Příznaky a léčba ovariálních folikulárních cyst

Folikulární ovariální cysta je nádor, který nemá tendenci se transformovat do maligní formace. Sexuálně zralé ženy jsou náchylné k patologiím. Nejčastěji je průměr formace do 10 cm. Samotný nádor nepředstavuje ohrožení života nebo zdraví ženy, ale v kombinaci s jinými chorobami vede k narušení reprodukční funkce. Pouze včasná léčba pomůže rychle vyřešit problém.

Tumor může vést k poškození reprodukce.

Co je folikulární cysta?

Vzdělání se objevuje v okamžiku, kdy dojde k atrézii folikulů. Když začne ovulace, folikul se přestane vyvíjet a vajíčko ho neopustí. Po nějaké době začne reverzní proces a folikul se vrátí do původních rozměrů. V důsledku toho je ovulace narušena a objeví se nádor. Vzdělání má tendenci se rozpouštět, pokud je malé velikosti.

Vzdělání se objevuje v okamžiku, kdy dojde k atrézii folikulů.

Folikulární cysty na levém vaječníku jsou vzácné. To je způsobeno pomalým oběhem krve v této části orgánu. Levá strana vaječníku je opatřena průtokem krve tepnou ledvin. Z tohoto důvodu se v této oblasti zřídka objevují graafové bubliny, což snižuje riziko tvorby.

Folikulární cysta na pravém vaječníku se objevuje častěji. To je způsobeno rozdílem v krevním oběhu v různých oblastech tohoto orgánu. Pravý má přímé spojení s aortou, což zajišťuje dobrý krevní oběh na této straně. To vede k častému zrání folikulů, z nichž se následně vytvoří těsnění..

Cysty folikulárního typu z různých stran se také liší velikostí. Vlevo má těsnění malé rozměry, na rozdíl od pravostranného nádoru. Navíc obě formace mají stejné vývojové procesy..

Typy folikulárních formací

Existují dva typy vzdělávání:

 1. Jedna komora. Jedná se o cystovou dutinu zaoblené velikosti s tenkými stěnami. Takový nádor je diagnostikován ve většině případů..
 2. Dvoukomorový. Jedná se o dva nádory, které začaly existovat samostatně, ale nakonec se spojily do jednoho. Dvoukomorová odrůda je vzácná. Obvykle se tato pečeť vytváří na pozadí léčby neplodnosti léky, které podporují syntézu ženských hormonů. To vede ke stimulaci ovulace a tvorbě folikulů. V tomto případě je nádor doprovázen zánětlivým procesem genitálií..

Důvody vzniku novotvarů

Hrudka se tvoří v důsledku snížení nebo zvýšení hormonální aktivity. K narušení produkce hormonů dochází v následujících případech:

Může to mít vliv na užívání orální antikoncepce bez konzultace s odborníkem.

 • patologie pohlavních orgánů, která je vyvolána zánětem nebo infekcemi;
 • puberta;
 • s menopauzou;
 • užívání léků vyrobených na bázi hormonů;
 • užívání orální antikoncepce bez konzultace s odborníkem;
 • nestabilní emoční pozadí;
 • období po potratu;
 • problémy s činností endokrinního systému;
 • dysfunkce vaječníků;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • nemoci pánevních orgánů, které zvyšují průtok krve do vaječníků.

Příznaky

Typické vlastnosti velkých těsnění:

Problémy s stolicí, nadýmání, časté močení.

 • bohatá menstruace;
 • delší období;
 • zvýšení cyklu;
 • zpoždění nástupu menstruace;
 • syndrom bolesti v oblasti třísla, který vyzařuje do nohou a dolní části zad;
 • časté močení;
 • nadýmání;
 • problémy s stolicí;
 • krvavý výtok mezi obdobími;
 • bolest ve slabinách po pohlavním styku, zvedání závaží a při náhlých pohybech.

Pokud se objeví příznaky cysty, doporučuje se poradit se s gynekologem.

Torzní značky

Pokud nádor změní tvar z kulatého na podlouhlý a objeví se noha, zatímco se formace otočí v opačném směru, je diagnostikována torze. To vede k nedostatku odpovídající výživy pro měkké tkáně cysty, což způsobuje nekrózu.

Pokud nádor změní tvar z kulatého na podlouhlý a objeví se noha, je diagnostikována torze.

Torze cysty je komplikací folikulární patologie. Vyskytuje se v důsledku těžkého zvedání, zvýšené aktivity a po pohlavním styku. Hlavním příznakem komplikace jsou silné řezné bolesti v dolní části břicha. Torze je také charakterizována následujícími příznaky:

 • bledost epidermis obličeje;
 • pot na čele bez zjevného důvodu;
 • pokles krevního tlaku.

Mezera

V tomto případě se objeví následující příznaky:

Spolu s prasknutím cysty může dojít k poranění samotného vaječníku..

 • syndrom akutní bolesti v oblasti třísla ze strany tvorby těsnění;
 • ztráta vědomí;
 • významné zvýšení tělesné teploty;
 • nevolnost doprovázená nutkáním na zvracení;
 • pokles krevního tlaku v cévách;
 • problémy s stolicí;
 • kardiopalmus.

Spolu s prasknutím folikulární cysty může dojít k poranění samotného vaječníku. V tomto případě dochází k vnitřnímu krvácení. Tím se otevírá krvácení z dělohy. Tento stav ohrožuje život ženy, a proto vyžaduje urgentní terapii..

Diagnostika

Gynekolog diagnostikuje patologii. Při vyšetření nelze cystu detekovat. Pokud je nádor velký, lze ho cítit. Pro stanovení přesné diagnózy je pacientovi předepsáno ultrazvukové vyšetření. Taková studie odhaluje vzdělání a pomáhá určit velikost.

Pokud ultrazvukové vyšetření odhalí folikulární nádor, lékař předepíše další studii - dopplerometrii. Takový postup pomáhá sledovat zpomalený průtok krve a poskytuje úplnější obraz o povaze formace. Analýza nádorových markerů v tomto případě není předepsána.

Jak zacházet s folikulární ovariální cystou?

Patologická terapie se ne vždy provádí. Pokud vzdělání pacienta neobtěžuje a je malé velikosti, léčba není předepsána. V případě, že průměr nádoru přesáhne 6 cm a cysta je doprovázena charakteristickými příznaky, lékař zvolí přijatelnou terapeutickou linii.

Velká formace se může sama rozpustit.

Před zahájením léčby se gynekolog řídí taktikou čekání. Velká cysta se může sama rozpustit ve 3 menstruačních cyklech. Z tohoto důvodu lékař odkládá léčbu na 3-4 měsíce..

Pokud po chvíli gynekolog nezjistí tendenci ke zlepšení, zvolí odborník metodu léčby v závislosti na povaze folikulární formace a subjektivních vlastnostech pacienta.

Pokud se během těhotenství objeví folikulární cysta, pak se tvorba nedotkne až 17-18 týdnů. Poté je předepsána laparoskopie. Pokud je manipulace provedena dříve, může to vyvolat ztrátu plodu. Výjimkou je kroucení. V tomto případě se laparoskopie provádí kdykoli, bez ohledu na hrozbu těhotenství, protože cysta na noze může vést k úmrtí ženy.

Užívání léků

Léková terapie je založena na příjmu hormonálních léků. Pacientovi jsou předepsány orální antikoncepce. Současně odborníci také doporučují pití vitamínů, imunomodulačních a protizánětlivých léků. Průběh léčby je šest měsíců. Poté, co přestanete tyto léky užívat během prvních 2–4 měsíců, můžete otěhotnět. Kromě toho se během tohoto období riziko pravděpodobnosti relapsu patologie sníží na nulu, protože se normalizuje hormonální rovnováha.

Pokud je hormonální nerovnováha spojena s nadměrnou produkcí ženských hormonů, pak se omezují na farmakoterapii.

Pokud je hormonální nerovnováha spojena s nadměrnou produkcí ženských hormonů, je folikulární ovariální cysta léčena dyufastonem. Jedná se o syntetický analog progesteronu. Takový lék snižuje produkci estrogenů, ale zcela nepotlačuje, takže žena nezíská mužské rysy vzhledu a zbaví se nádoru.

Laparoskopie

Pokud hormonální terapie neposkytuje požadovaný výsledek, může lékař předepsat laparoskopii. Podstatou postupu je zavedení manipulátorů malých rozměrů třemi vpichy břišní dutiny.

Pokud hormonální terapie neposkytuje požadovaný výsledek, může lékař předepsat laparoskopii.

Poté proveďte jednu z následujících akcí:

 • amputace cysty;
 • excize folikulu a amputace poškozené tkáně;
 • amputace žlázy - taková manipulace se provádí při prasknutí vaječníku.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok je předepsán pro komplikace folikulární cysty. Pokud dojde k torzi nebo prasknutí, provede se kavitární operace. Podstatou postupu je řez v břišní dutině za účelem amputace nádoru. Operace může vyvolat vážné komplikace a dokonce i smrt pacienta. Manipulace se provádí, pokud není možné provést laparoskopii. Jednou z kontraindikací pro propíchnutí břišní dutiny je nadváha.

Psychologický faktor

Chcete-li se zbavit nemoci, někdy stačí jednoduchá konverzace s psychologem nebo změna myšlenek opačným směrem. Hlavní věcí je nemyslet na cystu. Faktem je, že hypofýza a hypotalamus, části mozku, jsou zodpovědné za činnost vaječníků, takže samotné ženy často vyvolávají výskyt cysty, když se vzhled nádoru stává téměř fobií. Pokud nemyslíte na nádor, můžete se vyhnout jeho vzhledu a dokonce se zbavit existující formace.

Možné komplikace

Folikulární nádor vaječníků obvykle nezpůsobuje komplikace. Při absenci kvalitní terapie a zvětšení velikosti však může dojít k prasknutí, kroucení nebo problémům s aktivitou reprodukčního systému. Z tohoto důvodu se nedoporučuje odkládat léčbu..

Prevence relapsu

Aby se zabránilo opakovanému výskytu ovariální folikulární cysty, doporučuje se vést zdravý životní styl, dodržovat zásady správné výživy, vyhýbat se změnám hormonálních hladin a pravidelně navštěvovat odborníka.

Folikulární patologie vaječníku je cysta, která neohrožuje zdraví a život ženy. Komplikace, které mohou nastat s nádorem, jsou však nebezpečné. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se neodkládat léčbu..

Jak se folikulární ovariální cysta řeší - příčiny patologie

Folikulární ovariální cysta je retenční tvorba pohlavních žláz a vzniká v důsledku poruch fungování těla. Menstruující ženy jsou vystaveny patologiím, zejména ve věku od 20 do 35 let.

Cysta ve většině případů nepředstavuje hrozbu pro zdraví pacienta a je detekována náhle. V kombinaci s jinými endokrinními a hormonálními poruchami však může novotvar způsobit neplodnost..

Co je folikulární cysta

Každý měsíc prochází ženské tělo hormonálními změnami. S počátkem dalšího menstruačního cyklu začíná aktivní produkce hormonu stimulujícího folikuly, který je zodpovědný za zrání vajíčka.

Dutina vaječníků obsahuje mnoho prvotních folikulů připravených k postupnému vývoji. Z nich pouze jeden (méně často dva) dozrává před vytvořením graafové bubliny.

Včasná produkce LH provokuje otevření dominantního folikulu, v důsledku čehož zralá vaječná buňka připravená k oplodnění vstupuje do břišní dutiny. Pokud se z nějakého důvodu neotevřela Graafova bublina, vytvoří se folikulární ovariální cysta.

Důležité! Folikulární cysta je malý, benigní výrůstek umístěný ve vaječníku. Jeho velikost obvykle nepřesahuje 7-10 cm, všechny nádory vaječníků tvoří až 80% folikulárních nádorů. Rysem takového novotvaru je, že se nikdy nezmění v maligní formu..

Novotvar má jednokomorovou nebo dvoukomorovou strukturu a uvnitř je akumulace tekutiny nasycená estrogeny. Navzdory snadné diagnostice jsou funkční nádory zřídka identifikovány..

Asi 70% pacientů si neuvědomuje, že někdy měli podobný problém. Jedinečnost novotvaru spočívá v možnosti reverzní transformace a tendenci mizet.

Vlevo, odjet

Folikulární cysta levého vaječníku je vzácná. Tato žláza je zásobována krví ledvinovou tepnou. V důsledku většího průchodu krevní cesty ze srdce graafiánské vezikuly nalevo dozrávají méně často, což snižuje pravděpodobnost, že se zde objeví nádor.

Tento model je lékařským pozorováním a nezaručuje nepřítomnost novotvarů v levé žláze po celý život..

U levého vaječníku se příčiny vzniku novotvaru neliší od pravého. Výskyt novotvaru je primárně způsoben hormonálními poruchami. Pouze lékař může určit, jaký byl důvod pro vytvoření velké neotevřené graafiánské bubliny..

Že jo

Systém napájení na pravé straně se liší od levé. Tato žláza je neoddělitelně spojena s aortou. Lepší prokrvení způsobuje častější zrání folikulů.

Tento vzorec vysvětluje skutečnost, že folikulární cysta pravého vaječníku u žen se vyskytuje častěji.

Dalším znakem je velikost novotvaru. Průměrné cysty vpravo mají větší objem než nádory na levé žláze.

Mechanismus vývoje funkčního novotvaru na obou stranách se neliší. Navzdory statistickým údajům pravděpodobnost vzniku nádoru v pravé a levé žláze přetrvává u všech žen v reprodukčním věku..

Příčiny výskytu

Předpokládá se, že folikulární cysta vaječníků se vyskytuje v důsledku hormonálních poruch. Nestabilní změny mohou být způsobeny:

 • zánětlivá a infekční onemocnění pohlavních orgánů;
 • puberta nebo menopauza;
 • hormonální léčba;
 • vlastní podávání perorálních kontraceptiv;
 • stres a emoční zážitky;
 • dysfunkce vaječníků;
 • endokrinní poruchy.

Důležité! Absence ovulace u zdravé ženy po dobu 1–2 měsíců ročně je variantou normy. Diagnóza 1-2 případů tvorby zarostlého a neotevřeného folikulu proto není důvodem k obavám..

S rozvojem medicíny našli specialisté nové důvody pro vznik funkčních novotvarů. V 19. století se předpokládalo, že se nádor objevuje pouze u žen, které již po 40 letech neplodily. Potom se nemoc nazývala vodnatelná.

Po chvíli byla předložena hypotéza, že tělo ženy samo ničí buňky na genetické úrovni. Moderní medicína uznává, že hormonální poruchy nejsou jediným důvodem pro vznik nádoru..

Folikulární novotvar může růst v důsledku nadměrného přívodu krve do pohlavní žlázy, ke kterému dochází zase v důsledku zánětu, benigních nebo maligních nádorů a jiných nepřirozených procesů v malé pánvi.

Folikulární ovariální cysta má dva typy:

 • jednokomorový - vizuálně připomíná zaoblenou dutinu bez vnitřních přepážek (představuje 95% všech případů);
 • dvoukomorové - vypadá to, že se dva neoplazmy spojily dohromady (nastává při současném růstu dvou graafových bublin).

Výchozím bodem pro výběr léčebné metody je stanovení typu funkčního nádoru z přídavky.

Příznaky folikulární cysty

Malé novotvary, dosahující maximální velikosti 4 cm, jsou asymptomatické. Důležitou roli hraje citlivost a práh bolesti pacienta. Stejný nádor se může u jednotlivých žen projevovat různými způsoby. Velké novotvary dosahující velikosti 6 cm nebo více jsou doprovázeny následujícími klinickými příznaky:

 • prodloužené a neobvykle silné menstruační krvácení;
 • zpožděná menstruace a prodloužení cyklu;
 • bolest a pocit plnosti v dolní části břicha (vpravo nebo vlevo, v závislosti na umístění bubliny);
 • změny v hormonálních hladinách.

Jedním ze spolehlivých znaků cystické formace je absence ovulace. Ženy, které měří bazální teplotu a vedou graf, mohou tento ukazatel nezávisle určit.

Ruptura folikulární ovariální cysty se stává živým příznakem patologie, která se vyvíjí jako „akutní břicho“.

Torzní značky

Torze cystického folikulu je stav, při kterém se nádor natahuje, tvoří nohu a otáčí se opačným směrem. V takové situaci dochází k podvýživě nádoru, odkud začíná nekróza tkáně..

Tato komplikace je vzácná. Nadměrná fyzická aktivita, sexuální kontakt a další faktory se stávají provokatérem.

Známky, že noha nádorové bubliny je zkroucená, nelze přehlédnout. Patologický stav je doprovázen silnými pocity řezání, které nelze tolerovat ani při vysokém prahu bolesti..

Žena zbledne a na její tváři se objeví pot. Dalším klinickým příznakem bude pokles krevního tlaku.

Mezera

Ruptura cystické kapsle je charakterizována živým klinickým obrazem. Pacient cítí bolest na straně břicha, kde se nachází nádor. Krevní tlak klesá, dochází k mdlobám.

Teplota těla se může zvýšit na vysoké hodnoty. Zvracení a nevolnost se objevují v důsledku zapojení trávicího traktu do procesu. To může způsobit průjem nebo naopak zácpu..

Na pozadí nízkého krevního tlaku pociťuje pacient zvýšený srdeční rytmus, zvýšení pulzu.

Pokud vaječník praskne společně s folikulem (tobolka žlázy praskla), vyvine se nitrobřišní krvácení. Krvavý výtok z genitálií je také znám, když je poškozena céva umístěná poblíž cystického novotvaru.

Diagnostika

Identifikace cysty je snadná. Stačí provést ultrazvukové vyšetření, které vám umožní zjistit nejen přítomnost novotvaru, ale také zjistit jeho velikost.

Další dopplerovské mapování průtoku krve poskytne více informací o novotvaru.

Během gynekologického vyšetření, stejně jako u vizuálního vyšetření, nebude identifikace cysty fungovat. Pokud je nádor velký (od 6 cm), může být hmatatelný.

Jak zacházet s folikulární cystou

Léčba folikulární cysty se provádí pouze tehdy, pokud pacientovi způsobí nepohodlí, má velký objem a sama nezmizí během tří menstruačních cyklů.

Před přijetím opatření zaměřených na eliminaci nádoru si lékaři zvolí vyčkávací taktiku. U většiny pacientů prochází vytvořené tobolky involucí během 3-4 cyklů..

Pokud nedojde k reverzní transformaci, gynekolog zvolí hormonální terapii po dobu 3 až 6 měsíců. Pokud jsou tradiční metody bezmocné, jsou přijata drastická opatření - chirurgická léčba.

Operace se provádí nouzově, pokud dojde k torzi nohy, prasknutí tobolky nebo k apoplexii vaječníků.

Metoda čekání

Předpokládá se, že funkční novotvary se vyřeší samy. Pokud je taková patologie zjištěna, lékaři dávají pacientovi až 3 měsíce.

Současně se pravidelně provádějí ultrazvukové kontroly, aby se vyhodnotil stav novotvaru v dynamice. Očekávané taktiky se volí v případě asymptomatického průběhu patologie, stejně jako v případě, že velikost nádoru není větší než 5 cm.

Pokud se po 3 cyklech nádor nerozpustil nebo se začal zvětšovat, což se projevilo klinickými příznaky, pak je přístup k léčbě revidován.

Užívání léků

K léčbě ovariální cysty se užívá hormonální látky. Terapie zahrnuje jmenování perorálních kontraceptiv po dobu 6 měsíců. Očekává se, že během této doby bude reprodukční funkce zachována a novotvar podstoupí regresi..

Léky současně upraví hormonální pozadí ženy, což zabrání opakování problému v blízké budoucnosti. Po vysazení perorálních kontraceptiv se šance na úspěšné početí během prvních 2–4 měsíců zvyšují.

Současně s hormonální terapií se pacientovi doporučuje užívat vitamíny, které posilují imunitní systém a nesteroidní protizánětlivé léky.

Fyzioterapie

Klinické příznaky a léčba ženy jsou ve vzájemném vztahu (léčba malých novotvarů je předepsána, když se objeví příznaky patologie). Fyzioterapie je populární a bezpečná technika..

Jeho účinnost je zaznamenána v přítomnosti malých novotvarů. Elektroforéza, magnetoterapie a další prostředky se používají, pokud existuje tendence k růstu nádoru.

Laparoskopie

Léčba zvětšující se folikulární ovariální cysty se provádí pomocí laparoskopie.

Minimálně invazivní zákrok zahrnuje provedení tří vpichů v břišní dutině, kterými jsou zavedeny miniaturní manipulátory. V závislosti na stavu postižené pohlavní žlázy se provádí jedna z metod:

 • cystektomie - odstranění novotvaru;
 • resekce - excize zvětšeného váčku s odstraněním poškozených tkání;
 • ovariektomie - důkladné odstranění žlázy (provádí se s mrtvicí).

Laparoskopie se provádí v celkové anestezii pomocí ventilátoru.

Chirurgický zákrok

Pokud mají folikulární vaječníky perkusi nebo apoplexii, provede se laparotomie - chirurgický zákrok v pruhu, který zahrnuje provedení řezu na břišní stěně.

Procedura je docela traumatizující a může být doprovázena různými komplikacemi (od adhezí po těžké krvácení a smrt).

Pokud laparoskopie není možná, provádí se laparotomie obvykle. Obezita je jedním z faktorů, které mohou ovlivnit volbu chirurgické léčby..

Psychologický faktor

Již dlouho je známo, že oddělení centrální nervové soustavy jsou odpovědná za práci vaječníků - hypotalamu a hypofýzy, které se nacházejí v mozku. Předpokládá se, že funkční ovariální cysta může být vyléčena psychologickým vlivem.

Když pacient používá stejné části mozku (když přemýšlí o naléhavém problému, stresu, nervových zážitcích), ostatní funkce zmizí. Tento vzorec určuje psychosomatické příčiny výskytu zarostlého folikulu..

Chcete-li vyřešit zdravotní problém, musíte pouze přepnout. Některé ženy to možná budou muset konzultovat s psychologem..

Komplikace

Pro většinu pacientů je prognóza funkčních novotvarů příznivá. Je třeba se obávat komplikací a následků s tendencí k růstu a klinickým projevům nádoru. Torze a mrtvice patří k nejnebezpečnějším..

Velký nádor, který nezmizí po dlouhou dobu, může také způsobit neplodnost. Novotvar může způsobit adheze, což je také plné narušení reprodukčních orgánů..

Předpověď a prevence

Vzhledem k tomu, že mnoho pacientů neví o své diagnóze a nádor sám zmizí, je vyhlídka dobrá. I při jmenování protidrogové léčby zůstává prognóza příznivá. Hormonální terapie vykazuje dobré výsledky.

Prognóza léčby komplikací přímo závisí na době vyhledání lékařské pomoci. Čím dříve je operace provedena, tím lépe pro pacienta..

Neexistuje jednoznačná prevence vzniku funkčních cyst na vaječnících..

Správný životní styl, mírná fyzická aktivita, udržování přirozených hormonálních hladin (odmítnutí nezávislého užívání drog) a včasné vyšetření pomohou předcházet nepříjemným následkům patologie.

Metody léčby folikulárních ovariálních cyst

Folikulární ovariální cysta je tvorba dutiny vyplněné tekutinou. Patologie je detekována hlavně u mladých žen, často se vyskytujících v dospívání. Je doprovázena menstruačními nepravidelnostmi v podobě zpoždění menstruace a acyklického krvácení. Při aktivním růstu může způsobit bolesti břicha a další doprovodné příznaky.

Léčba folikulárních ovariálních cyst je převážně konzervativní. Taktika vyčkávání je povolena. Cvičí se předepisování hormonů, které přispívají k regresi fokusu. Jiné léky se používají, pokud jsou indikovány, a pouze jako symptomatické látky. Chirurgická léčba je oprávněná, pokud novotvar rychle roste a neexistuje žádný účinek konzervativní terapie.

Zvažte různé metody léčby ovariálních folikulárních cyst a zjistěte, zda všechny z nich stojí za to uvést do praxe.

Je nutné léčit folikulární ovariální cysty?

Pokud jde o folikulární ovariální cysty, kontroverze mezi praktickými gynekology nepřestává. V první fázi cyklu se pod vlivem estrogenu vytvoří dutina naplněná serózní tekutinou. Je tvořen z folikulu, který nebyl schopen projít všemi fázemi svého vývoje a dosáhnout ovulace. Změněný folikul nepraskne a neopustí vaječník, nedojde k ovulaci, nedojde k oplodnění. Folikul nadále roste a mění se v dutinu - cystu.

Diagnóza patologie se provádí pomocí ultrazvuku. Existuje několik kritérií pro onemocnění:

 • Hypoechoická tenkostěnná formace bez cizích inkluzí;
 • Velikost ohniska je více než 3 cm;
 • Absence patologického průtoku krve pomocí Dopplerova měření;
 • Absence žlutého tělíska ve druhé fázi cyklu.

Níže uvedená fotografie ukazuje, jak vypadá folikulární cysta na ultrazvuku:

Folikulární útvary mohou růst až 10–12 cm. S růstem ohniska atrofuje stěna dutiny a epiteliální výstelka se ztrácí. Tato cysta není citlivá na hormony a nereaguje na farmakoterapii. Takovéto patologie se můžete zbavit pouze chirurgickým zákrokem..

Folikulární cysta levého a pravého vaječníku je považována za funkční formaci. Může se spontánně rozpustit během několika měsíců. Spontánní regrese fokusu se často vyskytuje u dospívajících dívek (12-18 let). V pozdním reprodukčním věku a při menopauze obvykle vyžaduje patologie léčbu.

Schéma léčby folikulární cysty na vaječnících:

 1. Monitorování po dobu 3 měsíců a / nebo konzervativní léčba k urychlení regrese lézí;
 2. Chirurgická léčba při absenci účinku konzervativní terapie.

Způsob léčby je zvolen po úplném vyšetření pacienta..

Odmítnutí léčby: nebezpečné následky a možné komplikace

Folikulární ovariální cysta je považována za absolutně benigní formaci. Nemůže se proměnit v rakovinu, protože v její struktuře nejsou žádné buňky schopné maligní transformace. I s velkou hodnotou není takové vzdělání nebezpečné z hlediska možné malignity..

Pod rouškou relativně neškodné folikulární cysty může být skryta další patologie. Před rozhodnutím o jedné nebo druhé možnosti léčby je nutné se jednoznačně přesvědčit o benigní povaze formace.

Rakovina není jediným nebezpečím, kterému žena čelí. Rostoucí ovariální cysta může vést k následujícím stavům:

 • Menstruační nepravidelnosti. Existuje zpoždění menstruace až 1 měsíc. Je možný výskyt acyklického špinění. Po dlouhém zpoždění je menstruace bohatá a může se změnit na děložní krvácení. Taková reakce je spojena s aktivním růstem endometria na pozadí hormonální nerovnováhy;

Folikulární cysta může vyvolat poruchu menstruačního cyklu - až po děložní krvácení.

 • Bolestivý syndrom. Nepohodlí a bolest v podbřišku jsou obvykle lokalizovány na jedné straně a zhoršují se pohybem a intimitou;
 • Dysfunkce pánevních orgánů. Příznaky komprese močového měchýře a střev jsou zaznamenány u velkých novotvarů (od 8 do 10 cm). Časté močení, zadržování stolice.

Neošetřená ovariální cysta může vést ke komplikacím:

 • Hnisání ohniska. Je doprovázeno zvýšením tělesné teploty, bolestí v podbřišku, celkovou slabostí;
 • Ruptura kapsle novotvaru. Vede ke krvácení do vaječníku, krvácení z genitálního traktu a silné bolesti v dolní části břicha;
 • Torze nohou cysty. Je charakterizován výskytem ostré bolesti, napětí břišních svalů.

Pokud se objeví komplikace, provede se nouzová operace..

Očekávaná taktika pro funkční formace vaječníků

Pozorování ovariální cysty se provádí po dobu 3 měsíců. Během tohoto období se doporučuje:

 • Vzdejte se sportů, které zahrnují skákání, ostré zatáčky, intenzivní pohyby, stres svalů břicha a pánve;
 • Nezvedejte závaží (více než 3 kg);
 • Vyhněte se tepelnému ošetření. Nenavštěvujte saunu, lázeňský dům, solárium, neopalujte se na pláži, nedávejte si horkou koupel nebo sprchu;
 • Omezte dopad stresových situací.

Při pozorování dynamiky folikulární cysty je nutné se vyvarovat intenzivní fyzické námahy, stresových situací, nedoporučují se tepelné procedury.

Tato doporučení sníží riziko komplikací a pomohou vyhnout se operaci..

Zvláštní pozornost při nelékové terapii ovariálních cyst je věnována správné výživě. Dieta zahrnuje vyhýbání se potravinám, které mohou zvýšit koncentraci estrogenu v krvi. Zákaz zahrnuje potraviny bohaté na trans-tuky, methylxanthiny, konzervační látky. Doporučuje se vzdát se sladkého pečiva, tučných a smažených potravin, alkoholu. Povoleno použití čerstvé zeleniny a ovoce bohatého na vlákninu a vitamíny. Můžete jíst libové maso a ryby. Výhodou budou fermentované mléčné výrobky.

Není jisté, zda dieta ovlivňuje růst ovariální cysty, ale očekávaný přínos umožňuje použití této techniky ve smyslu neléčivé léčby patologie. I když vzdělání nezmizí, správná výživa pomůže zvýšit imunitu a posílit zdraví ženy..

Léze ve vaječníku se může rozpustit po další menstruaci, ale častěji se to stane během 1-2 měsíců. Po 3 měsících je předepsáno kontrolní ultrazvukové vyšetření. Pokud cysta přetrvává nebo nadále roste, je odstraněna.

3 měsíce po detekci folikulární cysty musí žena podstoupit kontrolní ultrazvuk.

Konzervativní léčba ovariální folikulární cysty

Indikace pro jmenování farmakoterapie:

 • Nově diagnostikovaná folikulární ovariální cysta;
 • Jednoznačně benigní povaha novotvaru;
 • Žádné komplikace ohrožující zdraví a život;
 • Plánování těhotenství.

Neexistuje shoda ohledně velikosti ohniska. Velké formace nereagují dobře na hormonální terapii. Pokud je detekována cysta o velikosti 8–12 cm, může lékař okamžitě navrhnout chirurgický zákrok.

Při léčbě ovariálních novotvarů se upřednostňují hormonální léky. Nehormonální látky se používají pouze jako pomocné opatření a slouží k odstranění příznaků onemocnění.

Hormonální terapie

Hormonální léky se užívají v krátkém průběhu 3 měsíců. Cílem léčby je dosáhnout regrese folikulární cysty a eliminovat doprovodné nepříjemné příznaky. Protože hlavní příčinou patologie je hormonální nerovnováha, jsou vybrány prostředky, které mohou stabilizovat situaci v co nejkratším čase.

Hormonální terapie při léčbě folikulárních cyst často přináší pozitivní výsledek, ale výběr léčby je vždy individuální.

Princip působení hormonálních léků:

 • Snižte produkci estrogenu a vylučujte přebytek hormonu v krvi;
 • Zasahujte do produkce endogenního progesteronu prostřednictvím mechanismu zpětné vazby;
 • Normalizujte hormony a obnovte menstruační cyklus.

Některé léky mají antikoncepční účinky.

Hormonální léky používané při léčbě ovariálních folikulárních cyst:

 • Kombinované orální antikoncepce;
 • Léky na bázi progesteronu.

Kombinované orální antikoncepce

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) je metodou volby pro mladé ženy, včetně těch, které plánují těhotenství. Při užívání antikoncepčních pilulek je pozorována hormonální stabilizace. Ovariální cysta zmizí a úplně zmizí. Bolest v dolní části břicha zmizí, obnoví se menstruační cyklus. Po ukončení léčby se zvyšuje aktivita vaječníků a začíná ovulace. Po kurzu COC se zvyšuje pravděpodobnost početí dítěte.

K léčbě folikulárních ovariálních cyst se používají látky se silným gestagenem (levonorgesterel, gestoden, desogesterel) a léky na bázi progestinů nové generace (drospirenon). Estrogenní složka v COC poskytuje stabilní cyklus a zabraňuje předčasnému odmítnutí endometria.

 • Na základě drospirenonu: Jess, Yarina, Midiana, Modelle pro, Angelique;

Kombinované orální přípravky na bázi drospirenonu.

 • Na základě gestodenu: Femoden, Logest;
 • Na základě desogestrelu: Regulon, Marvelon;
 • Na bázi levonorgestrelu: Mikroginon, Tri-regol, Minisiston;
 • Na základě dienogestu: Janine, Silhouette;
 • Na základě cyproteronacetátu: Diane-35.

Procvičování jmenování COC obsahujících přírodní estrogeny (Klayra).

Terapeutický režim je standardní a závisí na obsahu tablet v balení: 21 + 7 nebo 24 + 4. V prvním případě se užívá lék po dobu 7 dnů; ve druhém musí být užívány všechny tablety denně (včetně prázdných). Během přestávky nebo užívání prázdných pilulek dochází k menstruačnímu krvácení - odmítnutí endometria.

Průběh léčby COC trvá 3 měsíce, poté se provede ultrazvukové vyšetření. Další taktika bude záviset na získaných výsledcích..

Při léčbě folikulárních ovariálních cyst se praktikuje použití vaginálních kombinovaných antikoncepčních prostředků, jako je prsten NuvaRing. Kroužek se zavádí do pochvy 21. den, kde denně uvolňuje potřebnou dávku hormonu. Systémový účinek léku je minimální, dávka je nejmenší možná. Použití NuvaRing umožňuje snížit frekvenci nežádoucích vedlejších účinků a komplikací.

Ring NovaRing (kombinovaná vaginální antikoncepce) obsahující etonogestrel a ethinylestradiol.

Progesteronové přípravky

Progestiny se v gynekologii používají k potlačení produkce vlastního progesteronu. Požití léku vede ke snížení syntézy hormonů hypotalamu (FSH a LH), což přispívá ke snížení koncentrace progesteronu. Současně je pozorován pokles estradiolu. Dochází k regresi ovariální cysty, citlivé na působení hormonů.

 • Výrobky na bázi přírodního progesteronu: Utrozhestan;
 • Přípravky na bázi syntetického analogu progesteronu: Dufaston, Norkolut, Visanne atd..

Jiné gestageny s výrazným androgenním účinkem se při léčbě funkčních ovariálních cyst nepoužívají.

Přípravky progesteronu by se měly užívat od 5. do 25. dne cyklu nebo v kontinuálním režimu. Průběh léčby je 3 měsíce, poté se provede kontrolní ultrazvuk.

Progesteronové léky používané při léčbě ovariálních folikulárních cyst. Průběh léčby je 3 měsíce.

Progesteronové léky se běžněji používají k léčbě premenopauzálních ovariálních cyst.

Hormonální látky nejsou pacienty vždy dobře tolerovány. Na pozadí jejich užívání jsou pozorovány dyspeptické příznaky, bolesti hlavy, snížené libido a nálada. Zvyšuje se riziko vzniku trombózy. Z tohoto důvodu mnoho žen odmítá hormony a upřednostňuje jiné způsoby. Je důležité si uvědomit, že pouze hormonální léky ovlivňují příčinu onemocnění a mohou vést k regresi cysty. Jiné léky zmírňují příznaky, ale neléčí.

Nehormonální terapie

Při léčbě patologie vaječníků se používají následující prostředky:

 • Protizánětlivé léky. Předepsáno pro pánevní bolest, ke které dochází s růstem ohniska. Používají se v krátkém kurzu - až 10 dní. Používá se ve formě tablet a čípků (paracetamol, ibuprofen, indomethacin, nimesulid, ketorolak, ichtyol);
 • Sedativa. Snižují bolest, normalizují náladu a eliminují úzkost. Přípravky založené na přírodních bylinách se používají po dobu 2-4 týdnů;
 • Vitamíny. Pro ovariální cysty budou prospěšné vitamíny E a C. Můžete pít multivitaminové komplexy. Ženy, které plánují těhotenství po zbavení se ovariální cysty, by měly začít užívat kyselinu listovou;
 • Fytopreparáty (cyklodinon, mastodinon, časový faktor). Přispívají k normalizaci hormonálních hladin, zlepšují pohodu. Používá se jako doplňky stravy.

Fytopreparáty, které pomáhají stabilizovat hormony. Používá se jako doplněk při léčbě folikulárních cyst.

Nehormonální léky se předepisují společně s hormony po dobu 3 měsíců. Na konci léčby je povinný ultrazvukový sken.

Fyzioterapie pro novotvary vaječníků

Fyzioterapie je předepsána na pozadí farmakoterapie. Používají se následující metody:

 • Ultrazvuk - dopad na ohnisko vysokofrekvenčními vlnami;
 • Elektroforéza - zavedení léků a vitamínů pomocí elektrického proudu;
 • Magnetoterapie - vliv magnetických vln na patologický proces.

Doporučeno 5-10 sezení denně nebo každý druhý den. Po přestávce můžete kurz opakovat. Fyzioterapie je také předepsána po odstranění ovariální cysty. Dopad různých vln a účinných látek podporuje regeneraci tkání a brání rozvoji procesu adheze.

Metody alternativní medicíny

Zastánci alternativní medicíny navrhují následující možnosti léčby:

 • Bylinná terapie. Bylinné přípravky na bázi kančí dělohy, červeného kartáče, řebříčku, vlaštovičníku, třezalky a dalších bylin mají pozitivní vliv na hormonální pozadí a přispívají k obnově reprodukčního systému ženy. Bylinná medicína také posiluje imunitní systém a zlepšuje vitalitu;

Byliny při léčbě folikulárních ovariálních cyst se používají pouze jako doplněk.

 • Hirudoterapie. Zavedení pijavic do pochvy zlepšuje průtok krve v pánevních orgánech a přispívá k jejich normálnímu fungování, ale může vést k růstu novotvarů;
 • Homeopatická léčiva mohou být použita jako symptomatický lék, ale jejich účinnost nebyla prokázána. V tradiční medicíně jsou takové léky předepsány jen zřídka..

Lidové léky a metody alternativní medicíny se používají pouze jako dodatečné opatření v kombinaci s předpisy jiných lékařů. Žádné rostlinné poplatky, pijavice, jehly a další postupy nemohou odstranit nádorovitou tvorbu vaječníků. Odmítnutí tradiční léčby ve prospěch alternativních metod léčby ohrožuje progresi onemocnění a rozvoj komplikací.

Doma se nedoporučuje používat různé pochybné agenty (frakce ASD-2 atd.). Takové léky mohou negativně ovlivnit fungování vnitřních orgánů a vést k nežádoucím následkům..

Chirurgická operace

Indikace pro operaci:

 • Konzervativní terapie provedená po 3 měsících (pod kontrolním ultrazvukem) nemá žádný účinek;
 • Výskyt komplikací nebezpečných pro zdraví a život ženy;
 • Obtíže v diagnostice, kdy není možné jednoznačně identifikovat folikulární cysty (včetně podezření na malignitu).

Indikací pro chirurgickou léčbu ovariálních cyst je neúčinnost farmakoterapie..

Plánovaným způsobem se operace provádí po přezkoumání a přípravě. S rozvojem komplikací bude chirurgický zákrok urgentní.

 • Operace uchovávající orgány: exfoliace cyst nebo resekce vaječníků. Provádí se v přítomnosti funkční ovariální tkáně;
 • Radikální operace k odstranění vaječníku. Je indikováno, pokud cysta zcela vytlačila zdravou tkáň orgánu a není možné odstranit pouze patologické zaostření.

Volba metody léčby do značné míry závisí na věku ženy. V reprodukčním období mají přednost operace na uchování orgánů. U žen po menopauze je opuštění vaječníků nepraktické a jsou odstraněny.

Zlatým standardem pro operaci ovariálních cyst je laparoskopická chirurgie. Zotavení po minimálně invazivním zákroku je mnohem rychlejší než po laparotomii. Není třeba se bát endoskopické operace. Neprovádí se slepě. Lékař sleduje všechny své manipulace na obrazovce a získává dobrý přehled o pánevních orgánech. Zkušený chirurg dokáže lézi zcela odstranit pomocí minimálně invazivní techniky při zachování zdravé tkáně.

Pokud je během těhotenství zjištěna ovariální cysta, chirurgická léčba se provádí, pouze pokud se objeví komplikace. Léky se nepoužívají. Je ukázáno pozorování vývoje cysty a stavu plodu.

Chirurgický zákrok vám umožňuje rychle a spolehlivě se zbavit folikulární cysty na vaječnících, jakákoli operace však ohrožuje rozvoj komplikací:

 • Snížená ovariální rezerva s poškozením zdravé tkáně vaječníků;
 • Vývoj adhezivního procesu (riziko je vysoké u laparotomie);
 • Ztráta krve a rozvoj anémie v důsledku peroperačního krvácení;
 • Zánětlivé procesy v pánevních orgánech na pozadí tkáňové infekce.

Aby se zabránilo rozvoji komplikací, doporučuje se:

 • Dodržování pravidel osobní hygieny, a to i v souvislosti s pooperačními stehy;
 • Užívání antibakteriálních a protizánětlivých léků;
 • Užívání enzymových přípravků (Longidaza) pro prevenci adhezivních onemocnění;

Po chirurgickém ošetření ovariální cysty se pacientovi doporučuje použít Longidase, aby se zabránilo adhezi v břišní dutině.

 • Dodržování pooperační stravy za účelem normalizace funkce střev;
 • Průchod kontrolních vyšetření gynekologem (+ ultrazvuk) včas: 1, 3 a 6 měsíců po operaci;
 • Postupný návrat k obvyklému rytmu života. V prvním měsíci po operaci se doporučuje udržovat sexuální a fyzický odpočinek..

Prevence nemoci

Tvorba folikulů se může opakovat, pokud nebyly odstraněny faktory přispívající k jejímu vzhledu. Pro prevenci patologie se doporučuje:

 • Dodržujte intimní hygienu a chraňte se před příležitostným sexem;
 • Včasná léčba zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů;
 • Odmítněte potraty;
 • Užívejte hormonální léky pouze podle pokynů lékaře a pod jeho dohledem;
 • Vyhněte se stresovým situacím.

Pro včasné odhalení ovariálních cyst musíte navštívit lékaře alespoň 1krát ročně. Čím dříve je problém zjištěn, tím snazší bude vyrovnat se s jeho následky a udržet zdraví..

Folikulární ovariální cysta: příznaky a léčba

Folikulární ovariální cysta - tvorba na přívěskech dělohy ve formě nádoru. Z folikulu se vyvíjí cysta. V lékařské statistice je onemocnění nejčastější u žen v reprodukčním období..

Gynekologové neklasifikují folikulární cystu jako onkologické onemocnění a klasifikují ji jako funkční novotvar. Tekutý obsah napíná stěny cysty, někdy až velmi velké, což je patrné během vyšetření a prohmatání břišní dutiny. Břicho u pacientů s velkou folikulární cystou vypadá asymetricky.

Folikulární ovariální cysta způsobuje

Patologické dělení buněk ve folikulární cystě obvykle není pozorováno. Je naplněn kapalným viskózním obsahem, který má podobné vlastnosti jako krevní plazma. Takové cysty se mohou objevit iu novorozenců a s nástupem puberty je riziko vývoje jednou pětinou všech gynekologických onemocnění diagnostikovaných u pacientů před menopauzou..

Lékaři identifikují dva hlavní faktory, které vyvolávají tvorbu ovariální folikulární cysty:

 • nadměrné zásobování vaječníky krví;
 • variabilita hormonálních hladin.

Ohroženy jsou dívky trpící infekčními chorobami močového systému. Infekce, které postupují v malé pánvi, vyvolávají intenzivní cirkulaci ve stěnách vejcovodů a vaječníků. S progresí onemocnění začíná stagnace v ženských pohlavních orgánech, což vede k poškození sousedních tkání.

S nástupem ovulace, menstruace nebo početí se průtok krve v tkáních pánevních orgánů několikrát zvyšuje. Také je pozorován zvýšený krevní oběh v období po porodu a laktace..

Hojný průtok krve do vaječníků, který zvyšuje pravděpodobnost tvorby folikulárních cyst, je způsoben následujícími subjektivními faktory:

 • přerušený styk;
 • častý nedostatek orgasmu se silným vzrušením;
 • prodloužené stažení ze sexuálních vztahů;
 • nádorové formace v děloze;
 • adheze ve vejcovodech;
 • pasivní životní styl;
 • trauma břišních orgánů;
 • sklon k zácpě;
 • instrumentální potrat;
 • obezita.

Folikulární cysta, vyvolaná variabilitou hormonální rovnováhy v těle, může být komplikací poruch nervového systému nebo jednofázového menstruačního cyklu, ve kterém je pozorována systematická anovulace. Někdy se léčba neplodnosti provádí silnými stimulačními léky, které způsobují ovariální hyperfunkci, která vyvolává tvorbu bilaterálních folikulárních cyst.

Při diagnostice novotvarů pánevních orgánů by neměly být vyloučeny takové faktory, jako jsou:

 • závislost na nikotinu;
 • být v neustálé stresující situaci;
 • infekční léze sliznic pohlavních orgánů;
 • časté podchlazení dolních končetin a břišní dutiny;
 • stimulace ovulace pro IVF;
 • ignorování bariérové ​​antikoncepce při sexu s novými partnery.

Při stabilní práci vaječníků se vytváří dominantní folikul, ve kterém roste vaječná buňka. S nástupem středu cyklu folikul praskne - začíná ovulační fáze. Zralé vejce je ve vejcovodu, kde je připraveno se setkat se spermatem v případě plánování koncepce.

Folikulární cysta se tvoří, když není možné, aby folikul dokončil celý svůj cyklus s konečným uvolněním vajíčka připraveného k oplodnění. Ve výsledné tobolce se hromadí sekreční tekutina z buněk granulózy. Cysta je navíc plná fragmentů krve a lymfy. Díky tomuto obsahu se barva novotvaru stává světle žlutou, růžovou nebo světle hnědou..

Folikulární cysta u novorozenců je nejčastěji způsobena stimulačním účinkem na embryo hormony cirkulujícími v krvi matky.

Příznaky ovariálních folikulárních cyst

Ve většině případů se folikulární cysta nijak neprojevuje. Lze dokonce tvrdit, že patologie má „skrytý“ charakter. V dospívání je možné sledovat, že menstruační cyklus nastává se značným zpožděním. Mezi typické příznaky patří:

 • mírná bolest v dolní části břicha;
 • tahání bolesti v oblasti rozkroku;
 • bolestivost při pohlavním styku;
 • teplota subfebrilu;
 • špinění mezi obdobími;
 • nepříjemné pocity vaginální sliznice.

Některé dívky si stěžují na prodloužené zpoždění menstruačního toku, které trvá několik týdnů až několika měsíců. Nástup menstruace po takovém zpoždění je charakterizován velkým množstvím vylučovaného obsahu dělohy a zvýšenou bolestí. Čím více zpožděné menstruace, tím vyšší je riziko komplikací, jako jsou:

 • prasknutí cysty;
 • krvácení ve vaječníku nebo v břišní dutině;
 • torze cysty pedicle.

Komplikace ve formě adhezí v malé pánvi se objevují při tupých bolestech v dolní části břicha. Torze cysty pedicle vyvolává venózní stázu, poškození nervových zakončení a malých krevních cév. Další fází onemocnění je zvýšení objemu orgánu a zvýšení otoku měkkých tkání kolem něj..

Akutní bolestivé příznaky jsou způsobeny prasknutím folikulární cysty, ke kterému dochází při vysoké fyzické námaze, náhlých pohybech nebo pohlavním styku. Když praskne torze nohy kapsle, žena pocítí vysokou intenzitu bolesti v dolní části břicha. Pozorují se také následující nepohodlí:

 • akutní břišní syndrom;
 • záchvaty nevolnosti;
 • zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • vysoká úzkost;
 • výpadek proudu;
 • vysoká tělesná teplota;
 • falešné nutkání močit;
 • porušení střevní motility;
 • krvavý vaginální výtok.

Bolest s prasklou cystou neklesá ani v úplném klidu. Nebezpečí je ovariální apoplexie - krvácení z cystické kapsle uvnitř samotného orgánu. Známky této patologie:

 • nepřirozená bledost kůže;
 • anémie;
 • rychlý puls;
 • snížení krevního tlaku;
 • postižení;
 • klamné stavy;
 • bohatý studený pot;
 • necitlivost končetin.

Ignorování počáteční symptomatologie s prasklou folikulární cystou je fatální.

Folikulární cysta pravého a levého vaječníku

Folikulární cysta levého vaječníku má podobné příznaky a vlastnosti jako cysta, která se může tvořit na pravém vaječníku. Převládající názor, že pravý vaječník je nejvíce náchylný k tvorbě cyst, je mýtus..

Pravý vaječník se aktivněji podílí na práci reprodukčního systému. Ve skutečnosti produkuje dominantní folikuly častěji a produkuje vejce, které je připraveno k oplodnění. Hlavní aorta a tepna intenzivněji dodávají krev do pravého vaječníku a mají s ním přímé spojení. Levý vaječník přijímá krev z renální tepny oklikou.

Apoplexie pravého vaječníku je však diagnostikována častěji. Možná je to blízkost průchodu aorty a tepny, která je stimulujícím faktorem v patologii. Frekvence tvorby cyst v obou vaječnících však není stejná..

Anatomické rysy pánevních orgánů ženy často komplikují diagnostiku zánětu slepého střeva. To je způsobeno blízkostí umístění slepého střeva k pravému vaječníku. Když praskne folikulární cysta pravého vaječníku, jsou pozorovány stejné příznaky jako u akutní apendicitidy:

 • pocit plnosti v břišní dutině;
 • řezání bolesti v rozkroku;
 • Zvýšení teploty;
 • falešné nutkání močit;
 • zácpa;
 • záchvaty nevolnosti;
 • tachykardie;
 • uvolňování silného studeného potu;
 • bledost kůže;
 • mdloby;
 • závrať;
 • postižení.

Po ultrazvukovém vyšetření je možné zjistit nejpravděpodobnější příčinu závažných příznaků.

Těhotenství s ovariální folikulární cystou

Folikulární cysty, které přetrvávají na stěnách vaječníku několik let, zvyšují riziko vzniku adhezí v břiše. To komplikuje proces početí a působí jako hlavní příčina ženské neplodnosti..

Ovulace může nastat pouze u zdravého vaječníku, takže šance na otěhotnění u pacientů s folikulární cystou jsou významně sníženy. I když dojde k početí, riziko potratu je vysoké kvůli komplikacím novotvaru..

Po odstranění folikulární cysty je u většiny žen plně obnovena reprodukční funkce. Hrozbu pro plod představují cysty velkých rozměrů, někdy dosahující délky 10-15 centimetrů.

Pokud je cysta diagnostikována po úspěšném početí a vývoji embrya, je rozhodnuto o odstranění novotvaru laparoskopií ve druhém trimestru těhotenství. Do této doby je placentární bariéra plně vytvořena a chrání plod. Lékařské statistiky však naznačují, že cystické neoplazmy na vaječnících po početí nepředstavují vysoké riziko..

Během období embryonálního vývoje v mateřském těle dochází ke zvýšené produkci prolaktinu. Díky tomuto hormonu je inhibována produkce pravidelných folikulů ve vaječnících, což vylučuje novou koncepci na pozadí stávajícího, a tedy folikulární cysty.

Metody diagnostiky ovariální folikulární cysty

Při vyšetření gynekologem je folikulární cysta palpována, pokud je umístěna před nebo na stranu dělohy. Obvykle má měkkou, poddajnou konzistenci, zaoblený vrchol a relativně hladký povrch. Novotvar se snadno pohybuje z tlaku prstů. Ve vzácných případech je cysta citlivá, když nejsou žádné komplikace. Jeho rozměry se pohybují v průměru od 5 do 6 centimetrů.

Pokud je vyšetření prováděno oběma rukama, existuje vysoké riziko prasknutí cysty a vzniku komplikací..

Informativní diagnostickou metodou je ultrazvukové vyšetření, které se provádí barevným Dopplerovým mapováním. Díky tomu lékař zkoumá všechny stěny folikulární cysty, určuje její proporce a místo připojení k vaječníku.

Pokud odborník pochybuje o získaných výsledcích, je předepsána laparoskopie, výpočetní nebo magnetická rezonance postiženého orgánu.

Není možné diagnostikovat folikulární ovariální cysty in utero. Jakmile se dítě narodí, pediatr provede měsíční monitorování. U většiny dívek cysta odezní bez další terapie po prvních měsících života. Vzácně vznikají komplikace, které vyžadují urgentní chirurgické řešení. To:

 • torze nohy cysty;
 • ischemie vaječníku;
 • nekróza tkání nohou a stěn vaječníku.

Léčba ovariálních folikulárních cyst

U většiny pacientů se účinek na folikulární cystu vaječníků provádí lékařsky. Růst atypických neoplastických buněk je účinně potlačen nesteroidními protizánětlivými léky. Někdy užívají hormonální léky.

U mladých dívek se folikulární novotvar upraví sám po 1-3 menstruačních cyklech.

Pokud konzervativní účinek na cystu nepřinese očekávaný účinek, je předepsána laparoskopie, po které následuje loupání kapsle spolu s nohou. Před operací je nutný odpočinek v posteli, studené obklady na podbřišku.

V laparoskopii se speciální sonda používá k zavedení video senzoru do břišní dutiny otvorem v břišní stěně. K zachování funkce vaječníků a reprodukce se folikulární cysta vylučuje.

Při řešení závažných komplikací folikulární cysty na vaječnících, doprovázených nitrobřišním krvácením, lze vaječník úplně vyjmout, aby zachránil život. Po nástupu menopauzy se doporučuje odstranit vaječník, na kterém folikulární cysta vyrostla.

Pooperační rehabilitace se redukuje na obnovení stabilní funkce vaječníků. Tělo musí přijímat potřebné množství stopových prvků a vitamínů. Po operaci je indikováno dočasné odmítnutí sexuálních vztahů, dobrý spánek a minimální fyzická námaha na břišních orgánech..

Často existují případy, kdy se po zbavení folikulární cysty znovu objeví. Je nesmírně důležité identifikovat hlavní příčinu vývoje funkčních nádorů v těle. Klíčem ke zdraví žen budou pravidelná gynekologická vyšetření a preventivní opatření:

 • odmítnutí špatných návyků;
 • vyvážená strava;
 • vyhýbání se stresovým situacím;
 • prevence infekce infekcemi přenášenými pohlavním stykem;
 • dodržování pravidel denní intimní hygieny;
 • vyloučení příliš aktivního sportu;
 • dlouhé procházky na čerstvém vzduchu.

Relaxační procedury, masáže, lázeňská léčba budou blahodárně působit na ženské tělo. Horké koupele, sauna a solárium, dlouhodobé vystavení slunci, hypotermie pánevních orgánů a dolních končetin jsou kontraindikovány.

Ke stimulaci regrese folikulárních cyst někteří gynekologové doporučují fyzioterapeutické postupy:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapie;
 • ultrafonoforéza;
 • elektroforéza.

Fyzioterapie bez dalších injekcí dodává lékové frakce do buněk hypofýzy, kůry nadledvin a vaječníků a stabilizuje hlavní funkce v nich.

Kyslíková terapie se účinně používá k léčbě folikulárních ovariálních cyst, které se často opakují. Kyslík podaný intravenózně saturuje mozkové pleny, buňky vnitřních orgánů a tkání o 25-30%. Jeden postup je ekvivalentní dvouhodinové procházce lesním pásem.

Užívání hormonální antikoncepce by mělo být regulováno pouze lékařem. Gynekologové se snaží předepisovat nové léky, aby zabránili nežádoucímu početí každé dva měsíce. Pokud historie neumožňuje prevenci nežádoucího početí pomocí hormonální antikoncepce, mělo by se od ní úplně upustit a nahradit bariéru.

Závěr

U zdravých dívek se stabilním reprodukčním systémem probíhá každý menstruační cyklus s normální produkcí folikulů. V případě hormonální nerovnováhy v těle, nedostatečného spánku, častých stresových situací se zvyšuje riziko vzniku funkčních novotvarů. Proto je nutné včas uvolnit stres a zřídka se uvíznout v obtížných psycho-emocionálních zážitcích.

Je velmi důležité plánovat těhotenství v jakémkoli věku. Měli byste také používat správnou antikoncepci a užívat perorální hormonální léky velmi opatrně. Ideální možností, jak zabránit nechtěnému početí, bude bariérová antikoncepce, která také chrání před všemi druhy sexuálně přenosných infekcí..

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Každá fáze ženského cyklu je regulována hormony produkovanými tělem. Typ vaginálního výtoku závisí na jejich obsahu, na základě kterého se odhalí příznivá doba pro početí.