Folikulometrie - stanovení ovulace pomocí ultrazvuku

Proces folikulogeneze u dívky začíná in utero v 6. týdnu těhotenství její matky. V době narození její vaječníky obsahují asi 1 až 2 miliony prvotních folikulů. Většina z nich zemře a pouze několik z nich se účastní ovulace. V době puberty již existuje přibližně 300 tisíc folikulů. Z tohoto množství za celé období před menopauzou dospěje pouze asi 500 vajec. K určení, zda v daném menstruačním cyklu došlo k ovulaci, nám pomůže taková ultrazvuková metoda, jako je folikulometrie.

 1. Co je podstatou výzkumu
 2. Kdo to musí udělat
 3. Jak je
 4. Co může studie říci
 5. Jaký den menstruačního cyklu provést
 6. Hodnocení výsledků
 7. Závěr

Co je podstatou výzkumu

Folikulometrie je ultrazvukové pozorování změn vaječníků během jednoho nebo více menstruačních cyklů. Současně se zaznamenává stav endometria. Tato metoda umožňuje posoudit zásobu vaječníků a určit přítomnost ovulace. S ním můžete naplánovat datum početí, rozhodnout o stimulaci a použití technologií asistované reprodukce..

Existuje několik metod pro stanovení ovulace: měření bazální teploty a použití testovacích proužků a ultrazvuk. Ultrazvuk v různé dny cyklu s folikulometrií je nejinformativnějším způsobem registrace ovulace. Je velmi populární díky své jednoduchosti, bezpečnosti, dostupnosti a přesnosti..

Kdo to musí udělat

Folikulometrie není screeningový ani profylaktický test. Používá se pro indikace, které jsou:

 1. Neplodnost. Absence těhotenství po dobu 12 měsíců nebo déle při pravidelném sexuálním životě bez antikoncepce.
 2. Menstruační nepravidelnosti. Nepravidelný menstruační cyklus, intervaly mezi obdobími 40 a více dnů, amenorea, sporé a / nebo krátké (1-2 dny) období, intermenstruační špinění.
 3. Přítomnost onemocnění, při kterých nemusí dojít k ovulaci nebo jiným nepravidelnostem menstruace (syndrom skleropolycystických vaječníků, adenom hypofýzy, nedostatečnost luteální fáze cyklu atd.).
 4. Vyjasnění ovariální rezervy před stimulací ovulace, inseminace spermií, oplodnění in vitro.
 5. Registrace ovulace pro plánování data početí.
 6. Plánování pohlaví budoucího dítěte.
 7. Stanovení ovariální rezervy k posouzení schopnosti samostatně otěhotnět, přijmout vajíčko při stimulaci ovulace, předpovídat věk menopauzy.

Jak je

Postup folikulometrie se neliší od standardního ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů. Pro lepší vizualizaci strukturních rysů vaječníků se doporučuje provést transvaginálním způsobem. V tomto případě žena leží na zádech s nohama ohnutými v kolenou. Senzor chráněný kondomem je vložen do její vagíny.

Změny ve vaječnících lze pozorovat také pomocí transabdominálního ultrazvuku. Během ní je žena v poloze na zádech. Senzor se bude pohybovat podél přední břišní stěny. Ke zlepšení přenosu ultrazvukových vln se používá speciální gel.

Folikulometrie může být obtížná kvůli nafouknutým střevním smyčkám. Ultrazvuk je absorbován plynem a vaječníky mohou být obtížně vizualizovatelné, a pokud jsou malé, nemusí být ani nalezeny. Proto je nutné 2-3 dny před zákrokem dodržovat dietu s výjimkou potravin, které zvyšují produkci plynů ve střevě (luštěniny, černý chléb, housky, surová zelenina a ovoce atd.). Při provádění ultrazvuku s transvaginálním přístupem musí být močový měchýř vyprázdněn. Transabdominální metoda vyžaduje, aby žena pila 1-1,5 litru vody 30-60 minut před zákrokem pro mírné nutkání na močení..

Co může studie říci

Hlavním úkolem folikulometrie je zjistit přítomnost nebo nepřítomnost ovulace u dané ženy..

 • Tato studie určuje čas ovulace, který může pomoci při výběru data početí..
 • Během vyšetření během cyklu lze hodnotit proces folikulogeneze.
 • Věnujte pozornost přítomnosti dominantního folikulu, tvorbě žlutého tělíska po ovulaci.
 • Vyhodnoťte ovariální rezervu.
 • Souběžně s registrací změn ve vaječnících je během cyklu monitorován stav endometria.

Všechny výše uvedené faktory je třeba zohlednit v programech technologie asistované reprodukce.

Jaký den menstruačního cyklu provést

Odpovězte na otázku „Kdy provést folikulometrii?“ je to nemožné bez znalosti toho, jaké změny nastávají ve vaječnících během menstruačního cyklu. Tento typ výzkumu se provádí stanovený počet opakování v požadovaných obdobích v závislosti na úkolech a cílech..

Rozhodujícím okamžikem pro výběr dne studie je přesně to, co chce lékař u této konkrétní ženy vidět. Při určování doby vyšetření se tedy člověk musí řídit předpisy lékaře, nikoli vlastními silami..

Normálně mezi pubertou a menopauzou ultrazvukové vyšetření vaječníků odhalí folikuly o průměru 1 až 2 milimetry nebo více. Jsou rozptýleny po ovariální tkáni ve formě anechoických útvarů..

Každá žena se narodila s určitou zásobou prvotních folikulů, z nichž některé se pod vlivem hormonů proměnily v dominantní folikul a oživily vajíčko. Jsou tak malé, že je nelze vidět na ultrazvuku. Pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly roste a dospívá 5-12 folikulů. Z nich jeden nebo dva přežili k ovulaci. Tyto folikuly se nazývají preantrální a přestávky, jsou již jasně viditelné na ultrazvuku.

 1. První studie může být naplánována na 2-3 dny menstruačního cyklu, aby se posoudila ovariální rezerva. Ve vaječnících během tohoto období je vizualizován určitý počet folikulů o průměru 2 až 8 mm. Jejich počet od 10 do 26 naznačuje dobrou ovariální rezervu a příznivou prognózu při stimulaci ovulace..
 2. Druhé vyšetření lze naplánovat na 5-7 dní od začátku menstruace. Ve vaječnících se nacházejí 2-3 folikuly o velikosti od 5 do 10 mm.
 3. Počínaje 10. dnem menstruačního cyklu se provádí ultrazvuk, který registruje zrání dominantního folikulu a potvrzuje skutečnost, že došlo k ovulaci. Dominantní folikul by měl být již v této fázi exprimován. Jeho růst během tohoto období je aktivní a činí 2–4 mm denně. Dominantní folikul před ovulací dosahuje průměru 20–25 mm.
 4. Pro potvrzení dokončené ovulace se každé dva dny provádí ultrazvuk. Dokazuje to tvorba nepravidelného tvaru v místě dominantního folikulu a malé množství tekutiny v zadním prostoru.
 5. Další vyšetření lze provést 21. až 23. den menstruačního cyklu (s 28denním cyklem). Ve vaječníku, v místě dominantního folikulu, se stanoví žluté tělísko. Jeho rozměry jsou 15-20 mm. Žluté tělo produkuje progesteron, který pomáhá udržovat těhotenství.

Hodnocení výsledků

Na základě výsledků získaných pomocí folikulometrie lze vyvodit závěr, že vaječníky fungují. Tyto údaje pomohou lékaři pochopit, zda žena může sama otěhotnět, nebo zda je nutné použít technologie asistované reprodukce, zjistit příčinu menstruačních nepravidelností a neplodnosti..

Při normálním provozu vaječníků ukazuje ultrazvuk tvorbu dominantního folikulu, který následně praskne, uvolní vajíčko a na jeho místě se vytvoří žluté tělísko. Abnormality vaječníků jsou:

 • Přetrvávání folikulů. To se stane, když z nějakého důvodu neprasklo a na jeho místě se nevytvořilo žluté tělo. Tento stav přetrvává až do dalšího menstruačního cyklu..
 • Luteinizace neovulovaného folikulu. V tomto případě ultrazvuk neregistruje ovulaci a folikul se změní na žluté tělo.
 • Folikulární atrézie. V tomto případě nepraskne a postupně se zmenšuje a rozpouští, známky ovulace a žlutého tělíska nejsou na ultrazvuku nalezeny.
 • Tvorba funkční folikulární cysty. Folikul bez prasknutí uprostřed cyklu nadále aktivně dále roste a dosahuje velikostí od 25 do 100 mm v průměru.
 • Cysta žlutého tělíska. Tvoří se na místě ovulovaného folikulu místo žlutého tělíska.

Otázka, kolik folikulů by mělo být na ultrazvuku u ženy v reprodukčním věku, je nesmírně důležitá. Toto číslo naznačuje možnost sebepojetí, určuje úspěch a rizika stimulace ovulace, předpovídá věk menopauzy. Normálně by mělo být detekováno 10–26 folikulů 2–3 dny menstruačního cyklu. Folikulární aparát není vyjádřen, pokud je jejich počet menší než 4. Tato situace naznačuje velmi nízkou pravděpodobnost nezávislého těhotenství a nepřítomnost nebo slabý účinek stimulace ovulace..

Závěr

Při analýze údajů folikulometrie je třeba mít na paměti, že část ženských cyklů je obvykle anovulační. Výzkum se proto často provádí v několika cyklech. Podle výsledků studie může být pacientovi v případě odchylky od normy nabídnuta hormonální léčba, stimulace ovulace nebo použití oplodnění in vitro.

Důvod snížení folikulární rezervy vaječníků

Skladování folikulárních buněk vaječníků je základním faktorem reprodukčního zdraví ženy. K početí dítěte musí mít tělo určitou rovnováhu pohlavních hormonů a folikulů ve vaječnících. Jeho porušení vytváří překážky pro oplodnění zralého vajíčka..

Čím je dívka starší, tím je méně pravděpodobné, že otěhotní. Jedná se o přirozenou fyziologickou závislost spojenou se změnou numerických folikulárních parametrů.

Popis folikulárního aparátu

Sbírka vezikul naplněných tekutinou pravidelně dozrávajících v ženských reprodukčních buňkách je folikulární aparát. Mění se v průběhu měsíčního cyklu. Pod vlivem faktorů vnějšího a vnitřního prostředí v něm dochází k transformacím, které vyvolávají nerovnováhu pohlavních hormonů.

Cyklus reprodukčně zdravé ženy je stabilní, to znamená, že lze přesně určit nástup ovulace. V tomto období folikuly dozrávají ve vaječnících. Z toho 1 vyniká, dominantní. Z ní, do vejcovodu, vyjde vajíčko, aby se tam setkalo se spermatem. Místo prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko, které při početí zásobuje tělo progesteronem.

Nejvyšší šance na otěhotnění je během ovulace, protože v tomto období cyklu jsou v těle ženy vytvářeny podmínky nezbytné pro početí..

Dominantní folikul je větší než ostatní. Pokud tedy její stěny prasknou v době uvolnění vajíčka, může dívka čelit menší ztrátě krve. Příznak - červené skvrny vycházející z pochvy.

Takové vzdělání je snadno vidět na ultrazvuku. Dozrává v levém a pravém přívěsku. V každém z nich se dominantní folikul tvoří jen zřídka. Pokud k tomu ale dojde, má žena vysokou šanci na početí identických dvojčat. Všechny ostatní folikuly v těle ženy jsou antrální. Úspěšnost koncepce závisí na jejich kvantitativních ukazatelích, a to jak přirozenou metodou, tak umělou.

Numerické limity antrálních formací v ženských reprodukčních buňkách:

Počet folikulůDiagnóza
Méně než 4Reprodukční dysfunkce, neplodnost
5-6Nízká pravděpodobnost početí
7-12Průměrná pravděpodobnost početí
13-30Vysoká šance na otěhotnění je indikátorem normy
Více než 30Polycystické přílohy

Vyčerpání folikulárního aparátu vaječníků vyvolává reprodukční dysfunkci. Dívka, která čelí takovýmto problémům, nemůže otěhotnět, ale díky vývoji moderní medicíny lze normalizovat proces normálního ovulace. V tomto případě se šance na početí zvýší..

Základní faktory, které určují diferenciaci folikulárního aparátu, jsou fáze cyklu a věk. S věkem klesá počet bublin produkovaných za cyklus v přídavcích naplněných tekutinou. Čím starší žena, tím menší je šance na početí a úspěšné porod..

Příznaky patologie

Pokud jsou vaječníky vyčerpány, dochází k nepravidelnému odlupování, tj. Procesu oddělení endometria od dělohy. V tomto případě dochází k menstruaci s velkým zpožděním, navíc jsou velmi bolestivé.

S takovým klinickým obrazem musíte být opatrní:

 1. Trvalé bolestivé nepohodlí v dolní části břicha. Někdy, s hubeným folikulárním zásobením, tato oblast křeče.
 2. Prodloužená absence menstruace. Povaha sekrece se také mění během menstruace. Výtok může být příliš velký nebo naopak nedostatečný.
 3. Výrazné snížení pracovní kapacity, špatný zdravotní stav. Dívka se cítí depresivní. Může mít problémy se spánkem. Příznaky jsou doplněny depresí a změnami nálady.
 4. Známky časné menopauzy, jako je horečka následovaná zimnicí, návaly horka, zvýšeným pocením, migrénou atd..
 5. Silná bolest hlavy a závratě.

Důsledkem vyčerpání folikulárního aparátu je neschopnost počat dítě, a to ani při pravidelné sexuální aktivitě.

Takový klinický obraz by měl být důvodem pro lékařské vyšetření. Včasné odhalení vyčerpání přívěsků zvýší šance na obnovení reprodukční funkce.

Faktory ovlivňující numerické limity folikulů

Prudký pokles folikulární rezervy vaječníků nenastává spontánně. Jakákoli nerovnováha pohlavních buněk v ženském těle je považována za patologii. Snížení produkce vezikul obsahujících vejce může být způsobeno následujícími důvody:

 • porušení hypofýzy, provokující produkci pohlavních hormonů;
 • zánět břišních orgánů infekční etiologie, včetně adnexitidy. V tomto případě je pokles folikulární rezervy důsledkem přechodu nemoci do chronické formy;
 • vrozené anomálie ve struktuře pohlavních orgánů;
 • snížená imunita v důsledku vývoje autoimunitního onemocnění, jako je diabetes mellitus;
 • dědičnost. Podle genetiků dochází ke špatnému folikulárnímu aparátu v pubertě, pokud má žena předispozici k časné menopauze;
 • porušení endokrinního systému. Štítná žláza, stejně jako hypofýza a její přídavky, je zodpovědná za produkci pohlavních hormonů v těle. Jakékoli porušení jeho funkce proto vyvolává vytváření překážek oplodnění vajíčka;
 • pooperační komplikace. Například mnoho žen, kterým byla odstraněna cysta, podstoupilo resekci nadvarlete.

To jsou vnitřní důvody pro snížení přísunu folikulů do vaječníků. Pokud jde o faktory prostředí, které vyvolávají výskyt této patologie, můžeme rozlišit:

 1. Špatná ekologie.
 2. Toxická otrava.
 3. Zneužívání mastných potravin.
 4. Psycho-emoční stres, stres.
 5. Užívání drog.
 6. Viry, infekce.
 7. Zneužití alkoholu.

Ani jeden specialista nebude schopen přesně říci, proč je folikulární aparát hubený. Někdy tomuto problému čelí naprosto zdravé dívky. Častěji se však vyskytuje v důsledku negativní kombinace několika provokujících faktorů..

Diagnostická opatření

Hlavní metodou pro stanovení této patologie je ultrazvuk pánevních orgánů. S jeho pomocí můžete nejen stanovit přesný počet produkovaných folikulů, ale také určit jejich velikost.

Pokud je špatný folikulární aparát spojen s ovariálními patologiemi, bude to stanoveno pomocí ultrazvuku. Téměř všechny anomálie ve struktuře ženských reprodukčních orgánů lze vyléčit chirurgicky, nejdříve je však nutné je jasně vidět a analyzovat..

K určení množství produkovaných pohlavních hormonů musí žena darovat krev. A pro analýzu obecného sexuálního fungování se provádí MRI.

Pokud po shromáždění těchto údajů nemají lékaři důvod k přesné diagnóze, je pacientovi předepsána diagnostická laparoskopie. Zahrnuje dvakrát piercing do podbřišku. Do každého vpichu je vložen speciální nástroj, z nichž jeden je vybaven mikro kamerou.

Laboratorní analýza folikulárního aparátu zahrnuje stanovení úrovně:

 1. Inhibina B. Jedná se o glykoproteiny, které jsou produkovány thekovými buňkami ženských přívěsků. Jsou nezbytné pro podporu procesu gametogeneze. Během těhotenství jsou inhibiny B syntetizovány placentou.
 2. AMH na periferní krvi. Jedná se o anti-Müllerian hormon, který se podílí na vývoji mužského plodu. Při nedostatečné produkci si dítě vyvíjí ženské pohlavní orgány, včetně pochvy..
 3. Estradiol. Jeden z nejdůležitějších ženských pohlavních hormonů. Analýza by měla být provedena 2. den měsíčního cyklu.
 4. FSH. Hladina hormonů stimulujících folikuly přímo závisí na produkci estradiolu v těle. Aparát těchto chemických sloučenin je indikátorem objemu aktivních buněk granulózy, tj. Vysoce kvalitních oocytů.

Kromě toho je nutné počítat antrální folikuly (PAF). Jedná se o jednoduché diagnostické opatření, které spočívá v provedení ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů. Ve stadiu reprodukčního fungování se počet antrálních sférických útvarů u žen s pravidelnou ovulací pohybuje od 10 do 20.

Ze všech uvedených metod je PAF považován za nejdostupnější a nejspolehlivější způsob výpočtu.

Šance na početí po léčbě omezeného zásobení folikulem

Názor, že s takovou diagnózou nelze otěhotnět, je mylný. Aby však taková šance byla, je nutné podstoupit úplný léčebný kurz, který může obnovit reprodukční funkci. V důsledku terapie, stabilizace hormonálního pozadí a zmírnění patologických příznaků bude žena trpící onemocněním schopna otěhotnět a porodit dítě.

Pokud je obtížné rozlišit patologii, je dívce předepsána hormonální léčba. A aby se zlepšil výkon příloh, gynekologové doporučují podstoupit kurz fyzioterapie a bylinné medicíny.

Léčba vyčerpání folikulární rezervy lidovými léky se omezuje na stimulaci imunitní obrany. Užívání vitaminu E (synteticky odvozeného nebo obsaženého ve výrobcích - ryby, semena, ořechy, vaječný žloutek) pomáhá dobře. Potraviny bohaté na lecitin (fazole, květák, čočka) také pomáhají obnovit plodnost. Účinné jsou infuze a odvar (ostružiny s kalinou), řepná šťáva s medem.

Pomocí těchto opatření bude možné obnovit cyklickost, normalizovat ovulaci a zvýšit pravděpodobnost oplodnění vajíčka.

Pokud není možné otěhotnět ani po provedení lékařských opatření, gynekologové doporučují provést IVF (oplodnění in vitro).

Aby se zvýšila šance na početí, měla by žena se skromným zásobením folikulů profesionálům důvěřovat. Ale doma může podniknout kroky ke zlepšení své pohody. Jde o správnou výživu, mírnou fyzickou aktivitu a přiměřený odpočinek..

Komentář k ultrazvuku, Folikulární aparát je vyčerpán

(Příspěvek někam odešel, vytvořil nový) Dívky, dnes je 5. den zpoždění, testy jsou negativní, šel jsem na ultrazvuk, abych zjistil, o co jde. Je folikulární aparát vyčerpán? Co je to? Byl jsem tak nadšený, že jsem se na nic neptal. Gynekolog o tom nic neřekl. Četl jsem to na internetu - kabzdets. Řekni mi zkušené dívky, je to všechno, konec, žádná ovulace? Jsem tak rozčílený. Může být diagnóza potvrzena??

Rok po půstu porodila dceru, diagnóza nebyla potvrzena))

Folikulární aparát je zachován. Kolik folikulů by mělo být ve vaječníku? Indikace pro ultrazvuk vaječníků

Pro správný vývoj vajíčka, které přímo ovlivňuje zdraví budoucího plodu a průběh těhotenství obecně, vytvořila příroda jedinečný mechanismus jeho ochrany. Málokdo ví, že takový úkol provádějí folikuly umístěné ve vaječnících u žen..

Folikul v gynekologii je membrána skládající se ze skupiny buněk vytvořených tělem k ochraně a plnému rozvoji vajíčka.

U zdravé ženy velké množství folikulů dozrává ve vaječnících po celý život, podle stupně vývoje se dělí na:

 • prvotní;
 • antral;
 • dominantní;
 • preovulační;
 • vytrvalý.

Hlavní funkcí folikulu je vytvářet příznivé prostředí až do úplného zrání vajíčka a zajistit jeho bezpečnost.

V případě dobře fungujícího reprodukčního systému folikul doprovází vajíčko během růstového období, po kterém se pod vlivem estrogenu a luteinizačního hormonu jeho stěny ztenčí, membrána praskne a dojde k ovulaci.

Nejběžnější příčinou ženské neplodnosti je vyčerpání folikulárního aparátu vaječníků. Díky symbióze technologie a medicíny mohou nyní odborníci identifikovat takovou odchylku, jako je tvorba folikulu bez vaječné buňky, kterou lze detekovat pouze punkcí folikulární tekutiny.

Vývoj folikulů bez vaječných buněk nebo dokonce jejich nepřítomnost ve vaječníku se může stát vážným problémem pro pár a ohrozit neplodnost.

Prvotní folikul

Primordiální folikuly se nazývají malé folikuly ve vaječnících, které nejsou viditelné na ultrazvuku a jsou v počáteční fázi jejich vývoje. Jejich počet u ženy je uložen v děloze ještě před narozením. Po narození mohou dívčí vaječníky obsahovat 1 až 2 miliony takových folikulů a v době, kdy se objeví menstruace, asi 300 až 400 tisíc.

V každém novém cyklu produkuje hypofýza hormon FSH, který stimuluje zrání 5 až 30 primordiálních folikulů, které se následně stávají preantrálními nebo primárními.

Antrální folikuly

Antrální (sekundární) folikuly se nazývají folikuly, které prošly první fází vývoje a prošly strukturálními změnami. Každý z nich má vysokou šanci na úplné zrání před ovulací..

Během tohoto období dosáhnou folikuly dostatečné velikosti k určení jejich počtu pomocí ultrazvuku.

Dominantní folikul

Při normálním fungování ženských vaječníků vyniká jeden z antrálních folikulů ve větších, dominantních velikostech. Je to jeden dominantní folikul (méně často 2), který pokračuje ve vývojovém cyklu a vstupuje do preovulační fáze sledování, zbytek regresní.

Preovulační folikul

V preovulačním folikulu je ve srovnání s antrem stokrát více tekuté složky a vajíčko je připojeno k ovariálnímu tuberkulu.

Den před očekávanou ovulací zvyšují thekové buňky folikulu hladinu estrogenu, což stimuluje zvýšení produkce luteálního hormonu. Stěna folikulu v místě obloukovitého výčnělku praskne a vajíčko opouští folikul.

Trvalý ovariální folikul

Jedním z důvodů nedostatečné ovulace může být přetrvávání dominantního folikulu. Membrána zůstává neporušená, brání vaječné buňce opustit vaječník a folikul nadále existuje.

Tato situace vyžaduje lékařský dohled, protože může být doprovázena velkým zpožděním cyklu. Přetrvávající folikul ve většině případů existuje ne déle než 10 dní, ale neměla by být vyloučena rizika jeho růstu do cysty.

Míra folikulů ve vaječníku

Než začnete hovořit o tom, že folikulární aparát je vyčerpán, musíte vědět, kolik folikulů by mělo být ve vaječníku během normálního fungování reprodukčního systému.

Normálně by pro úspěšné těhotenství měl mít každý vaječník až 25 antrálních folikulů, které jsou stanoveny ultrazvukem.

V procesu zrání každého folikulu ve dnech cyklu jejich počet klesá. 8. – 10. Den vyčnívá z celkové hmotnosti antra největší a nejrozvinutější dominantní. Pokud se takový folikul objeví ve dvou různých vaječnících, je možné vícečetné těhotenství.

Jednotlivé folikuly ve vaječníku

Důsledky nesprávné funkce ženských pohlavních orgánů mohou být tvorba jediného folikulu ve vaječníku..

Tato patologie téměř úplně zbavuje ženu možnosti početí bez pomoci odborníků a také ohrožuje nástup časné menopauzy a předčasného stárnutí..

Velikost folikulu podle dne cyklu

V procesu vývoje folikulů od primordiálního po preovulační se rychlost růstu neustále zvyšuje. Velikost dominantního folikulu podle dnů cyklu je uvedena v tabulce.

S růstem folikulů podle dnů cyklu se jejich velikost může lišit od obecně přijímaných norem, pokles indikátorů naznačuje porušení v reprodukčním systému a vyžaduje dohled gynekologa.

Kolik je potřeba k početí

Navzdory skutečnosti, že k početí je zapotřebí jeden ovulovaný folikul, ženy mají nejvyšší šance, u jejichž vaječníků se najednou vyvine 11-26 antrálních folikulů. Přítomnost 6-10 je považována za snížený indikátor, takže specialisté mohou nabídnout stimulaci.

S ultrazvukem je často jasně viditelných pouze 5 folikulů ve vaječníku - to je nízký indikátor možnosti početí dítěte.

K určení folikulární ovariální rezervy se používají následující metody:

 1. Ultrazvuk. Provádí se od 1 do 4 dnů měsíčního cyklu, aby se spočítal počet a měřila velikost antrálních folikulů, které mají přímý vztah s indikátorem počtu prvotních.
 2. Měření koncentrace hormonů v krvi. Ovariální rezerva, pronajatá 2. až 3. den cyklu, je nepřímo úměrná koncentraci FSH.

Nejtěžší situací je zrání pouze 4 folikulů ve vaječníku. V tomto případě je normální vývoj folikulu a následná ovulace bez pomoci odborníků na IVF téměř nemožný..

Odchylky od normy

Normy pro počet folikulů a jejich velikost v různých fázích zrání jsou průměrné hodnoty. Navzdory individuálním charakteristikám reprodukčního systému ženy vyžadují odchylky od normativních ukazatelů, nahoru i dolů, pečlivější lékařský dohled..

Mezi nejběžnější odchylky patří:

 • více folikulů ve vaječnících;
 • malý počet folikulů;
 • folikul nezralý;
 • perzistence folikulů.

Jakákoli z výše uvedených odchylek snižuje šance ženy na početí dítěte a může vést k nevratným následkům..

Mnoho folikulů ve vaječníku

Na jedné straně je dobré pro ženu, pokud je ve vaječnících mnoho folikulů, ale vždy existuje riziko vzniku polycystických onemocnění a čím dříve začne léčba, tím větší je pravděpodobnost zachování reprodukční funkce..

Tato patologie je charakterizována přítomností velkého počtu folikulárních cyst, což brání dozrávání jedné z nich do dominantního stavu. K ovulaci nedochází, proto je koncepce nemožná.

Léčba onemocnění, jako je folikulóza (polycystických) vaječníků, začíná užíváním kombinovaných perorálních kontraceptiv. Léky regulují množství hormonů, normalizují měsíční cyklus. Současně se doporučují sportovní aktivity a vyvážená strava, zejména v případech nadměrného přibývání na váze.

Několik folikulů ve vaječnících

Po výsledcích ultrazvukového vyšetření se žena obává, zda je možné otěhotnět, pokud je ve vaječnících málo folikulů.

Chudý folikulární aparát vaječníků ještě není věta. Při správném výběru specialisty, léčbě a stimulaci se šance na těhotenství přirozeným způsobem zvyšují.

Situace je komplikovanější, pokud vaječník nemá vůbec folikuly, což znamená, že dojde ke ztrátě přímé funkce orgánu. Důvody, proč folikuly nerostou:

 • genetické poruchy (vrozené);
 • autoimunitní procesy;
 • otrava těla chemoterapií, ozařováním;
 • chirurgické zákroky;
 • zánětlivé procesy chronické povahy;
 • menopauza.

Během období menopauzy počet folikulů ve vaječníku klesá, prakticky se netvoří vajíčka a nakonec úplně zmizí.

Pokud ve vaječnících nejsou žádné folikuly, první věcí, kterou žena musí udělat, je podstoupit úplné vyšetření k identifikaci příčin, předepsat správnou léčbu a zabránit negativním důsledkům.

Je možné růst folikulů ve vaječnících tak, že stimulujeme:

 1. Na pozadí zrušení perorálních kontraceptiv, které dočasně potlačují zrání folikulů, předepsaných pacientovi po dobu 3-6 měsíců. Výsledkem je, že vaječníky po dlouhodobém odpočinku začnou pracovat ve vylepšeném režimu.
 2. Stimulace silnějšími hormonálními léky, z nichž některá mají závažné vedlejší účinky a nelze je často používat.

Je možné zvýšit počet folikulů ve vaječnících jak léky, tak lidovými léky. Ke stimulaci růstu zárodečných buněk v první fázi používají odvar ze šalvěje, a blíže ke druhé, z dělohy boraxu obsahující fytohormony. Příprava bylinného nápoje ve výši 1 polévkové lžíce. 200-250 ml. voda, přivedená k varu a ochlazená. Během dne se doporučuje pít ve stejných částech..

Pamatujte, že před použitím odvarů nebo léků během stimulačního období se poraďte se svým lékařem a ujistěte se, že nedochází k alergickým reakcím.

Dva dominantní folikuly v jednom vaječníku

Tato situace se liší od obecně přijímaných norem, ale navzdory nutnosti neustálého lékařského dohledu nejde o patologii..

V případě úplného zrání a ovulace dvou dominantních folikulů se pravděpodobně vyvine vícečetná těhotenství. Tato vlastnost vaječníků je většinou genetická a je zděděná..

Proč folikul nedozrává?

Specialisté na gynekologii rozlišují řadu důvodů, proč folikuly nedozrávají ve vaječnících:

 • nemoci endokrinního systému;
 • životní styl (stres, kouření, těžká fyzická aktivita);
 • odchylky v práci hypofýzy a hypotalamu;
 • časná menopauza.

Problém je v tom, že v určité fázi vývoje se z jednoho nebo více výše uvedených důvodů růst zastaví. Všechny folikuly ustupují, včetně preovulačního, jehož membrána zůstává neporušená.

Proč folikul nepraskl

Užívání určitých léků, hormonální poruchy, časná menopauza a těhotenství mohou způsobit přetrvávání folikulů..

Můžete zjistit, že folikul praskl podle následujících příznaků a známek:

 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšený výtok sliznice, změna barvy;
 • zvýšená sexuální touha;
 • zvýšená bazální teplota.

K potvrzení výsledku můžete použít speciální test, který reaguje na uvolňování luteinizačního hormonu.

V některých případech zůstává folikul neporušený a vyvine se do cysty. Nenechte situaci běžet - to může vést k vážným komplikacím.

Kolik folikulů by mělo být ve vaječníku, aby mohlo dojít k početí a žena se stala budoucí matkou?

Důležitá je nejen počáteční postava, ale také kvalita zbývajícího folikulu a jeho normální zrání..

Jakékoli varianty odchylek jsou nebezpečné - nahoru i dolů..

Mohou vést k výskytu cyst a v závažných případech dokonce k diagnostice neplodnosti. Počet folikulů ve vaječnících je tedy normou a patologií, čtěte dále.

Folikul je nezralé vejce obklopené vrstvami jiných buněk pro ochranu. Jejich hlavní funkcí je ochrana „jádra“. To, jak dobře je tento úkol proveden, určuje normální vývoj vajíčka a jeho schopnost stát se embryem a připojit se ke stěně dělohy po oplodnění..

Nejzajímavější věcí je, že počet vajíček „spících“ ve folikulích je uložen v těle ve stadiu embrya.

Tady, kolik si příroda vzala - více se během života neobjeví.

Jejich počet je od padesáti do dvaceti tisíc. Ne každý přežije až do puberty.

Když k tomu dojde, hypofýza signalizuje vaječníkům, aby postupně uvolňovaly vajíčka, což se děje každý měsíc (samozřejmě kromě těhotenství) až do menopauzy.

Ovariální folikuly se zabývají dalším důležitým úkolem - produkcí estrogenu - důležitého ženského hormonu.

Jaká je norma a co ne? Počet folikulů se počítá podle dne menstruačního cyklu ženy. Přítomnost několika folikulů ve vaječnících 2-3 dny po ukončení menstruace je normální. Ale vyvíjejí se různými způsoby:

 1. Pátý den na ultrazvuku je možné vidět až tucet antrálních folikulů 2-4 mm na periferii vaječníku.
 2. Do konce týdne dorostou až 6 mm. Na jejich povrchu můžete vidět síť kapilár.
 3. O den později jsou diagnostikovány dominantní folikuly, které budou nadále růst a vyvíjet se..
 4. 9. až 10. den může lékař určit dominantní folikul pomocí ultrazvuku. Je největší (14-15 mm). Zbytek se zastaveným vývojem bude poloviční.
 5. Od 11. do 14. dne folikul nadále roste a dosahuje 25 mm. Existuje aktivní produkce estrogenu. Během ultrazvuku odborník jasně vidí velikost folikulu podle dnů cyklu. Jsou patrné známky blížící se ovulace.

Pokud tělo pracuje bez přerušení, dojde k ovulaci 15. – 16. Den. Folikul praskne a vejce vyjde, připravené k oplodnění.

Odchylky od normy: příčiny a nebezpečí

Za patologii se považuje nedostatečný počet i nadbytek folikulů..

Pokud je ve vaječnících více než tucet, vaječníky se nazývají „multifolikulární“.

Když ultrazvukové vyšetření ukáže mnoho drobných bublin, řeknou „polypholické“.

Pokud se jejich počet několikrát zvýší, je ženě diagnostikována polycystická choroba..

V tomto případě není nutná tvorba cysty. Jen po obvodu vaječníku jsou folikulární prvky rozptýleny ve velkém množství. Taková těsnost může zabránit růstu jedné dominantní formace, a tedy všech dalších procesů předcházejících početí.

Patologie může nastat v důsledku stresu a poté se v krátké době vrátí k normálu. Žena potřebuje léčbu, pokud je selhání způsobeno:

 • problémy s endokrinním systémem;
 • rychlá ztráta hmotnosti nebo naopak - přírůstek hmotnosti;
 • špatný výběr perorálních kontraceptiv.

Druhou možností, vyvolanou také problémy s hladinami hormonů, je nedostatek folikulů. Jejich počet se obvykle kontroluje sedmý den měsíčního cyklu..

Pokud jsou při ultrazvukovém vyšetření folikuly ve vaječnících v množství:

 • od sedmi do šestnácti - koncepce je možná;
 • od čtyř do šesti - pravděpodobnost těhotenství je malá;
 • méně než čtyři - prakticky žádná šance.

Existuje mnoho důvodů pro odchylky, může jich být hned několik. Po rozpoznání prvních výstražných signálů je důležité včas vyhledat pomoc od lékaře.

Dominantní folikul

Před ovulací zůstává v podstatě jeden velký folikul, ze kterého se rodí plodné vajíčko.

Říká se tomu dominantní. Nástup menstruace je známkou toho, že tento převládající folikul praskl ve vaječníku..

U všech druhů porušení a problémů s koncepcí se výše popsaný proces analýzy provádí v dynamice založené na ultrazvuku. Začnou to od 10. dne cyklu.

Pokud dominantní prvek roste špatně, nedochází k ovulaci, je předepsána léčba a vyšetření se opakuje během dalšího cyklu.

Pomocí speciální terapie lze zrání urychlit a pak přijde dlouho očekávané těhotenství.

Někdy v jednom vaječníku dozrávají dva dominantní folikuly najednou (častěji při hormonální terapii). Na levé straně se to stává méně často..

Díky tomu je možné téměř současné oplodnění dvou vajíček a vzhled dvou embryí (a výsledkem je narození dvojčat). Během pohlavního styku s různými partnery v krátkém časovém období je možné početí od dvou otců.

Vaječná buňka žije velmi málo - ne více než 36 hodin. Proto by pár, který plánuje otěhotnět, měl sledovat čas ovulace co nejpřesněji - zvyšuje se tak šance na předčasné těhotenství..

Trvalý folikul

Folikulární ovariální cysta je velmi častým stavem u žen v reprodukčním věku.

Jeho vývoj ve všech případech způsobuje „perzistentní“ folikul.

Selhání nastane, když dominantní folikul, který narostl do správného okamžiku, z nějakého důvodu nepraskne.

Vajíčko zůstává uvnitř, nedochází k ovulaci a folikul začíná hromadit tekutinu a mění se v novotvar.

Hormonální poruchy (například přebytek testosteronu) nejčastěji vedou k porušení. V případě, že k těmto patologiím dochází systematicky, je ženě diagnostikována „neplodnost“.

Léčba perzistence folikulů je spojena s úpravou hladin hormonů.

Nedostatek folikulů

Někdy je ženám diagnostikována úplná absence folikulů. Patologie může být způsobena časnou menopauzou nebo dysfunkcí vaječníků. Výskyt problému je signalizován selháním menstruace. Když jsou pryč od 21 do 35 dnů, jedná se o budíček. Naléhavá potřeba navštívit odborníka.

Kromě toho mohou folikuly (a s nimi vajíčka) zemřít v důsledku:

 • lék, který narušuje normální krevní oběh v reprodukčním systému;
 • chirurgický zákrok v pánevních orgánech;
 • přijaté záření nebo chemoterapie;
 • porušení stravovacích pravidel, přísné diety nebo hladovky;
 • kouření, zneužívání alkoholu;
 • hormonální abnormality.

Pokud je potřeba tvarování těla, měla by být strava zvolena odborníkem, aniž by se vyčerpal nesprávnou nebo nedostatečnou výživou, protože to může mít žalostný účinek na plodnost.

Folikuly jsou uloženy v ženském těle, dokonce i ve stadiu embryonálního vývoje, pak je nemožné jakýmkoli způsobem upravit jejich počet.

Při detekci poruch byste neměli zoufat - často pomáhá dobře zvolená léčba a žena, která má příliš mnoho nebo příliš málo folikulů, se později stane matkou.

Video k tématu

Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu @zdorovievnorme

Gynekologové často označují syndrom plýtvání vaječníků jako „předčasnou menopauzu / menopauzu /“. K tomu dochází u více než 1,5% žen a různých typů amenorey - mezi 10%.

Syndrom se projevuje nedostatečnou prací žláz, které se dříve plně formovaly a fungovaly podle očekávání..

Syndrom ovariální deplece (OVS) - úplná nebo částečná ztráta plné funkčnosti žláz před plánovaným termínem.

Patologie je velmi často diagnostikována u žen do 40 let, které si dříve nestěžovaly na plodnost a menstruační cyklus.

Tento syndrom je charakterizován vyčerpáním folikulárního aparátu vaječníků..

Vyčerpané vaječníky, které jsou spojeny s hubeným folikulárním aparátem, který nemá rezervu ovariálního folikulárního zásobení, vedou k sekundární amenorei, neplodnosti, poruchám cévního systému v důsledku stresu, podvýživy, dědičnosti a dalších faktorů prostředí..

Výsledkem je, že ženy nemají ovulaci, produkce pohlavních hormonů je snížena..

Ženy, které se potýkají s takovým problémem, si mohou všimnout snížení sexuální touhy po partnerovi, cítit návaly horka a zaznamenat nestabilní emoční stav.

Proto si mnoho žen mýlí syndrom s blížící se menopauzou, odkládáním návštěv u gynekologa a léčbou patologie.

Předčasné selhání vaječníků

Předčasné selhání vaječníků je nepříjemný syndrom, kterému ženy čelí.

Největším problémem v důsledku progrese patologů je neplodnost. Pokud však problém diagnostikujete včas a zahájíte léčbu, může dojít k těhotenství.

Syndrom předčasného selhání vaječníků má příznaky podobné časné menopauze.

K menopauze obvykle dochází po 45 letech. Ale u žen s diagnostikovaným syndromem časného vyčerpání vaječníků dochází k menopauze dříve - asi 40 let.

Může to být způsobeno autoimunitními chorobami, při nichž bylo ženské tělo nuceno produkovat protilátky na tkáně žláz. Tento stav velmi často vede k chromozomálním abnormalitám..

Příčiny

Jak jsme již poznamenali, příčiny vyčerpání vaječníků mohou mít jinou povahu, ale etiologii syndromu lze nejčastěji vysvětlit následujícím způsobem:

 1. autoimunitní poruchy;
 2. vystavení iatrogenním faktorům;
 3. chromozomální abnormality.

Jak ukazují lékařské statistiky, asi ½ pacientů „onemocnělo“ onemocněním dědičně. Zvláště v riziku dívek v rodině, jejíž ženská linie byla: amenorea, časná menopauza, oligomenorea.

Kromě toho může nitroděložní poškození folikulárního aparátu, například gestóza, příjem matek léků s teratogenním principem práce, vystavení záření a chemikáliím, vyvolat vývoj syndromu vyčerpání vaječníků..

V postnatálním období je vysoká pravděpodobnost „infekce“ po zarděnkách, chřipce, příušnicích, nedostatku vitamínů, častém stresu.

Vyčerpání může také předcházet mezisoučetná resekce žláz způsobená tvorbou cysty, která se obvykle léčí během konzervativní myomektomie nebo během mimoděložního těhotenství.

Takové vyrážkové akce se mění ve snížení zásobení folikulů v žlázách a v důsledku toho v jejich vyčerpání..

Příznaky syndromu

Hlavním příznakem doprovázejícím syndrom plýtvání vaječníky je absence menstruačního toku..

Někdy, před úplným ukončením cyklu, lze pozorovat oligomenoreu, při které se pravidelnost cyklu ztrácí a množství sekrecí klesá.

Známky vyčerpání žláz mohou být také náhlé ukončení menstruace..

Tento proces je ve většině případů doprovázen příznaky podobnými nástupu menopauzy, a to:

 1. pocení se zvyšuje;
 2. vyskytují se návaly horka;
 3. během pohlavního styku může dojít k nepohodlí nebo bolesti;
 4. snížená sexuální touha po partnerovi;
 5. žena se stává podrážděnou, depresivní;
 6. snížená paměť a výkon.

Výše uvedené příznaky s ochuzenými vaječníky přinášejí do každodenního života žen velké nepohodlí a snižují jeho kvalitu. Ale pouze za přítomnosti podobných příznaků byste neměli diagnostikovat.

V každém případě musíte poradit se s lékařem, nechat se otestovat a až po potvrzení diagnózy zahájit vysoce kvalitní léčbu patologie.

Diagnostické metody

Díky vysoce vyvinuté medicíně dnes není obtížné diagnostikovat žádnou patologii. Pojďme se podívat na nejinformativnější techniky, které se používají pro syndrom plýtvání vaječníky:

 1. Vaginální a bimanuální vyšetření. Během tohoto postupu lze diagnostikovat vaginální suchost a kontrakci dělohy..
 2. Transvaginální ultrazvukové skenování. Při skenování gynekolog hodnotí strukturu vaječníků a dělohy a také jejich velikost. S patologií vaječníků bude jejich velikost menší než obvykle..
 3. Diagnostická laparoskopie. Tento postup umožňuje identifikovat scvrklé vaječníky, kde nejsou zobrazeny ani folikuly, ani žluté tělísko.
 4. Histologie. V průběhu studie je provedena biopsie žláz, po které je potvrzena nebo vyvrácena absence folikulární rezervy.
 5. Hormonální výzkum. Pomozte diagnostikovat zvýšení hladin gonadotropinu na pozadí prudkého poklesu estradiolu.

Pro získání konkrétnějších a přesnějších informací také lékaři předepisují další hormonální vyšetření..

Léčba

Léčba syndromu vyčerpaných vaječníků by měla být založena na nápravě celkového blaha ženy, stejně jako na eliminaci urogenitálních selhání, osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění..

Nejlepších výsledků lze dosáhnout použitím hormonální substituční terapie jako antikoncepce, dokud žena nedosáhne věku přirozené menopauzy..

S hormonální substituční terapií můžete podstoupit léčbu ústy nebo intramuskulárně.

Pokud existují doprovodná onemocnění urogenitálního systému, může být léčba doplněna zavedením čípků nebo použitím masti.

Léky

Pro léčbu vyčerpání vaječníků u žen je obvyklé používat následující farmakologické léky:

 1. hormony ve vysoké koncentraci nebo dávkování (taková léčba není pro všechny stejně vhodná kvůli možné negativní reakci těla);
 2. vícesložkové prostředky (například Ovariamin);
 3. hormonální substituční terapie;
 4. lehká sedativa;
 5. komplexy vitamínů.

Lidové léky

Léčba patologie lidovými léky se vybírá v závislosti na průběhu onemocnění.

Terapie je zpravidla zaměřena na podporu fungování žláz před nástupem menopauzy, což může být účinné jako doplněk tradičního komplexu léčby nebo pro preventivní účely..

Mezi lidmi je velmi oblíbený vitamin E. Můžete ho užívat ve formě hotového farmaceutického produktu nebo dodávat tělu potraviny s vysokým obsahem..

Potraviny bohaté na vitamín E jsou:

 1. semena;
 2. ořechy;
 3. žloutek;
 4. plody moře.

Kromě pozitivního účinku na ženské tělo je vitamin E uznáván také jako silný antioxidant.

Pro vyčerpání žláz je velmi užitečné zvýšit spotřebu potravin bohatých na lecitin, jmenovitě:

 1. kaviár;
 2. luštěniny;
 3. květenství květáku.

Obyčejný lidový recept je vejce a citronová tinktura. Může být užíván jak pro problémy s žlázami, tak pro časnou menopauzu..

Chcete-li připravit tinkturu, musíte nasekat 5 středních citronů (s kůží) a smíchat je s nasekanou skořápkou z 5 vajec.

Nalijte směs, dokud se skořápka nerozpustí. Užívejte tinkturu 3krát denně po 20 g. Délka léčby - 1 měsíc.

Pro zdravotní problémy žen je také užitečné přijmout:

 1. máta peprná;
 2. infuze ostružin a kalin;
 3. čerstvě vymačkaná šťáva z čerstvé řepy s medem.

Jiné metody

Kromě obecně přijímaných lékařských metod léčby a osvědčených lidových prostředků hraje důležitou roli při zotavení:

 1. fyzioterapie;
 2. kurz akupunktury;
 3. relaxační masáže.

Komplikace

Pokud žena bez ohledu na svůj věk vyslechla od lékaře diagnózu „syndromu podvyživené vaječníky“, musíte přísně dodržovat všechna doporučení a pokyny.

Pokud nediagnostikujete onemocnění včas a nezačnete léčit patologii, je pravděpodobnost takových komplikací vysoká:

 1. předčasné stárnutí těla;
 2. zvýšení pravděpodobnosti, že bude mezi pacienty, kteří trpí kardiovaskulární dysfunkcí;
 3. osteoporóza;
 4. deprese a jiné psychoemočné poruchy;
 5. nižší životní úroveň;
 6. ztráta zájmu o partnera během intimity.

Prevence

Pokud žena z jakéhokoli důvodu spadá do rizikové skupiny pro rozvoj syndromu vyčerpání žláz, je dnes nutné upravit životní styl tak, aby bylo možné vyhnout se nebo alespoň oddálit první zvony patologie.

K dosažení tohoto cíle potřebujete:

 1. jíst zdravé a zdravé jídlo;
 2. odmítnout všechny druhy diety, zejména užívání jakýchkoli léků na hubnutí;
 3. zahájit včasnou léčbu virových infekcí, i když jsou doprovázeny pouze nazálním výtokem;
 4. vyhnout se chemickým a radioaktivním účinkům na tělo;
 5. nepoužívejte samoléčbu;
 6. kontrolovat hladinu anti-Müllerian hormonu;
 7. pravidelně navštěvujte gynekologa, alespoň jednou za 6 měsíců.

Jak syndrom plýtvání vaječníky ovlivňuje vzhled ženy

Nezáleží na tom, co vyvolalo vývoj patologie, hlavní příznaky onemocnění u všech žen jsou stejné:

 1. návaly horka po celém těle;
 2. zarudnutí obličeje, dekolt;
 3. zvýšené pocení;
 4. nedostatek vzduchu.

Vzhledem k tomu, že u syndromu je hladina ženských pohlavních hormonů výrazně snížena, oslabuje se také sexuální apetit ženy.

Při nedostatku estrogenu jsou vaginální stěny suché, což může způsobit bolest a nepohodlí během pohlavního styku.

Takové na první pohled neškodné příznaky vzhledu ženy se neodráží, ale všeobecná nespokojenost s kvalitou života je okamžitě patrná.

Ženy často ztrácejí zájem nejen o intimitu, ale také o svůj vzhled, cítí se neatraktivní, ohromené, přestávají se o sebe starat.

Je možné otěhotnět s vyčerpáním vaječníků

Jak jsme řekli, terapie tohoto syndromu je zaměřena na zmírnění příznaků, to znamená, že vám umožňuje oddálit stárnutí a chránit ženu nejen vnější přitažlivost, ale také zdraví..

K tomu musí být tělo vyživováno chybějícími hormony, které nejsou produkovány přímo tělem ženy..

Existují případy, kdy hormonální terapie hrála roli tlaku na ženské reprodukční žlázy, po kterém bylo tělo schopné obnovit ovulaci a dokonce počat zdravé dítě. Ale takové případy jsou výjimečné, proto byste se neměli předčasně vzdát..

Dnes je odborníky obecně přijímáno, že vyčerpání vaječníků a těhotenství jsou neslučitelné..

Aby žena se syndromem stárnoucí žlázy měla možnost otěhotnět, je nutné uchýlit se, k čemuž je nutné vajíčko dárce.

Jak vidíte, patologie žláz je vážným onemocněním, které vyžaduje nejrychlejší možnou diagnózu a vysoce kvalitní plnohodnotnou léčbu..

Pud mateřství, který je vlastní přírodě, se u žen projevuje v různých dobách. Touha plánovat svou budoucnost, včetně těhotenství, se ne vždy shoduje s možnostmi. Když přijde touha pokračovat v porodu, nežné pohlaví se často potýká s různými druhy gynekologických problémů.

V ordinaci lékaře může pacient slyšet, že ve vaječnících nejsou žádné folikuly. Co to znamená a zda bude možné otěhotnět, jsou otázky, které se v této situaci nemohou obávat. Je nemožné na ně jednoznačně odpovědět. Je třeba každý případ posuzovat individuálně.

V přirozeném stavu zažije zdravá žena změnu hormonálních hladin během jednoho měsíce. Estrogeny jsou nahrazeny progesteronem a folikulární fáze se stává luteální. Díky tomuto procesu se budete cítit dobře. Pro koncepci a udržení těhotenství je rovněž nutné dobře fungující hormonální pozadí..

Na začátku cyklu tvoří jeden z vaječníků (nebo každý) několik folikulů (Graafovy vezikuly). Během ultrazvukového vyšetření je lze vidět na obrazovce monitoru, měřit a charakterizovat. Blíže do středu menstruačního cyklu je určen jeden (méně často je jich několik) dominantních folikulů. Když dosáhne určité velikosti, otevře se a uvolní vajíčko. Tento proces způsobuje dostatečnou produkci luteinizačního hormonu. V místě prasknutí folikulu se vytvoří žluté tělo. Podporuje těhotenství nebo zmizí na začátku nového období.

Předčasné selhání vaječníků

Tváří v tvář skutečnosti, že ve vaječníku nejsou ultrazvukem žádné folikuly, žena začíná panikařit. A z dobrého důvodu. Šance na přirozené početí mají v tomto případě sklon k nule. Buďte opatrní: mluvíme o úplné absenci jakýchkoli folikulů. Pokud, ale existují pouze antrály, pak je tato situace zcela napravitelná a v mnoha situacích je to obecně varianta normy.

O vyhlídce na léčbu při úplné nepřítomnosti Graafových vezikul lze diskutovat po zjištění příčin tohoto stavu. Může dojít k předčasnému selhání vaječníků:

 • pokud žena dlouhodobě užívala hormonální léky, které potlačují proces ovulace (orální antikoncepce);
 • s hladovkami, prudkým poklesem nebo zvýšením tělesné hmotnosti, vyčerpávající fyzickou námahou;
 • následně častá stimulace (častěji nezávislé užívání hormonů v nevhodných dávkách);
 • po chirurgických zákrocích zahrnujících odstranění části vaječníku (při odstraňování cyst, resekci, léčbě syndromu polycystických vaječníků).

Přispívající faktory (tj. Skladování vajec) jsou:

 • záření, chemoterapie, užívání toxických léků;
 • stres, hektické životní tempo, chronická únava, nedostatek spánku;
 • diety, hladovky, vyčerpávající tréninky;
 • některá virová onemocnění;
 • autoimunitní procesy;
 • oplodnění in vitro nebo darování vajíček.

Diagnostika a prognóza početí

Proces vyčerpání vaječníků začíná dlouho před okamžikem, kdy je zjištěna absence folikulů. Hlavní stížností pacienta je dlouhodobá absence těhotenství..

Ultrazvukové vyšetření na začátku cyklu (3-5 dní) může určit, zda má žláza dominantní nebo antrální folikuly:

 • příznivou prognózu lze říci, pokud je ve vaječníku stanoveno 10 až 25 malých folikulů;
 • snižuje šance na přirozené početí, snížení tohoto objemu (9 nebo méně antrálních buněk), těhotenství je v tomto případě možné po hormonální expozici (stimulaci);
 • je nutné hovořit o technologiích asistované reprodukce, pokud je počet detekovaných folikulů menší než 4;
 • vaječník bez folikulů je špatné znamení. Pokud "bubliny" chybí v pravém i levém vaječníku, pak to signalizuje nemožnost těhotenství vlastním vajíčkem.

Obvykle je vyčerpání vaječníků diagnostikováno u žen v době menopauzy. Pokud ve vaječnících pacienta, jehož věk je v rozmezí 45-50 let, nejsou žádné folikuly, lze tento indikátor považovat za normální. V posledních letech se však tento příznak stále častěji vyskytuje u mladých žen nežného pohlaví. Ultrazvukové vyšetření s počítáním antrálních folikulů může nepřímo posoudit možnost těhotenství.

Hlavním spolehlivým příznakem vyčerpání vaječníků je ukončení menstruace. Také krvácení může být méně intenzivní a krátkodobé. Navíc se u ženy objeví příznaky, jako jsou:

 • zarudnutí kůže na hrudi a krku;
 • pocit tepla, zvýšené pocení;
 • snížená sexuální touha;
 • změny nálady, deprese a agresivita;
 • nespavost;
 • snížený výkon.

Po adresování těchto stížností gynekologovi může pacient zjistit, že v jednom vaječníku nejsou žádné folikuly nebo chybí buňky v obou žlázách..

Krevní test

Přesnější výsledek než počítání folikulů na ultrazvukovém vyšetření však ukáže speciální krevní test.

Krevní test k určení množství ovariální rezervy musí být proveden od 3. do 5. dne menstruačního cyklu. Výsledky studie spolehlivě potvrdí vyčerpání vaječníků. Anti-Müllerian hormon je vylučován buňkami ženského vaječníku od narození až do nástupu menopauzy. Normou pro tuto analýzu je výsledek od 1 do 2,5 ng / ml. S rostoucím věkem ženy tento ukazatel klesá. Aby byl výsledek co nejpřesnější, musíte dodržovat pravidla:

 • jídlo by se nemělo užívat 2-3 hodiny před odběrem krve;
 • nepoužívejte hormonální léky po dobu 2 dnů;
 • den před analýzou vyloučit fyzický a emoční stres.

Lékař také může předepsat analýzu hladiny inhibinu B a FSH..

Je to léčitelné??

Co dělat, pokud byla žena informována o nepřítomnosti folikulů?

- Postup je standardní, - říká porodník-gynekolog, lékař nejvyšší kategorie, kandidát lékařských věd, d. - Konzultace dobrého gynekologa, posouzení hormonálního stavu a stanovení taktiky léčby lékařem. Žena (dívka) s pravidelným menstruačním cyklem musí mít folikuly ve vaječnících. Folikulární rezerva se hodnotí 4. až 5. den cyklu. V případě pochybností je nejlepší se poradit se zkušeným odborníkem.

Chcete-li mluvit o tom, zda léčba pomůže, musíte zjistit, proč žena nemá folikuly. Pokud je příčinou tohoto stavu hormonální nerovnováha, nervozita nebo fyzická aktivita, pak existuje příležitost vše napravit.

V jiných případech vyčerpání vaječníků zahrnuje použití hormonální substituční terapie. Pacientovi je vybráno požadované množství gestagenů a progestogenů. Léčba může pomoci udržovat pohodu a zmírnit nepříjemné příznaky selhání vaječníků.

Pokud žena plánuje těhotenství, pak bude taktika jednání odlišná. Je třeba pochopit: pokud po několik měsíců nejsou folikuly vizualizovány, znamená to vyloučení přirozeného pojetí.

Léčba již několik desetiletí pomáhá těmto pacientům cítit radost z mateřství. Snížení ovariální rezervy a malý počet antrálních folikulů ve vaječníku ponechává šanci na přirozené početí. Pomocí hormonálních přípravků vybraných pro pacienta individuálně se provádí stimulace. S dobrým růstem dominantních folikulů se zvyšuje šance na přirozené těhotenství.

Absence folikulů i po hormonální korekci znamená, že se bez dárcovského vajíčka neobejdete. Pomocí oplodnění in vitro a následné udržovací terapie je možné porodit.

Pokud folikuly nejsou ve vaječnících vizualizovány, nejde o větu. Další výzkum, anamnéza a hodnocení kvality života pacienta pomohou dospět k závěru, zda existuje šance na přirozené početí. Je nutné si uvědomit, že samoléčba zde nepomůže. Chcete-li opravit syndrom selhání vaječníků, musíte se poradit s lékařem a domluvit si individuální schůzku. Způsob léčby bude záviset na tom, zda chce pacientka otěhotnět nebo zlepšit svůj stav, zbavit se rušivých příznaků.

Termín „menopauza“ je odvozen z řečtiny „menos“ (měsíc) a „pauza“ (konec) a znamená trvalé zastavení menstruace nebo menstruačních cyklů v důsledku výrazného snížení a / nebo ukončení (vypnutí) funkce vaječníků.

V závislosti na době nástupu se rozlišují následující typy menopauzy:

 • včasné (45-55 let, v průměru 49-52 let);
 • předčasně (36-40 let);
 • brzy (41-45 let);
 • pozdě (nad 55 let).

Včasná menopauza je nejvýraznějším projevem klimakterického nebo přechodného období v životě ženy. „Climacter“ (z řečtiny - krok, žebřík), termíny „klimakterikum“, „menopauza“, „klimakterikum“ jsou synonyma označující přechod z reprodukčního období do stáří. V tomto období se rozlišuje mezi premenopauzou, menopauzou, postmenopauzou a perimenopauzou. Co je pro toto fyziologické období nejcharakterističtější? Je charakterizován postupným poklesem a vypnutím funkce vaječníků z komplexu endokrinních žláz. Nejprve se reprodukční funkce snižuje a vypíná, poté se na pozadí progresivního vyčerpání folikulárního aparátu vaječníků zastaví menstruační cykly (menopauza) a 3-5 let po menopauze se vypne také hormonální funkce vaječníků.

Předčasná i pozdní menopauza vyžadují zvýšenou pozornost a nápravu možných poruch. Vzhledem k tomu, že je vždy těžké odhadnout, která menstruace byla poslední, je obvyklé retrospektivně odhadnout datum menopauzy, a to: jeden rok po poslední menstruaci.

Věk menopauzy často závisí na dědičnosti, což se přesvědčivě projevuje u jednovaječných dvojčat, kdy se rozdíl ve věku první a poslední menstruace u dvojčat pohybuje od 4 do 6 měsíců. Nemoc jednotlivce a faktory prostředí však hrají důležitou roli..

Předčasná menopauza je poměrně vzácná (1–2%), existuje však mnoho důvodů. Zjistit skutečnou příčinu je často obtížné..

Vaječník je složitá struktura, ve které se rozlišují kortikální a medulární vrstvy. V ovariální kůře jsou vajíčka uložena in utero, obklopena buňkami granulózy a tvoří folikuly s vejci. V době první menstruace v pubertě se ve vaječnících nachází 300-400 tisíc těchto folikulů. Během 25-30 let reprodukčního období ve vaječnících neustále dochází k dozrávání folikulů, ovulaci a odumírání (atrézie) folikulů apoptózou. Pouze 0,1% z počtu folikulů ovuluje a může porodit potomky a 99,9% je atresováno. Ve věku 40 let zůstává v průměru asi 10 tisíc folikulů. Kromě toho jsou ve vaječnících syntetizovány jak ženské hormony (estrogeny a progesteron), tak v menší míře mužské pohlavní hormony. Tyto hormony se podílejí na formování typické ženské postavy a každý měsíc připravují reprodukční orgány na těhotenství..

Receptory pro estrogen a progesteron byly identifikovány nejen v reprodukčních orgánech. Hormonální receptory (reprezentace), kterými ovlivňují pohlavní hormony, se nacházejí v srdci a stěnách cév, v centrálním nervovém systému, kostech, urogenitálním systému a dalších orgánech a systémech těla. Vzhledem k tomu, že se pohlavní hormony vylučují u mladé ženy v cyklickém režimu, orgány a tkáně zažívají svůj účinek na sebe v cyklickém režimu..

S předčasnou menopauzou tedy cyklické uvolňování a účinek ženských pohlavních hormonů na různé orgány a tkáně, které tento účinek po desetiletí pociťují, odpovídajícím způsobem ustávají. Kromě toho žena také ztrácí schopnost otěhotnět..

V posledních letech se rozšířil názor, že může být vhodnější nazývat tento stav nikoli „předčasnou menopauzou“, ale „předčasným selháním vaječníků“. I když ve skutečnosti mluvíme o stejném procesu, ale z pohledu deontologie je vhodnější, aby lékař i pacientka tento stav nazývali „předčasné selhání vaječníků“.

Hlavní příčiny předčasného selhání vaječníků jsou:

 • genetické faktory;
 • autoimunitní proces;
 • virová infekce;
 • iatrogenní (chemoterapie, radiační terapie, chirurgie dělohy a vaječníků);
 • idiopatické (toxiny z prostředí, půst, kouření - více než 30 cigaret denně).

Podle naší praxe je předčasné selhání vaječníků často pozorováno u matky a dcery. Navzdory skutečnosti, že existuje mnoho důvodů, procesy ve vaječnících probíhají hlavně podle dvou hlavních scénářů:

 • úplné vyčerpání folikulárního aparátu vaječníků, takzvaný syndrom vyčerpání vaječníků;
 • syndrom rezistentních (hloupých, refrakterních) vaječníků, při kterém jsou ve vaječnících detekovány folikuly, které však nereagují na vlastní gonadotropní podněty.

Klinický obraz

Společné pro obě možnosti:

 • sekundární amenorea, neplodnost;
 • sekundární sexuální charakteristiky jsou dobře vyvinuté;
 • Úrovně FSH a LH jsou vysoké;
 • nízké hladiny estradiolu;
 • příznaky nedostatku estrogenu: návaly horka, pocení, nespavost, podrážděnost, ztráta paměti, zdravotní postižení;
 • během prvních 2-3 let se vyvíjí osteopenie, někdy osteoporóza; zvýšení aterogenních lipidových frakcí (cholesterol, triglyceridy, LDL) a snížení HDL;
 • občas se objeví urogenitální příznaky: suchost při pohlavním styku, svědění, pálení;
 • ke zlepšení dochází při užívání pohlavních hormonů.

Hlavní rozdíly mezi těmito dvěma formami předčasného selhání vaječníků jsou následující.

S vyčerpáním folikulárního aparátu:

 • s ultrazvukem - malá velikost vaječníků, absence folikulů v nich;
 • trvalé zastavení menstruace, příznaky nedostatku estrogenu postupují; ke zlepšení dochází na pozadí hormonální substituční terapie (HRT);

s odporem vaječníků:

 • vaječníky jsou zmenšeny, ale folikuly jsou viditelné;
 • jsou vzácné epizody menstruace.
 • Při vyčerpání vaječníků jsou příznaky nedostatku estrogenu nebo příznaky typického klimakterického syndromu výraznější.

  U syndromu rezistentních vaječníků jsou příznaky nedostatku estrogenu méně výrazné, protože je možné, i když jsou extrémně vzácné, aktivace funkce vaječníků, a tedy i zlepšení celkového stavu.

  Léčba pacientů s předčasným selháním vaječníků

  • Průzkum.
  • Vyšetření anamnézy.
  • Stanovení FSH, LH, TSH, prolaktinu, estradiolu v krvi.
  • Kraniografie, pro bolesti hlavy - počítačová tomografie nebo nukleární magnetická rezonance, barevná zorná pole.
  • Ultrazvuk genitálií s podrobnými charakteristikami vaječníků a dělohy.
  • Stanovení krevních lipidů.
  • Mamografie.
  • S prodlouženou amenoreou (více než 2-3 roky) - denzitometrie bederní páteře a krčku femuru.

  Jelikož je menopauza předčasná a v tomto věku vaječníky normálně fungují, může předčasný nedostatek pohlavních hormonů přispět k dřívějšímu výskytu typických klimakterických poruch, jejichž frekvence je 60–70%.

  Klasifikace klimakterických poruch

  Skupina I - časné příznaky (typický klimakterický syndrom)

  Vasomotor: návaly horka, zimnice, nadměrné pocení, bolesti hlavy, hypotenze nebo hypertenze, bušení srdce.

  Emocionálně-vegetativní: podrážděnost, ospalost, slabost, úzkost, deprese, zapomnětlivost, nepozornost, snížené libido.

  Skupina II - střednědobá (po 2–3 letech)

  Urogenitální: vaginální suchost, bolest při pohlavním styku, svědění a pálení, uretrální syndrom, cystalgie, močová inkontinence.

  Kůže a její doplňky: suché, křehké nehty, vrásky, vypadávání vlasů.

  Skupina III - pozdní metabolické poruchy (po 5-7 letech)

  Kardiovaskulární onemocnění (ischemická choroba srdeční, ateroskleróza), postmenopauzální osteoporóza nebo osteopenie.

  Individuální výběr terapie

  S přihlédnutím k výše uvedenému se zdá být důležité z dlouhodobého hlediska vypracovat individuální „program obnovy a ochrany zdraví“, který zohlední rodinné a osobní riziko hlavních nemocí stárnutí. Takový program by měl zahrnovat pravidelné vyšetření, zejména ultrazvuk, mamografii, denzitometrii a / nebo stanovení biochemických markerů remodelace kostí, lipidového profilu, nádorových markerů atd., Jakož i doporučení ke změnám životního stylu, protože zvýšená fyzická aktivita, vyvážená strava, odmítnutí kouření a jiné špatné návyky snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy.

  V posledních letech dochází k neustálému hledání a zlepšování terapeutických přístupů k racionálnímu používání HRT u každého konkrétního pacienta (individualizace terapie). Léky na HRT se navzájem liší pouze ve své progestogenní složce, protože estrogenní složku představuje 17β-estradiol nebo estradiolvalerát, které ve své struktuře odpovídají ovariálnímu estradiolu. Kromě toho byla v posledních letech věnována velká pozornost volbě způsobu podání drogy (orální nebo transdermální).

  Výběr typu hormonální terapie se také provádí s přihlédnutím k následujícím faktorům:

  • touha ženy mít měsíční „menstruaci“;
  • když indikace pro chirurgické zákroky - indikace a objem operace a přítomnost dělohy;
  • přítomnost strachu z těhotenství, zejména u rezistentních vaječníků;
  • snížení nebo nedostatek libida;
  • známky infarktu u mladých rodičů, opakovaný potrat, onemocnění jater, tromboflebitida.

  Účelem HRT je farmakologicky nahradit hormonální funkci vaječníků u žen s nedostatkem pohlavních hormonů pomocí takových minimálně optimálních dávek hormonů, které by skutečně zlepšily celkový stav pacientů, zajistily prevenci pozdních metabolických poruch a nebyly doprovázeny vedlejšími účinky estrogenů a progestogenů.

  Základní zásady a údaje pro jmenování HRT

  • Ukázáno, že se pro HRT používají pouze „přírodní“ estrogeny a jejich analogy.
  • Dávky estrogenu jsou nízké a měly by být v souladu s časnou proliferací u mladých žen.
  • Kombinace estrogenů s progestogeny pomáhá chránit endometrium před hyperplastickými procesy s intaktní dělohou.
  • U žen s odstraněnou dělohou je prokázáno, že užívají monoterapii estrogeny v přerušovaných cyklech nebo v kontinuálním režimu. Pokud byla indikace hysterektomie endometrióza, použije se kombinace estrogenů s progestogeny nebo androgeny nebo monoterapie s progestogeny nebo androgeny v kontinuálním režimu.

  Je nutné poskytnout ženám relevantní informace, které by jim umožnily učinit informované rozhodnutí o HRT. Všechny ženy by měly být informovány:

  • o možném dopadu krátkodobého nedostatku estrogenu, konkrétně o výskytu časných typických příznaků klimakterického syndromu a důsledcích dlouhodobého nedostatku pohlavních hormonů: osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění, urogenitální poruchy atd.;
  • o pozitivním účinku HRT, který může zmírnit a eliminovat rané klimakterické příznaky a ve skutečnosti sloužit k prevenci osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění;
  • o kontraindikacích a vedlejších účincích HRT.

  K zajištění optimálního klinického účinku s minimálními vedlejšími reakcemi je nesmírně důležité určit nejpřijatelnější optimální dávky, typy a způsoby podávání hormonálních léků..

  Existují tři hlavní režimy HRT.

  1. Monoterapie estrogeny. Při absenci dělohy (hysterektomie) je předepsána monoterapie estrogenem v přerušovaných cyklech nebo v kontinuálním režimu.
  2. Kombinovaná léčba (estrogeny s progestogeny) v cyklickém režimu.
  3. Kombinovaná léčba (estrogeny s progestogeny) v monofázickém kontinuálním režimu.

  Režimy 2 a 3 jsou předepsány ženám s intaktní dělohou.

  Monoterapie estrogeny: přerušované cykly (estrofem, proginova, estrimax, divigel, estrogel, vrchní náplast, ovestin) nebo kontinuální režim po dobu 3-4 týdnů s týdenními přestávkami.

  Kombinovaná léčba (estrogeny s progestogeny) v cyklickém režimu:

  • dvoufázové léky: přerušovaný cyklický režim (divina, klymen, climonorm);
  • dvoufázové léky: kontinuální režim (Femoston 2/10 nebo Femoston 1/10);
  • třífázové léky v kontinuálním režimu (trisequencing, triaclim).

  V tomto režimu je pozorována menstruační reakce, která je pro mladou ženu psychologicky mimořádně důležitá..

  Kontinuální monofázická kombinovaná léčba (estrogeny s progestogeny) (cliogest, klimodien, pauzogest).

  Při kontinuální hormonální terapii je vyloučena menstruační reakce.

  Livial (tibolon) v kontinuálním režimu má estrogenní, progestogenní a slabou androgenní aktivitu.

  Pokud se provádí hysterektomie pro genitální endometriózu, upřednostňuje se monofázická kombinovaná léčba (klimodien, cliogest, pauzogest) nebo libial, aby se vyloučila stimulace možných endometrioidních heterotopů monoterapií estrogeny..

  Pokud v klinickém obrazu převládají změny v kardiovaskulárním systému a aterogenní lipidové frakce v krvi, měly by být upřednostňovány dvoufázové nebo třífázové léky, ve kterých progestogenní složku představují deriváty progesteronu (klymen, femoston).

  Pokud v klinickém obrazu dominuje slabost, astenizace, snížené libido, bolest kostí a kloubů, fenomén osteoporózy, pak by měla být upřednostněna bifázická léčiva s gestagenní složkou - derivát 19-nortestosteronu (climonorm), stejně jako divin (MPA se slabým androgenním účinkem) ( ).

  U perimenopauzálních urogenitálních poruch je výhodná lokální (vaginální) monoterapie estriolem bez přidání progestogenů. Pokud jsou urogenitální poruchy kombinovány se systémovými metabolickými poruchami (osteoporóza, ateroskleróza), je možná kombinace lokální a systémové léčby.

  Cyklická dvou- a třífázová HRT spolu se zlepšením celkového stavu přispívá k regulaci menstruačního „cyklu“ a také k prevenci hyperplastických procesů v endometriu v důsledku cyklického přidávání progestogenů. Je bezpodmínečně nutné informovat ženu o následujících skutečnostech:

  • při užívání dvou nebo třífázové HRT dochází k měsíční menstruační reakci;
  • léky na HRT nemají antikoncepční účinek.

  Kombinované dvoufázové a třífázové léky jsou tedy nejpřijatelnější pro ženy s předčasnou menopauzou, protože poskytují cyklickou ochranu endometria progestogeny, podobně jako tomu je v normálním menstruačním cyklu..

  Se závažným onemocněním jater, slinivkou břišní, migrénami, krevním tlakem více než 170 mm Hg. Art., Historie tromboflebitidy ukazuje parenterální podávání estrogenů ve formě týdenní náplasti (klimara) nebo gelu (divigel, estragel). V takových případech s intaktní dělohou je nutné přidat progesteron a jeho analogy (dyufaston, ráno).

  • gynekologické vyšetření s onkocytologií;
  • Genitální ultrazvuk;
  • mamografie;
  • podle indikací - lipidogram, osteodensitometrie.

  Kontraindikace pro jmenování HRT:

 • vaginální krvácení neznámého původu;
 • akutní závažné onemocnění jater;
 • akutní hluboká žilní trombóza;
 • akutní tromboembolické onemocnění;
 • rakovina prsu, dělohy a vaječníků (v současnosti; pokud v anamnéze, pak jsou možné výjimky);
 • endometrióza (monoterapie estrogenem je kontraindikována);
 • vrozená onemocnění spojená s metabolizmem lipidů - hypertriglyceridemie, je indikováno použití parenterálních forem.
 • U kontraindikací k HRT je rozhodnuto o použití alternativní terapie: fytoestrogeny (klimadinon) nebo homeopatické léky (klimakoplan).

  Je třeba poznamenat, že v případě těžké reakce ženy na „menopauzu“ a strachu z těhotenství je docela možné používat kombinovanou perorální antikoncepci s nízkou a mikrodávkou: logest, mersilon, novinet, marvelon, regulon, yarina - protože počet kontraindikací s věkem roste.

  Hormonální léčba by měla pokračovat až do věku přirozené menopauzy (50-55 let); v budoucnu bude problém vyřešen individuálně s přihlédnutím k touze ženy, jejímu zdravotnímu stavu, reakci na hormonální léky.

  Předčasná menopauza (předčasné selhání vaječníků) je stav charakterizovaný předčasným vypnutím vaječníků a vývojem stavu s nedostatkem estrogenu. U žen s tímto stavem se ukazuje, že hormonální substituční léčba zlepšuje celkový stav, zlepšuje kvalitu života, předchází předčasnému stárnutí a nemocem ve stáří..

  V.P.Smetnik, doktor lékařských věd, profesor
  Státní vědecké středisko pro porodnictví, gynekologii a perinatologii, Ruská akademie lékařských věd, Moskva

  Jedním ze znaků poruchy reprodukčního systému je neobvyklý výtok před menstruací. Ženy proto potřebují vědět, zda jsou tyto změny normální a co naznačuje nástup patologického procesu.