Folikulometrie - co to je a proč to ženy potřebují

Proces folikulogeneze u dívky začíná in utero v 6. týdnu těhotenství její matky. V době narození její vaječníky obsahují asi 1 až 2 miliony prvotních folikulů. Většina z nich zemře a pouze několik z nich se účastní ovulace. V době puberty již existuje přibližně 300 tisíc folikulů. Z tohoto množství za celé období před menopauzou dospěje pouze asi 500 vajec. K určení, zda v daném menstruačním cyklu došlo k ovulaci, nám pomůže taková ultrazvuková metoda, jako je folikulometrie.

 1. Co je podstatou výzkumu
 2. Kdo to musí udělat
 3. Jak je
 4. Co může studie říci
 5. Jaký den menstruačního cyklu provést
 6. Hodnocení výsledků
 7. Závěr

Co je podstatou výzkumu

Folikulometrie je ultrazvukové pozorování změn vaječníků během jednoho nebo více menstruačních cyklů. Současně se zaznamenává stav endometria. Tato metoda umožňuje posoudit zásobu vaječníků a určit přítomnost ovulace. S ním můžete naplánovat datum početí, rozhodnout o stimulaci a použití technologií asistované reprodukce..

Existuje několik metod pro stanovení ovulace: měření bazální teploty a použití testovacích proužků a ultrazvuk. Ultrazvuk v různé dny cyklu s folikulometrií je nejinformativnějším způsobem registrace ovulace. Je velmi populární díky své jednoduchosti, bezpečnosti, dostupnosti a přesnosti..

Kdo to musí udělat

Folikulometrie není screeningový ani profylaktický test. Používá se pro indikace, které jsou:

 1. Neplodnost. Absence těhotenství po dobu 12 měsíců nebo déle při pravidelném sexuálním životě bez antikoncepce.
 2. Menstruační nepravidelnosti. Nepravidelný menstruační cyklus, intervaly mezi obdobími 40 a více dnů, amenorea, sporé a / nebo krátké (1-2 dny) období, intermenstruační špinění.
 3. Přítomnost onemocnění, při kterých nemusí dojít k ovulaci nebo jiným nepravidelnostem menstruace (syndrom skleropolycystických vaječníků, adenom hypofýzy, nedostatečnost luteální fáze cyklu atd.).
 4. Vyjasnění ovariální rezervy před stimulací ovulace, inseminace spermií, oplodnění in vitro.
 5. Registrace ovulace pro plánování data početí.
 6. Plánování pohlaví budoucího dítěte.
 7. Stanovení ovariální rezervy k posouzení schopnosti samostatně otěhotnět, přijmout vajíčko při stimulaci ovulace, předpovídat věk menopauzy.

Jak je

Postup folikulometrie se neliší od standardního ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů. Pro lepší vizualizaci strukturních rysů vaječníků se doporučuje provést transvaginálním způsobem. V tomto případě žena leží na zádech s nohama ohnutými v kolenou. Senzor chráněný kondomem je vložen do její vagíny.

Změny ve vaječnících lze pozorovat také pomocí transabdominálního ultrazvuku. Během ní je žena v poloze na zádech. Senzor se bude pohybovat podél přední břišní stěny. Ke zlepšení přenosu ultrazvukových vln se používá speciální gel.

Folikulometrie může být obtížná kvůli nafouknutým střevním smyčkám. Ultrazvuk je absorbován plynem a vaječníky mohou být obtížně vizualizovatelné, a pokud jsou malé, nemusí být ani nalezeny. Proto je nutné 2-3 dny před zákrokem dodržovat dietu s výjimkou potravin, které zvyšují produkci plynů ve střevě (luštěniny, černý chléb, housky, surová zelenina a ovoce atd.). Při provádění ultrazvuku s transvaginálním přístupem musí být močový měchýř vyprázdněn. Transabdominální metoda vyžaduje, aby žena pila 1-1,5 litru vody 30-60 minut před zákrokem pro mírné nutkání na močení..

Co může studie říci

Hlavním úkolem folikulometrie je zjistit přítomnost nebo nepřítomnost ovulace u dané ženy..

 • Tato studie určuje čas ovulace, který může pomoci při výběru data početí..
 • Během vyšetření během cyklu lze hodnotit proces folikulogeneze.
 • Věnujte pozornost přítomnosti dominantního folikulu, tvorbě žlutého tělíska po ovulaci.
 • Vyhodnoťte ovariální rezervu.
 • Souběžně s registrací změn ve vaječnících je během cyklu monitorován stav endometria.

Všechny výše uvedené faktory je třeba zohlednit v programech technologie asistované reprodukce.

Jaký den menstruačního cyklu provést

Odpovězte na otázku „Kdy provést folikulometrii?“ je to nemožné bez znalosti toho, jaké změny nastávají ve vaječnících během menstruačního cyklu. Tento typ výzkumu se provádí stanovený počet opakování v požadovaných obdobích v závislosti na úkolech a cílech..

Rozhodujícím okamžikem pro výběr dne studie je přesně to, co chce lékař u této konkrétní ženy vidět. Při určování doby vyšetření se tedy člověk musí řídit předpisy lékaře, nikoli vlastními silami..

Normálně mezi pubertou a menopauzou ultrazvukové vyšetření vaječníků odhalí folikuly o průměru 1 až 2 milimetry nebo více. Jsou rozptýleny po ovariální tkáni ve formě anechoických útvarů..

Každá žena se narodila s určitou zásobou prvotních folikulů, z nichž některé se pod vlivem hormonů proměnily v dominantní folikul a oživily vajíčko. Jsou tak malé, že je nelze vidět na ultrazvuku. Pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly roste a dospívá 5-12 folikulů. Z nich jeden nebo dva přežili k ovulaci. Tyto folikuly se nazývají preantrální a přestávky, jsou již jasně viditelné na ultrazvuku.

 1. První studie může být naplánována na 2-3 dny menstruačního cyklu, aby se posoudila ovariální rezerva. Ve vaječnících během tohoto období je vizualizován určitý počet folikulů o průměru 2 až 8 mm. Jejich počet od 10 do 26 naznačuje dobrou ovariální rezervu a příznivou prognózu při stimulaci ovulace..
 2. Druhé vyšetření lze naplánovat na 5-7 dní od začátku menstruace. Ve vaječnících se nacházejí 2-3 folikuly o velikosti od 5 do 10 mm.
 3. Počínaje 10. dnem menstruačního cyklu se provádí ultrazvuk, který registruje zrání dominantního folikulu a potvrzuje skutečnost, že došlo k ovulaci. Dominantní folikul by měl být již v této fázi exprimován. Jeho růst během tohoto období je aktivní a činí 2–4 mm denně. Dominantní folikul před ovulací dosahuje průměru 20–25 mm.
 4. Pro potvrzení dokončené ovulace se každé dva dny provádí ultrazvuk. Dokazuje to tvorba nepravidelného tvaru v místě dominantního folikulu a malé množství tekutiny v zadním prostoru.
 5. Další vyšetření lze provést 21. až 23. den menstruačního cyklu (s 28denním cyklem). Ve vaječníku, v místě dominantního folikulu, se stanoví žluté tělísko. Jeho rozměry jsou 15-20 mm. Žluté tělo produkuje progesteron, který pomáhá udržovat těhotenství.

Hodnocení výsledků

Na základě výsledků získaných pomocí folikulometrie lze vyvodit závěr, že vaječníky fungují. Tyto údaje pomohou lékaři pochopit, zda žena může sama otěhotnět, nebo zda je nutné použít technologie asistované reprodukce, zjistit příčinu menstruačních nepravidelností a neplodnosti..

Při normálním provozu vaječníků ukazuje ultrazvuk tvorbu dominantního folikulu, který následně praskne, uvolní vajíčko a na jeho místě se vytvoří žluté tělísko. Abnormality vaječníků jsou:

 • Přetrvávání folikulů. To se stane, když z nějakého důvodu neprasklo a na jeho místě se nevytvořilo žluté tělo. Tento stav přetrvává až do dalšího menstruačního cyklu..
 • Luteinizace neovulovaného folikulu. V tomto případě ultrazvuk neregistruje ovulaci a folikul se změní na žluté tělo.
 • Folikulární atrézie. V tomto případě nepraskne a postupně se zmenšuje a rozpouští, známky ovulace a žlutého tělíska nejsou na ultrazvuku nalezeny.
 • Tvorba funkční folikulární cysty. Folikul bez prasknutí uprostřed cyklu nadále aktivně dále roste a dosahuje velikostí od 25 do 100 mm v průměru.
 • Cysta žlutého tělíska. Tvoří se na místě ovulovaného folikulu místo žlutého tělíska.

Otázka, kolik folikulů by mělo být na ultrazvuku u ženy v reprodukčním věku, je nesmírně důležitá. Toto číslo naznačuje možnost sebepojetí, určuje úspěch a rizika stimulace ovulace, předpovídá věk menopauzy. Normálně by mělo být detekováno 10–26 folikulů 2–3 dny menstruačního cyklu. Folikulární aparát není vyjádřen, pokud je jejich počet menší než 4. Tato situace naznačuje velmi nízkou pravděpodobnost nezávislého těhotenství a nepřítomnost nebo slabý účinek stimulace ovulace..

Závěr

Při analýze údajů folikulometrie je třeba mít na paměti, že část ženských cyklů je obvykle anovulační. Výzkum se proto často provádí v několika cyklech. Podle výsledků studie může být pacientovi v případě odchylky od normy nabídnuta hormonální léčba, stimulace ovulace nebo použití oplodnění in vitro.

V který den cyklu se provádí folikulometrie?

Stává se, že žena má nepravidelný menstruační cyklus na pozadí různých důvodů. Kvůli těmto problémům mohou nastat určité potíže: primární neplodnost, poruchy endokrinního systému. V těchto obtížných situacích se často používá takový typ lékařského výzkumu, jako je folikulometrie. Pomocí tohoto postupu gynekolog v pravidelných intervalech hodnotí nárůst růstu folikulární tkáně a dobu uvolnění vajíčka z folikulu - ovulaci.

Podstata diagnostické metody

Folikulometrie je druh ultrazvukového vyšetření, při kterém je práce obou vaječníků hodnocena v několika cyklech. Lékař sleduje dynamiku růstu, tvorbu folikulů, dobu uvolňování zralého vajíčka a také zkoumá děložní dutinu, jmenovitě cyklické změny její funkční vrstvy. Tato metoda se aktivně používá v oblasti gynekologie.

Metoda folikulometrie je velmi informativní. Používá se k plánování rodiny a hledání příčin nepravidelných menstruací..

Kdy se provádí výzkum

Folikulometrie se provádí v různých situacích svým vlastním způsobem, například: při normálním menstruačním cyklu 28 kalendářních dnů se ultrazvukové monitorování správně provádí 5-8 dní od nástupu menstruace. Pokud to situace neumožňuje, cyklus je nepravidelný, v takovém případě si lékař sám určí den cyklu pro zákrok..

Folikulometrii, který den cyklu je nejlepší provést, stanoví pouze lékař. Téměř vždy je předepsáno ultrazvukové monitorování bezprostředně po ukončení menstruace, protože před nástupem menstruačního krvácení praskne zralý ovariální folikul a na jeho místě se vytvoří žluté tělísko.

Žluté tělísko vaječníku produkuje určité typy hormonů, jmenovitě: progesteron, který připravuje tělo ženy na počátek možného těhotenství, čímž inhibuje růst a vývoj dalších folikulů.

Po oplodnění vyjde neoplodněné vajíčko spermatu a žluté tělísko se rozpadne. Na pozadí všech popsaných změn začíná nový cyklus zvětšování folikulů. Ultrazvukové monitorování je zahájeno ve fázi růstu folikulů. A každé 2-3 dny se měří folikuly, stanoví se dynamika, růst a zrání ovariálních folikulů a sledují se změny v endometriu dělohy.

Indikace pro jmenování

Pro jmenování tohoto typu lékařského vyšetření jako folikulometrie je nutná odborná konzultace s gynekologem. Tato metoda výzkumu se provádí v různých situacích:

 • Při plánování budoucího těhotenství za účelem výpočtu období ovulace.
 • S porušením menstruačního cyklu ženy.
 • Před předepsáním COC (kombinovaná perorální antikoncepce).
 • Pro stavy nedostatečného rozvoje nebo dysfunkce vaječníků.
 • Jako diagnostická metoda - k detekci gynekologických problémů (přítomnost myomatózních uzlin dělohy, adenomyóza, nádorové formace vaječníků).
 • Porušení zrání folikulární tkáně v důsledku hormonální nerovnováhy.
 • Sledovat terapii některých gynekologických onemocnění.

Další žena se může na vlastní žádost obrátit na gynekologa, aby zkontroloval její reprodukční zdraví, kde lékař předepíše folikulometrii jako preventivní screeningový postup.

Postup postupu

Vyšetření vaječníků není pro odborníky obtížné. Pokud se obrátíme k otázce, jak se provádí folikulometrie, existují dva způsoby provedení tohoto postupu:

 • První způsob je transabdominální. Postup je následující: žena leží na zádech a vystavuje břicho od ohanbí po spodní žebra. Lékař aplikuje gel a vede ultrazvukovou sondu podél předního povrchu břišní stěny.
 • Druhým způsobem je vaginální vyšetření. Při provádění této metody se po zavedení kondomu zavede do pochvy ultrazvuková sonda. Před zahájením procedury leží pacientka na zádech, nohy musí být ohnuté v kolenních kloubech.

Výsledky postupu jsou vysílány na obrazovku monitoru a k dispozici je také specializovaná databáze umožňující sledovat dynamiku růstu ovariálních folikulů.

Náklady na vyšetření

Folikulometrie je poměrně nákladný postup, protože se provádí více než jednou (přibližně 10–14krát) každé 2–3 dny během celého menstruačního cyklu. Cena studie se pohybuje od 1 do 3,5 tisíce rublů, vyšetření v nestátních centrech bude stát více. Výsledkem je, že za plnohodnotnou studii musíte zaplatit asi 10 000 až 50 000 rublů.

Výsledky folikulometrie

Po provedení folikulometrie se výsledky postupu okamžitě projeví na displeji monitoru. Na začátku menstruačního cyklu je růst pozorován asi u 6-8 ovariálních folikulů. Po 1-2 postupech (po 8-10 dnech od začátku studie) se vytvoří hlavní - dominantní folikul, zbytek nejprve zastaví svůj růst a poté postupně klesá. Dominantní folikul se postupně zvětšuje, nakonec praskne a vajíčko ve folikulu opouští, začíná proces ovulace.

Po prasknutí se dominantní folikul transformuje na morfologickou jednotku - žluté tělísko. Současně lékař hodnotí indikátor tloušťky funkční vrstvy endometria dělohy, která se v době ovulace obvykle postupně zvyšuje.

Postup, jako je folikulometrie, ukazuje lékaři přítomnost patologií. Abnormality zahrnují poruchy růstu: dochází ke zvýšení dominantního folikulu, ale vejce jej neopouští, ale dochází k jeho vyblednutí - tento stav se nazývá perzistence folikulů. A také s ultrazvukem, ovariálními cystami, nedostatečným vývojem samotných folikulů, přítomností děložních fibroidů a mnoha dalšími patologiemi.

Folikulometrie se často používá při plánování nenarozeného dítěte, při určování doby uvolnění vajíčka z dominantního folikulu - ovulace, jakož i jejich počtu, protože se někdy vyvine několik dominant.

Příprava na postup

Příprava na folikulometrii není obtížná, stačí dodržovat určitou dietu. Před zahájením procedury by žena měla odmítnout produkty, které způsobují nadýmání. Tyto zahrnují:

 • Fazole.
 • Zelí.
 • Soda a alkoholické nápoje.
 • Mastné masné výrobky.
 • Chléb a jiné pečivo.
 • Cukroví.

Vyloučení těchto produktů ze stravy vám umožňuje snížit množství plynu ve střevech, což zlepší ultrazvukové vyšetření a přispěje k lepšímu obrazu a následně k interpretaci výsledků provedeného postupu. Příjem potravy před studií by měl být alespoň 8-12 hodin.

Před zahájením procedury transabdominální metodou se doporučuje vypít 0,5 litru vody 30 minut před vyšetřením, aby se naplnil močový měchýř, aby se získaly vysoce kvalitní výsledky ultrazvuku. Pokud má být provedeno vaginální vyšetření, je lepší močový měchýř před ním vyprázdnit..

Před vyšetřením by se žena měla připravit tím, že se osprchuje a smyje veškerou kosmetiku.

Folikulometrie je studie, která pomůže lékaři sledovat růst, tvorbu folikulů, identifikovat období ovulace pro plánování těhotenství a také diagnostikovat gynekologická onemocnění v krásné polovině lidstva. A také ultrazvuková diagnostika bude odrážet počet dominantních folikulů ve vaječnících - to je klíčový faktor při plánování budoucí rodiny. Ačkoli je postup zcela bezpečný, doporučuje se jej provádět podle pokynů gynekologa, protože cena folikulometrie je poměrně významná.

Dny folikulometrie

Plánování těhotenství je významnou událostí v životě ženy. Při pravidelném menstruačním cyklu s včasným uvolňováním zárodečné buňky dochází k početí rychle. U dívek s přerušením tohoto procesu je to mnohem horší. V takových případech se uchýlí k monitorování ultrazvuku - folikulometrie. Dny příznivé pro početí lze snadno určit pomocí této studie..

Ultrazvuk pánve pro folikulometrii

Použití ultrazvuku je velmi efektivní způsob studia procesu folikulometrie..

Jak to dělají - způsoby

Existují dva typy pánevního ultrazvuku:

 • břišní, což se provádí přes břišní stěnu plným močovým měchýřem;
 • vaginální, kde je do pochvy zaveden speciální senzor, zde naopak před zákrokem musíte močit.

Který z nich si vyberete, sami se rozhodnete s přihlédnutím k materiálním možnostem. Druhá metoda ultrazvuku malé pánve pro folikulometrii je považována za informativní, proto je dražší.

Poraďte se svým lékařem o výběru ultrazvukového vyšetření pánve pro účinnější folikulometrii

Zvažte postup folikulometrie:

 1. Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace. V této době mají folikuly průměr asi 2 mm a je jich několik.
 2. Postupně, jak rostete, se 1 nebo 2 z nich rozbíhají dopředu.
 3. Při normálním rytmickém cyklu přibližně v den 7 ukazuje folikulometrie tekutinovou bublinu přibližně 15 mm.
 4. Dále se podle rozhodnutí lékaře provádí 3–4 ultrazvuk s intervalem 1–2 dní, dokud dominantní nedosáhne stupně zralosti v průměru 18–25 mm, nebo se nezaznamená skutečnost opuštění buňky.

Účel studia

Při ultrazvuku pánve folikulometrie nestanoví jediný účel sledování vývoje vajíčka.

Folikulometrie také pomáhá:

 • potvrdit ovulaci;
 • vypočítat den cyklu, kdy buňka vyjde, což naznačuje příznivý čas na početí;
 • předpovídat pohlaví dítěte;
 • zabránit nebo naopak zvýšit pravděpodobnost vícečetného těhotenství;
 • sledovat tloušťku endometria;
 • posoudit užitečnost rytmických procesů;
 • identifikovat známky nesrovnalosti;
 • diagnostikovat některá onemocnění (myomy, cysty);
 • sledovat výsledky po léčbě hormonální stimulací.

V jaký den dělat folikulometrii

Chcete-li zjistit, v který den musíte provést folikulometrii, musíte nejprve znát přibližný počet dní menstruačního cyklu.

S cyklem 28 dnů

Pokud cyklus trvá déle než 28 dní, v který den cyklu se provede folikulometrie, stanoví se to počítáním ode dne následujících kritických dnů odečtením 14. Od očekávaného data. Tato pevná hodnota je doba trvání druhé fáze. První studie je předepsána 5-6 dní předem..

Například cyklus trvá 30 dní: 30-14 = 16, 16-5 = 11. To znamená, že 11. - 12. den cyklu se provádí první ultrazvuk malé pánve, ve stejných intervalech a v množství uvedeném lékařem.

S krátkým cyklem

Při krátkém menstruačním cyklu se dny pro folikulometrii počítají podobným způsobem. Délka druhé poloviny cyklu se nemění a je stále stejných 14 dní, ale první fáze je zkrácena, takže postup začíná dříve. S cyklickým obdobím 22 dnů tedy provádíme podobné výpočty a dostaneme, že analytik musí být proveden 4. den.

S nepravidelnou menstruací

V který den cyklu je folikulometrie předepsána pro nepravidelná období, nebude fungovat výpočet pomocí obvyklého vzorce.

Výsledky folikulometrie

Podívejme se, co lze určit ultrazvukem folikulometrie a co lékař po zákroku uzavře.

Získané výsledky mohou ukázat nebo potvrdit:

 • normální ovulace, která je charakterizována přítomností 1-2 dominantních folikulů 18-25 mm, v předvečer očekávaného data. Po ovulaci již nejsou stanoveny, ale v malé pánvi je malé množství volné tekutiny a ve vaječníku jsou známky žlutého těla;
 • tekutá bublina narostla na požadovanou velikost, ale nepraskla a nemusí se měnit ani po menstruaci;
 • folikulární cysta, když bublina místo prasknutí začne růst a naplní se tekutinou;
 • normální vak s vejcem je stále neporušený a na jeho místě již roste žluté tělísko;
 • opačný vývoj folikulu, když již dosáhl své normální velikosti, náhle přestane růst a začne klesat;
 • vůbec nedochází k vývoji bublin, zůstávají stát, vůbec se nezvyšují.
Po prostudování výsledků folikulometrie bude lékař schopen vyvodit závěry o příznivějších dnech pro početí a budoucí těhotenství nebo předepsat nezbytnou léčbu, pokud má žena nějaké problémy

V závislosti na výsledcích folikulometrie přijme ošetřující lékař v případě odchylek nezbytná opatření. Někdy je nutné provést další vyšetření, abychom se konečně uchytili v příčině poruchy. V budoucnu může být podle indikací předepsána hormonální léčba ke stimulaci požadovaného procesu.

Mínus folikulometrie v jeho plánu, která by neměla být porušována. To může moderní ženě způsobit určité nepříjemnosti. Opakovatelnost výzkumu také není úplně příjemná a nejbolestivější je věcná otázka. Výzkum vyžaduje určité náklady. Ale pokud jde o narození dítěte, žádná cena nemůže zastavit budoucí rodiče.

Závěr

Folikulometrie vám umožňuje sledovat růst a zrání folikulu až do okamžiku ovulace. Postup má své vlastní indikace a načasování. Tato událost nevyžaduje speciální přípravu a nevyvolává žádné nepříjemnosti. Potřebné dny pro folikulometrii lze vypočítat samostatně, ale je lepší nechat na gynekologovi, aby rozhodl.

Co je to folikulometrie? V který den cyklu a proč se provádí?

Mezi mnoha studiemi v gynekologii je zvláštní místo věnováno folikulometrii. Tento typ ultrazvukového vyšetření vám umožní dozvědět se hodně o tom, jak je žena schopná otěhotnět a porodit dítě, posoudit jeho plodnost, připravit se na umělé oplodnění, stimulovat ovulaci a najít příčinu neplodnosti.

Tento článek popisuje, jak se tento postup provádí, co ukazuje a zda je možné výsledky dešifrovat sami..

Folikulometrie je typ ultrazvuku: pomocí ultrazvukového skeneru a monitoru se zkoumá stav ženských pohlavních žláz, protože jsou to právě oni, kdo je zodpovědný za její schopnost otěhotnět. Sexuální žlázy dodávají ženskému tělu určitý životní rytmus, cyklus, který často nazýváme menstruační cyklus.

Pod vlivem hormonů po příští menstruaci začíná proces zrání několika folikulů z četné folikulární rezervy dané ženě přirozeně ještě před narozením. Na obou vaječnících začne působením hormonu stimulujícího folikuly dozrávat několik folikulů, ale obvykle po několika dnech zůstane jeden (zřídka dva), který roste intenzivněji než ostatní. Jedná se o dominantní folikul, uvnitř kterého dozrává oocyt, který je připraven k oplodnění až uprostřed ženského cyklu.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Další procesy jsou přímo ovlivňovány dvěma dalšími hormony - estrogenem a LH, díky nimž se folikul, který se zvětšil, stane křehkým - jeho obal se ztenčí a nastane důležitá událost: folikul praskne, uvolní vajíčko, které je plně zralé a zcela připravené ke sloučení s mužskou reprodukční buňkou. Život vajíčka je krátký. Podává se ne více než 24-36 hodin (častěji - denně), pak zemře, pokud během této doby nedojde k významnému setkání s mužskými reprodukčními buňkami - spermatem. V tomto případě bude oocyt odebrán za dva týdny s menstruačním krvácením v důsledku změny hormonálních hladin..

Druhá polovina cyklu je doprovázena a poskytována progesteronem. Tento hormon produkuje takzvané žluté tělísko - žlázovou formaci, která se tvoří v místě prasklého folikulu na vaječníku. Pokud nedošlo k početí, pak žluté tělo zmizí a zmizí 10-12 dní po ovulaci, progesteron se zmenší, estrogen opět převažuje, v důsledku toho začíná menstruace.

Pokud je koncepce úspěšná, pak bude během 6-8 dnů po ovulaci embryo schopno se uchytit v děložní dutině a choriové klky začnou produkovat hormon hCG. Podporuje žluté tělo, nenechá ho zemřít, produkce progesteronu bude pokračovat. A to bude hlavní důvod zpožděné menstruace..

Folikulometrie ukazuje jakýkoli z procesů probíhajících ve vaječnících. Toto ultrazvukové vyšetření tedy umožňuje:

 • vyhodnotit výkonnost ženských reprodukčních žláz;
 • potvrdit nebo popřít přítomnost ovulace v cyklu;
 • určit odhadovanou dobu ovulace ke stimulaci přirozeného početí;
 • určit nejlepší čas na přípravu na punkci vaječníků v protokolu léčby IVF, stejně jako nejvhodnější čas pro intrauterinní inseminaci;
 • posoudit ovariální rezervu ženy a její plodnost obecně;
 • najít příčinu menstruačních poruch;
 • detekovat některé patologie, například nádory, cystické dutiny na vaječnících.

Folikulometrie se provádí po skončení další menstruace. Posoudit ovariální rezervu - 5. - 6. den cyklu, zhodnotit práci vaječníků a předpovědět plánování těhotenství - 7. - 9. den cyklu.

Je důležité, aby byla první studie provedena v období před nástupem plodného okna, tj. Před začátkem dnů příznivých pro početí..

Aby nedošlo k omylu, doporučuje se ženě odečíst 14 od doby trvání vlastního cyklu, u žen s různou dobou trvání je to obvykle doba trvání druhé fáze cyklu. K fluktuacím cyklu obvykle dochází v důsledku nestability první fáze, folikulární, druhá je předvídatelnější a stabilnější. Dostaneme tedy odhadovanou dobu ovulace a také od ní musíme odečíst 6. Pokud má žena krátký cyklus 24 dní, musí poprvé přijít na folikulometrii 4. den cyklu, pokud je cyklus standardní a je 28 dní, pak první ultrazvukové monitorování vaječníky by měly být drženy 8. den a v cyklu 32 dnů - 12. den. U nepravidelného cyklu se doporučuje provést první folikulometrii 5. - 6. den ženského cyklu.

Dále budete potřebovat několik návštěv v ultrazvukové kanceláři. Obvykle je pozorování chování a reakce folikulů předepsáno každé 2 dny, ale je také možná pauza 1 nebo 3 dny. Tyto návštěvy se nejčastěji vyžadují od 3 do 7.

Pro zvýšení přesnosti výsledků a jejich informačního obsahu se doporučuje podstoupit folikulometrii u jednoho specialisty na stejném ultrazvukovém přístroji, aby se vyloučil lidský faktor a technické chyby.

Kdo postup potřebuje?

Ultrazvuk folikulů se doporučuje ženám, které mají potíže s počátím dítěte během roku pravidelného nechráněného sexu s partnerem. V kombinaci s krevními testy na hormony vám to umožní vyloučit jednu z nejčastějších příčin neplodnosti - endokrinní, stejně jako vyloučit další nefunkční stavy ženských pohlavních žláz. Folikulometrie v tomto případě poskytuje představu o tom, jak probíhají fáze cyklu, zda folikul dozrává normálně, zda v něm dozrává vajíčková buňka a zda dochází k ovulaci ve správný čas..

Tento typ gynekologického vyšetření je nepostradatelný pro ženy, kterým jsou předváděny technologie asistované reprodukce. V protokolu IVF vám vyšetření nejprve umožní kontrolovat reakci vaječníků na hormonální stimulaci, pokud je to nutné, lékař může na základě výsledků ultrazvuku snížit nebo zvýšit dávku hormonů, zrušit nebo změnit lék. K oplodnění v laboratoři jsou nutná zralá vajíčka, ale nelze jim dovolit, aby samy opustily folikuly, protože ženské pohlavní buňky jsou odebrány punkcí a poté oplodněny v Petriho misce. Folikulometrie v dynamice říká odborníkům ten správný okamžik, kdy je čas na punkci.

Ultrazvukové vyšetření folikulů poskytuje informativní obraz o průběhu těhotenství v jeho velmi raných fázích. V tomto případě je hlavním kritériem corpus luteum. Jeho pokles může naznačovat, že se produkuje malé množství progesteronu a že při narození dítěte existuje riziko spontánního přerušení..

V případě selhání cyklu poskytuje studie vaječníků také komplexní odpovědi na otázky o příčinách - identifikuje nádory, cysty, morfologické změny v tkáních pohlavní žlázy a různé patologie.

Typy a příprava na zkoušku

Folikulometrii lze provádět dvěma způsoby: transvaginálně a břišní. Pokud se rozhodne provést ultrazvuk vaječníků přední břišní stěnou, tj. Břišní metodou, měla by se žena předem postarat o to, aby byla pohodlně a prakticky oblečena - bude muset rychle otevřít břicho od pubisu k hrudní kosti.

Můžete si s sebou vzít jednorázovou plenu na zakrytí gauče, můžete také popadnout papírové ubrousky a poté odstranit zbývající gel z břicha, který je pro lepší kontakt se senzorem namazán břišní kůží. Musíte přijít do ordinace s plným močovým měchýřem.

Za výhodnější je považována intravaginální metoda, protože poskytuje více informací o stavu vaječníků. Provádí se transvaginální sondou zavedenou do pochvy. Příprava spočívá v provádění intimní hygieny. K naplnění močového měchýře však nemusíte pít tekutiny. Naopak lékaři před vyšetřením požádají o návštěvu toalety. Lékař vás může požádat, abyste si na gauč přinesli nový kondom a plenu.

V některých případech jsou vyžadovány oba snímače. Před folikulometrií se nedoporučuje jíst nic denně, co by mohlo zvýšit množství střevních plynů, je lepší, aby žena ze stravy vyloučila černý chléb, droždí, zelí, sódu a fazole.

Dekódování výsledků

Musíte pochopit, že lékař by měl interpretovat výsledky folikulometrie, nezávislé pokusy o stanovení určitých diagnóz pro sebe mohou vést k chybám..

Stanovení ovulačního období

V pre-ovulačních studiích se hodnotí velikost vaječníků jako celku a velikost antrálních folikulů a dominantního. To vám pomůže pochopit, kdy očekávat ovulaci. V tomto případě je třeba si uvědomit, že normy existují docela průměrně a v každém případě se může velikost hlavního folikulu lišit.

 • Období od 1 do 4 dnů cyklu - dochází k menstruačnímu toku, ale ve vaječnících lze zobrazit několik antrálních folikulů o velikosti 3 až 5 mm. Pokud je jich 5 až 9, není se čeho bát, je folikulární zásoba a ovulace v tomto cyklu je velmi pravděpodobná.
 • Měření v 5. až 6. dnu cyklu obvykle ukazují několik antrálních folikulů o průměru 5-7 mm.
 • V den 7 je přidělen dominantní folikul, jeho velikost je již větší než ostatní, dosahuje 9-10 mm.
 • 8. den cyklu začíná počet antrálních folikulů klesat, procházejí reverzním vývojem a roste pouze ten dominantní, ten už dosahuje 12 mm.
 • Od 9-10 dnů cyklu existuje příležitost ve folikulu, jehož velikost je od 13 do 16 mm, vizuálně určit dutinu s vejcem.
 • 11. den cyklu folikul dorůstá na 18 mm a do 12. dne lze jeho velikost zafixovat až na 20 mm.
 • 13. den cyklu je vizuálně možné určit místo stigmatu - právě v tomto bodě dojde k prasknutí folikulu, jakmile dosáhne své maximální velikosti. Mezitím je jeho průměr asi 22 mm..
 • Den ovulace - velikost dominantního váčku dosahuje 24 mm.

Poté, co u ženy našel folikul o průměru 20-22 mm, lékař varuje, že k ovulaci dojde během jednoho nebo dvou dnů. V protokolu ošetření IVF dochází k dozrávání více vajíček, aby se vytvořilo více vajíček, aby se zvýšila pravděpodobnost oplodnění. Punkce se provádí poté, co lékař diagnostikuje velikost folikulů asi 18 mm.

Stanovení skutečnosti o dokončené ovulaci

U dokonale zdravé ženy v plodném věku jsou možné anovulační cykly, když se vajíčko neuvolní. Takový cyklus je indikován absencí dominantního folikulu před dnem ovulace nebo jeho zpomaleným růstem, stejně jako absencí žlutého tělíska po datu ovulace..

Ultrazvukové příznaky dokončené ovulace jsou:

 • bylo zaznamenáno zmizení dominantního folikulu po jeho maximálním růstu;
 • 3-4 dny po údajné ovulaci se v ovulovaném vaječníku nachází žluté tělo, jehož velikost je obvykle od 10 do 30 mm;
 • během 1-2 dnů po ovulaci se v břišní dutině ženy najde volná tekutina.

Kromě toho se pro posouzení stavu žlutého tělíska měří tloušťka endometria. Vnitřní vrstva dělohy by se měla zvýšit vlivem progesteronu produkovaného dočasnou žlázou. Vzájemný pokles endometria a velikosti žlutého tělíska naznačuje nedostatek progesteronu a nedostatečnost luteální fáze cyklu, což může způsobit potrat nebo neplodnost.

Je třeba poznamenat, že ovulace může nastat současně ze dvou vaječníků, a v tomto případě se nazývá dvojitá, pak se najednou nacházejí dvě žlutá těla, a pokud došlo k oplodnění, žena má šanci stát se matkou okouzlujících dvojčat. Folikulometrie však nemůže prokázat skutečnost těhotenství a detekce žlutého tělíska sama o sobě nenaznačuje, zda žena tentokrát otěhotněla nebo ne. To je známka ovulace a nic víc. Pokud nedošlo k ovulaci, cyklus byl anovulační, pak není zobrazeno ani žluté tělo ve vaječníku.

Odchylky od normálních hodnot - možné příčiny

Pokud folikuly nerostou nebo rostou velmi pomalu, výrazně zaostávají za průměrnými rychlostmi popsanými výše, pokud je corpus luteum, které vypadá jako anechoická formace, několik dní po očekávané ovulaci nepostřehnutelné, může být příčinou nedostatečná ovulace. Může to být způsobeno věkem - s přiblížením k 40 let se počet anovulačních cyklů ročně zvyšuje, a proto je obtížnější otěhotnět. Ovulačních procesů je ale mnohem více, než si dokážete představit, a neomezují se pouze na anovulaci.

Patologie, které může folikulometrie odhalit, se mohou lišit..

Folikulární atrézie

Podstata tohoto jevu spočívá ve skutečnosti, že normálně rostoucí folikul, na který se upíná tolik nadějí, náhle přestane růst a začne svůj opačný vývoj. Ovulace samozřejmě nedochází, na místě takového folikulu se může vytvořit cysta, ale to není nutné, často se jednoduše zmenší na původní velikost, jako by nikdy nerostla.

Pokud se atrézie vyskytuje každý měsíc, pak je to jeden ze znaků endokrinní neplodnosti, která může být způsobena nízkou hladinou FSH a nedostatkem estrogenu..

Ženy s touto patologií mají dlouhé období, kdy menstruace zcela chybí, a nejsou spojeny s nástupem těhotenství. Pokud existují období, jsou obvykle skrovná, rozmazaná, ale dlouhá.

Přetrvávání folikulů

Jedná se o stav, kdy počáteční folikulometrické postupy ukazují růst a normální vývoj dominantního folikulu, ale k jeho prasknutí nedochází. Vejce tedy nemůže bublinu včas opustit, přezrál a zemře v ní. Ultrazvuk nevykazuje výše uvedené známky dokončené ovulace, není tam žádné žluté tělísko a folikul je zobrazen po dlouhou dobu. Tento folikul se často stává cystou. Koncepce v takovém cyklu je také nemožná..

Příčiny tohoto jevu mohou spočívat v nízkém kvantitativním obsahu estrogenu a hormonu LH v krvi ženy, stejně jako v abnormálně silné folikulární membráně (vrozená predispozice), ale tyto cykly lze někdy pozorovat u zdravých žen.

Cystická formace

Cysta je obvykle důsledkem perzistence, ale mohou existovat i jiné důvody pro vytvoření dutin naplněných tekutinou, například porucha ovariálního oběhu nebo hormonální stimulace, která cyklu předcházela, stejně jako dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv a prostředků tzv. „Požární“ postkoitální antikoncepce..

Tato diagnóza se obvykle stanoví, pokud folikul přesahuje průměr 25-26 mm. Pokud dojde ke zvýšení žlutého tělíska nad 30 mm, hovoří o luteální cystě. Oba nejsou věta a ve většině případů jsou dočasné, odejdou samy a vyřeší se během několika menstruačních cyklů. Je však vyžadován lékařský dohled. Zřídka se vyskytují komplikace - torze nohy nebo prasknutí cysty, v takovém případě může být nutná chirurgická pomoc.

Luteinizace

V takové situaci lékaři ultrazvukové diagnostiky detekují žluté tělo, když by to ještě nemělo být, tj. Před ovulací. Současně sousedí folikul, jehož prasknutí se ještě nestalo, a základy corpus luteum. Může to být způsobeno nadměrným uvolňováním LH, jakož i některými abnormalitami a patologickými změnami v tkáních pohlavní žlázy..

Jedná se o jednu z forem neplodnosti, protože folikul nemá čas dosáhnout dospělosti. Sama žena možná dlouho nerozumí, proč není možné počat dítě, protože ovulační testy jsou pozitivní a jsou přítomny všechny příznaky, ale současně oocyt nevychází během luteinizace.

Posouzení ovulační rezervy

Abychom pochopili, jak plodná je žena, provádí se test plodnosti, rovněž založený na folikulometrii. Za tímto účelem se ultrazvuk provádí 5. až 6. den menstruačního cyklu, protože menstruace končí. V tomto případě by mělo být nalezeno alespoň 5 antrálních folikulů. Navíc je předepsán krevní test na estrogen, progesteron, FSH.

Výsledek se ženě může zdát divný, protože v něm uvidí číslo - „-2“, „0“ nebo „+2“. Toto je hodnocení její ovariální rezervy jako schopnosti rodit děti. „-2“ - rezerva je vyčerpaná, plodnost nízká, přirozené pojetí je buď nemožné, nebo extrémně nepravděpodobné. „0“ - rezerva je normální, žena je schopná otěhotnět a snášet. "+2" - vysoká rezerva, vysoká plodnost, ai když pacientce nepomůžete, bude přirozeně schopná otěhotnět, pokud existuje odpovídající touha doslova během 1-2 cyklů.

Folikulometrii lze provádět bezplatně v rámci povinného zdravotního pojištění, pokud je takové vyšetření oprávněné a je doporučeno ošetřujícím lékařem státní kliniky nebo prenatální kliniky. Pokud žena upřednostňuje návštěvu soukromé kliniky nebo trvá na takovém vyšetření ze své vlastní vůle, provede se folikulometrie pouze za poplatek. Náklady na jednu návštěvu mohou začít od 300 do 800 rublů. Pokud si vzpomeneme, že hodnota metody průzkumu spočívá v dynamice, pak toto množství musí být vynásobeno počtem návštěv ultrazvukové místnosti.

Podle recenzí je postup levnější ve velkých perinatálních centrech než na soukromých klinikách.

Co je to folikulometrie, viz další video.

Pronásledování ovulace: folikulometrie

 • 29. října 2019
 • Kdy začít s folikulometrií?
 • Klasický obraz monitorování ultrazvukem
 • Možné možnosti anovulace
 • Indikace pro folikulometrii
 • Příprava na zkoušky
 • Jaké známky ovulace jsou vidět na ultrazvuku
 • Posouzení výsledků
 • Lékařské schůzky po vyšetření

Dnes mají ženy v provozu mnoho metod sledování ovulace, z nichž jednou je folikulometrie. Jedná se o ultrazvukové monitorování růstu folikulů a jejich další transformace do žlutého tělíska. Pokud je to nutné, tloušťka endometria se také zkoumá v každé fázi menstruačního cyklu..

# Kogda nachinat follikulometriyu? Kdy začít s folikulometrií?

V prvních dnech cyklu se folikuly teprve začínají vyvíjet a největší z nich mají průměr asi 2 mm. V této fázi není možné posoudit, zda dojde k ovulaci, ale je možné identifikovat folikulární cystu - neovulovaný folikul, který zůstává z posledního cyklu a pokračuje v růstu. Pokud se primární ultrazvuk provádí okamžitě v předvečer ovulace, lze cystu snadno zaměnit s dominantním folikulem.

Jak víte, délka cyklu se mění v důsledku první fáze, zatímco doba druhé zůstává vždy konstantní a je (obvykle) 13-14 dní. V tomto ohledu musí ženy s pravidelným, ale delším nebo kratším cyklem jít na první ultrazvuk ne 8. – 10. Den cyklu, ale přibližně 4–6 dní před očekávanou ovulací. Četnost a počet sezení určí lékař. Obvykle postačují 2-3 návštěvy ultrazvukové místnosti s intervalem 2-3 dny.

V případech, kdy dochází k prodlouženým nepravidelným cyklům, je třeba zahájit folikulometrii 3-5 dní po skončení menstruace. Lékař bude nejen sledovat folikuly, ale také kontrolovat endometrium pomocí ultrazvuku. To pomůže přesněji určit příčinu zpoždění a stanovit správnou diagnózu. V takovém případě se počet a frekvence postupů liší individuálně..

#Klassicheskaya kartina ultrazvukovogo monitoringaKlasický obraz ultrazvukového monitorování

Pokud se zaměříte na klasický cyklus, pak 8. - 10. den již můžete vidět jeden (méně často 2 nebo více) dominantní folikul o průměru 12-15 mm, zatímco jiné jsou mnohem menší. Dále se zvyšuje o 2–3 mm denně a v době ovulace může dosáhnout průměru 18–25 mm. Endometrium v ​​tomto bodě má třívrstvou strukturu a tloušťku asi 10-12 mm. Poté dojde k uvolnění luteinizačního hormonu a vajíčko se uvolní s malým množstvím folikulární tekutiny do břišní dutiny.

Další „zmizení“ nebo zmenšení dominantního folikulu a deformace jeho stěn, jakož i přítomnost tekutiny v Douglasově prostoru, naznačují, že došlo k ovulaci. Později, 15. - 18. den cyklu, v místě ovulace, můžete vidět žluté tělo o průměru 15-20 mm, které má nepravidelný tvar a nerovnoměrné kontury. Každý den se jeho velikost zmenšuje a v předvečer menstruace je obvykle špatně vizualizována nebo není vůbec definována. Hustota ozvěny endometria se v těchto dnech rovnoměrně zvyšuje, třívrstvá struktura je nahrazena homogenní.

#Vozmozhnye varianty anovulyacii

Pokud dominantní folikul nejprve roste, ale pak se přestane vyvíjet (perzistence) nebo regresuje (atrézie), pak ovulace nenastala. V zadním prostoru není žádná volná tekutina, progesteron vylučuje žluté tělísko, takže hladina tohoto hormonu v krvi bude odpovídat první fázi cyklu.

Stává se, že se vajíčko neuvolní v důsledku předčasného uvolnění luteinizačního hormonu, zatímco folikul se „zhroutí“ a hladina progesteronu v krvi odpovídá druhé fázi cyklu. Tento účinek se nazývá luteinizace folikulů. Existuje také možnost, že žádný z mnoha folikulů „neroste“ na velikost dominantního. Takový cyklus bude také anovulační..

Folikulometrie tedy nenahrazuje měření bazální teploty, hormonální studie a ovulační testy, ale naopak v kombinaci s nimi umožňuje získat ucelenější obraz o procesech probíhajících v reprodukčních orgánech ženy. A včasné stanovení správné diagnózy a stanovení účinné léčby je dalším krokem k mateřství..

#Pokazaniya k proveneniyu follikulometriya Indikace pro folikulometrii

Fáze menstruačního cyklu se navzájem nahrazují a opakují. Každý měsíc se vytvoří nový dominantní folikul, který obsahuje vajíčko, které lze oplodnit. Pokud nedojde k početí, je endometrium odmítnuto a začíná nový cyklus. Ke sledování ovulace se používají různé metody. Folikulometrie je jednou z nich. S jeho pomocí můžete nejen přesně zjistit dny, kdy folikul opouští vajíčko, ale také identifikovat přítomnost patologií.

Folikulometrie se používá v případech:

 1. Objasněte den ovulace a určete plodné dny.
 2. Hodnocení vaječníků.
 3. Diagnostika neplodnosti.
 4. Ovládání funkce a struktury vaječníků.
 5. Hodnocení menstruačního cyklu.
 6. Identifikace účinků hormonálních léků na vaječníky.
 7. Diagnostika cyst, PCOS, fibroidů a dalších patologií reprodukčního systému.
 8. ECO.

#Podgotovka k obsledovaniyam Příprava na zkoušky

Folikulometrie se provádí různými metodami - břišní a transvaginální. Každá metoda zahrnuje předběžnou přípravu ženy na vyšetření..

Břišní metoda - vyšetření vaječníků ultrazvukem přes přední břišní stěnu. Při přípravě na ultrazvukové vyšetření potřebujete:

 1. Vyvarujte se potravin, které vedou k plynování.
 2. 2 hodiny před zákrokem začněte pít tekutinu (čistou vodu, čaj), aby bylo vyšetření provedeno na plný močový měchýř.

Intravaginální metoda - vyšetření vaječníků zavedením transvaginálního senzoru do pochvy. Při přípravě potřebujete:

 1. Vylučte vodu sycenou oxidem uhličitým, luštěniny, zelí, chléb - potraviny, které zvyšují produkci plynu ze stravy.
 2. Vyprázdněte močový měchýř.
 3. Provádějte intimní hygienu.

Pozornost! V některých případech se uchýlí k použití dvou typů vyšetření současně..

#Kakie priznaki ovulyacii vidno na UZI Jaké známky ovulace jsou vidět na ultrazvuku

Výzkum s jakýmkoli senzorem umožňuje určit přítomnost / nepřítomnost ovulace. Pokud k tomu došlo, můžete na monitoru sledovat:

 1. Absence dominantního folikulu přítomného při předchozím vyšetření.
 2. Folikulární prasknutí.
 3. Akumulace tekutiny v dutině za dělohou.
 4. Přítomnost žlutého těla.

#Ocenka poluchennyh rezultatov Vyhodnocení výsledků

Data získaná během diagnostiky jsou různá. Folikulometrie vám umožňuje vyvodit závěry pro jmenování dalšího vyšetření, stanovení diagnózy nebo předepsání léčby.

 1. Dominantní folikul v plné zralosti dosahuje velikosti 15-24 mm.
 2. Po prasknutí folikulu se vajíčko uvolní do vejcovodu.
 3. Místem folikulu je corpus luteum.

Pokud je ženě diagnostikována neplodnost, ale obraz je normální, je možné ucpání vejcovodů.

 1. Arresia. Folikul roste a může dosáhnout normální velikosti. Pak přichází fáze regrese. Folikul se zmenšuje a mizí. Za dělohou není žádná tekutina, žluté tělo není vizualizováno.
 2. Vytrvalost. Folikul, který se rozrostl do normálu, nepraskne. Vejce nevychází, nedochází k ovulaci. Perzistence trvá od jednoho do několika menstruačních cyklů. Tekutina a žluté tělísko chybí.
 3. Folikulární cysta. Při prodloužené perzistenci se objeví cysta, která se tvoří kvůli abnormální velikosti folikulu. Může růst více než 25 mm, kapalina není vizualizována, žluté tělísko chybí.
 4. Luteinizace. Na místě vytvořeného, ​​ale ne ovulovaného folikulu se objeví žlutá skvrna. K luteinizaci dochází v důsledku zvýšení odpovídajícího hormonu během zrání folikulu.

Nedostatek folikulárního vývoje je další patologie, při které folikul neroste. Je to nejčastěji způsobeno polycystickými chorobami..

#Vrachebnye naznacheniya posle obsledovaniya Lékařské schůzky po vyšetření

V závislosti na tom, co bylo odhaleno během folikulometrie, lékař předepisuje léčbu nebo další vyšetření.

 1. V případě perzistence se používají léky, které obnovují druhou fázi cyklu.
 2. Při absenci vývoje folikulů jsou předepsány stimulanty.
 3. Při artrézii se doporučují léky ke stimulaci růstu a normálního vývoje vajíčka.
 4. Folikulární cysta není léčena léky. Zmizí sama. Je možné používat homeopatická léčiva a komplexy vitamínů.
 5. Luteinizace neovulovaného folikulu vyžaduje odstranění příčiny onemocnění.

Novinář, absolvent školy lékařské žurnalistiky, spolupracuje s Media Institute for Public Health. Specializuje se na následující témata: porodnictví, gynekologie, reprodukční medicína, urologie, psychologie

Život bez menstruace se zdá být obyčejný jen na první pohled. Ve skutečnosti dochází k významným změnám v těle a nedostatečné množství hormonů může vést k nemocem a zdravotním problémům.