Populární otázky týkající se léčby hyperplazie endometria dělohy

Hyperplazie endometria je patologický stav, který vede k benigním změnám v těle dělohy.

Povrch dělohy, vylučovaný zevnitř endometriem, má dvě vrstvy:

 • Bazální. Vyznačuje se zvýšenou pevností a pružností. Hormony na něj nemohou mít žádný vliv..
 • Funkční. Závisí na množství hormonů a má schopnost se měnit v závislosti na fázi menstruačního cyklu.

Pod vlivem ženského pohlavního hormonu estrogenu se během menstruace znovu rodí funkční vrstva endometria, je připraveno místo pro přijetí budoucího embrya dítěte.

Souběžně zralé vajíčko opouští vaječník a pokud nedošlo k oplodnění, obsah hormonů klesá, funkční vrstva je odmítnuta. A menstruační cyklus končí. Toto je normální cyklus u zdravé ženy..

Někdy však v ženském těle dochází ke zvýšené produkci estrogenu, což vede ke zvýšené proliferaci funkční vrstvy endometria a je to patologický proces, který může vést k maligním novotvarům.

Při pravidelném fyziologickém menstruačním cyklu se funkční vrstva endometria může zvýšit až na 5 mm, v důsledku patologické hyperplazie je její zesílení více než 5 mm.

 1. Příčiny nemoci
 2. Typy hyperplazie endometria
 3. Proč je hyperplazie endometria nebezpečná??
 4. Příznaky hyperplazie endometria
 5. Hyperplazie během menopauzy
 6. Příznaky hyperplazie endometria během menopauzy
 7. Diagnostika
 8. Echografické znaky
 9. Metody léčby
 10. Chirurgické metody
 11. Konzervativní metody léčby hyperplazie endometria
 12. Léčba lidovými prostředky
 13. Hyperplazie endometria a těhotenství
 14. Obnova plodnosti
 15. Komplikace hyperplazie
 16. Prevence
 17. Recenze
 18. Předpověď

Příčiny nemoci

Menstruační cyklus dostal svůj název podle periodicity vyplývající z obnovy funkční vrstvy endometria, k regeneraci žlázových buněk dochází se zvýšeným růstem funkční vrstvy.

Hormonální nerovnováha je hlavní příčinou endometriotické hyperplazie. Toto onemocnění může nastat, pokud dojde k poruchám v ženském těle, které jsou doprovázeny výskytem rizikových faktorů.

Tyto zahrnují:

 1. Itsenko-Cushingova choroba.
 2. Novotvary, které přispívají ke zvýšené produkci hormonů.
 3. Cystické změny ve vaječnících (polycystické).
 4. Využití terapie různých patologií hormonem estrogenem.
 5. Časté potratové procedury nebo diagnostická kyretáž.
 6. Zneužití půstní terapie.
 7. Stresující situace a duševní poruchy.
 8. Nemoci štítné žlázy, při kterých je narušena syntéza hormonů.
 9. Narušení metabolických a metabolizovaných procesů obnovy, které narušují vstřebávání tuků a sacharidů. Diabetes mellitus a obezita.
 10. Vážné poškození jater a žlučníku.
 11. Těžké formy arteriální hypertenze.
 12. Stav před nástupem menopauzy.
 13. Zhoršená imunitní funkce.

Všechny výše uvedené faktory mohou být provokatéry vývoje hyperplazie endometria.

Jejich působení lze pozorovat v různých obdobích vývoje ženského těla:

 • Puberta. U mladých pacientek může dojít k předčasné ovulaci, což je způsobeno zvýšením syntézy hormonu progesteronu a estrogenu, v důsledku čehož jeho hladina neodpovídá fázi menstruačního cyklu. Endometrium roste abnormálně a stromální složka je na stejné úrovni nebo se nevyvíjí dostatečně.
 • Reprodukční období. Ke zvýšené koncentraci hormonů dochází v důsledku vývoje chronických onemocnění, která vedou k narušení hypofýzy a hypotalamu. Absence ovulačního cyklu může být způsobena nedostatkem luteinizačního hormonu uprostřed menstruace, nadměrným růstem stromatu, poškozením cystických vaječníků.
 • Období změn souvisejících s věkem. Před nástupem menopauzy v těle je folikulární aparát potlačen, což může ovlivnit pokles produkce hormonů. Tato patologie vede k nežádoucí činnosti kůry nadledvin a dává další podnět k rozvoji hyperplazie funkční vrstvy endometria.

Navíc žena po 40 letech může mít řadu onemocnění (diabetes mellitus, aterosklerotické vaskulární změny, nadváha), které také vedou k rozvoji této patologie.

Typy hyperplazie endometria

V důsledku tohoto patologického procesu dochází k morfologické změně struktury tkání, a proto je obvyklé rozlišovat následující typy (formy) onemocnění:

 • Glandulární. Modifikace funkční vrstvy nastává v důsledku nárůstu buněk žlázového epitelu, s tímto vývojem procesu se ztrácí rozdíl mezi bazální a funkční vrstvou endometria, jsou kombinovány do společné struktury a ve vzácných případech mohou degenerovat do maligních novotvarů. Tento typ hyperplazie je doprovázen:
  • Porušení menstruačního cyklu.
  • Silné krvácení.
  • Rozvoj anémie.
  • Neschopnost počat dítě
 • Žlázová cystická. Kromě šíření žlázové tkáně se onemocnění zhoršuje výskytem cystických těsnění, mohou obsahovat tekutinu. V tomto případě má žena následující příznaky:
  • Křečové, bolestivé bolesti v břiše a bederní oblasti.
  • Výboj se objevuje mezi obdobími.
  • K ovulaci nedochází nebo k ní dochází jen částečně, což je důvod, proč neotehotníte.
 • Adenomatózní hyperplazie endometria. Jeden z nejnebezpečnějších typů onemocnění charakterizovaný rychlou progresí a výskytem atypických buněk, které mohou vést k rakovině. Obzvláštní hrozbou pro zdraví ženy je okamžik vývoje menopauzy. Takový průběh nemoci vyžaduje urgentní operaci..
 • Focal. Tento typ onemocnění je doprovázen výskytem růstu ve formě polypů, jednoduchých i vícenásobných. Místa jejich lokalizace jsou velmi často pozorována v blízkosti průchodu do vejcovodů. Pokud jde o velikost, mohou dosáhnout až 6 cm. Pokud dojde ke zkroucení nohou, jsou schopny nekrotizovat, způsobit obraz akutního břicha a představují skutečnou hrozbu pro život ženy..

Podle moderní klasifikace se liší:

 • Hyperplazie, při které nedochází k produkci abnormálních buněk. Na druhé straně se to stane:
  • Prostý. Když je taková patologie detekována, je charakterizována hladkým a rovnoměrným růstem žlázové vrstvy. Někdy doprovázené mírnými cystickými změnami.
  • Komplexní hyperplazie (hyperplazie 1. stupně). Žlázové buňky mají nepravidelnou morfologickou strukturu a tvar.
 • Proliferace způsobená abnormálními buňkami. Stalo se to:
  • Jednoduchý (druhý stupeň), charakteristickým rysem je výskyt atypických buněk a silná progrese onemocnění.
  • Atypický komplex. Dochází ke změně morfologické struktury buněk, ke změně jejich jádra, ke zvýšení. Rostoucí epitel těla dělohy se stává nadměrně víceřadým. Má tendenci se vyvinout v maligní novotvar.

Proč je hyperplazie endometria nebezpečná??

Kvůli častému krvácení vede tento typ onemocnění primárně k rozvoji anémie. Existuje však i vážnější nebezpečí, které může vést k rakovině..

Nejčastěji se to stane, když:

 • Atypická hyperplazie.
 • Glandulární hyperplazie, která se projevuje během menopauzy.
 • Narušení hypotalamu a štítné žlázy.
 • Selhání imunitního systému s paralelním vývojem metabolického syndromu.

Příznaky hyperplazie endometria

Stanovení přesné diagnózy je někdy velmi obtížné. Toto onemocnění může být maskované jako jiné gynekologické patologie. Při absolvování odborného vyšetření je tento patologický stav velmi často zjištěn.

V některých případech, když se žena obrátí na gynekologa, v důsledku nenastoupení požadovaného těhotenství lékař objeví hyperplazii endometria. U tohoto patologického procesu závisí klinický obraz na formě hyperplazie.

Hlavní příznaky žlázové hyperplazie:

 1. Cyklus menstruace je narušen, stává se nepravidelným, dochází k velkému krvácení. V intervalech mezi menstruačním cyklem je pozorován průhledný výtok, někdy s krevními elementy.
 2. Se zpožděním menstruace, jejich nástup, doprovázený velkým krvavým výtokem.
 3. Úroveň krvavého výtoku se zvyšuje třikrát (menoragie), jsou doprovázeny bolestmi lokalizovanými v bederní oblasti a břichu. Mají bolavý nebo tažný charakter, dávají nohám. Pacientka je letargická, bezmocná, může mít všechny příznaky anémie.
 4. Nerozvinuté vajíčko se pod vlivem hormonálních změn nedokáže normálně fixovat na stěnu dělohy. To vede k neschopnosti počat dítě a snášet těhotenství.

Klinický obraz u fokální hyperplazie:

 1. S tímto vývojem onemocnění je typickým projevem výskyt vaginálního výtoku s nečistotami a pruhy krve v období mezi menstruací.
 2. Menstruační cyklus se prodlužuje a může trvat až 2 týdny.

Hyperplazie během menopauzy

Ženy, které jsou v klimaktériu, jsou výrazně více vystaveny riziku vzniku této patologie..

To je usnadněno:

 • Hormonální nerovnováha. Produkce hormonů je výrazně snížena.
 • Nemoci štítné žlázy a kůry nadledvin.
 • Narušení metabolických procesů, které vedou k nadměrné tělesné hmotnosti. V tomto případě hladina estrogenu významně převyšuje hladinu progesteronu, což je příčinou změn slizničního epitelu v těle dělohy.
 • Změny související s věkem, ke kterým dochází na pozadí snížení funkce imunitního systému. To vede k vývoji abnormálních buněk v endometriu..
 • Traumatické operace. Časté potraty nebo diagnostická kyretáž mohou vést ke vzniku zvýšené hyperplazie buněk funkční vrstvy endometria.
 • Nedávno existují údaje z klinických studií, které naznačují, že tento patologický proces může nastat v důsledku genetické predispozice.

Příznaky hyperplazie endometria během menopauzy

Stav premenopauzy nebo úplného nástupu menopauzy vytváří problém pro stanovení přesné diagnózy. To je způsobeno skutečností, že většina žen nepovažuje za důležité navštívit lékaře kvůli drobným výpotkům, ke kterým dochází mezi obdobími. Nástup menopauzy je navíc doprovázen porušením pravidelnosti menstruace..

Pokud žena trpí hypertenzí, má diagnostikován diabetes mellitus, při vizuálním vyšetření má nadváhu a její potíže jsou skrovné nebo naopak silné krvácení během menstruace. To je důvod, proč lékař provede další schůzky pro přesnou diagnózu..

Příznaky hyperplazie endometria po menopauze:

 1. Pokud během tohoto období dojde u pacienta k vaginálnímu krvácení, které je doprovázeno bolestivou nebo spastickou bolestí v břiše, stane se to alarmujícím příznakem ve vývoji této patologie.
 2. Tyto příznaky se velmi často vyskytují při polypózních změnách v těle dělohy nebo myomu. Během tohoto období se toto onemocnění může stát maligním..

Diagnostika

Včasná a správná diagnóza vám umožní zvolit správnou taktiku a léčebný režim pro danou nemoc. K tomu nestačí shromažďování anamnézy a vyšetření gynekologem.

K určení konečné diagnózy je pacientovi přiřazeno:

 1. Proveďte povinné ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.
 2. Echohysterosalpingografie (Echo-HSG), tento typ diagnózy, vám umožňuje určit stupeň průchodnosti vejcovodů. Určete strukturu a morfologii vrstev endometria.
 3. Histologická metoda pro zkoumání obsahu těla dělohy, která se vyrábí škrábáním.
 4. Hysteroskopie. Nejoblíbenější bezbolestná technika, která se provádí pomocí optické technologie. Během procedury je materiál odebrán pro následnou biopsii a vizuální vyšetření vnitřní vrstvy těla dělohy.

Echografické znaky

Důležitým bodem pro diagnostiku hyperplazie endometria je absolvování ultrazvukového vyšetření.

Pomocí toho se stanoví tloušťka funkční vrstvy dělohy a stanoví se objem léze:

 • U první fáze menstruace se tloušťka slizničního epitelu pohybuje od 2 do 4 mm.
 • Během druhé fáze cyklu se jeho tloušťka může zvýšit až na 15 mm.

Echogenicita. Ve fyziologickém stavu jsou sliznice vždy větší než svalová vrstva těla dělohy:

 • V případě, že proces získá maligní formu, hranice zesílení se stanou heterogenními a nerovnoměrnými. Echogenicita se může zvýšit nebo snížit.
 • Polypoidní změny lze označit zvýšením velikosti polypů až na 17,5 mm a zesílenou stěnou funkční vrstvy až 20 mm, což může potvrdit diagnózu onkologického novotvaru.

Metody léčby

Při výběru taktiky a léčebného režimu pro hyperplazii endometria se bere v úvahu stupeň a závažnost onemocnění, jakož i individuální charakteristiky ženy..

Obvykle se používají 3 metody terapie:

 1. Chirurgický zákrok.
 2. Konzervativní metoda, užívání léků.
 3. Kombinovaná metoda, která zahrnuje dvě předchozí metody.

Chirurgické metody

Hlavní metodou léčby je chirurgický zákrok..

Lze jej vyrobit v následujícím případě:

 • Když je žena v období reprodukčního věku, předběžná metoda pomocí léků (užívání hormonů po dobu 6 měsíců) nepřinesla pozitivní výsledky.
 • Pokud během menopauzy konzervativní metody léčby nepřinesou pozitivní dynamiku s atypickou a atypickou hyperplazií do 3 měsíců.

V této fázi vývoje moderní medicíny lze pro chirurgický zákrok použít různé techniky:

 • Čištění tělesné dutiny dělohy (škrábání). Tento postup používá intravenózní anestezii. Pomocí tupé kyrety je vyškrábána funkční vrstva endometria. Za 30 minut, které jsou pro tuto operaci nutné, prochází ženské tělo pětidenním cyklem menstruace..
 • Kryodestruktivní metoda. S pomocí vysokých teplot je způsobena buněčná smrt, následovaná jejich nekrotizací a přirozeným odchodem z pochvy.
 • Cauterizace nebo ablace laserem. Na rozdíl od předchozí metody se používají vysoké teploty, oblasti postižené hyperplazií jsou zničeny a nezávisle opouštějí tělo dělohy. Tato operace je charakterizována rychlou obnovou slizničního epitelu, jako ve fyziologickém průběhu menstruačního cyklu..
 • Hysterektomie. Nejradikálnější metodou chirurgického zákroku je děloha zcela odstraněna. Pokud se k procesu připojí atypické změny ve vaječnících, musí být také odstraněny. Tento typ operace se používá jen zřídka. K tomu dochází, pouze pokud má pacient během menopauzy:
  • Adenomatózní změny ve funkční vrstvě.
  • Bylo zjištěno, že ženské tělo obsahuje atypické buňky, které mohou vést k onkologii.

Konzervativní metody léčby hyperplazie endometria

Tento typ terapie nezaručuje úplné vyléčení této patologie. Může se opakovat, někdy i v těžších formách..

Tato technika léčby probíhá ve fázích:

 1. V první fázi by mělo být dosaženo úplného zastavení krvácení..
 2. Druhá fáze je charakterizována obnovením normálního průběhu menstruace.
 3. Třetí fáze je zaměřena na potlačení relapsů a prevenci jejich výskytu.

Pro lékovou terapii se používají hormonální léky, které lze podmíněně rozdělit do tří hlavních skupin:

 1. Kombinované orální antikoncepce. Používají se po dlouhou dobu (6 měsíců), jsou široce používány u žen v reprodukčním věku nebo u mladší generace. K tomuto účelu můžete použít Regulona, ​​Janine, Yarinu.
 2. Skupina distálních farmakologických přípravků. Patří mezi ně Dyufaston a Urozhestan. Velkou výhodou těchto léků je jejich všestrannost, mohou být použity při léčbě jakéhokoli typu hyperplazie a předepsány v jakémkoli věku. Průběh léčby stanoví gynekolog, v průměru trvá až šest měsíců.
 3. Skupina agonistů gonadotropinu. Tyto léky jsou považovány za účinné a rychle působící. Patří mezi ně Zoladex a Buselerin.

V zásadě jsou tyto léky předepisovány ženám po 35 letech a během menopauzy. Platí po dobu 6 měsíců.

Použití hormonální terapie závisí na věku a fyziologických údajích ženského těla:

 • Užívání hormonů v reprodukčním věku. Léky během tohoto období jsou předepisovány selektivně. U pacientů v mladém věku s diagnózou jednoduché hyperplazie endometria je předepsána léková forma Medroxyprogesteron. Pokud nedochází k pozitivní dynamice, dávka se zvyšuje a přiřazuje se průběžně. Stejná taktika je zvolena pro atypickou hyperplazii. Pokud v tomto věku existují kontraindikace hormonální terapie, doporučuje se použití spirály Mirena. Je to lék na levonorgestrel. Má výrazný účinek a je schopen snížit hyperplazii endometria. Hormonální terapie v reprodukčním věku nemusí vést k pozitivnímu výsledku, mohou k tomu přispět infekční zánětlivá onemocnění.
 • Aplikace hormonů, když došlo k premenopauzálnímu stavu. Během tohoto období můžete užívat antigonadotropní léky, progestogeny nebo antagonisty GnRH. V tomto období jsou upřednostňovány léky, jako jsou:
  • Norethisteron.
  • Medroxyprogesteron.
  • Goserelin
 • Léčba postmenopauzální hyperplazie. Předpokládá se, že tuto patologii léčí dlouhodobě působícími hormony. Používají se také antikoagulancia, hepatoprotektory. Komplexní léčba by měla být doprovázena ultrazvukovým vyšetřením dvakrát ročně. Pokud není možné dosáhnout pozitivního účinku, provede se chirurgický zákrok k exstirpaci děložního těla spolu s přídavky. Terapie atypické hyperplazie endometria. Chcete-li se zbavit tohoto typu patologie, je žádoucí úplně odstranit dělohu. Ale použití syntetických hormonů nejnovější generace může mít pozitivní účinek v raných stádiích této nemoci. Lze použít různé formy hormonálních léků:
  • Medroxyprogesteron.
  • Hydroxyprogesteron kaproát.
  • Goserelin.
  • Buserelin.
  • Danazol
  • Gestrinon.

Léčba lidovými prostředky

Bylinná medicína a lidové recepty nejsou všelékem při léčbě tohoto patologického procesu. Slouží jako dobrý doplněk k hormonální terapii nebo po operaci..

Dobrého účinku lze dosáhnout při použití infuzí a odvarů z léčivých rostlin:

 • Listy kopřivy.
 • Nasekané kořeny lopuchu.
 • Variabilní kořeny bažiny calamus.
 • Byliny pastýřské kabelky.
 • Serpentine Highlander.
 • Křídlatka obecná.

Pozitivní dynamiky lze dosáhnout pomocí homeopatických léků:

 • Kalium carbonicum.
 • Gynekohel.
 • Mastometrin.
 • Niktrum acidum.

Všechny tyto léky se používají k potlačení negativních příznaků (zastavení krvácení, zvýšení svalového tonusu myometria, odstranění nedostatku vitamínů, mikro a makro prvků).

Hyperplazie endometria a těhotenství

Hyperplázie a těhotenství jsou v zásadě dva neslučitelné pojmy. Je nemožné úspěšně počat dítě a je nemožné ho nést bez patologií. Provedení těhotenství je možné u žlázové hyperplazie.

K problémům s počátkem dochází kvůli:

 1. Reorganizace fyziologického stavu těla, ke kterému dochází v důsledku nadměrných hormonálních účinků estrogenu.
 2. Změny funkční membrány v těle dělohy, kdy se oplodněné vajíčko nemůže připojit k vnitřní děložní vrstvě.

Chcete-li obnovit reprodukční funkci ženy, je nejlepší provést operaci sešrotování těla dělohy. Po provedení se menstruační cyklus obnoví během jednoho měsíce, což znamená, že tělo je připraveno na koncepci a vývoj těhotenství.

Obnova plodnosti

Aby žena otěhotněla a porodila zdravé dítě s hyperplazií endometria, léčba probíhá podle následujícího schématu:

 1. Klomifen je předepsán, užívá se jedna pilulka od pátého dne menstruačního cyklu, 9. den menstruace, jeho užívání je zastaveno.
 2. Poté se od 12. do 16. dne používají Profazi, Pregnil nebo Choriogonin. Schéma terapie vybírá lékař.
 3. Souběžně s těmito léky je fenobarbital předepsán 200 mg denně.
 4. Gonal - F v kombinaci s Pregnenolem se užívá 10-12 dní, na začátku menstruačního cyklu.

Komplikace hyperplazie

V případě, že nedojde k včasné léčbě, existuje řada komplikací, které mohou představovat ohrožení života..

 1. Onkologická onemocnění. Tato komplikace často vede k úplnému odstranění těla dělohy..
 2. Obtížné močení. Nadměrné zvětšení dělohy způsobuje tlak na močový měchýř a moč se vylučuje častěji než obvykle.
 3. Neschopnost počat dítě. Taková komplikace výrazně ovlivňuje psycho-emocionální stav ženy. Aby se této komplikaci vyhnuli, ve většině případů se uchýlí k chirurgickému zákroku..

Prevence

Preventivní opatření pro hyperplazii endometria by měla být zaměřena na odstranění následujících příčin:

 • Předcházení nadměrnému přírůstku hmotnosti.
 • Snižování stresových situací.
 • Včasná terapie pro změny v menstruačním cyklu.
 • V případě potřeby preventivně použití hormonů a jejich analogů.
 • Povinné vyšetření u gynekologa, nejméně dvakrát ročně.
 • Při prvních projevech příznaků silného krvácení během menstruace se nedoporučuje samoléčba, ale poraďte se s odborníkem.

Recenze

Recenze léčby hyperplazie endometria dělohy:

Předpověď

Prognóza léčby hyperplazie endometria je obecně příznivá, pokud je diagnóza stanovena v raných stádiích onemocnění a je předepsán správný výběr a léčebný režim.

Ženy, které ignorují návštěvy léčebných ústavů a ​​samoléčby metodami alternativní tradiční medicíny, jsou vystaveny velkému riziku vzniku komplikací v podobě rozvoje rakoviny. Takové akce často vedou k neplodnosti..

Léčba hyperplazie endometria - příčiny a příznaky patologie

Ve stěně dělohy se rozlišují tři koule - sliznice, svalstvo a pobřišnice. Patologický růst vnitřní vrstvy se nazývá hyperplazie endometria..

Toto onemocnění se může objevit v jakémkoli věku, ale je nejčastější u žen v menopauze. To je spojeno s náhlými hormonálními změnami v těle během tohoto období..

Hyperplázie je charakterizována dlouhým průběhem s častými relapsy. Diagnóza je navíc poněkud obtížná, protože nemoc nemá živé příznaky..

Ke stabilizaci stavu sliznice se lékaři uchylují k chirurgickým a konzervativním metodám léčby..

 • 1 Co je to hyperplazie endometria
 • 2 Jak zacházet s hyperplazií
  • 2.1 Léky
  • 2.2 Chirurgický zákrok
  • 2.3 Škrábání
  • 2.4 Kryodestrukce
  • 2.5 Tradiční metody
 • 3 Příznaky
 • 4 Diagnostika
 • 5 Klasifikace nemoci
 • 6 Příčiny patologie
 • 7 Proč je hyperplazie endometria nebezpečná
 • 8 Prevence
 • 9 Je možné vyléčit hyperplazii endometria
  • 9.1 Může hyperplazie endometria zmizet sama o sobě

Co je to hyperplazie endometria

Hyperplazie endometria dělohy je porucha funkce sliznice orgánu, ke které dochází v důsledku hormonální nerovnováhy v těle a je charakterizována patologickým růstem vnitřní membrány - hypertrofií.

Normálně se tloušťka ženského endometria mění během celého menstruačního cyklu. Zpočátku je jeho vrstva tenká, ale postupně pod vlivem pohlavních hormonů začíná hustnout a připravuje se na implantaci oplodněného vajíčka.

Pokud nedojde k oplodnění nebo nedosáhne děložní dutiny, hlenová koule se odlupuje a opouští tělo během menstruace. Je důležité vědět, že existují dva typy endometria - bazální a funkční.

První je vždy přítomen v děloze a druhý je vhodný pro menstruační změny, které jsou během menstruace odmítány a po jejich ukončení znovu vyrůstají z bazální koule..

Pokud se v ženském těle vyskytnou hormonální rázy, děložní výstelka reaguje jako první na změny v koncentraci pohlavních hormonů. Vyvíjí se středně silná hyperplazie endometriální tkáně, která se postupně zvětšuje ve velikosti a objemu.

Ne všechny oblasti vnitřní membrány jsou stejně citlivé na působení hormonů, proto pouze část buněk může podlehnout patologické proliferaci - lokální léze.

Když endometrium difúzně roste, celý povrch víceméně rovnoměrně podlehne hyperplazii.
Na fotografii vidíte, jak silné je endometrium s hypertrofií ve srovnání s fyziologickým stavem sliznice dělohy.

Děložní dutina je malá, má pouze 3-4 cm na délku a 2-3 cm na šířku, takže sliznice nemůže příliš dlouho hypertrofovat.

Výsledkem je oddělení patologicky hyperplastického endometria, což vede k těžkému děložnímu krvácení. Po oddělení endometria vypadá velká oblast dělohy jako nepřetržitá krvácející rána.

K zastavení tohoto procesu budete potřebovat pomoc odborníka, který vám předepíše léky nebo provede kyretáž.

Je důležité, aby se onemocnění cyklicky opakovalo, dokud nebude odstraněna příčina hyperplazie endometria. To znamená, že funkční koule bude znovu a znovu ležet a poté vynikne se spoustou ztráty krve..

Jak zacházet s hyperplazií

Volba taktiky, podle které se léčba hyperplazie endometria provádí, závisí na mnoha faktorech - věku ženy (reprodukční nebo klimakterické období), závažnosti onemocnění, přítomnosti cyst nebo polypů, přání pacienta.

Dříve bylo onemocnění radikálně léčeno odstraněním problémového orgánu, tedy dělohy.

Moderní techniky umožňují léčit hyperplazii bez ztráty plodnosti a v mírnějších formách - i bez chirurgického zákroku, předepisováním léků.

Patologie se obvykle projevuje ve formě bohatých dlouhých období. Proto je v první fázi léčby hlavní věcí zastavit krvácení. Za tímto účelem se provádí kyretáž děložní dutiny.

Postup má terapeutickou i diagnostickou povahu, protože získané tkáně jsou odeslány k vyšetření do histologické laboratoře. Poté, co lékař obdrží výsledky vyšetření, zvolí taktiku a předepíše nezbytnou léčbu..

Léky

K zastavení patologického růstu endometriální koule dělohy používají ošetřující lékaři tři hlavní skupiny léků souvisejících s hormonálními léky:

 • KUCHAŘ. Kombinovaná antikoncepce obsahující ženské pohlavní hormony v různých koncentracích a poměrech. Předepsáno dívkám, které nemají žádnou anamnézu těhotenství. Nejlepší ze všeho je, že COC pomáhají s žlázovou a žlázově-cystickou hyperplazií. Lék stabilizuje hormonální pozadí pacientky, učí její tělo, jak, v jakém pořadí a kolik estrogenu a progesteronu je třeba vyrobit. Průběh léčby je dlouhý, v nejlepším případě léčba trvá šest měsíců, ale stává se, že dívky musí užívat pilulky několik let. Nejslavnější představitelé - Yarina a Zhanin.
 • Syntetický progesteron. K hyperplastickým změnám ve vnitřní části dělohy obvykle dochází v důsledku nedostatečné produkce progesteronu ženským tělem. Proto jmenování kusového hormonu přispívá ke stabilizaci menstruačního cyklu a zotavení. Progesteron je účinný u všech typů hyperplazie, navíc neexistují žádné zvláštní pokyny týkající se věku pacienta. Nevýhodou léku je, že v některých případech je schopen vyvolat výskyt intermenstruačního krvácení. Průběh léčby je od 3 do 6 měsíců, nejčastěji se používají zástupci jako Duphaston nebo Norkolut.
 • Antagonisté uvolňujícího hormonu, který ovlivňuje sekreci gonadotropinu. Užívání léků zpomaluje sekreci estrogenů v ženském těle, a jelikož stimulují růst děložní sliznice, endometrium přestává být hyperplastické. Jeho buňky se přestávají dělit, dochází k opačnému vývoji - atrofii. Výhodou léků je snadné použití - stačí jedna injekce jednou měsíčně. Prvních 10–14 dní se tělo snaží kompenzovat účinek antagonisty zvýšením produkce estrogenu, takže si ženy stěžují na zhoršení svého stavu. Po dvou týdnech nastane opačný účinek a pacientova pohoda se zlepší - bolest zmizí, menstruační cyklus se stabilizuje.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok zahrnuje úplné odstranění dělohy, někdy spolu s vejcovody a vaječníky. Tato metoda představuje radikální způsob léčby hyperplazie endometria..

Uchylovalo se k odstranění patologie u žen v menopauze, stejně jako v jakémkoli věku, pokud byly po frakční kyretáži nalezeny atypické buňky, protože takové struktury naznačují rakovinovou transformaci sliznice.

Pokud nedochází k silnému krvácení a pacient nevyžaduje nouzovou péči, provede se zásah plánovaným způsobem. Před ním je žena pečlivě vyšetřena na přítomnost doprovodných patologií, jsou vyléčena akutní onemocnění a chronická jsou stabilizována.

Podle výsledků výzkumu je určen rozsah operace - odstranění pouze dělohy nebo jejích přídavků. Pokud nedojde k žádným patologickým změnám ve vaječnících a vejcovodech, jsou ponechány na místě.

Škrábání

Hlavní metoda terapie a diagnostiky. Spočívá v odstranění funkčního endometria z dělohy pomocí speciálních nástrojů.

Procedura se provádí v celkové anestezii a nevyžaduje řezy ani stehy. Nástroje se zavádějí do dutiny orgánu pochvou a děložním čípkem, do kterého je vstup rozšířen speciálním zařízením - Gegarovými dilatátory.

Miniaturní operace trvá přibližně 20 minut. Pokud byl zásah úspěšný a bez komplikací, může žena několik hodin po jeho dokončení jít domů.

Je důležité vědět, že škrábání je dočasná metoda. Pokud není odstraněna příčina hyperplazie, onemocnění se bude neustále opakovat..

Kryodestrukce

Způsob léčby fokální hyperplazie. Pod kontrolou kamery (hysteroskopu) se do dělohy zavádí kryodestruktor - zařízení, kterým se dodává tekutý dusík, zaměřené na zmrazení patologických oblastí.

Pod vlivem chladu tkáně odumírají a postupem času jsou odmítnuty a odstraněny. Kryodestrukce, stejně jako kyretáž, je dočasný způsob, jak zastavit onemocnění.

Tradiční metody

Léčba hyperplazie endometria alternativními metodami nemá vědecké opodstatnění.

Některé léky mohou zlepšit celkovou pohodu, zvýšit hladinu hemoglobinu po ztrátě krve nebo stabilizovat tonus myometria (svalová koule dělohy), ale neovlivňují samotné onemocnění.

To znamená, že alternativní medicína může být použita pouze jako symptomatická léčba, která je doplňkem k hlavní léčbě..

 • Tinktura z listů kopřivy - přináší hladinu hemoglobinu po krvácení zpět do normálu, pomáhá předcházet následné ztrátě krve.
 • Bujóny a alkoholické tinktury na bázi ohnivé révy, yaruki stabilizují hormonální pozadí, inhibují produkci estrogenu.
 • Borovaya uterus - ovlivňuje tón myometria a přináší jej do fyziologického stavu.

K lidovým receptům je možné se uchýlit pouze společně s tradiční léčbou. Používání pouze bylinného léčiva vede ke zhoršení nemoci a rozvoji komplikací.

Příznaky

Léčba hyperplazie endometria po nástupu živých příznaků (krvácení) spočívá v kyretáži a při významné ztrátě krve a neúčinnosti léčby v odstranění dělohy.

Známky hyperplazie endometria je často obtížné určit, protože neexistují žádné charakteristické příznaky, ale některé projevy mohou naznačovat patologické zesílení vnitřní vrstvy dělohy:

 • Poruchy v menstruačním cyklu jsou nejčastějším projevem patologie. Menstruace se objevuje v různých intervalech, často opožděně. Struktura výtoku je heterogenní, existuje velké množství krevních sraženin a oddělených částic endometria.
 • Amenorea je absence menstruace po několik cyklů. Po dlouhou dobu slizniční koule roste v děložní dutině, když její tloušťka dosáhne 2-3 cm, je odmítnuta a vyjde. Tento proces je obvykle doprovázen velkou ztrátou krve, která může ohrozit život pacienta..
 • Patologický vaginální výtok - objevuje se několik dní před nebo po menstruaci, vypadá jako jejichor. Příznak je typický pro hyperplazii s výskytem polypů v děloze.
 • Bolestivost během menstruace - zesílení endometria vede k bolestivému odloučení od stěn dělohy. Je důležité, aby takový příznak naznačoval hyperplazii pouze tehdy, když předtím byla menstruace asymptomatická, a poté se objevila bolest. Pokud během tohoto období dívka vždy pociťovala nepohodlí, považuje se to za variantu fyziologické normy..
 • Stabilní cyklus v přítomnosti hojného výboje po dlouhou dobu - více než týden.
 • Nemožnost těhotenství, protože ovulace se nevyskytuje v každém cyklu. I když je vajíčko oplodněno, nebude se mít kde připojit kvůli změnám v endometriu..

Příznaky hyperplazie endometria lze snadno zaměnit za příznaky jiných patologií, proto byste se neměli léčit sami. Při prvních projevech musíte konzultovat lékaře a být vyšetřeni.

Diagnostika

Diagnóza hyperplazie endometria je stanovena na základě anamnestických údajů a výsledků dalších vyšetření.

Toto onemocnění je často detekováno náhodou během ultrazvukové diagnostiky pánevních orgánů.

Vaginální ultrazvuk vám umožní lépe prozkoumat změny na sliznici a jasně určit její tloušťku. Je předepsán pro včasnou diagnostiku a pro sledování účinnosti léčby..

Největší diagnostickou hodnotou je hysteroskopie a kyretáž. S jejich pomocí se určuje stupeň vývoje a typ patologie.

Klasifikace nemoci

Podle povahy léze a typu buněk, které převládají v patologických tkáních, se rozlišuje několik typů hyperplazie endometria:

 • Atypická je nebezpečná forma onemocnění charakterizovaná přítomností abnormálních buněk. Mohou podlehnout rakovinové transformaci kdykoli. Atypická hyperplazie se obvykle léčí odstraněním dělohy a přívěsků.
 • Ohnisko - ne celá sliznice se hodí pro patologický růst, ale pouze její jednotlivé oblasti, proto se objevují malá ložiska léze.
 • Žlázová cystická - endometriální žlázy se zvětšují, cysty se tvoří po celém jejím povrchu.
 • Glandular - žlázová tkáň vnitřní koule dělohy roste, což výrazně zvyšuje tloušťku celého endometria.
 • Komplex je druhý název atypického typu patologie nebo adenomatózy. Struktura endometriálních buněk je narušena, převládá proliferace žlázového epitelu.
 • Jednoduchá hyperplazie endometria je charakterizována rovnoměrným zvýšením všech buněk sliznice a absencí strukturálních změn.

Příčiny patologie

Nejběžnější příčinou hyperplazie endometria je selhání produkce hormonů, v důsledku čehož klesá hladina progesteronu a zvyšuje se koncentrace estrogenu v krvi ženy..

Onemocnění se také může objevit v důsledku imunitní dysfunkce, kdy protilátky napadají buňky endometria, což vede ke zrychlenému růstu.

Poškození bazální vrstvy endometria, například po nepřesných potratech, vede k onemocnění. Receptory, které reagují na nasycení těla progesteronem, jsou poškozeny a dokonce ani při normální hladině hormonů se růst sliznice nezastaví.

Genetický faktor hraje velkou roli v hyperplazii endometria dělohy. Pokud byla blízkým příbuzným diagnostikována nemoc, zvyšuje se riziko jejího výskytu.

Je důležité vědět! Pokud nejsou odstraněny příčiny hyperplazie endometria, léčba nepřinese výsledky a brzy se onemocnění znovu projeví.

Proč je hyperplazie endometria nebezpečná?

Pokud ignorujete příznaky onemocnění, šíření endometria v děloze ohrožuje výskyt řady komplikací:

 • vývoj onkologického procesu;
 • velká ztráta krve během odmítnutí endometria;
 • neschopnost vydržet těhotenství;
 • chronická anémie.

Abyste předešli nepříjemným následkům, je důležité zahájit správnou léčbu včas..

Prevence

Dvakrát ročně musí dívka v reprodukčním věku navštívit lékaře a podstoupit gynekologické vyšetření. To pomůže identifikovat změny v rané fázi vývoje a zabránit hyperplazii..

Je také důležité včas léčit zánětlivá onemocnění pánevních orgánů a zabránit jejich chronické záměně..

Bylo prokázáno, že užívání hormonální antikoncepce snižuje riziko patologie, protože léky stabilizují stav reprodukčního systému pacienta.

Poranění stěn dělohy vede k hyperplazii, proto je třeba se vyhnout intervencím v dutině orgánů - potrat, císařský řez, pokud je fyziologický porod možný, kyretáž bez zjevného důvodu.

Je možné vyléčit hyperplazii endometria

Léčba patologie je dlouhá a vyžaduje přísné provádění lékařských předpisů, ale můžete se zbavit hyperplazie. Po návratu hormonálního pozadí do normálu se proliferace tkání zastaví.

V případě, že je konzervativní terapie bezmocná, uchýlí se k radikálním metodám - odstranění dělohy.

Může hyperplazie endometria zmizet sama od sebe?

Bez řádné léčby se nemoc bude jen zhoršovat, takže příznaky a speciální předpisy nelze ignorovat.

Pokud hyperplazie prošla sama, znamená to, že byla původně stanovena nesprávná diagnóza, protože takové závažné onemocnění vyžaduje speciální terapii.

Co je to hyperplazie endometria, její příznaky a léčba

Hyperplazie endometria je patologický stav charakterizovaný nadměrným růstem vnitřní vrstvy tkáně lemující dělohu zevnitř. Fyziologické procesy v ženském těle zahrnují neustálou změnu buněk endometria. Je to způsobeno ovulačním procesem, který probíhá pravidelně po pubertě a je regulován na hormonální úrovni..

Příčin patologických změn je mnoho, budou podrobně zváženy. Patologický proces primárně ovlivňuje vnitřní vrstvu endometria (funkční) a pouze s dalším vývojem může ovlivnit základní bazální vrstvu. Existuje několik typů hyperplazie, klasifikace je založena na histologické analýze patologického zaměření.

Změny stavu endometria mohou mít mnoho forem, ale i jednoduchá hyperplazie je vážným důvodem k obavám. Ženy by měly vědět, co to je, jaké to bude mít důsledky, pokud se neobrátí na specializované odborníky a léčba nezačne včas. To je důležité, protože ve struktuře všech gynekologických onemocnění zaujímá druhé místo, častější jsou pouze infekční nemoci.

Dále budou podrobně zváženy typy této patologie, její příznaky, léčba a vyhlídky pacientů na úplné zotavení z hyperplazie. To je důležité, protože patologické změny v endometriu, i když nejsou onkologické, jsou velmi nebezpečné. Toto onemocnění se označuje jako prekancerózní stavy. To znamená, že riziko maligního novotvaru s rozvojem patologického procesu a absence odpovídajících terapeutických opatření je velmi vysoké.

Vzhledem k tomu, že onemocnění není „věkové“, je riziko jeho výskytu jak u dívek během puberty, tak u žen po menopauze. Pokud posuzujeme frekvenci detekce v různých věkových skupinách, pak statistika zdůrazňuje věk od 35 do 50 let. Podle některých zpráv představuje tento věk téměř 50% případů HPE. Kromě toho je onemocnění na samém začátku poměrně často bez příznaků, hyperplazie je často detekována, když se patologický proces endometria začne projevovat ve formě typických příznaků. Proto je důležité preventivně pravidelně navštěvovat gynekologa a získat spolehlivé a podrobné informace o samotném onemocnění..

Koncept patologie

Hyperplazie endometria dělohy nastává, když je narušena normální obnova funkční vrstvy. Endometrium, které lemuje dělohu, je tvořeno dvěma různými vrstvami. První z nich je funkční, nachází se venku, nejprve roste během zrání vajíčka a poté (pokud nedojde k oplodnění) je zcela odmítnut a vylučován z těla během menstruace. Druhá je bazální, vejde se pod první vrstvu a je umístěna zevnitř, je tenčí, struktura na buněčné úrovni je slabě vyjádřena a slouží jako „stavební materiál“ pro restaurování funkční vrstvy.

Normální fyziologický proces je následující:

 • Proliferace (proliferace endometria v děloze): okamžitě po nástupu menstruace začíná proces proliferace funkční vrstvy, takže se tělo připravuje na potenciální těhotenství;
 • Sekrece (zrání): nastává v době ovulace;
 • Deskvamace (odmítnutí): pokud nedojde k oplodnění, nahromaděná vrstva je odmítnuta a spolu s neoplodněným vajíčkem je odstraněna z těla - začíná menstruace.

Celý cyklus probíhá v důsledku hormonálních účinků, estrogeny jsou odpovědné za první fázi, progesteron za druhou. Úroveň růstu funkční vrstvy je regulována, proliferace první fáze menstruačního cyklu je doprovázena aptózou - smrtí „extra“ buněk. Každá fáze je důležitá svým vlastním způsobem, protože taková postupná změna endometria udržuje normální tloušťku funkční vrstvy v různých obdobích menstruačního cyklu. Jakékoli poruchy regulace vedou k patologickému zesílení, a to je hyperplazie..

Je tato nemoc nebezpečná? Ano, pokud se neléčí, pak patologické zaměření asi u 40% případů přechází do stádia onkologického onemocnění, to znamená, že jde o prekancerózní stav. Kromě toho může hormonální nerovnováha vést k cukrovce a obezitě a změny normálního menstruačního cyklu mohou vést k neplodnosti. Ženy by proto měly věnovat pozornost svému zdraví a pravidelně navštěvovat gynekologa. Detekce onemocnění na začátku, v asymptomatickém období, pomůže vyrovnat se s problémem dříve, než začne být klinický obraz ohrožující.

Jak často a kdo má

Hyperplázie je považována za jedno z nejčastějších onemocnění neinfekční etiologie. Ve struktuře všech gynekologických onemocnění je podle různých zdrojů na 2. místě - od 15%. Pokud budeme samostatně analyzovat věkové skupiny, lze zaznamenat následující ukazatele:

 • u dospívajících dívek: vzniká v důsledku hormonálních fyziologických změn, hormonálních poruch nebo funkčních poruch neuro-humorální regulace během puberty;
 • u žen do 35 let: nejméně nebezpečný věk, hormonální pozadí v této skupině je obvykle stabilní, všechny procesy jsou ve fyziologické normě;
 • nad 35 let (období před, po a během menopauzy): nejnebezpečnější věk, to je hlavní riziková skupina pro výskyt hormonálně závislých gynekologických onemocnění.

V poslední době jsou případy detekce hyperplazie častější. Pokud to dříve bylo asi 5%, nyní se onemocnění endometria zaznamenávají mnohem častěji. A v poslední skupině podle některých údajů trpí 40 až 50%, tj. Každá druhá žena v tomto věku má patologii v té či oné fázi vývoje.

Jak nemoc souvisí s menstruačním cyklem

Hyperplazie slizniční vrstvy přímo závisí na menstruačním cyklu. Všechny fáze (proliferace, sekrece a deskvamace) se obvykle vyskytují v přísně definovaném období menstruačního cyklu.

Od prvního dne menstruace začíná růst endometria, takže děloha se připravuje na potenciální těhotenství. Ve druhém, v okamžiku ovulace, nově pěstované buňky dozrávají a ty „extra“ odumírají (přirozená aptóza). Pokud nedojde k oplodnění, začne odmítnutí, nahromaděná vrstva se zničí a spolu s vejcem se vylučuje z těla - začíná menstruace. A zároveň „začíná“ další cyklus.

Celý proces je řízen hormony, na které jsou buňky endometria velmi citlivé. Jakékoli narušení hormonální funkce v každé fázi může vést k abnormálnímu růstu tkáně, pozastavit smrt příliš vyvinutých buněk nebo narušit proces odmítnutí a vést k hyperplazii.

Příčiny a patogeneze

Příčiny hyperplazie jsou primárně spojeny s různými změnami hormonálních hladin. Existují ale i další, které přímo nesouvisí s humorální regulací, což provokuje faktory.

Hlavní důvody patologické proliferace endometria jsou:

 • poruchy hormonální regulace spojené s nerovnováhou estrogenu a progesteronu jakékoli etiologie (změny související s věkem v hormonální funkci, syndrom hypotalamus-hypofýza atd.);
 • spojené s jinými chorobami ženského reprodukčního systému (polypoidní, na pozadí polycystických onemocnění, nádory produkující hormony atd.);
 • přítomnost souběžných onemocnění spojených s hormonální nerovnováhou: diabetes mellitus, dysfunkce kůry nadledvin, obezita, onemocnění štítné žlázy a / nebo mléčných žláz, hypertenze;
 • poruchy způsobené dlouhodobým nebo nesprávným užíváním hormonálních léků;
 • patologie vyvolané traumatem (během porodu a po něm, během potratu, diagnostická kyretáž atd.);
 • hyperplazie způsobená patologickými procesy spojenými s infekcemi genitálního traktu;
 • dědičná predispozice;
 • psychosomatické poruchy, které způsobily onemocnění.

Hyperplázie na pozadí jakýchkoli hormonálních problémů se vyskytuje nejčastěji. Zbytek příčin hyperfunkce endometria není tak běžný, ale může se stát faktorem provokujícím onemocnění. Samostatně stojí za zvážení, jak hyperplázie a psychosomatika souvisejí. Nemoc na pozadí psychologických problémů se vyskytuje poměrně často. V medicíně již dlouho existuje souvislost mezi patologickými změnami normálních funkcí a psychickými poruchami..

V tomto případě tělo v reakci na pocity, depresi nebo dlouhodobý stres zapne ochranné reakce. Mohou vést ke změnám hormonálních hladin, které způsobí rozvoj hyperplazie. Existují takové údaje, byly zaznamenány případy a byla stanovena přímá souvislost mezi patologickým množením endometria na pozadí psychologických problémů a poruch.

Vzhledem k tomu, že se toto onemocnění vyskytuje u žen různých věkových skupin, stojí za to zvážit etiologii každé z nich zvlášť..

Během puberty

Důvody pro výskyt u dospívajících dívek během puberty jsou anovulace, která je v tomto věku způsobena určitými poruchami funkce hypotalamo-hypofyzárního systému. Vedou k poruchám v hormonální regulaci zrání folikulů, které jsou kontrolovány hypofýzou. Nejběžnějším výsledkem je předčasná folikulární atrézie..

Pokud se porušení opakuje mnohokrát během po sobě jdoucích menstruačních cyklů, pak je tělo narušeno normálním poměrem hormonů. Estrogen se hromadí v přebytku, ale progesteron nestačí. V důsledku toho je narušena normální sekvence proliferace - sekrece - odmítnutí. V důsledku výskytu nadměrného počtu buněk funkční vrstvy endometria se vyvíjí hyperplazie (hlavně kvůli žlázovému epitelu). Ve výsledku je diagnostikována cystická nebo adenomatózní forma onemocnění..

V reprodukčním věku

Ve věkové skupině do 35 let (reprodukční věk) může nastat hyperplazie na pozadí:

 • dysfunkce hypotalamus-hypofýza, které se mohou projevit v důsledku hyperprolaktinemie. Nebo na pozadí problémů s prací hypotalamu, chronických somatických onemocnění, stresu, hladovění atd.;
 • anovulace způsobená porušením sekrece luteinizačního hormonu, jehož aktivita závisí na mechanismu hormonální zpětné vazby;
 • onemocnění vaječníků (polycystická, folikulární cysta, abnormální růst stromatu atd.).

V premenopauze a perimenopauze

Během tohoto období může na pozadí změn souvisejících s věkem dojít k hyperplazii. Útlum reprodukční funkce je spojen se snížením hormonální aktivity na pozadí snížení aktivity hypotalamo-hypofyzárního systému. Důsledkem těchto fyziologických procesů je anovulace na pozadí nedostatku estrogenu..

Dalším faktorem stimulujícím rozvoj patologie je zvýšení aktivity kůry nadledvin. V důsledku toho se často vyskytují nemoci jako obezita (mužský typ), ischemická choroba srdeční a hypertenze, diabetes mellitus a další „věkem související“ onemocnění spojená s hormonálními změnami u žen v tomto věku..

Důsledky těhotenství, porodu a potratu (možné poranění) jsou rovněž považovány za rizikové faktory pro rozvoj hyperplazie. Snížení počtu hormonálně citlivých receptorů, dysfunkce aptózy na genové úrovni a další fyziologické změny spojené s procesem stárnutí.

Endometrium reaguje na všechny tyto vlivy:

 • růst v důsledku nerovnováhy estrogenu a progesteronu;
 • abnormální reakce žlázových buněk sliznice na pozadí stabilního hormonálního pozadí (na normální úrovni);
 • nerovnováha inzulínové aktivity a rezistence, která vede k řadě patologických stavů (polycystických, cukrovce atd.), narušení normálního růstu, vývoje a smrti endometria.

Etiologie a patogeneze hyperplazie se tedy u žen různých věkových kategorií liší. Zároveň však existují obecné důvody, které vedly k aktivaci samotného procesu.

Jak se to projevuje

Příznaky hyperplazie se nemusí objevit okamžitě, na začátku patologického procesu mohou být špatně vyjádřeny, takže ženy často nevěnují pozornost jejich vzhledu. Hlavním a nejdůležitějším projevem této endometriální patologie je krvácení, které může být:

 • ve formě dlouhého zpoždění: menstruace může chybět po dobu 1 až 3 měsíců, poté se obnoví, je bohatá a dlouhá nebo vzácná. Tyto příznaky se vyskytují nejčastěji (téměř polovina pacientů má odpovídající stížnosti) a nezávisí na změnách souvisejících s věkem. Zároveň je většina stížností spojena s hojným krvácením, sporé období není tak častým projevem hyperplazie;
 • změny jsou spojeny s povahou menstruace: stabilita cyklu je udržována a zvyšuje se objem vylučování během hyperplazie (delší a hojnější), objevují se nepříjemné nebo bolestivé pocity;
 • krvácení u žen před menopauzou a po menopauze, kdy je cyklus nestabilní a intervaly mezi obdobími jsou dlouhé nebo chybí.

To znamená, že příznaky spojené s jakýmkoli krvácením (mimo cyklus nebo netypické pro ženu v hojném počtu během stabilního cyklu) by měly být důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa. Toto je hlavní a často jediný znak, který charakterizuje hyperplazii..

Patologické procesy endometria lze navíc prokázat:

 • metabolický syndrom, který se projevuje ve formě různých patologických stavů (zvýšená hladina inzulínu, obezita, výskyt sekundárních mužských charakteristik atd.);
 • chronická zánětlivá a infekční onemocnění;
 • neplodnost a potraty lze také považovat za alarmující příznaky vývoje patologie;
 • fibroidy a mastopatie jsou nezávislá onemocnění, ale mohou být způsobena hormonálními poruchami a patologiemi endometria;
 • kontaktní krvácení, které není spojeno s menstruačním cyklem (při pohlavním styku, používání tamponů atd.), se neobjevuje mezi hlavními stížnostmi a je vzácné;
 • stížnosti na křečové bolesti také nejsou časté, spíše slouží jako známka atypie endometria, ale naznačují další patologické procesy, například polypy.

Vzhledem k tomu, že hlavní symptomatologií je zpoždění menstruace, měly by jakékoli změny v délce nebo povaze cyklu upozornit ženu bez ohledu na věk. Co dělat v takových případech? Okamžitě byste měli kontaktovat svého gynekologa. Zpoždění samozřejmě může být způsobeno zcela jinými důvody (těhotenství, zánět, hypotermie atd.). Neměli byste však zanedbávat kontrolu u specializovaného odborníka, i když jsou poruchy cyklu srozumitelné (například menopauza). Ženy nad 35 let by měly pravidelně navštěvovat gynekologa, protože jsou ohroženy a v počátečních fázích vývoje onemocnění je zcela možný asymptomatický průběh..

Klasifikace

Existuje několik klasifikačních systémů, které vám umožňují zobrazit nemoc z různých úhlů pohledu. Například podle objemu patologie je obvyklé rozlišovat jednoduché, střední (střední hyperplazie) a těžké formy. A pokud jde o prevalenci, dělí ohniskovou (k ní patří polypoidní hyperplazie) nebo difúzní. Obecně přijímaný systém je založen na cytologii, tj. typy patologie jsou rozděleny do různých skupin podle typu buněk a tkání, které převládají v upravené oblasti. V současné době existují:

 • jednoduchá hyperplazie (žlázová). Je charakterizována absencí cystického zvětšení žláz. Ale v procesu proliferace lze takovou expanzi pozorovat v určitých oblastech sliznice, pak hovoří o žlázově-cystické formě, ale zároveň se tento případ nepovažuje za samostatný druh, ale za fázi patologického procesu;
 • žlázový stromal. Komplexní hyperplazie smíšeného typu, která je charakterizována současnou proliferací žlázových a stromálních struktur a může být v aktivní i klidové formě;
 • obzvláště nebezpečné jsou atypické žlázové a adenomatózní formy, které jsou kombinovány do jedné skupiny a vyznačují se různými morfologickými vzory a závažností proliferativních procesů.

Podle klasifikace WHO se hyperplazie endometria dělí na:

 • NENATYPICKÉ. Hyperplázie bez atypie je charakterizována absencí modifikovaných buněk. Zahrnuje jednoduché a složité formy (komplexní prostředky adenomatózní).
 • ATYPICKÉ, které mohou být také jednoduché nebo složité. Tato skupina zahrnuje stadia vývoje, ve kterých jsou buňky modifikovány a stávají se atypickými ve své struktuře..

Při popisu podle jakékoli klasifikace se bere v úvahu řada faktorů. Například místní forma může být reprezentována polypoidními výrůstky z různých typů tkání..

Bazální forma hyperplazie je zvažována samostatně. Protože patologický proces nejčastěji neovlivňuje bazální vrstvu, ale vyvíjí se do funkční, obvykle to znamená porážku vnější vrstvy. Zpočátku patologický proces ve vnitřní podkladové tkáni začíná zřídka, jeho poškození je charakterističtější již v pozdějších fázích, kdy patologické zaměření přesahuje funkční vrstvu a do procesu jsou zapojeny blízké tkáně.

Diagnostické metody

Diagnostika je v současné době komplexní vyšetření využívající všechny metody dostupné v moderní medicíně. Tyto zahrnují:

 • PŘÍJEM PROFILOVÉHO SPECIALISTA s povinným průzkumem (sběr anamnézy) a gynekologickým vyšetřením.
 • LABORATORNÍ TESTY: krev je darována ke stanovení hladiny hormonů, při souběžných gynekologických onemocněních je odebrán nátěr.
 • HYSTEROSKOPIE umožňuje: vizualizovat klinický obraz, podrobně studovat a posoudit stav endometria, identifikovat všechny patologické procesy a získat materiál pro histologické vyšetření. Diagnostická kyretáž je nejinformativnější metodou, její přesnost dosahuje 97%. V který den cyklu se provádí hysteroskopie? Pokud mluvíme o jednoduchém vyšetření, pak je předepsáno na 5 - 7 dní, pro diagnostickou kyretáž je vybrán den před menstruací nebo první, bezprostředně po nástupu menstruačního krvácení. Onemocnění je diagnostikováno, pokud je tloušťka endometria s hyperplazií větší než 15 mm, jsou viditelné povrchové a barevné změny. Při škrábání jsou současně dosaženy 2 cíle: materiál je odebrán pro výzkum a současně je odstraněno patologické zaostření. Histologie vám umožňuje získat spolehlivý výsledek o přítomnosti atypických buněk.
 • ULTRAZVUKOVÝ POSTUP. V gynekologii je nejlepší metodou transvaginální ultrazvuk, který umožňuje identifikovat echografické příznaky onemocnění. Obvykle se předepisuje 5. až 7. den menstruačního cyklu. Pokud se onemocnění projeví jako porušení, pak s prodlouženým krvácením lze den zvolit libovolně. V takovém případě nezáleží na tom, v který den cyklu je třeba provést ultrazvuk. Odezvy hyperplazie umožňují určit strukturu, homogenitu a tloušťku funkční vrstvy. Přesnost této metody je téměř 70%, další výhodou bude schopnost diferencovat patologický proces. Pokud je zesílení větší než 7 mm, pak lze onemocnění definovat jako hyperplazii, pokud je větší než 20 mm - podezření na onkologii.
 • MAMMOGRAPHY - používá se jako další vyšetření k vyloučení proliferativních procesů.
 • RÁDIOVÝ VÝZKUM IZOTOPŮ. Schopnost radioaktivního fosforu hromadit se v postižených tkáních vám umožňuje přesně určit lokalizaci a objem zaostření.

Moderní diagnostické metody používané k detekci hyperplazie umožňují co nejpřesněji určit povahu a objem patologického procesu. Na samém začátku může být kyretáž diagnostickým i terapeutickým opatřením..

Mohu se vyléčit navždy?

Zkoumali jsme koncept endometriální patologie a příčiny jejího výskytu. Po stanovení diagnózy se pacienti obvykle zajímají o další vyhlídky, jak léčit a zda je možné se této nemoci navždy zbavit. Navíc chirurgické i terapeutické metody. Volba taktiky léčby závisí na klinickém obrazu. Dále je předepsán kurz zaměřený na odstranění příčin nástupu onemocnění. Úplné vyléčení je možné, pokud byla patologie detekována včas.

Předsudek, který se vztahuje na některé metody léčby, nás nutí hledat alternativní řešení problému. Ale pacientům je lépe využívat tradiční lékařské metody, které jim umožňují uchovat si plodnost a úplně se uzdravit..

Je třeba si uvědomit, že samotná hyperplazie nezmizí, je nutná komplexní léčba a při zachování příčin rozvoje onemocnění existuje riziko relapsu. Ale s včasnou detekcí jsou šance na úplné uzdravení velké, proto po diagnostice musíte okamžitě zahájit léčbu..

Je možný relaps

Diagnóza „rekurentní hyperplazie“ je dána pacientům, u nichž se znovu objeví patologické ložisko. Protože za hlavní příčinu onemocnění je považováno porušení hormonální rovnováhy estrogenu a progesteronu, existuje možnost relapsu, pokud nerovnováha nebude odstraněna.

Pokud po léčbě recidivující forma pacienta nadále obtěžuje, je nutné změnit taktiku léčby. Například místo chirurgického zákroku zachovávajícího orgány (odstranění funkční vrstvy endometria) je předepsán chirurgický zákrok s odstraněním pohlavního orgánu. Absence dělohy zcela vylučuje možnost obnovení patologického procesu.

Nemoc se často opakuje, pokud příčina jejího výskytu zůstane nezměněna. Pacientům je obvykle přidělena komplexní léčba zaměřená na eliminaci patologického zaměření a etiologie. Po ukončení kurzu pacient zůstává na dispenzárním pozorování, které umožňuje včas detekovat jakékoli známky obnovení patologického procesu.

Jak zacházet

Léčba hyperplazie endometria může být prováděna jak terapeutickými, tak chirurgickými metodami. Základem pro výběr taktiky bude klinický obraz: typ patologie, její objem a lokalizace, výsledky cytologického vyšetření atd. Protože příznaky tohoto onemocnění jsou primárně krvácení, může se objevit anémie. Poté lze navíc předepsat přípravky obsahující železo. Pro zlepšení celkového stavu - vitamíny pro udržení imunity. Komplexní léčba probíhá postupně, takže byste měli jasně dodržovat doporučení a dodržovat obecný plán předepsaný lékařem.

Fáze léčby

Léčba obvykle probíhá následovně:

 • Kyretáž pomocí hysteroskopie. Procedura je terapeutická i diagnostická zároveň. Během jeho implementace je funkční vrstva zcela odstraněna, výsledný materiál a obsah děložní dutiny jsou odeslány k vyšetření.
 • Taktika léčby je vybírána podle získaných výsledků s přihlédnutím k věku pacienta, typu patologie, jejímu objemu a dalším důležitým faktorům.

-Glandulární cystická hyperplazie: léčba je obvykle terapeutická, pro pacienty různého věku byly vyvinuty speciální lékové režimy;

-Atypická forma u pacientů po menopauze je léčena chirurgicky. V reprodukčním věku se poprvé používá hormonální terapie s kontrolní kyretáží po 6 měsících. U komplikací, jako jsou fibroidy nebo metabolický syndrom, se doporučuje chirurgický zákrok.

Konzervativní terapie

Při hyperplazii jsou léky předepisovány podle zvláštních schémat, léčebné kurzy jsou dlouhé. Terapeutické léky se vybírají podle formy patologie a věku pacienta.

Jaké hormony léčí onemocnění závisí na věku pacienta:

 • v reprodukčním věku se upřednostňují orální kombinované antikoncepce, nejčastěji se používají jednofázové léky obsahující progesteron. Antikoncepce se užívají během 3 - 6 měsíců, prognóza se správnou taktikou je příznivá, riziko relapsu je minimální;
 • po 35 letech a před nástupem menopauzy se doporučuje užívat léky s gestagenem;
 • u pacientů po menopauze je konzervativní léčba povolena, pokud nejsou přítomny žádné nádory.

Toto je taktika pro žlázově-cystickou formu. Pokud mluvíme o atypické formě, pak se doporučuje užívat léky obsahující agonisty hormonu uvolňujícího gonadotropin. Bude povinné sledovat stav těla (v průběhu kurzu se provádí mamografie, provádí se ultrazvuk, provádějí se krevní testy).

Během období léčby mohou být navíc předepsány čípky (čípky pomohou zmírnit zánět), fyzioterapie, akupunktura. Mohou být předepsány léky na anémii i podpůrné léky (například carlos ke zlepšení funkce jater nebo vitamíny). Jako fyzioterapie se používá elektroforéza; u obezity lze doporučit cvičební terapii a dietu pro hubnutí. Lékař určí, zda je možné se s nemocí vyrovnat výhradně terapeutickými prostředky, a vybere schéma, které bude zaměřeno na odstranění příčiny rozvoje GGE a zlepšení celkového stavu těla pacienta.

Chirurgická operace

Chirurgický zákrok je předepsán v několika případech:

 • terapeutická léčba nepřinesla požadovaný účinek;
 • pacient má relapsy;
 • operace je jediná správná taktika: hyperplazie je atypická, pacient již vstoupil do postmenopauzální fáze a hormonální léčba bude neúčinná, patologie vážně ohrožuje zdraví (nemoc postupuje, existuje riziko degenerace do onkologie).

V chirurgii se provádí operace:

 • odstranit endometrium (kyretáž během hysteroskopie nebo pomocí resektoskopu, když je třeba odstranit obě vrstvy);
 • odstranění reprodukčních orgánů (děloha, obtížnější - společně s vaječníky).

Hysteroresektoskopie se provádí v nemocničním prostředí, pacient může zařadit frontu na bezplatné ošetření nebo navštívit soukromou kliniku. U hyperplazie náklady na operaci závisí na stupni složitosti, v průměru od 15 do 30 tisíc rublů. Cena závisí na úrovni zdravotnického zařízení, v regionech je obvykle nižší než v Moskvě, Petrohradu a některých dalších městech.

Nekonvenční léčba

Navzdory pozitivním recenzím o různých alternativních metodách se hyperplazie nejlépe léčí, pokud doplňují konvenční metody. Lékaři sami často doporučují doplněk bylinného léku. Takové léky pomáhají bojovat proti obezitě, zmírňují lokální záněty, obnovují hormony atd. Léčivé byliny musí být užívány podle pokynů ošetřujícího lékaře, který je individuálně vybírá.

Jako další způsoby léčby můžete použít:

 • HOMEOPATIE. Užívání homeopatických léků je zaměřeno na snížení množství krvácení, obnovení hormonálních hladin, menstruačního cyklu, reprodukční funkce atd. Homeopatický lékař by měl vybrat léky, přičemž v každém případě zohlední obecnou taktiku léčby..
 • HIRUDOTERAPIE. Pomáhá normalizovat cyklus, aktivovat obranné mechanismy, vyrovnávat hormonální funkce atd. Léčba pijavicemi je poměrně účinná (to potvrzují recenze) a aktivně se používá v gynekologii;
 • FYTOTERAPIE. Ošetřující lékař pomůže pacientům zvolit účinný lék založený na léčivých bylinách. Zná přesně klinický obraz a bude schopen doporučit správnou léčbu. Často se používá: vlaštovičník, kopřiva, lopuch, náhorní děloha, jitrocel, pivoňka a další rostliny (samostatně nebo ve formě sbírek).

Při výběru taktiky léčby je třeba si uvědomit, že hyperplazie bude zcela vyléčena, pokud budete přísně dodržovat doporučení specializovaného odborníka. Moderní medicína nabízí velké příležitosti, některé léky jsou zaměnitelné (přírodní hormony mohou nahradit syntetické, například Utrozhestan). U pacientů nad 50 let je jako hlavní metoda častěji předepisována chirurgická intervence, ženy v reprodukčním věku se snaží zachovat plodnost. Hyperplázie detekovaná v čase může být zcela vyléčena, zatímco riziko opakování je sníženo, pokud jsou eliminovány provokující faktory.

Co dělat po diagnostickém čištění

Léčba hyperplazie po kyretáži spočívá v prevenci relapsů (je nutné normalizovat hormonální funkci), obnovení normálního cyklu a stavu operované oblasti. K tomu lze použít hormonální přípravky v kombinaci s místními postupy, diety, netradičními metodami..

Než hrozí hyperplazie

Proč je gpatologie nebezpečná? Během vývoje onemocnění bez adekvátní léčby pokračuje patologický proces. Ve výsledku může ovlivnit podkladovou bazální vrstvu, sousední orgány a přejít na onkologii. Neustálé krvácení může způsobit anémii a příčinou onemocnění jsou doprovodná onemocnění podobné etiologie.

Je další vývoj nebezpečný? Ano, především přechodem do atypické formy. Patologie může navíc způsobit neplodnost..

Jaké následky můžete očekávat? Při absenci léčby další vývoj patologického procesu, Pokud nebyla hyperplazie zcela vyléčena nebo nebyly odstraněny příčiny jejího výskytu, je onemocnění nebezpečné s relapsy.

Je to rakovina nebo ne?

Ne, v počátečních stádiích se choroba skládá z normálních buněk, které se hromadí v přebytku a zesilují endometrium. Některé formy této patologie jsou považovány za prekancerózní, protože buňky degenerují do atypických.

Může hyperplazie odejít sama

Může nemoc sama odeznít? Nebyly zaznamenány žádné takové případy. Existují důkazy o oslabení procesu (normalizace menstruace, absence krvácení), ale v budoucnu se to opět zhorší.

Správná výživa

Dieta je zaměřena na normalizaci hormonálních hladin. Zdravé potraviny jsou ty, které pomáhají kontrolovat estrogen (zelenina a ovoce, ořechy, zrna, luštěniny). Strava je doplněna potravinami obsahujícími omega kyseliny (ryby), vitamíny.

Výživa pro hyperplazii by měla být částečná, 4-5krát denně. Ze stravy jsou vyloučeny (nebo výrazně sníženy) bílkoviny živočišného původu, kořeněná, nakládaná a slaná jídla, alkohol, káva, soda, cukrovinky..

Hnojení in vitro

Vytvrzená hyperplazie a IVF jsou docela kompatibilní koncepty. Pokud po léčbě přetrvávají potíže s oplodněním, lze po stimulaci zadat stimulační protokol.

Jaký je rozdíl mezi hyperplazií a endometriózou

V prvním případě je patologické zaměření lokalizováno, ve druhém je rozšířené, benigní nádor se vyvíjí agresivně.

Jak zabránit vzniku patologie

Prevence hyperplazie spočívá v normalizaci hormonálních hladin a pravidelných návštěvách gynekologa.

Je v pořádku mít sex

Sex s hyperplazií endometria bude kontraindikován v případě silného a / nebo kontaktního krvácení.

Recenze

Mám hyperplazii, lékař radí hormonální terapii, recenze důsledků mě nejprve vyděsily, začaly hledat, jak léčit jinými metodami. Cítil jsem se horší a šel jsem znovu k lékaři. 3 měsíce piju hormony. Cítím se skvěle, cyklus je stabilní, doporučuji všem, aby neodkládali léčbu.

Po stanovení diagnózy operaci odmítla. O šest měsíců později si lékaři na ultrazvukovém vyšetření všimli zvýšeného zaostření. Po operaci uplynuly 3 roky, byl jsem odstraněn z ošetřovny, nemoc se nevrátila.

Recenze o výhodách léčby doplňky stravy mě pobouřily. Nevydržel jsem, zavolal jsem na jedno číslo. Zdvořilá dívka řekla, že tradiční medicína je nesmysl, jejich doplňky vyléčí všechno. Jsem interní lékař, začal jsem klást otázky. Alespoň jeden správně odpověděl! Nevěřte takovým specialistům.

Pravidelný menstruační cyklus je indikátorem normálního fungování ženského reprodukčního systému. Každá žena by měla znát své tělo, být schopna reagovat na jeho signály a změny.