Postup pro hysteroresektoskopii polypu a možné komplikace

Hysteroresektoskopie endometriálního polypu je operace k odstranění této formace z děložní dutiny pomocí speciálního vybavení. Postup má indikace, zákazy a požadavky na přípravu. V tomto článku se budeme podrobně věnovat tomuto tématu, včetně postupu pro lékaře během hysteroresektoskopie..

Pro běžného člověka vypadá abracadabra termínů někdy děsivě. Ve skutečnosti by na základě překladu z latiny měla být hysteroskopie chápána jako vyšetření dělohy, tj. Diagnostický postup. Hysteroresektoskopie zahrnuje odstranění určité formace nebo části orgánu pacienta pod vizuální kontrolou. Další věc je, že někdy se první kratší termín používá jen pro větší pohodlí. A po objevení malého polypu se mohou okamžitě uchýlit k odstranění, což automaticky převádí postup na chirurgický zákrok. Proto je ve vztahu k těmto formacím celkem spravedlivé odkazovat na oba výrazy.

Hysteroresectoscopy je delší a složitější postup, který je původně plánován k odstranění polypu uvnitř dělohy. Vyžaduje proto serióznější přípravu..

Pozornost! Hysteroskopie často znamená diagnostiku a eliminaci vedlejších prvků ambulantně..

Jediným způsobem, jak se takovéto formace v děložní dutině zbavit, je chirurgické odstranění. Léčba drog je velmi neúčinná, což spolu s rizikem onkologické degenerace vyžaduje nutnost uchýlit se k chirurgickému zákroku. To ale neznamená, že přítomnost polypu na povrchu endometria automaticky vede pacienta k hysteroresektoskopii..

Indikace k odstranění:

 • Výrazné příznaky ve formě intermenstruačního a kontaktního krvácení, stejně jako zvýšení objemu a trvání menstruace;
 • Oblasti polypózy v děloze o průměru více než 4-5 cm;
 • Velikost formace od 10 mm;
 • Rychlý růst;
 • Plánování těhotenství pacientkou, včetně metody IVF;
 • Pokud je provedena histologická analýza, pak je žlázový vláknitý, placentární, vláknitý, adenomatózní typ polypu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://polips.ru/wp-content/themes/marafon/images/expert.png "alt =" ">

Ve většině případů gynekologové navrhují vyloučení formací bez čekání na příznaky a následky, aby to bylo bezpečné. To je odůvodněno skutečností, že při odstraňování malého nánosu je riziko komplikací mnohem nižší a zotavení je rychlejší. Někdy jsou malé polypy odstraněny během diagnostické hysteroskopie, tj. Když jsou detekovány.

Operaci nelze vždy provést okamžitě. Existují časové limity:

 • Nachlazení, chřipka nebo jiná běžná infekce u pacienta;
 • Poškození pochvy patogenními mikroorganismy, jako je Candida nebo patogeny STD, vyžaduje předchozí lékařské ošetření;
 • Akutní zánětlivý proces v děloze nebo přídavcích;
 • Významné krvácení;
 • Těhotenství do 20 týdnů, rozhodnutí o odstranění po tomto období je učiněno individuálně;
 • Menstruace;
 • Problémy se srážením krve, které lze někdy napravit léky.

Kromě toho byly stanoveny absolutní zákazy pro hysteroresektoskopii:

 • Nemoci ledvin, jater a srdce s nevratnými změnami, které mohou vést k vážným následkům až k úmrtí v důsledku operace;
 • Velké myomatózní uzliny;
 • Rakovina dělohy.

Nejdůležitějším krokem je diagnostika, která určuje přítomnost kontraindikací u pacienta. To zahrnuje řadu studií:

 1. Ultrazvuk přes břišní stěnu a transvaginální.
 2. Obecné testy moči a krve.
 3. Biochemie.
 4. Krev na hladinu hormonů.
 5. Rozmazání vaginální flóry.
 6. PCR pro detekci ureaplasmy, chlamydií a mykoplazmat.
 7. Testy na HIV, syfilis, hepatitidu.
 8. Hodnocení srážení krve.
 9. Rh faktor a skupina.
 10. Závěr terapeuta s výsledky kardiogramu a fluorografie.

Na základě výsledků provedených studií lze před hysteroresektoskopií polypu předepsat léčbu drogami:

 1. Antibiotika pro destrukci patogenních mikroorganismů v urogenitálním systému pacienta. I když nebudou nalezeny žádné, budou před operací předepisovat komplexní přípravky ve formě vaginálních čípků k dezinfekci pochvy. Za tímto účelem se používají Terzhinan, Polizhinaks, Fluomizin a další.
 2. Hormonální léky, pokud je zjištěna nerovnováha endokrinního systému. Tento problém je vyřešen kurzem kombinovaných perorálních kontraceptiv. Stejně jako mono-léky - gestageny určené ke zvýšení progesteronu nebo léky, které inhibují produkci pohlavních hormonů.

Doporučení pro pacienta před polypovou resektoskopií:

 • Odmítnout sexuální život během používání vaginálních čípků a před operací;
 • Neužívejte léky na ředění krve, jako je aspirin;
 • Připravte oblast bikin depilací;
 • Nejezte a nepijte od předchozího večera.

Pozornost! Na soukromé klinice lze všechna nezbytná vyšetření dokončit za 1 den.

Hysteroresektoskopie je předepsána 1-3 dny po menstruaci. To je způsobeno skutečností, že děloha má nejmenší množství endometria, které vyšlo s menstruací a ještě nemělo čas znovu růst. V opačném případě uvolněná nitroděložní vrstva zakryje malé polypy a naruší manipulaci s chirurgickými nástroji..

Pozornost! V nouzových případech se operace provádí kdykoli, s výjimkou menstruace..

Posloupnost akcí pro hysteroresektoskopii:

 1. Pacient je připraven: jsou umístěni na židli, vnější genitálie jsou ošetřeny antiseptiky, podává se anestézie.
 2. Na krku je nainstalován dilatátor.
 3. Je vložena dutá trubka, skrz kterou bude dodáváno veškeré další vybavení.
 4. Děloha je naplněna tekutinou. Za tímto účelem se používají speciální řešení, která umožňují práci s elektrodami. Zvláštností procesu je udržování konstantního tlaku, proto je cirkulace zajištěna určitým tlakem, zohledňuje se objem ztracené kapaliny. Výsledkem těchto akcí je narovnání záhybů dělohy, což poskytuje prostor pro manipulaci a viditelnost. Dříve byl používán plyn, ale riziko embolie, a následně i smrti, bylo nuceno tuto metodu opustit. Pro hysteroskopii se používá chlorid sodný, což je nepřijatelné pro odstranění pomocí elektrokoagulátoru.
 5. Pomocí videokamery se endometrium dělohy zkoumá ve směru hodinových ručiček. Na detekovaných podezřelých oblastech se provádí tkáňové seškrábání pro histologii.
 6. Polyp se odstraní pomocí laseru, skalpelu rádiových vln nebo elektrické smyčky. Často se používá metoda klasické polypektomie, při odšroubování formace se základna vyčistí a spálí bodovou elektrodou.
 7. S tokem cirkulující tekutiny polyp vytéká a je odeslán k histologii.
 8. Děloha se zbaví nástrojů a promyje se antiseptickými roztoky.
 9. Někdy se v případě potřeby provede biopsie cervikálního kanálu.
 10. Pacient je před probuzením převezen na jednotku intenzivní péče. Je sledována anesteziologem.

Pro diagnostickou hysteroskopii i pro ambulantní odstranění malých útvarů dělohy se obvykle používá rychlá rychlá anestézie. Tento postup trvá od 20 do 30 minut a patří k drobným operacím. Někdy se používá epidurální anestézie, kdy je celá oblast pod pasem úplně „vypnutá“, ale pacient je vzhůru. Méně často se používá lokální anestézie. Léčba spánku je snadno tolerována pomocí speciální masky.

Hysteroresektoskopie pro odstranění velkých nebo četných polypů v nemocničním prostředí je považována za plnohodnotnou velkou operaci, která se provádí v dlouhodobé celkové anestezii. Procedura trvá asi hodinu a půl.

Skutečnost! Moderní anestetika se snadno snášejí a nezpůsobují u pacienta po operaci vážný stav, ale výběr léku se stále provádí velmi zodpovědně a individuálně..

Hysteroresektoskopie je dnes nejbezpečnější metodou operace dělohy. Všechny akce před, během a po jsou zaměřeny na eliminaci rizika negativních důsledků operace, proto uvedené faktory vznikají v ojedinělých případech:

 1. Krvácení se často objevuje po několika dnech kvůli špatnému chování pacienta. Abyste tomu zabránili, musíte se vzdát svého intimního života po dobu 2–4 týdnů a někdy i více, nezvedat závaží a fyzicky se nenamáhat. Krvácení ze zácpy, stejně jako pití alkoholu, návštěva lázní nebo sauny, horká koupel nebo opalování mohou také vyvolat krvácení.
 2. Infekce snadno infikuje poškozenou tkáň v děloze. Sanitace genitálního traktu před a během chirurgického zákroku, stejně jako léčba antibiotiky po hysteroresektoskopii, pomáhá tomuto výsledku zabránit. K infekci dochází v důsledku špatné hygieny pacienta, pohlaví, plavání v přírodních nádržích a bazénech.
 3. Perforace stěny dělohy je výsledkem nedostatečných zkušeností chirurga. Tato komplikace je nepravděpodobná, protože orgánová tkáň je dostatečně silná a hustá, aby se snadno spálila nebo řezala..
 4. Při odstraňování velkých polypózních oblastí může být hojení doprovázeno množením pojivových tkání, což vede k zjizvení, srůstům a v důsledku k neplodnosti. Proto byste neměli čekat, až se patologie dostane do těžké fáze..
 5. Hematometr - akumulace menstruační a pooperační krve v děloze v důsledku křeče. Projevuje se silnou bolestí a nedostatkem výtoku u pacienta. Dobře diagnostikována ultrazvukem.

Pozor! Příznaky komplikací v důsledku operace - silné krvácení, horečka, akutní bolest, leucorrhoea s hnilobným zápachem.

Děloha trvá asi měsíc, než se zotaví. Tato skutečnost je indikována menstruací pacienta. Dlouhodobá absence menstruace po hysteroresektoskopii je důvodem k návštěvě lékaře. Důvodem k obavám je zpoždění více než 50 dnů. Obnova cyklu nastane během 4-6 měsíců.

Ihned po operaci se objeví mírný krvavý nebo růžový slizniční výtok, který nakonec zhnědne a asi po týdnu zmizí.

Během tohoto období je ženě předepsána antibiotika a pravidelné kontroly. Podle výsledků histologie je určena potřeba hormonální léčby. Mluvili jsme o doporučeních a zákazech pro pacienta v předchozí části..

Pokud byla provedena velká chirurgická operace, zůstává žena v nemocnici týden nebo déle, v závislosti na stavu. Po ambulantním odstranění jde pacientka za 3-4 hodiny domů, když se probudí a probere se z anestezie.

Kolik bude tato operace stát, závisí na regionu a klinice, jakož i na použitém vybavení. Klasická polypektomie s endoplastikou bude stát v průměru 7 až 15 tisíc rublů. Laserové a rádiové vlnové zařízení je vzácné a drahé, takže cena za takové odstranění je několikanásobně vyšší.

Pozornost! Obecný příjem za služby kliniky bude zahrnovat vyšetření, konzultace a pooperační pozorování, takže se nemusíte soustředit pouze na cenu samotné hysteroresektoskopie.

Pacienti si zřídka stěžují na to, jak probíhala operace a zotavení po anestezii. Existuje stále méně důkazů o recidivě polypů dělohy. Lze proto tvrdit, že profesionalita chirurgů roste a technologie byla vypracována na nejvyšší úrovni. Lékaři naléhají, aby se nebáli a odstranili vzdělání, než patologie dosáhne kritického stavu.

Hysteroresektoskopie je dar z nebes, zlatý standard v odstraňování polypů. Umožňuje pod dohledem videokamery rychle a přesně eliminovat patologické formace v děložní dutině. Po operaci nezůstávají žádné stehy, komplikace se vyskytují jen zřídka. Pacientka nic necítí a téměř okamžitě se vrací do svého obvyklého života..

Hysteroresektoskopie. Indikace, kontraindikace, technika. Jak se připravit na biopsii a co po ní?

Anatomie dělohy

Děloha je hlavním orgánem ženského reprodukčního systému. Děloha netehotné ženy nepřesahuje 7 cm na délku a 6 cm na šířku. Nachází se v pánvi za močovým měchýřem. Ve tvaru děloha svým vrcholem dolů připomíná trojúhelník. V horních rozích dělohy jsou ústí vejcovodů (vejcovodů), kterými vejce vstupuje do dělohy.

Spodní část dělohy se zužuje a prochází do děložního čípku. Jedná se o svalovou trubici o délce 2–3 cm a je propíchnuta cervikálním kanálem nebo cervikálním kanálem. Dolní konec ústí do pochvy a horní konec do děložní dutiny.
Stěna dělohy se skládá ze tří vrstev:

 • Mesometrium je vnější vrstva dělohy, která je membránou pojivové tkáně. Podélná a kruhová vlákna pojivové tkáně pokrývají dělohu zvenčí a chrání ji před poškozením. Tvoří také vazy, které připevňují orgán ke stěnám pánve..
 • Myometrium je svalová vrstva. Skládá se z vícesměrných svazků hladkých svalů. Tvoří tři vrstvy: vnější - subsérózní, střední a vnitřní - submukózní, na kterých je umístěna sliznice. Tato struktura umožňuje děloze intenzivně se stahovat během porodu a zajišťuje potřebnou pevnost jejích stěn během těhotenství..
 • Endometrium je sliznice lemující vnitřní dutinu dělohy. Jeho tloušťka a struktura do značné míry závisí na fázi menstruačního cyklu. Endometrium zahrnuje dvě vrstvy: bazální a funkční.
 • Bazální nebo růstová vrstva sousedí s myometriem. Obsahuje velké množství krevních kapilár a dno děložních žláz. Existují světelné buňky, které se během menstruačního cyklu transformují na válcovité buňky funkční vrstvy. Úkolem bazální vrstvy je zajistit obnovu (regeneraci) sliznice po porodu, menstruaci a jiném poškození.
 • Funkční vrstva lemuje povrch endometria. Skládá se z děložních žláz, krevních kapilár a stroma - volně umístěných buněk pojivové tkáně, které oddělují kanály žláz. Povrch funkční vrstvy je pokryt sloupovitým epitelem. Úkolem funkční vrstvy je připravit dělohu na připojení oplodněného vajíčka a nástup těhotenství. Pokud se tak nestane, pak se funkční vrstva během menstruace odtrhne a obnoví se novým cyklem. Tyto procesy jsou řízeny ženskými pohlavními hormony - estrogenem a progesteronem.

Indikace pro hysteroresektoskopii

Hysteroresektoskopie se provádí v případech, kdy je nutné vyšetřit děložní dutinu v jednom postupu a eliminovat zjištěná onemocnění. Je předepsáno, pokud zpočátku existují známky naznačující potřebu chirurgického ošetření dělohy.

Indikace pro hysteroresektoskopii mohou být:

 • Potřeba odstranit zbytky vajíčka a placenty po porodu nebo potratu;
 • Potřeba odstranit zbytky nitroděložního tělíska;
 • Pravidelný potrat - spontánní potrat;
 • Hyperplazie dělohy s neúčinností hormonální léčby;
 • Intermenstruační krvácení;
 • Postmenopauzální krvácení;
 • Polypy dělohy;
 • Vnitřní endometrióza (adenomyóza);
 • Malformace dělohy - nitroděložní přepážka;
 • Synechie - fúze stěn dělohy s tvorbou pásů pojivové tkáně;
 • Fibroidy se submukózním umístěním submukózního uzlu o průměru menším než 4–5 cm;
 • Podezření na rakovinu endometria;
 • Sledování výsledků hormonální léčby hyperplastických procesů endometria;
 • Kontrola stavu dělohy po předchozích operacích.

Kontraindikace pro vyšetření

 • Zánětlivá nebo infekční onemocnění pohlavních orgánů;
 • Nátěr odhalil chlamydie, Trichomonas, velké množství leukocytů;
 • Celkové nemoci (akutní nebo chronické během exacerbace);
 • Těžká onemocnění jater, ledvin, plic srdce;
 • Požadované těhotenství dělohy;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Myom více než 6 cm (podle ultrazvuku);
 • Pokročilý karcinom děložního čípku;
 • Poruchy srážení krve.

Technika hysteroresektoskopie

Termíny postupu

 • Pokud nebyla provedena žádná předběžná hormonální příprava, je postup předepsán po ukončení menstruace 5. - 7. den cyklu, zatímco endometrium je nejtenčí. S tenkou funkční vrstvou endometria se zlepšuje pohled a usnadňuje identifikace patologie. Během tohoto období jsou endometriální kapiláry krátké a nejsou zvlněné, takže krvácení během operace je minimální..
 • Pokud byla hormonální příprava prováděna s antigonadotropními léky, je operace předepsána ihned po ukončení jejich užívání..
 • Pokud se k přípravě na operaci použili agonisté gonadoliberinu, pak je postup předepsán 4-6 týdnů po ukončení léčby..

Zařízení pro hysteroresektoskopii

Úleva od bolesti pomocí hysteroresektoskopie

 • Intravenózní anestézie - poskytuje spolehlivou anestézii po dobu 30-40 minut. Používá se, když navrhovaná operace bude trvat méně než půl hodiny.
 • Endotracheální anestézie - anestetika se vstřikují přímo do dýchacího systému. Tato metoda umožňuje pacientovi vstoupit do hlubokého léčebného spánku. Používá se v případech, kdy operace trvá déle než půl hodiny. Tato metoda zabraňuje vniknutí obsahu žaludku do dýchacích cest a pomáhá udržovat normální dýchací frekvenci..

Technika hysteroresektoskopie

 1. Umístění pacienta na operační stůl.
 2. Stanovení velikosti a polohy dělohy během bimanuálního vyšetření - palpace dělohy.
 3. Léčba vnějších genitálií antiseptikem.
 4. Rozšíření pochvy a zajištění přístupu k děložnímu čípku.
 5. Antiseptické ošetření děložního čípku a fixace kuličkovými kleštěmi.
 6. Dilatace cervikálního kanálu pomocí Gegarových dilatátorů až do 8-9 mm. Lumen cervikálního kanálu musí odpovídat velikosti vnějšího pláště hysteroresectoskopu.
 7. Naplnění děložní dutiny sterilním fyziologickým roztokem nebo 5% roztokem glukózy, rheopolyglucinem, 1,5% roztokem glycinu. To je nezbytné k rozšíření děložní dutiny, zlepšení obrazu a usnadnění manipulace s nástroji..
 8. Vyšetření děložní dutiny a vypracování operačního plánu. Příprava elektrod, které budou potřebné během operace. Volba elektrody závisí na nemoci, velikosti a umístění identifikovaného patologického ložiska.
 9. Odstranění diagnostického těla resektoskopu z děložní dutiny. Zároveň si lékař zachovává schopnost vidět, co se děje uvnitř dělohy. Dodatečná kontrola průběhu operace se provádí pomocí ultrazvuku nebo laparoskopie.
 10. Odstranění (excize) formace. Toho lze dosáhnout pomocí laserového paprsku, zmrazení - kryodestrukce, nože rádiových vln nebo chirurgické smyčky nebo háku, kterým prochází elektrický proud..
 11. Odstranění fragmentů tkáně z děložní dutiny pomocí kyrety (chirurgické lžíce) nebo kleští.
 12. Srážení cév k zastavení krvácení (je-li to nutné). K tomu použijte kuličkovou elektrodu v koagulačním režimu.
 13. Odstranění elektrod hysteroresektoskopu a tekutiny z děložní dutiny.
 14. Léčba děložního čípku, pochvy a vnějších genitálií.
 15. Pooperační pozorování ženy. Na zmírnění bolesti se na břicho aplikuje chlad. Sledujte celkový stav, tlak, povahu výtoku z genitálního traktu.

Jak se připravit na hysteroresektoskopii?

 1. Metody instrumentálního výzkumu
Výzkum zaměřený na identifikaci nemocí, které si lékař může nevšimnout.
 • Kolposkopie - vyšetření sliznice děložního čípku a pochvy;
 • Transvaginální ultrazvuk;
 • EKG nebo ultrazvuk srdce (je-li indikován);
 • Rentgen hrudníku.
 1. Příprava léku
 • Hormonální léky jsou předepsány k blokování pohlavních hormonů, což vede ke snížení velikosti fibroidů. Také pod vlivem hormonálních léků získává endometrium tenkou, rovnoměrnou strukturu, což usnadňuje zobrazení během hysteroresektoskopie a umožňuje snížit krvácení a snížit riziko pooperačních komplikací. Pro tyto účely jmenujte:
 • Progestogeny blokují buněčné receptory, které jsou citlivé na estrogen a progesteron, snižují rychlost růstu endometria - Dydrogesteron, Norethisteron;
 • Antiprogestiny snižují citlivost endometriálních buněk na účinky estrogenu - gestrinonu;
 • Inhibitory gonadotropinů způsobují umělou menopauzu, inhibují růst a sekreční kapacitu endometria - Danazol;
 • Agonisté GnRH snižují hladinu pohlavních hormonů, dočasně pozastavují funkci vaječníků a růst endometria - Goserelin, Triptorelin, Nafarelin, Buserelin.
Dávkování léků určuje pouze lékař, protože nízké dávky nemají požadovaný účinek a vysoké dávky mohou způsobit nežádoucí účinky.

Jako alternativa k hormonální přípravě endometria lze provést mechanickou nebo vakuovou kyretáž endometria. Tento postup je levnější, zabere méně času a vyhne se vedlejším účinkům hormonů. Před léčbou hyperplazie endometria a polypózy se doporučuje kyretáž (kyretáž).

 • Antibiotická profylaxe. Ženám se sníženou imunitou (diabetes mellitus, obezita, anémie, kouření) jsou předepsána antibiotika k prevenci bakteriálních komplikací:
 • Ampicilin, Ampiox, Tikarcillin. Přiřazení uvnitř krátkého kurzu 3-5 dnů.
 • Cefuroxim. První nasycovací dávka 1,5 g se podává intravenózně. Následující a 2-3 standardní jednotlivé dávky 0,75 g intramuskulárně s intervalem 6-8 hodin;
 • Sedativa jsou předepsána ke zmírnění emočního stresu. Jednou, v dávce stanovené lékařem, se užívají uklidňující prostředky - Sibazon, Ketarol. Zlepšují usínání před operací a podporují uvolnění svalů.

 1. Hygienická opatření
Počínaje 6 dny před navrhovanou operací jsou předepsány vaginální čípky k sanitaci genitálního traktu. Většinou se jedná o kombinovaná činidla, která působí současně na houby, prvoky a bakterie. Například: Terzhinan 1krát denně v noci po dobu 6 dnů. Miconazole 1krát denně v noci po dobu 5-6 dnů.

Jaké patologie jsou léčeny hysteroresektoskopií?

ChorobaTechnika odstranění
Polypy dělohyPotřebná sada nástrojů: smyčková elektroda v režimu „řezání“, elektrický nůž, válcová elektroda, laserové vedení.

Výrůstky na stonku jsou odříznuty smyčkou, háčkem nebo elektrickým nožem. Tělo polypu je odstraněno kleštěmi a odesláno k histologickému vyšetření. Polypatické lože je koagulováno (kauterizováno) pomocí válcové elektrody nebo laseru, aby se zabránilo krvácení a zabránění opětovnému růstu polypu.
Polypy na široké základně jsou odstraněny smyčkou, odlupující se vrstvu po vrstvě, dokud není odstraněna veškerá hmota. Toto lůžko je ošetřeno sférickou elektrodou nebo laserem. Vzorky tkáně jsou odeslány do laboratoře k testování.

Malé polypy lze zcela zničit laserovým vedením pomocí kontaktní nebo bezkontaktní techniky. Laserový paprsek odpařuje vlhkost z polypu a suší ji.Hyperplazie endometria
Potřebné nástroje: laserová vodicí nebo smyčková elektroda, kulová nebo válcová elektroda.

Cílem operace je odstranit celou výstelku dělohy. Zpracování stěn dělohy začíná od ústí vejcovodů a vede elektrodu směrem k děložnímu čípku. Postupně jsou zpracovány přední a boční stěny, poté zadní.

Ke zničení horní vrstvy sliznice může lékař použít laser, kontaktním (přitlačením elektrody proti sliznici) nebo bezkontaktní technikou, pokud je elektroda v minimální vzdálenosti. Po laserové expozici zůstává tenká brázda.
Pomocí smyčkové elektrody je odříznuta horní vrstva sliznice. Odstraněná tkáň se hromadí na vnějších osách děložního čípku, odkud musí být pravidelně odstraňována. Tato metoda se používá, když je nutné odeslat tkáně k histologickému vyšetření..

Sférická nebo válcová elektroda koaguluje (kauterizuje) horní vrstvu sliznice. Hlava elektrody provádí hladicí pohyby a ošetřuje sliznici ve stejném pořadí jako u laseru. Následně je odmítnut a vylučován z děložní dutiny..

Hluboká destrukce endometria - ablace vede k menstruačním nepravidelnostem a neplodnosti. Po takovém postupu se výstelka dělohy neobnoví, ale je nahrazena pojivovou tkání.Menoragie (silné a dlouhodobé menstruační krvácení) a děložní krváceníPotřebné nástroje: laserové vedení, kulová nebo válcová elektroda.

Koagulace (moxování) se provádí způsobem popsaným pro léčbu hyperplazie endometria. Současně jsou endometrium (funkční a bazální vrstvy) a myometrium zničeny do hloubky 3 mm. Vedlejším účinkem této léčby je neplodnost. Doporučeno pro ženy, které neplánují mít děti.Adenomyóza - proliferace endometria ve svalové membráně dělohyPotřebné nástroje: laserové vodicí nebo smyčkové elektrody, kulová elektroda pro koagulaci krevních cév.

Funkční a bazální vrstva endometria je zničena laserem nebo chirurgickou smyčkou a poté horní vrstvou myometria, ve které jsou lokalizována ložiska adenomyózy. Vedlejší účinek - neplodnost.Synechie (adheze) nebo vláknité adhezePotřebné nástroje: endoskopické nůžky, kleště, elektrický nůž, laser.
Jemné slabé synechie se pitvají tělem hysteroskopu. Hustší se stříhají postupně nůžkami. Husté vláknité adheze se disekují pomocí elektrického nože. V tomto případě postup začíná na výstupu z cervikálního kanálu a pohybuje se nahoru k ústům vejcovodů.

U rozšířených děložních synechií se postup provádí opatrně a kontroluje se uvolněná dutina. Aby se zabránilo poškození stěn dělohy, může být navíc zahrnut ultrazvuk nebo laparoskopie.Intrauterinní septumPotřebné nástroje: Elektrický nůž, Rovná smyčka, Kuličková elektroda k zastavení krvácení.

Přepážka je členěna podél středové čáry pomocí smyčky, kterou prochází elektrický proud. Hustší přepážka je pitvána elektrickým nožem. Řez se provádí podél středové čáry, počínaje spodním okrajem..

Když je přepážka rozřezána na dno dělohy, začíná krvácení, což naznačuje konec operace.

Co dělat po hysteroresektoskopii?

Hysteroresektoskopie je minimálně invazivní operace a je snadno tolerována. Žena nemá ránu na břišní stěně, stěna dělohy je minimálně zraněná a prakticky nedochází ke krvácení. Pacienti se obávají pouze mírné bolesti v dolní části břicha a křížové kosti. A přesto je postup pro tělo stresující, proto, aby se zabránilo komplikacím, je nutné přijmout preventivní opatření.
Omezení platí na 4 týdny:

 • Naneste za studena na oblast dělohy po dobu 20 minut 3krát denně;
 • Dodržujte pravidla osobní hygieny. Sprcha jednou denně, genitální toaleta dvakrát denně;
 • Odmítnout pohlavní styk;
 • Vyvarujte se podchlazení, zejména nohou a pánve;
 • Vyvarujte se přehřátí - sauny, koupele;
 • Vyvarujte se fyzické aktivity, zvedání závaží, návštěvy posilovny;
 • Vanu vyměňte za sprchu;
 • Vyvarujte se plavání v bazénech a na otevřených vodních plochách.
Užívání léků po hysteroresektoskopii:
 • Perorální antikoncepce pomáhá udržovat normální funkci endometria a obnovovat menstruaci. Dobře také chráňte ženu před nechtěným těhotenstvím, dokud nebude dokončena obnova dělohy..
 • Yarina, Regulon nahradit chybějící ženské hormony. Používá se podle pokynů lékaře po dobu 3 až 6 měsíců.
 • Premarin 4 týdny. K léčbě ran jsou předepsány estrogenové léky po léčbě fibroidy.
 • Antigonadotropiny - Danazol a agonisté hormonů uvolňujících hypofýzu - Buserelin, Zoladex po dobu 3-4 měsíců. Doporučeno po kyretáži endometria, aby se zabránilo jeho opětovnému růstu.
 • Antibiotika. Používají se k prevenci bakteriální infekce, která může být důsledkem vstupu bakterií do pooperační rány na děloze. Doporučuje se užít první dávku antibiotika 2 hodiny před operací. To vám umožní neutralizovat bakterie, které vstupují do krevního řečiště během procedury. Poté užívají širokospektrální antibiotikum, nejlépe skupinu cefalosporinů: Ceftriaxon, Cefuroxim, Cefalexim. Kurz 5-7 dní.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky mají analgetické a protizánětlivé účinky. Doporučeno: Meloxicam, Diclofenac, Ibuprofen, Nimesulid, 1 tableta ne více než 3krát denně. Počínaje 3. dnem je nutné snížit dávku na 1 tabletu v noci.
 • Místní protizánětlivé léky. Navrženo tak, aby zničilo organismy způsobující nemoci ve vagině. Terzhinan, Betadine na noc 5 dní.
 • Multivitamíny k obnovení hormonální rovnováhy, rychlé regeneraci tkání a posílení imunity. Je nutné zvolit komplexy obsahující vitamíny A, E a skupinu B..
Žena vykonávající intelektuální práci se může vrátit do práce za 7-10 dní. Návrat k normální fyzické aktivitě a sportu je možný po 6 týdnech.

Krvavý a krvavý výtok z genitálního traktu obvykle trvá 2–4 týdny. Pokud se během této doby objem výtoku prudce zvýšil (musíte vyměnit vložku každé 1-2 hodiny), musíte navštívit lékaře. Lékařská péče je rovněž nutná, pokud se objeví následující příznaky:

 • Nárůst teploty nad 37,5;
 • Výtok s nepříjemným zápachem;
 • Krevní sraženiny;
 • Ostrá bolest v dolní části břicha, vyzařující do genitálií a dolní části zad;
 • Těžká slabost.

Co je to hysteroresektoskopie endometria?

Hysteroresektoskopie endometria nebo ablace endometria je minimálně invazivní operace, během níž chirurg ničí funkční a bazální vrstvy endometria i podkladovou svalovou vrstvu. Procedura se provádí pomocí endoskopického zařízení, které se zavádí přes pochvu a cervikální kanál.

Hysteroresektoskopie endometria umožňuje vyléčit hyperplazii endometria, různá děložní krvácení a ložiska endometriózy uvnitř svalové vrstvy dělohy.

Operace probíhá pod vizuální kontrolou - na obrazovce se zobrazuje obraz toho, co se děje uvnitř dělohy, což umožňuje chirurgovi vyhnout se chybám. Během ablace je krvácení minimalizováno kvůli skutečnosti, že krevní cévy jsou koagulovány a utěsněny. Elektrické chirurgické nástroje, laserové a rádiové nože zabraňují rozvoji pooperačních infekcí.

Ablace endometria je indikována u žen, které neplánují mít děti, protože zničení endometria často vede k nedostatku menstruace a neplodnosti.

Proč dělat hysteroresektoskopii pro polypy dělohy?

Hysteroresektoskopie pro polypy dělohy vám umožňuje identifikovat a odstranit nejmenší formace. To významně snižuje riziko rekurentní polypózy endometria..

Během procedury lékař zkoumá povrch endometria. Velké stopkované polypy jsou vyříznuty chirurgickou smyčkou nebo háčkem. Malé polypy, které nevystoupí nad povrch sliznice, se odstraní laserem nebo společně s malou oblastí sliznice smyčkovou elektrodou. U mnoha polypů lékař provádí škrábání endometria.

Aby se zabránilo opětovnému výskytu polypu, je místo, ze kterého byl odstraněn, kauterizováno laserem nebo kapalným dusíkem (kryodestrukce).

Proč dělat hysteroresektoskopii pro děložní myomy?

Hysteroresektoskopie děložního myomu umožňuje posoudit velikost a umístění uzlu myomu a odstranit jej v jednom postupu. Chirurg získá přístup k nádoru prostřednictvím genitálního traktu. V tomto případě není nutné řezat břišní stěnu a samotnou dělohu, což ženě umožňuje mnohem rychlejší zotavení po operaci.
Ne všechny fibroidy lze odstranit pomocí hysteroresektoskopie. Uzel by měl být menší než 5 cm a umístěn pod endometriem v horní vrstvě myometria.

V případě, že novotvar vyčnívá do děložní dutiny, lze uzel odstranit chirurgickou smyčkou. Po odstranění třísek chirurg odstraní fibroidy z děložní stěny vrstvu po vrstvě.

Někdy po 2–3 měsících může být ke sledování léčby nutná druhá hysteroresektoskopie. Pokud nebyl nádor poprvé úplně odstraněn, pak se během této doby stěna dělohy vyrovná a tlačí zbytky myomu do děložní dutiny. To umožní chirurgovi zcela odstranit novotvar bez poškození stěny orgánu..

Vlastnosti hysteroresektoskopie endometriálního polypu

Polypy endometria, které se tvoří na sliznici dělohy, nejsou bezpečné. Pokud se jich nezbavíte včas, je plná následků. Existují případy, kdy se po operaci výrůstky znovu objeví a nutí pacienta znovu ležet pod skalpelem chirurga. Schopnosti lékařského vybavení a technik se však časem zlepšují a ženy mají šanci se navždy zbavit růstů, které narušují tok plného života..

Efektivní a nejoptimálnější metodou je hysteroresektoskopie polypu endometria. Mnoho žen neví, co to je, jak postupuje a jaká je zvláštnost této techniky. Jedná se o chirurgický zákrok, který zaručuje vysokou účinnost a rychlou rehabilitaci pacientů.

Specifičnost postupu

Hysteroresektoskopie se provádí pomocí speciální kamery (hysteroskopu), která se pohybuje z pochvy do děložní dutiny. Díky tomu může lékař získat nejpřesnější klinický obraz o stavu tkání a umístění polypózních útvarů. To umožňuje upravit vaše akce během chirurgického zákroku..

Polyp je odstraněn nástroji a vyžaduje pečlivé škrábání postižené oblasti endometria. Poté jsou stěny dělohy ošetřeny speciálními prostředky, aby se vyloučil relaps a výskyt zánětlivého procesu.

Metoda má mnoho pozitivních aspektů. Prochází bez bolesti, nevyžaduje dlouhodobé zotavení, neohrožuje reprodukční funkci pacienta.

Lepší než jiné metody

Hysteroresektoskopie je moderní metoda řešení formací, která významně snižuje možnost opakovaného růstu a rozvoje infikovaných ložisek. Použití zařízení umožňuje lékaři během operace pečlivě sledovat jeho akce prováděné v oblasti formovaných útvarů. Schopnost vidět všechno jasně, usnadňuje práci na úplném odstranění patologických částic a eliminuje pravděpodobnost jejich obnovení.

Zvláštnost techniky spočívá v současném odstranění polypu a kauterizaci ohniska jeho růstu. Tím se minimalizuje riziko přemnožení infekce na existující jizvě a kolem vrstvy endometria. Tato metoda je zvláště cenná při eliminaci mnoha formací. To vám umožní zbavit se patologií, aniž byste poranili nebo poškodili zbytek oblastí na stěnách dělohy. Hysteroresektoskopie je také předepsána pro jednotlivé formace. Nejúčinnější je při odstraňování stopových polypů..

Operace není břišní a nevyžaduje tradiční řez pobřišnicí. To vám umožní snížit poškození orgánů, snížit bolestivost postupu a zkrátit rehabilitační období. Pooperační fáze probíhá bez dalších terapeutických opatření. Pacientovi stačí předepsat podpůrná opatření..

Použití metody vylučuje:

 • vzhled adhezí;
 • projevy silné pooperační bolesti;
 • obtížné početí dítěte;
 • rozvoj neplodnosti.

Metoda je nejšetrnější, zachovává všechny reprodukční funkce a je bezbolestná. Objevují se některé bolestivé pocity, nepohodlí je možné, ale všechny jevy jsou krátkodobé.

nevýhody

Abychom pochopili, co to je, jaké možnosti má hysteroresektoskopie, v jakých případech se doporučuje pacientům, měli bychom lépe znát důsledky a možné komplikace po jejím použití..

Pooperační období lze charakterizovat následujícími odchylkami od normy:

 • vývoj infekcí v děložní dutině (lze přivést pomocí nástrojů);
 • poranění orgánů umístěných v blízkosti dělohy;
 • neúspěšné vyloučení polypózních formací;
 • krvácení, k jehož odstranění se používá operace břicha.

Podle odborníků téměř všechny odchylky nejsou spojeny s porušením metody, ale jsou výsledkem nuceného zásahu do těla a jeho životně důležitých procesů. I přes možné nepříznivé důsledky je hysteroresektoskopie považována za nejbezpečnější a nejškodlivější techniku ​​odstraňování polypů a má mnoho významných výhod. Každý případ má nicméně své vlastní nuance, a proto nutnost provést postup určuje pouze odborník. Je odpovědný za kvalifikovaný a úspěšný průběh operace a pooperační období..

Indikace pro použití

Před operací u pacienta je poskytnut soubor opatření, analýz a vyšetření, které lékař potřebuje seznámit se s klinickým obrazem a stavem pacienta, v každém případě.

Polypy mohou u ženy způsobit silnou bolest a silné krvácení. V případech, kdy se při detekci významně zvyšuje bolest, existuje možnost, že má pacientka další a závažnou gynekologickou patologii. Operace se provádí až po vážném vyšetření. Bude nutné použít všechny možné výzkumné metody a určit příčinu tohoto příznaku a na základě konečných údajů se rozhodnout o provedení hysteroresektoskopie.

Kontraindikace

Metoda hysteroresektoskopie se nedoporučuje všem. Operace by měla být odložena, pokud je diagnostikována:

 • zánět způsobený infekcemi reprodukčního systému;
 • zánět v děloze, vaječnících, tubách nebo pochvě;
 • infekce, které nesouvisejí s reprodukčním systémem (chřipka, SARS, zápal plic);
 • silné bolestivé pocity;
 • zdánlivě nerozumné intenzivní krvácení.

Exacerbace některých chronických onemocnění kardiovaskulárního systému, jater nebo ledvin se může stát vážnou překážkou operace. Exacerbace stávajících patologií je zvažována individuálně a v každém případě rozhoduje lékař.

Polypy způsobují výtok, ale pokud jsou nadměrně normální, pak odstranění problém nevyřeší. Nedoporučuje se za přítomnosti adenomatózního novotvaru během menopauzy. V tomto případě se doporučuje amputovat dělohu, protože tento typ polypu je předzvěstí rakoviny a je plný relapsu. Účelnost operace určuje gynekolog.

Jaké zařízení se používá

Operace se provádí pomocí hysteroresectoskopu (mono- nebo bipolárního). Jedná se o komplexní elektronické zařízení skládající se z několika systémů:

 • optika umožňuje kontrolovat a sledovat postup operace. To je možné, protože mikroskopická videokamera se pohybuje kolem dutiny a je připojena k monitoru. Zobrazuje se na něm obrázek, který pomáhá lékaři co nejpřesněji vyšetřit slizniční dutinu dělohy, identifikovat patologie, kontrolovat proces eliminace polypů;
 • lékařský nástroj - sada elektrochirurgických elektrod, pomocí nichž se provádí odstranění, disekce, drcení, kauterizace, odstranění fragmentů polypů ze stěn dělohy. Speciální tipy pro laserovou, kryo a mikrovlnnou chirurgii.

Metody úlevy od bolesti pro hysteroresektoskopii

Hysteroresektoskopie je plnohodnotná operace vyžadující vysoce kvalitní anestezii. Teprve po diagnostikování onemocnění a očekávané množství práce je určen jeden z typů anestézie:

 • epidurální (pacient je při vědomí, ale není zde citlivost dolních končetin);
 • obecně - zdravý spánek způsobený drogami;
 • intravenózně (poskytuje úlevu od bolesti po dobu 1 hodiny);
 • endotracheální - léky se vstřikují do dýchacího systému. To umožňuje pacientovi hluboce spát. Používá se v případech, kdy je nutný dlouhodobý chirurgický zákrok.

Termíny

Postup je předepsán plánovaným způsobem nebo podle naléhavých ukazatelů. Plánované datum je stanoveno s přihlédnutím k ženské fyziologii. Během menstruace je endometrium odmítnuto, což se časem obnoví. Ve folikulární fázi je vrstva tenká, takže děložní dutina je dokonale viditelná. To se děje 7-9 dní od začátku menstruace..

Nouzová operace je nutná, pokud existují závažné indikátory, které určí ošetřující lékař a určí je v kterýkoli den cyklu. Menstruace je důvodem pro zpoždění, protože silné krvácení zkresluje informace.

Výcvik

Před operací jsou předepsána opatření k posouzení stavu a vyloučení rozvoje komplikací u pacienta. Operace se provádí přísně na prázdný žaludek. Pacientovi je podán klystýr a je vyloučena moč. Navrhuje se seznam diagnostických postupů, které je nutné dokončit týden nebo 10 dní před operací a provést:

 • obecná analýza krve a moči;
 • vaginální nátěr k určení úrovně čistoty;
 • test srážení krve;
 • fluorografie;
 • biochemická analýza;
 • krevní skupina a Rh faktor;
 • analýza hladin cukru;
 • analýza pohlavně přenosných chorob;
 • analýza na přítomnost protilátek a HIV;
 • kolposkopie;
 • Ultrazvuk břišní dutiny a pánevních orgánů;
 • EKG.

Diagnostické výsledky pomohou eliminovat pravděpodobnost komplikací a určí přítomnost kontraindikací pro chirurgický zákrok. Bude to vyžadovat přísné dodržování lékařských předpisů, které blokují pohlavní hormony hormonálními léky.

Týden před operací je nutné provést hygienická opatření. V tomto ohledu jsou předepsány vaginální čípky k sanitaci genitálního traktu. Jedná se o kombinované přípravky, které eliminují houby, prvoky a bakterie.

Jak se to dělá - etapy

Postup je pro ženu jednoduchý, protože pacient je vystaven minimálním rizikům. Lékař bude potřebovat zkušenosti, znalosti a kvalifikaci pro práci s komplexním vybavením. Hysteroresektoskopie zpravidla trvá 20–40 minut a zahrnuje následující kroky:

 • zavedení anestézie;
 • dilatace cervikálního kanálu kapalinou nebo plynem;
 • zavedení flexibilní trubice s videokamerou do děložní dutiny;
 • vložení resektoskopu - nástroj pro odpojení polypu a zdravých tkání;
 • pomocí chirurgické smyčky nebo háku je odstraněný polyp vyveden;
 • tekutina nebo plyn jsou odstraněny z dělohy;
 • pacient je poslán na oddělení;
 • vzdálená výuka vyžaduje histologickou analýzu ve speciální laboratoři pro pravděpodobnou detekci maligních změn.

Co čekat

Navzdory zdánlivé jednoduchosti operace mohou zařízení, která vstupují do děložní dutiny, způsobit menší poškození. Během prvního dne se po hysteroresektoskopii může objevit výtok krve, jehož množství se liší v závislosti na účelu provedeného postupu. Při diagnostice je tedy méně krve a při chirurgickém zákroku je výtok hojnější a delší. Po operaci jsou předepsány hemostatické léky.

Pokud je diagnostikován, menstruační cyklus není narušen, zatímco během operace je datum jeho provedení považováno za první den menstruace. Aby se vyloučily negativní důsledky a komplikace během hysteroskopie, bude nutné pečlivé sledování procesů probíhajících v těle. Pokud se výtok nezastaví a nepřestane být intenzivní, doprovázený bolestí, je nutná konzultace s lékařem. Po operaci k odstranění polypu je nutný dočasný odpočinek od sexuální aktivity. Je třeba věnovat pozornost pocitům během menstruace, první po hysteroskopii.

Je po zákroku možný sex

Po odstranění děložního polypu hysteroresektoskopií je nutné vyloučit pohlavní styk po dobu 14 dnů.

Těhotenství po

Odborníci považují za obtížné odpovědět na to, jak rychle a úspěšně přijde těhotenství po odstranění polypu dělohy. To nezávisí na provedené operaci, ale je určeno diagnózou, kterou lékař dal pacientovi, a charakteristikami ženského těla.

Rehabilitace

Pooperační období s hysteroresektoskopií lze podmíněně rozdělit do dvou fází:

 • primární uzdravení zahrnuje hojení ran, poranění a poranění po operaci a trvá přibližně 3 týdny;
 • úplná normalizace struktury a funkcí poškozených tkání je charakterizována obnovením endometria na stěnách dělohy a úplným obnovením reprodukční funkce ženy a trvá 2-3 měsíce.

Hysteroresektoskopie endometriálního polypu: operace a pooperační období

Polypy dělohy nejsou pro zdraví žen bezpečné. Růst a šíření výrůstků podél sliznice orgánu vede k destrukci a morfologickým změnám v tkáních, přispívá k dysfunkci dělohy a zvyšuje riziko potratu. U žen s realizovaným mateřstvím představují polypy jinou hrozbu - malignitu buněk polypózních struktur. Adekvátní léčba spočívá v chirurgickém odstranění výrůstku. Moderní chirurgické metody mohou snížit riziko zranění a nepříjemných následků. Mezi tyto metody patří hysteroresektoskopie polypu endometria.

Co je to hysteroresektoskopie?

Hysteroresektoskopie endometriálního polypu, co to je? Jedná se o chirurgické odstranění polypů z děložní dutiny pomocí zařízení a nástrojů vybavených nejnovějšími technickými inovacemi..

Zařízení pro hysteroresektoskopii má složitý design.

Hlavní systémy vybavení jsou:

 • Optické vybavení - mikro-videokamera pro zobrazování obrázků na monitoru počítače;
 • Chirurgické nástroje s elektrodami pro excizi, řezání, disekci a kauterizaci ohnisek polypózy (existují trysky pro kryo, mikrovlnnou a laserovou chirurgii).

Hlavní výhodou hysteroresektoskopie je možnost dalšího histologického vyšetření odebraného vzorku.

Díky technickému vybavení chirurg neustále sleduje probíhající proces na monitoru počítače. Optika prakticky eliminuje riziko zanechání fragmentů v děložní dutině, traumatu.

Hysteroresektoskopie je moderní metoda odstraňování polypů dělohy. Po manipulaci se riziko relapsu sníží o 35% a rehabilitace se sníží na 14 dní.

Indikace a kontraindikace

Indikace pro operaci jsou následující příznaky a stavy:

 • Šíření výrůstků v děložní dutině:
 • Velké velikosti novotvarů;
 • Děložní krvácení;
 • Neúčinnost léčby drogami;
 • Potenciální rizika transformace rakovinných buněk (existuje podezření na adenomatózní polyp endometria).

Další indikací k odstranění polypů endometria je potrat nebo nedostatek těhotenství. Polypy narušují morfologickou strukturu endometria, vedou k odmítnutí vajíčka, způsobují nádor dělohy.

Omezení držení

Vzhledem k tomu, že hysteroresektoskopie je mnohem obtížnější než tradiční kyretáž dělohy, jsou pro manipulaci zapotřebí základy. Všechny kontraindikace jsou relativní a mohou být individuálně přezkoumány lékařem..

Obecná omezení jsou:

 • aktivní zánět v orgánech urogenitálního systému;
 • infekce ženských reprodukčních orgánů;
 • onemocnění dýchacích cest, infekce, akutní záněty jiné lokalizace;
 • krvácející;
 • exacerbace chronických patologických stavů jater, srdce, ledvin.

Odstranění polypů v děloze se neprovádí s adenomatózou během menopauzy. Starší ženy s více polypy v děloze (včetně rizika malignity) mají dělohu odstraněnou spolu s přídavky.

Jak probíhá hysteroresektoskopie dělohy a děložního čípku??

Hysteroresektoskopie se provádí pomocí hysteroskopu - endoskopického zařízení s hrotem ve tvaru kamery pro lepší vizualizaci děložní dutiny. Současně jsou prostřednictvím hysteroskopu dodávány chirurgické nástroje, pomocí kterých se provádějí nezbytné manipulace.

Po odstranění polypu je stroma nutně vyškrábána - základ růstu pro maximální očištění dělohy od zbytků odstraněného materiálu. Metoda má mnoho výhod oproti jiným chirurgickým metodám. Cena hysteroresektoskopie na moskevských klinikách začíná na 20 000 rublů.

Přípravná fáze

Navzdory minimální invazivnosti hysteroresektoskopie se příprava na manipulaci vždy provádí v plném rozsahu.

Několik týdnů před operací podstoupí žena řadu vyšetření:

 • gynekologické vyšetření;
 • kolposkopie;
 • ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému (kdy provést ultrazvukové vyšetření na polyp v děloze, více podrobností zde);
 • EKG (někdy v případě potřeby ultrazvuk srdce);
 • fluorografie.

S komplikovanou anamnézou musí ženy provést následující laboratorní testy:

 • testy moči (na sterilitu obecně podle Nechiporenka);
 • krevní test (biochemický podrobný, obecně pro elektrolyty, pro funkci funkcí a játra);
 • krevní test na HIV, virová hepatitida;
 • škrábání vaginální mikroflóry k určení sterility (operace se provádí pouze se sterilitou I. stupně).

V případě zánětu se provádí povinná antibakteriální léčba, poté se testy znovu provedou a pokud jsou výsledky negativní, je předepsáno datum operace.

V předvečer hysteroresektoskopie je pacientovi prokázáno, že čistí střeva pomocí klystýru nebo léků (Fortrans, Pikoprep, Lavacol).

Postup operace

Chirurgický zákrok se provádí pouze za stacionárních podmínek. V předvečer operace je žena přijata do nemocnice na poslední fázi přípravy. Ráno v den operace lze podat sedativa, která ulehčí psychoemoční stav.

Žena je doprovázena na operační sál, kde chirurgové začínají manipulovat podle následujícího algoritmu:

 1. Zavedení anestézie (používá se celková anestézie, která se podává dýchací nebo intravenózní metodou);
 2. Antiseptické ošetření vnějších pohlavních orgánů;
 3. Rozšíření cervikálního kanálu sponami;
 4. Vstřikování vzdušných atmosfér k rozšíření vnitřních orgánů;
 5. Zavedení endoskopického zařízení s videokamerou;
 6. Manipulace s chirurgickými nástroji, odstranění polypu a kyretáž postižených oblastí sliznice;
 7. Odstranění přebytečného vzduchu;
 8. Antiseptické ošetření genitálií.

Když se krvácení otevře, provede se tamponáda vnitřních pohlavních orgánů a cervikálního kanálu. Odstraněný polyp je odeslán k histologickému vyšetření k určení jeho typu (typy polypů endometria jsou zde). Celková doba chirurgického zákroku se pohybuje od 25 do 50 minut.

Doporučení po hysteroresektoskopii

Vzhledem k tomu, že s jakýmkoli zákrokem je třeba zacházet jako s plnohodnotnou operací, doporučuje se pro úspěšné uzdravení dodržovat řadu lékařských pokynů..

V časném pooperačním období je důležité:

 • Dodržujte ochranný režim;
 • Vyvarujte se nachlazení, podchlazení;
 • Dodržujte sexuální odpočinek, pečlivou hygienu;
 • Noste bavlněné prodyšné spodní prádlo;
 • Necvičte;
 • Pravidelně měňte spodní prádlo a urologické vložky;
 • Užívání antibakteriálních a hormonálních léků podle sestaveného schématu.

Po odstranění polypů endometria je vzhled krve, hnědý slizniční výtok považován za normu. Je normální, že žena pociťuje nepohodlí v podbřišku, nevolnost. Po 3–5 dnech tyto příznaky zmizely, 10. den beze stopy vymizely. Měsíc po operaci je nutné provést kontrolní ultrazvukové vyšetření.

V den operace lékař často předepisuje lékovou terapii hormonálními a antibakteriálními léky k obnovení funkce pohlavního orgánu.

Pozdní rehabilitační období zahrnuje:

 • Omezení fyzické aktivity;
 • Vyloučení produktů oxidujících moč ze stravy;
 • Sexuální odpočinek do 1 měsíce;
 • Eliminace sprchování.
 • Odmítnutí navštívit solária, horké sauny, koupele, koupele.

Je důležité dodržovat všechna lékařská doporučení, pokud byla u žen odstraněna cystická složka, adenom nebo nádor způsobený polypózním onemocněním.

Těhotenství by mělo být plánováno pouze 12 měsíců po manipulaci a ne dříve než 6 měsíců po ukončení užívání hormonální antikoncepce. Více o tom, kdy můžete otěhotnět po odstranění polypu v děloze, jsme napsali v samostatném článku..

Možné komplikace

I přes relativní bezpečnost a nejnovější technologie v provozu je nutně povolena pravděpodobnost komplikací:

 • Infekční komplikace (až 65% komplikací nastává v důsledku nedostatečných antiseptik, špatné hygieny);
 • Poranění děložní dutiny a okolních orgánů;
 • Krvácející;
 • Akutní alergické reakce na anestetika.

Komplikace jsou způsobeny lékařským faktorem nebo nedodržováním lékařských doporučení ze strany ženy. Komplikace vyžadují povinnou symptomatickou léčbu. Někdy je nutná další operace.

O komplikacích je třeba diskutovat, pokud atypické příznaky přetrvávají déle než 5–10 dní:

 • krvácející,
 • obecná malátnost,
 • Zvýšení teploty,
 • rostoucí bolesti v dolní části břicha.

Předpověď

Prognóza po odstranění polypů endometria je obvykle příznivá, ale závisí na povaze polypózy, stupni poškození sliznic dělohy, věku ženy.

Specialista říká o výhodách hysteroresektoskopie:

Hysteroresektoskopie je chirurgický zákrok, který vyžaduje odpovídající chování a dodržování všech lékařských doporučení. Žádná operace bohužel nemůže vyloučit výskyt nových polypů, ale je to hysteroresektoskopie, která snižuje riziko recidivy ložisek polypózy. Recenze na operaci jsou většinou pozitivní. Mnoho pacientů si uvědomilo mateřství a zajistilo 100% porod plodu ve všech fázích těhotenství.

Přečtěte si o přípravě na kolonoskopii s Pikoprep v tomto článku..

Můžete si domluvit schůzku s lékařem přímo na našem zdroji.

Ženy se začínají obávat, když není menstruace, test je negativní. Důvody jsou někdy triviální - neopatrný, nedbalý přístup k vašemu zdraví.