Menoragie: příznaky a léčba

Menoragie (hypermenorea, silná menstruace) je porucha menstruační funkce doprovázená prodlouženým a hojným krvácením z dělohy, které se opakuje v pravidelných intervalech. U menoragie trvá menstruace 7 dní nebo déle. Současně se uvolní asi 100-150 ml krve..

Primární menoragie se vyvíjí u dospívajících dívek s tvorbou menstruační funkce. Projevuje se jako reakce na hormonální nerovnováhu způsobenou restrukturalizací a zráním těla.

Sekundární hypermenorea se vyskytuje u žen v reprodukčním věku, které mají individuální menstruační cyklus. V takovém případě silná menstruace obvykle naznačuje přítomnost gynekologických poruch. U pacientů s menopauzou se také může vyvinout menoragie. Podle statistik trpí více než 35-40% žen hypermenoreou.

Důvody pro vznik menoragie

Výskyt silné menstruace může být vyvolán následujícími patologickými abnormalitami:

 • nerovnováha hormonů (porušení poměru pohlavních hormonů v různých fázích cyklu);
 • hormonální poruchy (patologie štítné žlázy, dysfunkce vaječníků);
 • užívání nitroděložní antikoncepce (IUD);
 • onemocnění reprodukčního systému (polypy endometria, fibroidy, adenomyóza, chronická endometritida atd.);
 • onemocnění jater, ledvin a srdce;
 • klimatická změna;
 • poruchy srážení krve způsobené užíváním léků nebo chorob (hemofilie, nedostatek vitaminu K, trombocytopatie atd.);
 • nadměrná psycho-emocionální, fyzická aktivita.

Výskyt silné menstruace může být také způsoben dědičným faktorem (genetická predispozice).

Jak se projevuje menoragie

Hlavním příznakem hypermenorey je výskyt bohatého a prodlouženého menstruačního cyklu. Je také možný výskyt krevních sraženin v sekrecích dělohy..

Velká ztráta krve způsobuje rozvoj anémie, která se projevuje obecným zhoršením pohody, závratěmi, pocity malátnosti, slabosti a mdloby. Menoragie je často doprovázena tvorbou modřin a modřin na těle. Je možná epistaxe a krvácení z dásní. Menstruační tok může být tak silný, že žena musí každou hodinu nebo více měnit své tampony nebo hygienické vložky.

Menoragie u dospívajících

U dospívajících dívek je hypermenorea obvykle diagnostikována ve věku 13-17 let, kdy se vyvíjejí hormonální hladiny. Hlavním důvodem silného menstruačního toku u dospívajících je nesoulad mezi progesteronem a estrogenem, který reguluje proces zrání a odmítání endometrioidních tkání dělohy..

V dospívání je těžké tolerovat hypermenoreu. Pokud tedy zjistíte hlavní příznak onemocnění (neustále silné krvácení z dělohy), měli byste se poradit s lékařem. Účinnost léčby menoragie u dospívajících lze posoudit po 6-8 měsících. Tento interval je nezbytný pro normální obnovení menstruačního toku v optimálním objemu. Po ukončení terapeutického kurzu se teenager zaregistruje u gynekologa a musí být vyšetřen odborníkem nejméně dvakrát ročně.

Diagnóza menoragie

Diagnóza hypermenorey zahrnuje řadu diagnostických postupů a studií:

 • hodnocení stížností a klinických projevů onemocnění (když se menstruace prodloužila a začala být hojná, byly užívány nějaké léky atd.);
 • analýza menstruačního cyklu (kdy začala první menstruace, jaká je pravidelnost a trvání cyklu, bolestivost a množství menstruačního toku atd.);
 • hodnocení gynekologické anamnézy (minulé genitální infekce, těhotenství, patologie reprodukčního systému, chirurgické zákroky, potraty);
 • gynekologické vyšetření;
 • ultrazvukové skenování pánevních orgánů;
 • analýza hormonů v 1. a 2. fázi cyklu;
 • koagulogram (hodnocení srážení krve);
 • krev pro nádorové markery;
 • mikroskopické vyšetření vaginálního nátěru;
 • Diagnostika PCR k detekci pohlavních patologií, patogenních virů, bakterií a jiných patogenů;
 • kolposkopie (vyšetření děložního čípku speciálním optickým zařízením);
 • onkocytologická analýza nátěru z děložního čípku;
 • diagnostická kyretáž;
 • hysteroskopie (vyšetření cervikálního kanálu, děložní dutiny pomocí hysteroskopu);
 • biopsie děložního čípku.

V případě potřeby je jmenována konzultace s endokrinologem, nefrologem, urologem nebo jinými vysoce specializovanými odborníky.

Na základě výsledků diagnostiky stanoví lékař konečnou diagnózu a vypracuje individuální program terapeutické intervence..

Léčba menoragie

Vzhledem k příčině, závažnosti a povaze silné menstruace může být léčba hypermenorey medikamentózní, chirurgická nebo komplexní. Terapie menoragie je zaměřena na odstranění patologických příznaků a obnovení menstruační funkce.

Léky na silnou menstruaci

Léčba menoragie pomocí léků je terapeutickou metodou s nejvyšší prioritou, protože nezhoršuje reprodukční funkce a vyhýbá se chirurgickému zákroku.

Při léčbě hypermenorey mohou být předepsány následující léky:

 • Antifibrinolytické léky. Používají se k zastavení a prevenci děložního krvácení. Užívání antifibrinolytik nezpůsobuje vedlejší účinky. Možné menší poruchy ve fungování zažívacích orgánů.
 • Antagonisté hormonu gonadotropinu. Používá se k obnovení optimální hladiny estrogenu syntetizovaného vaječníky. Užívání léků vám umožňuje eliminovat bolestivé pocity v pánvi a snížit endometriotická ložiska.
 • Hormonální agenti. Jsou předepsány k obnovení rovnováhy progesteronu a estrogenu a ke zúžení endometriálních cév. Účinnost hormonální terapie je 25-30%. Po ukončení hormonální léčby se mohou znovu objevit těžká období, proto by měl být pacient pod dohledem lékaře.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Používají se k inhibici produkce prostaglandinů. Účinnost léčby je 30-35%.
 • Intrauterinní antikoncepční systémy. Instalace nitroděložního tělíska je předepsána ke snížení endometriální vrstvy a snížení jejího přívodu krve. Po 3-4 měsících užívání může nitroděložní systém snížit množství děložních sekretů u hypermenorey o 90%.

Po farmakoterapii hypermenorey mohou pacienti v plodném věku otěhotnět, nosit a porodit zdravé dítě.

Chirurgická léčba menoragie

Operativní metody terapie se používají v případech neúčinnosti nebo nemožnosti použití léků. Při chirurgické léčbě silné menstruace lze použít následující chirurgické techniky:

 • Kyretáž - škrábání děložní dutiny. Tento postup se používá zřídka, protože pravděpodobnost opětovného rozvoje hypermenorey po zákroku je 50-60%.
 • Zničení endometria - resekce endometrioidních tkání elektrickým proudem. Tato technika je účinná v 85% případů..
 • Hysterektomie (odstranění dělohy) je extrémní metoda léčby mladých dívek a pacientů v reprodukčním období, protože zcela zbavuje možnosti početí a porodu.

Po chirurgické léčbě hypermenorey jsou předepsány antibakteriální, protizánětlivé a hormonální léky, které zabraňují pooperačním komplikacím a urychlují zotavení..

Prevence menoragie

Následující preventivní opatření pomohou zabránit rozvoji hypermenorey:

 • udržování zdravého životního stylu (vzdání se závislostí, vyvážená a zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita);
 • osobní hygiena;
 • udržování menstruačního kalendáře (je třeba zaznamenat datum začátku a konce menstruace, stejně jako jejich hojnost, trvání a pravidelnost);
 • včasná a dostatečná léčba zánětlivých, infekčních patologií pánevních orgánů;
 • vyloučení intenzivního psychoemotionu, fyzické námahy, přepracování;
 • pravidelné návštěvy gynekologa (jednou za šest měsíců).

Pokud máte silné a dlouhodobé období, měli byste se poradit s lékařem. Včasná návštěva lékaře a dobře definovaná diagnóza vám pomohou zvolit nejvhodnější taktiku léčby.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Menometroragie: co to je

Menstruace je přirozený fyziologický proces v ženském těle, který je ovlivňován hormony. Normální menstruační tok trvá tři až sedm dní, celkové množství ztracené krve nepřesahuje 70 ml. Porucha menstruačního cyklu nastává v důsledku narušení funkčnosti endokrinních orgánů, onemocnění reprodukčních orgánů, centrálního nervového systému, onemocnění krve, kardiovaskulárního systému, jater. Porušení menstruačního cyklu se projevuje silným krvácením během menstruace s krevními sraženinami, prodlouženým obdobím, krvácením mezi obdobími.

Menometroragie je nefunkční děložní krvácení, nepravidelné, prodloužené. Menometroragie je příznakem různých onemocnění: polypóza, submukózní děložní myomy, rakovina endometria a další patologické stavy. Bohatá menstruace se sraženinami, prodloužený výtok je důvodem k návštěvě lékaře. Pokud se objeví známky menstruačních nepravidelností, ženě pomůže e-mailová konzultace. Lékař odpoví na položené otázky, řekne, na kterého lékaře se má obrátit, jaké testy je třeba provést.

Hojná menstruace: důvody

Nejběžnější příčinou velkých ztrát krve během menstruace jsou hormonální změny v těle, ke kterým dochází u dívek během puberty, u žen v menopauze. Tato období jsou charakterizována porušením poměru estrogenu a progesteronu. Hojný výtok je příznakem patologie štítné žlázy, zánětlivých procesů pohlavních orgánů, může mít dědičnou příčinu, být důsledkem krevních onemocnění. Porucha se nejčastěji vyskytuje u žen s nestabilním hormonálním pozadím.

Hypermenorea: co to je

Hypermenorea, druhé jméno pro menoragii, je charakterizována množstvím krve vylučované během menstruace. Diagnóza "hypermenorey" se stanoví, pokud množství vylučované krve přesahuje normu. Existuje mnoho důvodů pro poruchu:

 • Myom dělohy. Děložní krvácení s fibroidy není neobvyklé, je považováno za komplikaci patologie. Obzvláště často je krvácení způsobeno submukózními fibroidy umístěnými pod slizniční vrstvou orgánu. Uzly mají svůj vlastní oběhový systém, mění oběhový systém dělohy, snižují kontraktilitu orgánu, mění endometrium.
 • Intrauterinní zařízení. Po instalaci cívky může dojít ke krátkému špinění, během dvou nebo tří měsíců menstruace, hojnější než před instalací nitroděložního tělíska. Pokud je cívka nesprávně nainstalována, objeví se acyklický výtok krve, bolest - cívka by měla být odstraněna. Jedním z vedlejších účinků nitroděložního tělíska je menstruace, která je doprovázena velkou ztrátou krve..
 • Arteriovenózní patologie dělohy. Velmi vzácná patologie doprovázená krvácením. Existuje vrozená a získaná forma onemocnění.
 • Hyperplazie endometria. Endometrium dělohy se pravidelně mění pod vlivem hormonů. Pokud je porušen poměr hormonů, dochází k přerůstání endometria, rozvoji hyperplazie endometria. Patologie endometria je charakterizována abnormální ztrátou krve dělohy.
 • Dysfunkce vaječníků. Klinické projevy onemocnění závisí na neuroendokrinním syndromu, který vede k orgánové dysfunkci. Jedním z příznaků je hojné vaginální krvácení.
 • Polypy cervikálního kanálu, endometrium. Příčinou porušení jsou hormonální poruchy, různé nemoci, obezita. Projevuje se intermenstruační, kontaktní ztrátou krve, krvácením během menstruace.
 • Nádory dělohy, děložního čípku. Maligní nádory se projevují krvavým, hnisavým výtokem, maligní a benigní novotvary způsobují menstruační nepravidelnosti, které se projevují ve formě metroragie, menometroragie.
 • Endometritida (akutní a chronická forma) je zánětlivý proces v endometriu, jeho povrchové vrstvě. U akutní endometritidy je zaznamenán hnisavý nebo krvavý výtok. Chronická endometritida je charakterizována menstruačními nepravidelnostmi, intermenstruační ztrátou krve, krvácením uprostřed cyklu.
 • Kardiovaskulární patologie. Vysoký krevní tlak, ateroskleróza může způsobit abnormální ztrátu krve..
 • Patologie krve. Abnormální menstruace může být způsobena hemoragickou vaskulitidou, hemofilií a nedostatkem vitamínů..
 • Nemoc jater. Cirhóza jater způsobuje velkou ztrátu krve dělohy.
 • Vnitřní tuberkulóza. Tuberkulóza ženských pohlavních orgánů postihuje vejcovody, zřídka vaječníky, dělohu. Zničení struktury orgánů vede ke krvácení.

Vzhledem k tomu, že velká ztráta krve je příznakem závažných patologických stavů, měli byste při prvních známkách porušení kontaktovat kliniku pro léčbu myomů. Včasná diagnostika a léčba pomůže vyhnout se závažným komplikacím.

Silné menstruační krvácení: důsledky

Bohatá menstruace je organická (způsobená patologiemi dělohy, vaječníků, systémovými chorobami), iatrogenní (způsobená hormonálními léky a jinými léky), nefunkční (anovulační a ovulační). Abnormální menstruace je charakterizována rozvojem anémie. Žena cítí slabost, dušnost, rychle se unaví, její pracovní kapacita klesá. Riziko vzniku viscerálních lézí, rozvoje trofických lézí tkání a orgánů se zvyšuje.

Silná menstruace: léčba

Léčba krvácení začíná po určení příčiny patologie. Pokud jsou příčinou vývoje patologického stavu fibroidy, lékaři zvolí metodu léčby v závislosti na velikosti, umístění a typu uzlu. Anémie doprovázející myom je léčena léky obsahujícími železo, pokud žena nemá žádné kontraindikace. Jednou z metod léčby děložních uzlin je embolizace děložních tepen. Nechirurgický zákrok, při kterém nedochází k celkové anestezii, zákrok prochází punkcí stehenní tepny.

V jednom postupu může lékař odstranit několik myomatózních uzlin. Děložní uzliny jsou odstraněny pomocí hysteroskopie, FUS-ablace a dalších léčebných metod. Chcete-li získat účinnou lékařskou péči, musíte si domluvit schůzku a podstoupit vyšetření.

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Hypermenorea (silná menstruace nebo menoragie), léčba, příčiny, příznaky, příznaky

Jsou chvíle, kdy menstruace trvá velmi dlouho - od 10 do 15 dnů, což je neobvyklé pro přirozený proces.

Tato patologie se nazývá hypermenorea a menoragie. Názvy jsou v zásadě totožné. Termín „hypermenorea“ pochází z řeckých slov hyper - předpona označující přebytek normy, tep - „měsíc“ + rheo - „tok“. Menorrhagia - z řečtiny. tep - "měsíc" + rhegnymi - "Prorážím." Obě slova označují těžké období, ve kterých je zachována doba menstruačního cyklu, ale zvyšuje se množství krve, které žena ztrácí během měsíčního krvácení.

U některých žen dochází k tak silnému menstruačnímu krvácení, že krev vsakuje do dvou tamponů a vložky současně. Může dokonce prosakovat všemi „překážkami“ na oblečení. Často proto žena nemůže opustit dům několik dní. Jedna z mých pacientek se rozhodla nechat si odstranit dělohu poté, co jí na dvou různých pracovních cestách do Evropy prosakovala krev přes šaty a obarvila čalounění sedadla letadla..

Takové nadměrné krvácení se nazývá menoragie (hyperpolymenorea). Ženy s hypermenoreou mají obvykle pravidelné menstruace, ale jsou doprovázeny těžkou ztrátou krve. To může v průběhu času vést k anémii (nedostatku červených krvinek v krvi), pokud žena nemá dostatek železa nebo její tělo nedokáže zvládnout měsíční ztrátu krve. Menoragie může být důsledkem endometriózy, fibroidů nebo adenomyózy. Zřídka je tento příznak způsoben dysfunkcí štítné žlázy a někdy k ní dochází bez objektivního důvodu..

Příčiny hypermenorey (silná menstruace, menoragie)

Menoragie může být důsledkem krevních onemocnění charakterizovaných sníženou srážlivostí..

Chronická hypermenorea je založena na neustálém stresu v oblasti druhé čakry, která je zodpovědná za kreativitu, vztahy s lidmi, materiální pohodu a moc nad ostatními..

Adenomyóza, která je častou příčinou bolesti a krvácení, je stav, kdy žlázy, které normálně „žijí“ pouze ve výstelce dělohy, endometriu, rostou hluboko do tkáně stěny dělohy. (Někdy označovaná jako „vnitřní endometrióza“ je adenomyóza často doprovázena fibroidy, endometriózou nebo obojím, ale může se vyvinout sama.) U tohoto syndromu vyplňuje krev každou menstruaci stěnu dělohy, která se stává houbovitou a krvavou, což v zase brání normálnímu kontrakci děložních svalů a přirozenému zastavení ztráty krve.

Příznaky a příznaky hypermenorey (silná menstruace, menoragie)

Při silné menstruaci může žena ztratit od 80 do 200 ml nebo více krve, což může způsobit nevratné procesy v kardiovaskulárním systému, mozku a dalších životně důležitých orgánech. Toto onemocnění je často doprovázeno slabostí, bolestmi hlavy, závratěmi, často se objevují mdloby, případně pokles hemoglobinu v krvi.

Diagnostika hypermenorey (silná menstruace, menoragie)

Při prvních známkách patologie byste měli podstoupit vyšetření, které předepíše lékař. Obvykle zahrnuje biopsii cervikální tkáně, následné vyšetření jeho sliznice, vyšetření vaginálních stěrů, těhotenský test, kolposkopii (vyšetření děložního čípku speciálním mikroskopem), ultrazvuk a další speciální metody.

Diagnóza „adenomyózy“ se obvykle stanoví na základě anamnézy a odhalí se při vyšetření pórovitosti dělohy, ale celkový obraz je dán pouze zobrazením magnetickou rezonancí (MRI) nebo biopsií stěny dělohy. Teprve po této konečné diagnóze je pacientce nabídnuto chirurgické odstranění dělohy.

Léčba hypermenorey (silná menstruace, menoragie)

Hojné a dlouhé období by mělo upozornit ženu v jakémkoli věku, a proto byste měli okamžitě kontaktovat gynekologa, abyste zjistili hlavní příčinu způsobující patologii.

Tradiční léčba zahrnuje hormonální a fyzikální terapii, stejně jako tonikum, sedativum a léky proti bolesti. U hypermenorey je užitečné používat lesní a zahradní bobule a ovoce - ostružiny, maliny, jahody, hrušky a také pít žaludovou kávu.

Ošetření gynekologem lze kombinovat s lidovými recepty, avšak po konzultaci se stejným odborníkem.

Pozitivní účinek má řada metod pro změnu elektromagnetického pole těla a eliminaci stagnace energie v pánevní oblasti. Akupunktura, meditace a masáže jsou jen některé z možných ošetření.

 • Změna plánu napájení. Bez ohledu na to, zda je těžké krvácení způsobeno adenomyózou nebo něčím jiným, má strava, která vyvažuje hladiny eikosanoidů, snižuje nadbytek inzulínu a snižuje hladinu estrogenu v krvi, na tento stav pozitivní..
 • Doplňky. Pokud trpíte těžkou menstruací (zejména u žen před menopauzou), vyzkoušejte denně tyto doplňky: vitamin E, 100–400 IU (imunizační jednotka), vitamin A, 5000–10 000 IU. Vitamin A pomáhá regulovat hladinu estrogenu; vitamin E zabraňuje tvorbě nadbytečných krevních sraženin, což také normalizuje krvácení. Doporučuje se užívat tak velké dávky vitaminu A, jako 10 000 IE, ne déle než tři měsíce, jinak můžete otrávit. (Také pokud chcete otěhotnět, je lepší neužívat tak vysoké dávky vitaminu A.) Je známo, že vitamin C obohacený o bioflavonoidy (500 mg denně) a vitamin A také pomáhají snižovat ztrátu krve během menstruace. Doporučuji také komplexní vitamínové a minerální doplňky, které obsahují potřebné množství vitamínů, protože působí synergicky. Pozitivní účinek má tříměsíční odmítnutí konzumovat všechny tradičně vyráběné mléčné výrobky (i nízkotučné)..
 • Netradiční metody léčby. Pokud dieta neposkytuje úlevu od příznaků nebo žena upřednostňuje jiné možnosti léčby, lze vyzkoušet syntetický progestin. Lék řídí krvácení. Obvykle se během posledních dvou týdnů před menstruací podává jednou nebo dvakrát denně 5-10 mg přípravku Provera nebo Augestin. V některých případech fungují antikoncepční pilulky dobře. Pozitivní výsledek poskytuje také přírodní progesteron užívaný orálně nebo ve formě pleťového krému. Dávka závisí na složitosti případu: v nejtěžších případech je předepsáno 100 mg perorálního progesteronu čtyřikrát denně, 50 mg dvakrát denně v případě středně závažné závažnosti. Musíte si vzít drogu, počínaje čtrnáctým a končící dvacátým osmým dnem cyklu. Pokud jde o progesteronový krém (400 mg za unci), měl by se vtírat do měkké kůže - hrudníku, krku, obličeje, břicha, dlaní, vnitřních částí rukou a stehen (lžička dvakrát denně). Pokud se stravujete podle výše popsané stravy, potřeba progestinů a progesteronu v průběhu času mizí. Některé ženy používají krém několik měsíců jako alternativu k chirurgickému odstranění dělohy. Inhibitory prostaglandinu, jako je ibuprofen (Advil nebo Motrin), naproxen sodný (Aleve) nebo kyselina mefenamová (Ponstel), také pomáhají snižovat krvácení. Nejlepší je užívat je jednou nebo dvakrát denně, tři až čtyři dny před začátkem menstruace, a pokračovat v pití i při nejsilnějším krvácení..
 • Chirurgické metody. Odstranění endometriální membrány kauterizací je nezbytností u pacientů, kterým výše popsané léčebné režimy nepomohly. To je dobrá alternativa k odstranění dělohy. Operace se provádí ambulantně. Žena, která se rozhodne pro tento postup, musí nejprve podstoupit všechna vyšetření, aby se ujistila, že chirurgický zákrok pomůže. Odstranění dělohy je nejextrémnější léčbou hypermenorey.

Co je hypermenorea u žen a jak je to nebezpečné

Jedním z nejčastějších projevů menstruačních nepravidelností je hypermenorea nebo nadměrně těžké období. Nedbalý přístup k tomuto stavu, který má alespoň 30% zkušeností se spravedlivým sexem po celý život, může vést k vážným následkům..

Co je hypermenorea a jak je to nebezpečné

Hypermenorea, silná menstruace nebo menoragie jsou všechna jména pro stejný stav - těžkou formu menstruačního krvácení, která překračuje normu jak v objemu vylučované tekutiny, tak v délce trvání. Hypermenorea je jednou z nejčastějších patologií v moderní gynekologii: tento stav je diagnostikován u milionů žen a velmi jim kazí život..

Příliš silná menstruace je nebezpečná pro velkou ztrátu krve. Po nějaké době se u ženy rozvine anémie z nedostatku železa (pokles hemoglobinu), která se projevuje únavou a dušností. Problémem se stává neustálá péče o hygienu, výměna hygienických prostředků a silné bolesti obvykle doprovázející hypermenoreu.

Příznaky patologie

Pro ženu je menstruace dalším majákem, který demonstruje celkový stav těla, zejména reprodukční systém. Je zajímavé, že počet žen, které alespoň jednou v životě zažily menstruační nepravidelnosti, se s jistotou blíží 100%. Zároveň jsou menstruační nepravidelnosti bezpodmínečnou známkou patologického stavu a jsou spíše obecným příznakem, který může být charakteristický pro širokou škálu nemocí a poruch..

Hypermenorea je jedním ze vzácných gynekologických onemocnění, u nichž jsou příznaky spíše orientační než testy. Hlavním příznakem menoragie je trvání kritických dnů po dobu delší než 7 dní. Krvácení během menstruace je téměř vždy tak silné, že ženy musí měnit své hygienické výrobky po 1-2 hodinách, dokonce i v noci.

Pokud je průměrný objem ztráty krve během normálního období 30-40 ml denně, pak s hypermenoreou 9 z 10 žen ztratí více než 80 ml krve, což znamená, že menstruace již krvácí z dělohy.

Tento stav je téměř vždy doprovázen silnou bolestí v podbřišku. Sekrece mohou obsahovat velké krevní sraženiny nebo kousky tkáně, které vypadají jako kuřecí játra. Při silném krvácení u žen je možné spontánní mdloby a úbytek hmotnosti.

Příčiny

Všechny příčiny tohoto stavu nejsou dosud známy, proto je přesná diagnóza stanovena pouze u poloviny pacientů. Faktory, které přispívají k rozvoji patologie, jsou však známy:

 • hormonální poruchy, včetně poruch spojených se štítnou žlázou;
 • dysfunkce vaječníků;
 • fibroidy, fibroidy, polypy a adenomyóza (proliferace endometrioidní tkáně) dělohy, slabost svalového tonusu orgánu;
 • komplikace těhotenství: potrat, mimoděložní těhotenství;
 • rakovina ženských orgánů, chemoterapie onkologických nádorů;
 • dědičné poruchy krvácení;
 • užívání léků na ředění krve (antikoagulancia);
 • zánět pánevních orgánů;
 • cévní onemocnění spojená se ztenčením jejich stěn nebo zvýšenou křehkostí.

Hypermenorea může být spojena s nekontrolovaným užíváním antikoncepčních pilulek. Ženy volí nesprávnou drogu nebo ji užívají nepravidelně, pravidelně nedokončují balení nebo se zpožděním začínají užívat pilulky.

Zvýšené sekrece jsou také vedlejším účinkem nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska), ale po adaptaci (po 2–4 měsících) se cyklus normalizuje.

Diagnostika hypermenorey

Pokud došlo k porušení kritických dnů jednou nebo dvakrát, nelze tento stav považovat za menoragii, může to být způsobeno nachlazením nebo přehřátím během krvácení a dalšími důvody. Pokud problém přetrvává, musíte kontaktovat gynekologa.

Na recepci budete muset poskytnout následující údaje: jak dlouho kritické dny trvaly za poslední 3 měsíce, kolik tekutiny se přibližně ztratilo. Hlasitost můžete měřit pomocí speciálního zařízení - ženského menstruačního kalíšku - chrániče zubů, který nahrazuje tampon nebo vložku.

K posouzení vašeho celkového zdraví lékař předepíše řadu testů:

 • krevní test na hemoglobin, hormony, nádorové markery a koagulaci;
 • Vaginální výtěr na STI a rakovinné buňky
 • Ultrazvuk k posouzení stavu pánevních orgánů, včetně dělohy, vaječníků;
 • hysteroskopie - vyšetření dělohy pomocí speciálního vybavení.

Pokud se při vyšetření a analýze zjistí cervikální dysplázie (nebezpečný prekancerózní stav), bude nutné provést biopsii, při které lékař odebere buňky k analýze k objasnění diagnózy.

Léčba a prevence

Léčba hypermenorey závisí na charakteristikách situace každého pacienta a může zahrnovat opatření jako:

 • léková terapie, včetně kombinovaných perorálních kontraceptiv, které regulují menstruační cyklus, nebo oddělené hormony k obnovení rovnováhy;
 • protizánětlivé léky (pokud existuje zánět);
 • přípravky železa v tabletách nebo injekcích, které zvyšují hemoglobin;
 • léky proti bolesti, spazmolytika, léky snižující ztrátu krve atd..

Navíc, pokud se zjistí důvod spojený s chirurgickými patologiemi, bude vyžadována jedna z operací:

 • Kyretáž dělohy (kyretáž). Procedura se provádí, pokud gynekolog považuje za nutné odstranit vnitřní vrstvu. Může být vyžadována taková operace, například při přerostlém endometriu, po potratu nebo lékařském potratu, pokud zbytky vajíčka zůstanou v děloze atd..
 • Embolizace děložních tepen - tato nízko traumatická operace se provádí u fibroidů. Postup spočívá v injekci speciálního léku do tepen, které dodávají krev do myomatózní uzliny. Jakmile je v něm lék, blokuje průtok krve a myom vysychá. Tento postup nevyžaduje otevření břišní dutiny - lék se vstřikuje katétrem zavedeným do žíly na stehně.
 • Hysteroskopie. Minimálně invazivní postup předepsaný pro vyšetření dělohy a současné odstranění jejích vad - polypy, myomy atd. Gynekolog vloží do pochvy miniaturní aparát - hysteroskop, který se skládá z videokamery a mini nástrojů, a poté může provádět jakékoli akce - odebrat tkáň orgánu k analýze, vyšetřit pochybné oblasti, odstranit neoplazmy.
 • Ablace endometria. Jedná se o moderní alternativu kyretáže prováděné během hysteroskopie. Úkol je stejný - odstranění vrstvy patologického endometria, ale místo klasických chirurgických nástrojů používá lékař ultrazvuk, rádiové vlny, chemikálie atd..
 • Myomektomie. Odstranění myomů při zachování dělohy. Lze použít různé jemné metody, včetně hysteroskopie nebo laparoskopie. V laparoskopii se zařízení zavádí vpichy do břišní stěny.
 • Hysterektomie - úplné odstranění děložního čípku nebo orgánu. Taková operace je nutná, pokud stav ohrožuje život pacienta nebo nemá šanci na vyléčení..

Situace, kterým může čelit každá žena: otázky a odpovědi týkající se hypermenorey

 • Může být výtok bohatý během první menstruace?

Mnoho dospívajících dívek prožívá nestabilní cyklus. Nevědí, co mají dělat, protože jejich vlastní zkušenosti v této věci stále nestačí a není vždy vhodné požádat mámu o radu. Hlavní věc, která pacientům v tomto případě dělá starosti, je, zda je nutné takový stav léčit, nebo je to projevem normy.

První výtok může trvat 3–10 dní, zatímco si tělo zvykne na nový stav. Ale po několika měsících by se měl cyklus vrátit k normálu..

Pokud vaše menstruace trvají déle než 7 dní nebo jsou velmi hojné, musíte kontaktovat dobrého gynekologa, protože je zjevný projev hypermenorey. Ale i po bohatém období lékaři trvají na vyšetření a léčbě hypermenorey již na základě prodloužení trvání menstruačního toku.

Příčinou hypermenorey u dospívajících se nejčastěji stává hormonální nerovnováha, proto je léčba zaměřena na stabilizaci hormonálního pozadí a může být prováděna jak léky (hormonální terapie), tak jinými metodami, například fyzioterapií.

Hypermenorea může u dívky zmizet sama, ale neměli byste v to doufat, protože během této doby se vyvine těžká anémie, doprovázená slabostí a mdlobami.

 • Může se hypermenorea vyvinout na pozadí mnohočetné polypózy děložního čípku, myomu nebo fibromu?

Bohatá a prodloužená období se silnými hnědými hrudkami - klasický příklad hypermenorey vyvíjející se na pozadí benigních novotvarů - polypy, myomy, myomy dělohy.

Léčba v tomto případě bude určena výsledky diagnózy, která obvykle zahrnuje ultrazvuk dělohy, vyšetření novotvaru pomocí hysteroskopu, biopsie (odebrání kousku novotvaru nebo polypu), krevní test na nádorové markery. Tato opatření jsou nezbytná k vyloučení malignity novotvaru. Hypermenorea může být příznakem a onkologií.

Pokud lékař podle výsledků analýz a hardwarových studií odhalí i minimální pravděpodobnost vzniku rakovinového nádoru, bude léčba s největší pravděpodobností vyžadovat operaci k odstranění nádoru, po které se cyklus vrátí k normálu..

V ostatních případech závisí taktika léčby na velikosti novotvaru a stavu ženy..

 • Lze hypermenoreu vyléčit pilulkami??

Právě léčba léky je prioritou a nejběžnější pro účinnou léčbu silného měsíčního výtoku..

Pokud jde o léky, které lze v tomto případě předepisovat, nejčastěji se zaměřujeme na následující léky:

 • hormonální léky - normalizace hormonálních hladin se často dosahuje přesně předepisováním perorálních kontraceptiv, které zahrnují progesteron a estrogen;
 • hemostatické látky - umožňují zastavit děložní krvácení a zabránit velké ztrátě krve;
 • přípravky železa - umožňují obnovit hladinu hemoglobinu, zabránit rozvoji anémie z nedostatku železa;
 • protizánětlivé léky - zaměřené na zastavení krvácení a vyloučení zánětlivé povahy hypermenorey;
 • komplexy vitamínů a minerálů - ve spojení se správnou výživou a pravidelnou mírnou fyzickou aktivitou umožňují dosáhnout normalizace celkového stavu těla.

Prevence hypermenorey

Nejlepší prevencí jakýchkoli onemocnění žen, včetně menoragie, je pravidelné vyšetření u gynekologa. Při návštěvě lékaře každých šest měsíců vám neunikne ani jedna patologie, i když se dosud neprojevila příznaky.

O doktorech

Domluvte si schůzku s porodníky a gynekology nejvyšší kategorie - Erkhan Karolina Pavlovna a Maisuradze Liana Georgievna dnes. Budeme se snažit, abychom vás co nejrychleji přijali. Klinika Raduga se nachází ve čtvrti Vyborgsky v Petrohradu, jen pár minut chůze od stanic metra Ozerki, Prospekt Prosvescheniya a Parnas. Podívejte se na mapu.

Bohatá menstruace (menoragie, hypermenorea) - běžný příznak gynekologické patologie

Menstruace, stejně jako jakýkoli jiný proces vitální činnosti těla, se může odchýlit od normálního průběhu. Tak dochází k menstruačním poruchám - bolestivé, slabé nebo silné menstruaci. Přibližně 30% nežného pohlaví zná na vlastní kůži, jaké jsou těžké období.

Hojná menstruace (menoragie, hypermenorea) je porušení menstruace, projevující se nadměrným množstvím výtoku.

Za normálních okolností ztrácí žena v jakémkoli věku během menstruace až 200 ml krve (jedna sklenice). Pro zdravé tělo však takový objem není velká ztráta a jeho expirace se snáší docela snadno. Koneckonců, menstruační tekutina není jen plná krev. Zahrnuje také slizniční látku vylučovanou žlázami děložního čípku, vaginální sekrece (lubrikanty) a tkáň endometria (výstelka dělohy). A intenzita barvy menstruační tekutiny (která je zpravidla mnohem bohatší než barva krve cirkulující v cévním lůžku těla) se vysvětluje ne velkým objemem krevní složky, ale přítomností specifické sady enzymů v sekrecích. A proto normální menstruace sama o sobě nemůže vyvolat anémii, a to ani v její mírné formě..

Jakákoli odchylka od normy - jak sporé, tak těžké období - však naznačuje přítomnost určité nemoci a může vést k sekundárnímu problému..

A velmi silná menstruace nebo menoragie, zejména pravidelné povahy, se brzy mohou proměnit ve vývoj plnohodnotné anémie s výrazným poklesem hladiny hemoglobinu v krvi.

Příčiny těžkých období: vylučujeme vážnou patologii

V naprosté většině případů jsou příčiny silné menstruace velmi vážné. Abnormálně dlouhý (nad 7 dní) a nadměrný (více než 400 ml krve) průtok menstruační tekutiny již není plánovanou obnovou děložní dutiny, ale plnohodnotným děložním krvácením. V řadě pokročilých případů vyžadování okamžité hemostatické léčby a transfuze krve (transfuze darované krve, zejména hmoty erytrocytů, aby se urgentně zvýšila hladina hemoglobinu). Ženy často snášejí i velmi výrazné menoragie na nohou, silné krvácení během menstruace. Hemoglobin klesá, ztrácí se váha, tělo oslabuje a zvyšuje se riziko náhodného mdloby.

Proč je menstruace silná - příčiny hypermenorey

Mezi nejčastější příčiny těžkých období patří přítomnost závažných gynekologických onemocnění:

 • fibroidy, je to děložní leiomyom (benigní nádor dělohy);
 • polypóza děložního čípku a / nebo děložní dutiny;
 • endometrióza;
 • ovariální dysfunkce.

Přítomnost velkých krevních sraženin v sekrecích a ještě více kusů masa (navenek připomínajících syrová kuřecí játra) umožňuje vizuálně naznačit přítomnost fibroidů a je signálem pro okamžitou návštěvu gynekologa s dalším vyšetřením. Ve skutečnosti často v této fázi vývoje fibroidů existuje určité riziko jeho degenerace. Aby se vyloučila pravděpodobnost onkopatologie, je nutné odebrat vzorek izolované tkáně pro histologické vyšetření a markery krevních nádorů.

Existují další příčiny silného krvácení během menstruace:

 • dědičná predispozice k menoragii;
 • mimoděložní těhotenství;
 • změny v hormonálních hladinách (dospívání, začátek intimního života, užívání hormonální antikoncepce, menopauza);
 • užívání nitroděložních kontraceptiv (spirál); porušení srážení krve (nedostatek vitaminu K, hemofilie, trombocytopenie);
 • přítomnost systémových onemocnění (kardiovaskulární systém, játra, ledviny, štítná žláza);
 • fyzický a psycho-emocionální stres.

Kvalifikované poradenství a důkladné vyšetření, které nabízejí gynekologové lékařského centra ON Clinic, pomohou pacientce zjistit, proč do jejího života přišla tak nevhodně těžká období. Teprve po stanovení správné diagnózy vyvstane otázka ohledně výběru optimálních metod léčby hypermenorey.

Konzervativní a chirurgická léčba těžkých období

Hypermenorea (ukrajinsky - hypermenorea) je porucha, která nutně vyžaduje lékařskou péči.

V závislosti na povaze a závažnosti základního onemocnění může být léčba těžkých období buď konzervativní (léčba) nebo radikální (operativní).

U silného menstruačního krvácení je základem konzervativní léčby menoragie soubor opatření:

 • užívání protizánětlivých léků (k regulaci trvání krvácení a objemu výtoku);
 • hemostatická léčba (s těžkým krvácením z dělohy);
 • užívání přípravků železa (k léčbě anémie z nedostatku železa způsobené menoragií);
 • individuální průběh perorálních kontraceptiv obsahujících hormony (ke snížení proliferace endometriální tkáně a ke snížení objemu sekrecí);
 • normalizace pracovního a odpočinkového režimu, zdravá výživa, zvýšená celková imunita.

Výživa s těžkými obdobími je také zaměřena na dosažení terapeutického cíle. Předpokládá přísné vyloučení ze stravy alkoholických nápojů, slaných a kořeněných jídel (okurky, zázvor, sójová omáčka). Tyto potraviny mají obecně velmi prospěšné vlastnosti. Ale v případě menoragie přispívají pouze ke zvýšenému krvácení. Stojí za zmínku, že i při normální menstruaci se ze stejných důvodů nedoporučuje používat kořeněná a slaná jídla..

Ve zvláště závažných a pokročilých případech, kdy je riziko maligní degenerace myomů velmi vysoké nebo k nim již dochází, se uchylují k radikální hysterektomii: odstranění dělohy spolu s přídavky. Taková operace se provádí ze zdravotních důvodů. To znamená, že rozhodnutí o jeho implementaci je vynuceným opatřením nezbytným k zachování zdraví a záchraně života pacienta..

Vyzbrojeni všemi znalostmi a zkušenostmi, gynekologové lékařského centra ON Clinic udělají vše pro to, aby léčba menoragie byla pro pacienty přínosem. Pomáhat dívkám a ženám uchovat a realizovat neocenitelný dar narození.

Hypermenorea

Na klinikách IMMA praktikují v rámci poskytování gynekologických služeb diagnostická a terapeutická opatření pro boj s hypermenoreou. Pokud máte problém s nadměrným výtokem ve dnech menstruace trvajících déle než týden, pomůžeme vám jej vyřešit. Naši specialisté mají působivé zkušenosti s řešením gynekologických problémů. Nabízíme laboratorní služby, nejnovější vybavení, pohodlné podmínky pro příjem.

Chcete-li objasnit podrobnosti a v případě jakýchkoli dotazů, kontaktujte číslo uvedené na webových stránkách.

Hypermenorea je jedním z typů patologických procesů, ke kterým může v těle ženy dojít. Toto onemocnění zahrnuje nepravidelnosti v cyklu, kdy je výtok extrémně hojný, připomíná krvácení a trvá déle než týden. Cyklus je zachován. Statistiky ukazují, že tento problém se vyskytuje u 30% ženské populace. Jedná se však o oficiální údaje, často si ženy trpící prodlouženou menstruací nestěžují na gynekologa. Myslí si, že je to přirozené.

Odborníci varují, že hojný výtok během menstruace je považován za odchylku od normy, může být výsledkem vážných onemocnění a způsobit nebezpečné komplikace. Moderní medicína vyvinula účinné metody léčby, žena, která se včas obrátí na lékaře, může rychle vyřešit problém a zlepšit kvalitu života.

Kdy navštívit lékaře?

Ženy s velmi těžkými obdobími ne vždy váhají navštívit odborníka. Mnoho lidí považuje tento stav za rys těla. Gynekologové nazývají varovné signály, kterým je třeba věnovat pozornost:

 • doba menstruace přesahuje týden;
 • velké množství výtoku, někdy sražené.

Pokud počet dní není obtížné vypočítat, pak je obtížnější rozhodnout, kdy objem vypouštění překročí normu. Lékaři doporučují věnovat pozornost frekvenci výměny hygienických výrobků - vložek nebo tamponů. Pokud je to nutné provádět častěji než každé dvě hodiny, měla by se žena poradit s gynekologem.

Kromě jmenovaných příznaků hypermenorey, bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, mohou doprovázet sraženiny tmavé barvy.

Příznaky silné menstruace, které charakterizují celkový stav těla:

 • slabost, nízká účinnost (4);
 • závratě, zvonění v uších; mdloby (1);
 • bolesti hlavy (5);
 • nevolnost (3);
 • bledost kůže (2);
 • necitlivost konečků prstů. (6)

Všechny tyto příznaky hypermenorey jsou výsledkem velké ztráty krve, která ovlivňuje fungování životně důležitých orgánů. Hladování kyslíkem narušuje fungování mozku, srdce, jater, ledvin a může vést k rozvoji nemocí.

Kardiovaskulární systém trpí, protože kvůli velmi silné menstruaci nemá požadovaný objem krve čas na produkci.

Hypermenorea a první menstruace

Rodiče musí pečlivě sledovat zdraví svých dcer během puberty. Hormonální změny v těle jsou častou příčinou silného krvácení během menstruace. Příznaky mohou být také způsobeny jinými faktory, například dědičností, infekcemi reprodukčního systému, nízkou srážlivostí krve a poruchami štítné žlázy. Velká ztráta krve může poškodit zdraví a dokonce ohrozit život teenagera.

Ještě před nástupem prvního výtoku je třeba dívce říct o vlastnostech ženského těla, pravidelném cyklu. Teenager musí pochopit, co je normou a co je odchylka, aby mohl včas vyhledat pomoc od dospělých.

Obvykle je cyklus nastaven do šesti měsíců. V tuto chvíli je možný nepravidelný výboj, slabý i silný. První menstruace je důvodem k preventivní gynekologické prohlídce. Lékař bude věnovat pozornost stupni vývoje sekundárních sexuálních charakteristik, vylučovat patologie a poskytovat nezbytné rady rodičům a dívce. Od této doby je nutné navštívit lékaře dvakrát ročně, a to i při absenci stížností.

Ve většině případů těžké výboje během menstruace zmizí s vytvořením cyklu. Pokud se tak nestane, lékař předepíše léky..

Proč se nemoc vyskytuje?

Hojná a častá menstruace může být primární, kterou lze pozorovat u ženy od okamžiku, kdy cyklus začíná, a sekundární, která se liší od obvyklého výtoku. Patologie v obou případech vyžaduje konzultaci s lékařem.

Odborníci jmenují velké množství důvodů pro silnou dlouhou menstruaci, která může být spojena jak s patologiemi reprodukčního systému, tak s obecnými nemocemi nebo vnějšími vlivy.

Hormonální poruchy jsou jednou ze soukromých příčin silné menstruace, častěji se vyskytují během puberty, menopauzy, kdy se cyklus obnoví po narození dítěte. Mechanismem onemocnění je porušení poměru progesteronu a estrogenu.

Genitální infekce, nemoci reprodukčního systému, včetně rakoviny, mohou být častými příčinami dlouhých a těžkých období. Patologie se vyskytují ve většině případů kvůli nestabilní hormonální hladině. V 80% případů se v souvislosti s těmito jevy vyskytuje hypermenorea.

Celkový stav těla také ovlivňuje povahu cyklu. Velmi těžká období mohou být způsobena:

 • poruchy funkce štítné žlázy, srdce, jater, ledvin, pánevních orgánů;
 • nízká srážlivost krve;
 • tenké, křehké stěny nádoby.

Vzhledem k různým faktorům, které způsobují hypermenoreu, by měl být pacient vyšetřen nejen gynekologem, ale také terapeutem a endokrinologem, aby se vyloučily systémové nemoci.

Příliš hojná období mohou mít také vnější důvody:

 • nadměrná fyzická aktivita;
 • duševní stres, stresové situace;
 • instalace antikoncepčních prostředků, jako jsou spirály;
 • porušení režimu užívání léků, včetně antikoncepce;

Důležité! Dlouhodobé vystavení slunci, horkým sprchám nebo koupelím zvýší množství výtoku během menstruace.

O strategii léčby

Stejně jako jakékoli jiné porušení cyklu vyžaduje hypermenorea včasnou návštěvu odborníka. Komplikace onemocnění mohou být anémie, narušení činnosti životně důležitých orgánů v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku.

Silná menstruace snižuje životní úroveň, žena musí často měnit hygienické výrobky a neustále sledovat čistotu oblečení.

Způsob léčby těžkých období závisí na příčině hypermenorey. Když je zjištěna hormonální nerovnováha, lékař předepíše orální antikoncepci, která normalizuje menstruační cyklus a může snížit množství výtoku až o 40%.

Možná jmenování jiných léků:

 • protizánětlivé léky;
 • léky proti bolesti;
 • vitamínové komplexy obsahující vitamin C, kyselinu listovou;
 • léky obsahující železo, aby se zabránilo rozvoji anémie.

V případech, kdy je léčba neúčinná, se používají chirurgické metody. Hysteroskopie nebo kyretáž se používá k diagnostice a léčbě silného krvácení během menstruace. Procedura se provádí v celkové anestezii, terapeutický účinek trvá několik měsíců, poté se mohou znovu objevit příznaky hypermenorey.

Důležité! Hypermenorea vyžaduje speciální léčbu. Samoléčba a ignorování příznaků patologie mohou vést k vážným následkům, včetně odstranění dělohy nebo ohrožení života.

Pokud zjistíte známky silného krvácení během menstruace, měli byste se poradit s gynekologem. V klikách IMMA je přijímán gynekolog, včetně pediatrického. Nejnovější diagnostické metody, dostupnost laboratorních testů, moderní vybavení a zkušení odborníci jsou klíčem k úspěšnému řešení vašeho problému.

Moderní podmínky vyžadují integrovaný přístup k jejich zdraví, proto se vitamíny pro děložní myomy berou primárně k posílení celkové pohody a ne k zbavení se nádoru.