Fluorografie během menstruace a těhotenství - když stojí za to zdržet se vyšetření

V moderní medicíně se k identifikaci jakéhokoli patologického procesu používají různá diagnostická opatření. Jednou z nejdůležitějších technik je fluorografie. Díky této studii je možné identifikovat abnormality v plicích a hrudníku, které v raných fázích vývoje mohou pokračovat bez projevů klinických příznaků..

Vyšetření se provádí pomocí rentgenových paprsků, které mají zanedbatelnou dávku záření, které nepředstavuje žádnou hrozbu pro lidské zdraví. Existují však určitá omezení postupu. Studie není předepsána dětem do plnoletosti a kojícím ženám. Během těhotenství se fluorografie používá opatrně. V některých případech je studie kontraindikována během menstruačního cyklu. Existují však situace, kdy menstruace není důvodem k upuštění od této diagnostické metody..

Je možné provádět fluorografii v kritických dnech

Před odpovědí na otázku o vhodnosti provedení procedury během menstruace je třeba si uvědomit, že průběh kritických dnů zcela závisí na vlivu cizích faktorů. Mezi tyto procesy patří:

 • produkce hormonů;
 • obnova endometria;
 • výměna ztracené krevní tekutiny;
 • odstranění folikulů.

Jak vaše menstruace ovlivňuje vaše výsledky

Chcete-li podstoupit fluorografické vyšetření, musíte strávit maximálně deset minut. Současně žena obdrží 50krát méně záření, než jaké může nastat při vystavení určitým přírodním zdrojům. Protože tato diagnostická studie vylučuje negativní vliv na ženské tělo, lze ji provádět i během kritických dnů..

Pokud mluvíme o kvalitě procedury během menstruace, pak menstruace neovlivňuje získaná data a nezpůsobuje nesprávné vyšetření. Je však třeba si uvědomit, že není vyloučen účinek rentgenového záření na endometrium a fungování žláz, včetně žlutého tělíska..

Vzhledem k tomu, že během menstruačního cyklu začíná hematopoetický systém pacienta pracovat ve zvýšeném režimu, zatímco imunita klesá, podle některých odborníků se zvyšuje riziko vývoje nádorových procesů pod vlivem rentgenového záření.

Změny hormonálních hladin také ovlivňují stav mléčných žláz. Tento jev může přispět ke zkreslení výsledků výzkumu. Odchylky jsou zároveň tak nevýznamné, že je odborníci nezohledňují..

Tento postup se doporučuje, pouze pokud k tomu existují vážné důvody, například pokud máte podezření na tuberkulózu.

Když je lepší zdržet se fluorografie

Pokud je žena zdravá, pak by ji procedura během kritických dnů neměla obtěžovat. Existují však situace, kdy je fluorografie kontraindikována..

Problematická období

U většiny spravedlivého sexu je menstruační cyklus doprovázen bolestivostí a dalšími nepříjemnými pocity:

 • silná bolest, jejíž odstranění je možné pouze pomocí užívání léků proti bolesti;
 • silné krvácení se sraženinami nečistot, které vyžaduje častou výměnu tamponů a vložek;
 • slabost, únava a nedostatek spánku;
 • bolesti hlavy, deprese;
 • zvýšená podrážděnost a chuť k jídlu.

Puberta

U dívky do 15 let je studie jasně kontraindikována. Existuje několik důvodů:

 1. Nestabilita. Tělo je stále ve stadiu formace. Průběh menstruace nemá určitý systém, hormonální pozadí je také nevyvážené. Dodatečné zatížení negativně ovlivňuje formování těla a vyvolává hormonální nerovnováhu.
 2. Stres. I při tak jednoduchém postupu může být dívka vystavena silnému stresu. Je to způsobeno dlouhými čekacími linkami nebo celkovou atmosférou zdravotnického zařízení.

Pokud je potřeba provést fluorografické vyšetření, musíte zvolit nejšetrnější metody.

Plánování těhotenství brzy

K přenosu vajíčka nezbytného k oplodnění dochází na konci menstruace. Provádění výzkumu v tomto bodě může negativně ovlivnit vajíčko a učinit z něj plodné. Jinými slovy, vývoj plodu bude doprovázen abnormálními abnormalitami..

Minulý porod

Hlavní důvody pro kontraindikace:

 • stresové situace, charakterizované přenosem zvýšené zátěže tělem během období porodu a porodu, což negativně ovlivňuje všechny orgány a systémy;
 • obnovení hormonálního pozadí (vzhled menstruace naznačuje, že se proces normalizuje a při jakémkoli vnějším rušení může být narušen).

Procedura se navíc neprovádí v době laktace, protože studie mění složení mateřského mléka.

Když je fluorografie zobrazena i během menstruace

Bez ohledu na přítomnost menstruace musí být postup proveden v následujících případech:

 • vývoj ženské patologie dýchacího systému;
 • bydliště pacienta v oblasti, kde byl zaznamenán vysoký výskyt tuberkulózy;
 • podezření na novotvary maligní nebo benigní povahy v průduškách nebo plicích;
 • mít blízký kontakt s osobou s tuberkulózou.

Postup je také nezbytný v případě, že jeden z příbuzných nedávno měl tuto patologii.

Rentgenové záření a těhotenství

Odborníci identifikují úzký vztah mezi obdobím nosení dítěte a rentgenovými paprsky, protože fyzický stav nastávající matky ovlivňuje vývoj plodu.

Poškození fluorografického výzkumu během těhotenství je způsobeno několika faktory:

 • existuje vysoká pravděpodobnost potratu;
 • dítě se může narodit se zjevnými abnormalitami vnitřních orgánů;
 • riziko vzniku rakovinných novotvarů u dítěte se zvyšuje;
 • mentální retardace není vyloučena.

Procedura se doporučuje každých 12 měsíců. Pokud je tedy plánováno početí, je nutné podstoupit vyšetření předem..

Fluorografie během těhotenství je předepsána, pokud existují zvláštní předpisy. Nadměrné ozáření negativně ovlivňuje zdraví ženy a jejího dítěte. Odborníci doporučují podstoupit vyšetření buď po dobu až 2 týdnů, nebo na konci dvacátého, kdy již budou vytvořeny všechny orgány dítěte.

Pokud žena potřebuje koncepci po početí, musí přijmout všechna ochranná opatření:

 • informovat lékaře o těhotenství;
 • pokud je to možné, měla by být fluorografie nahrazena rentgenovým vyšetřením;
 • během procedury si nasaďte olověný zástěru, která bude chránit před zářením.

Kromě toho je lepší, pokud se diagnostická událost provádí na klinice s modernějším vybavením, protože sovětská zařízení mají zvýšenou radiační zátěž..

Fluorografie umožňuje identifikovat:

 • stav kosterního systému;
 • zánětlivé procesy v dýchacím systému;
 • přítomnost cizích těles a nádorových novotvarů v plicích;
 • fibróza a skleróza.

Existují situace, kdy žena podstoupí zákrok, aniž by věděla, že je těhotná. V tomto případě odborníci nevidí žádný důvod k obavám, zvláště pokud byl zákrok proveden před nástupem menstruačního cyklu..

Závěr

K spravedlivému pohlaví je třeba přistupovat se zvláštní odpovědností za provedení jakékoli diagnostické studie. Měli by předem vědět, jak se diagnostika provádí, a také o omezeních. Pokud lze během kritických dnů odložit fluorografii, je lepší počkat až do konce menstruace a až poté podstoupit vyšetření.

Je možné podstoupit fluorografii během menstruace

Preventivní lékařské prohlídky jsou normou moderního člověka, který se stará o své zdraví. Každý ví, že jednou ročně musí každý člověk, který dosáhl plnoletosti, podstoupit fluorografické vyšetření. V tomto ohledu má mnoho žen otázku, zda je možné provádět fluorografii během menstruace.

V moderní medicíně byly vyvinuty celé komplexy diagnostických postupů pro diagnostiku každé nemoci. Jednou z nejdůležitějších je fluorografie. Naznačuje abnormality v orgánech umístěných na hrudi. Díky tomuto vyšetření je možné identifikovat nebezpečné nemoci, z nichž mnohé se v počátečním stadiu vyvíjejí asymptomaticky - zápal plic, tuberkulóza, rakovina postihující orgány v hrudi.

Hlavním nástrojem pro toto vyšetření jsou rentgenové paprsky, jejichž dávka je velmi malá, takže nemají negativní vliv na tělo dospělého. Procedura není předepsána pro nezletilé, těhotné a kojící ženy. Pokud jde o provádění fluorografie u žen během menstruace, existují určité rysy a kontraindikace a v některých případech ani kritické dny nejsou důvodem pro odmítnutí vyšetření.

Účinnost a bezpečnost metody

Pomocí fluorografie můžete posoudit stav srdce, hrudníku, mléčných žláz a plic. Rentgenový přístroj po pořízení snímku jej přenese na obrazovku počítače nebo na film. Jedná se o velmi účinnou techniku, která umožňuje určit patologické stavy, jejichž ložiskové zaměření nepřesahuje průměr 0,5 cm. Pro profylaktické účely je nutné podstoupit postup alespoň jednou ročně. Existují situace, kdy se plánované vyšetření shodovalo s kritickými dny. Dále zvážíme, jak menstruace ovlivňuje výsledek fluorografie a zda je možné podstoupit tento postup v tuto chvíli.

Vliv menstruace na fluorografii

Je nutné strávit fluorografickým vyšetřením ne déle než 10 minut, zatímco dávka záření, které žena dostane, je 50krát nižší než dávka, kterou dostává z některých zdrojů v přírodních podmínkách. Jelikož je vyloučen negativní dopad na tělo během tohoto typu diagnózy, je zcela přípustné jej předávat v kritických dnech..

Pokud jde o kvalitu fluorografie během menstruace, přítomnost předpisů nemůže způsobit nesprávné provedení vyšetření a žádným způsobem neovlivní jeho výsledek. Existuje však vysoká pravděpodobnost, že rentgenové záření může ovlivnit vývoj endometria a práci žláz, včetně žlutého tělíska. Musíte také pamatovat na to, že během menstruace jsou ochranné funkce ženského těla výrazně sníženy, takže je lepší nedávat mu další zátěž ve formě rentgenového záření, zvláště když se žena během tohoto období necítí dobře.

Vzhledem k tomu, že během menstruace funguje hematopoetický systém ženy ve vylepšeném režimu a imunita je poněkud snížena, někteří odborníci tvrdí, že v současné době existuje vysoké riziko, že rentgenové roucho může vyvolat vývoj onkologických procesů.

Během menstruace ovlivňují hormonální změny také stav mléčných žláz, tyto změny mohou poněkud narušit fluorografická data, ale tyto odchylky budou natolik nevýznamné, že jim odborníci nevěnují pozornost.

Obecně platí, že menstruace v žádném případě nemůže ovlivnit výsledek fluoru, ale v tuto chvíli by měla být odstraněna, pouze pokud existují vážné důvody, například existuje-li podezření, že žena má plicní tuberkulózu nebo byla v kontaktu s takovými pacientkami..

Vlastnosti chování v kritických dnech

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, zda žena může během svého období podlehnout účinkům rentgenového záření. O nutnosti tohoto vyšetření je nutné rozhodnout na základě celkového stavu pacientky a jejích kontraindikací. Samotný postup má následující funkce:

 • průchod fluorografie je povinný profylaktický postup pro všechny, který musí být prováděn jednou ročně. Na výběru kliniky nezáleží, může to být buď veřejný, nebo soukromý lékařský ústav;
 • vyšetření nevyžaduje předběžnou přípravu, stačí přijít do rentgenové místnosti ve stanovenou dobu;
 • k výrobě fluoru pro prevenci není nutné jmenovat lékaře. Je lepší podstoupit zákrok, když je žena zdravá, ale pokud začaly její kritické dny, je nutné si s lékařem promluvit o vhodnosti provedení během tohoto období.

Existují některé rysy postupu během menstruace:

 • před vyšetřením je nutné odstranit všechny šperky z krku, oblečení z horní části těla, vypnout mobilní telefon;
 • pak žena přijde k rentgenovému přístroji a stojí na speciálním stojanu;
 • hrudník je pevně přitlačen k obrazovce a ruce jsou fixovány na boky a přitahovány do stran;
 • lékař zkontroluje správnost držení těla pacienta a opustí ordinaci, aby nepodlehl záření;
 • žena se zhluboka nadechne a několik sekund nedýchá;
 • poté, co zařízení pořídí snímek, žena vydechne a může se obléknout.

Jak vidíte, během menstruace se fluorografie provádí stejným způsobem jako po zbytek cyklu. Celý postup netrvá déle než 10 minut. Výsledek rentgenového vyšetření je obvykle připraven následující den..

Když vaše menstruace není důvodem k odmítnutí

Dělat fluorografii během menstruace je povoleno v následujících případech:

 • existuje-li podezření, že má pacient plicní tuberkulózu nebo jinou závažnou patologii dýchacího ústrojí nebo onkologické útvary na hrudi;
 • jestliže byla žena v kontaktu s pacienty, u kterých byla diagnostikována tuberkulóza. K potvrzení infekce Mycobacterium tuberculosis se pacient kromě fluorografie podrobí dalším specifickým testům - Mantouxův test, Disintest;
 • pokud někdo z bezprostředního okolí nedávno podstoupil antituberkulózní terapii;
 • pokud žena žije v oblasti, kde bylo hlášeno propuknutí tuberkulózy.

Ve všech výše uvedených situacích rodinný lékař nebo terapeut důrazně doporučuje, aby žena navzdory kritickým dnům okamžitě podstoupila rentgenové vyšetření, aby včas zjistila přítomnost zdravotního problému, a pokud je to nutné, zahájila léčbu.

Když nemůžete vyrábět fluor

Zda je možné podstoupit fluorografii, musí v každém konkrétním případě určit odborník. Díky vynikajícímu zdraví rentgenové záření nepoškodí ženu ani během normálních kritických dnů. Existuje však řada patologií a stavů, při kterých je tato diagnostická technika kontraindikována:

 • celé období menstruace je doprovázeno silnými bolestmi, s nimiž se mohou vyrovnat pouze ti, kteří bolesti zmírňují;
 • pokud je vaše menstruace příliš bohatá a narazíte na ni velké tmavé sraženiny;
 • pokud se žena cítí velmi slabá a příliš unavená;
 • pokud existují neurologické příznaky (bolesti hlavy, deprese, problémy se spánkem, slzavost, nadměrná chuť k jídlu, nepřiměřená agresivita a podrážděnost);
 • pokud dospívající dívka potřebuje fluorografii, je lepší odložit postup, dokud nedojdou předpisy, aby nedošlo k poškození procesu tvorby hormonálních hladin a orgánů reprodukčního systému;
 • při plánování těhotenství se vajíčko uvolněné z vaječníku pod vlivem záření může stát neplodné, ale pokud k oplodnění stále dochází, to znamená, že existuje vysoké riziko, že v budoucnu bude mít plod vývojové abnormality, proto odborníci doporučují provést fluorografii šest měsíců před plánovaným počátkem;
 • u porodních žen se fluorografické vyšetření provádí pouze šest měsíců po narození dítěte, protože samotný proces porodu je pro tělo stresem, po kterém potřebuje alespoň 6 měsíců na zotavení;
 • protože záření může nepříznivě ovlivnit složení mateřského mléka, fluorografie během laktace neprochází.

Stejně jako u jiných diagnostických metod se žena musí předem připravit na fluorografické vyšetření. V případě, že žena začala menstruovat v den určený k výkonu, je lepší odložit vyšetření na jiné datum, kdy kritické dny skončí.

Je fluorografie nebezpečná během menstruace? Kdy můžete a kdy nemůžete dělat fluorografii

Fluorografie během menstruace vstupuje do ženské poloviny naší země v otupělosti. Stojí za to provést takovou diagnózu během menstruace? Jak ovlivní diagnostika zdraví? Tyto problémy se týkají žen, když je nutné podstoupit FLG..

Ruská federace je dnes zemí s nepříznivou situací z hlediska tuberkulózy. Populace je bohužel málo vzdělaná o potřebě správné prevence nemocí. Každý je povinen každoročně podstoupit zkoušku.

Fluorografie během menstruace: je možné vyšetřit

Fluorografie je diagnostická technika, kterou lze v raném stadiu detekovat onemocnění bronchopulmonálního systému. Takové vyšetření souvisí s rentgenovým zářením, ale liší se v menším podílu záření. Obvykle se postup provádí jednou ročně a podrobuje se rutinnímu vyšetření. Pokud musíte během menstruace provádět fluorografii, ženy často pociťují úzkost a nejistotu v obavě o své zdraví.

Nejlepší čas pro průzkum

Ve skutečnosti není důvod se obávat. V kritických dnech můžete bez obav jít na vyšetření. Lékaři však stále doporučují provést to v první polovině menstruačního cyklu, kdy krev již přestala proudit a ovulace ještě nenastala. To je způsobeno následujícími faktory:

 • Možné těhotenství. Pokud bude vyšetřeno ve druhé polovině cyklu, nemůže existovat jistota, že se plod v ženském těle nevyvíjí. A v prvních dnech může i nepatrná část záření způsobit komplikace ve vývoji a způsobit vážná onemocnění..
 • Obecná slabost. I když je menstruace obvykle bezbolestná, může fluorografie způsobit bolesti hlavy, zvýšené krvácení, letargii, podrážděnost, bolesti břicha, závratě a mdloby. To lze snadno vysvětlit radiační expozicí krvi..

Pokud dívka používá antikoncepci a těhotenství není zahrnuto do jejích plánů a její hormonální systém je normální, může během svého období bezpečně provádět fluorografii. Ať je to jakkoli, každá žena se rozhodne sama. Menstruace není absolutní kontraindikací..

Měla by si dělat starosti úplně zdravá žena?


Menstruace sama o sobě nemůže ženě zabránit v tom, aby podstoupila fluorografické vyšetření: zlomek záření, které bude v procesu přijato, je příliš zanedbatelné. Lékaři však doporučují provádět fluorografii v první polovině menstruačního cyklu, kdy krev již přestala proudit, ale ovulace ještě nezačala. To je způsobeno dvěma důvody:

 • Možné těhotenství. Pokud jste vyšetřeni ve druhé polovině cyklu, kdy již došlo k ovulaci, neexistuje záruka, že se plod v těle ženy nevyvinul. A v prvním trimestru, zejména v prvním měsíci, může i nejnižší dávka záření nepříznivě ovlivnit jeho vývoj a vést k hlubokým deformacím a vážným onemocněním..
 • Obecná slabost. I když žena snadno snáší menstruaci, existuje šance, že ji fluorografie negativně ovlivní a přinese s sebou nepříjemné příznaky, které obvykle nejsou pozorovány: zvýšené krvácení, bolesti hlavy, podrážděnost, letargie, bolesti břicha, závratě, mdloby. To je způsobeno účinkem záření na složení krve..

Důvod odložení postupu

Ne každá mladá dáma se může pochlubit dokonalým zdravím. Samozřejmě, když je vše v pořádku, lze provést fluorografii během menstruace, ale pokud je menstruace problematická, stojí za to odložit plánovanou návštěvu kliniky. Lékaři doporučují zdržet se vyšetření v následujících případech:

 • Kritické dny jsou doprovázeny silnými bolestmi, žena trpí 2-3 dny a může tento stav ulevit pouze silnými léky proti bolesti.
 • Bohatá období, ve kterých se sráží krev. Dívka je nucena často měnit tampony nebo vložky.
 • Velká slabost, když je cítit neustálou únavu. U ženy všechno spadne z jejích rukou, cítí se prázdná a vyčerpaná, je pro ni obtížné dělat obvyklé domácí práce.
 • Zvýšená náchylnost, problémy se spánkem, deprese, migrény, slzavost, apatie a další neurologické příčiny.

Každý z uvedených příznaků je normální a lze ho pozorovat při absenci jakýchkoli poruch. Ale přesto, pokud je k dispozici alespoň jeden z nich, stojí za to odložit fluorografii. Příchod do nemocnice může způsobit únavu a záření se může zhoršit.

Dívky, které mají těžké období, často trpí anémií. To je absolutní kontraindikace pro vyšetření. Během menstruace může i malé množství záření ovlivnit složení krve, které je plné zvýšeného krvácení a anémie..

Puberta

Dívky, kterým ještě nebylo patnáct, by se měly během kritických dnů zdržet fluorografie. Je to z následujících důvodů:

 • Stres. Tělo dospívající dívky se ještě úplně nezformovalo a dokonce i triviální postup může způsobit stres. Když je dívka ve frontě dlouhou dobu, může se setkat se zbytečnou úzkostí. A celková atmosféra ve zdravotnickém zařízení má často depresivní účinek.
 • Nestabilita. V dospívání je menstruace náhodná, často dochází k hormonálním poruchám. Dívky mají v tuto chvíli emocionální výbuchy, nemotivovanou agresi..

Dodatečná zátěž může dále narušit hormonální rovnováhu. Pokud je naléhavě nutné vyšetření, používají se šetrnější metody, které nemají vliv na tělo..

Plánování těhotenství a šestinedělí

Na konci menstruace se z vaječníků pohybuje vaječná buňka vhodná k oplodnění. Vyšetření plic provedené v tomto okamžiku může způsobit, že je vajíčko neplodné nebo narušit vývoj plodu a způsobit abnormality. Při plánování těhotenství proto stojí za to odložit fluorografii nejméně na šest měsíců. To platí pro všechny tyto postupy..

Pokud od narození dítěte uplynulo méně než šest měsíců a žena bude během menstruace provádět fluorografii, můžete postup odložit. Toto rozhodnutí se ukáže jako správné z následujících důvodů:

 • Vysoká úroveň stresu. Těhotenství a nosení dítěte je tělem vždy vnímáno jako určitá zátěž. Tělo se musí zotavit a vyžaduje to čas. Tento proces obvykle trvá nejméně šest měsíců. Nejlepší je tedy odložit vyšetření plic.
 • Důsledky hormonálních poruch. Když nastane menstruace, signalizuje to, že se hormonální systém zotavuje. I sebemenší rušení však může vést k nerovnováze, a poté bude tělo nuceno zahájit zotavení od začátku..
 • Laktace. Během tohoto období byste také neměli podstoupit fluorografii. Během menstruace můžete ovlivnit složení mateřského mléka.

Je lepší neriskovat, pokud se vyskytnou určité problémy s reprodukčním systémem. V tomto případě se vyšetření provádí pouze v nezbytně nutných případech..

Když je lepší zdržet se fluorografie

Pokud mluvíme o zdravé ženě, není třeba se obávat menstruace. Ale ne všechny ženy jsou zdravé - a ne všechny okolnosti umožňují fluorografii během menstruace. Existuje řada situací, kdy se menstruace stává kontraindikací..

Problematická menstruace


Ne všechny ženy mají lehké nebo bezbolestné období. Naopak, většina má alespoň jeden nepříjemný příznak. To může být:

 • velmi bolestivá menstruace, při níž žena trpí bolestmi břicha dva nebo tři dny, které lze zmírnit pouze pomocí silných léků proti bolesti;
 • silná menstruace, při které ve velkém množství vytéká krev, s tmavými sraženinami a žena musí neustále měnit vložky nebo tampony;
 • obecná slabost, při které se žena neustále cítí unavená a nespí, všechno jí spadne z rukou, je obtížné provádět každodenní činnosti;
 • neurologické příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy, celková deprese, depresivní nálada, ospalost nebo nespavost, zvýšená chuť k jídlu, podrážděnost, slzavost, zvýšená emocionalita.

Všechny příznaky jsou variantou normy a lze je pozorovat, i když gynekolog nemůže najít žádné poruchy. Pokud však žena jednu z nich má, je lepší se během menstruace zdržet fluorografie. Zaprvé, během tohoto období může cesta na kliniku a do fronty unavit ženu, zadruhé existuje šance, že i malá dávka záření ovlivní její stav a změní jej k horšímu..

Anémie, charakteristická pro ženy se silnou menstruací, je jednoznačnou kontraindikací pro fluorografii během menstruace. Vzhledem k dávce záření se složení krve může mírně změnit, což zvýší krvácení a v důsledku toho anémii.

Puberta


Pro dospívající dívku do patnácti let je fluorografie během menstruace rozhodně špatným rozhodnutím z několika důvodů:

 • Nestabilita. Tělo teenagera se právě formuje. Menstruace prochází bez jakéhokoli systému, hormonální systém trpí nerovnováhou, dívka zažívá výbuchy agresivity a slzavosti, je příliš emotivní, může trpět bolestmi břicha, bolestmi hlavy a nevolností. Dodatečné zatížení může narušit tvorbu a nakonec narušit hormonální rovnováhu.
 • Stres. I malý zákrok může u dospívající dívky způsobit stres: potřeba fronty, celková atmosféra kliniky ji může negativně ovlivnit a způsobit narušení.

Pokud z nějakého důvodu dospívající dívka stále potřebuje udělat plicní test, obvykle se používají jemnější metody, které neovlivní tělo..

Plánování těhotenství v nadcházejících měsících

Vajíčko, vhodné pro oplodnění v příštím cyklu, se pohybuje z vaječníků těsně na konci menstruace. Pokud se v tomto procesu provádí fluorografie, existuje šance, že to ovlivní vajíčko a učiní ho neplodným - nebo bude reagovat s abnormalitami během následného vývoje plodu.

V ideálním případě, pokud žena plánuje těhotenství, měla by se zdržet fluorografie a podobných vyšetření po dobu nejméně šesti měsíců.

Minulý porod


Pokud v posledních šesti měsících žena porodila dítě, fluorografie během menstruace je pro ni zcela kontraindikována z několika důvodů:

 • Stres. Během těhotenství a porodu došlo k velkému zatížení těla, které nemohlo ovlivnit všechny systémy. Jeho obnova bude nějakou dobu trvat, proto je lepší zdržet se vyšetřování po dobu šesti měsíců, což může tento proces ovlivnit..
 • Obnovení hormonální rovnováhy. Skutečnost, že žena má menstruaci, je zjevným znamením, že zotavení probíhá dobře a hormonální systém se vrací do normálu. Jakýkoli zásah je však schopen narušit nastolenou rovnováhu a vrátit tělo znovu na začátek cesty..

Kromě toho, pokud žena kojí, je to také důvod pro odmítnutí fluorografie - studie může ovlivnit složení mateřského mléka.

Jakékoli problémy s menstruačním cyklem a reprodukčním systémem jsou důvodem, proč hrát bezpečně. Pokud samozřejmě není nutné provádět fluorografii co nejdříve.

Absolutní hodnoty

V žádném případě by neměla být fluorografie odložena, pokud existuje podezření na tuberkulózu nebo jiné plicní onemocnění. V tomto případě, čím dříve jsou získány výsledky testu, tím dříve bude zahájena potřebná léčba. Postup se také provádí okamžitě v následujících případech:

 • Dívka byla v kontaktu s pacientem s tuberkulózou. Pokud byla tato osoba diagnostikována, je bezpodmínečně nutné ji vyšetřit a podstoupit speciální laboratorní testy.
 • Žena je nucena neustále udržovat kontakt s osobou trpící tuberkulózou. Možná jde o příbuzného, ​​který potřebuje neustálou péči. Nejlepší prevencí pak bude fluorografie..
 • V oblasti, kde dívka žila, bylo objeveno vypuknutí tuberkulózy. V takových případech lékaři zpravidla trvají na vyšetření celé populace a kritické dny nemohou být překážkou..

Výsledky fluorografie umožňují pochopit, zda žena trpí tuberkulózou. Pokud je diagnóza potvrzena, je okamžitě odeslána k léčbě. Takový postup tedy umožňuje detekovat onemocnění vnitřních orgánů dříve, než se objeví první příznaky onemocnění. Pokud je menstruace bolestivá, je lepší zdržet se vyšetření. Pokud však existují důvody pro podezření na tuberkulózu, provede se fluorografie co nejdříve a kritické dny se nemohou stát překážkou.

Fluorografie během kojení

Při kojení lze fluorografii předepsat v následujících situacích:

 • přítomnost příznaků u kojící ženy naznačující možný vývoj;
 • ve vnitřním kruhu ženy, která kojí, jsou lidé s příznaky závažných plicních onemocnění, jako je tuberkulóza, zápal plic a další;
 • žena musí jít do nemocnice dětské nemocnice se svým dítětem;
 • došlo ke kontaktu s pacientem s tuberkulózou;
 • kojící matka má chronické respirační onemocnění.

Ve výše uvedených situacích bude nutně předepsána fluorografie s hepatitidou B. Koneckonců, čím dříve lze patologii identifikovat, tím větší je pravděpodobnost úspěšného výsledku a snížené riziko komplikací..

Je možné podstoupit fluorografii pro kojící matky? Ano, postup je povolen. Kojící matku lze otestovat, ale pouze v případě, že je to skutečně nutné. Aby se minimalizoval negativní účinek paprsků na tělo kojící ženy, měla by upustit od rutinní fluorografie, dokud dítě neodstaví.

Je tedy možné provést fluorografii s HB? Proceduru je možné provést, ale pouze ve zvláštních situacích, kdy je skutečně potřeba vyšetření.

Je povoleno provádět fluorografii během menstruace

Fluorografii je třeba provádět jednou ročně. Tento postup je povinný v mnoha zemích. Vyšetření hrudníku skutečně dokáže detekovat maligní novotvary, zápal plic, tuberkulózu a srdeční choroby. Přístroj, který pořizuje snímek, pracuje pomocí rentgenových paprsků. Mnoho dívek a dospělých žen však pochybuje o objektivitě a bezpečnosti takto získaných informací o svém zdraví. Otázka je proto relevantní, je možné provést fluorografii na začátku menstruace.

Účinnost a bezpečnost zkoušky

Fluorografické vyšetření vám umožní určit zdravotní stav mléčných žláz, srdce a hrudníku ženy. Lékaři získají vysoce kvalitní stínovou fotografii studovaných částí těla na monitoru počítače nebo filmu. Během manipulace se používá minimální dávka záření.

Postup ukáže přítomnost cizích útvarů v těle větších než 0,5 cm, proto se používá k preventivním účelům. Síla paprsků je zde snížena ve srovnání s fluoroskopickými a rentgenovými postupy.

Jak již bylo zmíněno dříve, je nutné provést vyšetření jednou za 365 dní. Ženy navíc menstruují 12krát ročně. Shoda těchto událostí se často stává. Pacienti pochybují o přípustnosti jejich kombinace, pokud jim není lhostejné zdraví systému jejich reprodukčních orgánů, zejména pokud se vyskytnou problémy v oblasti genitálií. Proto si musí být jisti, že fluorografii lze provádět během „kritických dnů“.

Co ovlivňuje možnost držení

Dávka záření podaná během pětiminutové manipulace je malá. Doba přímého přenosu paprsků trvá v závislosti na typu zařízení od zlomku sekundy do několika sekund. Objem záření je v tomto případě 50krát slabší než roční záření přijímané lidským tělem z přírodních předmětů. Tento faktor do značné míry určuje možnost návštěvy fluorografické kanceláře během menstruace..

Lékaři poznamenávají, že proces je pro tělo neškodný, bez ohledu na fázi ženského cyklu. Cizí faktory však ovlivňují menstruaci. Opravdu, v této době je endometrium současně aktualizováno a folikul je uvolněn. Během tohoto období se také produkují krevní složky, které nahrazují její ztráty. Hormonální pozadí subjektu se mění - množství progesteronu a estrogenu klesá. S menstruací se obranyschopnost těla výrazně snižuje, celková pohoda se zhoršuje.

Možnost podstoupit fluorografii závisí na pohodě a individuálních charakteristikách ženy. Vyšetření se provádí bez ohledu na dny cyklu a zdravotní stav, pokud:

 • dívka, která přišla na recepci, byla v kontaktu s osobou trpící plicní tuberkulózou;
 • má podezření, že má tuto nemoc nebo je s ní definitivně nemocná;
 • vyšetřovaný žije v epidemiologicky nepříznivé oblasti.

Je možné provádět fluorografii během menstruace

Otázka fluorografické diagnostiky pro ženy je rozhodována s přihlédnutím k řadě faktorů. Tyto zahrnují:

 • věk subjektu;
 • obecné zdraví;
 • přítomnost nebo nepřítomnost těhotenství;
 • povaha průběhu menstruace.

Během procedury je horní část těla pacienta vystavena záření, to znamená, že neexistuje žádný přímý účinek na genitální oblast. Pokud žena nemá patologie reprodukčního, endokrinního a hematologického systému, fluorografie nepoškodí. Aby se však zabránilo nadměrnému zatížení těla, doporučuje se odložit relaci na datum ukončení krvavého výtoku..

Pro dospívající a ženy

Do 15 let jsou dívky kontraindikovány, aby podstoupily takovou diagnózu, zejména během menstruace. Zdravotníci to vysvětlují nestabilitou vyvíjejícího se hormonálního systému adolescentního těla..

U dívek starších patnácti let je rentgenové vyšetření hrudníku zahrnuto do seznamu povinných vyšetření. Proto musí být dokončen v pravidelných intervalech. V tomto věku je však také zaznamenána nestabilita endokrinního a reprodukčního systému teenagera..

Až do 15 nebo 16 let je vaše menstruace nepravidelná. Dívky si stěžují, že se cítí dobře. Mají hormonální nerovnováhu doprovázenou specifickými příznaky. Když teenager menstruuje, tyto příznaky se zhoršují..

Pokud je dívka vystavena záření, může dojít k poruchám funkce různých orgánů a systémů. Je možná dysmenorea a stresové reakce, stejně jako zhoršení psychického stavu teenagera.

Pokud jde o fluorografii, dívky čekají na konec menstruace. Uprostřed ženského cyklu se také považuje za vhodný čas na návštěvu kliniky..

Lékaři často doporučují mladé a mladé ženy k postupu přesně během menstruace, aby se ujistili, že nedochází k těhotenství. Pravděpodobný je však negativní účinek i minimálního záření na hormonální sféru subjektu. Lékaři musí zvážit a pochopit možné důsledky.

Dalším důvodem, proč se lékaři domnívají, že je možné provést fluorografii, když dojde k menstruaci, je návrat k normálnímu stavu mléčných žláz, které jsou během takového vyšetření přímo vystaveny záření..

S těžkými a bolestivými obdobími

Hormonální systém každé dívky funguje individuálně. To je důvod pro rozdíl v trvání a dalších vlastnostech měsíčního cyklu. Pokud má pacientka hormonální nerovnováhu nebo zánět pohlavních orgánů, při kterém pacient pociťuje nedostatek energie a dochází k silnému krvavému výtoku z děložní dutiny, je lepší postup odmítnout.

Někdy malé množství záření snižuje srážlivost krve, takže se zhoršuje menstruační krvácení.

Se zpožděním

Zpoždění menstruace může naznačovat těhotenství. Proto je před fluorografií nutné navštívit gynekologa, aby potvrdil nebo vyvrátil podezření. Konečné rozhodnutí může být učiněno po návštěvě ženského lékaře. Pokud žena stále čeká dítě nebo trpí chorobami, které neumožňují rentgen hrudníku, budou jí doporučeny další vyšetřovací metody, například Mantouxova reakce.

Fluorografie těhotné ženy krátce před zpožděním menstruace a její účinek je podobný účinkům záření v již identifikovaném těhotenství. Riziko potratu nebo narození dítěte s vážnými nemocemi se významně zvyšuje.

Při plánování doplňování rodiny

Pokud žena plánuje otěhotnět, neměla by dělat FLH. Během ovulace se z ovariálního folikulu uvolní vajíčko. Záření ovlivňuje vaječníky a jejich folikuly, které dozrávají na začátku cyklu. Proto je možná nedisjunkce chromozomů a mutace jednotlivých genů, což může vést k početí nemocného dítěte. Aby se dítě narodilo zdravé, jeden měsíc před oplodněním a během celého těhotenství, není dovoleno podstoupit rentgenové procedury.

Po určitou dobu po porodu je nutné opustit fluorografii. To je způsobeno zranitelností těla ošetřující ženy. Během této doby její imunitní systém pracuje na hranici svých schopností. Proto by měla být zcela vyloučena další zatížení. Je důležité počkat, dokud nebudou obnoveny ochranné síly mladé matky. V opačném případě se hormony a imunita obnoví déle..

Je postup škodlivý během těhotenství

Během těhotenství odborníci doporučují upustit od fluorografie, zejména v raných fázích. V této době probíhají procesy formování a pokládání hlavních systémů embrya. Je obzvláště citlivý na rentgenové záření. Pokud během tohoto období nepříznivé faktory ovlivní ženu, mohou vést k potratu nebo nesprávné tvorbě orgánů nenarozeného dítěte, výskytu genetických abnormalit (například chromozomální mozaicismus). Výsledkem je, že se dítě narodí nemocné. Pro zachování zdraví plodu je nutné vyloučit rentgenové záření před 36. týdnem těhotenství.

Průchod fluorografie s menstruací

Fluorografie během menstruace vstupuje do ženské poloviny naší země v otupělosti. Stojí za to provést takovou diagnózu během menstruace? Jak ovlivní diagnostika zdraví? Tyto problémy se týkají žen, když je nutné podstoupit FLG..

Ruská federace je dnes zemí s nepříznivou situací z hlediska tuberkulózy. Populace je bohužel málo vzdělaná o potřebě správné prevence nemocí. Každý je povinen každoročně podstoupit zkoušku.

 1. Definice
 2. Je možné podstoupit fluorografii během menstruace
 3. Kontraindikace výzkumu
 4. Vlastnosti fluorografie u dospívajících
 5. Fluorografie během bolestivých a těžkých období
 6. Provádění výzkumu
 7. Pohled lékaře na problém
 8. Video

Definice

Fluorografie je rentgenové vyšetření orgánů hrudníku. Používá se v naší zemi k identifikaci tuberkulózních změn v plicích.

Obraz získaný filmovou fluorografií je 70 mm a 100 mm. V digitální verzi jsou velké snímky přijímány do počítače - 2048 x 2048 pixelů.

Vzhledem k vysoké prevalenci tuberkulózy v naší zemi je fluorografie předepsána pro dospělou populaci a dospívající nad 15 let. Takový screening pomáhá identifikovat změny v plicní tkáni v raných fázích a zahájit léčbu..

Je možné podstoupit fluorografii během menstruace

Někdy studie spadá na začátek menstruačního cyklu. Mezi běžné příznaky menstruace patří:

 • závrať;
 • Deprese;
 • bolesti hlavy;
 • dyspepsie (nevolnost, zvracení, průjem, nadýmání);
 • slabost;
 • bolesti dolní části břicha;
 • mdloby.

Čím silnější jsou uvedené příznaky, tím méně chcete opustit dům, natož výlet na kliniku. Pokud se žena cítí špatně, nejlepší volbou by bylo počkat s diagnózou do konce kritických dnů..

Existují situace, kdy jsou snímány rentgenové snímky plic. Tyto zahrnují:

 • podezření na plicní tuberkulózu;
 • anamnéza kontaktu s pacientem s tuberkulózou;
 • žijící v oblasti, kde bylo hlášeno ohnisko;
 • léčba příbuzných tuberkulózy.

Pokud není nemoc detekována včas, rychle se začne šířit, a to až do vypuknutí epidemie..

Kontraindikace výzkumu

Odborníci tvrdí, že fluorografie nemá žádný vliv na menstruaci. Pokud je žena zdravá, není začátek cyklu kontraindikací pro fluorografii. Existují ale patologické stavy, za kterých je nutné zvážit klady a zápory.

Ne všechno menstruační krvácení je asymptomatické nebo mírně nepříjemné. Stává se, že si dívka musí vzít pracovní neschopnost, protože není schopna jít do práce nebo studovat. V takových případech je lepší fluorografii odmítnout..

Kdy neprovádět výzkum:

 • silné, ostré bolesti v dolní části břicha;
 • silné menstruační krvácení;
 • anémie;
 • neurologické příznaky - poruchy spánku, závratě, mdloby, bolesti hlavy;
 • věk dítěte do 15 let;
 • období plánování těhotenství (jeden měsíc nebo více před zamýšleným počátkem);
 • kojení;
 • období po porodu, dokud dítě nedosáhne 6 měsíců (to je doba pro úplné zotavení orgánů ženy po narození dítěte).

Při přípravě na těhotenství je důležité absolvovat všechna vyšetření předem, včetně fluorografie. Koneckonců, další dávka záření může narušit tvorbu folikulu, proces oplodnění vajíčka. Ten v oplodněném stavu se nemusí ani připevnit ke stěně dělohy. Těhotenství tedy nemůže nastat..

Vlastnosti fluorografie u dospívajících

V dětství se rentgenová vyšetření provádějí přísně podle indikací. A když dítě dosáhne 15 let, podle dokumentů vypracovaných ministerstvem zdravotnictví se fluorografie provádí jednou za dva roky všem občanům naší země.

Pozornost je věnována dospívajícím dívkám. Toto období vývoje je charakterizováno podřadností reprodukčního a endokrinního systému. Dívky pociťují s menstruací větší nepohodlí než dospělí. Vystavení rentgenovým paprskům během tohoto období cyklu přispívá ke změně hormonálních hladin, snížení imunity.

Během intenzivního vývoje těla proto lékaři stále doporučují zdržet se provádění vyšetření v kritických dnech. V takovém případě byste měli přemýšlet o odložení studie na později..

Fluorografie během bolestivých a těžkých období

Každý organismus je individuální a všechny procesy probíhají podle různých scénářů. U některých menstruace prochází klidně a nepostřehnutelně, u jiných je doprovázena hojným výtokem a strašnými bolestivými pocity..

Tyto příznaky přispívají k prudkému poklesu síly, výraznému snížení výkonu. Bohatá menstruace může vést k mírnému stupni anémie, při které se neprovádí fluorografie.

Provádění výzkumu

Diagnostika nevyžaduje speciální školení a je snadné ji provést:

 1. Muž vstoupí do rentgenové místnosti a sundá si z krku šperky, oblečení od pasu nahoru, včetně spodního prádla.
 2. Přichází k rentgenovému přístroji a stojí na stojanu.
 3. Položte ruce na pás a musíte pevně přitlačit hrudník k matrici.
 4. Potom sestra nebo laboratorní asistent jde do jiné kanceláře.
 5. Pacient je požádán, aby se zhluboka nadechl a zadržel dech na několik sekund..
 6. Po pořízení můžete vydechnout a obléknout se..

Během rentgenové diagnostiky za přítomnosti menstruace je vhodné nosit olověnou zástěru, která ochrání pánevní orgány před účinky záření.

Pokud je třeba během menstruace provést fluorografii, pak se uvažuje o přípravě ke zmírnění příznaků, které se v tomto období objeví. Při silné bolesti hlavy je lepší užívat anestetikum, pokud je žaludek nesnesitelně tažen, pomůže vám antispazmodik. Tato opatření vám mohou pomoci relaxovat při průzkumu..

Pohled lékaře na problém

Když se žena zeptá specialisty, zda je možné provádět fluorografii během menstruace, lékař nemůže dát jasnou odpověď. Chcete-li to provést, musíte provést důkladné vyšetření, průzkum, možná provést testy. Nejprve ale vše závisí na ženě, jejím blahu.

Během těhotenství a dokonce i při minimální příležitosti lékaři nedoporučují podstoupit preventivní rentgenové vyšetření. To může vést k vývoji abnormalit ve struktuře plodových orgánů a k ukončení těhotenství..

Fluorografie je screeningová metoda, která přispívá k včasné detekci patologických procesů v plicích, tuberkulózních změnách. Stejně jako u každého vyšetření má fluorografie řadu výše popsaných kontraindikací..

Vzhledem k vysoké prevalenci onemocnění je důležité, aby každý člověk pochopil potřebu častého výzkumu. Volba metody léčby a rychlost zotavení závisí na včasném odhalení sociálně nebezpečné nemoci. A to ovlivňuje zdraví a život ostatních lidí, příbuzných, dětí..

Fluorografie během menstruace: „pro“ a „proti“

Rusko je zemí s nepříznivou situací tuberkulózy, a proto je každý dospělý občan povinen jednou ročně podstoupit vyšetření, které může odhalit onemocnění v počátečních stádiích. Toto je nejlepší preventivní metoda, která se osvědčila. Ženy, které obdržely doporučení z registru kliniky, však často mají otázku: „Je možné provádět fluorografii během menstruace?“.

Odpověď je trochu komplikovanější než jen „ano“ nebo „ne“.

Co potřebujete vědět o fluorografii

Fluorografie je studie podobná rentgenovým paprskům, ale doprovázená menším podílem záření. Provádí se jednou ročně při běžné lékařské prohlídce - lze ji provést jak v nejbližší státní poliklinice, tak v soukromé instituci, pokud má všechna potřebná povolení.

Pro fluorografii není nutná žádná další příprava: stačí dorazit ve stanovený čas nebo si vybrat živou frontu. Často ani nepotřebujete doporučení - pokud je žena připojena ke konkrétní klinice, bude přijata a na základě výsledků bude na kartu vložena odpovídající poznámka. V kanceláři:

 • lékař požádá pacienta, aby se svlékl nad pas a všechny šperky (ženy s dlouhými vlasy by si s sebou měly vzít vlásenku, aby odstranily prameny a zabránily jim v pádu na ramena);
 • pacient přistoupí k aparátu a zaujme základní polohu: bradu na speciální opěrce, přitlačte na obrazovku hrudníkem, položte ruce na boky, roztáhněte lokty doširoka od sebe (existuje další variace, ve kterých jsou paže zvednuty nad hlavu);
 • lékař opouští ordinaci, zavírá dveře a signalizuje, kdy má zadržet dech - zpravidla jsou předány krátké pokyny, aby pacient přesně věděl, co se děje a co má dělat;
 • pacient zadržuje dech na několik sekund, během nichž je snímek pořízen.

Celý postup netrvá déle než pět minut. Po dokončení se můžete obléknout a opustit kancelář - přijďte si po výsledky ve stanovený čas. Zpravidla následující den nebo každý druhý den.

Celkově to vypadá jednoduše a neškodně, zejména v kombinaci se skutečností, že všichni dospělí jsou vyšetřováni obecně. Ale fluorografie stále ovlivňuje tělo natolik, že se nemusíte bát.

Měla by si dělat starosti úplně zdravá žena?

Menstruace sama o sobě nemůže ženě zabránit v tom, aby podstoupila fluorografické vyšetření: zlomek záření, které bude v procesu přijato, je příliš zanedbatelné. Lékaři však doporučují provádět fluorografii v první polovině menstruačního cyklu, kdy krev již přestala proudit, ale ovulace ještě nezačala. To je způsobeno dvěma důvody:

 • Možné těhotenství. Pokud jste vyšetřeni ve druhé polovině cyklu, kdy již došlo k ovulaci, neexistuje záruka, že se plod v těle ženy nevyvinul. A v prvním trimestru, zejména v prvním měsíci, může i nejnižší dávka záření nepříznivě ovlivnit jeho vývoj a vést k hlubokým deformacím a vážným onemocněním..
 • Obecná slabost. I když žena snadno snáší menstruaci, existuje šance, že ji fluorografie negativně ovlivní a přinese s sebou nepříjemné příznaky, které obvykle nejsou pozorovány: zvýšené krvácení, bolesti hlavy, podrážděnost, letargie, bolesti břicha, závratě, mdloby. To je způsobeno účinkem záření na složení krve..

Pokud však žena používá antikoncepci a nechystá se otěhotnět a také nemá žádné problémy s reprodukčním, hormonálním a oběhovým systémem, může během menstruace udělat fluorografii..

Žena se rozhodne sama. Menstruace není absolutní kontraindikací..

Když je lepší zdržet se fluorografie

Pokud mluvíme o zdravé ženě, není třeba se obávat menstruace. Ale ne všechny ženy jsou zdravé - a ne všechny okolnosti umožňují fluorografii během menstruace. Existuje řada situací, kdy se menstruace stává kontraindikací..

Problematická menstruace

Ne všechny ženy mají lehké nebo bezbolestné období. Naopak, většina má alespoň jeden nepříjemný příznak. To může být:

 • velmi bolestivá menstruace, při níž žena trpí bolestmi břicha dva nebo tři dny, které lze zmírnit pouze pomocí silných léků proti bolesti;
 • silná menstruace, při které ve velkém množství vytéká krev, s tmavými sraženinami a žena musí neustále měnit vložky nebo tampony;
 • obecná slabost, při které se žena neustále cítí unavená a nespí, všechno jí spadne z rukou, je obtížné provádět každodenní činnosti;
 • neurologické příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy, celková deprese, depresivní nálada, ospalost nebo nespavost, zvýšená chuť k jídlu, podrážděnost, slzavost, zvýšená emocionalita.

Všechny příznaky jsou variantou normy a lze je pozorovat, i když gynekolog nemůže najít žádné poruchy. Pokud však žena jednu z nich má, je lepší se během menstruace zdržet fluorografie. Zaprvé, během tohoto období může cesta na kliniku a do fronty unavit ženu, zadruhé existuje šance, že i malá dávka záření ovlivní její stav a změní jej k horšímu..

Anémie, charakteristická pro ženy se silnou menstruací, je jednoznačnou kontraindikací pro fluorografii během menstruace. Vzhledem k dávce záření se složení krve může mírně změnit, což zvýší krvácení a v důsledku toho anémii.

Puberta

Pro dospívající dívku do patnácti let je fluorografie během menstruace rozhodně špatným rozhodnutím z několika důvodů:

 • Nestabilita. Tělo teenagera se právě formuje. Menstruace prochází bez jakéhokoli systému, hormonální systém trpí nerovnováhou, dívka zažívá výbuchy agresivity a slzavosti, je příliš emotivní, může trpět bolestmi břicha, bolestmi hlavy a nevolností. Dodatečné zatížení může narušit tvorbu a nakonec narušit hormonální rovnováhu.
 • Stres. I malý zákrok může u dospívající dívky způsobit stres: potřeba fronty, celková atmosféra kliniky ji může negativně ovlivnit a způsobit narušení.

Pokud z nějakého důvodu dospívající dívka stále potřebuje udělat plicní test, obvykle se používají jemnější metody, které neovlivní tělo..

Plánování těhotenství v nadcházejících měsících

Vajíčko, vhodné pro oplodnění v příštím cyklu, se pohybuje z vaječníků těsně na konci menstruace. Pokud se v tomto procesu provádí fluorografie, existuje šance, že to ovlivní vajíčko a učiní ho neplodným - nebo bude reagovat s abnormalitami během následného vývoje plodu.

V ideálním případě, pokud žena plánuje těhotenství, měla by se zdržet fluorografie a podobných vyšetření po dobu nejméně šesti měsíců.

Minulý porod

Pokud v posledních šesti měsících žena porodila dítě, fluorografie během menstruace je pro ni zcela kontraindikována z několika důvodů:

 • Stres. Během těhotenství a porodu došlo k velkému zatížení těla, které nemohlo ovlivnit všechny systémy. Jeho obnova bude nějakou dobu trvat, proto je lepší zdržet se vyšetřování po dobu šesti měsíců, což může tento proces ovlivnit..
 • Obnovení hormonální rovnováhy. Skutečnost, že žena má menstruaci, je zjevným znamením, že zotavení probíhá dobře a hormonální systém se vrací do normálu. Jakýkoli zásah je však schopen narušit nastolenou rovnováhu a vrátit tělo znovu na začátek cesty..

Kromě toho, pokud žena kojí, je to také důvod pro odmítnutí fluorografie - studie může ovlivnit složení mateřského mléka.

Jakékoli problémy s menstruačním cyklem a reprodukčním systémem jsou důvodem, proč hrát bezpečně. Pokud samozřejmě není nutné provádět fluorografii co nejdříve.

Absolutní hodnoty

Fluorografie se provádí bez ohledu na menstruaci, pokud:

 • Žena je podezřelá z plicní tuberkulózy, jakéhokoli jiného závažného plicního onemocnění nebo novotvaru. V tomto případě, čím dříve jsou získány výsledky fluorografie, tím dříve lze zahájit léčbu..
 • Žena byla v kontaktu s mužem, který je definitivně nemocný tuberkulózou. Pokud existuje přesná diagnóza, je podezření na infekci přirozené a spolu se specifickými laboratorními testy se také provádí fluorografie.
 • Žena je neustále v kontaktu s pacientem s tuberkulózou - blízký příbuzný je například nemocný a potřebuje péči. Nejlepší metodou prevence je pak neustálé monitorování..
 • V oblasti, kde žena žije, bylo zjištěno propuknutí tuberkulózy - poté musí terapeut nebo ftiziatr trvat na obecném vyšetření celé populace a menstruace se nestane překážkou.

Na základě výsledků fluorografie lékař učiní závěr o tom, zda je žena nemocná, a pokud ano, pošle ji co nejdříve na léčbu.

Podstupování fluorografie během menstruace je možné pouze u těch, kteří jsou zcela zdraví a věří ve své schopnosti. Všichni ostatní je lepší počkat týden a projít procedurou později..

Hlavním znakem těhotenství většina žen považuje zastavení měsíčního menstruačního krvácení. Již od prvního dne zpoždění, abyste potvrdili nebo popřeli skutečnost početí, můžete použít speciální citlivé testy a po 1-2 týdnech podstoupit ultrazvukové vyšetření.