Vývoj folikulů: růst v den cyklu

Zrání folikulů a následný vývoj dominantního je základem ovulačního procesu a možnosti přirozeného oplodnění vajíčka spermatem. Abnormální vývoj těchto buněk může vést k neplodnosti. V různých dnech se velikost folikulu mění podle dnů cyklu. Jak dospívají, zvětšují se a před ovulací praskne a uvolní vajíčko.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg "alt =" vývoj folikulů podle dne "width = "660" height = "351" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / image_novyj-razmer-300x160.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je folikul a folikulogeneze?

Folikuly jsou uloženy v přídavcích dívky, i když je v děloze. Zpočátku je jich asi 30 tisíc, ale před nástupem puberty asi polovina z nich zemře - to je přirozený výběr. Folikul se nazývá „rudimentární“ pohlavní buňky, jejichž hlavní funkcí je chránit vejce během vývoje před vnějšími faktory, které ohrožují jeho životaschopnost. Ochrana je zajištěna několika vrstvami epidermální tkáně.

V medicíně se proces vývoje a růstu bubliny s vejcem nazývá folikulogeneze, která zahrnuje 3 fáze:

 1. Transformace premordiálních buněk na preantrální buňky. Tato fáze je charakterizována zrychlením vývoje 10-15 folikulů.
 2. Tvorba antrálního folikulu. U jednoho, méně často u dvou, se vytvoří dutina a vývoj pokračuje. Zatímco ostatní upadnou do pozastavené animace, regenerují se.
 3. Vznik Graafiánské bubliny. V této fázi dochází ke zvýšení objemu tekutiny uvnitř buňky, což vyvolává její prasknutí a uvolnění vajíčka.

Folikulární fáze

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází: folikulární a luteální. Během první fáze dozrává „embryonální“ buňka, ze které se v případě oplodnění později vyvine plod.

Folikulární fáze začíná prvním dnem nových období a končí ovulací. Doba trvání této fáze je přibližně ½ celého menstruačního cyklu. Speciální buňky v této fázi produkují pohlavní hormony estrogeny.

Během folikulární fáze nepřekračuje rektální teplota 37 ° C. 2-3 dny před ovulací teplota stoupne o 1-1,2 ° C a v den ovulace prudce klesá. Měření bazální teploty je jedním ze způsobů, jak určit plodnou fázi - nejlepší čas na otěhotnění.

Po folikulární fázi dochází k luteální fázi. V této fázi se uvnitř bubliny v místě uvolněného vajíčka vytváří žluté tělísko, čímž se udržuje rovnováha hormonů estrogen a progesteron, které jsou vylučovány žlutým tělem, aby se tělo připravilo na možné těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png "alt =" fáze menstruačního cyklu "width =" 660 " height = "542" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/pic1-300x246.png 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Dominantní folikul

Každý měsíc se ve vztahu k jejich „bratrům“ začíná rychleji vyvíjet 7-9 embryonálních buněk v ženských přívěskech. Poté je jejich vývoj pozastaven a tělo se „soustředí“ na jeden - dominantní folikul. Velikost tohoto epiteliálního kokonu se neustále zvyšuje..

Ve stejné době začíná vaječná buňka uvnitř dozrávat: prochází několika po sobě jdoucími děleními, která jsou doprovázena hromaděním živin a vzhledem vnějších membrán, z nichž má vaječná buňka pouze 3.

Folikulometrie - způsob stanovení velikosti a ovulace folikulů

Není možné určit velikost sami. Pro tyto účely existuje speciální postup zvaný folikulometrie. Jedná se o ultrazvukové vyšetření, při kterém je možné určit velikost, počet a dynamiku růstu embryonálních buněk.

 • přesné datum ovulace;
 • nesprávné fungování příloh;
 • účinnost terapie.

Folikulometrie umožňuje identifikovat přítomnost patologických onemocnění:

 • folikulární cysta - novotvar v nadvarlete, což je vejce, které nevypadlo po roztržení epidermálního kokonu do vejcovodu;
 • atrézie - patologický nedostatečný rozvoj DF;
 • vytrvalost - přítomnost viru v tkáních nadvarlete, která brání plnému vývoji vajíčka;
 • luteinizace - narušení vývoje "bubliny", kdy se žluté tělo začne vyvíjet ve stále nezralé buňce.

Specifičnost folikulometrie je následující:

 1. Během prvního postupu lékař určí antrální folikuly, z nichž jeden se následně stane dominantním.
 2. Po 3 dnech se provede další ultrazvuk, během kterého se stanoví přítomnost nebo nepřítomnost DF.
 3. A během třetího postupu lékař určí maximální hodnotu DF, což naznačuje přístup k ovulaci.

Velikost folikulu podle dne cyklu

Mění se a roste každým dnem. Existují speciální tabulky, jejichž údaje byly získány na základě folikulometrie, což naznačuje rychlost vývoje.

Normální velikost v různé dny cyklu:

 1. Den 1-4 - tvorba antrálních základních buněk, z nichž každá nepřesahuje 4 mm v průměru. Mohou se objevit a vyvíjet v obou přílohách současně nebo střídavě v každé z nich..
 2. 5-6 dní - buňky rychle rostou až do velikosti 6 mm.
 3. Týden po začátku menstruačního cyklu se stanoví DF, jeho průměrná velikost dosahuje 10 mm. V této fázi je vývoj dalších antrálních buněk pozastaven..
 4. 8. den - velikost dominantní bubliny může být již 12 mm.
 5. Den 9 - DF se zvětší o 2 mm, to znamená, že jeho velikost může běžně být již 14 mm.
 6. 10. den - DF dosáhne průměru 16 mm, zbytek se nadále zmenšuje.
 7. Den 11 - velikost hlavního folikulárního kokonu může dosáhnout 18 mm.
 8. 12 dní - v této fázi cyklu DF roste na 20 mm.
 9. 13 dní - velikost Graafovy bubliny dosahuje 22 mm a na jednom z jejích pólů je vidět stigma.
 10. 14-16 dní - prasknutí folikulárních tkání, uvolnění zralého vajíčka. V této fázi zpravidla není hodnota DF větší než 24 mm.

Silné odchylky od stanovených norem ve směru snižování mohou naznačovat přítomnost patologie.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg "alt =" ovulace "šířka =" 660 "výška = "427" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /02/tsts-300x194.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Shrneme-li všechny výše uvedené, shrňme:

 1. Folikul - bublina, ve které probíhá vývoj vajíčka a jeho ochrana před vnějšími faktory, které mohou do té či oné míry narušit jeho plný vývoj.
 2. Kolik folikulů roste? Začátek vývoje této buňky se shoduje s prvním dnem menstruačního cyklu. To znamená, že první den menstruace začíná nový cyklus a současně začíná vývoj skupiny embryonálních buněk, z nichž jedna se později stává dominantní. Růst folikulární tkáně trvá až do ovulace, během níž praskne a vajíčko je připraveno k oplodnění. To znamená, že doba fáze zrání je 14-16 dní..
 3. Existují standardní indikátory velikosti vyvíjejícího se DF, odchylka od kterého je nejčastěji spojena s vývojem patologií různé etiologie..

A zajímalo by vás, jaká specifičnost je charakterizována vývojem folikulů? Možná jste vy nebo někdo, koho znáte, už měli folikulometrii? Podělte se s námi a našimi čtenáři o zajímavá fakta a osobní zkušenosti zanecháním vašich komentářů na konci publikace.

Jak rychle folikul roste: velikost za den se stimulací

Proč je potřeba folikulometrie

Pomocí této metody můžete sledovat, jak folikul roste a dospívá. Obvykle se to u žen děje každý měsíc, a pokud nedojde k žádnému porušení, dochází k těhotenství „podle plánu“. Folikulometrie tedy odhaluje následující:

Jaká je struktura vaječníků u této ženy, existují cysty, atresované folikuly.
Která část je obsazena fungující tkání a jaký je přibližný „zásoba“ oocytů. Při důkladném ultrazvukovém vyšetření vaječníků může odborník v procentech vyjádřit procento folikulů, které ještě musí růst

To je zvláště důležité pro ženy v perimenopauzálním období, kdy stále chtějí otěhotnět. V době menopauzy mají vaječníky zvláštní strukturu, ve které se folikulární aparát již nerozlišuje.
Jaká je dynamika růstu folikulů v průběhu cyklu: jeho maximální velikost, ať už dojde k ovulaci.
Je vytvořeno žluté tělísko, v který den, jeho velikost

Za tímto účelem se folikulometrie provádí 21. den cyklu s průměrnou dobou trvání 28 - 30 dní..

Je také důležité, aby lékař mohl měřit folikuly, transformovat je a paralelně s dynamikou zrání endometria. Koneckonců, existují situace, kdy dojde k ovulaci, po které následuje oplodnění, ale vajíčko se nemá „kam“ připojit, protože vnitřní vrstva dělohy je velmi tenká a nepodléhá nezbytným cyklickým změnám.

Všechny tyto údaje jsou pro lékaře v mnoha případech nezbytné. Folikulometrie se tedy nejčastěji provádí pro následující účely:

Abychom zjistili důvody neúspěšných pokusů o početí dítěte

Nezáleží na tom, zda má žena pravidelný nebo ne zcela cyklus. Někdy k vyřešení problému stačí určit, ke kterému dni cyklu dojde k ovulaci.

Koneckonců, většina si myslí, že je to 14, ale ve skutečnosti je to tak pouze v 50% případů, ve 30% - pro 19-21, ve 20% - v jiné dny. Poukázáním na pár v nejpříznivějších dnech můžete významně přispět k početí, pokud nenastanou žádné další problémy.
Pokud je během léčby nutné zjistit, zda je nutné stimulovat ovulaci, nebo folikul prochází všemi fázemi zrání úplně sám.
Když se žena připravuje na oplodnění in vitro, umělé oplodnění nebo jiné podobné zákroky.
Zjistit příčiny nepravidelného cyklu.
Kontrolovat léčbu různých gynekologických patologií, například hormonálních poruch atd..

Zrání folikulů a uvolňování vajíček

Dešifrování výsledku

Data získaná pomocí folikulometrie jsou velmi různorodá a dávají doporučení o skutečné příčině patologie u ženy. Jsou možné následující hlavní možnosti:

 • Normální obraz. V tomto případě folikul dorůstá do 15 - 25 mm, poté praskne (o čemž svědčí stopy tekutiny v břišní dutině). Na tomto místě se tvoří žluté tělísko. Pokud je to pozorováno na pozadí neplodnosti, pak problém spočívá jinde (obstrukce vejcovodů, nekompatibilita jednotlivce atd.).
 • Folikulární atrézie je pozorována, pokud nejprve rostla, ale poté se z nějakého důvodu začala zmenšovat. Buď úplně zmizí, nebo zůstane na vaječníku za několik milimetrů..
 • Perzistence folikulů je detekována, když plně dospěla na požadovanou velikost, ale k ovulaci nedošlo, zatímco velikost zůstává velká. Výsledkem je, že žena má na takovém pozadí často zpoždění menstruace. Pokud velikost perzistentního folikulu přesáhne 25 mm, je obvyklé hovořit o folikulární ovariální cystě. Během 2–3 cyklů, zejména během léčby, tyto formace vymizí.
 • Luteinizace folikulu se zjistí, pokud dojde k zrání, a poté se žluté tělísko vytvoří bez ovulace. V takových situacích nebude v břiše žádná volná tekutina a testy budou negativní nebo slabě pozitivní. Tento stav lze velmi často zaměňovat s normou..
 • Žádný vývoj folikulů vůbec. K tomu dochází u polycystických onemocnění, v permenopauzálním období a za některých dalších podmínek. Kdy by se ultrazvuk neprovedl, je obraz folikulometrie 11. dne cyklu, 15, 21 a dalších stejný bez sebemenší dynamiky.

Příprava na zkoušku

Není nutná speciální příprava na provádění folikulometrie, 9. den cyklu nebo jiný, stačí dodržovat obecná doporučení pro standardní gynekologický ultrazvuk.

Jedinou věcí, kterou stojí za to, je vyloučit ze stravy pokud možno produkty tvořící plyn. V opačném případě mohou oteklé střevní smyčky vážně narušit výhled na pánevní orgány. Je tedy lepší vzdát se všech druhů luštěnin (hrach, čočka atd.), Obilovin (včetně chleba), některých druhů ovoce a zeleniny (zelí, banány, jablka atd.).

Pokud žena trpí nadýmáním nebo je na ni velmi náchylná, měly by být užívány léky ke snížení nadýmání..

Měli byste se také poradit se svým lékařem, zda transabdominální (přes přední břišní stěnu) nebo transvaginální (přes pochvu) bude ultrazvuk. V prvním případě je předpokladem maximální naplnění močového měchýře, jinak prostě nebude možné vidět všechny malé detaily. K tomu musíte za 2 - 3 hodiny vypít 1,5 - 2 litry tekutiny. U transvaginálního ultrazvuku je opak pravdou: v předvečer studie musíte močit, aby naplněný močový měchýř nezasahoval.

Hodnocení folikulogeneze

K určení porušení folikulogeneze podle typu nedostatečného zrání folikulů se provádí speciální studie - folikulometrie. Co to je? Folikulometrie je konvenční ultrazvukové vyšetření, které se provádí od 4 do 7 dnů menstruačního cyklu. Účelem studie je folikulogeneze, což znamená, že je stanoven počet zralých folikulů, velikost folikulu během ovulace, přítomnost ovulace a její den.

Příprava na postup zahrnuje dietu snižující obsah plynů ke zlepšení ultrazvukového zobrazování. Studie se provádí denně nebo každý druhý den. Rychlost růstu folikulu je 20 - 23 mm, při dosažení této velikosti musí prasknout, aby se uvolnilo vajíčko. Pokud se tak nestane, musíte hledat příčinu, která je obvykle spojena s hormonálními poruchami..

V případě neplodnosti je bezpodmínečně nutné studovat folikulogenezi, jejíž výsledky eliminují některé faktory a pokračují ve zkoumání k identifikaci skutečných příčin. V případě porušení je nutná hormonální léčba a úprava rovnováhy hormonů v krvi.

Poruchy folikulogeneze

Častou příčinou neplodnosti je narušená folikulogeneze. Folikuly ve vaječnících nemusí růst z několika důvodů. Mezi hlavní patří:

 1. Neexistují žádné hormony pro růst folikulů. Tuto funkci provádí hlavně FSH. Jsou situace, kdy je jeho produkce nedostatečná. K tomu nejčastěji dochází po porodu. Přívod krve do hypofýzy je narušen a její část odpovědná za tvorbu FSH přestává fungovat. Ve výsledku není dostatek hormonů. To narušuje folikulogenezi, což vede k neplodnosti.
 2. Existují hormony, ale vaječníky je „nevidí“. Toto se nazývá syndrom rezistentních vaječníků. Jeho důvody nejsou známy. Předpokládá se autoimunitní původ. Sebeimunita ničí receptory, které reagují na FSH. To se promění v porušení folikulogeneze, a to navzdory skutečnosti, že v krvi je dostatek hormonů.
 3. Vaječníky jsou vyčerpané. Jednoduše už nemohou tvořit folikuly, protože již neexistuje žádný přísun vajec. Současně se významně zvyšuje hladina hormonů odpovědných za folikulogenezi - to je způsobeno skutečností, že hypofýza „vidí“ nedostatečnou funkci vaječníků a „snaží se“ ji posílit. Ovariální vyčerpání se obvykle vyskytuje u všech žen, tento jev se nazývá menopauza. Někdy se to stane předčasně kvůli nemoci, chirurgickému zákroku nebo genetickým vlastnostem reprodukčního systému..

Kdy zkoumat folikulogenezi

Ve speciální dny musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření. Jedno ultrazvukové vyšetření folikulu obvykle nestačí (obvykle by počet sezení měl být asi 3). Musíte také pamatovat na to, že menstruační cyklus u různých žen trvá odlišně. Ultrazvukové vyšetření se v závislosti na typu menstruačního cyklu provádí následovně:

 • Pravidelný konzervovaný cyklus. Ovulace žen obvykle trvá 28 dní (první den poslední menstruace se považuje za den nástupu ovulace). V tomto případě by mělo být první ultrazvukové vyšetření provedeno 10 dní po ukončení ovulace. Další sezení lze provést 15 a 20 dní po začátku ovulace.
 • Pravidelný nestandardní cyklus. U některých žen trvá ovulace méně nebo déle. V takových případech by mělo být ultrazvukové vyšetření provedeno 5 dní před nástupem menstruace. Všechna další sezení předepisuje lékař individuálně.
 • Nepravidelný nestandardní cyklus. U některých žen dochází menstruace nepravidelně a její délka může být až 28, 23 nebo dokonce 35 dní. V tomto případě je nutné studovat folikulogenezi 5 dní po skončení menstruace. Všechna další sezení předepisuje lékař individuálně.

Jaké jsou důvody

Mechanismus, proč se syndrom vyvíjí, není zcela objasněn. Někteří lékaři vysvětlují jeho projev v důsledku poruch, ke kterým dochází během první fáze menstruačního cyklu. Jiní autoři vysvětlují tento jev degenerací folikulárních buněk těsně před ovulací. V tomto případě je příčinou porušení nedostatek prostaglandinů..

V gynekologii se rozlišují různé příčiny syndromu neovulovaného folikulu:

 • porucha hypotalamo-hypofyzárního systému, vznikající v důsledku častého stresu, traumatu a infekcí v těle;
 • zrání folikulů neprobíhá správně, například v důsledku degenerace jeho buněk;
 • hyperprolaktinemie (zvýšená koncentrace prolaktinu) způsobující sníženou produkci progesteronu;
 • endometrióza - navíc je tato diagnóza často komplikací syndromu;
 • hyperandrogenismus (přebytek mužských hormonů v těle);
 • přítomnost adhezí;
 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • porucha funkce vaječníků (narušení produkce různých hormonů).

Ovariální stimulace v protokolech IVF

Abyste zvýšili úspěšnost IVF, potřebujete dostatečný počet kvalitních vajec. Je zpravidla nutné získat přibližně 8–15 oocytů v jedné kolekci. Úspěch IVF je přímo úměrný počtu shromážděných oocytů.

Existuje několik způsobů, jak stimulovat vaječníky pomocí protokolů IVF, aby produkovaly dostatek folikulů a oocytů. Bez stimulantů budou vaječníky produkovat pouze jeden folikul a zralý oocyt za menstruační cyklus (měsíc).

Všechny běžné režimy IVF zahrnují injekce přípravků obsahujících folikuly stimulující hormon - FSH. Injekční verze FSH se také nazývají „gonadotropiny“. Užívání FSH trvá 8 - 12 dní, dokud folikuly nedosáhnou požadované velikosti a dospělosti.

Jaké jsou cíle stimulace vaječníků při IVF ?

Při stimulaci vaječníků k oplodnění in vitro je cílem produkovat přibližně 8 až 15 folikulů, které během odběru přinesou kvalitní vajíčka. Nechceme vaječníky přetěžovat hormony, což může vést k výraznému nepohodlí pro ženu a ve vzácných případech k ovariálnímu hyperstimulačnímu syndromu., OHS.

Také nechceme, aby stimulace byla slabá, protože to může vést k produkci nedostatečného počtu oocytů atd. IVF může být úspěšná s velmi nízkým počtem vajíček, ale úspěšnost je významně vyšší u několika extrahovaných oocytů..

Při stimulaci vaječníků je úkolem specialisty na plodnost:

Volba vhodného protokolu IVF a dávek léku.
Sledování stavu pacienta a průběhu stimulace vaječníků, sledování a úprava dávek léků během stimulace.
Jmenování hCG v požadovaném čase. Příliš brzké nebo pozdní „vypuštění“ folikulu pomocí hCG snižuje šance na úspěch a někdy může zvýšit riziko ovariální hyperstimulace (příliš pozdě). Nejzralější folikuly (průměr 15–20 mm) produkují při sběru zralá vajíčka.

Kontrola kvality během celého procesu je při oplodnění in vitro velmi důležitá. Jedním ze způsobů, jak zlepšit kontrolu kvality v našem programu, je použití nejnovějšího vysoce specializovaného ultrazvukového zařízení pro vyšetření..

Jak je pacientka pozorována během stimulace vaječníků?

Snažíme se získat alespoň 4 folikuly o průměru 14-20 mm v průměru. V ideálním případě je pro IVF potřeba alespoň 8 folikulů o velikosti 13-20 mm.

Cílem je získat 8–15 kvalitních vajec. Hladiny krevních hormonů a růst folikulů jsou pečlivě sledovány.

Ultrazvukové zařízení se používá k měření velikosti folikulů (viz výše na této stránce).

Maximální hladina estradiolu během protokolu IVF během injekcí hCG se rovná 1 000 - 4 000 pg / ml Stimulační proces obvykle trvá přibližně 8–10 dní.

Injekce HCG se zahajují, když jsou hladiny estrogenu a velikost folikulu nejlepší. HCG završuje fázi zrání vajíček. Sběr vajec nastává 34-35 hodin po injekci hCG - krátce před ovulací v těle ženy.

Kolik folikulů potřebujete k otěhotnění s IVF??

Rozvoj folikulů není zpravidla obtížný. Někdy však reakce vaječníků není uspokojivá a tvoří nedostatečný počet folikulů. Účinnost reakce vaječníků na stimulaci lze poměrně přesně předpovědět spočítáním antrálních folikulů a ultrazvukovým vyšetřením..

Minimální počet folikulů vyžadovaných pro IVF závisí na několika faktorech, jako je velikost folikulu, věk ženy, výsledky předchozích stimulací a ochota páru (a lékaře) pokračovat v postupu odběru vajíček s malým počtem hotových oocytů.

Naše zkušenosti ukazují, že u méně než 3 zralých folikulů jsou šance velmi nízké. Někteří lékaři IVF řeknou, že potřebujete alespoň 5 folikulů o průměru 14 mm nebo více, zatímco jiní mohou sklízet pouze s jedním zralým folikulem.

Kdy utratit

V každé konkrétní situaci lékař individuálně určí, ve který den cyklu je nutné provést folikulometrii. Nejčastěji však jde o nejméně 4–5 studií za cyklus, někdy i více. V průměru může graf vypadat takto:

První studie se nejlépe provede bezprostředně po skončení menstruace, přibližně pátý nebo sedmý den. To poskytne lékaři obecnou představu o struktuře a možných poruchách v reprodukčním systému. V tuto chvíli již může existovat „podezření“ na jeden nebo více folikulů připravených k růstu.

Druhá studie musí být provedena po 3 - 5 dnech od první (8 - 10 dnů), vše závisí na výsledku předchozí. 8. – 10. Den cyklu je konečně jasné, zda tento měsíc dojde k ovulaci. Dominantní folikul již dosahuje 10 - 12 mm, což ho jasně odlišuje od celkové hmotnosti ovariální tkáně. Pokud lékař v současné době nic takového nenajde, lze v tomto cyklu studii dokončit. Výjimkou jsou situace, kdy má dívka mezi obdobími velmi dlouhé přestávky, poté lze každých 5 až 7 dní před zahájením kritických dnů provést ultrazvukové vyšetření.

Třetí studie by měla být na ovulaci nebo nejbližší době před / po ní - 12-16 dnů menstruačního cyklu. Speciální testy pomáhají lékařům a ženám v této věci. Jejich pravidelným prováděním si můžete vybrat nejvhodnější den. Ovulační testy se provádějí snadno a jsou k dispozici všem. Na základě výsledků ultrazvukového vyšetření v této době lékař doporučuje například pro odběr vajec pro IVF nebo jen pro aktivní sexuální život.

Čtvrtá studie je přiřazena na základě předchozích údajů. Může to být buď příští, den nebo tři po předchozím ultrazvuku, obvykle 14. až 21. den menstruačního cyklu. To je nutné ke sledování ovulace, pokud k ní nedošlo dříve, nebo k posouzení vytvořeného žlutého tělíska.

Poslední studie musí být provedena 21. - 26. den. Později se provádí, když má žena dlouhý cyklus. Například folikulometrie s cyklem 45 dnů bude prováděna po 36 - 39 dnech

Kolem této doby dochází k implantaci vajíčka do endometria, proto je důležité vyhodnotit všechny parametry této vnitřní vrstvy dělohy. Rovněž se provádí vyšetření oblasti žlutého tělíska a porovnávají se indikátory.

Vývojové patologie

Uvolnění vajíčka u žen je nemožné při absenci dominantního folikulu. K tomu dochází v případě hormonální nerovnováhy a různých onemocnění:

 1. netvoří se snížením folikuly stimulujícího hormonu nebo zvýšením luteinizačního hormonu v krvi;
 2. k regresi nebo atrézii dochází při hormonálních poruchách, včetně zvýšení inzulínu v krvi;
 3. pokud nedojde k ovulaci, je na ultrazvuku pozorován přetrvávající folikul. Neregresuje, má normální velikost nebo je mírně zvětšený (přezrálý). Někdy u žen se dominantní a perzistentní folikuly nacházejí v různých vaječnících;
 4. folikulární cysta se tvoří z dominantního folikulu, který pokračuje v růstu. Kapalina se hromadí uvnitř, velikost cysty na ultrazvuku je více než 25 mm, pokud je jich hodně, pak se tento stav nazývá polycystický;
 5. luteinizace. Na místě dominantního folikulu bez ovulace se vytváří žluté tělísko.

Všechny tyto patologie vyžadují studium a další vyšetření. Je nutné zkontrolovat hormonální hladinu v krvi ženy, najít důvod její změny. Může to být endokrinní onemocnění, patologie hypofýzy, anomálie vaječníků.

Jak zacházet

Syndrom vyžaduje komplexní léčbu. Je to velmi složité. Terapeutický kurz je vybrán s přihlédnutím k příčinám onemocnění a závisí na tom, jaká příčina způsobila porušení. Pokud stres vedl k luteinizaci folikulů, je pacient obecně zdravý, reprodukční funkce se snadno upraví. Pokud je syndrom doprovázen zánětlivými onemocněními vaječníků, je léčba zaměřena na jejich eliminaci. V případě potřeby lékař předepisuje hormonální léky k normalizaci hladiny ovulace a prolaktinu.

Z fyzioterapeutických metod se používá mikrovlnná terapie, elektroforéza. Kromě léčby a fyzikální terapie existují způsoby, jak fyzicky stimulovat ovulaci. Nejúčinnější z nich je akupunktura. Pomáhá normalizovat činnost centrálního nervového systému, zvyšovat hladinu biologicky aktivních látek, včetně hormonů vaječníků.

Často je ženě předepsán průběh vitamínů. Pomohou podpořit zdraví, zvýšit odolnost proti stresu a zlepšit fungování reprodukčního systému těla. Při absenci účinku konzervativní léčby se lékař rozhodne, zda provede chirurgický zákrok. Během ní se odstraní tkáň poškozené části vaječníku.

Pacienti s endokrinní neplodností jsou vystaveni riziku nepříznivého průběhu těhotenství a komplikovaného porodu. Pokud po léčbě dojde k těhotenství, doporučuje se pravidelné sledování gynekologem.

Prevence spočívá v včasném odhalení a léčbě gynekologických onemocnění, endokrinních poruch. Včasná diagnostika a léčba zaručuje pozitivní výsledek a těhotenství. Pokud existuje podezření na luteinizační syndrom, měla by žena podstoupit důkladné vyšetření a také dodržovat všechny pokyny lékaře

Rozhodnutí lékařů po folikulometrii

Po folikulometrii určí lékař rychlost pro dny cyklu, může se významně lišit v závislosti na jeho trvání.

V každém případě tato studie dává podnět k dalšímu zkoumání nebo zcela stanoví příčinu patologie. Například podle údajů folikulometrie je zřejmé, jak a podle jakého schématu předepsat stimulaci ženě, a obecně, zda je to nutné. Když jsou detekovány trvalé folikuly, jsou předepsány gestageny k obnovení druhé fáze. Pokud žena provedla folikulometrii IVF, stanoví se nejoptimálnější dny pro odběr vajec. V každém případě vlastní přístup a následné schůzky.

Folikulometrie je v gynekologické praxi častým a spíše poučným studiem. Zahrnuje sledování dynamiky růstu a zrání folikulů, na základě čehož se lékař snaží zjistit příčinu onemocnění u ženy. Datum zahájení a celkovou dobu trvání těchto studií stanoví odborník individuálně. Například data folikulometrie pro dlouhý cyklus a krátký cyklus se budou výrazně lišit, takže je obtížné je určit sami..

Velikost folikulů podle dne cyklu: typy a příčiny odchylek, léčba

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti. V tomto případě je ovulace nepravděpodobná. Folikulometrie se používá k určení normálního stavu reprodukčního systému a přítomnosti ovulace. Jedná se o postup, při kterém se ultrazvuk provádí několikrát za účelem posouzení vývoje folikulů..

 • 1 Co jsou folikuly?
 • 2 Vývoj a velikost
  • 2.1 Během ovulace
  • 2.2 Požadovaná velikost pro koncepci
 • 3 Odchylky
  • 3.1 Atrézie
  • 3.2 Perzistence
 • 4 Pokud průměr není správný

Ve folikulích je vajíčko v procesu zrání až do období ovulace. Jsou nezbytné k jeho ochraně - vejce je obklopeno silným epitelem a vrstvou vláknité tkáně. Pravděpodobnost početí přímo závisí na kvalitě této ochrany..

Fáze vývoje folikulů

Na ultrazvuku vypadají folikuly jako kulaté útvary. Před jejich prasknutím produkují estrogeny a poté se transformují na dočasnou žlázu - žluté tělísko, které přeměňuje estrogen na progesteron, aby podpořilo druhou fázi cyklu a těhotenství.

Hlavní fáze robotů folikulárního aparátu nastává uprostřed cyklu. V tomto okamžiku folikul dosahuje průměru 2 cm. Pokud nezraje, nedojde k ovulaci. Anovulační cykly se mohou normálně vyskytovat až 3-4krát ročně, pokud se pravidelně opakují, znamená to patologii.

V počáteční fázi růstu se tento prvek nazývá prvotní folikul. Představuje základy reprodukční buňky, která se nachází na vnitřním povrchu orgánu a je v klidném stavu. Pokud vývoj začne, do 7 dnů věku jeho průměr dosáhne 3–7 mm. V této fázi bude ultrazvuk schopen ukázat několik prvků, které mají různé fáze vývoje..

V normálním menstruačním cyklu (bez stimulace) je asi deset folikulů, které se nazývají antrální a 8. den začínají produkovat estrogen, vnější vrstva produkuje androstendion a testosteron.

Antrální folikuly na ultrazvuku

Od 8. do 10. dne je již možné určit dominantní, který se pohybuje. Dorůstá až 14 mm, zbytek se zmenšuje a mizí, přibližně se zvyšuje o 3 mm denně. 1-2 dny před ovulací dosáhne 18-23 mm. V závislosti na cyklu v průměru 12. až 16. den folikul praskne a vejce jej opustí.

Určete velikost prvku před jeho prasknutím a ovulací, může to být pouze porodník-gynekolog pomocí ultrazvuku. Průměr hraje důležitou roli, protože lze oplodnit pouze zralé vejce.

Dominantní folikul na ultrazvuku

Bezprostředně před výstupem z ženské reprodukční buňky je velikost prvku 23-24 mm - to je nejlepší volba pro koncepci.

Tabulka velikostí folikulů podle dne cyklu:

Den (od nástupu menstruace)TypRozměry, mm
1-4Antral4
Pět5-6
7Dominantní9-10
811-12
devětVezikuly s folikulární dutinou13-14
deset15-17
jedenáct15-18
1220
13Graafova láhev stigmatu22-24
čtrnáctFolikul praskne - ovulace24-25

Aby došlo k početí, je vajíčko připraveno k oplodnění a těhotenství probíhá dobře, je nutné, aby měl folikul optimální velikost - nejméně 18-19 mm a ne více než 25 mm. Pokud je tento parametr mimo normální rozsah, je koncepce nepravděpodobná. Někdy, pokud uprostřed cyklu folikul nedosáhne požadované velikosti a pokračuje v růstu, je pozorována pozdní ovulace.

Při pravidelném opakování patologie je nutné důkladné vyšetření. Pokud se neléčí, může se vyvinout neplodnost..

Špatným signálem je stejná velikost všech folikulů v kterýkoli den cyklu a absence dominantního. To znamená, že nedojde k ovulaci..

Atypické podmínky jsou:

 • Jednotlivé folikuly. Nemohou se vyvinout na požadovanou velikost. To vede k nedostatečné ovulaci. Důvody mohou být: příliš intenzivní cvičení, hormonální dysfunkce, obezita, hladová dieta, menopauza.
 • Násobek. Více než deset. V tomto případě jsou vaječníky považovány za multifolikulární. Když se jejich počet výrazně zvýší, diagnostikují „syndrom polycystických vaječníků“. Situace zasahuje do ovulace a početí, je spojena s různými patofyziologickými podmínkami těla. Vyžaduje předpis stimulační terapie nebo IVF.

Někdy dochází k atrézii a vytrvalosti.

Patologie je charakterizována selháním folikulu dosáhnout požadované velikosti uprostřed cyklu - opět se začíná zmenšovat a mizí.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: nepřítomnost žlutého tělíska a volné tekutiny v zadním prostoru na ultrazvuku, nízká hladina progesteronu. Je doprovázena amenoreou a nefunkčním děložním krvácením. Četnost výskytu je přibližně 3-4krát ročně. Porušení vede k neplodnosti.

Je absence narušení integrity folikulu. Během týdne zůstává ve velikosti od 22 mm do 24 mm, poté začíná menstruace. Někdy k tomu nedojde a folikul degeneruje do cystické formace. Cysta je diagnostikována, když folikul dosáhne velikosti 30 mm. To je způsobeno nerovnováhou hormonů. Je doprovázeno takovými znaky jako:

 • nedostatek progesteronu;
 • přebytek estrogenu;
 • silné krvácení během menstruace;
 • neustálé zpoždění;
 • identické folikuly na ultrazvuku;
 • po údajné ovulaci - nedostatek volné tekutiny a žlutého tělíska.

K odstranění patologie se provádí hormonální terapie. Mohou předepisovat ultrazvuk, laserovou terapii a elektrickou stimulaci. Vylučuje stres a jakýkoli stres.

Někdy existuje několik dominantních folikulů. To vede k uvolnění několika buněk najednou a v případě pozitivního výsledku nastává těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty..

Pokud je velikost folikulu menší než normální, vede to k nedostatečné ovulaci. Pokud pacientka plánuje těhotenství, musí být patologie léčena. Žena jde k lékaři, podstoupí diagnostiku, která pomůže určit povahu porušení. V moderní medicíně se k léčbě používají léky stimulující ovulaci: citrát, klomifen, Clomid, Clostilbegit atd..

Terapie začíná mezi 5. a 9. dnem cyklu. Počáteční dávka je předepsána odborníkem, poté se postupně zvyšuje. Je zakázáno používat léky samostatně. Kurz je nutně stanoven až po výzkumu hormonální hladiny a stanovení průchodnosti vejcovodů.

Během průchodu protokolu o stimulaci ovulace jsou výsledky nutně sledovány pomocí folikulometrie. Aby se zvýšila pravděpodobnost prasknutí a zabránilo se tvorbě cyst, jsou předepsány spouštěče ovulace (například léky hCG).

Souběžně s určováním stimulace je sledována strava ženy a její zdraví. K určení koncentrace hormonů štítné žlázy je nutná analýza. Předepsána je kyselina listová, hořčík, jód a vitamin E. Je třeba si uvědomit, že počet cyklů těchto léků je přísně omezen. To je spojeno s vysokým rizikem selhání vaječníků a menopauzy..

Velikosti folikulů podle dne cyklu

Folikuly jsou součástí ženských pohlavních žláz, tj. Jejich nedílnou součástí. Jedná se o speciální formace, ve kterých jsou nezralé zárodečné buňky spolehlivě chráněny. Úkolem folikulu je chránit oocyty a až přijde čas, zajistit bezpečnost vajíčka během zrání a uvolňování v den ovulace..

Jak k růstu dochází?

Folikuly jsou dány ženě v právu prvorozenství. Novorozené dívky mají ve vaječnících od 500 tisíc do milionu prvotřídních folikulů, jejichž velikost je zanedbatelná. S nástupem puberty dívka zahájí měsíční nepřetržitý proces folikulogeneze, který bude trvat po celý její reprodukční život a skončí až nástupem menopauzy.

Na celý život je ženě přiděleno asi 500 pohlavních buněk, jsou to oni, kteří budou zrát po jednom v každém menstruačním cyklu a v den ovulace opustí azylovou bublinu, která dosáhla své maximální velikosti. Po ovulaci je možné oplodnění během 24-36 hodin. K početí je zapotřebí pouze jeden folikul a jedno vejce.

S nástupem puberty začíná dívka produkovat hormon zodpovědný za růst folikulů. Říká se tomu FSH, což je hormon stimulující folikuly. Je produkován přední hypofýzou. Pod jeho vlivem se primodiální vezikuly začínají zvětšovat a již během příští ovulace se některé z nich nejprve stanou předběžnými a poté antrálními, uvnitř kterých je dutina naplněná kapalinou.

Antrální folikuly na samém začátku ženského cyklu mohou být od 5 do 25. Jejich počet umožňuje lékařům předpovědět, kolik je žena schopná sebepojetí, zda je těhotenství možné bez stimulace a pomoci lékařů. Devět až 25 bublin je považováno za normální. Pokud má žena méně než 5 folikulů antrálního typu, je stanovena diagnóza "neplodnosti", ve které je indikováno IVF s dárcovskými vejci.

Antrální folikuly rostou přibližně stejnou rychlostí, stejnou rychlostí, ale brzy se začne formovat vůdce, který roste rychleji než ostatní - takové bublině se říká dominantní. Zbytek zpomalí růst a obrátí vývoj. A dominantní stále roste, rozšiřuje se dutina s kapalinou, ve které dozrává vaječná buňka.

Uprostřed cyklu dosáhne folikul velkých velikostí (od 20 do 24 mm), během nichž obvykle praskne pod vlivem hormonu LH. Vejce bude k dispozici pro oplodnění během příštích 24-36 hodin.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Bývalý folikul, nebo spíše zbytky jeho membrán, jsou seskupeny do nové formace - žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Pokud nedošlo k početí, žluté tělo zemře po 10–12 dnech a produkce progesteronu před menstruací prudce klesá. Během těhotenství žluté tělo nadále funguje až do konce prvního trimestru..

Při absenci těhotenství probíhá nová fáze folikulogeneze podle stejného schématu od prvního dne cyklu, tj. Od samého začátku další menstruace. Pokud ženské tělo funguje normálně, nejsou žádné problémy s hormonálními hladinami, pak dochází k ovulaci měsíčně. Za přijatelné jsou považovány 1–2 anovulační cykly ročně. S věkem se počet cyklů bez zrání a ovulace folikulů zvyšuje na 5-6 ročně, ale je to normální, protože ženský genetický materiál stárne a zásoba folikulů je vyčerpána.

Nelze jej doplnit - příroda takovou příležitost nepředvídala, a proto je důležité sledovat své zdraví a řádně se starat o ovulační rezervu.

Změna velikosti

Je těžké říci, jakou velikost by měl mít folikul normálně v té či oné fázi vývoje. Údaje, které existují v tabulkách, jsou pouze přibližné, nezohledňují individualitu konkrétní ženy. S každým dnem cyklu se velikost bublin mění, protože proces folikulogeneze je kontinuální a konstantní.

Na samém začátku cyklu velikost folikulů nepřesahuje 2-4 mm. Jak však roste, průměr antrálních folikulů se zvětšuje a počet samotných folikulů klesá. 8. den od začátku cyklu se dominantní folikul obvykle uvolní a poté se zaznamená pouze jeho velikost až do ovulace.

Tabulka velikostí folikulů ve dne.

Den cyklu

Velikost folikulu

Změny

Je možné určit počet antrálních folikulů.

Počet antrálních váčků začíná klesat.

Je přidělen dominantní folikul.

Dominantní folikul roste

Uvnitř dominantního folikulu je možné definovat dutinu s oocytem.

Dutina uvnitř folikulu se rozšiřuje.

Na povrchu folikulu se tvoří tuberkulóza, samotný folikul se blíží k ovariální membráně co nejblíže.

Stanoví se stigma na povrchu folikulu.

21-22 mm (23-24 mm je přijatelné)

Folikul je připraven k ovulaci.

Není vůbec nutné, aby v konkrétním případě 10-11. Dne cyklu byl růst dominantní bubliny 11-18 mm, protože vše je zcela individuální, ale k předpovědi ovulačního období se stále používá velikost folikulu. Například ženě s velikostí folikulu 16 mm bude nabídnuto počkat na ovulaci, protože velikost bubliny neznamená, že k prasknutí dojde velmi brzy.

A je také důležité překročit normy velikosti: pokud má 7-9 den cyklu nebo v jakémkoli jiném období před ovulací folikul rozměry větší než 25 mm (26-27, 30-34 mm atd.), Lékař s největší pravděpodobností předpokládá cystickou vzdělání než normální ovulační cyklus.

Důležité! Tyto normy jsou relevantní pro ženy, které nedostávají hormonální léčbu. Při stimulaci ovulace se velikosti mohou lišit.

Jak zkontrolovat?

Je samozřejmě nemožné měřit folikuly samostatně. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je navštívit lékaře a nechat si udělat folikulometrii. Jedná se o typ ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk), při kterém je dynamicky pozorován stav vaječníků ženy. První ultrazvuk se obvykle provádí bezprostředně po skončení menstruace, obvykle 7. - 8. den cyklu existuje každá příležitost posoudit počet antrálních váčků. Poté se ultrazvuk provádí několikrát pravidelně každé 2-3 dny, aby nezmeškal den ovulace.

Ultrazvukový lékař vám na základě průměrné velikosti folikulu řekne, kdy je lepší stimulovat ovulaci, kdy je lepší předepsat postup punkcí vaječníků v protokolu IVF, a bude také schopen s jistotou říci, zda v současném cyklu vůbec došlo k ovulaci..

Folikulometrie se nutně provádí za účelem zjištění podstaty a příčin neplodnosti a také k rozhodnutí o vhodnosti stimulace.

Hned při prvním zákroku může být žena překvapena, když slyší, že ve vaječnících dozrává poměrně mnoho folikulů. Pro antral - to je zcela normální. Situace, kdy je takových bublin buď příliš mnoho, nebo příliš málo, jsou alarmující. Pokud je jich 26 nebo více, lékař bude mít podezření na syndrom polycystických vaječníků, u kterého je koncepce bez předchozí léčby nemožná..

Pokud existuje méně než 5 antrálních váčků (jeden folikul, 2, 3, 4 folikuly), znamená to, že žena je neplodná, takže folikuly nerostou ani při stimulaci - v tomto případě se neprovádí stimulace funkce IVF a vaječníků. IVF s oocytem dárce je přijatelné.

Optimální množství pro početí bez problémů je 11-25 folikulů. Právě toto množství označuje normální zásobení folikulem a úroveň plodnosti. S množstvím 6-10, které mluví o snížené folikulární rezervě, může být žena stimulována.

Příčiny poruch folikulogeneze

Procesy folikulogeneze probíhají pod vedením hormonálního pozadí a závisí na koncentraci a poměru hormonů FSH, estradiolu, luteinizačního hormonu, progesteronu, testosteronu, prolaktinu. Jakákoli odchylka endokrinního doprovodu může proto způsobit narušení procesu zrání folikulů, což povede k tomu, že zrání bude probíhat buď příliš pomalu nebo rychle. V prvním případě je možná pozdní ovulace, ve druhém - brzy. Žádný z nich není pro normální početí příliš příznivý..

Poruchy folikulogeneze jsou různé. Například při perzistenci folikulární membrána nepraskne. Tento jev je obvykle spojen s nedostatečnými hladinami hormonu LH. V tomto případě vajíčko přezrálo, odumírá a folikul zůstává na povrchu pohlavních žláz ještě několik dalších týdnů. To způsobí poruchu menstruačního cyklu, početí během tohoto období je nemožné..

Při luteinizaci folikulu se žluté tělísko začíná rozvíjet dříve, než dojde k prasknutí, takže nedojde ani k ovulaci. A pokud folikul nedospěje na požadovanou velikost a náhle zastaví jeho vývoj, pak mluví o atrézii folikulu. Ve všech případech je proces ovulace narušen - žena si nemůže představit dítě.

Důvody, proč je narušen vývoj folikulů, jsou četné. Existují dočasné faktory, po jejichž odstranění se cyklus obnoví a žena se může stát matkou bez pomoci lékařů.

Existují vážnější důvody vyžadující povinnou léčbu, pomoc reprodukčních specialistů, embryologů a dalších specialistů, kteří jsou schopni dát ženě štěstí v mateřství i ve zdánlivě beznadějných případech..

Dočasné porušení může způsobit:

 • nadměrná fyzická námaha, profesionální sporty;
 • koníček pro mono-diety, drastické hubnutí nebo přibývání na váze v krátkém časovém období;
 • chronický stres, emoční nestabilita, starosti;
 • práce v podniku s vysokým stupněm pracovního rizika (barvy, laky, dusičnany, během noční směny, v podmínkách silných vibrací a zvýšeného elektromagnetického záření);
 • cestování a letecká doprava, pokud jsou spojeny se změnou klimatu a časovými pásmy;
 • zrušení perorálních kontraceptiv;
 • nemoci utrpěné v současných měsících se zvýšením tělesné teploty.

Ženy si často nevšimnou jakéhokoli narušení folikulárního zrání, protože ne vždy věnujeme náležitou pozornost zpoždění menstruace nebo hojnějšímu výtoku.

Z patologických příčin zhoršeného zrání folikulů lze zaznamenat různá onemocnění a stavy, při nichž je narušeno endokrinní pozadí:

 • patologie hypofýzy, hypotalamus;
 • dysfunkce vaječníků;
 • zánětlivá a infekční onemocnění pohlavních orgánů a pánevních orgánů;
 • poranění tkáně vaječníků, důsledky chirurgického zákroku;
 • narušení štítné žlázy, kůry nadledvin.

Hormonálním poruchám často předchází porod a potrat, špatné návyky, dlouhodobé užívání antibiotik, antidepresiva, antikoagulancia.

Co dělat?

Pokud je narušen růst folikulů a ovulace, obvykle se používá hormonální léčba. Domácí léky, tradiční léky (kančí děloha, šalvěj a další) nemohou vyřešit problém, který existuje na metabolické úrovni, zvýšit zásobu folikulů nebo vybudovat endometrium, pomoci růst folikulů.

Přípravky FSH pomáhají urychlit jejich růst a dosáhnout zralého folikulu a plné ovulace. Předepisuje je lékař v přísně individuálním dávkování („Clostilbegit“, „Clomiphene“ a další). Rychlost, s jakou folikuly rostou za den, je řízena folikulometrií. Když růst dosáhne požadovaných parametrů, je injikována injekce hCG 10 000, po které začíná ovulace po 24-36 hodinách.

Léky, které stimulují růst folikulů, si nelze předepisovat a nekontrolovatelně užívat. To může vést k velmi smutným následkům..

Pokud nedojde k růstu ani při doporučené hormonální léčbě, doporučuje se IVF s dárcovskými oocyty, protože neexistuje jiný způsob, jak získat zralá vajíčka, jak stimulovat ovariální hyperaktivitu..

odborný lékař, odborník na psychosomatiku, matka 4 dětí

Během menopauzy ženy často trpí nadměrným pocením, častými návaly horka a celkovým nepohodlí. Jak se zbavit těchto potíží, jaké jsou příčiny jejich výskytu, jaké prostředky existují k léčbě hyperhidrózy, je popsáno v našem článku.