Zotavení po hysteroskopii dělohy. Odstranění polypu.

Když jsou polypy nalezeny v děložní dutině, jsou odstraněny. Dříve byla použita pouze kyretážová metoda využívající vakuovou aspiraci. V pokročilých případech byla nutná otevřená operace. Nyní se nejčastěji používá hysteroskopie. Toto je minimálně invazivní metoda odstraňování výrůstků. Po hysteroskopii následuje dvoutýdenní období zotavení.

Stručný popis operace

Hysteroskopie dělohy je minimálně invazivní technika. Operace se provádí pomocí speciálního hysteroskopu. Je vybaven minikamerou, pomocí které se na obrazovce zobrazuje obraz sliznice orgánů. Hysteroskop má dutou trubici, do které jsou vloženy chirurgické nástroje pro manipulaci. Metoda má několik výhod oproti jiným metodám odstraňování polypů:

 • zaměření akcí;
 • minimální riziko relapsu;
 • nemá věkovou hranici pro dospělé ženy;
 • nezasahuje do početí a porodu;
 • minimální poškození tkáně;
 • rychlost operace;
 • postup lze provádět ambulantně;
 • minimální riziko komplikací (v zásadě jejich úplná absence);
 • dlouhá pracovní neschopnost se nevyžaduje.

Hysteroskopie se liší podle typu. V závislosti na vybavení se dělí na:

 1. Radiochirurgické. Výuka se odpařuje pomocí rádiových vln.
 2. Mechanické. Polyp je vyříznut nebo odšroubován chirurgickými nástroji.
 3. Elektrokoagulace. Polyp je oddělen od sliznice pomocí smyčkové elektrody. Měkké tkáně se pod proudem tají.
 4. Laser. Polyp se rychle odpařuje, po kterém nezůstávají žádné jizvy.

Standardní hysteroskopie dělohy se provádí bez hospitalizace, bez léků proti bolesti, v krátkodobé anestezii. Pokud je polyp velký a postižená oblast je velká nebo existují další patologické stavy (endometrióza, fibroidy, poruchy srážení krve atd.), Považuje se to za obtížný případ. Operace se provádí v nemocnici poté, co je pacientovi podána celková anestézie.

Hysteroskopie se dělí na plyn (s oxidem uhličitým) a kapalinu (s fyziologickým nebo 5% roztokem glukózy), v závislosti na prostředcích pro narovnání děložních stěn..

Jmenování a zákazy provozu

Hysteroskopie dělohy je indikována na menstruační nepravidelnosti, krvácení nebo výtok (včetně případů, kdy jsou způsobeny polypy). Operace je přiřazena, pokud:

 • nitroděložní synechie;
 • myomatózní uzel;
 • rakovina, která postihla výstelku nebo děložní čípek;
 • polypóza;
 • nenosit;
 • adenomyóza;
 • abnormální vývoj;
 • neplodnost;
 • perforace děložní dutiny;
 • cizí těla;
 • zbytky skořápky z vajíčka.

Hysteroskopie se také provádí k vyšetření dělohy před operací, k vyhodnocení a sledování léčby. Tento postup je povinný při přípravě na IVF nebo po komplikovaném porodu..

Kontraindikace

Mezi zákazy provádění patří akutní infekční patologie, zánět sliznice, exacerbace chronických onemocnění. Operace se neprovádí během těhotenství (včetně mimoděložních), rakoviny děložního čípku, cervikální atrézie nebo krvácení. Hysteroskopie dělohy je zakázána při onemocněních ledvin, jater, kardiovaskulárních patologií.

Příprava a průběh operace

Operace vyžaduje předběžnou přípravu. Nejprve pacient daruje krev a moč a provede se biochemie. Výtěry se odebírají z děložního čípku a z pochvy. Používají se diagnostické metody hardwaru:

 • fluorografie;
 • Ultrazvuk pobřišnice;
 • EKG.

Lékař je předem informován o přítomnosti chronických onemocnění a alergií na konkrétní léky. Pokud je zjištěna kolpitida, provede se vaginální sanitace. Sprchování se zastaví 7 dní před operací a pohlavní styk tři dny před operací. Po dobu nejméně jednoho týdne před hysteroskopií dělohy žena nemůže používat vaginální čípky.

Před operací se provede klystýr, močový měchýř se vyprázdní. Ihned v den procedury není pacientům dovoleno jíst. Operace se provádí 5-7 dní po ukončení menstruace, kdy se sliznice ještě nezotavila a povrch dělohy je holý.

Jak je odstraněn polyp?

Pacient je ponořen do anestézie, genitálie (zvenčí i zevnitř) jsou ošetřeny antiseptikem. Poté se pomocí plynu nebo kapaliny rozšíří děložní dutina a do ní se vloží hysteroskop. Vyhodnocuje se orgán, jeho sliznice, plocha zabraná polypy. Pokud jsou přítomny cizí úlomky, jsou vytaženy pomocí svorek, které se zavedou hadičkou hysteroskopu. Stejným způsobem jsou tkáně odebrány pro analýzu. Polypy se odstraňují pomocí speciálních nástrojů. Poté je dutina dezinfikována, hysteroskop je odstraněn. Pacient je postupně z anestézie stažen.

Možné komplikace

Komplikace po zákroku zahrnují bolesti břicha (uvnitř) tažné povahy. Jedná se o přirozenou reakci lidského těla na operaci, stejně jako malý výtok krve bez silného zápachu. V důsledku zavedení anestézie a injekce do vzduchové dutiny se může objevit mírná plynatost. Někdy se objeví krátkodobá bolest v rameni.

Mezi závažné důsledky patří přetrvávající silné bolesti, které nelze zastavit ani léky proti bolesti, nebo nadměrný tok hlenu krví, která má hnilobný zápach. Úplná absence výtoku je také považována za patologický znak..

Po odstranění polypů může dojít k poranění měkkých tkání nebo děložního krku a může se objevit vaskulární hemolýza. Velmi vzácnou komplikací je vzduchová embolie, kdy bubliny vstupují do krevního řečiště. To může vést ke smrti pacienta. Někdy se chronická onemocnění zhoršují, v děloze se tvoří defekty, hydrosalpinx. Jakékoli komplikace jsou však extrémně vzácné..

Pooperační zotavení

Během rehabilitačního období, aby se zabránilo negativním důsledkům operace:

Je zakázánoDoporučeno
· Neprovádějte pohlavní styk, dokud se neobjeví první menstruace (alespoň 2 týdny), aby nedošlo k infekci;

· Prvních 30 dní na zvedání závaží a sportování;

· Horké koupele, koupele, sauny, plavání v nádržích;

· Ignorujte nutkání močit;

Používejte spermicidy prvních 30 dní.

· Po zákroku používejte pouze hygienické vložky;

· Doporučená denní sprcha, mytí dvakrát denně, používání dětského mýdla nebo gelů pro intimní hygienu;

· Každý den musíte měřit teplotu;

· Doporučuje se neužívat léky proti bolesti a aspirin (ředí krev);

Jezte správnou stravu, abyste se vyhnuli poruchám stolice.

Antibiotika se podávají bezprostředně po hysteroskopii. Tím se zabrání možné infekci, protože poškození endometria může způsobit aktivní růst patogenních bakterií. Spazmolytika pomáhají snižovat negativní příznaky, jsou předepsána ihned po chirurgické hysteroskopii.

K obnovení hormonálních hladin jsou předepsány vhodné léky. Jsou zaměřeny na stabilizaci hladin progesteronu a snížení estrogenu. Pokud nebude dodržena jejich rovnováha, může dojít k relapsu onemocnění. Hormonální léčba je také zaměřena na prevenci těhotenství, protože početí dítěte v prvních třech měsících po hysteroskopii dělohy je nežádoucí.

Pokud poté nejsou pozorovány žádné odchylky od normálních indikátorů, může být implantována spirála s gestageny. To rychle obnoví poškozené endometrium a zabrání se početí..

Perorální kontraceptiva a gonadotropika jsou rovněž indikována k prevenci relapsu. Terapie se provádí po kontrole hormonálního pozadí nebo při kombinaci odstraněných útvarů s jinými chorobami (například adenomyóza, hyperplazie atd.).

Bylinná medicína se používá jako pomocný směr. Lze použít odvary, byliny nebo hotové přípravky, ale pouze po konzultaci s lékařem. Samoléčba je nepřijatelná, protože může vyvolat určité komplikace.

Doba rekonvalescence

Po operativní hysteroskopii je poškozená oblast zapálena první tři dny. To je doprovázeno zvýšením teploty. Léčení pak začíná. Nejprve se rána uzavře kůrou, poté odpadne a začne růst endometria. Výsledkem je úplné uzdravení za pár týdnů. Doba zotavení závisí na velikosti odstraněného polypu..

V důsledku elektrokoagulace je doba zotavení až 10 dní. Po dalších operacích se rány zahojily do pěti dnů a o něco déle, pokud byly polypy velké. Při použití jakéhokoli typu hysteroskopie se období rané rehabilitace považuje za 4–6 týdnů, poslední - šest měsíců.

Histologie

Ihned po hysteroskopii jsou nádor a měkké tkáně získané během kyretáže odeslány na histologii. Výsledky se připravují po dobu 10 dnů. Stanoví se malignita nebo benigita novotvaru, riziko jeho transformace na rakovinovou. U žen po 50 letech je riziko vzniku adenomatózního nádoru. Toto je prekancerózní stav. Na základě výsledků histologie je v případě potřeby předepsána další léčba. Pokud jsou nalezeny rakovinné buňky, pacient je odeslán k onkologovi. Může být provedena operace k odstranění postižené oblasti.

Plánování těhotenství

Těhotenství po hysteroskopii lze plánovat až po šesti měsících. V této době je menstruační cyklus, stav genitálií sledován měsíčně. Žena by měla být pravidelně vyšetřována na pohlavní choroby, infekce, záněty..

Pokud jsou nalezeny nějaké patologie, musí být vyléčeny před počátím dítěte. Pokud plánujete IVF, pak se oplodnění vajíčka provádí nejméně šest měsíců po operaci. Po fixaci vajíčka je nutné pravidelné pozorování..

Rehabilitační období je vždy individuální. Obnova závisí na mnoha faktorech. V zásadě - z kvalifikace chirurgů, jejich zkušeností s prováděním těchto postupů. Je však také důležité, aby po hysteroskopii pacient dodržoval všechna doporučení. To nejen urychlí zotavení, ale také pomůže vyhnout se komplikacím..

Odstranění polypu v děloze - hysteroskopie a její důsledky

Růst polypu z epitelu v děložní dutině je běžným jevem u žen bez ohledu na věk.

Obvykle je to benigní, ale jak roste sliznice dělohy a hyperplazie, může se dobře proměnit v maligní formu. To zvyšuje riziko vzniku onkologie, rakoviny endometria nebo neplodnosti..

Hysteroskopie je nový moderní postup, který umožňuje úplné skenování děložní dutiny, včasné identifikace oblastí polypózních tkání, jejich odstranění v počáteční fázi, aby se zabránilo rozvoji nádoru a zcela nepříjemným následkům v budoucnu.

 1. Co jsou to polypy v děloze?
 2. Příčiny polypů
 3. Typy polypů v děloze
 4. Příznaky polypů
 5. Musím odstranit polypy v děloze?
 6. Metody léčby
 7. Škrábání
 8. Hysteroskopie
 9. Výhody postupu
 10. Technika odstranění
 11. Příprava na operaci
 12. Doporučení po terapii
 13. Odstranění polypů laserem
 14. Důsledky odstranění polypů
 15. Období po operaci
 16. Pozorování
 17. Hormonální léčba
 18. Antibakteriální léčba
 19. Možné komplikace po operaci
 20. Je možné otěhotnět po odstranění polypů?
 21. Co se po operaci nedoporučuje?
 22. Recenze
 23. speciální instrukce

Co jsou to polypy v děloze?

Polyp je malý proces podobný bradavici až do délky 3 cm. Pod vlivem řady provokujících faktorů začíná růst ze sliznice endometria v děložní dutině a zpočátku má benigní průběh. Postupné vytváření příznivých podmínek nezabrání degeneraci rakoviny.

Lokalizace polypu je možná jak uvnitř, tak na povrchu cervikální dutiny.

Novotvar se odstraní provedením operace, i když v počáteční fázi a podle indikací diagnostických výsledků je možné polyp vymýt léky a lidovými metodami.

Příčiny polypů

Podnětem pro růst růstu na sliznici endometria v děloze mohou být následující provokující faktory:

 • hormonální nerovnováha, když množství estrogenu začne převažovat nad všemi ostatními hormony, čímž stimuluje růst abnormálních buněk z epiteliální děložní vrstvy;
 • gynekologická onemocnění: hyperplazie, endometritida, adenomyóza, mastopatie, polycystický vaječník;
 • onemocnění způsobená zánětem: adnexitida, kolpitida, vaginitida;
 • časté potraty;
 • instalace nitroděložního tělíska;
 • škrábání na pozadí nadměrného mechanického poškození jemné sliznice endometria.

Riziková skupina zahrnuje zejména ženy trpící:

 • diabetes mellitus;
 • hypertenze;
 • obezita;
 • problémy se štítnou žlázou;
 • nemoci nervového, endokrinního systému.

Příčinou polypózy může být neustálý stres, hladovění, přísné diety.

Typy polypů v děloze

Polyp na děložním čípku se objevuje jak v jedné instanci, tak v malé skupině. Má porézní strukturu a připomíná tmavě fialový válcový výrůstek.

V závislosti na příčině a povaze růstu existují tři typy polypů:

 • adenomatózní jako nejnebezpečnější výrůstky se schopností postupu a degenerace do maligního nádoru;
 • žláz s růstem ze železné tkáně dělohy, častěji detekována u mladých žen (do 25 let);
 • vláknitý, který může být způsoben proliferací nebo hyperplazií pojivové tkáně dělohy na pozadí lokalizace jiného typu novotvaru.

Příznaky polypů

S výskytem malého jediného polypu neexistují prakticky žádné příznaky. Pouze náhodná plánovaná návštěva gynekologa může problém identifikovat v rané fázi..

Nejčastěji se ženy obracejí na lékaře, zánětlivý průběh v děložní dutině jde příliš daleko, stává se chronickým a zdlouhavým a samozřejmě jsou zjevné všechny příznaky polypózy:

 • tahání bolesti v dolní části břicha se zesílením před nástupem menstruace;
 • nepohodlí během období intimity;
 • výtok bílých sraženin, vloček z pochvy nebo krvavý (hnědý) výtok, který nemá nic společného s menstruací;
 • výskyt skvrnité rozmazané menstruace nebo delší období s periodickým výskytem děložního krvácení.

Příznaky se zesílí pouze při mírném kontaktu nebo mechanickém nárazu:

 • Sliznice dělohy se stává hyperemickou, podrážděnou.
 • Postupně začne polyp růst a blokuje vstup do cervikálního kanálu děložní dutiny. Ženy mají delší období.
 • V průběhu doby začne epiteliální vrstva degenerovat do patologické tkáně. V důsledku toho dojde k malignitě procesu, tvorbě patogenních rakovinných buněk.Tento stav může vyvolat potrat u žen, pokud se jim stále podaří otěhotnět. Nebo těhotenství proběhne s komplikacemi a polyp, jak roste, nakonec povede ke snížení placenty, selhání šíje a děložního čípku.

Riziková skupina zahrnuje staré ženy během menopauzy, kdy se objeví silné krvácení nebo špinění. Takové příznaky již nelze ignorovat a musíte navštívit lékaře.

Musím odstranit polypy v děloze?

Polypy v děloze představují určité nebezpečí pro zdraví žen, protože pravděpodobnost vzniku onkologie je vysoká, proto je samozřejmě nutné růst co nejrychleji odstranit..

Polypóza navíc vede k hojnému děložnímu krvácení, neschopnosti otěhotnět nebo ke komplikacím během těhotenství.

Vyhnout se takovým komplikacím znamená, že lékaři vymýtí polypy ihned po jejich zjištění, bez ohledu na vývojovou fázi..

Je třeba vzít v úvahu hlavní indikace operace:

 • dosažení polypů ve velikostech nad 10 mm;
 • věková kategorie žen po 42 letech, kdy je hormonální pozadí extrémně nestabilní.

Obzvláště nebezpečná je adenomatózní forma polypů, která je kdykoli náchylná k malignitě a degeneraci na maligní rakovinu..

Metody léčby

Komplexní léčba polypů v děloze.

V počáteční fázi, aby se zabránilo operaci, jsou nakonec předepsány léky:

 • antispazmodika pro silné bolesti při tažení (Diclofenac, Ibuprofen, Paracetamol, Analgin);
 • lokální antiseptika pro sprchování (Septoderm, manganistan draselný) k potlačení ložisek nemoci, vyplavení infekce.

Efektivnější metody pro odstranění výrůstků v děložní dutině jsou dnes:

 • škrábání;
 • kryodestrukce;
 • laserová koagulace;
 • polypektomie;
 • kyretáž jako nouzové opatření, když se na pozadí polypózy otevírá silné krvácení, ke kterému se lékaři uchylují, pokud není možné nahromadění odstranit jiným způsobem.

Hormonální terapie však není schopna se zcela zbavit novotvaru, ale může zastavit proces polypózy a růst velikosti novotvaru.

Pokud to má smysl, pak lékaři předepisují hormony v dlouhodobých kurzech, pokud je to nutné k dosažení stabilní remise.

Ani metody chirurgického zákroku nezaručují úplné odstranění ohniskové postižené tkáně..

Někdy musí lékaři ženám po operaci předepisovat chemická léčiva. navrhuje se podstoupit chemo-radioterapii.

Škrábání

Dříve byla kyretáž dělohy k odstranění polypů, aby se zabránilo rozvoji relapsů, prováděna téměř u každé ženy.

Ale dnes je to neúčinná a traumatická metoda. Postup se provádí naslepo, což znamená, že neexistuje žádná záruka odstranění, úplného oddělení nohy polypu.

Existuje vysoká pravděpodobnost zanechání částic postižené tkáně v děloze, což může následně zahájit jejich oživení a vést k relapsům..

Dnes je kyretáž uznávána mnoha lékaři jako naprosto zbytečný zákrok, i když se často provádí ve spojení s novější a účinnější technikou - hysteroskopií..

To umožňuje lepší manipulaci. Díky vloženému hysteroskopu bude lékař schopen vizuálně zkontrolovat a vyhodnotit stav dutiny v plném rozsahu. Dále bude polyp odtržen spolu s nohou a bude provedena kauterizace.

Nebo se jako nástroj zavedený k rozšíření děložního čípku použije kyreta, poté se vytvoří kovová smyčka, polyp se odtrhne od stěny dělohy a vyvede se.

Vzorky odebrané tkáně byly přeneseny do laboratoře k dalšímu studiu..

Hysteroskopie

Hysteroskopie je jednou z moderních technik, která umožňuje úplné odstranění polypu, čímž se zabrání možným komplikacím po operaci.

Podstatou techniky je použití hysteroskopu - tenké, ohýbatelné trubice s miniaturní videokamerou na konci.

Jeho zavedení do děložní dutiny umožňuje lékařům plně vizualizovat výrůstky ze všech stran, posoudit jejich velikost, tvar, stupeň šíření.

Doba trvání procedury netrvá déle než 30 minut.

Zařízení navíc umožňuje okamžitě provést postup pro odstranění polypu, tj. odšroubování nohou, vizualizace všech manipulací na monitoru počítače, pak - neutralizace postižené oblasti, kauterizace antiseptiky.

Výhody postupu

Hysteroskopie si získala uznání od lékařů a v praxi se často používá k odstranění polypů u žen..

Hlavní výhody:

 • možnost provádět bez anestézie;
 • nízké trauma děložního čípku a cervikálního kanálu;
 • důkladná diagnostika děložní dutiny;
 • identifikace téměř jakékoli gynekologické patologie, bez ohledu na stupeň, stupeň léze;
 • eliminace v časném stadiu hyperplazie endometria, parenchymu dělohy;
 • postup trvá 30-40 minut a pacienti nepotřebují lůžkovou léčbu;
 • rychlá rehabilitace po operaci;
 • snížení pravděpodobnosti komplikací, relapsy později.

Jedná se o jemnou a účinnou techniku, která umožňuje studovat vrstvu dělohy po vrstvě, bezbolestně provádět zákrok, minimalizovat možné krvácení a zkrátit dobu zotavení.

Jedná se o hysteroskop zavedením do děložní dutiny, který umožňuje identifikovat růst i těch nejmenších velikostí, když příznaky u žen prakticky chybí.

Také žlázové vláknité polypy, plné vývoje rakoviny, čímž včas potlačují infekční zaměření, opatrně odšroubují nohu polypu pomocí speciálních kleští a vytáhnou ho, aby se snížilo riziko onkologie.

Všechny akce se odrážejí na monitoru, takže manipulace lékaře probíhají hladce a rychle, takže v děložní dutině zůstávají rovnoměrnější stěny.

Technika odstranění

Tato technika se provádí ambulantně a nevyžaduje předběžnou přípravu, použití jiných terapeutických technik.

Podstata postupu:

 • pacient sedí na gynekologickém křesle;
 • zavede se anestézie, která trvá 1,5 hodiny zavedením roztoku intravenózně;
 • rozšiřuje speciální cervikální kanál. nástroje;
 • je zavedena hysteroskopická trubice s videokamerou na konci a osvětlením pro vizualizaci cervikálního kanálu a tubálních otvorů, jmenovitě malého množství plynu k úplnému otevření dutiny a narovnání stěn sliznice;
 • nátěr je odebrán pro následnou studii, rovněž zasažený kousek tkáně pro následnou studii;
 • je zaveden kyretážový vozík, odšroubována polypová noha; chirurgické nůžky;
 • provádí se škrábání;
 • abnormální tekutina je čerpána z děložní dutiny.

Příprava na operaci

Před přípravou na hysteroskopii provede lékař diagnostický rozhovor s pacienty.

Je důležité identifikovat přítomnost kontraindikací, existujících příznaků, individuální nesnášenlivosti vůči injikovanému medu. léky.

Je jmenován zejména:

 • krevní test na syfilis, AIDS, Rh faktor;
 • odebrání nátěru k detekci infekce nebo stanovení stupně čistoty pochvy a odběr materiálu na protilátky, hepatitida pomocí značek;
 • obecná analýza krve a moči k vyvrácení nebo nápravě vývoje zánětlivého průběhu.

Kromě toho musí žena projít:

 • fluorografie;
 • Ultrazvuk;
 • konzultace s terapeutem, který vydá závěr o potřebě hysteroskopie.

Před operací nejsou prováděny žádné přípravné postupy. Dost den předem:

 • nepřejídejte se;
 • omezit použití kapaliny a vody, aby se zabránilo vzniku negativních příznaků po zavedení anestézie;
 • vyhnout se pohlavnímu styku po dobu 4-5 dnů;
 • nedávejte si sprchu po dobu 7 dnů, nedávejte si vaginální čípky a vezměte si tablety den předem.

Doporučení po terapii

Škrábání je tvrdý postup a samozřejmě nezůstane bez povšimnutí. Operace připomíná malý potrat, když je konec konců bolest v podbřišku možná, krvácení z pochvy opouští.

Doporučení by mělo být doporučeno ženám, když se objeví nepříjemné příznaky:

 • vzít analgetické antispazmodikum (no-shpa);
 • sprchování po dobu 3-4 dnů, dokud se krvácení nezastaví a cervix se nevrátí do normálního tónu

Lékaři mají velmi nejednoznačný názor na hormonální terapii v případě nerovnováhy. Hlavní věcí je pochopit, jak efektivní a vhodné je jejich použití. Na druhou stranu je samozřejmě nutné obnovit endometrium..

Proto je nejčastěji předepsána hormonální léčba v případě odstranění žlázové adenomatózní polypózy nebo hyperplazie endometria, tj. v těžkých pokročilých případech.

Některým ženám lékaři doporučují nasadit nitroděložní tělísko přípravkem „Levonorgestrel“, který může obnovit funkce endometria, zlepšit hormonální hladiny a dokonce podpořit početí.

Odstranění polypů laserem

Laserové odstraňování polypózy je již dlouho velmi populární.

Je to laser jako jemná metoda, která nevede ke zjizvení tkáně a zachovává reprodukční funkce, což je důležité pro ženy plánující porod..

Metoda předchází relapsům a umožňuje ženám nepodstupovat nemocniční ošetření. Procedura netrvá déle než 3 hodiny.

Výsledkem je ale rychlá eliminace polypů, utěsnění krevních cév, absence zanechávání jizev v děložní dutině, což samozřejmě výrazně zvyšuje šance na početí v budoucnu..

Důsledky odstranění polypů

Nebyly zjištěny žádné zvláštní důsledky po laserové terapii nebo hysteroskopii. Ale vše závisí na šikovných rukou a manipulaci lékaře během operací..

V některých případech může dojít k:

 • špinění z pochvy;
 • bolesti dolní části břicha;
 • úprava menstruačního cyklu a povaha výtoku;
 • mírné zvýšení teploty v případě infekce endometria;
 • výskyt nepohodlí a bolesti po sexuálním kontaktu;
 • dlouhá absence menstruace až 3-4 měsíce;
 • výskyt perforace dělohy na pozadí slepé kyretáže nebo hysteroskopie;
 • akumulace krevních sraženin v těle dělohy.

Zřídka, ale s neúplným odstraněním růstu, je adenomatózní růst opět možný jako prekancerózní proces.

Ve skutečnosti, pokud se polypózní fokus začal opakovat, objevily se komplikace a nepříjemné příznaky, je pravděpodobnost šíření polypů vysoká..

Při správně zvolené technice a správně provedené operaci jsou vyloučeny negativní důsledky. Proces regenerace poškozených buněk a tkání bude probíhat rychle.

Pokud se objeví nepříjemné příznaky, neměli byste ignorovat například:

 • výtok serózního, hnisavého výtoku z dělohy s nepříjemným zápachem;
 • zvýšení teploty, které neklesá déle než 3 dny;
 • výskyt akutní pálivé bolesti v dolní části břicha;
 • výskyt hojného krvácení, což může naznačovat nekvalitní manipulaci lékařem.

V těchto případech je možné předepsat léčbu antibiotiky, spazmolytiky, antiseptiky, protizánětlivými léky.

Období po operaci

Dodržování lékařských doporučení po operaci má velký význam..

Je důležité dodržovat osobní hygienu, udržovat čistotu děložní dutiny a nevystavovat ji poprvé poranění, mechanickému namáhání, tření.

Pozorování

Návštěvy gynekologa po operaci na vyšetření by měly být pravidelné.

Nejprve jednou za 2 týdny, poté jednou za 3-4 měsíce.

Může být nutné upravit postup obnovovací léčby.

Bude nutné pít léky na uvolnění svalů nebo zmírnění křečí v děložním čípku.

Podle potřeby také absolvujte kurz protizánětlivých léků.

Hormonální léčba

Hormonální terapie je předepsána po odstranění žlázovitě-vláknitého polypu, také pro korekci hormonálních hladin, které obvykle selhávají a jsou oslabené po chirurgických zákrocích..

Je důležité obnovit hormonální stav, normalizovat menstruační cyklus.

Použitelné gestagenní, hormonální léky perorálně:

 • Yarina;
 • Regulonu;
 • Janine;
 • Duphaston;
 • Norkolut.

Ženám po 35 letech se nabízí, aby nasadily spirálu Mirena do 5 let, což nevede k vedlejším účinkům a jako zcela účinný hormonální lék.

Intervence nemá nejlepší účinek na děložní dutinu, proto je důležité, aby ženy dodržovaly všechna doporučení a pokyny lékaře.

Při provádění hormonální terapie po dobu až 6 měsíců je důležité dále podstoupit závěrečné vyšetření, provést testy.

Antibakteriální léčba

Antibiotická léčba se provádí častěji pro profylaxi, aby se zabránilo možným infekčním komplikacím po operaci k odstranění polypů.

Antibiotika jsou předepsána v kurzech až 10 dnů. Terapie se však provádí pouze podle indikací v řadě klinických případů, kdy je pozorován vývoj zánětlivého procesu, infekce močových cest.

Stává se, že škrábání a nešikovné manipulace lékaře vedou k zahájení rozvoje zánětlivého zaměření, kdy k úlevě od zánětu musíte vypít léky, abyste zabránili prevenci, a tak v budoucnu relapsy..

Možné komplikace po operaci

Komplikace se často vyskytují po kyretáži, tj. slepé odstranění polypu. Neodstraněné částice postižené tkáně se znovu začínají oživovat z epitelu sliznice dělohy.

Ženy rozvíjejí:

 • leucorrhoea;
 • bolest a tíže v dolní části břicha;
 • vysoká teplota.

Infekce urogenitálního traktu může vést k:

 • děložní perforace;
 • akumulace krevních sraženin v těle dělohy;
 • jizvy tkání;
 • vzhled adhezí po kyretáži

Nejnebezpečnější komplikací může být opakující se průběh polypózy, která může degenerovat do maligní formy a do rakovinového procesu..

To je samozřejmě v lékařské praxi vzácné a hodně záleží na samotných ženách, dodržování všech doporučení po operaci.

Pokud se v cervikálním kanálu dělohy objeví silné bolesti, křeče, musíte znovu navštívit gynekologa. To může znamenat pouze to, že je nutné provádět opakované škrábání a kauterizovat děložní dutinu laserem.

Je možné otěhotnět po odstranění polypů?

Porážka endometria samozřejmě brání implantaci vajíčka. Lékaři však tvrdí, že oplodnění vajíčka je možné.

Po dobu 0,6 měsíce, zatímco je pacientka léčena po operaci k odstranění polypové uzliny, se však doporučuje používat antikoncepční bariérové ​​léky, které umožní úplné zotavení dělohy a návrat do předchozího stavu plodnosti.

Je nutné plánovat těhotenství nejdříve 3-4 měsíce a až po úplném obnovení hormonálního pozadí, hojení všech postižených ložisek v děložní dutině, normalizace tloušťky endometria.

Co se po operaci nedoporučuje?

Je důležité, aby ženy v pooperačním období sledovaly své zdraví a nezanedbávaly doporučení lékaře.

Aby doba zotavení proběhla rychle a nepostřehnutelně, potřebujete:

 • odmítnout navštívit horké koupele, koupele, sauny po dobu 3-4 dnů;
 • nestříkejte a nevkládejte tampony;
 • na chvíli (až 1 týden) eliminovat sexuální kontakty a hrubý zásah do dělohy;
 • neužívejte po dobu 1 týdne léky, které mohou ředit krev a vést ke krvácení;
 • vzdát se fyzického intenzivního tréninku;
 • upravit stravu a spát.

Recenze

Recenze žen po hysteroskopii:

speciální instrukce

Hysteroskopie je minimálně invazivní chirurgická technika, která umožňuje eliminovat hyperplazii endometria v co nejkratším čase a bez bolesti, potlačit postižená ložiska a odstranit polypy v plném rozsahu. Relapsy jsou u žen extrémně vzácné..

Ale neměli byste ignorovat pozorování po operaci, odmítnout včasnou léčbu jiných onemocnění v děložní dutině. První menstruaci je třeba očekávat blíže k 8 týdnům po odstranění polypu.

I když stojí za to pochopit, že chirurgický zákrok může ovlivnit pohodu a hormonální pozadí ženy různými způsoby.

První menstruace může začít se zvýšeným nepohodlí a bolestivostí, jít zvláštním způsobem a ne jako obvykle.

Hlavní věcí je zabránit negativním důsledkům. Pokud se objeví nepříjemné příznaky, měli byste navštívit lékaře a poradit, co dělat dál..

Polypy dělohy

Polyp dělohy je lokální benigní novotvar, který roste ze sliznice endometria. Mají formu tuberkulóz umístěných na široké základně nebo kulaté nebo oválné útvary na tenké stopce. V děložní dutině může být jeden nebo více z nich, v druhém případě hovoří o polypóze. Velikost polypů se pohybuje od několika milimetrů do 8 centimetrů nebo více..

 • Známky polypu v děložní dutině a jejich diagnóza
 • Pokud je nutné odstranit polyp
 • Metody odstraňování polypů endometria
 • Co je to hysteroskopie dělohy s polypy
 • Odrůdy hysteroskopie
 • Indikace pro hysteroskopii
 • Vlastnosti
 • Výcvik
 • Základní pokyny pro obnovení
 • Komplikace po odstranění polypů
 • Kontraindikace

Známky polypu v děložní dutině a jejich diagnóza

Polypy dělohy se často neprojevují, ale řada pacientů má následující příznaky:

 • Menorrhagias - silná menstruace.
 • Krvácení mimo menstruaci.
 • Špinění po pohlavním styku.
 • Krvácení během menopauzy.
 • Neplodnost a potraty.
 • U velkých polypů si ženy mohou všimnout hojného bělavého výtoku, nepohodlí a bolesti při pohlavním styku, stejně jako opakující se křečové bolesti v podbřišku..

Pro stanovení diagnózy je nutné podstoupit komplexní vyšetření, které zahrnuje následující postupy:

 • Gynekologické vyšetření - při ručním vyšetření lze nahmatat zejména velké polypy, při pohledu do zrcadel lze detekovat polypy děložního čípku.
 • Ultrazvuk malé pánve - v děloze se vyskytuje proliferace endometria s místním zvýšením jeho slizniční vrstvy. Struktura tohoto novotvaru je homogenní..
 • Samostatná diagnostická kyretáž následovaná histologickým vyšetřením získaného materiálu.
 • Hysteroskopie - umožňuje vám vyšetřit endometrium zevnitř, vizualizovat jednotlivé nebo více polypů a určit jejich umístění. Procedura má také terapeutický charakter, protože umožňuje jednostupňové odstranění všech detekovaných novotvarů a jejich následné histologické vyšetření. Toto je nejúčinnější metoda diagnostiky polypu v děloze..

Pokud je nutné odstranit polyp

Volba taktiky řízení pacienta a stanovení potřeby odstranit polyp se stanoví individuálně. Pokud je žena v reprodukčním věku a nemá žádné příznaky polypu, lze zvolit konzervativní strategii léčby. V takovém případě by měl pacient pravidelně podstupovat vhodné monitorování..

Ve všech ostatních případech je indikováno odstranění polypů:

 • Příznaky nemoci.
 • Pre- a postmenopauzální období, i když nejsou žádné příznaky.

Metody odstraňování polypů endometria

Chirurgické odstranění polypů endometria se nazývá polypektomie. To znamená kyretáž endometria s následným histologickým vyšetřením získaného materiálu. Kyretáž lze provádět naslepo pod kontrolou vizualizace pomocí ultrazvuku nebo hysteroskopie. Druhá metoda je nejvýhodnější, protože vám umožňuje kontrolovat úplnost odstranění polypů a vyhnout se rozvoji chirurgických komplikací (perforace dělohy, nadměrná kyretáž s poškozením bazální vrstvy endometria atd.).

Pokud léčba nepomůže a pacientka je v menopauze, může jí být nabídnuta operace k odstranění dělohy v následujících případech:

 • Trvalý opakovaný výskyt polypózy.
 • Vysoké riziko maligních polypů.
 • Mít závažné příznaky, které významně zhoršují kvalitu života ženy.

Co je to hysteroskopie dělohy s polypy

Hysteroskopie je metoda nízkoinvazivního vyšetření a léčby onemocnění děložní dutiny. Provádí se pomocí speciálního zařízení - hysteroskopu a hysteroresectoskopu. Ten umožňuje chirurgické manipulace, například k provedení postupu pro odstranění polypů.

Odrůdy hysteroskopie

Přiřaďte diagnostickou nebo chirurgickou hysteroskopii. Diagnostika předpokládá pouze vyšetření endometria a endocervixu na přítomnost patologií. Studie je prováděna ambulantně, nevyžaduje závažnou anestezii (postačuje lokální anestézie a sedace) a dlouhé období zotavení. Proto se tomu říkalo kancelářská hysteroskopie. Na základě jeho výsledků lékař vypracuje plán dalšího řízení pacienta..

Chirurgická hysteroskopie umožňuje diagnostiku a současnou léčbu identifikovaných patologií. Provádí se na operačním sále a vyžaduje plnou anestezii. Procedura je předepsána buď s již stanovenou diagnózou, nebo když je pravděpodobnost detekce patologie extrémně vysoká.

Specializujeme se na chirurgickou hysteroskopii, protože věříme, že invazivní diagnostické techniky lze úspěšně nahradit bezpečnějšími vyšetřeními. To pomůže stanovit správnou diagnózu bez rizika chirurgických komplikací..

Indikace pro hysteroskopii

 • Potřeba diagnostikovat a odstranit benigní neoplazmy endometria - polypy, submukózní fibroidy atd..
 • Odstranění synechie (adheze).
 • Diagnóza malformací dělohy a cervikálního kanálu.
 • Neplodnost a opakovaný potrat.
 • Dysfunkční krvácení.
 • Metroragie.
 • Hyperplazie endometria.
 • Odstranění nitroděložní antikoncepce (spirála zarostlá do endometria).

Vlastnosti

Terapeutická hysteroskopie se provádí na základě nemocnice, včetně jednodenní nemocnice na operačním sále. Hodinu před zahájením zásahu se provede premedikace - podá se sedativní injekce. Po dodání na operační jednotku je pacientka umístěna na gynekologické křeslo a podává se intravenózní anestézie. Dále pokračujte k operaci:

 • Dilatace cervikálního kanálu.
 • Určité množství sterilní tekutiny se vstřikuje do děložní dutiny, aby se „narovnaly“ její stěny.
 • Cez cervikální kanál je zaveden hysteroskop. Jak je zavedeno, provádí se fázové vyšetření všech částí dělohy. Nejprve se prozkoumá cervikální kanál, poté děložní dutina a její rohy.
 • V případě potřeby se provádějí chirurgické manipulace - biopsie, odstranění polypů, disekční synechie atd..
 • Na konci operace se z dělohy odstraní tekutina.

Výcvik

Příprava na hysteroskopii je obdobou jiných chirurgických postupů v gynekologii. Nejprve se provede vyšetření a v případě potřeby určitá léčba. Jsou prováděny následující testy:

 • Obecná analýza krve, moči.
 • Koagulogram.
 • Krevní skupina a faktor Rh.
 • Vaginální nátěr na flóru.
 • EKG.
 • STI test.
 • Testy na HIV a parenterální hepatitidu.

Hysteroskopie je plánována na začátku menstruačního cyklu (až 10 dní), protože během tohoto období jsou jasně viditelné neoplazmy endometria.

Bezprostředně před operací se doporučuje dodržovat následující pravidla:

 1. Dva dny před hysteroskopií odmítněte pohlavní styk.
 2. V den operace se osprchujte, poté si oblečte spodní prádlo z přírodních tkanin.
 3. Odstraňte šperky a kontaktní čočky.
 4. Ihned před vstupem do operačního sálu vyprázdněte močový měchýř.
 5. Nejezte nejméně 6 hodin před anestezií.

Základní pokyny pro obnovení

 • Pokud je předepsáno antibiotikum, užívejte jej tak dlouho, jak Vám doporučí lékař.
 • Chcete-li zmírnit bolest po hysteroskopii, můžete si vzít antispazmodika nebo analgetika.
 • Zdržujte se pohlavního styku a těžké fyzické námahy až do ukončení krvácení, ale ne méně než 10 dní.
 • Proveďte hygienická opatření ve sprše. Koupání se nedoporučuje.
 • Podle potřeby proveďte genitální toaletu, nejméně však dvakrát denně.
 • Během období zotavení se nedoporučuje používat tampony a menstruační kalíšky, výtok by měl volně opouštět vagínu.

Většina žen se po terapeutické hysteroskopii obecně cítí dobře. Hlavními stížnostmi jsou bolesti dolní části břicha a slabost. Úplné období zotavení trvá asi dva týdny. S rozvojem komplikací - horečka, hojné špinění, páchnoucí zápach výtoku, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Komplikace po odstranění polypů

Stejně jako u jiných gynekologických operací se mohou po hysteroskopii objevit následující komplikace:

 • Poškození stěny nebo děložního čípku - může být zapotřebí další chirurgický zákrok k opravě perforace.
 • Poškození děložního čípku - může vyžadovat stehy.
 • Krvácející.
 • Infekční komplikace.

Je třeba poznamenat, že komplikace po hysteroskopii jsou mnohem méně časté než po jiných gynekologických výkonech prováděných „naslepo“. Nelze však zcela vyloučit možnost jejich vývoje..

Kontraindikace

 • Přítomnost dekompenzovaných chronických onemocnění, která mohou interferovat s anestezií, například kardiovaskulární onemocnění.
 • Přítomnost pohlavně přenosných chorob a vulvovaginitidy.
 • Přítomnost onemocnění doprovázená tendencí ke krvácení.

Specialisté evropské kliniky pečlivě sledují stav pacientů nejen v pooperačním období, ale také v počáteční fázi. V tomto ohledu provádíme postup až poté, co se ujistíme, že pacient nemá žádné kontraindikace. Můžete se zaregistrovat na konzultaci ohledně polypů dělohy telefonicky:

Odstranění polypů v děloze: hysteroskopie, pooperační režim

Polypy endometria jsou nejčastějším problémem patologické fokální proliferace tkání sliznice dělohy. Toto onemocnění je diagnostikováno u pacientů v plodném a premenopauzálním věku.

Polypy jsou neškodné formace a musí být odstraněny. Tradičně používaná technologie hysteroskopie.

Závěr

 • Hysteroskopie se dělí na terapeutickou a diagnostickou.
 • Má absolutní a relativní kontraindikace.
 • Časná a pozdní pooperační období probíhají zpravidla bez komplikací, ale podléhají všem doporučením gynekologa.
 • Koncepce po odstranění polypózního růstu je možná nejdříve tři měsíce po zákroku.
 • Sexuální vztahy je možné praktikovat jeden měsíc po intervenci.

Co je to hysteroskopie

Hysteroskopie dělohy je fyzikální vyšetření její dutiny pomocí speciálního zařízení - hysteroskopu. Procedura je terapeutická a diagnostická.

Absolutní kontraindikace pro hysteroskopii

Postup má řadu absolutních kontraindikací:

 • zánět pánevních orgánů;
 • anamnéza STD infekcí;
 • třetí / čtvrtý stupeň čistoty vaginálního nátěru;
 • respirační a virové infekce - tonzilitida, chřipka, zánět průdušek;
 • somatické nemoci.

Relativní kontraindikace pro hysteroskopii

Doporučuje se odmítnout fyzické vyšetření dělohy v případě:

 • krvácení nevysvětlitelného původu;
 • cervikální stenóza.

Indikace pro operaci hysteroskopie polypu

Technika je implementována v následujících případech:

 • porušení cyklu;
 • výtok z pochvy krve a hnisavých hmot;
 • neplodnost;
 • opakovaný potrat.

Vyšetření před operací

Odstranění polypózy se provádí až poté, co žena podstoupí úplné vyšetření. To zahrnuje:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • vyšetření dělohy kolposkopem;
 • rozšířený krevní test;
 • Rentgenová fluorografie;
 • EKG;
 • studium krve pro hlavní infekce - syfilis, hepatitida C, B, RV, HIV, HbcAg, a-HCV;
 • stanovení čistoty nátěru, jeho cytologie.

V případě potřeby je jmenována konzultace s terapeutem a kardiologem.

Příprava na hysteroskopii k odstranění polypu

Příprava na odstranění vzdělání je jednoduchá. Je to nutné:

 • oholte stydké pysky a stydké pysky;
 • očistit střeva;
 • před zahájením procedury vyprázdněte močový měchýř.

Postup operace

Postup hysteroskopie pro odstranění polypů dělohy se provádí podle následujícího schématu:

 1. Žena je doprovázena na operační sál, kde se svléká a obléká si jednorázové šaty..
 2. Pacientka leží na gynekologickém křesle. Nohy jsou chráněny jednorázovými kryty bot.
 3. Gynekolog začíná léčit stydké pysky a vnitřní stranu stehen antiseptikem.
 4. Poté pacient dostane intravenózní anestezii.

Jakmile pacient usne, lékař zahájí práci.

Diagnostická hysteroskopie polypů dělohy

Tento typ studie se provádí ke studiu celkového stavu děložní dutiny. Gynekolog zkoumá:

 • spodní a boční stěny dělohy;
 • rohy potrubí;
 • šíje;
 • cervikální kanál.

Fyzikální vyšetření vám umožňuje identifikovat přítomnost / nepřítomnost polypů a posoudit stav stěn orgánu, vrstvu endometria a stupeň průchodnosti vejcovodů.

Operativní hysteroskopie polypů dělohy

Během chirurgické hysteroskopie jsou odstraněny všechny detekované polypy.

 • Odstranění novotvaru o velikosti menší než 1 cm se provádí pomocí elektrody.
 • Střední výrůstky jsou kauterizovány nebo vyříznuty. V druhém případě se používají nůžky. Odstranění z dělohy se provádí chirurgickými kleštěmi.
 • Parietální polypy a ty, které se nacházejí v ústí vejcovodů, se odstraňují pomocí resektoskopické smyčky.
 • Velké polypy se odstraňují mechanicky - pomocí nůžek, kleští - nebo elektrochirurgicky pomocí smyčky resektoskopu.

Jak dlouho trvá hysteroskopie polypu?

Přesnou dobu trvání operace nelze pojmenovat. V průměru to trvá 30 - 45 minut. U více polypů to bude trvat déle.

Pooperační období

Pooperační období za normálních podmínek je klidné. Po 2-3 dnech nepříjemné pocity zmizí.

Doporučení po hysteroskopii polypu dělohy

Doporučení pro pozdní pooperační období:

Odstranění polypu dělohy pomocí hysteroskopie

Polypy endometria jsou nejčastější variantou patologické fokální proliferace děložní sliznice u žen v reprodukčním a premenopauzálním věku.

Polyp je benigní novotvar - nádor bazální vrstvy endometria. Jediným jistým způsobem léčby je tedy chirurgické odstranění..

 1. Co je to operační hysteroskopie?
 2. Indikace a kontraindikace pro polypektomii
 3. Jak se připravit na operaci - analýzy, jaké dny dělat?
 4. Postup operace
 5. Pooperační období: výtok, sexuální život, hygiena - doporučení
 6. Léčba po hysteroskopii polypu
 7. Těhotenství po hysteroskopii polypu

Vše o polypech dělohy: morfologické formy, příčiny vzhledu, příznaky, jejich kombinace s těhotenstvím, podrobně si přečtěte zde

Hysteroskopie zůstává tradiční nitroděložní operací k odstranění polypů endometria.

Co je to hysteroskopie?

Hyteroskopie je endoskopická technika, která je diagnostická i chirurgická..

 • Jediná metoda, která vám umožňuje současně vyšetřovat a operovat patologii vnitřního povrchu dělohy bez jediného řezu (punkce) na těle pacienta.
 • Umožňuje viditelnou chirurgickou intervenci.
 • Snadno tolerováno pacientem, protože je méně traumatizující.
 • Snižuje pobyt v nemocnici, což snižuje náklady na léčbu.
 • Hysterosektoskop - hysteroskop vybavený řezacím zařízením.
 • Hysteroresektoskopie - chirurgická (operativní, terapeutická) hysteroskopie.

V průběhu hysteroresektoskopie polypů endometria se používají elektrochirurgické, mechanické a méně často laserové techniky.

Zařízení pro elektrochirurgický hysteroskopický komplex:

 • Pevný 4 mm dalekohled.
 • Pouzdro, průměr 7-8 mm, s kanálem pro zavedení chirurgických nástrojů.
 • Propíchněte jehlu.
 • Řezací smyčka, koagulátor, kyreta.
 • Hysteropump.
 • Elektrody.
 • Vysokofrekvenční generátor napětí.
 • Zdroj světla.
 • Videokamera a monitor.
Hysteroskopický komplex Tři hlavní tkáňové účinky elektrochirurgické hysteroskopie:
 • Tkáňová disekce
 • Koagulace
 • Sušení

Jedna elektrická vlna hysteroskopu řezá tkáň, druhá koaguluje (utěsňuje), přičemž dochází k minimálnímu krvácení (homeostáza).

Roztažení děložní dutiny je předpokladem pro provedení hysteroskopie. Během polypektomie se provádí s kapalinou - neelektrolytické roztoky: sorbitol, glycin, mannitol atd..

Pomocí kapalinové hysteroskopie je dosaženo jasné viditelnosti a dobré kontroly nad operací.

Elektrochirurgická hysteroskopie polypů dělohy poskytuje optimální terapeutický účinek, minimální trauma a rychlé pooperační zotavení.

To je slibný směr v léčbě polypů endometria, ale dnes se používá v omezené míře..

Kontraindikace laserové hysteroskopie:

 • Umístění polypu nad dolní třetinou cervikálního kanálu.
 • Nemoci hematopoetického systému: Welhoff, Willebrand, další stavy s hemoragickým syndromem.
 • Přecitlivělost na světelné záření.
 • Těžká kardiovaskulární onemocnění, selhání ledvin, plicní emfyzém atd..

Terapeutická hysteroskopie, stejně jako jakýkoli chirurgický zákrok, má své vlastní indikace a kontraindikace.

Absolutní kontraindikace pro hysteroskopii

 • Zánětlivý, infekční proces pohlavních orgánů - existující, nedávno přenesený.
 • 3-4 stupně čistoty vaginálního nátěru.
 • Extragenitální infekční onemocnění: tonzilitida, chřipka, zápal plic, pyelonefritida atd..
 • Těhotenství.
 • Těžká somatická patologie.

Relativní kontraindikace pro hysteroskopii

 • Cervikální stenóza.
 • Rakovina děložního hrdla.
 • Děložní krvácení.

Indikace pro operaci hysteroskopie polypu

 • Menstruační nepravidelnosti.
 • Krvavý, hnisavý výtok z genitálií, zejména u žen po menopauze.
 • Neplodnost.
 • Podezření na hromadnou tvorbu (polyp endometria?) V děloze ultrazvukem.

Aby byla operace úspěšná, je důležité vědět, jak se připravit na hysteroskopii dělohy s polypem, které vyšetření je třeba podstoupit.

Vyšetření před operací

 • Gynekologické vyšetření na židli.
 • Kolposkopie.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Kompletní krevní obraz s počtem leukocytů.
 • Krevní biochemie: bilirubin, glukóza.
 • Fluorografie.
 • EKG s interpretací.
 • Krevní testy na syfilis: RV.
 • Testování na HIV.
 • Výzkum virové hepatitidy B, C: HbcAg, a-HCV.
 • Vaginální čistota skvrna.
 • Cervikální stěr pro cytologii (PAP test)
 • Konzultace s kardiologem.
Zpět na obsah

Příprava na hysteroskopii k odstranění polypu

Hormonální příprava léku před odstraněním polypu se neprovádí.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie:

 • Polypy se přednostně odstraňují v první fázi menstruačního cyklu, optimálně 7., 8., 9. den.
 • U pacientů užívajících kombinovanou perorální antikoncepci lze polypektomii provést v kterýkoli den cyklu.

Den před operací - nepoužívejte sprchu, nepoužívejte vaginální přípravky.

Někdy se podle indikací doporučuje večer v předvečer hysteroskopie udělat čisticí klystýr.

Hygienický přípravek - odstraňte vlasy z oblasti bikin. Jinými slovy, v předvečer hysteroskopie musíte pečlivě oholit pubis a perineum.

V den operace - nepijte a nejezte ráno, hygienicky se osprchujte.

Jaké osobní věci si vzít do nemocnice?
Župan, pantofle, pohodlné kalhotky, hygienické vložky (3–5 kapek).

Hysteroskopie polypu dělohy - průběh operace

Odstranění malých a středních polypů endometria, nekomplikovaných velkými uzly fibroidů, synechií ve 3 fázích jejich vývoje, se provádí na malém operačním sále.

Velké parietální vláknité polypy jsou odstraněny ve velké operační sále. Tento postup se označuje jako složité operace..

U hysteroskopie je pacient doprovázen zdravotnickým pracovníkem. Před vstupem na operační sál předá tašku s osobními věcmi a ve sterilním prostěradle přejde na manipulační křeslo.

Na gynekologickém křesle se na nohy pacientky nasazují sterilní návleky na boty. Vnější pohlavní orgány, vnitřní povrch stehen jsou ošetřeny dezinfekčním prostředkem. Po předběžných manipulacích je pacient ponořen do anestézie.

Hysteroskopie endometriálního polypu se provádí v obecné krátkodobé (15-20 minutách) intravenózní anestezii.

Moderní intravenózní anestetika poskytují 100% úlevu od bolesti a jsou obecně dobře snášena.

Diagnostická hysteroskopie polypů dělohy

S pomocí vaginálních dilatátorů "zrcadla", chirurg vystavuje děložního čípku pacienta, dezinfikuje. Přední ret krku je uchopen kleštěmi na kulky a spuštěn dolů. Cervikální kanál je natažen Gegarovými dilatátory na šířku hysteroskopu a do dělohy je zavedeno endoskopické zařízení.

Revize děložní dutiny se provádí ve směru hodinových ručiček. Dno, tubální rohy, boční stěny, šíje a cervikální kanál jsou vyšetřovány postupně. Posuďte tvar a reliéf stěny dělohy, stav endometria a přístupnost vejcovodů.

Hysteroskopie endometria Jak vypadají polypy endometria během hysteroskopie:

Vláknité polypy jsou jednotlivé bělavé oválné útvary, často malé velikosti (až 0,5 x 1,5 cm), vycházející ze sliznice dělohy. „Sedí“ na tenké noze. Mají hustou strukturu, hladký povrch.

Někdy však existují i ​​velké vláknité polypy. Přiléhají těsně k povrchu stěny dělohy a připomínají atrofické endometrium.

Hysteroskopie. Vláknitý endometriální polyp

Žlázové, žlázově-cystické, žlázovitě vláknité polypy - světle růžové, nažloutlé nebo šedavé útvary nepravidelného podlouhlého, kuželovitého tvaru s hladkým povrchem a tmavě fialovým cévním vrcholem. Obvykle velké
(od 0,5x1 cm do 5x6 cm).

Hysteroskopie. Endometriální žlázový polyp

Adenomatózní polypy jsou matné, šedé, volné výrůstky malé velikosti (až 0,5 x 1,5 cm). Mohou se „prolínat“ do těla žlázových polypů a jsou detekovány pouze při histologickém vyšetření odstraněné tkáně. Adenomatózní polypy jsou náchylné k maligní degeneraci.

Hysteroskopie. Endometriální adenomatózní polyp

Polypy mohou být jednotlivé, mohou být umístěny ve skupinách. Termín „polypóza endometria“ zahrnuje jak mnohočetně hustě rostoucí malé pravé polypy endometria, tak polypoidní formu žlázové hyperplazie endometria.

Hysteroskopie. Polypoidní hyperplazie endometria

Pod vlivem proudu proudícího do děložní dutiny se polypy kývají, zplošťují a mění svůj tvar.

Po diagnostické hysteroskopii postupuje lékař k chirurgickému zákroku - hysteroresektoskopii.

Operativní hysteroskopie polypů dělohy

Odstranění malých polypů (do 1 cm) se provádí elektrodou v řezacím nebo koagulačním režimu.

Odstranění středních polypů - noha polypu je vyříznuta nebo srážena pod vizuální kontrolou. Tělo polypu je vyříznuto nůžkami a odstraněno z děložní dutiny kleštěmi.

Chcete-li odstranit polypy rostoucí v ústech vejcovodů nebo temenných vláknitých polypů, použijte resektoskopickou smyčku nebo laserový světlovod.

Odstranění velkých polypů se provádí mechanickou nebo elektrochirurgickou metodou: nůžkami, kleštěmi nebo smyčkou resektoskopu.

Hysteroskopie. Odstranění polypu pomocí smyčky

Po polypektomii je povinná kontrolní hysteroskopie. Zkontroluje se, zda je noha polypu s přilehlou oblastí bazálního endometria zcela vyříznuta a koagulována, je hodnocena síla krvácení poškozené tkáně atd..

Po terapeutické hysteroskopii děložního polypu je třeba provést samostatnou diagnostickou kyretáž endometria. Všechny tkáně odebrané během operace jsou odeslány k histologickému vyšetření.

Jak dlouho trvá hysteroskopie polypu?

 • Doba přímého odstranění polypu - 5-10 minut.
 • Doba trvání celé hysteroskopické operace - ne více než 30 minut.

Hysteroskopie - pooperační období

Na konci operace je pacientka přenesena na nosítka a na 2–4 ​​hodiny umístěna na jednotku intenzivní péče, kde je pod neustálým dohledem zdravotnického personálu.

Aby pacientka po anestezii nezmrzla, je přikryta přikrývkou.

Po nějaké době, po normalizaci zdraví, může žena používat své osobní věci (oblečené do županu atd.), Které jsou v jejím nočním stolku.

Možné komplikace hysteroskopie

 • Exacerbace chronických zánětlivých procesů pohlavních orgánů.
 • Perforace nebo prasknutí dělohy.
 • Plynová embolie (nevylučuje se při tekuté hysteroskopii).
 • Pooperační děložní krvácení.
 • Poruchy elektrolytů.
 • Tepelné poranění pánevních orgánů.
 • Alergické reakce, anafylaktický šok.
 • Hematometr.

Aby se zabránilo negativním důsledkům, odstranění polypu endometria pomocí hysteroskopie by měl provádět zkušený endoskopický chirurg, který má potřebné dovednosti v souladu se všemi pravidly operace.

Prevence komplikací hysteroskopie

 • Adekvátní výběr expandujících tekutin, neustálá kontrola objemů vstřikované a odebírané kapaliny.
 • Udržování nitroděložního tlaku na průměrné úrovni: 75 - 80 atmosfér.
 • Minimální poškození myometria během hysteroresektoskopie.
 • Vysoká rychlost provozu.

Doporučení po hysteroskopii polypu dělohy

Po jednoduché hysteroresektoskopii děložních polypů může být pacient při absenci stížností propuštěn z nemocnice večer, v den operace nebo 24 hodin po operaci (další ráno).

Po komplexní chirurgické hysteroskopii polypu se délka pobytu v nemocnici prodlouží na 2-3 dny (podle indikací).

Nemocnice se vydává na vyžádání po propuštění z nemocnice. Invalidita se stanoví podle indikací po dobu 3–7 dnů.

V případě potřeby může být pacientovi předepsána ambulantní antibakteriální protizánětlivá léčba cefalosporiny nebo metronidazolem (značka léku, režim a doba jeho přijetí je předepsána ošetřujícím gynekologem).

Zotavení po hysteroskopii endometriálního polypu

 • Dobrá osobní hygiena je důležitá.
 • Je zakázáno používat vaginální tampony - 3 týdny po operaci.
 • Vyhněte se podchlazení, těžké fyzické námaze - 2-3 týdny.
 • Zákaz koupání v koupelně - 2-3 týdny.
 • Zákaz koupání v bazénech, přírodních nádržích - 3 týdny.

Výtok po hysteroskopii polypu endometria

Po odstranění polypu endometria pomocí hysteroskopie dochází téměř vždy k výtoku z genitálního traktu. Toto je normální situace a nevyžaduje žádné zvláštní zacházení..

 • Povaha výtoku je sporá, krvavá.
 • Doba vybíjení - od 2 do 4 týdnů.
 • V případě silného krvácení navštivte pohotovostního lékaře.
 • S hnisavým hojným výbojem - naléhavé odvolání k ošetřujícímu lékaři.

Spolu s výtokem z dělohy mohou vyjít malé „kousky“ vyříznuté sliznice - to není v rozporu s normou.

Sexuální život po hysteroskopii

Plánované opětovné vyšetření pacienta se provádí 2 týdny po operaci. Zároveň budou hotové výsledky histologie.

Pokud je období zotavení úspěšné, pokud neexistují žádné kontraindikace, lékař umožňuje pacientovi mít sexuální život jako obvykle.

Sexuální život po hysteroskopii lze obnovit
po 2 týdnech Zpět na obsah

Léčba po hysteroskopii polypu endometria

Je po odstranění polypů endometria nezbytná hormonální terapie proti relapsu - tato otázka stále zůstává kontroverzní.

Většina autorů uvádí následující doporučení:

 • Pokud histologické vyšetření odhalilo v děložní dutině pouze vláknité, žlázovitě-vláknité polypy nebo polypy pokryté funkční vrstvou endometria, hormonální léčba se neprovádí. Pacientovi je pravidelně 3-6-12 měsíců přidělována pravidelná dynamická ultrazvuková kontrola a vyšetření gynekologem.
 • Pokud histologie spolu s polypy ukázala kombinované gynekologické onemocnění, je předepsána hormonální léčba.
Kombinovaná patologieLéčba proti relapsu
Žlázové nebo žlázové vláknité polypy na pozadí jednoduché hyperplazie endometria, myomy, adenomyóza.Duphaston: 10-20 mg denně od 5 do 25 dnů cyklu po dobu 6 měsíců.
nebo
17-OPK: intramuskulárně, 250 mg ve druhé polovině menstruačního cyklu 2krát týdně po dobu 3-6 měsíců.
Adenomatózní polypy nebo jakékoli jiné polypy spojené s atypickou hyperplazií endometria.Léky GnRH-A: Buserelin, Goserelin, Differelin po dobu 6 měsíců.

Kontrola účinnosti hormonální léčby - ultrazvuk dělohy každé 3, 6, 12 měsíců.

Léčba recidivujících polypů endometria

Co dělat, pokud se 9-12 měsíců po hysteroskopii znovu objeví polypy v děloze?

Léčba recidivujících polypů endometria
/ záleží na věku pacientky, histologické struktuře polypu a doprovodné gynekologické patologii /:

 • Hormonální terapie.
 • Elektrochirurgická ablace endometria.
 • Hysterektomie.
Zpět na obsah

Těhotenství po hysteroskopii polypu endometria

Těhotenství po odstranění hysteroskopického polypu je povoleno 3 měsíce po operaci nebo bezprostředně po ukončení hormonální léčby proti relapsu.

Pokud žena před detekcí polypu netrpěla neplodností, pak těhotenství po polypektomii probíhá bez problémů, probíhá bez komplikací a končí přirozeným porodem.

Pokud není možné otěhotnět po hysteroskopii polypu dělohy, znamená to, že příčina neplodnosti nesouvisí s polypem.

Přípravek "Duphaston" je jedním z nejžádanějších léků v praxi porodníků-gynekologů, protože je ženám předepisován na různé problémy, od menstruačních nepravidelností a endometriózy až po hrozbu potratu.