Hygiena ženy v menopauze

Klimakterické období v životě každé ženy je nevyhnutelný fyziologický proces.

Jak víte, ženské tělo prochází řadou fází, které jsou od sebe nejasně ohraničené: období novorozence, dětství, puberty, puberty. Poté následuje období vyhynutí a úplné regrese funkčních a morfologických rysů reprodukčního aparátu. Obvykle se vyskytuje u žen ve věku 43 až 52 let. Pokud se menstruace zastaví ve věku 35 - 40 let, mluví se o časné, pokud později než 52 - 55 let, o pozdní menopauze.

Menopauza je charakterizována obráceným vývojem reprodukčního systému na pozadí změn v celém organismu. Toto období trvá od nástupu prvních menstruačních nepravidelností, včetně přetrvávajícího ukončení menstruace po dobu asi 2 let. Během tohoto období dochází k restrukturalizaci vyšších částí centrálního nervového systému, ke změně funkce endokrinních žláz, dalších orgánů a systémů těla. V reprodukčním systému ženy dochází také ke změnám: vaječníky se zmenšují a zmenšují, zhoršuje se jejich zásobování krví. V důsledku toho je narušena funkce vaječníků. Navíc se děloha postupně zmenšuje, pochva se zužuje a její sliznice se ztenčuje.

Množství podkožního tuku na ohanbí a stydkých pyskech klesá; ochlupení na ohanbí a pohlavních orgánech začíná šedivět a hubnout. Mění se také metabolismus: některé ženy zvyšují ukládání tuku, jiné naopak hubnou, jejich pokožka ztrácí pružnost, na tvářích se objevují vrásky. Všechny tyto změny se u některých žen objevují dříve, u jiných později..

Časté potraty mohou způsobit časnou menopauzu. Někdy je to spojeno s nepříznivými pracovními podmínkami, každodenním životem, podvýživou, infekčními chorobami, tělesnými a duševními úrazy, vývojovými anomáliemi a zánětlivými procesy orgánů perličkového ječmene.

Časná menopauza je zpravidla zaznamenána u žen, které mají pozdní menstruaci. Naopak pozdní menopauza je obvykle pozorována u žen s časným nástupem menstruace..

Je zajímavé poznamenat, že u některých žen se menstruace zastaví okamžitě, jakmile funkce vaječníků vymizí, u jiných postupně po 2 až 3 letech. V těchto případech má menstruace tendenci se zkracovat nebo prodlužovat a být hojnější. Pokud je v nepravidelných intervalech silná menstruace, měla by žena vyhledat radu od porodníka-gynekologa.

U některých žen se menstruace zastaví na 3 až 6 měsíců, poté se znovu objeví a pravidelně po určitou dobu, tj. normální menstruační cyklus se střídá s amenoreou. Podobný jev může trvat 1 - 2 roky nebo déle..

U některých žen nakonec předchází ukončení menstruace nepravidelné děložní krvácení. V takových případech by mělo být pacientovi doporučeno, aby neprodleně kontaktovalo předporodní kliniku nebo porodnické centrum, protože takové poruchy cyklu u žen určitého věku mohou být spojeny s onkologickými onemocněními pohlavních orgánů. Ženy by měly být vzdělávány v tom, že včasná diagnóza nádoru je zásadní pro jejich život a zdraví.

V jejím průběhu je menopauza často fyziologická, kdy se tělo postupně přizpůsobuje změnám souvisejícím s věkem. Současně neexistují žádné zvláštní neuropsychické, vaskulární a metabolické poruchy: ženy si nevšimnou žádných změn v těle, zůstávají zdravé, aktivní, aktivní, jejich nálada se nemění. To naznačuje, že ke snížení všech funkcí orgánů a systémů dochází harmonicky.

U některých žen je však klimakterické období komplikováno bolestivými jevy, které mohou narušit pracovní schopnost. Nejběžnějším a nejnepříjemnějším utrpením jsou „návaly horka“ (pocit horka na obličeji, hlavě, horní části těla), po nichž následuje zimnice a někdy silný studený pot. Kromě toho existují stížnosti na bušení srdce, bolesti srdce, slabost, podrážděnost, závratě, bolesti hlavy, únava, poruchy spánku a pracovní kapacita. Méně často dochází ke změně chuti, oslabení paměti, zvýšení krevního tlaku, rozvoji typických forem artritidy, exacerbaci diabetu a dalších nemocí. Známé jsou také nevolnost, pálení žáhy, říhání, plynatost (nadýmání ve střevech), přetrvávající zácpa, časté močení, močová inkontinence během cvičení.

Některé ženy si stěžují na vaginální leucorrhoea, která dráždí sliznici vnějších genitálií, kůži vnitřních stehen atd. Příčinou leucorrhoea může být snížení hormonální saturace těla a v tomto ohledu změna chemie vaginální sekrece, výskyt zánětlivého procesu. To vše vyžaduje okamžitou konzultaci s gynekologem nebo porodní asistentkou. Ženy by měly být přesvědčeny, že tyto zdánlivě neškodné příznaky mohou vést k vážným komplikacím..

Na základě posouzení hlavních směrů, ve kterých dochází ke změnám funkcí ženského těla v klimakterickém období (tj. Změny funkcí nervového systému, poruchy hormonální rovnováhy, metabolické procesy, reflexní vaskulární poruchy a anatomické a fyziologické změny genitálií) a měla by být vytvořena hygienická opatření. Umožní udržovat stabilnější rovnováhu ženského těla a zabrání rozvoji řady nemocí.

Komplex hygienických opatření tohoto období zahrnuje dodržování osobní hygieny, režimu (práce, odpočinku, výživy), tělesné výchovy, neustálého lékařského sledování stavu genitálií, kardiovaskulárního, nervového systému atd..

V rozhovorech se ženami je třeba zdůraznit důležitost osobní hygieny, která spočívá v základních technikách péče o pokožku, která ji udržuje čistou, zejména kolem genitálií. Denní hygienické sprchy a mytí vodou a mýdlem jsou nezbytným a povinným zvykem ženy. Toaleta vnějších pohlavních orgánů může ženu zbavit různých gynekologických onemocnění, vyrážky a svědění v oblasti vnějších pohlavních orgánů a vnitřních stehen. Je lepší umýt dětským mýdlem, které neobsahuje žádné aromatické nebo dráždivé látky, a pouze převařenou vodou, pokud je čerpána ze studny nebo řeky, nebo ohřátou vodou z vodovodu. Je nutné umýt zepředu dozadu, shora dolů. Nedoporučuje se uchýlit se k sprchování (bez lékařského předpisu), protože tento postup je nebezpečný a nebezpečný.

Pokud jde o sexuální život, není v tomto období nutné jej omezovat na žádné normy. Pokud jsou klimakterické jevy velmi výrazné, otázku frekvence pohlavního styku obvykle reguluje sama žena. V tomto případě je obzvláště důležité dodržovat základní hygienické požadavky (mytí před a po pohlavním styku).

Je třeba poznamenat, že během menopauzy může dojít k těhotenství. Proto je nutné dát ženě vhodná doporučení ohledně antikoncepce, která je pro ni nejvhodnější, s přihlédnutím k věku a stavu genitálií..

Racionální výživa má během menopauzy velký význam. Mělo by to být méně hojné než během puberty, úplné a podporovat správnou funkci střev.

Pro ženy, které mají v menopauze sklon k nadváze, je lepší používat rostlinné tuky (slunečnicový, olivový a jiné oleje), protože živočišné tuky jsou v tomto věku méně stravitelné a hromadí se v těle a způsobují obezitu. Cholesterol, který obsahují, navíc přispívá k rozvoji sklerózy. Živočišné tuky jsou zvláště kontraindikovány u žen, které vedou sedavý životní styl, au žen trpících nesprávným metabolizmem..

Živočišné bílkoviny mají pro život těla velký význam, proto je užitečné libové hovězí maso, ryby, tvaroh, jednodenní kefír, acidofil, vejce.

Ze sacharidů je preferován černý chléb (do 150-200 gramů), pohanka, ječmen, ovesné vločky; méně žádoucí fazole, hrášek, proso.

Vitamíny A, C, D, E, K, skupina B, které se nacházejí v zelenině, zelenině a ovoci, hrají důležitou roli při zlepšování metabolismu a zvyšování odolnosti těla. V zimě a na jaře, pokud je nedostatek těchto vitamínů, lze na doporučení zdravotnického pracovníka užívat vitamínové přípravky.

Ženy nad 50 let by se měly vyvarovat silného čaje, kakaa, kávy, lihovin, koření a uzenin. Je nutné omezit používání cukrovinek (čokoláda, cukrovinky), zmrzliny, muffinů, koláčů a stolní soli (až 5 - 7 gramů denně na přidání do hotových jídel). Dieta není pro ženu méně důležitá: jídlo by se mělo užívat nejméně 4krát denně současně.

Při sestavování denní stravy je třeba vzít v úvahu nejen čas, ale také distribuci produktů. Takže se čtyřmi jídly denně by měla být ranní snídaně (přibližně v 8 hodin ráno) 25% denní stravy, druhá snídaně (12 hodin) - 15%, oběd (15-16 hodin) - 40% a večeře (20 hodin) - 20%... Doporučuje se vypít sklenici denního kefíru v noci, což významně přispívá ke správnému fungování střev..

Vzhledem k některým rysům vyšší nervové aktivity u žen během menopauzy a patrné převaze dráždivých procesů v nich, které vedou k rychlejšímu vyčerpání nervového systému, je třeba vysvětlit význam spánkových vzorců jako faktoru, který kompenzuje výdaje nervové energie. Je nutné jít spát a vstávat ráno ve stejnou dobu. Spánek by měl být alespoň 7-8 hodin.

Zvláště škodlivé pro ženy v menopauze je kouření. K eliminaci různých druhů poruch neurovaskulárního systému je třeba stále častěji využívat přírodní faktory: být co nejvíce venku, chodit na procházky, vykonávat lehkou fyzickou práci v zemi atd. V letní sezóně je koupání velmi výhodné. Pro mnoho žen, které vstoupily do menopauzy, však může být dlouhodobé plavání v moři a vystavení slunci škodlivé..

Jsou zvláště kontraindikovány u žen trpících obezitou, onemocněním kardiovaskulárního systému, mléčných žláz, dělohy a přívěsků (fibroidy, nádory, cysty a jiné neoplazmy).

Ženám lze doporučit otužování těla. Nejdostupnější ubrousky jsou s měkkým froté ručníkem navlhčeným vodou při pokojové teplotě. Je lepší zahájit tento postup v létě, abyste se vyhnuli nachlazení..

Fyzická aktivita nemá malý význam. Pravidelné cvičení po dobu 10-15 minut zvyšuje redoxní procesy v těle, metabolismus, aktivuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, normalizuje poměr různých hormonů, zlepšuje krevní oběh v pánvi, eliminuje žilní ucpání atd..

Tempo cvičení má však velký význam, zejména za přítomnosti funkčních poruch a onemocnění různých orgánů a systémů. Například u hypertenze v menopauze je důležité provádět cvičení hladce, plasticky, bez trhání, střídat s dechovými cvičeními a relaxací, což zabrání rozvoji hypoxie. Typ fyzického cvičení, množství motorické zátěže by měly být zvoleny s přihlédnutím k obecnému stavu ženy, závažnosti a povaze funkčních poruch (poruchy nervového systému, hypertenze, nemoci kloubů, bolesti hlavy, závratě atd.).

Komplex prostředků fyzické kultury určený pro klimakterické poruchy by měl zahrnovat samo-masáž, která má mechanický účinek na kůži, podkladové tkáně, krevní a lymfatické cévy a nervová zakončení..

Samo-masáž je vhodné střídat s gymnastickými cviky.

Masážní technikou lze dosáhnout uklidňujícího a analgetického účinku (hladění, tření). Poklepání a poklepávání způsobuje stimulační a tonizující účinek. Všechna tato doporučení by měla být dána ženám se sedavým životním stylem a sedavým zaměstnáním. Naopak ženám se zvýšenou fyzickou aktivitou je třeba doporučit klidný odpočinek. V tomto případě hraje důležitou roli klidová poloha: relaxace v horizontální poloze, paže podél těla a nohy jsou mírně zvednuté.

V klimakterickém období nemůžete sledovat televizní programy, které mohou mít vzrušující účinek na nervový systém, což může následně vést k poruchám spánku. Doporučuje se chodit 30-40 minut pěšky před spaním..

Někdy se i přes zavedení všech uvedených hygienických opatření ženy stále cítí špatně, snížená výkonnost; v těchto případech je nejlepší navštívit lékaře nebo porodní asistentku, kteří vám předepíší vhodnou léčbu. Obecně platí, že ženám po čtyřicítce by mělo být řečeno, že by měly navštívit lékaře nebo porodní asistentku alespoň dvakrát ročně. Organizované preventivní prohlídky žen přispívají k detekci různých onemocnění ženských pohlavních orgánů, zejména maligních novotvarů.

Hygiena a výživa v klimakterickém období. Povinná pravidla intimní hygieny během menopauzy. Výběr krému a vedlejší účinky

Hygienický režim zahrnuje: a) hygienu novorozence a kojence; b) hygiena dívky, předškolního a školního věku; c) hygiena dospívajícího během puberty; d) hygiena žen v plodném věku; e) hygiena ženy během těhotenství a po porodu; f) hygiena žen v menopauze. Z těchto částí budeme podrobně zvažovat pouze poslední.

Komplex hygienických opatření v klimakterickém období a menopauze zahrnuje osobní hygienu ženy, správný způsob života, racionální využívání fyzikálních faktorů a fyzikální terapii.

V klimakterickém období má sexuální hygiena velký význam. Sexuální život ženy v tomto období není kontraindikován, pokud existuje libido a pokud ji pohlavní styk neunaví a nezpůsobí žádné bolestivé jevy. Během menopauzy sexuální pocit ve většině případů oslabuje, dokonce mizí a pouze v některých případech je zaznamenán opačný jev - prudké zvýšení libida. Posledně jmenovaný je na jedné straně vysvětlen významným přívalem krve do vnitřních pohlavních orgánů v důsledku cévních poruch a na druhé straně zmizením strachu z otěhotnění, což u mnoha žen oslabovalo sexuální cítění po celé období porodu. Neméně důležité pro náhle blikající sexuální pocity ženy je vědomí nevratného mládí spojené s erotickými reprezentacemi. Určitou roli hrají pocity, které závisí na lokálním podráždění - svědění, pálení v genitáliích. Erotika, často nezávislá na vůli ženy, silně ovlivňuje její duševní stav, což může být jedním ze znaků začínající psychózy.

Regulace funkce střev. V menopauze je třeba věnovat velkou pozornost regulaci funkce střev; v tomto věku má většina žen sklon k zácpě. Je nutné regulovat funkci střev bez užívání léků - správnou výživou a dodržováním vhodného režimu. Při přetrvávající zácpě má čajová lžička síranu hořečnatého (hořká sůl) v polovině sklenice vody příznivý účinek na prázdný žaludek (hodinu před snídaní). Před spaním se doporučuje vypít sklenici jednodenního kefíru nebo sklenici jogurtu a jíst 10-12 sušených bobulí. Vzhledem k obrovské roli zubů při zpracování potravin je velmi důležité je sledovat a zacházet s nimi včas. Nemocné zuby mohou často být nejen příčinou poruch trávení, ale slouží také jako ohnisko infekce, které vede k závažným onemocněním mnoha orgánů a fyziologických systémů (angíny, srdeční choroby atd.).

Strana 2 ze 4

Intimní hygiena je tak choulostivé téma, že se ho obvykle snaží nedotknout. Takové ticho se však může proměnit ve velké potíže. Vezměme si například schopnost udržovat vnější genitálie čisté. Zdánlivě nekomplikovaný postup praní by měl být proveden podle určitých pravidel.

„Střed“ ženského reprodukčního systému - děložní dutina - je sterilní. Pokud se do ní dostanou mikroorganismy nebo viry, jsou možné komplikace při těhotenství. Aby došlo k oplodnění, musí spermie vstoupit do dělohy. Bakterie, které obývají pochvu, slouží jako stráže, které je vpouštějí dovnitř, zatímco blokují cestu mikroorganismům. Normální mikroflóra tohoto orgánu je z 90 procent tvořena laktobacily, které vylučují kyselinu mléčnou. Kyselé prostředí pochvy inhibuje většinu bakterií způsobujících onemocnění, ale neovlivňuje spermie.

Pokud se z nějakého důvodu prostředí v pochvě stane zásaditým a ne kyselým, počet laktobacilů se výrazně sníží a uvolněný prostor je obsazen jinými mikroby. Tento stav se nazývá dysbióza..

Nejčastější příčinou narušení acidobazické rovnováhy v pochvě je vniknutí alkalického mýdlového roztoku do ní během praní. Je v pořádku, pokud se to stane jednou. Neustálé alkalické „šoky“ však vedou k vážnému narušení mikroflóry, a tedy k dysbióze. Asi v polovině případů je jeho prvním příznakem nepříjemný „rybí“ zápach, který nelze odstranit žádnými domácími prostředky. Žena je nucena navštívit lékaře, aby se ho zbavila. V ostatních případech se dysbióza vyvíjí asymptomaticky, až na to, že obvyklý denní výtok se stává o něco hojnějším. Zdá se, že není žádný důvod k vzrušení a mezitím smrt laktobacilů otevírá cestu pro vstup různých infekcí do dělohy.

Pěna není jediným důvodem pro snížení kyselosti pochvy. Hormonální potíže a některé fyziologické procesy v těle ženy (menstruace, těhotenství) mohou vést ke stejnému výsledku. Ochranné schopnosti genitálií navíc závisí na věku ženy. Až 17 - 18 let, tj. Před nástupem puberty, je mikroflóra dívčí vagíny snadno narušena nežádoucími účinky. Jeho rezistence také klesá u žen, které dosáhly menopauzy.

PRAVIDLA INTIMNÍ HYGIENY BĚHEM KRITICKÝCH DNÍ
Neměli byste se vykoupat, plavat v bazénu nebo na vodních plochách. Lepší je vyhnout se pohlavnímu styku.
Těsnění je třeba měnit nejméně čtyřikrát až pětkrát denně..

Pokud používáte vaginální tampony, nezapomeňte, že tampon může být v těle ne déle než dvě hodiny. Ve většině rozvinutých zemí lékaři nedoporučují pravidelné používání tamponů.

PRAVIDLA INTIMÁLNÍ HYGIENY

Musíte se umýt teplou vodou, čistit ruce, alespoň dvakrát denně.
Ručník by měl být čistý, měkký a měl by ho používat pouze jeho majitel..
Směr proudu vody při mytí a pohyby rukou by měly být směrovány zepředu dozadu, aby nedošlo k přenosu infekce do pochvy z konečníku (mimochodem, po odchodu z přirozených potřeb by měl být pohyb toaletního papíru směrován stejným způsobem).
Vlhkost po umytí není otřena, ale namočena, aby nedošlo k náhodnému poškrábání jemné pokožky.
Mýdlo může umýt pokožku pouze kolem vaginálního otvoru.

Hygienická pravidla pro dospívající dívky

V dospívání, v době puberty, musí dívka zvládnout všechna nezbytná hygienická pravidla pro genitálie. Mělo by být připraveno předem na nástup menarche (první menstruační cyklus, první menstruační krvácení). Nedostatek psychické připravenosti u vzrušitelných dívek může být příčinou duševního traumatu a psychogenních poruch menstruačního cyklu. Během menstruace jsou genitálie vysoce náchylné k infekci v důsledku určitého snížení obranyschopnosti těla a přítomnosti povrchu rány v děloze. I při normálním průběhu menstruace nejsou povoleny skoky a namáhavé cvičení, stejně jako jízda na kole a plavání.

Dívčí oblečení a obuv by neměly bránit v pohybu a zasahovat do normálního dýchání a krevního oběhu. Aby se zabránilo podráždění genitálií, musí dívka každý den měnit spodní prádlo..
Přetížení dívek ve škole má velký význam. Přepracování škodí nejen vašemu celkovému zdraví, ale může také způsobit menstruační nepravidelnosti.

Je lepší se umýt pod sprchou, vykoupat se a jít do lázní; nejméně dvakrát denně je třeba pohlavní orgány umýt teplou vodou a mýdlem, není možné je umývat přímo v povodí. Pro odběr menstruační krve se doporučuje používat hygienické vložky z obvazu a vaty, můžete použít ubrousky ze staré měkké bavlněné látky, předvařené a vyžehlené. Vycpávky by měly být vyměněny, protože jsou namočené v krvi, aby nedošlo k jejich vysušení, což zabrání poranění kůže perinea. V případě podráždění sliznice pohlavních orgánů je vhodné použít při mytí slabé výtažky z heřmánku, šňůry, čaje. Doporučuje se vést kalendář menstruačního cyklu, který zaznamenává načasování nástupu menstruace, jejich trvání.

Hygiena menstruace.

Než dosáhne puberty, měla by se každá dívka seznámit s menstruací. Během období správného rytmu menstruačních cyklů by dívky neměly být přetíženy školními aktivitami, fyzickými cvičeními. Udržování genitálií v čistotě má velký význam. Během menstruace se dvakrát denně umyjte teplou vodou a mýdlem; je nutné používat menstruační tampony, měnit je do té míry, že vytéká krev, ale alespoň dvakrát denně, jednou denně byste se měli lehce osprchovat. Ve dnech menstruace byste se měli zdržet fyzické aktivity, dlouhých túr, jízdy na kole a jízdy na koni, plavání v moři. Alkohol, různé koření by měly být ze stravy vyloučeny.

Zdravá žena během menstruace může pokračovat ve svých výrobních činnostech bez poškození zdraví. Pokud žena během menstruace pociťuje silnou bolest, je propuštěna z práce. Je třeba se vyhnout ochlazení těla, zejména nohou, neměli byste se však zabalit. Každá žena by si měla vést takzvaný menstruační kalendář, to znamená zaznamenávat čas nástupu, trvání a intenzitu menstruace..

Během menstruace je často pozorována zácpa, která předurčuje stagnaci krve v malé pánvi a zvýšené menstruační krvácení. V těchto případech je třeba hledat normální denní stolici. Za tímto účelem je předepsáno mírné projímadlo, olejové klystýry, minerální vody, ovocné šťávy atd..

Po skončení menstruace musí dívka nebo žena dodržovat pravidla péče o genitálie. Záhyby mezi stydkými pysky a stydkými pysky, kožní řasa pokrývající klitoris, vestibul pochvy jsou všechna místa, kde se usazují zbytky moči a genitální sekrece, které při rozkladu mohou způsobit ostrý nepříjemný zápach, následné podráždění a někdy i zánět. Po umytí rukou se proto pohlavní orgány nejméně dvakrát denně umyjí teplou vodou a mýdlem. Nejprve se umyjí zevní genitálie, pak kůže stehen a v neposlední řadě - oblast řiti, která sedí při umytí v umyvadle, je nepřijatelná. Prádlo se mění každý den. Sprchování (omývání pochvy roztoky léků) pochvy se nedoporučuje, zejména během menstruace, protože pochva má své vlastní chemické mikroprostředí, které chrání vnitřní pohlavní orgány před účinky mikroorganismů. Vaginální výplach by měl být prováděn pouze na doporučení lékaře..

Hygiena během menopauzy

Hygiena pohlavních orgánů ženy v klimakterickém období je spojena se změnami funkce nervového systému, poruchami hormonální rovnováhy, metabolickými procesy, změnami anatomie a fyziologie pohlavních orgánů. U většiny žen nástup menopauzy nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity a patologické jevy, a proto stačí udržovat tělo a genitálie čisté. Při mytí se nedoporučuje příliš se unášet dezinfekčními roztoky sody, manganistanu draselného, ​​protože to vede k vysušení pokožky a snížení její odolnosti proti infekci. Pro hygienickou péči jsou vhodnější bylinné odvarky a sterilizovaný slunečnicový olej.

Se zvýšenou suchostí sliznice genitálií můžete použít streptocidovou emulzi po dobu nejvýše 2 týdnů za sebou a při absenci intolerance na sulfonamidy, stejně jako výživný krém s vitamínem A pro suchou, zvláště citlivou pokožku. V souvislosti s hormonálními změnami v těle mohou některé starší ženy pociťovat svědění zevních genitálií. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se nosit pouze bavlněné nebo lněné spodní prádlo, vyhnout se přehřátí těla během spánku, vyloučit z jídla kořeněná jídla, uzeniny a extrakční látky. Pokud se objeví svědění, je nutné se poradit s gynekologem, který musí být profylakticky navštěvován nejméně dvakrát ročně, protože v tomto věku se zvyšuje možnost různých onemocnění pohlavních orgánů.

Obecné otření vodou při pokojové teplotě, teplé koupele (35-37 ° C) a pobyt na čerstvém vzduchu přináší tělu velké výhody. Lehké cvičení, zejména u žen, které se věnují duševní práci, přispívá k mírnějšímu průběhu menopauzy. Velká pozornost by měla být věnována čistotě pokožky, zejména pohlavních orgánů. Denní hygienické mytí teplou vodou a mýdlem by se mělo stát zvykem.

Hlavním nebezpečím, které na ženy v klimakterickém období čeká, jsou zhoubné novotvary pohlavních orgánů. Preventivní prohlídky, důkladné pravidelné samovyšetření, včasná aktivní léčba - to jsou základní pravidla pro úspěšný boj proti maligním novotvarům..

Hygienické požadavky ve stáří a stáří

Hygienické požadavky ve starém a senilním věku se významně neliší od požadavků v předchozích obdobích života ženy. Někdy v tomto věku mají ženy po více či méně dlouhodobé nepřítomnosti menstruace opět krvavý výtok z pohlavních orgánů. V takovém případě byste měli okamžitě kontaktovat svého gynekologa, protože tento příznak může být známkou vývoje maligního nádoru..

Nezapomeňte na jednoduchá pravidla

S krémy na holení buďte opatrní

Než začnete používat holicí krémy, z nichž je dnes k dispozici obrovské množství, poraďte se se svým lékařem. Mnoho žen může zaznamenat alergickou reakci v oblasti genitálií na základní složky přípravku..

Nepoužívejte čepel

Odstranění chloupků v oblasti „bikin“ je velmi důležité pro udržení hygieny genitálií. Avšak u žen, které pro tento postup používají čepele, hrozí riziko pořezání, což může vést k bolestivému močení a bolesti při pohlavním styku..

Pravidelně měňte tampony

Gynekologové doporučují měnit tampony pokaždé po močení, aby se zabránilo rozvoji drozdů a nečekali 4-8 hodin, jak je uvedeno v pokynech pro výrobky osobní hygieny.

Vyhněte se aromatizovaným výrobkům osobní hygieny

Samozřejmě, každá žena chce příjemně vonět, ale příchutě, které se přidávají do produktů, mohou vyvolat výskyt vyrážky a rozvoj drozdů..

Hygiena sexuální aktivity vyžaduje zavedení dalších hygienických pravidel. Doporučuje se, aby se muž a žena před pohlavním stykem osprchovali. Před pohlavním stykem a po něm je bezpodmínečně nutné umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem (k otření jsou nutné jednotlivé ručníky). Po prvním pohlavním styku po dobu 4–5 dnů je nutné se pohlavního styku zdržet, aby se slzy panenské blány mohly zahojit, a přitom během tohoto období dodržovat důkladnou hygienu pohlavních orgánů. Měli byste se zdržet pohlavního styku ve dnech menstruace, protože patogeny a zvýšené krvácení se mohou dostat do genitálního traktu; kromě toho může pohlavní styk během menstruace způsobit u člověka zánět močové trubice, který je spojen s průnikem menstruačních krevních sraženin do kanálu. Během těhotenství a během prvních 2–3 měsíců je sexuální aktivita omezená a v posledních 2 měsících před porodem je zcela vyloučena. Sexuální život je vyloučen po dobu 6-8 týdnů po porodu.

Sprchování

Jedním z hygienických opatření hraničících s lékařským výkonem je sprchování. Lékaři někdy doporučují ženám sprchování z hygienických a léčivých důvodů. Je třeba si uvědomit, že zdravé ženy, u nichž je výtok z genitální trhliny normální povahy a nezpůsobuje žádné bolestivé jevy, by se neměly vůbec sprchovat, pouze se smýt. Při systematickém sprchování z pochvy je mikrobiální flóra pochvy, normální pro zdravou ženu, vymyta, což je extrémně nežádoucí a může vést k nepříjemným následkům. Dezinfekční prostředky používané k sprchování mohou navíc dráždit vaginální sliznici. Sprchování by proto mělo být používáno pouze u některých nemocí a pouze podle pokynů lékaře. Lze předepsat teplé (teplota 37-40 °) nebo horké sprchování (teplota 40-50 °). Sprchová voda by měla být převařena. Obvykle se do něj přidává léčivá látka doporučená lékařem. Sprchování by mělo být prováděno v poloze na zádech (na zadní straně). Pod pánev se umístí nádoba, do které se z pochvy nalije kapalina použitá k sprchování. Sprchový hrnek musí obsahovat alespoň 1 litr kapaliny a nesmí být zvednut více než 1 metr nad hladinu lodi (aby se zabránilo nadměrnému tlaku kapaliny, což je nežádoucí)..

Sprchová hlavice musí být vařena nebo dezinfikována. Měl by být zaveden do pochvy ne více než 4–5 cm. Sprchování, zvláště horké, se nejlépe provádí večer, před spaním, po skončení pracovního dne.

V žádném případě byste se během období neměli sprchovat. Pokud dojde k těhotenství, nelze v sprchování pokračovat bez předchozí rady lékaře. Pokud si žena připraví roztok na sprchování, rozpustný lék by měl být velmi důkladně promíchán a aplikován přísně v dávce doporučené lékařem. Pokud je předepsaná dávka léčivé látky překročena, může to mít negativní účinek: způsobit popáleniny, podráždění atd..

Hormonální aktivita vaječníků během menopauzy ustupuje, takže klesá také hladina estrogenu. To přispívá k nadměrnému vysychání sliznice.

Prostředky pro intimní hygienu během tohoto období života by proto měly obsahovat D-panthenol nebo provitamin B5. Tyto komponenty vám umožňují rychle obnovit poškozenou pokožku a také přispívají ke správné hydrataci. Alantoin a extrakt z měsíčku mají změkčující účinek.

Intimní hygiena je tak choulostivé téma, že se ho obvykle snaží nedotknout. Takové ticho se však může proměnit ve velké potíže..

Vezměme si například schopnost udržovat vnější genitálie čisté. Zdánlivě nekomplikovaný postup praní by měl být proveden podle určitých pravidel.

Děložní dutina je sterilní. Pokud se do ní dostanou mikroorganismy nebo viry, jsou možné komplikace. Normální mikroflóra tohoto orgánu je z 90 procent tvořena laktobacily, které vylučují kyselinu mléčnou. Kyselé prostředí pochvy inhibuje většinu bakterií způsobujících onemocnění.

Pokud se z nějakého důvodu prostředí v pochvě stane zásaditým a ne kyselým, počet laktobacilů se výrazně sníží a uvolněný prostor je obsazen jinými mikroby. Tento stav se nazývá dysbióza..

Nejčastější příčinou narušení acidobazické rovnováhy v pochvě je vniknutí alkalického mýdlového roztoku do ní během praní. Je v pořádku, pokud se to stane jednou. Neustálé alkalické „šoky“ však vedou k vážnému narušení mikroflóry, a tedy k dysbióze. Asi v polovině případů je jeho prvním příznakem nepříjemný „rybí“ zápach, který nelze odstranit žádnými domácími prostředky. Žena je nucena navštívit lékaře, aby se ho zbavila. V ostatních případech se dysbióza vyvíjí asymptomaticky, až na to, že obvyklý denní výtok se stává o něco hojnějším. Zdá se, že není žádný důvod k vzrušení a mezitím smrt laktobacilů otevírá cestu pro vstup různých infekcí do dělohy.

Pěna není jediným důvodem pro snížení kyselosti pochvy. Hormonální potíže a některé fyziologické procesy v těle ženy (menstruace, těhotenství) mohou vést ke stejnému výsledku. Ochranné schopnosti genitálií navíc závisí na věku ženy. Jeho rezistence klesá u žen, které dosáhly menopauzy.

Pravidla intimní hygieny

Musíte se umýt teplou vodou, čistit ruce, alespoň dvakrát denně.
Ručník by měl být čistý, měkký a měl by ho používat pouze jeho majitel..
Směr proudu vody při mytí a pohyby rukou by měly být směrovány zepředu dozadu, aby nedošlo k přenosu infekce do pochvy z konečníku (mimochodem, po odchodu z přirozených potřeb by měl být pohyb toaletního papíru směrován stejným způsobem).
Vlhkost po umytí není otřena, ale namočena, aby nedošlo k náhodnému poškrábání jemné pokožky.
Mýdlo může umýt pokožku pouze kolem vaginálního otvoru.

Hygiena během menopauzy

Hygiena pohlavních orgánů ženy v klimakterickém období je spojena se změnami funkce nervového systému, poruchami hormonální rovnováhy, metabolickými procesy, změnami anatomie a fyziologie pohlavních orgánů. U většiny žen nástup menopauzy nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity a patologické jevy, a proto stačí udržovat tělo a genitálie čisté. Při mytí se nedoporučuje příliš se unášet dezinfekčními roztoky sody, manganistanu draselného, ​​protože to vede k vysušení pokožky a snížení její odolnosti proti infekci. Pro hygienickou péči jsou vhodnější bylinné odvarky a sterilizovaný slunečnicový olej.

Se zvýšenou suchostí sliznice genitálií můžete použít streptocidovou emulzi po dobu nejvýše 2 týdnů za sebou a při absenci intolerance na sulfonamidy, stejně jako výživný krém s vitamínem A pro suchou, zvláště citlivou pokožku. V důsledku hormonálních změn v těle mohou některé starší ženy pociťovat svědění zevních genitálií..

Aby se tomu zabránilo, doporučuje se nosit pouze bavlněné nebo lněné spodní prádlo, vyhnout se přehřátí těla během spánku, vyloučit z jídla kořeněná jídla, uzeniny a extrakční látky. Pokud se objeví svědění, je nutné se poradit s gynekologem, který musí být profylakticky navštěvován nejméně dvakrát ročně, protože v tomto věku se zvyšuje možnost různých onemocnění pohlavních orgánů.

Obecné otření vodou při pokojové teplotě, teplé koupele (35-37 ° C) a pobyt na čerstvém vzduchu přináší tělu velké výhody. Lehké cvičení, zejména u žen, které se věnují duševní práci, přispívá k mírnějšímu průběhu menopauzy. Velká pozornost by měla být věnována čistotě pokožky, zejména pohlavních orgánů. Denní hygienické mytí teplou vodou a mýdlem by se mělo stát zvykem.

Hlavním nebezpečím, které na ženy v klimakterickém období čeká, jsou zhoubné novotvary pohlavních orgánů. Preventivní prohlídky, důkladné pravidelné samovyšetření, včasná aktivní léčba - to jsou základní pravidla pro úspěšný boj proti maligním novotvarům..

Hygienické požadavky ve stáří

Hygienické požadavky ve stáří se významně neliší od požadavků v předchozích obdobích života ženy. Někdy v tomto věku mají ženy po více či méně dlouhodobé nepřítomnosti menstruace opět krvavý výtok z pohlavních orgánů. V takovém případě byste měli okamžitě kontaktovat svého gynekologa, protože tento příznak může být známkou vývoje maligního nádoru..

Nezapomeňte na jednoduchá pravidla

S krémy na holení buďte opatrní

Než začnete používat holicí krémy, z nichž je dnes k dispozici obrovské množství, poraďte se se svým lékařem. Mnoho žen může zaznamenat alergickou reakci v oblasti genitálií na základní složky přípravku..

Nepoužívejte čepel

Odstranění chloupků v oblasti „bikin“ je velmi důležité pro udržení hygieny genitálií. Avšak u žen, které pro tento postup používají čepele, hrozí riziko pořezání, což může vést k bolestivému močení a bolesti při pohlavním styku..

Vyhněte se aromatizovaným výrobkům osobní hygieny
Samozřejmě, každá žena chce příjemně vonět, ale příchutě, které se přidávají do produktů, mohou vyvolat výskyt vyrážky a rozvoj drozdů..

Hygiena sexuální aktivity vyžaduje zavedení dalších hygienických pravidel. Doporučuje se, aby se muž a žena před pohlavním stykem osprchovali. Před pohlavním stykem a po něm umyjte zevní genitálie teplou vodou a mýdlem (k otření jsou nutné jednotlivé ručníky).

Jedním z hygienických opatření hraničících s lékařským výkonem je sprchování. Lékaři někdy doporučují ženám sprchování z hygienických a léčivých důvodů. Je třeba si uvědomit, že zdravé ženy, u nichž je výtok z genitální trhliny normální povahy a nezpůsobuje žádné bolestivé jevy, by se neměly vůbec sprchovat, pouze se smýt. Při systematickém sprchování z pochvy je mikrobiální flóra pochvy, normální pro zdravou ženu, vymyta, což je extrémně nežádoucí a může vést k nepříjemným následkům.

Dezinfekční prostředky používané k sprchování mohou navíc dráždit vaginální sliznici. Sprchování by proto mělo být používáno pouze u některých nemocí a pouze podle pokynů lékaře. Lze předepsat teplé (teplota 37-40 °) nebo horké sprchování (teplota 40-50 °). Sprchová voda by měla být převařena. Obvykle se do něj přidává léčivá látka doporučená lékařem. Sprchování by mělo být prováděno v poloze na zádech (na zadní straně). Pod pánev se umístí nádoba, do které se z pochvy nalije kapalina použitá k sprchování. Sprchový hrnek musí obsahovat alespoň 1 litr kapaliny a nesmí být zvednut více než 1 metr nad hladinu lodi (aby se zabránilo nadměrnému tlaku kapaliny, což je nežádoucí)..

Sprchová hlavice musí být vařena nebo dezinfikována. Vložte jej do pochvy ne více než 4–5 cm. Sprchování, zvláště horké, se nejlépe provádí večer, před spaním, po skončení pracovního dne.

Článek využívá materiály z otevřených zdrojů:

V těle ženy se po celý život vyskytují složité procesy, které se neustále navzájem nahrazují a pokrývají všechny sféry jejího života.

Tyto procesy jsou odrazem změn souvisejících s věkem, které jsou vlastní všem živým věcem. Po letech dětství následuje vzrušující mládí, energická zralost a nakonec bohaté životní zkušenosti v pozdějším období života. Období postupného zániku reprodukční funkce po rozkvětu činnosti ženského těla, před nástupem úplného ukončení menstruace, se nazývá přechodné nebo klimakterické období. Ukončení plodnosti, navenek vyjádřené zastavením menstruace, není stáří. Stáří se všemi svými přirozenými rysy je stále daleko dopředu. V tomto přechodném období je žena obohacena o skvělé životní zkušenosti, je plná síly a je schopná aktivní tvůrčí činnosti. Jinými slovy, menopauza je přechodným obdobím mezi dospělostí a starobou..

Je nemožné přesně vymezit hranice klimakterického období. Nejprve to přichází postupně, postupně. Zadruhé, u žen je nástup menopauzy odlišný a závisí na mnoha faktorech. Klimakterické období nejčastěji začíná mezi 45 a 50 lety. V některých případech začíná vyhynutí činnosti vaječníků o něco dříve, někdy dokonce ve věku 35–36 let. Spolu s tím jsou známy případy přetrvávání menstruace a dokonce porodu ve věku 48-50 let a později. Nástup menopauzy před 40. rokem věku bez jasně prokázaného důvodu (například po chirurgickém odstranění vaječníků, po rentgenové kastraci atd.) Je neobvyklý a vyžaduje konzultaci lékaře. Doba klimakterického období se pohybuje od jednoho do pěti let. Větší či menší doba přechodného období závisí, stejně jako doba jeho nástupu, z mnoha důvodů: na vlastnostech nervového systému ženy, pracovních podmínkách, každodenním životě, obecných onemocněních, které utrpěla v celém jejím předchozím životě, povaze předchozí sexuální aktivity (těhotenství, porod, potrat ), gynekologická onemocnění atd..

Hlavním znakem charakterizujícím nástup menopauzy je změna rytmu a intenzity normální menstruace. Konečným ukončením menstruace se rozumí nástup dalšího období, období úplného sexuálního odpočinku, období tzv. Menopauzy.

Mnoho žen čeká na menopauzu s bdělostí a strachem. Tato bdělost a strach jsou generovány vědomím stárnutí těla a zkreslenými mylnými představami o podstatě menopauzy. Žena by měla pochopit, že menopauza nebo přechodné období není nemoc, ale přirozený proces věkové restrukturalizace těla. K této restrukturalizaci zpravidla dochází postupně, bezbolestně a pouze v některých případech je u malého počtu žen narušena harmonie věkových směn v těle, což vede k nepříjemným a někdy bolestivým jevům..

Co je příčinou bolestivých a bolestivých jevů, které některé ženy někdy zažívají v přechodných letech, tedy v klimakterickém období? Faktem je, že činnost vaječníků, jako žláz s vnitřní sekrecí, je propojena s funkcí jiných žláz, které produkují hormony, a s činností nervového systému. S přirozeným, pomalým zánikem funkce vaječníků, ke kterému dochází ve věku 45 až 50 let, dochází k odpovídající restrukturalizaci nervového systému, činnosti dalších žláz, které do jisté míry kompenzují, vyhlazují jevy, které vznikly v důsledku ztráty funkce vaječníků. V případech, kdy k takové kompenzační adaptivní restrukturalizaci z nějakého důvodu nedošlo, dochází k bolestivým, někdy závažným projevům menopauzy, kterým se říká fenomén „ztráty“ nebo klimakterické neurózy. Nejvýraznější klimakterické poruchy jsou vyjádřeny náhlým ukončením činnosti vaječníků s předčasným nástupem menopauzy. Takový předčasný nástup menopauzy je nejčastěji pozorován při chirurgickém odstranění vaječníků nebo při nucené rentgenové kastraci v důsledku onemocnění vaječníků..

Již jsme zmínili, že charakteristickým znakem nástupu menopauzy jsou změny v povaze postupně končící menstruace; vyskytují se méně často, prodlužují se intervaly mezi obdobími vylučování krve, množství ztracené krve je čím dál tím méně. Někdy je zastavení menstruace přerušované. To se projevuje ve skutečnosti, že před konečným ukončením menstruace dochází ke střídání období pravidelné menstruace a více či méně dlouhých období jejich nepřítomnosti. Toto střídání menstruace a jejich absence může trvat jeden až dva nebo dokonce tři roky. Je třeba si uvědomit, že během období nepřítomnosti menstruace, s přerušovanou povahou jejich vyhynutí, se může u ženy objevit krvácení z nosu. Toto krvácení by nemělo být pro ženu zastrašující, protože do určité míry nahrazuje normální menstruaci..

Nastávající změny v rytmu a intenzitě menstruace je třeba odlišovat od krvácení, ke kterému někdy dochází v klimakterickém období. Těžká období, která trvají déle než obvykle a jsou doprovázena ztrátou hodně krve, i když se shodují s dalším obdobím, by měla přinutit ženu, aby vyhledala lékařskou pomoc. Široce rozšířená víra mezi mnoha ženami, že silná menstruace je běžným znakem předčasného ukončení léčby, je nesprávná. Nejčastěji jsou výsledkem odstranitelných změn souvisejících s nástupem menopauzy. Ale někdy je tato zvýšená ztráta krve, hraničící s krvácením, projevem, známkou onemocnění dělohy nebo přívěsků (polypóza, nádory atd.). Pouze lékař může zjistit skutečnou příčinu krvácení a pouze jeho rady a léčba mohou ženu zachránit před nežádoucími, někdy vážnými následky.

Prodloužené krvácení si zaslouží mimořádnou pozornost, bez ohledu na to, zda je v krvi dostatečné množství, nebo zda se v intervalech mezi menstruací nebo nějakou dobu po jejím vysazení vyskytuje sotva znatelné špinění. Takové krvácení nebo „krvácení“ není pro menopauzu typické. Nejčastěji naznačují jakékoli abnormální změny sliznice dělohy nebo přítomnost nádorů ženských pohlavních orgánů. Přirozeně, při každém děložním krvácení, které vzniklo v souvislosti s menstruací, v intervalu mezi další menstruací nebo nějakou dobu po jejím ukončení, by žena měla okamžitě vyhledat lékaře. Zanedbání tohoto neotřesitelného pravidla nebo jakékoli pokusy o samoléčbu na radu jiných žen mohou vést k vážným nenapravitelným následkům. Někdy je pro konečné zastavení krvácení a přesnou příčinu onemocnění nutné uchýlit se k poškrábání děložní dutiny. Ženy, kterým lékař navrhuje kyretáž, by měly bez ztráty času souhlasit s operací, protože to je jediný způsob, jak zjistit skutečnou příčinu onemocnění, vyloučit nebo zjistit přítomnost maligního nádoru a včas provést nezbytnou léčbu.

S věkem dochází nejen k zániku funkce vaječníků a zastavení menstruace, ale také k dalším změnám, které jsou nejvýraznější v genitáliích: velikost vaječníků se zmenšuje, svalová vlákna dělohy jsou nahrazena pojivovou tkání, v důsledku čehož se děloha stává hustou, menší. Sliznice dělohy se ztenčuje, žlázy umístěné v ní zmizí. Ke změnám dochází také ve vnějších pohlavních orgánech: mezera v pohlavních orgánech se zmenšuje, atrofie stydkých pysků. Někdy pod kůží ohanbí a stydkých pysků dochází k významnému ukládání tuku, v jiných případech naopak tuková tkáň zmizí a kůže ochabne. K určitým změnám dochází ve vaginální sliznici. Stává se tenčí, suchý, křehký, snadno zranitelný. Výsledkem je, že je relativně snadné se nakazit, pokud nebudete dodržovat hygienická pravidla. Podráždění vaginální sliznice silnými dezinfekčními roztoky během sprchování, nesprávné mytí, špatná hygiena oděvů atd. - může vést ke vzniku zánětlivých onemocnění vaginální sliznice - k tzv. Senilní kolpitidě. U tohoto onemocnění se objevuje hnisavá nebo slizniční leucorrhoea; sliznice a kůže v oblasti vnějších genitálií jsou podrážděné, zanícené. Někdy se svědění vyskytuje v oblasti vnějších genitálií, pokožka je suchá a mohou se na ní objevit praskliny. Znečištění, poškrábání kůže vede k infekci, rozvoji zánětlivých onemocnění. Zánět poševní sliznice, pokud není léčen, může vést k takzvané lepkavé kolpitidě, při které se stydké pysky mohou slepit po značnou délku a zúžit tak otvor pochvy.

Všechny tyto jevy, které obecně nejsou nebezpečné, se zároveň často stávají velmi bolestivými, protože zbavují ženu normálního spánku a možnosti plodně pracovat. Prevencí těchto onemocnění je přísné dodržování hygienických pravidel: udržování čistoty těla obecně a zejména genitálií, pravidelné mytí vařenou teplou vodou, hygiena oblečení, správná práce a odpočinek, pobyt na čerstvém vzduchu, kompletní výživa bohatá na vitamíny.

Ve stáří klesá množství vlákniny obklopující dělohu; vazy, které podporují dělohu, jsou oslabeny. Výsledkem je velká pohyblivost dělohy, která může někdy sestoupit nebo dokonce vyčnívat z pochvy (výhřez dělohy). V jiných případech naopak „zvrásnění“ vazivového aparátu dělohy znamená jeho pevnou fixaci a ztuhlost.

Kromě změn v genitáliích s věkem dochází k mnoha změnám v celém těle ženy. Svaly těla jsou slabší, pokožka se vrásněním v důsledku ochablých svalů. Někdy dochází k nadměrnému ukládání tuku v oblasti stehen, břicha, hýždí; v ostatních případech je vrstva tukové tkáně ostře ztenčená, žena výrazně ztrácí váhu.

Je to způsobeno změnami metabolických procesů, které úzce souvisejí s aktivitou žláz s vnitřní sekrecí. V přechodném a pozdějším období života ženy někdy pociťují bušení srdce, třes rukou, nervozitu, nespavost, což je často spojeno s restrukturalizací štítné žlázy. Zvýšení funkcí nadledvin, ke kterému někdy dochází v době oslabení a zániku činnosti vaječníků, může přispět ke zvýšení krevního tlaku, vzhledu ochlupení na obličeji atd. Zvýšení některých částí těla (rukou, nohou atd.), Které si někdy všimnou starší ženy, může být spojen se zvýšenou aktivitou nadvarlete (hypofýzy).

Činnost všech uvedených endokrinních žláz, jak víte, úzce souvisí s funkcí nervového systému, zejména s těmi jeho odděleními, která regulují činnost kardiovaskulárního systému, trávení, metabolismus. Proto ve stáří lze pozorovat různé poruchy spojené se změnami funkce nervového systému..

Mezi poruchy tohoto typu patří především výskyt pocitu tepla v hlavě a trupu (návaly horka) doprovázené zarudnutím kůže na obličeji, krku, hrudníku a silným pocením. Návaly se mohou zřídka opakovat, vyskytují se v souvislosti s nepříjemnými vlivy, ale někdy k nim dochází několikrát denně, bez zjevného důvodu, a dokonce i během spánku. V souvislosti s návaly horka, nebo nezávisle na nich, jsou někdy pozorovány bolesti hlavy, jako jsou migrény, tinnitus a další jevy, až po zkreslení chuťových vjemů. Fenomény na straně kardiovaskulárního systému se mohou projevit křečemi cév končetin (bledost a chlad rukou, nohou, pocit „plíživého“), bolesti, bolest v hrudi, v oblasti srdce, kolísání krevního tlaku. Jakmile se tělo přizpůsobí životu v nových podmínkách, tj. V podmínkách vyhynutí a ukončení činnosti vaječníků, uvedené poruchy se zpravidla vyhladí a zmizí. Nejvýraznější cévní a nervové jevy vyskytující se v klimakterickém období se projevují u žen s nestabilním nervovým systémem, které dříve trpěly poruchami nervového a kardiovaskulárního systému. V klimakterickém období a často později se u žen někdy rozvine apatie, depresivní nálada, sklon k rychlé změně nálady, podrážděnost.

V důsledku toho může být restrukturalizace v těle ženy v klimakterickém období doprovázena celou řadou jevů. Mělo by se však pamatovat na to, že tyto odchylky v životě ženského těla se nevyskytují vždy: většina žen snáší přechodné období bezbolestně, bez zvláštních narušení zdraví. Klimakterické období není nemoc, ale přirozený proces, jehož průběh zpravidla probíhá hladce nebo s malými, sotva znatelnými, nepříjemnými pocity. Pouze malé množství žen má obtížné klimakterické období a tyto ženy by měly být pod neustálým lékařským dohledem. Vzhledem k rozmanitosti projevů bolestivé a obtížné menopauzy u žen jsou léčeni nejen porodníkem-gynekologem, ale také lékaři jiných specializací (terapeut, neuropatolog). Obecná hygienická opatření v přechodném a pozdějším období života ženy se zásadně neliší od opatření v mladším věku.

Péče o pokožku, vnější pohlavní orgány v klimakterickém a následujícím období má stejný význam jako ve všech ostatních obdobích života ženy. Těžký nebo naopak zcela bezbolestný průběh klimakterického období navíc závisí na tom, jak dobře je zdraví ženy zachováno, jak je ztvrdlá a připravená na věkovou restrukturalizaci pomocí hygienických opatření po celý život před menopauzou. Ve stáří, ještě více než v mládí, je obzvláště důležitá správná denní rutina, strava, práce a odpočinek. Jídlo by mělo být přijímáno v určitých hodinách, ne více než 3-4krát denně. Výživa by měla být úplná, ale ne nadměrná.

Jídlo by mělo zahrnovat značné množství zeleniny, potraviny bohaté na vitamíny (ovoce, bobule). Měli byste omezit konzumaci masa, živočišných tuků (sádlo, sádlo), vyhýbat se koncentrovaným masovým vývarům, omáčkám; neměli byste jíst uzeniny, ostré koření a výrobky jako ocet, hořčice, pepř, silná káva, alkohol. Ve stáří je častá zácpa. Regulace funkce střev nejčastěji nevyžaduje užívání drog. Zejména dodržování stravy obsahující značné množství zeleniny, černého chleba a sraženého mléka pomáhá zlepšit činnost střev. Užitečné jsou saláty z čerstvého zelí, ředkviček, mrkve, řepy se slunečnicovým, kukuřičným nebo jiným rostlinným olejem. Tyto saláty obsahují velké množství vitamínů a navíc zlepšují činnost střev..

Při přetrvávající zácpě se můžete uchýlit k užívání purgenu nebo jedné lžíce hořké soli (magnézie nebo karlovarské soli) na čtvrt až půl sklenice vody na lačný žaludek. Večer, před spaním, se doporučuje sklenice kyselého mléka, jogurtu nebo kefíru.

Mírné sporty, zejména dýchání a jiná přijatelná fyzická cvičení, mají příznivý vliv na ženské tělo ve stáří. Ranní cvičení jsou povinná. Je třeba mít na paměti, že omezení pohybu, prodloužený pobyt ve stavu fyzického odpočinku vede ke zhoršení krevního oběhu obecně a zejména ke stagnaci v pánevních orgánech. To zhoršuje celkový stav ženy, podporuje obezitu, narušuje metabolismus, střevní činnost. Proto je pocit mírné únavy způsobené procházkou a tělesným cvičením pro tělo ženy výhodnější než nadměrný odpočinek a nehybnost, o kterou se starší ženy často snaží, a chrání se před fyzickou námahou..

Systematické fyzické cvičení, zejména ranní cvičení, pomáhá posilovat svalový systém, lepší ventilaci plic, obohacuje tělo kyslíkem a zlepšuje práci srdce. Pod vlivem fyzických cvičení se zlepšuje činnost nervového systému a žláz s vnitřní sekrecí. Proto je tělesné cvičení, a zejména ranní cvičení, jedním z nezbytných hygienických opatření v tomto období života ženy. Koupání v řece, moře, mírné koupání, procházky (zejména před spaním) jsou velmi užitečné. Pokud se objeví příznaky klimakterických poruch (návaly horka), doporučuje se bezprostředně před spaním použít horké koupele na nohy o teplotě vody 40 °. Doba koupele je od 20 do 30 minut. Kontrastní horké a studené koupele mají příznivý účinek: střídavě spouštění chodidel do vody o pokojové teplotě a do vody ohřáté na teplotu nejméně 40 °. Nohy se udržují v horké vodě po dobu 4-5 minut, ve studené vodě - půl minuty. Trvání celého postupu je 20–30 minut. Doporučují se běžné koupele, které se promyjí vodou při pokojové teplotě a poté se otírá celým tělem tvrdým ručníkem.

Ve stáří by ženy měly být pod pravidelným dohledem gynekologa. Je nutné poradit se s lékařem nejen při výskytu jakýchkoli poruch nebo neobvyklých jevů (leukorea, svědění, krvácení atd.), Ale je to nutné i při úplné pohodě a absenci jakýchkoli příznaků onemocnění. Pro rutinní vyšetření je nutné navštívit lékaře před porodem minimálně dvakrát ročně. Je třeba si uvědomit, že ve stáří, častěji než v mladších letech, se u žen vyvíjejí genitální novotvary. Tyto nemoci nebo změny, které přispívají k jejich rozvoji, se plíží postupně, nenápadně. Mezitím je lze v počátečních fázích zcela uzdravit. Včasné odhalení těchto onemocnění je možné, pouze pokud je žena pravidelně vyšetřována lékařem..

Jedná se o nevyhnutelný, přirozený okamžik v životě každé ženy, během kterého funkce vaječníků postupně mizí a možnost početí mizí..

Hormonální změny, ke kterým dochází v ženském těle, jsou často doprovázeny mnoha nepříjemnými příznaky, z nichž některé nelze snadno tolerovat.

Jedním z těchto příznaků je. Intimní hygiena během menopauzy proto plní dva úkoly - zajistit čistotu a zmírnit nepohodlí..

Co je to menopauza

Vyvrcholení probíhá v několika fázích:

 • premenopauza. Trvá přibližně 5-6 let, dokud se období úplně nezastaví. Během tohoto období přicházejí v podobě prodloužení doby trvání cyklu, prudké změny nálady. V této fázi začíná produkce vaginálního mazání klesat;
 • menopauza. Začíná od okamžiku úplného ukončení menstruace. Funkce vaječníků jsou zcela oslabeny. Tato fáze trvá přibližně 12 měsíců. Všechny příznaky první fáze jsou horší. Existuje vysoké riziko vzniku závažných onemocnění: osteoporóza, srdeční selhání, cukrovka;
 • postmenopauza. Tento termín označuje období po menopauze a do konce života ženy. Během tohoto období se hormonální pozadí stabilizuje, takže se zlepšuje pohoda ženy. Návaly tepla zmizí, emoční pozadí se normalizuje.

Intimní hygiena s menopauzou

Jedním z nepříjemných příznaků menopauzy je vaginální suchost. Jedná se o velmi choulostivý problém, takže ženy se stydí diskutovat o tom is lékařem..

Tento příznak však způsobuje vážné nepříjemnosti:

 • bolest při pohlavním styku;
 • pálení a zánět v genitáliích.

Navíc narušení acidobazického prostředí pochvy snižuje odolnost vůči různým infekcím, zvyšuje riziko vstupu patogenních bakterií do dělohy. To vede k rozvoji zánětlivých procesů. Proto je velmi důležité zvolit správné výrobky pro intimní hygienu, které udržují čisté genitálie, obnovují kyselé prostředí pochvy a zmírňují nepohodlí..

K výběru detergentů pro intimní hygienu je třeba přistupovat velmi zodpovědně. Jejich úkolem je nejen očistit, ale také obnovit mikroflóru. Nepoužívejte běžné mýdlo na praní, protože obsahuje příliš mnoho alkálií, které mohou vyvolat ještě větší suchost..

Při nákupu produktů pro intimní hygienu byste si měli vybrat ty, které splňují určité požadavky:

 • mít neutrální Ph;
 • obsahují kyselinu mléčnou;
 • obsahují D-panthenol;
 • vyrobené na bázi léčivých bylin;
 • obsahují antibakteriální složky, vitamin E;
 • jsou bez zápachu;
 • neobsahují barviva;
 • bez alkoholu.

Mýdlo musí být tekuté nebo ve formě pěny, aby bylo možné ho snadno vypláchnout a jemně vyčistit. Nejlepší je vybrat si produkty, které obsahují výtažky heřmánku, šalvěje a aloe vera.

Samotný proces praní má také své vlastní vlastnosti:

 • by se mělo stát dvakrát denně;
 • vždy musíte umýt zepředu dozadu;
 • pro intimní hygienu musíte vybrat samostatný měkký ručník.

Výběr spodního prádla a kalhotkových vložek je důležitý. Spodní prádlo by mělo být bavlněné, bez omezení pohybu, polštářky - bez aromatických přísad. Pokud existuje problém s močovou inkontinencí, upřednostňují se speciální urologické vložky.

Nejoblíbenější gelové výrobky pro intimní hygienu:

 • Kyselina mléčná;
 • Ovestin;
 • Vagilak.

Krémy

Použití krému pro intimní hygienu s menopauzou je volitelné. Po aplikaci však nepohodlí ve formě pálení a svědění zmizí. Pohodlí intimní oblasti je udržováno po celý den. Existují krémy obsahující hormony, které stimulují produkci přirozeného mazání.

Před použitím hormonálních léků musíte konzultovat lékaře..

Můžete také použít neutrální krém, který zjemní a uklidní podrážděné sliznice..

Požadavky na krém se neliší od požadavků na čisticí prostředek:

 • složení by mělo obsahovat změkčující a zvlhčující složky (aloe vera, bylinný extrakt, panthenol);
 • krém by neměl obsahovat barviva, vonné látky;
 • musí být Ph-neutrální;
 • obsahovat co nejvíce přírodních složek.

Je vhodné, pokud je krém označen, že je určen pro ženy v menopauze.

Nejoblíbenější prostředky:

 • Kyselina mléčná;
 • Vagizil;
 • Femilak.

Díky olejům ve složení krémy zvyšují pružnost sliznic, zvlhčují a zabraňují podráždění..

Vnější pohlavní orgány jsou mazány krémem, malé množství přípravku se vstřikuje do pochvy pomocí speciálních trysek na trubici.

Zvlhčovače

Zvlhčovače pro intimní oblast se prodávají ve formě gelů a čípků. Jsou určeny k opravě poškozených sliznic, stimulaci produkce přirozeného mazání a eliminaci vaginální suchosti..

Kritéria výběru jsou stejná:

 • obsah kyseliny mléčné;
 • neutrální Ph;
 • dobré zvlhčovací vlastnosti.

Nejoblíbenější čípky:

 • Ovestin;
 • Estriol.

Estriol obsahuje estrogeny, které pomáhají obnovit vaginální mikroflóru.

Mezi gely jsou nejoblíbenější:

 • Vagilak;
 • Kyselina mléčná;
 • Divigel.

Divigel je hormonální lék předepsaný lékařem na předpis pro silnou vaginální suchost.

Maziva

Sexuální život nekončí menopauzou. Aby bylo pohlavní styk pohodlné a předcházelo bolesti během sexu, lékaři doporučují používat speciální maziva - maziva. Trvale zvlhčují pochvu a zlepšují klouzání.

Maziva mohou být na bázi vody a tuku. Hlavní věcí je absence kosmetických vůní a barviv ve složení.

Nejoblíbenější maziva:

 • Montavit;
 • Rozkoš.

Vedlejší efekty

Použití zvlhčovačů obvykle přináší pouze zlepšení, jsou bezpečné pro ženy. Při výběru je však třeba vzít v úvahu možnost individuální reakce na složky fondů.

Kontraindikace použití svíček a maziv jsou:

 • cukrovka;
 • srdeční patologie;
 • onemocnění jater a ledvin;
 • maligní nádory.

Použití krému nebo čípku může způsobit nežádoucí účinky ve formě:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • otok v intimní oblasti.

V těchto případech byste měli přestat produkt používat a poradit se s lékařem..

Co nedělat

Aby nedošlo ke zhoršení nepříjemných projevů menopauzy, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • nepoužívejte k promývání roztok manganistanu draselného;
 • nepoužívejte běžné mýdlo pro intimní hygienu;
 • nesměřujte proud vody do pochvy;
 • po sprchování by intimní oblast neměla být otřena ručníkem, ale jen mírně blotována;
 • nepoužívejte výrobky na bázi alkoholu;
 • k intimní hygieně nepoužívejte houbu ani žínku.

Závěr

Intimní hygiena během menopauzy je velmi důležité a delikátní téma. Nepříjemné pocity v pochvě a genitáliích významně zhoršují nejen fyzický, ale i psychický stav. Kvůli neschopnosti vést plnohodnotný sexuální život může být žena v depresi..

Různé výrobky pro intimní hygienu jsou navrženy tak, aby eliminovaly nepříjemné příznaky a umožňovaly vám znovu zažít jednoduché radosti života..

Užitečné video

Ve videu gynekolog Vitaly Rymarenko hovoří o intimní hygieně:

Datum zveřejnění článku: 15.12.2018Datum aktualizace článku: 7.06.2019Při menopauze byste neměli tolerovat a ignorovat rychlý srdeční tep. Tachykardie je typickým znakem menopauzy i příznakem rozvoje řady nemocí..