Hyperplazie endometria v perimenopauze: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Hyperplazie endometria (HPE) je běžnou patologií v období premenopauzy a postmenopauzy. Toto onemocnění je charakterizováno nadměrnou proliferací (nadměrným růstem) sliznice dělohy, která se projevuje ve formě abnormálního děložního krvácení různé závažnosti, což je nejčastější důvod pro kontaktování porodníka-gynekologa.

Hyperplastické procesy endometria si zaslouží zvláštní pozornost lékařů také proto, že jsou substrátem pro vznik maligního onemocnění dělohy. Doba premenopauzy je zranitelná kvůli přechodným hormonálním změnám, ke kterým dochází v ženském těle.

 • 1 Příčiny GGE
 • 2 Klasifikace změn endometria v hyperplazii
 • 3 Příznaky hyperplazie endometria
 • 4 Diagnostické metody
 • 5 Zásady léčby

Perimenopauzální období je přechodnou fází v životě ženy, která je charakterizována postupným útlumem funkce vaječníků. Nejběžnější patologie tohoto věku - hyperplazie endometria - je spojena s těmito změnami ve vaječnících. Tento termín znamená zesílení funkční vrstvy sliznice dělohy (endometria) o více než 16 mm.

Přímou roli v patogenezi (vývoji patologického procesu) má hyperestrogenismus (zvýšená koncentrace estrogenu v krvi) a pokles obsahu progesteronu. Tyto metamorfózy jsou spojeny se skutečností, že většina premenopauzálních menstruačních cyklů se stává anovulační (ne každý cyklus ve folikulu vajíčko dozrává a odchází). Ve folikulech, které nepodstoupily ovulaci, jsou estrogeny syntetizovány ve zvýšené koncentraci, což vede k nadměrné proliferaci tkáně endometria.

Normální tloušťka endometria (vlevo), hyperplazie endometria (vpravo)

Protože nedochází k ovulaci, nedochází k tvorbě žlutého tělíska, proto není syntetizován progesteron, který má ochrannou vlastnost pro endometrium. Sliznice dělohy se zhušťuje, dokud se v její struktuře nezačnou vyskytovat dystrofické procesy, v důsledku čehož je odmítnuta. K odmítnutí funkční vrstvy endometria dochází nerovnoměrně a ne úplně. Tato skutečnost je způsobena dlouhými a těžkými obdobími, v některých případech vedoucími ke krvácení..

U některých žen je vyčerpání oocytů doprovázeno atrézií (reverzním vývojem) folikulů, což vede k hormonální nerovnováze charakterizované relativním hyperestrogenismem.

Změny, které přispívají k rozvoji endometriální patologie, zahrnují následující transformace v těle ženy vstupující do přechodného období:

 • pokles počtu ovulačních cyklů;
 • pokles koncentrace progesteronu;
 • vyčerpání folikulárního zásobení vaječníků.

Klasifikace hyperplazie sliznice je založena na histologické struktuře změněného endometria. Hlavní transformace ve tkáni funkční vrstvy sliznice dělohy jsou spojeny se zvýšením počtu žláz, změnou jejich tvaru a velikosti. V některých situacích dochází k restrukturalizaci sliznice. V tomto případě mluvíme o atypii..

Dlouhodobý hyperestrogenní stav vede k výrazným změnám v endometriu, rozvoji prekancerózních stavů a ​​rakovině sliznice.

Existuje několik forem hyperplazie endometria:

 1. 1. Jednoduchý formulář. Tato možnost je charakterizována zvýšeným počtem žlázových prvků endometria bez jeho restrukturalizace. Tento typ zahrnuje cystickou a žlázově-cystickou HPE. Jednoduchý typ může být s atypií nebo bez ní.
 2. 2. Složitá forma. Je charakterizován abnormálním plýtváním buňkami v endometriální vrstvě dělohy.

Komplexní atypická hyperplazie je v podstatě prekancerózní transformací endometria. Je velmi obtížné jej odlišit od adenokarcinomu sliznice dělohy..

Normálně s nástupem menopauzy se endometrium stává atrofickým na pozadí poklesu funkce vaječníků. S odchylkou od fyziologických procesů dochází k zániku reprodukční funkce za podmínek hyperestrogenismu a hypoprogesteronemie. Sliznice dělohy je náchylná k nadměrné proliferaci, která vede k nerovnoměrnému, prodlouženému odmítnutí endometria. Proto je hlavním projevem hyperplastických procesů endometria krvácení z dělohy..

Děložní krvácení se často projevuje jako menoragie. Menoragie jsou těžká období, která trvají déle než 7 dní a objem ztracené krve je více než 80 ml. V ostatních případech dochází k acyklickému děložnímu krvácení (AMB), které zahrnuje metroragii (nepravidelné hojné krvácení), menometroragii (prodloužené těžké období), intermenstruační krvácení z genitálního traktu.

Schéma pro stanovení hojnosti krvavého výboje

AMK vede ke snížení hemoglobinu v krvi (anémie z nedostatku železa), což narušuje pohodu ženy, vede ke zhoršení její pohody. Mezi příznaky anemizace patří závratě, slabost, dušnost, bušení srdce, ospalost.

Abnormální děložní krvácení v menopauze naznačuje vývoj prekancerózního stavu endometria (komplexní atypická hyperplazie) nebo maligní transformace.

Ve vzácných případech zůstává hyperplazie endometria bez příznaků. Diagnóza je v tomto případě stanovena náhodou během preventivního vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku.

Abnormální děložní krvácení u žen před nebo po menopauze je vážným příznakem. Je to důležitý důvod pro kontaktování gynekologa. Lékař po podrobném průzkumu ženy předepisuje nejjednodušší metodu detekce hyperplastických endometriálních procesů - transvaginální ultrazvuk.

Ultrazvukové příznaky HE - zesílení děložního M-echa, což jsou dva uzavřené listy endometria. Tato studie se provádí na začátku první fáze menstruačního cyklu se stejným rytmem menstruace, při absenci pravidelnosti - v kterýkoli den. Ultrazvuková diagnostika hyperplazie endometria se provádí se zvýšením hodnoty M-echo o 9 mm na 5-7 den cyklu (o více než 16 mm na konci druhé fáze). Růst endometria 20 mm - ozvěna maligního procesu.

Další fází diagnostiky je samostatná diagnostická kyretáž dělohy, která se provádí u všech pacientek v menopauzálním věku. Výsledná tkáň je odeslána k histologickému vyšetření, jehož výsledky umožňují stanovení konečné diagnózy a ověření varianty hyperplazie.

Kyretáž dělohy se provádí nejen pro diagnostické účely, ale také pro terapeutické účely. Díky němu je možné zastavit krvácení, které může ohrozit život ženy..

Léčba hyperplazie během menopauzy a postmenopauzy je radikálnější. Je to způsobeno vysokým rizikem rakoviny, která je extrémně život ohrožující. Existuje několik přístupů k následné léčbě: konzervativní a chirurgické.

V závislosti na výsledku histologie je v některých případech předepsána hormonální léčba, včetně gestagenů (Duphaston, Norkolut) nebo kombinované hormonální antikoncepce (Lindinet, Jess, Belara). Hormony se používají nejen k léčbě, ale také k prevenci recidivy hyperplazie. Konzervativní léčba je ospravedlněna nově diagnostikovanou hyperplazií a také její jednoduchou formou v perimenopauzálním věku.

Pokud jsou detekovány složité formy HPE s atypií nebo recidivou jednoduché formy, provede se chirurgická léčba. To zahrnuje:

 • Ablace (odstranění) endometria. Prováděno s metroragií u pacientů starších 35 let as relapsem hyperplazie.
 • Hysterektomie (odstranění dělohy). Hysterektomie je nejradikálnější léčbou HP, která vede k závažným metabolickým poruchám, které zvyšují riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Z tohoto důvodu se odstranění dělohy provádí pouze u těžkých forem hyperplazie (atypické) a rakoviny dělohy.

HPE v ​​menopauze a premenopauze je nebezpečné onemocnění. Lékaři jsou velmi opatrní ohledně tohoto problému kvůli možnému vývoji krvácení a / nebo malignity procesu (degenerace do rakoviny).

Lidové léky se nedoporučují k léčbě hyperplazie sliznice dělohy kvůli vysokému riziku vzniku maligního procesu.

Hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Vrcholný výskyt rakoviny endometria nastává ve věku 60 let. Proto je hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen obzvláště nebezpečná: tento hyperplastický proces slouží jako pozadí pro vývoj maligní gynekologické patologie.

 1. Kdy je postmenopauza?
 2. Hyperplazie endometria - co to je?
 3. Důvody pro rozvoj endometriální patologie u postmenopauzálních žen: - difúzní forma; - fokální forma.
 4. Příznaky hyperplazie ve vyšším věku.
 5. Diagnostika
 6. Vlastnosti a léčebné režimy pro nemoc ve vyšším věku.

Kdy je postmenopauza

Menopauza je čas poslední fyziologické menstruace..

Přibližně 50% žen má menopauzu ve věku 45-50 let, 20% - po 50 letech má 25% časnou (před 45 lety) menopauzu.

Období ženského vývoje

Přečtěte si o příčinách a léčbě hyperplazie endometria v menopauze podrobně v článku: Hyperplazie endometria v menopauze.

Co je hyperplazie endometria - přehled

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy; přesněji - slizniční stěna dělohy sousedící s myometriem (svalová vrstva). Představuje jej stroma, děložní žlázy a krevní cévy v něm ponořené..

Hyperplazie endometria je benigní hormonálně závislá proliferativní transformace sliznice dělohy s porušením její struktury a funkcí.

Endometrium je proměnlivá tkáň, vysoce citlivá na působení pohlavních hormonů. Estrogenní stimulace podporuje její růst v důsledku proliferace děložních žláz. Progesteron naproti tomu stimuluje zrání a proliferaci stromatu, ale inhibuje proliferaci epitelu.

Podrobnosti o různých formách hyperplazie endometria, důvodech vývoje a léčbě tohoto onemocnění, viz článek: Léčba hyperplazie endometria.

Většina estrogenu a progesteronu u žen se produkuje ve vaječnících.

V plodném věku je klíčovým bodem ve vývoji typické hyperplazie hormonální nerovnováha, přesněji estrogenismus: hyperstimulace endometria estrogeny s nedostatkem inhibiční aktivity progesteronu.

Příčiny hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen po vyhynutí hormonální aktivity vaječníků nejsou vždy vysvětleny.

Vedoucí roli ve vývoji onkologických onemocnění ženských pohlavních orgánů a hyperplastické patologie endometria u postmenopauzálních žen hraje genetická predispozice..

Hyperplastické procesy endometria v postmenopauze Struktura hyperplastických procesů endometria v postmenopauze

Atypická hyperplazie endometria je prekancerózní proces. Může se vyskytovat nezávisle, stejně jako na pozadí difúzní, fokální typické hyperplazie, polypózy a atrofie endometria.

Přečtěte si více o rizicích, prognóze a léčbě hyperplazie endometria atypií v článku: Atypická hyperplazie endometria.

Příčiny difuzní hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Objevení se difuzní hyperplazie sliznice dělohy ve vyšším věku nás především nutí hledat zdroj patologické sekrece estrogenu. Příčiny hyperestrogenismu u postmenopauzálních žen:

 • Ovariální patologie: hormonálně aktivní nádory vaječníků, tekomatóza, stromální ovariální hyperplazie.
 • Diencefalická patologie: změny související s věkem v centrálním nervovém systému a související endokrinně-metabolické poruchy.
 • Obezita: Extragonadální produkce estrogenu v tukové tkáni.

Příčiny fokální hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Ohnisková hyperplazie sliznice dělohy ve vyšším věku se nejčastěji vyskytuje ve formě polypózy.
Polyposis je forma fokálního hyperplastického procesu způsobeného benigní transformací bazální vrstvy endometria.

Typická fokální hyperplazie nebo polypóza endometria u žen po menopauze se vyvíjí na pozadí chronického zánětu atrofovaných oblastí sliznice dělohy (chronická atrofická endometritida).

Místní faktory ve vývoji lokální patologie endometria u postmenopauzálních žen:

 • Změny v hormonálně-receptorovém aparátu endometria: zvýšení počtu a citlivosti estrogenových receptorů na nízké dávky hormonu.
 • Zvýšená aktivita růstových faktorů podobných inzulínu.
 • Zpomalení plánované buněčné smrti (apoptóza).
 • Porušení místní imunity.

Rizikové faktory pro hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen

Příznaky hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

 • Děložní krvácení.
 • Krvavý výtok z dělohy.
 • Někdy: hnisavý výtok z dělohy.
 • Někdy: tahavé, křečové bolesti v dolní části břicha.
 • Asymptomatický průběh.

Diagnostika

1. Ultrazvukové transvaginální skenování je optimální metodou primární diagnostiky endometriální patologie.

Tloušťka endometria u postmenopauzálních žen. Norma M-echa na ultrazvuku

Trvání postmenopauzyM-echo
Méně než 5 let≤ 5 mm
Více než 5 let≤4 mm
DlouhoŠpatná vizualizace

Ultrazvukové příznaky hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen:

 • Zvětšení M-echo> 5 mm
 • Nehomogenita struktury endometria.
 • Drsnost, nejasnost hranice mezi svalovou a slizniční vrstvou stěny dělohy.
 • Dopplerova ultrasonografie: změny průtoku krve, vysoká odolnost průtoku krve v endometriu.
 • Sérometr: tekutina v děložní dutině.

2. Hysteroskopie pomocí rigidního hysteroskopu v kombinaci se samostatnou diagnostickou kyretáží endometria a endocervixu (cervikální sliznice).

3. Histologické vyšetření: vyšetření vzdáleného endometria pod mikroskopem.

4. Identifikace ovariální patologie: ultrazvuk, biopsie, MRI (pokud je to nutné).

5. Ke stanovení genetické predispozice k hyperplazii a maligní transformaci endometria se provádí genetická analýza specifických enzymů MMPI, ACE a cytochromu 1A1 (CYP 1A1)..

Léčba hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Frakční (samostatná) diagnostická kyretáž sliznice dělohy pod kontrolou hysteroskopie je první fází léčby hyperplazie endometria a metodou doporučenou pro postmenopauzu k zastavení děložního krvácení.

Volba taktiky léčby hyperplazie endometria u žen po menopauze závisí na výsledcích histologického vyšetření vzorků endometria.

2. Chirurgická léčba.

Ve vyšším věku existuje vysoké riziko degenerace benigní hyperplazie na rakovinu endometria. Při léčbě postmenopauzální endometriální patologie se proto upřednostňuje chirurgická taktika:

 • Odstranění dělohy s přílohami.
 • Adnexektomie: odstranění vaječníků.
 • Ablace endometria: destrukce výstelky dělohy.

Ablace (ablace, resekce) endometria je metoda šetřící chirurgickou léčbu jednoduché difúzní hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen. Účinnost metody ≈83,4%.

Endometriální ablace se provádí:

 • o několik dní později pole kyretáže a histologické vyšetření endometria;
 • v případě recidivy typické hyperplazie endometria po neúspěšné hormonální terapii.

Během ablace je celá sliznice dělohy spolu s bazální vrstvou zničena do hloubky 3–5 mm. Častěji se operace provádí elektrochirurgicky.

Tato operace v některých případech slouží jako alternativa k radikální chirurgické léčbě (odstranění dělohy) s rekurentní hyperplazií endometria.

Indikace k odstranění dělohy s přívěsky u žen po menopauze:

 • Typická (jednoduchá, komplexní) hyperplazie endometria v kombinaci s ovariální patologií, myomem, endometriózou, endokrinně-metabolickými poruchami.
 • Opakování typické jednoduché (komplexní) hyperplazie endometria.
 • Hyperplazie endometria s atypií.
 • Adenomatózní polypy endometria.

Konzervativní hormonální terapie se v těchto případech u postmenopauzálních žen provádí pouze s kontraindikacemi k chirurgickému zákroku.

3. Hormonální léčba.

Jedinou indikací ke konzervativní léčbě endometriální patologie u postmenopauzálních žen je jednoduchá hyperplazie endometria bez atypie..

Hormonální terapie pro typickou jednoduchou hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen.

Kontinuální gestagenyDávkováníNásobnost
17a-OPK250 - 500 mg2krát za 7 dní
Depo-Provera450 - 600 mg1krát za 7 dní
Provera20 mgdenně
Norkolut10 mgdenně

Sledování účinnosti léčby se provádí po 6 měsících:

 • Ultrazvuk
 • aspirační biopsie;
 • opakovaná diagnostická kyretáž.

Recidiva typické hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen je léčena okamžitě.

4. Kombinovaná léčba.

 • Typická fokální hyperplazie endometria.
 • Jednoduchá polypóza.

U žen po menopauze je na pozadí chronické atrofické endometritidy léčba fokálních hyperplastických procesů endometria neúčinná.

Kombinované fáze léčby

Spolu s hysteroskopií a diagnostickou kyretážou se provádí:

 • Odstranění polypů.
 • Selektivní kauterizace (destrukce) bazální vrstvy endometria v oblasti odstraněného polypu nebo polypózy.
 • Místní protizánětlivá léčba: mytí děložní dutiny 0,02% roztokem chlorhexidinu, dr.
Fáze 2

Obecná antibakteriální protizánětlivá léčba:

 • cefazolin + metronidazol;
 • levofloxacin,
 • ciprofloxacin,
 • doxycyklin,
 • gentamicin,
 • dr.
 • Actovegin - stimuluje hojení poškozených děložních tkání.

Mezi gynekologickými onkologickými chorobami je rakovina endometria na druhém místě za rakovinou děložního čípku. Metodou volby pro léčbu hyperplazie endometria u starších pacientů je tedy chirurgické odstranění dělohy s přídavky..

Tloušťka dělohy endometria během menopauzy: příznaky hyperplazie

Climax je období, které nevyhnutelně přichází v životě každé ženy. Vyznačuje se změnami v celém těle spojenými s účinky hormonálních hladin.

Největší vliv má reprodukční systém: vaječníky postupně přestávají fungovat, zmenšují se pohlavní orgány, sliznice dělohy a atrofie pochvy.

Ale za přítomnosti nepříznivých faktorů (špatná genetika, hormonální poruchy, poškození během kyretáže dělohy) je narušen involuční proces v děloze (reverzní vývoj) a v menopauze se vyvíjí hyperplazie endometria..

Hyperplazie endometria v menopauze

Hyperplázie je jednou z nejčastějších endometriálních patologií v menopauze..

Vnitřní koule je citlivá na jakékoli změny v koncentraci pohlavních hormonů v krvi, nasycení estrogenem a progesteronem ovlivňuje děložní výstelku, která by za normálních okolností měla ztenčit.

Ale kvůli určitým faktorům, které se mohou tvořit dlouho před menopauzou, se endometriální buňky začnou šířit v děloze - hyperplazie se vyvíjí v období geoprostu.

Endometrium s menopauzou se hodí pro strukturální změny, jeho bazální koule se ztenčí a funkční se přestane rozvíjet.

Ale s patologickým průběhem menopauzy sliznice nepřestává růst, její tloušťka se neustále zvyšuje, což vyvolává výskyt nepříjemných příznaků.

Když jeho tloušťka dosáhne svého vrcholu, dojde k odmítnutí a žena má děložní krvácení..

Aby se objevily výrazné příznaky hyperplazie, měla by být tloušťka endometria během menopauzy více než 8 mm, k vylučování krve bude zapotřebí 15 mm slizniční vrstvy.

Patologická tloušťka endometria s menopauzou

Diagnóza hyperplazie endometria s menopauzálními změnami se stanoví, když se koule hlenu uvnitř dělohy příliš zhoustne a začne způsobovat nepříjemné příznaky.

V reprodukčním věku mění funkční vrstva během menstruačního cyklu svoji tloušťku. 2-3 dny před očekávaným datem menstruace může dosáhnout více než 18 mm, poté dojde k oddělení a vylučování hlenu a krve vaginou.

U premenopauzálních žen začíná endometrium růst na bazální kouli pomaleji a postupně se úplně přestane tvořit.

Jeho tloušťka klesá s každým cyklem, dokud nedosáhne 5 mm nebo méně, poté se zastaví menstruační krvácení a nastane menopauza.

Proliferace endometria na začátku menopauzy je diagnostikována jen zřídka, její mírné zesílení vede k delšímu období před menopauzou.

S mírným zesílením klimakterického endometria (až 8 mm) je pacientovi přiřazeno dynamické pozorování, protože v jednotlivých případech lze i takovou tloušťku považovat za normu.

Pokud však míč roste s každou další studií, pak lékař diagnostikuje hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen.

Charakteristiky normálního endometria

Normální tloušťka endometria během menopauzy by neměla přesáhnout 5 mm, i když ve vzácných případech mohou existovat výjimky, které jsou potvrzeny diagnostickými studiemi.

Preventivní opatření zahrnují jmenování ultrazvukové diagnostiky vnitřní děložní koule, která se provádí třikrát v intervalech tří měsíců.

Za normálních okolností se endometrium v ​​menopauze přestane měnit, pokud žena neužívá hormonální léky.

Důležité! Je třeba mít na paměti, že velikost a vzhled normální dělohy v postmenopauzálním období se liší od fyziologických hodnot orgánu v reprodukčním věku..

Zkrátí se, zhustne, navíc se v jeho dutině může hromadit tekutina, která je nejčastěji zaměňována s polypy nebo rozvojem rakoviny.

Příčiny přerůstání slizniční vrstvy v menopauze

Důvody pro rozvoj hyperplazie mohou trvat od reprodukčního období dívky, zahrnují:

 • genetický faktor - pokud blízké příbuzné ženy trpěly patologií, pak se riziko onemocnění výrazně zvyšuje;
 • nemoci pohlavních orgánů, které vznikly v pubertě;
 • anamnéza častých nepravidelností v menstruačním cyklu;
 • patologie spojené s endokrinním systémem nebo metabolismem, například diabetes mellitus;
 • nadváha;
 • anamnéza arteriální hypertenze;
 • dlouhodobé užívání léků nebo antikoncepce, které obsahují velké množství estrogenu;
 • operace v děložní dutině (kyretáž, potrat, spirála);
 • nemoc jater.

Problém často nastává u těch, kteří vedou nezdravý životní styl. Pro snížení rizika hyperplazie je proto důležité přestat kouřit, cvičit a pít méně alkoholu..

Formy a příznaky patologie

V závislosti na klinickém obrazu a povaze změn ve vrstvách dělohy existuje několik forem adenomyózy (hyperplazie):

Je doprovázeno nadměrným množením žlázové tkáně dělohy, ke kterému dochází v důsledku patologického umístění žláz ve funkční vrstvě vnitřní membrány.

Při včasné léčbě onemocnění projde rychle a bez následků, aniž by to způsobilo komplikace.

Může se vyvinout sám, ale častěji k němu dochází po dlouhém průběhu žlázové adenomyózy. V děložní dutině se objevuje mnoho cyst a dalších novotvarů.

Nebezpečí této formy spočívá v tom, že se brzy patologie může změnit na rakovinový proces..

Vzácná forma, během které se endometrium bazální podvrstvy vtahuje do nemoci.

Roste pomalu, ale nereaguje dobře na hormonální terapii. Proto lékař nejčastěji předepisuje operaci..

Není ovlivněna celá slizniční vrstva dělohy, ale pouze selektivní oblasti. Nejvíce krvácející forma hyperplazie se pro diagnostiku a léčbu provádí kyretáž děložní dutiny.

Nouzová kyretáž se provádí také v případě velké ztráty krve..

Nejzávažnější typ patologie. Buňky slizničních vrstev dělohy se rychle množí a v krátké době vedou k výraznému zesílení vnitřní koule..

Kromě toho často degenerují do rakovinných struktur. Pokud je diagnostikována atypická adenomyóza, pacientce se okamžitě doporučuje odstranit dělohu a přívěsky, aby se zabránilo nádorům vaječníků nebo rakovině dělohy..

Charakteristické příznaky hyperplastického procesu v děložní dutině se objevují až v pozdějších stadiích vývoje, kdy již slizniční koule začíná být odmítána.

Před tím může žena věnovat pozornost vzhledu bělavého šedého výtoku a slabým bolestivým pocitům v dolní části břicha..

V počátečních stádiích odmítnutí endometria se objeví špinící krvácení a poté dojde ke krvácení, připomínajícímu menstruaci.

Léčba

Gynekolog se zabývá léčbou hyperplazie endometria v menopauze. Provádí vyšetření a vyšetření, určuje stádium a typ adenomyózy a předepisuje správnou terapii.

Důležité! Nezanedbávejte příznaky a příznaky, ale zahajte léčbu odborníkem.

Léky

Léková terapie spočívá v jmenování léků obsahujících hormony, jejichž hladina se v těle ženy prudce snížila.

Podšívka dělohy roste, když klesá koncentrace progesteronu v krvi a zvyšuje se množství estrogenu.

Ke stabilizaci hormonálního pozadí se používají progestogenní léky - Duphaston.

Progesteron lze injikovat nebo užívat ve formě tablet. Někdy se ženě dostane nitroděložní tělísko, které obsahuje dávku hormonů, ale tato metoda se často používá k léčbě mladých dívek.

Chirurgický zákrok

Chirurgické metody léčby se uchylují v případech, kdy existuje riziko rakovinové degenerace nebo jiné metody nemohou zastavit krvácení.

Existují dva typy operací:

 • Frakční kyretáž - pomocí speciálního nástroje lékař vyčistí sliznici ze stěn dělohy. Metoda se používá pro diagnostiku a pohotovostní péči o těžké krvácení.
 • Extirpace dělohy je radikální možností léčby, která spočívá v odstranění celého orgánu.

Tradiční metody

Netradiční metody léčby mohou být vynikajícími pomocníky v boji proti adenomyóze, ale měly by být používány pouze po konzultaci s lékařem..

Důležité! Nenechte se zavěsit na lidové recepty a nezapomeňte na jmenování specialisty.

Tradiční medicína doporučuje užívat odvar, tinktury z alkoholu a vody z kopřivy, pivoňky, jitrocelu, vlaštovičníku a dalších bylin, které ovlivňují hormonální stav.

Dobře se osvědčila i hirudoterapie, která tonizuje celé tělo..

Důsledky a komplikace

Nestabilita hormonálního pozadí a neustálé změny ve struktuře endometria, ke kterým dochází po dlouhou dobu, mohou vést ke komplikacím:

 • nádory a cysty přívěsků dělohy;
 • anémie způsobená častým krvácením;
 • onkologie.

Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, musíte začít léčit hyperplazii v rané fázi..

Důležité! Každých šest měsíců se podrobte preventivnímu vyšetření u gynekologa, abyste zjistili změny, které dosud nevyvolávaly příznaky.

Polyp v děloze v menopauze: rysy klinického obrazu a léčby

Za hlavní faktor přispívající k rozvoji polypů v děloze a cervikálním kanálu jsou považovány závažné hormonální změny. Strukturální změny na sliznicích reprodukčních orgánů se také vyvíjejí pod vlivem autoimunitních procesů, přirozeného stárnutí a zánětu. Polyp v děloze v menopauze je způsoben dvěma hlavními faktory najednou: změnou hormonálních hladin s prudkým zvýšením estrogenu a procesem stárnutí těla.

Typy polypů endometria v děloze u postmenopauzálních žen

Všechny polypózní ohniska mají odlišnou morfologickou strukturu. Stín novotvarů závisí na objemu vaskulární složky v pediklu nebo stromatu. Základem polypu nebo výplně těla mohou být epiteliální a neepiteliální buňky.

Během menopauzy existuje několik typů polypů dělohy:

 • Adenomatózní nebo žlázové. Adenomatózní polyp endometria je formace sestávající z žlázového epitelu, placentární tkáně. Jsou to nejdynamičtější a nejnebezpečnější přírůstky. Při absenci léčby mohou buňky za pouhých několik let patologického procesu zhoubné. K relapsům endometria dochází při neúplném odstranění novotvarů.
 • Vláknité. Výrůstky jsou většinou solitérní, ne více než 1 cm. Noha je vyplněna množstvím cévní složky, která živí tělo. Vláknitý polyp děložního čípku nebo endometria se skládá z pojivové tkáně.
 • Vláknitý žlázový polyp dělohy. Kombinovaná struktura polypu se skládá z žlázové a pojivové tkáně. V tomto případě převažuje druhá složka.

U polypů postihujících celou děložní dutinu a cervikální kanál hovoří o vývoji polypózy.

Dynamické novotvary rychle rostou, šíří se po povrchu slizničního epitelu a transformují se do plnohodnotných nádorů.

Příznaky polypů v děloze během menopauzy

Menopauza je pro ženy klinicky obtížným obdobím charakterizovaným poslední menstruací a zánikem funkce vaječníků. Datum nástupu menopauzy se počítá zpětně, 12 měsíců po ukončení menstruace.

Během hormonálních změn spojených s menopauzou se u žen vyvinou zdravotní problémy z nervového a endokrinního systému, vnitřních orgánů a mozku..

Důležité jsou také změny v psycho-emocionálním stavu ženy. Během tohoto období se doporučuje podstoupit pravidelné lékařské prohlídky pro včasné zjištění patologických změn..

Bohužel polypy v děloze v rané fázi tvorby jsou zřídka doprovázeny zjevnými příznaky..

Jak však novotvar roste a závažnost změn na sliznicích, mohou ženy vykazovat následující potíže:

 • krvavý a slizniční výtok;
 • bolest s polypy v děloze;
 • atypický výtok po pohlavním styku;
 • spastické projevy v dolní části břicha.

Klimakterické období je doprovázeno zvýšeným pocením, často horečkou nízkého stupně, zhoršením celkového stavu. Je důležité snížit stres a vyhledat lékařskou pomoc..

Diagnostika

Diagnostika je založena na souboru opatření zaměřených na identifikaci možných příčin vzniku nepříjemných příznaků. Během gynekologického vyšetření může lékař provést předběžnou diagnózu - polypy v děloze na pozadí menopauzy.

Při první návštěvě lékař zjistí klinickou a životní historii, prozkoumá stížnosti ženy, zeptá se na datum poslední menstruace.

Nezapomeňte podstoupit testy pro laboratorní diagnostiku:

 • krev (obecná, rozšířená, pro hormony),
 • moč,
 • cervikální výtěr,
 • biopsie se studiem morfologie sliznic děložního čípku.

Ultrazvuk a endoskopické postupy hrají důležitou diagnostickou roli.

Ultrazvuková procedura

Ultrazvuk břicha pomáhá určit strukturu a tloušťku děložního endometria, anatomické rysy struktury dělohy, děložního čípku. Pro zvýšení informačního obsahu analýzy je možné zavést speciální kontrastní řešení.

Tento přístup pomáhá posoudit:

 • kvantitativní poměr polypózních jednotek a jejich velikostí,
 • oscilační pohyby ložisek na cévním pediklu.

Ultrazvukové vyšetření pomáhá určit přesnou polohu nádoru. Pokud je vizualizace špatná, je možný transvaginální ultrazvuk s kontrastní látkou nebo rentgenem.

Hysteroskopie jako diagnostická metoda

Minimálně invazivní diagnostická a léčebná metoda pro vyšetření dutin vnitřních orgánů reprodukčního systému. Hysteroskop je zařízení vybavené kamerou a osvětlením. Výsledný obraz je přiváděn na monitor počítače, což umožňuje lékaři pečlivě prozkoumat celkový stav dělohy. Sonda zařízení proniká do děložní dutiny a umožňuje vám prozkoumat celou dutinu orgánu.

Během manipulace je možné odstranit malé polypy, provést biopsii k histologickému vyšetření.

Bohužel tato metoda také není ideální, protože během studie je možné zaměnit polypy s uzlinami, fibroidy.

Hysteroskopie a ultrazvukové vyšetření se provádí bezprostředně po skončení poslední menstruace. V menopauze se tento faktor nebere v úvahu..

Komplexní informace o stavu a struktuře endometria dělohy lze poskytnout pomocí MRI nebo počítačové tomografie. Dále se na základě výsledků histologie provádějí konzultace s endokrinologem, chirurgem, onkologem.

Konzervativní léčba polypu v děloze během menopauzy

Konzervativní léčba novotvarů v děloze během menopauzy je relevantní a slibná ze dvou důvodů:

 1. Obnova hormonálních hladin;
 2. Současná stabilizace polypózního ohniska.

Předepsány jsou následující skupiny léků:

 • Hormonální fytoestrogenní léky: Klimadinon, Remens. Léky jsou účinné během prvních 6 měsíců po menopauze..
 • Bioidentické hormony: Janine, Femoston, Duphaston. Léky jsou předepsány k udržení rovnováhy hormonů, ochrany, malignity novotvarů v děložní dutině.
 • Prostředky s estrogenem: Klimonorm, Premarin, Ovestin. Léky jsou indikovány k prevenci nádorových procesů, poškození kostní a kloubní tkáně.

U stávajících nebo odstraněných polypů jsou předepsány cytostatické léky, které zabraňují růstu novotvarů nebo relapsu. Nezapomeňte sledovat stav vaginální mikroflóry a předcházet infekčním procesům.

Lékaři již nepotřebují udržovat plodnost. Úkolem léčby drogami je zmírnit příznaky, stabilizovat hormonální hladiny, vyloučit růst a šíření polypů.

Zda odstranit polyp v děloze během menopauzy?

Onkologové doporučují okamžité odstranění novotvarů jakékoli lokalizace. Chirurgové také hodnotí další kritéria: tendenci k růstu, dědičnost, provokující faktory, obecný stav ženy.

Pokud je ženě diagnostikován jeden hyperplastický polyp přibližně 0,5 mm, je pacientka umístěna na ošetřovnu s vyšetřením nejméně jednou ročně (ultrazvuk, hysteroskopie, MRI).

Pokud je polyp velký (nebo je jich několik), má na ultrazvuku jasné echo stopy, liší se v dynamice růstu, musí být odstraněn. Může být porušen polyp na noze, který spadá do cervikálního kanálu, přispívá k nekrotickým změnám sliznic, rozvoji nitroděložního krvácení.

Rakovina endometria je dalším nebezpečím. Bohužel téměř všechny ženy s rakovinou endometria mají polypy dělohy. Aby se zabránilo rakovině, doporučuje se provést histologii podezřelých tkání pro atypické buňky.

Odstranění polypu v děloze v menopauze

Indikace k odstranění polypů dělohy během menopauzy jsou:

 • atypický výtok z cervikálního kanálu,
 • přidání hnisavých a krvavých nečistot do slizniční složky,
 • vysoké riziko malignity,
 • bolestivost,
 • silné krvácení.

K odstranění polypů v děloze se používají různé metody..

Hysteroskopické odstranění

Hysteroskopie je endoskopická metoda léčby polypů pomocí hysteroskopického zařízení. Zařízení je vybaveno optikou a osvětlením, má možnosti zavádění chirurgických nástrojů. Během endoskopického odstranění nedochází k významnému poškození endometria. Manipulace se provádí v obecné nebo lokální anestézii.

Během manipulace je polyp přístupný přirozenými cestami, jsou zavedeny sonda a speciální nástroje. Pedunkulované polypy jsou odstraněny kovovou smyčkou a cévy jsou koagulovány laserem nebo elektrickým proudem (polyp hysteroresectoscopy).

Novotvary na široké bázi, stejně jako s riziky malignity, se provádí excize změněných tkání ve zdravých membránách skalpelem.

Celý průběh manipulace je řízen lékařem, časná rehabilitace trvá několik dní, více podrobností o důsledcích odstranění polypu endometria pomocí hysteroskopie v tomto článku. Po manipulaci je žena poslána domů, aby se cítila dobře.

Hysterektomie

Při malignitě buněk novotvaru, stejně jako u metastáz nebo totální polypózy dělohy se provádí hysterektomie - úplné odstranění dělohy.

Během menopauzy ženy nemusí konzervovat orgán. Po operaci dostávají ženy celoživotní hormonální léčbu.

Polypektomie

Odstranění polypů z děložní dutiny se provádí pomocí endoskopického zařízení. Manipulace se provádí v celkové anestezii. Po přístupu k polypům jsou vyříznuty smyčkou, kleštěmi nebo vyříznuty skalpelem. Povrch rány se koaguluje pomocí elektrického proudu.

Polypektomie je klasická smyčková metoda excize polypózních ložisek na pediklu. Při jeho nepřítomnosti se vytvoří umělá noha, po které se novotvar jakýmkoli způsobem odstraní.

Škrábání

Nejstarší způsob odstranění horní vrstvy endometria spolu s novotvary a dalšími strukturálními změnami. Je indikována u totální polypózy, kdy nelze určit počet výrůstků, a také u žen s realizovaným mateřstvím. Kyretáž nebo kyretáž se nepoužívá pro polycystické onemocnění dělohy.

Algoritmus je následující:

 1. Zavedení celkové anestezie;
 2. Podávání léků k rozšíření děložního čípku;
 3. Zavedení dilatátorů do dělohy;
 4. Kyretáž dělohy;
 5. Podávání antiseptik.

Operace je docela traumatizující a trvá až 40-50 minut. I přes trvání a důkladnost manipulací jsou rizika relapsu nejvyšší - až 35%.

Škrábání je často kombinováno s vakuovou aspirací, kdy kyreta pouze ořezává výrůstky a speciální vakuum vysává obsah. Vakuová aspirace se nepoužívá jako nezávislá metoda. Důvodem je skutečnost, že během manipulace je téměř nemožné odstranit kořen nahromadění, takže riziko opakování se několikrát zvyšuje.

Laserové odstranění

Moderní metodou odstraňování ložisek polypózy v děložní dutině je laserová excize.

Výhody metody jsou:

 • vysoká přesnost nárazu,
 • ovládání intenzity paprsku,
 • minimalizace rizik komplikací.

Podrobnější informace o laserovém odstranění polypu z dělohy najdete zde.

Během procedury však dochází k silnému kouři, což ztěžuje vidění a zvyšuje riziko vzniku popálenin zdravé tkáně, perforace.

Existuje další způsob, jak odstranit nádory s vysokým onkogenním rizikem - ablace. Metoda je způsobena excizí vrstvy endometria při zachování funkce orgánu.

Doba rehabilitace je dána objemem chirurgického zákroku a rizikem pooperačních komplikací. Čím větší je chirurgický objem, tím delší je zotavení.

Rehabilitace zahrnuje:

 • ochranný režim,
 • sexuální odpočinek,
 • dlouhodobá lékařská korekce.

Předpověď

Prognóza postmenopauzálních polypů dělohy je obvykle příznivá, ale podléhá včasnému pozorování, kontrole a odstranění. Při absenci adekvátní terapie se významně zvyšuje riziko malignity.

Jak zjistit o nástupu menopauzy, lékař říká:

Polypy v orgánech ženského reprodukčního systému jsou potenciálním prekancerem. I zcela zdravé ženy mohou podstoupit rakovinu kvůli mnoha faktorům..

Přečtěte si o příznacích a léčbě polypů v konečníku v tomto článku..

Můžete si domluvit schůzku s lékařem přímo na našem zdroji.

Co dělat v přítomnosti hyperplazie endometria v menopauze: účinná doporučení gynekologa

Menopauza je pro ženu přirozený proces. V této době reprodukční funkce postupně mizí: menstruace se zastaví, všechny pohlavní orgány se regenerují, mění se hormonální hladiny, nastává neplodnost.

S menopauzou se imunita snižuje a ženské tělo se stává zranitelným vůči různým chorobám. Proto se velmi často zhoršují stávající nemoci a mohou se objevit nové..

Jednou z těchto patologií je hyperplazie endometria. Nemoc nelze ignorovat, protože během menopauzy se zvyšuje riziko různých komplikací, zejména rakoviny dělohy.

Co je GGE?

Abnormální proliferace nebo proliferace buněk ve výstelce dělohy (endometria) se nazývá hyperplazie. Patologie je běžná. U premenopauzálních žen tomu čelí téměř 50% žen. Pokud nedojde k včasné diagnostice stavu, zvyšuje se riziko vzniku rakoviny. V 70% případů se neléčená rekurentní hyperplazie stává maligní.

Jednou z hlavních příčin GGE je hormonální nerovnováha, a to dominantní účinek na endometrium estrogenů na pozadí nedostatku progesteronu..

Tabulka 1 - Vliv hormonů na stav dělohy

Konstrukční prvekProgesteronEstrogen
EpitelZabraňuje hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen s menopauzouZaznamenává se stimulace šíření
ŽlázyExistuje omezení množení buněk, stimulace sekreční aktivity žláz a zajištění strukturálního přeskupeníRůst se zvyšuje
StromaRůst se zrychlujeNevýznamný dopad

Jak je chirurgická léčba

V pokročilých stádiích patologie se doporučuje chirurgická léčba. Obvykle je operace indikována v přítomnosti fokální formy. Taková terapie zahrnuje:

 • kauterizace laserem;
 • škrábání;
 • úplná amputace dělohy.

Nejvhodnější typ chirurgického zákroku zvolí lékař. Je velmi nežádoucí ignorovat doporučení lékaře.

Alternativní metody hyperplazie u postmenopauzálních žen jsou neúčinné.

Co je to menopauza a menopauza?

Fyziologický zánik reprodukčního systému, ukončení menstruace se týká přechodného období - menopauzy. Přichází ve věku 45 let. Žena čelí poklesu plodnosti. Známky stavu zahrnují:

 • nepravidelná menstruace;
 • zvýšená a rychlá únava;
 • podrážděnost;
 • návaly horka (zarudnutí obličeje, zvýšené oddělení potu).

Menopauza je doprovázena narušením nejen reprodukčních funkcí a výskytem hyperplazie endometria u premenopauzálních žen, ale také metabolickými poruchami, které se projevují přibýváním na váze nebo úbytkem hmotnosti.

Menopauza označuje poslední menstruační krvácení. Přesné datum je stanoveno nejdříve rok po nepřítomnosti menstruace.

Tabulka 2 - Kroky přechodného období

Přibližný věkDoba
45 letPremenopauza
50Menopauza
51Časná postmenopauza
53Climax

Věkové změny

Vzhledem k tomu, že s věkem se estrogen produkuje stále méně, endometrium během přirozené menopauzy postupně atrofuje, ochranná vrstva se ztenčuje. Samotná děloha se zmenšuje.

Avšak za podmínek hormonálních poruch, které jsou běžné v menopauze, se může vrstva děložního epitelu dále zvětšovat. Protože nedojde k včasnému odmítnutí, může se z tohoto procesu vyvinout vážná a nebezpečná patologie zvaná hyperplazie endometria..

Příčiny GGE

Vývoj hyperplazie nebo proliferace endometria v menopauze je způsoben chronickou estrogenií (převaha účinku estrogenových receptorů na děložní výstelku). Zvýšený růst buněk je vyvolán:

 • nedostatečnost žlutého tělíska;
 • chronická anovulace;
 • hyperplastické transformace, novotvary vaječníků;
 • přítomnost nadváhy, obezita;
 • poruchy funkce jater, štítné žlázy;
 • zánět ženských pohlavních orgánů;
 • zvýšený tlak;
 • polypózní ohniska.

Stává se, že hyperplazie se vyvíjí v důsledku chirurgického zákroku nebo nevhodného léčení.

HPE na pozadí nedostatečnosti žlutého tělíska, anovulace

Po 45 letech se v důsledku změn souvisejících s věkem reprodukční systém začíná vytrácet. Dochází ke snížení produkce pohlavních hormonů, narušení menstruačního cyklu (stává se anovulačním, vejce neopouští folikul). Protože nedochází k ovulaci, vývoj plnohodnotného žlutého tělíska také není zaznamenán, sekrece progesteronu klesá.

Na pozadí změn dochází k hormonální nerovnováze, endometrium podlehne neustálým účinkům estrogenu. Jeho obsah je malý, ale stačí k trvalému ovlivnění. I minimální dávky látky podporují patologický růst sliznice dělohy.

Neovulační cyklus je považován za běžnou příčinu nerovnováhy hormonů v menopauze a hyperplazie..

Patologie způsobená ovariálními novotvary (neklasická steroidogeneze)

Úbytek folikulárního aparátu související s věkem vyvolává vznik kompenzačního růstu tkáně produkující pojivové hormony - stromální ovariální hyperplazie, neoplazmy z buněk granulózy, tekomatóza. Tyto struktury jsou schopné uvolňovat neklasické estrogeny ve zvýšeném množství. Vyvolávají také výskyt hyperplazie endometria po nástupu menopauzy..

GGE v důsledku sekrece estrogenů mimo vaječníky

Po 50 letech dochází ke zvýšené produkci a akumulaci ženských hormonů v tukové tkáni. Pro menopauzu je charakteristická zvýšená syntéza androgenů v nadledvinách. Tyto látky se hromadí v tukových zásobách, kde se transformují na estrogeny..

Poruchy metabolických procesů, cukrovka vyvolávají zvýšení koncentrace pohlavních hormonů v těle, rozvoj hyperestrogenismu.

Patologie, které zvyšují pravděpodobnost hyperplazie endometria

Onemocnění může být způsobeno neuroendokrinními, imunitními poruchami. Šíření sliznic je vyvoláno:

 • cukrovka;
 • patologie žlučových cest;
 • děložní myom;
 • hypotyreóza;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • snížení obranyschopnosti těla;
 • autoimunitní poruchy.

Pravděpodobnost vývoje patologie

Navzdory mnoha provokujícím faktorům se hyperplazie nemusí nutně objevit u všech žen v menopauze. Stav hyperestrogenismu může být důsledkem endokrinních poruch.

Nemoci, které vyvolávají zvýšenou produkci estrogenu:

 • Cukrovka.
 • Patologie ledvin.
 • Dysfunkce nadledvin.
 • Myom dělohy.
 • Endometrióza.
 • Arteriální hypertenze.

V ohrožení jsou nulipární ženy i ženy, u nichž došlo k časnému nástupu menopauzy. Zvýšená pravděpodobnost hyperplazie u žen, které často potratí a zneužívají hormonální antikoncepci. Neměla by být vyloučena dědičná predispozice..

U žen s obezitou 2-4 stupně se riziko patologie zvyšuje o 50%.

Hyperplazie se vyvíjí během premenopauzy a menopauzy. Toto onemocnění se nevyskytuje u postmenopauzálních žen.

Odrůdy nemoci během menopauzy

V závislosti na lokalizaci je hyperplazie difuzní (rovnoměrný růst buněk) a fokální (tvoří se v omezených oblastech). Od přírody se GGE vyznačuje:

 • Glandular - charakterizovaná změnou žlázové složky sliznice dělohy.
 • Cystická - doprovázena ucpáním žláz epiteliálními buňkami a jejich následným otokem (tvorbou cyst). Tento typ patologie je považován za nejnebezpečnější, protože má vysoké riziko transformace na rakovinu..
 • Bazální - klíčení bazální vrstvy přímo do orgánu.
 • Adenomatózní - charakterizovaný nerovnoměrným zrychleným růstem endometria a jeho aktivním šířením do sousedních tkání. Tato odrůda je náchylná k malignitě..

Alternativní

Kromě škrábání děložní dutiny se používají i jiné typy terapie. Nejdůležitější z nich je konzervativní korekce léky. Jedná se především o hormonální léky, jejichž účinek je zaměřen na obnovení rovnováhy estrogenu a progesteronu v těle. Hlavní léky používané v tomto případě jsou:

 1. „Microlut“ a „Provera“ (gestageny a progestiny).
 2. „Mersilon“, „Jess“, „Divina“ (estrogenně-gestagenní).
 3. "Fareston", "Novofen" (antiestrogenní léky).
 4. „Danol“, „Nemestran“ (inhibitory gonadotropinu).
 5. "Decapeptil", "Buserelin" (generika gonadorelinu).

Uvedené léky mohou být předepsány jako samostatný typ léčby nebo jako udržovací a rehabilitační terapie po kyretáži. V druhém případě je možné dosáhnout největšího účinku léčby. Kromě těchto léků lze předepsat imunomodulátory, antioxidanty a další léky zaměřené na udržení tělesné normy. Ale podle recenzí je léčba hyperplazie endometria kyretáží účinnější.

Je nezbytným opatřením při diagnostice a léčbě mnoha gynekologických onemocnění, včetně patologických stavů endometria. Postup je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje kvalitní provedení, vysokou kvalifikaci odborníka, který jej provádí, pečlivou přípravu a pozorný přístup k vašemu tělu během rehabilitačního období. To vše pomůže v budoucnu se vyhnout problémům a přispěje k pozitivní dynamice léčby..

Nebezpečí stavu

Hyperplazie endometria nebyla detekována během menopauzy, odmítnutí léčby onemocnění je plné rozvoje komplikací. HPE často vede k anémii z nedostatku železa, která je doprovázena častým děložním krvácením.

Atypická forma (adenomatózní) má sklon k malignitě (transformaci na rakovinový nádor). Ženy trpící tímto typem mají často operaci k odstranění dělohy.

Jak probíhá prevence

Abyste zabránili hyperplazii, musíte pravidelně navštěvovat gynekologa k preventivní prohlídce. Lékaři navíc doporučují:

 • vést zdravý životní styl;


Jídlo by mělo být zdravé

 • dobře jíst;
 • upřednostňovat mírnou fyzickou aktivitu;
 • vyloučit jakoukoli fyzickou aktivitu.

Menopauza je pro každou ženu obtížným obdobím. Proto je v tuto chvíli důležité pečlivě sledovat své zdraví..

Znamení

Při menopauze je rychlost tloušťky endometria až 5 mm. Ředění tkání je způsobeno snížením koncentrace hormonů. Hyperplázie během menopauzy je naopak doprovázena patologicky aktivním dělením buněk, tvorbou benigních nebo maligních nádorů.

Nemoc je téměř vždy asymptomatická. Je těžké ho najít bez dalšího výzkumu. Hlavním projevem patologie je zvýšení dělohy. Dalším charakteristickým příznakem je děložní krvácení. GGE neprobíhá bez srážek. Podmínkou je také:

 • pokles pracovní kapacity;
 • zvýšený krevní tlak;
 • nevolnost;
 • letargie;
 • rychlá únava;
 • nepříjemné pocity v břiše, dolní části zad;
 • časté bolesti hlavy.

S degenerací hyperplazie do rakoviny se k hlavním projevům přidává prudký úbytek hmotnosti a bledá kůže.

Tento obrázek by měl být alarmující. Pokud během menopauzy zaznamenáte alarmující příznaky hyperplazie v endometriu, měli byste se poradit s lékařem. Čím dříve léčba začne, tím méně negativních důsledků to bude mít..

Ultrazvukové příznaky

Pokud máte podezření na patologickou proliferaci sliznice, je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Přítomnost nebo nepřítomnost hyperplazie endometria se posuzuje podle ozvěn.

Zvýšení tloušťky sliznice (obvykle až o 5 mm) je nepřímým znamením GGE v menopauze. Echogenicita v patologii bude heterogenní. Vyšetření odhalí hyper- a hypoechoické struktury. Hranice dělohy s HPE jsou nerovnoměrné, nezřetelné.

Norma tloušťky endometria s menopauzou

V reprodukčním věku vykonává endometrium ochrannou funkci, tj. Brání slepení stěn dělohy. Rovněž přispívá k připevnění embrya ke stěně dělohy a dalšímu rozvoji těhotenství.

Během menopauzy ztrácí žena schopnost otěhotnět, proto endometrium plní pouze ochrannou funkci. Během tohoto období se jeho tloušťka zmenšuje..

U žen v plodném věku dosahuje tloušťka endometriotické vrstvy 17 mm. V menopauze se vrstva ztenčí na 5-6 mm, to znamená, že začíná hypoplázie. Toto je varianta normy.

Pokud se endometrium nesnižuje, ale zvyšuje, hovoří se o hyperplazii. Za okrajový stav se považuje vrstva 6-7 mm, která vyžaduje dynamické pozorování. Patologická je tloušťka vrstvy větší než 8 mm.

Diagnostika

Pokud zjistíte příznaky, musíte navštívit lékaře. Pokud máte podezření na hyperplazii během menopauzy, je předepsáno následující:

 • Ultrazvuk;
 • odebrání nátěru k detekci atypických buněk a urogenitálních infekcí;
 • bakterioskopie;
 • histologie materiálu získaného pomocí hysteroskopie;
 • obecná analýza moči a krve;
 • škrábání;
 • kyretáž;
 • aspirační biopsie;
 • transvaginální echografie;
 • magnetická rezonance.

Jediným správným způsobem, jak diagnostikovat GGE, je kyretáž sliznice s následným vyšetřením tkání pod mikroskopem..

Ke stanovení stupně malignity u atypické hyperplazie během menopauzy se provádí HIH (histoimunochemická analýza).

Vzhledem k tomu, že hyperplazie často signalizuje ovariální patologii, je pro detekci předepsán ultrazvuk v kombinaci s endoskopickou biopsií..

Pravidla po operaci

Gynekologové doporučují následující dva týdny po operaci dodržovat následující pravidla:

Terapie

V postmenopauzálním období není léčba hyperplazie endometria bez kyretáže účinná. První fází je hysteroskopie s kyretáží. Poté jsou předepsány léky..

Tabulka 3 - Hormony v GGE

Metoda terapieZařízeníDoba používání
Gestageny
 • Depo-Provera,
 • 17a-OPU,
 • Depostat
Od šesti měsíců do 12 měsíců
SpirálaLNG-námořnictvoAž 5 let
Uvolňující agonisté hormonů
 • Zoladex,
 • Buserelin
6 měsíců.

Tabulka 4 - Léčebný režim

HPE bez atypie po hysteroskopii a histologii
 • Hormonální léčba;
 • ablace endometria;
 • odstranění dělohy v případě relapsu
S atypií
Zásah na odstranění orgánu

Drogová terapie

Léčba patologie hormony u žen v menopauze se provádí pouze při absenci:

 • žloutenka typu A;
 • cholecystitida;
 • anamnéza infarktu;
 • tromboflebitida;
 • nádory mléčných žláz;
 • novotvary štítné žlázy.

Účinné je použití progestogenů (Dydrogesteron, Desogestrel), antigonadotropních léků (Gestrinon, Danazla). Efektivní využití těchto prostředků:

 • Megestrol-acetát - snižuje koncentraci estrogenu.
 • Levonorgestrel - zpomaluje množení sliznic.
 • Buserelin depot - snižuje produkci pohlavních hormonů.

Kromě léků, zejména Norkolut pro hyperplazii endometria, je předepsáno užívání vitamínů, antidepresiv, perorálních kontraceptiv, hemostatik.

Chirurgický

Tato metoda terapie je nejvhodnější. Operace se provádí s fokální, atypickou HPE, častými relapsy, silným krvácením. Pacienti jsou předepisováni na:

 • Kyretáž - odstranění patologické vrstvy dělohy pomocí chirurgických nástrojů.
 • Ablace - kauterizace ohnisek laserem. Tato technika je na rozdíl od kyretáže méně traumatizující..
 • Hysterektomie - úplné odstranění dělohy.

Často používají integrovaný přístup a předepisují léčbu drogami po kyretáži nebo ablaci.

Nekonvenční

Po operaci k odstranění patologicky zarostlé tkáně je povoleno používat bylinné léky na hyperplazii endometria. Použití přípravků z rostlin je možné pouze po konzultaci s lékařem a jako doplněk k tradiční terapii. Podle recenzí žen jsou nejúčinnější léky vyrobené z aloe, lopuchu, dělohy, kopřivy, vlaštovičníku. Oblíbené recepty:

 • Rozdrcený oddenek lékořice (20 g) se vaří ve 200 ml vroucí vody. Nádoba se odstraní za tepla po dobu 5 hodin. Vezměte ½ šálku dvakrát denně.
 • Oves (50 g) se vaří v litru vroucí vody. Mírně ochlazená kompozice se nalije do lázně. Terapeutické vodní procedury se provádějí každý druhý den.
 • Komprese s jílem na spodní části břicha jsou účinné při hyperplazii.

Perorální kontraceptiva jsou nejspolehlivější metodou prevence nechtěného těhotenství. Po ukončení užívání aktivních pilulek zůstávají v balení „dudlíky“.