Hyperplazie endometria během menopauzy

Během menopauzy dochází v ženském těle ke změnám souvisejícím s věkem - snižuje se reprodukce pohlavních hormonů, zastavují se cyklické procesy obnovy vnitřních sliznic děložní dutiny. S nástupem klimatického období se zvyšuje pravděpodobnost vzniku závažných onemocnění. Nejčastěji diagnostikovaná hyperplazie endometria v menopauze. Ne všichni pacienti, kteří slyšeli tuto diagnózu, vědí, co to je, jaké jsou příznaky a léčba onemocnění.

Co je to menopauza a kdy k ní dochází

Menopauza je 12měsíční období po posledním přirozeném pravidelném výtoku u žen, které začíná ve věku 45 až 55 let. Je to způsobeno vyčerpáním zásobování folikulem. Pokud k menopauze dojde před 40. rokem věku, pak se tento proces nazývá syndrom vyčerpání vaječníků. U některých žen dochází k pozdní menopauze - po 55 letech.

Jsou chvíle, kdy je pauza umělá. V tomto případě žena přestane menstruovat kvůli chirurgickému odstranění vaječníků, chemoterapii nebo lékům..

Během menopauzy se ženské tělo mění. Změny jsou způsobeny nedostatkem hormonů, změnami ve fungování vaječníků. V tuto chvíli se zvyšuje riziko vzniku mnoha gynekologických patologií, jako je rakovina dělohy, hyperplazie endometria..

Obecné informace o nemoci

Pod pojmem „hyperplazie“ lékaři rozumějí proliferaci tkání. Vyskytuje se v důsledku nadprodukce buněk. Endometrium je výstelka dělohy. Poskytuje plodu optimální podmínky pro plný vývoj. Každý menstruační cyklus se mění tloušťka endometria. Nejtenčí vrstva je bezprostředně po skončení menstruace. Během ovulace endometrium zahušťuje až 8 mm pod vlivem hormonu estrogenu. Pokud nedojde k početí, hladina hormonů klesá v důsledku produkce progesteronu, vyčerpávají se vnitřní sliznice orgánu, vajíčko opouští tělo - začíná menstruace.

Během menopauzy jsou hormony narušeny. Pod vlivem zvýšené hladiny estrogenu se zvyšuje endometrium v ​​objemu. Vzhledem ke snížené hladině progesteronu se tento proces nezastaví. Ve většině případů je premenopauza charakterizována proliferací endometria. Navzdory přítomnosti měsíčního výtoku v těle ženy skutečně dochází ke změnám souvisejícím s věkem, doprovázeným změnami hormonálních hladin.

Normy endometria

Během menopauzy se endometrium ztenčuje. Jeho tloušťka se pohybuje do 5 mm. Je to tento indikátor, který lékaři považují za normální. Někdy růst endometria během menopauzy dosahuje 7-8 milimetrů. Tento indikátor naznačuje možný nástup patologického procesu, ale dosud není klasifikován jako hyperplazie. U některých pacientů je normou tloušťka tkáně 7-8 milimetrů. Lékaři však doporučují pravidelně podstupovat ultrazvuk (každé 3–6 měsíců), aby dynamicky kontrolovali množení tkání.

Pokud ukazatele tloušťky endometria dosáhnou více než 8 mm, gynekologové doporučují pacientce podstoupit kyretáž. Je nutné potvrdit vývoj patologického procesu, studovat strukturu tkání a předepsat léčbu.

Klasifikace nemocí

Existuje několik typů hyperplazie endometria. Liší se ve směru růstu tkáně:

 1. Glandulární hyperplazie endometria je diagnostikována, pokud se vrstva vnitřní výstelky dělohy zvyšuje v důsledku modifikace žláz v ní umístěných. Ke zvýšení objemu dochází ve směru svalů orgánu.
 2. Cystická forma. V dutině skořápky se začínají tvořit cystické útvary. Tento typ patologie je nebezpečný, protože buňky produkované nadbytkem hormonů se mohou zvrhnout v maligní.
 3. Bazální hyperplazie. Během menopauzy je tato forma onemocnění diagnostikována zřídka. Během jeho vývoje dochází ke zvýšení tloušťky bazální vrstvy dělohy.
 4. Ohnisková forma. Tloušťka skořápky se nerovnoměrně zvyšuje a vytváří výrůstky (polypy) na stěnách dělohy.
 5. Atypická hyperplazie. U menopauzy je tento typ patologie vzácný. Je to nejnebezpečnější ze všech typů projevů onemocnění, protože se rychle změní na rakovinu dělohy. Pokud je atypická forma hyperplazie endometria potvrzena, lékaři orgán odeberou.

Nejčastěji s menopauzou je diagnostikována žlázová a cystická forma onemocnění. Hlavními důvody pro rozvoj těchto typů patologie je hormonální narušení..

Příčiny hyperplazie během menopauzy

Existuje několik faktorů, kvůli kterým se v menopauze vyvíjí hyperplazie endometria. Ve většině případů se začínají formovat ještě před nástupem menopauzy (v premenopauze).

 1. Hormonální nerovnováha. To je nejčastější důvod rozvoje patologie. U žen po 45 letech dochází k poklesu produkce progesteronu a zvýšené hladině estrogenu. Tato nerovnováha vyvolává modifikaci výstelky dělohy..
 2. Metabolické onemocnění. S věkem má většina žen problém s nadváhou. Vrstvy mastných tkání vyvolávají produkci estrogenu, čímž zhoršují hormonální poruchy, které se projevují v menopauze.
 3. Selhání endokrinního systému. Z tohoto důvodu je u postmenopauzálních žen často pozorována hyperplazie endometria..
 4. Časté invaze do děložní dutiny (gynekologické operace). V důsledku častého mechanického působení přestávají membránové receptory reagovat na hladinu progesteronu. Čím více potratů a škrábanců musela žena podstoupit, tím vyšší je pravděpodobnost vývoje GGE v klimatickém období.
 5. Předispozice k patologii na genetické úrovni. Lékaři potvrzují, že toto onemocnění je častěji diagnostikováno u pacientů, jejichž příbuzní čelili stejnému problému..

Také je pozorována proliferace sliznic na pozadí fibroidů a mastopatie. V některých případech může porucha imunitního systému vyvolat patologii..

Znamení

Příznaky hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen se projevují individuálně. Hlavním znakem hyperplastického patologického procesu je špinění. Ale nejsou pozorovány u všech pacientů. Někdy dochází k zesílení membrány bez výboje. Mezi další projevy nemoci patří:

 1. Velmi bolestivá menstruace. V tomto případě jsou bolesti spastické povahy..
 2. Nepravidelný menstruační cyklus. Někdy se objevují špinění dvakrát za měsíc.
 3. Bohatá a prodloužená období (10–14 dní).

Někdy jsou příznaky hyperplazie endometria dělohy doprovázeny obecnou nevolností, nespavostí, migrénou, sníženým výkonem, podrážděností. Žena cítí intenzivní žízeň.

Jak diagnostikovat

Ve většině případů je podezření na hyperplazii endometria diagnostikováno gynekologem, na kterého se žena obrací se stížnostmi na bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci. Existuje několik metod diagnostiky onemocnění:

 1. Ultrazvuk. Pokud se během této diagnostické studie zjistí, že tloušťka vrstvy endometria je 7-8 mm, gynekolog předepíše další vyšetření.
 2. Hysteroskopie. Během procedury lékař provede vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí endoskopického zařízení. Vyšetření se provádí v celkové anestezii. Ve většině případů se tkáňová biopsie provádí současně s vyšetřením membrány..
 3. Kyretáž (diagnostická kyretáž endometria). Postup je předepsán v případech, kdy tloušťka rostoucí tkáně přesahuje 8 mm. Kyretáž se provádí za účelem dalšího studia endometria a vyloučení výskytu rakovinných buněk..

Pokud zesílení přesáhne 10 mm, gynekologové doporučují podstoupit samostatnou proceduru škrábání s následným ozařováním dutiny orgánu radioaktivním fosforem. Činidlo se vstřikuje do pacientovy žíly, migruje tělem a hromadí se v patogenních oblastech membrány. Lékař odebere biologický materiál z těchto zón k histologickému vyšetření..

Jak léčit nemoc během menopauzy

Pokud je potvrzena diagnóza hyperplazie endometria v menopauze, je léčba zahájena okamžitě. Koneckonců, jedná se o patologii endometria, při jejímž vývoji existuje vysoká pravděpodobnost degenerace buněk do maligních onkologických formací. V závislosti na stadiu onemocnění používají lékaři jednu z metod terapie.

Léčba drogami

Hyperplázie endometria se doporučuje léčit léky, pokud tloušťka tkáně nepřesahuje 6-7 mm. Terapie je založena na příjmu hormonálních léků, které vyvolávají zvýšení hladiny progesteronu. Pacient by měl po celou dobu léčby (6-8 měsíců stálé léčby) podstoupit plánované ultrazvukové vyšetření, při kterém lékař neustále sleduje změny indikátorů proliferace tkání.

Léčba drogami neposkytuje 100% výsledky. Pravděpodobnost relapsu onemocnění hormonálními léky je vysoká.

Chirurgický

Pokud léková terapie nepřinesla očekávané výsledky, provede se chirurgická léčba patologie. V závislosti na výsledcích předběžných analýz se používá jedna z metod chirurgického zákroku:

 1. Kyretáž děložní dutiny. Doporučuje se, pokud má upravená tkanina tloušťku více než 10 mm. Procedura trvá 30-40 minut v lokální anestezii.
 2. Moxování. Tato metoda chirurgického zákroku se používá pro fokální hyperplazii. Během procedury lékař působí na ohniska modifikované tkáně studenými, laserovými nebo elektrickými impulsy.
 3. Se zvýšenou hrozbou vývoje maligních nádorů lékaři doporučují odstranit dělohu. Během postupu hysterektomie je orgán zcela vyříznut. A pokud má žena během menopauzy poškození vaječníků, jsou také odstraněny během operace..

Jaký typ chirurgického zákroku použít, stanoví ošetřující lékař individuálně. Někdy se hormonální terapie používá během přípravy na operaci. Přispívá k rychlému zotavení těla po zákroku.

Dodatečná léčba lidovými léky

Většina pacientů nespěchá s použitím tradiční léčby patologie, raději používá recepty tradiční medicíny. Gynekologové doporučují nebrat bylinky jako hlavní terapii, ale užívat je v kombinaci s léky. Nejběžnější recepty tradiční medicíny, které se osvědčily při léčbě HPE, jsou:

 1. Čerstvá šťáva z kořene lopuchu a zlatý knír. Tyto kapaliny se mísí ve stejném poměru a užívají se dvakrát denně, 1 polévková lžíce. Významnou nevýhodou tohoto receptu je schopnost provádět terapii pouze v teplé sezóně..
 2. Alkoholová tinktura z kopřivy (připravená samostatně). 200 gr. léčivé suroviny (čerstvé listy a klíčky) se nalijí 500 ml. alkohol (silný měsíční svit). Namočte po dobu tří týdnů na teplé a tmavé místo a občas protřepejte nádobu tekutinou. Filtrujte hotovou infuzi a užívejte 1 čajovou lžičku dvakrát denně.

Léčba lidovými léky by měla být doprovázena pravidelným vyšetřením lékařem. To umožní sledovat dynamiku vývoje onemocnění..

Projde nemoc sama během menopauzy

I když nemoc není doprovázena výraznými příznaky a byla diagnostikována náhodou, nemůže sama odeznít. Patologické změny v ženském těle bez užívání hormonálních léků se nebudou moci vrátit do normálu. Někdy ženy věří, že pokud menopauza projde, hormonální pozadí se normalizuje a endometriální vrstva se ztenčí. To není nic jiného než klam. Čím dříve je léčba onemocnění zahájena, tím vyšší je šance na uzdravení.

Je možný relaps s menopauzou

Zvyšuje se možnost recidivy hyperplazie endometria během menopauzy. V závislosti na typu léčby zvoleném lékařem, po kterém pokračovalo množení tkání, jsou určeny další akce:

 1. Pokud se onemocnění po farmakoterapii opakuje a tloušťka vrstvy se zvětší o více než 8 mm, doporučuje se podstoupit škrábání.
 2. Pokud se situace opakuje po kyretáži, provede se úplné odstranění dělohy.

Procento opakujících se případů patologie s původně dobře zvolenou léčbou je nízké. Aby se zabránilo možnosti relapsu, musí pacient neustále podstupovat následné vyšetření..

Jaké je nebezpečí

Přerůstání menopauzálního endometria je pro ženu velmi nebezpečné. Jedná se o zákeřné onemocnění, které má sklon k relapsu a degeneraci do onkologických formací. I po ukončení měsíčního výtoku není hyperplazie děložních membrán o nic méně nebezpečná než v premenopauze. Ženy ve 12měsíčním období po skončení poslední menstruace proto musí podstoupit rutinní gynekologické vyšetření a ultrazvuk.

Recenze

Před několika lety mi diagnostikovali GGE. Jmenován, aby užíval "Dipherelin". Četl jsem na internetu protichůdné recenze o této droze, ale přesto jsem začal pít. Tloušťka endometria se nezvyšuje. A to těší. Existuje naděje, aby se zabránilo škrábání.

Máte štěstí. Byl mi předepsán „Danazol“ i „Zoladex“ - vše se ukázalo jako neúčinné. Musel jsem souhlasit se škrábáním. Postup není nejpříjemnější, musím říct. Teď užívám prášky, abych zabránil relapsu.

A existují případy, kdy se samotné endometrium vrátilo do normálu bez léčby? Zajímalo by mě, už jsem prošel 2 očisty. Kamarádka byla léčena pouze bylinami, takže její nádor se změnil na nádor...

Myslím, že pokud půjdete k lékaři včas a pijete pilulky, můžete to udělat bez čištění. Alespoň to platí pro mě. Neustále podstupuji ultrazvukové vyšetření. Existuje naděje, že po menopauze se vše vrátí do normálu. Ale samozřejmě ne sám, stále užívám léky.

Je hyperplazie endometria nebezpečná v menopauze??

Klimakterické období je poznamenáno postupným poklesem hladiny pohlavních hormonů. Hormonální změny probíhající v ženském těle vedou ke snížení imunity.

Na tomto pozadí si staré nemoci mohou připomínat samy sebe nebo se mohou vyvinout nové nemoci, které jsou pro zdraví zralé dámy nebezpečné. Hyperplázie endometria dělohy v menopauze se týká právě takových onemocnění. V tomto příspěvku se podíváme na příčiny, příznaky a léčbu této nemoci..

Co je to za nemoc?

Hyperplazie endometria s menopauzou je abnormální proliferace výstelky dělohy a změna jejích žláz. Tato zvýšená proliferace buněk může vést ke změně jejich struktury. Hyperplazie po menopauze pravděpodobně povede k rakovině.

Endometrium je výstelka dělohy, která se skládá ze dvou vrstev: vnější (funkční) a vnitřní (bazální). Během reprodukčního období, kdy nedojde k početí, se funkční epitel odlupuje a vylučuje se menstruačním krvácením. Z vyvíjejících se bazálních buněk se objevuje nová funkční vrstva endometria.

K těmto procesům v ženském těle dochází pod vlivem různých pohlavních hormonů. Na začátku menstruačního cyklu, kdy funkční vrstva roste, převládají hormony estrogeny..

Dominance hormonu progesteronu vede k zastavení růstu epitelu. Odborníci se proto shodli, že hyperplazie endometria je vyvolána zvýšenou hladinou estrogenu s nízkou hladinou progesteronu..

Během menopauzy se menstruace zastaví a začne atrofie endometria, které již plní pouze ochranné funkce. Kromě toho se zmenšuje objem a tloušťka sliznice. Pokud před nástupem menstruace byla její tloušťka přibližně 18 mm, pak s nástupem menopauzy klesá na 5 mm. Takové fyziologické změny vyskytující se v ženském těle jsou považovány za normu..

Zatímco reverzní procesy - zvýšení tloušťky sliznice, vedou k hyperplazii s menopauzou. Z mnoha důvodů začnou buňky endometria růst do svalové vrstvy dělohy a zvětšuje se tloušťka sliznice..

Jaké jsou typy hyperplazie

Typy hyperplazie endometria v menopauze závisí na tom, které buňky sliznice převládají v abnormální tvorbě.

Specialisté rozlišují následující typy onemocnění:

 1. Glandular - sliznice roste směrem k tkáním dělohy v důsledku zvětšení velikosti žláz v ní umístěných.
  V takovém případě je porušen jejich tvar.
 2. Cystická - vzhledem k tomu, že buňky sliznice překrývají žlázy, začínají bobtnat a vytvářet cysty.
  Pravděpodobnost transformace tohoto typu onemocnění na onkologii je velmi vysoká..
 3. Ohnisková (polypoidní) - polypy (výrůstky na tenkém stonku) rostou z buněk žláz, kolem kterých se objevují oddělené oblasti (ohniska) růstu endometria.
 4. Atypické (adenomatózní) - díky rychlé změně tvaru a velikosti buněk v sliznici endometria velmi aktivně roste v tkáních jiných orgánů.
  Tato forma onemocnění je velmi nebezpečná, protože se v krátké době změní na rakovinu. Během menopauzy a postmenopauzy je to poměrně vzácné, protože hormonální změny vedou ke zpomalení všech procesů probíhajících v těle.
 5. Bazální je velmi vzácný typ onemocnění, při kterém buňky bazální vrstvy endometria rostou hluboko do tkání dělohy.

U ženy se může vyvinout kombinovaný typ onemocnění. Například žlázová cystická hyperplazie. V tomto případě se kromě růstů sliznice, které se skládají z žlázové tkáně, tvoří cysty a uzliny.

Jaké jsou příznaky onemocnění v různých stadiích menopauzy

Hyperplastický proces endometria ve všech fázích klimakterického období je odlišný. Proto jsou příznaky onemocnění v každé fázi menopauzy odlišné. Pojďme se touto otázkou zabývat podrobněji..

Klimakterické období má několik důležitých fází (fází):

  Premenopauza - období od prvních projevů menopauzy po poslední menstruaci.
  Hyperplazie endometria u premenopauzálních žen má následující příznaky: menstruační nepravidelnosti a výskyt krvavého výtoku mezi menstruací. Dáma by měla být upozorněna výskytem bolesti během menstruace a zvýšením počtu dnů, během nichž období přecházejí, a zvýšením počtu menstruačního toku.

Menopauza je poslední samoléčba.
Vzhledem k tomu, že lze určit pouze zpětně, toto období trvá 12 měsíců po poslední menstruaci, během níž nedošlo k žádnému menstruačnímu toku. Hyperplázie v této fázi může být bez výtoku nebo se může projevit výtokem 0,5–1 rok po menstruaci. Pokud tedy špinění začalo o šest měsíců později nebo více od poslední menstruace, měla by se dáma domluvit s gynekologem.

 • Postmenopauza je další fáze, ve které nejsou žádné periody a hormonální funkce vaječníků je zcela zastavena.
  Hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen má celou řadu příznaků. Nejvýraznějším projevem onemocnění je náhlé krvácení. Mohou být intenzivní nebo rozmazané. Druhým nápadným příznakem je bolest v podbřišku, táhnoucí v přírodě. Kromě toho se také vyznačují takové charakteristické příznaky vývoje onemocnění: zvýšená podrážděnost, časté bolesti hlavy a únava. Žena je mučena záchvaty intenzivní žízně v důsledku prudkého zvýšení hladiny cukru v krvi. Dáma začne přibírat na váze.
 • Někdy je hyperplazie endometria v menopauze a premenopauze téměř asymptomatická a lze ji zjistit pouze při gynekologickém vyšetření. Jak vidíte, onemocnění během postmenopauzy má příznaky podobné klimakterickým projevům. Proto mnoho žen bere příznaky rozvíjejícího se onemocnění za projevy menopauzy..

  Výše uvedené skutečnosti opět potvrzují, že je velmi důležité, aby žena pravidelně, alespoň jednou ročně, navštěvovala gynekologa, aby si udržela zdraví..

  Důvody pro rozvoj nemoci

  Vzhledem k tomu, že hyperplazie endometria během menopauzy je velmi nebezpečné onemocnění, bude užitečné pro všechny ženy vědět, jaké jsou důvody jejího vývoje a kdo je v ohrožení.

  Existují následující hlavní příčiny onemocnění:

   Hormonální nerovnováha, při které množství estrogenu překračuje normu, a progesteron naopak chybí.
   To vede k nekontrolovanému příjmu hormonálních léků určených ke snížení intenzity projevů klimakterických příznaků. Většina z těchto léků skutečně obsahuje pouze estrogen. Užívání antikoncepčních pilulek může vést ke stejným důsledkům. Přednost by měla být dána komplexním hormonálním látkám, které obsahují jak estrogeny, tak progesteron.

  Metabolické poruchy.
  S věkem může metabolické selhání vyvolat rozvoj diabetes mellitus, jaterní patologie a cévních problémů. Všechny tyto změny v práci orgánů a systémů ženského těla vedou k zesílení endometria během menopauzy. Dáma se sníženou látkovou výměnou navíc hromadí nadváhu. Tuková tkáň má schopnost produkovat estrogen. Čím vyšší má dáma nadváhu, tím více se tedy rovnováha hormonů přiklání k estrogenu..

 • Problémy endokrinního systému.
  Štítná žláza a slinivka, stejně jako nadledviny, produkují hormony, které ovlivňují celé tělo dámy. Selhání v jejich práci může vést k přebytku estrogenu.
 • Časté invaze dělohy.
  V důsledku potratů a kyretáže během reprodukčního věku mohou receptory endometria téměř nereagovat na účinky progesteronu. Vzhledem k tomu, že během menopauzy klesá hladina progesteronu, buňky pod vlivem estrogenu se začínají intenzivně množit.
 • Podle odborníků je jedním z významných důvodů vzniku onemocnění genetická predispozice. Studie potvrdily, že většina žen trpících hyperplazií endometria měla předky žen se stejnou diagnózou. Ženy s myomy a mastopatií jsou ohroženy.

  Jaká léčba se používá

  Hyperplazie endometria v menopauze vyžaduje léčbu tradiční medicínou. Vzhledem k tomu, že se nemoc může zvrhnout v onkologické onemocnění, neměly by se ženy snažit léčit ji pouze lidovými prostředky. Mohou být užívány jako doplněk k hlavní léčbě, ale pouze po konzultaci s lékařem..

  Populární televizní moderátorka o zdraví Elena Malysheva v programu věnovaném léčbě hyperplazie endometria zdůraznila, že pokud máte podezření na onemocnění, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře a podstoupit komplexní vyšetření.

  Optimální způsob léčby zvolí pouze lékař v závislosti na stadiu onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta. Léčba lidovými recepty bude trvat jen drahocenný čas a povede k nadměrnému šíření endometria.

  Metoda léčby

  Tato metoda zahrnuje léčbu hormonálními léky, které obsahují progesteron. Užívání léků může trvat asi šest měsíců..

  V průběhu léčby ženy neustále podstupují ultrazvuk, aby určily tloušťku endometria. Ošetřující lékař na základě výsledků vyšetření upraví dávku léků.

  Samoléčení je kategoricky nemožné. Když dáma nezávisle zvyšuje nebo snižuje dávku léku, může vyvolat relaps onemocnění.

  Pro zmírnění stavu dámy může lékař dodatečně předepsat bylinný lék. Po ukončení léčby musí žena každé 3–6 měsíců podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby mohla sledovat stav endometria.

  Operační metoda

  Pokud má dáma po užívání léků relaps onemocnění, použije se operativní metoda léčby hyperplazie endometria. U postmenopauzálních žen se léčba onemocnění provádí oběma metodami..

  Jsou možné následující možnosti chirurgických operací:

  1. Curettage (kyretáž) - předepsáno pacientům, jejichž tloušťka endometria přesahuje 10 mm.
   Operace se provádí v lokální anestezii a trvá asi půl hodiny. Fragmenty odstraněného endometria musí být odeslány k histologickému vyšetření za účelem identifikace rakovinných buněk. Pokud je výsledek pozitivní, je rozhodnuto o odstranění dělohy.
  2. Moxování - poskytuje maximální účinek v případě, že existují samostatná ložiska nemoci.
   Moxování provádím několika způsoby: chladem (kryodestrukce), elektrickým proudem (diathermocoagulation) nebo laserovým paprskem (laserová destrukce).
  3. Hysterektomie - zahrnuje amputaci dělohy.
   Pokud jsou ovlivněny také vaječníky, jsou odstraněny spolu s dělohou. Tato metoda se používá v případě, že jsou tkáně dělohy velmi hluboce ovlivněny nebo je detekována adenomatózní hyperplazie endometria, což může vést k rozvoji rakoviny.

  Chirurgická léčba hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen se používá, pokud má žena polypy nebo atypické buňky, u nichž je vysoká pravděpodobnost degenerace na rakovinu.

  Hyperplazie endometria během menopauzy ohrožuje ženy více než dříve. Toto onemocnění může vyvolat vývoj onkologických novotvarů. V raných stádiích lze onemocnění vyléčit léky, aniž by se uchýlilo k chirurgické léčbě..

  Proto je velmi důležité podstoupit alespoň jednou ročně gynekologické vyšetření a ultrazvukové vyšetření, které pomůže identifikovat onemocnění v raných stádiích. Kromě toho by měly být pokud možno vyloučeny všechny rizikové faktory pro rozvoj hyperplazie. Dobré zdraví!

  Co víš o tak vážné nemoci??

  Hyperplazie endometria v menopauze

  Hyperplazie endometria je patologická hormonálně závislá změna a proliferace děložní výstelky.

  Hyperplazie je proliferativní proces způsobený abnormálním množením buněk děložních žláz a v menší míře buňkami pojivové tkáně (stroma) endometria.

  Je důležité si uvědomit, že hyperplazie sliznice dělohy není lokálním problémem, ale narušením fungování celého organismu jako celku..

  1. Co je to hyperplazie endometria
  2. Co je pre-, peri-, menopauza a postmenopauza?
  3. Příčiny vývoje onemocnění během menopauzy
  4. Druhy patologie
  5. Proč je hyperplázie ve vyšším věku nebezpečná?
  6. Příznaky nemoci
  7. Diagnóza onemocnění
  8. Léčba hyperplazie během menopauzy
  9. Prevence onemocnění ve vyšším věku

  V perimenopauze postihuje hyperplazie endometria až 50% žen. K maximálnímu výskytu dochází v časném postmenopauzálním období. K rozvoji rakoviny endometria u starších žen dochází v 80% případů v důsledku malignity rekurentní hyperplazie endometria dělohy v menopauze. Proto toto onemocnění vyžaduje včasnou diagnostiku a adekvátní léčbu..

  Endometrium: struktura, hyperplazie

  Přímým „viníkem“ typické hyperplazie endometria je hormonální nerovnováha: dominantní účinek estrogenu na sliznici dělohy na pozadí nedostatku progesteronu.

  Vliv ženských pohlavních hormonů na endometrium

  Strukturální prvek endometriaEstrogenyProgesteron
  Epitel žlázStimuluje proliferaci (množení buněk).Inhibuje množení.
  Děložní žlázyStimuluje růst.Omezuje růst. Stimuluje sekreční aktivitu žláz a zajišťuje jejich strukturální přeskupení.
  StromaMenší vliv.Stimuluje růst.

  Přečtěte si více o příčinách hormonální nerovnováhy, různých formách hyperplazie zde: Léčba hyperplazie endometria

  Obzvláště aktuální je problém hyperplazie endometria u starších žen. Ve skutečnosti se během menopauzy a menopauzy zvyšuje tendence k atypickému, opakujícímu se průběhu onemocnění, jeho transformaci na rakovinu..

  Co je to menopauza a menopauza?

  V moderní literatuře se místo „menopauzy“ používá synonymní výraz „perimenopause“ a místo „menopause“ - „postmenopause“.

  • Menopauza je poslední fyziologické menstruační krvácení. Přesné datum menopauzy je stanoveno zpětně - ne dříve než rok po stabilním ukončení menstruace.
  Fáze seniorských přechodných žen

  / je uveden přibližný věk /

  Období života ženy

  Příčiny hyperplazie endometria v menopauze

  Typická hyperplazie endometria se vyvíjí v důsledku chronického estrogenismu - převahy estrogenních účinků na endometrium. Obdobná hormonální nerovnováha se objevuje zejména u starších adolescentů..

  Příčiny chronického estrogenismu během menopauzy

  Po 40-45 letech u žen na pozadí věkové restrukturalizace celého těla dochází k postupnému vymiňování reprodukčního systému. Tvorba estrogenu ve vaječnících je snížena, takže je narušen menstruační cyklus. Stává se anovulační: vejce neopouští folikul. Vzhledem k tomu, že nedochází k ovulaci, pak se plnohodnotné žluté tělísko nevyvíjí a neprodukuje progesteron.

  Dochází k nerovnováze estrogenu / progesteronu a endometrium je pod neustálým vlivem estrogenu. Jejich koncentrace je nízká, ale účinek je dlouhodobý. Bylo zjištěno, že i nízké, až 20 - 50 ng / ml, dávky estrogenu jsou schopné udržovat patologický růst endometria.

  Anovulační menstruační cyklus

  Anovulační menstruační cyklus - charakteristika pre- a menopauzy, příčina vzniku hormonální nerovnováhy a hyperplazie endometria.

  Je zajímavé, že za podmínek lokálního (ovlivňujícího endometrium) estrogenismu může celkový obsah ženských hormonů v krvi nejprve zůstat normální, pak klesat, až k výraznému hypoestrogenismu.

  2. Hyperplastické změny nebo nádory na vaječnících - neklasická steroidogeneze.

  Současně s úbytkem folikulárního aparátu ve vaječnících souvisejícím s věkem začíná kompenzační růst pojivové tkáně produkující hormony: tekomatóza, stromální ovariální hyperplazie, tumory vaječníků theka- a granulózní buňky.

  Tyto abnormální hormonálně aktivní struktury vylučují velké množství takzvaných neklasických estrogenů, které během menopauzy iniciují hyperplazii endometria dělohy..

  Ve vyšším věku se tvorba estrogenů v tukové tkáni zvyšuje 2-4krát.

  Vnitřní tuk je „pastí a zásobou“ steroidních hormonů. Menopauza je charakterizována zvýšenou syntézou androgenů v kůře nadledvin, ve dřeni vaječníků. Hromadí se v tukových zásobách a přeměňují se (aromatizují) na estrogeny.

  U poruch metabolismu lipidů, cukrovky typu 2, obezity se výrazně zvyšuje aromatizace androgenů na estrogeny a zvyšuje se jejich hladina v těle ženy (hyperestrogenismus).

  Nadváha v menopauze

  Obezita vede k hyperestrogenismu a hyperplazii endometria dělohy v menopauze.

  Kromě estrogenie zaujímají v patogenezi hyperplazie endometria důležité místo neuroendokrinní, imunitní a metabolické poruchy..

  Jaké nemoci zvyšují riziko hyperplazie endometria ve vyšším věku:

  • Cukrovka
  • Hypertenze
  • Nemoci jater a žlučových cest
  • Hypotyreóza
  • Myom dělohy
  • Endometrióza
  • Ovariální patologie (nádory, PCOS)
  • Hypotalamický syndrom
  • Nemoci nadledvin
  • Snížená imunita, autoimunitní poruchy
  Zpět na obsah

  Typy hyperplazie endometria v menopauze

  Polypy endometria jsou u starších žen velmi časté. Představují také lokální hyperplastický proces (abnormální růst se změnou tkáňové struktury) endometria. Ale podle moderních konceptů nelze skutečné polypy endometria srovnávat s hyperplazií endometria - jedná se o různá onemocnění a léčí se různými způsoby..

  Proč je hyperplazie endometria v menopauze nebezpečná??

  • Nejprve hyperplazie endometria vyvolává děložní krvácení a anémii z nedostatku železa.
  • Zadruhé existují důkazy o mutagenním účinku estrogenových metabolitů na buněčnou DNA. Riziko degenerace typické rekurentní hyperplazie endometria na rakovinu endometria na pozadí chronického menopauzálního estrogenismu je velmi vysoké.
  • Zvláštním nebezpečím je atypická forma hyperplazie endometria. Vyskytuje se v důsledku genových mutací v buňkách endometria. Ve vyšším věku u žen imunita klesá, metabolismus je narušen - tyto a další, ne zcela jasné důvody, iniciují vývoj chromozomálních abnormalit a ložisek atypie.

  Atypická hyperplazie endometria se vyvíjí na pozadí „rozpadu“ buněčné DNA. Tato forma hyperplazie je považována za prekancer endometria (neinvazivní rakovina, rakovina in situ). U starších žen vyžaduje tato patologie okamžitou radikální chirurgickou léčbu..

  Příznaky hyperplazie endometria v menopauze

  • Asymptomatický průběh
  • Pomazání
  • Děložní krvácení

  Ultrazvukové příznaky hyperplazie endometria v menopauze

  Zvýšení tloušťky endometria (medián M-echa) je považováno za nepřímý znak hyperplazie i bez klinických projevů onemocnění.

  Echogenicita endometria je heterogenní: nacházejí se hypo- a hyperechoické struktury.

  Hranice endometria jsou nevýrazné, nerovnoměrné.

  Diagnóza hyperplazie endometria v menopauze

  • Ultrazvuk
  • Hysteroskopie se samostatnou diagnostickou kyretáží.
  • Histologické vyšetření.
  • Histoimmunochemická studie (imunohistochemie IHC).

  Jediným správným způsobem, jak diagnostikovat hyperplazii endometria v menopauze, je kyretáž sliznice dělohy s následným vyšetřením vzdáleného endometria pod mikroskopem (histologické vyšetření).

  Diagnostická kyretáž dělohy

  Ke stanovení stupně malignity a diferenciální diagnostiky komplexní, atypické hyperplazie, rakoviny endometria se používá histoimmunochemická analýza (IHC).

  Endometriální aspirační biopsii s následným cytologickým vyšetřením aspirátu nelze považovat za alternativu k frakční diagnostické kyretáži.
  Biopsie se používá ke sledování účinnosti léčby hyperplazie.

  Hyperplazie endometria v menopauze často naznačuje ovariální patologii. K identifikaci hormonálně aktivních ovariálních struktur se provádí ultrazvuk a endoskopická ovariální biopsie.

  Léčba děložní hyperplazie endometria v menopauze

  Diagnostická frakční kyretáž sliznice dělohy - první fáze léčby hyperplazie endometria.

  Použití škrábání:

  • zastavit děložní krvácení,
  • odstranit patologickou endometriální tkáň.

  Hyperplazie endometria, její příznaky a léčba v menopauze jsou nejednoznačné.

  Po histologickém závěru jsou zvoleny jednotlivé taktiky léčby pacientů. Nezapomeňte vzít v úvahu celkový zdravotní stav ženy: somatickou a kombinovanou gynekologickou patologii.

  K léčbě hyperplazie endometria u pacientů starších 45 let se nedoporučuje používat estrogen-progestogenní perorální antikoncepci (COC)..

  U žen v menopauzálním věku není otázka zachování plodnosti relevantní. Hlavním cílem léčby během tohoto období je minimalizovat riziko rakoviny endometria. Proto je rekurentní typická a atypická hyperplazie endometria v menopauze léčena chirurgicky.

  Režim léčby nemocí

  * Hormonální léčba typické hyperplazie endometria v menopauze

  LéčbaZařízeníNačasováníOmezení
  Kontinuální gestagenyDepo-Provera
  17a-OPK
  Depostat
  Orgametries
  6-9-12 měsícůIntolerance.
  Systémové účinky.
  Patologie jater
  Hormonální cívkaLNG-námořnictvo1-5 letDeformace děložní dutiny.
  Patologie děložního čípku.
  Uvolňující agonisté hormonůBuserelin
  Zoladex
  Lukrin-Depot
  6 měsícůIntolerance.
  Systémové účinky.
  Osteoporóza.

  ** Endometriální ablace - hysteroresektoskopie - úplné zničení endometria pomocí resektoskopického zařízení vybaveného speciálním laserovým, elektrochirurgickým nebo jiným „řezacím“ nástavcem.
  Ablace je low-traumatická operace prováděná v celkové anestezii, vaginálním přístupu (bez řezů na těle).
  nevýhody: žádný standard pro kontrolu úplnosti ablace.
  Kontraindikace: atypický HE, rakovina endometria.

  Co dělat v přítomnosti hyperplazie endometria v menopauze: účinná doporučení gynekologa

  Menopauza je pro ženu přirozený proces. V této době reprodukční funkce postupně mizí: menstruace se zastaví, všechny pohlavní orgány se regenerují, mění se hormonální hladiny, nastává neplodnost.

  S menopauzou se imunita snižuje a ženské tělo se stává zranitelným vůči různým chorobám. Proto se velmi často zhoršují stávající nemoci a mohou se objevit nové..

  Jednou z těchto patologií je hyperplazie endometria. Nemoc nelze ignorovat, protože během menopauzy se zvyšuje riziko různých komplikací, zejména rakoviny dělohy.

  Co je GGE?

  Abnormální proliferace nebo proliferace buněk ve výstelce dělohy (endometria) se nazývá hyperplazie. Patologie je běžná. U premenopauzálních žen tomu čelí téměř 50% žen. Pokud nedojde k včasné diagnostice stavu, zvyšuje se riziko vzniku rakoviny. V 70% případů se neléčená rekurentní hyperplazie stává maligní.

  Jednou z hlavních příčin GGE je hormonální nerovnováha, a to dominantní účinek na endometrium estrogenů na pozadí nedostatku progesteronu..

  Tabulka 1 - Vliv hormonů na stav dělohy

  Konstrukční prvekProgesteronEstrogen
  EpitelZabraňuje hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen s menopauzouZaznamenává se stimulace šíření
  ŽlázyExistuje omezení množení buněk, stimulace sekreční aktivity žláz a zajištění strukturálního přeskupeníRůst se zvyšuje
  StromaRůst se zrychlujeNevýznamný dopad

  Jak je chirurgická léčba

  V pokročilých stádiích patologie se doporučuje chirurgická léčba. Obvykle je operace indikována v přítomnosti fokální formy. Taková terapie zahrnuje:

  • kauterizace laserem;
  • škrábání;
  • úplná amputace dělohy.

  Nejvhodnější typ chirurgického zákroku zvolí lékař. Je velmi nežádoucí ignorovat doporučení lékaře.

  Alternativní metody hyperplazie u postmenopauzálních žen jsou neúčinné.

  Co je to menopauza a menopauza?

  Fyziologický zánik reprodukčního systému, ukončení menstruace se týká přechodného období - menopauzy. Přichází ve věku 45 let. Žena čelí poklesu plodnosti. Známky stavu zahrnují:

  • nepravidelná menstruace;
  • zvýšená a rychlá únava;
  • podrážděnost;
  • návaly horka (zarudnutí obličeje, zvýšené oddělení potu).

  Menopauza je doprovázena narušením nejen reprodukčních funkcí a výskytem hyperplazie endometria u premenopauzálních žen, ale také metabolickými poruchami, které se projevují přibýváním na váze nebo úbytkem hmotnosti.

  Menopauza označuje poslední menstruační krvácení. Přesné datum je stanoveno nejdříve rok po nepřítomnosti menstruace.

  Tabulka 2 - Kroky přechodného období

  Přibližný věkDoba
  45 letPremenopauza
  50Menopauza
  51Časná postmenopauza
  53Climax

  Věkové změny

  Vzhledem k tomu, že s věkem se estrogen produkuje stále méně, endometrium během přirozené menopauzy postupně atrofuje, ochranná vrstva se ztenčuje. Samotná děloha se zmenšuje.

  Avšak za podmínek hormonálních poruch, které jsou běžné v menopauze, se může vrstva děložního epitelu dále zvětšovat. Protože nedojde k včasnému odmítnutí, může se z tohoto procesu vyvinout vážná a nebezpečná patologie zvaná hyperplazie endometria..

  Příčiny GGE

  Vývoj hyperplazie nebo proliferace endometria v menopauze je způsoben chronickou estrogenií (převaha účinku estrogenových receptorů na děložní výstelku). Zvýšený růst buněk je vyvolán:

  • nedostatečnost žlutého tělíska;
  • chronická anovulace;
  • hyperplastické transformace, novotvary vaječníků;
  • přítomnost nadváhy, obezita;
  • poruchy funkce jater, štítné žlázy;
  • zánět ženských pohlavních orgánů;
  • zvýšený tlak;
  • polypózní ohniska.

  Stává se, že hyperplazie se vyvíjí v důsledku chirurgického zákroku nebo nevhodného léčení.

  HPE na pozadí nedostatečnosti žlutého tělíska, anovulace

  Po 45 letech se v důsledku změn souvisejících s věkem reprodukční systém začíná vytrácet. Dochází ke snížení produkce pohlavních hormonů, narušení menstruačního cyklu (stává se anovulačním, vejce neopouští folikul). Protože nedochází k ovulaci, vývoj plnohodnotného žlutého tělíska také není zaznamenán, sekrece progesteronu klesá.

  Na pozadí změn dochází k hormonální nerovnováze, endometrium podlehne neustálým účinkům estrogenu. Jeho obsah je malý, ale stačí k trvalému ovlivnění. I minimální dávky látky podporují patologický růst sliznice dělohy.

  Neovulační cyklus je považován za běžnou příčinu nerovnováhy hormonů v menopauze a hyperplazie..

  Patologie způsobená ovariálními novotvary (neklasická steroidogeneze)

  Úbytek folikulárního aparátu související s věkem vyvolává vznik kompenzačního růstu tkáně produkující pojivové hormony - stromální ovariální hyperplazie, neoplazmy z buněk granulózy, tekomatóza. Tyto struktury jsou schopné uvolňovat neklasické estrogeny ve zvýšeném množství. Vyvolávají také výskyt hyperplazie endometria po nástupu menopauzy..

  GGE v důsledku sekrece estrogenů mimo vaječníky

  Po 50 letech dochází ke zvýšené produkci a akumulaci ženských hormonů v tukové tkáni. Pro menopauzu je charakteristická zvýšená syntéza androgenů v nadledvinách. Tyto látky se hromadí v tukových zásobách, kde se transformují na estrogeny..

  Poruchy metabolických procesů, cukrovka vyvolávají zvýšení koncentrace pohlavních hormonů v těle, rozvoj hyperestrogenismu.

  Patologie, které zvyšují pravděpodobnost hyperplazie endometria

  Onemocnění může být způsobeno neuroendokrinními, imunitními poruchami. Šíření sliznic je vyvoláno:

  • cukrovka;
  • patologie žlučových cest;
  • děložní myom;
  • hypotyreóza;
  • syndrom polycystických vaječníků;
  • snížení obranyschopnosti těla;
  • autoimunitní poruchy.

  Pravděpodobnost vývoje patologie

  Navzdory mnoha provokujícím faktorům se hyperplazie nemusí nutně objevit u všech žen v menopauze. Stav hyperestrogenismu může být důsledkem endokrinních poruch.

  Nemoci, které vyvolávají zvýšenou produkci estrogenu:

  • Cukrovka.
  • Patologie ledvin.
  • Dysfunkce nadledvin.
  • Myom dělohy.
  • Endometrióza.
  • Arteriální hypertenze.

  V ohrožení jsou nulipární ženy i ženy, u nichž došlo k časnému nástupu menopauzy. Zvýšená pravděpodobnost hyperplazie u žen, které často potratí a zneužívají hormonální antikoncepci. Neměla by být vyloučena dědičná predispozice..

  U žen s obezitou 2-4 stupně se riziko patologie zvyšuje o 50%.

  Hyperplazie se vyvíjí během premenopauzy a menopauzy. Toto onemocnění se nevyskytuje u postmenopauzálních žen.

  Odrůdy nemoci během menopauzy

  V závislosti na lokalizaci je hyperplazie difuzní (rovnoměrný růst buněk) a fokální (tvoří se v omezených oblastech). Od přírody se GGE vyznačuje:

  • Glandular - charakterizovaná změnou žlázové složky sliznice dělohy.
  • Cystická - doprovázena ucpáním žláz epiteliálními buňkami a jejich následným otokem (tvorbou cyst). Tento typ patologie je považován za nejnebezpečnější, protože má vysoké riziko transformace na rakovinu..
  • Bazální - klíčení bazální vrstvy přímo do orgánu.
  • Adenomatózní - charakterizovaný nerovnoměrným zrychleným růstem endometria a jeho aktivním šířením do sousedních tkání. Tato odrůda je náchylná k malignitě..

  Alternativní

  Kromě škrábání děložní dutiny se používají i jiné typy terapie. Nejdůležitější z nich je konzervativní korekce léky. Jedná se především o hormonální léky, jejichž účinek je zaměřen na obnovení rovnováhy estrogenu a progesteronu v těle. Hlavní léky používané v tomto případě jsou:

  1. „Microlut“ a „Provera“ (gestageny a progestiny).
  2. „Mersilon“, „Jess“, „Divina“ (estrogenně-gestagenní).
  3. "Fareston", "Novofen" (antiestrogenní léky).
  4. „Danol“, „Nemestran“ (inhibitory gonadotropinu).
  5. "Decapeptil", "Buserelin" (generika gonadorelinu).

  Uvedené léky mohou být předepsány jako samostatný typ léčby nebo jako udržovací a rehabilitační terapie po kyretáži. V druhém případě je možné dosáhnout největšího účinku léčby. Kromě těchto léků lze předepsat imunomodulátory, antioxidanty a další léky zaměřené na udržení tělesné normy. Ale podle recenzí je léčba hyperplazie endometria kyretáží účinnější.

  Je nezbytným opatřením při diagnostice a léčbě mnoha gynekologických onemocnění, včetně patologických stavů endometria. Postup je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje kvalitní provedení, vysokou kvalifikaci odborníka, který jej provádí, pečlivou přípravu a pozorný přístup k vašemu tělu během rehabilitačního období. To vše pomůže v budoucnu se vyhnout problémům a přispěje k pozitivní dynamice léčby..

  Nebezpečí stavu

  Hyperplazie endometria nebyla detekována během menopauzy, odmítnutí léčby onemocnění je plné rozvoje komplikací. HPE často vede k anémii z nedostatku železa, která je doprovázena častým děložním krvácením.

  Atypická forma (adenomatózní) má sklon k malignitě (transformaci na rakovinový nádor). Ženy trpící tímto typem mají často operaci k odstranění dělohy.

  Jak probíhá prevence

  Abyste zabránili hyperplazii, musíte pravidelně navštěvovat gynekologa k preventivní prohlídce. Lékaři navíc doporučují:

  • vést zdravý životní styl;


  Jídlo by mělo být zdravé

  • dobře jíst;
  • upřednostňovat mírnou fyzickou aktivitu;
  • vyloučit jakoukoli fyzickou aktivitu.

  Menopauza je pro každou ženu obtížným obdobím. Proto je v tuto chvíli důležité pečlivě sledovat své zdraví..

  Znamení

  Při menopauze je rychlost tloušťky endometria až 5 mm. Ředění tkání je způsobeno snížením koncentrace hormonů. Hyperplázie během menopauzy je naopak doprovázena patologicky aktivním dělením buněk, tvorbou benigních nebo maligních nádorů.

  Nemoc je téměř vždy asymptomatická. Je těžké ho najít bez dalšího výzkumu. Hlavním projevem patologie je zvýšení dělohy. Dalším charakteristickým příznakem je děložní krvácení. GGE neprobíhá bez srážek. Podmínkou je také:

  • pokles pracovní kapacity;
  • zvýšený krevní tlak;
  • nevolnost;
  • letargie;
  • rychlá únava;
  • nepříjemné pocity v břiše, dolní části zad;
  • časté bolesti hlavy.

  S degenerací hyperplazie do rakoviny se k hlavním projevům přidává prudký úbytek hmotnosti a bledá kůže.

  Tento obrázek by měl být alarmující. Pokud během menopauzy zaznamenáte alarmující příznaky hyperplazie v endometriu, měli byste se poradit s lékařem. Čím dříve léčba začne, tím méně negativních důsledků to bude mít..

  Ultrazvukové příznaky

  Pokud máte podezření na patologickou proliferaci sliznice, je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Přítomnost nebo nepřítomnost hyperplazie endometria se posuzuje podle ozvěn.

  Zvýšení tloušťky sliznice (obvykle až o 5 mm) je nepřímým znamením GGE v menopauze. Echogenicita v patologii bude heterogenní. Vyšetření odhalí hyper- a hypoechoické struktury. Hranice dělohy s HPE jsou nerovnoměrné, nezřetelné.

  Norma tloušťky endometria s menopauzou

  V reprodukčním věku vykonává endometrium ochrannou funkci, tj. Brání slepení stěn dělohy. Rovněž přispívá k připevnění embrya ke stěně dělohy a dalšímu rozvoji těhotenství.

  Během menopauzy ztrácí žena schopnost otěhotnět, proto endometrium plní pouze ochrannou funkci. Během tohoto období se jeho tloušťka zmenšuje..

  U žen v plodném věku dosahuje tloušťka endometriotické vrstvy 17 mm. V menopauze se vrstva ztenčí na 5-6 mm, to znamená, že začíná hypoplázie. Toto je varianta normy.

  Pokud se endometrium nesnižuje, ale zvyšuje, hovoří se o hyperplazii. Za okrajový stav se považuje vrstva 6-7 mm, která vyžaduje dynamické pozorování. Patologická je tloušťka vrstvy větší než 8 mm.

  Diagnostika

  Pokud zjistíte příznaky, musíte navštívit lékaře. Pokud máte podezření na hyperplazii během menopauzy, je předepsáno následující:

  • Ultrazvuk;
  • odebrání nátěru k detekci atypických buněk a urogenitálních infekcí;
  • bakterioskopie;
  • histologie materiálu získaného pomocí hysteroskopie;
  • obecná analýza moči a krve;
  • škrábání;
  • kyretáž;
  • aspirační biopsie;
  • transvaginální echografie;
  • magnetická rezonance.

  Jediným správným způsobem, jak diagnostikovat GGE, je kyretáž sliznice s následným vyšetřením tkání pod mikroskopem..

  Ke stanovení stupně malignity u atypické hyperplazie během menopauzy se provádí HIH (histoimunochemická analýza).

  Vzhledem k tomu, že hyperplazie často signalizuje ovariální patologii, je pro detekci předepsán ultrazvuk v kombinaci s endoskopickou biopsií..

  Pravidla po operaci

  Gynekologové doporučují následující dva týdny po operaci dodržovat následující pravidla:

  Terapie

  V postmenopauzálním období není léčba hyperplazie endometria bez kyretáže účinná. První fází je hysteroskopie s kyretáží. Poté jsou předepsány léky..

  Tabulka 3 - Hormony v GGE

  Metoda terapieZařízeníDoba používání
  Gestageny
  • Depo-Provera,
  • 17a-OPU,
  • Depostat
  Od šesti měsíců do 12 měsíců
  SpirálaLNG-námořnictvoAž 5 let
  Uvolňující agonisté hormonů
  • Zoladex,
  • Buserelin
  6 měsíců.

  Tabulka 4 - Léčebný režim

  HPE bez atypie po hysteroskopii a histologii
  • Hormonální léčba;
  • ablace endometria;
  • odstranění dělohy v případě relapsu
  S atypií
  Zásah na odstranění orgánu

  Drogová terapie

  Léčba patologie hormony u žen v menopauze se provádí pouze při absenci:

  • žloutenka typu A;
  • cholecystitida;
  • anamnéza infarktu;
  • tromboflebitida;
  • nádory mléčných žláz;
  • novotvary štítné žlázy.

  Účinné je použití progestogenů (Dydrogesteron, Desogestrel), antigonadotropních léků (Gestrinon, Danazla). Efektivní využití těchto prostředků:

  • Megestrol-acetát - snižuje koncentraci estrogenu.
  • Levonorgestrel - zpomaluje množení sliznic.
  • Buserelin depot - snižuje produkci pohlavních hormonů.

  Kromě léků, zejména Norkolut pro hyperplazii endometria, je předepsáno užívání vitamínů, antidepresiv, perorálních kontraceptiv, hemostatik.

  Chirurgický

  Tato metoda terapie je nejvhodnější. Operace se provádí s fokální, atypickou HPE, častými relapsy, silným krvácením. Pacienti jsou předepisováni na:

  • Kyretáž - odstranění patologické vrstvy dělohy pomocí chirurgických nástrojů.
  • Ablace - kauterizace ohnisek laserem. Tato technika je na rozdíl od kyretáže méně traumatizující..
  • Hysterektomie - úplné odstranění dělohy.

  Často používají integrovaný přístup a předepisují léčbu drogami po kyretáži nebo ablaci.

  Nekonvenční

  Po operaci k odstranění patologicky zarostlé tkáně je povoleno používat bylinné léky na hyperplazii endometria. Použití přípravků z rostlin je možné pouze po konzultaci s lékařem a jako doplněk k tradiční terapii. Podle recenzí žen jsou nejúčinnější léky vyrobené z aloe, lopuchu, dělohy, kopřivy, vlaštovičníku. Oblíbené recepty:

  • Rozdrcený oddenek lékořice (20 g) se vaří ve 200 ml vroucí vody. Nádoba se odstraní za tepla po dobu 5 hodin. Vezměte ½ šálku dvakrát denně.
  • Oves (50 g) se vaří v litru vroucí vody. Mírně ochlazená kompozice se nalije do lázně. Terapeutické vodní procedury se provádějí každý druhý den.
  • Komprese s jílem na spodní části břicha jsou účinné při hyperplazii.

  Přítomnost sekrece sliznice odmítané tělem ženy během intermenstruačního období je fyziologický jev naznačující adekvátní fungování reprodukčního systému.