Ultrazvukové monitorování ovulace - folikulometrie (+ dekódování!)

Ultrazvukové monitorování nebo folikulometrie je nejspolehlivější, téměř 100% metoda pro stanovení ovulace. To vyžaduje několikrát během cyklu návštěvu ultrazvukové místnosti..

První monitorování je předepsáno po ukončení menstruace, asi týden před očekávanou ovulací, a poté se opakuje každé 2-3 dny. Interval závisí na individuální rychlosti růstu folikulů (přibližné datum ovulace je určeno jejich velikostí). Poté, co se corpus luteum objeví na místě dominantního folikulu, stejně jako tekutina v malé pánvi, lékař uvádí, že došlo k ovulaci.

Jak se vypočítá den ovulace ultrazvukem

To je jeho hlavní výhoda. Má však také nevýhody: vysoké náklady a nutnost navštívit ultrazvukovou kancelář. Faktem je, že předtím, než zjistíte, že folikul je připraven na ovulaci, může to trvat déle než jeden den a za každý screening musíte zaplatit.

Se stabilním 28denním cyklem začíná ultrazvukové monitorování od 8 do 9 dnů cyklu. V tuto chvíli již vidíte dominantní folikul. Následující postupy každé 2-3 dny potvrzují její růst a zrání a přímo naznačují přístup ovulace. Když dominantní folikul dosáhne 18-24 mm, praskne a uvolní vajíčko (ovulace). Pokud se proces vyvíjí normálně, potvrdí jeho nástup ultrazvukové vyšetření 15. - 16. den cyklu.

Pokud je menstruační cyklus stabilní, ale jeho trvání je menší než nebo delší než 28 dnů, provede se první monitorovací relace ultrazvukem 6 dní před odhadovaným datem ovulace. Pokud je menstruace nepravidelná, je folikulometrie předepsána 4. den po jejím ukončení. V každém případě ultrazvukové monitorování pokračuje každé 2–3 dny, dokud není potvrzena ovulace (žluté tělísko a volná tekutina v malé pánvi).

Jaké parametry mají vaječníky a folikuly před ovulací?

Jak folikul dozrává, corpus luteum roste a mizí, velikost vaječníků se pravidelně mění. V normálních mezích:

 • objem 4-10 cm 3;
 • délka 20-37 mm;
 • šířka 18-37 mm;
 • tloušťka 16-22 mm.

Jeden by neměl být překvapen, pokud ultrazvuk vykazuje různé velikosti levého a pravého vaječníku. To je normální. Po menopauze se blíží k rovnosti.

Hlavním účinkem na parametry vaječníku před ovulací je růst folikulů. Na začátku každého cyklu se začíná zvětšovat 7-8 folikulů, poté mezi nimi vynikne dominantní (zřídka dva). Pokračuje ve svém růstu a zbytek se vrací do původního stavu. Přibližná velikost dominantního folikulu v rané fázi (5-7 dní cyklu) je 6 mm. Blíže ke středu (10. den) dosahuje jeho průměr 15 mm a poté se denně zvětšuje o jeden a půl až dva milimetry denně. Velikost folikulu během ovulace - 18-24 mm.

Významné zvýšení vaječníků (o 1,5 cm 3 a více), stejně jako pokles parametrů, je důvodem pro další vyšetření. V prvním případě je možná přítomnost cyst nebo nádorů. Snížení objemu může znamenat pokles funkce vaječníků..

Jaké známky ovulace jsou vidět na ultrazvuku

Hlavním předzvěstí blížící se ovulace, kterou lze jasně vidět pomocí ultrazvukového skenování, je dominantní folikul o průměru 17 mm. Přirozeným inkubátorem zralého vajíčka je heterogenní kulatý útvar. Jeho dvojitý obrys se zesílením na vnitřní straně je jasně viditelný.

Pokud je velikost folikulu menší než 15 mm ve 12. - 14. den cyklu (cyklus - 28 dní), ovulace nemusí být.

Během ovulace má děloha třívrstvou strukturu endometria (vnitřní sliznice). Jeho tloušťka dosahuje 8-12 mm. Po ovulaci se sliznice změní na sekreci.

Stav endometria dělohy určuje připravenost těla na ovulaci

Tenčí vrstva endometria naznačuje, že děloha není připravena přijmout oplodněné vajíčko.

Ovulace s PCOS - k čemu je ultrazvuk?

PCOS (syndrom polycystických vaječníků) je hormonální porucha, při které vajíčka nedozrávají úplně uvnitř nebo vně dominantního folikulu. To je běžný důvod, proč nemáte ovulaci. Mnoho folikulů s nezralými vejci se znovu rodí do benigních novotvarů - cyst.

Ultrazvukové monitorování se nutně používá ke stimulaci ovulace (jedna z hlavních metod koncepce v PCOS), stejně jako v cyklu s použitím ART - nitroděložní inseminace.

PCOS na ultrazvuku - žádný dominantní folikul

Nebojte se laparoskopie. Tento delikátní postup pomůže nejen identifikovat problém v reprodukčním systému, ale také jej napravit na místě. Například diatermopunktura - pálení ovariální membrány pomocí PCOS, podporuje nástup ovulace a těhotenství v příštích 6 měsících.

Folikulometrie po ovulaci

Postup se provádí v období od 2 - 3 dnů po očekávaném uvolnění zralého vajíčka.

Pokud vše proběhlo dobře, na obrazovce monitoru uvidíte:

  Žluté tělo (zaoblená formace s nerovnými obrysy) v místě zralého folikulu. Velikost žlutého tělíska po ovulaci (15. den cyklu) je 15-20 mm. Aktivně roste a dosahuje do 20. dne cyklu o průměru 2,5 - 2,7 cm. Do týdne po ovulaci mizí corpus luteum ve vaječníku a mizí v době příští menstruace nebo naopak - zvyšuje se ještě aktivněji (pokud došlo k početí).

Corpus luteum je dočasná žláza, která se tvoří v místě dominantního folikulu po ovulaci

 • Tekutá látka v Douglasově prostoru za dělohou (tekutina v pánvi). Jedná se o obsah dominantního folikulu, který vytéká po uvolnění zralého vajíčka, a malá část sekrece vejcovodů.
 • Foto ultrazvuku - folikulometrie po ovulaci. Je zde žluté tělísko a volná tekutina

  Pokud došlo k ovulaci, tekutina v sítnicovém prostoru se hromadí v nevýznamném objemu. Normálně je jeho vertikální úroveň menší než 10 mm, ale pokud přesáhne 50 mm, může to být výsledek různých patologických procesů ve vnitřních pohlavních orgánech..

  Při plánování dítěte je nejlepší čas na intimitu v den prasknutí folikulu a 1–2 dny před ním..

  Po ovulaci musíte počkat asi 7-10 dní (než se embryo implantuje do dělohy). Známky implantace a další příznaky časného těhotenství při 8–14 DPO jsou popsány ve velmi podrobném článku s příklady. Pokud jsou takové příznaky přítomny, lze provést ultrazvukový těhotenský test. Pokud ne, počkejte na začátek zpoždění (15 dní po ovulaci) a poté proveďte test.

  Folikulometrie - stanovení ovulace pomocí ultrazvuku

  Proces folikulogeneze u dívky začíná in utero v 6. týdnu těhotenství její matky. V době narození její vaječníky obsahují asi 1 až 2 miliony prvotních folikulů. Většina z nich zemře a pouze několik z nich se účastní ovulace. V době puberty již existuje přibližně 300 tisíc folikulů. Z tohoto množství za celé období před menopauzou dospěje pouze asi 500 vajec. K určení, zda v daném menstruačním cyklu došlo k ovulaci, nám pomůže taková ultrazvuková metoda, jako je folikulometrie.

  1. Co je podstatou výzkumu
  2. Kdo to musí udělat
  3. Jak je
  4. Co může studie říci
  5. Jaký den menstruačního cyklu provést
  6. Hodnocení výsledků
  7. Závěr

  Co je podstatou výzkumu

  Folikulometrie je ultrazvukové pozorování změn vaječníků během jednoho nebo více menstruačních cyklů. Současně se zaznamenává stav endometria. Tato metoda umožňuje posoudit zásobu vaječníků a určit přítomnost ovulace. S ním můžete naplánovat datum početí, rozhodnout o stimulaci a použití technologií asistované reprodukce..

  Existuje několik metod pro stanovení ovulace: měření bazální teploty a použití testovacích proužků a ultrazvuk. Ultrazvuk v různé dny cyklu s folikulometrií je nejinformativnějším způsobem registrace ovulace. Je velmi populární díky své jednoduchosti, bezpečnosti, dostupnosti a přesnosti..

  Kdo to musí udělat

  Folikulometrie není screeningový ani profylaktický test. Používá se pro indikace, které jsou:

  1. Neplodnost. Absence těhotenství po dobu 12 měsíců nebo déle při pravidelném sexuálním životě bez antikoncepce.
  2. Menstruační nepravidelnosti. Nepravidelný menstruační cyklus, intervaly mezi obdobími 40 a více dnů, amenorea, sporé a / nebo krátké (1-2 dny) období, intermenstruační špinění.
  3. Přítomnost onemocnění, při kterých nemusí dojít k ovulaci nebo jiným nepravidelnostem menstruace (syndrom skleropolycystických vaječníků, adenom hypofýzy, nedostatečnost luteální fáze cyklu atd.).
  4. Vyjasnění ovariální rezervy před stimulací ovulace, inseminace spermií, oplodnění in vitro.
  5. Registrace ovulace pro plánování data početí.
  6. Plánování pohlaví budoucího dítěte.
  7. Stanovení ovariální rezervy k posouzení schopnosti samostatně otěhotnět, přijmout vajíčko při stimulaci ovulace, předpovídat věk menopauzy.

  Jak je

  Postup folikulometrie se neliší od standardního ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů. Pro lepší vizualizaci strukturních rysů vaječníků se doporučuje provést transvaginálním způsobem. V tomto případě žena leží na zádech s nohama ohnutými v kolenou. Senzor chráněný kondomem je vložen do její vagíny.

  Změny ve vaječnících lze pozorovat také pomocí transabdominálního ultrazvuku. Během ní je žena v poloze na zádech. Senzor se bude pohybovat podél přední břišní stěny. Ke zlepšení přenosu ultrazvukových vln se používá speciální gel.

  Folikulometrie může být obtížná kvůli nafouknutým střevním smyčkám. Ultrazvuk je absorbován plynem a vaječníky mohou být obtížně vizualizovatelné, a pokud jsou malé, nemusí být ani nalezeny. Proto je nutné 2-3 dny před zákrokem dodržovat dietu s výjimkou potravin, které zvyšují produkci plynů ve střevě (luštěniny, černý chléb, housky, surová zelenina a ovoce atd.). Při provádění ultrazvuku s transvaginálním přístupem musí být močový měchýř vyprázdněn. Transabdominální metoda vyžaduje, aby žena pila 1-1,5 litru vody 30-60 minut před zákrokem pro mírné nutkání na močení..

  Co může studie říci

  Hlavním úkolem folikulometrie je zjistit přítomnost nebo nepřítomnost ovulace u dané ženy..

  • Tato studie určuje čas ovulace, který může pomoci při výběru data početí..
  • Během vyšetření během cyklu lze hodnotit proces folikulogeneze.
  • Věnujte pozornost přítomnosti dominantního folikulu, tvorbě žlutého tělíska po ovulaci.
  • Vyhodnoťte ovariální rezervu.
  • Souběžně s registrací změn ve vaječnících je během cyklu monitorován stav endometria.

  Všechny výše uvedené faktory je třeba zohlednit v programech technologie asistované reprodukce.

  Jaký den menstruačního cyklu provést

  Odpovězte na otázku „Kdy provést folikulometrii?“ je to nemožné bez znalosti toho, jaké změny nastávají ve vaječnících během menstruačního cyklu. Tento typ výzkumu se provádí stanovený počet opakování v požadovaných obdobích v závislosti na úkolech a cílech..

  Rozhodujícím okamžikem pro výběr dne studie je přesně to, co chce lékař u této konkrétní ženy vidět. Při určování doby vyšetření se tedy člověk musí řídit předpisy lékaře, nikoli vlastními silami..

  Normálně mezi pubertou a menopauzou ultrazvukové vyšetření vaječníků odhalí folikuly o průměru 1 až 2 milimetry nebo více. Jsou rozptýleny po ovariální tkáni ve formě anechoických útvarů..

  Každá žena se narodila s určitou zásobou prvotních folikulů, z nichž některé se pod vlivem hormonů proměnily v dominantní folikul a oživily vajíčko. Jsou tak malé, že je nelze vidět na ultrazvuku. Pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly roste a dospívá 5-12 folikulů. Z nich jeden nebo dva přežili k ovulaci. Tyto folikuly se nazývají preantrální a přestávky, jsou již jasně viditelné na ultrazvuku.

  1. První studie může být naplánována na 2-3 dny menstruačního cyklu, aby se posoudila ovariální rezerva. Ve vaječnících během tohoto období je vizualizován určitý počet folikulů o průměru 2 až 8 mm. Jejich počet od 10 do 26 naznačuje dobrou ovariální rezervu a příznivou prognózu při stimulaci ovulace..
  2. Druhé vyšetření lze naplánovat na 5-7 dní od začátku menstruace. Ve vaječnících se nacházejí 2-3 folikuly o velikosti od 5 do 10 mm.
  3. Počínaje 10. dnem menstruačního cyklu se provádí ultrazvuk, který registruje zrání dominantního folikulu a potvrzuje skutečnost, že došlo k ovulaci. Dominantní folikul by měl být již v této fázi exprimován. Jeho růst během tohoto období je aktivní a činí 2–4 mm denně. Dominantní folikul před ovulací dosahuje průměru 20–25 mm.
  4. Pro potvrzení dokončené ovulace se každé dva dny provádí ultrazvuk. Dokazuje to tvorba nepravidelného tvaru v místě dominantního folikulu a malé množství tekutiny v zadním prostoru.
  5. Další vyšetření lze provést 21. až 23. den menstruačního cyklu (s 28denním cyklem). Ve vaječníku, v místě dominantního folikulu, se stanoví žluté tělísko. Jeho rozměry jsou 15-20 mm. Žluté tělo produkuje progesteron, který pomáhá udržovat těhotenství.

  Hodnocení výsledků

  Na základě výsledků získaných pomocí folikulometrie lze vyvodit závěr, že vaječníky fungují. Tyto údaje pomohou lékaři pochopit, zda žena může sama otěhotnět, nebo zda je nutné použít technologie asistované reprodukce, zjistit příčinu menstruačních nepravidelností a neplodnosti..

  Při normálním provozu vaječníků ukazuje ultrazvuk tvorbu dominantního folikulu, který následně praskne, uvolní vajíčko a na jeho místě se vytvoří žluté tělísko. Abnormality vaječníků jsou:

  • Přetrvávání folikulů. To se stane, když z nějakého důvodu neprasklo a na jeho místě se nevytvořilo žluté tělo. Tento stav přetrvává až do dalšího menstruačního cyklu..
  • Luteinizace neovulovaného folikulu. V tomto případě ultrazvuk neregistruje ovulaci a folikul se změní na žluté tělo.
  • Folikulární atrézie. V tomto případě nepraskne a postupně se zmenšuje a rozpouští, známky ovulace a žlutého tělíska nejsou na ultrazvuku nalezeny.
  • Tvorba funkční folikulární cysty. Folikul bez prasknutí uprostřed cyklu nadále aktivně dále roste a dosahuje velikostí od 25 do 100 mm v průměru.
  • Cysta žlutého tělíska. Tvoří se na místě ovulovaného folikulu místo žlutého tělíska.

  Otázka, kolik folikulů by mělo být na ultrazvuku u ženy v reprodukčním věku, je nesmírně důležitá. Toto číslo naznačuje možnost sebepojetí, určuje úspěch a rizika stimulace ovulace, předpovídá věk menopauzy. Normálně by mělo být detekováno 10–26 folikulů 2–3 dny menstruačního cyklu. Folikulární aparát není vyjádřen, pokud je jejich počet menší než 4. Tato situace naznačuje velmi nízkou pravděpodobnost nezávislého těhotenství a nepřítomnost nebo slabý účinek stimulace ovulace..

  Závěr

  Při analýze údajů folikulometrie je třeba mít na paměti, že část ženských cyklů je obvykle anovulační. Výzkum se proto často provádí v několika cyklech. Podle výsledků studie může být pacientovi v případě odchylky od normy nabídnuta hormonální léčba, stimulace ovulace nebo použití oplodnění in vitro.

  Pronásledování ovulace: folikulometrie

  • 29. října 2019
  • Kdy začít s folikulometrií?
  • Klasický obraz monitorování ultrazvukem
  • Možné možnosti anovulace
  • Indikace pro folikulometrii
  • Příprava na zkoušky
  • Jaké známky ovulace jsou vidět na ultrazvuku
  • Posouzení výsledků
  • Lékařské schůzky po vyšetření

  Dnes mají ženy v provozu mnoho metod sledování ovulace, z nichž jednou je folikulometrie. Jedná se o ultrazvukové monitorování růstu folikulů a jejich další transformace do žlutého tělíska. Pokud je to nutné, tloušťka endometria se také zkoumá v každé fázi menstruačního cyklu..

  # Kogda nachinat follikulometriyu? Kdy začít s folikulometrií?

  V prvních dnech cyklu se folikuly teprve začínají vyvíjet a největší z nich mají průměr asi 2 mm. V této fázi není možné posoudit, zda dojde k ovulaci, ale je možné identifikovat folikulární cystu - neovulovaný folikul, který zůstává z posledního cyklu a pokračuje v růstu. Pokud se primární ultrazvuk provádí okamžitě v předvečer ovulace, lze cystu snadno zaměnit s dominantním folikulem.

  Jak víte, délka cyklu se mění v důsledku první fáze, zatímco doba druhé zůstává vždy konstantní a je (obvykle) 13-14 dní. V tomto ohledu musí ženy s pravidelným, ale delším nebo kratším cyklem jít na první ultrazvuk ne 8. – 10. Den cyklu, ale přibližně 4–6 dní před očekávanou ovulací. Četnost a počet sezení určí lékař. Obvykle postačují 2-3 návštěvy ultrazvukové místnosti s intervalem 2-3 dny.

  V případech, kdy dochází k prodlouženým nepravidelným cyklům, je třeba zahájit folikulometrii 3-5 dní po skončení menstruace. Lékař bude nejen sledovat folikuly, ale také kontrolovat endometrium pomocí ultrazvuku. To pomůže přesněji určit příčinu zpoždění a stanovit správnou diagnózu. V takovém případě se počet a frekvence postupů liší individuálně..

  #Klassicheskaya kartina ultrazvukovogo monitoringaKlasický obraz ultrazvukového monitorování

  Pokud se zaměříte na klasický cyklus, pak 8. - 10. den již můžete vidět jeden (méně často 2 nebo více) dominantní folikul o průměru 12-15 mm, zatímco jiné jsou mnohem menší. Dále se zvyšuje o 2–3 mm denně a v době ovulace může dosáhnout průměru 18–25 mm. Endometrium v ​​tomto bodě má třívrstvou strukturu a tloušťku asi 10-12 mm. Poté dojde k uvolnění luteinizačního hormonu a vajíčko se uvolní s malým množstvím folikulární tekutiny do břišní dutiny.

  Další „zmizení“ nebo zmenšení dominantního folikulu a deformace jeho stěn, jakož i přítomnost tekutiny v Douglasově prostoru, naznačují, že došlo k ovulaci. Později, 15. - 18. den cyklu, v místě ovulace, můžete vidět žluté tělo o průměru 15-20 mm, které má nepravidelný tvar a nerovnoměrné kontury. Každý den se jeho velikost zmenšuje a v předvečer menstruace je obvykle špatně vizualizována nebo není vůbec definována. Hustota ozvěny endometria se v těchto dnech rovnoměrně zvyšuje, třívrstvá struktura je nahrazena homogenní.

  #Vozmozhnye varianty anovulyacii

  Pokud dominantní folikul nejprve roste, ale pak se přestane vyvíjet (perzistence) nebo regresuje (atrézie), pak ovulace nenastala. V zadním prostoru není žádná volná tekutina, progesteron vylučuje žluté tělísko, takže hladina tohoto hormonu v krvi bude odpovídat první fázi cyklu.

  Stává se, že se vajíčko neuvolní v důsledku předčasného uvolnění luteinizačního hormonu, zatímco folikul se „zhroutí“ a hladina progesteronu v krvi odpovídá druhé fázi cyklu. Tento účinek se nazývá luteinizace folikulů. Existuje také možnost, že žádný z mnoha folikulů „neroste“ na velikost dominantního. Takový cyklus bude také anovulační..

  Folikulometrie tedy nenahrazuje měření bazální teploty, hormonální studie a ovulační testy, ale naopak v kombinaci s nimi umožňuje získat ucelenější obraz o procesech probíhajících v reprodukčních orgánech ženy. A včasné stanovení správné diagnózy a stanovení účinné léčby je dalším krokem k mateřství..

  #Pokazaniya k proveneniyu follikulometriya Indikace pro folikulometrii

  Fáze menstruačního cyklu se navzájem nahrazují a opakují. Každý měsíc se vytvoří nový dominantní folikul, který obsahuje vajíčko, které lze oplodnit. Pokud nedojde k početí, je endometrium odmítnuto a začíná nový cyklus. Ke sledování ovulace se používají různé metody. Folikulometrie je jednou z nich. S jeho pomocí můžete nejen přesně zjistit dny, kdy folikul opouští vajíčko, ale také identifikovat přítomnost patologií.

  Folikulometrie se používá v případech:

  1. Objasněte den ovulace a určete plodné dny.
  2. Hodnocení vaječníků.
  3. Diagnostika neplodnosti.
  4. Ovládání funkce a struktury vaječníků.
  5. Hodnocení menstruačního cyklu.
  6. Identifikace účinků hormonálních léků na vaječníky.
  7. Diagnostika cyst, PCOS, fibroidů a dalších patologií reprodukčního systému.
  8. ECO.

  #Podgotovka k obsledovaniyam Příprava na zkoušky

  Folikulometrie se provádí různými metodami - břišní a transvaginální. Každá metoda zahrnuje předběžnou přípravu ženy na vyšetření..

  Břišní metoda - vyšetření vaječníků ultrazvukem přes přední břišní stěnu. Při přípravě na ultrazvukové vyšetření potřebujete:

  1. Vyvarujte se potravin, které vedou k plynování.
  2. 2 hodiny před zákrokem začněte pít tekutinu (čistou vodu, čaj), aby bylo vyšetření provedeno na plný močový měchýř.

  Intravaginální metoda - vyšetření vaječníků zavedením transvaginálního senzoru do pochvy. Při přípravě potřebujete:

  1. Vylučte vodu sycenou oxidem uhličitým, luštěniny, zelí, chléb - potraviny, které zvyšují produkci plynu ze stravy.
  2. Vyprázdněte močový měchýř.
  3. Provádějte intimní hygienu.

  Pozornost! V některých případech se uchýlí k použití dvou typů vyšetření současně..

  #Kakie priznaki ovulyacii vidno na UZI Jaké známky ovulace jsou vidět na ultrazvuku

  Výzkum s jakýmkoli senzorem umožňuje určit přítomnost / nepřítomnost ovulace. Pokud k tomu došlo, můžete na monitoru sledovat:

  1. Absence dominantního folikulu přítomného při předchozím vyšetření.
  2. Folikulární prasknutí.
  3. Akumulace tekutiny v dutině za dělohou.
  4. Přítomnost žlutého těla.

  #Ocenka poluchennyh rezultatov Vyhodnocení výsledků

  Data získaná během diagnostiky jsou různá. Folikulometrie vám umožňuje vyvodit závěry pro jmenování dalšího vyšetření, stanovení diagnózy nebo předepsání léčby.

  1. Dominantní folikul v plné zralosti dosahuje velikosti 15-24 mm.
  2. Po prasknutí folikulu se vajíčko uvolní do vejcovodu.
  3. Místem folikulu je corpus luteum.

  Pokud je ženě diagnostikována neplodnost, ale obraz je normální, je možné ucpání vejcovodů.

  1. Arresia. Folikul roste a může dosáhnout normální velikosti. Pak přichází fáze regrese. Folikul se zmenšuje a mizí. Za dělohou není žádná tekutina, žluté tělo není vizualizováno.
  2. Vytrvalost. Folikul, který se rozrostl do normálu, nepraskne. Vejce nevychází, nedochází k ovulaci. Perzistence trvá od jednoho do několika menstruačních cyklů. Tekutina a žluté tělísko chybí.
  3. Folikulární cysta. Při prodloužené perzistenci se objeví cysta, která se tvoří kvůli abnormální velikosti folikulu. Může růst více než 25 mm, kapalina není vizualizována, žluté tělísko chybí.
  4. Luteinizace. Na místě vytvořeného, ​​ale ne ovulovaného folikulu se objeví žlutá skvrna. K luteinizaci dochází v důsledku zvýšení odpovídajícího hormonu během zrání folikulu.

  Nedostatek folikulárního vývoje je další patologie, při které folikul neroste. Je to nejčastěji způsobeno polycystickými chorobami..

  #Vrachebnye naznacheniya posle obsledovaniya Lékařské schůzky po vyšetření

  V závislosti na tom, co bylo odhaleno během folikulometrie, lékař předepisuje léčbu nebo další vyšetření.

  1. V případě perzistence se používají léky, které obnovují druhou fázi cyklu.
  2. Při absenci vývoje folikulů jsou předepsány stimulanty.
  3. Při artrézii se doporučují léky ke stimulaci růstu a normálního vývoje vajíčka.
  4. Folikulární cysta není léčena léky. Zmizí sama. Je možné používat homeopatická léčiva a komplexy vitamínů.
  5. Luteinizace neovulovaného folikulu vyžaduje odstranění příčiny onemocnění.

  Novinář, absolvent školy lékařské žurnalistiky, spolupracuje s Media Institute for Public Health. Specializuje se na následující témata: porodnictví, gynekologie, reprodukční medicína, urologie, psychologie

  Folikulometrie - co to je, jak se provádí ultrazvuk

  Proč to dělají?

  Folikulometrie nebo ultrazvukové monitorování folikulogeneze je předepsáno ke stanovení:

  • stav vaječníků, počet a rychlost zrání folikulů;
  • zda existuje ovulace nebo ne;
  • zda je nutné stimulovat folikulogenezi;
  • den ovulace;
  • doba punkce vaječníků před IVF;
  • účinnost léčby.

  V některých případech v důsledku hormonální nerovnováhy nedojde ke zvýšení folikulů a ovulaci ve vaječníku. Je nutné zkontrolovat, zda během cyklu dochází ke změnám ve vaječníku, folikulogenezi, jak je to provedeno? Folikulometrie je poměrně jednoduchý postup, který se provádí pomocí ultrazvukového přístroje, folikulogeneze se pozoruje 7 dní po menstruaci, každý druhý den nebo denně. Používá se transabdominální nebo transvaginální ultrazvuk.

  Během procedury lékař spočítá počet dozrávajících folikulů a vypočítá jejich velikost. Obvykle dochází k zrání 5-6, ale pak jeden nebo dva z nich začnou předjíždět zbytek v růstu, nazývají se dominantní folikuly. Zbytek prochází obráceným vývojem. Dominantní folikul, který dosáhl velikosti 20–23 mm, praskne a vynoří se z něj zralé vejce.

  Stanovení ovulace

  Známky ovulace jsou absence dominantního folikulu následujícího dne vyšetření a malé množství tekutiny v Douglasově prostoru. Lékař, který provádí studii, může varovat neplodný pár, že brzy dojde k ovulaci a pravděpodobnost početí dítěte je vysoká..

  Pokud nedojde k ovulaci, vytvoří se cysta v místě folikulu nebo se předimenzuje. V takových případech je nutné zkontrolovat hormonální pozadí ženy, protože to může být porušení folikuly stimulujících luteinizačních hormonů, které mohou způsobit takovou patologii.

  Existují také patologie, jako je perzistentní luteinizační folikul. Při vytrvalosti velký folikul nemá ovulaci, ale zůstává ve stejném stavu po dlouhou dobu a při luteinizaci bez ovulace se na jejím místě vytvoří žluté tělísko. Těhotenství nemůže nastat, je nutná pečlivě vybraná hormonální terapie.

  Folikulometrie v IVF se provádí za účelem stanovení účinnosti stimulace, jakož i doby, kdy by měla být provedena ovariální punkce za účelem odběru vajíček pro IVF. Punkce folikulů se provádí, když dosáhnou velikosti 19-20 mm a obsahují téměř zralé vejce.

  Na rozdíl od kalendářní metody a měření bazální teploty je nejúčinnějším způsobem stanovení ovulace folikulometrie.

  Ultrazvuková folikulometrie v programech ART

  Efektivní využití technologií asistované reprodukce není možné bez ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů. Protože jakákoli stimulace je řízena folikulometrií. Metoda se vždy používá k indukci ovulace léky, stejně jako v programech IVF. Používá se také v případě provádění umělého oplodnění..

  Účel ultrazvukového vyšetření je stále stejný: určit, kdy dojde k ovulaci, nebo posoudit připravenost folikulů na punkci. Pojďme si promluvit o roli folikulometrie při používání různých technologií asistované reprodukce.

  Indukce ovulace

  Indukce ovulace vyvolané léky se používá hlavně pro endokrinní neplodnost. Hlavní indikací je anovulace. To znamená jakékoli nemoci, u kterých nedochází k ovulaci, nebo k nim dochází velmi zřídka. K otěhotnění musí být zrání vajíčka vyvoláno uměle. K tomu se používají speciální přípravky. Léčba je monitorována ultrazvukem.

  Stimulace se obvykle zahajuje použitím klomifencitrátu.

  Jedná se o antiestrogen, který způsobuje nadprodukci FSH ve zpětnovazební smyčce. Lék se používá od 5 do 10 dnů cyklu. U většiny žen je tímto způsobem možné dosáhnout zrání dominantního folikulu..

  Je důležité určit okamžik, kdy folikul dozraje. Pak je ženě injekčně podán hCG v dávce 5-10 tisíc jednotek. O den později se doporučuje pohlavní styk. Šance na úspěch u takového postupu je asi 30% za předpokladu, že:

  • neexistují jiné příčiny neplodnosti než endokrinní;
  • věk ženy do 35 let.

  Před zahájením indukce ovulace jsou ženy vyšetřeny na průchodnost vejcovodů. Protože v případě, že jsou neprůchodné, k těhotenství nedojde, i když je vajíčko zralé.

  Umělé oplodnění

  Intrauterinní inseminace se v zásadě příliš neliší od přirozeného oplodnění. Jediným rozdílem je, že místo oplodnění pohlavního styku se spermie vstřikuje do dělohy pomocí katétru..

  Důvody, proč to může být požadováno:

  • nedostatečná erekce u muže pro pohlavní styk;
  • vaginismus u ženy nebo jiné nemoci, které znemožňují pohlavní styk;
  • subfertilní sperma (umělé oplodnění umožňuje akumulovat jeho množství, čistit jej, dosáhnout vyšší koncentrace spermií);
  • neplodnost cervikálního faktoru (děložní hrdlo neumožňuje průchod spermatu).

  Obvykle se postup provádí v přirozeném cyklu. Léky nejsou předepsány. Růst dominantního folikulu je monitorován ultrazvukem. Plodné dny jsou stanoveny. Poté se provede nitroděložní injekce spermatu. Někdy se postup provádí dvakrát, aby se zvýšila pravděpodobnost těhotenství v jednom cyklu.

  Pro IVF je folikulometrie nesmírně důležitá. Postup pomáhá určit, kdy mají být folikuly propíchnuty. Lékař sleduje jejich růst 1krát za 2-3 dny. Když se dosáhne dostatečného stupně zralosti, zavede se hCG hormon v dávce 5-10 tisíc jednotek. Poté se po 36 hodinách provede defekt. Vejce jsou odebrána z vaječníků. Následně jsou oplodněny, embrya jsou pěstována v laboratoři a přenesena do dělohy..

  Folikulometrie je „lehká“ verze gynekologického ultrazvuku. Studie probíhá rychleji, protože lékař věnuje pozornost pouze růstu folikulů. Tento postup je nezbytný pro ženy, které chtějí otěhotnět samostatně nebo pomocí reprodukčních technologií. Umožňuje vám určit optimální (plodné) dny pro početí nebo vybrat datum punkce folikulu v programu IVF.

  Co je to folikulometrie a proč je potřeba?

  Není vždy možné počat dítě poprvé, ai když bylo tělo správně připraveno, někdy nedojde k těhotenství. Aby bylo možné sledovat nejpříznivější dobu pro početí, lékaři posílají potenciální matky na ultrazvukové vyšetření ke sledování folikulogeneze. Pojďme pochopit, co je folikulometrie, jak se provádí a k čemu slouží.

  Folikulometrie - co to je?

  Co je to folikulometrie? Tato otázka je často kladena v kanceláři gynekologa, pokud pár nemůže dlouho otěhotnět. Při předepisování folikulometrie se lékaři snaží co nejpřesněji sledovat předovulační procesy a oplodnění vajíčka. Tato metoda poskytuje úplný obraz o vývoji folikulů v určité fázi..

  Folikulometrie je metoda břišního ultrazvuku, která vám umožňuje určit stávající problémy s ovulací a zjistit příčiny nesprávné folikulogeneze. Ultrazvukové vyšetření vaječníků poskytuje pohled do každé fáze menstruačního cyklu. Při provádění studie pánevních orgánů je možné vidět nejúplnější obraz možných patologií.

  Tato vyšetřovací metoda pomáhá předvídat možnost připojení blastocyst k endometriu, odhalit přítomnost hormonálních poruch a patologii fungování reprodukčního systému. Studie se nejčastěji používá při plánování těhotenství, aby se určilo pohlaví dítěte nebo počala dvojčata, pokud v rodině bylo více těhotenství.

  Před provedením ultrazvukového vyšetření je nutné vypočítat vhodný den. Výpočty by měl provádět gynekolog nebo sonolog na základě začátku menstruačního cyklu. Celkem se během jednoho cyklu provede 4–6 studií. Pokud menstruační cyklus trvá až 28 dní, pak je první vyšetření předepsáno 7-10 dní po prvním dni menstruace a pokud cyklus trvá déle než 28 dnů, pak je folikulometrie předepsána 10 dní po prvním dni menstruace..

  Před zotavením pro ultrazvukovou diagnostiku pohlavních žláz bude muset pacient podstoupit speciální školení v závislosti na způsobu provedení.

  Příprava na výzkum

  Příprava na folikulometrii je důležitým faktorem, protože na ní závisí spolehlivost výsledků. Lékaři identifikovali obecný seznam doporučení v rámci přípravy na postup:

  1. Zvláštní pozornost je třeba věnovat těm výrobkům, které mohou způsobit tvorbu plynů a nadýmání - neměly by se konzumovat. Plyny negativně ovlivňují přesnost výsledků, protože při ultrazvuku zkreslují viditelné indikátory.
  2. Před transvaginálním vyšetřením je nutné provést postup pro mytí genitálií..
  3. V případě transabdominálního vyšetření je nutné jít na proceduru ráno po lehkém občerstvení, 1: 00-1: 30 hodin před vyšetřením, po vypití 1,5 litru vody. Před vyšetřením vagíny naopak stojí za to vyprázdnit močový měchýř.
  4. Nejlepší je zahájit transabdominální vyšetření, jakmile se objeví první nutkání na močení. Močový měchýř naplněný vodou vytváří ideální podmínky pro sledování překrytím fundusu dělohy, takzvaného „akustického okna“.

  Fáze a metody folikulometrie

  Navzdory skutečnosti, že vyšetření je jednoduché a neškodné ultrazvukové vyšetření, folikulometrie způsobuje řadu zkušeností spojených s nedostatečným pochopením struktury výzkumu. Folikulometrie se tedy provádí v určité dny cyklu, podle nichž se počítají fáze vyšetření. Dny a typ vyšetření se volí podle cyklu pacienta a procedura se provádí nejméně ve 4 fázích.

  První den, bezprostředně po ukončení menstruace, se provede vyšetření a přiřadí se další datum ultrazvukového vyšetření. Obvykle se opakování ultrazvuku provádí za 1–2 dny, aby bylo možné v dynamice vysledovat folikulogenezi. Pokud lékař zaznamenal nepřítomnost ovulace, pak pozorování pokračuje až do nástupu menstruace..

  V gynekologii existují dva způsoby provádění folikulometrie, které ukazují informace se stejnou přesností, ale různými způsoby:

  1. Transabdominální typ vyšetření zahrnuje sledování vývoje folikulů v břišní dutině pomocí konvenční břišní sondy lubrikované speciálním gelem. V tomto případě je před vyšetřením nutné vypít 1,5 litru vody a vystavit žaludek. Používá se hlavně během těhotenství.
  2. Vaginálním typem vyšetření je diagnóza zavedením senzoru do pochvy, na kterém se nosí speciální kondom. Před zákrokem se doporučuje předem vyprázdnit močový měchýř a pečovat o hygienu genitálií. Před monitorováním musí pacientka svléci spodní prádlo, sednout si na židli a roztáhnout nohy. Je hlavní metodou studia folikulogeneze.

  Při prvním vyšetření by lékař v jednom z vaječníků měl zjistit růst několika folikulů 2-4, z nichž jeden vyniká ve srovnání s ostatními. Endometrium v ​​této fázi teprve začíná růst a není větší než 4 mm.

  Při druhé návštěvě je možné přesně určit dominantní folikul o průměru 8-9 mm. Při každém opětovném vyšetření by se měl zvětšit o 2-4 mm; na konci vývoje jeho velikost dosáhne 22 mm. Ve dnech 9-11 menstruačního cyklu je tloušťka endometria 5-7 mm a struktura zahrnuje tři fuzzy vrstvy.

  Třetí studie se provádí ve dnech 13-14 cyklu, kdy lze pozorovat preovulační stav folikulu - dorůstá na 32 mm. Pomocí monitorování v tento den můžete určit období příznivé pro početí. Endometrium dosahuje průměrné tloušťky 12 mm.

  Čtvrté vyšetření se provádí následující den po třetím za účelem kontroly ovulace. Pokud vejce opustí dominantní folikul, zůstane místo něj ve vaječníku tekutina.

  Ve dnech 15-17 cyklu se provádí vyšetření za účelem zjištění vývoje žlutého tělíska v místě prasknutí folikulu. Endometrium se zmenší na tloušťku 11 mm a děloha se připraví na přijetí žlutého tělíska. Vyšetření může navíc probíhat ve dnech 21–23, aby se sledoval stav endometria a dočasné žlázy.

  Jaké jsou výsledky

  V normální situaci jsou po folikulometrii popsány výše uvedené výsledky. Po ukončení studie však lze diagnostikovat normu i patologii:

  1. Normální ovulace - dominantní folikul praskne, vajíčko vyjde, stav endometria a žlutého tělíska je normální ve dnech cyklu.
  2. Regrese folikulů - dominantní folikul, který nedosáhl dospělosti, se místo uvolnění vajíčka začne zmenšovat. Je diagnostikována snížená hladina progesteronu a nepřítomnost žlutého tělíska.
  3. Přetrvávání folikulů - žádné uvolňování vajíčka.
  4. Folikulární cysta - abnormální zvětšení folikulu - od 40 mm.
  5. Luteinizace folikulů - k uvolnění vajíčka nedochází, ale začíná se vyvíjet žluté tělísko, hormonální pozadí je normální.
  6. Dominantní folikul není přidělen.

  Pouze lékař shrnující provedenou studii může provést správnou interpretaci výsledků. Vyskytují se častější případy folikulogeneze a po absolvování folikulometrie je nutné poradit se s lékařem.

  Folikulometrie je metoda pro studium folikulogeneze v dynamice pomocí ultrazvukového vyšetření v určité dny cyklu. Je předepsán pro různé účely a poskytuje nejucelenější obraz ovulačních procesů v těle ženy, což pomáhá plánovat těhotenství nebo zjistit příčinu neplodnosti.

  A byla vám předepsána folikulometrie?

  Co je to folikulometrie? V který den cyklu a proč se provádí?

  Mezi mnoha studiemi v gynekologii je zvláštní místo věnováno folikulometrii. Tento typ ultrazvukového vyšetření vám umožní dozvědět se hodně o tom, jak je žena schopná otěhotnět a porodit dítě, posoudit jeho plodnost, připravit se na umělé oplodnění, stimulovat ovulaci a najít příčinu neplodnosti.

  Tento článek popisuje, jak se tento postup provádí, co ukazuje a zda je možné výsledky dešifrovat sami..

  Folikulometrie je typ ultrazvuku: pomocí ultrazvukového skeneru a monitoru se zkoumá stav ženských pohlavních žláz, protože jsou to právě oni, kdo je zodpovědný za její schopnost otěhotnět. Sexuální žlázy dodávají ženskému tělu určitý životní rytmus, cyklus, který často nazýváme menstruační cyklus.

  Pod vlivem hormonů po příští menstruaci začíná proces zrání několika folikulů z četné folikulární rezervy dané ženě přirozeně ještě před narozením. Na obou vaječnících začne působením hormonu stimulujícího folikuly dozrávat několik folikulů, ale obvykle po několika dnech zůstane jeden (zřídka dva), který roste intenzivněji než ostatní. Jedná se o dominantní folikul, uvnitř kterého dozrává oocyt, který je připraven k oplodnění až uprostřed ženského cyklu.

  • Menstruace
  • Ovulace
  • Vysoká pravděpodobnost početí

  Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

  Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

  Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

  1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
  2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
  3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
  4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

  Další procesy jsou přímo ovlivňovány dvěma dalšími hormony - estrogenem a LH, díky nimž se folikul, který se zvětšil, stane křehkým - jeho obal se ztenčí a nastane důležitá událost: folikul praskne, uvolní vajíčko, které je plně zralé a zcela připravené ke sloučení s mužskou reprodukční buňkou. Život vajíčka je krátký. Podává se ne více než 24-36 hodin (častěji - denně), pak zemře, pokud během této doby nedojde k významnému setkání s mužskými reprodukčními buňkami - spermatem. V tomto případě bude oocyt odebrán za dva týdny s menstruačním krvácením v důsledku změny hormonálních hladin..

  Druhá polovina cyklu je doprovázena a poskytována progesteronem. Tento hormon produkuje takzvané žluté tělísko - žlázovou formaci, která se tvoří v místě prasklého folikulu na vaječníku. Pokud nedošlo k početí, pak žluté tělo zmizí a zmizí 10-12 dní po ovulaci, progesteron se zmenší, estrogen opět převažuje, v důsledku toho začíná menstruace.

  Pokud je koncepce úspěšná, pak bude během 6-8 dnů po ovulaci embryo schopno se uchytit v děložní dutině a choriové klky začnou produkovat hormon hCG. Podporuje žluté tělo, nenechá ho zemřít, produkce progesteronu bude pokračovat. A to bude hlavní důvod zpožděné menstruace..

  Folikulometrie ukazuje jakýkoli z procesů probíhajících ve vaječnících. Toto ultrazvukové vyšetření tedy umožňuje:

  • vyhodnotit výkonnost ženských reprodukčních žláz;
  • potvrdit nebo popřít přítomnost ovulace v cyklu;
  • určit odhadovanou dobu ovulace ke stimulaci přirozeného početí;
  • určit nejlepší čas na přípravu na punkci vaječníků v protokolu léčby IVF, stejně jako nejvhodnější čas pro intrauterinní inseminaci;
  • posoudit ovariální rezervu ženy a její plodnost obecně;
  • najít příčinu menstruačních poruch;
  • detekovat některé patologie, například nádory, cystické dutiny na vaječnících.

  Folikulometrie se provádí po skončení další menstruace. Posoudit ovariální rezervu - 5. - 6. den cyklu, zhodnotit práci vaječníků a předpovědět plánování těhotenství - 7. - 9. den cyklu.

  Je důležité, aby byla první studie provedena v období před nástupem plodného okna, tj. Před začátkem dnů příznivých pro početí..

  Aby nedošlo k omylu, doporučuje se ženě odečíst 14 od doby trvání vlastního cyklu, u žen s různou dobou trvání je to obvykle doba trvání druhé fáze cyklu. K fluktuacím cyklu obvykle dochází v důsledku nestability první fáze, folikulární, druhá je předvídatelnější a stabilnější. Dostaneme tedy odhadovanou dobu ovulace a také od ní musíme odečíst 6. Pokud má žena krátký cyklus 24 dní, musí poprvé přijít na folikulometrii 4. den cyklu, pokud je cyklus standardní a je 28 dní, pak první ultrazvukové monitorování vaječníky by měly být drženy 8. den a v cyklu 32 dnů - 12. den. U nepravidelného cyklu se doporučuje provést první folikulometrii 5. - 6. den ženského cyklu.

  Dále budete potřebovat několik návštěv v ultrazvukové kanceláři. Obvykle je pozorování chování a reakce folikulů předepsáno každé 2 dny, ale je také možná pauza 1 nebo 3 dny. Tyto návštěvy se nejčastěji vyžadují od 3 do 7.

  Pro zvýšení přesnosti výsledků a jejich informačního obsahu se doporučuje podstoupit folikulometrii u jednoho specialisty na stejném ultrazvukovém přístroji, aby se vyloučil lidský faktor a technické chyby.

  Kdo postup potřebuje?

  Ultrazvuk folikulů se doporučuje ženám, které mají potíže s počátím dítěte během roku pravidelného nechráněného sexu s partnerem. V kombinaci s krevními testy na hormony vám to umožní vyloučit jednu z nejčastějších příčin neplodnosti - endokrinní, stejně jako vyloučit další nefunkční stavy ženských pohlavních žláz. Folikulometrie v tomto případě poskytuje představu o tom, jak probíhají fáze cyklu, zda folikul dozrává normálně, zda v něm dozrává vajíčková buňka a zda dochází k ovulaci ve správný čas..

  Tento typ gynekologického vyšetření je nepostradatelný pro ženy, kterým jsou předváděny technologie asistované reprodukce. V protokolu IVF vám vyšetření nejprve umožní kontrolovat reakci vaječníků na hormonální stimulaci, pokud je to nutné, lékař může na základě výsledků ultrazvuku snížit nebo zvýšit dávku hormonů, zrušit nebo změnit lék. K oplodnění v laboratoři jsou nutná zralá vajíčka, ale nelze jim dovolit, aby samy opustily folikuly, protože ženské pohlavní buňky jsou odebrány punkcí a poté oplodněny v Petriho misce. Folikulometrie v dynamice říká odborníkům ten správný okamžik, kdy je čas na punkci.

  Ultrazvukové vyšetření folikulů poskytuje informativní obraz o průběhu těhotenství v jeho velmi raných fázích. V tomto případě je hlavním kritériem corpus luteum. Jeho pokles může naznačovat, že se produkuje malé množství progesteronu a že při narození dítěte existuje riziko spontánního přerušení..

  V případě selhání cyklu poskytuje studie vaječníků také komplexní odpovědi na otázky o příčinách - identifikuje nádory, cysty, morfologické změny v tkáních pohlavní žlázy a různé patologie.

  Typy a příprava na zkoušku

  Folikulometrii lze provádět dvěma způsoby: transvaginálně a břišní. Pokud se rozhodne provést ultrazvuk vaječníků přední břišní stěnou, tj. Břišní metodou, měla by se žena předem postarat o to, aby byla pohodlně a prakticky oblečena - bude muset rychle otevřít břicho od pubisu k hrudní kosti.

  Můžete si s sebou vzít jednorázovou plenu na zakrytí gauče, můžete také popadnout papírové ubrousky a poté odstranit zbývající gel z břicha, který je pro lepší kontakt se senzorem namazán břišní kůží. Musíte přijít do ordinace s plným močovým měchýřem.

  Za výhodnější je považována intravaginální metoda, protože poskytuje více informací o stavu vaječníků. Provádí se transvaginální sondou zavedenou do pochvy. Příprava spočívá v provádění intimní hygieny. K naplnění močového měchýře však nemusíte pít tekutiny. Naopak lékaři před vyšetřením požádají o návštěvu toalety. Lékař vás může požádat, abyste si na gauč přinesli nový kondom a plenu.

  V některých případech jsou vyžadovány oba snímače. Před folikulometrií se nedoporučuje jíst nic denně, co by mohlo zvýšit množství střevních plynů, je lepší, aby žena ze stravy vyloučila černý chléb, droždí, zelí, sódu a fazole.

  Dekódování výsledků

  Musíte pochopit, že lékař by měl interpretovat výsledky folikulometrie, nezávislé pokusy o stanovení určitých diagnóz pro sebe mohou vést k chybám..

  Stanovení ovulačního období

  V pre-ovulačních studiích se hodnotí velikost vaječníků jako celku a velikost antrálních folikulů a dominantního. To vám pomůže pochopit, kdy očekávat ovulaci. V tomto případě je třeba si uvědomit, že normy existují docela průměrně a v každém případě se může velikost hlavního folikulu lišit.

  • Období od 1 do 4 dnů cyklu - dochází k menstruačnímu toku, ale ve vaječnících lze zobrazit několik antrálních folikulů o velikosti 3 až 5 mm. Pokud je jich 5 až 9, není se čeho bát, je folikulární zásoba a ovulace v tomto cyklu je velmi pravděpodobná.
  • Měření v 5. až 6. dnu cyklu obvykle ukazují několik antrálních folikulů o průměru 5-7 mm.
  • V den 7 je přidělen dominantní folikul, jeho velikost je již větší než ostatní, dosahuje 9-10 mm.
  • 8. den cyklu začíná počet antrálních folikulů klesat, procházejí reverzním vývojem a roste pouze ten dominantní, ten už dosahuje 12 mm.
  • Od 9-10 dnů cyklu existuje příležitost ve folikulu, jehož velikost je od 13 do 16 mm, vizuálně určit dutinu s vejcem.
  • 11. den cyklu folikul dorůstá na 18 mm a do 12. dne lze jeho velikost zafixovat až na 20 mm.
  • 13. den cyklu je vizuálně možné určit místo stigmatu - právě v tomto bodě dojde k prasknutí folikulu, jakmile dosáhne své maximální velikosti. Mezitím je jeho průměr asi 22 mm..
  • Den ovulace - velikost dominantního váčku dosahuje 24 mm.

  Poté, co u ženy našel folikul o průměru 20-22 mm, lékař varuje, že k ovulaci dojde během jednoho nebo dvou dnů. V protokolu ošetření IVF dochází k dozrávání více vajíček, aby se vytvořilo více vajíček, aby se zvýšila pravděpodobnost oplodnění. Punkce se provádí poté, co lékař diagnostikuje velikost folikulů asi 18 mm.

  Stanovení skutečnosti o dokončené ovulaci

  U dokonale zdravé ženy v plodném věku jsou možné anovulační cykly, když se vajíčko neuvolní. Takový cyklus je indikován absencí dominantního folikulu před dnem ovulace nebo jeho zpomaleným růstem, stejně jako absencí žlutého tělíska po datu ovulace..

  Ultrazvukové příznaky dokončené ovulace jsou:

  • bylo zaznamenáno zmizení dominantního folikulu po jeho maximálním růstu;
  • 3-4 dny po údajné ovulaci se v ovulovaném vaječníku nachází žluté tělo, jehož velikost je obvykle od 10 do 30 mm;
  • během 1-2 dnů po ovulaci se v břišní dutině ženy najde volná tekutina.

  Kromě toho se pro posouzení stavu žlutého tělíska měří tloušťka endometria. Vnitřní vrstva dělohy by se měla zvýšit vlivem progesteronu produkovaného dočasnou žlázou. Vzájemný pokles endometria a velikosti žlutého tělíska naznačuje nedostatek progesteronu a nedostatečnost luteální fáze cyklu, což může způsobit potrat nebo neplodnost.

  Je třeba poznamenat, že ovulace může nastat současně ze dvou vaječníků, a v tomto případě se nazývá dvojitá, pak se najednou nacházejí dvě žlutá těla, a pokud došlo k oplodnění, žena má šanci stát se matkou okouzlujících dvojčat. Folikulometrie však nemůže prokázat skutečnost těhotenství a detekce žlutého tělíska sama o sobě nenaznačuje, zda žena tentokrát otěhotněla nebo ne. To je známka ovulace a nic víc. Pokud nedošlo k ovulaci, cyklus byl anovulační, pak není zobrazeno ani žluté tělo ve vaječníku.

  Odchylky od normálních hodnot - možné příčiny

  Pokud folikuly nerostou nebo rostou velmi pomalu, výrazně zaostávají za průměrnými rychlostmi popsanými výše, pokud je corpus luteum, které vypadá jako anechoická formace, několik dní po očekávané ovulaci nepostřehnutelné, může být příčinou nedostatečná ovulace. Může to být způsobeno věkem - s přiblížením k 40 let se počet anovulačních cyklů ročně zvyšuje, a proto je obtížnější otěhotnět. Ovulačních procesů je ale mnohem více, než si dokážete představit, a neomezují se pouze na anovulaci.

  Patologie, které může folikulometrie odhalit, se mohou lišit..

  Folikulární atrézie

  Podstata tohoto jevu spočívá ve skutečnosti, že normálně rostoucí folikul, na který se upíná tolik nadějí, náhle přestane růst a začne svůj opačný vývoj. Ovulace samozřejmě nedochází, na místě takového folikulu se může vytvořit cysta, ale to není nutné, často se jednoduše zmenší na původní velikost, jako by nikdy nerostla.

  Pokud se atrézie vyskytuje každý měsíc, pak je to jeden ze znaků endokrinní neplodnosti, která může být způsobena nízkou hladinou FSH a nedostatkem estrogenu..

  Ženy s touto patologií mají dlouhé období, kdy menstruace zcela chybí, a nejsou spojeny s nástupem těhotenství. Pokud existují období, jsou obvykle skrovná, rozmazaná, ale dlouhá.

  Přetrvávání folikulů

  Jedná se o stav, kdy počáteční folikulometrické postupy ukazují růst a normální vývoj dominantního folikulu, ale k jeho prasknutí nedochází. Vejce tedy nemůže bublinu včas opustit, přezrál a zemře v ní. Ultrazvuk nevykazuje výše uvedené známky dokončené ovulace, není tam žádné žluté tělísko a folikul je zobrazen po dlouhou dobu. Tento folikul se často stává cystou. Koncepce v takovém cyklu je také nemožná..

  Příčiny tohoto jevu mohou spočívat v nízkém kvantitativním obsahu estrogenu a hormonu LH v krvi ženy, stejně jako v abnormálně silné folikulární membráně (vrozená predispozice), ale tyto cykly lze někdy pozorovat u zdravých žen.

  Cystická formace

  Cysta je obvykle důsledkem perzistence, ale mohou existovat i jiné důvody pro vytvoření dutin naplněných tekutinou, například porucha ovariálního oběhu nebo hormonální stimulace, která cyklu předcházela, stejně jako dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv a prostředků tzv. „Požární“ postkoitální antikoncepce..

  Tato diagnóza se obvykle stanoví, pokud folikul přesahuje průměr 25-26 mm. Pokud dojde ke zvýšení žlutého tělíska nad 30 mm, hovoří o luteální cystě. Oba nejsou věta a ve většině případů jsou dočasné, odejdou samy a vyřeší se během několika menstruačních cyklů. Je však vyžadován lékařský dohled. Zřídka se vyskytují komplikace - torze nohy nebo prasknutí cysty, v takovém případě může být nutná chirurgická pomoc.

  Luteinizace

  V takové situaci lékaři ultrazvukové diagnostiky detekují žluté tělo, když by to ještě nemělo být, tj. Před ovulací. Současně sousedí folikul, jehož prasknutí se ještě nestalo, a základy corpus luteum. Může to být způsobeno nadměrným uvolňováním LH, jakož i některými abnormalitami a patologickými změnami v tkáních pohlavní žlázy..

  Jedná se o jednu z forem neplodnosti, protože folikul nemá čas dosáhnout dospělosti. Sama žena možná dlouho nerozumí, proč není možné počat dítě, protože ovulační testy jsou pozitivní a jsou přítomny všechny příznaky, ale současně oocyt nevychází během luteinizace.

  Posouzení ovulační rezervy

  Abychom pochopili, jak plodná je žena, provádí se test plodnosti, rovněž založený na folikulometrii. Za tímto účelem se ultrazvuk provádí 5. až 6. den menstruačního cyklu, protože menstruace končí. V tomto případě by mělo být nalezeno alespoň 5 antrálních folikulů. Navíc je předepsán krevní test na estrogen, progesteron, FSH.

  Výsledek se ženě může zdát divný, protože v něm uvidí číslo - „-2“, „0“ nebo „+2“. Toto je hodnocení její ovariální rezervy jako schopnosti rodit děti. „-2“ - rezerva je vyčerpaná, plodnost nízká, přirozené pojetí je buď nemožné, nebo extrémně nepravděpodobné. „0“ - rezerva je normální, žena je schopná otěhotnět a snášet. "+2" - vysoká rezerva, vysoká plodnost, ai když pacientce nepomůžete, bude přirozeně schopná otěhotnět, pokud existuje odpovídající touha doslova během 1-2 cyklů.

  Folikulometrii lze provádět bezplatně v rámci povinného zdravotního pojištění, pokud je takové vyšetření oprávněné a je doporučeno ošetřujícím lékařem státní kliniky nebo prenatální kliniky. Pokud žena upřednostňuje návštěvu soukromé kliniky nebo trvá na takovém vyšetření ze své vlastní vůle, provede se folikulometrie pouze za poplatek. Náklady na jednu návštěvu mohou začít od 300 do 800 rublů. Pokud si vzpomeneme, že hodnota metody průzkumu spočívá v dynamice, pak toto množství musí být vynásobeno počtem návštěv ultrazvukové místnosti.

  Podle recenzí je postup levnější ve velkých perinatálních centrech než na soukromých klinikách.

  Co je to folikulometrie, viz další video.

  Laserová terapie v gynekologii se aktivně používá k léčbě patologií různého původu. Léčba je předepsána pro neplodnost, kondylomy, eroze děložního čípku, menstruační nepravidelnosti, během těhotenství, komplikované toxikózou a placentární nedostatečností a další patologické stavy.