Vývoj folikulů: růst v den cyklu

Zrání folikulů a následný vývoj dominantního je základem ovulačního procesu a možnosti přirozeného oplodnění vajíčka spermatem. Abnormální vývoj těchto buněk může vést k neplodnosti. V různých dnech se velikost folikulu mění podle dnů cyklu. Jak dospívají, zvětšují se a před ovulací praskne a uvolní vajíčko.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg "alt =" vývoj folikulů podle dne "width = "660" height = "351" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/image_novyj-razmer.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / image_novyj-razmer-300x160.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je folikul a folikulogeneze?

Folikuly jsou uloženy v přídavcích dívky, i když je v děloze. Zpočátku je jich asi 30 tisíc, ale před nástupem puberty asi polovina z nich zemře - to je přirozený výběr. Folikul se nazývá „rudimentární“ pohlavní buňky, jejichž hlavní funkcí je chránit vejce během vývoje před vnějšími faktory, které ohrožují jeho životaschopnost. Ochrana je zajištěna několika vrstvami epidermální tkáně.

V medicíně se proces vývoje a růstu bubliny s vejcem nazývá folikulogeneze, která zahrnuje 3 fáze:

 1. Transformace premordiálních buněk na preantrální buňky. Tato fáze je charakterizována zrychlením vývoje 10-15 folikulů.
 2. Tvorba antrálního folikulu. U jednoho, méně často u dvou, se vytvoří dutina a vývoj pokračuje. Zatímco ostatní upadnou do pozastavené animace, regenerují se.
 3. Vznik Graafiánské bubliny. V této fázi dochází ke zvýšení objemu tekutiny uvnitř buňky, což vyvolává její prasknutí a uvolnění vajíčka.

Folikulární fáze

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází: folikulární a luteální. Během první fáze dozrává „embryonální“ buňka, ze které se v případě oplodnění později vyvine plod.

Folikulární fáze začíná prvním dnem nových období a končí ovulací. Doba trvání této fáze je přibližně ½ celého menstruačního cyklu. Speciální buňky v této fázi produkují pohlavní hormony estrogeny.

Během folikulární fáze nepřekračuje rektální teplota 37 ° C. 2-3 dny před ovulací teplota stoupne o 1-1,2 ° C a v den ovulace prudce klesá. Měření bazální teploty je jedním ze způsobů, jak určit plodnou fázi - nejlepší čas na otěhotnění.

Po folikulární fázi dochází k luteální fázi. V této fázi se uvnitř bubliny v místě uvolněného vajíčka vytváří žluté tělísko, čímž se udržuje rovnováha hormonů estrogen a progesteron, které jsou vylučovány žlutým tělem, aby se tělo připravilo na možné těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png "alt =" fáze menstruačního cyklu "width =" 660 " height = "542" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/pic1.png 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/pic1-300x246.png 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Dominantní folikul

Každý měsíc se ve vztahu k jejich „bratrům“ začíná rychleji vyvíjet 7-9 embryonálních buněk v ženských přívěskech. Poté je jejich vývoj pozastaven a tělo se „soustředí“ na jeden - dominantní folikul. Velikost tohoto epiteliálního kokonu se neustále zvyšuje..

Ve stejné době začíná vaječná buňka uvnitř dozrávat: prochází několika po sobě jdoucími děleními, která jsou doprovázena hromaděním živin a vzhledem vnějších membrán, z nichž má vaječná buňka pouze 3.

Folikulometrie - způsob stanovení velikosti a ovulace folikulů

Není možné určit velikost sami. Pro tyto účely existuje speciální postup zvaný folikulometrie. Jedná se o ultrazvukové vyšetření, při kterém je možné určit velikost, počet a dynamiku růstu embryonálních buněk.

 • přesné datum ovulace;
 • nesprávné fungování příloh;
 • účinnost terapie.

Folikulometrie umožňuje identifikovat přítomnost patologických onemocnění:

 • folikulární cysta - novotvar v nadvarlete, což je vejce, které nevypadlo po roztržení epidermálního kokonu do vejcovodu;
 • atrézie - patologický nedostatečný rozvoj DF;
 • vytrvalost - přítomnost viru v tkáních nadvarlete, která brání plnému vývoji vajíčka;
 • luteinizace - narušení vývoje "bubliny", kdy se žluté tělo začne vyvíjet ve stále nezralé buňce.

Specifičnost folikulometrie je následující:

 1. Během prvního postupu lékař určí antrální folikuly, z nichž jeden se následně stane dominantním.
 2. Po 3 dnech se provede další ultrazvuk, během kterého se stanoví přítomnost nebo nepřítomnost DF.
 3. A během třetího postupu lékař určí maximální hodnotu DF, což naznačuje přístup k ovulaci.

Velikost folikulu podle dne cyklu

Mění se a roste každým dnem. Existují speciální tabulky, jejichž údaje byly získány na základě folikulometrie, což naznačuje rychlost vývoje.

Normální velikost v různé dny cyklu:

 1. Den 1-4 - tvorba antrálních základních buněk, z nichž každá nepřesahuje 4 mm v průměru. Mohou se objevit a vyvíjet v obou přílohách současně nebo střídavě v každé z nich..
 2. 5-6 dní - buňky rychle rostou až do velikosti 6 mm.
 3. Týden po začátku menstruačního cyklu se stanoví DF, jeho průměrná velikost dosahuje 10 mm. V této fázi je vývoj dalších antrálních buněk pozastaven..
 4. 8. den - velikost dominantní bubliny může být již 12 mm.
 5. Den 9 - DF se zvětší o 2 mm, to znamená, že jeho velikost může běžně být již 14 mm.
 6. 10. den - DF dosáhne průměru 16 mm, zbytek se nadále zmenšuje.
 7. Den 11 - velikost hlavního folikulárního kokonu může dosáhnout 18 mm.
 8. 12 dní - v této fázi cyklu DF roste na 20 mm.
 9. 13 dní - velikost Graafovy bubliny dosahuje 22 mm a na jednom z jejích pólů je vidět stigma.
 10. 14-16 dní - prasknutí folikulárních tkání, uvolnění zralého vajíčka. V této fázi zpravidla není hodnota DF větší než 24 mm.

Silné odchylky od stanovených norem ve směru snižování mohou naznačovat přítomnost patologie.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg "alt =" ovulace "šířka =" 660 "výška = "427" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/tsts.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /02/tsts-300x194.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Shrneme-li všechny výše uvedené, shrňme:

 1. Folikul - bublina, ve které probíhá vývoj vajíčka a jeho ochrana před vnějšími faktory, které mohou do té či oné míry narušit jeho plný vývoj.
 2. Kolik folikulů roste? Začátek vývoje této buňky se shoduje s prvním dnem menstruačního cyklu. To znamená, že první den menstruace začíná nový cyklus a současně začíná vývoj skupiny embryonálních buněk, z nichž jedna se později stává dominantní. Růst folikulární tkáně trvá až do ovulace, během níž praskne a vajíčko je připraveno k oplodnění. To znamená, že doba fáze zrání je 14-16 dní..
 3. Existují standardní indikátory velikosti vyvíjejícího se DF, odchylka od kterého je nejčastěji spojena s vývojem patologií různé etiologie..

A zajímalo by vás, jaká specifičnost je charakterizována vývojem folikulů? Možná jste vy nebo někdo, koho znáte, už měli folikulometrii? Podělte se s námi a našimi čtenáři o zajímavá fakta a osobní zkušenosti zanecháním vašich komentářů na konci publikace.

Velikost folikulů podle dne cyklu: typy a příčiny odchylek, léčba

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti. V tomto případě je ovulace nepravděpodobná. Folikulometrie se používá k určení normálního stavu reprodukčního systému a přítomnosti ovulace. Jedná se o postup, při kterém se ultrazvuk provádí několikrát za účelem posouzení vývoje folikulů..

 • 1 Co jsou folikuly?
 • 2 Vývoj a velikost
  • 2.1 Během ovulace
  • 2.2 Požadovaná velikost pro koncepci
 • 3 Odchylky
  • 3.1 Atrézie
  • 3.2 Perzistence
 • 4 Pokud průměr není správný

Ve folikulích je vajíčko v procesu zrání až do období ovulace. Jsou nezbytné k jeho ochraně - vejce je obklopeno silným epitelem a vrstvou vláknité tkáně. Pravděpodobnost početí přímo závisí na kvalitě této ochrany..

Fáze vývoje folikulů

Na ultrazvuku vypadají folikuly jako kulaté útvary. Před jejich prasknutím produkují estrogeny a poté se transformují na dočasnou žlázu - žluté tělísko, které přeměňuje estrogen na progesteron, aby podpořilo druhou fázi cyklu a těhotenství.

Hlavní fáze robotů folikulárního aparátu nastává uprostřed cyklu. V tomto okamžiku folikul dosahuje průměru 2 cm. Pokud nezraje, nedojde k ovulaci. Anovulační cykly se mohou normálně vyskytovat až 3-4krát ročně, pokud se pravidelně opakují, znamená to patologii.

V počáteční fázi růstu se tento prvek nazývá prvotní folikul. Představuje základy reprodukční buňky, která se nachází na vnitřním povrchu orgánu a je v klidném stavu. Pokud vývoj začne, do 7 dnů věku jeho průměr dosáhne 3–7 mm. V této fázi bude ultrazvuk schopen ukázat několik prvků, které mají různé fáze vývoje..

V normálním menstruačním cyklu (bez stimulace) je asi deset folikulů, které se nazývají antrální a 8. den začínají produkovat estrogen, vnější vrstva produkuje androstendion a testosteron.

Antrální folikuly na ultrazvuku

Od 8. do 10. dne je již možné určit dominantní, který se pohybuje. Dorůstá až 14 mm, zbytek se zmenšuje a mizí, přibližně se zvyšuje o 3 mm denně. 1-2 dny před ovulací dosáhne 18-23 mm. V závislosti na cyklu v průměru 12. až 16. den folikul praskne a vejce jej opustí.

Určete velikost prvku před jeho prasknutím a ovulací, může to být pouze porodník-gynekolog pomocí ultrazvuku. Průměr hraje důležitou roli, protože lze oplodnit pouze zralé vejce.

Dominantní folikul na ultrazvuku

Bezprostředně před výstupem z ženské reprodukční buňky je velikost prvku 23-24 mm - to je nejlepší volba pro koncepci.

Tabulka velikostí folikulů podle dne cyklu:

Den (od nástupu menstruace)TypRozměry, mm
1-4Antral4
Pět5-6
7Dominantní9-10
811-12
devětVezikuly s folikulární dutinou13-14
deset15-17
jedenáct15-18
1220
13Graafova láhev stigmatu22-24
čtrnáctFolikul praskne - ovulace24-25

Aby došlo k početí, je vajíčko připraveno k oplodnění a těhotenství probíhá dobře, je nutné, aby měl folikul optimální velikost - nejméně 18-19 mm a ne více než 25 mm. Pokud je tento parametr mimo normální rozsah, je koncepce nepravděpodobná. Někdy, pokud uprostřed cyklu folikul nedosáhne požadované velikosti a pokračuje v růstu, je pozorována pozdní ovulace.

Při pravidelném opakování patologie je nutné důkladné vyšetření. Pokud se neléčí, může se vyvinout neplodnost..

Špatným signálem je stejná velikost všech folikulů v kterýkoli den cyklu a absence dominantního. To znamená, že nedojde k ovulaci..

Atypické podmínky jsou:

 • Jednotlivé folikuly. Nemohou se vyvinout na požadovanou velikost. To vede k nedostatečné ovulaci. Důvody mohou být: příliš intenzivní cvičení, hormonální dysfunkce, obezita, hladová dieta, menopauza.
 • Násobek. Více než deset. V tomto případě jsou vaječníky považovány za multifolikulární. Když se jejich počet výrazně zvýší, diagnostikují „syndrom polycystických vaječníků“. Situace zasahuje do ovulace a početí, je spojena s různými patofyziologickými podmínkami těla. Vyžaduje předpis stimulační terapie nebo IVF.

Někdy dochází k atrézii a vytrvalosti.

Patologie je charakterizována selháním folikulu dosáhnout požadované velikosti uprostřed cyklu - opět se začíná zmenšovat a mizí.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: nepřítomnost žlutého tělíska a volné tekutiny v zadním prostoru na ultrazvuku, nízká hladina progesteronu. Je doprovázena amenoreou a nefunkčním děložním krvácením. Četnost výskytu je přibližně 3-4krát ročně. Porušení vede k neplodnosti.

Je absence narušení integrity folikulu. Během týdne zůstává ve velikosti od 22 mm do 24 mm, poté začíná menstruace. Někdy k tomu nedojde a folikul degeneruje do cystické formace. Cysta je diagnostikována, když folikul dosáhne velikosti 30 mm. To je způsobeno nerovnováhou hormonů. Je doprovázeno takovými znaky jako:

 • nedostatek progesteronu;
 • přebytek estrogenu;
 • silné krvácení během menstruace;
 • neustálé zpoždění;
 • identické folikuly na ultrazvuku;
 • po údajné ovulaci - nedostatek volné tekutiny a žlutého tělíska.

K odstranění patologie se provádí hormonální terapie. Mohou předepisovat ultrazvuk, laserovou terapii a elektrickou stimulaci. Vylučuje stres a jakýkoli stres.

Někdy existuje několik dominantních folikulů. To vede k uvolnění několika buněk najednou a v případě pozitivního výsledku nastává těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty..

Pokud je velikost folikulu menší než normální, vede to k nedostatečné ovulaci. Pokud pacientka plánuje těhotenství, musí být patologie léčena. Žena jde k lékaři, podstoupí diagnostiku, která pomůže určit povahu porušení. V moderní medicíně se k léčbě používají léky stimulující ovulaci: citrát, klomifen, Clomid, Clostilbegit atd..

Terapie začíná mezi 5. a 9. dnem cyklu. Počáteční dávka je předepsána odborníkem, poté se postupně zvyšuje. Je zakázáno používat léky samostatně. Kurz je nutně stanoven až po výzkumu hormonální hladiny a stanovení průchodnosti vejcovodů.

Během průchodu protokolu o stimulaci ovulace jsou výsledky nutně sledovány pomocí folikulometrie. Aby se zvýšila pravděpodobnost prasknutí a zabránilo se tvorbě cyst, jsou předepsány spouštěče ovulace (například léky hCG).

Souběžně s určováním stimulace je sledována strava ženy a její zdraví. K určení koncentrace hormonů štítné žlázy je nutná analýza. Předepsána je kyselina listová, hořčík, jód a vitamin E. Je třeba si uvědomit, že počet cyklů těchto léků je přísně omezen. To je spojeno s vysokým rizikem selhání vaječníků a menopauzy..

Proč dominantní folikul nedozrává?

Vlastnosti cyklu zrání

Počet ženských zárodečných buněk se tvoří ve stadiu embryonálního vývoje. Jsou rovnoměrně rozloženy po celém těle vaječníku a s nástupem puberty začíná dívka dozrávat.

K tvorbě folikulů ve vaječnících dochází během každého menstruačního cyklu.
Postupně se tento vak zvětšuje a do poloviny cyklu praskne, což je doprovázeno uvolněním zralého vajíčka a případně jeho následným oplodněním. Pokud nedošlo k početí, je pozorováno menstruační krvácení. Tento proces se obvykle opakuje každý cyklus..

Když folikuly ve vaječníku dozrají, může žena pociťovat menší nepohodlí. Je to způsobeno zvětšením velikosti orgánu a následným prasknutím vaku. Zpočátku se ve vaječnících tvoří několik folikulů. Množství - až 10 jednotek za cyklus.

Uprostřed cyklu zůstávají jednotlivé folikuly ve vaječníku. Na konci matulačního cyklu obvykle dosáhne pouze 1 folikul..
Říká se tomu dominantní. Zbytek formací se postupně rozpouští. Pokud 2 folikuly v jednom nebo v každém vaječníku dozrávají současně, zvyšuje se šance na početí dvojčat..

Klášterní sběr pomáhá s takovými nemocemi a stavy

 1. Nemoci dělohy (fibroidy, eroze, endometritida, ohyby a výhřez dělohy);
 2. ovariální cysty, zánět přívěsků;
 3. drozd a nepříjemný zápach;
 4. bolest při sexu;
 5. neplodnost;
 6. nepohodlí při močení.

Lékaři každoročně zaznamenávají stále více případů, kdy ženy nemohou mít děti. Vývoj medicíny a technologie bohužel zatím neumožňuje úplně vyléčit všechny poruchy lidského urogenitálního systému.

Stále více párů čelí potřebě umělého oplodnění nebo náhradního mateřství a stále více lékařů hovoří o důležitosti a nezbytnosti plánování rodiny

V tomto článku si povíme o ovulaci a dominantním folikulu: co znamená „dominantní folikul“, existují dva dominantní folikuly (v obou vaječnících), o čemž svědčí velikost nebo absence dominantního folikulu.

Ovulace a dominantní folikul

Folikul je schránkou pro vejce. Uprostřed vývojové fáze je dominantní folikul docela patrný - je to největší a nejrozvinutější ze všech. Vajíčko každý měsíc dospívá a připravuje se na oplodnění - folikul se zvětší 15–20krát, naplní se tekutinou a praskne (přibližně 14. den menstruačního cyklu). V tomto případě pouze jeden z mnoha (10–15) folikulů plně dospívá a praskne - zbytek se zastaví v různých stádiích a zemře. Tomu se říká ovulace..
V případě vývoje dominantních folikulů v obou vaječnících se pravděpodobnost početí dvojčat mnohokrát zvyšuje. Velmi často v důsledku hormonální stimulace vyrůstá několik dominantních folikulů, které ovulují a současně oplodňují. To vysvětluje velký počet dvojčat a trojčat narozených v důsledku umělého oplodnění nebo po stimulaci ovulace..

Ultrazvuková kontrola pro stanovení dominantního folikulu a monitorování umožňuje lékařům posoudit zdravotní stav žen (jejich schopnost otěhotnět) a předpovědět pravděpodobnost těhotenství s uvedením dnů maximální pravděpodobnosti početí.

Jak pěstovat dominantní folikul?

Nejběžnější moderní metodou stimulace ovulace je hormonální terapie, zejména jmenování clostilbegitu. I přes obecnou popularitu však jeho použití není vždy oprávněné. Některé ženy to navíc nemohou používat kategoricky.

Proto je tak důležité mít jistotu v kvalifikaci ošetřujícího lékaře a že má dostatečné argumenty k předepisování silných léků. Koneckonců je známo, že čím vyšší je účinnost léku, tím vyšší je pravděpodobnost nežádoucích vedlejších účinků a čím jsou rozmanitější a závažnější.

Pamatujte, že výběr prostředků ke stimulaci ovulace a dávkování vybraných léků jsou čistě individuální, v žádném případě by se hormonální stimulace neměla používat bez lékařského dohledu.

Mnoho žen zaznamenává pozitivní dynamiku po předepsání léčby vitamínem a užívání kyseliny listové.

Proč neexistuje dominantní folikul?

Může existovat několik důvodů, proč dominantní folikul nedozrává a nedochází k ovulaci:

Hlavní podmínkou úspěšného obnovení ovulace je adekvátní stanovení příčiny jejího porušení. Pokud tato příčina nebyla identifikována a odstraněna, nepřináší vždy ani opakovaná stimulace výsledky..

Diagnóza příčin poruchy ovulace nemůže být založena pouze na analýze grafů bazální teploty (i když jsou k dispozici grafy několika cyklů). Diagnostika by měla být komplexní - lékařské vyšetření, analýza hormonálních hladin, ultrazvuková diagnostika vývoje folikulů v několika cyklech (a nikoli v důsledku jednorázové návštěvy lékaře).

U žen s neplodností se provádí ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, zda vajíčko dospívá a zda dochází k ovulaci. Hlavním příznakem je dominantní folikul před ovulací a její nepřítomnost po ní..

Dokonce i v těle plodu, když jsou orgány uloženy ve vaječnících, se vytvoří asi 500 tisíc folikulů, některé z nich ustoupí a asi 200 tisíc zůstane v pubertě u žen. Z nich jen malá část dospívá a může se podílet na oplodnění. Data získaná během ultrazvukového vyšetření proto mohou pomoci zjistit příčinu neplodnosti a zahájit léčbu včas..

Existují takové typy folikulů:

 • prvotní;
 • hlavní;
 • sekundární;
 • terciární.

Pravěk se jinak nazývá klidový. Jsou lokalizovány v subkapsulární zóně. Jsou nejmenší. Buňky jsou ploché.

Jinak jsou primární probuzeni. Jsou poněkud prapůvodní. Kolem vajíčka je membrána tvořená bílkovinnými látkami.

Sekundární folikuly jsou o něco větší. Mají vrstvený epitel a několik malých komor naplněných tekutinou. Kolem ní roste uvnitř vaječníku membrána - theka. Objevuje se ve vaječníku dříve než theka a právě z ní je identifikována sekundární kapsle.

Nakonec je terciární folikul (nebo Graafův váček) zralý. Dosáhl největšího rozvoje. Začne tlačit na povrch vaječníku. Jeho převládající objem zabírá dutina (tobolka) naplněná kapalinou a obsahující oocyt. Obklopen.

Co je perzistentní folikul

Když tobolka nepraskne, vyvine se přetrvávající folikul. Vejce v něm poté zůstane, protože nevstupuje do děložní dutiny.

Tento proces je patologický, protože za vytrvalosti nemůže dojít k oplodnění. Žena má potíže s nástupem těhotenství.

Tobolka může ve vaječníku existovat přibližně 10 dní. Po skončení tohoto období začíná nové období. V některých případech má žena zpoždění a může dokonce trvat až jeden a půl měsíce.

Ovariální tobolky se samy rozpouštějí, aniž by užívaly další léky. Někdy se vyvine ovariální cysta, která vyžaduje léčbu.

V krvi žen s perzistentními ovariálními tobolkami se zvyšuje množství estrogenu, hladina progesteronu klesá. Známky ovulace zmizí, protože žluté tělísko se přesouvá do takzvaného děložního prostoru za sebou.

Pokud ovariální kapsle existují po dlouhou dobu, dochází k zpožděním v měsíčním cyklu. Když se objeví menstruace, uvolní se velké množství krve.

Pokud je nalezen folikul peristalis, těhotenství lze plánovat pouze pod dohledem lékaře. Za tímto účelem určuje gynekolog dominantní kapsli. To je možné pomocí ultrazvukového vyšetření.

Dělá se to osmý den cyklu. 12. den jsou vytvořeny nejvhodnější podmínky pro početí. K tomu je předepsán další ultrazvuk..

Třetí vyšetření je naplánováno na 18. den. Specialista kontroluje ovulaci. Žena by měla pečlivě sledovat stav svého těla. Po 10 dnech je povolen těhotenský test.

Co je dominantní folikul

Několik kapslí s vejci roste každý měsíc ve vaječníku. Pak se jejich růst zastaví, pouze jeden nebo velmi zřídka - dva se nadále zvyšují. Je dominantní. Zbytek postupně ustupuje.

Velikost dominantního folikulu roste každý den o několik milimetrů. V předvečer ovulace dosahuje velikosti 18 - 20 mm. Za těchto podmínek z něj vychází oocyt, který je zcela připraven přijmout spermie a vytvořit zygotu..

Na ultrazvuku je dominantní folikul viditelný od pátého dne. Méně často ho vidí osmý den. V tuto chvíli je výrazně lepší než ostatní tašky..

Tento růst je způsoben aktivními účinky folikuly stimulujícího hormonu. Pokud ho v krvi není dostatek, nedosahuje požadovaných hodnot a dokonce klesá. V tomto případě se vyvine ovariální cysta. Po ovulaci roste žluté vajíčko ve vaječníku.

Zrání folikulů v den cyklu

Folikuly ve vaječníku. Zrání dominanty

Folikul dozrává postupně. Na ultrazvuku to lze vidět následovně:

 • 7. den ve vaječníku jsou viditelné malé bublinky o velikosti 5-6 mm, ve kterých je tekutina;
 • od 8. dne začíná intenzivní růst vzdělání;
 • 11. den má velikost dominantního folikulu průměr 1 - 1,2 cm, zatímco zbytek začíná ustupovat a zmenšovat se;
 • od 11. do 14. dne menstruačního cyklu se velikost vzdělání již blíží 1,8 cm;
 • 15. den se folikul stane velmi velkým (2 cm) a praskne - vyjde z něj vajíčko připravené k oplodnění, tj. dojde k ovulaci;

Pokud je folikulární formace větší než 2,5 cm, pak již můžeme hovořit o přítomnosti cysty.
V tomto případě je bezpodmínečně nutné provést ošetření..

Mnoho žen se obává, že po hysteroskopii dojde k narušení jejich menstruačního cyklu. Tento postup se provádí k prozkoumání vnitřku dělohy. Nejčastěji je to nutné pro diagnostiku endometriózy. Mělo by to být provedeno 6-10. Den menstruačního cyklu, zatímco zrání folikulu 7. den. To znamená, že hysteroskopie nemá významný negativní vliv na reprodukční funkci ženy..

Zapojení DF do ovulace

Jakmile DF dosáhne požadované velikosti, dospěje, praskne a uvolní vajíčko. Poté jde do vejcovodů. Je třeba si uvědomit, že k ovulaci nedojde, pokud je dominantní buňka nezralá..

Jaká je funkce DF? Buňky tohoto druhu jsou nezbytné k ochraně vajíčka před vnějšími faktory, které mohou poškodit jeho život až do okamžiku, kdy opustí nadvarlete.

Ve 4. fázi cyklu se dominantní buňka začíná od svých protějšků lišit. Ale zároveň, pokud je v procesu ultrazvukového vyšetření zjištěno již v první fázi cyklu, pak to není vždy patologie. Zatímco úplná absence DF během tohoto období může naznačovat nemožnost přirozeného početí.

Diagnostika a léčba

K diagnostice v takových případech je nutné podstoupit komplex laboratorních a hardwarových studií. S jejich pomocí je možné identifikovat folikuly ve vaječnících vhodné pro vývoj nebo důvody odchylek těchto procesů. Diagnostika zahrnuje:

 • krevní testy (obecné a biochemické);
 • testy na hormony štítné žlázy;
 • testy na pohlavní hormony;
 • gynekologické vyšetření;
 • Ultrazvuk vaječníků.

Velikost folikulů ve vaječnících je obvykle na začátku cyklu přibližně 6-8 mm. Postupně se jejich počet snižuje a jejich velikost se zvětšuje a lze uvažovat o velké dominantní formaci.

Pouze lékař může vysvětlit situaci, proč ve vaječnících nejsou žádné folikuly, a poskytnout doporučení k odstranění tohoto problému. Léčba je vybírána individuálně a je obecně zaměřena na dosažení následujících cílů:

 • normalizace hladin hormonů;
 • eliminace cystických útvarů;
 • stimulace ovulace;
 • obnovení menstruačního cyklu;
 • eliminace onemocnění endokrinního systému;
 • zlepšení metabolických procesů.

Léčba se nejčastěji omezuje na užívání hormonálních léků..
V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok, například punkce, pokud se vytvoří cysty, které ohrožují schopnost ženy otěhotnět a porodit dítě. S akumulací nezralých folikulů se vaječník kauterizuje.

Míra folikulogeneze

Folikulometrie se provádí v určité dny cyklu, což odpovídá klíčovým fázím folikulogeneze. Údaje získané během opakovaných studií jsou porovnány s průměrnými statistickými normami. Jaká velikost folikulu by měla být v různé dny ovariálně-menstruačního cyklu? Jaké výkyvy jsou považovány za přijatelné?

Normální velikost folikulů v různých dnech cyklu u ženy ve věku 30 let s 28denním cyklem, která neužívá perorální antikoncepci a není léčena hormonální stimulací ovulace:

 • Ve dnech 1–4 cyklu se nachází několik antrálních folikulů, z nichž každý nepřesahuje průměr 4 mm. Mohou být umístěny v jednom nebo obou vaječnících. Jejich počet závisí na věku ženy a ovariální rezervě, kterou má k dispozici. Norma, pokud v obou vaječnících nezraje současně více než 9 antrálních folikulů.
 • 5. den cyklu dosahují antrální folikuly velikosti 5-6 mm. Jejich vývoj je poměrně jednotný, ale již v této fázi je možná atrézie některých vezikul.
 • 7. den se stanoví dominantní folikul, jeho velikost je v průměru 9-10 mm. Je to on, kdo se začíná aktivně rozvíjet. Zbývající vezikuly budou postupně ubývat, zatímco je lze stanovit ve vaječnících a během ovulace.
 • 8. den cyklu dosahuje velikost dominantního folikulu 12 mm.
 • 9. den bublina naroste na 14 mm. Jasně definuje folikulární dutinu.
 • 10. den - velikost dosahuje 16 mm. Zbytek bublin se zmenšuje.
 • V den 11 se folikul zvýší na 18 mm.
 • Den 12 - velikost nadále roste kvůli folikulární dutině a dosahuje 20 mm.
 • Den 13 - Graafova lahvička o průměru 22 mm (to je minimální velikost folikulů pro ovulaci v přirozeném cyklu). Na jednom pólu je stigma.
 • Den 14 - ovulace. Obvykle praskne folikul, který dosáhl průměru 24 mm.

Odchylky od těchto standardních ukazatelů směrem dolů jsou prognosticky nepříznivé. Při hodnocení výsledků folikulometrie je však třeba vzít v úvahu délku přirozeného cyklu ženy. Někdy se objeví časná ovulace. V tomto případě folikul dosáhne požadované velikosti 8. až 12. den cyklu.

Velikost folikulu v IVF

S protokoly IVF je ovulace lékařsky indukována a předplánována.

Materiály jsou publikovány pouze pro informační účely a nejedná se o recept na léčbu! Doporučujeme vám poradit se s endokrinologem ve vaší nemocnici!

Nástup těhotenství u ženy je možný pouze tehdy, pokud jsou po dobu početí zralé a otevřené folikuly ve vaječnících. Tyto drobné útvary mají zásadní význam pro reprodukční funkci těla. Velmi často však právě v této oblasti vznikají různé odchylky a problémy..

Co jsou ovariální folikuly u žen?
Vaječníky jsou spárované orgány ženského reprodukčního systému. Každý měsíc produkují vajíčko, které lze oplodnit spermatem. Nicméně od lékaře můžete často slyšet o zrání folikulu ve vaječnících. Co to znamená?

Faktem je, že počet vajec je omezený a je u každé ženy individuální. Nezralé formy jsou ve speciální ochranné skořápce, jakési tašce. Toto je folikul. Vykonává následující funkce:

 • Ochrana embrya vajíčka před účinky negativních faktorů.
 • Produkce hormonů. Podílí se na syntéze ženského hormonu estrogenu.
 • Zajištění zrání vajíčka. Ve folikulu vajíčko dozrává každý měsíc a je také zajištěno, že se během ovulace uvolňuje do vejcovodů..

Co naznačuje absence DF?

Někdy se během ultrazvukového vyšetření zjistí, že neexistuje dominantní folikul. Může to být z následujících důvodů:

 1. Vývoj buněk je velmi pomalý. V takových případech nedojde k ovulaci, ale hormonální testy ukazují normu..
 2. Buňka se vyvíjí na požadovanou velikost, ale současně nedochází k jejímu prasknutí a podle toho nedochází ani k ovulaci..
 3. Zastavení DF v jedné z fází.
 4. Pokud neexistuje žádný DF, pak to může znamenat spící režim příloh.
 5. Ultrazvuk také nemusí ukázat přítomnost DF, pokud dojde k časné menopauze. Po celý život se v přílohách produkuje určitý počet folikulů a absence schopných buněk během ultrazvuku naznačuje, že již nemusí být ve vaječnících..

Co říká DF v levém nebo pravém vaječníku

Fyziologie ženského těla naznačuje, že oba přívěsky by měly ovulovat střídavě, ale na základě údajů z lékařského výzkumu se DF nejčastěji tvoří v pravém vaječníku.

To je s největší pravděpodobností způsobeno jinou fyziologickou zátěží: pravá strana lidského těla je vždy mnohem aktivněji zapojena do životně důležitých procesů, což přispívá k intenzivnějšímu zásobování krve tímto konkrétním přívěskem.

Dominantní folikuly se mohou vyvinout v obou vaječnících současně nebo s mírným zpožděním, což se nepovažuje za odchylku. Ve výsledku se tvoří dva nebo více vyvinutých oocytů, protože pravděpodobnost mnohočetného těhotenství je velmi vysoká..

Vývoj dvou dominantních vezikul může vyvolat superfekudaci - oplodnění oocytů spermatem od různých partnerů, za předpokladu, že všechny oocyty prasknou současně. Proč se to stane, nikdo nemůže s jistotou říci.

Standardy

Kolik folikulů by mělo být ve vaječníku

Počet všech spících oocytů je stanoven přírodou ve stadiu embryonálního vývoje. Je charakteristické, že před nástupem puberty významně klesá. Jedno vejce se uvolňuje měsíčně.

Počet tobolek s oocyty je určen dnem cyklu. Může jich být několik během několika dní po menstruaci. Pátý den jich může být až 10, což je také normou. Koneckonců bude dominantní pouze jeden folikul.

Odchylky

Při absenci dominantního folikulu nedojde k uvolnění vajíčka. K tomu dochází v důsledku hormonální nerovnováhy a některých patologií:

 • snížení produkce hormonu stimulujícího folikuly a zvýšení vylučování luteinizačního hormonu;
 • regrese v důsledku hormonálních poruch (včetně v důsledku zvýšení obsahu inzulínu);
 • přítomnost trvalého procesu;
 • přítomnost přezrálého váčku;
 • tvorba folikulární cysty, která roste v místě dominantního folikulu (rozměry přesahují 2,5 cm při ultrazvukovém vyšetření);
 • polycystický vaječník;
 • patologická luteinizace, kdy corpus luteum roste v místě dominance bez ovulace.

Všechny vývojové poruchy vaječníků vyžadují pečlivé instrumentální vyšetření. Lékaři předepisují analýzy hormonálního pozadí ženy, protože příčinou odchylek může být dysfunkce hypofýzy, endokrinní onemocnění.

Zvýšené množství

Pokud je ve vaječnících více než 10 folikulů, říká se jim multifolikulární. Polyphollicularity se také rozlišuje, to znamená, když je na ultrazvuku detekován významný počet bublin. S několikanásobným nárůstem jejich počtu je stanovena diagnóza „polycystických onemocnění“.

Pokud jsou folikulární prvky rozptýleny po celém obvodu vaječníku, jsou stísněné. Zasahuje do dominance a všech procesů, které přispívají k početí..

Tato patologie se vyvíjí v důsledku stresu a po krátké době prochází. Léčba problému se provádí, pokud:

 • multifolikulárnost je způsobena problémy s prací endokrinních žláz;
 • dochází k prudkému úbytku hmotnosti nebo přírůstku hmotnosti;
 • při výběru perorálních kontraceptiv došlo k selhání.

Nedostatečné množství

Nedostatek folikulů je vyvolán hormonálními problémy. Problém zjistíte na ultrazvukovém skenování sedmý den. Pokud je jich méně než 6, je pravděpodobnost početí zanedbatelná. Nakonec, pokud jsou méně než 4 z nich, těhotenství prakticky nenastane..

V některých případech ženy nemají vůbec žádné folikuly. Výskyt problémů s ženským tělem je signalizován úplnou absencí menstruace. Pokud chybí déle než 3 týdny, musíte neprodleně navštívit gynekologa.

Proč folikul nedozrává

Nemusí dozrát kvůli přítomnosti těchto důvodů:

 • dysfunkce ženských reprodukčních žláz;
 • poruchy funkčnosti endokrinního systému;
 • nádory hypofýzy, hypotalamus;
 • zánětlivá patologie malé pánve;
 • stres, nervová nestabilita nebo deprese;
 • časný nástup menopauzy.

V těchto situacích nemusí být ve vaječnících vůbec žádné folikuly. Často se stává, že nedosahuje dostatečné velikosti, aby z něj bylo možné uvolnit vejce.

Nedostatek folikulů

Někdy se však stává, že folikulární struktury na vaječnících zcela chybí. Důvodem je časný nástup menopauzy nebo nesprávné funkce vaječníků. V tomto případě lékař předepíše hormonální léčbu. O přítomnosti takového problému se můžete dozvědět nepravidelnostmi v menstruačním cyklu..

Folikuly v těle nežného pohlaví by měly produkovat určité množství. V případě, že se jich vytvoří více či méně, považuje se to vždy za odchylku. Někdy může všechno skončit vývojem neplodnosti. Pokud se tedy žena potýká s menstruačními nepravidelnostmi, měla by okamžitě kontaktovat lékaře, aby zjistil příčinu a předepsal nezbytnou léčbu..

Vaječníky hrají důležitou roli. Jsou to párové pohlavní žlázy, umístěné v pánevní oblasti, vajíčka v nich dozrávají a produkují se pohlavní hormony.

Důležité funkce, které vaječníky plní. Vaječníky obsahují folikuly, ze kterých se ve správný čas uvolňují vajíčka. Na jejich místě se objeví žluté tělo. Ale když vajíčko již opustilo své místo a žluté tělísko se nevytvořilo, folikul se začíná zvětšovat a plní se tekutinou, což vede k tvorbě cysty.

Stává se, že v 1. fázi menstruačního cyklu folikul, ze kterého je vejce připraveno k odchodu, nepraskne. Před menstruací nebo po delší době se objeví folikulární cysta o průměru přibližně 20 až 80 mm.

Příčinou jsou často hormonální abnormality. Nepraskne, pokud se v těle nahromadí velké množství estrogenu. Pokud ve fázi 2 není požadované množství progesteronu, pak je narušen menstruační cyklus, stane se nepravidelný a nedojde k ovulaci, v tomto případě existuje velké nebezpečí cysty.

Právě nerovnováha mezi těmito dvěma hormony může způsobit, že vejce zůstane na svém místě. Ale stále je to nejnebezpečnější, když kvůli riziku cysty není dostatek progesteronu..

Důvody však mohou být následující:

 • gynekologická onemocnění;
 • chirurgický zákrok prováděný na genitáliích;
 • potraty, zejména neúspěšné, s následným krvácením;
 • častá změna sexuálních partnerů, zejména bez ochrany, nebo sexuální život je velmi nepravidelný, s dlouhými přerušeními;
 • vášeň pro alkoholické nápoje;
 • četné diety a omezení potravin;
 • neustálý dlouhodobý stres.

Prevence

Aby se zachovalo normální zrání folikulů ve vaječnících a obecně se zabránilo rozvoji problémů se zdravím žen, doporučuje se dodržovat řadu preventivních opatření. Jejich podstata je následující:

 • udržování aktivního životního stylu;
 • odmítnutí špatných návyků;
 • správná vyvážená výživa;
 • vyhýbání se nadměrnému emočnímu a fyzickému stresu;
 • udržování naplňujícího sexuálního života;
 • ochrana před genitálními infekcemi;
 • předcházení potratům;
 • kontrola hladin hormonů;
 • výběr perorálních kontraceptiv ve spojení s kvalifikovaným lékařem;
 • včasná léčba nemocí jakéhokoli druhu;
 • pravidelné lékařské vyšetření u gynekologa.

Hlavním prvkem ženských vaječníků jsou folikuly, které obsahují vejce. Kolem něj jsou dvě epiteliální vrstvy a dvě vrstvy pojivové membrány.

Folikuly na vaječnících - norma

Folikulární zásobení ženských vaječníků je položeno při narození, v tuto chvíli jich je asi 400 tisíc a až 2 miliony. Před nástupem puberty obsahují vaječníky primordiální folikuly, jejich velikost je až 200 mikronů, obsahují oocyty 1. řádu, jejichž vývoj se zastavil v 1. profáze meiózy.

Od narození dívky do dospívání nedochází k zrání folikulů a pouze během sexuálního vývoje začíná růst folikulů a z nich se uvolňují první vajíčka. Počet folikulů ve vaječnících každé dívky je jiný, ale v průměru je jejich norma na začátku puberty asi 300 tisíc.

Ovariální folikulární aparát: typy folikulů

Každý ovariální folikul prochází před uvolněním vajíčka následujícími fázemi vývoje:

 1. Prvotní folikul obsahující nezralé vajíčko ve folikulárním epitelu, kolem kterého je membrána pojivové tkáně. V každém menstruačním cyklu začíná růst více folikulů (od 3 do 30), z nichž se ve vaječnících tvoří preantrální folikuly.
 2. Primární (preantrální) folikuly rostou, jejich oocyt je obklopen membránou a estrogeny se začínají syntetizovat v buňkách folikulárního epitelu.
 3. Sekundární (antrální) folikuly zahajují produkci folikulární tekutiny do extracelulárního prostoru obsahující estrogeny a androgeny.
 4. Terciární (preovulační) folikuly: z velkého počtu sekundárních folikulů se jeden stává dominantním, množství folikulární tekutiny v něm se během vývojového období zvyšuje 100krát a velikost od několika set mikrometrů roste na 20 mm. Vaječná buňka je umístěna na tuberkulu nesoucí vejce a hladina estrogenu se maximalizuje ve folikulární tekutině, zbytek sekundárních folikulů přerůstá.

Ultrazvuk folikulů během jejich vývoje

K určení růstu folikulu ve vaječníku během menstruačního cyklu se v určité dny provádí ultrazvuk. Až do 7. dne cyklu nejsou folikuly téměř detekovány, ale 7. až 9. den začíná růst sekundárních folikulů ve vaječnících. Jedná se o malé folikuly a jejich velikost může dosáhnout až 4–8 mm. Mnohočetné folikuly na malých vaječnících během tohoto období mohou naznačovat ovariální hyperstimulaci, užívání antikoncepčních prostředků, hormonální nerovnováhu v těle (snížené hladiny LH).

Za normálních okolností, v den 7-9, je ve vaječníku málo zralých folikulů a později pouze jeden dominantní folikul v jednom vaječníku nadále roste, i když na začátku zrání obsahuje druhý vaječník také sekundární folikuly. na ultrazvuku to vypadá jako kulatý anechoický útvar do velikosti 20 mm. Absence dominantních folikulů ve vaječnících po několik cyklů může být u ženy příznakem neplodnosti.

Příčiny poruch vývoje folikulů, diagnostika a léčba poruch

Folikuly na vaječnících nemusí vůbec růst, nevyvíjet se na požadovanou velikost, ovulace se u nich nemusí vyskytovat a v důsledku toho žena trpí neplodností. Je však možné i další porušení zrání folikulů -. Díky tomu ultrazvukové vyšetření neurčí normální, ale zvýšený počet folikulů v obou vaječnících - více než 10 v každé velikosti od 2 do 10 mm a výsledkem bude také neplodnost.

K určení příčiny folikulárních vývojových poruch je předepsán nejen ultrazvuk, ale také stanovení hladiny pohlavních hormonů u ženy. V závislosti na hladině hormonů v krvi v různých fázích cyklu předepisuje gynekolog léky, které potlačují nebo stimulují syntézu tezí nebo jiných hormonů, léčbu pohlavními hormony a v případě potřeby chirurgickou léčbu.

Co dělat

Ultrazvukové vyšetření se provádí jako profylaxe pro onemocnění reprodukčního systému. Dokáže posoudit nejen stav vaječníků, ale i dělohy. Znamením ovulace je tedy přítomnost volné tekutiny v břišní dutině. Podle ultrazvukového obrazu se lékař rozhodne, co má dělat:

 • při rutinním vyšetření by měla být detekce dominantního folikulu normou, záleží na čase ultrazvukového vyšetření. Pokud existují stížnosti na neschopnost otěhotnět, musíte to opakovat již uprostřed menstruačního cyklu;
 • pokud není dominantní folikul, měla by být provedena folikulometrie. Pomůže vám zjistit, co se děje, zejména proto, že k jeho nepřítomnosti dochází také během normálního vývoje po ovulaci. Je také nutné vyšetřit hladinu krevních hormonů v různých fázích menstruačního cyklu, v různých fázích se bude lišit;
 • pokud existují dva nebo více dominantních folikulů, příčinou může být stimulace vaječníků léky, dědičnost (dvojčata se často rodí v rodině) nebo nemoci, s nimiž je nutné provádět diferenciální diagnostiku (syndrom vícečetných vaječníků, polycystické);
 • pokud jsou nalezeny vývojové patologie (luteinizace, perzistence), mělo by se v vyšetření pokračovat, aby se zjistila příčina. Tyto patologie lze pozorovat současně s normálním vývojem dominantního folikulu. Například v jednom vaječníku se nachází vyvíjející se folikul a ve druhém perzistentní.

Zrušení užívání perorální antikoncepce může také vést k vícečetnému těhotenství. Je to způsobeno náhlými změnami v hormonální rovnováze u ženy, ke kterým dojde po vysazení léku..

Pokud má žena na ultrazvuku 2–3 dominantní folikuly, což se často pozoruje během stimulace vaječníků, při přípravě na oplodnění in vitro (IVF), je to dědičné, pak za příznivých podmínek mohou být oba oplodněny a vést k vícečetnému těhotenství. V takových případech se rodí bratrská dvojčata nebo dvojčata..

Pokud ultrazvukové vyšetření odhalí dominantní folikul v první fázi cyklu, nemusí to nutně být patologie, ale jeho absence během tohoto období může naznačovat nemožnost otěhotnění. V tomto případě musíte provést folikulometrii a další doplňující vyšetření..

Folikuly ve vaječnících ženy jí umožňují otěhotnět, ale pouze pokud mají normální zrání a dobrou kvalitu. Odchylky od normy jsou plné vývoje cysty a někdy neplodnosti. Existuje několik důvodů, proč se to stane, takže musíte při nejmenším nepohodlí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože zdraví žen může být vážně ovlivněno. Velikost folikulů a jejich počet hrají důležitou roli..

Dominantní a perzistentní folikul - graf růstu, velikost folikulů před ovulací

Folikul je strukturální složka ženské reprodukční žlázy, která se skládá z vajíčka a okolních tkání.

Jeho perzistence se objeví, když není detekováno prasknutí tobolky a vajíčko není schopno vstoupit do děložní dutiny. Dominantní folikul je ten, který velmi brzy zajistí uvolnění vajíčka do děložní dutiny..

Znalost informací o tom, co je folikul, pomáhá plánovat těhotenství a detekovat problémy spojené s počátkem.

Co jsou folikuly

V ženském těle dochází k jedinečným procesům zrání folikulů. Jsou pokládány i během období embryonálního vývoje. Jejich přibližný počet v děloze je asi 500 tisíc.

Na začátku puberty jejich počet klesá na 40 tisíc, ale ne všechny jsou plně zralé. Během celého reprodukčního období dozrává 500 jedinečných vaků s vejci. Zbytek se postupně atresuje, to znamená, že mizí..

Proces jejich zrání je z biologického hlediska extrémně složitý. Je ovlivněna obrovským počtem faktorů. Začíná to v první fázi ženského cyklu. Aby tento proces probíhal normálně, je zapotřebí hormon stimulující folikuly..

Asi 10 vaků s oocyty dozrává najednou, ale pouze jeden z nich bude dominantní. Vejce z něj bude uvolněno 14. den.

Přibližně sedmý den cyklu je možné pomocí ultrazvuku vizualizovat růst kapsle s oocytem. Velikost každého z nich se rovná několika milimetrům..

Další růst určuje denní ultrazvukové vyšetření. Folikul s průměrem 2 cm praskne, zárodečná buňka se uvolní a vstoupí do vejcovodu. V normálním měsíčním cyklu k tomu dochází 13-15 dní. To může být doprovázeno následujícími příznaky:

 • určitá bolestivost v dolní části břicha;
 • zvyšuje se množství hlenu z ženských pohlavních orgánů;
 • bazální teplota klesá;
 • zvýšení množství luteinizačního hormonu v krvi.

V jednom měsíčním cyklu jeden folikul dozrává v ženském těle. Zřídka se objeví 2 z nich, což se nepovažuje za patologii. Uvolnění několika vajíček navíc výrazně zvyšuje šance na otěhotnění..

Existují takové typy folikulů:

 • prvotní;
 • hlavní;
 • sekundární;
 • terciární.

Pravěk se jinak nazývá klidový. Jsou lokalizovány v subkapsulární zóně. Jsou nejmenší. Buňky jsou ploché.

Jinak jsou primární probuzeni. Jsou poněkud prapůvodní. Kolem vajíčka je membrána tvořená bílkovinnými látkami.

Sekundární folikuly jsou o něco větší. Mají vrstvený epitel a několik malých komor naplněných tekutinou. Kolem ní roste uvnitř vaječníku membrána - theka. Objevuje se ve vaječníku dříve než theka a právě z ní je identifikována sekundární kapsle.

Nakonec je terciární folikul (nebo Graafův váček) zralý. Dosáhl největšího rozvoje. Začne tlačit na povrch vaječníku. Jeho převládající objem zabírá dutina (tobolka) naplněná kapalinou a obsahující oocyt. Obklopen.

Co je perzistentní folikul

Když tobolka nepraskne, vyvine se přetrvávající folikul. Vejce v něm poté zůstane, protože nevstupuje do děložní dutiny.

Tento proces je patologický, protože za vytrvalosti nemůže dojít k oplodnění. Žena má potíže s nástupem těhotenství.

Tobolka může ve vaječníku existovat přibližně 10 dní. Po skončení tohoto období začíná nové období. V některých případech má žena zpoždění a může dokonce trvat až jeden a půl měsíce.

Ovariální tobolky se samy rozpouštějí, aniž by užívaly další léky. Někdy se vyvine ovariální cysta, která vyžaduje léčbu.

V krvi žen s perzistentními ovariálními tobolkami se zvyšuje množství estrogenu, hladina progesteronu klesá. Známky ovulace zmizí, protože žluté tělísko se přesouvá do takzvaného děložního prostoru za sebou.

Pokud ovariální kapsle existují po dlouhou dobu, dochází k zpožděním v měsíčním cyklu. Když se objeví menstruace, uvolní se velké množství krve.

Poznámka! Reprodukční aktivita souvisí s rovnováhou hormonů. Vzhledem k tomu, že je narušeno hormonální pozadí, vyvíjí se vytrvalost.

Pokud je nalezen folikul peristalis, těhotenství lze plánovat pouze pod dohledem lékaře. Za tímto účelem určuje gynekolog dominantní kapsli. To je možné pomocí ultrazvukového vyšetření.

Dělá se to osmý den cyklu. 12. den jsou vytvořeny nejvhodnější podmínky pro početí. K tomu je předepsán další ultrazvuk..

Třetí vyšetření je naplánováno na 18. den. Specialista kontroluje ovulaci. Žena by měla pečlivě sledovat stav svého těla. Po 10 dnech je povolen těhotenský test.

Co je dominantní folikul

Několik kapslí s vejci roste každý měsíc ve vaječníku. Pak se jejich růst zastaví, pouze jeden nebo velmi zřídka - dva se nadále zvyšují. Je dominantní. Zbytek postupně ustupuje.

Velikost dominantního folikulu roste každý den o několik milimetrů. V předvečer ovulace dosahuje velikosti 18 - 20 mm. Za těchto podmínek z něj vychází oocyt, který je zcela připraven přijmout spermie a vytvořit zygotu..

Na ultrazvuku je dominantní folikul viditelný od pátého dne. Méně často ho vidí osmý den. V tuto chvíli je výrazně lepší než ostatní tašky..

Tento růst je způsoben aktivními účinky folikuly stimulujícího hormonu. Pokud ho v krvi není dostatek, nedosahuje požadovaných hodnot a dokonce klesá. V tomto případě se vyvine ovariální cysta. Po ovulaci roste žluté vajíčko ve vaječníku.

Zajímavý! Dominantní folikul se nachází nejčastěji v pravém vaječníku. Dnes není přesně známo, s čím je tento jev spojen. Žluté tělo se často nachází právě v pravém vaječníku. Předpokládá se, že uvažovaný jev je způsoben aktivací činnosti nervového systému.

Standardy

Kolik folikulů by mělo být ve vaječníku

Počet všech spících oocytů je stanoven přírodou ve stadiu embryonálního vývoje. Je charakteristické, že před nástupem puberty významně klesá. Jedno vejce se uvolňuje měsíčně.

Počet tobolek s oocyty je určen dnem cyklu. Může jich být několik během několika dní po menstruaci. Pátý den jich může být až 10, což je také normou. Koneckonců bude dominantní pouze jeden folikul.

Odchylky

Při absenci dominantního folikulu nedojde k uvolnění vajíčka. K tomu dochází v důsledku hormonální nerovnováhy a některých patologií:

 • snížení produkce hormonu stimulujícího folikuly a zvýšení vylučování luteinizačního hormonu;
 • regrese v důsledku hormonálních poruch (včetně v důsledku zvýšení obsahu inzulínu);
 • přítomnost trvalého procesu;
 • přítomnost přezrálého váčku;
 • tvorba folikulární cysty, která roste v místě dominantního folikulu (rozměry přesahují 2,5 cm při ultrazvukovém vyšetření);
 • polycystický vaječník;
 • patologická luteinizace, kdy corpus luteum roste v místě dominance bez ovulace.

Poznámka! S vytrvalostí folikulární membrána praskne. Vejce může být uvolněno do břišní dutiny. Těhotenství v těchto případech nenastává.

Všechny vývojové poruchy vaječníků vyžadují pečlivé instrumentální vyšetření. Lékaři předepisují analýzy hormonálního pozadí ženy, protože příčinou odchylek může být dysfunkce hypofýzy, endokrinní onemocnění.

Zvýšené množství

Pokud je ve vaječnících více než 10 folikulů, říká se jim multifolikulární. Polyphollicularity se také rozlišuje, to znamená, když je na ultrazvuku detekován významný počet bublin. S několikanásobným nárůstem jejich počtu je stanovena diagnóza „polycystických onemocnění“.

Pokud jsou folikulární prvky rozptýleny po celém obvodu vaječníku, jsou stísněné. Zasahuje do dominance a všech procesů, které přispívají k početí..

Tato patologie se vyvíjí v důsledku stresu a po krátké době prochází. Léčba problému se provádí, pokud:

 • multifolikulárnost je způsobena problémy s prací endokrinních žláz;
 • dochází k prudkému úbytku hmotnosti nebo přírůstku hmotnosti;
 • při výběru perorálních kontraceptiv došlo k selhání.

Nedostatečné množství

Nedostatek folikulů je vyvolán hormonálními problémy. Problém zjistíte na ultrazvukovém skenování sedmý den. Pokud je jich méně než 6, je pravděpodobnost početí zanedbatelná. Nakonec, pokud jsou méně než 4 z nich, těhotenství prakticky nenastane..

V některých případech ženy nemají vůbec žádné folikuly. Výskyt problémů s ženským tělem je signalizován úplnou absencí menstruace. Pokud chybí déle než 3 týdny, musíte neprodleně navštívit gynekologa.

Proč folikul nedozrává

Nemusí dozrát kvůli přítomnosti těchto důvodů:

 • dysfunkce ženských reprodukčních žláz;
 • poruchy funkčnosti endokrinního systému;
 • nádory hypofýzy, hypotalamus;
 • zánětlivá patologie malé pánve;
 • stres, nervová nestabilita nebo deprese;
 • časný nástup menopauzy.

V těchto situacích nemusí být ve vaječnících vůbec žádné folikuly. Často se stává, že nedosahuje dostatečné velikosti, aby z něj bylo možné uvolnit vejce.

Tabulka růstu folikulů - velikost podle dne

Schéma jeho růstu může být graficky prezentováno ve formě tabulky..

Den cykluMnožství a vlastnosti
1 až 4Vyvíjí se několik folikulů, každý o velikosti ne větší než 4 mm.
PětRovnoměrný vývoj s atrézií několika folikulů.
7Stanoví se dominantní folikul. Všechny ostatní jsou zcela redukovány.
812 mm
devět14 mm
deset16 mm
jedenáct18 mm
1220 mm
1322 mm
čtrnáct24 mm. V této fázi dochází k ovulaci..

Fáze vývoje

Během svého vývoje prochází folikul několika fázemi (fázemi).

Počáteční fáze

Několik folikulů roste. Po dosažení jednoho z nich (dominantního) až do průměru 24 mm dojde k ovulaci.

Luteální fáze

Interval mezi ovulací a začátkem nového cyklu se nazývá luteální fáze (nebo fáze žlutého tělíska). Po prasknutí graafové bubliny začne hromadit tuky a pigmenty. Tak se vyvíjí žluté tělísko. Produkuje progesteron, androgeny, esradiol.

Tyto látky aktivují zrání endometria. Děloha se připravuje na implantaci oplodněného oocytu. Pokud dojde k těhotenství, žluté tělo nadále vylučuje progesteron, dokud placenta nedosáhne určité velikosti a sama ho nezačne produkovat.

Pokud nedošlo k těhotenství, je zničeno žluté tělo. Hladina estrogenu a progesteronu se postupně snižuje, což přispívá k zahájení nového měsíčního cyklu.

Více o antrum

Jedná se o žlázy, u kterých je vysoce pravděpodobné, že se z nich vyvine primordiální folikul. V budoucnu je pravděpodobné, že se vyvine v dominantní, ze které se poté uvolní vejce.

Potenciálně všechny antrální žlázy mají šanci dozrát v plný oocyt. Takových lidí však v životě ženy nemůže být více než 500. Ve věku 50 let ženský měsíční cyklus postupně slábne a její reprodukční funkce se zastaví..

Co ukazuje ultrazvuk?

Vaječné kapsle lze snadno najít na obrazovce během ultrazvukové diagnostiky od pátého dne cyklu. V budoucnu se jejich rozměry zvětší. Sedmý den cyklu můžete vidět, který z nich je dominantní.

Při vyšetření můžete najít syndrom prázdného folikulu. To znamená, že vaječník není schopen zajistit výstup z pohlavní žlázy. Taková žena se potřebuje zbavit neplodnosti.

Ultrazvukové vyšetření je pro tělo zcela bezpečné..

FAQ

Kolik dní folikul dozrává?

Tento proces trvá pouze 9 dní (plus nebo minus jeden). Za předpokladu, že je hormonální pozadí ženy stabilní, dochází k ovulaci 14. den cyklu.

Co se může pokazit

S hormonální poruchou může být ve vaječníku nalezeno příliš mnoho folikulů, nebo naopak příliš málo. Někdy nemá vůbec žádnou sexuální žlázu.

Všechny tyto jevy nepříznivě ovlivňují reprodukční funkci ženy..

Pokud velikost neodpovídá normám

Snížení folikulu v den ovulace vede k tomu, že ho vajíčko nemůže opustit. Žena nemůže otěhotnět. Zvýšení graafové bubliny naznačuje vysokou pravděpodobnost cystického procesu. Má také negativní vliv na početí..

Pokud folikul nepraskne

V tomto případě se hovoří o jeho vytrvalosti. Tento jev je považován za patologický a vyžaduje korekci..

Odkud pocházejí dvojčata?

Bratrská dvojčata vycházejí ze skutečnosti, že z vaječníku nevycházelo jedno, ale dvě vejce.

Zajímavý! Fakta jsou známa, když se dvojčata narodila dvěma mužům. K tomu dochází, pokud žena měla sex s různými muži a ke spojení vajíčka a spermatu došlo v různé dny..

Folikul je nejdůležitější strukturní prvek vaječníku. Pravděpodobnost uvolnění vajíčka a šance ženy na otěhotnění závisí na jejich počtu a vývoji. Nesoulad jeho velikosti a množství s ukazateli normy je patologie. Tyto ženy by měly léčit neplodnost.

Výtok od ženy nebo dívky z pochvy je považován za indikátor zdraví, přirozeného a povinného fyziologického reprodukčního vývoje, který vám umožňuje otěhotnět, nosit a porodit zdravé dítě.