Populární otázky týkající se léčby hyperplazie endometria dělohy

Hyperplazie endometria je patologický stav, který vede k benigním změnám v těle dělohy.

Povrch dělohy, vylučovaný zevnitř endometriem, má dvě vrstvy:

 • Bazální. Vyznačuje se zvýšenou pevností a pružností. Hormony na něj nemohou mít žádný vliv..
 • Funkční. Závisí na množství hormonů a má schopnost se měnit v závislosti na fázi menstruačního cyklu.

Pod vlivem ženského pohlavního hormonu estrogenu se během menstruace znovu rodí funkční vrstva endometria, je připraveno místo pro přijetí budoucího embrya dítěte.

Souběžně zralé vajíčko opouští vaječník a pokud nedošlo k oplodnění, obsah hormonů klesá, funkční vrstva je odmítnuta. A menstruační cyklus končí. Toto je normální cyklus u zdravé ženy..

Někdy však v ženském těle dochází ke zvýšené produkci estrogenu, což vede ke zvýšené proliferaci funkční vrstvy endometria a je to patologický proces, který může vést k maligním novotvarům.

Při pravidelném fyziologickém menstruačním cyklu se funkční vrstva endometria může zvýšit až na 5 mm, v důsledku patologické hyperplazie je její zesílení více než 5 mm.

 1. Příčiny nemoci
 2. Typy hyperplazie endometria
 3. Proč je hyperplazie endometria nebezpečná??
 4. Příznaky hyperplazie endometria
 5. Hyperplazie během menopauzy
 6. Příznaky hyperplazie endometria během menopauzy
 7. Diagnostika
 8. Echografické znaky
 9. Metody léčby
 10. Chirurgické metody
 11. Konzervativní metody léčby hyperplazie endometria
 12. Léčba lidovými prostředky
 13. Hyperplazie endometria a těhotenství
 14. Obnova plodnosti
 15. Komplikace hyperplazie
 16. Prevence
 17. Recenze
 18. Předpověď

Příčiny nemoci

Menstruační cyklus dostal svůj název podle periodicity vyplývající z obnovy funkční vrstvy endometria, k regeneraci žlázových buněk dochází se zvýšeným růstem funkční vrstvy.

Hormonální nerovnováha je hlavní příčinou endometriotické hyperplazie. Toto onemocnění může nastat, pokud dojde k poruchám v ženském těle, které jsou doprovázeny výskytem rizikových faktorů.

Tyto zahrnují:

 1. Itsenko-Cushingova choroba.
 2. Novotvary, které přispívají ke zvýšené produkci hormonů.
 3. Cystické změny ve vaječnících (polycystické).
 4. Využití terapie různých patologií hormonem estrogenem.
 5. Časté potratové procedury nebo diagnostická kyretáž.
 6. Zneužití půstní terapie.
 7. Stresující situace a duševní poruchy.
 8. Nemoci štítné žlázy, při kterých je narušena syntéza hormonů.
 9. Narušení metabolických a metabolizovaných procesů obnovy, které narušují vstřebávání tuků a sacharidů. Diabetes mellitus a obezita.
 10. Vážné poškození jater a žlučníku.
 11. Těžké formy arteriální hypertenze.
 12. Stav před nástupem menopauzy.
 13. Zhoršená imunitní funkce.

Všechny výše uvedené faktory mohou být provokatéry vývoje hyperplazie endometria.

Jejich působení lze pozorovat v různých obdobích vývoje ženského těla:

 • Puberta. U mladých pacientek může dojít k předčasné ovulaci, což je způsobeno zvýšením syntézy hormonu progesteronu a estrogenu, v důsledku čehož jeho hladina neodpovídá fázi menstruačního cyklu. Endometrium roste abnormálně a stromální složka je na stejné úrovni nebo se nevyvíjí dostatečně.
 • Reprodukční období. Ke zvýšené koncentraci hormonů dochází v důsledku vývoje chronických onemocnění, která vedou k narušení hypofýzy a hypotalamu. Absence ovulačního cyklu může být způsobena nedostatkem luteinizačního hormonu uprostřed menstruace, nadměrným růstem stromatu, poškozením cystických vaječníků.
 • Období změn souvisejících s věkem. Před nástupem menopauzy v těle je folikulární aparát potlačen, což může ovlivnit pokles produkce hormonů. Tato patologie vede k nežádoucí činnosti kůry nadledvin a dává další podnět k rozvoji hyperplazie funkční vrstvy endometria.

Navíc žena po 40 letech může mít řadu onemocnění (diabetes mellitus, aterosklerotické vaskulární změny, nadváha), které také vedou k rozvoji této patologie.

Typy hyperplazie endometria

V důsledku tohoto patologického procesu dochází k morfologické změně struktury tkání, a proto je obvyklé rozlišovat následující typy (formy) onemocnění:

 • Glandulární. Modifikace funkční vrstvy nastává v důsledku nárůstu buněk žlázového epitelu, s tímto vývojem procesu se ztrácí rozdíl mezi bazální a funkční vrstvou endometria, jsou kombinovány do společné struktury a ve vzácných případech mohou degenerovat do maligních novotvarů. Tento typ hyperplazie je doprovázen:
  • Porušení menstruačního cyklu.
  • Silné krvácení.
  • Rozvoj anémie.
  • Neschopnost počat dítě
 • Žlázová cystická. Kromě šíření žlázové tkáně se onemocnění zhoršuje výskytem cystických těsnění, mohou obsahovat tekutinu. V tomto případě má žena následující příznaky:
  • Křečové, bolestivé bolesti v břiše a bederní oblasti.
  • Výboj se objevuje mezi obdobími.
  • K ovulaci nedochází nebo k ní dochází jen částečně, což je důvod, proč neotehotníte.
 • Adenomatózní hyperplazie endometria. Jeden z nejnebezpečnějších typů onemocnění charakterizovaný rychlou progresí a výskytem atypických buněk, které mohou vést k rakovině. Obzvláštní hrozbou pro zdraví ženy je okamžik vývoje menopauzy. Takový průběh nemoci vyžaduje urgentní operaci..
 • Focal. Tento typ onemocnění je doprovázen výskytem růstu ve formě polypů, jednoduchých i vícenásobných. Místa jejich lokalizace jsou velmi často pozorována v blízkosti průchodu do vejcovodů. Pokud jde o velikost, mohou dosáhnout až 6 cm. Pokud dojde ke zkroucení nohou, jsou schopny nekrotizovat, způsobit obraz akutního břicha a představují skutečnou hrozbu pro život ženy..

Podle moderní klasifikace se liší:

 • Hyperplazie, při které nedochází k produkci abnormálních buněk. Na druhé straně se to stane:
  • Prostý. Když je taková patologie detekována, je charakterizována hladkým a rovnoměrným růstem žlázové vrstvy. Někdy doprovázené mírnými cystickými změnami.
  • Komplexní hyperplazie (hyperplazie 1. stupně). Žlázové buňky mají nepravidelnou morfologickou strukturu a tvar.
 • Proliferace způsobená abnormálními buňkami. Stalo se to:
  • Jednoduchý (druhý stupeň), charakteristickým rysem je výskyt atypických buněk a silná progrese onemocnění.
  • Atypický komplex. Dochází ke změně morfologické struktury buněk, ke změně jejich jádra, ke zvýšení. Rostoucí epitel těla dělohy se stává nadměrně víceřadým. Má tendenci se vyvinout v maligní novotvar.

Proč je hyperplazie endometria nebezpečná??

Kvůli častému krvácení vede tento typ onemocnění primárně k rozvoji anémie. Existuje však i vážnější nebezpečí, které může vést k rakovině..

Nejčastěji se to stane, když:

 • Atypická hyperplazie.
 • Glandulární hyperplazie, která se projevuje během menopauzy.
 • Narušení hypotalamu a štítné žlázy.
 • Selhání imunitního systému s paralelním vývojem metabolického syndromu.

Příznaky hyperplazie endometria

Stanovení přesné diagnózy je někdy velmi obtížné. Toto onemocnění může být maskované jako jiné gynekologické patologie. Při absolvování odborného vyšetření je tento patologický stav velmi často zjištěn.

V některých případech, když se žena obrátí na gynekologa, v důsledku nenastoupení požadovaného těhotenství lékař objeví hyperplazii endometria. U tohoto patologického procesu závisí klinický obraz na formě hyperplazie.

Hlavní příznaky žlázové hyperplazie:

 1. Cyklus menstruace je narušen, stává se nepravidelným, dochází k velkému krvácení. V intervalech mezi menstruačním cyklem je pozorován průhledný výtok, někdy s krevními elementy.
 2. Se zpožděním menstruace, jejich nástup, doprovázený velkým krvavým výtokem.
 3. Úroveň krvavého výtoku se zvyšuje třikrát (menoragie), jsou doprovázeny bolestmi lokalizovanými v bederní oblasti a břichu. Mají bolavý nebo tažný charakter, dávají nohám. Pacientka je letargická, bezmocná, může mít všechny příznaky anémie.
 4. Nerozvinuté vajíčko se pod vlivem hormonálních změn nedokáže normálně fixovat na stěnu dělohy. To vede k neschopnosti počat dítě a snášet těhotenství.

Klinický obraz u fokální hyperplazie:

 1. S tímto vývojem onemocnění je typickým projevem výskyt vaginálního výtoku s nečistotami a pruhy krve v období mezi menstruací.
 2. Menstruační cyklus se prodlužuje a může trvat až 2 týdny.

Hyperplazie během menopauzy

Ženy, které jsou v klimaktériu, jsou výrazně více vystaveny riziku vzniku této patologie..

To je usnadněno:

 • Hormonální nerovnováha. Produkce hormonů je výrazně snížena.
 • Nemoci štítné žlázy a kůry nadledvin.
 • Narušení metabolických procesů, které vedou k nadměrné tělesné hmotnosti. V tomto případě hladina estrogenu významně převyšuje hladinu progesteronu, což je příčinou změn slizničního epitelu v těle dělohy.
 • Změny související s věkem, ke kterým dochází na pozadí snížení funkce imunitního systému. To vede k vývoji abnormálních buněk v endometriu..
 • Traumatické operace. Časté potraty nebo diagnostická kyretáž mohou vést ke vzniku zvýšené hyperplazie buněk funkční vrstvy endometria.
 • Nedávno existují údaje z klinických studií, které naznačují, že tento patologický proces může nastat v důsledku genetické predispozice.

Příznaky hyperplazie endometria během menopauzy

Stav premenopauzy nebo úplného nástupu menopauzy vytváří problém pro stanovení přesné diagnózy. To je způsobeno skutečností, že většina žen nepovažuje za důležité navštívit lékaře kvůli drobným výpotkům, ke kterým dochází mezi obdobími. Nástup menopauzy je navíc doprovázen porušením pravidelnosti menstruace..

Pokud žena trpí hypertenzí, má diagnostikován diabetes mellitus, při vizuálním vyšetření má nadváhu a její potíže jsou skrovné nebo naopak silné krvácení během menstruace. To je důvod, proč lékař provede další schůzky pro přesnou diagnózu..

Příznaky hyperplazie endometria po menopauze:

 1. Pokud během tohoto období dojde u pacienta k vaginálnímu krvácení, které je doprovázeno bolestivou nebo spastickou bolestí v břiše, stane se to alarmujícím příznakem ve vývoji této patologie.
 2. Tyto příznaky se velmi často vyskytují při polypózních změnách v těle dělohy nebo myomu. Během tohoto období se toto onemocnění může stát maligním..

Diagnostika

Včasná a správná diagnóza vám umožní zvolit správnou taktiku a léčebný režim pro danou nemoc. K tomu nestačí shromažďování anamnézy a vyšetření gynekologem.

K určení konečné diagnózy je pacientovi přiřazeno:

 1. Proveďte povinné ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.
 2. Echohysterosalpingografie (Echo-HSG), tento typ diagnózy, vám umožňuje určit stupeň průchodnosti vejcovodů. Určete strukturu a morfologii vrstev endometria.
 3. Histologická metoda pro zkoumání obsahu těla dělohy, která se vyrábí škrábáním.
 4. Hysteroskopie. Nejoblíbenější bezbolestná technika, která se provádí pomocí optické technologie. Během procedury je materiál odebrán pro následnou biopsii a vizuální vyšetření vnitřní vrstvy těla dělohy.

Echografické znaky

Důležitým bodem pro diagnostiku hyperplazie endometria je absolvování ultrazvukového vyšetření.

Pomocí toho se stanoví tloušťka funkční vrstvy dělohy a stanoví se objem léze:

 • U první fáze menstruace se tloušťka slizničního epitelu pohybuje od 2 do 4 mm.
 • Během druhé fáze cyklu se jeho tloušťka může zvýšit až na 15 mm.

Echogenicita. Ve fyziologickém stavu jsou sliznice vždy větší než svalová vrstva těla dělohy:

 • V případě, že proces získá maligní formu, hranice zesílení se stanou heterogenními a nerovnoměrnými. Echogenicita se může zvýšit nebo snížit.
 • Polypoidní změny lze označit zvýšením velikosti polypů až na 17,5 mm a zesílenou stěnou funkční vrstvy až 20 mm, což může potvrdit diagnózu onkologického novotvaru.

Metody léčby

Při výběru taktiky a léčebného režimu pro hyperplazii endometria se bere v úvahu stupeň a závažnost onemocnění, jakož i individuální charakteristiky ženy..

Obvykle se používají 3 metody terapie:

 1. Chirurgický zákrok.
 2. Konzervativní metoda, užívání léků.
 3. Kombinovaná metoda, která zahrnuje dvě předchozí metody.

Chirurgické metody

Hlavní metodou léčby je chirurgický zákrok..

Lze jej vyrobit v následujícím případě:

 • Když je žena v období reprodukčního věku, předběžná metoda pomocí léků (užívání hormonů po dobu 6 měsíců) nepřinesla pozitivní výsledky.
 • Pokud během menopauzy konzervativní metody léčby nepřinesou pozitivní dynamiku s atypickou a atypickou hyperplazií do 3 měsíců.

V této fázi vývoje moderní medicíny lze pro chirurgický zákrok použít různé techniky:

 • Čištění tělesné dutiny dělohy (škrábání). Tento postup používá intravenózní anestezii. Pomocí tupé kyrety je vyškrábána funkční vrstva endometria. Za 30 minut, které jsou pro tuto operaci nutné, prochází ženské tělo pětidenním cyklem menstruace..
 • Kryodestruktivní metoda. S pomocí vysokých teplot je způsobena buněčná smrt, následovaná jejich nekrotizací a přirozeným odchodem z pochvy.
 • Cauterizace nebo ablace laserem. Na rozdíl od předchozí metody se používají vysoké teploty, oblasti postižené hyperplazií jsou zničeny a nezávisle opouštějí tělo dělohy. Tato operace je charakterizována rychlou obnovou slizničního epitelu, jako ve fyziologickém průběhu menstruačního cyklu..
 • Hysterektomie. Nejradikálnější metodou chirurgického zákroku je děloha zcela odstraněna. Pokud se k procesu připojí atypické změny ve vaječnících, musí být také odstraněny. Tento typ operace se používá jen zřídka. K tomu dochází, pouze pokud má pacient během menopauzy:
  • Adenomatózní změny ve funkční vrstvě.
  • Bylo zjištěno, že ženské tělo obsahuje atypické buňky, které mohou vést k onkologii.

Konzervativní metody léčby hyperplazie endometria

Tento typ terapie nezaručuje úplné vyléčení této patologie. Může se opakovat, někdy i v těžších formách..

Tato technika léčby probíhá ve fázích:

 1. V první fázi by mělo být dosaženo úplného zastavení krvácení..
 2. Druhá fáze je charakterizována obnovením normálního průběhu menstruace.
 3. Třetí fáze je zaměřena na potlačení relapsů a prevenci jejich výskytu.

Pro lékovou terapii se používají hormonální léky, které lze podmíněně rozdělit do tří hlavních skupin:

 1. Kombinované orální antikoncepce. Používají se po dlouhou dobu (6 měsíců), jsou široce používány u žen v reprodukčním věku nebo u mladší generace. K tomuto účelu můžete použít Regulona, ​​Janine, Yarinu.
 2. Skupina distálních farmakologických přípravků. Patří mezi ně Dyufaston a Urozhestan. Velkou výhodou těchto léků je jejich všestrannost, mohou být použity při léčbě jakéhokoli typu hyperplazie a předepsány v jakémkoli věku. Průběh léčby stanoví gynekolog, v průměru trvá až šest měsíců.
 3. Skupina agonistů gonadotropinu. Tyto léky jsou považovány za účinné a rychle působící. Patří mezi ně Zoladex a Buselerin.

V zásadě jsou tyto léky předepisovány ženám po 35 letech a během menopauzy. Platí po dobu 6 měsíců.

Použití hormonální terapie závisí na věku a fyziologických údajích ženského těla:

 • Užívání hormonů v reprodukčním věku. Léky během tohoto období jsou předepisovány selektivně. U pacientů v mladém věku s diagnózou jednoduché hyperplazie endometria je předepsána léková forma Medroxyprogesteron. Pokud nedochází k pozitivní dynamice, dávka se zvyšuje a přiřazuje se průběžně. Stejná taktika je zvolena pro atypickou hyperplazii. Pokud v tomto věku existují kontraindikace hormonální terapie, doporučuje se použití spirály Mirena. Je to lék na levonorgestrel. Má výrazný účinek a je schopen snížit hyperplazii endometria. Hormonální terapie v reprodukčním věku nemusí vést k pozitivnímu výsledku, mohou k tomu přispět infekční zánětlivá onemocnění.
 • Aplikace hormonů, když došlo k premenopauzálnímu stavu. Během tohoto období můžete užívat antigonadotropní léky, progestogeny nebo antagonisty GnRH. V tomto období jsou upřednostňovány léky, jako jsou:
  • Norethisteron.
  • Medroxyprogesteron.
  • Goserelin
 • Léčba postmenopauzální hyperplazie. Předpokládá se, že tuto patologii léčí dlouhodobě působícími hormony. Používají se také antikoagulancia, hepatoprotektory. Komplexní léčba by měla být doprovázena ultrazvukovým vyšetřením dvakrát ročně. Pokud není možné dosáhnout pozitivního účinku, provede se chirurgický zákrok k exstirpaci děložního těla spolu s přídavky. Terapie atypické hyperplazie endometria. Chcete-li se zbavit tohoto typu patologie, je žádoucí úplně odstranit dělohu. Ale použití syntetických hormonů nejnovější generace může mít pozitivní účinek v raných stádiích této nemoci. Lze použít různé formy hormonálních léků:
  • Medroxyprogesteron.
  • Hydroxyprogesteron kaproát.
  • Goserelin.
  • Buserelin.
  • Danazol
  • Gestrinon.

Léčba lidovými prostředky

Bylinná medicína a lidové recepty nejsou všelékem při léčbě tohoto patologického procesu. Slouží jako dobrý doplněk k hormonální terapii nebo po operaci..

Dobrého účinku lze dosáhnout při použití infuzí a odvarů z léčivých rostlin:

 • Listy kopřivy.
 • Nasekané kořeny lopuchu.
 • Variabilní kořeny bažiny calamus.
 • Byliny pastýřské kabelky.
 • Serpentine Highlander.
 • Křídlatka obecná.

Pozitivní dynamiky lze dosáhnout pomocí homeopatických léků:

 • Kalium carbonicum.
 • Gynekohel.
 • Mastometrin.
 • Niktrum acidum.

Všechny tyto léky se používají k potlačení negativních příznaků (zastavení krvácení, zvýšení svalového tonusu myometria, odstranění nedostatku vitamínů, mikro a makro prvků).

Hyperplazie endometria a těhotenství

Hyperplázie a těhotenství jsou v zásadě dva neslučitelné pojmy. Je nemožné úspěšně počat dítě a je nemožné ho nést bez patologií. Provedení těhotenství je možné u žlázové hyperplazie.

K problémům s počátkem dochází kvůli:

 1. Reorganizace fyziologického stavu těla, ke kterému dochází v důsledku nadměrných hormonálních účinků estrogenu.
 2. Změny funkční membrány v těle dělohy, kdy se oplodněné vajíčko nemůže připojit k vnitřní děložní vrstvě.

Chcete-li obnovit reprodukční funkci ženy, je nejlepší provést operaci sešrotování těla dělohy. Po provedení se menstruační cyklus obnoví během jednoho měsíce, což znamená, že tělo je připraveno na koncepci a vývoj těhotenství.

Obnova plodnosti

Aby žena otěhotněla a porodila zdravé dítě s hyperplazií endometria, léčba probíhá podle následujícího schématu:

 1. Klomifen je předepsán, užívá se jedna pilulka od pátého dne menstruačního cyklu, 9. den menstruace, jeho užívání je zastaveno.
 2. Poté se od 12. do 16. dne používají Profazi, Pregnil nebo Choriogonin. Schéma terapie vybírá lékař.
 3. Souběžně s těmito léky je fenobarbital předepsán 200 mg denně.
 4. Gonal - F v kombinaci s Pregnenolem se užívá 10-12 dní, na začátku menstruačního cyklu.

Komplikace hyperplazie

V případě, že nedojde k včasné léčbě, existuje řada komplikací, které mohou představovat ohrožení života..

 1. Onkologická onemocnění. Tato komplikace často vede k úplnému odstranění těla dělohy..
 2. Obtížné močení. Nadměrné zvětšení dělohy způsobuje tlak na močový měchýř a moč se vylučuje častěji než obvykle.
 3. Neschopnost počat dítě. Taková komplikace výrazně ovlivňuje psycho-emocionální stav ženy. Aby se této komplikaci vyhnuli, ve většině případů se uchýlí k chirurgickému zákroku..

Prevence

Preventivní opatření pro hyperplazii endometria by měla být zaměřena na odstranění následujících příčin:

 • Předcházení nadměrnému přírůstku hmotnosti.
 • Snižování stresových situací.
 • Včasná terapie pro změny v menstruačním cyklu.
 • V případě potřeby preventivně použití hormonů a jejich analogů.
 • Povinné vyšetření u gynekologa, nejméně dvakrát ročně.
 • Při prvních projevech příznaků silného krvácení během menstruace se nedoporučuje samoléčba, ale poraďte se s odborníkem.

Recenze

Recenze léčby hyperplazie endometria dělohy:

Předpověď

Prognóza léčby hyperplazie endometria je obecně příznivá, pokud je diagnóza stanovena v raných stádiích onemocnění a je předepsán správný výběr a léčebný režim.

Ženy, které ignorují návštěvy léčebných ústavů a ​​samoléčby metodami alternativní tradiční medicíny, jsou vystaveny velkému riziku vzniku komplikací v podobě rozvoje rakoviny. Takové akce často vedou k neplodnosti..

Škrábání hyperplazie endometria: recenze lékařů

V gynekologii jsou takové patologie dělohy velmi časté, které vyžadují instrumentální zásah, diagnostické nebo terapeutické. Jedním z těchto onemocnění je hyperplazie endometria, jejíž léčba spočívá nejčastěji v proceduře kyretáže. U žen, které čelí této diagnóze, je velmi důležité pochopit podstatu a pořadí tohoto postupu a uvědomit si možné důsledky. U hyperplazie endometria se podle recenzí velmi často používá škrábání.

Co je to za patologii?

Hyperplazie endometria je benigní novotvar v endometriu (vnitřní vrstvě dělohy), který způsobuje jeho zesílení a zvětšení. Důvodem tohoto procesu je zvýšení počtu stromálních a žlázových prvků v endometriu..

Endometria jsou různých typů:

 1. Glandular (zvětšení žlázové tkáně).
 2. Žlázová cystická.
 3. Adenomatóza. Toto je prekancerózní patologie. V asi 10 procentech případů se z něj vyvine zhoubný nádor..
 4. Vláknité a žlázovité vláknité polypy endometria. Toto je nejběžnější typ hyperplazie. Zřídka se stanou maligními, ale mohou způsobit rakovinu endometria.

Níže vezmeme v úvahu, jaké recenze píšou o postupu škrábání.

Hyperplazie endometria je patologie běžná u všech věkových skupin u žen. Nejčastěji se však tato patologie vyskytuje během puberty nebo menopauzy, kdy v těle dochází k dramatickým hormonálním změnám..

Předpoklady

Předpoklady pro hyperplazii endometria jsou:

 1. Narušení hormonální rovnováhy (nedostatek progesteronu na pozadí nadbytku estrogenu).
 2. Diabetes mellitus, hypertenze, obezita, onemocnění štítné žlázy, nadledvin atd..
 3. Děložní myomy a adenomyóza.
 4. Genetická predispozice.
 5. Potrat.

S hyperplazií endometria v menopauze je kyretáž podle recenzí jedinou metodou léčby.

Znamení

Hlavním příznakem všech typů této patologie je nepravidelný a necyklický krvavý výtok. Obvykle se objevují mezi obdobími nebo po zpoždění. Výtok není hojný, rozmazaný. Přebytek estrogenu v těle ženy může vést k neplodnosti, zatímco hyperplazie endometria se nijak neprojeví. Proto je absence těhotenství s pravidelnou sexuální aktivitou během roku vážným důvodem pro konzultaci s odborníkem. Hyperplazie je často zaměňována s fibroidy (pokud jsou diagnostikována) nebo s časným potratem.

Hyperplázie endometria je diagnostikována (kyretáž a recenze budou diskutovány níže) po gynekologickém vyšetření, ultrazvuku pánevních orgánů a hysteroskopii (vyšetření dělohy pomocí speciálního zařízení). Škrábání získané pomocí hysteroskopie se zkoumá, aby se určil typ hyperplazie. Lze také provést aspirační biopsii, když se provede histologické vyšetření s kouskem endometria. Kontrola hladiny estrogenu a progesteronu je také jedním z typů diagnostiky hyperplazie endometria..

Terapie hyperplazie endometria je nezbytná pro všechny bez ohledu na věk a stupeň poškození. Hysteroskopie a kyretáž jsou nejúčinnější metody léčby a diagnostiky. Níže budeme podrobně hovořit konkrétně o škrábání. Podle recenzí u postmenopauzálních žen se může objevit hyperplazie endometria.

Indikace a kontraindikace

Kyretáž (škrábání endometria) je v gynekologii běžným postupem. Jedná se o invazivní zásah do struktury ženských pohlavních orgánů. Během této manipulace lékař odstraní funkční vrstvu sliznice speciálním nástrojem, aniž by to ovlivnilo jiné tkáně. Do další menstruace se endometrium zotaví samo..

Ale ve vzácných případech se stane, že je vyléčena hyperplazie endometria bez kyretáže (v této věci existují recenze).

Čištění děložní dutiny se provádí za účelem diagnostiky nebo léčby různých gynekologických onemocnění. Proto jsou postupy rozděleny na terapeutické a diagnostické. Druhá možnost se používá, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 1. Nepravidelný měsíční cyklus.
 2. Silné a prodloužené menstruační krvácení.
 3. Menoragie (krvácení mezi obdobími).
 4. Algomenorea (bolestivé pocity během menstruace).
 5. Neplodnost.
 6. Podezření na malignitu.

Docela často dochází k benigní proliferaci sliznice (fokální nebo difúzní). Proto je kyretáž pro hyperplazii endometria podle recenzí velmi častá. Je to důležité pro ženy, které čekají na potvrzení diagnózy..

Pro léčebné účely se škrábání používá nejen k hyperplazii, ale také k dalším patologiím, a to:

Submukózní (submukózní) fibroidy.

Polypy těla a děložního čípku.

Zmrazené nebo mimoděložní těhotenství.

Porod s patologií.

Výše uvedené podmínky lze léčit škrábáním. Tento postup se mimo jiné provádí jako jedna z metod ukončení nechtěného těhotenství. A ačkoli se nyní více používají jiné metody, jako je vakuová aspirace nebo lékařský potrat, tento postup je stále relevantní..

Je důležité si uvědomit, že postup pro škrábání endometria s hyperplazií v menopauze má podle recenzí kontraindikace. Například v případě akutních infekčních a zánětlivých onemocnění pochvy a děložního čípku je třeba od postupu upustit, protože může vyvolat poškození dělohy. Výjimkou je případ zadržené placenty během porodu..

Příprava a postup

Stejně jako při každém invazivním zákroku se musíte pečlivě připravit na hyperplazii endometria. První věc, kterou si musíte pamatovat, je, že postup se provádí v určité dny menstruačního cyklu, což pomáhá snižovat krvácení. Druhým je, že je zapotřebí mnohostranné vyšetření ženy, včetně:

 1. Obecná analýza krve a moči.
 2. Vaginální mikroskopie (nátěr).
 3. Kultura sekrecí.
 4. Krevní test na biochemii, stejně jako hormony.

Takové vyšetření je nezbytné k identifikaci patologií doprovázejících hyperplazii, protože mohou interferovat s kyretáží nebo vést k pooperačním komplikacím. Před zákrokem musí žena splnit následující podmínky:

 1. Odmítněte užívat jakékoli léky.
 2. Zdržujte se sexuální aktivity.
 3. Přestaňte používat výrobky pro intimní hygienu, včetně vaginálních čípků a tablet. Důsledky kyretáže hyperplazie endometria a recenze jsou předmětem zájmu mnoha lidí.

Měli byste přestat užívat léky dva týdny před výkonem, další podmínky jsou splněny několik dní před výkonem. 12 hodin před operací byste měli odmítnout jíst a pít, to znamená, že byste měli přijít na proceduru na prázdný žaludek.

Nejdůležitější věcí, která pacienta před zákrokem znepokojuje, je ve skutečnosti to, jak se provádí. Škrábání se provádí za stacionárních podmínek na gynekologickém operačním sále. Protože tato manipulace je velmi bolestivá, musí být pacient anestetizován intravenózní anestezií. Pokud je postup prováděn po porodu nebo potratu, není nutná anestézie, protože děložní čípek bude dostatečně rozšířený.

V počáteční fázi se cervikální kanál otevírá pomocí speciálního kovového dilatátoru. Dále dochází k přímému škrábání sliznice kyretou (chirurgická lžíce). Někdy se pro tento účel používá vakuová aspirátor. Ale než do něj vstoupíte, musíte zkontrolovat umístění a délku děložní dutiny, protože je možný ohyb.

V ideálním případě se operace provádí pod kontrolou hysteroskopu, je však také možná možnost „naslepo“. Hysteroskop zobrazuje na monitoru obraz, který jasně ukazuje, které oblasti vyžadují škrábání. Současně lze provést biopsii pro další vyšetření. Hyperplazie endometria může vyžadovat dvoustupňový postup - nejprve je vyškrábána děložní dutina a poté cervikální kanál. Kyretáž pro hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen a recenze jsou uvedeny níže.

Důsledky škrábání

Při škrábání je povrchová vrstva endometria odstraněna, a proto její regenerace trvá určitou dobu. Jedná se zpravidla o rychlý proces, jehož trvání je srovnatelné s pravidelnou menstruací. Tento postup však stále poškozuje sliznici, proto je možná paroxysmální bolest v podbřišku a špinění. Zpočátku je výtok sražený, pak krvavý, krvavý a po týdnu a půl se zastaví a vše se vrátí do normálu. Pokud je bolest intenzivní a obtěžuje ženu v pooperačním období, je možné užívat protizánětlivé léky, jako je "Ibuprofen". Další možnosti léčby po kyretáži s hyperplazií endometria s menopauzou podle recenzí nejsou nutné.

Možné komplikace

Po operaci může dojít ke zpoždění až 4 týdny nebo více. V případě zpoždění o více než tři měsíce má smysl kontaktovat gynekologa. To také stojí za to udělat, pokud výtok nekončí a bolest se zesiluje, nebo pokud teplota stoupá. Tyto příznaky naznačují přítomnost komplikací, například:

 1. Endometritida (zánětlivý proces).
 2. Děložní krvácení.
 3. Hematometr (akumulace krve v děloze).

Hyperplazie endometria, kyretáž: recenze lékařů

Během operace může dojít k poškození dělohy a prasknutí kyvetou, dilatátorem nebo sondou. To se může stát kvůli nekompetentnímu provedení manipulace nebo kvůli nedostatku hysteroskopu. V průběhu času se tyto léze zahojí, na jejich místě se mohou objevit adheze, což může dobře způsobit, že se embryo nefixuje na stěnu dělohy, a tedy neplodnost.

Léčba hyperplazie endometria po kyretáži by podle recenzí měla být komplexní.

Po úspěšném postupu se ženě doporučuje věnovat pozornost jejímu zdraví, aby se tělo mohlo plně zotavit.

Pravidla po operaci

Gynekologové doporučují následující dva týdny po operaci dodržovat následující pravidla:

 1. Sexuální abstinence.
 2. Nevykoupejte se a nechodte do sauny, vylučujte tepelné namáhání těla.
 3. Nepoužívejte injekční stříkačky ani tampony.
 4. Vyvarujte se namáhavé fyzické aktivity.
 5. Neužívejte léky na ředění krve, jako je heparin nebo aspirin.
 6. Kontrolu provádějte tři měsíce po zákroku darováním krve na hormony.

Důležitá otázka

Neméně vzrušující pro ženu, která přežila kyretáž, je otázka další možnosti početí dítěte. Na to bohužel nikdo nemůže odpovědět konkrétně. Žádný odborník neposkytne záruky budoucího těhotenství. Závisí to na jednotlivých vlastnostech organismu, na úspěšnosti provedeného postupu, na důvodu, pro který byla manipulace provedena. Pokud hyperplazie endometria neovlivňuje vaječníky, neměly by po zákroku existovat žádné překážky porodu, může dojít k těhotenství již během další ovulace po operaci.

Je u hyperplazie endometria nutná kyretáž? Recenze potvrzují, že existuje alternativa. Více o tom později.

S více relapsy hyperplázie lze přijmout drastická opatření. Pokud pacientka již nemá v úmyslu porodit, můžeme hovořit o úplném odstranění sliznice endometria. Ve zvláště obtížných případech lze úplně odstranit dělohu, vaječníky a přívěsky. Terapie v tomto případě bude dlouhá a obtížná, protože taková opatření výrazně ovlivňují hormonální rovnováhu v těle ženy..

Aby se zabránilo budoucím zdravotním problémům, kyretáž by měla být svěřena pouze zkušeným lékařům; v tomto případě je žena povinna důsledně dodržovat všechna doporučení v před a pooperačním období.

Kyretáž s hyperplazií endometria s menopauzou

Recenze potvrzují, že když se hormon estrogen nadměrně hromadí v těle ženy a zároveň snižuje progesteron, může to vést k tak nebezpečnému onemocnění, jako je hyperplazie endometria v menopauze. Riziková skupina zahrnuje spravedlivé pohlaví, které mělo dlouhé a těžké období před menopauzou, s myomy, zánětem endometria nebo hrudkami v prsu. Léčba se skládá z následujících fází:

 • diagnostická kyretáž;
 • analýza materiálu z dělohy;
 • poté gynekolog vybere hormony nezbytné k zastavení hyperplazie;
 • škrábání nalezených anomálií v děloze pomocí laseru na některých místech buněčné proliferace;
 • kombinují se hormonální a chirurgické formy expozice;
 • pokud dojde k relapsu onemocnění, orgán se odstraní a poté se znovu provede průběh hormonů.

Alternativní

Kromě škrábání děložní dutiny se používají i jiné typy terapie. Nejdůležitější z nich je konzervativní korekce léky. Jedná se především o hormonální léky, jejichž účinek je zaměřen na obnovení rovnováhy estrogenu a progesteronu v těle. Hlavní léky používané v tomto případě jsou:

 1. „Microlut“ a „Provera“ (gestageny a progestiny).
 2. „Mersilon“, „Jess“, „Divina“ (estrogenně-gestagenní).
 3. "Fareston", "Novofen" (antiestrogenní léky).
 4. „Danol“, „Nemestran“ (inhibitory gonadotropinu).
 5. "Decapeptil", "Buserelin" (generika gonadorelinu).

Uvedené léky mohou být předepsány jako samostatný typ léčby nebo jako udržovací a rehabilitační terapie po kyretáži. V druhém případě je možné dosáhnout největšího účinku léčby. Kromě těchto léků lze předepsat imunomodulátory, antioxidanty a další léky zaměřené na udržení tělesné normy. Ale podle recenzí je léčba hyperplazie endometria kyretáží účinnější.

Je nezbytným opatřením při diagnostice a léčbě mnoha gynekologických onemocnění, včetně patologických stavů endometria. Postup je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje kvalitní provedení, vysokou kvalifikaci odborníka, který jej provádí, pečlivou přípravu a pozorný přístup k vašemu tělu během rehabilitačního období. To vše pomůže v budoucnu se vyhnout problémům a přispěje k pozitivní dynamice léčby..

Recenze

Názor pacientů na tento postup je poměrně nejednoznačný. Mnoho lidí si povšimne, že u hyperplazie endometria dochází k relapsu nějakou dobu po kyretáži. V takové situaci je nutné pochopit důležitost následné terapie po operaci, protože samo o sobě škrábání dělohy s hyperplazií endometria podle recenzí neléčí, pouze odstraňuje příznaky.

Další léčba hyperplazie endometria po kyretáži

Kyretáž děložní dutiny v případě podezření na hyperplazii endometria se provádí z následujících důvodů:

 • Jedině tak lze potvrdit diagnózu a určit typ hyperplazie. To umožňuje zvolit nejracionálnější léčbu.
 • Škrábání pomáhá vyvrátit nebo potvrdit přítomnost maligního procesu. Rakovina děložního těla téměř vždy probíhá stejně jako hyperplazie endometria s nejvýznamnějším příznakem - silnou menstruací. Stanovení přesné diagnózy a detekce atypických buněk je možné pouze při histologickém vyšetření materiálu získaného po kyretáži.
 • V některých případech je kyretáž jedinou účinnou metodou k zastavení děložního krvácení, zejména u žen před menopauzou.

Škrábání se provádí za přítomnosti následujících indikací:

 • je diagnostikováno děložní krvácení;
 • pokud si žena stěžuje na přetrvávající silnou menstruaci sraženinami;
 • pokud existuje podezření na hyperplazii, polypy se objevily po ultrazvuku 3. - 7. den cyklu;
 • kontrolovat léčbu hyperplazie.

Kyretáž děložní dutiny může být provedena jako pohotovost nebo rutinně, ale v celkové anestezii. Postup:

 1. Vagina a děložní čípek jsou ošetřeny antiseptickým roztokem.
 2. Cervix je zachycen speciálními nástroji.
 3. Pomocí sady dilatátorů je cervikální kanál mírně zvětšen pro následný nerušený průchod nástrojů.
 4. Pomocí kyret různých velikostí lékař škrábe všechny stěny dělohy jednu po druhé a snaží se úplně odstranit funkční vrstvu endometria. To má určitý léčebný účinek a po určitou dobu po zákroku jsou pozorována méně hojná období. Ale bez adekvátní hormonální léčby se příznaky jistě vrátí..

Místo obvyklé diagnostické kyretáže se často provádí hysteroskopie. Během procedury lékař umístí do děložní dutiny speciální zařízení - hysteroskop, který je vybaven kamerou. Lékař tedy nemůže slepě, jako při běžném škrábání, ale pod kontrolou zraku, detekovat patologické oblasti a odstranit je zrakem. To zvyšuje účinnost léčby.

Ihned po kyretáži je předepsána terapie, která by měla zabránit komplikacím po zákroku, mezi něž patří:

 • hemostatické léky: "Etamsilat", "Tranexam", "Vikasol";
 • léky proti bolesti: „Analgin“, „Ibuprofen“, „Ketorolac“ a další;
 • antibiotika k prevenci infekčních komplikací;
 • v případě potřeby může být předepsán oxytocin ke zlepšení kontraktility dělohy.

Jakmile je výsledek histologického vyšetření připraven, lékař předepíše další léčbu. Ve většině případů zahrnuje různé hormonální léky:

 • Perorální antikoncepce. Přiřaďte pro nekomplikovanou hyperplazii u mladých dívek, jednu tabletu denně. Často jsou vybrány „Midiana“, „Dimia“, „Janine“, „Klayra“, „Regulon“, „Diana“ a další.
 • Gestageny. Tuto skupinu preferují starší ženy i mladé ženy, které nepotřebují spolehlivou ochranu, protože nechrání před otěhotněním. To zahrnuje "Dyufaston", "Utrozhestan", "Norkolut" a další. Lze použít i nitroděložní tělísko „Mirena“, které poskytuje antikoncepční účinek a má rezervoár, který udržuje určitou hladinu hormonů dostatečnou pro terapeutický účinek.
 • Pokud jsou předchozí léky neúčinné, lze předepsat silnější, jsou také dražší - agonisté gonadotropních hormonů. Potlačují funkci vaječníků na úrovni hypofýzy a hypotalamu. Jedná se o „Buserelin“, „Differelin“, „Zoladex“ a další.

Pokud se po kyretáži a následné léčbě znovu objeví hyperplazie, to znamená, že provedená léčba nepřinesla výsledky, je třeba zvážit další možnosti řešení problému. Například je také možné provádět:

 • Ablace endometria: moxování během hysteroskopie celého vnitřního povrchu dělohy.
 • Odstranění dělohy se navrhuje v přítomnosti atypických buněk ve výsledcích histologie s kombinací hyperplázie a dalších onemocnění, například děložních myomů, adenomyózy, ovariálních cyst.
Ablace endometria

Curettage je standardní diagnostický postup, ve většině případů probíhá hladce a bez komplikací. Po jeho zavedení jsou léky předepsány, aby se zabránilo nežádoucím následkům..

Ihned po škrábání může žena pociťovat následující:

 • bolesti v dolní části břicha, které jsou způsobeny kontrakcí dělohy;
 • špinění zpravidla postupně klesá a do týdne zmizí;
 • okamžitě po škrábání jsou povoleny slabost, závratě, které jsou způsobeny anestezií a samotným postupem.

Následující příznaky by měly upozornit a způsobit návštěvu lékaře nebo zdravotnického personálu v okolí:

 • zvýšení bolesti v dolní části břicha;
 • progresivní slabost až do ztráty vědomí;
 • výtok s nepříjemným zápachem;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • hojné vypouštění.

Nejčastějšími komplikacemi po kyretáži jsou perforace děložní dutiny kyretou (často vyžaduje následnou chirurgickou léčbu), opožděné sraženiny uvnitř (hematometr), zánět (endometritida).

Přečtěte si více v našem článku o léčbě hyperplazie endometria po kyretáži.

Proč a kdy dělat škrábání

Kyretáž děložní dutiny v případě podezření na hyperplazii endometria je standardní postup, který se provádí, pokud existují známky patologie. Jeho potřeba je následující:

 • Jedině tak lze potvrdit diagnózu a určit typ hyperplazie. To umožňuje zvolit nejracionálnější léčbu: hormonální terapii nebo radikálnější možnosti, včetně chirurgického zákroku.
 • Škrábání pomáhá vyvrátit přítomnost maligního procesu. Rakovina těla dělohy téměř vždy probíhá úplně stejným způsobem jako hyperplazie endometria s jejím nejvýznamnějším příznakem - silnou menstruací. Je možné stanovit přesnou diagnózu a detekovat atypické buňky pouze s histologickým vyšetřením po kyretáži.
 • V některých případech je kyretáž jedinou účinnou metodou k zastavení děložního krvácení, zejména u žen před menopauzou.
Struktura endometria je normální

Škrábání se provádí za přítomnosti následujících indikací:

 • v případě děložního krvácení;
 • pokud si žena stěžuje na přetrvávající silnou menstruaci sraženinami;
 • pokud existuje podezření na hyperplazii a polypy, které vznikly po ultrazvukovém vyšetření 3. až 7. dne cyklu;
 • kontrolovat léčbu hyperplazie.

A tady je více o tom, kdy je u myomu dělohy nutná operace břicha.

Metodologie

Kyretáž děložní dutiny může být provedena jako pohotovost nebo rutinně. V druhém případě je nutné minimální vyšetření (vyšetření krve a moči, krevní skupina a Rh faktor, EKG, vyšetření terapeutem, nátěry na flóru z pochvy).

Kyretáž lze provádět v nemocničním prostředí za přítomnosti anesteziologa, který intravenózně injektuje léky, které mají analgetické účinky. Žena usne bez bolesti. V této době provádí gynekolog kyretáž se speciální sadou nástrojů. Fáze akcí jsou následující:

 1. Vagina a děložní čípek jsou ošetřeny antiseptickým roztokem.
 2. Cervix je zachycen speciálními nástroji.
 3. Se sadou dilatátorů je cervikální kanál mírně zvýšen pro následný nerušený průchod nástrojů.
 4. Pomocí kyret různých velikostí lékař škrábe všechny stěny dělohy jednu po druhé a snaží se úplně odstranit funkční vrstvu endometria. To má určitý léčebný účinek a po určitou dobu po zákroku si žena všimne, že její období není tak hojná. Bez adekvátní hormonální léčby se však příznaky určitě vrátí..

Místo obvyklé diagnostické kyretáže se často provádí hysteroskopie. Během procedury lékař umístí do děložní dutiny speciální zařízení - hysteroskop, který je vybaven kamerou, která zobrazuje celý obraz toho, co se děje uvnitř děložní dutiny, na obrazovce monitoru. Lékař tedy nemůže slepě, jako při běžném škrábání, ale pod kontrolou, detekovat patologické oblasti a cíleně je odstranit. To zvyšuje účinnost léčby.

Léčba po kyretáži hyperplazie endometria

Ihned po kyretáži je předepsána léková terapie, která by měla zabránit komplikacím po zákroku. To zahrnuje:

 • hemostatické léky: "Etamsilat", "Tranexam", "Vikasol";
 • léky proti bolesti: „Analgin“, „Ibuprofen“, „Ketorolac“ a další;
 • antibiotika k prevenci infekčních komplikací;
 • v případě potřeby může být předepsán oxytocin ke zlepšení kontraktility dělohy.

Jakmile je výsledek histologického vyšetření připraven, lékař předepíše další léčbu. Ve většině případů zahrnuje různé hormonální léky:

 • Perorální antikoncepce pro nekomplikovanou hyperplazii u mladých dívek. Předepsáno podle standardního antikoncepčního schématu, jedna tableta denně ve stanovenou dobu. Často se jmenuje „Midiana“, „Dimia“, „Janine“, „Klayra“, „Regulon“, „Diana“ a další.
 • Gestageny. Tato skupina je preferována při léčbě starších žen i mladých žen, které nepotřebují spolehlivou ochranu (protože nechrání před těhotenstvím). Mezi ně patří „Dyufaston“, „Utrozhestan“, „Norkolut“ a další. Lze použít i námořnictvo Mirena. Poskytuje jak antikoncepční účinek, tak rezervoár, který udržuje určitou hladinu hormonů v těle dostatečnou pro terapeutický účinek..

Pokud jsou předchozí léky neúčinné, lze předepsat silnější, jsou také dražší on agonisté gonadotropních hormonů. Potlačují funkci vaječníků na úrovni hypofýzy a hypotalamu. Jedná se o „Buserelin“, „Differelin“, „Zoladex“ a další.

Podívejte se na toto video o léčbě hyperplazie endometria po kyretáži:

Pokud čištění není úspěšné

Samotná kyretáž se neprovádí s terapeutickým účelem, častěji s diagnostickým. Mluvit o úspěšných a ne příliš efektivních pokusech proto není úplně pravda. Pokud se po kyretáži a následné léčbě znovu objeví hyperplazie, to znamená, že provedená léčba nepřinesla výsledky, je třeba zvážit další možnosti řešení problému. Například je také možné provádět:

 • ablace endometria: moxování během hysteroskopie celého vnitřního povrchu dělohy;
 • odstranění dělohy. Je nabízena pacientovi, pokud jsou ve výsledcích histologie nalezeny atypické buňky, stejně jako v případě kombinace hyperplazie a jiných onemocnění, například děložních myomů, adenomyózy, ovariálních cyst.

Důsledky kyretáže s hyperplazií endometria

Curettage je standardní diagnostický postup, ve většině případů probíhá hladce a bez jakýchkoli komplikací. Ihned po jeho zavedení jsou navíc předepisovány léky, které zabraňují některým nežádoucím následkům..

Ihned po škrábání může žena pociťovat následující:

 • Kreslení bolesti v dolní části břicha, které jsou způsobeny kontrakcí dělohy.
 • Krvavý výtok, který se obvykle postupně snižuje a do týdne zmizí.
 • Ihned po škrábání jsou povoleny slabost, závratě, které jsou způsobeny anestezií a samotným postupem.

Následující příznaky by měly upozornit a způsobit návštěvu lékaře nebo zdravotnického personálu v okolí:

 • zvýšení bolesti v dolní části břicha;
 • progresivní slabost až do ztráty vědomí;
 • výtok s nepříjemným zápachem;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • hojné vypouštění.

Nejčastějšími komplikacemi po kyretáži jsou perforace děložní dutiny kyretou (často vyžaduje následnou chirurgickou léčbu), opožděné sraženiny uvnitř (hematometr), zánět (endometritida).

A zde je více o důsledcích hysteroskopie při odstraňování polypu endometria.

Curettage je standardní postup pro podezření na hyperplazii endometria. Provádí se ve stacionárním prostředí v anestezii. Po ukončení procedury je veškerý materiál získaný z děložní dutiny odeslán k histologickému vyšetření, což pomůže v budoucnu zvolit nejvhodnější léčbu. Procedura je zpravidla rychlá a není doprovázena komplikacemi, ale pokud máte stížnosti, je lepší se navíc poradit s lékařem.

Užitečné video

Podívejte se na toto video o léčbě hyperplazie endometria bez operace:

Ovulace je proces, který se normálně vyskytuje v ženském těle během reprodukčního období. Přesná znalost časových limitů pro ovulaci vám umožní naplánovat početí dítěte nebo naopak zabránit těhotenství tím, že se zdrží nechráněného sexu.