Co je folikulární fáze? Který den cyklu začíná?

Autor: Rebenok.online Publikováno 03/27/2017 Aktualizováno 02/14/2019

Ženský menstruační cyklus je obvykle rozdělen do několika částí. Každý z nich je zodpovědný za určité procesy reprodukčního systému. Folikulární fáze obvykle zahrnuje první dva týdny cyklu. Vyznačuje se přípravou všech orgánů na proces ovulace..

Co je to?

Folikulární fáze dostala toto jméno díky strukturním složkám vaječníku - folikulům. Nacházejí se v jeho kůře. Pod vlivem hormonů se folikuly zvětšují po skončení menstruace. Pak se z nich určí dominantní. Zraje v něm vajíčko, které by v budoucnu mělo být oplodněno..

Folikulární fáze cyklu je charakterizována procesem přípravy pohlavních orgánů na ovulaci. Plodnost ženy závisí na tom, jak věrně budou probíhat všechny procesy tohoto období.

Hlavní hnací silou procesu zrání vajíček je hormon FSH. Vyvolává růst folikulů, čímž umožňuje koncepci..

Spolu s folikuly se také zvyšuje endometrium. Jedná se o strukturální povrch umístěný v děloze.

Endometrium je důležité v procesu připevnění embrya. V první polovině cyklu dosáhne požadované velikosti a po ovulaci zhoustne a připraví se na přijetí vajíčka. Pokud nedojde k početí, je funkční vrstva endometria během menstruace odmítnuta..

Jakékoli odchylky v procesech reprodukčního systému vedou k porušení povahy menstruace. Poté začnou potíže počátkem. Stává se však také, že žena pokračuje v menstruaci v souladu s normami za přítomnosti nemocí. Proto bude možné určit stávající problém pouze pomocí komplexního průzkumu..

Který den cyklu začíná a kolik dní trvá?

Výchozím bodem folikulární fáze je první den menstruačního cyklu. Vyznačuje se výskytem prvního špinění. Toto období pokračuje, dokud nedojde k ovulaci.

U žen se standardním cyklem 28 dnů je okamžik přechodu do další fáze 14-15 dnů. V ostatních případech může být doba zrání vajíčka kratší nebo delší a může se pohybovat od 7 do 22 dnů.

Rychlost hormonů ve folikulární fázi

Procesy probíhající v ženském těle jsou do značné míry ovlivňovány hormony. Úzce spolu souvisejí. Pokud dojde k odchylkám v množství jednoho z nich, další hormony projdou změnami. Všechny hormony se produkují v hypofýze. Aktivní hormony první fáze zahrnují:

Proces zrání oocytu probíhá pod vlivem hormonu FSH. Parametry normy jsou 1,37 až 9,90 mIU / ml.

Produkce FSH může být ovlivněna nadměrným růstem prolaktinu. S nadhodnocenými výsledky se vývoj vajíčka zpomaluje. Ovulace je v tomto případě opožděná nebo se neobjeví vůbec. Norma prolaktinu ve folikulární fázi je v rozmezí od 109 do 557 mU / ml.

Správné množství estradiolu se tvoří, když existuje rovnováha mezi FSH, LH a prolaktinem. Pod jeho vlivem se zvyšuje tloušťka endometria. To umožní embryu nerušeně přilnout k povrchu dělohy. Výsledky analýzy v tomto případě musí odpovídat normě - od 68 do 1269 pmol / l.

LH v první polovině cyklu je v těle přítomen v malém množství. Jeho nárůst je pozorován krátce před uvolněním vajíčka do břišní dutiny. Úspěch početí závisí na množství hormonu. Ideální parametry v první fázi jsou čísla od 1,68 do 15 jednotek.

Jak se projevuje selhání folikulární fáze??

Poruchy produkce hormonů mohou vést k selhání folikulární fáze cyklu. To je plné vývoje různých forem neplodnosti. Důvody tohoto jevu mohou být obrovské. Mezi hlavní příznaky patologie patří:

K léčbě onemocnění způsobených hormonálními poruchami dochází při užívání léků. U polycystických onemocnění je často předepsána laparoskopická operace. V tomto případě je nedostatek hormonů způsoben zesílenými stěnami vaječníků, které neuvolňují vajíčko. Tím se zabrání dokončení první fáze cyklu..

Je možné otěhotnět ve folikulární fázi?

Mnoho žen si klade otázku, zda je možné otěhotnět na začátku cyklu. V tomto případě hodně záleží na délce růstu folikulů. Ne všechny ženy mají reprodukční systém, který splňuje obecně přijímané parametry normy. Existuje termín jako časná ovulace. Může se objevit 7. až 11. den menstruačního cyklu. Proto je možné v těchto dnech otěhotnět. Ale ve skutečnosti bude toto období již považováno za ovulační..

Těhotenství bez ovulace je nemožné. Vajíčko opouští vaječník a setkává se se spermatem - dochází k oplodnění. V této fázi funguje ovulační fáze. Pak přijde luteální. K početí vždy dojde až po uvolnění vajíčka. Ale pohlavní styk prováděný v první polovině cyklu může vést k úspěšnému početí, protože sperma je schopna zůstat v těle ženy až 7 dní.

Sledování různých stadií menstruačního cyklu pomáhá v procesu určování důvodů, proč není těhotná. Zpravidla mají kořeny v hormonálních poruchách nebo jiných jevech, které brání ovulaci..

Jak vypočítat folikulární fázi a určit ovulaci

Folikulární fáze začíná první den menstruace a končí ovulací

obecná informace

Každý měsíc prochází tělo zdravé ženy stejnými změnami. Obvykle je menstruační cyklus rozdělen do několika fází, v každé z nich dochází k určitým procesům, které regulují reprodukční funkci ženy:

 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteální.

Začátek folikulární fáze cyklu je indikován menstruací. V tuto chvíli umírá corpus luteum, zastaví se produkce progesteronu a tělo se připravuje na další možné oplodnění.

Folikuly jsou umístěny v kortikální vrstvě vaječníků. Jakmile menstruace skončí, vyvolá hormon FSH růst folikulů a zrání vajíčka v jednom z nich. V budoucnu vyjde vyzrálé vejce připravené k oplodnění. Takto se folikulární fáze mění na ovulační.

Důležité! Kromě růstu folikulů v první fázi menstruačního cyklu dochází ke zvýšení funkční vrstvy endometria v děloze. Je to on, kdo je zodpovědný za připevnění oplodněného vajíčka a vývoj embrya v prvních fázích těhotenství..

Poté začíná luteální fáze, jejímž hlavním úkolem je udržení těhotenství po ovulaci..

Doba trvání první fáze cyklu

Hypofýza je zodpovědná za procesy růstu folikulů a tvorby vajec. Je to on, kdo spouští produkci hormonů FSH a LH, které stimulují růst 5-10 folikulů měsíčně.

Délka fáze je dána délkou zrání dominantního folikulu a vajíčka v něm. Obvykle je to 7-23 dní, v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla.

Důležité! Jsou chvíle, kdy žena nemá ovulaci. Tento měsíční cyklus se nazývá anovulační. V tomto případě druhá fáze cyklu nepřijde a menstruace přichází se zpožděním..

Průměrný měsíční cyklus ženy je v průměru 28 dní. V tomto případě folikulární fáze trvá 2 týdny od začátku menstruace. Poté nastane ovulace, následovaná luteální fází.

Délka folikulární fáze závisí na individuálních charakteristikách ženy a může se pohybovat od 7 do 22 dnů

Rychlost hormonů

Reprodukční funkce těla je regulována dvěma částmi mozku zodpovědnými za produkci hormonů - hypofýzou a hypotalamem. Ovlivňují růst folikulů a endometria, spouštějí procesy ovariální stimulace, ovulace a zachování těhotenství.

Mezi mnoha hormony produkovanými tělem existuje několik, které jsou zvláště významné pro folikulární fázi cyklu..

Folikuly stimulující hormon (FSH). Je nezbytný pro zrání vajíčka a jeho množství by mělo obvykle odpovídat:

 • pro dívky do 11 let - ne více než 2 U / l;
 • u žen v první fázi cyklu - 4-10 U / l;
 • během ovulace 10-25 U / l;
 • v poslední fázi cyklu 2-8 U / l.

Prolaktin. Může mít negativní vliv na FSH. Jeho zvýšené množství tedy pomáhá zpomalit růst vajíčka, pozdní nástup ovulace nebo její úplnou nepřítomnost. Normálně by hormonální indikátory měly odpovídat:

 • pro dívky do 10 let - 90-250 mIU / l;
 • u žen - 60-510 mIU / l;

Estradiol. Tvoří se v dostatečném množství pouze tehdy, když jsou ostatní tři hormony v normálních mezích. Ovlivňuje tloušťku endometria a podporuje růst jeho funkční vrstvy. Umožňuje embryu bezpečně se připojit k děloze a udržovat těhotenství. Normální indikátory:

 • u dívek mladších 11 let - 5-21 pg / ml;
 • u žen v první fázi cyklu - 5-50 pg / ml;
 • během ovulace 90-300 pl / ml;
 • v poslední fázi cyklu 10-115 pg / ml.

Luteinizační hormon. Vylučuje se v malém množství na začátku cyklu. Na konci folikulární fáze se její obsah prudce zvyšuje, což zajišťuje úspěšné oplodnění vajíčka. Normálně indikátory odpovídají:

 • pro dívky do 11 let - ne více než 14 U / l;
 • u žen v první fázi cyklu - až 20 U / l;
 • během ovulace 25-95 U / l;
 • v poslední fázi cyklu 0,6-16 U / l.
 • folikulární fáze 0,3-0,7 μg / l;
 • ovulace 0,7 - 1,5 mcg / l;
 • luteální fáze 4,7-18 μg / l.

Důležité! Krátce před nástupem ovulace, kdy se hladina hormonu stimulujícího lutein prudce zvyšuje, si žena může všimnout výskytu velkého množství slizničního vaginálního výtoku. To je jeden ze způsobů, jak určit bezprostřední ovulaci..

Krevní test pomáhá určit množství tohoto nebo toho hormonu. Provádí se ráno na prázdný žaludek, v určité dny menstruačního cyklu. Pro stanovení hormonů první fáze cyklu jsou vhodné 3–8 dní ode dne začátku menstruace.

Projevy folikulární nedostatečnosti

Hormonální narušení v těle vede k nejrůznějším poruchám. Nedostatečná nebo nadměrná produkce hormonů v první fázi tedy vede k nedostatečné ovulaci, neplodnosti různých forem.

Nedostatek nebo nadbytek hormonů:

 • časté zpoždění menstruace bez zjevného důvodu;
 • jakékoli špinění jiné než menstruace;
 • prodloužená absence těhotenství.

Za přítomnosti těchto příznaků je ženě přiděleno další vyšetření - ultrazvukové vyšetření. Během ultrazvukového vyšetření lze detekovat příznaky polycystických onemocnění, multifolikulárních vaječníků, anovulace.

Důležité! Silné traumatické situace, stres, deprese, operace mohou vyvolat hormonální nerovnováhu a zhoršit růst folikulů..

Korekce hormonálního pozadí se provádí pomocí léků. V některých případech může být vyžadována minimálně invazivní operace - laparoskopie.

Je možné otěhotnět v první fázi cyklu

Těhotenství nastává v důsledku oplodnění vajíčka spermatem, které se uvolní v době ovulace. Do tohoto okamžiku nemůže dojít k procesu hnojení. Existují však časté případy časné ovulace, kdy k ní dojde dříve, než se očekávalo, 7-10 dní od začátku menstruace. V tomto případě je folikulární fáze snížena a těhotenství nastává ve skutečnosti v ovulačním období..

Důležité! Životaschopnost spermií v těle ženy může dosáhnout 7 dnů. Proto nechráněný pohlavní styk i týden před ovulací může vést k oplodnění a těhotenství..

Pro kontrolu trvání cyklu a jeho jednotlivých fází se ženám doporučuje vést individuální kalendář menstruace. Ošetřující gynekolog může také vyžadovat stanovení diagnózy v případě možných problémů.

Jak určit ovulaci

Přečtěte si o tom, jak určit ovulaci testovacími proužky, v pokynech k nim připojených.

Existuje několik metod, pomocí kterých může žena určit blížící se nebo přicházející ovulaci. Nejpřesnější metody jsou:

 1. Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk). Provádí se transvaginálně, transabdominálně nebo transrektálně, v závislosti na individuálních charakteristikách pacienta. Nevyžaduje přípravu na postup.
 2. Krevní test. Umožňuje zjistit hladinu hormonů v krvi a přesný den ovulace. Příprava zahrnuje dodržování některých doporučení, porod na lačný žaludek.

Bez hledání pomoci u odborníků může žena sama ovulaci určit následujícími způsoby:

 1. Lékárenské testy pro expresní diagnostiku. Používá se doma stejným způsobem jako testy na určení těhotenství. Před zahájením procedury se musíte zdržet pití tekutin a jít na toaletu, po probuzení nepoužívat moč a provést test nejméně 2-3krát denně.
 2. Tabulka bazální teploty. Udržování harmonogramu vám umožňuje určit přístup a nástup ovulace s přesností 90%. Teplota by měla být měřena po dobu nejméně 3 po sobě jdoucích cyklů. Základní podmínka: denní měření ráno, rektálně, bez vstávání z postele. Nejvyšší teplota je pozorována první den menstruace, poté klesá a do poloviny cyklu prudce klesá o 0,2-0,5 stupně. Pak dojde k prudkému skoku. Ovulace nastává v den, kdy byla nejnižší teplota zaznamenána před skokem.
 3. Individuální měsíční kalendář. S jeho pomocí můžete vypočítat délku měsíčního cyklu a ovulace klesá přibližně uprostřed..

Během ovulace ženy často zaznamenávají přítomnost nepříjemných pocitů v oblasti vaječníků, jejich bolestivost, vaginální výtok, který konzistencí připomíná surový vaječný bílek. Několik dní před ovulací ženy pociťují nárůst síly, veselosti, zvýšené sexuality a sebevědomí.

Co je folikulární fáze u žen?

Publikováno: 28. dubna 2020

Není těžké pochopit tento problém, pokud se podíváme blíže na průběh menstruačního cyklu..

Folikulární fáze je časové období, které začíná prvním dnem menstruace. Obvykle trvá 14 dní, ve vzácných případech až 21 dní (v závislosti na délce menstruačního cyklu). Folikulární fáze dostala své jméno díky tomu, že během tohoto období se vytvořil jeden nebo více folikulů..

Proces tvorby folikulů vypadá takto:

 1. Prvních 5-7 dní roste několik folikulů, obvykle 5-6.
 2. Poté jeden (zřídka dva) folikuly nadále rostou, což se nazývá dominantní, zbytek folikulů prochází obráceným vývojem.
 3. V době ovulace dosahuje její velikost 21-23 mm, což je jasně viditelné ultrazvukem.

Současně s vývojem folikulu dochází k postupnému zesilování sliznice dělohy - endometria. To je nezbytné, aby se oplodněné vajíčko mohlo bezpečně připojit ke stěnám dělohy. Pokud nedojde k početí, do začátku dalšího menstruačního cyklu je endometrium odmítnuto a menstruace začíná..

Rychlost folikuly stimulujícího hormonu (FSH) ve folikulární fázi

Jedním z nejdůležitějších hormonů folikulární fáze je folikuly stimulující hormon. Je nezbytný pro růst a vývoj vajíčka.

Pokud je nutné provést studii na obsah FSH v krvi, doporučuje se provést analýzu 2. až 5. den od začátku menstruace.

Ve folikulární fázi je rychlost folikuly stimulujícího hormonu 1,1-9,9 U / ml.

Odchylky od normy mohou být způsobeny různými důvody:

 • nádory vaječníků;
 • poruchy hypofýzy;
 • operace vaječníků;
 • nemoci endokrinního systému;
 • metabolické onemocnění;
 • kouření;
 • nesprávná výživa atd..

Pokud se koncentrace hormonu odchyluje od normy, může dojít k narušení menstruačního cyklu u ženy.

Rychlost luteinizačního hormonu ve folikulární fázi

Test na luteinizační hormon se obvykle provádí současně s FSH. LH reguluje sekreci progesteronu a tvorbu žlutého tělíska. Dosažení kritické hladiny LH vede k ovulaci a stimuluje syntézu progesteronu k udržení těhotenství.

Koncentrace hormonu se mění v průběhu celého menstruačního cyklu a ve folikulární fázi není vyšší než 15 U / ml.

Odchylky hodnot LH od normy mohou naznačovat nesprávnou funkci vaječníků, endokrinní poruchy a mohou být také výsledkem užívání řady léků. V tomto případě se může doba trvání menstruačního cyklu změnit..

Rychlost estradiolu ve folikulární fázi

Estradiol se produkuje ve vaječnících, v placentě a v retikulární kůře nadledvin pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH), luteinizačního hormonu (LH) a prolaktinu. Tento ženský hormon je zapojen do mnoha procesů v těle, zejména je zodpovědný za tvorbu sexuálních charakteristik u dospívajících. Estradiol se také podílí na tvorbě folikulu, připravuje endometrium na konsolidaci oplodněného vajíčka (podporuje jeho růst).

Docela často se ve folikulární fázi provádí test na estradiol, aby se zjistila připravenost těla na těhotenství.

Norma estradiolu ve folikulární fázi je 68 - 1269 pg / ml. Koncentrace hormonu se v ovulační fázi stále zvyšuje a v luteální se postupně snižuje.

Míra prolaktinu ve folikulární fázi

Prolaktin je hormon, který je zodpovědný za kojení u žen. Ve větší nebo menší koncentraci je vždy přítomen v ženském těle. Během kritických dnů, tj. S nástupem folikulární fáze, hladina prolaktinu klesá. Během tohoto období se může zvýšit na pozadí hypertenze nebo stresu..

Denní sekrece prolaktinu pulzuje. Během spánku jeho hladina stoupá. Po probuzení koncentrace prolaktinu prudce klesá a v pozdních ranních hodinách dosahuje minima. Odpoledne hladiny hormonů stoupají. Při absenci stresu jsou denní výkyvy hladin v normálních mezích.

Norma prolaktinu je 109 - 557 mU / l. Koncentrace hormonu se také mění s věkem ženy. V plodném období je obsah prolaktinu vyšší než u žen před nástupem menopauzy.

Významné abnormality naznačují nádory a jiná závažná onemocnění.

Změny hladin estradiolu mohou souviset s poruchami vaječníků a endokrinních orgánů. Odchylky v hodnotách estradiolu od normy mohou být doprovázeny menstruačními nepravidelnostmi.

Jak dlouho začíná folikulární fáze cyklu a v který den

Ženský menstruační cyklus se skládá z několika fází, z nichž každá vytváří své vlastní podmínky pro úspěšné uvolnění vajíčka z nadvarlete, jeho postup do děložní dutiny, oplodnění a implantaci do endometria. Folikulární fáze - časový interval od prvních kritických dnů, nejdůležitější pro kvalitní ovulaci, následné početí a těhotenství.

Důležité informace o menstruačním cyklu ženy

V ženském těle musí orgány reprodukčního systému fungovat jasně a koordinovaně, aby se ze stovek folikulů uvolnilo jedno zdravé plnohodnotné vejce. Na regulaci každé fáze menstruačního cyklu se podílejí hormony produkované hypofýzou, hypotalamem a vaječníky, proces ovlivňují také systémová onemocnění a autoimunitní problémy..

První den menstruace je období, od kterého cyklus začíná. Může být krátký (21 dní), střední (28–30 dní) nebo dlouhý (až 31–35 dní). Od prvního dne po nástupu krvavého výtoku se tvoří folikuly, v jednom z nich dozrává vaječná buňka připravená pro budoucí oplodnění - nazývá se dominantní folikul.

Abyste pochopili koncept folikulární fáze, abyste pochopili, co to je a v jaký den cyklu začíná a jak dlouho trvá, potřebujete znát obecné informace o každé z cyklických fází:

Folikulární

Trvá to odpočítávání od prvního dne menstruace, trvá od 7 do 21 dnů, v závislosti na individuálních vlastnostech těla a průměrné délce ženského cyklu. V prvních několika dnech je endometrium dělohy aktivně odmítnuto a zhasíná (proliferativní fáze), během tohoto období dochází k aktivnímu zrání folikulů, z nichž jeden se později stane dominantním.

Ovulační

Trvá 2–3 dny, během nichž je nejvýznamnější folikul již jasně viditelný. Zvyšuje objem a začíná produkovat estradiol. Ovulace trvá od 7 do 10-14 dnů cyklu, poté folikul praskne a z něj vyjde vajíčko. Schopnost hnojení si zachovává 24 hodin.

Luteal

Začíná to bezprostředně po ovulaci a trvá 10 až 14 dnů, pokud vajíčko nebylo oplodněno, končí příchodem menstruace. Při dokonalém oplodnění se aktivně vyvíjí žluté tělísko, za jehož účasti se produkuje progesteron a estradiol. Tyto hormony jsou nezbytné pro plnou implementaci embrya do stěny dělohy..

Pokud nedojde k početí, je endometrium dělohy odmítnuto z důvodu snížení množství hormonu progesteronu produkovaného žlutým tělem.

Pro průměrnou dobu trvání měsíčního cyklu se berou ukazatele 28–35 dnů, z nichž folikulární a další luteální fáze cyklu zabírají přibližně stejné časové intervaly. To znamená, že se standardním 28denním cyklem dochází k ovulaci 14. den, kdy končí zrání folikulu a vajíčko se uvolní..

Tyto ukazatele mohou kolísat u žen ve věku 20 až 40 let. Významnější změny v trvání fází jsou pozorovány u dospívajících během puberty po první menstruaci a u žen po dobu 5-10 let před nástupem menopauzy. Všechny ostatní poruchy cyklu by si měla žena všimnout při včasné návštěvě gynekologa.

Více o folikulární fázi

Folikulární nebo folikulární fáze dostala své jméno díky tvorbě folikulů v kortikální vrstvě vaječníků v tomto časovém intervalu. Tato fáze začíná prvním dnem menstruace v důsledku smrti žlutého tělíska v důsledku zastavení produkce progesteronu. Zrání folikulů je možné díky produkci hormonu stimulujícího folikuly - FSH.

Celkem se vyvíjí současně 5–6 folikulů, které jsou připraveny na přechod do nové cyklické fáze. Spolu s folikuly roste endometrium - vnitřní vrstva dělohy, v jejích tkáních roste množství krevních cév, které se připravují na přijetí embrya, když dojde k oplodnění. Folikulární stádium je charakterizováno účinkem nejen FSH, ale i dalších hormonů:

 • prolaktin;
 • estradiol;
 • progesteron;
 • luteinizační hormon - LH.

Pod vlivem uvedených látek se uvolní jeden nebo dva dominantní folikuly, zbytek zastaví jejich vývoj a atrofii. Další zrání dominantní látky trvá od 7 do 14 dnů. Doba jejího růstu se pohybuje až 22 dní, ale v takové situaci je lepší, aby se žena poradila s lékařem a zjistila důvody prodloužení folikulárního stadia.

Podrobněji proces růstu folikulů vypadá takto:

 • prvních 5 dnů rostou všechny folikuly;
 • 5. až 7. den se stává dominantní jedna ze složek přílohy;
 • o 10 dní dosáhne dominantní průměr 10 mm.

Po 10 dnech od začátku cyklu je dominantní látka jasně viditelná na ultrazvuku ve formě echogenního kruhu. S nástupem ovulace je její průměr již 1,8-2,6 cm. Objem FSH se prudce snižuje, díky čemuž ostatní strukturní částice ovariální kortikální vrstvy inhibují vývoj.

Endometriální fáze

Spolu s krvavým výtokem během menstruace opouští mrtvá endometriální vrstva dělohu - to odlišuje folikulární fázi cyklu od ostatních. Vrstva endometria se mění v tloušťce v závislosti na fázi - po očištění dělohy od jejích zbytků začne znovu růst. Pod vlivem hormonu estrogenu je tkáň dělohy připravena přijmout embryo v případě oplodnění. Pokud koncepce tento měsíc nebyla úspěšná, endometrium je zničeno a evakuováno, a tak cyklus po cyklu.

Existují tři fáze růstu endometriální tkáně:

 1. Brzy - označeno 5. - 7. den menstruačního cyklu. Je charakterizována tenkou endometriální vrstvou světle růžového odstínu, malým množstvím cév v epitelu.
 2. Průměr - fixovaný na 8-10 dní, epitel je edematózní a uvolněný, průměr se zvětšuje.
 3. Pozdní - trvá 11 až 14 dnů cyklu, endometrium je pokryto záhyby, získává jasně růžový odstín, kapiláry jsou téměř neviditelné.

Pokud byla po ultrazvukovém vyšetření pacientovi na kartu napsáno, že endometrium je v určitém stadiu proliferace, nebojte se. Toto je pouze prohlášení o tom, v jakém okamžiku cyklu byla diagnostika provedena..

Bazální teplota ve folikulární fázi

V každé fázi měsíčního cyklu se tělo chová určitým způsobem a projevuje příznaky, při bližším pohledu na to, jak může žena, která chce mít dítě, vypočítat nástup nejpříznivějších dnů.

Jedna z metod, jak vypočítat, kdy končí folikulární fáze menstruačního cyklu a přichází ovulační fáze - měření bazální teploty.

V této fázi je teplota 36,7–37 ° C, během ovulace stoupne na 37,2 ° C. Další nárůst indikátorů (až o 37,5 ° C) indikuje nástup luteální fáze cyklu. Pro správné měření bazální teploty je důležité dodržovat několik pravidel:

 1. Měření se provádí ráno, bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů, v konečníku.
 2. Během denních měření se doporučuje neměnit teploměr..
 3. Před stanovením bazální teploty je důležité vyloučit intimní činy nejméně 6 hodin předem..

Před zahájením ovulace bude rektální teplota mezi 36,7–37 ° C kvůli nízké hladině progesteronu v krvi. S následnou produkcí tohoto hormonu žlutým tělem začíná teplota postupně stoupat. Pokud dojde k těhotenství, hodnoty teploměru pod vlivem progesteronu zůstanou po dlouhou dobu zvýšené. V reakci na hormonální účinky roste také tloušťka endometria, zvyšuje se zásobování krví uvnitř tkání..

Známky folikulárního stádia

Během folikulární fáze menstruačního cyklu se tvoří dominantní folikul - když vstoupí do ovulační fáze, začne produkovat estrogen. Díky růstu tohoto hormonu se zvyšuje tloušťka endometria, které se připravuje na přijetí embrya. Pod vlivem LH, také syntetizovaného folikulem, dochází k ovulaci a dominantní se změní na vak obsahující zralé vejce.

Zvýšení hladin LH je nezbytné pro prasknutí vaku, pro uvolnění vajíčka ven a pro zahájení jeho pohybu podél vejcovodu. Vtlačené vlasovým epitelem vejcovodu se vejce pohybuje směrem k děloze. Pokud nedojde k procesu oplodnění, rozpustí se ve sliznici.

Ovulace u většiny žen zůstává bez povšimnutí, ale mnoho lidí zaznamenává výskyt bolestivých pocitů, když je zaznamenána ruptura dominantního vaku a pohyb vajíčka trubicí. A pokud není problematické rozpoznat ovulaci, pak se folikulární stádium projevuje spíše vymazanými příznaky:

 • měkkost mléčných žláz;
 • výtok z cervikálního kanálu slizniční hmoty, podobné konzistence jako lepidlo;
 • výtok nažloutlého odstínu zaznamenaný uprostřed cyklu - vhodné prostředí pro pokračování činnosti
 • spermie a zvýšit šance na úspěšné početí.

Ve folikulární fázi má žena jasný slizniční výtok, ale vaginální prostředí je suché.

Ihned po nástupu ovulace je diagnostikována luteální fáze - trvá 10-14 dní. Po prasknutí vezikuly obsahující zralé vajíčko se spustí zvýšená akumulace lipidů a luteinu. Pod vlivem látek se vezikul mění na žluté tělo a produkuje estradiol, progesteron a androgeny.

Normální hladiny hormonů

K určení rychlosti hormonů odpovídajících folikulární fázi je nutné darovat krev 3-5 dní od začátku menstruace. Hlavní pohlavní hormony přítomné v krvi ženy ve fázi proliferace a jejich normy jsou uvedeny v tabulce.

Fáze cykluFSHLHestradiolprogesterontestosteron
Folikulární1.1-111.1-8.85-530,32-2,230,1-1,1
Ovulační4.9–20.413.2-7290-2990,48-9,410,1-1,1
Luteal1.1-9.50,9-14,411-1166,99-56,430,1-1,1
Menopauza31-13018.6-725–46Méně než 0,641.7-5.2

Co znamená každý z hormonů produkovaných ženským tělem pro zdraví reprodukčního systému:

 1. FSH - poskytuje folikulům živiny během folikulární fáze, správně tvoří vajíčko.
 2. LH - hodnoty hormonů, které jsou mimo normální rozmezí (nad a pod), naznačují nesprávnou funkci hypofýzy nebo přítomnost novotvarů v oblasti přívěsků.
 3. Estradiol - nezbytný pro přísun vitamínů do folikulární tkáně a růst endometria.
 4. Progesteron - podporuje nástup těhotenství.
 5. Prolaktin - nezbytný pro vysoce kvalitní produkci mateřského mléka během laktace a kojení.

Během folikulární fáze se doporučují krevní testy ke stanovení hladin hormonů. Vzhledem k přesnosti indikátorů do 3–5 dní bude odborník schopen podezření na onemocnění na základě existujících odchylek, doporučení pacienta k dalšímu vyšetření a zvolení taktiky léčby.

Prodloužení folikulární fáze

Někdy je během vyšetření ženě diagnostikována dlouhá folikulární fáze. Musí být identifikovány příčiny poruch cyklu, aby se zabránilo komplikacím, které ohrožují neplodnost. V takové situaci, kdy dominantní zraje příliš dlouho, nedojde k ovulaci, v důsledku čehož neexistuje koncepce. Důvodem může být onemocnění polycystických vaječníků, zesílení stěn příloh. V dlouhé fázi je nutné otestovat hladinu hormonů v krvi, následovat léčbu, včetně léků na stimulaci ovulačního procesu.

Znalosti o délce trvání každé fáze měsíčního cyklu a jejich charakteristikách pomohou ženě, která chce otěhotnět, připravit se na tento proces a nevynechat dny příznivé pro početí. Je důležité si uvědomit, že každý organismus je individuální, což znamená, že u některých pacientů je mírně prodloužené folikulární stadium normální a u jiných zkráceno. Pokud inspekcí zjistíte, že ukazatele přesahují normální rozmezí, je nutné vyhledat pomoc od kvalifikovaného odborníka.

Jak určit folikulární fázi

Každých 21 až 35 dní dochází u plodných žen k menstruaci. Přerušené endometrium opouští děložní prostor přirozeně - pomocí krevních sekretů. Trvání menstruačního cyklu je 2-7 dní. Současně se ztráta krve rovná 30-45 ml, ale v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla se množství může pohybovat od 10 do 80 ml.

Normálně má každá žena menstruaci jednou za měsíc.

Krev se nesráží kvůli přítomnosti speciálního prvku - plazminu. Je to on, kdo ovlivňuje srážení krevních buněk. Menopauza (období zastavení menstruačního toku) se obvykle vyskytuje ve věku 47-50 let, ale zdravotničtí pracovníci uvádějí malé procento nástupu ve 40 letech. Průběh menopauzy je způsoben zánikem funkcí ženského těla a závisí na několika důvodech.

Obecné pojmy

Odborníci rozdělují menstruaci do několika fází:

 1. Folikulární.
 2. Ovulační.
 3. Luteální fáze.

Folikulární fáze je charakterizována zráním terciárních folikulů (5-7). Syntéza je způsobena FSH (hormon). Po zrání se tělo připravuje na přechod do další fáze. Působící hormon ovlivňuje dva typy folikulů a dominuje ostatním, přičemž zbytek prochází fází atrofie. V průměru celý proces trvá 14 dní, ale může se lišit od 7 do 21 dnů.

K dozrávání oocytů dochází během folikulární fáze

Když to začíná a končí

Folikulární fáze cyklu začíná první den menstruace. V každém případě to může trvat jinak. Odborníci poznamenávají, že folikulární fáze závisí na zpoždění menstruace. Faktem je, že folikuly se vyvíjejí pomalu nebo vůbec nedozrávají, zatímco je zaznamenána stálost žlutého těla.

Hlavním důvodem pro změnu fázového času je časová mezera, která je způsobena produkcí estrogenu v ženském těle..

Folikulární fáze trvá, dokud hladiny estrogenu nedosáhnou prahové hodnoty. Když je dosaženo maximálního množství estrogenu ve folikulu, rozpadne se při přirozeném mechanickém namáhání, čímž se tělo přenese do další fáze. Stojí za zmínku, že odborníci poukazují na tuto fázi jako na přípravnou fázi koncepce..

Jaká je norma hormonů

Normy endometria a folikulů podle dnů cyklu jsou uvedeny v tabulce.

Estradiol, pg / mlProgesteron, nmol / lLutein, med / lFSH, med / l
50-4820,32-2,231,84-26,972,45-9,47

Vzhledem k určitým normám mohou gynekologové včas detekovat gynekologická onemocnění a podle toho zahájit včasnou léčbu. Analýza folikulů podle dne cyklu je důležitým krokem pro každou dívku, která plánuje otěhotnět..

Pokud chcete otěhotnět, je důležité navštívit lékaře a provést analýzu folikulů

Známky folikulárního stádia

Proliferativní fáze (aka folikulární) má charakteristické znaky, pomocí kterých můžete určit aproximaci:

 • bolestivé pocity na hrudi;
 • zvětšení mléčných žláz;
 • množství transparentního výboje;

Právě v tomto okamžiku je šance na početí nejvyšší, protože na pozadí zvýšení koncentrace estrogenních tělísek se zvyšuje kvalita hlenu, který vyplňuje cervikální kanál a usnadňuje snadný průnik spermií.

Co je selhání folikulární fáze

Nedostatek folikulární fáze je narušení funkčnosti pánevních orgánů, což vede k narušení syntézy určitých hormonů. Takové abnormální procesy vedou k neplodnosti. Existuje velké množství hlavních příčin porušení folikulární fáze menstruačního cyklu:

 • zpožděná menstruace;
 • hojnost krevního výtoku 3-4. den cyklu;
Někdy ani na ultrazvuku pánve lékař nedokáže určit ovulaci
 • při kontrole ultrazvuku není ovulace zaznamenána;
 • potíže s počátkem;
 • příznaky ve formě multifolikulárního vaječníku.

Hormonální poruchy vedou k řadě nemocí, které lze léčit pouze léky. Například polycystické onemocnění je jedním ze závažných onemocnění, které ovlivňuje funkčnost vaječníků, čímž snižuje pravděpodobnost početí. K léčbě tohoto onemocnění se používá laparoskopická operace. Lékaři přijímají takové rozhodnutí na pozadí skutečnosti, že průběh onemocnění je charakterizován zablokováním vaječné buňky, což znemožňuje přechod z první do druhé fáze cyklu..

Je třeba poznamenat, že narušení syntézy a vývoje folikulů může způsobit neustálý stres a napětí..

Je možné v této fázi otěhotnět

Folikulární cyklus je charakterizován první fází růstu folikulů. Šance závisí na délce a intenzitě růstu hormonů. Protože každé ženské tělo je jedinečné a reprodukce nemusí splňovat zavedené standardy, šance se mohou pohybovat od 0 do 100%.

V tomto videu můžete vidět proces vývoje folikulů:

Například s časnou ovulací (obvykle 7-10 dní menstruačního cyklu) je možné počat dítě, ale ve skutečnosti je období zahrnuto do ovulačního cyklu. Je velmi obtížné otěhotnět v jiných než ovulačních obdobích a v 99% není vůbec žádná možnost.

Je velmi obtížné otěhotnět během folikulárního cyklu, ale je velmi pravděpodobné, že během tohoto období můžete během pohlavního styku oplodnit vajíčko. Spermie je v pochvě asi 7 dní a během této doby tělo vstupuje do ovulační fáze.

Důležité! Dívky si musí vést osobní kalendář menstruačního cyklu. To pomůže gynekologovi přesně diagnostikovat různé nemoci..

Ovládání všech stadií menstruace vám také umožní rychle zjistit důvod absence těhotenství..

Vlastnosti a trvání folikulární fáze

Proces menstruačního cyklu, který zajišťuje reprodukční funkci ženy, sestává z několika fází, z nichž každá tvoří určité podmínky pro přípravu pohlavních žláz na úspěšné početí. Čas prvních dvou týdnů cyklu je folikulární fáze, je důležitá pro přípravu ženského těla na správné zrání vajíčka a zajištění úspěšné ovulace.

Jak funguje menstruační cyklus

V těle zdravé ženy v reprodukčním věku jsou každý měsíc implementovány podmínky pro narození nového života - příprava vajíčka k oplodnění. S nástupem menstruace dozrává několik folikulů, z nichž jeden se nakonec stává dominantním. Celá menstruace je obvykle rozdělena do tří hlavních fází, z nichž každá odpovídá fázím změn, které připravují reprodukční systém na možnost otěhotnění..

Fáze menstruačního cykluPřehled změnDoba trvání
Folikulární fázeZačíná prvním dnem menstruace, doprovázeným progresivním odmítáním endometria. Toto je doba zrání dominantního folikulu, která je nezbytná pro aktivní vývoj ženské reprodukční buňky.7-22 dní
OvulačníSedmý den menstruačního období se dominantní folikul stává rozlišitelným, aktivně roste a produkuje estradiol (ženský pohlavní hormon). Fáze končí prasknutím folikulu a uvolněním vajíčka2-3 dny
LutealZačíná po ovulaci, končí novým menstruačním krvácením. V této fázi se vyvíjí žluté tělo, které se připojuje k produkci estradiolu, produkci progesteronu. K vstupu embrya jsou zapotřebí hormony10-14 dní

Trvání menstruačního cyklu u žen je jiné, skutečnost nástupu menstruace každých 21-35 dní je považována za normu. Odpočítávání se provádí od prvního dne začátku špinění. Proces ovulace probíhá ve folikulárních a luteálních fázích cyklu..

Příčina měsíčního krvácení u žen je spojena s odštěpením endometria na pozadí snížené produkce hormonální látky progesteronu žlutým tělem..

Vlastnosti a trvání folikulární fáze

Tato fáze cyklu, počínaje prvním dnem menstruace, kdy corpus luteum odumírá v důsledku zastavení produkce progesteronu. Folikulární fáze dostala svůj název analogicky s folikuly, které se nacházejí v tloušťce ovariální kůry. V důsledku působení hormonů po menstruaci se zvyšuje velikost strukturních složek vaječníku. Postupem času se z nich uvolní dominantní jednotka, ve které dozrává nejsilnější vejce a připravuje se na oplodnění. V důsledku expozice folikuly stimulujícímu hormonu (FSH) začíná dominantní látka růst:

 • všechny folikuly rostou během prvních 5 dnů;
 • o 5-7 dní se jedna ze složek vaječníku stane hlavní;
 • 10. den dominantní dorůstá až do průměru 1 centimetru.

Po desátém dni menstruace se dominantní jednotka, ve které se aktivně produkuje estradiol, hodí k vizualizaci pomocí ultrazvukového vyšetření ve formě echogenní formace kulatého tvaru. V další fázi fungování reprodukčního mechanismu začíná každodenní nárůst velikosti folikulu. V době ovulace se průměr dominantní zvyšuje na 1,9-2,5 cm. U zbývajících folikulů dochází k opačnému procesu v důsledku snížení hladin FSH na pozadí zvýšení objemů folikulární tekutiny.

Doporučená literatura: 7 výhod těhotenských testů Clearblue.

Spolu s folikuly roste tloušťka endometria - děložní vrstva, která zajišťuje spolehlivost ukotvení embrya v děložní dutině. Během první poloviny cyklu děložní vrstva dorůstá do tloušťky nezbytné pro přijetí vajíčka. Při absenci početí funkce endometria mizí a jeho tkáně jsou odmítnuty a vypadávají s krvavým výtokem.

Jak vypočítat dobu trvání počáteční fáze

Hypofýza řídí produkci FSH a luteinizačního hormonu (LH) pro růst folikulů a tvorbu vajíček. Látky každý měsíc pomáhají formovat 5-10 strukturních složek vaječníku. Folikulární fáze se stabilním 28denním cyklem trvá 14 dní. Fáze se však neliší ve stejné době trvání, u různých žen to může být dvou typů:

 • krátké - trvání 7 dní;
 • dlouhá 22 dní.

Chcete-li přesně určit dobu trvání, je nutné správně stanovit datum ovulace, pro které používají speciální testy nebo měří bazální teplotu (v konečníku). Na konci folikulu podléhá bazální rychlost prudkým změnám; ve fázi přechodu do luteální fáze je proces řízen úplně jinými hormony. Trvání folikulární fáze se rovná počtu dní od data nástupu menstruace do nástupu ovulačního stadia, ale není konstantní hodnotou.

Selhání v ženském těle

Ovulace jako poslední fáze folikulární fáze nenastává vždy, její nepřítomnost může být důsledkem změn hormonálních hladin. Při nedostatečné produkci požadovaných objemů LH hypofýzou není folikul schopen prasknout, což vede k nemožnosti oplodnění (vejce nevstupuje do děložní dutiny).

Důvody pro vývoj klinického obrazu u ženy podle negativního scénáře:

 • neustálý fyzický a psychický stres;
 • dlouhodobé užívání perorální antikoncepce;
 • vývoj hormonálních poruch v těle;
 • nedávné narození (přirozené) nebo potrat;
 • přítomnost maligních novotvarů.

Když folikul nevychází ven, zůstává ve vaječníkové dutině, kde se již připravuje zrání jiného vajíčka. Na pozadí podobné situace se zvyšuje riziko vzniku cyst. To je obzvláště nebezpečné, pokud byla v minulosti diagnostikována polycystická nemoc a více cyst hrozí prasknutím vaječníku..

Vzhledem k nedostatečnosti folikulární fáze v důsledku zpoždění nebo silného krvavého výtoku, absence známek ovulace podle údajů z ultrazvuku se mohou vyvinout různé formy neplodnosti. Poté musíte lékařsky upravit hormonální pozadí tak, aby folikulární fáze menstruačního období skončila podle pravidel.

Přítomnost bohatých nebo řídkých období naznačuje problémy s reprodukčním systémem. Se zpožděním menstruace mluvíme o anovulačním cyklu.

Folikulární fáze a rychlost hormonů

Reprodukční funkce ženského těla je řízena dvěma částmi mozku - hypofýzou a hypotalamem. Poskytují:

 • produkce hormonů;
 • růst folikulů, endometriální vrstva;
 • stimulace funkce vaječníků;
 • úspěšný začátek ovulace;
 • zachování těhotenství.

S nástupem menstruace se mění hormonální rovnováha v krvi ženy, z tohoto důvodu se doporučuje provádět testy od třetího do pátého dne od začátku menstruace. Tento časový interval odpovídá začátku folikulární fáze. Každá fáze menstruace je charakterizována přítomností hlavních pohlavních hormonů, jejichž normy jsou uvedeny v následující tabulce.

Pokud výsledky zkoušek prokazují silnou neshodu s normou, je nutné zkoušky znovu zahájit s nástupem dalšího cyklu. Příjem chybných hodnot nemusí být příčinou nesprávných funkcí těla, ale důsledkem vlivu vnějších faktorů - nedostatek spánku, stres, působení špatných návyků.

Úloha hormonu stimulujícího folikuly

Hladina FSH je studována nejčastěji, důvodem je, že tato látka zajišťuje růst a vývoj folikulů až do okamžiku ovulace. Konstrukční prvek vaječníku je důležitý pro tvorbu vajíčka, zajišťuje jeho připravenost a uvolnění k oplodnění mužskými pohlavními látkami.

Pokud je nutné získat informace o FSH ve stadiu folikulární fáze, doporučuje se pro analýzu zvolit pátý den od začátku špinění. Míra folikuly stimulujícího hormonu u dospělých žen odpovídá následujícím ukazatelům (U / ml):

 • ve folikulárním stadiu je norma 1,1-11,5;
 • během ovulace se rychlost zvýší na 4,9-21;
 • v poslední fázi cyklu hodnoty klesnou na 1,1-9,5.

Důvod odchylek ve směru snižování nebo zvyšování mezních hodnot je spojen s nádorovými procesy uvnitř pohlavních žláz, selháním hypofýzy, nástupem těhotenství.

Je nemožné otěhotnět bez ovulace. V tomto případě nedojde k setkání vajíčka se spermatem, které je nezbytné pro oplodnění. Je však možné otěhotnět během folikulární fáze za předpokladu, že je ovulace časná (7-11 dní cyklu).

Hladina luteinizačního hormonu

Obvykle se test LH provádí společně s odběrem krve na FSH. Za normálních zdravotních podmínek je obsah LH v počáteční fázi zanedbatelný. Hladina však prudce stoupá ke konci počáteční fáze menstruace, což je důležité pro úspěšné oplodnění vajíčka. Norma luteinizačního hormonu u dospělých pacientů je v následujících mezích (U / ml):

 • v první fázi cyklického procesu je indikátor 2-15;
 • v době ovulace je rozmezí 24-140;
 • v poslední fázi úroveň klesne na 2-14,4.

Hodnoty LH menší a vyšší než limit mohou indikovat novotvary na povrchu vaječníků. Pokud selže funkce hypofýzy, jsou pozorovány také odchylky indikátorů od normy. Pokud se během LF výrazně zvýší hladina LH a sníží se hodnota FSH, znamená to, že ve vaječnících není dostatek vajíček pro normální proces ovulace..

Při zkoumání rychlosti estradiolu

Ženské vaječníky spolu s nadledvinami produkují malé množství estradiolu, což je nezbytné pro fáze vývoje folikulů, růst endometria. Cyklické změny nastávají také u vnitřní vrstvy děložní sliznice. Během proliferační fáze, charakterizované proliferací endometriální tkáně, vrstva postupně zesiluje a následuje její smrt. Endometrium ve stadiu proliferace prochází třemi stádii formování:

 • brzy - 5. - 7. den cyklu je vrstva tenká, charakterizovaná světle růžovou barvou;
 • uprostřed - po 8-10 dnech se epitel zahušťuje, stává se edematózní a uvolněný;
 • pozdě - 11. - 14. den se endometrium zesiluje a je pokryto silnými záhyby.

V děložní dutině očištěné během menstruace od mrtvého endometria začíná růst nové vrstvy. Díky vlivu estrogenu je epitel připraven na příjem oplodněného vajíčka.

Pro studium estradiolu je také zvolen FF - jak na začátku, tak uprostřed. Pokud je nutné provést analýzu po nástupu ovulace, je třeba vzít v úvahu významné snížení hormonální látky v této fázi ženského cyklu. U estradiolu, který pomáhá embryu bezpečně zakotvit v děloze, jsou během folikulární fáze mezní hodnoty indikátoru 5-53 pg / ml.

Pokud se výsledky studie významně liší od normálních indikátorů, předpokládá se porušení funkce různých orgánů. Poruchy mohou ovlivnit vaječníky (polycystické), onemocnění štítné žlázy, problémy s játry. Významný rozpor mezi rychlostí estradiolu a normou nastává během těhotenství v důsledku léčby hormonálními léky.

Stanovení progesteronu

Tento typ pohlavních hormonů v ženském těle je testován ve druhé části cyklu, několik dní po ukončení ovulace. Pokud je třeba studii provést během folikulární fáze, jsou ukazatele hormonální látky v krevním séru minimální a norma odpovídá 0,32-2,23 nmol / l.

Skutečnost, že zvýšené hodnoty progesteronu ukazují na nástup cystického nebo nádorového procesu na vaječnících. Funkční poruchy nadledvin jsou také možné při nepravidelné ztrátě menstruační krve..

Chcete-li určit bezprostřední nástup ovulace, musíte sledovat množství slizničního výtoku z pochvy. Vzhled velkých objemů hlenu v důsledku prudkého zvýšení LH naznačuje bezprostřední příchod ovulace..

Úloha prolaktinu

Látka syntetizovaná hypofýzou je nezbytná pro normální tvorbu mateřského mléka během laktace. Hladiny prolaktinu se mohou zvýšit v důsledku značné fyzické námahy po sexu a dosažení orgasmu ve stresu. Rozsah normálních hodnot prolaktinu u nedojících pacientek v reprodukčním věku je 140-550 mU / ml.

Pokud se zjistí odchylky od normálních ukazatelů, mluvíme o nesprávné funkci hypofýzy, dysfunkci nadledvin. Před testováním krve na prolaktin vám lékaři doporučují odpočívat a také se vzdát fyzické práce a jídla.

Pro stanovení hladiny ženských pohlavních hormonů je vybrána folikulární fáze ve fázi 3-5 dnů menstruace. V dekódovacím listu výsledků jsou v přijatých jednotkách měření uvedeny mezní normy pro každou z nich. Pokud dojde k výraznému nedodržení normy, lékař předepíše druhé vyšetření k objasnění diagnózy a správné korekci zdraví ženy.

Ženy jsou často znepokojeny tím, jak se cítí s menstruačním krvácením. Během tohoto období pociťují bolestivé příznaky. Článek pojednává o tom, proč bolest hlavy během menstruace.