Velikost folikulů podle dne cyklu: typy a příčiny odchylek, léčba

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti. V tomto případě je ovulace nepravděpodobná. Folikulometrie se používá k určení normálního stavu reprodukčního systému a přítomnosti ovulace. Jedná se o postup, při kterém se ultrazvuk provádí několikrát za účelem posouzení vývoje folikulů..

 • 1 Co jsou folikuly?
 • 2 Vývoj a velikost
  • 2.1 Během ovulace
  • 2.2 Požadovaná velikost pro koncepci
 • 3 Odchylky
  • 3.1 Atrézie
  • 3.2 Perzistence
 • 4 Pokud průměr není správný

Ve folikulích je vajíčko v procesu zrání až do období ovulace. Jsou nezbytné k jeho ochraně - vejce je obklopeno silným epitelem a vrstvou vláknité tkáně. Pravděpodobnost početí přímo závisí na kvalitě této ochrany..

Fáze vývoje folikulů

Na ultrazvuku vypadají folikuly jako kulaté útvary. Před jejich prasknutím produkují estrogeny a poté se transformují na dočasnou žlázu - žluté tělísko, které přeměňuje estrogen na progesteron, aby podpořilo druhou fázi cyklu a těhotenství.

Hlavní fáze robotů folikulárního aparátu nastává uprostřed cyklu. V tomto okamžiku folikul dosahuje průměru 2 cm. Pokud nezraje, nedojde k ovulaci. Anovulační cykly se mohou normálně vyskytovat až 3-4krát ročně, pokud se pravidelně opakují, znamená to patologii.

V počáteční fázi růstu se tento prvek nazývá prvotní folikul. Představuje základy reprodukční buňky, která se nachází na vnitřním povrchu orgánu a je v klidném stavu. Pokud vývoj začne, do 7 dnů věku jeho průměr dosáhne 3–7 mm. V této fázi bude ultrazvuk schopen ukázat několik prvků, které mají různé fáze vývoje..

V normálním menstruačním cyklu (bez stimulace) je asi deset folikulů, které se nazývají antrální a 8. den začínají produkovat estrogen, vnější vrstva produkuje androstendion a testosteron.

Antrální folikuly na ultrazvuku

Od 8. do 10. dne je již možné určit dominantní, který se pohybuje. Dorůstá až 14 mm, zbytek se zmenšuje a mizí, přibližně se zvyšuje o 3 mm denně. 1-2 dny před ovulací dosáhne 18-23 mm. V závislosti na cyklu v průměru 12. až 16. den folikul praskne a vejce jej opustí.

Určete velikost prvku před jeho prasknutím a ovulací, může to být pouze porodník-gynekolog pomocí ultrazvuku. Průměr hraje důležitou roli, protože lze oplodnit pouze zralé vejce.

Dominantní folikul na ultrazvuku

Bezprostředně před výstupem z ženské reprodukční buňky je velikost prvku 23-24 mm - to je nejlepší volba pro koncepci.

Tabulka velikostí folikulů podle dne cyklu:

Den (od nástupu menstruace)TypRozměry, mm
1-4Antral4
Pět5-6
7Dominantní9-10
811-12
devětVezikuly s folikulární dutinou13-14
deset15-17
jedenáct15-18
1220
13Graafova láhev stigmatu22-24
čtrnáctFolikul praskne - ovulace24-25

Aby došlo k početí, je vajíčko připraveno k oplodnění a těhotenství probíhá dobře, je nutné, aby měl folikul optimální velikost - nejméně 18-19 mm a ne více než 25 mm. Pokud je tento parametr mimo normální rozsah, je koncepce nepravděpodobná. Někdy, pokud uprostřed cyklu folikul nedosáhne požadované velikosti a pokračuje v růstu, je pozorována pozdní ovulace.

Při pravidelném opakování patologie je nutné důkladné vyšetření. Pokud se neléčí, může se vyvinout neplodnost..

Špatným signálem je stejná velikost všech folikulů v kterýkoli den cyklu a absence dominantního. To znamená, že nedojde k ovulaci..

Atypické podmínky jsou:

 • Jednotlivé folikuly. Nemohou se vyvinout na požadovanou velikost. To vede k nedostatečné ovulaci. Důvody mohou být: příliš intenzivní cvičení, hormonální dysfunkce, obezita, hladová dieta, menopauza.
 • Násobek. Více než deset. V tomto případě jsou vaječníky považovány za multifolikulární. Když se jejich počet výrazně zvýší, diagnostikují „syndrom polycystických vaječníků“. Situace zasahuje do ovulace a početí, je spojena s různými patofyziologickými podmínkami těla. Vyžaduje předpis stimulační terapie nebo IVF.

Někdy dochází k atrézii a vytrvalosti.

Patologie je charakterizována selháním folikulu dosáhnout požadované velikosti uprostřed cyklu - opět se začíná zmenšovat a mizí.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: nepřítomnost žlutého tělíska a volné tekutiny v zadním prostoru na ultrazvuku, nízká hladina progesteronu. Je doprovázena amenoreou a nefunkčním děložním krvácením. Četnost výskytu je přibližně 3-4krát ročně. Porušení vede k neplodnosti.

Je absence narušení integrity folikulu. Během týdne zůstává ve velikosti od 22 mm do 24 mm, poté začíná menstruace. Někdy k tomu nedojde a folikul degeneruje do cystické formace. Cysta je diagnostikována, když folikul dosáhne velikosti 30 mm. To je způsobeno nerovnováhou hormonů. Je doprovázeno takovými znaky jako:

 • nedostatek progesteronu;
 • přebytek estrogenu;
 • silné krvácení během menstruace;
 • neustálé zpoždění;
 • identické folikuly na ultrazvuku;
 • po údajné ovulaci - nedostatek volné tekutiny a žlutého tělíska.

K odstranění patologie se provádí hormonální terapie. Mohou předepisovat ultrazvuk, laserovou terapii a elektrickou stimulaci. Vylučuje stres a jakýkoli stres.

Někdy existuje několik dominantních folikulů. To vede k uvolnění několika buněk najednou a v případě pozitivního výsledku nastává těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty..

Pokud je velikost folikulu menší než normální, vede to k nedostatečné ovulaci. Pokud pacientka plánuje těhotenství, musí být patologie léčena. Žena jde k lékaři, podstoupí diagnostiku, která pomůže určit povahu porušení. V moderní medicíně se k léčbě používají léky stimulující ovulaci: citrát, klomifen, Clomid, Clostilbegit atd..

Terapie začíná mezi 5. a 9. dnem cyklu. Počáteční dávka je předepsána odborníkem, poté se postupně zvyšuje. Je zakázáno používat léky samostatně. Kurz je nutně stanoven až po výzkumu hormonální hladiny a stanovení průchodnosti vejcovodů.

Během průchodu protokolu o stimulaci ovulace jsou výsledky nutně sledovány pomocí folikulometrie. Aby se zvýšila pravděpodobnost prasknutí a zabránilo se tvorbě cyst, jsou předepsány spouštěče ovulace (například léky hCG).

Souběžně s určováním stimulace je sledována strava ženy a její zdraví. K určení koncentrace hormonů štítné žlázy je nutná analýza. Předepsána je kyselina listová, hořčík, jód a vitamin E. Je třeba si uvědomit, že počet cyklů těchto léků je přísně omezen. To je spojeno s vysokým rizikem selhání vaječníků a menopauzy..

Vývoj folikulů: růst v den cyklu

Zrání folikulů a následný vývoj dominantního je základem ovulačního procesu a možnosti přirozeného oplodnění vajíčka spermatem. Abnormální vývoj těchto buněk může vést k neplodnosti. V různých dnech se velikost folikulu mění podle dnů cyklu. Jak dospívají, zvětšují se a před ovulací praskne a uvolní vajíčko.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg "alt =" vývoj folikulů podle dne "width = "660" height = "351" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / image_novyj-razmer-300x160.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je folikul a folikulogeneze?

Folikuly jsou uloženy v přídavcích dívky, i když je v děloze. Zpočátku je jich asi 30 tisíc, ale před nástupem puberty asi polovina z nich zemře - to je přirozený výběr. Folikul se nazývá „rudimentární“ pohlavní buňky, jejichž hlavní funkcí je chránit vejce během vývoje před vnějšími faktory, které ohrožují jeho životaschopnost. Ochrana je zajištěna několika vrstvami epidermální tkáně.

V medicíně se proces vývoje a růstu bubliny s vejcem nazývá folikulogeneze, která zahrnuje 3 fáze:

 1. Transformace premordiálních buněk na preantrální buňky. Tato fáze je charakterizována zrychlením vývoje 10-15 folikulů.
 2. Tvorba antrálního folikulu. U jednoho, méně často u dvou, se vytvoří dutina a vývoj pokračuje. Zatímco ostatní upadnou do pozastavené animace, regenerují se.
 3. Vznik Graafiánské bubliny. V této fázi dochází ke zvýšení objemu tekutiny uvnitř buňky, což vyvolává její prasknutí a uvolnění vajíčka.

Folikulární fáze

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází: folikulární a luteální. Během první fáze dozrává „embryonální“ buňka, ze které se v případě oplodnění později vyvine plod.

Folikulární fáze začíná prvním dnem nových období a končí ovulací. Doba trvání této fáze je přibližně ½ celého menstruačního cyklu. Speciální buňky v této fázi produkují pohlavní hormony estrogeny.

Během folikulární fáze nepřekračuje rektální teplota 37 ° C. 2-3 dny před ovulací teplota stoupne o 1-1,2 ° C a v den ovulace prudce klesá. Měření bazální teploty je jedním ze způsobů, jak určit plodnou fázi - nejlepší čas na otěhotnění.

Po folikulární fázi dochází k luteální fázi. V této fázi se uvnitř bubliny v místě uvolněného vajíčka vytváří žluté tělísko, čímž se udržuje rovnováha hormonů estrogen a progesteron, které jsou vylučovány žlutým tělem, aby se tělo připravilo na možné těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png "alt =" fáze menstruačního cyklu "width =" 660 " height = "542" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/pic1-300x246.png 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Dominantní folikul

Každý měsíc se ve vztahu k jejich „bratrům“ začíná rychleji vyvíjet 7-9 embryonálních buněk v ženských přívěskech. Poté je jejich vývoj pozastaven a tělo se „soustředí“ na jeden - dominantní folikul. Velikost tohoto epiteliálního kokonu se neustále zvyšuje..

Ve stejné době začíná vaječná buňka uvnitř dozrávat: prochází několika po sobě jdoucími děleními, která jsou doprovázena hromaděním živin a vzhledem vnějších membrán, z nichž má vaječná buňka pouze 3.

Folikulometrie - způsob stanovení velikosti a ovulace folikulů

Není možné určit velikost sami. Pro tyto účely existuje speciální postup zvaný folikulometrie. Jedná se o ultrazvukové vyšetření, při kterém je možné určit velikost, počet a dynamiku růstu embryonálních buněk.

 • přesné datum ovulace;
 • nesprávné fungování příloh;
 • účinnost terapie.

Folikulometrie umožňuje identifikovat přítomnost patologických onemocnění:

 • folikulární cysta - novotvar v nadvarlete, což je vejce, které nevypadlo po roztržení epidermálního kokonu do vejcovodu;
 • atrézie - patologický nedostatečný rozvoj DF;
 • vytrvalost - přítomnost viru v tkáních nadvarlete, která brání plnému vývoji vajíčka;
 • luteinizace - narušení vývoje "bubliny", kdy se žluté tělo začne vyvíjet ve stále nezralé buňce.

Specifičnost folikulometrie je následující:

 1. Během prvního postupu lékař určí antrální folikuly, z nichž jeden se následně stane dominantním.
 2. Po 3 dnech se provede další ultrazvuk, během kterého se stanoví přítomnost nebo nepřítomnost DF.
 3. A během třetího postupu lékař určí maximální hodnotu DF, což naznačuje přístup k ovulaci.

Velikost folikulu podle dne cyklu

Mění se a roste každým dnem. Existují speciální tabulky, jejichž údaje byly získány na základě folikulometrie, což naznačuje rychlost vývoje.

Normální velikost v různé dny cyklu:

 1. Den 1-4 - tvorba antrálních základních buněk, z nichž každá nepřesahuje 4 mm v průměru. Mohou se objevit a vyvíjet v obou přílohách současně nebo střídavě v každé z nich..
 2. 5-6 dní - buňky rychle rostou až do velikosti 6 mm.
 3. Týden po začátku menstruačního cyklu se stanoví DF, jeho průměrná velikost dosahuje 10 mm. V této fázi je vývoj dalších antrálních buněk pozastaven..
 4. 8. den - velikost dominantní bubliny může být již 12 mm.
 5. Den 9 - DF se zvětší o 2 mm, to znamená, že jeho velikost může běžně být již 14 mm.
 6. 10. den - DF dosáhne průměru 16 mm, zbytek se nadále zmenšuje.
 7. Den 11 - velikost hlavního folikulárního kokonu může dosáhnout 18 mm.
 8. 12 dní - v této fázi cyklu DF roste na 20 mm.
 9. 13 dní - velikost Graafovy bubliny dosahuje 22 mm a na jednom z jejích pólů je vidět stigma.
 10. 14-16 dní - prasknutí folikulárních tkání, uvolnění zralého vajíčka. V této fázi zpravidla není hodnota DF větší než 24 mm.

Silné odchylky od stanovených norem ve směru snižování mohou naznačovat přítomnost patologie.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg "alt =" ovulace "šířka =" 660 "výška = "427" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /02/tsts-300x194.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Shrneme-li všechny výše uvedené, shrňme:

 1. Folikul - bublina, ve které probíhá vývoj vajíčka a jeho ochrana před vnějšími faktory, které mohou do té či oné míry narušit jeho plný vývoj.
 2. Kolik folikulů roste? Začátek vývoje této buňky se shoduje s prvním dnem menstruačního cyklu. To znamená, že první den menstruace začíná nový cyklus a současně začíná vývoj skupiny embryonálních buněk, z nichž jedna se později stává dominantní. Růst folikulární tkáně trvá až do ovulace, během níž praskne a vajíčko je připraveno k oplodnění. To znamená, že doba fáze zrání je 14-16 dní..
 3. Existují standardní indikátory velikosti vyvíjejícího se DF, odchylka od kterého je nejčastěji spojena s vývojem patologií různé etiologie..

A zajímalo by vás, jaká specifičnost je charakterizována vývojem folikulů? Možná jste vy nebo někdo, koho znáte, už měli folikulometrii? Podělte se s námi a našimi čtenáři o zajímavá fakta a osobní zkušenosti zanecháním vašich komentářů na konci publikace.

Co se stane s folikulem po a před menstruací? Tabulka velikostí pro dny cyklu a popis procesu

Během menstruačního cyklu se velikost folikulu mění ze dne na den, jak dospívá, zvyšuje se a těsně před nástupem menstruace praskne a uvolní se zárodečná buňka. Znalost změny velikosti folikulů je velmi důležitá, protože vám umožňuje vypočítat období ovulace. Je to také skvělý způsob, jak sledovat zdraví ženského reprodukčního systému..

Co je folikul?

Folikul je speciální útvar ve vaječnících ženy, který se skládá z nezralého vajíčka obklopeného několika vrstvami zvláštních buněk.

Je to hlavní strukturální formace ženských pohlavních žláz, která plní reprodukční a endokrinní funkce. K záložce dochází ještě před narozením dívky.

Základem pro tyto formace je oogonia - primární zárodečná buňka, která migruje do vaječníku někde v šestém týdnu těhotenství.

Po jejich vzniku přecházejí primordiální folikuly pokryté kubickým epitelem do takzvaného spícího stavu v těle dívky až do její puberty.

Velikost podle dnů cyklu

V závislosti na dni cyklu se velikost folikulu postupně mění směrem nahoru. Na konci menstruace se pod vlivem hypofýzy a účinných látek na vaječníky aktivuje vývoj epitelových kokonů (celkem se během tohoto období vytvoří 6 nebo 7 z nich).

Avšak již s nástupem osmého dne od začátku vývoje je určen dominantní folikul, jehož genová aktivita byla nejvyšší, což mu umožnilo dosáhnout velikosti o 8-10 milimetrů rychleji než ostatní. Zbytek epiteliálních kokonů zastaví jejich vývoj nebo podstoupí plánovanou buněčnou smrt (apoptózu).

Dominantní

Po plánované buněčné smrti (apoptóze) zbývajících folikulů se ženské tělo soustředí na dominantní folikul. Všichni ostatní přestanou růst, což šetří živiny i energii.

Den za dnem před nástupem ovulace se dominantní epiteliální kukla zvětšuje o jeden a půl až dva milimetry.

V tuto chvíli začíná zrání vajíčka, průchod několika jeho po sobě jdoucích dělení, během nichž se ve folikulu koncentruje zvýšené množství živin a vytvářejí se potřebné membrány (všechny se tvoří v normálně se vyvíjejícím vejci).

Během 5-7 dnů po cyklu mají všechny folikuly ve vaječnících přesně stejnou velikost, nepřesahující průměr 2-6 milimetrů.

S nástupem 11. dne cyklu se folikul vyvíjí na velikost 15-16 milimetrů, poté se jeho růst částečně zpomaluje. Toto je právě období, kdy vejce vstupuje do závěrečné fáze vlastního vývoje a začíná se připravovat na ovulaci..

Načasování jejího nástupu závisí na tom, jak aktivní je endokrinní systém ženy, a také na zdravotním stavu ženského těla. Pokud nedojde k žádnému porušení nebo patologii, dojde k ovulaci vajíčka nejpozději do 15-18 dnů.

Na počátku 15 dnů (jsou možné posuny za dva, tři dny) folikul dorůstá do své maximální velikosti - 22-24 milimetrů, což je kritický bod jeho růstu, to znamená, že nemůže dále růst. Po dosažení této velikosti praskne epiteliální kukla a zárodečná buňka zhasne - přímo do břišní dutiny s následným přechodem do vejcovodu.

Přímo během tohoto období, trvajícího pouze od 36 do 50 hodin, je nejpravděpodobnější možnost oplodnění.

Pokud během ovulační fáze pozorujete vývoj folikulární tkáně, je možné vidět prudký nárůst epiteliálního kokonu, uvolnění vajíčka a poté pokles. Výsledkem je, že na jeho místě zůstane pouze žluté tělísko, což je pozůstatek tohoto samotného kokonu..

Tabulka růstu

Pro nejjasnější vizualizaci vývojového procesu uvádíme níže tabulku jeho růstu. Údaje v něm jsou počítány pro ženy ve věku 29-32 let, které neužívají perorální antikoncepci, u nichž je menstruační cyklus přísně pravidelný a trvá předepsaných 28 dní.

Den cykluVelikost a počet folikulů
1-4Několik folikulů, z nichž každý nepřesahuje průměr 4 milimetry.
PětNěkolik folikulů se vyvíjí rovnoměrně (atrézie některých z nich je přijatelná). Velikost - 5-6 milimetrů.
7Je identifikován jeden dominantní folikul, jehož velikost dosahuje 8-9 milimetrů. Zbytek se začíná snižovat.
8Dále je uvedena velikost pouze zbývajícího dominantního folikulu. Už narostl na 12 milimetrů.
devět14 mm
deset16 mm
jedenáct18 mm
1220 mm
1322 mm
čtrnáct24 mm. Dochází k ovulaci.

Proč se neděje vývoj?

Mnoho faktorů může být důvodem nesprávného vývoje nebo dokonce zastavení růstu. Zvažme ty nejdůležitější:

 1. Hypotalamus nebo hypofýza nefunguje správně.
 2. Infekce nebo zánět ženských pohlavních orgánů.
 3. Index tělesné hmotnosti menší než 17,5.
 4. Přítomnost cyst ve vaječnících.
 5. Nedostatečný vývoj nebo patologie vaječníků.
 6. Onkologie.
 7. Časný nástup menopauzy.
 8. Stres.

Hledání příčin by mělo začít u hormonálních poruch v ženském těle. Nejčastěji je tato patologie hlavním faktorem, který zastavuje růst folikulu ve vaječníku..

Při dysfunkci hypofýzy nebo nádorů začíná u ženského těla docházet k nedostatku hormonu FSH, dysregulaci sekrece štítné žlázy a vaječníků účinných látek.

Inhibici vývoje folikulů lze také pozorovat při špatném výkonu nebo nedostatečném vývoji vaječníků..

Co se stane před menstruací?

Před nástupem menstruace se folikuly primordiálního řádu postupně transformují na folikuly preantrálního, antrálního a preovulačního řádu. Tento proces se nazývá folikulogeneze..

Folikulogeneze obvykle končí ovulací - uvolněním zralého a zcela připraveného vajíčka k oplodnění. V místě, kde byl folikul lokalizován, se tvoří endokrinně aktivní corpus luteum.

Bezprostředně před nástupem menstruace praskne dominantní folikul uvolněním pohlavně dospělého vajíčka připraveného k ovulaci. Zdravá žena nemusí ani cítit příznaky prasklého folikulu..

Folikulogeneze začíná FSH, dokonce i v pozdním stadiu luteální fáze. Tento proces končí na vrcholu uvolňování gonadotropinů..

Jeden den před nástupem menstruace tělo znovu zvyšuje hladinu FSH, což proces začíná znovu. Folikulární fáze při absenci jakýchkoli porušení nebo patologií trvá 14 dní.

Po menstruaci

Nejčastěji se menstruace vyskytuje 15-17 dní po nástupu folikulogeneze. Poté, co dominantní folikul dokončí svůj vývoj, praskne, jak již bylo popsáno výše, a uvolní vajíčko připravené k oplodnění..

Prochází do dělohy a vejcovodů, aby se setkal se spermatem, a v místě prasklého dominantního folikulu se tvoří žluté tělísko.

Pokud jde o druhé, tento novotvar je velmi důležité přechodné hormonálně aktivní tělo, fungující po dobu 14 dnů po jeho objevení..

To je hlavní zdroj androgenů, progesteronu a estradiolu. Dále vše závisí na tom, zda dochází k oplodnění vajíčka či nikoli. Pokud nedojde k oplodnění, pak se žluté tělísko postupně degraduje a vylučuje se spolu se zbytkem sekrecí a neoplodněnou buňkou.

V případě oplodnění poskytuje corpus luteum dočasně dostatečnou hladinu potřebných hormonů pro úspěšný vývoj těhotenství..

Vlastnosti folikulární fáze

Folikulární fáze nastává pokaždé, když začíná měsíční cyklus. Hlavním hormonem pro toto období je FSH, který je zodpovědný za stimulaci folikulů a také za zahájení a udržení procesu tvorby ovariálních prvků.

Trvání folikulární fáze se může pohybovat mezi 7 a 22 dny. Kromě aktivního vývoje folikulů je tato fáze také charakterizována oddělením a odstraněním mrtvého endometria dělohy.

Folikulární fázi lze stručně charakterizovat třemi procesy:

 • čištění stěn dělohy;
 • vývoj a růst folikulů;
 • zhutnění obnovené vrstvy endometria v děloze.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je období mezi pravidelnými procesy exfoliace a odstraněním z těla vyčerpané vrstvy endometria dělohy..

Je nutné vypočítat menstruační cyklus se zahrnutím prvního dne menstruace a končícím prvním dnem následujícího.

Jak se mění velikost folikulů v závislosti na dni cyklu

Růst a vývoj folikulu a další ovulační období vajíčka, které se v něm tvoří, jsou hlavními procesy, které vytvářejí normální fungování reprodukčních systémů ženského těla. Díky nim se tělo připravuje na následné početí a těhotenství. Selhání tohoto mechanismu je jednou z nejdůležitějších příčin neplodnosti. Pouze prostřednictvím IVF je možné plně stimulovat folikul, aby jeho funkce fungovaly v přírodních podmínkách. Pro pochopení správného fungování ženského těla je důležité vědět, jak folikul roste v den cyklu..

Stav ženského těla je vysoce závislý na menstruačním cyklu.

Co to je

Folikul je část vaječníku, která je obklopena pojivovou tkání a chrání oocyt. Tato složka má jádro oocytů - kuličku pro budoucí embryo. Oocyt je chráněn speciální membránou ze silných buněk granulózy. Tyto buňky jsou obklopeny tenkou acelulární membránou.

Sexuální buňky určené k početí jsou v těle každé dívky ještě před okamžikem jejího narození, to znamená, že folikuly se tvoří v nitroděložních podmínkách. Jejich počáteční počet je v oblasti 10 tisíc, ale zpočátku nejsou schopni vykonávat funkci oplodnění, protože stále musí projít procesy dělení a vývoje. K ochraně vajíčka v době jeho vzniku vytváří tělo kolem vajíčka speciální vrstvu epidermis.

číslo

Přesné množství zjistíte v přílohách pomocí ultrazvuku a vaginálního senzoru. Lékař tedy určuje nejen počet, ale také jejich růst. Jejich stupeň reprodukce umožní pochopit připravenost vajíčka na oplodnění..

Někdy je důležité vědět, kolik folikulů je ve vaječníku

Číslo je popsáno takto:

 1. 16-30 - optimální stav.
 2. 7-16 - nízké množství.
 3. 4-6 - šance na početí 50/50.
 4. méně než 4 - pravděpodobnost neplodnosti je 90%.

V době ultrazvuku je nejčastěji detekováno 4 až 5 jednotek. Méně často jsou vizualizovány 2–3 folikuly.

Při přípravě na IVF musí žena samostatně stimulovat zrání užíváním hormonálních léků. Během vyšetření tedy může být odhaleno 4–6 zralých objektů. Zralý folikul je určen dny a velikostí, pokud dojde k odchylce, provede se oplodnění in vitro.

Jaké procesy se vyskytují uvnitř dutiny

Folikuly jsou uloženy v ženských pohlavních orgánech in utero. Jsou založeny na oogonii - počátečních zárodečných buňkách, které migrují do vaječníku embryonálního vaku po 6 týdnech těhotenství.

Folikuly jsou položeny během období zrání plodu v děloze

Po přenosu genetického materiálu na dítě a proliferaci pojivové tkáně se tvoří oocyty první řady. Tyto defektní a nezralé zárodečné buňky jsou pokryty epitelovou tkání a vytvářejí takzvané klidové folikuly. Budou nadále existovat v klidovém stavu až do puberty dívky..

Vývoj této složky vaječné buňky končí ovulací. Místo folikulu se tvoří endokrinně žlutý orgán.

Jaká velikost je normální

S každou menstruací je pozorován růst folikulů ve dnech menstruačního cyklu. Až 7 dní dosáhne jejich objem 2–6 milimetrů. Od 8. dne dochází k výraznému nárůstu dominantní hodnoty. Jeho velikost se pohybuje kolem 15 mm. Zbývající objekty postupně ztrácejí hmotu a umírají. 11. až 14. den je detekován nárůst počtu folikulů. Velikost sexuálně zralé buňky často dosahuje 2,5 cm.

Velikosti v různých obdobích menstruace jsou uvedeny v tabulce.

Den cykluV milimetrech
4-5Do 6
6-7Až 8
V 8Až 9
V 911-12
deset13.5-14
jedenáctpatnáct
12-1318-19
čtrnáct20,5-24
patnáct22-24

Jaké jsou velikosti během ovulace

Před průlomem dominantní složka embryonálního vajíčka dosahuje své maximální velikosti. V lékařské praxi je průměr 18 až 24 milimetrů považován za běžnou hodnotu. Při takových objemech je močový měchýř naplněn krevní tekutinou a vodou z těla..

Maximální velikosti je dosaženo při ovulaci

Pokud dotyčný objekt zůstane v minimálním objemu a nedosáhne maxima, pak je účinná ovulace prakticky nemožná. V tomto případě je folikul jednoduše vyčerpán a odchází s menstruací..

Bohužel ani dosažení optimální velikosti nezaručuje roztržení ochranného filmu..

Koncept folikulometrie

K určení kvality fungování reprodukčního systému ženského těla a identifikaci nesrovnalostí s normou se lékaři uchylují k řadě diagnostických metod. Jednou z nejpopulárnějších a nejdůležitějších metod je folikulometrie. Postup je jedním z nejúčinnějších mezi ostatními, protože pomáhá najít kritické vady a zvyšuje šance na úplné početí.

Postupem je bezpečné ultrazvukové vyšetření ke stanovení úrovně růstu folikulů. Proces se provádí v době menstruačního cyklu, což poskytuje záruku podrobné diagnostiky a identifikace rysů ženské reprodukce.

Pokud je nutné vypočítat čas příznivý pro oplodnění, je vhodné zahájit vyšetření týden před očekávanou ovulací, aby bylo možné určit stupeň folikulů a najít dominantní.

Jak se mění velikost a co to znamená

Velikost folikulárních jednotek se liší v závislosti na době vývoje. Jsou povoleny pouze minimální odchylky od normy.

Sledováním tohoto videa se dozvíte o obdobích zrání folikulů:

Tabulka zobrazuje charakteristiky dnů.

Okamžik cyklu ve dnechPrůměr v mmCharakteristický
1-44Je vytvořeno 9 předovulárních jednotek. Vejce jsou naplněna tekutinou.
5-65-6Slabé molekuly výtěžek.
6-79-10Dominantní vývoj.
812Růst pokračuje.
devětčtrnáctVytvoří se dutina.
desetšestnáctDalší redukce mrtvých bublin.
jedenáctosmnáctBubliny se stále tvoří.
1220Zvětšení dutiny.
1322Minimální objem pro nástup ovulace.
čtrnáct24Dutina se otevře, nastane optimální čas pro oplodnění.

Při terapeutické léčbě ženské neplodnosti oplodněním in vitro jsou stimulovány vaječníky. Odborníci provedou injekci s lékem s chorionickým gonadotropinem, poté se zralé zárodečné buňky odstraní jehlou. Zralé komponenty musí pro provedení postupu IVF dosáhnout 18-22 mm.

Co je prázdný folikul

Prázdné folikuly jsou stav, kdy zralý prvek nemá aktivní vajíčka. Tato diagnóza je často stanovena nesprávně v důsledku nesprávného odběru biologického materiálu, stejně jako v době nekvalitního provedení metody oplodnění in vitro. Nejběžnější příčinou komplexní patologie je genetická predispozice, ale při jakýchkoli poruchách a fyzických úrazech se může vytvořit prázdné vejce.

Jak rychle folikul roste: velikost za den se stimulací

Proč je potřeba folikulometrie

Pomocí této metody můžete sledovat, jak folikul roste a dospívá. Obvykle se to u žen děje každý měsíc, a pokud nedojde k žádnému porušení, dochází k těhotenství „podle plánu“. Folikulometrie tedy odhaluje následující:

Jaká je struktura vaječníků u této ženy, existují cysty, atresované folikuly.
Která část je obsazena fungující tkání a jaký je přibližný „zásoba“ oocytů. Při důkladném ultrazvukovém vyšetření vaječníků může odborník v procentech vyjádřit procento folikulů, které ještě musí růst

To je zvláště důležité pro ženy v perimenopauzálním období, kdy stále chtějí otěhotnět. V době menopauzy mají vaječníky zvláštní strukturu, ve které se folikulární aparát již nerozlišuje.
Jaká je dynamika růstu folikulů v průběhu cyklu: jeho maximální velikost, ať už dojde k ovulaci.
Je vytvořeno žluté tělísko, v který den, jeho velikost

Za tímto účelem se folikulometrie provádí 21. den cyklu s průměrnou dobou trvání 28 - 30 dní..

Je také důležité, aby lékař mohl měřit folikuly, transformovat je a paralelně s dynamikou zrání endometria. Koneckonců, existují situace, kdy dojde k ovulaci, po které následuje oplodnění, ale vajíčko se nemá „kam“ připojit, protože vnitřní vrstva dělohy je velmi tenká a nepodléhá nezbytným cyklickým změnám.

Všechny tyto údaje jsou pro lékaře v mnoha případech nezbytné. Folikulometrie se tedy nejčastěji provádí pro následující účely:

Abychom zjistili důvody neúspěšných pokusů o početí dítěte

Nezáleží na tom, zda má žena pravidelný nebo ne zcela cyklus. Někdy k vyřešení problému stačí určit, ke kterému dni cyklu dojde k ovulaci.

Koneckonců, většina si myslí, že je to 14, ale ve skutečnosti je to tak pouze v 50% případů, ve 30% - pro 19-21, ve 20% - v jiné dny. Poukázáním na pár v nejpříznivějších dnech můžete významně přispět k početí, pokud nenastanou žádné další problémy.
Pokud je během léčby nutné zjistit, zda je nutné stimulovat ovulaci, nebo folikul prochází všemi fázemi zrání úplně sám.
Když se žena připravuje na oplodnění in vitro, umělé oplodnění nebo jiné podobné zákroky.
Zjistit příčiny nepravidelného cyklu.
Kontrolovat léčbu různých gynekologických patologií, například hormonálních poruch atd..

Zrání folikulů a uvolňování vajíček

Dešifrování výsledku

Data získaná pomocí folikulometrie jsou velmi různorodá a dávají doporučení o skutečné příčině patologie u ženy. Jsou možné následující hlavní možnosti:

 • Normální obraz. V tomto případě folikul dorůstá do 15 - 25 mm, poté praskne (o čemž svědčí stopy tekutiny v břišní dutině). Na tomto místě se tvoří žluté tělísko. Pokud je to pozorováno na pozadí neplodnosti, pak problém spočívá jinde (obstrukce vejcovodů, nekompatibilita jednotlivce atd.).
 • Folikulární atrézie je pozorována, pokud nejprve rostla, ale poté se z nějakého důvodu začala zmenšovat. Buď úplně zmizí, nebo zůstane na vaječníku za několik milimetrů..
 • Perzistence folikulů je detekována, když plně dospěla na požadovanou velikost, ale k ovulaci nedošlo, zatímco velikost zůstává velká. Výsledkem je, že žena má na takovém pozadí často zpoždění menstruace. Pokud velikost perzistentního folikulu přesáhne 25 mm, je obvyklé hovořit o folikulární ovariální cystě. Během 2–3 cyklů, zejména během léčby, tyto formace vymizí.
 • Luteinizace folikulu se zjistí, pokud dojde k zrání, a poté se žluté tělísko vytvoří bez ovulace. V takových situacích nebude v břiše žádná volná tekutina a testy budou negativní nebo slabě pozitivní. Tento stav lze velmi často zaměňovat s normou..
 • Žádný vývoj folikulů vůbec. K tomu dochází u polycystických onemocnění, v permenopauzálním období a za některých dalších podmínek. Kdy by se ultrazvuk neprovedl, je obraz folikulometrie 11. dne cyklu, 15, 21 a dalších stejný bez sebemenší dynamiky.

Příprava na zkoušku

Není nutná speciální příprava na provádění folikulometrie, 9. den cyklu nebo jiný, stačí dodržovat obecná doporučení pro standardní gynekologický ultrazvuk.

Jedinou věcí, kterou stojí za to, je vyloučit ze stravy pokud možno produkty tvořící plyn. V opačném případě mohou oteklé střevní smyčky vážně narušit výhled na pánevní orgány. Je tedy lepší vzdát se všech druhů luštěnin (hrach, čočka atd.), Obilovin (včetně chleba), některých druhů ovoce a zeleniny (zelí, banány, jablka atd.).

Pokud žena trpí nadýmáním nebo je na ni velmi náchylná, měly by být užívány léky ke snížení nadýmání..

Měli byste se také poradit se svým lékařem, zda transabdominální (přes přední břišní stěnu) nebo transvaginální (přes pochvu) bude ultrazvuk. V prvním případě je předpokladem maximální naplnění močového měchýře, jinak prostě nebude možné vidět všechny malé detaily. K tomu musíte za 2 - 3 hodiny vypít 1,5 - 2 litry tekutiny. U transvaginálního ultrazvuku je opak pravdou: v předvečer studie musíte močit, aby naplněný močový měchýř nezasahoval.

Hodnocení folikulogeneze

K určení porušení folikulogeneze podle typu nedostatečného zrání folikulů se provádí speciální studie - folikulometrie. Co to je? Folikulometrie je konvenční ultrazvukové vyšetření, které se provádí od 4 do 7 dnů menstruačního cyklu. Účelem studie je folikulogeneze, což znamená, že je stanoven počet zralých folikulů, velikost folikulu během ovulace, přítomnost ovulace a její den.

Příprava na postup zahrnuje dietu snižující obsah plynů ke zlepšení ultrazvukového zobrazování. Studie se provádí denně nebo každý druhý den. Rychlost růstu folikulu je 20 - 23 mm, při dosažení této velikosti musí prasknout, aby se uvolnilo vajíčko. Pokud se tak nestane, musíte hledat příčinu, která je obvykle spojena s hormonálními poruchami..

V případě neplodnosti je bezpodmínečně nutné studovat folikulogenezi, jejíž výsledky eliminují některé faktory a pokračují ve zkoumání k identifikaci skutečných příčin. V případě porušení je nutná hormonální léčba a úprava rovnováhy hormonů v krvi.

Poruchy folikulogeneze

Častou příčinou neplodnosti je narušená folikulogeneze. Folikuly ve vaječnících nemusí růst z několika důvodů. Mezi hlavní patří:

 1. Neexistují žádné hormony pro růst folikulů. Tuto funkci provádí hlavně FSH. Jsou situace, kdy je jeho produkce nedostatečná. K tomu nejčastěji dochází po porodu. Přívod krve do hypofýzy je narušen a její část odpovědná za tvorbu FSH přestává fungovat. Ve výsledku není dostatek hormonů. To narušuje folikulogenezi, což vede k neplodnosti.
 2. Existují hormony, ale vaječníky je „nevidí“. Toto se nazývá syndrom rezistentních vaječníků. Jeho důvody nejsou známy. Předpokládá se autoimunitní původ. Sebeimunita ničí receptory, které reagují na FSH. To se promění v porušení folikulogeneze, a to navzdory skutečnosti, že v krvi je dostatek hormonů.
 3. Vaječníky jsou vyčerpané. Jednoduše už nemohou tvořit folikuly, protože již neexistuje žádný přísun vajec. Současně se významně zvyšuje hladina hormonů odpovědných za folikulogenezi - to je způsobeno skutečností, že hypofýza „vidí“ nedostatečnou funkci vaječníků a „snaží se“ ji posílit. Ovariální vyčerpání se obvykle vyskytuje u všech žen, tento jev se nazývá menopauza. Někdy se to stane předčasně kvůli nemoci, chirurgickému zákroku nebo genetickým vlastnostem reprodukčního systému..

Kdy zkoumat folikulogenezi

Ve speciální dny musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření. Jedno ultrazvukové vyšetření folikulu obvykle nestačí (obvykle by počet sezení měl být asi 3). Musíte také pamatovat na to, že menstruační cyklus u různých žen trvá odlišně. Ultrazvukové vyšetření se v závislosti na typu menstruačního cyklu provádí následovně:

 • Pravidelný konzervovaný cyklus. Ovulace žen obvykle trvá 28 dní (první den poslední menstruace se považuje za den nástupu ovulace). V tomto případě by mělo být první ultrazvukové vyšetření provedeno 10 dní po ukončení ovulace. Další sezení lze provést 15 a 20 dní po začátku ovulace.
 • Pravidelný nestandardní cyklus. U některých žen trvá ovulace méně nebo déle. V takových případech by mělo být ultrazvukové vyšetření provedeno 5 dní před nástupem menstruace. Všechna další sezení předepisuje lékař individuálně.
 • Nepravidelný nestandardní cyklus. U některých žen dochází menstruace nepravidelně a její délka může být až 28, 23 nebo dokonce 35 dní. V tomto případě je nutné studovat folikulogenezi 5 dní po skončení menstruace. Všechna další sezení předepisuje lékař individuálně.

Jaké jsou důvody

Mechanismus, proč se syndrom vyvíjí, není zcela objasněn. Někteří lékaři vysvětlují jeho projev v důsledku poruch, ke kterým dochází během první fáze menstruačního cyklu. Jiní autoři vysvětlují tento jev degenerací folikulárních buněk těsně před ovulací. V tomto případě je příčinou porušení nedostatek prostaglandinů..

V gynekologii se rozlišují různé příčiny syndromu neovulovaného folikulu:

 • porucha hypotalamo-hypofyzárního systému, vznikající v důsledku častého stresu, traumatu a infekcí v těle;
 • zrání folikulů neprobíhá správně, například v důsledku degenerace jeho buněk;
 • hyperprolaktinemie (zvýšená koncentrace prolaktinu) způsobující sníženou produkci progesteronu;
 • endometrióza - navíc je tato diagnóza často komplikací syndromu;
 • hyperandrogenismus (přebytek mužských hormonů v těle);
 • přítomnost adhezí;
 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • porucha funkce vaječníků (narušení produkce různých hormonů).

Ovariální stimulace v protokolech IVF

Abyste zvýšili úspěšnost IVF, potřebujete dostatečný počet kvalitních vajec. Je zpravidla nutné získat přibližně 8–15 oocytů v jedné kolekci. Úspěch IVF je přímo úměrný počtu shromážděných oocytů.

Existuje několik způsobů, jak stimulovat vaječníky pomocí protokolů IVF, aby produkovaly dostatek folikulů a oocytů. Bez stimulantů budou vaječníky produkovat pouze jeden folikul a zralý oocyt za menstruační cyklus (měsíc).

Všechny běžné režimy IVF zahrnují injekce přípravků obsahujících folikuly stimulující hormon - FSH. Injekční verze FSH se také nazývají „gonadotropiny“. Užívání FSH trvá 8 - 12 dní, dokud folikuly nedosáhnou požadované velikosti a dospělosti.

Jaké jsou cíle stimulace vaječníků při IVF ?

Při stimulaci vaječníků k oplodnění in vitro je cílem produkovat přibližně 8 až 15 folikulů, které během odběru přinesou kvalitní vajíčka. Nechceme vaječníky přetěžovat hormony, což může vést k výraznému nepohodlí pro ženu a ve vzácných případech k ovariálnímu hyperstimulačnímu syndromu., OHS.

Také nechceme, aby stimulace byla slabá, protože to může vést k produkci nedostatečného počtu oocytů atd. IVF může být úspěšná s velmi nízkým počtem vajíček, ale úspěšnost je významně vyšší u několika extrahovaných oocytů..

Při stimulaci vaječníků je úkolem specialisty na plodnost:

Volba vhodného protokolu IVF a dávek léku.
Sledování stavu pacienta a průběhu stimulace vaječníků, sledování a úprava dávek léků během stimulace.
Jmenování hCG v požadovaném čase. Příliš brzké nebo pozdní „vypuštění“ folikulu pomocí hCG snižuje šance na úspěch a někdy může zvýšit riziko ovariální hyperstimulace (příliš pozdě). Nejzralější folikuly (průměr 15–20 mm) produkují při sběru zralá vajíčka.

Kontrola kvality během celého procesu je při oplodnění in vitro velmi důležitá. Jedním ze způsobů, jak zlepšit kontrolu kvality v našem programu, je použití nejnovějšího vysoce specializovaného ultrazvukového zařízení pro vyšetření..

Jak je pacientka pozorována během stimulace vaječníků?

Snažíme se získat alespoň 4 folikuly o průměru 14-20 mm v průměru. V ideálním případě je pro IVF potřeba alespoň 8 folikulů o velikosti 13-20 mm.

Cílem je získat 8–15 kvalitních vajec. Hladiny krevních hormonů a růst folikulů jsou pečlivě sledovány.

Ultrazvukové zařízení se používá k měření velikosti folikulů (viz výše na této stránce).

Maximální hladina estradiolu během protokolu IVF během injekcí hCG se rovná 1 000 - 4 000 pg / ml Stimulační proces obvykle trvá přibližně 8–10 dní.

Injekce HCG se zahajují, když jsou hladiny estrogenu a velikost folikulu nejlepší. HCG završuje fázi zrání vajíček. Sběr vajec nastává 34-35 hodin po injekci hCG - krátce před ovulací v těle ženy.

Kolik folikulů potřebujete k otěhotnění s IVF??

Rozvoj folikulů není zpravidla obtížný. Někdy však reakce vaječníků není uspokojivá a tvoří nedostatečný počet folikulů. Účinnost reakce vaječníků na stimulaci lze poměrně přesně předpovědět spočítáním antrálních folikulů a ultrazvukovým vyšetřením..

Minimální počet folikulů vyžadovaných pro IVF závisí na několika faktorech, jako je velikost folikulu, věk ženy, výsledky předchozích stimulací a ochota páru (a lékaře) pokračovat v postupu odběru vajíček s malým počtem hotových oocytů.

Naše zkušenosti ukazují, že u méně než 3 zralých folikulů jsou šance velmi nízké. Někteří lékaři IVF řeknou, že potřebujete alespoň 5 folikulů o průměru 14 mm nebo více, zatímco jiní mohou sklízet pouze s jedním zralým folikulem.

Kdy utratit

V každé konkrétní situaci lékař individuálně určí, ve který den cyklu je nutné provést folikulometrii. Nejčastěji však jde o nejméně 4–5 studií za cyklus, někdy i více. V průměru může graf vypadat takto:

První studie se nejlépe provede bezprostředně po skončení menstruace, přibližně pátý nebo sedmý den. To poskytne lékaři obecnou představu o struktuře a možných poruchách v reprodukčním systému. V tuto chvíli již může existovat „podezření“ na jeden nebo více folikulů připravených k růstu.

Druhá studie musí být provedena po 3 - 5 dnech od první (8 - 10 dnů), vše závisí na výsledku předchozí. 8. – 10. Den cyklu je konečně jasné, zda tento měsíc dojde k ovulaci. Dominantní folikul již dosahuje 10 - 12 mm, což ho jasně odlišuje od celkové hmotnosti ovariální tkáně. Pokud lékař v současné době nic takového nenajde, lze v tomto cyklu studii dokončit. Výjimkou jsou situace, kdy má dívka mezi obdobími velmi dlouhé přestávky, poté lze každých 5 až 7 dní před zahájením kritických dnů provést ultrazvukové vyšetření.

Třetí studie by měla být na ovulaci nebo nejbližší době před / po ní - 12-16 dnů menstruačního cyklu. Speciální testy pomáhají lékařům a ženám v této věci. Jejich pravidelným prováděním si můžete vybrat nejvhodnější den. Ovulační testy se provádějí snadno a jsou k dispozici všem. Na základě výsledků ultrazvukového vyšetření v této době lékař doporučuje například pro odběr vajec pro IVF nebo jen pro aktivní sexuální život.

Čtvrtá studie je přiřazena na základě předchozích údajů. Může to být buď příští, den nebo tři po předchozím ultrazvuku, obvykle 14. až 21. den menstruačního cyklu. To je nutné ke sledování ovulace, pokud k ní nedošlo dříve, nebo k posouzení vytvořeného žlutého tělíska.

Poslední studie musí být provedena 21. - 26. den. Později se provádí, když má žena dlouhý cyklus. Například folikulometrie s cyklem 45 dnů bude prováděna po 36 - 39 dnech

Kolem této doby dochází k implantaci vajíčka do endometria, proto je důležité vyhodnotit všechny parametry této vnitřní vrstvy dělohy. Rovněž se provádí vyšetření oblasti žlutého tělíska a porovnávají se indikátory.

Vývojové patologie

Uvolnění vajíčka u žen je nemožné při absenci dominantního folikulu. K tomu dochází v případě hormonální nerovnováhy a různých onemocnění:

 1. netvoří se snížením folikuly stimulujícího hormonu nebo zvýšením luteinizačního hormonu v krvi;
 2. k regresi nebo atrézii dochází při hormonálních poruchách, včetně zvýšení inzulínu v krvi;
 3. pokud nedojde k ovulaci, je na ultrazvuku pozorován přetrvávající folikul. Neregresuje, má normální velikost nebo je mírně zvětšený (přezrálý). Někdy u žen se dominantní a perzistentní folikuly nacházejí v různých vaječnících;
 4. folikulární cysta se tvoří z dominantního folikulu, který pokračuje v růstu. Kapalina se hromadí uvnitř, velikost cysty na ultrazvuku je více než 25 mm, pokud je jich hodně, pak se tento stav nazývá polycystický;
 5. luteinizace. Na místě dominantního folikulu bez ovulace se vytváří žluté tělísko.

Všechny tyto patologie vyžadují studium a další vyšetření. Je nutné zkontrolovat hormonální hladinu v krvi ženy, najít důvod její změny. Může to být endokrinní onemocnění, patologie hypofýzy, anomálie vaječníků.

Jak zacházet

Syndrom vyžaduje komplexní léčbu. Je to velmi složité. Terapeutický kurz je vybrán s přihlédnutím k příčinám onemocnění a závisí na tom, jaká příčina způsobila porušení. Pokud stres vedl k luteinizaci folikulů, je pacient obecně zdravý, reprodukční funkce se snadno upraví. Pokud je syndrom doprovázen zánětlivými onemocněními vaječníků, je léčba zaměřena na jejich eliminaci. V případě potřeby lékař předepisuje hormonální léky k normalizaci hladiny ovulace a prolaktinu.

Z fyzioterapeutických metod se používá mikrovlnná terapie, elektroforéza. Kromě léčby a fyzikální terapie existují způsoby, jak fyzicky stimulovat ovulaci. Nejúčinnější z nich je akupunktura. Pomáhá normalizovat činnost centrálního nervového systému, zvyšovat hladinu biologicky aktivních látek, včetně hormonů vaječníků.

Často je ženě předepsán průběh vitamínů. Pomohou podpořit zdraví, zvýšit odolnost proti stresu a zlepšit fungování reprodukčního systému těla. Při absenci účinku konzervativní léčby se lékař rozhodne, zda provede chirurgický zákrok. Během ní se odstraní tkáň poškozené části vaječníku.

Pacienti s endokrinní neplodností jsou vystaveni riziku nepříznivého průběhu těhotenství a komplikovaného porodu. Pokud po léčbě dojde k těhotenství, doporučuje se pravidelné sledování gynekologem.

Prevence spočívá v včasném odhalení a léčbě gynekologických onemocnění, endokrinních poruch. Včasná diagnostika a léčba zaručuje pozitivní výsledek a těhotenství. Pokud existuje podezření na luteinizační syndrom, měla by žena podstoupit důkladné vyšetření a také dodržovat všechny pokyny lékaře

Rozhodnutí lékařů po folikulometrii

Po folikulometrii určí lékař rychlost pro dny cyklu, může se významně lišit v závislosti na jeho trvání.

V každém případě tato studie dává podnět k dalšímu zkoumání nebo zcela stanoví příčinu patologie. Například podle údajů folikulometrie je zřejmé, jak a podle jakého schématu předepsat stimulaci ženě, a obecně, zda je to nutné. Když jsou detekovány trvalé folikuly, jsou předepsány gestageny k obnovení druhé fáze. Pokud žena provedla folikulometrii IVF, stanoví se nejoptimálnější dny pro odběr vajec. V každém případě vlastní přístup a následné schůzky.

Folikulometrie je v gynekologické praxi častým a spíše poučným studiem. Zahrnuje sledování dynamiky růstu a zrání folikulů, na základě čehož se lékař snaží zjistit příčinu onemocnění u ženy. Datum zahájení a celkovou dobu trvání těchto studií stanoví odborník individuálně. Například data folikulometrie pro dlouhý cyklus a krátký cyklus se budou výrazně lišit, takže je obtížné je určit sami..

Kalendářní metoda antikoncepce, založená na výpočtu plodných nebo takzvaných nebezpečných dnů pro těhotenství, má nízkou účinnost. Pearlův index (počet těhotných žen ze 100, které tuto metodu použily) se pohybuje od 9 do 40.