Hygiena pro erozi děložního čípku

Důvody vzniku cervikální eroze mohou být velmi odlišné, včetně ignorování pravidel intimní hygieny a hormonálních poruch. Někdy se může eroze objevit nepostřehnutelně a také nepostřehnutelně odejít, ale jsou chvíle, kdy, pokud není pod kontrolou a léčena, může v těle postupovat benigní proces. Proto, když jste tuto nemoc objevili u sebe, musíte okamžitě vyhledat pomoc od gynekologa a zahájit léčbu.

Existují dvě hlavní metody léčby eroze dělohy: 1) tradiční, s použitím léků a vaginálních čípků, a 2) nekonvenční, když je eroze léčena lidovými recepty a bylinkami.

Nejoblíbenější léčbou žen je sprchování. Gynekologové doporučují tento postup jako jeden z dalších prostředků při léčbě afty, vaginitidy, kolpitidy, endometritidy, eroze děložního čípku atd. Musíte si však uvědomit, že sprchování má také řadu kontraindikací.

Léčba eroze by měla být především prováděna pouze se souhlasem gynekologa. Pro léčbu zvláštních případů se takové metody erozní léčby používají jako kryodestrukce (používá se vliv kapalného dusíku na děložní čípek), diatermokoagulace (zahrnuje kauterizaci tkání pomocí vysokofrekvenčních proudů) a koagulace (zahrnuje kauterizaci postižených ložisek). Malá eroze je léčena čípky a tabletami.

Nejšetrnějším způsobem, jak léčit erozi, je sprchování heřmánkem, který pomáhá zvýšit proces hojení a zmírňuje zánět. Jak udělat odvar z heřmánku pro douching doma? Lékaři doporučují následující recept:

Koupit heřmánek z lékárny. Nalijte dvě lžíce sušené rostliny 1 litrem vroucí vody. Poté je pánev zakryta víkem a umístěna na 20 minut do vodní lázně. Bujón se infunduje 40 minut. Heřmánkový vývar by měl vychladnout při pokojové teplotě..

Můžete také udělat sprchu s infuzí kořenů vlaštovičníku. Za tímto účelem se 1 lžíce suchých kořenů nalije do ½ šálku vroucí vody a vaří se v termosce po dobu 1 hodiny, poté se filtruje.

Výplach pochvy se provádí tinkturou měsíčku a 10% propolisovým extraktem (v poměru 1: 1). Ve dvou sklenicích teplé vody zřeďte 2 lžíce kolekce, která se používá k mytí vagíny. Léčba bylinkovým sprchováním trvá 7 dní.

Můžete zkusit léčit erozi dělohy směsí propolisu a pelyněk. Pelyněk je poměrně úrodná rostlina, i když k ní má lidstvo velmi špatný přístup kvůli své hořkosti a schopnosti všude růst. Pelyněk pro ženy však může udělat velmi dobrou práci. Propolis je přírodní antibiotikum, které ničí mnoho bakterií a virů. Při infuzi pelyňku se provádí sprchování, když chtějí, aby se eroze rychle zahojila, a směs se připraví takto: tři velké lžíce suchých listů pelyňku se zalijí sklenicí vroucí vody a vaří se asi 5 minut. Dále se vývar filtruje a vytlačuje. Protože je infuze velmi koncentrovaná, musí být naředěna teplou vodou. Sprchování by mělo být prováděno dvakrát denně - večer a ráno. Speciální tampony lze vyrobit pomocí propolisu: kousek propolisu (3 gramy) je zabalen do gázy spolu s lžičkou medu a vložen do pochvy. Léčí se tedy 2 měsíce, s výjimkou kritických dnů. Propolis a pelyněk jsou velmi užitečné.

Techniky sprchování k léčbě eroze

Sprchování heřmánkem k léčbě eroze lze provést jednou ze tří metod. Každá žena si může vybrat tu nejlepší volbu pro sebe..

Nejtěžší ze všech možností je sprchování prostorným klystýrem (takzvané hrnky Esmarch). Podobná metoda se neprovádí doma, ale v nemocnici.

Druhá metoda zahrnuje polohu ženy vleže. Tento postup se nejlépe provádí v koupelně. Je lepší, když si žena lehne na dno vany s nohama na okrajích. Poté by se měla uvolnit a do pochvy vložit špičku hrušky naplněnou odvarem z heřmánku. Bujón se vstřikuje pomalu tak, aby narazil do cervikálního kanálu.

Sprchování jakýmkoli odvarem z léčivých rostlin lze provádět ve stoje. K tomu je třeba, aby žena stála nad záchodem, mírně pokrčila kolena a naklonila tělo dopředu. Špička se vkládá do pochvy velmi opatrně, aby nedošlo k poškození močového měchýře.

Vzhledem k tomu, že sprchování má přímý účinek na přirozenou mikroflóru pochvy, lze tento postup provádět v průběhu, ale nepřesahujícím dva týdny po sobě. Tento postup je přísně zakázán pro těhotné ženy..

Pokud se eroze objevila poměrně nedávno a nerozvíjí se, můžete použít jednu z nejstarších a velmi účinných metod lidové léčby, jako je med. Je známo, že tento včelí produkt je univerzální baktericidní prostředek, který má protizánětlivé a hojivé účinky. Proto může dokonale překonat jakékoli onemocnění sliznice a uzdravit malé rány. V tomto počtu je nejchoulostivější a něžnější oblastí ženská vagina..

Je třeba poznamenat, že med nemá žádné alergie, kromě alergické reakce. Pokud vám byla diagnostikována eroze a doprovázejí vás negativní příznaky vyvolané touto chorobou a zároveň dobře reagujete na včelí produkty, můžete bezpečně použít med jako léčivou drogu.

Pro sprchování medem potřebujete lžíci medu a sklenici vařené teplé vody. Lžíci medu je třeba zředit ve sklenici vody a počkat 10 minut, dokud se med úplně nerozpustí. Po všech hygienických postupech zavedete roztok medu do pochvy pipetou. Proveďte několikanásobné výplachy.

Medové svíčky jsou velmi účinná metoda, která se používá k erozi děložního čípku, a to i velmi složitého tvaru, protože propolis v kombinaci s medem má nejvíce protizánětlivý a antibakteriální účinek.

K výrobě svíček s medem potřebujete 5 lžící, půl lžičky propolisu a 150 gramů másla.

Vezměte smaltovaný mělký kastrol, zkombinujte všechny výše uvedené ingredience a dejte na mírný oheň. Poté, co se všechny ingredience smíchají a vytvoří se hustá hmota, se pánev vyjme z ohně a nalije se do forem, načež se ochladí. Čípky se podávají v noci po dobu 7 dnů.

Neméně účinná a pohodlná léčba krční eroze. K vytvoření medových tamponů budete potřebovat obyčejné tampony na 2 kapky, lžíci převařené vody a lžíci medu.

Med se zředí v lžíci vody, což má za následek sladkou viskózní látku. Tampon je navlhčen ve výsledné kapalině a vložen do pochvy před spaním. Léčba medovými tampony trvá přibližně dva týdny.

Medové tampony na vypouštění

Docela často jsou zánětlivé procesy sliznice doprovázeny nejen nepohodlnými dojmy, ale také sekrety různých barev, v závislosti na stupni vývoje onemocnění. V takových případech ženy používají tampony namočené v medu bez použití vody. V prvních dnech může být léčba medovými tampony doprovázena mírným pálením a bolestí, ale tato reakce je naprosto normální, protože med, stejně jako jiná antiseptika, okamžitě reaguje na „nemocnou“ oblast epitelu. Již po 2–3krát nepohodlí zmizí.

Lék se zlatým knírem a medem

Tuto techniku ​​obvykle praktikují ženy, které mají velkou oblast poškození eroze děložního čípku. K výrobě tohoto receptu potřebujete 10 kapek zlatého kníru a čajovou lžičku medu..

Šťávu ze zlatého kníru lze zakoupit nebo vyrobit lisováním z čerstvé rostliny. Výsledná šťáva se mísí s medem, dokud nevznikne homogenní hmota. Dále je v tomto roztoku navlhčen tampon. Při léčbě medem a zlatým knírem se každých 4-5 hodin umístí tampon.

Tento recept není o nic méně slavný než předchozí pro léčbu krční eroze. K tomu potřebujete lžičku medu a list aloe. Jak víte, šťáva z aloe léčí různé typy zánětů vaginální sliznice a v kombinaci s medem je také skvělým antiseptikem.

Oloupejte malý kousek zralého aloe a umístěte jej uprostřed tamponu vyrobeného z obvazu a gázy. Pro nejlepší účinek je list aloe uchováván v chladničce asi 10 dní. Poté je tampon navlhčen ve vodě a vstřikován přes noc. Průběh léčby trvá až 10 dní. Je třeba poznamenat, že při zanedbání formy onemocnění lze všechny tyto způsoby léčby provádět v kombinaci s farmakoterapií..

Hygiena a každodenní péče

Aby se zabránilo různým druhům nemocí, je nutné pečovat o intimní oblast co nejopatrněji. Zpočátku musíte pro intimní péči použít různé prostředky, ale je lepší použít speciální prostředky, které obsahují takovou složku jako med.

Hygiena ženy po moxování

Většina žen prochází kauterizací alespoň jednou v životě s erozí děložního čípku. Rovněž se obávají otázky, ale jak se po této proceduře zacházet, protože po spálení potřebuje tělo nějaký čas na zotavení.

Po kauterizaci eroze sliznice dělohy zůstává rána. Pro co nejlepší hojení je nutné vytvořit vhodné podmínky, včetně funkčního odpočinku, obnovy mikroflóry a dodržování všech doporučení gynekologa. Během zotavení těla po moxování je nutné se po určitou dobu vyhnout sexuálnímu kontaktu (čas stanoví ošetřující lékař). Ošetřující lékař také předepisuje léky, eubiotika, které vytvářejí podmínky pro hojení, antibakteriální látky. Technika a doba zotavení závisí na způsobu kauterizace (v naší době je jich spousta), na individuálních charakteristikách pacienta, na složitosti postupu.

Obvykle je doba sexuálního odpočinku asi 4 týdny, v případě komplikací lze tuto dobu prodloužit. Je třeba poznamenat, že nedodržení termínu může být spojeno s poškozením, které může vyvolat druhé onemocnění nebo způsobit krvácení..

Po moxování by žena měla co nejčastěji navštívit gynekologa k vyšetření. Ošetřující lékař také upravuje délku léčby drogovou závislostí, když se zotaví. To je určeno na základě dynamiky procesu, celkového stavu pacienta a příčin eroze..

Mnoho žen se obává výtoku, který zbývá po moxování. Tyto sekrety se objevují opakovaně v oblasti, kde byl zákrok proveden. Tato přidělení mohou být také průhledná nebo bílá. Pokud je strup odmítnut, může dojít ke krvácení. Ošetřující lékař by měl varovat, že po chvíli se musíte vzdát těžkých závaží, dát si horké koupele a věnovat velkou fyzickou námahu. Žena by po spálení eroze měla být také opatrná při podchlazení a dodržovat pravidla intimní péče. Neměli byste úplně opustit vodní procedury, prostě nemusíte při sprchování používat příliš horkou vodu, protože by to mohlo způsobit krvácení. Jakékoli vaginální zákroky lze provádět pouze se souhlasem lékaře. Po kauterizaci eroze byste neměli dlouho zůstat na slunci, plavat ve vodních útvarech a navštívit solárium. V žádném případě byste neměli být přesvědčováni, abyste provedli testy vaginální sondou..

Pokud po kauterizaci přesto dojde ke špinění, měli byste věnovat zvláštní pozornost objemu krve ve výtoku. Diskutujte o svých obavách se svým praktickým lékařem.

Jak je eroze děložního čípku kauterizována v moderní gynekologii?

Téměř polovině žen je dnes diagnostikována eroze děložního čípku. Zdálo by se, že neexistují žádné zjevné příznaky nemoci, nedošlo k žádnému nepohodlí, bolesti nebo alarmujícímu výtoku. Absence výrazných příznaků však nemusí vždy znamenat absenci jakéhokoli porušení..

 1. Co je to eroze děložního čípku?
 2. Druhy eroze
 3. Příčiny výskytu
 4. Příznaky
 5. Metody léčby
 6. Vyšetření před zákrokem
 7. Kontraindikace
 8. Druhy oxidace
 9. Diathermocoagulation
 10. Cauterizace laserem
 11. Kryodestrukce
 12. Rádiové vlny
 13. Ablace argonové plazmy
 14. Chemická koagulace
 15. Bolestivost postupu
 16. Možné komplikace po moxování
 17. Doporučení lékařů po operaci
 18. Těhotenství a porod po moxovací erozi
 19. Prevence nemoci
 20. Recenze

Co je to eroze děložního čípku?

Časté onemocnění žen reprodukčního systému. V důsledku vlivu řady vnějších a vnitřních příčin se v těle objevuje eroze (malý vřed), zejména na děložním čípku..

Samotná eroze, zejména malé velikosti, nemusí být nebezpečná.

Úzkost je možnost infekcí vstupujících do dělohy, což může způsobit výskyt dalších onemocnění.

Nemoc může pokračovat bez jakýchkoli příznaků.

Pak to může při vizuálním vyšetření zjistit pouze gynekolog. Po obdržení diagnózy je nutné zahájit léčbu, aby nedošlo k vážným následkům..

Druhy eroze

Existují 3 stavy krční eroze, v závislosti na velikosti:

 1. Malý, ve kterém je mírný zánět tkání. Snadno se hojí.
 2. Průměr, ve kterém je ovlivněna asi polovina tkání. Léčba může vyžadovat chirurgický zákrok.
 3. Velký (rozsáhlý), ve kterém je postiženo 70 až 100% tkání. Existuje vysoké riziko vzniku neplodnosti a rakoviny.

Existují 3 hlavní typy eroze:

 • Eroze je pravda. Při vyšetření je pozorováno malé ohnisko zarudnutí tkáně s jasně definovanými hranicemi. Průměr nepřesahuje 1 cm a nachází se v oblasti hltanu (vnitřní a vnější cervikální otvor) dělohy. Doba trvání skutečné eroze je až 2 týdny. Pokud se neléčí, může:
  • rozšířit do zdravých oblastí tkáně a přejít do dalšího stadia onemocnění - pseudoeroze;
  • projděte sami, pokud jsou příčinou antikoncepce nebo těhotenství.
 • Pseudoeroze nebo ektopie. Při zkoumání to vypadá jako jasně červená skvrna bez jasných hranic o průměru několika milimetrů až několika centimetrů. Na poškozené ploše se mohou ve zanedbaném stavu tvořit slizniční výboje - hnisavý typ. Může přetrvávat několik let, pokud se neléčí.
 • Vrozená eroze. Diagnostikuje se pouze vizuálním vyšetřením zvaným kolposkopie pomocí speciálního zařízení se zvětšovacími zrcátky. Vyjadřuje se v posunutí cervikálního sloupcového epitelu (tkáně), ke kterému dochází, když dojde k narušení vývoje děložního čípku. K přemnožení vrozené eroze na maligní nádory prakticky nedochází, proto je léčba extrémně vzácná.

S dalším vývojem eroze a poškození rostoucího počtu zdravých buněk se onemocnění vyvíjí do komplikovaných forem:

 • Ektropion. Vyvíjí se v přítomnosti zánětlivého procesu. Projevuje se krvavým výtokem, menstruačními nepravidelnostmi, bolestí. Nemůže projít bez operativního (chirurgického) zásahu.
 • Cervicitida. Těžký erozní zánět. Projevuje se ve formě hnisavého výtoku, bolesti při močení a při pohlavním styku. Chronická cervicitida vede k rozvoji různých infekcí v děloze, hypertrofii (zesílení) děložního čípku. Léčí se pouze protizánětlivými a antibakteriálními léky.
 • Endometrióza Vyvíjí se, když buňky sliznice dělohy vstupují do blízkých tkání nebo orgánů břišní dutiny. Projevuje se ve formě ostré bolesti v pánevní oblasti a během menstruace, špinění. Pokud se neléčí, může vyvolat neplodnost.
 • Leukoplakia. Poškození sliznic tkání. Může to být bez příznaků nebo naopak - s četnými bílými výboji. Ošetřete moxováním.
 • Polypy děložního čípku a polypy cervikálního kanálu. Jsou to benigní novotvary. Projevuje se bolestí v podbřišku, silnou menstruací, výtokem, v některých případech menstruačními nepravidelnostmi a neplodností.

Příčiny výskytu

Eroze se může objevit z mnoha důvodů nebo jejich kombinací.

Rozdělme je na několik typů:

 • Mechanické poškození:
  • Porod
  • Potrat
  • Intrauterinní zařízení
  • Úkon
  • Hrubý styk
 • Sexuálně přenosné infekce:
  • Příznaky kapavky: hnisavý výtok, bolest, pocit pálení při močení. Způsobuje cervicitidu (zánět děložního čípku) následovanou erozí.
 • Ureaplasmóza. Hlavním příznakem je vaginální výtok. Kromě eroze způsobuje mnoho dalších nemocí..
 • Genitální opar. Je to bez příznaků po velmi dlouhou dobu. Jak se vyvíjí, způsobuje zánět, zarudnutí a svědění kůže v genitální oblasti, zvýšení tělesné teploty a bolesti svalů. Malé bubliny se objevují na povrchu vnějších pohlavních orgánů, v močové trubici, pochvě a děložním čípku.
 • Urogenitální chlamydie. Příznaky: výtok z pohlavních orgánů, děložní krvácení, křeče při močení, bolest v pánevní dutině, svědění, pálení zevních pohlavních orgánů.
 • Trichomoniasis. Příznaky jsou podobné jako u chlamydií: zarudnutí, svědění a pálení, výtok, bolest a křeče.
 • Mykoplazmóza. Infekce, která se může objevit spolu s předchozími dvěma. Způsobuje mnoho komplikací, včetně: cystitidy, pyelonefritidy, spontánních potratů u těhotných žen.
 • Infekce lidským papilomavirem. Existuje více než sto typů infekce. Hlavním příznakem je tvorba papilomů (malých nádorů, které připomínají malou bradavku). Způsobuje výskyt benigních a maligních novotvarů.
 • Zánětlivá onemocnění:
  • Vaginitida (nebo kolpitida).Příznaky: zánět sliznice pochvy, vnější pohlavní orgány. Kromě toho klesá sexuální touha a aktivita, při pohlavním styku se objevuje bolest..
  • Kandidóza (nebo drozd). Příznaky: šedý nebo bílý výtok sražené konzistence, svědění, pálení.
  • Vaginóza. Symptomy: změny mikroflóry pochvy, svědění, nepohodlí.
 • Hormonální poruchy:
  • Užívání hormonálních léků po dlouhou dobu
  • Časný nebo pozdní nástup sexuální aktivity
  • Menstruační nepravidelnosti
  • Těhotenství - pod vlivem „těhotenského hormonu“ - progesteronu
 • Oslabená imunita v důsledku stresu, špatných návyků, nezdravé stravy nebo sedavého způsobu života.
 • Kombinace několika důvodů.

Příznaky

Jak již bylo zmíněno dříve, eroze může být zcela bez příznaků a bezbolestná. V tomto případě může diagnostikovat onemocnění pouze gynekolog..

Ale pokud mluvíme o výrazných symptomech, pak zahrnují:

 1. Výtok: krvavý, mukopurulentní, s nepříjemným zápachem.
 2. Dlouhá a bolestivá období.
 3. Bolest v podbřišku.
 4. Bolest při močení.
 5. Bolest při pohlavním styku, po něm.

Metody léčby

Druhy léčby:

 1. Hormonální terapie.
 2. Léčba drogami.
 3. Úkon.

Chirurgický zákrok zahrnuje:

 1. diatermokoagulace nebo moxování elektrickým proudem;
 2. kryodestrukce nebo moxování s kapalným dusíkem;
 3. laserová moxování;
 4. moxování rádiovými vlnami;
 5. ultrazvukové ošetření;
 6. argonová plazmová ablace nebo kauterizace ionizovaným plynem (argon);
 7. moxování chemickými látkami.

Vyšetření před zákrokem

Před odesláním ke kauterizaci eroze je nutné složit několik typů testů a podstoupit řadu diagnostických postupů:

 1. Gynekologický nátěr z pochvy. Umožňuje vám dozvědět se o změnách mikroflóry, o infekčních procesech.
 2. Bakteriologická kultura. Je předepsán jako další analýza k objasnění výsledků po rozmazání. Může být také předepsán k léčbě zjištěných infekcí.
 3. Analýza moči.
 4. Kolposkopie - speciální vizuální vyšetření stěn děložního čípku a pochvy pomocí kolposkopu - zvětšovacího zařízení. Délka takového vyšetření je 25-40 minut..
 5. Místo kolposkopie může lékař předepsat ultrazvuk pánevních orgánů.
 6. Molekulární diagnostika PCR (polymerní celá reakce), prováděná za účelem detekce řady infekčních onemocnění.
 7. Krevní test na genitální infekce: hepatitida, syfilis, HIV.
 8. Cytologické vyšetření střepů z eroze, ke studiu složení povrchových tkání.
 9. Erozní biopsie. Je předepsán pro alarmující výsledky cytologického vyšetření, ke studiu větší vrstvy tkáně.
 10. Potvrzení nepřítomnosti těhotenství, pomocí další analýzy, ultrazvuku.

Než podstoupíte moxování kteroukoli z metod, které jsou dnes k dispozici, měli byste se zdržet:

 1. Intimní život (za 2-3 dny).
 2. Používání tamponů, vaginálních čípků, sprchování (to může narušit mikroflóru a poškodit vaginální sliznici).
 3. Užívání aspirinu, kardiomagnylu a řady dalších ředidel krve.
 4. Přejídání, těžká a tučná jídla (5-7 dní). A přímo v den procedury se omezte na lehké občerstvení nebo odmítněte jíst vůbec.

Kontraindikace

Kontraindikace postupu pro kauterizaci cervikální eroze jsou:

 1. Akutní zánět v genitáliích.
 2. Poruchy srážení krve.
 3. Menstruace nebo špinění.
 4. Pozitivní test na pohlavně přenosné infekce.
 5. Detekce infekce lidským papilomavirem a maligních nádorů.
 6. Instalované nitroděložní tělísko.
 7. Těhotenství.
 8. Poporodní období.
 9. Dodání císařským řezem.
 10. Duševní poruchy (schizofrenie, záchvaty).
 11. Období exacerbace chronických onemocnění.

Druhy oxidace

Diathermocoagulation

Procedurou je kauterizace poškozených oblastí tkáně pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu. Elektroda kauterizuje velmi malou oblast po dobu 10 sekund.

Procedura proto trvá dlouhou dobu. Diatermokoagulace je jednou z nejstarších metod moxování a také jednou z nejbolestivějších metod.

Výhody:

 • nízké náklady;
 • jednoduchost a rychlost postupu;
 • vysoké procento účinnosti.

Nevýhody:

 • dlouhý proces hojení - až 8 týdnů;
 • nepříjemné bolestivé pocity během postupu;
 • zjizvení pojivové tkáně na děložním čípku;
 • vysoké riziko komplikací;
 • možné krvácení;
 • vysoká pravděpodobnost vzniku infekcí a zánětlivých procesů kolem jizvy;
 • neprovádí se u nulipárních žen.

Cauterizace laserem

V medicíně je tato metoda kauterizace známá jako „laserová vaporizace“. Spočívá ve skutečnosti, že lékař pomocí laseru vybere oblast postižené tkáně na děložním čípku a poté začne postupné odpařování infikovaných buněk.

Výhody:

 • bezbolestná metoda, která nevyžaduje anestezii;
 • neexistuje riziko krvácení;
 • nedostatek jizev tkáně;
 • prováděno na nulipárkách;
 • doba trvání procedury je 7-10 minut;
 • doba hojení - až 6 týdnů.

Nevýhody:

 • mírný výtok po proceduře;
 • k ošetření velkých oblastí eroze je nutné postup opakovat s rozdílem 30-40 dnů.

Kryodestrukce

Postup je moxování kapalným dusíkem. Pod vlivem dusíku voda v infikovaných buňkách krystalizuje (zamrzá) a poté dochází k postupnému ničení buněčné struktury.

Výhody:

 • doba trvání procedury je 5 minut;
 • bezbolestnost;
 • prováděné nulipárkami.

Nevýhody:

 • vysoké riziko poškození zdravé části krku;
 • proces hojení - až 10 týdnů;
 • vodnatý výtok;
 • dlouhý proces pooperačního pozorování;
 • vysoká pravděpodobnost nutnosti opakování postupu;
 • neprovádí se s erozí větší než 3 cm.

Rádiové vlny

Metodou rádiových vln i kryodestrukcí se molekuly vody odpařují z poškozených buněk tkáně. V tomto případě k destrukci buněk nedochází pod vlivem nízkých teplot, ale pod vlivem vysokofrekvenčních rádiových vln, tj. teplo.

Výhody:

 • minimální poškození tkáně;
 • žádné popáleniny na děložním čípku;
 • nedostatek jizev tkáně;
 • bezbolestnost;
 • minimální riziko krvácení a rozvoje komplikací po zákroku;
 • doba trvání procedury je 10-20 minut;
 • doba hojení - až 5 týdnů;
 • úplné odstranění eroze v jednom postupu;
 • vhodné pro nulipární ženy.

Nevýhody:

 • mírné špinění;
 • vysoké náklady na postup.

Ablace argonové plazmy

Ablace argonovou plazmou (nebo koagulace argonu) je bezkontaktní expozice poškozených buněk argonem (ionizovaný plyn). Současně se tkáně zahřívají a kauterizují, jejichž hloubka nepřesahuje 3 milimetry..

Výhody:

 • nedostatek jizev tkáně;
 • žádné riziko rozvoje infekcí;
 • doba trvání procedury je 7-12 minut;
 • bezbolestnost.

Nevýhody:

 • malý vodnatý výtok;
 • možné bolesti v dolní části břicha

Chemická koagulace

Chemická koagulace (nebo chemická moxibusce) je léčba léky. Během procedury je poškozená oblast děložního čípku vysušena vatovým tamponem a poté ošetřena speciálním přípravkem.

Výhody:

 • nedostatek jizev tkáně;
 • vhodné pro nulipární ženy;
 • bezbolestný;
 • doba trvání procedury - 3 minuty.

Nevýhody:

 • pacient pravděpodobně bude muset postup opakovat;
 • neprovádí se s erozí větší než 1 cm;
 • možné alergické reakce na použitý lék.

Bolestivost postupu

Cauterizace eroze nezpůsobuje téměř žádnou bolest. To je způsobeno malým počtem nervových zakončení umístěných v děložním čípku. Kromě toho moderní metody léčby umožňují, aby byl postup proveden v krátkém časovém období..

U některých typů moxování (jako je diatermokoagulace) mohou lékaři navrhnout použití anestetika, nejčastěji lidokainu.

Možné komplikace po moxování

Při výběru kterékoli z výše uvedených metod kauterizace eroze mohou nastat různé komplikace..

Je důležité si včas všimnout alarmujících příznaků a poradit se s lékařem:

 1. Zápach. Může se objevit, pokud nebudou dodržována doporučení lékaře nebo pravidla intimní hygieny. Zápach může naznačovat vývoj infekce. V tomto případě lékař provede nátěr k určení patogenní mikroflóry..
 2. Zánět vejcovodu a / nebo vaječníků.
 3. Silné a dlouhodobé krvácení.
 4. Stenóza cervikálního kanálu (patologické zúžení kanálu). Může nastat v důsledku zjizvení tkáně.
 5. Syndrom koagulace děložního čípku. Proces zjizvení tkáně s možným opakováním vývoje eroze.
 6. Endometrióza (krvácející ložiska zánětu), která se může tvořit, když se obnoví mukokutánní vrstva krku.
 7. Znovuobjevení eroze v důsledku infekce, zánětlivých procesů.

Doporučení lékařů po operaci

Období zotavení závisí na způsobu kauterizace eroze a může trvat tři týdny až 3 měsíce.

V tomto případě jsou obecná doporučení lékařů následující:

 1. Zdržujte se sexu po dobu 1 až 2,5 měsíce. Je lepší začít se vracet k sexuální aktivitě alespoň o 3-4 týdny později, po gynekologickém vyšetření a používání kondomu.
 2. Odmítněte po dobu 2 týdnů návštěvu lázní, bazénu, vany a sauny. Hygiena se nejlépe provádí pod sprchou.
 3. Nezvedejte závaží po dobu 1-2 týdnů. Po této době můžete začít lehce sportovat..
 4. Dodržujte pravidla osobní hygieny. Nepoužívejte tampony, vyměňte vložky včas.
 5. Monitorujte možné sekrece (množství a doba trvání závisí na způsobu kauterizace a rychlosti hojení tkání). Po ukončení procedury se může objevit výtok: průhledný nebo hnědý, s malým množstvím krve. Jedná se o normální fyziologický proces, který může trvat několik dní až několik týdnů. Pokud je výtok doprovázen bolestí, zvýšením tělesné teploty, zvýšením množství krve, měli byste se neprodleně poradit s gynekologem.
 6. Možná jmenování další terapie k urychlení procesu obnovy. Gynekologové obvykle doporučují použití bylinných tamponů nebo speciálních léčivých mastí a gelů.
 7. Podstupujte pravidelné gynekologické prohlídky dvakrát ročně.

Těhotenství a porod po moxovací erozi

Léčba eroze děložního čípku může být nutná jak u žen po porodu, tak u mladých dívek, které právě začaly mít sexuální život. U druhého doporučují lékaři šetřící metody léčby: především možnost léku a teprve poté chirurgický zákrok.

Samotný postup kauterizace eroze není důvodem pro odmítnutí početí dítěte. Lékaři však doporučují pokusit se otěhotnět až po skončení období zotavení a úplného uzdravení cervikálních tkání.

Při výběru metody moxování by měly mít dívky, které se narodily, pozor na skutečnost, že:

 • metoda diathermocoagulation je kontraindikována;
 • po odstranění eroze by se na tkáni neměla tvořit jizva nebo jizva - to může komplikovat proces přirozeného porodu nebo znemožnit;
 • je lepší pokusit se otěhotnět po vyšetření gynekologem a potvrzení úplného uzdravení.

Pokud se během těhotenství objevila eroze, je třeba k léčbě přistupovat opatrně..

Je důležité věnovat pozornost a vzít v úvahu následující body:

 1. Cauterizace eroze během těhotenství se neprovádí. Po vizuální prohlídce a testování může lékař předepsat šetrnou možnost léčby. Jakýkoli chirurgický zákrok se odkládá na období po porodu.
 2. Vyšetření gynekologem během těhotenství by mělo být omezeno. Pokud se však objeví krvavý nebo hojný vodnatý výtok, stejně jako svědění a pálení genitální oblasti, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem.
 3. Léčba onemocnění je preventivní zaměřená na prevenci exacerbace.
 4. Při krvavém výtoku může lékař předepsat vaginální čípky s rakytníkovým olejem nebo methyluracilem. Silnější léky - antivirotika nebo antibiotika - jsou předepsány pouze pro zánětlivé procesy.

Šance na úspěšný přirozený porod po kauterizaci děložního čípku a kompletní opravě tkáně je velmi vysoká. Komplikace mohou nastat pouze v případě neúplné léčby, komplikací během procesu zotavení nebo nesprávně zvolené možnosti moxování.

Proto je při výběru metody léčby důležité seznámit se se všemi otázkami, kontraindikacemi a možnými důsledky..

Prevence nemoci

Preventivní opatření:

 1. Je bezpodmínečně nutné absolvovat preventivní prohlídky u gynekologa dvakrát ročně.
 2. Dodržujte pravidla osobní hygieny.
 3. Léčte nemoci reprodukčního systému pod dohledem lékaře.
 4. Mějte pravidelného sexuálního partnera a vyhýbejte se příležitostným vztahům.

Recenze

Recenze žen o kauterizaci eroze děložního čípku:

Co nelze udělat po kauterizaci eroze

Ženy, které podstoupily léčbu, by měly vědět, co mají dělat po kauterizaci eroze - na tom závisí výsledek léčby.

Porušení integrity cervikálního epitelu je komplexní patologie, která je diagnostikována u každé druhé ženy. K takovému porušení dochází z mnoha důvodů a má pozadí zánětlivých procesů v těle. Moxování se používá, když konzervativní léčba nefunguje..

Metody radikálního působení na sliznici děložního čípku se neustále zdokonalují a jsou pro ženu stále šetrnější. Zákazy, které by žena měla dodržovat po provedení radikálního ošetření, závisí na způsobu, jakým bylo moxování provedeno..

 1. Metody oxidace
 2. Není-li moxování provedeno
 3. Provádění moxování
 4. Doporučení po zásahu
 5. Změna životního stylu
 6. Nepoužívejte tampony
 7. Doporučení pro hygienické postupy
 8. Omezte sportovní a fyzickou aktivitu
 9. Plánování pohlaví a těhotenství
 10. Ošetření a lékařské vyšetření
 11. Opětovná eroze

Metody oxidace

Lékař po vyšetření zjistí vizuální porušení cervikální sliznice. Porušení se projevuje:

 • mechanické trauma na cervikální sliznici - skutečná eroze;
 • skvrny atypického červeného sloupovitého epitelu, které nemohou poskytnout ochranu krku a vylučují hlen, který není pro pochvu typický - pseudoeroze;
 • příliv červeného sloupovitého epitelu na krk nebo vrozená eroze, charakteristická pro mladé nulipární ženy do 25 let.

Konzervativní léčba je první způsob, jak ovlivnit sliznici. Jeho cílem je zmírnit zánět a stimulovat obnovení normálního plochého epitelu..

Pokud léčba drogami nefunguje, lékař předepíše moxování. Procedura, která je pro tělo šokující, „restartuje“ proces obnovy epitelu: místo „nesprávného“ červeného válcového tvaru, charakteristického pro vnitřní kanál děložního čípku, se popálenina uzavírá „správným“ víceřadým plochým.

Lékař zvolí metodu kauterizace na základě mnoha parametrů - věk, rozsah léze, potřeba zachování reprodukční funkce. Cauterizace léčí pouze falešnou erozi neboli ektopii.

K léčbě se používají následující metody hardwarového vystavení děložnímu čípku:

 • expozice vysokofrekvenčnímu proudu (diatermokoagulace) je jednou z prvních metod používaných k léčbě eroze. Metoda je považována za zastaralou a vysoce traumatizující pro sliznici, je bolestivá a vyžaduje dlouhou dobu rehabilitace - použité zařízení neumožňuje přesnou regulaci hloubky a oblasti expozice. Hluboké a objemné popálení přináší dlouhodobá omezení života ženy;
 • vystavení kapalnému dusíku nebo kryodestrukce, šetrnější metoda, jejíž nevýhodou je neschopnost přesně ovlivnit postiženou oblast. Obnova trvá méně času než zásah elektrickým proudem;
 • laserová vaporizace - expozice sliznice přesně zaměřeným laserovým paprskem. Je považována za jednu z nejúčinnějších metod díky schopnosti bodově ovlivňovat erozní zónu a upravovat hloubku léze. Proces obnovy po proceduře trvá mnohem méně času než při kauterizaci elektrickým proudem nebo zmrazením. Při dostatečně velké erozi musí být postup prováděn v několika fázích, což prodlužuje rehabilitační období;
 • metoda rádiových vln - je považována za nejslibnější a nejšetrnější, což vám umožní vytvořit nejmenší postiženou oblast;
 • metoda plazmové ablace (argon) - účinek plazmového paprsku na postiženou oblast, který umožňuje přesně ovlivnit epitel bez ovlivnění "čistých" povrchů;
 • ultrazvuková metoda, při které je eroze ovlivněna radiací;
 • metoda moxování léků využívá vlastnosti určitých léků k vyvolání popálení sliznice děložního čípku, po které se vytvoří strup a začne obnova epitelu.

Po provedené moxibusci se na sliznicích vytvoří strup, pod kterým se vytvoří nový „správný“ epitel. Po odloupnutí kůry a posílení sliznic se žena může vrátit do normálního života..

Není-li moxování provedeno

Ne všem ženám je prokázáno radikální zacházení. Existuje řada podmínek, za kterých se metoda stává nepraktickou..

Kontraindikace moxování jsou následující:

 • akutní a chronický zánět reprodukčních orgánů;
 • genitální infekce a HPV;
 • přítomnost krvácení;
 • krevní nemoci, které zhoršují její srážlivost;
 • novotvary pochvy a děložního čípku;
 • nošení dítěte a kojení;
 • poporodní období;
 • cukrovka;
 • instalovaná spirála;
 • historie císařských řezů;
 • patologie z centrálního nervového systému;
 • období exacerbace chronických onemocnění;
 • poruchy kardiovaskulárního systému (v některých případech).

Pokud se důvod, kvůli kterému nedochází k moxibulaci eroze, hodí k eliminaci, provede se medikace a poté se rozhodne o moxibusci. To platí pro zánětlivá onemocnění a infekce pohlavních orgánů, exacerbace chronických patologií.

Porucha epitelu se ve většině případů vyskytuje na pozadí zánětu, na tomto skóre se lékaři neshodují na tom, zda je eroze provokátorem zánětu, oslabením obranyschopnosti těla nebo naopak - neustálá infekce ovlivňuje reprodukci epitelu.

Provádění moxování

Bez ohledu na způsob, jakým je intervence prováděna, je postup léčby následující:

 1. Po stanovení diagnózy se lékař rozhodne provést moxibusci.
 2. Žena přichází na zákrok v první polovině fyziologického cyklu (kromě kauterizace).
 3. Lékař připraví oblast předchozí operace - identifikuje a zpracuje oblast se zničeným epitelem.
 4. Provádí moxování.
 5. Na povrchu se tvoří vrstva nekrotické tkáně - strup. Při vystavení rádiovým vlnám se vytvoří tenký film.
 6. Po určité době u každé metody strup zmizí, na jejím místě se vytvoří epiteliální krytina nebo plnohodnotná jizva.
 7. Po vyšetření lékař uzná ženu jako zdravou.

Pro rychlé zotavení jsou na chování ženy kladena omezení, jejich význam:

 • ochrana sliznice před poškozením;
 • prevence infekce, včetně sexuálně přenosných infekcí;
 • ochrana strupy před předčasným poškozením;
 • prevence přívalu krve do pánve, aby se zabránilo krvácení;
 • udržování a zvyšování imunitní obrany těla.

Doba trvání zákazů závisí na typu kauterizace a procesu obnovy epitelu. K monitorování procesu hojení provádí lékař pravidelné vyšetření pacienta.

Doporučení po zásahu

Žena by měla vědět, že léčba erozí nekončí moxováním. Doba pooperačního zotavení trvá nejméně 5–6 týdnů. Lékař po kauterizaci eroze informuje pacienta, že po zásahu je to nemožné.

Změna životního stylu

Posílení imunitního systému je důležité pro hojení postižené oblasti a prevenci opětovného výskytu eroze. Za tímto účelem musí žena změnit svůj životní styl. Chcete-li to provést, musíte vyloučit:

 • nervový stres;
 • fyzické a psychické přetížení;
 • negativní postoj k životu a k sobě samému;
 • kouření a alkohol mohou vyvolat vazospazmus, bolest;
 • přejídání a těžké jídlo, které přispívá k přívalu krve do pánevních orgánů a může vyvolat krvácení;
 • přejít na častá zlomková jídla, která nepřetěžují tělo;
 • dodržujte pitný režim pro nejrychlejší eliminaci zánětlivého procesu.

Nadváha je jedním z faktorů, které ovlivňují změnu sliznice děložního čípku a ztenčení epitelu, proto je třeba upravit stravu tak, aby se vyloučil přírůstek hmotnosti.

Nepoužívejte tampony

Po hardwarovém ošetření je výtok přirozený - nejprve krevní, poté průhledný. Z důvodu hygieny by žena, která byla kauterizována erozí, neměla používat tampony - pouze vnější hygienické vložky. Období pro výměnu těsnění je ihned po znečištění, nejméně však jednou za tři hodiny. Použití tamponů může podporovat infekci a trauma vaginální sliznice. Zákaz používání tamponů je uložen po celou dobu hojení - až 60 dní. Spodní prádlo by mělo být pohodlné, co do velikosti a vyrobené z přírodních tkanin. Nosit syntetické spodní prádlo, tanga, vede k podráždění sliznic.

Aby se vyloučily alergie, měly by se hygienické postupy provádět výhradně s neutrálním mýdlem bez aromatických látek a přísad..

Doporučení pro hygienické postupy

Aby nedošlo k vyvolání přívalu krve do pánevních orgánů a krvácení, je zakázáno po celou dobu rehabilitace:

 • Horká koupel;
 • parní lázeň;
 • sauna;
 • Turecké lázně.

Při hygienických postupech se pacientům doporučuje používat teplou nebo chladnou sprchu. Koupání ve vaně může vést nejen k průtoku krve do genitálií, ale také k přehřátí těla, zvýšení tělesné teploty, předčasnému odmítnutí strupy a krvácení. Kromě toho může voda vstoupit do pochvy a vyvolat infekci..

Na sprchování jsou kladena omezení - nelze je provést po kauterizaci eroze děložního čípku až do okamžiku úplného uzdravení epitelu, aby se zabránilo vymytí strupy a infekci.

Omezte sportovní a fyzickou aktivitu

Ženě, která se aktivně věnuje sportu, je zakázáno vykonávat aktivní fyzické aktivity, dokud se tělo ze zásahu nezotaví.

Silná fyzická aktivita, zvedání závaží zvyšuje svalový tonus a vyvolává bolest, krvácení a předčasné odmítnutí strupy.

Pro pacienta, který prodělal moxibusci, je koupání v otevřených vodních plochách a veřejných bazénech nepřijatelné - je nebezpečné se infikovat průnikem vody do pochvy a odmítnutím strupů..

Pro ženy, které jsou zvyklé věnovat se lehké kondici, si můžete zachovat obvyklý způsob života a začít cvičit již 7. den po moxování. Pokud to vyvolává bolest nebo výtok, cvičení by mělo být zastaveno, dokud se rána nezahojí..

U sportovců, kteří nemohou ztratit tvar, lze zátěž obnovit po několika dnech pohybem od slabé po silnou zátěž, ale pod pečlivým dohledem lékaře.

Plánování pohlaví a těhotenství

Pro úplné uzdravení popáleniny po zákroku a včasné odstranění strupů gynekologové zakazují tradiční sex, dokud se žena úplně nezotaví. Při pohlavním styku existuje vysoké riziko mechanického poranění sliznice, předčasného odtoku strupy a zavlečení infekce. Možnost obnovení intimních vztahů závisí na tom, jak se eroze hojí po kauterizaci, ale ne dříve než 60-90 dnů po intervenci.

V některých případech, poté, co chrastava prošla a žena se cítí dobře, je možné použít netradiční druhy sexu a masturbace ke zlepšení celkového stavu a zvýšení ochranných vlastností imunitního systému..

Těhotenství lze plánovat až po úplném uzdravení a po průchodu první menstruace, je třeba mít na paměti, že po moxování může dojít k posunu menstruace.

Ošetření a lékařské vyšetření

Proces léčby vyžaduje vyšetření ženy během období zotavení. Je nežádoucí používat ultrazvuk s vaginální sondou pro vyšetření a neplánované konzultace. To bude fungovat jako prevence předčasného výtoku strupy a infekce. Vyšetření může provádět výhradně lékař, který erozi vypálil, všechny preventivní prohlídky (v práci, získání lékařské knihy) musí být omezeny.

Do okamžiku uzdravení nelze vaginální čípky použít ke stejnému účelu, pokud je to nutné, jsou předepsány po ústupu strupů.

Opětovná eroze

Pokud nebudou dodržena doporučení, je možný relaps eroze. Hlavní příčiny recidivujících onemocnění jsou:

 • nízká imunita, která je vyvolána stresem, tvrdou prací, zánětlivými procesy v těle, podvýživou nebo naopak - obezitou;
 • akutní infekční onemocnění nebo exacerbace chronických onemocnění;
 • hormonální narušení nebo těhotenství související s věkem;
 • porušení sexuální hygieny (mnoho sexuálních partnerů, nechráněný, drsný sex, používání sexuálních hraček).

Opakovaný výskyt eroze může vést k původně nesprávnému určení příčiny onemocnění nebo nesprávně předepsané léčbě.

Doporučení pro zotavení po erozi kauterizace

Poslední aktualizace: 09/07/2019

Mnoho žen čelí erozi děložního hrdla. Takovou diagnózu lze stanovit pouze po konzultaci s odborníkem, který vám může předepsat léčbu..

 1. Co je eroze a jak s ní zacházet
  1. Erozní video
 2. Příznaky a příčiny
 3. Zotavení po moxování
 4. Doporučení pro zotavení:
  1. Co se stane po moxování - video
 5. FAQ

Po operaci je důležité, aby ženy věděly, co nemají dělat po kauterizaci eroze děložního čípku. Pokud budou dodržována a dodržována omezení, obnova bude mnohem rychlejší..

Co je eroze a jak s ní zacházet

Eroze děložního čípku je narušení struktury, poškození sliznice části děložního čípku. Možnost jejího výskytu je zjištěna u ženských zástupců různého věku..

Vyšetření a předepsání léčby lékařem jsou velmi důležité, protože eroze a její příznaky často nesou riziko rakovinového nádoru.

Eroze je oblast červeného epitelu umístěná kolem vnějšího hltanu (velikost od 2 mm do 2 cm).

Erozní video

Příznaky a příčiny

Takovou diagnózu často stanoví gynekolog pouze během vyšetření, protože samotné onemocnění se projevuje ve vzácných případech. Pacienti přicházejí k lékaři s žádostí o radu pouze v případě bolesti při pohlavním styku a krvavého nebo hnisavého výtoku po něm.

Výboj hovoří o vstupu infekce.

Příčiny výskytu:

 • mnohoženství;
 • vývoj sexuálního života v raném věku;
 • infekce přenášené pohlavním stykem a záněty oblasti ženských pohlavních orgánů
 • hormonální abnormality a oslabení imunitního systému;
 • vrozená vada;

Metody léčby:

 1. Chemická koagulace je léčba místa poranění léky k tomu určenými, které pomáhají ničit místo poškození sloupcového epitelu. V tomto případě zůstává dlaždicový epitel neporušený a zavírá místo pro obnovení. Tato metoda odstranění je považována za nejjednodušší, ale pokud potřebujete vážnější postupy, nebude dostatečně účinná.
 2. Kryodestrukce - oblast poškozená zánětem je ošetřena kapalným dusíkem. Vede k okamžitému ochlazení tkání a krystalizaci intracelulární a mezibuněčné tekutiny. Životní aktivita zmrazených buněk, mikrokapilár se zastaví, což vede ke zničení a odumření tkáně, která se následně během 1-2 měsíců vylučuje z těla.
 3. Laserová koagulace - provádí se pomocí laseru, který je zaveden do pochvy. Paprsek je odeslán do formační zóny, aby se vypálené oblasti vypálily a odstranily. Současně se uzdravují malé kapiláry, aby se zabránilo krvácení a bakteriálním infekcím. Eroze děložního čípku po kauterizaci tímto způsobem je zcela odstraněna.
 4. Diathermocoagulation (elektrický proud) je operace využívající elektrický proud. Což odstraňuje poškozené oblasti a podporuje jizvy. Existuje však možnost, že tento postup nebude schopen zvládnout, takže se tato metoda nyní používá jen zřídka..
 5. Chirurgie rádiovými vlnami - metoda spočívá v přeměně záření radiových kmitů na energii umístěnou na konci chirurgické elektrody. Když je vystaven, postižené tkáně jsou odstraněny a okolní zdravé tkáně nejsou zraněny..
 6. Odstranění léku - používá se lék, který způsobuje nekrózu tkání a vytváří suchou kůru, která je následně nahrazena vrstvou nového epitelu.
 7. Léčba - provádí se pomocí léků, které mohou působit na zánět a opravit poškozené tkáně.

Kontraindikace moxování:

 • zánět v genitální oblasti;
 • nemoci přenášené sexuálním kontaktem;
 • velké vypouštění krve;
 • špatná srážlivost krve;
 • maligní formace;
 • těhotenství, často období laktace;
 • nedávné narození;
 • spirála;
 • předchozí císařský řez;
 • papilom;
 • určité typy duševních poruch;
 • přítomnost zhoršených chronických onemocnění;
 • nošení kardiostimulátoru;

Zotavení po moxování

Po operaci musí pacientka dodržovat všechna doporučení svého lékaře, aby se doba zotavení netahala a neobjevily se různé komplikace. Obvykle trvá asi dva měsíce.

Možné důsledky:

 • zánět vejcovodu nebo vaječníků se může vyvinout jak na jedné straně, tak na obou stranách;
 • velká ztráta krve (menší modřiny se považují za normální);
 • porušení menstruačního cyklu;
 • úplné zjizvení;
 • opakování poškození ve stejné oblasti;
 • endometrióza;

Velké množství výtoku a bolest v dolní části břicha nejsou považovány za nebezpečné - je to známka přirozeného hojení tkání. Objevují se v různé míře po každém postupu odstranění.

Krevní sekrece se považují za normální, pokud procházejí samy a ne po dlouhou dobu, jinak musíte kontaktovat odborníka.

Doporučení pro zotavení:

 1. Během prvního a půl měsíce po kauterizaci eroze se člověk nemůže vrátit k sexuální aktivitě. Abyste se vyhnuli zánětu, musíte se zdržet pohlavního styku. K sexuální aktivitě se můžete vrátit až po vyšetření gynekologem, který dá souhlas.
 2. Je zakázáno zvedat závaží, jinak se může zvýšit riziko komplikací a tonusu dělohy.
 3. Po odstranění eroze je zakázáno plavat v nádržích a také navštěvovat instituce věnované vodním procedurám. Sprcha povolena.
 4. Jako malou pomoc může žena udělat trochu domácí léčby. Což spočívá v použití tamponů s rakytníkovým olejem nebo mastí. Díky tomu bude svrab měkčí rychleji a snáze se sundá. Může také pomoci zabránit tomu, aby se správně neodděloval, což může vést ke krvácení.
 5. Plánování těhotenství do měsíce po moxování není možné. Čekací doba - do konce menstruačního cyklu po zákroku. Kromě toho je nutná povinná konzultace lékaře..
 6. Provádění ultrazvukového skenování pomocí vaginální sondy je také zakázáno poprvé po odstranění zánětu.
 7. Ke snížení rizika infekce a vývoje bakteriální mikroflóry věnujte velkou pozornost intimní hygieně. Vyměňte polštářky, jakmile se zašpiní, ale stejné polštářky nenoste déle než tři hodiny. Na chvíli se budete muset vzdát tamponů. Spodní prádlo by mělo být vybráno z přírodních tkanin.
 8. Kouření, pití alkoholu je zakázáno. To ovlivňuje expanzi krevních cév a výskyt jejich křečí. Abyste se vyhnuli krvácení, vzdejte se těchto špatných návyků v prvních dvou měsících..
 9. S lidovými léky byste měli být opatrní, abyste urychlili hojení. Protože mohou způsobit úplně opačný výsledek. Zvláště musíte být opatrnější při různých řešeních, abyste neinfikovali a nezpůsobili popáleniny nebo zranění, která mohou způsobit krvácení. Jakékoli postupy, které chcete provést sami, nezapomeňte nejprve projednat se svým lékařem, jinak mohou neověřené recenze týkající se určitých léků vést ke katastrofálním výsledkům..
 10. Spirálu je možné dát až po uzdravení, aby nedošlo k infekci.

Co se stane po moxování - video

FAQ

Proces je naprosto bezbolestný. Neměli byste se bát a operaci odložit, tím si můžete ublížit. Na děložním čípku je jen velmi málo nervových zakončení, takže si nemusíte dělat starosti s bezbolestnou operací. Takže potenciální pacient může dobře spát.

Těhotenství je možné, ale pouze po čekání na období úplného zotavení - 1–2 měsíce, aby měl čas na zotavení. U žen, které plánují těhotenství, musíte správně určit způsob odstranění. Diatermokoagulace je kategoricky kontraindikována. Protože během této operace se vytvoří jizva, která může komplikovat proces porodu. Když můžete začít plánovat těhotenství, musíte se poradit se svým gynekologem.

Pouze pod podmínkou některých důvodů se zánět může znovu projevit:

 • zranění během porodu nebo potratu;
 • vstup do nebezpečné infekce;
 • faktor předchozího poškození není zcela odstraněn;
 • kauterizace dusíkem nebo chemickou koagulací - postupy, které umožňují neúplné odstranění poškození;

Snažte se těmto důvodům vyhnout, aby nedošlo k opětovnému poranění děložního čípku.

Podle toho, jak byla operace provedena. Nejrychlejší doba hojení je po chemické koagulaci (3 týdny). Nejdelší je po diatermokoagulaci (2,5–3 měsíce). V průměru se děloha hojí asi za 6-8 týdnů.

Dodržováním všech těchto jednoduchých doporučení po kauterizaci eroze děložního čípku se můžete vyhnout možným komplikacím a urychlit hojení. Většina žen, které se rozhodly pro tento postup, podle pravidel zotavení po operaci, zapomněla na problémy spojené s děložním čípkem..

Nebojte se jít na tuto operaci, protože je zcela bezbolestná, ale pokud nemůžete svůj strach překonat, může vám lékař poskytnout léky proti bolesti a sedativa. Dodržujte všechny rady lékaře a pečlivě sledujte své zdraví.

Co si vzít s sebou do nemocnice? Těhotná žena by si měla předem připravit věci, které budou v nemocnici potřeba (dva až tři týdny před porodem).
V zásadě má každá porodnice své vlastní požadavky.