Populární otázky týkající se léčby hyperplazie endometria dělohy

Hyperplazie endometria je patologický stav, který vede k benigním změnám v těle dělohy.

Povrch dělohy, vylučovaný zevnitř endometriem, má dvě vrstvy:

 • Bazální. Vyznačuje se zvýšenou pevností a pružností. Hormony na něj nemohou mít žádný vliv..
 • Funkční. Závisí na množství hormonů a má schopnost se měnit v závislosti na fázi menstruačního cyklu.

Pod vlivem ženského pohlavního hormonu estrogenu se během menstruace znovu rodí funkční vrstva endometria, je připraveno místo pro přijetí budoucího embrya dítěte.

Souběžně zralé vajíčko opouští vaječník a pokud nedošlo k oplodnění, obsah hormonů klesá, funkční vrstva je odmítnuta. A menstruační cyklus končí. Toto je normální cyklus u zdravé ženy..

Někdy však v ženském těle dochází ke zvýšené produkci estrogenu, což vede ke zvýšené proliferaci funkční vrstvy endometria a je to patologický proces, který může vést k maligním novotvarům.

Při pravidelném fyziologickém menstruačním cyklu se funkční vrstva endometria může zvýšit až na 5 mm, v důsledku patologické hyperplazie je její zesílení více než 5 mm.

 1. Příčiny nemoci
 2. Typy hyperplazie endometria
 3. Proč je hyperplazie endometria nebezpečná??
 4. Příznaky hyperplazie endometria
 5. Hyperplazie během menopauzy
 6. Příznaky hyperplazie endometria během menopauzy
 7. Diagnostika
 8. Echografické znaky
 9. Metody léčby
 10. Chirurgické metody
 11. Konzervativní metody léčby hyperplazie endometria
 12. Léčba lidovými prostředky
 13. Hyperplazie endometria a těhotenství
 14. Obnova plodnosti
 15. Komplikace hyperplazie
 16. Prevence
 17. Recenze
 18. Předpověď

Příčiny nemoci

Menstruační cyklus dostal svůj název podle periodicity vyplývající z obnovy funkční vrstvy endometria, k regeneraci žlázových buněk dochází se zvýšeným růstem funkční vrstvy.

Hormonální nerovnováha je hlavní příčinou endometriotické hyperplazie. Toto onemocnění může nastat, pokud dojde k poruchám v ženském těle, které jsou doprovázeny výskytem rizikových faktorů.

Tyto zahrnují:

 1. Itsenko-Cushingova choroba.
 2. Novotvary, které přispívají ke zvýšené produkci hormonů.
 3. Cystické změny ve vaječnících (polycystické).
 4. Využití terapie různých patologií hormonem estrogenem.
 5. Časté potratové procedury nebo diagnostická kyretáž.
 6. Zneužití půstní terapie.
 7. Stresující situace a duševní poruchy.
 8. Nemoci štítné žlázy, při kterých je narušena syntéza hormonů.
 9. Narušení metabolických a metabolizovaných procesů obnovy, které narušují vstřebávání tuků a sacharidů. Diabetes mellitus a obezita.
 10. Vážné poškození jater a žlučníku.
 11. Těžké formy arteriální hypertenze.
 12. Stav před nástupem menopauzy.
 13. Zhoršená imunitní funkce.

Všechny výše uvedené faktory mohou být provokatéry vývoje hyperplazie endometria.

Jejich působení lze pozorovat v různých obdobích vývoje ženského těla:

 • Puberta. U mladých pacientek může dojít k předčasné ovulaci, což je způsobeno zvýšením syntézy hormonu progesteronu a estrogenu, v důsledku čehož jeho hladina neodpovídá fázi menstruačního cyklu. Endometrium roste abnormálně a stromální složka je na stejné úrovni nebo se nevyvíjí dostatečně.
 • Reprodukční období. Ke zvýšené koncentraci hormonů dochází v důsledku vývoje chronických onemocnění, která vedou k narušení hypofýzy a hypotalamu. Absence ovulačního cyklu může být způsobena nedostatkem luteinizačního hormonu uprostřed menstruace, nadměrným růstem stromatu, poškozením cystických vaječníků.
 • Období změn souvisejících s věkem. Před nástupem menopauzy v těle je folikulární aparát potlačen, což může ovlivnit pokles produkce hormonů. Tato patologie vede k nežádoucí činnosti kůry nadledvin a dává další podnět k rozvoji hyperplazie funkční vrstvy endometria.

Navíc žena po 40 letech může mít řadu onemocnění (diabetes mellitus, aterosklerotické vaskulární změny, nadváha), které také vedou k rozvoji této patologie.

Typy hyperplazie endometria

V důsledku tohoto patologického procesu dochází k morfologické změně struktury tkání, a proto je obvyklé rozlišovat následující typy (formy) onemocnění:

 • Glandulární. Modifikace funkční vrstvy nastává v důsledku nárůstu buněk žlázového epitelu, s tímto vývojem procesu se ztrácí rozdíl mezi bazální a funkční vrstvou endometria, jsou kombinovány do společné struktury a ve vzácných případech mohou degenerovat do maligních novotvarů. Tento typ hyperplazie je doprovázen:
  • Porušení menstruačního cyklu.
  • Silné krvácení.
  • Rozvoj anémie.
  • Neschopnost počat dítě
 • Žlázová cystická. Kromě šíření žlázové tkáně se onemocnění zhoršuje výskytem cystických těsnění, mohou obsahovat tekutinu. V tomto případě má žena následující příznaky:
  • Křečové, bolestivé bolesti v břiše a bederní oblasti.
  • Výboj se objevuje mezi obdobími.
  • K ovulaci nedochází nebo k ní dochází jen částečně, což je důvod, proč neotehotníte.
 • Adenomatózní hyperplazie endometria. Jeden z nejnebezpečnějších typů onemocnění charakterizovaný rychlou progresí a výskytem atypických buněk, které mohou vést k rakovině. Obzvláštní hrozbou pro zdraví ženy je okamžik vývoje menopauzy. Takový průběh nemoci vyžaduje urgentní operaci..
 • Focal. Tento typ onemocnění je doprovázen výskytem růstu ve formě polypů, jednoduchých i vícenásobných. Místa jejich lokalizace jsou velmi často pozorována v blízkosti průchodu do vejcovodů. Pokud jde o velikost, mohou dosáhnout až 6 cm. Pokud dojde ke zkroucení nohou, jsou schopny nekrotizovat, způsobit obraz akutního břicha a představují skutečnou hrozbu pro život ženy..

Podle moderní klasifikace se liší:

 • Hyperplazie, při které nedochází k produkci abnormálních buněk. Na druhé straně se to stane:
  • Prostý. Když je taková patologie detekována, je charakterizována hladkým a rovnoměrným růstem žlázové vrstvy. Někdy doprovázené mírnými cystickými změnami.
  • Komplexní hyperplazie (hyperplazie 1. stupně). Žlázové buňky mají nepravidelnou morfologickou strukturu a tvar.
 • Proliferace způsobená abnormálními buňkami. Stalo se to:
  • Jednoduchý (druhý stupeň), charakteristickým rysem je výskyt atypických buněk a silná progrese onemocnění.
  • Atypický komplex. Dochází ke změně morfologické struktury buněk, ke změně jejich jádra, ke zvýšení. Rostoucí epitel těla dělohy se stává nadměrně víceřadým. Má tendenci se vyvinout v maligní novotvar.

Proč je hyperplazie endometria nebezpečná??

Kvůli častému krvácení vede tento typ onemocnění primárně k rozvoji anémie. Existuje však i vážnější nebezpečí, které může vést k rakovině..

Nejčastěji se to stane, když:

 • Atypická hyperplazie.
 • Glandulární hyperplazie, která se projevuje během menopauzy.
 • Narušení hypotalamu a štítné žlázy.
 • Selhání imunitního systému s paralelním vývojem metabolického syndromu.

Příznaky hyperplazie endometria

Stanovení přesné diagnózy je někdy velmi obtížné. Toto onemocnění může být maskované jako jiné gynekologické patologie. Při absolvování odborného vyšetření je tento patologický stav velmi často zjištěn.

V některých případech, když se žena obrátí na gynekologa, v důsledku nenastoupení požadovaného těhotenství lékař objeví hyperplazii endometria. U tohoto patologického procesu závisí klinický obraz na formě hyperplazie.

Hlavní příznaky žlázové hyperplazie:

 1. Cyklus menstruace je narušen, stává se nepravidelným, dochází k velkému krvácení. V intervalech mezi menstruačním cyklem je pozorován průhledný výtok, někdy s krevními elementy.
 2. Se zpožděním menstruace, jejich nástup, doprovázený velkým krvavým výtokem.
 3. Úroveň krvavého výtoku se zvyšuje třikrát (menoragie), jsou doprovázeny bolestmi lokalizovanými v bederní oblasti a břichu. Mají bolavý nebo tažný charakter, dávají nohám. Pacientka je letargická, bezmocná, může mít všechny příznaky anémie.
 4. Nerozvinuté vajíčko se pod vlivem hormonálních změn nedokáže normálně fixovat na stěnu dělohy. To vede k neschopnosti počat dítě a snášet těhotenství.

Klinický obraz u fokální hyperplazie:

 1. S tímto vývojem onemocnění je typickým projevem výskyt vaginálního výtoku s nečistotami a pruhy krve v období mezi menstruací.
 2. Menstruační cyklus se prodlužuje a může trvat až 2 týdny.

Hyperplazie během menopauzy

Ženy, které jsou v klimaktériu, jsou výrazně více vystaveny riziku vzniku této patologie..

To je usnadněno:

 • Hormonální nerovnováha. Produkce hormonů je výrazně snížena.
 • Nemoci štítné žlázy a kůry nadledvin.
 • Narušení metabolických procesů, které vedou k nadměrné tělesné hmotnosti. V tomto případě hladina estrogenu významně převyšuje hladinu progesteronu, což je příčinou změn slizničního epitelu v těle dělohy.
 • Změny související s věkem, ke kterým dochází na pozadí snížení funkce imunitního systému. To vede k vývoji abnormálních buněk v endometriu..
 • Traumatické operace. Časté potraty nebo diagnostická kyretáž mohou vést ke vzniku zvýšené hyperplazie buněk funkční vrstvy endometria.
 • Nedávno existují údaje z klinických studií, které naznačují, že tento patologický proces může nastat v důsledku genetické predispozice.

Příznaky hyperplazie endometria během menopauzy

Stav premenopauzy nebo úplného nástupu menopauzy vytváří problém pro stanovení přesné diagnózy. To je způsobeno skutečností, že většina žen nepovažuje za důležité navštívit lékaře kvůli drobným výpotkům, ke kterým dochází mezi obdobími. Nástup menopauzy je navíc doprovázen porušením pravidelnosti menstruace..

Pokud žena trpí hypertenzí, má diagnostikován diabetes mellitus, při vizuálním vyšetření má nadváhu a její potíže jsou skrovné nebo naopak silné krvácení během menstruace. To je důvod, proč lékař provede další schůzky pro přesnou diagnózu..

Příznaky hyperplazie endometria po menopauze:

 1. Pokud během tohoto období dojde u pacienta k vaginálnímu krvácení, které je doprovázeno bolestivou nebo spastickou bolestí v břiše, stane se to alarmujícím příznakem ve vývoji této patologie.
 2. Tyto příznaky se velmi často vyskytují při polypózních změnách v těle dělohy nebo myomu. Během tohoto období se toto onemocnění může stát maligním..

Diagnostika

Včasná a správná diagnóza vám umožní zvolit správnou taktiku a léčebný režim pro danou nemoc. K tomu nestačí shromažďování anamnézy a vyšetření gynekologem.

K určení konečné diagnózy je pacientovi přiřazeno:

 1. Proveďte povinné ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.
 2. Echohysterosalpingografie (Echo-HSG), tento typ diagnózy, vám umožňuje určit stupeň průchodnosti vejcovodů. Určete strukturu a morfologii vrstev endometria.
 3. Histologická metoda pro zkoumání obsahu těla dělohy, která se vyrábí škrábáním.
 4. Hysteroskopie. Nejoblíbenější bezbolestná technika, která se provádí pomocí optické technologie. Během procedury je materiál odebrán pro následnou biopsii a vizuální vyšetření vnitřní vrstvy těla dělohy.

Echografické znaky

Důležitým bodem pro diagnostiku hyperplazie endometria je absolvování ultrazvukového vyšetření.

Pomocí toho se stanoví tloušťka funkční vrstvy dělohy a stanoví se objem léze:

 • U první fáze menstruace se tloušťka slizničního epitelu pohybuje od 2 do 4 mm.
 • Během druhé fáze cyklu se jeho tloušťka může zvýšit až na 15 mm.

Echogenicita. Ve fyziologickém stavu jsou sliznice vždy větší než svalová vrstva těla dělohy:

 • V případě, že proces získá maligní formu, hranice zesílení se stanou heterogenními a nerovnoměrnými. Echogenicita se může zvýšit nebo snížit.
 • Polypoidní změny lze označit zvýšením velikosti polypů až na 17,5 mm a zesílenou stěnou funkční vrstvy až 20 mm, což může potvrdit diagnózu onkologického novotvaru.

Metody léčby

Při výběru taktiky a léčebného režimu pro hyperplazii endometria se bere v úvahu stupeň a závažnost onemocnění, jakož i individuální charakteristiky ženy..

Obvykle se používají 3 metody terapie:

 1. Chirurgický zákrok.
 2. Konzervativní metoda, užívání léků.
 3. Kombinovaná metoda, která zahrnuje dvě předchozí metody.

Chirurgické metody

Hlavní metodou léčby je chirurgický zákrok..

Lze jej vyrobit v následujícím případě:

 • Když je žena v období reprodukčního věku, předběžná metoda pomocí léků (užívání hormonů po dobu 6 měsíců) nepřinesla pozitivní výsledky.
 • Pokud během menopauzy konzervativní metody léčby nepřinesou pozitivní dynamiku s atypickou a atypickou hyperplazií do 3 měsíců.

V této fázi vývoje moderní medicíny lze pro chirurgický zákrok použít různé techniky:

 • Čištění tělesné dutiny dělohy (škrábání). Tento postup používá intravenózní anestezii. Pomocí tupé kyrety je vyškrábána funkční vrstva endometria. Za 30 minut, které jsou pro tuto operaci nutné, prochází ženské tělo pětidenním cyklem menstruace..
 • Kryodestruktivní metoda. S pomocí vysokých teplot je způsobena buněčná smrt, následovaná jejich nekrotizací a přirozeným odchodem z pochvy.
 • Cauterizace nebo ablace laserem. Na rozdíl od předchozí metody se používají vysoké teploty, oblasti postižené hyperplazií jsou zničeny a nezávisle opouštějí tělo dělohy. Tato operace je charakterizována rychlou obnovou slizničního epitelu, jako ve fyziologickém průběhu menstruačního cyklu..
 • Hysterektomie. Nejradikálnější metodou chirurgického zákroku je děloha zcela odstraněna. Pokud se k procesu připojí atypické změny ve vaječnících, musí být také odstraněny. Tento typ operace se používá jen zřídka. K tomu dochází, pouze pokud má pacient během menopauzy:
  • Adenomatózní změny ve funkční vrstvě.
  • Bylo zjištěno, že ženské tělo obsahuje atypické buňky, které mohou vést k onkologii.

Konzervativní metody léčby hyperplazie endometria

Tento typ terapie nezaručuje úplné vyléčení této patologie. Může se opakovat, někdy i v těžších formách..

Tato technika léčby probíhá ve fázích:

 1. V první fázi by mělo být dosaženo úplného zastavení krvácení..
 2. Druhá fáze je charakterizována obnovením normálního průběhu menstruace.
 3. Třetí fáze je zaměřena na potlačení relapsů a prevenci jejich výskytu.

Pro lékovou terapii se používají hormonální léky, které lze podmíněně rozdělit do tří hlavních skupin:

 1. Kombinované orální antikoncepce. Používají se po dlouhou dobu (6 měsíců), jsou široce používány u žen v reprodukčním věku nebo u mladší generace. K tomuto účelu můžete použít Regulona, ​​Janine, Yarinu.
 2. Skupina distálních farmakologických přípravků. Patří mezi ně Dyufaston a Urozhestan. Velkou výhodou těchto léků je jejich všestrannost, mohou být použity při léčbě jakéhokoli typu hyperplazie a předepsány v jakémkoli věku. Průběh léčby stanoví gynekolog, v průměru trvá až šest měsíců.
 3. Skupina agonistů gonadotropinu. Tyto léky jsou považovány za účinné a rychle působící. Patří mezi ně Zoladex a Buselerin.

V zásadě jsou tyto léky předepisovány ženám po 35 letech a během menopauzy. Platí po dobu 6 měsíců.

Použití hormonální terapie závisí na věku a fyziologických údajích ženského těla:

 • Užívání hormonů v reprodukčním věku. Léky během tohoto období jsou předepisovány selektivně. U pacientů v mladém věku s diagnózou jednoduché hyperplazie endometria je předepsána léková forma Medroxyprogesteron. Pokud nedochází k pozitivní dynamice, dávka se zvyšuje a přiřazuje se průběžně. Stejná taktika je zvolena pro atypickou hyperplazii. Pokud v tomto věku existují kontraindikace hormonální terapie, doporučuje se použití spirály Mirena. Je to lék na levonorgestrel. Má výrazný účinek a je schopen snížit hyperplazii endometria. Hormonální terapie v reprodukčním věku nemusí vést k pozitivnímu výsledku, mohou k tomu přispět infekční zánětlivá onemocnění.
 • Aplikace hormonů, když došlo k premenopauzálnímu stavu. Během tohoto období můžete užívat antigonadotropní léky, progestogeny nebo antagonisty GnRH. V tomto období jsou upřednostňovány léky, jako jsou:
  • Norethisteron.
  • Medroxyprogesteron.
  • Goserelin
 • Léčba postmenopauzální hyperplazie. Předpokládá se, že tuto patologii léčí dlouhodobě působícími hormony. Používají se také antikoagulancia, hepatoprotektory. Komplexní léčba by měla být doprovázena ultrazvukovým vyšetřením dvakrát ročně. Pokud není možné dosáhnout pozitivního účinku, provede se chirurgický zákrok k exstirpaci děložního těla spolu s přídavky. Terapie atypické hyperplazie endometria. Chcete-li se zbavit tohoto typu patologie, je žádoucí úplně odstranit dělohu. Ale použití syntetických hormonů nejnovější generace může mít pozitivní účinek v raných stádiích této nemoci. Lze použít různé formy hormonálních léků:
  • Medroxyprogesteron.
  • Hydroxyprogesteron kaproát.
  • Goserelin.
  • Buserelin.
  • Danazol
  • Gestrinon.

Léčba lidovými prostředky

Bylinná medicína a lidové recepty nejsou všelékem při léčbě tohoto patologického procesu. Slouží jako dobrý doplněk k hormonální terapii nebo po operaci..

Dobrého účinku lze dosáhnout při použití infuzí a odvarů z léčivých rostlin:

 • Listy kopřivy.
 • Nasekané kořeny lopuchu.
 • Variabilní kořeny bažiny calamus.
 • Byliny pastýřské kabelky.
 • Serpentine Highlander.
 • Křídlatka obecná.

Pozitivní dynamiky lze dosáhnout pomocí homeopatických léků:

 • Kalium carbonicum.
 • Gynekohel.
 • Mastometrin.
 • Niktrum acidum.

Všechny tyto léky se používají k potlačení negativních příznaků (zastavení krvácení, zvýšení svalového tonusu myometria, odstranění nedostatku vitamínů, mikro a makro prvků).

Hyperplazie endometria a těhotenství

Hyperplázie a těhotenství jsou v zásadě dva neslučitelné pojmy. Je nemožné úspěšně počat dítě a je nemožné ho nést bez patologií. Provedení těhotenství je možné u žlázové hyperplazie.

K problémům s počátkem dochází kvůli:

 1. Reorganizace fyziologického stavu těla, ke kterému dochází v důsledku nadměrných hormonálních účinků estrogenu.
 2. Změny funkční membrány v těle dělohy, kdy se oplodněné vajíčko nemůže připojit k vnitřní děložní vrstvě.

Chcete-li obnovit reprodukční funkci ženy, je nejlepší provést operaci sešrotování těla dělohy. Po provedení se menstruační cyklus obnoví během jednoho měsíce, což znamená, že tělo je připraveno na koncepci a vývoj těhotenství.

Obnova plodnosti

Aby žena otěhotněla a porodila zdravé dítě s hyperplazií endometria, léčba probíhá podle následujícího schématu:

 1. Klomifen je předepsán, užívá se jedna pilulka od pátého dne menstruačního cyklu, 9. den menstruace, jeho užívání je zastaveno.
 2. Poté se od 12. do 16. dne používají Profazi, Pregnil nebo Choriogonin. Schéma terapie vybírá lékař.
 3. Souběžně s těmito léky je fenobarbital předepsán 200 mg denně.
 4. Gonal - F v kombinaci s Pregnenolem se užívá 10-12 dní, na začátku menstruačního cyklu.

Komplikace hyperplazie

V případě, že nedojde k včasné léčbě, existuje řada komplikací, které mohou představovat ohrožení života..

 1. Onkologická onemocnění. Tato komplikace často vede k úplnému odstranění těla dělohy..
 2. Obtížné močení. Nadměrné zvětšení dělohy způsobuje tlak na močový měchýř a moč se vylučuje častěji než obvykle.
 3. Neschopnost počat dítě. Taková komplikace výrazně ovlivňuje psycho-emocionální stav ženy. Aby se této komplikaci vyhnuli, ve většině případů se uchýlí k chirurgickému zákroku..

Prevence

Preventivní opatření pro hyperplazii endometria by měla být zaměřena na odstranění následujících příčin:

 • Předcházení nadměrnému přírůstku hmotnosti.
 • Snižování stresových situací.
 • Včasná terapie pro změny v menstruačním cyklu.
 • V případě potřeby preventivně použití hormonů a jejich analogů.
 • Povinné vyšetření u gynekologa, nejméně dvakrát ročně.
 • Při prvních projevech příznaků silného krvácení během menstruace se nedoporučuje samoléčba, ale poraďte se s odborníkem.

Recenze

Recenze léčby hyperplazie endometria dělohy:

Předpověď

Prognóza léčby hyperplazie endometria je obecně příznivá, pokud je diagnóza stanovena v raných stádiích onemocnění a je předepsán správný výběr a léčebný režim.

Ženy, které ignorují návštěvy léčebných ústavů a ​​samoléčby metodami alternativní tradiční medicíny, jsou vystaveny velkému riziku vzniku komplikací v podobě rozvoje rakoviny. Takové akce často vedou k neplodnosti..

Hyperplazie endometria v perimenopauze: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Hyperplazie endometria (HPE) je běžnou patologií v období premenopauzy a postmenopauzy. Toto onemocnění je charakterizováno nadměrnou proliferací (nadměrným růstem) sliznice dělohy, která se projevuje ve formě abnormálního děložního krvácení různé závažnosti, což je nejčastější důvod pro kontaktování porodníka-gynekologa.

Hyperplastické procesy endometria si zaslouží zvláštní pozornost lékařů také proto, že jsou substrátem pro vznik maligního onemocnění dělohy. Doba premenopauzy je zranitelná kvůli přechodným hormonálním změnám, ke kterým dochází v ženském těle.

 • 1 Příčiny GGE
 • 2 Klasifikace změn endometria v hyperplazii
 • 3 Příznaky hyperplazie endometria
 • 4 Diagnostické metody
 • 5 Zásady léčby

Perimenopauzální období je přechodnou fází v životě ženy, která je charakterizována postupným útlumem funkce vaječníků. Nejběžnější patologie tohoto věku - hyperplazie endometria - je spojena s těmito změnami ve vaječnících. Tento termín znamená zesílení funkční vrstvy sliznice dělohy (endometria) o více než 16 mm.

Přímou roli v patogenezi (vývoji patologického procesu) má hyperestrogenismus (zvýšená koncentrace estrogenu v krvi) a pokles obsahu progesteronu. Tyto metamorfózy jsou spojeny se skutečností, že většina premenopauzálních menstruačních cyklů se stává anovulační (ne každý cyklus ve folikulu vajíčko dozrává a odchází). Ve folikulech, které nepodstoupily ovulaci, jsou estrogeny syntetizovány ve zvýšené koncentraci, což vede k nadměrné proliferaci tkáně endometria.

Normální tloušťka endometria (vlevo), hyperplazie endometria (vpravo)

Protože nedochází k ovulaci, nedochází k tvorbě žlutého tělíska, proto není syntetizován progesteron, který má ochrannou vlastnost pro endometrium. Sliznice dělohy se zhušťuje, dokud se v její struktuře nezačnou vyskytovat dystrofické procesy, v důsledku čehož je odmítnuta. K odmítnutí funkční vrstvy endometria dochází nerovnoměrně a ne úplně. Tato skutečnost je způsobena dlouhými a těžkými obdobími, v některých případech vedoucími ke krvácení..

U některých žen je vyčerpání oocytů doprovázeno atrézií (reverzním vývojem) folikulů, což vede k hormonální nerovnováze charakterizované relativním hyperestrogenismem.

Změny, které přispívají k rozvoji endometriální patologie, zahrnují následující transformace v těle ženy vstupující do přechodného období:

 • pokles počtu ovulačních cyklů;
 • pokles koncentrace progesteronu;
 • vyčerpání folikulárního zásobení vaječníků.

Klasifikace hyperplazie sliznice je založena na histologické struktuře změněného endometria. Hlavní transformace ve tkáni funkční vrstvy sliznice dělohy jsou spojeny se zvýšením počtu žláz, změnou jejich tvaru a velikosti. V některých situacích dochází k restrukturalizaci sliznice. V tomto případě mluvíme o atypii..

Dlouhodobý hyperestrogenní stav vede k výrazným změnám v endometriu, rozvoji prekancerózních stavů a ​​rakovině sliznice.

Existuje několik forem hyperplazie endometria:

 1. 1. Jednoduchý formulář. Tato možnost je charakterizována zvýšeným počtem žlázových prvků endometria bez jeho restrukturalizace. Tento typ zahrnuje cystickou a žlázově-cystickou HPE. Jednoduchý typ může být s atypií nebo bez ní.
 2. 2. Složitá forma. Je charakterizován abnormálním plýtváním buňkami v endometriální vrstvě dělohy.

Komplexní atypická hyperplazie je v podstatě prekancerózní transformací endometria. Je velmi obtížné jej odlišit od adenokarcinomu sliznice dělohy..

Normálně s nástupem menopauzy se endometrium stává atrofickým na pozadí poklesu funkce vaječníků. S odchylkou od fyziologických procesů dochází k zániku reprodukční funkce za podmínek hyperestrogenismu a hypoprogesteronemie. Sliznice dělohy je náchylná k nadměrné proliferaci, která vede k nerovnoměrnému, prodlouženému odmítnutí endometria. Proto je hlavním projevem hyperplastických procesů endometria krvácení z dělohy..

Děložní krvácení se často projevuje jako menoragie. Menoragie jsou těžká období, která trvají déle než 7 dní a objem ztracené krve je více než 80 ml. V ostatních případech dochází k acyklickému děložnímu krvácení (AMB), které zahrnuje metroragii (nepravidelné hojné krvácení), menometroragii (prodloužené těžké období), intermenstruační krvácení z genitálního traktu.

Schéma pro stanovení hojnosti krvavého výboje

AMK vede ke snížení hemoglobinu v krvi (anémie z nedostatku železa), což narušuje pohodu ženy, vede ke zhoršení její pohody. Mezi příznaky anemizace patří závratě, slabost, dušnost, bušení srdce, ospalost.

Abnormální děložní krvácení v menopauze naznačuje vývoj prekancerózního stavu endometria (komplexní atypická hyperplazie) nebo maligní transformace.

Ve vzácných případech zůstává hyperplazie endometria bez příznaků. Diagnóza je v tomto případě stanovena náhodou během preventivního vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku.

Abnormální děložní krvácení u žen před nebo po menopauze je vážným příznakem. Je to důležitý důvod pro kontaktování gynekologa. Lékař po podrobném průzkumu ženy předepisuje nejjednodušší metodu detekce hyperplastických endometriálních procesů - transvaginální ultrazvuk.

Ultrazvukové příznaky HE - zesílení děložního M-echa, což jsou dva uzavřené listy endometria. Tato studie se provádí na začátku první fáze menstruačního cyklu se stejným rytmem menstruace, při absenci pravidelnosti - v kterýkoli den. Ultrazvuková diagnostika hyperplazie endometria se provádí se zvýšením hodnoty M-echo o 9 mm na 5-7 den cyklu (o více než 16 mm na konci druhé fáze). Růst endometria 20 mm - ozvěna maligního procesu.

Další fází diagnostiky je samostatná diagnostická kyretáž dělohy, která se provádí u všech pacientek v menopauzálním věku. Výsledná tkáň je odeslána k histologickému vyšetření, jehož výsledky umožňují stanovení konečné diagnózy a ověření varianty hyperplazie.

Kyretáž dělohy se provádí nejen pro diagnostické účely, ale také pro terapeutické účely. Díky němu je možné zastavit krvácení, které může ohrozit život ženy..

Léčba hyperplazie během menopauzy a postmenopauzy je radikálnější. Je to způsobeno vysokým rizikem rakoviny, která je extrémně život ohrožující. Existuje několik přístupů k následné léčbě: konzervativní a chirurgické.

V závislosti na výsledku histologie je v některých případech předepsána hormonální léčba, včetně gestagenů (Duphaston, Norkolut) nebo kombinované hormonální antikoncepce (Lindinet, Jess, Belara). Hormony se používají nejen k léčbě, ale také k prevenci recidivy hyperplazie. Konzervativní léčba je ospravedlněna nově diagnostikovanou hyperplazií a také její jednoduchou formou v perimenopauzálním věku.

Pokud jsou detekovány složité formy HPE s atypií nebo recidivou jednoduché formy, provede se chirurgická léčba. To zahrnuje:

 • Ablace (odstranění) endometria. Prováděno s metroragií u pacientů starších 35 let as relapsem hyperplazie.
 • Hysterektomie (odstranění dělohy). Hysterektomie je nejradikálnější léčbou HP, která vede k závažným metabolickým poruchám, které zvyšují riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Z tohoto důvodu se odstranění dělohy provádí pouze u těžkých forem hyperplazie (atypické) a rakoviny dělohy.

HPE v ​​menopauze a premenopauze je nebezpečné onemocnění. Lékaři jsou velmi opatrní ohledně tohoto problému kvůli možnému vývoji krvácení a / nebo malignity procesu (degenerace do rakoviny).

Lidové léky se nedoporučují k léčbě hyperplazie sliznice dělohy kvůli vysokému riziku vzniku maligního procesu.

Hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Vrcholný výskyt rakoviny endometria nastává ve věku 60 let. Proto je hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen obzvláště nebezpečná: tento hyperplastický proces slouží jako pozadí pro vývoj maligní gynekologické patologie.

 1. Kdy je postmenopauza?
 2. Hyperplazie endometria - co to je?
 3. Důvody pro rozvoj endometriální patologie u postmenopauzálních žen: - difúzní forma; - fokální forma.
 4. Příznaky hyperplazie ve vyšším věku.
 5. Diagnostika
 6. Vlastnosti a léčebné režimy pro nemoc ve vyšším věku.

Kdy je postmenopauza

Menopauza je čas poslední fyziologické menstruace..

Přibližně 50% žen má menopauzu ve věku 45-50 let, 20% - po 50 letech má 25% časnou (před 45 lety) menopauzu.

Období ženského vývoje

Přečtěte si o příčinách a léčbě hyperplazie endometria v menopauze podrobně v článku: Hyperplazie endometria v menopauze.

Co je hyperplazie endometria - přehled

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy; přesněji - slizniční stěna dělohy sousedící s myometriem (svalová vrstva). Představuje jej stroma, děložní žlázy a krevní cévy v něm ponořené..

Hyperplazie endometria je benigní hormonálně závislá proliferativní transformace sliznice dělohy s porušením její struktury a funkcí.

Endometrium je proměnlivá tkáň, vysoce citlivá na působení pohlavních hormonů. Estrogenní stimulace podporuje její růst v důsledku proliferace děložních žláz. Progesteron naproti tomu stimuluje zrání a proliferaci stromatu, ale inhibuje proliferaci epitelu.

Podrobnosti o různých formách hyperplazie endometria, důvodech vývoje a léčbě tohoto onemocnění, viz článek: Léčba hyperplazie endometria.

Většina estrogenu a progesteronu u žen se produkuje ve vaječnících.

V plodném věku je klíčovým bodem ve vývoji typické hyperplazie hormonální nerovnováha, přesněji estrogenismus: hyperstimulace endometria estrogeny s nedostatkem inhibiční aktivity progesteronu.

Příčiny hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen po vyhynutí hormonální aktivity vaječníků nejsou vždy vysvětleny.

Vedoucí roli ve vývoji onkologických onemocnění ženských pohlavních orgánů a hyperplastické patologie endometria u postmenopauzálních žen hraje genetická predispozice..

Hyperplastické procesy endometria v postmenopauze Struktura hyperplastických procesů endometria v postmenopauze

Atypická hyperplazie endometria je prekancerózní proces. Může se vyskytovat nezávisle, stejně jako na pozadí difúzní, fokální typické hyperplazie, polypózy a atrofie endometria.

Přečtěte si více o rizicích, prognóze a léčbě hyperplazie endometria atypií v článku: Atypická hyperplazie endometria.

Příčiny difuzní hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Objevení se difuzní hyperplazie sliznice dělohy ve vyšším věku nás především nutí hledat zdroj patologické sekrece estrogenu. Příčiny hyperestrogenismu u postmenopauzálních žen:

 • Ovariální patologie: hormonálně aktivní nádory vaječníků, tekomatóza, stromální ovariální hyperplazie.
 • Diencefalická patologie: změny související s věkem v centrálním nervovém systému a související endokrinně-metabolické poruchy.
 • Obezita: Extragonadální produkce estrogenu v tukové tkáni.

Příčiny fokální hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Ohnisková hyperplazie sliznice dělohy ve vyšším věku se nejčastěji vyskytuje ve formě polypózy.
Polyposis je forma fokálního hyperplastického procesu způsobeného benigní transformací bazální vrstvy endometria.

Typická fokální hyperplazie nebo polypóza endometria u žen po menopauze se vyvíjí na pozadí chronického zánětu atrofovaných oblastí sliznice dělohy (chronická atrofická endometritida).

Místní faktory ve vývoji lokální patologie endometria u postmenopauzálních žen:

 • Změny v hormonálně-receptorovém aparátu endometria: zvýšení počtu a citlivosti estrogenových receptorů na nízké dávky hormonu.
 • Zvýšená aktivita růstových faktorů podobných inzulínu.
 • Zpomalení plánované buněčné smrti (apoptóza).
 • Porušení místní imunity.

Rizikové faktory pro hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen

Příznaky hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

 • Děložní krvácení.
 • Krvavý výtok z dělohy.
 • Někdy: hnisavý výtok z dělohy.
 • Někdy: tahavé, křečové bolesti v dolní části břicha.
 • Asymptomatický průběh.

Diagnostika

1. Ultrazvukové transvaginální skenování je optimální metodou primární diagnostiky endometriální patologie.

Tloušťka endometria u postmenopauzálních žen. Norma M-echa na ultrazvuku

Trvání postmenopauzyM-echo
Méně než 5 let≤ 5 mm
Více než 5 let≤4 mm
DlouhoŠpatná vizualizace

Ultrazvukové příznaky hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen:

 • Zvětšení M-echo> 5 mm
 • Nehomogenita struktury endometria.
 • Drsnost, nejasnost hranice mezi svalovou a slizniční vrstvou stěny dělohy.
 • Dopplerova ultrasonografie: změny průtoku krve, vysoká odolnost průtoku krve v endometriu.
 • Sérometr: tekutina v děložní dutině.

2. Hysteroskopie pomocí rigidního hysteroskopu v kombinaci se samostatnou diagnostickou kyretáží endometria a endocervixu (cervikální sliznice).

3. Histologické vyšetření: vyšetření vzdáleného endometria pod mikroskopem.

4. Identifikace ovariální patologie: ultrazvuk, biopsie, MRI (pokud je to nutné).

5. Ke stanovení genetické predispozice k hyperplazii a maligní transformaci endometria se provádí genetická analýza specifických enzymů MMPI, ACE a cytochromu 1A1 (CYP 1A1)..

Léčba hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Frakční (samostatná) diagnostická kyretáž sliznice dělohy pod kontrolou hysteroskopie je první fází léčby hyperplazie endometria a metodou doporučenou pro postmenopauzu k zastavení děložního krvácení.

Volba taktiky léčby hyperplazie endometria u žen po menopauze závisí na výsledcích histologického vyšetření vzorků endometria.

2. Chirurgická léčba.

Ve vyšším věku existuje vysoké riziko degenerace benigní hyperplazie na rakovinu endometria. Při léčbě postmenopauzální endometriální patologie se proto upřednostňuje chirurgická taktika:

 • Odstranění dělohy s přílohami.
 • Adnexektomie: odstranění vaječníků.
 • Ablace endometria: destrukce výstelky dělohy.

Ablace (ablace, resekce) endometria je metoda šetřící chirurgickou léčbu jednoduché difúzní hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen. Účinnost metody ≈83,4%.

Endometriální ablace se provádí:

 • o několik dní později pole kyretáže a histologické vyšetření endometria;
 • v případě recidivy typické hyperplazie endometria po neúspěšné hormonální terapii.

Během ablace je celá sliznice dělohy spolu s bazální vrstvou zničena do hloubky 3–5 mm. Častěji se operace provádí elektrochirurgicky.

Tato operace v některých případech slouží jako alternativa k radikální chirurgické léčbě (odstranění dělohy) s rekurentní hyperplazií endometria.

Indikace k odstranění dělohy s přívěsky u žen po menopauze:

 • Typická (jednoduchá, komplexní) hyperplazie endometria v kombinaci s ovariální patologií, myomem, endometriózou, endokrinně-metabolickými poruchami.
 • Opakování typické jednoduché (komplexní) hyperplazie endometria.
 • Hyperplazie endometria s atypií.
 • Adenomatózní polypy endometria.

Konzervativní hormonální terapie se v těchto případech u postmenopauzálních žen provádí pouze s kontraindikacemi k chirurgickému zákroku.

3. Hormonální léčba.

Jedinou indikací ke konzervativní léčbě endometriální patologie u postmenopauzálních žen je jednoduchá hyperplazie endometria bez atypie..

Hormonální terapie pro typickou jednoduchou hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen.

Kontinuální gestagenyDávkováníNásobnost
17a-OPK250 - 500 mg2krát za 7 dní
Depo-Provera450 - 600 mg1krát za 7 dní
Provera20 mgdenně
Norkolut10 mgdenně

Sledování účinnosti léčby se provádí po 6 měsících:

 • Ultrazvuk
 • aspirační biopsie;
 • opakovaná diagnostická kyretáž.

Recidiva typické hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen je léčena okamžitě.

4. Kombinovaná léčba.

 • Typická fokální hyperplazie endometria.
 • Jednoduchá polypóza.

U žen po menopauze je na pozadí chronické atrofické endometritidy léčba fokálních hyperplastických procesů endometria neúčinná.

Kombinované fáze léčby

Spolu s hysteroskopií a diagnostickou kyretážou se provádí:

 • Odstranění polypů.
 • Selektivní kauterizace (destrukce) bazální vrstvy endometria v oblasti odstraněného polypu nebo polypózy.
 • Místní protizánětlivá léčba: mytí děložní dutiny 0,02% roztokem chlorhexidinu, dr.
Fáze 2

Obecná antibakteriální protizánětlivá léčba:

 • cefazolin + metronidazol;
 • levofloxacin,
 • ciprofloxacin,
 • doxycyklin,
 • gentamicin,
 • dr.
 • Actovegin - stimuluje hojení poškozených děložních tkání.

Mezi gynekologickými onkologickými chorobami je rakovina endometria na druhém místě za rakovinou děložního čípku. Metodou volby pro léčbu hyperplazie endometria u starších pacientů je tedy chirurgické odstranění dělohy s přídavky..

Léčba hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Po ukončení menstruace u žen začíná postmenopauzální období, které trvá téměř třetinu života. V těle dochází ke změnám souvisejícím s věkem, klesá množství ženských hormonů, takže se mohou objevit závažné patologie a nemoci. Jednou z nejběžnějších je hyperplazie endometria.

Co je to hyperplazie endometria

Nemoc nemá žádné věkové omezení, ale častěji je diagnostikována během puberty, menopauzy. V mladém věku není nemoc tak nebezpečná, protože při správné léčbě málokdy vede k vážným následkům a během a po menopauze je rozvoj rakoviny skvělý. Při hyperplazii dochází k nadměrnému dělení, zvýšené množení buněk endometria, zvýšení tloušťky sliznice. Přerůstání je neškodné, ale je považováno za potenciálně nebezpečné. Pokud je tloušťka endometria s menopauzou větší než 6 mm, je nutné další vyšetření.

Postmenopauzální

Hlavním důvodem zesílení, množení buněk endometria je hormonální nerovnováha. U postmenopauzálních žen dochází ke zvýšené hladině estrogenu a nedostatku ženského hormonu progesteronu v důsledku takové nerovnováhy, poruchy funkce sliznice dělohy. Kromě toho existuje několik faktorů přispívajících k výskytu patologie:

 1. Genetická predispozice. Pokud matka trpí onemocněním, je pravděpodobné, že se u ní rozvine..
 2. Narušený metabolismus, obezita.
 3. Vrozené vady dělohy.
 4. Sexuálně přenosné infekce.
 5. Selhání imunity. Pokud imunitní buňky nefungují správně, mohou omylem napadnout výstelku dělohy.
 6. Nemoci štítné žlázy, nadledvin, diabetes mellitus.
 7. Chirurgické manipulace (kyretáž, potrat).
 8. Přítomnost cystických útvarů, fibroidů.

Endometrióza s menopauzou a postmenopauzou často zmizí bez zjevných známek. S růstem žlázových tkání není bolest pozorována kvůli slabé citlivosti děložní dutiny. Jedním ze znaků, které mohou naznačovat onemocnění, je krvácení z pochvy, které není pro ženy po menopauze charakteristické. Nejsou spojeny s menstruací, takže mohou být nebezpečné - možná budete potřebovat vyšetření, ošetření. Alokace může být hojná, vzácná - záleží na poměru hormonů.

Jak zacházet s hyperplazií endometria

K léčbě je nutná komplexní terapie. Při výběru taktiky se bere v úvahu věk pacienta, stupeň zanedbání patologie, příčina jejího výskytu, možnost relapsu. V závažných případech, s ohrožení života, těžkým krvácením, rizikem degenerace do maligního nádoru, je jediným východiskem chirurgický zákrok. V ostatních případech lze použít konzervativní metody: užívání hormonálních léků, léčba alternativními metodami. Posledně jmenované se doporučují jako další metoda boje proti ohniskovým růstům.

Chirurgická léčba

Chirurgický zákrok je extrémní možností, používá se v případě ohrožení života pacienta a jiné metody nepomáhají. Je také předepsáno, pokud není možné neustále sledovat průběh onemocnění. Pro diagnostiku, léčbu hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen se často používá kyretáž děložní dutiny s dalším doporučením k histologickému vyšetření. Metody chirurgického zákroku jsou velmi rozšířené: kryodestrukce, moxování. V přítomnosti atypické nebo opakující se formy hyperplazie je děloha odstraněna.

Škrábání

Metoda používaná pro diagnostické a terapeutické účely. Používá se k zastavení krvácení, odstranění patologických oblastí endometria, histologické analýzy. Postup je jednoduchý, trvá asi 20 minut a provádí se v intravenózní anestezii. Pro škrábání se používá kyreta. Při slepé metodě lékař nejprve rozšíří děložní čípek, poté zavede chirurgický nástroj, vyjme jej zpět a současně zatlačí na sliznici. Kyreta ošetřuje rohy dělohy, přední, zadní stěny.

Kryodestrukce

Jednoduchá metoda, při které dochází k lokálnímu účinku nízkých teplot na fokální růst, hyperplastické oblasti endometria. Po zákroku patologické žlázové buňky epitelu odumírají, jsou odmítnuty a postupně odcházejí. Léčba hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen kryodestrukcí se provádí bez krve. Metoda umožňuje jasně ovlivnit ohnisko onemocnění a minimálně poškodit zdravou tkáň endometria. Je bezbolestný, proto nevyžaduje speciální úlevu od bolesti.

Moxování

Hyperplazie je také léčena elektrochemickými metodami, například laserem. V důsledku vysokých teplot jsou oblasti růstu zničeny a poté jsou nezávisle odstraněny z dělohy. Kauterizace se provádí v anestezii v nemocničním prostředí. Nejprve lékař zavede pacientovi speciální vodič, poté provede operaci a zahřeje sliznici na vysoké teploty. Doba trvání procedury - ne více než 20-30 minut.

Odstranění dělohy

Operace se provádí, pokud má žena komplexní atypickou formu hyperplazie. Mohou odstranit pouze dělohu, zachovat děložní čípek, vejcovody, vaječníky, mohou odstranit všechny výše uvedené. Častěji se provádí celková hysterektomie, při které je přístup do dělohy přes břišní dutinu. Po vyjmutí orgánů se rány na břiše zašijí a zůstane po nich velká jizva.

Léčba hyperplazie endometria bez kyretáže

K vyléčení nemoci, aby se zabránilo dalšímu zvětšení endometria, je předepsána léková terapie. Tablety jsou určeny k regulaci hormonálních hladin, zastavení krvácení, prevenci proliferace sliznice u postmenopauzálních žen:

 1. Za prvé, ke zlepšení fyzického stavu ženy lze předepsat kombinované hormonální látky, například Logest, Janine, Yarina. Užívají se po dobu 21 dnů, jedna tableta podle antikoncepčního schématu.
 2. Ve druhé fázi jsou předepsány gestageny k potlačení tendence endometria k zesílení. Dlouhodobá léčba, nejméně 3–6 měsíců. Známé léky v této skupině: Mirena, Duphaston, Norkolut.
 3. Třetí fáze zahrnuje příjem analogů hypotalamických rizzlingových hormonů. Jejich aktivní složky zabraňují tvorbě pohlavních hormonů a způsobují atrofii endometria. Představeno jednou za měsíc. Přípravky analogů stoupajících hormonů: Zoladex, Buserelin.

Alternativní léčba hyperplazie endometria v menopauze

Pokud během menopauzy postmenopauzální hysteroskopie potvrdila žlázovou, adenomatózní nebo difúzní hyperplazii, odhalila ložiskové patologické změny v děložní dutině, polypoidní nebo cystické útvary, neměli bychom zoufat. Spolu s pilulkami můžete použít lidové léky, koordinovat je s lékařem a také dietu. S hyperplazií endometria je bylinná medicína velmi užitečná - mnoho rostlin je bohatých na analogy ženských hormonů. Podívejte se na některé z lidových prostředků:

 1. Tinktura alkoholu s kopřivou. Rostlina má příznivý účinek, normalizuje hormonální hladiny díky obsahu fytohormonů. Pro přípravu tinktury rozemlejte 100 g kopřivy, promíchejte 400 g alkoholu a nechte 10 dní na tmavém místě. Po uplynutí stanoveného času si vezměte 1 čajovou lžičku po jídle ráno, večer.
 2. Borovaya děloha. Bylina se používá k léčbě mnoha gynekologických onemocnění. Při hyperplazii endometria, cystických formacích se doporučuje použít odvar nebo infuzi alkoholu. Chcete-li připravit infuzi, promíchejte asi 50 g trávy, 500 ml alkoholu, udržujte 2 týdny a každý den protřepávejte. Pijte 1 lžičku třikrát denně s vodou. Délka léčby - od 3 měsíců.

Video

V textu byla nalezena chyba?
Vyberte jej, stiskněte Ctrl + Enter a my vše opravíme!

Ve věku 10–11 let si dívky obvykle již uvědomují, co je to menstruace a proč jsou potřeba. Nástup první menstruace je začátkem dospělosti. Čekají na něj vzrušeně.