Womens- blog.ru

dámský internetový časopis

 1. Zdraví
 2. Zdraví žen

Fáze menstruačního cyklu: folikulární, ovulační a luteální

Menstruační (folikulární) fáze

Tato fáze odpovídá prvnímu dni menstruace, což je začátek cyklu. Pod vlivem hormonů je endometrium odmítnuto, což způsobuje menstruaci. Tělo se tak připravuje na předčasné zrání vajíčka, jehož oplodnění vede k zrodu nového života..

Ve folikulární fázi je velmi často diagnostikována algomenorea - bolestivá období. Tento stav není normální a vyžaduje včasnou léčbu. Příčinou patologie je zpravidla nesprávná funkce nervového a reprodukčního systému, stejně jako různá onemocnění pánevních orgánů..

Během menstruace je vhodné jíst potraviny bohaté na železo, protože jeho množství v těle klesá kvůli krvácení. Doporučuje se více odpočívat, omezit sport a vyhnout se stresu. Některé ženy jsou kvůli špatnému zdravotnímu stavu v této době nuceny čerpat nemocenskou dovolenou.

Menstruační fáze je často doprovázena nervozitou, emoční labilitou. Doba folikulární fáze je od 7 do 22 dvou dnů. Během tohoto období dozrává dominantní folikul, jehož oplodnění vede ke vzniku nového života..

Ovulační fáze

Kolem 7. dne cyklu je určen dominantní folikul, který rychle roste a produkuje velké množství estradiolu. Ostatní folikuly ustupují. Folikul připravený k ovulaci se nazývá graafova bublina.

Doba ovulační fáze je přibližně 3 dny. V této době vstupuje do krve velké množství luteinizačního hormonu (LH) a během 1,5-2 dnů je pozorováno opakované uvolňování této látky. Tento proces vede k úplnému zrání folikulu a uvolnění zralého vajíčka..

Snížení množství estradiolu vyvolává vývoj ovulačního syndromu. Uvolňování zralého vajíčka se provádí do 24 hodin od okamžiku významného uvolnění LH. Během ovulace se uvolní 5 až 10 ml folikulární tekutiny, ve které se nachází vajíčko.

V důsledku hormonálních změn se cervikální hlen podobá vaječnému bílku. Vejce prochází do vejcovodů a zůstává tam asi čtyřicet osm hodin. Protože spermie žijí (v průměru) 5 dní, nejpříznivější pro početí jsou 14. – 15. Den od začátku menstruace (s průměrnou dobou trvání cyklu).

Luteální fáze

Období mezi ovulací a další menstruací se nazývá luteální fáze (fáze žlutého tělíska). Jeho trvání je poměrně stabilní a pohybuje se od 12 do 14 dnů (± pár dní). V této době dochází k prasknutí graafiánské bubliny a její transformaci na žluté tělo..

V luteální fázi žluté tělo aktivně vylučuje hormony. V důsledku zvýšení progesteronu a estradiolu se mění stav dvojice vnějších vrstev endometria. Začíná práce žláz slizniční vrstvy, v důsledku čehož je pohlavní orgán připraven na zavedení zygoty.

Progesteron a estrogen vrcholí uprostřed luteální fáze, což vyvolává pokles množství LH a FSH. Po početí přebírá corpus luteum odpovědnost za produkci progesteronu. V budoucnu tato funkce spadne na placentu, která mimo jiné začne vylučovat estrogen..

Při absenci oplodnění se žluté tělísko regresuje, mění se hormonální pozadí ženy a začíná se vyvíjet nový folikul. Kvůli snížení množství progesteronu a estrogenu se obnovuje syntéza LH a FSH, což vyvolává nástup menstruace.

Menstruační cyklus se tedy skládá z několika vzájemně souvisejících fází, které na sebe navazují. Reprodukční funkce ženy závisí na tom, jak dobře funguje hormonální systém. Narušení produkce jednoho hormonu nevyhnutelně vede k obecným nepravidelnostem v menstruačním cyklu..

Líbil se vám článek? Přihlaste se k odběru novinek prostřednictvím RSS nebo zůstaňte naladěni ve VKontakte, Odnoklassniki.

Přihlaste se k odběru aktualizací e-mailem:

Pomocí tlačítek informujte přátele o tomto článku ve své oblíbené sociální síti. dík!

Fyziologie normálního menstruačního cyklu

Autor: Corrin K. Welt MD
Redakce: William F. Crowley Jr., M.D.
Amy B. Middleman, M.D., Ph.D., profesorka pedagogiky
Zástupce šéfredaktorky MUDr. Katrin A. Martin

souhrn

První den menstruace je obvykle první den cyklu (den 1). Celý cyklus je rozdělen do dvou fází: folikulární a luteální.

 1. Folikulární fáze začíná nástupem menstruace a končí v den rychlého zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu (LH).
 2. Luteální fáze začíná v den rychlého zvýšení koncentrace LH a končí na začátku další menstruace.

Průměrná doba menstruačního cyklu dospělé ženy je 28-35 dní, z toho přibližně 14-21 dní je ve folikulární fázi a 14 dní v luteální fázi. U žen ve věku od 20 do 40 let existují relativně malé výkyvy v délce cyklu. Ve srovnání s tímto věkovým obdobím jsou významnější výkyvy v délce trvání pozorovány během prvních 5-7 let po menarche a posledních 10 let před ukončením menstruace (obr. 3).

Ve většině případů doba menstruačního cyklu vrcholí ve věku 25-30 let a poté se postupně snižuje, takže 40leté ženy mají kratší cyklus. Ke změnám v intermenstruálním intervalu dochází primárně v důsledku změn ve folikulární fázi, zatímco trvání luteální fáze zůstává relativně nezměněno.

Úvod

Normální menstruační cyklus je jemně koordinovaný cyklický proces stimulačních a inhibičních účinků, který vede k uvolnění jednoho zralého vajíčka ze skupiny stovek a tisíců prvotních folikulů. Na regulaci tohoto procesu se podílejí různé faktory, včetně hormonů, parakrinních a autokrinních faktorů, které jsou v současné době identifikovány. Cyklické změny v koncentraci hormonů adenohypofýzy a vaječníků jsou znázorněny na obrázcích (obr. 1 a obr. 2).

Obr. 1. Hormonální změny během normálního menstruačního cyklu. Sekvenční změny v koncentraci hormonů hypofýzy (FSH a LH, levý panel) a vaječníků (estrogen a progesteron, pravý panel) v séru během normálního menstruačního cyklu. Obvykle je první den menstruace 1. den cyklu (zobrazuje se zde jako den 14).
Cyklus je rozdělen do dvou fází: folikulární fáze - od začátku menstruace k prudkému nárůstu koncentrace LH (den 0) a luteální fáze - od vrcholu koncentrace LH do další menstruace. Chcete-li převést koncentraci estradiolu v séru na pmol / L (pmol / L), vynásobte graf 3,67 a pro převod koncentrace sérového progesteronu na nmol / L (nmol / L) vynásobte graf 3,18.

Obr. Menstruační cyklus

Tento přehled pojednává o fyziologii normálního menstruačního cyklu.

Fáze a trvání menstruačního cyklu

První den menstruace je obvykle první den cyklu (den 1). Menstruační cyklus je rozdělen do dvou fází: folikulární a luteální.

 1. Folikulární fáze začíná nástupem menstruace a končí v den rychlého zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu (LH).
 2. Luteální fáze začíná v den rychlého zvýšení koncentrace LH a končí na začátku další menstruace.

Průměrná doba menstruačního cyklu dospělé ženy je 28–35 dní, z toho přibližně 14–21 dní je ve folikulární fázi a 14 dní v luteální fázi [1,2]. U žen ve věku od 20 do 40 let existují v průběhu cyklu poměrně nevýznamné výkyvy. Ve srovnání s tímto věkovým obdobím jsou výraznější výkyvy v délce menstruačního cyklu pozorovány během prvních 5–7 let po menarche a posledních 10 let před ukončením menstruace (obr. 3) [1].

Obr. Věková závislost trvání menstruačního cyklu. Zobrazené percentily pro rozdělení doby trvání menstruačního cyklu v závislosti na věku jsou získány z výsledků pro 200 000 cyklů. K prodloužení menstruačního intervalu dochází u žen bezprostředně po menarche a několik let před menopauzou.

Ve většině případů vrcholí trvání menstruačního cyklu ve věku 25-30 let a poté se postupně snižuje, takže 40leté ženy mají kratší cyklus. Ke změnám v intermenstruálním intervalu dochází primárně v důsledku změn ve folikulární fázi, zatímco trvání luteální fáze zůstává relativně nezměněno [3].

V budoucnu se v tomto článku budeme zabývat hormonálními změnami, jakož i změnami ve vaječnících a endometriu, ke kterým dochází v různých fázích menstruačního cyklu..

Časná folikulární fáze

Časná folikulární fáze je období, kdy je vaječník ve stavu nejméně hormonální aktivity, což vede k nízkým koncentracím estradiolu a progesteronu v séru (obr. 1). Po uvolnění z inhibičních účinků negativní zpětné vazby estradiolu, progesteronu a případně inhibinu A na hypofýzu vede v pozdní luteální / časné folikulární fázi ke zvýšení frekvence fluktuací koncentrace hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH) s následným zvýšením koncentrace hormonu stimulujícího folikuly v séru (FSH). přibližně o 30% [4]. Toto mírné zvýšení sekrece FSH se jeví jako nábor souboru vyvíjejících se folikulů.,

Sérová koncentrace inhibinu B vylučovaného vybraným souborem malých folikulů je maximální v časné folikulární fázi a může hrát roli při potlačení dalšího růstu koncentrace FSH během této fáze cyklu (obr. 4) [8]. Také v této době dochází k prudkému nárůstu frekvence fluktuací koncentrace LH, od jedné fluktuace každé 4 hodiny v pozdní luteální fázi po jednu fluktuaci každých 90 minut v rané folikulární fázi [9].

Obr. Hladiny hormonů: starší a mladší reprodukční věk. Denní hodnoty hladiny gonadotropinů, pohlavních steroidů a inhibinů ve starší věkové skupině (35–46 let; n = 21) jsou zobrazeny červeně, v mladší věkové skupině (20–34 let; n = 23) - modře.

Raná folikulární fáze je také charakterizována jedinečným neuroendokrinním fenoménem: zpomalením nebo zastavením fluktuací koncentrace LH během spánku, ke kterému nedochází v jiných obdobích menstruačního cyklu (obr. 5). Mechanismus procesu není v současné době znám.

Obr. Epizodická sekrece LH ve folikulární fázi. Vzory epizodické sekrece LH během časné (RFF), střední (SPF) a pozdní (FFF) folikulární fáze menstruačního cyklu. Den 0 je dnem prudkého zvýšení koncentrace LH uprostřed cyklu. RFF má unikátní potlačení sekrece LH ve fázi spánku.

Vaječníky a endometrium. Ultrazvukové vyšetření neodhalí žádné změny ve vaječnících charakteristické pro tuto fázi menstruačního cyklu, s výjimkou někdy rozeznatelného regresního žlutého tělíska, které zbylo z předchozího cyklu. Endometrium během menstruace je relativně rovnoměrné, po ukončení menstruace je to tenká vrstva. V tuto chvíli jsou obvykle zobrazeny folikuly o průměru 3 až 8 mm.

Střední folikulární fáze

Mírné zvýšení sekrece FSH v časné folikulární fázi postupně stimuluje folikulogenezi a produkci estradiolu, což vede k růstu folikulů ze skupiny, vybrané v tomto cyklu. Jakmile několik folikulů dospělo do antrálního stádia, jejich granulózní buňky hypertrofují a dělí se, což vede ke zvýšení sérových koncentrací prvního estradiolu (prostřednictvím FSH stimulace aromatázy) a poté inhibice A.

Zvýšení produkce estradiolu mechanismem negativní zpětné vazby ovlivňuje hypotalamus a hypofýzu, což vede ke snížení koncentrací FSH a LH v séru, stejně jako ke snížení amplitudy fluktuací LH. Pro srovnání je generování pulzů GnRH poněkud zrychleno na průměrné hodnoty frekvence oscilací LH - jedna za hodinu (ve srovnání s jednou za 90 minut na začátku folikulární fáze). Stimulace GnRH je pravděpodobně způsobena ukončením negativního zpětného účinku progesteronu z předchozí luteální fáze. Změny ve vaječnících a endometriu. V prvních 7 dnech od začátku menstruace se pomocí ultrazvukového vyšetření vaječníků zobrazí antrální folikuly o velikosti 9-10 mm. Rostoucí koncentrace estradiolu v plazmě vede k proliferaci endometria, které zesiluje, zvyšuje se počet žláz a objevuje se obraz „trojitého pásu“ (třívrstvý), který je viditelný při ultrazvukovém vyšetření (obr. 2) [10].

Pozdní folikulární fáze

Sérová koncentrace estradiolu a inhibinu A se zvyšuje každý týden po dobu před ovulací v důsledku produkce těchto hormonů rostoucím folikulem. Koncentrace FSH a LH v séru v tuto chvíli klesají kvůli negativním zpětným účinkům estradiolu a případně dalších hormonů produkovaných ve vaječnících (obrázek 1). Po stanovení dominantního folikulu FSH indukuje výskyt LH receptorů ve vaječníku a zvyšuje sekreci intrauterinních růstových faktorů, jako je například růstový faktor podobný inzulínu-1 (IGF-1).

Změny vaječníků, endometria a sliznice cervikálního kanálu. V pozdní folikulární fázi je stanoven jediný dominantní folikul, zbytek zásoby zralých folikulů se zastaví ve svém vývoji a podstoupí atrézii. Velikost dominantního folikulu se zvětšuje o 2 mm denně, dokud nedosáhne zralého průměru 20–26 mm.

Zvyšující se koncentrace estradiolu v séru vede k postupnému zesílení endometria dělohy a ke zvýšení množství a „rozšiřitelnosti“ (krystalizace hlenu) hlenu děložního hrdla. Mnoho žen si všimne těchto změn ve vzoru hlenu. Studie vzorků hlenu z cervikálního kanálu během menstruačního cyklu ukazují maximální koncentraci mucinového proteinu MUC5B v ​​pozdní folikulární fázi, což může být důležité pro penetraci spermií do děložní dutiny [11].

Luteální fáze: rychlý růst a ovulace v polovině cyklu

Koncentrace estradiolu v plazmě se stále zvyšuje, dokud nedosáhne maximální hodnoty asi den před ovulací. Pak nastane jedinečný neuroendokrinní jev: rychlý růst uprostřed cyklu [12]. Rychlý růst představuje náhlý posun od negativní zpětnovazební kontroly sekrece LH ovariálními hormony (jako je estradiol nebo progesteron) k náhlému pozitivnímu zpětnovazebnímu účinku, což vede k 10násobnému zvýšení koncentrace LH a mírně menšímu zvýšení sérového FSH (obr. ). Kromě estrogenu a progesteronu existují další faktory produkované vaječníky, které přispívají k rychlému nárůstu koncentrace LH. Není možné dosáhnout koncentrací LH v séru podobných koncentracím pozorovaným uprostřed cyklu pouhým podáním estrogenu a progestinu ženám v rané střední folikulární fázi [13].

V této době dochází k frekvenci kmitání pulzu LG přibližně jednou za hodinu, ale amplituda pulzních kmitů se značně zvyšuje. Přechod od negativních k pozitivním zpětnovazebním účinkům v mechanismu uvolňování LH není v současné době dobře znám. To může být usnadněno zvýšením počtu receptorů GnRH v hypofýze, ale při cíleném zavedení GnRH do hypofýzy ke změnám pravděpodobně nedojde [14].

Změny ve vaječnících. Rychlý vzestup LH iniciuje významné změny ve vaječnících. Vajíčko v dominantním folikulu dokončuje své první meiotické dělení. Kromě toho se zvyšuje lokální sekrece aktivátoru plazminogenu a dalších cytokinů nezbytných pro proces ovulace [15,16]. Oocyt se uvolňuje z folikulu na povrchu vaječníku přibližně 36 hodin po rychlém zvýšení koncentrace LH. Poté migruje dolů vejcovodem do děložní dutiny. Proces prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka úzce souvisí s rychlým růstem LH; proto lze pro odhad načasování ovulace u neplodných žen použít měření koncentrace LH v séru nebo moči.

Ještě předtím, než se vajíčko uvolní, granulózní buňky kolem něj začnou luteinizovat a produkovat progesteron. Progesteron rychle zpomaluje generátor pulzů LH a tím pádem jsou pulzy LH ke konci fáze výložníku méně časté. Endometrium. Postupné zvyšování koncentrace progesteronu v séru má hluboký účinek na spodní vrstvy endometria, což vede k ukončení mitózy a „organizaci“ žláz [17]. Tuto změnu lze zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření v relativně krátké době po ovulaci: obraz „trojitého pruhu“ zmizí, endometrium bude rovnoměrně jasné (obr. 2>) [10].

Střední a pozdní luteální fáze

Během střední a pozdní luteální fáze vede sekrece progesteronu žlutým tělem [18] k postupnému zvyšování jeho koncentrace. To zase vede k postupnému snižování frekvence fluktuací koncentrace LH na jednu fluktuaci za 4 hodiny. Kolísání koncentrace progesteronu se začíná objevovat brzy po zpomalení rychlosti kolísání koncentrace LH. Ve výsledku dochází k významným výkyvům koncentrace progesteronu v séru během luteální fáze (obrázek 6) [19]. Inhibin A je také produkován žlutým tělem a jeho maximální sérová koncentrace se vyskytuje uprostřed luteální fáze. Sekrece inhibinu B v luteální fázi prakticky chybí (obr. 4). Koncentrace leptinu v séru je nejvyšší v luteální fázi [20].

Obr. Kolísání LH stimuluje uvolňování progesteronu během fáze střední loutny. Plazmatická koncentrace luteinizačního hormonu a progesteronu během 24 hodin odběru krve v 10minutových intervalech od normálních žen vyšetřovaných ve střední luteální fázi. Existuje značná korelace mezi fluktuacemi LH a zvýšením plazmatické koncentrace progesteronu. Chcete-li převést koncentraci progesteronu v séru na nmol / L (nmol / L), vynásobte 3,18.

V pozdní luteální fázi vede postupné snižování sekrece LH k postupnému snižování produkce progesteronu a estradiolu v corpus luteum v nepřítomnosti oplodněného vajíčka. Když je však vajíčko oplodněno, je vajíčko implantováno do endometria během několika dní po ovulaci. Rané embryonální období po oplodnění začíná produkcí chorionického gonadotropinu embryem, které podporuje produkci žlutého tělíska a progesteronu.

Změny v endometriu. Snížení uvolňování estradiolu a progesteronu z regresního žlutého tělíska způsobuje zastavení průtoku krve do endometria, odmítnutí endometria a nástup menstruace přibližně 14 dní po fázi rychlého zvýšení koncentrace LH. Menstruace není přesným ukazatelem hormonálních příhod v menstruačním cyklu, protože mezi nástupem rejekce endometria a poklesem sérové ​​koncentrace hormonu v luteální fázi existuje významná interindividuální variabilita (obr. 2) [4]. Kvůli snížení produkce steroidů v žlutém těle je hypotalamo-hypofyzární systém osvobozen od působení negativní zpětné vazby, dochází ke zvýšení hladin FSH, a tedy na začátku dalšího cyklu.

Překlad odborníky z Centra pro imunologii a reprodukci

Luteální fáze menstruačního cyklu u žen

Menstruační cyklus - cyklické změny v reprodukčním systému ženského těla, predisponující k možnému početí dítěte. První den menstruace je začátkem tohoto cyklu. Vše lze rozdělit do tří fází: folikulární, ovulační a luteální. Luteal (jinak - fáze žlutého tělíska) charakterizuje časový interval mezi obdobím ovulace a nástupem menstruačního krvácení.

 • 1 Menstruační cyklus a jeho fáze: obecné informace
  • 1.1 Luteální fáze
   • 1.1.1 Zvýšení koncentrace hormonů
   • 1.1.2 Snížené hladiny hormonů
 • 2 Diagnóza luteální fáze
  • 2.1 Bazální teplota
  • 2.2 Definice fenoménu „žák“
  • 2.3 Studie cervikálního hlenu
  • 2.4 Karyopyknotický index
  • 2.5 Laboratorní diagnostika
 • 3 Co je selhání luteální fáze?
  • 3.1 Příčiny stavu
  • 3.2 Příznaky
  • 3.3 Diagnostika
  • 3.4 Léčba

Menstruační cyklus - periodicky se opakující změny vazeb ženského reprodukčního systému, jejichž hlavním projevem je krvácení z pochvy - menstruace. Průměrná doba trvání cyklu je 28 ± 7 dní (tj. Od 21 do 35 dnů), jeho trvání závisí na fyziologických vlastnostech ženského těla.

K nastolení menstruačního cyklu dochází bezprostředně po první menstruaci (menarche). Jednotlivé charakteristiky cyklu přetrvávají po celou dobu plodného života ženy, obvykle lze pozorovat malé výkyvy.

Změny během menstruačního cyklu lze popsat jako fáze charakterizované odpovídajícími procesy v endometriu - vnitřní výstelce dělohy (proliferativní, sekreční a menstruační fáze) a ve vaječnících (folikulární, ovulační a luteální).

Cyklickost změn v reprodukční sféře v ženském těle:

 1. 1. Ve folikulární fázi ve vaječníku dochází k zrání folikulu a vajíčka.
 2. 2. Ovulační fáze je charakterizována prasknutím folikulu a uvolněním vajíčka z něj - proces ovulace.
 3. 3. V luteální fázi cyklu se tvoří žluté tělísko. Současně na pozadí cyklických změn ve vaječnících existují postupné procesy regenerace a proliferace funkční vrstvy endometria, střídající se se zvýšením aktivity sekreční funkce jeho žláz.
 4. 4. Cyklické procesy v endometriu končí deskvamací (odmítnutím) jeho funkční vrstvy - začíná menstruační fáze a začíná menstruační proces.

Luteální (sekreční) fáze cyklu je období, které začíná od okamžiku ovulace a pokračuje až do menstruace. Doba sekreční fáze je 13-14 dní (± 2 dny). Během tohoto období folikul praskne, jeho buňky začnou hromadit luteální pigment a lipidy, které ho zbarvují žlutě. To vysvětluje druhý název sekreční fáze u žen - fázi žlutého tělíska.

Hlavní funkcí žlutého tělíska je sekrece progesteronu, androgenů a estrogenů, což jsou pohlavní hormony.

Vrchol maximální sekrece progesteronu spadá na 6. až 8. den fungování žlutého tělíska, což odpovídá 20. až 22. dni menstruačního cyklu. Zvýšení hladiny progesteronu a estrogenu ovlivňuje především strukturu endometria. Postupné zrání a proliferace endometriálních žláz spouští aktivní sekreci a přípravu dělohy na implantaci oplodněného vajíčka.

Koncentrace progesteronu a estrogenu dosahuje svého maxima uprostřed sekreční fáze a hladina FSH a LH naopak klesá.

Progesteron má také termín „těhotenský hormon“, protože připravuje endometrium na interakci s oplodněným vajíčkem. Pokud dojde k těhotenství, sekrece progesteronu udržuje dělohu uvolněnou, čímž brání potratu nebo předčasnému porodu.

Na začátku těhotenství žluté tělo nadále funguje a uvolňuje progesteron, dokud se nevytvoří placenta a nezačne vylučovat estrogeny a progesteron samostatně.

Pokud žena neotěhotní, přestane fungovat žluté tělísko. Postupně, 28. - 30. den menstruačního cyklu, klesá koncentrace progesteronu a estrogenu, corpus luteum prochází regresí a je nahrazeno pojivovou tkání (bílé tělo).

Snížení koncentrace progesteronu a estrogenu pomáhá obnovit syntézu FSH a LH - začíná nový menstruační cyklus. Ukončení syntézy hormonů a zvýšení hladiny prostaglandinů vede k edému a nekrotickým změnám v endometriu, k odmítnutí jeho vnějších vrstev a v důsledku toho k nástupu menstruace.

Stav reprodukčního systému ženy se hodnotí pomocí speciálních testů funkční diagnostiky. Všechny diagnostické metody jsou založeny na vlivu ženských pohlavních hormonů, jmenovitě progesteronu a estrogenu.

Nejběžnější metody diagnostiky luteální fáze u žen jsou:

 • měření bazální teploty;
 • definice fenoménu „žák“;
 • hodnocení cervikálního hlenu (roztažnost, krystalizace);
 • výpočet karyopyknotického indexu (KPI);
 • Ultrazvuková diagnostika (stanovení funkčního žlutého tělíska).

Výkyvy bazální teploty (BT) jsou spojeny se schopností progesteronu (ve zvýšené koncentraci) obnovit práci termoregulačního centra v hypotalamu, což vede k rozvoji přechodné hypertermické reakce. Teplota v konečníku se měří denně ráno, aniž by vstávala z postele. Výsledky jsou zobrazeny jako graf. Nástup luteální fáze je charakterizován zvýšením BT nad 37 ° C.

V normálním dvoufázovém menstruačním cyklu ve fázi sekrece se bazální teplota zvyšuje v průměru o 0,4–0,8. Den před nástupem kritických dnů nebo v den menstruace se bazální teplota snižuje. Při měření BT po dobu dvou až tří menstruačních cyklů ukazuje trvanlivost dvoufázového cyklu, že dochází k ovulaci a že žluté tělísko aktivně funguje..

Při absenci zvýšení BT ve druhé fázi cyklu lze posoudit přítomnost anovulace; v případě nedostatečného zvýšení BT (ne více než 0,2–0,3 ° C) - o nedostatečné funkci žlutého tělíska; se zpožděním vzestupu a / nebo jeho krátkou dobou trvání (zvýšení teploty o 2-7 dní) - o zkrácení luteální fáze.

Falešně pozitivní výsledky (zvýšení BT při absenci žlutého tělíska) se mohou objevit u některých akutních a chronických infekcí, poruch centrálního nervového systému, doprovázených zvýšenou excitabilitou atd..

Fenomén „zornice“ charakterizuje stav a množství sekrecí sliznice v cervikálním kanálu, které závisí na nasycení ženského těla estrogeny. Největší množství cervikálního hlenu se tvoří během ovulace, nejméně - před menstruací.

Příznak "žáka" je způsoben expanzí vnějšího hltanu cervikálního kanálu děložního čípku v důsledku hojné akumulace hlenu cervikálního hlenu v něm. Ve dnech před ovulací se rozšířený vnější otvor cervikálního kanálu podobá zornici. V závislosti na stupni závažnosti je fenomén „žáka“ hodnocen 1-2-3 klady.

Za přítomnosti patologických změn v děložním čípku se test nedoporučuje.

Při hodnocení kvality cervikálního hlenu se zkoumá stupeň jeho napětí a schopnost krystalizace. Krystalizace hlenu děložního hrdla (příznak „kapradiny“) při sušení na vzduchu se odhaduje v bodech od 1 do 3. Maximální krystalizace hlenu je vyjádřena během ovulace, poté postupně klesá a před úplným vyloučením menstruace.

Přítomnost kapradinového fenoménu v průběhu celého cyklu naznačuje zvýšenou sekreci estrogenu a nepřítomnost luteální fáze a jeho absence indikuje nedostatek estrogenu.

Protahování hlenu děložního hrdla závisí na nasycení estrogeny: čím vyšší je hladina estrogenu, tím více se hlen protahuje. Hlen se extrahuje z cervikálního kanálu kleštěmi, poté se napíná čelistmi nástroje a určuje stupeň napětí. Délka niti je maximální během ovulace (12 cm), pokles napětí hlenu je pozorován v luteální fázi.

Příznak "napětí" cervikálního hlenu

Poruchy hormonální rovnováhy, stejně jako zánětlivé procesy v urogenitálních orgánech, mohou negativně ovlivnit vlastnosti hlenu..

Kolísání sekrece ovariálních hormonů je způsobeno změnami ve struktuře buněk sliznice endometria. Podle morfologických charakteristik se rozlišují čtyři typy plochých vrstevnatých epiteliálních buněk, které lze nalézt ve vaginálním nátěru:

 1. 1. Keratinizace.
 2. 2. Střední.
 3. 3. Parabasal.
 4. 4. Bazální.

Karyopyknotický index (KPI) je procentuální poměr počtu buněk s pyknotickým jádrem (keratinizujícího typu) k celkovému počtu epiteliálních buněk v nátěru. Tento indikátor poskytuje informace o nasycení těla estrogenem..

CRPD během folikulární fáze cyklu je 20–40%, v pre- a ovulačních dnech stoupá na 80–88% a v sekreční fázi klesá na 20–25%.

V závislosti na charakteristikách cyklu u žen se hladina progesteronu v krvi může měnit nejen po celý život, ale také během fáze měsíce. Norma tohoto hormonu je považována za v rozmezí od 6 do 56 pmol / l. Koncentrace progesteronu vrcholí během luteální fáze.

Při zkoumání krve z hlediska hormonálního spektra je také nutné určit koncentraci estradiolu v krvi. Rychlost tohoto indikátoru v luteální fázi je od 91 do 861 pmol / l. Zvýšení estradiolu ve fázi sekrece je známkou onemocnění nebo hormonálního narušení v těle..

Chcete-li vyloučit chybný výsledek při vyšetření krve na pohlavní hormony, je nutné se řádně připravit na testování, a to:

 • provést analýzu přísně na lačný žaludek, poslední příjem potravy by měl být proveden nejpozději 8 hodin před studií;
 • den před provedením analýzy se chraňte před nervovými zážitky a omezte zvýšenou fyzickou aktivitu při sexu;
 • 24 hodin před odběrem krve vyloučte ze stravy potraviny obsahující velké množství tuku, kořeněná a smažená jídla, kávu a alkoholické nápoje;
 • několik měsíců před provedením testu se doporučuje vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu, aby bylo možné snadno vypočítat datum ovulace a zvolit optimální den pro provedení testů.

Pro testy ke stanovení koncentrace progesteronu je 21. den optimální s normálním 28denním dvoufázovým cyklem, protože je známo, že vrchol sekrece hormonů nastává v průměru 7 dní po ovulaci, což v tomto případě nastává 14. den cyklu (14 + 7). U kratšího nebo delšího menstruačního cyklu bude den testování záviset na dni ovulace: u 34denního cyklu dojde k ovulaci 17. den, proto by měl být vrchol progesteronu diagnostikován 24. den (17 + 7).

Mnoho lékařů má tendenci měřit hladiny progesteronu nejméně třikrát každý druhý den uprostřed druhé fáze a poté vypočítat průměr.

Pokud užíváte nějaké léky, musíte o tom informovat lékaře, který vydal doporučení k této studii, protože užívání některých léků (například perorální antikoncepce) může ovlivnit hladinu progesteronu..

Pojem „nedostatek luteální fáze“ charakterizuje stavy, při nichž hladina endogenního progesteronu neposkytuje adekvátní sekreční aktivitu endometria, což vede k narušení procesů implantace a vývoje embrya.

Důvody pro změnu hladin progesteronu a trvání luteální fáze:

Nízká koncentrace progesteronuVysoký progesteron
 1. 1. Hyperprolaktinémie.
 2. 2. Narušení hypotalamo-hypofyzárního systému na pozadí traumatického poranění mozku, zánětlivých onemocnění s poškozením mozku nebo psychoemotického šoku.
 3. 3. Nemoci štítné žlázy doprovázené její hypo- nebo hyperfunkcí.
 4. 4. Patologie nadledvin.
 5. 5. Nemoci vejcovodů a vaječníků
 1. 1. Provádění stimulace progesteronu ovulace.
 2. 2. Menstruační nepravidelnosti.
 3. 3. Cysty žlutého tělíska.
 4. 4. Těhotenství.
 5. 4. Patologie nadledvin.
 6. 6. Porucha funkce ledvin

Hladiny progesteronu se mohou snížit v důsledku fyziologické reakce sebeobrany, která brání početí dítěte, což je pozorováno za následujících podmínek:

 • hladovění;
 • rychlá ztráta hmotnosti;
 • poruchy příjmu potravy (bulimie, anorexie);
 • obezita;
 • stres;
 • poporodní období;
 • období stárnutí atd..

Luteální nedostatečnost se vyskytuje u zcela zdravých žen vedoucích aktivní sportovní život (u dívek s intenzivní fyzickou aktivitou, profesionálních sportovců).

Ženy s dlouhou luteální fází a zvýšenými hladinami progesteronu mohou mít následující příznaky:

 • přecitlivělost a překrvení mléčných žláz;
 • špinění z pochvy;
 • přibývání na váze;
 • nadýmání;
 • bolest hlavy, kolísání krevního tlaku;
 • labilita nervového systému, projevující se nervozitou, slzavostí, náhlými změnami nálady, depresí;
 • snížená nebo úplná absence sexuální touhy.

Diagnóza poruchy luteální fáze:

 • provedení zkoušky bazální teploty (rozdíl mezi nejnižší hodnotou v první fázi a nejvyšší ve druhé fázi je více než 0,4 ° C);
 • stanovení vlastností cervikálního hlenu (cervikální index na stupnici Muncie je nedostatečně vysoký);
 • sledování dynamiky symptomu "zornice" (uzavření cervikálního kanálu nastane po 21. dni cyklu);
 • stanovení poměru hladin progesteronu v první a druhé fázi menstruačního cyklu (méně než 10krát);
 • provádění hormonální kolpocytologie se studiem hypoluteinového typu nátěru (udržování vysokého karyopyknotického indexu se snížením eozinofilního indexu);
 • provedení dvojitého histologického vyšetření pipetových biopsií tkáně endometria ve dnech 22-24.

Při stanovení diagnózy nedostatečnosti sekreční fáze se doporučuje poradit se s gynekologem, gynekologem-endokrinologem. Léčba této patologie je konzervativní, základem patogenetické terapie jsou hlavně hormonální léky (progesteronové přípravky).

Jak dlouho začíná folikulární fáze cyklu a v který den

Ženský menstruační cyklus se skládá z několika fází, z nichž každá vytváří své vlastní podmínky pro úspěšné uvolnění vajíčka z nadvarlete, jeho postup do děložní dutiny, oplodnění a implantaci do endometria. Folikulární fáze - časový interval od prvních kritických dnů, nejdůležitější pro kvalitní ovulaci, následné početí a těhotenství.

Důležité informace o menstruačním cyklu ženy

V ženském těle musí orgány reprodukčního systému fungovat jasně a koordinovaně, aby se ze stovek folikulů uvolnilo jedno zdravé plnohodnotné vejce. Na regulaci každé fáze menstruačního cyklu se podílejí hormony produkované hypofýzou, hypotalamem a vaječníky, proces ovlivňují také systémová onemocnění a autoimunitní problémy..

První den menstruace je období, od kterého cyklus začíná. Může být krátký (21 dní), střední (28–30 dní) nebo dlouhý (až 31–35 dní). Od prvního dne po nástupu krvavého výtoku se tvoří folikuly, v jednom z nich dozrává vaječná buňka připravená pro budoucí oplodnění - nazývá se dominantní folikul.

Abyste pochopili koncept folikulární fáze, abyste pochopili, co to je a v jaký den cyklu začíná a jak dlouho trvá, potřebujete znát obecné informace o každé z cyklických fází:

Folikulární

Trvá to odpočítávání od prvního dne menstruace, trvá od 7 do 21 dnů, v závislosti na individuálních vlastnostech těla a průměrné délce ženského cyklu. V prvních několika dnech je endometrium dělohy aktivně odmítnuto a zhasíná (proliferativní fáze), během tohoto období dochází k aktivnímu zrání folikulů, z nichž jeden se později stane dominantním.

Ovulační

Trvá 2–3 dny, během nichž je nejvýznamnější folikul již jasně viditelný. Zvyšuje objem a začíná produkovat estradiol. Ovulace trvá od 7 do 10-14 dnů cyklu, poté folikul praskne a z něj vyjde vajíčko. Schopnost hnojení si zachovává 24 hodin.

Luteal

Začíná to bezprostředně po ovulaci a trvá 10 až 14 dnů, pokud vajíčko nebylo oplodněno, končí příchodem menstruace. Při dokonalém oplodnění se aktivně vyvíjí žluté tělísko, za jehož účasti se produkuje progesteron a estradiol. Tyto hormony jsou nezbytné pro plnou implementaci embrya do stěny dělohy..

Pokud nedojde k početí, je endometrium dělohy odmítnuto z důvodu snížení množství hormonu progesteronu produkovaného žlutým tělem.

Pro průměrnou dobu trvání měsíčního cyklu se berou ukazatele 28–35 dnů, z nichž folikulární a další luteální fáze cyklu zabírají přibližně stejné časové intervaly. To znamená, že se standardním 28denním cyklem dochází k ovulaci 14. den, kdy končí zrání folikulu a vajíčko se uvolní..

Tyto ukazatele mohou kolísat u žen ve věku 20 až 40 let. Významnější změny v trvání fází jsou pozorovány u dospívajících během puberty po první menstruaci a u žen po dobu 5-10 let před nástupem menopauzy. Všechny ostatní poruchy cyklu by si měla žena všimnout při včasné návštěvě gynekologa.

Více o folikulární fázi

Folikulární nebo folikulární fáze dostala své jméno díky tvorbě folikulů v kortikální vrstvě vaječníků v tomto časovém intervalu. Tato fáze začíná prvním dnem menstruace v důsledku smrti žlutého tělíska v důsledku zastavení produkce progesteronu. Zrání folikulů je možné díky produkci hormonu stimulujícího folikuly - FSH.

Celkem se vyvíjí současně 5–6 folikulů, které jsou připraveny na přechod do nové cyklické fáze. Spolu s folikuly roste endometrium - vnitřní vrstva dělohy, v jejích tkáních roste množství krevních cév, které se připravují na přijetí embrya, když dojde k oplodnění. Folikulární stádium je charakterizováno účinkem nejen FSH, ale i dalších hormonů:

 • prolaktin;
 • estradiol;
 • progesteron;
 • luteinizační hormon - LH.

Pod vlivem uvedených látek se uvolní jeden nebo dva dominantní folikuly, zbytek zastaví jejich vývoj a atrofii. Další zrání dominantní látky trvá od 7 do 14 dnů. Doba jejího růstu se pohybuje až 22 dní, ale v takové situaci je lepší, aby se žena poradila s lékařem a zjistila důvody prodloužení folikulárního stadia.

Podrobněji proces růstu folikulů vypadá takto:

 • prvních 5 dnů rostou všechny folikuly;
 • 5. až 7. den se stává dominantní jedna ze složek přílohy;
 • o 10 dní dosáhne dominantní průměr 10 mm.

Po 10 dnech od začátku cyklu je dominantní látka jasně viditelná na ultrazvuku ve formě echogenního kruhu. S nástupem ovulace je její průměr již 1,8-2,6 cm. Objem FSH se prudce snižuje, díky čemuž ostatní strukturní částice ovariální kortikální vrstvy inhibují vývoj.

Endometriální fáze

Spolu s krvavým výtokem během menstruace opouští mrtvá endometriální vrstva dělohu - to odlišuje folikulární fázi cyklu od ostatních. Vrstva endometria se mění v tloušťce v závislosti na fázi - po očištění dělohy od jejích zbytků začne znovu růst. Pod vlivem hormonu estrogenu je tkáň dělohy připravena přijmout embryo v případě oplodnění. Pokud koncepce tento měsíc nebyla úspěšná, endometrium je zničeno a evakuováno, a tak cyklus po cyklu.

Existují tři fáze růstu endometriální tkáně:

 1. Brzy - označeno 5. - 7. den menstruačního cyklu. Je charakterizována tenkou endometriální vrstvou světle růžového odstínu, malým množstvím cév v epitelu.
 2. Průměr - fixovaný na 8-10 dní, epitel je edematózní a uvolněný, průměr se zvětšuje.
 3. Pozdní - trvá 11 až 14 dnů cyklu, endometrium je pokryto záhyby, získává jasně růžový odstín, kapiláry jsou téměř neviditelné.

Pokud byla po ultrazvukovém vyšetření pacientovi na kartu napsáno, že endometrium je v určitém stadiu proliferace, nebojte se. Toto je pouze prohlášení o tom, v jakém okamžiku cyklu byla diagnostika provedena..

Bazální teplota ve folikulární fázi

V každé fázi měsíčního cyklu se tělo chová určitým způsobem a projevuje příznaky, při bližším pohledu na to, jak může žena, která chce mít dítě, vypočítat nástup nejpříznivějších dnů.

Jedna z metod, jak vypočítat, kdy končí folikulární fáze menstruačního cyklu a přichází ovulační fáze - měření bazální teploty.

V této fázi je teplota 36,7–37 ° C, během ovulace stoupne na 37,2 ° C. Další nárůst indikátorů (až o 37,5 ° C) indikuje nástup luteální fáze cyklu. Pro správné měření bazální teploty je důležité dodržovat několik pravidel:

 1. Měření se provádí ráno, bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů, v konečníku.
 2. Během denních měření se doporučuje neměnit teploměr..
 3. Před stanovením bazální teploty je důležité vyloučit intimní činy nejméně 6 hodin předem..

Před zahájením ovulace bude rektální teplota mezi 36,7–37 ° C kvůli nízké hladině progesteronu v krvi. S následnou produkcí tohoto hormonu žlutým tělem začíná teplota postupně stoupat. Pokud dojde k těhotenství, hodnoty teploměru pod vlivem progesteronu zůstanou po dlouhou dobu zvýšené. V reakci na hormonální účinky roste také tloušťka endometria, zvyšuje se zásobování krví uvnitř tkání..

Známky folikulárního stádia

Během folikulární fáze menstruačního cyklu se tvoří dominantní folikul - když vstoupí do ovulační fáze, začne produkovat estrogen. Díky růstu tohoto hormonu se zvyšuje tloušťka endometria, které se připravuje na přijetí embrya. Pod vlivem LH, také syntetizovaného folikulem, dochází k ovulaci a dominantní se změní na vak obsahující zralé vejce.

Zvýšení hladin LH je nezbytné pro prasknutí vaku, pro uvolnění vajíčka ven a pro zahájení jeho pohybu podél vejcovodu. Vtlačené vlasovým epitelem vejcovodu se vejce pohybuje směrem k děloze. Pokud nedojde k procesu oplodnění, rozpustí se ve sliznici.

Ovulace u většiny žen zůstává bez povšimnutí, ale mnoho lidí zaznamenává výskyt bolestivých pocitů, když je zaznamenána ruptura dominantního vaku a pohyb vajíčka trubicí. A pokud není problematické rozpoznat ovulaci, pak se folikulární stádium projevuje spíše vymazanými příznaky:

 • měkkost mléčných žláz;
 • výtok z cervikálního kanálu slizniční hmoty, podobné konzistence jako lepidlo;
 • výtok nažloutlého odstínu zaznamenaný uprostřed cyklu - vhodné prostředí pro pokračování činnosti
 • spermie a zvýšit šance na úspěšné početí.

Ve folikulární fázi má žena jasný slizniční výtok, ale vaginální prostředí je suché.

Ihned po nástupu ovulace je diagnostikována luteální fáze - trvá 10-14 dní. Po prasknutí vezikuly obsahující zralé vajíčko se spustí zvýšená akumulace lipidů a luteinu. Pod vlivem látek se vezikul mění na žluté tělo a produkuje estradiol, progesteron a androgeny.

Normální hladiny hormonů

K určení rychlosti hormonů odpovídajících folikulární fázi je nutné darovat krev 3-5 dní od začátku menstruace. Hlavní pohlavní hormony přítomné v krvi ženy ve fázi proliferace a jejich normy jsou uvedeny v tabulce.

Fáze cykluFSHLHestradiolprogesterontestosteron
Folikulární1.1-111.1-8.85-530,32-2,230,1-1,1
Ovulační4.9–20.413.2-7290-2990,48-9,410,1-1,1
Luteal1.1-9.50,9-14,411-1166,99-56,430,1-1,1
Menopauza31-13018.6-725–46Méně než 0,641.7-5.2

Co znamená každý z hormonů produkovaných ženským tělem pro zdraví reprodukčního systému:

 1. FSH - poskytuje folikulům živiny během folikulární fáze, správně tvoří vajíčko.
 2. LH - hodnoty hormonů, které jsou mimo normální rozmezí (nad a pod), naznačují nesprávnou funkci hypofýzy nebo přítomnost novotvarů v oblasti přívěsků.
 3. Estradiol - nezbytný pro přísun vitamínů do folikulární tkáně a růst endometria.
 4. Progesteron - podporuje nástup těhotenství.
 5. Prolaktin - nezbytný pro vysoce kvalitní produkci mateřského mléka během laktace a kojení.

Během folikulární fáze se doporučují krevní testy ke stanovení hladin hormonů. Vzhledem k přesnosti indikátorů do 3–5 dní bude odborník schopen podezření na onemocnění na základě existujících odchylek, doporučení pacienta k dalšímu vyšetření a zvolení taktiky léčby.

Prodloužení folikulární fáze

Někdy je během vyšetření ženě diagnostikována dlouhá folikulární fáze. Musí být identifikovány příčiny poruch cyklu, aby se zabránilo komplikacím, které ohrožují neplodnost. V takové situaci, kdy dominantní zraje příliš dlouho, nedojde k ovulaci, v důsledku čehož neexistuje koncepce. Důvodem může být onemocnění polycystických vaječníků, zesílení stěn příloh. V dlouhé fázi je nutné otestovat hladinu hormonů v krvi, následovat léčbu, včetně léků na stimulaci ovulačního procesu.

Znalosti o délce trvání každé fáze měsíčního cyklu a jejich charakteristikách pomohou ženě, která chce otěhotnět, připravit se na tento proces a nevynechat dny příznivé pro početí. Je důležité si uvědomit, že každý organismus je individuální, což znamená, že u některých pacientů je mírně prodloužené folikulární stadium normální a u jiných zkráceno. Pokud inspekcí zjistíte, že ukazatele přesahují normální rozmezí, je nutné vyhledat pomoc od kvalifikovaného odborníka.

Vlastnosti a trvání folikulární fáze

Proces menstruačního cyklu, který zajišťuje reprodukční funkci ženy, sestává z několika fází, z nichž každá tvoří určité podmínky pro přípravu pohlavních žláz na úspěšné početí. Čas prvních dvou týdnů cyklu je folikulární fáze, je důležitá pro přípravu ženského těla na správné zrání vajíčka a zajištění úspěšné ovulace.

Jak funguje menstruační cyklus

V těle zdravé ženy v reprodukčním věku jsou každý měsíc implementovány podmínky pro narození nového života - příprava vajíčka k oplodnění. S nástupem menstruace dozrává několik folikulů, z nichž jeden se nakonec stává dominantním. Celá menstruace je obvykle rozdělena do tří hlavních fází, z nichž každá odpovídá fázím změn, které připravují reprodukční systém na možnost otěhotnění..

Fáze menstruačního cykluPřehled změnDoba trvání
Folikulární fázeZačíná prvním dnem menstruace, doprovázeným progresivním odmítáním endometria. Toto je doba zrání dominantního folikulu, která je nezbytná pro aktivní vývoj ženské reprodukční buňky.7-22 dní
OvulačníSedmý den menstruačního období se dominantní folikul stává rozlišitelným, aktivně roste a produkuje estradiol (ženský pohlavní hormon). Fáze končí prasknutím folikulu a uvolněním vajíčka2-3 dny
LutealZačíná po ovulaci, končí novým menstruačním krvácením. V této fázi se vyvíjí žluté tělo, které se připojuje k produkci estradiolu, produkci progesteronu. K vstupu embrya jsou zapotřebí hormony10-14 dní

Trvání menstruačního cyklu u žen je jiné, skutečnost nástupu menstruace každých 21-35 dní je považována za normu. Odpočítávání se provádí od prvního dne začátku špinění. Proces ovulace probíhá ve folikulárních a luteálních fázích cyklu..

Příčina měsíčního krvácení u žen je spojena s odštěpením endometria na pozadí snížené produkce hormonální látky progesteronu žlutým tělem..

Vlastnosti a trvání folikulární fáze

Tato fáze cyklu, počínaje prvním dnem menstruace, kdy corpus luteum odumírá v důsledku zastavení produkce progesteronu. Folikulární fáze dostala svůj název analogicky s folikuly, které se nacházejí v tloušťce ovariální kůry. V důsledku působení hormonů po menstruaci se zvyšuje velikost strukturních složek vaječníku. Postupem času se z nich uvolní dominantní jednotka, ve které dozrává nejsilnější vejce a připravuje se na oplodnění. V důsledku expozice folikuly stimulujícímu hormonu (FSH) začíná dominantní látka růst:

 • všechny folikuly rostou během prvních 5 dnů;
 • o 5-7 dní se jedna ze složek vaječníku stane hlavní;
 • 10. den dominantní dorůstá až do průměru 1 centimetru.

Po desátém dni menstruace se dominantní jednotka, ve které se aktivně produkuje estradiol, hodí k vizualizaci pomocí ultrazvukového vyšetření ve formě echogenní formace kulatého tvaru. V další fázi fungování reprodukčního mechanismu začíná každodenní nárůst velikosti folikulu. V době ovulace se průměr dominantní zvyšuje na 1,9-2,5 cm. U zbývajících folikulů dochází k opačnému procesu v důsledku snížení hladin FSH na pozadí zvýšení objemů folikulární tekutiny.

Doporučená literatura: 7 výhod těhotenských testů Clearblue.

Spolu s folikuly roste tloušťka endometria - děložní vrstva, která zajišťuje spolehlivost ukotvení embrya v děložní dutině. Během první poloviny cyklu děložní vrstva dorůstá do tloušťky nezbytné pro přijetí vajíčka. Při absenci početí funkce endometria mizí a jeho tkáně jsou odmítnuty a vypadávají s krvavým výtokem.

Jak vypočítat dobu trvání počáteční fáze

Hypofýza řídí produkci FSH a luteinizačního hormonu (LH) pro růst folikulů a tvorbu vajíček. Látky každý měsíc pomáhají formovat 5-10 strukturních složek vaječníku. Folikulární fáze se stabilním 28denním cyklem trvá 14 dní. Fáze se však neliší ve stejné době trvání, u různých žen to může být dvou typů:

 • krátké - trvání 7 dní;
 • dlouhá 22 dní.

Chcete-li přesně určit dobu trvání, je nutné správně stanovit datum ovulace, pro které používají speciální testy nebo měří bazální teplotu (v konečníku). Na konci folikulu podléhá bazální rychlost prudkým změnám; ve fázi přechodu do luteální fáze je proces řízen úplně jinými hormony. Trvání folikulární fáze se rovná počtu dní od data nástupu menstruace do nástupu ovulačního stadia, ale není konstantní hodnotou.

Selhání v ženském těle

Ovulace jako poslední fáze folikulární fáze nenastává vždy, její nepřítomnost může být důsledkem změn hormonálních hladin. Při nedostatečné produkci požadovaných objemů LH hypofýzou není folikul schopen prasknout, což vede k nemožnosti oplodnění (vejce nevstupuje do děložní dutiny).

Důvody pro vývoj klinického obrazu u ženy podle negativního scénáře:

 • neustálý fyzický a psychický stres;
 • dlouhodobé užívání perorální antikoncepce;
 • vývoj hormonálních poruch v těle;
 • nedávné narození (přirozené) nebo potrat;
 • přítomnost maligních novotvarů.

Když folikul nevychází ven, zůstává ve vaječníkové dutině, kde se již připravuje zrání jiného vajíčka. Na pozadí podobné situace se zvyšuje riziko vzniku cyst. To je obzvláště nebezpečné, pokud byla v minulosti diagnostikována polycystická nemoc a více cyst hrozí prasknutím vaječníku..

Vzhledem k nedostatečnosti folikulární fáze v důsledku zpoždění nebo silného krvavého výtoku, absence známek ovulace podle údajů z ultrazvuku se mohou vyvinout různé formy neplodnosti. Poté musíte lékařsky upravit hormonální pozadí tak, aby folikulární fáze menstruačního období skončila podle pravidel.

Přítomnost bohatých nebo řídkých období naznačuje problémy s reprodukčním systémem. Se zpožděním menstruace mluvíme o anovulačním cyklu.

Folikulární fáze a rychlost hormonů

Reprodukční funkce ženského těla je řízena dvěma částmi mozku - hypofýzou a hypotalamem. Poskytují:

 • produkce hormonů;
 • růst folikulů, endometriální vrstva;
 • stimulace funkce vaječníků;
 • úspěšný začátek ovulace;
 • zachování těhotenství.

S nástupem menstruace se mění hormonální rovnováha v krvi ženy, z tohoto důvodu se doporučuje provádět testy od třetího do pátého dne od začátku menstruace. Tento časový interval odpovídá začátku folikulární fáze. Každá fáze menstruace je charakterizována přítomností hlavních pohlavních hormonů, jejichž normy jsou uvedeny v následující tabulce.

Pokud výsledky zkoušek prokazují silnou neshodu s normou, je nutné zkoušky znovu zahájit s nástupem dalšího cyklu. Příjem chybných hodnot nemusí být příčinou nesprávných funkcí těla, ale důsledkem vlivu vnějších faktorů - nedostatek spánku, stres, působení špatných návyků.

Úloha hormonu stimulujícího folikuly

Hladina FSH je studována nejčastěji, důvodem je, že tato látka zajišťuje růst a vývoj folikulů až do okamžiku ovulace. Konstrukční prvek vaječníku je důležitý pro tvorbu vajíčka, zajišťuje jeho připravenost a uvolnění k oplodnění mužskými pohlavními látkami.

Pokud je nutné získat informace o FSH ve stadiu folikulární fáze, doporučuje se pro analýzu zvolit pátý den od začátku špinění. Míra folikuly stimulujícího hormonu u dospělých žen odpovídá následujícím ukazatelům (U / ml):

 • ve folikulárním stadiu je norma 1,1-11,5;
 • během ovulace se rychlost zvýší na 4,9-21;
 • v poslední fázi cyklu hodnoty klesnou na 1,1-9,5.

Důvod odchylek ve směru snižování nebo zvyšování mezních hodnot je spojen s nádorovými procesy uvnitř pohlavních žláz, selháním hypofýzy, nástupem těhotenství.

Je nemožné otěhotnět bez ovulace. V tomto případě nedojde k setkání vajíčka se spermatem, které je nezbytné pro oplodnění. Je však možné otěhotnět během folikulární fáze za předpokladu, že je ovulace časná (7-11 dní cyklu).

Hladina luteinizačního hormonu

Obvykle se test LH provádí společně s odběrem krve na FSH. Za normálních zdravotních podmínek je obsah LH v počáteční fázi zanedbatelný. Hladina však prudce stoupá ke konci počáteční fáze menstruace, což je důležité pro úspěšné oplodnění vajíčka. Norma luteinizačního hormonu u dospělých pacientů je v následujících mezích (U / ml):

 • v první fázi cyklického procesu je indikátor 2-15;
 • v době ovulace je rozmezí 24-140;
 • v poslední fázi úroveň klesne na 2-14,4.

Hodnoty LH menší a vyšší než limit mohou indikovat novotvary na povrchu vaječníků. Pokud selže funkce hypofýzy, jsou pozorovány také odchylky indikátorů od normy. Pokud se během LF výrazně zvýší hladina LH a sníží se hodnota FSH, znamená to, že ve vaječnících není dostatek vajíček pro normální proces ovulace..

Při zkoumání rychlosti estradiolu

Ženské vaječníky spolu s nadledvinami produkují malé množství estradiolu, což je nezbytné pro fáze vývoje folikulů, růst endometria. Cyklické změny nastávají také u vnitřní vrstvy děložní sliznice. Během proliferační fáze, charakterizované proliferací endometriální tkáně, vrstva postupně zesiluje a následuje její smrt. Endometrium ve stadiu proliferace prochází třemi stádii formování:

 • brzy - 5. - 7. den cyklu je vrstva tenká, charakterizovaná světle růžovou barvou;
 • uprostřed - po 8-10 dnech se epitel zahušťuje, stává se edematózní a uvolněný;
 • pozdě - 11. - 14. den se endometrium zesiluje a je pokryto silnými záhyby.

V děložní dutině očištěné během menstruace od mrtvého endometria začíná růst nové vrstvy. Díky vlivu estrogenu je epitel připraven na příjem oplodněného vajíčka.

Pro studium estradiolu je také zvolen FF - jak na začátku, tak uprostřed. Pokud je nutné provést analýzu po nástupu ovulace, je třeba vzít v úvahu významné snížení hormonální látky v této fázi ženského cyklu. U estradiolu, který pomáhá embryu bezpečně zakotvit v děloze, jsou během folikulární fáze mezní hodnoty indikátoru 5-53 pg / ml.

Pokud se výsledky studie významně liší od normálních indikátorů, předpokládá se porušení funkce různých orgánů. Poruchy mohou ovlivnit vaječníky (polycystické), onemocnění štítné žlázy, problémy s játry. Významný rozpor mezi rychlostí estradiolu a normou nastává během těhotenství v důsledku léčby hormonálními léky.

Stanovení progesteronu

Tento typ pohlavních hormonů v ženském těle je testován ve druhé části cyklu, několik dní po ukončení ovulace. Pokud je třeba studii provést během folikulární fáze, jsou ukazatele hormonální látky v krevním séru minimální a norma odpovídá 0,32-2,23 nmol / l.

Skutečnost, že zvýšené hodnoty progesteronu ukazují na nástup cystického nebo nádorového procesu na vaječnících. Funkční poruchy nadledvin jsou také možné při nepravidelné ztrátě menstruační krve..

Chcete-li určit bezprostřední nástup ovulace, musíte sledovat množství slizničního výtoku z pochvy. Vzhled velkých objemů hlenu v důsledku prudkého zvýšení LH naznačuje bezprostřední příchod ovulace..

Úloha prolaktinu

Látka syntetizovaná hypofýzou je nezbytná pro normální tvorbu mateřského mléka během laktace. Hladiny prolaktinu se mohou zvýšit v důsledku značné fyzické námahy po sexu a dosažení orgasmu ve stresu. Rozsah normálních hodnot prolaktinu u nedojících pacientek v reprodukčním věku je 140-550 mU / ml.

Pokud se zjistí odchylky od normálních ukazatelů, mluvíme o nesprávné funkci hypofýzy, dysfunkci nadledvin. Před testováním krve na prolaktin vám lékaři doporučují odpočívat a také se vzdát fyzické práce a jídla.

Pro stanovení hladiny ženských pohlavních hormonů je vybrána folikulární fáze ve fázi 3-5 dnů menstruace. V dekódovacím listu výsledků jsou v přijatých jednotkách měření uvedeny mezní normy pro každou z nich. Pokud dojde k výraznému nedodržení normy, lékař předepíše druhé vyšetření k objasnění diagnózy a správné korekci zdraví ženy.

Stav před menopauzou nutí ženy přemýšlet o tom, jak se zbavit otravných projevů menopauzy. Nejdůležitější je nehledat léky, které zmírňují příznaky, ale kompenzovat nedostatek ženských hormonů.