Hypotyreóza u postmenopauzálních žen: příznaky a léčba

Hypotyreóza (příznaky u žen v menopauze jsou popsány v tomto článku) je poměrně nebezpečné onemocnění štítné žlázy spojené s produkcí hormonů i s jejím výkonem. V tomto článku se budeme zabývat příčinami této patologie, jejími příznaky a léčebnými metodami..

Příčiny této nemoci

Jak víte, během menopauzy každá žena zažívá změny v těle spojené s nesprávnou produkcí hormonů. Onemocnění, jako je hypotyreóza (příznaky u žen v menopauze, které najdete na tomto zdroji), se vyskytuje velmi často. Téměř každá čtvrtá žena, která dosáhla věku padesáti let, čelí takové nemoci. Nezapomeňte věnovat pozornost skutečnosti, že takové změny zaprvé povedou k poruše imunitního systému..

Je také třeba vzít v úvahu, že menopauza přímo souvisí s produkcí hormonů štítné žlázy, proto je velmi důležité věnovat pozornost stavu tohoto orgánu včas. Jaké jsou důvody vedoucí k takovému jevu, jako je hypotyreóza:

 • Příznaky u žen v menopauze pomáhají přesně diagnostikovat toto onemocnění. Nejprve byste měli věnovat pozornost genetické predispozici. Je možné, že tuto patologii měli i vaši příbuzní..
 • Příčinou hypotyreózy u žen je velmi často nesprávná funkce štítné žlázy od samého narození dívky..
 • Špatná ekologie také zaujímá důležité místo při porušování zdraví žen..
 • Nedostatek takového stopového prvku, jako je jód, může také nepříznivě ovlivnit stav štítné žlázy..
 • Orgán byl poškozen po různých chirurgických zákrocích.

Hypotyreóza: Příznaky u žen v menopauze

Pamatujte, že příznaky tohoto onemocnění lze velmi snadno zaměnit s příznaky, které jsou typické pro ženy během menopauzy. I když onemocnění není obtížné diagnostikovat. Věnujte pozornost přítomnosti těchto příznaků:

 • Žena má neustálý pocit slabosti. V tomto případě se tělo začne velmi rychle unavovat jak po fyzické aktivitě, tak po psychické.
 • Nálada ženy se velmi často mění..
 • Metabolismus je narušen, takže poctivé pohlaví začíná velmi rychle přibírat na váze, což je velmi těžké ztratit.
 • Snížené libido.
 • Vlasy začínají vypadávat a pokožka je velmi suchá. Obličej obvykle nafoukne.
 • U některých žen se zraková ostrost snižuje, paměť a další myšlenkové procesy jsou rychle narušeny.

Jak diagnostikovat tuto patologii

Za přítomnosti takového onemocnění, jako je hypotyreóza u žen v menopauze, jejichž příznaky jsou popsány výše, je naléhavá potřeba konzultovat s odborníkem k potvrzení diagnózy. Je velmi důležité podstoupit kompletní vyšetření štítné žlázy. Chcete-li zjistit úplnost obrázku, nezapomeňte kontaktovat nejen endokrinologa, ale také gynekologa.

Specialista provede ultrazvukové vyšetření, pomocí kterého bude možné určit velikost štítné žlázy a její strukturu. K vyšetření srdce se používá elektrokardiogram. Je také velmi důležité provést krevní test, který pomůže přesněji určit diagnózu. Je velmi důležité určit koncentraci hormonů..

A pouze na základě komplexního vyšetření může být pacientovi předepsána léčba. V žádném případě se nedoporučuje samoléčba, protože to může vést k extrémně žalostným výsledkům. Zvláště nezačněte pít hormonální léky bez doporučení lékaře..

Jak probíhá léčba

Ještě jednou bych chtěl říci, že samoléčba může mít pro vaše tělo velmi negativní důsledky. Nezapomeňte prodiskutovat nákup každé drogy s endokrinologem..

Obvykle je u onemocnění jako je hypotyreóza u žen v menopauze (příznaky si můžete přečíst v tomto článku) předepsána hormonální substituční léčba. V tomto případě odborník předepisuje léky, které budou obsahovat přesně stejné hormony, jaké produkuje štítná žláza. Zároveň mějte na paměti, že každý případ je individuální, takže dávkování bude určeno konkrétně pro vás. Při užívání těchto hormonálních léků musíte neustále sledovat úroveň svého zdraví. Lékaři obvykle předepisují následující léky:

 • Novotiral;
 • Tireocomb;
 • "Eutirox";
 • "L-tyroxin" a další.

Délka léčby bude přímo záviset na zdravotním stavu ženy. Pokud štítná žláza alespoň částečně plní své funkce, bude léčba dočasná. Pokud však byla provedena operace, při které byl odstraněn celý orgán nebo jeho část, pak bude nutné používat hormony po celý život.

Je velmi důležité neustále zvyšovat dávku. Nejprve lékaři doporučují užívat hormonální léky v malých dávkách a postupně je zvyšovat při sledování stavu zdraví žen. Všimněte si, že hypotyreóza je velmi závažné onemocnění. Příznaky u žen v menopauze, léčba - to je velmi důležitá informace, kterou by si měla každá žena přečíst, aby byla co nejbezpečnější.

Lékaři velmi často předepisují svým pacientům užívání tablet Femoston. Dokonale zlepšují procesy trávení při výrazném zhoršení metabolismu. Takový lék má pozitivní účinek na ženy právě během nástupu menopauzy..

Nezapomeňte také na bylinné léky. Hypotyreóza (příznaky u žen v menopauze, fotografie jsou uvedeny v tomto článku) je velmi dobře léčena potravinami, jako jsou jablka, dýně, řepa a Herculesova kaše. Také stojí za to jíst mátový čaj, mořské řasy a infuze kozlíku lékařského a třezalky..

Hypotyreóza u žen v menopauze, jejíž příčiny jsou popsány výše, by měla být vždy doprovázena fyzickým cvičením spravedlivého pohlaví. Sport bude sloužit jako dobrá prevence nadváhy.

Vlastnosti správné výživy

Je velmi důležité jíst správně nejen během vývoje jakékoli nemoci. To je třeba udělat pro zachování zdraví žen v každém věku. Hypotyreóza u žen v menopauze (příznaky a léčba tohoto onemocnění jsou podrobně popsány na tomto zdroji) je vždy doprovázena nesprávným metabolizmem. Chcete-li jej vrátit do normálu, musíte dodržovat dietu vybranou lékařem. Správně naplánovaná strava pomůže každé pacientce vrátit její váhu zpět do normálu.

Jezte co nejvíce bílkovin, zatímco živočišné tuky nahrazujte rostlinnými. Vyvarujte se konzumace sladkých potravin a pečiva. Zvyšte příjem libového masa a mořských ryb. Jezte co nejvíce ovoce a zeleniny. To zlepší zdraví střev a zabrání vám zácpě. Kromě toho nezapomeňte denně vypít dostatečné množství vyčištěné vody bez plynu. Pití sladkých sycených nápojů je samozřejmě přísně zakázáno..

Vlastnosti prevence

Hypotyreóze u postmenopauzálních žen, jejichž léky obsahují hormony, lze zabránit pečlivým sledováním vašeho zdraví. Jako preventivní opatření konzumujte co nejvíce jódu (ale za předpokladu, že jej nemáte nadměrně). Můžete si koupit speciální komplexy vitamínů nebo jíst jodidovanou sůl.

Snažte se jíst pouze vysoce kvalitní potraviny bohaté na všechny vitamíny a minerály, které tělo potřebuje. Pijte hodně vody a cvičte. Nezapomeňte, že stav štítné žlázy přímo závisí na ekologickém stavu vašeho regionu. Pokud tedy nemůžete změnit své bydliště na příznivější, zkuste co nejčastěji navštívit parky, poblíž vodních ploch a také alespoň jednou ročně navštívit zdravotní střediska..

Předpovědi pro budoucnost

Hypotyreóza u žen v menopauze, jejíž příčiny a příznaky zjistíte v tomto článku, má docela příznivé prognózy. Pokud žena dodržuje všechna doporučení ošetřujícího lékaře a také dodržuje hormonální substituční terapii, bude se cítit skvěle a toto onemocnění ji nebude obtěžovat. Pokud je však onemocnění pokročilé, existuje riziko hypotyreózy. Tato fáze téměř ve všech případech končí smrtí ženy..

Několik účinných lidových receptů

Je možné zlepšit hormonální stav pomocí některých infuzí z bylin. Šalvějový čaj, nápoj vyrobený z chmele a tinktura bahenního kalamusu nebo bílé mochny jsou dobré pro zvýšení hladiny hormonů. Musíte je však pít pravidelně, po poměrně dlouhou dobu. Můžete to udělat, pouze pokud vám to lékař dovolil..

závěry

Hypotyreóza je velmi častý stav postihující ženy během menopauzy. Pokud to poznáte a začnete s ním zacházet včas, máte každou šanci na uzdravení. Jinak může být nemoc smrtelná. Postarejte se tedy o své zdraví ještě dnes..

Příčiny silného pocení u hypotyreózy a způsob, jak zmírnit příznaky

Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla umístěná v přední části krku. Hormony, které produkuje, ovlivňují téměř všechny tkáně a orgány v těle..

Menopauza je doba v životě ženy, která se vyznačuje úplným ukončením menstruačních cyklů a ztrátou schopnosti mít děti. Když mluvíme o menopauzálních symptomech, máme na mysli často příznaky spojené s perimenopauzou, tedy obdobím, kdy žena přechází k menopauze..

Když štítná žláza produkuje příliš mnoho nebo příliš málo hormonů, mohou ženy pociťovat řadu příznaků, z nichž některé napodobují příznaky menopauzy..

V tomto materiálu se podíváme na souvislost mezi hypotyreózou a menopauzou, promluvíme si o tom, jak může jedna z těchto podmínek ovlivnit druhou, a poté vyvodíme závěry..

Estrogen a štítná žláza

Některé příznaky hypotyreózy mohou falešně naznačovat menopauzu

Problémy se štítnou žlázou jsou u žen velmi časté, zejména pokud jsou v plodném věku. Možným důvodem je souvislost mezi funkcí štítné žlázy a estrogenem - hlavním pohlavním hormonem v ženském těle..

Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Thyroid Research z roku 2011 existují „důkazy, že estrogen může mít aktivní přímý účinek na buňky štítné žlázy“..

Během období blížícího se menopauzy hladina estrogenu významně klesá, což samozřejmě ovlivňuje fungování štítné žlázy. Medicína však potřebuje podrobnější studium této problematiky..

Příčiny hypotyreózy

Příčiny nemoci mohou být různé. Toto onemocnění postihuje 6% lidí ve věku 50-60 let a výskyt se zvyšuje s věkem. Je důležité si uvědomit, že postihuje ženy pětkrát častěji než muže, protože k dysfunkci dochází u 5% žen po porodu..

 • Hashimotova choroba - chronická autoimunitní (lymfocytární) tyroiditida - bezbolestná tyroiditida, pomalu ničí štítnou žlázu a vede ke snížení produkce hormonů;
 • chirurgické odstranění žlázy, která mohla vyvolat rakovinu, Gravesovu chorobu nebo uzlovou strumu;
 • tyroiditida (například subakutní, po porodu) - v těchto případech může být onemocnění přechodné;
 • hypotyreóza drog;
 • nedostatek jódu;
 • radiační terapie na krk v důsledku rakoviny (například prsu).

Sekundární hypotyreóza má své vlastní příčiny u onemocnění hypofýzy a terciární hypotyreóza je způsobena nesprávnou funkcí hypotalamu.

Vrozená porucha může být důsledkem nedostatku štítné žlázy nebo malformace, poruchy hypofýzy nebo hypotalamu nebo nedostatku jódu.

Příčinou vrozeného subklinického onemocnění může být narušení biosyntézy hormonů štítné žlázy, která se tvoří v důsledku dědičných faktorů.

Štítná žláza je jedním z mála endokrinních orgánů. Jedná se o malý orgán umístěný v přední a dolní části krku. Podporuje produkci tří hormonů:

 1. trijodtyronin (T3),
 2. tyroxin (T4),
 3. kalcitonin.

Ovlivňují fungování různých stavů v těle: cévní a oběhové práce, náchylnost k nervovým situacím, fungování muskuloskeletálního systému. Určují parametr syntézy bílkovin a stupeň využití fosforečnanu vápenatého tělem..

Správná funkce štítné žlázy prochází dvojitou regulací.

Srovnávací tabulka příznaků hypotyreózy a menopauzy

Někdy může být obtížné oddělit příznaky hypotyreózy a menopauzy, protože jsou si velmi podobné..

Srovnávací tabulka níže ukazuje příznaky menopauzy a hypotyreózy..

MenopauzaHypotyreóza
návaly horkacitlivost na chlad
zvýšené noční pocenísuchá kůže
zvýšené močenízácpa
změny v menstruačních cyklechzměny v menstruačních cyklech
snížená sexuální touhasnížená sexuální touha
vaginální suchostsklíčenost
poruchy spánkuDeprese
zapomnětlivostzapomnětlivost
změny hmotnostizměny hmotnosti

Přechod do stadia menopauzy obvykle začíná, když žena dosáhne věkového období od 45 do 55 let. Problémy se štítnou žlázou se mohou objevit v jakémkoli věku.

Známky hypotyreózy

Příznaky u jednotlivých pacientů mohou mít různou intenzitu - s mírným stupněm je velmi obtížné je pozorovat. Bohužel bez léčby může onemocnění vést k poškození srdce a kardiovaskulárního systému a neplodnosti. Proto je tak důležité pravidelně sledovat a kontrolovat hladinu štítné žlázy..

Existují základní znaky:

 • únava;
 • dušnost v klidu a při námaze;
 • neustálý pocit chladu (dokonce i uprostřed dne);
 • častá zácpa;
 • svalová ztuhlost;
 • bolest kloubů;
 • přírůstek hmotnosti navzdory nedostatku chuti k jídlu;
 • chraplák;
 • slabý reflex zapamatování;
 • nemožnost koncentrace;
 • otoky kolem očí;
 • otok krku;
 • selhání menstruačního cyklu;
 • křehkost a vypadávání vlasů;
 • ztenčení obočí;
 • suchá kůže;
 • apatický a depresivní stav;
 • suchá kolena a lokty;
 • snížené libido;
 • příznaky ischemické choroby srdeční;
 • pomalost pohybů;
 • časté močení.

Subklinická diagnóza může být vrozená nebo získaná a postihuje ženy častěji než muže.

Kdy navštívit lékaře?

Pomocí krevního testu lze diagnostikovat hypotyreózu i menopauzu.

Ženy, které mají některý z výše uvedených příznaků, by měly navštívit lékaře, a to nejen v případech, kdy navrhují vstup do menopauzy nebo perimenopauzy.

Lékaři obvykle provádějí testy, které mohou s vysokou mírou jistoty určit, zda příznaky souvisejí s menopauzou nebo se štítnou žlázou..

Ošetřující lékař položí pacientovi několik otázek, například zjistí, kdy se poprvé setkala s příznaky, jak silné jsou a jak dlouho trvají. Lékař může provést fyzické vyšetření ženy a navrhnout různé diagnostické postupy.

Menopauza i hypotyreóza mohou být diagnostikovány jednoduchými testy, které měří následující látky v krvi.

Folikuly stimulující hormon (FSH)

FSH je hormon zodpovědný za zrání vajíček ve vaječnících a ovulaci.

Jak žena stárne, její tělo potřebuje stále více a více folikuly stimulujícího hormonu.

Trvale vysoké hladiny FSH nad 30 mil. Mezinárodních jednotek na mililiter mohou naznačovat menopauzu.

Luteinizační hormon (LH)

Hladiny luteinizačního hormonu se také zvyšují během menopauzy.

Je třeba si uvědomit, že uprostřed menstruačního cyklu obsahuje ženské tělo více LH - produkce tohoto hormonu zahajuje proces ovulace. To je důvod, proč jednotlivé dávky LH nemusí nutně znamenat menopauzu..

Thyrotropin

Kontrola hladiny thyrotropinu je často prvním testem, který lékař nabízí k vyšetření kvality štítné žlázy..

Způsoby, jak snížit pocení

Používají se následující metody:

 • Antiperspiranty. Jejich působení lze vysvětlit buď zúžením odtokových kanálků potních žláz, nebo blokováním některých z nich. Antiperspiranty se nanášejí pouze na suchou a čistou pokožku bez chloupků.
 • Fyzioterapie. Pomocí slabého proudu se do problémových oblastí vstřikují léky, které snižují produkci potu.
 • Injekce botoxu (botulotoxinu). Botulotoxin vypíná nervy odpovědné za inervaci potních žláz. Ano, s hypofunkcí štítné žlázy hyperhidróza pokrývá celé tělo, ale lví podíl pocení stále padá na dlaně, chodidla a podpaží.
 • Laserová terapie: moxování potních žláz laserovými paprsky. Zní to futuristicky, ale technika je osvědčená a efektivní a efektivní. Po laserové terapii musí být ošetřená oblast ponechána několik dní sama, aby se mohla zahojit.
 • Sympatektomie. Sympatický kmen je řezaný nebo sevřený. To je nejúčinnější, pokud se v jedné oblasti těla hodně potíte, ale u hypotyreózy je to vzácné. Možná jako komplikace vznik kompenzačního hyperhidrózy.

Strava


Při hyperhidróze se doporučuje jíst zeleninu a ovoce

U hypotyreózy je dieta nesmírně důležitá pro snížení intenzity příznaků a potřebu léčivého jódu. Ano, hypotyreóza v zásadě není fatální, ale kvalita života bude i nadále trpět.

Vyhýbejte se masu nebo alespoň omezte množství ve vaší stravě. Místo toho zvyšte spotřebu mořských plodů a ryb. Dobré jsou také mořské řasy, čerstvé ovoce a zelenina, zejména špenát, brokolice, květák.

Uvařte čaj s pelyňkem nebo šípkem. Pijte jodidovanou minerální vodu a jodidovanou sůl. Naklíčená zrna - oves, žito, pšenice - jsou užitečná jak proti pocení, tak proti hypotyreóze. Doporučuje se ze stravy odstranit mastná, kořeněná a slaná jídla. Alkohol, koření, sladkosti, pečivo vám budou také škodlivé. Nahraďte mléko kefírem, jogurtem, ayranem, fermentovaným pečeným mlékem.

Hygiena


Abyste se vyhnuli nadměrnému pocení, musíte nosit boty vyrobené z přírodních materiálů

Správná hygiena pomůže snížit pocení. Postupujte podle těchto základních pokynů:

 • Noste volné přírodní látky.
 • Používejte antibakteriální vložky a vložky do podpaží.
 • Noste boty z přírodní látky, které odpovídají vaší velikosti.
 • Vezměte kontrastní sprchu dvakrát denně. Generalizovaný hyperhidróza ustoupí. Teplotní kontrast aktivuje krevní oběh a stahuje vylučovací kanály potních žláz.
 • Vykoupejte se uklidňujícími a očistnými bylinami.
 • Najděte správné komplexy vitamínů. Vitamíny A, E a skupina B jsou užitečné pro potní žlázy a pokožku.
 • Vezměte kozlíku lékařského, tinkturu pivoňky, mateřskou kašnu. Normalizují stav nervového systému. Pokud jsou nervy příliš uvolněné a bylinky nepomáhají, poraďte se s lékařem o sedativách (Bifren, Buspiron, Quetixol, Triftazin v malých dávkách).

Hypotyreóza je závažné onemocnění, které je doprovázeno mnoha nepříjemnými projevy. Pokud se k nim přidá hyperhidróza, která žádným způsobem nechce odejít, neodkládejte návštěvu lékaře - jsou možné různé nepříznivé důsledky. Stává se však také, že důvody jsou triviální a pocení není spojeno se základním onemocněním. Lidé tomu možná nebudou rozumět a budou trpět velmi dlouho, ačkoli řešení leží na povrchu. Postarejte se o své zdraví, nespouštějte ho a nebojte se jít k lékaři - zbytečné hrdinství a nesmyslná trpělivost ještě nikomu nic dobrého nepřinesly.

Vztah mezi menopauzou a podmínkami štítné žlázy

Některé ženy užívají hormonální substituční terapii (HRT) ke snížení příznaků menopauzy.

Většina žen nemá na začátku cyklu HRT žádné problémy se štítnou žlázou. Někteří pacienti, mezi těmi, kteří již užívali léky na léčbu hypotyreózy, však mohou mít pocit, že potřebují upravit stupeň intenzity léčby „štítné žlázy“.

Je důležité, aby si ženy občas zkontrolovaly hladinu hormonů štítné žlázy, zvláště pokud mají příznaky související s hypotyreózou nebo menopauzou.

Sójové doplňky

Moderní medicína má několik otázek ohledně užívání sójových doplňků u žen po menopauze kvůli jejich nepříznivým účinkům na funkci štítné žlázy. Výzkum britských vědců z British Thyroid Foundation zároveň ukázal, že existuje nízká pravděpodobnost účinku sóji na ženy se zdravou štítnou žlázou..

Avšak ženy s omezenou funkcí štítné žlázy, které nemají dostatek jódu (jód se přeměňuje na hormony T3 a T4), mohou mít zvýšené riziko vzniku hypotyreózy, pokud konzumují značné množství sóji.

Ženy, které dávají přednost sójovým doplňkům a mají špatnou funkci štítné žlázy, by si měly být jisti, že konzumují dostatek jódu, který se nachází v běžné kuchyňské soli..

Kromě toho je třeba upravit intenzitu léčby štítné žlázy, protože existují důkazy, že sója blokuje vnímání této léčby tělem..

Léčba hypotyreózy u postmenopauzálních žen

Vzhledem k tomu, že hlavní příznaky zvýšené hladiny TSH u žen s menopauzou se obecně shodují s obecnými příznaky menopauzy, je nutné vyjasnit diagnózu. Další příčinou vzrušení by měl být vzhled otoku pod očima a nažloutlý tón pleti. Chcete-li určit úroveň aktivity žlázy, určete:

 • hormonální analýza;
 • obecný krevní test;
 • Ultrazvuk štítné žlázy;
 • MRI;
 • scintigrafie.

K tomuto seznamu je třeba přidat konzultaci kardiologa a neuropatologa, genetická predispozice k onemocnění je zjištěna na základě studie anamnézy nejbližších příbuzných.

Po potvrzení diagnózy je vyvinuta léčebná strategie, která může trvat šest měsíců až několik let. Užívá se HRT, symptomatická léčba, dieta. V závažných případech jsou pacienti odesíláni k chirurgickému zákroku.

Indikace pro chirurgický zákrok jsou rychlý růst strumy, provokace dýchacích potíží, slabá reakce na léčbu drogami a tvorba nádorů.

Drogy

Příznaky hypotyreózy u žen v menopauze se objevují postupně, jejich intenzita se zvyšuje. Je důležité si nenechat ujít okamžik účinné léčby, proto s nástupem menopauzy je třeba věnovat zvláštní pozornost zdravotnímu stavu a jeho sebemenším změnám. Není nutné, aby se věc dostala do bodu absurdity, ale neměli byste ignorovat zjevné známky nesprávné funkce endokrinního systému.

Léčebná terapie je zaměřena na obnovení hormonální nerovnováhy. Krátkodobé kurzy nemají účinek, protože hlavní příčinou jsou klimakterické změny v těle, které pokrývají téměř všechny vnitřní systémy. Hormonální podpora se obvykle provádí až do přechodu z menopauzy do postmenopauzy s úplným zastavením reprodukčního systému. Předepisování léků provádí pouze lékař, bez jeho vědomí je zakázáno měnit dávkování, frekvenci podávání nebo zrušit lék.

Nejčastěji přidělené:

 • Tyroxin;
 • Trijodtyronin;
 • Štítná žláza;
 • Sodná sůl levotyroxinu;
 • Novotiral.

Jsou doplněny přípravky podpůrných vlastností, jako jsou minerální a vitamínové komplexy se zvýšeným obsahem vápníku a jódu, stabilizující práci kardiovaskulárního systému, zabraňující rozvoji mastopatie, endometriózy, normalizující stav dělohy a sliznic.

Jmenování HRT je logickým krokem k udržení hormonální rovnováhy. Ale terapie má určitý seznam kontraindikací, mezi které patří:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • cukrovka;
 • selhání ledvin;
 • nedávný infarkt nebo mrtvice.

S velkým přetrvávajícím nedostatkem tyroxinu jsou léky, které jej nahrazují, předepsány po celý život.

Alternativní léčba

V některých případech může jako alternativa k HRT sloužit rigidní strava v kombinaci s použitím lidových prostředků. Alkohol, kofein a koření jsou ze stravy zcela vyloučeny, zvyšuje se podíl čerstvých zeleninových salátů, doporučují se cereálie, ovoce, mořské plody a celozrnný chléb. Stojí za to omezit nebo úplně vyloučit luštěniny, uzeniny, tučné maso, ryby, klobásy, houby, kaviár.

Dobře navržené menu výrazně usnadní práci štítné žlázy a odstraní z ní další zátěž. Nejlepší je uspořádat dílčí jídla v malých porcích po 3 hodinách. Pravidelná konzumace mořských řas, česneku a vlašských ořechů v potravinách nahradí nedostatek jódu. Dietní jídlo zachová pružnost pokožky, dobrý stav nehtových destiček a vlasů, zabrání rozvoji osteoporózy a aterosklerózy.

Léčba hypotyreózy doma dává dobrý výsledek, pokud je diagnóza potvrzena, jsou identifikovány důvody jejího výskytu, vývoj onemocnění je vyvolán nástupem menopauzy a je primární. Nejčastěji se jako další podpora používají lidové léky, ale pokud se vám podařilo zachytit začátek změn v práci žlázy, pak existuje šance obejít se bez HRT.

Nejoblíbenější jsou bylinné čaje, odvary, externí léky..

 1. Terapie šťávou je užitečná při absenci gastritidy a žaludečních vředů. K vaření si vezměte syrovou šťávu z brambor, mrkve a řepy v poměru 2: 2: 1. Přijato pro 1 polévkovou lžíci. lžíci před každým jídlem, uchovávejte v chladničce nejvýše 48 hodin.
 2. Léčivá síla medu a aloe pomáhá normalizovat endokrinní systém při absenci cukrovky. Za tímto účelem smíchejte 500 ml. šťáva z kaliny, 250 mg. aloe, 350 gr. citron, mletý se slupkou. Nalijte směs 1 sklenicí lékařského alkoholu. Kompozice se infunduje po dobu 7 dnů na tmavém místě. Příjem se provádí za 1 st. lžíce 3krát denně až do konce směsi. Po 14denní přestávce lze kurz opakovat.
 3. Fíky jsou známé pro své léčivé vlastnosti. Mimo jiné pomáhají stabilizovat hormony. K tomu se přes noc nalije 200 ml 3 bobulí. vařící voda. Ráno, okamžitě po probuzení, se infuze pije v malých doušcích, bobule se rozdělí na 3 dávky během dne před jídlem.
 4. Infuze bahenního kala, chmele, mochny, eleuterokoka, šalvěje nejen stimulují produkci potřebných hormonů, ale také účinně snižují projevy klimakterického syndromu. Vícesložkové formulace jsou velmi účinné a mohou nahradit tradiční čaj nebo kompot. K vaření potřebujete mátu, řebříček, křídlatku, heřmánek, třezalku tečkovanou, pastýřskou kabelku. Byliny se odebírají ve stejném poměru, nalije se 200 ml. vroucí voda, nalita po dobu 30 minut.
 5. Nejrychleji dostupným vitaminovým prostředkem, který zvyšuje imunitu a podporuje endokrinní systém, je vývar z rybízu a šípků. 0,5 litru. vařící voda se odebírá v 1 polévkové lžíci. lžíce bobulí, vařené po dobu 3-4 minut, umístěné v termosce, naplněné po dobu 2 hodin. Pijte rovnoměrně po celý den.

Patologii štítné žlázy lze vyhnout, pokud ji provedete předem. Před prvními příznaky menopauzy, které se obvykle objevují ve věku 40-43 let, musíte přejít na vyváženější stravu, pokusit se vyhnout stresovým situacím, nezneužívat stravu a dávat pozor na své zdraví..

Hypotyreóza je onemocnění štítné žlázy, kvůli kterému je narušen její výkon, stejně jako produkce hormonů. Hypotyreóza a menopauza mají velmi podobné příznaky:

 • Snížená aktivita.
 • Nadváha.
 • Časté změny nálady a další příznaky.

Po dosažení padesáti let se u téměř každé páté ženy objeví hypotyreóza. Protože během menopauzy začínají v těle hormonální změny. Mohou nastat různá onemocnění nebo se zhorší stará onemocnění. Za prvé trpí imunitní systém.

Menopauza a endokrinní systém spolu úzce souvisejí, a pokud během tohoto období života začne nějaká změna, žena si mylně myslí, že to je začátek konce jejího sexuálního života. Měli byste však více dbát na své tělo: jmenovitě na štítnou žlázu..

Můžete také pojmenovat konkrétní příčiny nemoci, jsou to:

 • Genetická predispozice.
 • Vrozená patologie štítné žlázy.
 • Znečištěné prostředí.
 • Nedostatek jódu v těle.
 • Mechanické poškození po chirurgických zákrocích.
 • Terapie byla prováděna radioaktivním jódem.

Primární hypotyreóza je častější během menopauzy. Během tohoto období začne tělo produkovat protilátky namířené proti štítné žláze..

Příznaky patologie

Jak již bylo uvedeno výše, příznaky onemocnění jsou velmi podobné nástupu menopauzy. Ovlivňují emoční a somatickou stránku ženy..

Hypotyreóza vykazuje u žen v menopauze následující příznaky:

 • Neustálý pocit slabosti.
 • Únava těla.
 • Chrapot v hlase.
 • Časté změny nálady.
 • Vzhled nadbytečných kilogramů.
 • Zhoršení paměti.
 • Vypadávání vlasů a suchá kůže.
 • Častá zácpa.
 • Otok obličeje.
 • Snížená sexuální touha.
 • Slabý puls.
 • Mírná ztráta zraku.

Je narušena funkce štítné žlázy, a proto se metabolické procesy v těle zpomalují.

V počáteční fázi nástupu menopauzy a výše uvedených příznaků je nutné podstoupit vyšetření štítné žlázy. Bude tedy možné včas identifikovat vývoj onemocnění..

Chcete-li to provést, měli byste se obrátit na svého gynekologa a endokrinologa. Po vyšetření a odběru anamnézy bude provedena předběžná diagnóza, která bude později buď potvrzena, nebo ne vyšetřením..

Vyšetření bude prováděno pomocí ultrazvukového diagnostického přístroje. Monitor zobrazí velikost a strukturu štítné žlázy. Někdy se pro výzkum používají radioaktivní izotopy.

 • Elektrokardiografie se také provádí ke kontrole abnormalit v srdci..
 • Kromě toho se provádějí klinické krevní testy.
 • Přesnější diagnóza pomůže studii, ve které se stanoví koncentrace hormonů štítné žlázy a hypofýzy v krvi pacienta.

Provádění terapie

V žádném případě se nepokoušejte provést samoléčbu, protože situace se může několikrát zhoršit. Veškerá léčba by měla být pod dohledem endokrinologa.

Z tohoto důvodu odborník doporučuje použití hormonální substituční terapie. Léky v tomto případě musí obsahovat hormony štítné žlázy. Dávkování se v každém případě volí individuálně..

Bude to záviset na výsledcích výzkumu.

Pokud je práce štítné žlázy prováděna alespoň na určitém procentu, pak hormony trvají určité období. Pokud byla provedena operace a byla odstraněna štítná žláza nebo její část, bude hormonální příjem přiřazen na celý život.

Lékaři také předepisují lék, jako je „Femoston“. Pomůže v procesu trávení, když je metabolismus snížen kvůli nemoci. Tento lék je vhodný pro ženy během nástupu menopauzy. Snižuje projev primárních příznaků a předchází sekundárním příznakům..

Kromě toho je předepsána fytoterapie. Například při hubnutí byste měli používat dýně, jablka, ovesné vločky a řepu. Kořeny růžové rhodioly pomohou zlepšit paměť. Třezalka tečkovaná a kozlík lékařský se používají k podpoře nervového systému. Máta peprná a mořské řasy, které mají také vysoký obsah jódu, mohou pomoci zmírnit zácpu..

Osteoporóza


Ztráta estrogenu může vyvolat osseoporózu a zlomeniny kostí

Osteoporóza je stav v těle, při kterém jsou kosti slabší a náchylnější k poškození.

Jak estrogeny, tak hormony štítné žlázy pomáhají kostem být silné a zdravé. Menopauza i hypotyreóza způsobují ztrátu estrogenu, což zvyšuje riziko zlomenin.

Vyšetření u lékaře, pravidelné testy hustoty kostí (denzitometrie) odhalí osteoporózu v rané fázi.

Zdraví kostí udržuje také strava bohatá na vápník a doplňky vápníku.

Nadváha

Ženy, které procházejí menopauzou a mají neaktivní štítnou žlázu, se jednoho dne mohou přibrat na váze. Tento problém je společný pro spravedlivé pohlaví a projevuje se v dospělosti..

Je důležité zvýšit fyzickou aktivitu a snížit příjem potravy, aby se snížilo riziko nadváhy..

Odmítnutí léčby

Neschopnost léčit hypotyreózu může způsobit vážné komplikace, včetně vysokého cholesterolu, srdečních onemocnění a deprese.

Každá žena, která pozoruje uvedené příznaky, by měla být vyšetřena lékařem..

Diagnostika

Abyste se ujistili, že je poškozena funkce štítné žlázy, musíte podstoupit určitá vyšetření:

 • darovat krev pro hormony štítné žlázy (,, TSH, kalcitonin);
 • určit hladinu protilátek proti tyreoglobulinu;
 • Ultrazvuk, CT, MRI a scintigrafie štítné žlázy;
 • RTG tureckého sedla;
 • provádět dopplerografii mozkových cév.

Není nutné absolvovat všechny tyto studie, nejčastěji předepsané testy na hormony štítné žlázy a ultrazvuk.

závěry

Při léčbě a regulaci hladin hormonů štítné žlázy je boj proti hypotyreóze obvykle úspěšný. Toto onemocnění je rozšířené a moderní medicína je schopna jej zvládat..

Příznaky menopauzy způsobují nepohodlí, které může trvat několik let, ale je to přirozený proces a většina žen po něm nemá problémy..

Vztah mezi hypotyreózou a menopauzou je složitý a závisí na mnoha faktorech. Tyto podmínky sdílejí společné rysy a někdy spolu interagují takovým způsobem, že se zvyšuje závažnost příznaků..

Je důležité, aby ženy navštěvovaly lékaře, který může nabídnout přesnou diagnózu a účinný plán léčby..

Vlastnosti nočního pocení

Noční pocení s hypotyreózou mohou být způsobeny výše uvedenými okolnostmi. V závislosti na faktorech vlivu se projevuje hyperhidróza:

 • generalizované, když celé tělo zvlhne, včetně oblasti hlavy;
 • lokalizované - v tomto případě pot pokrývá jednotlivé oblasti.

Abyste pochopili příčiny nočního pocení, budete muset podstoupit diagnostiku a poradit se s lékařem.

Jak je diagnostikován stav

Diagnostické akce onemocnění zahrnují definici příznaků, které ovlivňují funkčnost štítné žlázy. Výrazným kurzem je období menopauzy. Po vyšetření se provede krevní test na hormonální přítomnost prvků.

Scintigrafie se provádí ve zdravotnických zařízeních. Celý proces je založen na použití roztoku jódu a analýze jeho asimilace v těle. Účinnost analýzy je potvrzena zvláštností hypotyreózy, která se vyznačuje sníženou schopností absorbovat jód.

Ultrazvuk štítné žlázy se používá častěji. Jedna z účinných diagnostických metod, protože během procesu jsou detekovány odchylky od normálního fungování a vzhledu nádoru.

Pokud jsou zjištěny příznaky onemocnění, měl by se pacient poradit s endokrinologem. Poté proveďte krevní testy a počkejte na výsledky. V 60% případů hypotyreózy se pacienti neporadili s lékařem, protože věřili, že se jedná o charakteristické příznaky menopauzy, aniž by věděli o vývoji jiného onemocnění.

Informace o tom, jak štítná žláza ovlivňuje zdraví ženy, najdete v tomto videu:

Výživa

U hypotyreózy je velmi důležité dodržovat speciální dietu. To zlepší prognózu poruchy a pomůže vyrovnat se s pocením. Nejlepší je masné výrobky úplně vyloučit. Místo toho musíte jíst ryby a mořské plody. Mořské řasy musí být v nabídce.

Je velmi zdravé jíst čerstvou zeleninu a ovoce. Je obzvláště důležité konzumovat dýně, květák, špenát. Neméně užitečné jsou listy brokolice a pampelišky. Doporučuje se připravovat čaj z šípků nebo pelyňku. Musíte také pít minerální vodu..

Důležité! S rozvojem onemocnění by měla být konzumována naklíčená zrna pšenice a ovsa. S pomocí těchto produktů můžete úspěšně zvládnout zvýšené pocení.

Současně se doporučuje z jídelního lístku odstranit uzené maso, kořeněná jídla, nakládané okurky. Měli byste také vyloučit koření, alkoholické nápoje, pečivo, mléko. Zakázáno a sladkosti. Místo mléka je lepší používat fermentované mléčné výrobky..

Hypotyreóza s menopauzou

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

Hypotyreóza je onemocnění, ke kterému dochází v důsledku nedostatku hormonů štítné žlázy v těle - dochází ke snížení hladiny hormonů štítné žlázy v krvi. Hypotyreóza s menopauzou se obvykle projevuje ve své primární formě. V důsledku atrofických procesů ve štítné žláze je práce buněk štítné žlázy narušena.

Kód ICD-10

Příčiny hypotyreózy s menopauzou

Ačkoli mnoho žen pociťuje hypotyreózu během menopauzy, o spojení mezi štítnou žlázou a menopauzou se uvažuje jen zřídka. Štítná žláza je klíčovým článkem v procesu metabolismu, energetického metabolismu, kontroly tělesné teploty a tělesné hmotnosti a navíc ovlivňuje řeč, myšlenkové pochody, sexuální život a spánek. Příčinou porušení mohou být faktory, jako je špatná výživa, stresující podmínky, negativní vlivy prostředí a dědičné problémy. Kromě toho může vývoj hypotyreózy začít v důsledku dysfunkce jiných orgánů (například nadledvin), které ovlivňují činnost štítné žlázy..

Příznaky hypotyreózy s menopauzou

Příznaky menopauzy a příznaky hypotyreózy jsou velmi podobné, protože reprodukční systém úzce souvisí se štítnou žlázou. Během menopauzy snižuje ženské tělo produkci pohlavních hormonů, což je přirozený proces. U hypotyreózy existuje také nedostatek produkce hormonů, díky kterému se žena cítí unavená, trpí špatnou koncentrací, přibýváním na váze, ztrátou vlasů - tyto stejné příznaky se objevují během časné menopauzy. Nejnápadnějšími příznaky hypotyreózy jsou stavy, které se objevují v důsledku zpomalení metabolických procesů - letargie a letargie, snížený výkon a duševní aktivita, stav obecné slabosti, pomalá řeč, zhoršená paměť, otoky končetin a nafouklý obličej, stejně jako pocit chilliness.

Komplikace a důsledky

Nejnebezpečnější komplikací tohoto onemocnění je hypotyreóza nebo myxedémové kóma, které mohou být smrtelné..

Diagnostika hypotyreózy s menopauzou

Chcete-li zjistit příčinu nástupu příznaků, které jsou charakteristické jak pro hypotyreózu, tak pro menopauzu, můžete použít krevní test na hladinu hormonů. Parametry laboratorní analýzy, které pomáhají diagnostikovat hypotyreózu, jsou indikátory volného T3 a T4, stejně jako hladina bazálního TSH.

Diferenciální diagnostika

Obvykle není možné diagnostikovat hypotyreózu včas, protože v rané fázi jsou její příznaky velmi nespecifické a navíc mohou být napodobováním různých nemocí bez štítné žlázy (je to způsobeno skutečností, že léze, které jsou detekovány s nedostatkem hormonů štítné žlázy, jsou více orgánové povahy). Příznaky tohoto onemocnění jsou často mylně považovány za projevy menopauzy nebo přirozeného procesu stárnutí těla..

Na koho se obrátit?

Léčba hypotyreózy s menopauzou

U hypotyreózy, která se vyvíjí během menopauzy, se HRT používá hlavně jako léčba - ke stabilizaci hladin hormonů. Takové přípravky obsahují komplex analogů progesteronu a estrogenu. Kromě toho je pro pacienta vyvinuta vhodná strava, která zohledňuje její váhu, věk a také spotřebu energie v těle během pracovních a víkendových dnů..

Léky

Mezi léky používané k léčbě hypotyreózy během menopauzy jsou následující:

 • Thyroidin (lék vyrobený na bázi sušené zvířecí štítné žlázy);
 • L-tyroxin, který je analogem hormonu T4;
 • Trijodtyronin, který je analogem hormonu T3;
 • Thyreotom, stejně jako Thyrocomb - kombinované léky.

Hormonální léčba léky na štítnou žlázu může trvat několik měsíců nebo dokonce let. Načasování bude záviset na závažnosti onemocnění a jeho formě.

Alternativní léčba

Nejpřirozenějším způsobem podpory činnosti štítné žlázy je správná výživa. Chcete-li zlepšit hladinu hormonů T3, musíte užívat více zinku a vitamínů skupiny A. Je také důležité konzumovat více jodizovaných produktů. Chcete-li převést T4 na T3, musíte si vzít selen. Čerstvé potraviny jsou obecně nejlepším zdrojem různých živin.

Bylinné ošetření

Používání vybraných bylin pomáhá vytvářet správnou rovnováhu mezi hormony progesteron, estrogen a testosteron během menopauzy. Ve správném poměru tyto hormony přispívají ke zdravému fungování endokrinního systému těla. Chcete-li zachovat metabolický proces buněk ve štítné žláze, musíte konzumovat šalvěj a chmel.

Homeopatie

Pokud hypotyreóza vytváří v těle jen malé poruchy, lze léčbu provést bez použití hormonálních látek. V takovém případě bude použití homeopatických léků účinné..

Díky homeopatii je tělo schopné samostatně bojovat s nemocí, což umožňuje při úspěšné léčbě dosáhnout úplného uzdravení. Je třeba mít na paměti, že homeopatická terapie není rychlý proces, její trvání může být 1-2 roky. Mělo by se také provádět velmi opatrně, protože v některých případech je nutné užívat drogu až 6 rublů denně. ve stejných časových intervalech.

Mezi homeopatickými léky, které pomáhají s hypotyreózou: Spongia, stejně jako Tarentula, Ignatia, Barita carbonica a Lachesis.

Jak zhubnout s hypotyreózou a menopauzou?

Chcete-li snížit váhu s hypotyreózou v menopauze, musíte do každodenní stravy zahrnout jídlo s vysokým obsahem jódu. Takové produkty pomáhají udržovat životní funkce těla a zároveň nezvyšují tělesnou hmotnost. Mezi nimi:

 • Potraviny s vysokým obsahem tyrosinu (například jogurty a mléko, ale také mandle, čočka, dýňová semínka a sezamová semínka, ryby, krůtí a kuřecí maso atd.). Mléčné výrobky by zároveň měly být extrémně bez tuku, aby byla strava nejen co nejúčinnější, ale také neškodná;
 • Jódové výrobky - ryby a různé mořské plody, stejně jako mořská sůl v omezeném množství. Kromě nich musíte užívat jodizované tablety nebo prášky na bázi přírodních řas. Je třeba mít na paměti, že před použitím těchto léků se musíte rozhodně poradit se svým lékařem, protože tyto léky mají někdy kontraindikace;
 • Jodizovaná sůl (ale musíte si uvědomit, že její použití je povoleno maximálně 1krát týdně.). Časté používání je zakázáno;
 • Je nutné konzumovat více potravin obsahujících bílkoviny - nachází se v kuřecích vejcích, dietním drůbežím mase a různých mořských plodech;
 • Potraviny bohaté na selen by měly být také zahrnuty do každodenní stravy. Patří mezi ně kuřecí a lososové maso, nerafinovaná zrna, libové hovězí a mléčné výrobky, tuňák, česnek a pivovarské kvasnice, stejně jako brokolice a para ořechy..

Při hubnutí je nutné konzumovat vitamin B a polynenasycené mastné kyseliny, protože mají pozitivní vliv na celkovou rovnováhu hormonů a také pomáhají zlepšovat stav těla. Měli byste také pít kávu, protože stimuluje štítnou žlázu a může úplně zmírnit většinu známek hypotyreózy. Káva obsahuje přísady jako vitamíny B a hořčík.

Je také důležité konzumovat bílkovinná jídla, jako jsou sýry, tvaroh a nízkotučné maso. Díky těmto produktům je metabolismus stabilizován a tělo přijímá potřebné živiny a energii. Současně však nemůžete jíst příliš mnoho takového jídla - strava musí být vyrobena v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře. Je nemožné samostatně se zabývat přípravou stravy - musíte se poradit s odborníkem, který si může vybrat dietní schéma vhodné pro pacienta.

Existují také potraviny, které by se neměly konzumovat s takovou dietou, protože interferují s účinným úbytkem hmotnosti při hypotyreóze:

 • Jakýkoli sójový produkt je tofu sýr se sójovým mlékem a kromě toho miso pasta. Sóju nelze jíst, protože potlačuje činnost štítné žlázy, což je v případě hypotyreózy nepřijatelné;
 • Jakákoli zelenina, která je součástí skupiny cruciferous - například kedluben, růžičková kapusta a bílé zelí, stejně jako brokolice a tuřín, stejně jako rutabagas s hořčicí. Neměli byste je úplně vyloučit ze stravy, protože obsahují mnoho užitečných látek, ale jejich množství musí být vážně omezeno;
 • Je zakázáno pít vodu v surové formě (z vodovodu), protože obsahuje prvky, jako je chlor, fluorid atd., Které blokují proces asimilace jódu;
 • Pokud je pacient přecitlivělý na lepek, mělo by se snížit množství potravin, které jej obsahují. Tento zákaz se vztahuje zejména na pšeničnou mouku;
 • Denní objem kapaliny (obyčejná voda) by neměl přesáhnout 1,5 litru, protože přebytek způsobuje silný edém, v důsledku čehož se stav zhoršuje, protože začíná nejen přibývání na váze, ale také vývoj dalších problémů (například exacerbace onemocnění).

Prevence

Nejúčinnějším způsobem prevence hypotyreózy štítné žlázy je konzumace mořských plodů, které obsahují velké množství jódu, a pravidelné používání jodizované soli. Lékaři také doporučují pravidelné užívání léků obsahujících jód (například „Yodomarin“). Hlavním požadavkem je dodržování denního příjmu jódu - je to 100-200 mikrogramů. Pokud nekontrolovatelně užíváte léky obsahující jód, může to negativně ovlivnit štítnou žlázu a vyvolat zhoršení onemocnění..

Předpověď

Hypotyreóza s menopauzou, pokud je pacient na kompenzační léčbě, obvykle nezpůsobuje velké nepohodlí (s výjimkou nutnosti pravidelného užívání L-tyroxinu) a má příznivou prognózu.

S rozvojem hypotyreózy v bezvědomí dochází k úmrtí asi v 80% případů.

Pravidelný menstruační cyklus je odrazem zdraví ženy. Silný emoční šok však může obvyklým způsobem narušit a pak dojde ke zpoždění menstruace v důsledku stresu. To, jak v této situaci reagovat, závisí na tom, jak dlouho toto období trvá..