkost vedou k nadměrnému stresu a rozvoji cefalalgie. Pokud relaxační techniky a přírodní sedativa nefungují, stojí za to navštívit lékaře. Systematický výskyt příznaku může naznačovat přítomnost skrytých problémů v těle..

 1. Proč mě bolí hlava před menstruací?
 2. Citlivost na migrénu
 3. Cévní onemocnění
 4. Hormonální rázy
 5. Anémie
 6. Užívání antikoncepce
 7. Rovnováha vody a soli
 8. Problémy s střevami
 9. Jak zmírnit bolesti období
 10. Menstruační pilulky na bolest hlavy
 11. Léčba lidovými prostředky

Proč mě bolí hlava před menstruací?

Cephalalgia během menstruace nebo před ní může být nezávislým příznakem, ale nejčastěji se ukáže, že je pouze jedním ze skupiny projevů.

V závislosti na individuálních vlastnostech je bolest hlavy doprovázena nevolností, křečemi v břiše, podrážděností, otoky a mírným zvýšením teploty. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle. Vedou ke změně obvyklého průběhu řady procesů. U některých žen je klinický obraz nejvýraznější před menstruací, ale někdy se příznaky objeví po skončení menstruace..

Citlivost na migrénu

Neurologické onemocnění je vaskulární povahy - cefalalgie v něm vzniká patologickým zúžením a expanzí krevních kanálů. Některé ženy mají k onemocnění predispozici, ale obvykle se nijak neprojevuje. Nebo je symptomatologie rozmazaná a neliší se jasem. Několik dní před začátkem menstruace zvyšování hormonálních hladin zvyšuje závažnost cévních změn. Výsledkem je těžká cefalalgie v kombinaci s nevolností, závratěmi, prudkými reakcemi na zvuky a pachy.

Všechny nepříjemné pocity často samy odezní okamžitě po nástupu menstruace nebo s jejím koncem. Léčba takové bolesti hlavy s menstruací se vybírá individuálně. Může se skládat z užívání chemikálií a přírodních léčiv pomocí fyzioterapeutických technik..

Cévní onemocnění

Pokud máte před menstruací silné bolesti hlavy a nevolnost, měli byste navštívit lékaře a zajistit, aby vaše cévy byly zdravé.

V kritických dnech se zvyšuje průtok krve, což významně zvyšuje zátěž kanálů. Pokud stěny formací nejsou dostatečně elastické, příliš propustné nebo je jejich tón snížen, nemají čas se přizpůsobit změnám. Výsledkem je naléhavá nebo spastická cefalalgie. Symptomatická léčba v tomto případě nepřináší požadovaný účinek. Pouze systematická terapie zaměřená na potírání zdroje problému přinese trvalý a výrazný výsledek..

Hormonální rázy

Útoky bolesti hlavy pomocí PMS jsou často výsledkem přirozeného procesu - přípravy ženského těla na těhotenství. Je doprovázeno uvolňováním velkého množství progesteronu.

Pokud nedojde k početí, množství hormonu v krvi prudce poklesne, což provokuje cefalalgii. Nejčastěji je to bolavé a obsedantní, ale ne příliš výrazné. Pokud hormonální rázy nezpůsobují výrazné nepohodlí, je lepší je jen vydržet. Jinak byste se měli obrátit na svého gynekologa, který vám poradí, jak nejlépe tento stav zmírnit. Neměli byste sami experimentovat s analgetiky a antispazmodiky.

Anémie

Snížená hladina hemoglobinu a pokles počtu červených krvinek v krevní plazmě a v běžné dny je doprovázen poklesem krevního tlaku, závratě, cefalalgie, slabosti, únavy.

Krvácení během menstruace zhoršuje situaci a zhoršuje klinický obraz. Mozek začíná pociťovat prudký nedostatek kyslíku. Žena na takovém pozadí má silné bolesti hlavy, jsou pozorovány výše uvedené příznaky a její chuť k jídlu zmizí. Situaci lze zlepšit chůzí na čerstvém vzduchu, správnou výživou a užíváním minerálních komplexů se železem a vitamínem B12. I když se problém projeví pouze v období menstruace, je lepší ho neignorovat, ale zahájit léčbu.

Užívání antikoncepce

Hormonální nerovnováha v ženském těle může být vyvolána uměle. V 99% případů si za to mohou samy dámy. Začnou užívat hormonální léky bez konzultace s lékařem. Nejčastěji problémy vznikají při užívání hormonální antikoncepce. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení by tyto produkty měly být vybírány individuálně, s přihlédnutím k věku a obecnému stavu osoby. Pokud má žena používající tuto metodu antikoncepce během menstruace bolesti hlavy, měla by navštívit gynekologa. Takové experimenty jsou plné vážných problémů pro tělo, až po selhání metabolických procesů a mrtvice..

Rovnováha vody a soli

Menstruaci doprovází nerovnováha vody. Zvýšení hladiny progesteronu způsobuje otok tkáně. Tekutina v těle je zadržována, tělesná hmotnost se zvyšuje. Dokonce i mozek bobtná v důsledku zvýšení objemu cirkulujícího mozkomíšního moku. Tlak na lebku se zvyšuje, objevuje se cefalalgie.

Bolest po menstruaci nebo během ní se neobjeví, pokud budete postupovat podle těchto pravidel:

 • odmítnutí pít velké množství tekutiny;
 • dočasné vyloučení uzenin, konzerv, okurek a marinád z nabídky;
 • snížení množství soli ve stravě;
 • pití močopudných přírodních nápojů (čaj s brusinkami nebo brusinkami).

Přijetí lékových diuretik musí být dohodnuto s lékařem. Nezávislé použití těchto prostředků je plné poklesů krevního tlaku a zhoršení situace. Systematické používání přípravků ohrožuje selhání ledvin.

Problémy s střevami

Ženy, jejichž těla jsou ucpaná struskami, během menstruace často bolí hlava. Jejich střeva nemají čas na zpracování obsahu a odstranění produktů rozpadu. Během menstruace padá na tělo další zátěž. Poté začne sliznice trávicího traktu absorbovat škodlivé látky. Vstupují do krevního řečiště a vyvolávají příznaky mírné intoxikace. Bolest hlavy je v takových případech bolestivá, neustálá, doprovázená závratěmi, slabostí a obecným zhoršením pohody. Užívání analgetik ještě více ucpává střeva. Aby se zabránilo takové bolesti, je nutné detoxikovat speciální dietou nebo léky..

Jak zmírnit bolesti období

Pokud se syndrom předmenstruační bolesti hlavy objeví znovu a znovu, měli byste navštívit gynekologa. Specialista posoudí rysy situace a vybere nejlepší možnost řešení problému.

Často stačí změnit denní režim, použití studených obkladů, dlouhé procházky na čerstvém vzduchu.

Oprava stravy poskytuje dobrý účinek. Nabídka nezahrnuje kávu, čokoládu a alkoholické nápoje, polotovary a jakékoli výrobky s konzervačními látkami nebo barvivy. S takovým problémem je také lepší zdržet se kouření..

Menstruační pilulky na bolest hlavy

Léčba tohoto stavu musí být dohodnuta s lékařem. Výjimkou jsou situace, kdy není možné se poradit s odborníkem a bolest je tak silná, že je nemožné vydržet.

Jako jednorázovou pomoc můžete zkusit užívat tyto pilulky:

 • "Nurofen" - výsledek by se měl objevit nejpozději do půl hodiny a trvat 6-8 hodin;
 • "Ketanov" je jedním z nejúčinnějších prostředků, které zmírňují cefalalgii za 15-20 minut po dobu 6-8 hodin a ještě více;
 • "Citramon" - nápravu lze přijmout pouze na začátku bolestivého záchvatu, účinek se dostaví za několik minut a bude trvat asi 6 hodin;
 • „Imet“ je lék na mírnou až střední bolest. Může to trvat až 3 dny a mezi přístupy je třeba dodržet alespoň 4–5 hodin.

Před přijetím produktu si musíte pečlivě přečíst pokyny a důsledně dodržovat jeho body. Je přísně zakázáno překračovat dávkování nebo zvyšovat frekvenci užívání léků. Pokud jste se první pilulkou nedokázali zbavit bolesti hlavy, je lepší zavolat sanitku.

Léčba lidovými prostředky

Pokud vaše před menstruační bolest hlavy není chronickým problémem, můžete na ni vyzkoušet přírodní léky. Jako systematická terapie nejsou takové přístupy relevantní. Rovněž nejsou schopni zmírnit těžkou cefalalgii.

Metody, jak se zbavit menstruačních bolestí hlavy:

 • studený - mokrý ručník lze umístit na čelo nebo zadní část hlavy, v závislosti na umístění příznaku. Pokud žaludek bolí, ale nejsou křeče, doporučuje se dodatečně přitlačit topnou podložku se studenou vodou do žaludku;
 • aromaterapie - vdechování éterických olejů a provádění masáží s nimi může zmírnit stav za pár minut. Nejlepší ze všeho je, že eukalyptus, máta, rozmarýn a levandule se s takovou bolestí vyrovnávají;
 • citronové slupky - stačí do spánků nanést svěží produkty světlou stranou a lehce nimi po dobu 3–5 minut potřít pokožku. Vysušené prvky musí být nejprve namočeny ve vlažné vodě.

Před nebo během kritických dnů nepoužívejte horké koupele a hřejivé obklady. Takové přístupy mohou skutečně rychle přinést znatelnou úlevu, ale účinek bude trvat jen několik minut. Pak se situace bude jen zhoršovat.

Nedávné studie vědců ukázaly, že výskyt známek PMS je jakýmsi signálem těla o přítomnosti problémů. I když je příznakem tohoto syndromu před menstruací výhradně bolest hlavy, je lepší zkontrolovat své zdraví u lékaře. Často jsou takové projevy jediné s řadou skrytých patologií..

Bolest hlavy před menstruací: hlavní příčiny

U 70% žen prochází menstruace s výrazným zhoršením pohody. PMS je často příčinou bolesti hlavy (cefalalgie) 1-2 dny před nástupem menstruace..

Ale také v předvečer menstruace bolí hlava při zpětném rázu do spánků, na čelo nebo na zadní část hlavy a zvrací kvůli patologiím. V obou případech se doporučuje podstoupit komplexní vyšetření..

Lékaři identifikují několik fyziologických nebo patologických důvodů, proč začíná bolest hlavy před menstruací. K eliminaci cefalalgie se používají komplexní metody terapie..

Příčinou cefalgie v předvečer menstruace je premenstruační syndrom. PMS má až 150 klinických příznaků. Častými příznaky jsou však bolest lebky, zhoršená funkce střev, otoky periferních kloubů a psychoemoční nestabilita..

Mírné nepohodlí na začátku menstruace se považuje za fyziologickou normu, pokud závažnost symptomů PMS nenarušuje rytmus života ženy. Předmenstruační syndrom není klasifikován jako patologie. Ale když hlava bolí před menstruací natolik, že útok nezmizí bez pilulek, považuje se cefalalgie za příznak onemocnění. Proto se doporučuje, aby bylo vyšetřeno spíše než samoléčba..

Proč hlava bolí den před nebo během menstruace:

 1. Fyziologické důvody: cyklické hormonální změny, plnění krve děložními cévami a zhoršení prokrvení mozku, kolísání hladiny složek rovnováhy vody a elektrolytů.
 2. Patologické příčiny: onemocnění cév, gastrointestinálního traktu, krční páteře, endokrinních žláz, centrálního nervového systému, reprodukčních orgánů.

Bolesti hlavy během menstruace nebo v jiné fázi menstruačního cyklu také vyvolávají užívání perorálních kontraceptiv. Útoky podobné migréně s nevolností zmizí po přizpůsobení ženského těla umělé regulaci progesteronu. Pokud se stav po 3 měsících užívání hormonální látky nevrátí do normálu, je třeba se poradit s gynekologem. Lékař vezme další antikoncepci.

Nežádoucí účinky léků jsou dalším důvodem, proč vás bolí hlava, když přijde menstruace. V průběhu léčby se projev takového účinku často shoduje se začátkem cyklu. Proto konzultují s ošetřujícím lékařem, jak snížit vedlejší účinky léčby..

Po 30-35 letech bolesti hlavy před menstruací v důsledku menstruační migrény. Před tímto věkem se patologie může periodicky projevovat.

Příčinou onemocnění je dysfunkce endokrinních a pohlavních žláz, které se zhoršují během hormonálních změn v těle ženy pro nový cyklus.

Kvůli předčasným změnám hladiny estradiolu, progesteronu a estrogenu dochází ke zpoždění menstruace a bolesti hlavy v důsledku zvýšené syntézy prostaglandinů, kortikální a neuronální hyperexcitability.

Migréně často předchází aura znaků:

 • vidění se zhoršuje na jednom oku, dochází k přecitlivělosti na osvětlení;
 • hlava silně bolí na jedné straně, dává ji do oční důlku, chrámu;
 • útok trvá mnoho hodin, někdy 2-3 dny neprojde;
 • začíná závratě, dyspeptická porucha (nauzea nebo zvracení, gastrointestinální poruchy).

Přečtěte si také. Proč bolí žaludek během menstruace

U dospívajících dívek se migrény nebo silné bolesti hlavy objevují před menstruací po dobu 1 až 2 let po menarché (první menstruace). Útoky ustupují, když se cyklus konečně stabilizuje.

Maminka musí vzít svou dceru ke konzultaci ke gynekologovi, protože je nebezpečné snášet migrény. Lékař doporučí léky, nelékové metody léčby nebo předepíše hormonální substituční terapii.

Bolest hlavy s menstruací se objevuje na pozadí anémie z nedostatku železa. Patologie je charakterizována nedostatkem červených krvinek, které jsou odpovědné za okysličení tkání mozku a vnitřních orgánů.

Když se vaskulární síť dělohy naplní krví a poté začne menstruace, objem tekutiny se automaticky snižuje v ostatních částech oběhového systému..

Kombinace menstruace a hladovění mozkových buněk kyslíkem se stává důvodem, proč hlava na začátku cyklu hodně bolí.

Hormonální výkyvy hladin estrogenu a progesteronu v průběhu cyklu jsou normální.

Ale po 39 letech je tělo ženy přestavěno, aby dokončilo reprodukční funkci: pohlavní hormony se produkují v menším objemu, jejich koncentrace v krvi klesá.

Nedostatek estrogenu zhoršuje labilitu nervového systému, snižuje tonus cévních stěn. Na pozadí transformací souvisejících s věkem se často vyskytuje arteriální křeč, před menstruací se objeví bolest hlavy.

Nemoci štítné žlázy nebo nadledvin způsobují nerovnováhu v pohlaví a endokrinních hormonech. Toto selhání vyvolává vývoj nervové a autonomní lability..

Kvůli nestabilitě psycho-emocionálního stavu začíná hlava bolet v temeni nebo v zadní části hlavy.

Hormonální porucha na pozadí patologických stavů nadledvin, štítné žlázy a vaječníků také vyvolává zpoždění menstruace a snižuje plán menstruačních cyklů.

Bolesti hlavy během menstruace se často vyskytují na pozadí osteochondrózy. Patologie je charakterizována deformací obratlů, poblíž kterých leží krční tepna. Jak postupuje osteochondróza, céva je stlačena okrajem hřebenové kosti, průtok krve je zpožděn.

Zhoršená mikrocirkulace se projevuje závratěmi a později začíná bolest hlavy. Během menstruace jsou příznaky velmi výrazné. Tento stav se vyskytuje také na pozadí aterosklerózy mozkových cév..

Proto je pravidelně nutné kontrolovat oběhový systém, sledovat hladinu cholesterolu a čistit tepny od plaku pomocí fytopreparací.

Na konci luteální fáze bolí hlava v důsledku celkové intoxikace těla. Jeho příčinou je gastrointestinální patologie, častá zácpa, užívání nekvalitních potravin, podobné faktory.

Během menstruace se mnoho produktů rozpadu vstřebává do oběhového a lymfatického systému ze střev. Jsou neseny kapalinou v celém těle. U ženy se v důsledku zpoždění toxinů v krvi objeví nevolnost, začne bolet a během menstruace se jí točí hlava.

Abyste tomu zabránili, musíte předem používat potraviny, které pomáhají očistit střeva..

Pokud dospívající dívka nebo žena má bolesti hlavy před nástupem menopauzy po menstruaci nebo v intervalech mezi obdobími, je nutné zjistit příčinu cefalalgie. Lékař vybírá léky a terapeutické metody v závislosti na faktorech, které jej vyvolávají. Samoléčba a nepřiměřené užívání drog jsou zdraví škodlivé, zhoršují průběh možného onemocnění.

Pokud vás bolí hlava a nelékové metody jsou neúčinné, lékař zvolí léky proti bolesti.

Přečtěte si také. 10 příčin bolesti vaječníků v kritických dnech

Existují čtyři skupiny léků pro eliminaci cefalalgie:

 1. Nesteroidní protizánětlivé léky / léky: Aspirin, Nurofen, Paracetamol, další NSAID. Jsou účinné v případě bolesti hlavy na pozadí zánětlivých patologií. Kromě tablet jsou pro etiologickou terapii předepsány další léky.
 2. Analgetika. Pilulky na zmírnění bolesti této skupiny pomáhají eliminovat cefalalgii v případě poranění hlavy, patologických stavů páteře. Často se používá v kombinaci s NSAID.
 3. Antispazmodika. Léky v této skupině jsou účinné, pokud bolí hlava v důsledku křečí hladkého svalstva cév, VSD. Spazmolytika nezbavují atakosklerózy, zúžení krční tepny obratlem a podobných cévních stavů.
 4. Kombinovaná anestetika. Spazmalgon, Finalgon a podobné léky účinně eliminují cefalalgii jakékoli povahy.

Menstruační migrény, jako hlavní důvod, proč mají bolesti hlavy a nevolnost před menstruací, jsou léčeny léky ze skupiny malých triptanů. Eliminují záchvat spolu s doprovodnou aurou nemoci: fotofobie, zvracení atd. Zolmitriptan a almotriptan jsou považovány za účinné léky. Po jejich užívání se menstruační migréna zastaví za 15-90 minut.

Ženám nad 40 let se předchází bolestem hlavy pomocí léků substituční terapie, pokud je hormonální nerovnováha příčinou záchvatů před menstruací. Pro normalizaci zdraví jsou předepsány bylinné přípravky (Remens, jiné homeopatické léky). U onemocnění endokrinního systému a nadledvin se používají syntetické analogy hormonů.

Pokud hlava nebolí kvůli patologiím, lze cefalalgii snadno odstranit pomocí fyzioterapie a aromaterapie bez použití léků..

Doporučuje se nasytit vzduch vůní levandule, santalového dřeva, šalvěje nebo jiných éterických olejů relaxační vůní od druhé poloviny menstruačního cyklu..

Doporučuje se koupat se mezi menstruací s přídavkem odvaru z lipového květu, kořenů kozlíku lékařského, extraktu z větve borovice.

Pokud už hlava bolí, cefalgie bude odstraněna:

 • studený obklad aplikovaný po dobu 20 minut na místo nepohodlí;
 • masírování spánků, spirálové tahy na obličeji, pokožce hlavy;
 • masáž krku a svalů ramenního pletence;
 • koupel nohou s teplotou vody nepřesahující 37 ° С..

Měli byste začít jíst potraviny bohaté na vlákninu týden před menstruací. Účinně čistí střeva.

Pokud má žena bolesti v každém cyklu a často má zácpu, týden před menstruací se do nabídky zavádí vařená řepa.

U těžkých PMS musíte jíst zeleninu, ořechy, ovocné a zeleninové saláty, dýňová jídla, ovesné vločky, pohanka, dietní maso. Na konci luteální fáze jsou ze stravy vyloučeny mastné fermentované mléčné výrobky, uzeniny, těstoviny.

Pro prevenci nemocí musíte chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Gynekologové doporučují vést si deník spolu s menstruačním kalendářem, ve kterém si žena během celého cyklu zaznamenává svůj zdravotní stav. Nezapomeňte uvést, zda existují bolesti hlavy před menstruací, další příznaky PMS, povaha a doba trvání záchvatů. Tyto informace budou vyžadovány pro rutinní gynekologické vyšetření..

Je nemožné tolerovat migrény během menstruace, silné bolesti hlavy: mohou vyvolat mozkové patologie, duševní poruchy. Útok je zastaven pilulkami vybranými pomocí lékaře.

Abyste zabránili jakékoli závažnosti migrény a cefalalgie, musíte pravidelně:

 • vyvětrejte místnost;
 • udržujte teplotu v místnosti 20-23 ° С;
 • dělat ranní cvičení;
 • spát po dobu 8 hodin;
 • chodit na čerstvý vzduch před spaním;
 • dobře jíst;
 • do konce k léčbě zjištěných patologií;
 • přestat kouřit.

Chcete-li zabránit stresu a normalizovat psycho-emocionální stav, můžete si vzít včelí pyl, uklidňující bylinkový čaj, infuzi meduňky s medem a extrakt vodní papriky. Doporučuje se navíc provádět obecnou koupel a koupel nohou, pravidelně podstupovat masáž. Taková pravidla jsou užitečná při jakýchkoli zdravotních problémech a hlava přestane bolet bez pomoci pilulek..

"Existuje mnoho důvodů, proč bolest hlavy začíná během menstruace, takže se nemůžete léčit." Vyšetření je vyžadováno již při mírném zhoršení zdravotního stavu na začátku cyklu.

Léky jsou vybírány na základě diagnostických výsledků. Pouze při vyloučení nemocí lékař povolí použití pouze léků proti bolesti, bylinných přípravků a nelékových metod ke zmírnění PMS.

Za přítomnosti patologických stavů bude taková symptomatická léčba neúčinná “.

Gynekolog - porodník T. S. Imchenko

"Před menstruací začne bolet hlava, ne vždy kvůli gynekologickým onemocněním." Fungování pohlavních žláz a reprodukčních orgánů je úzce propojeno s prací nervového, endokrinního a oběhového systému.

Záchvaty podobné migréně se často vyskytují na pozadí cerebrovaskulárních onemocnění. Samoléčba je v každém případě nevhodná: léky by se měly užívat až po přesném určení příčin cefalalgie.

Žena je ale povzbuzována, aby vedla zdravý a aktivní životní styl a správně se stravovala. Jedná se o jednoduchou prevenci mnoha nemocí “.

Rodinný lékař Yu. V. Glovinov

"Je vhodné být vyšetřen gynekologem, endokrinologem, neuropatologem, gastroenterologem, vertebrologem a angiologem." Bolest hlavy na pozadí vývoje patologií v těchto systémech často a kritické dny jen zhoršují závažnost premenstruačního syndromu.

Proto je nutné neodstraňovat záchvaty pilulkami několik cyklů za sebou, ale konzultovat s lékařem komplexní vyšetření. Pouze určením skutečných příčin ─ a léčba bolesti hlavy před menstruací bude účinná.

Koneckonců, někteří pacienti prostě potřebují upravit denní režim, výživu a užívat bylinné čaje, zatímco jiní potřebují dlouhodobou léčbu hlavních patologií, které vyvolaly záchvaty podobné migréně. “.

Ženy a sexuálně zralé dívky se systematickým výskytem bolestí hlavy během nebo v předvečer menstruace potřebují konzultaci s gynekologem. Po instrumentální a laboratorní diagnostice lékař zvolí optimální metody pro léčbu a prevenci cefalalgie..

Pokud patologie reprodukčních orgánů nejsou příčinou záchvatů bolesti hlavy, lékař doporučí pacientovi, aby se poradil s jinými odborníky.

Samoléčba, nedostatek preventivních opatření a nedodržování lékařských předpisů komplikují možná onemocnění a zhoršují příznaky PMS.

Proč bolest hlavy před menstruací: možné příčiny a léčba

Každý měsíc musí ženy vydržet několik obtížných dnů, doprovázených různými nepříjemnými příznaky. Kromě toho se před každým obdobím vyskytuje tzv. PMS. Některé dívky se ptají: proč bolí hlava před menstruací? Co způsobilo tuto reakci těla? O tom a mnoha dalších věcech si povíme níže..

Několik dní před nástupem menstruace dostalo své jméno - premenstruační syndrom. Vyznačuje se zvýšenou nervozitou a podrážděností. Může za to progesteron nahromaděný uprostřed cyklu. Jeho hladina během období PMS prudce klesá, proto vás před menstruací bolí a dělá vám špatně. V této situaci se dívky musí zdržet silné fyzické námahy. Kromě toho mohou slaná jídla také způsobit bolesti hlavy. Zachovává tekutinu v těle. Z tohoto důvodu tlak stoupá. Na pozadí hormonálního chvění to může způsobit nesnesitelnou bolest..

Je také lepší mít u sebe léky proti bolesti, které jsou pro vás to pravé a prověřené časem..

Příznaky

Známe informace o tom, proč hlava bolí před menstruací, je třeba si pamatovat na další doprovodné příznaky s premenstruačním syndromem:

 • Překrvení mléčných žláz. Úroveň hormonů se mění, prsa se zvyšují. Některé ženy si stěžují na neschopnost dotknout se bradavek kvůli silné bolesti.
 • Táhne dolní část zad a dolní část břicha. Podobný příznak se vyskytuje v prvních týdnech těhotenství..
 • Změna nálady. Jakákoli maličkost může snadno vyprchat a nejnebezpečnější film se může přesunout k jádru.
 • Změna chuti k jídlu. Někteří začnou vstřebávat všechno, jiní si naopak stěžují na neochotu jíst.
 • Nespavost. Zvýšená excitabilita vás může připravit o několik dní spánku. V tomto případě je lepší užít si předem nějaké sedativum..
 • Slabost a pocit únavy.
 • Mnoho lidí si stěžuje na střevní potíže. Je to také důsledek změn hormonálních hladin..
 • Migréna.

Všechny tyto příznaky jsou dočasné a zmizí s menstruací. Nesouvisí s vaším imunitním systémem nebo poruchou nervového systému.

Příčiny

Nyní stojí za to říct proč před menstruací a během bolesti hlavy. Může existovat mnoho důvodů, ale všechny jsou spojeny především s hormonálním nárůstem. Tělo se připravovalo na těhotenství po celý měsíc. Aby mohl nést budoucí plod, nashromáždil progesteron.

K oplodnění však nedošlo a tělo je prostě povinno vrátit vše do předchozího stavu. Proto před menstruací hladina progesteronu prudce klesá. Žena zase cítí, jak se její tělo začne chovat nepředvídatelně..

Bolest hlavy je jedním z nejnepříjemnějších důsledků.

Během PMS se také mění další hormon, estrogen. Z tohoto důvodu lze pociťovat otoky a tíhu svalů. Je to způsobeno zadržováním tekutin, které zvyšuje krevní tlak a způsobuje bolesti hlavy..

Je možné, že dalším důvodem je užívání perorálních kontraceptiv. Zatímco si ženské tělo zvykne na měsíční potlačení ovulace, dochází k restrukturalizaci reprodukční funkce. To může být odpověď na otázku, proč před menstruací silně bolí hlava..

Dalším důvodem je emoční přetížení ženy. Pokud je v tomto období spravedlivé pohlaví v depresi, pak je bolest hlavy téměř nevyhnutelná. Napětí vyvolané stresem může prodloužit období PMS a dokonce způsobit zpoždění. V takové situaci se doporučuje užívat sedativa..

Bolest hlavy před menstruací. Co dělat?

Pokud k tomu dojde systematicky po dlouhou dobu, může lékař na tuto otázku snadno odpovědět. Je lepší se poradit s terapeutem nebo neurologem. Předepíše potřebnou léčbu. Pokud je bolest přerušovaná, lze použít analgetika. Je pravda, že se nedoporučuje je zneužívat. Budou jen dočasně maskovat nepříjemné pocity. Koneckonců nejde o zánětlivý proces, ale o hormony. A jak víte, žádná analgetika je nemohou vyléčit. Možná budete muset užívat nějaké speciální léky k vyrovnání hormonálních hladin..

Lékař vám během tohoto období rozhodně poradí, abyste co nejvíce odpočívali. To ale neznamená, že si musíte vzít volno z práce a trávit celý den v posteli sledováním televize. Odpočinek znamená klidné procházky po dobu nejméně jedné hodiny denně a zdravý a zdravý spánek..

Tradiční metody

Nyní víte, proč vás bolí hlava před menstruací. Hlavním úkolem nyní je zbavit se toho. Kromě léčby léky existují alternativní metody. Jejich účinnost samozřejmě nebyla prokázána, ale v okamžiku, kdy již nebude více síly vydržet bolest, budou všechny prostředky stačit.

Nejprve je třeba poznamenat, že nebude zbytečné sportovat. Tónuje tělo, pomáhá snáze snášet stresové situace. Bazén je v této věci vynikající. Získejte předplatné a běžte na vodní aerobik před menstruací nebo si jen tak pro zábavu zaplavejte. Voda uvolňuje svalové napětí a zlepšuje náladu. Pomůže zmírnit bolesti hlavy..

Z tradičních metod můžete vyzkoušet aromaterapii. Levandulový a eukalyptový olej na krátkou dobu zmírní bolest. Na čelo a spánky si můžete aplikovat studený ručník. Také zmírňuje tyto příznaky..

Během tohoto období je dieta povinná. Snažte se nejíst nic slaného, ​​uzeného nebo smaženého, ​​abyste nezvyšovali krevní tlak. Doporučuje se také pití čerstvé bramborové šťávy denně. Rozhodně to nepřinese škodu a možná pomůže vyřešit tento problém..

Migréna

Toto je nejzávažnější forma bolesti hlavy. Migréna je léčena pouze lékaři, je téměř nemožné se jí zbavit sami. To je silná paroxysmální bolest. Ženy tím trpí nejen během menstruace, ale i v jiných situacích. Neodkládejte léčbu tohoto zákeřného onemocnění. Navštivte svého lékaře, který vám vysvětlí, proč vás bolí hlava před menstruací, jak pomoci s nástupem migrény. Za prvé vám bude řečeno o jeho hlavních vlastnostech:

 • Bolest je nesnesitelná, těžko se snáší.
 • Útok může trvat několik hodin.
 • Žádné léky proti bolesti nefungují.
 • Nevolnost nebo zvracení téměř vždy doprovází migrény.
 • Lokalizace bolesti v oddělené oblasti hlavy, ne v celé.
 • Podráždění z jasného světla.

Pokud na sobě tyto příznaky zaznamenáte, nedoporučujte se léčit. Mohlo by to být ještě horší. Okamžitě se poraďte s neurologem.

Prevence

Hlavní věc, kterou je třeba pochopit, je, že bolest je způsobena hormonálními změnami. Chcete-li zmírnit příznaky, musíte tuto záležitost brát vážně a brzy. Vědomí, proč vás před menstruací bolí hlava, vám může pomoci tomu sami zabránit. Ale přesto existuje několik univerzálních doporučení, která budou vyhovovat všem.

Pokud se jimi budete řídit, pak se bolesti hlavy lze zcela vyhnout:

 1. Vzdejte se závislostí. Mezi ně patří kouření a samozřejmě užívání alkoholu. Mohou vyvolat bolest..
 2. Dodržujte stejnou denní rutinu. Dopřejte si dostatek spánku, zejména před menstruací.
 3. Projděte se na čerstvém vzduchu. Raději jděte do parku, kde není žádný plyn.
 4. Nikdy nedovolte, aby léčba migrénou nabrala svůj průběh. Pokud si všimnete, že bolest přetrvává nejen před a během menstruace, je to důvod k běhání k lékaři.

Závěr

V tomto článku jsme zkoumali, proč bolest hlavy před menstruací. Příčiny a léčba jsou vám nyní známy. Naše rady jsou pouze orientační. Pokud se vám podaří zbavit se bolesti bez pomoci lékaře, dejte si pozor. Mohou se vrátit znovu. Milujte se a získejte léčbu včas!

Důvody, proč je bolest hlavy během menstruace a před nimi

Každá žena je obeznámena s premenstruačním syndromem. Zřídka proběhnou kritické dny hladce a bez nepohodlí.

Pokud jsou příznaky jako kožní vyrážky na obličeji, bolestivost v podbřišku, nestabilní emoční pozadí nebo dokonce nevolnost považovány za normální, pak bolest hlavy během menstruace naznačuje přítomnost problémů v těle..

To se může týkat endokrinních, nervových, oběhových systémů nebo dokonce problémů s páteří..

Známky bolesti hlavy během menstruace

Pokud má žena menstruaci, bolesti hlavy a nevolnost a existuje také řada doprovodných příznaků až po zvýšení teploty: to vše je zahrnuto v konceptu předmenstruačního syndromu. Abyste pochopili, proč hlava bolí před menstruací, musíte pochopit příčiny a příznaky bolesti.

Příznaky PMS se obvykle objevují 1 až 2 týdny před menstruací. Bolest hlavy během menstruace se nazývá cefalalgie (migréna). Tyto pocity jsou zpravidla pulzující, intenzivní a vyzařují do oblasti očí. Kromě pocitu bolesti hlavy před menstruací mohou být:

 • změny nálady, pocit únavy;
 • zvýšená / snížená chuť k jídlu, rozrušená stolice;
 • nevolnost, zvracení, závratě;
 • skoky krevního tlaku, hluk v chrámech;
 • bolestivost v oblasti hrudníku;
 • otok obličeje a končetin;
 • zvýšená citlivost na světlo, pocení rukou.

Nevolnost a bolest hlavy nejsou vždy známkou patologie. Tento stav však vyžaduje pečlivé studium možných rizikových faktorů..

Příčiny bolesti hlavy během menstruace

Proč hlava bolí během menstruace, ne každý ví. Pocit bolesti může být přenesen z dělohy do mozku, když jsou cévy sevřeny. Příčinou může být také cervikální osteochondróza: v tomto případě je kořen nebo konec nervu sevřen. Existují také další faktory vzniku migrény:

 • hypertenze - zvyšuje se krevní tlak;
 • anémie, která je doprovázena malými obdobími;
 • hormonální nárůst - zvyšuje se hladina prostaglandinu, který stahuje dělohu;
 • kouření;
 • diety atd.

Nejčastěji se bolest hlavy týden před menstruací nebo během ní objevuje u dospívajících, jejichž cyklus ještě nebyl zcela zaveden, nebo u žen po čtyřicítce.

Obvykle ve věku 40 let začíná menopauza - postupné ukončení reprodukční funkce. V tomto případě je bolest lokalizována na jedné straně - buď na pravé straně hlavy, nebo na levé straně.

Ve většině případů není léčba migrény nutná, ale existují patologie, které vyžadují pozornost lékaře a souběžnou léčbu.

Příčiny vaskulárních patologií jsou:

 • vysoký cholesterol;
 • snížená pružnost cévních stěn;
 • přebytečné soli v páteři;
 • sevřené nádoby.

V důsledku uvedených fyziologických změn v těle dochází k bolesti hlavy..

Problémy se střevy vznikají v důsledku snížení peristaltiky, v důsledku čehož nejsou toxiny zcela odstraněny z těla. Zvyšuje se zátěž střev, což vede k mírné intoxikaci těla, jejíž jedním z příznaků je bolest hlavy.

Příčinou nepříjemných příznaků je také narušení rovnováhy vody a soli. Tekutina je zadržována kvůli zvýšenému estrogenu, což vede k otokům mozkové tkáně, což způsobuje bolesti hlavy v týlní a temenní oblasti.

Anémie je charakterizována sníženým množstvím červených krvinek (červených krvinek). Během regulace ztrácí ženské tělo hodně krve, což vyvolává nedostatek erytrocytů. Výsledkem je, že mozek nedostává dostatek kyslíku a dochází k bolesti hlavy..

Osteochondróza přispívá k ukládání solí, v důsledku čehož je v krční páteři sevřena velká tepna umístěná v blízkosti obratlů. Tok krve je narušen, saturace mozku kyslíkem klesá, což vyvolává tlak na zadní část hlavy.

Bolesti hlavy jsou způsobeny jak zvýšením progesteronu, tak hormonálním narušením spojeným se změnami souvisejícími s věkem..

V prvním případě se progesteron vyrábí, aby se zachoval nástup těhotenství, ale pokud se tak nestane, hladina hormonu prudce poklesne, začne menstruační krvácení. Tyto hormonální rázy způsobují bolesti hlavy..

Ve druhém případě dochází k bolesti v důsledku prudké změny hormonálních hladin způsobené narušením normální činnosti štítné žlázy a nadledvin.

Ženy trpící záchvaty migrény pociťují silné bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zvracení. Předmenstruační migréna se vyskytuje několik dní před nástupem menstruace nebo v prvních dnech. Mezi obdobími se bolest snižuje a ženě se ulevuje..

Užívání drog způsobuje prudký skok estrogenu a před nástupem menstruace stejně prudce klesá, což způsobuje bolest hlavy. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce je návykové a bolesti hlavy jsou méně intenzivní.

Během menstruace se často objevuje stav apatie, podrážděnosti, pocitů smutku a nespokojenosti - to vše může způsobit bolesti hlavy. Jakmile menstruace skončí, hormony se vrátí do normálu, nálada se zlepší a bolest zmizí.

Bolest hlavy je příznakem takových ženských onemocnění, jako je zánět dělohy a přívěsků, dysmenorea, adenomyóza atd. Pokud máte podezření na takové patologie, měli byste vyhledat radu od gynekologa.

Existuje několik účinných metod pro zvládání menstruační bolesti hlavy..

Léky. Doporučuje se užívat nesteroidní léky. Nejlepší pilulky na bolesti hlavy s menstruací: Aspirin, Nurofen (Ibuprofen), Ketorol. U menstruačních migrén se doporučuje Zolmitriptan a Sumatriptan. Před použitím je lepší konzultovat s lékařem;

Éterické oleje. Pro aromaterapii se používají oleje z eukalyptu, máty, levandule, santalového dřeva. Můžete dýchat přes misku, ve které je horká voda smíchána s několika kapkami oleje, nebo jednoduše vmasírovat olej do whisky a hluboce vdechnout aroma. Trvání procedury je 3-5 minut;

Studená terapie. Studená topná podložka se aplikuje na čelo asi 20 minut;

Užívání diuretik. V případě otoku se můžete uchýlit k Veroshpiron. Taková terapie vám umožní odstranit přebytečnou tekutinu z těla a obnovit rovnováhu vody a soli. Nedoporučuje se předepisovat takový lék samostatně..

Prevence bolesti hlavy

Menstruace, navzdory své přirozenosti, je pro tělo stresující podmínkou. Žena ztrácí každý měsíc dostatek krve, kterou je třeba doplnit. Pro zmírnění stavu během PMS a prevenci vzniku bolestí hlavy doporučují lékaři dodržovat soubor opatření, včetně:

 • normalizace denního režimu, spánku, výživy;
 • udržovat zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků;
 • lehká fyzická aktivita;
 • procházky na čerstvém vzduchu, každodenní větrání prostor;
 • správná léčba stávajících nemocí. Při léčbě závažných patologií byste se měli poradit s lékařem;
 • používání vitamínů, racionální a vyvážená výživa;
 • rozvoj odolnosti vůči stresovým situacím.

Dodržováním pravidel prevence je riziko bolesti hlavy minimalizováno. V případě, že nepohodlí nejen nezmizí, ale také se zintenzivní, doporučuje se provést MRI a důkladné vyšetření lékaři.

Bolest hlavy před menstruací: příčiny, léčba, prevence

60% žen před menstruací pociťuje různá onemocnění (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, změny emočního pozadí, obecný otok a další individuální příznaky). Soubor nepříjemných příznaků, které se objevují několik dní před nástupem menstruace, se nazývá premenstruační syndrom (PMS)..

Vývoj PMS je způsoben kolísáním hladiny hormonů v ženském těle. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci a zvyšuje se obsah progesteronu, což ženu připravuje na těhotenství, a pokud nedojde k oplodnění, pak koncentrace hormonů prudce klesá a brzy začíná menstruace.

Bolest hlavy před menstruací se může objevit u dívek a žen různých věkových skupin. Mnoho z nich se zajímá o to, proč před menstruací bolí hlava? Neexistuje jednoznačná odpověď. V jedné situaci není cefalalgie nebezpečná a v jiné situaci je to příznak vážného onemocnění.

Proč mě bolí hlava před menstruací??

Bolest hlavy před menstruací se vyskytuje sama o sobě nebo s jinými příznaky PMS. Má jinou povahu, intenzitu a umístění. Důvodem všeho jsou hormonální rázy.

Nejvýraznějšími příznaky jsou menstruační migrény. Na konci druhé fáze cyklu klesá hladina estrogenu a progesteronu, v důsledku čehož se mozkové tepny rozšiřují a současně dochází k žilnímu překrvení.

Migréna je charakterizována pulzující cefalalgií, lokalizovanou v oblasti očních důlků, frontální, temporální oblasti, doprovázená fotofobií. Migréna je neurologické onemocnění.

Pokud má bolest hlavy před menstruací migrénu, musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Zajímavé: Jakou pilulku pít s kocovinou z bolesti hlavy?

Užívání antikoncepce je také jedním z důvodů vzniku bolesti hlavy před menstruací. Mnoho orálních antikoncepčních přípravků má na seznamu vedlejších účinků bolesti hlavy. Podle pozorování lékařů se v 95% případů vyskytuje cefalalgie v důsledku dlouhodobého užívání stejného léku nebo nesprávně zvoleného léku.

Antikoncepci předepisuje gynekolog individuálně s přihlédnutím k věku, počátečnímu stavu pacienta. Užívání antikoncepce bez konzultace s lékařem často vede k hormonálním poruchám a nepříjemným vedlejším účinkům.

Anémie způsobuje snížení kapacity kyslíku v krvi, což vede k hladovění mozku kyslíkem a vzniku cefalalgie, snížení krevního tlaku a zvýšené únavě. Tyto příznaky se objevují v běžných dnech, ale během menstruace se kvůli ztrátě krve zhoršují. Pokud je zjištěna anémie, okamžitě vyhledejte lékaře..

Rovnováha vody a soli

U mnoha žen je druhá fáze cyklu spojena s výskytem otoku. Zadržování tekutin je způsobeno vysokou hladinou progesteronu a estrogenu. Porušení rovnováhy vody a solí vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Zvyšuje se také produkce alkoholu, zvyšuje se tlak na lebku a žena cítí bolest hlavy.

Dieta a omezení příjmu tekutin stav zlepší. Doporučuje se vyloučit nebo snížit množství slaných, uzených a konzervovaných potravin. V závažných případech lze diuretika užívat podle pokynů lékaře.

Hormonální nerovnováha

Receptory mozkových cév jsou citlivé na změny hladiny ženských pohlavních hormonů v krvi. Koncentrace progesteronu a estrogenu se může zvyšovat nebo snižovat, což vyvolává cefalalgii. Pokud vás týden před menstruací bolí hlava, může za to progesteron. Je to uspořádáno tak, že se každý měsíc ženské tělo připravuje na oplodnění..

Zajímavé: Může bolet hlava z botoxu??

Progesteron je těhotenský hormon. Jeho hladina stoupá na maximálně 10-12 dní před nástupem menstruace. Pokud nedojde k těhotenství, hladiny hormonů prudce poklesnou, což způsobí bolesti hlavy a nevolnost před menstruací. Reprodukční věk u žen je bohužel omezený a od 39 let dochází k postupnému snižování produkce pohlavních hormonů..

Hladina estrogenu v krvi klesá, dochází ke snížení cévního tonusu a křečí mozkových tepen. V tomto okamžiku může ženu bolet hlava. Tyto nepříjemné příznaky jsou vyrovnány hormonální substituční terapií předepsanou zkušeným gynekologem-endokrinologem.

Léčba cefalalgie před menstruací

Když hlava silně bolí před menstruací a je mu nevolno, v žádném případě byste neměli vydržet. Léčba využívá nelékových a lékových metod..

Léčba bolesti hlavy pilulkami během menstruace je účinná při zmírnění bolesti. Prostředky k zastavení útoku jsou nesteroidní protizánětlivé látky, analgetika, antispazmodika. Pokud jsou cephalalgie silně cyklické, lékaři doporučují zahájit léčbu bolesti 2-3 dny před očekávaným začátkem menstruace..

V některých případech lékař předepisuje hormonální antikoncepci k boji proti bolestem hlavy. Jejich příjem pomáhá regulovat hormonální hladiny a zbavit se hormonálních výkyvů a nerovnováhy v těle..

Léčba lidovými prostředky

 • Studené obklady aplikované na oblast bolesti výrazně ulehčí stav..
 • Aromaterapie (vdechování levandule, santalového dřeva, eukalyptu, rozmarýnu nebo máty peprné bude dobře působit na bolesti hlavy).
 • Heřmánkový, mátový, čaj z meduňky.
 • Masáž spánkových oblastí, pokožka hlavy.
 • V některých případech spánek nepomůže o nic horší než prášky..

Zajímavé: Bolest hlavy z nedostatku spánku: co dělat?

Prevence cefalalgie během menstruace

Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje bolest hlavy před menstruací, měla by žena dodržovat preventivní opatření:

 • Dobrý noční spánek v délce nejméně 8 hodin.
 • Výživa a strava během předmenstruačního období. Vylučte potraviny, které vyvolávají křeče mozkových cév: čokoláda, káva, silný černý čaj. Také výrobky, které způsobují změny ve rovnováze vody a soli: solené, uzené, konzervované potraviny. Přidejte do stravy chudé ryby, dietní maso, jogurty, bylinky, ovesné vločky, pohanka.
 • Je nutné přestat užívat alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně chodte na masáže.
 • Odstraňte nervové napětí a věnujte více času procházkám na čerstvém vzduchu.
 • Bylinné čaje na bázi meduňky, máty, heřmánku mají uklidňující vlastnosti.
 • Použití komplexů obsahujících vitamíny A, B, E.
 • Mírná fyzická aktivita. Je povoleno provádět lehká gymnastická cvičení, plavání a jóga jsou užitečné. Silový trénink po vyčerpání fyzické aktivity stav jen zhorší.

Výše uvedená opatření pomohou zlepšit pohodu v premenstruačním období, snížit pravděpodobnost bolestí hlavy..

Je třeba si uvědomit, že pod maskou bolesti hlavy jsou často vážná onemocnění, která jsou nebezpečná pro život a zdraví ženy. Citlivý přístup k vlastnímu zdraví a pravidelné prohlídky u lékaře pomohou identifikovat doprovodná onemocnění a předcházet život ohrožujícím stavům.

Příčiny bolestí hlavy během a před menstruací

Během menstruace mnoho žen pociťuje nepříjemné příznaky, jako jsou nižší bolesti, podrážděnost, malátnost, nevolnost, apatie a nespavost. Mnoho žen navíc trpí bolestmi hlavy různé intenzity. Někdy se stávají tak závažnými, že i účinné léky proti bolesti jsou k ničemu..

Bolest hlavy způsobuje velké zatížení cév. To vede ke snížení výkonu a zhoršení celkového stavu ženy. Dnes se pokusíme zjistit, proč hlava bolí během menstruace a před ní a co dělat v tomto případě..

Příznaky

Bolest často předchází před nástupem a během menstruace. Hlavní příznaky bolesti hlavy:

 • Objeví se nevolnost, někdy zvracení;
 • Během menstruace často stoupá tlak;
 • Snížená chuť k jídlu;
 • Vzhled bolesti v jedné části hlavy;
 • Prodloužená pulzující bolest;
 • Náhlé změny nálady;
 • Žal;
 • Problémy se spánkem;
 • Strach z drsných zvuků, světla, silných pachů.

Během PMS je často bolest v dolní části zad, dolní části břicha a mléčných žláz. Migréna může také způsobit mírné rozrušení gastrointestinálního traktu. To je způsobeno skutečností, že orgány uvnitř bobtnají a vyvíjejí tlak na střeva, obvykle tento příznak zmizí po začátku krvácení.

Příčiny

Je nezbytné zjistit příčiny bolesti hlavy během menstruace, aby v budoucnu mohl ošetřující lékař předepsat účinnou léčbu. Nepříjemné pocity se často objevují v důsledku změn tlakových úrovní a zadržování vody v těle. Bolest během menstruačního krvácení se může zhoršit a způsobit vážné nepohodlí. Kromě toho existuje řada faktorů, které způsobují onemocnění:

 • Může se projevit jako důsledek syndromu chronické únavy;
 • Vedlejší účinek antikoncepčních pilulek;
 • Flebeurysm;
 • Fyziologické umístění dělohy;
 • Selhání pohlavních a endokrinních žláz;
 • Někdy ženské tělo produkuje příliš mnoho hormonu - prostaglandinu, který je zodpovědný za normální fungování ženských pohlavních orgánů. Jeho nerovnováha v těle vede k tomu, že svaly dělohy se začínají silněji stahovat, což způsobuje bolestivé pocity.

Pokud je v hlavě nepohodlí, musí žena navštívit lékaře, aby zjistil možné nemoci, které se mohou stát vážnou hrozbou pro zdraví. Dnes existuje několik typů patologií.

Cévní patologie

Onemocnění se často objevují v důsledku skutečnosti, že stěny cév ztrácejí pružnost. Během menstruace s vaskulární patologií se zvyšuje zatížení kapilár, žil a tepen a v oblasti hlavy se objevuje bolest.

Dysfunkce střev

Když začíná menstruace, ženské tělo je intoxikováno a může bolet hlava. Mnoho lidí začíná být nemocných, cítí se hůře, někdy mají průjem nebo zácpu.

Anémie

Při nedostatečném počtu červených krvinek se zhoršuje transport kyslíku do mozkových buněk. Z toho dochází k hladovění kyslíkem a během menstruace je silná bolest hlavy..

Cervikální osteochondróza

Silná bolest hlavy během menstruace často trápí kvůli projevu takového onemocnění, jako je cervikální osteochondróza. V tomto případě jsou cévy na krku sevřeny, což brání tomu, aby krev normálně zásobovala mozek kyslíkem. Pokud je onemocnění vážně zanedbáváno, může způsobit závratě nebo dokonce mdloby..

Hormonální nerovnováha

Mnoho žen, které dosáhly čtyřicítky, má poruchu funkce štítné žlázy a nadledvin. Z tohoto důvodu dochází k hormonálnímu narušení. Objeví se podrážděnost, tekutina začne stagnovat uvnitř tkání a výsledkem je pocit předmenstruační bolesti v parietální a okcipitální zóně.

Migréna

S touto patologií se u člověka vyvine strach ze světla, hlasitých zvuků a silného zápachu. Mohou způsobit nevolnost, zvracení a bolest očí. V tomto případě je celý proces velmi bolestivý. Ostrá bolest nemusí přestat asi dva až tři dny.

Přečtěte si více: Menstruační migréna

Užívání hormonální antikoncepce

Zpočátku může užívání drogy vyvolat bolestivé pocity, ale po dlouhodobém užívání si tělo zvykne na antikoncepci a nepohodlí zmizí.

Emoční nestabilita

Změny nálady se také přidávají k obecnému nepohodlí před menstruací a v samotných kritických dnech. Mnoho žen je v tomto období velmi stresovaných. Navzdory takovým rozdílům však můžete a dokonce musíte vést normální život..

Snažte se být nervózní a ladit pozitivně. Po menstruaci se ženě obnoví hormonální rovnováha a zlepší se její zdraví. Můžete přijmout preventivní opatření před menstruací, koupel s éterickými oleji, mátový čaj, masáž dobře zvládá stres.

To vše zmírní zbytečné napětí a bolest hlavy..

Gynekologie

Bolestivé příznaky se objevují, pokud má žena gynekologická onemocnění: adenomyóza, algomenorea, zánět pohlavních orgánů. Nejprve byste měli kontaktovat gynekologa, který provede vyšetření, poskytne pokyny pro nezbytné testy a doporučení.

Jak varovat GB

Pokud se budete řídit doporučeními, jako jsou:

 • Dodržování denního režimu;
 • Zbavení se špatných návyků;
 • Udržování pořádku v domě (provádění mokrého čištění a větrání);
 • Pobyt na čerstvém vzduchu;
 • Pitná voda ve velkém množství;
 • Pozorný přístup k vašemu zdraví;
 • Fyzická aktivita;
 • Užívání komplexů vitamínů.

Pokud budou tato pravidla dodržována, zdravotní stav se „v těchto dnech“ výrazně zlepší a bolesti hlavy si už nebudou připomínat.

Léčba

U bolestí hlavy během menstruace je často nutná léčba. Chcete-li to provést, musíte se poradit s lékařem. Nemusíte snášet nepohodlí.

Specialista předepíše léčbu, díky níž bude žena schopna vést plnohodnotný život. Na léčbě bolesti se podílí gynekolog a neurolog. Předepíše vyšetření a vyzvedne léky.

Terapie obvykle probíhá v několika fázích:

 1. Pacientovi je předepsán komplex vitamínů. Některé z nich je třeba užít před nebo po menstruaci..
 2. Antikoncepční prostředky, které normalizují funkce žláz.
 3. Relaxace;
 4. Procházky pod širým nebem.
 5. Dobrý 8hodinový spánek a správná výživa. Jako prevenci konzumujte ovesné vločky, syrovou mrkev, zelí, čerstvé bylinky, kuřecí nebo krůtí maso.

Pokud vás během menstruace bolí hlava, je důležité vyloučit ze stravy: vepřové, hovězí, sladké, škrobové pokrmy, příliš silnou kávu.

Zahrňte do stravy potraviny, které umožní tělu zbavit se tekutin: meloun, tomel, meloun, švestka, zelenina, saláty, vařené maso nebo ryby. Káva a zelený čaj mohou pomoci zbavit se bolesti hlavy. Je důležité vyhnout se nerovnováze vodní rovnováhy těla; proto se doporučuje pít čistou neperlivou vodu..

Drogy

Během menstruace jsou předepisovány hlavně nesteroidní protizánětlivé léky:

 • Imet - má ve svém složení přesně stejnou látku jako v Nurofenu. Lékaři jej předepisují pacientům, jejichž bolest je střední. Recepce se podává po jídle. Pokud se příznaky objevují systematicky, měl by být lék opilý několik dní třikrát denně každé čtyři hodiny.
 • Citramon - kyselina acetylsalicylová je součástí tohoto léku, který rychle zmírňuje nepříjemné příznaky. Jedna dávka léku a analgetický účinek stačí po dobu šesti hodin;
 • Nurofen - tento lék obsahuje látku Ibuprofen, která může člověka na krátkou dobu zbavit křečí. Účinek léků trvá 8 hodin.

Všechny výše uvedené pilulky na bolest hlavy lze užívat bez konzultace s lékařem.

Bolest hlavy během menstruace, jejíž léčba se provádí včas, rychle zmizí, pokud pijete Sumatripan a Zolmitripan. Nejprve se však musíte poradit s odborníkem.

Kromě léků také lékaři předepisují kombinovanou perorální antikoncepci, která zahrnuje estrogen a gestageny. Užívání kteréhokoli z těchto dvou léků vyžaduje povinnou konzultaci s gynekologem. Lékař předepíše nápravu a zvolí dávku.

Lidové léky

Bolest hlavy během menstruace pomine, pokud použijete lidové léky. Vezměte si například odvar z bylin, jako jsou: medvědí uši, kopřiva, oregano, onemocnění.

Tyto rostliny mají dobrý močopudný účinek. Čaj s mátou, meduňkou nebo heřmánkem funguje dobře.

Dobře se vyrovná s nepohodlí aromaterapie, můžete si jednu kapku esenciálního oleje mátou, rozmarýnem, santalovým dřevem nebo meduňkou potřít.

Užitečná je také masáž spánků, týlního hýždí a krční páteře. Ke zmírnění stavu je vhodný studený obklad. K tomu potřebujete mokrý ručník nebo láhev s horkou vodou naplněnou studenou vodou. Komprese musí být udržována na bolavé části hlavy po dobu 20 minut.

Pokud je to žádoucí, můžete si připravit odvar z lípy, heřmánku, meduňky, řebříčku a banánu. Nalijte vroucí vodu do kolekce a nechte dvě hodiny. Poté musí být výsledná infuze filtrována. Pomocí tohoto lidového léku se můžete rychle zbavit onemocnění a tělo pro něj dostane důležité vitamíny. Chcete-li dosáhnout výsledku, měli byste vypít dvě sklenice každý den..

Vodní pepř je také vhodný pro zmírnění útoků. Vezměte dvě lžíce sušené rostliny a nalijte 500 ml vroucí vody. Bujón se užívá ve 100 ml třikrát denně. Pokud je bolest hlavy s PMS mírná, pak se jí zbavíte spánkem, masáží a relaxační koupelí s éterickými oleji.

Nedovolte, aby se menstruační potíže vyvíjely, protože bolest hlavy v kritických dnech může signalizovat onemocnění.

Proto jsou takové příznaky bolesti hlavy důvodem pro kontaktování příslušného odborníka za účelem zjištění příčiny tohoto stavu..

Aby se zabránilo chorobám, doporučuje se podstoupit rutinní lékařská vyšetření, která ukážou, jaká opatření je třeba přijmout k léčbě cefalalgie.

Pokud pacient dodržuje všechny předpisy lékaře, brzy se bude moci zbavit bolestivých záchvatů a vyhnout se nepříjemným následkům spojeným s nemocemi..

Recenze

Před menstruací jsem míval bolesti hlavy, byly umírněné, ale abych se ujistil, že je se mnou všechno v pořádku, šel jsem k lékaři. Aby tento problém odstranil, doporučil mi dodržovat denní režim, zajistit si dostatečný spánek, správnou výživu a nezapomenout na fyzickou aktivitu. Striktně jsem dodržoval pokyny lékaře a bolest mě přestala obtěžovat.

Svetlana, 30 let

Příčinou mého nepohodlí během menstruace byla anémie. Bolí mě hlava dost hrozně. Po absolvování léčby, kterou mi předepsal lékař, se vše vrátilo do normálu. Nyní pečlivě sleduji své zdraví a vždy procházím rutinním vyšetřením.

Migréna mě začala mučit docela nedávno. Ukázalo se, že to bylo kvůli hormonální antikoncepci, kterou jsem nedávno začala užívat. Ale doktor mě ujistil, že po chvíli příjem bolesti přestane. Těšíme se na vylepšení.

Sportovní aktivity vám umožní vypadat skvěle a vždy udržovat dobrou náladu. Proto existují ženy, které nechtějí přestat sportovat ani během menstruace. Většina však stále myslí na bezpečnost těchto akcí.